MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI"

Transkript

1 MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI Bu ayki temalarımızdan ilki olan BİTKİLER ünitesiyle mart ayına başladık. Alimünyum folyoya sarılmış elma ile sınıfa girerek çocuklarda merak uyandırıp İÇİNDE NE OLABİLİR? diye sorduk. Elden ele gezerek çocukların tahmin etmelerini istedik. Çocukların tahminleri alındıktan sonra folyoyu açtık ve elmayı keserek tohumu çocuklara gösterdik.

2 Hazırladığımız elma çizimli kâğıtları dağıttıktan sonra kesmelerini istedik. Elmayı ikiye katlayıp bir tarafını kâğıda yapıştırdık. Elmanın iç tarafına çocuklar çekirdek resmi çizdiler ve dış tarafını boyadılar. Daha sonra çocuklara şeritler dağıtıldı ve yelpaze şeklinde katlamaları istendi. Katlanan şeritleri elma kurdu olarak elmanın iç tarafına yapıştırarak sevimli kurtlu elmalarımızı oluşturduk. Bitkilerin nasıl oluştuğunu öğrenmek için evden getirdiğimiz bitki tohumlarını inceledik. Tohumlar hakkında yapılan kısa sohbetten sonra, kâğıtlarımıza tohumları kullanarak özgün örüntüler oluşturduk.

3 "Tohumcuk" hikâyesini ppt sunumu ile izledik. Tohumun büyüme aşamaları hakkında beyin fırtınası yaptık. Bahçe ve bitkilerle ilgilenen meslekler hakkında sohbet ettik. Evden getirdiğimiz tohumları bahçemize ektik. Çocuklara faklı tohum resimlerinin bulunduğu çalışma sayfası dağıttık. Tohumun büyüyünce nasıl bir bitki olacağı ile ilgili tahminlerini resimleyerek ifade etmelerini istedik. DÜNYANIN EN İLGİNÇ ÇİÇEĞİ Yaratıcı düşünce çalışmasında, çocuklarımıza dünyanın en ilginç çiçeğini çizmelerini istedik. İsminin ne olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduğunu sorduk.

4 RENGÂRENK ÇİÇEKLER Renkli elişi kâğıtlarından çiçek (origami ) kâğıt katlama tekniğiyle rengârenk çiçekler yaptık sınıfımızın kapısında sergiledik. Bu ayki temalarımızdan HAVA ünitemizde, Hava nedir? Havanın varlığını nasıl hissederiz? Sorularıyla beyin fırtınası çalışması yaptık. Bitkilerin büyümesi için gerekli olan elementlerin resimlerini yaptık. Sınıfımıza bir haftalık hava durumu ölçüm tablosu hazırladık. Her gün termometre ile hava ölçümü yapılarak çalışma sayfasında işaretleme yaptık. Hafta sonunda (cuma) sonuçlar ve hava durumu hakkında konuştuk. GÖKYÜZÜNDEN YAĞMUR YERİNE ŞEKER YAĞSAYDI NE OLURDU? Sorusunu sorarak şeker resimlerini renklendirdik ve sorumuzun cevaplarını üzerlerine yazdık. Okul panomuzda sergileyerek yaratıcı düşünce çalışması yaptık. HAVA temamıza denizli meteoroloji istasyonunu ziyaret ederek devam ettik. İlgili memurun bize verdiği bilgilerden, okula döndüğümüzde aklımızda kalanların resimlerini yaptık. NEYİN SESİ Çocuklar yere yatarak etraflarındaki sesleri dinlediler. Duydukları seslerle ilgili konuştuktan sonra, masalara geçerek, çalışma kâğıtları dağıtıldı. Öğretmen farklı sesleri arka arkaya çocuklara dinletti. Çocuklarda duydukları sesleri önlerinde bulunan çalışma sayfasında işaretledi. A sesi ile ilgili çalışma sayfalarımızı tamamladık. A sesi ile başlayan nesnelerin isimlerini söyledik kelime bulma oyunu oynadık. Sonrasında A sesi çalışma sayfaları yaptık.

5 Dergilerden resimler inceledik. A ve E sesi ile başlayan resimler keserek "a" ve "e" sesi afişleri hazırladık. "İ" sesi ppt sunumu izledik. Sınıfa "i" sesi sakladık. Ebe seçtik arkadaşlarımızın yardımıyla (uzak-yakın) yönlendirmeleriyle sesi bulmaya çalıştık. "i" sesi çalışma sayfaları tamamladık. Farklı renkteki dört geometrik şekil resmini tahtaya astık. Aynı şekillerden daha fazlasını yere dağıttık. Öğrenciler iki gruba ayrılarak sırayla tahtaki şekillerden birine top attılar, belirlenen şekil ve verilen süre içinde her grup yerden şeklini topladı. Toplanan şekiller sayılarak az çok kavramına dikkat çekildi. Kafiyeli sözcükleri, resimli kartları iki ayrı kutuya yerleştirdik. Çocuklar sıra ile önce bir kutudan kart çektiler ve ne olduğunu söylediler. Daha sonrada diğer kutudan birinci kutudan seçtiğimiz kelime ile kafiyeli olan bir kart bulmayı çalıştık. Tangram parçalarının bulunduğu kâğıtları boyayıp kestik. Daha sonrada yeni bir şekil oluşturacak şekilde kâğıtlarımıza yapıştırarak resim oluşturduk.

6 Çizgi çalışması kitaplarımızı yapmaya devam ettik. ÇOCUKLARDA İŞLEMSEL AKICILIĞA YÖNELİK ÇALIŞMALAR 1-10 arasındaki sayılarla Uzamsal algılama Bir ve iki fazlası; bir ve iki azı Referans sayılar Parçalar ve Bütün Bu ay öğrencilerimizle işlemsel akıcılığa yönelik çalışmalar yaptık. Şipşak kartlarımızla, Nesnelerin dizilişlerini tanıyarak saymadan kaç tane olduğunu söylemeye çalıştık. Öğrencilere kartlarda farklı sayı dizilişleri gösterdik ve kaç olduğu sorduk. Noktalı, geometrik şekilli, kalpli kartlarımızla domino oyunu oynadık. Bu ayki kitap projemizde Benekli Faremi Gördün mü? Adlı hikâyeyi işledik. Çocuklarda merak uyandırmak için, sınıfa getirdiğimiz masal resimlerinin hangi masala ait olduklarını sorduk. Daha sonra hikâyemizi okuduk. Hikâyede geçen masal kahramanlarından biriyle karşılaşsan ona ne sormak isterdin sorusunu sorduk ve resmini yapmalarını istedik. Kedinin hikâyede karşılaştığı masal kahramanlarını sırasıyla çalışma kâğıdına işaretlemelerini istedik.

7 Kedi ve fare kâğıt katlama (origami) sanat etkinliği yaptık. Hikâyede adının geçtiği yerlerde havaya kaldırmalarını istedik. Serbest zaman etkinliklerimizde yaratıcılığımızı geliştirme, kendimizi ifade etmemizi sağlama, yardımlaşma, paylaşma, işbirliği, başladığımız işi sonuçlandırma, konusunda kararlı olma, sorumluluk alma, problem çözme, neden sonuç ilişkisi kurma alanlarında kazanımlar sağlamaya devam ediyoruz. Bu ayki renk temamızda YEŞİL rengimiz bizimle oldu. Evden getirdiğimiz YEŞİL renkli nesnelerle YEŞİL köşemizi oluşturduk. YEŞİL rengin nerelerde olduğunu söyledik. Müzikli YEŞİL partimiz başladı, YEŞİL nesnelerimizi elimize aldık ve hoplayalım zıplayalım oyununu oynadık yarışmalar yaptık çoook eğlendik partimiz hiç bitmesin istedik.

8 BEDEN EĞİTİMİ Mart ayı içerisinde beden eğitimi dersinde vücut farkındalığı ve alan farkındalığı etkinlikleri yapılmıştır. Vücudun yapabildiği şekiller: Farklı vücut parçaları farklı yükseklikteki objelere değer ve farklı şekiller oluşturuldu. Minder üzerinde çeşitli alan çalışmaları ve mekik,şınav egzersizleri yapıldı. Don ateş oyunu, Heykel Oyunu, Zindelik İstasyon Çalışmaları ve Mendil Kapmaca oyunu oynatıldı.

9 DRAMA Mart ayı içerisinde bu ay drama dersinde ritim çalışmaları yapıldı ve Üç Küçük Domuz hikayesi anlatıldı,canlandırma yapıldı. YOGA Mart ayı içerisinde yoga dersinde denge ile ilgili koordinasyonu geliştirebilme, duruş çalışmaları ile ilgili temel beceriler edinebilme çalışmaları yapıldı. Kahraman duruşu,elmas duruşu,savaşçı duruşları,üçgen duruşlar,top pozu,kelebek pozu,fare pozu,kuğu pozu,vahşi at pozu,kurbağa pozu,kaplumbağa pozu,yere bakan köpek,yukarı bakan köpek kartal pozu,dansçı pozu,flamingo,planör,kaktüs ve sandal pozları yapıldı.

10 SATRANÇ Satranç taşlarından şah ve at uygulamaları yapıldı.boyama ve uygulamalar ile desteklendi.

11 Tohum çeşitlerini görerek öğrendik ve tohumlarımızı çimlendirdik. Çiçeğin büyütme oyununu oynayarak çimlenmenin nasıl olması gerektiğini öğrendik.

12 Bahçemize çıkarak farklı yaprak çeşitlerini toplayarak sınıfımıza getirdik. Sınıfımızda büyüteçlerimizle inceledik.

13 Havanın var olduğunu deneyler yaparak gördük. Havanın içindeki oksijen gazının varlığının ne kadar olduğunu deney yaparak gördük.

14 Toprak hakkında çizgi film izledik. Bahçemize çıkıp toprağın içinde neler olduğuna baktık. REHBERLİKLE ELELE NİTELİKLİ ZAMAN GEÇİRMEK Nitelikli zaman geçirmek sadece çocuğun değil, anne babanın da ihtiyacıdır. Bu anlamda nitelikli zamandan bahsedildiğinde, çocuğun olduğu kadar, anne babanın da keyif aldığı, paylaşabildiği ve eğlenebildiği, ebeveynliğinin tadını çıkarabildiği bir süreç söz konusu olmaktadır. Özellikle yoğun çalışan kişilerin, çocuklarıyla daha az zaman geçirdikleri için çocuğuna yeterince iyi bakım veremediklerini düşünmeleri, suçluluk hissetmelerine neden olmaktadır. Bu durum çocuğa açıkça söylenmese de, özür dileme ve telafi etme duruşu çocuk tarafından, Bana kötü bir şey yapıyorlar galiba gibi algılanmakta ve kızgınlık yaratabilmektedir. BİR ARADA GEÇİRİLEN TÜM ZAMANLAR KIYMETLİ Birlikte zaman geçirmek, öyle gerektiği için, günün 20 dakikasını baş başa ve sadece çocuğun keyif alacağı bir şeyi yaparak bir arada bulunmak değildir. Anne -babanın sıkılacağı zorunlu 20 dakikaların çocuğa bir katkısı olmamasının yanı sıra, doğal olmayan her durumda olduğu gibi, bir süre sonra sıkıntılı tuhaf bir durum ortaya çıkarmaktadır. Birlikteyken tartışmak da, kaliteli zamana dahildir. Günlük yaşayışı sürdürürken yemek, uyku, ödev gibi konuların sözde tartışmasında bile, hakaret ya da aşağılama içermediği sürece, her türlü duygunun, kızgınlık bile olsa, paylaşılıyor olması kıymetlidir. Zamanın kısıtlı olması, yapılan şeylerin tatsız olmasını gerektirmez. Günlük rutinlerin dışında bir şeye vakit kalmıyor gibi görünse de, o rutin durumları keyifli yaşamak mümkündür.

15 Bu bültenimizde nitelikli zamanlar için birkaç öneri sunuyoruz KENDİNİ TANIMA HER İNSAN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR. BU FARKLILIKLAR KİŞİYİ TEK YAPAR. Çocuğunuzla birlikte önce kendi özellikleriniz ( saç rengi, boy, cinsiyet, göz rengi, yapmaktan hoşlandıklarınız ya da hoşlanmadıklarınız ) hakkında konuşun. Daha sonra onun kendi özelliklerini söylemesini isteyin. Kendisinin ve sizin benzer özellikleriniz hakkında, daha sonra ailenin diğer fertleri ile ilgili olarak konuşmasını sağlayın. Çevrenizde gördüğünüz insanların özelliklerini, farklı görünen, farklı konuşan bireylerle karşılaşıldığında bu kişilerin özellikleri hakkında çocuğunuzla konuşun. Her kişinin kendine ait belli bir özelliği olduğu ve buna saygı göstermemiz gerektiğini vurgulayın. DUYGULARI İFADE ETME UNUTMAYIN! DUYGULARINIZI NASIL YANSITIRSANIZ ÇOCUĞUNUZ DA DUYGULARINI O ŞEKİLDE İFADE EDECEKTİR. Çocuğunuzla günlük yaşantınız içinde bulunduğunuz duyguları ( kızgınüzüntülü- mutlu vb. ) paylaşın ve neden böyle hissettiğinizi açıklayın. Onun da bu duygularını açıklaması için destek olun. Aile resimleri, gazete ve dergilerdeki insanların resimleri gösterilerek, bu kişilerin yüzlerinden hangi duygular içinde oldukları ile ilgili ve neden böyle hissedebilecekleri hakkında konuşun. BAŞKALARININ DUYGULARINI ANLAMA HER CANLI BİR TOPLULUĞUN İÇİNDE YAŞAR. KENDİ DUYGULARINI ANLAMASI KADAR BİRLİKTE OLDUKLARININ DUYGULARINI DA ANLAMASI ÖNEMLİDİR.

16 Çocuğunuzla çeşitli aktiviteler yaparken önce kendi duygularınızı ifade edin sonra çocuğunuzun neler hissedebileceğini düşündüğünüzü söyleyin. Örneğin; ben bu işi yaparken mutlu oluyorum ama senin davranışlarına baktığımda senin bundan hoşlanmadığını hissediyorum. Onun kendi duygularını ve sizin neler hissettiğinizi söylemesini sağlayın. İstediğiniz bir şeyi yapmadığında; örneğin; oyuncaklarını toplamadığında sence ben ne hissediyorum? diye sorarak sizin duygularınızı anlamasını ve ifade etmesini isteyin. PROBLEM ÇÖZME PROBLEM ÇÖZME BECERİSİNİN ERKEN YAŞTA KAZANIMI, BİREYİN YAŞAMINDA DAHA BAŞARILI VE KENDİ KENDİNE YETEN BİR KİŞİ OLARAK YETİŞMESİNİ SAĞLAR. Çocuğunuzla oyun oynarken ya da bir iş yaparken problem durumları oluşturun. Örneğin; seninle top oynayalım ama top kayboldu, ne yapabiliriz? diyerek onun bu oyun için gerekli materyali nasıl elde edebileceği hususunda düşünmesini ve çeşitli önerilerde bulunmasını, önerileri denemesini sağlayın. Başka neler olabilir? diyerek çocuğun farklı fikirler üretmesini destekleyin, zorlandığında küçük ipuçları verin. HATIRLAMA BELLEĞİ GELİŞTİRİCİ ÇALIŞMALAR

17 ÇOCUĞUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLER. Çocuğunuzun belleğine güvendiğinizi gösteren sorumluluklar verin. Örneğin; Bana hatırlat, markete gittiğimizde bal alalım, Babana söyleyeceğim bir şey var bana hatırlat ya da Seninle alışverişe çıktığımızda neler almıştık? gibi sorumluluklar verin. Bu da çocuğun dikkatle dinlemesini ve akılda tutma becerisini geliştirecektir. ANLATMA DİNLEMEK YETMEZ ANLATMAK DA ÖNEMLİ Okuldan gelen çocuğa okulda ne yemek yediğini ya da o gün derste hangi konuyu işlediğini sormak ilgi değildir. Çoğu çocuk, sıkıcı olan, öylesine sorulmuş bu sorulara öylesine cevap verir. Çocuğu dinlemek mutlaka çok önemli, ama anne ve babanın kendisinden bir şeyler anlatabilmesi daha da önemlidir. Eve gelen babanın çocuğuna dönüp Biliyor musun bugün işte ne oldu? diye başladığı bir yerde gerçek ilişki yaşanır. Anne ve babanın yaşantısını paylaşabildiği, onların yaşadıkları gerçekliklere dahil olabildiği ilişki alışverişinde, kendisini daha ait ve daha güvende hissetmesi söz konusudur. Çocuk o sırada istemese de, ebeveynin ondan, zaman geçirme ya da anlattıklarını dinlemesi talebinde bulunması bile onun için anlamlıdır. ANLATMA VE ANLAMA ÇOCUĞUNUZ OKUMAYA GÖRDÜKLERİNİ ANLATMAKLA BAŞLAR. Çocuğunuzla çeşitli dergilerdeki resimleri ya da hikâye kitaplarını inceleyin, resimleri anlatmasını sağlayın. Küçük ipuçları vererek anlatımını genişletmesi için destek olun. Daha sonra sorular sorarak resimdeki ilgili yerleri göstermesini sağlayın.

18 DİNLEME BECERİSİ Çocuğunuza hikaye okuyun. Bu hikayenin 2-3 gün süren bir hikaye olmasına dikkat edin. Her gün hikayenin bir kısmını okuyun ve onunla ilgili sorular sorun. Dinlediklerini anlatmasına fırsat verin. TANIMLAR YAPMA TANIMLAMALAR YAPABİLMEK ÇOCUĞUN ÇEVRESİNİ TANIMASININ EN TEMEL GÖSTERGESİDİR. Çocuğunuzla günlük yaşamınızda karşılaştığınız olaylar, farklı nesneler, canlılar hakkında ve onların özellikleri üzerine konuşun. Bu konuşma ortamında çocuğunuzun aktif olmasını sağlayın. Bilmediği noktalarda siz konuşmaya devam edin. Çocuğun belli bir konu hakkında konuşabilmesi için sorular sorun, merak uyandırın. Örneğin; bu çiçeğin ismi ne? Nasıl görünüyor? Bu hayvanın ismi ne? Nasıl hareket eder? Gibi. ZAMAN KAVRAMI Çocukla konuşurken, önce - sonra, bugün yarın kavramlarını kullanmaya özen gösterin. bugün seninle şunları yapalım ya da bugün neler yapmak istiyorsun gibi ifadeleri kullanarak konuşun. Bir etkinlik yaparken örneğin; oda toplama, yemek yerken ya da dışarı çıkarken önce çorabımızı giyelim sonra pantolonumuzu giymeliyiz gibi. Beraber bir şeyler yapmak, birlikte çalışmak insanları birbirine yaklaştırır ve birbirleri hakkında anlayışlarını derinleştirir. Çocuğunuzla beraber bir konu üzerinde çalışırsanız çocuğunuzun fark etmediğiniz bir yönünü görme şansınız olur. Onun problemlere nasıl baktığını, çözüm olarak neler düşündüğünü, düşüncesini eyleme nasıl aktardığını görürsünüz. Kaynak: Yael Profeta, Milliyet Gazetesi 8 Aralık 2009 Belma Tuğrul, Sevgi Menüsü

19 Sayın velimiz, ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DENİZLİ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANASINIFLARI MART AYI İNGİLİZCE DERSİ ETKİNLİKLERİ Mart ayının ikinci haftasında I m Somebody adlı temamız tamamlanmıştır. Bu temada öğrencilerimiz, beş duyu organımızı ve duyularımızı tanımışlardır. (el, göz, kulak, burun, dil-ağız, koklama, işitme, dokunma, görme, tatma). Ayrıca öğrencilerimiz duyusal sıfatları ( sour, sweet, salty, hard, soft... etc) da tanımış, sınıfa getirilen çeşitli yiyeceklerle bu tatları tadıp ifade etme olanağı yakalamışlardır. Sayılar (1-10) ve tüm renkler çeşitli aktivitelerle ve çalışma kâğıtları ile tekrar edilmiştir. Şekillerden circle (daire), square (kare), triangle (üçgen), rectangle (dikdörtgen) hakkında bilgisayar tabanlı ve sınıf içi etkinliklerle tekrar çalışmaları yapılmıştır. Zıtlık sıfatlarından ise hard x soft, sweet x sour, bad x good, hot x cold kavramları gerçek nesneler kullanılarak tanıtılmış ve öğrencilerin bu sıfatları kullanmaları sağlanmıştır. Çeşitli hikâyeler, şarkılar, el işi çalışmaları, bilgisayar tabanlı çalışmalarla öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirip yaparak ve yaşayarak aktif öğrenme süreci yaşamaları sağlanmıştır. Mart ayının üçüncü haftasında 6. temamız olan Space temasına başlanmıştır. Bu temada öğrencilerimiz uzayla ilgili kelimeleri tanımışlardır. ÖĞRENDİĞİMİZ KELİMELER sun day night astronaut rocket moon star

20 OYUN GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Hopscotch game: Öğretmenimiz yere çizgi çizdi ve her karenin içine duyularımızla ilgili bir resim koydu. Biz de sırayla elimizdeki fasulye torbasını istediğimiz resmin üzerine atıp sekerek resmin yanına gittik ve kelimeyi yüksek sesle söyledik. Chinese whisperers: Öğretmenimiz bizi iki gruba böldü, yere de şekerleme, limon, sıcak ve soğuk su koydu. Sıranın başındaki arkadaşlarımıza birer cümle söyledi. Kulaktan kulağa cümleyi birbirimize söyledik. Sondaki arkadaşımız cümleyi duyduktan sonra gidip doğru yiyeceğe dokundu. (It s sour. Arkadaşımız limona dokundu.) What s missing?: Öğretmenimiz duyu organlarımıza hitap eden nesneleri yere koydu. Biz de nesnelerin etrafında daire olduk. Öğretmenimiz gözlerimizi kapatmamızı söyledi ve nesnelerden bir tanesini çıkardı. Gözlerimiz açtık ve hangi nesnenin çıkarıldığını bulduk. Sırayla çıkarılan tüm nesneleri her defasında söyledik. ( biscuit - biscuit and teddy - biscuit, teddy and perfume etc) How many little indians sitting behind me?: Öğretmenimiz bir arkadaşımızı Kızılderili Şefi olarak seçti. Arkadaşımız sınıfın önünde arkası dönük olarak oturdu. Öğretmenimizin seçtiği diğer arkadaşlar da Kızılderili sesi çıkararak arkadaşımızın arkasına geldi. Arkadaşımız arkasında kaç Kızılderili olduğunu tahmin etti. Bu oyunu oynarken çok eğlendik. Popcorn: Öğretmenimizin hazırladığı tatlı ve tuzlu patlamış mısırları, ekşi limonu ve acı turpu tattık. Tatlı olarak hazırlanan patlamış mısır hepimizin çok hoşuna gitti. Active chain game: Öğretmenimiz tahtaya duyularımızla ilgili resimler astı. Bizi iki gruba ayırdı ve tahtanın önüne her grup için 3 er hulahop sıraladı. Öğretmenimizin söylediği kelimeye ulaşmak için birinci hulahopun içine atlayıp 5 kere zıpladık, ikinci hulahopun içinde bir kez kendi etrafımızda döndük, üçüncü hulahopun içinde de adımızı yüksek sesle söyledik. Daha sonra öğretmenimizin söylediği resme dokunmaya çalıştık. Categorizing game: Tahtada asılan kelimeleri ekşi-tatlı-sıcak-soğuk-sert-yumuşak olarak gruplandırdık. Ball game: Öğretmenimiz öğrendiğimiz kelimeleri kâğıtlara yapıştırmış ve bu kâğıtları top şekline getirmişti. Biz de daire şeklinde oturup müzik eşliğinde topu birbirimize geçirdik ve müzik durduğunda elinde top olan arkadaşımız topu açıp içindeki resimde ne olduğunu söyledi. Fly swatter game: Öğretmenimiz tahtaya öğrendiğimiz kelimelerin resimlerini astı ve biz de ikişerli olarak öğretmenimizin söylediği kelimenin resmine vurduk ve ilk vuran kazandı. Jump on it game: Öğretmenimiz resimleri yere daire şeklinde sıraladı ve biz de bu dairenin etrafında müzik eşliğinde döndük. Müzik durduğunda öğretmenimizin söylediği kelime hangi arkadaşımızın yanındaki resimde ise o arkadaşımız kelimeyi yüksek sesle söyledi.

21 Hot Cold Game: Gönüllü bir arkadaşımız dışarı çıktı ve öğrenilen nesnelerden bir tanesini sınıfta sakladık. Dışarı çıkan arkadaşımıza sakladığımız nesneyi bulması için hot cold diyerek yardımcı olduk. Nesneye yaklaşınca hot, uzaklaşınca da cold diyerek çok eğelendik. Nesneyi bulunca arkadaşımız I can touch / smell / hear / see / taste gibi cümleler söylemeye çalıştı. Dance of Ostriches: Öğretmenimiz arkalarımıza konu ile ilgili resim kartları astı ve her birimiz kendi resmini göstermeden arkadaşlarımızın resimlerini görüp söylemeye çalıştık. Flashcard Walk: Konu ile ilgili resim kartlarını yere daire şeklinde sıraladık ve müzik eşliğinde resimlerin etrafında döndük. Müzik durunca öğretmenin söylediği kartın yanında duran kimse, onun hangi duyu olduğunu doğru ifadeyi kullanarak söylemeye çalıştı. ( cake- I can taste. Tree- I can see..etc). Flashcard Act Out: Arkadaşlarımızdan biri öğretmenin seçtiği bir resme, sınıfa göstermeden bakıp, o resmi canlandırmaya çalıştı. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

22 STORY GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Goldilocks and Three Bears adlı hikâyemizi önce izledik, daha sonra öğretmenimiz sınıfta hikâyeyi canlandırdı ve biz de öğretmenimizle birlikte hikâyede geçen kalıpları tekrar ettik ( It s too soft. It s too hard. It s too hot. It s too cold. ). Me My Senses adlı kısa hikâyeyi izledik. Öğretmenimiz hikâyeyi canlandırdı ve bize hikâye ile ilgili sorular sordu. Öğretmenimizle biz de hikâyedeki bazı kalıpları söylemeye çalıştık. Space song adlı şarkıyı dinledik, biz de öğretmenimizle birlikte şarkıya katıldık. The Secret Astronaut adlı hikâyeyi izledik. Öğretmenimiz hikâyeyi canlandırarak anlattı biz de hikâyede geçen kalıpları söylemeye çalıştık. Goodnight Moon adlı hikâyeyi izledik. Hikâyeyi dinlerken öğretmenimizin dağıttığı hikâye ile ilgili resimleri kaldırdık. Hikâye ile ilgili bir kitapçık hazırladık. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

23 DRAMA GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Dinlediğimiz hikâyeleri öğretmenimizle birlikte izledik ve belli kalıpları tekrar ettik. Gruplar halinde hikâyelerimizi canlandırdık. Goldilocks and The Three Bears adlı hikâyemizin resimli kitapçığını hazırladık. Senses train adlı şarkıyı dinledik ve biz de sınıfımızda senses train oluşturarak şarkımıza katıldık. Öğretmenimizin getirdiği patates kafa oyuncağı ile de My Senses konusunu tekrar ettik. Patates kafaya duyu organlarını taktık ve He can see gibi cümleler kurduk. Sofia s Dream adlı kısa hikâyeyi izledik. Biz de gözlerimizi kapatıp kendi rüyamızı hayal ettik. Hayallerimizi arkadaşlarımızla paylaştık ve hayallerimizin resimlerini çizdik. Gece-gündüz-yıldız-ay-güneş kelimelerini tekrarlamak amacı için öğretmenimiz gece ile ilgili bir resim gösterdiği zaman gözlerimizi kapadık, gündüz ile ilgili bir resim gösterdiğinde gözlerimizi açtık. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

24 DIGITAL GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Dinlediğimiz seslerin ne sesi olduğunu tahmin ettiğimiz bir etkinlik yaptık. Renkleri, şekilleri ve sayıları tekrar ettiğimiz bir etkinlik yaptık ve ekranda gördüğümüz soruları cevaplandırdık. Öğretmenimizin hazırladığı farklı bir aktivite ile de soruları cevaplandırdık. Beş duyumuzla ilgili bilgisayar tabanlı bir etkinlik daha yaptık. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

25 ARTS AND CRAFTS GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Mr. Anderson ile yaptığımız bu derste ilk hafta Hot or Cold adında bir etkinlik yaptık. Bu etkinlikteki amacımız sıcak ve soğuk olan nesneleri kategorize etmekti. İkinci hafta Goldilocks And Three Bears hikâyesine paralel olarak ayıcık maskeleri yaptık ve yüzümüzün bölümlerini ve duyularımızı tekrar ettik. Üçüncü hafta ise sınıf olarak bir büyük ayıcık yaptık. Son olarak kendi uzayımızı plastik tabakların üzerine oluşturduk. Yıldızlar, gezegenler, vb. yapıştırdık ve boyadık. PEN AND PAPER GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Öğretmenimizin hazırladığı çalışma kâğıdında verilen resimleri uygun duyu organlarımız ile eşleştirdik. Bir diğer çalışma kâğıdında ise her duyu organına uygun resimler çizdik ve resimlerimizi arkadaşlarımız ile paylaştık (nose: I can smell a flower. vb.) Benzer çalışmalara duyabildiğimiz ve duyamadığımız nesneleri işaretleyerek devam ettik. Touch the stars adlı şarkıyı dinledik ve aktif olarak hareketlerini yaptık. Benzer ve farklı olan resimleri bulduğumuz etkinlikler yaptık. Ayrıca şekilleri hatırladığımız Spin and Stop adlı bir oyun oynadık. Öğretmenimiz yere şekiller koydu ve müzik eşliğinde şekillerin etrafında döndük. Müzik durunca doğru şekle zıpladık. Yanlış şekle yönelen arkadaşımız yandı. Daha sonra kendi gülen yıldızlarımızı yaptık ve hepsini birleştirip kocaman bir yıldız oluşturduk. Son olarak da şekillerin olduğu bir çalışma kâğıdını öğretmenimizin yönergeleri ile boyadık.

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız,

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, TOHUM Tohum çeşitleri BİTKİLER Nasıl oluşur? o Bölümleri o Nerelerde yetişir? o Büyümek için nelere ihtiyacı vardır? Bu ayki temamızda

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM eğiten kitap 11 Eylül 2013 26 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 1 Ekim 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2013 Sayı : 2

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2013 Sayı : 2 Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni Kasım 2013 Sayı : 2 1 Değerli Velimiz, Anasınıfı öğrencilerimizin okul içinde yaptıkları ders, kulüp ve diğer etkinliklerinden seçmeler yaptığımız elektronik dergimizin

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYLAR ARALIK OKUL ADI: TARİH: Aralık YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Bilimsel Süreç Becerilerine İlişkin Alan Bilgileri ve Pedagojik Alan Bilgilerinin İrdelenmesi

Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Bilimsel Süreç Becerilerine İlişkin Alan Bilgileri ve Pedagojik Alan Bilgilerinin İrdelenmesi DURU / Uyum Zorluklarını Yordamada Yalnızlık, Sosyal Destek ve Sosyal Bağlılık Arasındaki... 2275 Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Bilimsel Süreç Becerilerine İlişkin Alan Bilgileri ve Pedagojik Alan Bilgilerinin

Detaylı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hazırlık sınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Sınıfım - Fiziksel Özelliklerim - Benzerliklerim- Farklılıklarım - 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup çocuklara rehberlik

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ AYLAR MART MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MART AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MART YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

ÖZEL EFDAL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK BÜLTENİ- KASIM 2010

ÖZEL EFDAL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK BÜLTENİ- KASIM 2010 DÜŞÜNME BECERİLERİNE AİLELERİN KATILIMI Okulumuzda öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını ortaya koymalarını sağlayan, gelişimlerinin her yönünü destekleyen bir eğitim programı uygulamaktayız. Bu program

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Çiçeğim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik

Detaylı

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın II Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın hangi alanında bulunursa bulunsun, engellenemeyen yaratıcı

Detaylı

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012)

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012) ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012) Sayın Velimiz, Sizlerle daha önce paylaştığımız gibi okulumuzda PYP çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda 6 PYP disiplinler üstü teması ile ilgili

Detaylı

TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI TAM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 2 Aralık 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Dans Et isimli bütünleştirilmiş okuma-yazmaya hazırlık, oyun etkinliği Öğle

Detaylı