Polimer Teknolojisi. Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya I.BÖLÜM

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Polimer Teknolojisi. Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya I.BÖLÜM"

Transkript

1 Polimer Teknolojisi Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya I.BÖLÜM 2015

2 Bölüm 1: Giriş 1.1 Monomer Polimer 1.2 Polimer Zinciri 1.3 Doğrusal, Dallanmış, Çapraz Bağlı Polimerler 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları 1.5 Polimerler, Metaller, Seramikler 1.6 Polimerlerin İşlenmesi 1.7 Türkiye Plastik, Lif ve Kauçuk Sanayi

3 Giriş Günümüzde organik kimyanın çalışma alanının çok büyük bir kısmını polimer kimyası oluşturmaktadır. Polimer kimyası endüstri için çok önemlidir. Günlük hayatta yararlanılan eşya yapımında, naylon poşetlerden, plastik bardaklara, eldivenlerden, araba lastiklerine, verniklerden, boya ve teflon üretimine kadar birçok malzemede polimer kullanılır. Polimerler hafif, ucuz, mekanik özellikleri yeterli, kolay şekillendirilebilen, kimyasallara dayanıklı maddelerdir. Polimerler kimya haricinde; makine, tekstil, endüstri ve fizik mühendisliği alanlarında kullanılır. Biyokimya, biyofizik, tıp alanlarında da önemi büyüktür.

4 1.1 Monomer, Polimer Monomer: Birbirlerine kovalent bağlarla belirli bir düzende bağlanan küçük mol kütleli kimyasal moleküllere monomer denir. Yunanca da mono tek, poli çok anlamındadır. Polimer: Polimer ise çok sayıda monomerin bir araya gelerek bağlanması ile oluşan büyük moleküllerdir. Polimerler, iri moleküllü kimyasallardır. Polimer moleküllerine büyüklüklerinden dolayı makromolekül de denir.

5 1.1 Monomer, Polimer (Devamı) Polimerizasyon Tepkimesi Monomer molekülleri Polimer Molekülü C lar arasındaki çift bağ (=) açılır ve C başka maddelere bağlanır. Aynı cinsten iki molekülün birbirine bağlandığı tepkimelere dimerleşme, üç molekülün bağlandığı tepkimelere trimerleşme denir. Monomerlerin birbirine bağlanmasıyla (en az 1000) oluşan maddeye polimer denir.

6 1.1 Monomer, Polimer (Devamı) Polimerler büyük moleküllerdir. Aralarındaki Van Der Walls çekim kuvvetleri de büyüktür. Bu nedenle polimerlerin erime ve kaynama noktaları monomerlere göre daha yüksektir. Bu özellik de; polimerlerin daha sert, sağlam, dayanıklı madde olmalarını sağlar. n[ch2= CH2] etilen :gaz (monomer) [ CH2 CH2 ] n polietilen :plastik (katı) (polimer) Etilen polimerizasyon reaksiyonu ile polietileni oluşturur.

7 1.1 Monomer, Polimer (Devamı) Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır. Polietilenden hortum, boru, bidonlar, deterjan şişeleri vb malzemeler yanında daha çok plastik filmler üretilir. Polietilen filmlerden giyecek ve yiyeceklerin ambalajlandığı poşetler, alışveriş poşetleri, sera örtüleri vb malzemeler yapılarak kullanıma sunulur.

8 1.1 Monomer, Polimer (Devamı)

9 1.1 Monomer, Polimer (Devamı)

10 1.1 Monomer, Polimer (Devamı)

11 1.1 Monomer, Polimer (Devamı)

12 1.3 Doğrusal, Dallanmış, Çapraz Bağlı Polimerler Polimerler zincir biçimlerine göre; Polimer Doğrusal Dallanmış Çapraz bağlı Termoplastikler Elastomerler Termosetler (Çapraz bağ oranı düşük) (Çapraz bağ oranı yüksek) Ağ-yapı

13 Doğrusal Polimerler Ana zincirleri üzerindeki atomlara yalnız yan grupların bağlı olduğu polimerlere doğrusal polimerler denir. Doğrusal polimerlerin ana zincirleri, kovalent bağlarla başka zincirlere de bağlı değildir uygun çözücülerde çözünürler ve eritilerek defalarca yeniden şekillendirilebilirler (işleme, kalıplama, biçimlendirme.)

14 Dallanmış Polimerler Bazı polimerler ana zincirlerine, kendi kimyasal yapısı ile özdeş dal görüntüsünde zincirler, kovalent bağlarla bağlanmaktadır. Bu polimerlere dallanmış polimerler denir. Polimer zincirleri polimerizasyon reaksiyonu esnasında yan reaksiyonların olması ile meydana gelir. Dallanmış polimerlerin özellikleri genelde doğrusal yapılara yakındır.

15 Çapraz Bağlı Polimerler Ana zincirler birbirlerine değişik uzunluktaki zincir parçalarıyla kovalent bağlar üzerinden bağlıdır. Gevşek çapraz bağlı Sıkı çapraz bağlı Çapraz bağın yoğun olması halinde ağ-yapılı polimer yapısı elde edilir.

16 Çapraz Bağlı Polimerler (Devamı) Ağ yapılı polimerlerin tüm zincirleri kovalent bağlarla bağlı olduğu için sistem tek bir molekül gibi düşünülebilir ve örneğinden bir zincirin çekilmesi tüm polimer örneğinin hareketi anlamına gelir. Çapraz bağlı polimerler çözünmezler ancak uygun çözücülerde belli oranda şişirilebilirler. Çapraz bağ yoğunluğu arttıkça polimerlerin çözücüdeki şişme derecesi azalır ve yoğun çapraz bağlanmada polimer çözücülerden etkilenmez. Düşük oranda çapraz bağ, kauçuğumsu davranış için önemli bir kriterdir.

17 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları Doğada kendiliğinden oluşan kauçuk, selüloz, protein gibi polimetrik yapıda bazı doğal polimerler bulunmaktadır. Canlılarda bulunan diğer doğal polimerler (biyopolimerler); Proteinler (enzimler, yün, kas, saç) Karbonhidratlar (polisakkaritler, nişasta, selüloz) Nükleik Asitler (DNA, RNA)

18 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Eski uygarlıklar doğal kauçuğu elastik ve su geçirmez malzemelerin yapımında kullanmışlar; kaplumbağa kabuklarını ve hayvan boynuzlarını biçimlendirerek değişik ürünler yapmışlardır.

19 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Günümüzde kauçuk;

20 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Bitki ve ağaçların temel yapısını oluşturan selüloz, doğada en bol bulunan bir başka önemli doğal polimerdir. Pamuktaki selüloz miktarı % 94 düzeylerindedir. Selüloz, β-dglikoz polimeri Üç boyutlu selüloz görüntüsü.

21 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Selüloz özelliği itibariyle çözünmez; ancak kimyasal işlemlerden geçirilerek çözünebilen türevlerine dönüştürülür. Selüloz asetat ve selüloz nitrat selüloz türevidir. Ayrıca doğal polimerler doğrudan ağaç, deniz yosunu ve diğer bitkilerden elde edilmektedir. Doğal polimerlerin yapılarının değiştirilmesiyle elde edilen polimerlere yarı-sentetik polimerler adı verilir.

22 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Alexander Parkes ve Hyatt kardeşler (1860), selülozu düşük oranda nitrolayarak selüloidi (celluloid) sentezlemişlerdir. Selüloid, ilk yarı-sentetik polimer olarak kabul edilir. Selüloid film ve fotoğraf endüstrisinde kullanılmıştır.

23 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Sıcaklık ve basınç altında biçimlendirilen selüloidden o dönemlerde; otomobil emniyet camları, fotoğraf filmi, tarak, kutu, bıçak sapı, tuvalet malzemeleri, golf topu, bilardo topları (fildişi yerine) gibi malzemeler üretilmiş, en önemli başarısını ise takma diş yapımında kullanılması ile kazanmıştır. Aşağıdaki resimlerde günümüzde selüloidin kullanım alanlarına ait örnekler görmektesiniz.

24 1.4 Polimerlerin Kullanım Alanları (Devamı) Küçük moleküllerden yola çıkarak hazırlanan ilk sentetik polimer fenol ve formaldehitten sentezlenen bakalittir (Bakelite). Bakalit, 1909 yılında Leo Baekeland tarafından ticari bir ürün haline getirilmiş ve vana parçaları, bıçak veya alet sapları, düğme gibi kalıplanarak hazırlanan parçaların yapımında kullanılmıştır. Polimerler; doğal, yarı-sentetik veya sentetik olup olmadıklarına bakılmaksızın çeşitli alanlarda kullanılırlar. Son ürün haline getirilirken içlerine çoğu kez plastikleştirici, boya, dolgu maddesi, antioksidant, stabilazatör vb katkı maddeleri karıştırılır.

25 Çalışma Soruları 1-Aşağıdaki maddelerin hangisinin yapısında polimer bulunur? A) Ağaç B) Su C) Naftalin D) Hava 2-İki monomerin birleşmesiyle hangi molekül oluşur? A) Tetramer B) Trimer C ) Dimer D) Polimer

26 Çalışma Soruları (Devamı) 3- Reaksiyonu ile hangi polimer oluşur? A) Polivinilklorür B) Polietilen C) Polikarbonat D) Polipropilen

27 Çalışma Soruları (Devamı) 4- Bağlanma türü aşağıdakilerden hangisidir? A) Çapraz bağlanmış zincir B)Düz zincir C) Uzun dallanmış zincir D) Yıldız bağlanmış zincir

28 Termoplastikler Zincirleri arasında çapraz bağlar bulunmayan doğrusal ve/veya dallanmış zincirli polimerlerdir. Termoplastikler; ısıtıldıklarında yumuşayan, soğutulduklarında tekrar sertleşen plastik grubudur. Uygun çözücülerde çözünürler, ısıtılıp eritilerek defalarca şekillendirilebilirler.

29 Termoplastikler (Devamı) Polietilen (PE), polipropilen (PP), polivinil klorür (PVC) ve polistiren (PS) yaygın kullanılan termoplastik karakterli polimerlerden bazılarıdır. Polietilenden; bidon, poşet, plastik şişe, film vb Polipropilenden; lif, film, boru vb Polistirenden; ambalaj kapları, köpük vb

30 Termosetler Zincirleri arasında yoğun çapraz bağlar (ağ-yapı) bulunan polimerlerdir. Çapraz bağlarından dolayı hiçbir çözücüde çözünmezler, ısıtıldıklarında erimezler, yeterince yüksek sıcaklıklara ısıtıldıklarında bozunurlar. Bu özelliklerinden dolayı termoset polimerden yapılmış malzemeler toplanıp yeniden eritilerek başka ürünler yapılamaz. Fenol-formaldehit (PF), melamin-formaldehit (MF), epoksiler (EP), doymamış poliesterler (UP, UPE) önemli termoset polimerlerdir.

31 Termosetler (Devamı) Plastik kelimesinin karşılığı değişik kaynaklarda değişik biçimlerde verilmektedir. Isıtılarak kalıplanan ve soğuduğunda kalıptaki şeklini koruyabilen maddelere plastik denildiği gibi, şekillendirilebilen her tür maddeyi kapsayan bir terim olarak da kullanılmaktadır. Bazı kaynaklar tüm polimerleri plastik saymakta, bazı kaynaklar ise yalnız termoplastik ve ağ yapılı termoset özellikteki polimerleri plastik grubunda değerlendirmektedir. Günlük kullanımda ise plastik kelimesi daha çok termoplastik polimerleri çağrıştırır.

32 Termosetler (Devamı) Elektrik fiş, piriz, duy ve düğmeleri, tava ve tencere sapları termosetlerden üretilen tipik ürünlerdir. Laminant Parke Isı yalıtım Yapıştırıcısı

33 Lifler Termoplastik özellikteki polimerlerin bazılarının eriyikleri ya da çözeltileri, küçük deliklerden geçirilerek polimer tellerine dönüştürülürler. Filament ya da lif adı verilen bu teller doğrudan kullanılabileceği gibi bir araya getirilerek iplikler hazırlanır ve çeşitli dokumalar, halılar vb üretilir. Günümüz sentetik lif endüstrisi, genel polimer endüstrisinin önemli bir parçasıdır ve farklı polimerlerden yapılan sentetik lifler, üretimlerinin başladığı 1950 li yıllardan bu yana çoğu alanda hızla yün, pamuk türü doğal liflerin yerini almıştır. Poliesterler (P), poliamitler (PA, naylonlar), poliakrilonitril (PAN), selülozikler ve poliolefinler (PO) lif üretimine uygun önemli polimerlerdir.

34 Kauçuklar (Elastomerler) Bazı polimerlerden yapılan malzemeler çekildiklerinde yüksek oranda uzarlar, çekme kuvveti kaldırıldığında kalıcı boyut değişimi gözlenmeden ilk boyutlarına dönebilirler. Yüksek elastikiyet gösterebilen bu tür polimerlere kauçuk veya elastomer adı verilir. Doğal kauçuk, en önemli elastomerlerden birisidir ve dünya toplam kauçuk tüketiminin % 30 unu kapsar.

35 Kauçuklar (Elastomerler) (Devamı) Sentetik elastomerler içerisinde en yaygın olanı, stirenbütadien kauçuğu (SBR) dünya elastomer tüketiminin yaklaşık % 40 ını karşılar, daha çok karbon siyahı takviye edilerek araç lastiklerinin yapımında tüketilir. Doğal ve sentetik elastomerler ağırlıklı olarak araçların iç ve dış lastiklerinin yapımında kullanılır. Kauçuklardan ayrıca, ambalaj malzemeleri ve tıbbi malzemeler yanında ayakkabı tabanı, hortum, taşıyıcı band vb ürünler yapılır.

36 Kauçuklar (Elastomerler) (Devamı)

37 Yapıştırıcılar Yapıştırıcılar, polimerlerden yapılan bir başka ürün grubudur. Kağıtların, kumaşların, tahtaların veya herhangi iki farklı maddenin birbirine yapıştırılmasında, farklı bileşimlerde polimer temelli yapıştırıcılardan yararlanılır. Poli(vinil asetat)(pvac), poli(vinil alkol)(pva), etilen-vinil asetat kopolimeri (EVA), poliisobütilen, epoksiler, poliizopropen (PI) yapıştırıcı yapımına uygun polimerlerdir. PVAc emülsiyonu, reçine polimer vinil asetat

38 Kaplamalar Polimerler bazı uygulamalarda koruma amacıyla başka malzemelerin üzerlerine kaplanırlar. Plastik boya adı ile bilinen boyalar bu tür uygulamaya iyi bir örnektir. Çeşitli malzeme ve ürünlerin yüzeyleri, binaların dış veya iç cepheleri, özellikleri sürekli geliştirilen modern polimetrik boyalarla boyanarak korunur.

39 Kaplamalar (Devamı) Polimetrik boyalar yüzeyi koruma yanında malzemeye kolay temizlenme, aşınmaya direnç, estetik görünüm gibi ek özellikler kazandırır. Uygulanmaları, kolay ve ucuzdur. Akrilikler, selüloz türevleri ve poli(vinil asetat)(pvac) plastik boya yapımında kullanılan polimerlerdir. Polimer kaplı zemin

40 Polimer Filmler Polimerler ince tabakalar haline getirildiğinde diğer malzemelerin karşılayamayacağı yeterli mekanik dayanımı gösterebilen maddelerdir. Değişik termoplastik polimerlerden üretilen farklı özelliklere sahip filmler, özellikle ambalajlama ve paketlemede kullanılırlar. Polimer filmler hızla, içerisine yiyecek ve değişik ürünlerin konduğu cam, ağaç veya metallerden yapılmış kapların yerini almışlardır.

41 Polimer Filmler (Devamı) Polimerik filmlerin, toplam ambalajlama malzemelerinin içerisindeki pay oranı % 40 a ulaşmıştır. Yiyeceklerin paketlenmesindeki payı % 50 yi aşmıştır. Polietilen, film üretiminde kullanılan en önemli polimerdir ve toplam polimerik filmlerin % 70 i bu polimerden yapılmaktadır. Naylon adı ile bilinen şeffaf filmler ve alışveriş poşetleri polietilen ürünleridir. Naylon tanımlaması polimer kimyası açısından poliamitlere verilen genel bir ad olmakla birlikte, polimerik filmler için kullanılan geleneksel bir kavram haline gelmiştir.

42 Polimer Köpükleri Polimer köpükleri (gözenekli polimerler, polimerik köpükler) son yıllarda tüketimi hızla artan bir başka polimerik malzeme grubudur. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bilgisayarlar ve çeşitli elektronik aletler, genelde beyaz renkli, sert polistiren köpüklerle korunarak ambalajlanır. Polistirenden üretilen levha halindeki köpükler, binalarda ısı yalıtımı ve ses yalıtımında kullanılan vazgeçilmez malzemelerdir. Koltuk ve kanepe döşemeleri, yatak ve yastık gibi ürünler daha çok sünger adı ile bilinen yumuşak poliüretan köpüklerden üretilir.

43 1.5 Polimerler, Metaller, Seramikler Katı malzemeler; metaller, seramikler ve polimerler şeklinde üç grupta toplanabilirler. Metaller (demir, gümüş, altın vb); atomlardan oluşan, serbest elektronları nedeniyle ısı ve elektriği iyi ileten, erime sıcaklıkları orta düzeyde, sert, çoğunlukla parlak, kaynama sıcaklıkları yüksek, mekanik dayanımları iyi ancak şekilleri değişebilen malzemelerdir.

44 1.5 Polimerler, Metaller, Seramikler (Devamı) Seramikler (kil, çimento vb); anorganik ve metalik olmayan kimyasalların oluşturduğu, elektriksel açıdan genelde yalıtkan, ısıyı zayıf ileten, sert olmakla birlikte kırılgan malzemelerdir.

45 1.5 Polimerler, Metaller, Seramikler (Devamı) Katı Malzemeler Metaller Polimerler Seramikler Sentetik Yarı Sentetik Doğal Polietilen Selüloz asetat Kauçuk Polistiren Selüloz nitrat Proteinler Poli(vinil klorür). Selüloz Poliester.. Poliamit...

46 1.5 Polimerler, Metaller, Seramikler (Devamı) Polimerler (polistiren, polipropilen vb); organik yapıda, iri moleküllerden oluşan, esnek, düşük yoğunluklu malzemelerdir. Bu üç temel katı madde grubunun birbirlerine göre bazı avantaj ve dezavantajları vardır.örneğin, polimerler ile metal ve seramiklerin özellikleri karşılaştırıldığında, polimerlerin, Düşük mekanik dayanım Yumuşaklık Belli sıcaklık aralıklarında kullanılabilme Bazı özelliklerinin zamana bağlılığı (uzun süreli yüklemede boy uzaması gibi) noktalarında zayıf oldukları gözlenir.

47 1.5 Polimerler, Metaller, Seramikler (Devamı) Polimerlerin sıralanan zayıf yönlerine karşın zaman içerisinde tüketimlerinin hızla artmasının nedeni, aşağıda sıralanan üstün özellikleridir. Polimerler bu üstünlükleri nedeniyle çoğu alanda metal ve seramiklerin yerlerini almışlardır. Kolay şekillenme Düşük yoğunluk (hafiflik) Kimyasal maddelere dayanım Karmaşık geometrilerde biçimlenme Düşük ısı iletimi (ısı yalıtımı) Ucuzluk Korozyona uğramama Estetik görünüm Düşük elektrik iletimi Esneklik (kauçuklar için elastikiyet)

48 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Sentetik polimerlerden kullanılabilecek bir son ürüne geçiş, monomer veya girdilerin sağlanması polimer üretimi polimerlerin şekillendirilmesi adımları üzerinden gerçekleşir. Polimerler, küçük moleküllü kimyasalların polimerizasyon tepkimeleri ile kovalent bağlar üzerinden birbirlerine bağlanması sonucu elde edilirler. Bu nedenle ilk aşamada polimerin sentezleneceği kimyasalların (polimer Üretim hammadddeleri, polimer üretiminde kullanılan girdiler) herhangi bir Kaynaktan sağlanması gereklidir. *Polimer üretiminde kullanılan girdilerin temel kaynağı petroldür, bir dereceye kadar doğal gazdan da yararlanılmaktadır.

49 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Monomer Polimerizasyon tepkimesi Polimer Gerekli ise katkılar Şekillendirme Bitirme işlemleri Ürün Polimerlerden son ürünlerin hazırlanış aşamaları

50 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Polimerler gibi polimer üretiminde kullanılan hammaddelerin çoğu yatırım maliyeti yüksek, entegre fabrikalarda üretilirler (petrokimya kompleksi gibi). Fenol-formaldehit,melamin-formaldehit, poliüretan gibi bazı termosetlerin üretimi küçük işletmelerde yapılır. Polimerler üretim yerlerinden, polimeri şekillendirecek (işleme, kalıplama, biçimlendirme) işletmelere polimer türüne göre farklı fiziksel biçimlerde gönderilirler. Termoplastikler genelde; granül (pelet, tanecik, cips denilen ve daha çok pirinç, bezelye şekil ve büyüklüklerine benzeyen katı tanecikler haline getirilir ve 25 kg lık torbalarda paketlenirler.

51 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Granüller, plastik kalıplama işletmelerinde gerekli ise içlerine boya veya benzeri katkı maddeleri karıştırıldıktan sonra eritilerek şekillendirilirler. Termoplastiklerin şekillendirilmeleri sırasında ileri bir kimyasal tepkime gerçekleşmez, yalnızca polimerin fiziksel hali (katı-sıvı) değişir. Poli(vinil klorür), polietilen, poli(etilen oksit) vb bazı termoplastiklerin toz halinde üretimleri yapılır. Poli (vinil klorür) tozları, granüller gibi doğrudan eritilerek şekillendirilebilir veya plastikleştirici ile karıştırılarak oda sıcaklığında viskoz süspansiyon haline getirilerek kalıplanırlar (plastisol).

52 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Termoplastik karakterli bir başka polimer olan poli(vinil asetat) genelde emülsiyon polimerizasyonuyla üretilir ve emülsiyon halinde iken içerisine uygun katkı maddeleri karıştırılarak boya ve tutkallar yapılır. Fenol-formaldehit, üre-formaldehit, melamin formaldehit gibi termosetler genelde toz halinde kalıplamaya alınan polimerlerdir. Toz bileşiminde termosetin ön polimerleri (termoplastik veya tam çapraz bağlanma yapılmamış), katkı maddeleri ve çapraz bağlayıcı türü katkılar vardır. Polimerin kalıplanması sırasında çapraz bağlanma tepkimeleri ilerler ve polimer sertleşir. Bazı uygulamarda toz termosetler ayrıca sıkıştırılarak granül, pelet vb geometrilerinde kalıplanmaya hazır hale getirilirler.

53 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Doymamış poliesterler genelde viskoz sıvı halde şekillendirilen termosetlerden birisidir. Poliester ön polimeri stiren gibi bir monomer içerisinde çözdükten sonra çapraz bağlayıcı (sertleştirici), dolgu maddesi, antioksidant, hızlandırıcı vb maddeler karıştırılır ve kalıplanır. Poliüretan termosetleri farklı bir yaklaşımla kalıplanırlar. Ayrı kaplarda bulunan ve polimerizasyon girdileri olan poliol ve diizosiyanattan yeterli miktarlarda alınır ve diğer katkılar da karıştırıldıktan sonra bir kalıp içerisine gönderilir. Polimerizasyon ile çapraz bağlanma tepkimeleri kalıp içerisinde birlikte eritilerek kalıp geometrisinde ürün elde edilir.

54 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Kauçuklar (elastomerler), içlerine fazla miktarda katkı maddeleri karıştırılarak şekillendirilen polimerlerdir. Kauçuk ve katkı maddeleri karışımı genelde viskoz hamur kıvamındadır ve balya, şerit, tabaka, levha, çubuk halinde depolanırlar. Kalıplama sırasında vulkanizasyon adı verilen işlemle belli düzeyde çapraz bağlı yapıya dönüştürülerek sertleştirilirler. Aynı polimerden farklı amaçlara yönelik ürünler yapılabilir. Örneğin, poli(etilen terefthalat)(pet) polimeri, uzun yıllar Terylene, Dacron vb ticari adları altında poliester lif yapımında ve fotoğraf filmleri yapımında kullanılmıştır bir termoplastiktir. Aynı polimerden günümüzde kola, su, gazoz gibi içeceklerin konduğu plastik şişeler yapılmaktadır (PET şişeler). Benzer şekilde polistirenden şekillendirilmiş plastik parçalar yanında, ısı ve ses yalıtımı amaçlı veya ambalajlamaya yönelik köpükler üretilir.

55 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Polimerlerin istenilen geometrilerde biçimlendirilmesine yönelik zaman içerisinde çok sayıda yöntem geliştirilmiştir. Aşağıdaki tabloda bu yöntemlerden en önemlileri ve uygulama payları görülmektedir. Ekstruzyon ve enjeksiyon kalıplama en yaygın yöntemlerdir ve genel polimer ürünlerinin yaklaşık % 60 dan fazlası bu iki yöntemle şekillendirilir. Yöntem % Oran Ekstruzyon 36 Enjeksiyon 32 Şişirerek kalıplama 10 Merdalenme 6 Kaplama 5 Sıkıştırarak kalıplama 3 Diğerleri 8

56 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Bazı yöntemler özel bir polimer gurubuna yöneliktir. Örneğin, şişirerek kalıplama yöntemi ile yalnız termoplastik karakterli polimerler biçimlendirilebilir. Ekstruzyon, enjeksiyon ve şişirerek kalıplama termoplastiklerin, sıkıştırarak kalıplama termosetlerin, merdanelenme ise elastomerlerin şekillendirildiği önemli polimer işleme teknikleridir. Polimerlerin kalıplandığı diğer yöntemler arasında döküm, dönerek kalıplama, transfer kalıplama vb yöntemler sayılabilir.

57 1.6 Polimerlerin İşlenmesi (Devamı) Kompozit malzemelerin hazırlanmasında ise elle yatırma, püskürtme, filament sarma, pultruzyon yöntemlerinden, polimerik kaplamalarda ise boyama, daldırma, rulolama vb özel tekniklerden yararlanılır. Polimerlerin kalıplanmasında hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, temel işlem açısından aşağıda sıralanan yaklaşımlardan birisi uygulanır. Polimerin belli bir kesit geometrisinde sürekli şekillendirilmesi (ekstruzyon, film şişirme vb) Polimerin kalıp yüzeyinde şekillendirilmesi (vakum kalıplama, şişirme vb) Polimerin bir kalıp veya bir malzemenin yüzeyine dereceli kaplanması (püskürtme, dönerek kaplama vb) Polimerin bir kalıp boşluğunu doldurması (dökme, sıkıştırarak kalıplama, transfer kalıplama, enjeksiyon vb)

58 1.7 Türkiye Plastik, Lif ve Kauçuk Sanayi Polimer üretiminde kullanılan monomer veya girdilerin çoğu petrol ve doğal gazdan sağlanmaktadır. Ülkemizde de polimer üretim girdilerinin sağlandığı temel kaynak petroldür ve ağırlıklı olarak ağırlıklı olarak ithal edilen petrol, rafinelerde işlenerek kimyasallar yanında bazı monomer ve girdilerin üretimleri yapılır. Ödev: Türkiye de termoplastik, lif ve kauçuk üretilmesi amacıyla kurulan tesisler nelerdir ve nerelerdedir?

Polimer Teknolojisi. Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya III.BÖLÜM 2015

Polimer Teknolojisi. Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya III.BÖLÜM 2015 Polimer Teknolojisi Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya III.BÖLÜM 2015 (Bu dersin notları Prof.Dr.Mehmet SAÇAK ın Polimer Teknolojisi kitabından derlenmiştir.) 1 Bölüm 3: Termoset Teknolojisi

Detaylı

TERMOPLASTİKLER, TERMOSETLER, ELESTOMERLER, FİBERLER

TERMOPLASTİKLER, TERMOSETLER, ELESTOMERLER, FİBERLER 1 TİCARİ POLİMERLER TERMOPLASTİKLER, TERMOSETLER, ELESTOMERLER, FİBERLER Polimerler yaşamın her kesitinde bulunan doğal ve sentetik çok çeşitli maddelerdir. Örneğin, selüloz, nişasta ve pamuk organik,

Detaylı

Metalurji Mühendisliğine Giriş. Yrd. Doç. Dr. Rıdvan YAMANOĞLU

Metalurji Mühendisliğine Giriş. Yrd. Doç. Dr. Rıdvan YAMANOĞLU Metalurji Mühendisliğine Giriş Yrd. Doç. Dr. Rıdvan YAMANOĞLU Esasını makromoleküllü organik maddelerin oluşturduğu yapay veya doğal maddelerin kimyasal yoldan dönüştürülmesiyle elde edilirler. Organik

Detaylı

MMT113 Endüstriyel Malzemeler 9 Polimerik Malzemeler. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı

MMT113 Endüstriyel Malzemeler 9 Polimerik Malzemeler. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı MMT113 Endüstriyel Malzemeler 9 Polimerik Malzemeler Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı Polimerik malzemelerin kullanımı her yıl ortalama % 7 büyümektedir. Yıllık tüketimleri yaklaşık 120

Detaylı

POLİMER. Bakalit (Bakalite) Sentezi (Fenol-Formaldehit Reçineleri)

POLİMER. Bakalit (Bakalite) Sentezi (Fenol-Formaldehit Reçineleri) POLİMER Birçok küçük molekülün uygun koşullar altında bir araya gelip birleşerek yüksek molekül ağırlıklı bileşikleri oluşturması işlemi polimerizasyon olarak tanımlanır. Polimerizasyon sonucu, küçük moleküllü

Detaylı

PLASTİKLER (POLİMERLER)

PLASTİKLER (POLİMERLER) PLASTİKLER (POLİMERLER) PLASTİK NEDİR? Karbon ile hidrojen bileşiği plastiği oluşturur. Petrolden elde edilir. Monomer adı verilen binlerce küçük molekülün ısı ve basınç altında birleşerek kocaman bir

Detaylı

PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ

PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ HADDELEME (Calendering) İLE İŞLEME TEKNİĞİ HADDELEMEYE(Calendering) GİRİŞ Bu yöntem genellikle termoplastiklere ve de özellikle ısıya karşı dayanıklılığı düşük olan

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ -I

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ -I Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü YAPI MALZEMESİ -I 14. Polimerler 14.1.Polimerizasyon 14.2.Plastiklerin mühendislikte kullanımı ve özellikleri 14.3.Plastik katkı maddeleri 14.4.Lif donatılı

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 40

ÖĞRENME FAALİYETİ 40 ÖĞRENME FAALİYETİ 40 AMAÇ PLASTİK TEKNOLOJİSİ ALANI Bu faaliyette verilen bilgiler doğrultusunda plastik teknolojisi alanı altında yer alan meslekleri tanıyabileceksiniz. A. ALANIN MEVCUT DURUMU ve GELECEĞİ

Detaylı

PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ. PLASTİKLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ (Recycling)

PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ. PLASTİKLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ (Recycling) PLASTİK MALZEMELERİN İŞLENME TEKNİKLERİ PLASTİKLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ (Recycling) PLASTİKLERİN GERİ KAZANIMI * Plastikler atık olarak doğaya atıldıklarında, bozunma sıcaklıklarının yüksek olması, ultroviyole

Detaylı

SORUMLU : Prof.Dr. HAZIRLAYAN : S.Erman SEVDĐĐ

SORUMLU : Prof.Dr. HAZIRLAYAN : S.Erman SEVDĐĐ KĐĐMYA EĞĐ ĞĐTĐĐMĐĐ ve KĐĐMYA EĞĐ ĞĐTĐĐM M SEMĐĐNER NERĐĐ II SORUMLU : Prof.Dr.. ĐĐnci MORGĐĐL HAZIRLAYAN : S.Erman SEVDĐĐ TEFLON NEDEN YAPIŞMAZ Günlük yaşam olayı : Teflon tava yada tencerelerin yapışmaması.

Detaylı

KOMPOZİTLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

KOMPOZİTLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Başlık KOMPOZİTLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Tanım İki veya daha fazla malzemenin, iyi özelliklerini bir araya toplamak ya da ortaya yeni bir özellik çıkarmak için, mikro veya makro seviyede

Detaylı

5. POLİMERLER. ME 220T Tasarım ve İmalat POLİMER MALZEMELER. Mehmet DEMİRKOL. Polimer Türleri. Polimer. b. Termosetler. a.

5. POLİMERLER. ME 220T Tasarım ve İmalat POLİMER MALZEMELER. Mehmet DEMİRKOL. Polimer Türleri. Polimer. b. Termosetler. a. POLİMER MALZEMELER ME 220T Tasarım ve İmalat 5. POLİMERLER 1. Polimer teknolojisinin temelleri 2. Yapısal Özellikler 3. Polimer Türleri 1. Termoplastikler 2. Termosetler 3. Elastomerler 4. Polimerlerin

Detaylı

POLİMERLER HAZIRLAYANLAR: OĞUZHAN FERHAT KAAN BERK SABANCI HÜSEYIN CAN KAYA

POLİMERLER HAZIRLAYANLAR: OĞUZHAN FERHAT KAAN BERK SABANCI HÜSEYIN CAN KAYA POLİMERLER HAZIRLAYANLAR: OĞUZHAN FERHAT KAAN BERK SABANCI HÜSEYIN CAN KAYA POLİMER NEDİR Polimerler; çok sayıda molekülün kimyasal bağlarla düzenli bir şekilde bağlanarak oluşturdukları yüksek molekül

Detaylı

A eğrisi, neredeyse tamamen elastik şekil değişimiyle hasara uğrayan, gevrek bir polimere aittir. B eğrisi, pek çok metalde de görüldüğü gibi,

A eğrisi, neredeyse tamamen elastik şekil değişimiyle hasara uğrayan, gevrek bir polimere aittir. B eğrisi, pek çok metalde de görüldüğü gibi, A eğrisi, neredeyse tamamen elastik şekil değişimiyle hasara uğrayan, gevrek bir polimere aittir. B eğrisi, pek çok metalde de görüldüğü gibi, başlangıçtaki elastik davranışı akma ve sonrasında plastik

Detaylı

POLYAMİD & NYLON 6,6 SENTEZİ. Bektaş DOĞAN Gökhan GÜRSOY

POLYAMİD & NYLON 6,6 SENTEZİ. Bektaş DOĞAN Gökhan GÜRSOY POLYAMİD & NYLON 6,6 SENTEZİ Bektaş DOĞAN Gökhan GÜRSOY MONOMER NEDİR? POLİMER NEDİR? POLİMERLERİN ÖZELLİKLERİ Polimerler, büyük moleküller olduğu için katı ve serttirler. Polimer zincirleri kolay katlanmaya

Detaylı

Polimerlerin Tarihsel Gelişimi

Polimerlerin Tarihsel Gelişimi POLİMER KİMYASI Polimerlerin Tarihsel Gelişimi Doğal polimerlerin endüstriye yönelik kullanımları çok eski tarihlere dayanmaktadır ve bu konuda doğal kauçuk- selüloz, nişasta en çok kullanılan doğal polimerlerdir.

Detaylı

PLASTİK ÜRÜNLERİ SANAYİİ RAPORU

PLASTİK ÜRÜNLERİ SANAYİİ RAPORU MMP Ön Raporu EK 2E PLASTİK ÜRÜNLERİ SANAYİİ RAPORU MEVCUT DURUM: Dünyada olduğu gibi Türkiye de de plastiğin, geleneksel malzemeler olan demir, cam, kağıt, tahta gibi malzemeye alternatif olarak ortaya

Detaylı

GERİ DÖNÜŞÜM VE GERİ KAZANIM

GERİ DÖNÜŞÜM VE GERİ KAZANIM GERİ DÖNÜŞÜM VE GERİ KAZANIM Cam, metal, plastik, kağıt / karton gibi değerlendirilebilir. Gıda ambalaj atıkları çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeni bir hammaddeye veya ürüne dönüştürülebilirler.

Detaylı

PLASTĐKLER VE MERLEŞME

PLASTĐKLER VE MERLEŞME PLASTĐKLER VE POLĐMERLE MERLEŞME DERS SORUMLUSU DERS SORUMLUSU PROF.DR. ĐNCĐ MORGĐL 11. SINIF DERS SÜRESĐ 4 DERS SAATĐ HEDEF 1 Polimerleşmeyi kavrayabilme. DAVRANIŞLAR: 1. Polimer kavramını açıklar. 2.

Detaylı

İki ve üç kovalent bağa sahip moleküller doymamış olarak isimlendirilirler.

İki ve üç kovalent bağa sahip moleküller doymamış olarak isimlendirilirler. İki ve üç kovalent bağa sahip moleküller doymamış olarak isimlendirilirler. Her biri tek kovalent bağa sahip hidrokarbona, doymuş hidrokarbon denir ve mevcut bağlarından biri kopmadan yeni bir atom bağlanamaz.

Detaylı

TERMOPLASTİKLER GENEL TİCARİ PLASTİKLER (COMMODITY PLASTICS)

TERMOPLASTİKLER GENEL TİCARİ PLASTİKLER (COMMODITY PLASTICS) TERMOPLASTİKLER GENEL TİARİ PLASTİKLER (OMMODITY PLASTIS) Genel ticari plastikler talep fazla olduğundan çok miktarlarda üretilen ve günlük yaşamımızda çok karşılaştığımız plastikler grubudur; ancak mekanik

Detaylı

Polimer Teknolojisi. Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya II.BÖLÜM

Polimer Teknolojisi. Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya II.BÖLÜM Polimer Teknolojisi Kimya Mühendisliği Bölümü Yrd.Doç.Dr.Eylem Yalçınkaya II.BÖLÜM 2015 (Bu dersin notları Prof.Dr.Mehmet SAÇAK ın Polimer Teknolojisi kitabından derlenmiştir.) 1 Bölüm 2: Termoplastik

Detaylı

TEKSTİL MATERYALLERİNİN YANMA MEKANİZMASI VE LİMİT OKSİJEN İNDEKS DEĞERLERİ

TEKSTİL MATERYALLERİNİN YANMA MEKANİZMASI VE LİMİT OKSİJEN İNDEKS DEĞERLERİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEKSTİL EĞİTİMİ ANABİLİM DALI TEKSTİL MATERYALLERİNİN YANMA MEKANİZMASI VE LİMİT OKSİJEN İNDEKS DEĞERLERİ HAZIRLAYAN DERSİN ADI :SELCAN KAYAN : ENSTRÜMANTAL

Detaylı

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Mühendisliği Bölümü. Polimer Nedir?

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Mühendisliği Bölümü. Polimer Nedir? Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Mühendisliği Bölümü Polimer Nedir? Monomer olarak adlandırılan basit moleküllerin kimyasal bağlarla bağlanması sonucu oluşan yüksek molekül ağırlıklı maddelerdir.

Detaylı

1 Tanıtım, ders içeriği, polimer işleme yöntemlerinin sınıflandırılması 2

1 Tanıtım, ders içeriği, polimer işleme yöntemlerinin sınıflandırılması 2 1 Tanıtım, ders içeriği, polimer işleme yöntemlerinin sınıflandırılması 2 Termoplastik şekillendirme süreçleri Ekstrüzyon-1 3 Ekstrüzyon-2 4 Ekstrüzyon-3 çift vidalı ekstrüzyon sistemleri (co-rotating,

Detaylı

SINAV SÜRESİ 80 DAKİKADIR. BAŞARILAR. Terim Açıklama Örnek

SINAV SÜRESİ 80 DAKİKADIR. BAŞARILAR. Terim Açıklama Örnek PLİMER KİMYASI ARA SINAVI 31.07.2015 SRU N 1 2 3 4 5 PUAN Yalnızca 4 soruyu yanıtlayınız. Yanıtlamadığınız sorunun PUAN kısmına çarpı koyunuz. Aksi taktirde 5. Soru değerlendirme dışı kalacaktır. N : AD

Detaylı

TERMOPLASTİKLER GENEL TİCARİ PLASTİKLER (COMMODITY PLASTICS)

TERMOPLASTİKLER GENEL TİCARİ PLASTİKLER (COMMODITY PLASTICS) TERMOPLASTİKLER GENEL TİARİ PLASTİKLER (OMMODITY PLASTIS) POLİPROPİLEN (PP), POLİSTİREN (PS), POLİVİNİLKLORÜR (PV) Polipropilen, polistiren ve polivinil klorür, R = genel formülüyle tanımlan monomerlerden

Detaylı

MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ)

MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ ALANI ANKARA 2006 ÖĞRENME FAALİYETİ -33 AMAÇ PLASTİK TEKNOLOJİSİ Bu faaliyette verilen

Detaylı

MALZEMELERİN GERİ KAZANIMI

MALZEMELERİN GERİ KAZANIMI MALZEMELERİN GERİ KAZANIMI PROF. DR. HÜSEYİN UZUN HOŞGELDİNİZ 1 KOMPOZİT ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ Farklı malzemelerden yapılmış, elle birbirinden ayrılması mümkün olmayan ambalajlara, kompozit ambalaj adı

Detaylı

MALZEME SEÇİMİNİN ÖNEMİ VE MÜHENDİSLİK MALZEMELERİ. Doç.Dr. Salim ŞAHİN

MALZEME SEÇİMİNİN ÖNEMİ VE MÜHENDİSLİK MALZEMELERİ. Doç.Dr. Salim ŞAHİN MALZEME SEÇİMİNİN ÖNEMİ VE MÜHENDİSLİK MALZEMELERİ Doç.Dr. Salim ŞAHİN MALZEME SEÇİMİNİN ÖNEMİ Günümüzde 70.000 demir esaslı malzeme (özellikle çelik) olmak üzere 100.000 den fazla kullanılan geniş bir

Detaylı

PLASTİK MALZEMELER SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK TEKNİĞİ DERS NOTU. Doç.Dr. Akın Oğuz KAPTI

PLASTİK MALZEMELER SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK TEKNİĞİ DERS NOTU. Doç.Dr. Akın Oğuz KAPTI PLASTİK MALZEMELER MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK TEKNİĞİ DERS NOTU Doç.Dr. Akın Oğuz KAPTI Plastik Malzemelerin Özellikleri 2 Hafiflik: Özgül ağırlıkları 0,8 2,2 g/cm 3 aralığındadır. Mekanik Özellikler:

Detaylı

SERTİFİKALAR ÜYELİKLER TAYSAD

SERTİFİKALAR ÜYELİKLER TAYSAD SERTİFİKALAR ÜYELİKLER TAYSAD Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği İstanbul 3.Bölge Sanayici ve İş Adamları Derneği(SAN-DER) HAKKIMIZDA 1989 1990 1996 1998 2004 2008

Detaylı

Bölüm 14 & Bölüm 15: Polimerlerin Yapısı ve Özellikleri

Bölüm 14 & Bölüm 15: Polimerlerin Yapısı ve Özellikleri Bölüm 14 & Bölüm 15: Polimerlerin Yapısı ve Özellikleri Polimer molekülünün genel yapısı ve kimyasal karakteri nelerdir? Polimerin kristal yapısı metal ve seramiklerden nasıl farklıdır? Polimerlerin çekme

Detaylı

POLİMER KİMYASI -1. Prof. Dr. Saadet K. Pabuccuoğlu

POLİMER KİMYASI -1. Prof. Dr. Saadet K. Pabuccuoğlu POLİMER KİMYASI -1 Prof. Dr. Saadet K. Pabuccuoğlu Kaynaklar Hiemenz P.C., Polymer Chemistry, The Basic Concept, Marcel Dekker Inc., New York, 1984. Odian G., Principles of Polymerization, Fourth Edition,

Detaylı

Ahşap. İnsanlığın ilk yapı malzemelerinden. olan ahşap, canlı bir organizma olan. ağaçtan elde edilen lifli, heterojen

Ahşap. İnsanlığın ilk yapı malzemelerinden. olan ahşap, canlı bir organizma olan. ağaçtan elde edilen lifli, heterojen BÖLÜM 11 AHŞAP Ahşap İnsanlığın ilk yapı malzemelerinden olan ahşap, canlı bir organizma olan ağaçtan elde edilen lifli, heterojen ve anizotrop bir yapı malzemesidir. Ahşap 2 Ahşabın Yapıda Kullanım Alanları

Detaylı

Doç. Dr. Cengiz ÇETİN, BEK153 Organik Eserlerde Önleyici Koruma Ders Notu DERS 2 2. POLİMERLER

Doç. Dr. Cengiz ÇETİN, BEK153 Organik Eserlerde Önleyici Koruma Ders Notu DERS 2 2. POLİMERLER DERS 2 2. POLİMERLER 2.1. Yardımcı Terimler Bileşik, birden fazla atomun belirli oranlarda kimyasal reaksiyonu sonucu bir araya gelmesiyle oluşan saf maddedir. Bileşiklerin en küçük yapı taşı moleküllerdir.

Detaylı

İki malzeme orijinal malzemelerden elde edilemeyen bir özellik kombinasyonunu elde etmek için birleştirilerek kompozitler üretilir.

İki malzeme orijinal malzemelerden elde edilemeyen bir özellik kombinasyonunu elde etmek için birleştirilerek kompozitler üretilir. KOMPOZİTLER Kompozit malzemeler, şekil ve kimyasal bileşimleri farklı, birbiri içerisinde pratik olarak çözünmeyen iki veya daha fazla sayıda makro bileşenin kombinasyonundan oluşan malzemelerdir. İki

Detaylı

MMM 2011 Malzeme Bilgisi

MMM 2011 Malzeme Bilgisi MMM 2011 Malzeme Bilgisi Yrd. Doç. Dr. Işıl BİRLİK Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü isil.kayatekin@deu.edu.tr Materials Science and Engineering: An Introduction W.D. Callister, Jr., John Wiley

Detaylı

AĞAÇ VE İLETİŞİM YAPIŞTIRICI

AĞAÇ VE İLETİŞİM YAPIŞTIRICI AĞAÇ VE İLETİŞİM YAPIŞTIRICI ZETTEX Ahşap ve Kontak Yapıştırıcılar Ahşap Yapıştırıcılar Zettex geniş bir ahşap yapıştırıcısı serisi sunar. Bu ahşap yapıştırıcıları farklı ambalajlarda sunulur. Her bir

Detaylı

PLASTİKLERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ Prof.Dr.Ayşegül AKDOĞAN EKER

PLASTİKLERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ Prof.Dr.Ayşegül AKDOĞAN EKER PLASTİKLERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ Mekanik Özellikler -Çekme dayanımı - Elastiklik modülü -Uzama değeri -Basma dayanımı -Sürünme dayanımı - Darbe dayanımı -Eğme dayanımı - Burulma dayanımı - Özgül ağırlık

Detaylı

Zeyfiye TEZEL Mehmet KARACADAĞ

Zeyfiye TEZEL Mehmet KARACADAĞ PROJENİN ADI: POLİMER KATKILI ASFALT ÜRETİMİNİN ARAŞTIRILMASI Zeyfiye TEZEL Mehmet KARACADAĞ ( Kimya Bilim Danışmanlığı Çalıştayı Çalışması 29 Ağustos-9 Eylül 2007) Danışman: Doç.Dr. İsmet KAYA 1 PROJENİN

Detaylı

PLASTİKLERİN KEŞFİNDE SIĞLA YAĞININ ROLÜ

PLASTİKLERİN KEŞFİNDE SIĞLA YAĞININ ROLÜ PLASTİKLERİN KEŞFİNDE SIĞLA YAĞININ ROLÜ İlk sentetik plastik doğal kauçuktan 1839 da üretilen lastiktir. Diğeri ise Anadolu da günlük ağacından üretilen sığla yağı sayesinde keşfedilen polistirendir.

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YİĞİTER

Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YİĞİTER Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü İNŞ2023 YAPI MALZEMESİ I POLİMERLER Yrd.Doç.Dr. üseyin YİĞİTER http://kisi.deu.edu.tr/huseyin.yigiter Polimerler küçük kimyasal yapıların çok sayıda

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi EXPANDE POLİSTREN KÖPÜK (EPS)

Detaylı

Tekstil Liflerinin Sınıflandırılması

Tekstil Liflerinin Sınıflandırılması Tekstil Liflerinin Sınıflandırılması Dersimizin Amacı: Tekstil liflerinin tanımının ve sınıflandırmasının öğrenilmesi. Lif özelliklerinin öğrenilmesi Yakma testi sonucunda lifleri tanıyabilme Tekstil Liflerinin

Detaylı

Plastik Ham Maddeler. Derleyen: Doç. Dr. Adnan AKKURT

Plastik Ham Maddeler. Derleyen: Doç. Dr. Adnan AKKURT Plastik Ham Maddeler Derleyen: Doç. Dr. Adnan AKKURT Polipropilen (PP)» Polipropilen genel özellikleri; Polipropilen gıda paketleri, tekstil ürünleri, otomotiv sanayi gibi bir çok alanda kullanılan düşük

Detaylı

Organik Kimya - Polimerler. Prof. Dr. Arif ALTINTAŞ

Organik Kimya - Polimerler. Prof. Dr. Arif ALTINTAŞ Organik Kimya - Polimerler Prof. Dr. Arif ALTINTAŞ Giriş Çok sayıda atomun (monomer) birbirine bağlanarak oluşturdukları çok büyük moleküllere polimer denir. Örnek: Etilen bir monomer polietilen ise bir

Detaylı

SF SERİSİ : Çift Komponentli Serigrafi Mürekkep Serisi

SF SERİSİ : Çift Komponentli Serigrafi Mürekkep Serisi SF SERİSİ : Çift Komponentli Serigrafi Mürekkep Serisi En üst yapışma ve direnç gerektiren işler için geliştirilmiştir. Çift bileşikli olan bu sistem HDPE, LDPE, PPi metal, cam gibi yüzeylerde çok parlak

Detaylı

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.!

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.! ÜRÜN TANIMI; Granülometrik karbonat tozu, portlant çimentosu ve çeşitli polimer katkılar ( yapışma, esneklik, suya karşı direnç ve aşırı soğuk ve sıcağa dayanmı arttıran ) birleşiminden oluşan, seramik,

Detaylı

Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği. Polimer Malzemeler. Polietilen (PE) www.sakarya.edu.tr

Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği. Polimer Malzemeler. Polietilen (PE) www.sakarya.edu.tr Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Polimer Malzemeler Polietilen (PE) Polietilen beyazca, yarı geçirgen, yumuşatılabilen ve oldukça dayanıklı bir polimerdir. Piyasada satılan özellikle

Detaylı

TEKSTİL LİFLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

TEKSTİL LİFLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ DOĞAL LİFLER SELÜLOZ ESASLI DOĞAL LİFLER Pamuk CO Selüloz 1.50-1.55 - - 180-220 7.0-11 Keten LI Selüloz 1.43-1.52 - - 200-240 8.0-12 PROTEİN ESASLI DOĞAL LİFLER Yün WO Keratin 1.30-1.39 - - 150-170 13-18

Detaylı

2015 YILINDA ADANA İLİNE VERİLEN YATIRIM TEŞVİK BELGELERİ-ÖZET

2015 YILINDA ADANA İLİNE VERİLEN YATIRIM TEŞVİK BELGELERİ-ÖZET 2015 YILINDA ADANA İLİNE VERİLEN YATIRIM TEŞVİK BELGELERİ-ÖZET Türkiye de yatırımların teşviki, 19.06.2012 tarih ve 28328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3305 sayılı Karar ve 20.06.2012 tarih ve

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ (Devam)

ÜRETİM YÖNTEMLERİ (Devam) ÜRETİM YÖNTEMLERİ (Devam) Film ekstrüzyonu, son yıllarda plastik film (0,7 mm den düşük kalınlıktaki tabakalar) yapımında en çok kullanılan metottur. Proseste; erimiş plastik halkasal bir kalıpta yukarıya,

Detaylı

AkzoNobel Kemipol 2011. Bobin Boyaları

AkzoNobel Kemipol 2011. Bobin Boyaları AkzoNobel Kemipol 2011 Bobin Boyaları Ürünlerimiz ve Teknolojiler Polyester sonkatlar (mat-yarımat ve parlak) Poliüretan tekstüre (PUR-PA) sonkatlar (yarımat) PVDF sonkatlar Polyester tekstüre (PE-PA)

Detaylı

Sektörler İçme Suyu Maden Suyu Meşrubat Meyve Suyu Alkollü İçecek Konserve Bitkisel Sıvı Yağ Sirke Boya Deterjan

Sektörler İçme Suyu Maden Suyu Meşrubat Meyve Suyu Alkollü İçecek Konserve Bitkisel Sıvı Yağ Sirke Boya Deterjan GREEN ADH-Tech su bazlı etiketleme ürün serisi, cam ve plastik şişe, plastik kovaların dayanıklı ve güvenilir bir şekilde etiketlenmesinde geniş bir çeşitlilik sunmaktadır. Neden GREEN ADH-Tech su bazlı

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi KALSİYUM SİLİKAT Yüksek mukavemetli,

Detaylı

EPS VE XPS ÜRETİM EKSTRÜDE POLİSTREN (XPS)

EPS VE XPS ÜRETİM EKSTRÜDE POLİSTREN (XPS) EPS VE XPS ÜRETİM EKSTRÜDE POLİSTREN (XPS) Polistiren hammaddesinden ekstrüzyon yolu ile üretilmektedir. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve basma mukavemetinde, değişikkenar ve yüzey şekillerinde

Detaylı

Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun,

Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun, Madde ve Isı Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun, bunları oluşturan tanecikler hareket halindedir.

Detaylı

ÜRÜNLERİ İHRACAT POTANSİYELİ

ÜRÜNLERİ İHRACAT POTANSİYELİ İSVEÇ-NORVEÇ PLASTİK ve KAUÇUK ÜRÜNLERİ İHRACAT POTANSİYELİ SHEDU DANIŞMANLIK & DIŞ TİCARET HAZİRAN 2015, İSTANBUL YÖNETİCİ ÖZETİ Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği koordinasyonunda

Detaylı

PLASTİKLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

PLASTİKLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Başlık PLASTİKLER Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Tanım Plastikler mer denilen moleküllerden oluşur ve bunlara çok birimli anlamında polimer denir. Çok sayıda mer in birleşerek bir büyük molekül

Detaylı

2011/3 Önerilen Fiyat Listesi

2011/3 Önerilen Fiyat Listesi 2011/3 Önerilen Fiyat Listesi 1 1.1 M010116 1.2 M010218 1.3 M010315 1.4 M010415 1.5 M010518 1.6 M010615 1.7 M010715 1.8 M010715 1.9 M010815 1.10 M010920 1.11 M011015 1.12 M011110 1.13 M011215 1.14 M011215

Detaylı

BMM 205 Malzeme Biliminin Temelleri

BMM 205 Malzeme Biliminin Temelleri BMM 205 Malzeme Biliminin Temelleri Atom Yapısı ve Atomlar Arası Bağlar Dr. Ersin Emre Ören Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü TOBB Ekonomi ve Teknoloji

Detaylı

SIVI YALITIM MALZEMELERİ

SIVI YALITIM MALZEMELERİ SIVI YALITIM MALZEMELERİ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi SIVI YALITIM MALZEMELERİ 1. Bitüm 2. Asfalt 3. Sika 4.

Detaylı

MMM291 MALZEME BİLİMİ

MMM291 MALZEME BİLİMİ MMM291 MALZEME BİLİMİ Ofis Saatleri: Perşembe 14:00 16:00 ayse.kalemtas@btu.edu.tr, akalemtas@gmail.com Bursa Teknik Üniversitesi, Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme

Detaylı

MADDENİN ÖZELLİKLERİ

MADDENİN ÖZELLİKLERİ Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, kokladığımız birden çok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan her varlık madde olarak adlandırılır. Çiçekler, kalemimiz ve hatta bizde birer maddeyiz. Peki, çevremizde

Detaylı

4.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ KİMYA KONULARI. MADDEYİ TANIYALIM Maddenin özellikleri Maddeyi Niteleyen Özellikler

4.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ KİMYA KONULARI. MADDEYİ TANIYALIM Maddenin özellikleri Maddeyi Niteleyen Özellikler 4.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ KİMYA KONULARI MADDEYİ TANIYALIM Maddenin özellikleri Maddeyi Niteleyen Özellikler MADDEYİ TANIYALIM Evimizde, okulumuzda ve çevremizde bir çok madde ve bu maddelerden yapılmış

Detaylı

TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU 2016

TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU 2016 TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU 216 PAGEV YÖNETİCİ ÖZETİ Türkiye de polietilen üreten tek tesis PETKİM olup, mevcut üretim kapasitesi yılda 446. ton üretebilecek seviyededir. PETKİM in toplam kapasitesinin 19.

Detaylı

ORTAÖĞRETİM 9. SINIF KİMYA 3. ÜNİTE: KİMYASAL DEĞİŞİMLER

ORTAÖĞRETİM 9. SINIF KİMYA 3. ÜNİTE: KİMYASAL DEĞİŞİMLER ORTAÖĞRETİM 9. SINIF KİMYA 3. ÜNİTE: KİMYASAL DEĞİŞİMLER ÜNİTENİN KONU BAŞLIKLARI 1. REAKSİYON NEDİR? 2. REAKSİYON TİPLERİ 3. POLİMERLEŞME VE HİDROLİZ 1. REAKSİYON NEDİR? KİMYASAL TEPKİMELERDE DEĞİŞMEYEN

Detaylı

1. Giriş Malzeme Türleri

1. Giriş Malzeme Türleri 1. Giriş Malzemeler, mühendislik ürün ve sistemlerinin imalinde kullanılan ve mekanik, fiziksel ve kimyasal olarak arzu edilen özelliklere sahip katılardır. Malzemeler insanlık tarihinde her zaman önemli

Detaylı

VARAK YALDIZ. Güzel bir görüntü elde etmek amacıyla, sıcaklık ve basınç etkisiyle başka. folyonun üzerinde bulunan son derece

VARAK YALDIZ. Güzel bir görüntü elde etmek amacıyla, sıcaklık ve basınç etkisiyle başka. folyonun üzerinde bulunan son derece YALDIZ BASKI VARAK YALDIZ Güzel bir görüntü elde etmek amacıyla, sıcaklık ve basınç etkisiyle başka yüzeylere transfer edilebilen, taşıyıcı bir folyonun üzerinde bulunan son derece parlak metalik tabakalardır.

Detaylı

BÖLÜM I YÜZEY TEKNİKLERİ

BÖLÜM I YÜZEY TEKNİKLERİ BÖLÜM I YÜZEY TEKNİKLERİ Yüzey Teknikleri Hakkında Genel Bilgiler Gelişen teknoloji ile beraber birçok endüstri alanında kullanılabilecek malzemelerden istenen ve beklenen özellikler de her geçen gün artmaktadır.

Detaylı

Prof. Dr. İRFAN AY / Öğr. Gör. FAHRETTİN KAPUSUZ 1

Prof. Dr. İRFAN AY / Öğr. Gör. FAHRETTİN KAPUSUZ 1 MAKİNE PROGRAMI MALZEME TEKNOLOJİSİ-I- (DERS NOTLARI) Prof.Dr.İrfan AY Öğr. Gör. Fahrettin Kapusuz 2008-20092009 BALIKESİR Prof. Dr. İRFAN AY / Öğr. Gör. FAHRETTİN KAPUSUZ 1 Seramikler Polimerler Kompozitler

Detaylı

Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine

Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine GERİ DÖNÜŞÜM Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir. Geri dönüşebilen maddeler;

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Deney Laboratuvarı Adresi : Şerifali Çiftliği Hendem cad. No:58 Kat:1 Yukarıdudullu Ümraniye 34775 İSTANBUL / TÜRKİYE Tel : 0 216 420 47 52 Faks : 0 216 466 31

Detaylı

TANITIM BROŞÜRÜ POLAR POLİÜRETAN

TANITIM BROŞÜRÜ POLAR POLİÜRETAN TANITIM BROŞÜRÜ İçinde bulunduğumuz yüzyılda hızlı endüstrileşmenin sonucu olarak ortaya çıkan enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın yaklaşık % 90 oranında fosil türevli yakıt tüketimi ile giderilmesi son dönemde

Detaylı

İthal Edilen Kimyasallar İhraç Edilen Kimyasallar Kimya Temelli Meslekler

İthal Edilen Kimyasallar İhraç Edilen Kimyasallar Kimya Temelli Meslekler İthal Edilen Kimyasallar İhraç Edilen Kimyasallar Kimya Temelli Meslekler KİMYA SEKTÖRÜ : Kimya sektörü ürünleri oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Sektör; mineral yakıtlar/yağlar, inorganik

Detaylı

OKULDA KİMYA KAĞIT. Kağıdın ana maddesi doğal bir polimer olan selülozdur.

OKULDA KİMYA KAĞIT. Kağıdın ana maddesi doğal bir polimer olan selülozdur. OKULDA KİMYA KAĞIT Kağıdın ana maddesi doğal bir polimer olan selülozdur. Selüloz bitkilerin gövde ve yapraklarında bol bulunur, bu nedenle kağıt çoğunlukla ağaç gövdelerinden üretilir. Kağıt üretimi:

Detaylı

POLİMER TEKNOLOJİSİ 23.12.2015. Plastik Üretim Yöntemleri. Doç.Dr.Ahmet DEMİRER Sakarya Universitesi

POLİMER TEKNOLOJİSİ 23.12.2015. Plastik Üretim Yöntemleri. Doç.Dr.Ahmet DEMİRER Sakarya Universitesi POLİMER TEKNOLOJİSİ Doç.Dr.Ahmet DEMİRER Sakarya Universitesi Plastik Üretim Yöntemleri 1-Enjeksiyon Yön. 2-Ekstrüzyon Yön. -Film çekme -Profil çekme 3-Şişirme Kalıplama yön. 4-Döndürmeli (rotasyonel)kalıplama

Detaylı

Plastik Parçanın Performansı Etkilenir:

Plastik Parçanın Performansı Etkilenir: Mekanik Özellikler -Çekme dayanımı - Darbe dayanımı -Uzama - Elastiklik modülü -Basma dayanımı - Özgül ağırlık -Sürünme - Su absorbsiyonu -Kesme dayanımı - Sürtünme katsayısı -Makaslama dayanımı - Modül

Detaylı

C C C C C C. tekrar (doymamış molekül) Polyvinyl chloride (PVC) Polypropylene (PP) Polyethylene (PE) Polimerler. tekrar tekrar tekrar

C C C C C C. tekrar (doymamış molekül) Polyvinyl chloride (PVC) Polypropylene (PP) Polyethylene (PE) Polimerler. tekrar tekrar tekrar Polimerler Polimerler Polimer malzemeler, karbonun H, O, OH, Cl gibi element veya iyonlarla kovalent bağ karakterinde yaptığı bileşiklere ait zincir moleküllerin Vander Walls bağları ile birarada bulunması

Detaylı

İÇERİK Kompozit malzemeler

İÇERİK Kompozit malzemeler İÇERİK Kompozit malzemeler Kullanım alanları Avantaj ve dezavantajları Sınıflandırılması KOMPOZİT MALZEMELER İki veya daha fazla malzemenin makro- düzeyde bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve yeni özelliklere

Detaylı

MADDE NEDİR??? madde denir. Boşlukta yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her şeye

MADDE NEDİR??? madde denir. Boşlukta yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her şeye MADDE NEDİR??? Boşlukta yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her şeye madde denir. Taş, toprak, ağaç, metal, cam, plastik, kağıt, kum gibi varlıklar birer maddedir. MADDENİN ORTAK ÖZELLİKLERİ Maddenin kütle,

Detaylı

PAGEV TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU

PAGEV TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU PAGEV TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU 2015 1 2 TÜRKİYE POLİETİLEN RAPORU Polietilen (PE) tüm dünyada üretimi, tüketimi ve dış ticareti en fazla olan plastik hammaddesidir. Polietilen ithalatı; dünya toplam plastik

Detaylı

GENEL KİMYA. 4. Konu: Kimyasal türler, Kimyasal türler arasındaki etkileşimler, Kimyasal Bağlar

GENEL KİMYA. 4. Konu: Kimyasal türler, Kimyasal türler arasındaki etkileşimler, Kimyasal Bağlar GENEL KİMYA 4. Konu: Kimyasal türler, Kimyasal türler arasındaki etkileşimler, Kimyasal Bağlar Kimyasal Türler Doğada bulunan bütün maddeler tanecikli yapıdadır. Maddenin özelliğini gösteren küçük yapı

Detaylı

SU BAZLI SONKAT BOYALAR - ASTARLAR

SU BAZLI SONKAT BOYALAR - ASTARLAR SU BAZLI SONKAT BOYALAR - ASTARLAR Kardelen Plastik KÜF ÖNLEYİCİ Akrilik kopolimer esaslı, su bazlı, örtücülüğü yüksek, dekoratif mat iç cephe boyası. 1 20 kg 131.00 1 10 kg 67.00 4 3.5 kg 25.40 Aura Plastik

Detaylı

C C C C C C. tekrar (doymamış molekül) Polyvinyl chloride (PVC) Polypropylene (PP) Polyethylene (PE) Polimerler. tekrar tekrar tekrar

C C C C C C. tekrar (doymamış molekül) Polyvinyl chloride (PVC) Polypropylene (PP) Polyethylene (PE) Polimerler. tekrar tekrar tekrar Polimerler Polimerler Polimer malzemeler, karbonun H, O, OH, Cl gibi element veya iyonlarla kovalent bağ karakterinde yaptığı bileşiklere ait zincir moleküllerin Vander Walls bağları ile birarada bulunması

Detaylı

PÜSKÜRTME ŞEKİLLENDİRME (SPRAY FORMING / SPRAY DEPOSITION)

PÜSKÜRTME ŞEKİLLENDİRME (SPRAY FORMING / SPRAY DEPOSITION) PÜSKÜRTME ŞEKİLLENDİRME (SPRAY FORMING / SPRAY DEPOSITION) Püskürtme şekillendirme (PŞ) yöntemi ilk olarak Osprey Ltd. şirketi tarafından 1960 lı yıllarda geliştirilmiştir. Günümüzde püskürtme şekillendirme

Detaylı

PLASTİK ŞİŞİRME TEKNOLOJİSİ DERSİ ÇALIŞMA SORULARI. a. Çift istasyonlu şişirme makinesi. b. Tek istasyonlu şişirme makinesi

PLASTİK ŞİŞİRME TEKNOLOJİSİ DERSİ ÇALIŞMA SORULARI. a. Çift istasyonlu şişirme makinesi. b. Tek istasyonlu şişirme makinesi PLASTİK ŞİŞİRME TEKNOLOJİSİ DERSİ ÇALIŞMA SORULARI 1. Enjeksiyonla şişirmede yarı mamul tüpe ne ad verilir? a. Preform b. Parison c. Mandrel 5. Yüksek hacimli konteynırlar, büyük varil ve bidon, su damacanaları

Detaylı

Malzeme Bilimi ve Malzemelerin Sınıflandırılması

Malzeme Bilimi ve Malzemelerin Sınıflandırılması Malzeme Bilimi ve Malzemelerin Sınıflandırılması Malzeme Nedir? Genel anlamda ihtiyaçlarımızı karşılamak ve belli bir amacı gerçekleştirmek için kullanılan her türlü maddeye malzeme denir. Teknik anlamda

Detaylı

474 VERGİ HADDİ ÖLÇÜ BİRİMİ

474 VERGİ HADDİ ÖLÇÜ BİRİMİ 40.01 Tabii kauçuk, balata, güta -perka, guayül, çıkıl (chicle) ve benzeri tabii sakızlar (ilk şekillerde veya levha, tabaka veya şerit halinde): 4001.10 - Tabii kauçuk lateksi (prevulkanize edilmiş olsun

Detaylı

Ekstrud Edilmiş Ürünler Levha Termoforming. Ekstruzyon. Tüp. İnjeksiyon Kalıplama. Rotasyonal Kalıplama. Yapısal Köpük Kalıplama

Ekstrud Edilmiş Ürünler Levha Termoforming. Ekstruzyon. Tüp. İnjeksiyon Kalıplama. Rotasyonal Kalıplama. Yapısal Köpük Kalıplama 1 TİCAR POLİMERLER İŞLEME TEKNİKLERİ Termoplastikler, termosetler, elastomerler ve kompozitler çeşitli yöntemlerle şekillendirilir. Uygulamaları en yaygın olan prosesler arasında, injeksiyon kalıplama,

Detaylı

YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI. 9. Sınıf 2 KARBONHİDRAT LİPİT (YAĞ)

YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI. 9. Sınıf 2 KARBONHİDRAT LİPİT (YAĞ) YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI 9. Sınıf 2 KARBONHİDRAT LİPİT (YAĞ) DOĞRU YANLIŞ SORULARI Depo yağlar iç organları basınç ve darbelerden korur. Steroitler hücre zarının yapısına katılır ve geçirgenliğini artırır.

Detaylı

KALIP KUMLARI. Kalıp yapımında kullanılan malzeme kumdur. Kalıp kumu; silis + kil + rutubet oluşur.

KALIP KUMLARI. Kalıp yapımında kullanılan malzeme kumdur. Kalıp kumu; silis + kil + rutubet oluşur. KALIPLAMA Modeller ve maçalar vasıtasıyla, çeşitli ortamlarda (kum, metal) kalıp adı verilen ve içerisine döküm yapılan boşlukların oluşturulmasına kalıplama denir. KALIP KUMLARI Kalıp yapımında kullanılan

Detaylı

KİMYA-IV. Yrd. Doç. Dr. Yakup Güneş

KİMYA-IV. Yrd. Doç. Dr. Yakup Güneş KİMYA-IV Yrd. Doç. Dr. Yakup Güneş Organik Kimyaya Giriş Kimyasal bileşikler, eski zamanlarda, elde edildikleri kaynaklara bağlı olarak Anorganik ve Organik olmak üzere, iki sınıf altında toplanmışlardır.

Detaylı

MMT113 Endüstriyel Malzemeler 7 Seramikler. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı

MMT113 Endüstriyel Malzemeler 7 Seramikler. Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı MMT113 Endüstriyel Malzemeler 7 Seramikler Yrd. Doç. Dr. Ersoy Erişir 2014-2015 Güz Yarıyılı Aşınmaya dayanıklı parçalar Kesici takımlar Dekorasyon ve sanat Yalıtkan malzemeler Elektronik http://www.flickr.com

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK

KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK KATI YALITIM MALZEMELERİ POLİETİLEN KÖPÜK Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi POLİETİLEN KÖPÜK Etilen ve propilen maddelerinden

Detaylı

DÖKÜM TEKNOLOJİSİ. Döküm:Önceden hazırlanmış kalıpların içerisine metal ve alaşımların ergitilerek dökülmesi ve katılaştırılması işlemidir.

DÖKÜM TEKNOLOJİSİ. Döküm:Önceden hazırlanmış kalıpların içerisine metal ve alaşımların ergitilerek dökülmesi ve katılaştırılması işlemidir. DÖKÜM TEKNOLOJİSİ Döküm:Önceden hazırlanmış kalıpların içerisine metal ve alaşımların ergitilerek dökülmesi ve katılaştırılması işlemidir. DÖKÜM YÖNTEMİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ Genelde tüm alaşımların dökümü yapılabilmektedir.

Detaylı

TERMOPLASTİKLER. Polimerler Amorf Yarı-kristalin. Amorf ve Yarı-Kristalin Ticari Termoplastikler

TERMOPLASTİKLER. Polimerler Amorf Yarı-kristalin. Amorf ve Yarı-Kristalin Ticari Termoplastikler TERMOPLASTİKLER Polimerler Amorf Yarı-kristalin Amorf ve Yarı-Kristalin Ticari Termoplastikler 1 Amorf Ticari Termoplastikler Karakteristikler Düşük maliyet Düşük sıcaklık direnci Düşük dayanım İyi ölçüsel

Detaylı

Gerdirilmiş Poli Propilen (tek veya çift yönlü) (OPP ve BOPP)

Gerdirilmiş Poli Propilen (tek veya çift yönlü) (OPP ve BOPP) YÜZEY GERİLİMİNİN ÖNEMİ Ambalaj sanayinde, ambalaj malzemesi olarak kullanılan malzemelerin üzerine basılan mürekkebin malzemeye yapışması, ambalajın kullanım alanına ve kullanım şartlarına uygunluğunun

Detaylı