Yeni Yaşam Eviniz Sayı: 5 Mayıs 2011

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yeni Yaşam Eviniz Sayı: 5 Mayıs 2011"

Transkript

1 Yeni Yaşam Eviniz Sayı: 5 Mayıs 2011

2

3 BAŞKANDAN İz bırakanlar Kimi akademisyen Kimi iş kadını Kimi işadamı Kimi doktor Kimi öğretmen Kimi sanatçı Kimi ülkemizi uluslararası platformlarda başarıyla temsil etmiş Kimi hukukçu Hepsi kendi alanlarında ayrı ayrı başarılara sahip Onlar, Cumhuriyetin ilk iki kuşağının temsilcileri... Mustafa Kemal Atatürk ün önderliğinde her türlü imkânsızlıklara rağmen yoktan var edilen Cumhuriyetin ilk yıllarında güçlükleri göğüslemişler. Ülke yararına hizmet vermişler, fedakârlıklarda bulunmuşlar, geriye baktıklarında kendilerine ve yakınlarına övünecekleri izler bırakmışlar. Ortak özellikleri; hepsinin yolunun Darüşşafaka da kesişmesi. Yıllar sonra ileri yaşlarında Darüşşafaka hepsinin ortak kimliği haline gelmiş. Adlarını 148 yıllık Darüşşafaka ya yazdırarak tarihimize mal olmuşlar. Bir yandan kendi yerlerini alacak Darüşşafakalı öğrencilere yardım elini uzatırken onları iftiharla izliyorlar, adeta kendi gençliklerinin heyecanını bir daha yaşıyorlar. Bir yandan da Darüşşafaka nın kendilerine sağladığı güvenceyle Rezidansların çatısı altında yeni dostluklar, yeni uğraşılar içerisinde mutlu bir hayat sürüyorlar. Bir yandan kendi yerlerini alacak Darüşşafakalı öğrencilere yardım elini uzatırken onları iftiharla izliyorlar, adeta kendi gençliklerinin heyecanını bir daha yaşıyorlar. Bir yandan da Darüşşafaka nın kendilerine sağladığı güvenceyle Rezidansların çatısı altında yeni dostluklar, yeni uğraşılar içerisinde mutlu bir hayat sürüyorlar. Darüşşafaka Rezidanslarındaki sıcak yuvayı paylaşarak, siz de eğitime destek olmak istemez misiniz? Saygı ve sevgilerimle, Zekeriya Yıldırım Yönetim Kurulu Başkanı Darüşşafaka Cemiyeti

4 Y l: 3, Say : 5, Mayıs 2011 Mayıs 2011 mtiyaz sahibi: Darüşşafaka Cemiyeti ad na Yönetim Kurulu Başkan Zekeriya Y ld r m Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Cad. No: Maslak- stanbul Sorumlu Yaz şleri Müdürü: M.Talha Çamaş Darüşşafaka Cemiyeti Darüşşafaka Cad. No: Maslak-Sar yer/ stanbul Yay n Kurulu: M.Talha Çamaş Arzu Yağmur Mine Yiş Yönetim Yeri: Darüşşafaka Cemiyeti Darüşşafaka Cad. No: Maslak-Sar yer/ stanbul Tel: Faks: Darüşşafaka Rezidans Dergisi'nde yer alan yazılar, Darüşşafaka Cemiyeti'nin resmi görüşünü yansıtmaz. fade edilen görüşler, görüş sahiplerine aittir. Yay na haz rl k Genel Yönetmen: Metin Gülbay Görsel Yönetmen: Murat Kara Editör: Demet Eyi Grafik Tasar m: Ertuğrul Mürtezaoğlu Düzeltmen Editör: Ersel Ergüz Fotoğraf Editörü: Murat Güney Fotoğraf: Damla Salor, P nar Yanıkgil Tel: Bask : Dünya Yay nc l k A.Ş. Globus Dünya Bas nevi 100.Y l Mahallesi Bağc lar STANBUL Tel: HABERLER 8 REZİDANSLARIMIZ Huzurun, konforun, sağlığın ve güvenin adresi: Darüşşafaka Rezidansları 24 Mehmet Agah- Nuran Bursalı 25 Semih Ünkan 26 Zehra Ulusoy 27 Dr. Hayrünnisa Üstün 28 Cenap Korkmazoğlu 29 Sevgi-Sencer Divitçioğlu 30 Malike Bayülken 31 Sennur Öztap 32 Feruze Tunalıgil 33 Belğı-Kazım Paksoy 34 Mine Seçkinöz 35 Mübeccel Çadırcıoğlu 36 Bedia Akarsu 37 Semiha Büyüköğüt 38 SAĞLIK Rezidanslarda sağlıklı yaşam 40 Günay Etiman 41 Turhan Ergök 42 Süheyla-Hasan Sinangil 43 Fikri Ertükel 44 Halim Erker 45 Ahmet Sükan 46 Saip Tansuk 47 Elie Hillway 48 Mukaddes Prough 49 Aykut Bagana 50 Ekrem Doğanlı 51 Vasfiye Eriş 52 Fahire Bayur 53 İffet Gürbüzer 54 Zuhal Güveniş 55 Huriser Eliuz 56 Selçuk Gündemir 57 Begüm-Mete Erdem 58 Türkan-Ruhi Bengi 59 Mualla Aruz 60 Gönül Akdağ 61 Neriman Fazilet Özban 62 Fatma Bayındır 63 Paşa-Harun Çay 64 Malike Bayülken 65 Ülkü Bora 66 Gülten Ekinci 8 REZİDANSLARIMIZ Darüşşafaka, 148 yıldır yaktığı ışığın sönmemesi için destek veren bağışçılarının ileri yaşlarını huzurlu, güvenli ve konforlu bir ortamda geçirmelerini sağlamak amacıyla açtığı rezidanslarla on dört yıldır eşsiz bir hizmete imza atıyor. 38 SAĞLIK Darüşşafaka Sağlık Ekibi nin amacının rezidans üyelerine sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunmak olduğunun altını çizen Darüşşafaka Maltepe Özel Bakım Ünitesi Kurum Müdürü Dr. Can Bostancı, Darüşşafaka Rezidanslardaki sağlık hizmetini dergimiz için kaleme aldı.

5 NASIL BA IŞ YAPAB L RS N Z? Darüşşafaka Cemiyeti ne üye olsun olmasın herkes bağış yapabilir. Bağış modeli kişiye özgüdür. Bağışlar nakit olabileceği gibi tereke bağışı, gelir temliki, gayrimenkul bağışı, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik burs bağışı olabilir. Darüşşafaka Cemiyeti ne her türlü bağış kabul edilmektedir. 1. ONLINE BA IŞ Kredi Kart ile web sitesinden online bağ ş sistemi. 2. NTERNET BANKACILI I Bankalar n internet şubelerindeki bağ ş menüleri arac l ğ ile: -Akbank - Denizbank - Finansbank - Fortisbank - Garanti Bankası - Halk Bankası - HSBC - ING Bank - Şekerbank -T.C. Ziraat Bankası - TEB - Tekstilbank - Türkiye İş Bankası - Vakıfbank- - Yapı Kredi Bankası 3. NAK T Darüşşafaka Cemiyeti Merkezi ne elden yapılacak bağışlar. 4.DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ TL HESAP NUMARALARI Darüşşafaka Cemiyeti ne yapılan bağışlardan banka havale ücreti alınmamaktadır. BANKA ADI ŞUBE KODU SWIFT IBAN Akbank / Üstbostancı 695 AKBKTRIS TR Denizbank / Kavacık 2410 DENITRIS TR Finansbank / Bostancı E FNNBTRIS TR Fortis Bank / Şenesenevler 163 DISBTRIS072 TR TRL Garanti Bankası / Sahrayıcedit 277 TGBATRIS TR HSBC Bank / Kozyatağı 757 HSBCTRIX TR ING Bank / Kazasker 198 INGBTRIS TR Şekerbank / Kozyatağı 242 SEKETR2A TR Tekstilbank / Kadıköy 0008 TEKBTRISKDK TR Türkiye Ekonomi Bankası / Taksim 104 TEBUTRIS104 TR Türkiye Halk Bankası / Sahrayıcedit 874 TRHBTR2AAXXX TR Türkiye İş Bankası / Kozyatağı Ticari 1386 ISBKTRIS TR Vakıfbank / Kozyatağı 338 TVBATR2A TR Yapı Kredi Bankası / Bayarcaddesi YAPITRIS TR Ziraat Bankası / Osmanbey 850 TCZBTR2A TR GÜN 24 SAAT ATM LERDEN BA IŞ Garanti Bankası, HSBC Bank, Türkiye İş Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası ATM lerinden "bağış" menüsü aracılığıyla Darüşşafaka Cemiyeti' ne 7 gün 24 saat bağış yapabilirsiniz GÜN 24 SAAT TELEFON BANKACILI I Akbank, Denizbank, Finansbank, Fortis Bank, Garanti Bankası, HSBC Bank, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, telefon bankacılığı aracılığı ile Darüşşafaka Cemiyeti' ne 7 gün 24 saat bağış yapabilirsiniz. 7. SMS İLE BAĞIŞ TURKCELL, VODAFONE ve AVEA faturalı hatlarından bağış yapmak için 1863'e SMS gönderebilirsiniz. Her bir mesaj bedeli 5 TL dir. Turkcell, Vodafone ve Avea faturalı hat sahipleri 1863 e bir kısa mesaj göndererek bağışlarını yapabilirler. Gönderilen mesaj aboneye, 2 SMS bedeli olarak ücretlendirilmektedir. Tüm sorular n z için Darüşşafaka Cemiyeti Kaynak Geliştirme ve letişim Müdürlüğü nü nolu hattan arayabilirsiniz.

6 HABERLER Darüşşafaka daki kulüp çalışmaları öğrencilerin içindeki cevheri ortaya çıkarırken, elli yedi kulüp faaliyetinden dilediğini seçebilen Darüşşafakalı öğrenciler, okulda aldıkları eğitimle geliştirdikleri yeteneklerini, "Küçük Eller Darüşşafaka Rezidanslarında" projesi kapsamında eğitim giderlerine katkı sağlayan rezidans üyelerine sergileme olanağı buluyor. Proje kapsamında son olarak İllüzyon Kulübü üyeleri, 19 Aralık 2010 tarihinde Yakacık Rezidans ı ziyaret ederek hünerlerini rezidans sakinleri için sahneledi. Minik illüzyonistler, öğretmenleri Yasemin Osman ile birlikte gerçekleştirdikleri gösteriyle usta illüzyonistlere taş çıkarttı. Eğlenceli saatlerin yaşandığı gösterinin ardından öğrenciler ile bağışçılar bol bol sohbet etme olanağı da buldu. Minik illüzyonistler, gösterilerini Şenesenevler ve Maltepe Rezidans ta da sergilediler. Darüşşafaka Rezidansları Küçük Eller i ağırladı Rezidanslarda Kurban Bayramı kutlandı Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Davut Ökütçü, Yönetim Kurulu Üyeleri Fırat Tekin, Tunçer Gömeçli, Genel Sekreter Ahmet Buldam, Başhukuk Müşaviri İnci Ercan, Kurumsal İlişkiler Direktörü Rezidanslar Sorumlusu İlknur Kuzgun, Kurban Bayramı vesilesiyle 15 Kasım 2010 tarihinde Darüşşafaka Rezidanslarını ziyaret etti. Sabah kahvesinde Şenesenevler Rezidans ın sakinleriyle bir araya gelen yöneticiler, öğlen yemeğinde Yakacık Rezidans, ardından da Maltepe Rezidans sakinleriyle buluştu. 4 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

7 Darüşşafaka Eğitim Kurumları nda eğitimöğretim gören öğrenciler, 21 Aralık 2010 tarihinde enstrümanlarıyla Maltepe, Şenesenevler ve Yakacık Rezidans sakinlerine keyifli dakikalar yaşattı. İlk olarak Maltepe Rezidans ta başlayan müzik dinletisinde, Klasik Batı Müziği ve Türk Sanat Müziği eserlerinden örnekler sunulurken, öğrencilerin sahne performansı ve özgüvenin yanı sıra başarılı bir deneyim kazanmalarına da olanak sağladı. Yakacık Rezidans ta sonlanan dinletide Darüşşafaka 10. sınıf öğrencisi Mertcan Bilici'nin seslendirdiği solo şarkılara bağışçılar da eşlik etti. HABERLER Rezidanslarda müzik tınıları yükseldi Darüşşafaka nın yeni kurucu bağışçı larına ödülleri takdim edildi Darüşşafaka Velilerini Arıyor programı çerçevesinde, on öğrencinin onar yıllık eğitim gideri olan 1 milyon lirayı bağışlayan hayırseverlerin isimleri, Darüşşafaka nın kurucuları Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarıyla birlikte anılıyor. Yaptıkları bağışlarla programa ilk desteği veren Dr. Hayrünnisa Üstün ve merhum eşi Prof. Dr. Yusuf Ziyaettin Üstün, Fatımatüzzehra Ulusoy, Nuran- Mehmet Agah Bursalı, Mehmet Semih Ünkan ile Necla Koperler, yeni kurucu bağışçılar olarak adlarını Darüşşafaka tarihine yazdırdı. Darüşşafaka nın yeni kurucu bağışçılarına plaketleri, 7 Aralık 2010 tarihinde Yakacık Rezidans ta düzenlenen ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ile Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulunduğu törenle takdim edildi. Törende; bir öğrencinin on yıllık eğitim giderini karşılayarak "mezun bağışçı" payesine hak kazanan Gökhan Özcan (DŞ'81) ile bir yıllık eğitim giderini karşılayarak "veli" belgesini alan Darüşşafaka Yönetim Kurulu Üyesi A. Müge Özacar (DŞ'85) da unutulmadı. Zekeriya Yıldırım ve üyeler, toplantı sonrasında Yakacık Rezidans bağışçılarıyla birlikte akşam yemeğine katıldı.

8 HABERLER Rezidanslarda yeni yıl coşkusu Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrenci ve öğretmenleri, 26 Aralık 2010 tarihinde yeni yıl kutlaması için rezidans sakinleriyle buluştu. Günler öncesinden yeni yıl kutlama kartlarını hazırlayan 4. sınıf öğrencileri ziyaret sırasında Yakacık, Maltepe ve Şenesenevler Rezidans sakinlerine bu kartları sundu. Keyifli bir öğle yemeğinden sonra rezidansları gezen minik Darüşşafakalılar, üyelerle okul hayatı, yeni yıl dilekleri üzerine sohbet etti. 27 Aralık 2010 tarihinde ise Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu ve yöneticileri rezidans sakinleriyle bir araya geldi. Yeni yıl yemeğini birlikte yiyen Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri ile bağışçılar, Darüşşafakalı öğrencilerin müzik ve dans gösteriyle 2011 e neşeyle merhaba dedi. 6 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

9

10 REZİDANSLARIMIZ Huzurun, konforun, sağlığın ve güvenin adresi: Darüşşafaka Rezidansları Darüşşafaka, 148 yıldır yaktığı ışığın sönmemesi için destek veren bağışçılarının ileri yaşlarını huzurlu, güvenli ve konforlu bir ortamda geçirmelerini sağlamak amacıyla açtığı rezidanslarla on dört yıldır eşsiz bir hizmete imza atıyor. 8 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

11 REZİDANSLARIMIZ Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 9

12 REZİDANSLARIMIZ Darüşşafaka Cemiyeti, dile kolay tam 148 yıldır yetenekli, babasını yitirmiş, olanakları sınırlı çocukların, çağdaş ve kaliteli, bir eğitimle; düşünen, kendine güvenen ve aydınlık bireyler olarak yetişmesini sağlamak için çalışıyor. Aslında Türkiye tarihinin ilk sivil örgütlenmesine örnektir Darüşşafaka... Yusuf Ziya Paşa, Gazi Ahmed Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esad Paşa ve Ali Naki Efendi tarafından 30 Mart 1863 günlü padişah fermanıyla Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye adıyla kurulan derneğin temel amacı, yoksul ve yetim halk çocuklarının eğitim ve öğretimine destek olmaktı. Bu amaç doğrultusunda 29 Haziran 1873 te Darüşşafakat ül İslamiye, parasız yatılı, özel statülü bir okul olarak 54 öğrencisiyle öğretime başladı ve o günden bugüne Türkiye nin aydınlık geleceğine sevdalı hayırseverlerin desteğiyle binlerce çocuğun hayatını eğitimle değiştirmeyi başardı. Kimler yok ki bu değişimi yaşayanların arasında: Maliyeci Hasan Ferit, tarihçi Osman Nuri Ergin, eğitimci Ali Kamil Akyüz, şair ve yazar Ahmet Rasim, deneysel fizik alanında ultrasonla görüntülemede ilk çalışmaları yapan Prof. Dr. Adnan Sokullu, ressam Mahmut Cûda, yazar Aziz Nesin, tiyatro sanatçısı İhsan Devrim, tiyatrocu Tolga Aşkıner, karikatürist Tekin Aral, ünlü matematikçi Salih Zeki, eski Başbakanlık Müsteşarı Necdet Seçkinöz ve daha niceleri Hep oradaydı Türkiye yi sarsan felaketlerde de Darüşşafaka her zaman yaraları saranlar arasında yer aldı da Erzincanlı depremzede çocuklara, 1974 te Kıbrıs Barış Harekâtı nda şehit olan askerlerin çocuklarına, 1999 da Marmara depreminde ailelerini yitiren çocuklara, 2009 da da Mardin in Bilge köyünde aileleri katledilen çocuklara, şehit asker ve polis çocuklarına kapılarını sınavsız açtı. Türk aydınlarının göz bebeği Darüşşafaka nın tarihi misyonuna saygı duyan Namık Kemal den Ressam Agâh Efendi ye, Ahmet Mithat tan Salih Zeki ye, Yahya Kemal Beyatlı dan Niyazi Akşit e, Tahir Nejat Gencan dan Tahir Sevenay a 10 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

13 REZİDANSLARIMIZ Bağışçıların zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi için tüm ayrıntılar göz önüne alınarak inşa edilen Darüşşafaka Rezidanslarında; her türlü spor aletinin yer aldığı jimnastik salonu, bilardodan satranca, okeyden tavlaya, masa tenisinden darta kadar sayısız oyuna ev sahipliği yapan oyun salonu, hobi öğretmeni nezaretinde faaliyet gösteren hobi odası, yaz kış yararlanılabilen ısıtmalı havuz gibi pek çok aktivite alanı bulunuyor. Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 11

14 REZİDANSLARIMIZ kadar sayısız aydın gönüllü öğretmenlik yaparak bu misyona destek verdi. Darüşşafaka ruhunu yaşatanlar için Darüşşafaka Eğitim Kurumları nda bugün, yetenekli ancak babası hayatta olmayan, ailelerinin imkânlarının yetersizliği nedeniyle iyi eğitim alma fırsatı bulunmayan 800 ün üzerinde çocuk, Atatürk ilkeleri doğrultusunda ilköğretim dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye dek yatılı eğitim görüyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilerini de yalnız bırakmayan Darüşşafaka, tüm bunları hayırseverlerin bağışlarıyla gerçekleştiriyor. Atatürk ün annesi Zübeyde Hanım dan edebiyatımızın büyük üstadı Sait Faik Abasıyanık a kadar Türkiye nin aydınlık geleceğine sevdalı sayısız ismin bağışlarıyla bir buçuk asırdır yoluna devam eden Darüşşafaka, 1997 de bağışçılarının karşısına yepyeni bir hizmet ve vefa anlayışıyla çıktı: Darüşşafaka Rezidansları Kurum, 148 yıldır yaktığı ışığın sönmemesi için destek veren bağışçılarının ileri yaşlarını huzurlu ve güvenli bir ortamda geçirmelerini sağlamak amacıyla hazırladığı huzurevleri projesinin ilk örneğini 1997 de Darüşşafaka Yakacık Rezidans ı açarak uygulamaya koydu. Bunu Maltepe, Şenesenevler ve Urla Rezidans izledi. Böylelikle bağışçılarına hem ihtiyaç sahibi çocukları okutmanın huzurunu veren hem de ileri yaşlarında son derece konforlu bir yaşam sürme olanağı sunan Darüşşafaka, Türkiye de başka örneği olmayan bir hizmete de imza atmış oldu. Dört farklı yaşam durağı: Darüşşafaka Rezidansları Darüşşafaka nın her rezidansı, kuruldukları lokasyon itibarıyla farklı beklentilere yanıt veriyor. Yakacık 12 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

15 REZİDANSLARIMIZ Rezidans, bol oksijenli havası nedeniyle bir zamanlar İstanbulluların tercih ettiği sayfiye yerlerin başında gelen Yakacık ta konumlanıyor. İstanbul un en merkezi noktalarından Bostancı da konumlanan Şenesenevler Rezidans, şehir hayatından vazgeçmeden rezidans konforunu yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Hem kent yaşamıyla iç içe olmak hem de yanı başındaki Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi nin olanaklarından her an faydalanmak isteyenlerin tercihi ise elbette ki Maltepe Rezidans oluyor. Ege nin incisi İzmir de kapılarını açan Urla Rezidans ise, çam ormanlarının ortasında doğayla baş başa olmak isteyenlerin beklentilerine yanıt veriyor. Sizin ikinci baharınız, çocukların yaşamını değiştiriyor Batı standartlarında konfor ve estetiğe bağlı kalınarak inşa edilen ve yönetilen Darüşşafaka Rezidanslarında bireysel yaşam mekânları, kişiye özel daireler olarak tasarlanırken, bağışçılar her biri farklı temada 1+1, 2+1 ve süit daire alternatifleri arasından istediğini seçebiliyor. Rezidans üyesi isterse dairesinin dekorasyonunu değiştirebiliyor ya da evindeki eşyaları rezidanstaki dairesine getirebiliyor. Cemiyet, bu konuda da üyelerine yardımcı olurken bağışçılar, dilediklerinde evlerinde dilediklerinde de rezidansta kalabiliyor. Üyelerin emniyetini sağlamak için her türlü önlemin alındığı Darüşşafaka Rezidanslarında 7 gün 24 saat güvenlik ve resepsiyon hizmeti veriliyor. Fitness, bilardo, yüzme havuzu, hobi odası Bağışçılarının zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi için tüm ayrıntılar göz önüne alınarak inşa edilen Darüşşafaka Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 13

16 REZİDANSLARIMIZ Rezidanslarında; her türlü spor aletinin yer aldığı jimnastik salonu, bilardodan satranca, okeyden tavlaya, masa tenisinden darta kadar sayısız oyuna ev sahipliği yapan oyun salonu, bağışçıların yeni hobiler öğrenmesi ve mevcut hobilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir hobi öğretmeni nezaretinde faaliyet gösteren hobi odası, yaz kış yararlanılabilen ısıtmalı havuz, bağışçıların istedikleri bitkileri yetiştirebilmelerine olanak tanıyan küçük bahçeler, sinema ve tiyatro salonları gibi pek çok aktivite alanı bulunuyor. Bunların yanı sıra rezidans kuaförleri, bağışçıların her daim bakımlı görünmesini sağlıyor. Rezidansta güne başlamak Rezidanslarda gün, isteyen için sabah sporu, isteyen için kahvaltıyla başlıyor. Kimi bağışçılar günün ilk ışıklarıyla uyanıp, havuzun keyfini çıkarıyor, kimi her türlü jimnastik aletiyle donatılmış spor salonunda uzman bir fizyoterapist eşliğinde sabah sporunu yapıyor. Rezidans sakinleri açık büfe kahvaltısını yaparken, daireleri temizleniyor, her bağışçının çamaşırları ayrı makinelerde yıkanıyor, kurutuluyor ve ütüleniyor. Kahvaltının ardından rezidans sakinleri, isterlerse odalarında isterlerse insanın içinde oturma isteğini uyandıracak rahatlıkta dizayn edilmiş olan dinlenme salonlarında çay ya da kahvelerini yudumlayarak, günlük gazeteleri okuyabiliyor ya da televizyon izliyor. Sağlıklı hayat, sağlıklı beslenmeden geçer Gerek dekorasyonuyla gerek personeliyle önünde bol yıldız bulunan bir otelin 14 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

17 REZİDANSLARIMIZ Rezidanslarda gün, isteyen için sabah sporu, isteyen için kahvaltıyla başlıyor. Kimi bağışçılar günün ilk ışıklarıyla uyanıp havuzun keyfini çıkarıyor; kimi her türlü jimnastik aletiyle donatılmış spor salonunda uzman bir fizyoterapist eşliğinde sabah sporunu yapıyor. Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 15

18 REZİDANSLARIMIZ restoranlarından farksız olan rezidansların restoranlarında menüler uzman diyetisyen kontrolünde hazırlanıyor. Bağışçıların yaş ve sağlık problemlerinin yanı sıra, günlük almaları gereken kalori miktarı göz önüne alınarak oluşturulan menüler, rezidansların mutfağında profesyonel ekipler tarafından hazırlanıyor. Dünya mutfaklarından yemekler, günde üç öğün servis yapılıyor. Salata, zeytinyağlı ve diyet tatlı seçeneklerinin açık büfe olarak sunulduğu restoranlarda, yemek servisi ise garsonlar tarafından yapılıyor. Sağlıklı beslenme ilkesine göre hizmet veren rezidans mutfaklarının temel hedefi ise bağışçılara ev yemeğinin lezzeti ve kalitesini sunabilmek. Doktor tarafından özel bir diyet uygulaması istenen bağışçılar için listeye göre yemek hazırlanırken, gerekli durumlarda bağışçıların odasına da yemek servisi yapılıyor. Rezidansların mutfağı gibi kafeteryalarının da menüleri, diyetisyen kontrolünde oluşturuluyor. Bol aktiviteli canlı bir hayat Rezidans sakinlerinin günleri sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerle dolu dolu geçiyor. Sosyal ve kültürel etkinlikler, bağışçılardan gelen istek ve öneriler doğrultusunda psikososyal servisler tarafından yıllık olarak planlanıyor. Bu nedenle her rezidansta bağışçıların taleplerini kurum yönetimine bildirmek üzere Bağışçı Temsilcileri Kurulu bulunuyor. Rezidanslardaki sinema salonlarında hem vizyondaki hem de klasikleşmiş filmlerin gösterimi yapılırken, rezidans sakinlerini sevdikleri sanatçılarla buluşturan söyleşiler, müzik dinletileri ve konferanslar da organize ediliyor. Gerek dini gerekse milli bayramlarda bağışçıların günü anlamına uygun şekilde geçirmeleri için farklı etkinlikler organize edilirken, Yılbaşı, Anneler Günü, Öğretmenler Günü ve doğum günleri asla unutulmuyor. Bağışçılar, profesyonel hobi öğretmeni eşliğindeki resim, örgü, nakış, filografi, kolye, maket, yemek yapımı gibi farklı uğraşlarla zamanlarını renklendirebiliyor. Geniş bir yelpazede sunulan rezidans içi etkinliklerin yanı sıra Darüşşafaka Rezidanslarında hemen her gün farklı bir dış etkinlik de gerçekleştiriliyor. Sosyal hizmet uzmanı kontrolünde bağışçılar gezilere, konserlere, tiyatroya, sinemaya, 16 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

19 REZİDANSLARIMIZ Darüşşafaka Rezidansları üyelerine ömür boyu sağlık güvencesi, beş yıldızlı otel konforu, canlı sosyal aktiviteler, Fizik Tedavi Merkezi ve Özel Bakım Ünitesi nde hayatlarının ileri safhalarını güvence altına alma olanağı sunuyor. bale ve opera gösterilerine gidiyor. Mevsime bağlı olarak da sabah yürüyüşlerine, pikniğe ya da denize götürülen bağışçılar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları nda düzenlenen törenlere ve Darüşşafaka Spor Kulübü nün maçlarına da katılıyor. Ayrıca rezidanslarda yaşayan emekli profesör, bilim insanı, öğretmen, hukukçu, doktor, iktisatçı, mühendis, tiyatrocu, diplomat, müzisyen gibi her biri alanında uzman olan bağışçıların bilgi birikimlerinden ve hayat tecrübelerinden faydalanmak için farklı projeler de gerçekleştiriliyor. Bunlardan biri de Hayat Öğretmenlerim projesi Bu proje kapsamında isteyen bağışçı, Darüşşafaka Eğitim Kurumları ndaki öğrencilerle uzmanlık alanları doğrultusunda söyleşiler yapıyor. Rezidansların kapasitesi Yakacık 79 oda/suit Maltepe 108 oda/suit Şenesenevler 62 oda/suit İzmir Urla 171 oda/suit Maltepe Özel Bakım Ünitesi 39 oda Fizik Tedavi Merkezi 16 yatak İzmir Urla Özel Bakım Ünitesi 8 oda Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 17

20 REZİDANSLARIMIZ Her işin başı sağlık Uzman doktor ve sağlık ekibiyle bağışçılara 7 gün 24 saat sağlık hizmetinin verildiği rezidanslarda, ihtiyaç duyulduğunda Türkiye nin önde gelen A1 sınıfı özel sağlık kuruluşlarında tedavi olanağı ile ömür boyu sağlık güvencesi sağlanıyor. Tüm rezidans klinikleri bünyesinde acil müdahale odası bulunurken, her bağışçının dairesinde ve ortak kullanım alanlarında rezidans kliniğine bağlı olan çağrı cihazları mevcut. Bağışçılar, bu cihazları kullanarak, anında doktor ve hemşirelere ulaşabiliyor. Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Özel Bakım Ünitesi de ihtiyaç duydukları her an rezidans sakinlerine hizmet veriyor. Rezidanslarda verilen sağlık hizmetini standardize etmek ve sistematik hale getirmek amacıyla 2009 da uygulamaya konulan Sağlık Hizmetleri Kuruluş Yönergesi, üyelerin sağlık geçmişlerine ulaşımı kolaylaştırırken, yeni yapılacak işlemlerin hızını da artırdı. Son olarak rezidanslarda bağışçıların sağlık durumları ile sosyal etkinliklere katılımlarının sürekli izlenmesine imkân veren Dr. Plazma yazılımı da uygulamaya konuldu. Yakacık Rezidans Darüşşafaka Rezidanslarının ilk halkasını oluşturan Yakacık, 1997 yılından beri konuklarına ev sahipliği yapıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde av alanı olarak kullanılan ve çam ağaçlarından oluşan ormanıyla 18 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

21 REZİDANSLARIMIZ Sağlık her an yanı başınızda! Darüşşafaka Rezidanslarında ömür boyu sağlık hizmetleri veriliyor. Her rezidansta 24 saat hizmet veren doktor ve sağlık ekibi bulunuyor. İhtiyaç duyulması halinde Türkiye nin önde gelen sağlık kuruluşlarında tedavi imkânı sağlanıyor. Rezidans bağışçıları ihtiyaç duydukları her an Türkiye nin en gelişmiş fizik tedavi hastanesi olan Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi nden yararlanabiliyor. Rezidans bağışçıları ihtiyaç halinde ülkemizde ikinci bir örneği daha olmayan ve yoğun bakımı konforla birleştiren Maltepe Özel Bakım Ünitesi nden yararlanabiliyor. İstanbul un bol oksijenli son duraklarından Aydos un yakınındaki Yakacık Rezidans, şehre yakın olup geniş alanlarda yaşam sürmek isteyenler için ideal Adalara nazır manzarasıyla Yakacık Rezidans, istenildiğinde çift kişilik de kullanılabilen 79 süit daireden oluşuyor. Toplam 95 kişi kapasiteye sahip Rezidans, üyelerine 41 personeliyle hizmet veriyor. Yakacık Rezidans ta, bağışçıların günlerini dolu dolu geçirmelerine katkı sunmak amacıyla 2010 da 155 sosyal etkinlik düzenlenirken, bağışçıların Rezidans içinde yapılan etkinlikleri daha yoğun ilgi gösterdiğinin tespit edilmesinden dolayı, iç aktivitelere daha fazla ağırlık veriliyor. Maltepe Rezidans Kapılarını 2004 yılında açan Maltepe Rezidans, dört farklı tipte toplam 108 daireden oluşuyor. 41 personelle hizmet veren Maltepe Rezidans ta bağışçıların boş zamanlarını verimli geçirmeleri için psikososyal servis tarafından çok sayıda etkinlik organize ediliyor yılında üyelerinden gelen talepler de göz önüne alınarak Rezidans içinde 418, Rezidans dışında 256 olmak üzere toplam 674 etkinlik gerçekleştirildi. Bağışçılardan gelen talepler doğrultusunda Rezidans dışında gerçekleştirilen kültür-sanat etkinliklerini çeşitlendiren Maltepe Rezidans ın en yoğun ilgi gören etkinliği Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 19

22 REZİDANSLARIMIZ ise deniz kıyısında yapılan sabah yürüyüşleri Hobi salonunu en aktif kullanan rezidansların başında gelen Maltepe de filografi, maket yapımı, yemek yapımı gibi yeni hobi alanları oluşturulurken, her sene üyelerin yıl içinde yaptığı ürünlerden oluşan bir kermes de düzenliyor. Şenesenevler Rezidans 2005 yılında kapılarını açan Şenesenevler Rezidans, Bağdat Caddesi ne beş, Kadıköy e 15 dakikalık mesafede bulunuyor. Kent yaşamından kopmayanların tercih ettiği Şenesenevler Rezidans, 62 süit odadan oluşuyor ve üyelerine 30 personelle hizmet veriyor. Rezidans, bünyesindeki psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından planlanan 108 etkinliği 2010 yılı içinde gerçekleştiren Şenesenevler, üyelerinden gelen talepler doğrultusunda özellikle kış aylarında alışveriş merkezlerine, kafetaryalara, restoranlara ve kent dışına geziler organize ediyor. Urla Rezidans Önce zamana meydan okuyan zeytin ağaçları arasından geçiyorsunuz Urla Rezidans a ulaşmak için, ardından da yaz kış yeşilliğini koruyan çam ormanları karşılıyor sizi Bol oksijenli havayla ciğerleriniz bayram ederken, büyük kentlerde yaşayanların artık unuttukları doğanın seslerinin muhteşem ezgisi geliyor kulağınıza Tüm börtü böcek şarkıya durmuş sanki Rengârenk çiçekler ve çam ağaçlarının gölgesinde ilerleyenleri, beş yıldızlı otel konforuyla karşılıyor Urla Rezidans Darüşşafaka nın en büyük rezidansı olan ve 2007 de kapılarını açan Urla, standart odaların yanı sıra 1+1, 2+1 ve 80 metrekare büyüklüğünde süitler olmak üzere toplam 171 odadan oluşuyor. 44 personelle bağışçılarına hizmet veren Urla Rezidans ın Ara Bakım Ünitesi ile Fizik Tedavi Ünitesi de uzman kadrosu ve son teknoloji cihazlarıyla ihtiyaç duydukları her an bağışçıların hizmetinde Maltepe Özel Bakım Ünitesi (Nursing Home) Alzhemier, demans, MS gibi hastalıklar ile ameliyat sonrası geriatrik hastaların bakımlarını Darüşşafaka şefkati ve güveniyle sağlayan Maltepe Özel Bakım Ünitesi, rezidans bağışçılarının özel bakım ihtiyaçlarını 24 saat ücretsiz karşılıyor. Maltepe Özel Bakım Ünitesi, 20 Darüşşafaka Rezidans / Mayıs 11

23 REZİDANSLARIMIZ konfor ve en son teknolojiyi bir arada sunuyor. Darüşşafaka Maltepe Özel Bakım Ünitesi nde her hastanın odası, yatağından nakle gerek kalmadan birkaç dakikada yoğun bakım merkezine dönüşebilen bir altyapıya sahip. Özel yıkama sedyesi ile odalarından alınıp özel banyo odasında yıkanan konuklar, gerektiğinde gezgin röntgen cihazlarıyla bu hizmeti yataklarında alabiliyor. Tüm odalarda özel üretim, yara yapmayan ortopedik yataklar, gezgin röntgen cihazları ve hastaları sürekli gözlem imkânı sağlayan merkezi monitör sistemi bulunuyor. Merkezdeki enterkonnekte (interconnect) sistem aracılığıyla hastaların hayati fonksiyonları 24 saat gözlem ve kontrol altında tutulurken, hasta yakınları alacakları özel şifreyle dünyanın her yerinden kendi hastalarını internet üzerinden izleyebiliyor. Özel Bakım Ünitesi nde rehabilitasyon ve iyileşme sürecinde hastaları yormayan küçük eğlenceler düzenlenerek, hayata daha sıkı sarılmalarına destek de veriliyor. Nasıl rezidans bağışçısı olabilirsiniz? Darüşşafaka Cemiyeti ne yapacağınız bir kereye mahsus toplu bağışla; ömür boyu sağlık güvencesi, beş yıldızlı otel konforu, canlı sosyal aktiviteler, Fizik Tedavi Merkezi ve Özel Bakım Ünitesi nde hayatınızın ileri safhalarını güvence altına alabilirsiniz. Rezidansların üyelik standartlarına göre, 65 yaşını geçmiş, tek seferlik bir bağışta bulunan kişiler, Darüşşafaka üyesi ve rezidans sakini olabiliyor. Bağışın tamamı nakit olabileceği gibi bir kısmı nakit, kalanı mülk ve arsa gibi taşınmaz varlıklar da olabiliyor. Rezidans işlerinin yürütülmesi, denetimi ve organizasyonu rezidans yönetimleri tarafından yerine getiriliyor. Darüşşafaka Rezidanslarının bağışçısı olarak geleceğini emniyete almak isteyen 65 yaş altındaki kişiler için de alternatifli sözleşmeler ve opsiyonlar var. Örneğin, 65 yaşın altındakiler geleceğe yönelik sözleşme yapabiliyor. Bunun en basit yolu vasiyet bağışı şeklinde olabiliyor. Vasiyet bağışında bulunan kişiler eğer rezidansta yaşamayı isterlerse, bunu tam mülkiyet bağışına çevirerek rezidansa gelebiliyor. Rezidans bağışçıları sağlık, yeme-içme, temizlik, çamaşır, ütü, kuaför gibi tüm hizmetlerden ömürlerinin sonuna kadar ücretsiz yararlanıyor. Mayıs 11 / Darüşşafaka Rezidans 21

Bize şevk ve cesaret veren desteklerinizi. esirgemeyeceğinizden kuşkum yok.

Bize şevk ve cesaret veren desteklerinizi. esirgemeyeceğinizden kuşkum yok. Bize şevk ve cesaret veren desteklerinizi esirgemeyeceğinizden kuşkum yok Değerli okuyucular, Öncelikle, Cemiyet Dergimizin yeni sayısıyla karşınızda olmaktan, Darüşşafaka yı bir kez daha sizlere anlatmaktan

Detaylı

VAR ETTİNİZ, VAR OLUN...

VAR ETTİNİZ, VAR OLUN... VAR ETTİNİZ, VAR OLUN... Darüşşafaka varsa sayenizde var. 151 yıldır iyi ki varsınız. Darüşşafaka ya bağış yapın, babası veya annesi hayatta olmayan binlerce çocuğumuzun eğitimine katkıda bulunun. www.darussafaka.org

Detaylı

Var Ettiniz, Var Olun!

Var Ettiniz, Var Olun! BAŞKAN DAN Var Ettiniz, Var Olun! İnsan ömrünün en güzel ve verimli yıllarını kaliteli bir ortamda geçirme olanağı sunan rezidanslarımız, bugün 450 ye yakın bağışçımıza ev sahipliği yapıyor. Onlara bir

Detaylı

Darüşşafakamızın kapısını annesi hayatta olmayan çocuklarımıza da açtık

Darüşşafakamızın kapısını annesi hayatta olmayan çocuklarımıza da açtık Darüşşafakamızın kapısını annesi hayatta olmayan çocuklarımıza da açtık Değerli okuyucular, Darüşşafaka nın yönetimine geldiğimiz günden itibaren gündemimizde kaldı. Katılımcı ve uzlaşmacı bir yol izledik.

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunu terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenler!

Detaylı

Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, Başaracağım diye başlayarak sonunda Başardım diyebilenindir. Mustafa Kemal Atatürk

Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, Başaracağım diye başlayarak sonunda Başardım diyebilenindir. Mustafa Kemal Atatürk Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, Başaracağım diye başlayarak sonunda Başardım diyebilenindir. Mustafa Kemal Atatürk Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi

Detaylı

TEV den haberler. Mustafa Kemal Atatürk. TEV dergi. Mayıs 2012

TEV den haberler. Mustafa Kemal Atatürk. TEV dergi. Mayıs 2012 2 Gençlerimiz ve aydınlarımız ne için yürüdüklerini ve ne yapacaklarını öncelikle kendi düşüncelerinde iyice kararlaştırmalı, onları, halk tarafından iyice benimsenip kabul edilebilir bir hâle getirmeli,

Detaylı

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Bir milli eğitim programından söz ederken, eski devrin boş

Detaylı

İSMEK BRANŞ LİSTESİ. Bilgisayar Teknolojileri: Bilgisayar İşletmenliği Grafikerlik Muhasebe Yardımcılığı Web Tasarımı.

İSMEK BRANŞ LİSTESİ. Bilgisayar Teknolojileri: Bilgisayar İşletmenliği Grafikerlik Muhasebe Yardımcılığı Web Tasarımı. İSMEK BRANŞ LİSTESİ Mesleki ve Teknik Eğitimler: Bahçıvanlık Berberlik Eğitimi Bilgisayar Bakım-Onarım Bilgisayarlı Modelistlik Bilgisayarlı Stilistlik Cilt Bakımı Deri Hazır Giyim Diksiyon Eğitici Annelik

Detaylı

CALISIYORUZ ALTINDAĞ DA AÇILIŞ ÜSTÜNE AÇILIŞ

CALISIYORUZ ALTINDAĞ DA AÇILIŞ ÜSTÜNE AÇILIŞ SAYFA 01 SIYAH MAVI KIRMIZI SARI YIL: 9 SAYI: 133 ÜCRETSİZDİR CALISIYORUZ ALTINDAĞ DA AÇILIŞ ÜSTÜNE AÇILIŞ Göreve geldiği günden bu yana yaptığı yatırımlar, hayata geçirdiği sosyal projeler ve kentsel

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur. Mustafa Kemal Atatürk Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir

Detaylı

i n d e k s 14-25 indeks ARALIK2010 kolejliler Kariyer Sina Uçkan 77 Konuk Yazar Portre Metin Atamer 61 Prof. Dr. Metin Feyzioğlu 86

i n d e k s 14-25 indeks ARALIK2010 kolejliler Kariyer Sina Uçkan 77 Konuk Yazar Portre Metin Atamer 61 Prof. Dr. Metin Feyzioğlu 86 indeks 5 5 I N D E K S 6 8 Konuk Yazar Portre Metin Atamer 61 Prof. Dr. Metin Feyzioğlu 86 14-25 BizimDünyamız 42 Moda Tasarım Gülşen BİG 64 34 Panoramik Bakış Prof. Dr. Ş. Teoman DURALI 67 46 Çocuk www.reha.com

Detaylı

TÜRK EĞİTİM VAKFI. 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÜSTÜN BAŞARI BURSİYERLERİ Can Yalman la Gönüllülük Üzerine. TEV, kaynaklarını Microsoft ERP ile yönetecek!

TÜRK EĞİTİM VAKFI. 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÜSTÜN BAŞARI BURSİYERLERİ Can Yalman la Gönüllülük Üzerine. TEV, kaynaklarını Microsoft ERP ile yönetecek! TÜRK EĞİTİM VAKFI tev.org.tr SAYI: 20 OCAK 2014 TEV, kaynaklarını Microsoft ERP ile yönetecek! 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÜSTÜN BAŞARI BURSİYERLERİ Can Yalman la Gönüllülük Üzerine 4 5 Biz cahii dediğimiz

Detaylı

Darüşşafaka Cemiyeti Faaliyet Raporu 2009

Darüşşafaka Cemiyeti Faaliyet Raporu 2009 Darüşşafaka Cemiyeti Faaliyet Raporu 2009 2 Darüşşafaka nın Öncelikleri 3 2009 da Kaybettiklerimiz 4 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 6 Başlıca Finansal ve Operasyonel Göstergeler 8 2009 da Öne Çıkanlar

Detaylı

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi Kurumsal İletişim Gazetemiz KampüsHaber 1. yılını kutladı Çukurova Üniversitesi nin önemli kurumsal iletişim araçlarından biri olan KampüsHaber Gazetesi yayın hayatının birinci yılını coşkuyla kutladı.

Detaylı

TURİZMDE KALİTE ÖDÜLÜ ALTINDAĞ BELEDİYESİ NİN OLDU

TURİZMDE KALİTE ÖDÜLÜ ALTINDAĞ BELEDİYESİ NİN OLDU SAYFA 01 sayfa 06 Doğantepe Parkı açılmak için gün sayıyor sayfa 03 Altındağ Belediyesi Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı nda sayfa 10 Her geçen gün yatırımlarına yenisini ekleyen ve birbiri ardına açılışlar

Detaylı

Üniversitenize hoş geldiniz!

Üniversitenize hoş geldiniz! Üniversitenize hoş geldiniz! Anadolu Üniversitesi Kayıttan Başlayarak Öğrencilerinin Yanında... Dünyanın mega üniversitelerinden birini ve bir öğrenci kenti olan Eskişehir i tercih ederek, geleceğiniz

Detaylı

Aksa, Facebook ta takipçileri ile buluşuyor

Aksa, Facebook ta takipçileri ile buluşuyor BİZDEN HABERLER Değerli Aksa Haber okurları ve sevgili çalışma arkadaşlarım, Sert koşullarda geçen bir kışın ardından, yazın ilk günlerini yepyeni umutlarla karşılıyoruz. 2015 in ilk çeyreğinde Aksa Akrilik

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Haziran 2013

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Haziran 2013 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Haziran 2013 Fotoğraf: Gözde Mendil İçindekiler Sevgili TEGV Dostları, Bir okul yılını daha geride bıraktık Karne alan tüm çocuklarımız önce

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Gelişim Akademisi. Bir sosyal merkezden de öte... Yollar Bahara Hazırlandı. Arap Baharı Kadınları Başakşehir deydi. Kültür-Sanatta Bahar Coşkusu

Gelişim Akademisi. Bir sosyal merkezden de öte... Yollar Bahara Hazırlandı. Arap Baharı Kadınları Başakşehir deydi. Kültür-Sanatta Bahar Coşkusu Nisan 2012 I Yıl: 3 I Sayı: 25 I Ücretsizdir Yollar Bahara Hazırlandı Arap Baharı Kadınları Başakşehir deydi Kültür-Sanatta Bahar Coşkusu Bir sosyal merkezden de öte... Gelişim Akademisi DÜNYAYI BİLGİ

Detaylı

TED ANKARA KOLEJLILER. www.kolej.org SAYI 111 KASIM 2012

TED ANKARA KOLEJLILER. www.kolej.org SAYI 111 KASIM 2012 TED ANKARA KOLEJLILER 1 www.kolej.org SAYI 111 KASIM 2012 indeks 6 8 10 SÖZ SİZDE H. Ahmet KILIÇOĞLU 73 12 AKTUALİTE Ayfer NİĞDELİOĞLU 81 26 TED Üniversitesi Açıldı! 14-23 BİZİM DÜNYAMIZ 30 PORTRE Kerem

Detaylı

HABER ANKARA NIN İLK BİSİKLET PARKI ALTINDAĞ DA. Özel Haber: Beşikkaya Mahallesi eski günlerini çoktan unuttu

HABER ANKARA NIN İLK BİSİKLET PARKI ALTINDAĞ DA. Özel Haber: Beşikkaya Mahallesi eski günlerini çoktan unuttu SAYFA SAYFA 01 01 15 ALTINDAĞ Oryantiring heyecanı Hamamönü nde yaşandı Ankara nın kültür-sanat ve turizm merkezi olan Hamamönü, bu defa farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Harita yardımıyla yön bulmayı

Detaylı

SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR

SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR SAYI 18 YAZ 14 SOMA YI UNUTMA! ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? SEV AMERİKAN KOLEJİ EĞİTİME BAŞLIYOR Daha az tüketim. Daha fazla sürüş keyfi. Yeni BMW X3 www.bmw.com.tr Sheer Driving Pleasure MÜKEMMELLİK

Detaylı

TED ANKARA KOLEJLILER. Üniversitemiz Açılıyor

TED ANKARA KOLEJLILER. Üniversitemiz Açılıyor TED ANKARA KOLEJLILER Üniversitemiz Açılıyor www.kolej.org SAYI 110 TEMMUZ 2012 1 indeks 8 12 16 SÖZ SİZDE Metin ATAMER 61 34-36 BİZİM DÜNYAMIZ Geleneksel Mezunlar Balosu 42 44 BİZİM DÜNYAMIZ Geleneksel

Detaylı

Kefken kampımız rekora koşuyor...

Kefken kampımız rekora koşuyor... 15 Bilge kentin yeni sesi SAYI: 7 TEMMUZ 2012 BEYOĞLU BELEDİYESİ NİN AYLIK ÜCRETSİZ YAYINIDIR www.beyoglu.bel.tr 444 0 160 Dev projeler tamamlandığında Beyoğlu'nda çok büyük bir ekonomik değer ortaya çıkacak

Detaylı

Bakan Kılıc: Gencler siyaseti sahiplenmeli

Bakan Kılıc: Gencler siyaseti sahiplenmeli Türkiye nin ilk Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Doçenti: Candan Algun Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında Türkiye de doçentlik cübbesini ilk giyen kişi olan Prof. Dr. Candan Algun un okul dışında da oldukça

Detaylı

Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani. Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş

Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani. Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:9, Sayı:36/2013-3 Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş

Detaylı