Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir. Erasmus programı bir "burs" programı değildir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir. Erasmus programı bir "burs" programı değildir."

Transkript

1

2 Erasmus Hakkında Öğrenim yaşamı boyunca (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) toplamda 12 şer ay olacak şekilde birden fazla kez hibeli Erasmus değişim öğrencisi olmak mümkündür. Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir. Erasmus programı bir "burs" programı değildir. Erasmus programı bir "diploma" programı değildir. BİLGİ, giden değişim öğrencilerinin önceden belirlenen eğitim dönemini uzatamamaktadır!

3 Ödemeler ve Kayıt Erasmus öğrencileri akademik yılı kayıt ücretlerini BİLGİ ye ödemelidirler (Burslu öğrenciler hariç). Yurt dışında geçirecekleri süre için öğrencilerin kayıt dondurması söz konusu değildir. Gidilecek üniversiteye herhangi bir kayıt ve harç ücreti ödenmeyecektir. Gidilecek üniversite, kendi öğrencilerinden talep ettiği kayıt ve harç ücreti harici ödemeleri Erasmus öğrencilerinden de talep edebilir. Bu ödemeler; örneğin spor tesisleri abonelik ücreti, ulaşım ücreti şeklinde olabilmektedir.

4 Erasmus Hakkında Yeni bir kültürü tanıma ve kendi kültürünüzü daha iyi tanıma fırsatı. Farklı kültürlere, sosyal yaşam tarzlarına ve inanışlara uyum sağlamak konusunda güçlük çekilebilir. Gideceğiniz ülkeyi mutlaka araştırmalısınız. Sorun yaşamanız halinde ailenizle ve Uluslararası Merkezle iletişime geçin. Uyuşturucu madde bağımlılığı, sadece bir deneme ile başlar!

5 Belgeler ve prosedürler FAYDALI DOKÜMANLAR - Giden Öğrenciler için bilgilendirme formu - Erasmus Öğrenci Beyannamesi - Erasmus Partner Üniversite Kodları - Erasmus+ El Kitabı - Erasmus İptal Dilekçesi - Learning Agreement Guidelines - Check List - Oryantasyon Sunumu

6 Belgeler ve prosedürler GİTMEDEN ÖNCE - Taahhütname - Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) Before the Mobility part - Mobility Agreement (Yerleştirme Sözleşmesi) - Sigorta Fotokopisi - Değişim İzin Formu - OLS (online Linguistic Support) YURT DIŞINDAYKEN - Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) During the Mobility part DÖNDÜKTEN SONRA - Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) After the Mobility part - Transcript of Records - Değerlendirme Formu (isteğe bağlı) - Pasaport Fotokopisi (Vize ve giriş-çıkış damgalarının olduğu sayfalar) - Kredi Transfer Formu - Katılım Sertifikası - OLS Sınavı - Online Final Raporu

7 GİTMEDEN ÖNCE

8 Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) Bu belge öğrencinin misafir olarak gittiği kurumda alacağı dersleri göstermektedir. Öğrenci derslerini karşı kurumdan aldığı ders listesine göre Bilgi deki Bölüm Koordinatörünün onayını alarak seçip, dersin kodu ismi ve ECTS kredisiyle birlikte belgeye işlemelidir. Derslerin toplam kredisi minimum 30 ECTS olmalıdır. Çeşitli sebeplerle 30 ECTS ten az veya fazla kredi yükünde ders alacak öğrenciler, bu taleplerini gerekçeleriyle birlikte departman koordinatörüne sunmalı ve onayını alarak, onay bilgisini ofisimize iletmelidir. Öğrenci, Gönderen Üniversite, Misafir Eden Üniversite temsilcilerinin imzası olan Learning Agreement (scan kopya kabul edilir) İmza Süreci: Önce öğrenci sonra, Erasmus Bölüm Koordinatörü sonra Erasmus Kurum Koordinatörü imzalamalıdır (her iki üniversitede de) Öğrencinin değişim sürecinde ders değişikliği yapılabilir. Bunun için Learning Agreement During the Mobility part doldurulmalıdır.

9 Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) Ders seçimi yapılırken bir dönem için 30, bir akademik yıl için 60 ECTS hedeflenmelidir. Değişiklikleri yaparken kredi miktarının her dönem için en az 30 kredide kalması gerekmektedir. Belge, öğrenci ve her iki üniversitenin yetkili kişilerince imzalanmalı ve mühürlenmelidir. Öğrenim anlaşmasında belirtilen derslerin denklikleri fakülte yönetim kurullarınca yapılmakta, böylece öğrencinin aldığı derslerin kabul edilmesi sağlanmaktadır. Avrupa Komisyonu nezdinde bir yükseköğretim programına kayıtlı bir öğrencinin bir yarıyılda kayıtlı olduğu yükseköğretim programıyla ilgili 30 ECTS kredisine karşılık gelecek çalışma yapmaktadır. Bu kredi yükü Avrupalı bir öğrenci için ideal olduğu düşünülen sayı olarak kabul edilmesi nedeniyle Erasmus ile bir yarıyıllığına yurtdışına giden öğrencilerimizin 30 ECTS ders yükünü içeren bir ders programının olması, dolayısıyla Öğrenim Anlaşmalarının 30 ECTS ders yükü içerecek şekilde hazırlanması istenmektedir.

10 Learning Agreement BEFORE THE MOBILITY: Ön sayfadaki iletişim bilgileri doldurulmalıdır. Burada bilgiedu.net uzantılı mail adresinizi kullanınız. Öğrenciler, partner üniversiteye gitmeden önce Learning Agreement ın «before the mobility» kısmını doldurmakla yükümlüdürler. Burada Table A adı verilen tablo içinde, partner üniversitede alacakları dersler ve ECTS kredi miktarları ile Table B adı verilen tablo içinde ise, bu derslerin BİLGİ deki karşılıkları ve toplam kredileri yazılmalıdır. Bilgi de karşılık gelecek derslerin, partner üniversitede alınan derslerle birebir eşleşmesi gerekmez. Bunun yerine Table A ve Table B deki derslere ait toplam kredi miktarının denk olması önemlidir. Belge word dokümanı olduğu için, tablolardaki dersleri yazacağınız satırları dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. «Responsible Persons» kısmı doldurulur. «Language competence of the student» kısmında öğrencinin dil bilgisi B2 olarak işaretlenir. «Committment of Three parties» kısmı öğrenci, BİLGİ departman koordinatörü ve Erasmus Ofisi ile partner üniversitedeki departman koordinatörü ve Erasmus Ofisi tarafından imzalanmalı ve ofisler tarafından mühürlenmelidir. Belge tarama kopya (scan) olarak kabul edilir. BU SAYFAYI TEK BİR İMZA SAYFASI OLARAK GETİRMEYİNİZ!!!

11 Bilgiedu.net uzantılı adresleri

12 Satırları ders sayısı kadar çoğaltabilirsiniz!!!!!! B2

13 AYRI BİR SAYFA OLAMAZ

14 İkili değişim öğrencilerinin partner üniversitede alacağı dersler ve ECTS kredileri!!!

15 !!! İkili değişim öğrencilerinin partner üniversitede aldığı derslerin BİLGİ deki karşılıkları ve ECTS kredileri

16 Mobility Agreement Bu belge, öğrencilerin sigorta fotokopilerini ofise teslim etmelerinin ardından Erasmus Ofisi tarafından her bir öğrenci için ayrı ayrı hazırlanacaktır. Öğrencinin özel ihtiyaç sahibi olup olmadığı, hibe alıp almadığı, alıyorsa miktarı ve ödeme koşulları, hibenin ödeneceği hesap numarası bilgileri ve hareketliliğin türü (öğrenim / staj-öğrenim / staj) burada belirtilir. İki nüsha halinde hazırlanır ve öğrenci ile ofis arasında imzalanır. Sözleşmenin imzalanmasını takip eden 30 gün içinde hibelerin öğrenci hesabına geçmesi gerekmektedir ve Ulusal Ajans tarafından Üniversitemize tahsis edilecek olan hibenin üniversitemiz hesabına yatırılma tarihi bilinmemektedir. Bu sebeple, Erasmus Ofisi imzası, ancak hibenin üniversitemize tahsisinden sonra atılacak olup imzalar atıldıktan sonra öğrencilere mail ile bilgi verilerek koordinatörlüğümüzce imzalanan nüshayı alabilecekleri bildirilecektir. Öğrencinin adresi, yerleştirildiği partner üniversite ve yerleştirilme koşulları bu belgede belirtilir. Bu belgede ayrıca öğrencinin sigorta poliçesi ve sigorta sağlayıcısı hakkında bilgiler ile hareketliliğine dair bilgiler mevcuttur.

17 Öğrenci adı, adresi, hibe alıp almadığı, özel ihtiyaç bilgisi, banka hesap bilgileri ve hareketlilik türü belirtilir

18 Varsa hibe miktarı belirtilir

19 Sigorta bilgileri ve OLS bilgileri belirtilir.

20 Öğrenci ve Erasmus Ofisi tarafından imzalanır

21

22 Sigorta Fotokopisi, Değişim İzin Formu - Değişime katılacak olan Erasmus+ Programı öğrencileri, tam kapsamlı sağlık sigortalarını yaptırarak poliçelerinin fotokopilerini Erasmus Ofisine teslim etmelidir. - Almanya ya gidecek olan öğrenciler AT11 ve Çek Cumhuriyeti ne gidecek olan öğrenciler CZ11 belgelerini teslim edebilirler. Öğrencilerimiz, bu belgeyi almak için Sigorta Kurumu na iletilmesi gereken Erasmus katılımını gösteren belgeyi Erasmus Ofisinden temin edebilirler. - Öğrenciler, Değişim İzin Formunu elle doldurarak, Öğrenci Muhasebesi biriminden onaylatmalı, onaylı halinin fotokopisini ofisimize teslim etmelidir. - Değişim İzin formunun birer kopyası Fakülte Sekreterliği ve Öğrenci İşleri ne öğrenci tarafından teslim edilir.

23 Değişim Programı seçilir Bilgiler öğrenci tarafından doldurulur Öğrenci tarafından imzalanır Öğrenci Muhasebesi tarafından onaylanır

24 OLS (Online Linguistic Support) - Seçilen Öğrencilerimiz, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan, online dil sınavları ile dil kursu modüllerinden oluşan bir sistem olan ve 6 dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Hollanda dillerinde) hazırlanan OLS sistemine kayıtlı olmak zorundadırlar. - Kayıt ofisimizce yapılır ve dil sınavı ile ilgili link öğrencinin mail adresine gönderilir. Öğrenci buradan sınavı takip eder ve sınavı online olarak tamamlar. - OLS bünyesinde yer alan dil kursu bölümü zorunlu olmayıp, kursu takip etmek isteyen ve dil desteğine ihtiyacı olan öğrencilere kullandırılması beklenmektedir. - Hareketlilik öncesi ve sonrasında yapılacak dil sınavları ile dil kursları öğrencilerin öğrenim görecekleri/staj yapacakları dilde olmalıdır. - Dil kursu ancak ilk sınavını tamamlayan öğrencilere verilebilmektedir ve azami erişim süresi 6 aydır. Gitmeden önce sınava girmeyen hiçbir öğrenci Erasmus hareketliliğinden faydalanamayacaktır.

25 YURT DIŞINDAYKEN

26 Learning Agreement DURING THE MOBILITY: Öğrenciler, partner üniversitedeyken, daha önce seçtikleri derslerde değişiklik yapmaları halinde Learning Agreement ın «during the mobility» kısmını doldurmakla yükümlüdürler. Bu sayfa üzerinde de öğrencinin adı / soyadı bulunmalıdır. Burada Table C adı verilen tablo içinde, eklenen ve bırakılan dersler ilgili kutucuklar işaretlenerek ve bırakma gerekçesi yazılarak toplam ECTS kredi miktarları yazılmalıdır. Table D adı verilen tablo içinde ise, yeni alınan dersler ile birlikte toplamda alınan tüm derslerin BİLGİ deki karşılıkları ve toplam kredileri yazılmalıdır. SADECE YENİ ALDIĞINIZ DERSLERİN DEĞİL, ALDIĞINIZ TÜM DERSLERİN KARŞILIĞINI YAZMANIZ ÇOK ÖNEMLİDİR. «Change Responsible Persons» kısmı SORUMLU KİŞİLERDE DEĞİŞİKLİK OLDUYSA doldurulur. «Committment of Three parties» kısmı öğrenci, BİLGİ departman koordinatörü ve Erasmus Ofisi ile partner üniversitedeki departman koordinatörü ve Erasmus Ofisi tarafından imzalanmalı ve ofisler tarafından mühürlenmelidir. BU SAYFAYI TEK BİR İMZA SAYFASI OLARAK GETİRMEYİNİZ!!!

27 !!!!!!!! Eklenen derslerle birlikte, diğer almaya devam ettiğiniz dersleri de içeren NİHAİ OLARAK ALDIĞINIZ TÜM DERSLERİ KAPSAYAN ders denklik tablosu

28 AYRI BİR SAYFA OLAMAZ

29 İkili değişim öğrencilerinin partner üniversitede eklediği ve bıraktığı dersler ve ECTS kredileri

30 DÖNDÜKTEN SONRA

31 Learning Agreement AFTER THE MOBILITY: Bu sayfa üzerinde de öğrencinin adı / soyadı yazılmalıdır. İki tablodan oluşan ve hareketliliğin sonunda hazırlanması gereken bir belgedir. TABLO E, partner üniversite yetkilileri tarafından imzalanmalıdır. Burada öğrencinin tüm başarılı olduğu dersler yazılabileceği gibi, başarılı olduğu dersler P ve başarısız olduğu dersler F ile gösterilecek şekilde tüm dersleri de yazılabilir. Partner üniversitenin bu tabloyu doldurmayı veya imzalamayı reddetmesi halinde, transcriptinin partner üniversite tarfından gönderilmesinden sonra öğrenci bu tablonun içine «see transcript of records» yazarak BİLGİ deki departman koordinatörüne imzalattırabilir. TABLO F ise öğrencinin kredi transfer formu hazırlandıktan ve departman koordinatörü tarafından imzalandıktan sonra, öğrenci bu tablonun içine «see credit transfer form» yazarak departman koordinatörüne imzalatmalı ve Erasmus Ofisine teslim etmelidir.

32 Partner üniversiteye veya BİLGİ departman koordinatörüne «see transcript of records» yazarak imzalatılmalıdır. «see credit transfer form» yazarak BİLGİ departman koordinatörüne imzalatılmalıdır.

33 Transcript of Records, Değerlendirme Formu, Pasaport Fotokopileri - Transcript of Records, öğrencinin partner üniversitede aldığı derslerin başarı notlarını gösteren çizelgedir ve partner üniversite tarafından hazırlanır ve verilir. Belgenin bir kopyası Erasmus Ofisi ne ve bir kopyası Fakülte Sekreterliğine verilirken, orijinali Öğrenci İşlerine teslim edilmelidir. Transcript genellikle partner üniversite tarafından BİLGİ Erasmus Ofisi ne e-posta ve sonrasında posta ile gönderilir. Orijinal nüsha ofise ulaştığında, öğrenciyi bilgiedu.net maili üzerinden bilgi verilir ve transcriptini ofisten teslim alması istenir. - Değerlendirme Formu, öğrencinin hareketliliğine dair izlenimlerini aktarabileceği anket formudur. Doldurup ofise teslim etmek isteğe bağlıdır. - Öğrenci, pasaportunun vize ve giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaları Erasmus Ofisi ne teslim etmekle yükümlüdür.

34 Kredi Transfer Formu - Öğrencinin partner üniversitede aldığı dersler içinden başarılı olduğu dersler BİLGİ de daha önceden belirlenen dersler kapsamında transfer edilir. - Bunun için öğrencinin Kredi Transfer Formunu doldurması ve BİLGİ deki departman koordinatörüne imzalatması gerekmektedir. - Öğrenci form üzerinde kendi bilgilerini, bölüm bilgilerini ve değişim türünü belirtir. Derslerin kredi miktarları ve karşılıkları yazılır. Birebir ders eşleşmesi aranmaz. Önemli olan toplam ECTS kredisinin eşleşmesidir. Eşleşmede partner üniversitede alınan derslerin ECTS kredileri toplamı, BİLGİ de eşleşecek olan derslerin ECTS kredileri toplamından 1 krediden fazla olamaz. Yani 30 ECTS alan bir öğrenci, derslerini 31 ECTS kredi olarak tanımlayabilir ancak 32 ve ya daha fazla ECTS kredisine tanımlayamaz. Bahsedilen kredi farkı 1 krediden AZ olabilir. 30 ECTS kredisi 28 veya daha az ECTS kredisine eşleşebilir. - Öğrenci,,imzalattığı Kredi Transfer Formunun bir nüshasını Erasmus Ofisi ne ve bir nüshasını Fakülte Sekreterliği ne, orijinalini ise Öğrenci İşlerine teslim etmelidir.

35 Öğrencinin bilgileri ve değişim türü belirtilir. Partner üniversitede alınarak BAŞARILI OLUNAN dersler ve karşılıkları yazılır. Öğrenci notlarının transfer edilip edilmesini istemediğini işaretler Departman koordinatörüne imzalatılır ve kopyası ofise teslim edilir.

36 Certificate of Participation (Katılım Sertifikası) - Öğrencinin partner üniversitedeki akademik çalışmalara katılımını gösteren ve tarih aralığı belirleyen belgedir. - Belge ilgili tarihler ile doldurularak partner üniversite temsilcisinin imza ve kaşesi alınır. Öğrenci katıldıysa ve varsa, partner üniversitede düzenlenen Oryantasyon tarihleri de burada belirtilir. - Belge tarama kopya (Scan) olarak kabul edilir.

37 Öğrenci, belge üzerindeki bilgileri doldurularak, partner üniversite imzası ve kaşesiyle birlikte Erasmus Ofisi ne teslim eder.

38 OLS (Online Linguistic Support) Sınavı, Final Raporu - Gitmeden önce OLS sınavına giren tüm öğrencilerimiz dönüşlerinde yine Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen Online bir dil sınavına daha girmekle yükümlüdürler. - Bu sınavlar öğrencilerimizin dil gelişimlerini ölçümlemek ve ihtiyacı olan veya dileyen öğrenciye dil desteği vermek amaçlı olarak uygulanmakta olup hibe ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Sınavdan iyi sonuç alınmaması öğrencinin Erasmus öğrencisi olma hakkını etkilemez. Sonuçlar üçüncü kişilerle paylaşılmaz. - Döndükten sonra sınava girmeyen öğrencilerin belgeleri tamamlanmamış sayılacaktır. Tüm öğrencilerimizin merkezimiz tarafından belirlenecek ve duyurulacak olan tarihe kadar sınavlarını almaları gerekmektedir. - İki sınavını da alan öğrencilere yine online olarak Erasmus final raporu linki iletilecek ve raporu online olarak doldurmaları gerekecektir. - Final raporu için link iletilen öğrenciler, online olarak Komisyon tarafından hazırlanan anket niteliğindeki final raporunu doldurmakla yükümlüdürler.

39 OLS (Online Linguistic Support) Sınavı, Final Raporu OLS SINAVI VE FİNAL RAPORUNU TAMAMLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN BELGELERİ VE HAREKETLİLİĞİ TAMAMLANMIŞ SAYILMAZ

40 Hibe Erasmus+ Öğrencisi olmaya hak kazanmış olmanız, Erasmus hibesi alacağınız anlamına gelmemektedir. Erasmus hibesi garanti değildir ve üniversitemize tahsis edilecek olan bütçeye göre hibe dağılımı belirlenecektir

41 Hibe!!! Hibe almaya hak kazanan öğrencilerin hibelerinin hareketliliklerinden önce, belirtmiş oldukları hesaba yatması öngörülmektedir.!!! Alacağınız aylık hibe miktarları gidilen ülkeye göre değişmektedir.bir dönem kalacak öğrencilerin tüm hibesinin ilk %70 ödemesi Hibe Dağıtım Listesinde belirtilecek olan ÖNGÖRÜLEN hibe miktarı üzerinden yapılacaktır. Tüm öğrenciler için, 2kalan %30 ödeme miktarı döndükten sonra gidilen üniversiteden alınan Katılım Sertifikasına göre, gerçekleşen değişim ay ve günlerine göre yapılacaktır. Kalan ödemeler, öğrenci hareketliliğini başarıyla tamamlamış ve belgelerini eksiksiz olarak teslim etmişse yapılabilir.

42 Hibe Ülkeler - Aylık hibe miktarı ( ) Hayat pahalılığına göre ülke türleri 1. Grup Program Ülkeleri 2. Grup Program Ülkeleri 3. Grup Program Ülkeleri Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi ( ) Aylık Öğrenci Staj Hibesi ( ) İsviçre deki partner üniversitelerimize yerleşmiş olan öğrencilerimiz, partner üniversiteden veya İsviçre Hükümeti nden hibe alabileceklerdir.

43 Hibe Hibelerin en erken Temmuz ayında ilan edilmesi beklenmektedir. Hibe almak için yedek listede yer alacak olan öğrenciler, hibesiz olarak hareketliliklerine devam edebilirler. Hibe almaya hak kazanan öğrenciler, hibe haklarından feragat edebilirler Hibe almaya hak kazanan öğrencilerin hibe ödemesi için Garanti Bankası İstanbul Bilgi Üniversitesi Şubesi nde kendi adınıza bir EURO hesabı açtırması gerekmektedir. Hesap cüzdan fotokopisini Erasmus Ofisine kağıt olarak, hesap bilgisini öğrencilerden istenen formatta e-posta ile teslim edilmelidir Değişim Programını 15 Mayıs 2015 e kadar iptal eden öğrenciler için dilekçe: al_dilekcesi.doc Hibe ödendikten sonra iptal eden öğrenciler, hibelerinin tamamını iade etmek zorundadır.

44 Hibe Hibe ödemeleri değişim dönemindeki akademik başarıya bağlıdır. Öğrenim anlaşmasında belirlenen kredilerin (30 ECTS) 2/3 ünden geçilmesi (20 ECTS) akademik başarı şartıdır. Minimum 20 ECTS getiren öğrencilere dönüş belgelerini tamamlamaları halinde 2.ödemeleri yapılacaktır. 2/3 başarı oranı sağlanamazsa yazılı savunma istenecektir! Bu şartı sağlayamayan öğrencilerden yazılı açıklama istenecek ve öğrenci sorumluluklarını yerine getirmediği, bazı dersleri geçemediği tespit edilirse hibe ödemelerinin kalan %30 u kesilecektir. Ayrıca düşük kredi ile dönen öğrencilerden, derslere katılmadıkları ve sınavlarına girmedikleri tespit edilirse, ilk yapılan %70 ödemeyi tamamen veya kısmen iade etmesi istenebilecektir.

45 Hibe Dağıtım Kriterleri Erasmus hibeleri, Türkiye Ulusal Ajansı Yüksek Öğretim Kurumları için Erasmus Uygulama El Kitabı ve Üniversitemiz Erasmus Usul ve Esasları uyarınca, üniversite genelinde eşitlik ilkesi gözetilecek şekilde; Öğrencilerin Erasmus Seçim Puanı, Fakülte ve Bölümlerin Erasmus Performansı ve Daha önce hiç öğrenci göndermemiş bölümlere pozitif ayrıcalık kriterleri esas alınarak dağıtılmıştır. Bu sunumda bahsedilen hibe dağıtım sistemi ve kriterleri Akademik Yılı Erasmus hibesinin dağıtımında kullanılmış olup, örnek niteliğindedir Akademik Yılı henüz Ulusal Ajans tarafından üniversitemize tahsis edilecek olan bütçe miktarı belli olmamış olup, bu yılın kriterleri ve miktarları ancak, hibe tahsisatından sonra Erasmus komisyonu tarafından düzenlenecektir.

46 Hibe Dağıtım Kriterleri - Öğrencilerin Erasmus Not Ortalaması (Genel Not ortalamasının yüzlük sistemdeki karşılığının %50 si ve Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı sonucunun %50 si) - Fakülte ve Bölümlerin Erasmus Performansı - Daha önce hiç öğrenci göndermemiş bölümlere pozitif ayrıcalık

47 Hibe Hesaplaması - Erasmus+ Öğrenim hareketliliğine ilişkin hibe hesaplamasında kullanılacak yöntem Avrupa Komisyonu tarafından belirlenmiştir. Buna göre öğrencinin yerleştirildiği partner üniversitenin akademik takvimi baz alınarak toplam hareketlilik gün sayısı hesaplanacaktır. Baz alınan akademik takvimler, hibe dağıtımı duyurusunda açıklanacaktır. - Toplam gün sayısı, partner üniversitenin bulunduğu ülke için belirlenen aylık hibe miktarı ile çarpılarak ortalama 1 ayda bulunan gün sayısı olarak baz alınan 30'a bölünür. Elde edilen toplam hibe miktarı, öğrenci için öngörülen hibe miktarıdır ve öğrencinin reel olarak gerçekleştirdiği ve partner üniversiteden imzalı olarak getireceği katılım belgesindeki tarihler hareketlilik sonunda kontrol edilerek, öğrencinin en son hak ettiği hibe hesaplanacaktır.

48 Hibe Hesaplaması Akademik Takvime göre öğrencinin yurtdışında kalacağı gün sayısı x O ülke için belirlenen aylık hibe miktarı / 30 (ortalama bir aylık gün sayısı)

49 Hibe Hesaplaması University of Mannheim Spring / x 400 / 30 = 1.466,67

50 Bulunduğunuz şehirden / ülkeden, akademik tatil olmaksızın, 1 haftadan fazla ayrılırsanız ve pasaportunuzda tespit edilirse, hibe kesintisi yapılacaktır!!!

51 ULUSAL AJANS THY ANLAŞMASI - Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ Programı kapsamındaki hareketliliklerden faydalanacak yararlanıcılarımıza yönelik olarak Türk Hava Yolları ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. - Türkiye Ulusal Ajansı ile Türk Hava Yolları arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla Türkiye Ulusal Ajansı ndan aldığı hibe kapsamında seyahatini gerçekleştirecek olan katılımcılarımıza %20 indirim hakkı ve 10 kg ek bagaj hakkı sağlanmaktadır. - Kampanyadan faydalanmak isteyen öğrencilerimiz adresine Miles & Smiles üyelik numaralarını göndermelidirler. - Kampanya hakkında daha ayrıntılı bilgi için:

52 İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ ERASMUS OFİSİ SANTRAL KAMPÜSÜ- ÇSM 109 Beyhan Demir Langlois 5219 Aybala Işık Zeliha Akın Zeynep Ezgi Erdem E-posta: Q&A

2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ 2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ Bu tarihler arasında gerçekleşmeyen faaliyetler bu sözleşme kapsamında değerlendirilemez ve bu faaliyetlere hibe sağlanamaz. GÜZ DÖNEMİ: 22 MAYIS 2015 BAHAR DÖNEMİ: 12 EKİM

Detaylı

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı*

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2013 Akademik Yıl 2013/20 014 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü

Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü Avrupa Komisyonu (ec.europa.eu) Ulusal Ajanslar (www.ua.gov.tr) Ulusal Erasmus + ofisleri (erasmus.beun.edu.tr) Yerleştirildiğin üniversitenin web

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYAT BOYU ÖĞRENME (LİFELONG LEARNİNG) - ERASMUS PROGRAMI ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Süreç Boyunca Kimlerle Görüşeceksiniz? Yrd.Doç.Dr. Rana ATABAY BAYTAR - Değişim Programları Koordinatörü/Erasmus Kurum Koordinatörü (ratabay@ticaret.edu.tr)

Detaylı

SOCRATES-Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2006 Akademik Yıl 2006/2007 * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından hazırlanmış olup, 2006/2007 eğitim öğretim

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Detaylı

Sözleşme Yılı 2009 Akademik Yıl 2009/2010

Sözleşme Yılı 2009 Akademik Yıl 2009/2010 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları Đçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2009 Akademik Yıl 2009/2010 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI 2007-2014 yılları arasında yürütülen Eğitim Alma Hareketliliği, Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programı kapsamında yer almaktaydı. 2014-2021

Detaylı

CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS+ PROGRAMI KOORDİNATÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 19.01.2015

CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS+ PROGRAMI KOORDİNATÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 19.01.2015 CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ ERASMUS+ PROGRAMI KOORDİNATÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 19.01.2015 https://www.youtube.com/watch?v=wil3arj5ela Eğitim, öğretim ve gençlik

Detaylı

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP - Lifelong Learning Programme) Erasmus Programı Yönergesi (Yüksekokul Kurulu Toplantı Tarihi:

Detaylı

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU Eğitiminize uluslararası bir boyut katın! 1 veya 2 dönem yurtdışında ortak üniversitelerimizden birinde okuyun ERASMUS+

Detaylı

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS ÖĞRENCİ - PERSONEL DEĞİŞİMİ USUL ve ESASLARI AMAÇ VE KAPSAM Madde 1 Aşağıdaki yönerge,

Detaylı

(Yüksekokul Kurul Tarihi: 29/12/2014; Karar Sayısı: 2014/21)

(Yüksekokul Kurul Tarihi: 29/12/2014; Karar Sayısı: 2014/21) T.C. İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP - Lifelong Learning Programme) Erasmus Programı Yönergesi (Yüksekokul Kurul Tarihi:

Detaylı

Avrupa Birliği LLP/Erasmus Programı Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Avrupa Birliği LLP/Erasmus Programı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Avrupa Birliği LLP/Erasmus Programı ElektrikElektronik Mühendisliği LLP/ERASMUS programının amacı: Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmek. Üniversiteler arasında

Detaylı

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU Eğitiminize uluslararası bir boyut katın! 1 veya 2 dönem yurtdışında ortak üniversitelerimizden birinde okuyun ERASMUS+

Detaylı

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU Dikkat edilmesi gereken hususlar: ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU 1. Staj hareketliliği için kurumlar arasında ikili anlaşma olmasına gerek yoktur. Öğrencilerin staj yerlerini kendilerinin bulması

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili Kişi ve Birimler

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili Kişi ve Birimler KARABÜK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi Amaç Madde 1. Bu yönergenin amacı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları-Hayat Boyu Öğrenme Programı (HBÖ)-

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ İLANI 2007-2014 yılları arasında yürütülen Eğitim Alma Hareketliliği, Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programı kapsamında yer almaktaydı. 2014-2021

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ

MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 (1) Bu Yönerge nin amacı Erasmus Değişim Programı na ilişkin işleyişi düzenlemektir.

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU İLANI

ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU İLANI ERASMUS+ PROGRAMI 2014/2015 AKADEMİK YILI EĞİTİM ALMA HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU İLANI 2007-2014 yılları arasında yürütülen Eğitim Alma Hareketliliği, Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programı kapsamında yer almaktaydı.

Detaylı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI LLP / ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI LLP / ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI LLP / ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1- (1)

Detaylı

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir.

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir. Staj Hareketliliği Nedir? Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede staj yapmasıdır. Staj, bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme veya

Detaylı