Tasarım/Bitirme Proje Konuları ( Güz ve Bahar dönemleri)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri)"

Transkript

1 Tasarım/Bitirme Proje Konuları ( Güz ve Bahar dönemleri) Bu dosyadaki proje konuları Güz ve Bahar dönemlerinde Tasarım ve Proje derslerini alacak olan öğrencilere önerilen konulardır. Bölüm Öğretim elemanlarımızdan bazıları yaptıracakları proje konularını burada öğrencilere sunmaktadırlar. Öğrencilerimiz Tasarım ve Bitirme Projelerinde danışman tercihi yaparken bu konuları dikkate alarak tercihte bulunabilirler. Danışman görevlendirmelerinde bu tercihlere öncelik verilecektir. Tasarım ve Bitirme Projelerinde danışman tercihi yaparken çalışmak istenilen konuya göre tercih yapılmalıdır. Bunun devamı olarak seçmeli ders tercihlerinde de ders içeriğinin bitirme konularına yönelik olması da bir tercih sebebi olmalıdır. Burada proje konusu önermemiş öğretim elemanlarımızın çalışma konuları hakkında bilgi edinmek isteyen öğrencilerimiz, bölüm web sayfasında öğretim elemanları ve çalışma alanları hakkında bilgilere ulaşabilirler. (http://eee.ktu.edu.tr/). 21 Nisan 2014 Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı

2 Aşağıdaki konular Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ tarafından önerilmektrdir. 1. Uzaktan Kontrollü Akıllı Dijital Elektrik Sayacı (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Mikrodenetleyici ile haberleşebilen GSM modül kullanılarak akıllı bir elektrik sayacı gerçekleştirilecektir. Proje ile elektrik sayaçları kullanılan yerlere (Ev veya İşyerlerine) gitmeye gerek kalmadan uzaktan endeks değerleri okunabilecek, elektrik açma kapama işlemi gerçekleştirilebilecektir. 2. Hareketli nesneleri izleyen Robot (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Mikrodenetleyici ile haberleşebilen GSM modül kullanılarak bir mobil robot geliştirilecektir. Gelen SMS i yorumlayacak robot istenilen hareketi gerçekleştirecektir. 3. Mobil Robot için Akıllı Kumanda (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Mobil robotu uzaktan kumanda ile kontrol ederken kullanılacak hassas tuşlar ile robotun dönüşü, ivmelenmesi ve durdurulması kademeli olarak değiştirilebilecektir. Kumanda üzerindeki Grafik LCD sayesinde robotun hızı ve kontrol kumandasına olan uzaklığı gözlemlenebilecek, robotun çekim alanı dışına çıkması engellenecektir. 4. Rüzgar Enerji Evi Tasarımı ve Gerçeklenmesi (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Bir konutun Rüzgar enerjiinden beslenecek şekilde gerekli enerji gereksinimi hesabı ve bunu sağlayacak bir rüzgar enerji sisteminin tasarlanıp gerçeklenmesi 5. Güneşevi Enerj Evi Tasarımı ve Gerçeklenmesi (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Bir konutun güneş enerjiinden beslenecek şekilde gerekli enerji gereksinimi hesabı ve bunu sağlayacak bir güneş enerji sisteminin tasarlanıp gerçeklenmesi 6. Otomobiller için Güneş Enerji Kaynağı (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Bir otomobilin güneş enerjiinden beslenecek şekilde gerekli enerji gereksinimi hesabı ve bunu sağlayacak bir güneş enerji sisteminin tasarlanıp gerçeklenmesi 7. İnsdansız Otomobil Park Sistemi Geliştirilmesi (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Bir otomobilin insansız olarak kendiliğinden paralel park yapmasını ve kontrolünü sağlayacak yazılım geliştirlmesi ve prototip üretimi. 8. Yeşil Piknik Çadırı Geliştirilmesi (Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ) Güneş enerjili bir piknik çadırınıntasarımı ve prototip üretimi.

3 Aşağıdaki konular Doç. Dr. İsmail KAYA tarafından önerilmektedir. 1. Kablosuz algılayıcı (sensor) ağları: sensör ve kablosuz haberleşme ünitelerinin, kurulumu, kullanımı, tasarımı 2. Mikroişlemci denetimli güç elektroniği devreleri: IGBT esaslı, evirici ve yüksek güçlü kontrol devresi, tasarımı, üretimi, kullanımı 3. Quantum haberleşmeleri üzerine bir araştırma ve deneme çalışması: Başlangıcı basit ancak nihayetinde bir demo oluşturmaya yönelik bir çalışmadır. 4. Mikroişlemci eğitim, geliştirme kit tasarımı: daha çok robotik ve kontrol ünitelerinde kullanıma yönelik, kablosuz ara yüz oluşturabilen bir PCB devre geliştirme projesidir.

4 Aşağıdaki konular Doç. Dr. Ayten ATASOY tarafından önerilmektedir. 1. Mikrodenetleyici Temelli Renk Algılayan Robot Kol Projesi Bir fabrikada renklere göre ürün ayırımı 2. RF-ID ile kapı açma sistemi Site kapılarında kullanılabilecek bir sistem 3. Kan ve idrar tahlilleri kullanılarak hastalık tanısı Sistemi Hastalara ait tahlil sonuçları değerlendirilerek, olması muhtemel hastalıkların tanısına yönelik bir bilgisayar programı yazılacak 4. Görme engelliler için elektronik baston Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak, engelleri, tehlikeleri algılayan elektronik düzenek 5. Elektronik burun tasarımı Farklı kokuları ayırt edebilen ve sınıflandırma yapabilen elektronik burun (farklı koku sensörleri kullanılacak ). 6. Çizgi izleyen robot ile yolcu taşıma araçların yol ve durak modellemesi Çizgi izleyen robot ile araçların belirli yol boyunca duraklarda yolcu alıp indirme modellemesi 7. Koku algılayan gezgin robot Bir ortamda tehlikeli gaz kaçağının yerini sensörler ile belirleyen gezgin robot 8. Nabız Ölçme ve Takip Sistemi Hastanın nabzını belirli aralıklara ölçen ve kayıt altına alan düzenek 9. Ev Otomasyonu Güvenlik, ısı kontrolü gibi, uzaktan erişimle evdeki bazı cihazların kontrolü

5 Aşağıdaki konular Doç. Dr. H. İbrahim OKUMUŞ tarafından önerilmektedir. 1. Elektrikli Araçlar için Elektronik Vites ve Hız Sabitleme Sistemi Elektrikli araçlarda değişken moment-hız karakteristiği elde etmek ve araç hızını sabitlemek için bir güç elektroniği sistemi tasarlanıp gerçekleştirilecektir. 2. Tam Köprü DA-DA Dönüştürücü Düzensiz ve süreksiz alternatif enerji kaynaklarını kullanan enerji üretim sistemlerinde, üretilen enerjiyi düzenli ve sürekli hale getirmek ve sabit DC bara gerilimi elde etmek için bir tam köprü DA- DA dönüştürücü devresi tasarlanıp gerçekleştirilecektir. 3. Frekans Sabitleyici Hız Regülatörü Lisansız küçük hidroelektrik santrallerinde su debisi ve çok sık değişen yük durumlarında gerilim frekansini sabit tutacak güç elektoniği devresi ve sürücü sistemi tasarlanıp gerçekleştirilecektir. 4. Neodyum Mıknatıslı Adım Motoru Daha küçük hacim ve ağırlıkta daha güçlü ve verimi yüksek bir adım motoru tasarlanıp gerçekleştirilecektir. 5. Akıllı Sokak Aydınlatma Denetim Sistemi Gün ışığının değişimine ve en ekonomik ve verimli bir aydınlatma sağlayacak akıllı bir denetim sistemi tasarlanıp gerçekleştirilecektir. 6. Tümüyle Akülü Engelli Araç Tasarımı ve Gerçeklenmesi Dört tekerlekli olarak tasarlanacak engelli aracı akıllı fonksiyonlara sahip olacaktır. Aracın tahriki elektrik motoru tarafından sağlanacak. Motor enerjisini araç üzerinde bulunan akülerden karşılayacaktır.

6 Aşağıdaki konular Yrd. Doç. Dr. Kadir TÜRK tarafından önerilmektedir. 1. 3G tabanlı uzaktan kontrol Akıllı telefon ya da benzeri bir cihazla 3G şebekesi kullanarak herhangi bir cihazın kontrolü gerçekleştirilecektir. Bunun için cihazdan video işareti aktarılacak ve bu akıllı telefonda görüntülenecek devamında ise gerekli kontrol işaretleri cihaza gönderilecektir. 2. Düşük maliyetli harmonik analizör Şebekenin içerdiği harmonikler harmonik analizörler kullanılarak tespit edilebilmektedir. Bu çalışmada ise harmonikler ucuza mal edilebilecek bir cihazla tespit edilecektir. 3. Baz istasyonları için propagasyon haritası çıkarılması Akıllı cep telefonu ya da benzeri bir cihaz ile hazırlanacak bir program yardımıyla cihazın bulunduğu noktanın koordinatları ve bu noktaya ulaşan GSM, 3G ve benzeri şebekelerin sinyal seviyeleri ölçülüp kaydedilecek. Kayıtlar kullanılarak her bir istasyon için propagasyon haritası çıkartılacak. 4. Sualtı akustik haberleşme uygulaması Ses dalgaları kullanılarak sualtında haberleşme uygulaması gerçekleştirilecektir. Bu uygulama sualtı telefonu, sualtı sensor haberleşmesi veya benzeri bir uygulama olabilecektir. 5. Akustik radar Akustik sensor dizisi kullanılarak belirli bir bölgeye yaklaşmakta olan cisimlerin tespiti amaçlanmaktadır. 6. Asansör otomasyonu Bu çalışmada asansörü katlarda bekleyenlerin olup olmaması ve bekleyen sayıları da hesaba katılarak otomasyon yapılması düşünülmektedir. Bahsedilen bilgi katlara yerleştirilecek kameralar aracılığıyla elde edilecektir. 7. Diğerleri Çalışma konularıma yakın olan ve bitirme için yeterli olduğunu düşündüğüm projelere de danışman olarak destek verebilirim.

7 Aşağıdaki konular Yrd. Doç. Dr. Yusuf SEVİM tarafından önerilmektedir. 1. Forum sitesi hazırlanması ve yoklama sistemi ile birleştirilmesi Sitede ders ile ilgili notlara ve bilgilere erişilebilecek. Derse kayıt olan öğrenciler ile bilgiler girileceği database sistemi oluşturulacak ve sistem ile yoklama sistemi birleştirilecek. Yoklama sonuçları direk siteden takip edilebilecek. 2. GPS ile kişi takip sistemi Kişi üzerinde bulunan GPS cihazından alınan bilgilerin google maps üzerinde gösterimi ve diğer bilgilerin işlenmesi 3. Android işletim sistemine sahip pano bilgi sistemi Android sistemine sahip tablet üzerinde yoklama bilgilerini verebilecek ve forum sitesi ile haberleşebilecek android tabanlı bilgi sistemi boyutlu oyma yapabilecek cnc tezgahı 3 boyutlu verilen veriyi işleyebilecek cnc tezgahı için yazılım geliştirilmesi.

8 Aşağıdaki konular Öğr. Gör. Oğuzhan ÇAKIR tarafından önerilmektedir. 1. Elektromıknatıslı Vinç Prototipi Üretimi ve Kontrolü Elektromıknatıslı vinçler, hurdalıklardaki metal atıkların taşınmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Projede, üç eksende hareket edebilen bir elektromıknatıslı vincin tasarımı, üretimi ve kontrolü gerçekleştirilecektir. Kullanıcı, vinç üzerinde bulunan elektromıknatısın konumunu üç eksende gerçek zamanlı olarak kontrol edebilecektir. 2. Mikrofon Dizisi İle Bir Kaynaktan Yayılan Sesin Doğrultusunun Kestirimi İki veya üç boyutlu mikrofon dizileri kullanılarak, bir kaynaktan yayılan sesin doğrultusu bulunabilmektedir. Projede, üç boyutlu mikrofon dizisi ile varış doğrultusu kestirimi yapılacaktır. Öncelikle mikrofonlar arasında oluşan zaman farkları kestirilecek, ardından bu zaman farkları kullanılarak ses kaynağının doğrultusu yanca ve yükselme açıları cinsinden tespit edilecektir. 3. Sesin Havadaki Yayılma Hızının Ortam Parametreleri ile Değişiminin İncelenmesi Sesin yayılma hızı, ortamın yoğunluğu ve elastikiyetine bağlı olarak değişmektedir. Bu projede, yayılma hızının, ortam parametreleriyle değişimi incelenecektir. Yayılma hızı, konumu doğru olarak bilinen bir verici alıcı geometrisiyle ölçülecek ve sıcaklık, nem ve basınç gibi ortam parametreleri ile değişimi analiz edilecektir. 4. Akıllı Sulama Sistemi Tasarımı ve Kontrolü Akıllı sulama sistemleri tarım, inşaat ve çevre düzenleme gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Projede, en az dört adet selenoid vanayı, kullanıcının belirlediği zaman aralıklarında açıp kapatabilen bir sulama kontrol sisteminin tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecektir. Kullanıcı, çalışma saatlerini istediği gibi programlayacak ve belirtilen zaman aralıklarında sulama gerçekleştirilecektir.

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 3-5 Haziran 2015 Organizasyon: Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Teknoloji Transfer Ofisi http://eee.ktu..edu.tr http://www.ktu.edu.tr/tto

Detaylı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı ÖNSÖZ Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü olarak, 2009 yılından beri öğrencilerimiz tarafından yapılan projeleri ziyaretçilere açık olarak bölümümüz

Detaylı

PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP

PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP İÇİNDEKİLER SAYFA SÖZLÜ SUNUMLAR 1 Akıllı Baston Projesi 2 Ambulansa Öncelik Veren Trafik Lambaları 3 Amfibik (Kara-Deniz) Taşıma

Detaylı

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ PROJELER 1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ 2. JAVA İLE İNTERNET TABANLI ALARM SİSTEMİ GELİŞTİRME 3. RADYODİYAGNOSTATİK GÖRÜNTÜLEME CİHAZLARINDA ELDE EDİLEN 4. GÖRÜNTÜLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TASARIM PROJESİ

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TASARIM PROJESİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TASARIM PROJESİ ENGELLİ EV OTOMASYONU SELİN TULUN HATİCE DİNLER BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ANABİLİM DALI BAHAR DÖNEMİ 2013-2014 YILI KARADENİZ TEKNİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ENGELDEN KAÇARAK ROTASINI TAMAMLAYAN ARAÇ

ENGELDEN KAÇARAK ROTASINI TAMAMLAYAN ARAÇ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ENGELDEN KAÇARAK ROTASINI TAMAMLAYAN ARAÇ 210288 Alparslan ALTINIŞIK Danışman Yrd. Doç. Dr. Yusuf SEVİM

Detaylı

ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1

ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1 ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1 ÖNSÖZ Günümüz rekabet koşullarında, Ar-Ge ve inovasyon, işletmelerin rakiplerinin her zaman bir adım önünde olabilmek için ihtiyaç duyduğu stratejik araçlar haline gelmiştir.

Detaylı

Kablosuz Ağ Tabanlı Gezgin Keşif Robotu: Kaşif

Kablosuz Ağ Tabanlı Gezgin Keşif Robotu: Kaşif Kablosuz Ağ Tabanlı Gezgin Keşif Robotu: Kaşif Onur Çelik 1 Erkan Yiğiter 2 Herman Sedef 3 1,2,3 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul 1 e-posta: onurcel@yahoo.com

Detaylı

TOPRAKSIZ SERA OTOMASYONU

TOPRAKSIZ SERA OTOMASYONU T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü TOPRAKSIZ SERA OTOMASYONU 243394 Aziz BÜYÜKAKSU 243459 Hakan BEKTAŞ 076421 Ali TOPAL 290907 Bircan ŞAHİN

Detaylı

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ 4. DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİ BÖLGESEL AR-GE PROJE PAZARI VE AR-GE PROJE YARIŞMASI 30 Nisan 2014 PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Erdoğan KANCA KAPAK TASARIMI Hasan

Detaylı

YENİ FİKİRLER YEŞERSİN, PROJE SORUMLUSU????? TÜRKİYE GELİŞSİN...

YENİ FİKİRLER YEŞERSİN, PROJE SORUMLUSU????? TÜRKİYE GELİŞSİN... ????? YENİ FİKİRLER YEŞERSİN,?????????? TÜRKİYE GELİŞSİN... 26 Mart 2014??????? ICC İstanbul Kongre Merkezi????? Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uygulamaları B??????????????????????????????????????????????????????

Detaylı

PROJELERI BIYOMEDIKAL MÜHENDISLIĞI PROJELERI

PROJELERI BIYOMEDIKAL MÜHENDISLIĞI PROJELERI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ 2014 PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI BIYOMEDIKAL MÜHENDISLIĞI PROJELERI ARDUINO GÖMÜLÜ SİSTEMLERİ ÜZERİNDE PROCESSING ARAYÜZÜ TASARLAYARAK FOTOPLETİS- MOGRAFİ SİNYALLERİNDEN KALP HIZININ

Detaylı

RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ

RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ BİTİRME ÇALIŞMASI 004880 Ünal YILMAZ 243410 Kadir

Detaylı

Çalışma Adı : Uzaktan programlanabilir kayan yazı sistemi

Çalışma Adı : Uzaktan programlanabilir kayan yazı sistemi Yönetici: Doç.Dr. Cihan KARAKUZU Çalışma Adı : Lego robot uygulaması Bölümümüzde mevcut lego robotlardan biri üzerinde muhtelif senaryoları gerçeklemek Genel programlama ve el becerisi gerektirir Lego

Detaylı

SESLİ KOMUTLARLA ARAÇ KONTROLÜ

SESLİ KOMUTLARLA ARAÇ KONTROLÜ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü SESLİ KOMUTLARLA ARAÇ KONTROLÜ 243455 Doğan Can SAMUK 228418 Havva ÖZKAYA Yrd. Doç. Dr. Yusuf SEVİM Mayıs,

Detaylı

24 ARALIK 2014 ATO CONGRESIUM ANKARA

24 ARALIK 2014 ATO CONGRESIUM ANKARA 24 ARALIK 2014 ATO CONGRESIUM ANKARA PROJELER Alfabetik Sırayla Sayfa Numarası 25-Oh Vitamin D-ELISA Kiti Prototipi Tamamlanması 1 2D Türk Çizim Programı 2 3D Basılmış Kişiye Özel Biyobozunur İmplantlar

Detaylı

kirlilik türü üzerine bir arıtım için diyagram oluşturulması 3. İ.P. Elektrokimyasal artıma sistemlerinin incelenmesi Metodlar

kirlilik türü üzerine bir arıtım için diyagram oluşturulması 3. İ.P. Elektrokimyasal artıma sistemlerinin incelenmesi Metodlar YRD. DOÇ. DR. AYŞE ELİF SANLI MÜHENDİSLİK TASARIM-I PROJE KONUSUNA İLİŞKİN DETAYLI BİLGİLER Atık suların arıtımı için elektrokimyasal sistem içeren çevreci bir Proje Başlığı proses geliştirilmesi Sularda

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ TEMEL PLC SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü AKILLI ENERJİ SİSTEMİ 228396 S.Serdar SEYMEN 238315 Gökhan AÇIKGÖZ 210223 İhsan TUNÇBİLEK Cemil GÜRÜNLÜ

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ TEMEL PLC SİSTEMLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

DCS Endüstriyel Otomasyon Sistemleri olarak ; Endüstriyel Otomasyon alanında,bağımsız sistem evi olarak faaliyet göstermektedir.

DCS Endüstriyel Otomasyon Sistemleri olarak ; Endüstriyel Otomasyon alanında,bağımsız sistem evi olarak faaliyet göstermektedir. DCS Endüstriyel Otomasyon Sistemleri olarak ; Endüstriyel Otomasyon alanında,bağımsız sistem evi olarak faaliyet göstermektedir. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, en uygun fiyat ve nitelikteki

Detaylı

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ GİRİŞ Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ulaştırma sektörünü de etkilemiş, özellikle son yıllarda Akıllı Ulaştırma Sistemleri adı altında bilişime dayalı sistemler geliştirilmiştir.

Detaylı

Mezuniyet Projesi Konuları Prof. Dr. E. Murat ESİN

Mezuniyet Projesi Konuları Prof. Dr. E. Murat ESİN Mezuniyet Projesi Konuları Prof. Dr. E. Murat ESİN Otonom Mobil Robot Tasarımı ve İmali Öğrenci sayısı: Tasarlanacak bir şase üzerinde yer alacak tekerlekleri bağlı DC motorlarla hareketlendirmek amacıyla;

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Birol ARİFOĞLU ANIL KAYAR 050205028 KOCAELİ-2010 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ 210197 Abdullah YARIMBAŞ 210283 Ali ŞİMŞEK Doç. Dr. H. İbrahim OKUMUŞ Mayıs 2013 TRABZON

Detaylı

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ

TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ 1 TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ ENERJİ ENSTİTÜSÜ RÜZGÂR ENERJİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE MİLRES PROJESİ Şeref Naci ENGİN 1 ÖZET Bu bildiride Kocaeli Gebze de TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde

Detaylı

KONUM ESASLI AKILLI ARAÇ TRAFİĞİ DÜZENLEME SİSTEMİ

KONUM ESASLI AKILLI ARAÇ TRAFİĞİ DÜZENLEME SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans Bitirme Projesi KONUM ESASLI AKILLI ARAÇ TRAFİĞİ DÜZENLEME SİSTEMİ 254257 KADİR ÖZEN 228451 SAKİNE

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI VE MONTAJI 523EO0462 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

Endüstriyel Üretimde Kullanılan Cihazlarda Oluşan Hatanın Tespiti ve Tahmininde Kablosuz Veri İletim Teknolojilerinin Kullanımı

Endüstriyel Üretimde Kullanılan Cihazlarda Oluşan Hatanın Tespiti ve Tahmininde Kablosuz Veri İletim Teknolojilerinin Kullanımı Endüstriyel Üretimde Kullanılan Cihazlarda Oluşan Hatanın Tespiti ve Tahmininde Kablosuz Veri İletim Teknolojilerinin Kullanımı Okan ORAL 1 1 Akdeniz Üniversitesi, Enformatik Bölüm Başkanlığı, Antalya

Detaylı