SIKÇA SORULAN SORULAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SIKÇA SORULAN SORULAR"

Transkript

1 SIKÇA SORULAN SORULAR Genel Sadece internet explorer dan mı giriş yapabiliyorum? Hayır. Firefox, Safari, Chrome, İnternet Explorer vs. tüm tarayıcılarından sisteme giriş yapabilirsiniz. Yeni sistemi başka dillerde de kullanabiliyor muyum? Evet. Sisteme login olmadan önce kullanıcı girişi ekranında dil seçiminde bulunabilirsiniz. Login olduktan sonra dil seçimini değiştirmek için sistemden çıkış yapıp, istediğiniz dili seçebilir ve yeniden sisteme login olabilirsiniz. Eski sistem ile yeni sistem arasında başlıca farklar neler? Browser bağımsızlığı imkanı İstenilen işletim sisteminden giriş yapabilme imkanı Dil seçimi ile istediğiniz dil de sistemi kullanabilme imkanı Sistemin en son ne zaman güncellendiğini kullanıcı girişi sayfasından takip edebilme özelliği Tablo kolonlarını sağa sola kaydırabilme, sort edebilme özelliği Eğitimci ile Danışman işlemlerinin bir çatı altında toplanması, iki ayrı hesap yerine bir hesaptan tüm bu işlemlerin kontrol edilebilmesinin sağlanması Başvuru inceleme ekranında öğrenciye ait birçok bilginin aynı ekranda birlikte sunumu Öğrenciye ait müfredat ve öğrenci geçmişinin başvuru ile birlikte gösterimi Başvuru inceleme sırasında seçilen derslerin eş zamanlı olarak haftalık ders programından takip edilebilmesi Daha kapsamlı bildirimler ile kullanıcıyı uyarma özelliği MAC kullanıcısıyım. Bu işletim sisteminden yeni sistemi kullanabilecek miyim? Yeni sistemi istediğiniz işletim sisteminde istediğiniz internet tarayıcısı ile kullanabilirsiniz. Tarayıcım Bu siteden açılır pop_up lara izin vermek istiyor musun? diye bilgi balonu gösteriyor. Ne yapmalıyım? İzin vermenizi öneririz. Yeni sistemde birçok veriyi pop_up lar ile gösteriyoruz. Dolayısı ile bu ekranları görebilmeniz bu tercihinize bağlı olacaktır. Kullanıcı Girişi

2 Yeni sistemde kullanıcı adı ve şifrem ne olacak? Kullanıcı adınız ve şifreniz eski sistemde neyse bu sistemde de aynısı geçerli olacaktır. Ancak kullanıcı adı ve şifre alanlarının BÜYÜK/küçük harf duyarlılığı vardır. Şifre değiştirme ekranı ile karşılaşıyorum. Her seferinde şifremi mi değiştireceğim? Yeni sisteme ilk defa giriş yapan kullanıcılar için şifre değişikliği zorunludur. Sonraki girişlerinizde sistem şifrenizi değiştirmenizi istemeyecektir. Sisteme giriş yapamıyorum. Olası çözümler nelerdir? Kullanıcı adını yanlış yazıyor ya da hatırlayamıyor olabilirsiniz. Kullanıcı adı alanı da BÜYÜK/küçük harf duyarlıdır. Örneğin eski sistemde kullanıcı adı MeHMet olan kullanıcı, yeni sisteme mehmet, MEHMET, Mehmet yazarak giriş yapamaz. Kesinlikle MeHMet yazmalıdır. Şifre alanı BÜYÜK/küçük harf duyarlıdır. Şifrenizi doğru hatırladığınıza emin olunuz. Klavyenizin harf tuşlarında bir problem olabilir. Şifrenizi bir word dosyasında yazıp, doğru olduğuna emin olduktan sonra kopyalayarak şifre alanına yapıştırınız. Şifremi unuttum. Ne yapmalıyım? Daha önceden, kullanıcı hesabınıza ilişkin gizli soru ve cevabını tanımladı iseniz kullanıcı girişi ekranında şifremi unuttum bağlantısı ile şifrenizi kendiniz resetleyebilirsiniz. Fakülte sekreterliğinize başvurup, şifrenizin güncellenmesini talep edebilirsiniz. Duyurular Duyuruları nasıl görüntülüyorum? Hangi duyuruyu okumak istiyorsanız, o duyurunun üzerine tıklayın, bir pop up içerisinde duyuru detayı görüntülenecektir. Sistem duyuruları ne demek? Sistem üzerinde yapılan, öğrenciyi ilgilendiren teknik, yazılımsal tüm değişiklik duyurularını buradan takip edebilirsiniz. Mesajlaşma Gelen mesaj, giden mesaj ne demek? Gelen mesaj: Danışmanlığını yaptığınız öğrencilerin size göndermiş olduğu mesajdır. Yanıtladığınız zaman durumu cevaplandı olur.

3 Giden mesaj: Danışmanlığını yaptığınız öğrencilerin hepsine veya seçim yaparak gönderebileceğiniz mesajlardır. Öğrenci tarafından okunduğunda durumu okundu olur. Yeni sistem okunmamış mesajımın olup olmadığını göstermiyor mu? Sisteme ilk giriş yaptığınızda kaç okunmamış mesajınız varsa.. adet okunmamış mesajınız var. şeklinde sistem sizi bilgilendiriyor. Akademik Bilgiler Hangi derslerin açıldığını nerden görebiliyorum? Akademik bilgiler menüsü altında yer alan Ders Önerileri ekranı ile istediğiniz fakülte/enst ye ait seçtiğiniz dönemde açılmış dersleri listeleyebilirsiniz. Akademik Program Detayı ekranı ne işe yarar? Her bölümün en az bir tane akademik programı vardır. Bölüm öğrencileri de o akademik programlardan birine atanmıştır. Akademik program, öğelerden oluşur. Öğelerin altında ise sistemdeki tanımlı dersler vardır. Bir başka deyiş ile öğrencinin müfredatı ve transcriptlerdeki repeat mantığı bu yapı ile belirlenir. Siz hangi akademik programı incelemek isterseniz bu ekran yardımı ile detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Eğitimci İşlemleri Sadece danışmanlık görevim var. Herhangi bir ders vermiyorum. Bu durumda eğitimci işlemleri ekranı altında herhangi bir veri görmeyeceksiniz. Dolayısı ile sadece danışmanlık görevinizi yerine getirmiş olacaksınız. Hem yüksek lisansta hem de fakültede ders veriyorum. Bu dersler nasıl görünecek? Verdiğiniz derslere ait bölüm bilgileri eğitimci işlemleri ekranında listelenecektir. Eğer yüksek lisansa ait derslere ilişkin işlemler yapmak istiyorsanız, bu ekranda yüksek lisans satırına tıklayıp işleme devam etmeniz gerekecektir. Bu bölümler arasında benim ile alakası olamayan bölüm bilgileri yer alıyor. Listelenen tüm bölümler aslında sizin bir dönem ders verdiğiniz bölümlerdir. Bu sebep ile bölümleri listelediğimiz yerde Ders Durum kolonu ile aktif dönemde verdiğiniz dersiniz var ise Var, aktif dönemde ilgili bölümden ders vermiyorsanız Yok yazdırıyoruz. Benim verdiğim derslerin toplu listesini bir yerden göremiyor muyum? Eğitimci İşlemleri ekranında herhangi bir bölüme tıkladıktan sonra gelen Haftalık program butonu ile tüm bölümlerde verdiğiniz size kayıtlı derslerin kaftalık program üzerinde dökümünü alabilirsiniz. Bir dersin yoklama listesini yazdırmam gerekiyor. Yoklama listesine nerden erişebileceğim?

4 Eğitimci işlemleri ekranında hangi dersi arıyorsanız o bölüm altında dönem seçerek dersi bulunuz. Akabinde devamsızlık & yoklama butonu yardımı ile yoklama listesi bağlantısına tıklayınız. Yoklama listesinde bir öğrencinin adını göremiyorum. Sebebi ne olabilir? Öğrenci derse kayıtlı olmayabilir, öğrenci derse kayıtlı olmasına rağmen bu dersin yoklama listesinde adı çıkmıyor ise; ilgili öğrencinin mali onayı olmayabilir. Dersime gelen öğrenciler için devamsızlık listesi tutmak istiyorum. Devamsızlık & Yoklama bağlantısı ile açılan tabloda hangi günün devamsızlığını girmek istiyorsanız ilk önce o günü ekleyerek devamsızlık takibi yapılacak günü tanımlayınız. Akabinde o tanıma tıklayarak, ilgili derse kayıtlı öğrenciler listesi üzerinden kimin kaç saat devamsızlığı var ise saat olarak devamsızlığını girebilirsiniz. Girdiğiniz devamsızlık bilgilerini öğrenci listesinin sonundaki Kaydet butonuna tıklayarak kaydediniz. Dersime ait vize ve final sınav tarihlerini öğrencilere sistem üzerinden nasıl duyurabilirim? Eğitimci İşlemleri ekranında ilgili dönemde ilgili dersin detayında yer alan butonlar yardımı ile bu bilgileri girebilrisiniz. Dersin bulunduğu satırdaki sınavlar butonu ile yeni bir sınav ekleyebilir, sınav sonuçlarını sisteme kaydedebilir ve en son olarak da sonuçlandı kutucuğu yardımı ile öğrencilere duyurabilirsiniz. Yeni bir sınav tanımı yapabiliyor muyum? Dilediğiniz kadar sınav, ödev, proje tanımı yapabilrisiniz. Yeni sınav butonu ile değerlendirme türü seçerek sınav tanımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Sınav sonuçlarını sisteme girdim. Ancak hiçbir öğrencim notunu göremedi. Girdiğiniz sınav bilgisine tıkladığınızda öğrenci listesi ile sizin girdiğiniz notlar açılacaktır. Bu ekranda sonuçlandı kutucuğunu işaretleyip işaretlemediğinizden emin olunuz. Ne vakit ki sonuçlandı seçimini işaretlerseniz, o vakit bu sonuçlar öğrenciler tarafından görüntülenmeye başlar. Öğrencilerimin son harf notlarını sisteme nasıl gireceğim? Eğitimci İşlemleri ekranında son harf notu vereceğiniz dersi önce bölümünü seçerek bulunuz. Akabinde Son Harf Notu butonuna tıklayarak o derse kayıtlı öğrencileri listelediğiniz ekranda son harf notlarını girebilirsiniz. Bütün öğrencilerimin son harf notu belli değil. Nasıl kaydedeceğim? Belli olan öğrenciler için son harf notlarını girdikten sonra Son Harf Notu Verildi seçimine dokunmadan bu girdiğiniz bilgileri kaydedebilirsiniz. Ne vakit ki diğer öğrencilerin notları da belirlenir, o vakit o öğrencilerin de notlarını tamamlayıp yeniden kaydedebilirsiniz. Hiçbir öğrenci verdiğim son harf notunu göremiyor.

5 İlgili derse ait son harf notu verildi seçimi işaretlenmemiştir. Dolayısı ile dersin bulundupu satırda bu buton üzerinde Verilmedi yazar. O dersi alan tüm öğrencilerin notlarını tamamladıysanız lütfen son harf notu verildi seçimini de işaretleyerek yeniden kaydediniz. Son Harf Notu Verildi diye seçimimi yaptım ve notları verdim. Ancak değiştirmem gereken bir ders notu var. Ne yapacağım? Sistemin kurgusu gereği son harf notu verildisi işaretlenmiş dersler için herhangi bir not değişikliği yapamıyorsunuz. Fakülte sekreterliğine başvurunuz. Başvuru İnceleme - Ders Kayıt Öğrencilerin başvurularını nerden onaylayacağım? Danışman İşlemleri ekranı altında başvuru sekmesinden onay bekleyen başvurularınızı listeleyebilirsiniz. Başvuru inceleme ekranını açmak için onay bekleyen başvurunun üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Bir başvuruyu onaylamasam problem olur mu? Onaylanmamış başvuru sahibi öğrenci gönderdiği derslere kayıt olamadığı gibi yeni bir başvuru da gönderememektedir. Dolayısı ile olası 4 saati aşan başvurularda olası kota problemi de yaşayacaktır. Peki bu 4 saat mevzusu nedir? Öğrenci ders kayıt başvurusunu yaptığı andan itibaren o dersin kotası ilgili öğrenci adına ayırtılıyor. Yani o dersin kotası rezerve ediliyor. Ancak rezervasyon süresi öğrenci için 4 saattir. Danışman, öğrencinin başvuru gönderim saatinden itibaren 4 saat içerisinde bu başvuruyu onaylarsa rezervasyon yapılan derse kayıt gerçekleşir. Başvuru gönderim saati 4 saati aşmış ise rezervasyon iptal olur. Hmm. Ben başvuruyu onaylayana kadar 4 saat geçti. Başvuruyu halen onaylayabilir miyim? Evet. 4 saati aşmış olan başvurulara ait derslerin rezervasyonu iptal olur. Başvuru ise geçerliliğini halen sürdürür. Ancak siz bu başvuruyu onaylarken ilgili derslerin o anki güncel kotaları baz alınır. Dolayısı ile kotası dolmuş dersler için sistem o dersi onaylamanıza izin vermeyecektir. Başvuru inceleme ekranındaki müfredatta gördüğüm renklerin anlamları nelerdir? Yeşil renk: Öğrencinin seçmesinde bir problem olmayan açılmış dersleri simgeler. Gri: Ders seçilemez bir derstir. Mavi: Ön koşulu başarı ile tamamlanmamış dersi ifade eder. Kırmızı: Son alındığı dönemde harf notu F veya W olan dersleri belirtir. Öğrencinin haftalık programında çakışan dersel görüyorum. Yine de onaylayabilir miyim?

6 Sistem çakışan dersleri sadece kırmızı renk ile sizlere belirtir. Ancak onaylamanıza engel teşkil etmez. Bu durum tamami ile danışmanın sorumluluğundadır. Haftalık ders programında görüntülenen renklerin anlamları neler? Başvuru inceleme ekranında öğrencinin kayıtlı olduğu dersler gri renkte görüntülenirken, çakışan dersler kırmızı renktedir. Turkuaz rengi ise incelediğini o başvuru ile gönderilen onay bekleyen dersleri ifade eder. Bu dönem danışmanlık yapmıyorum. Bir problem yaşar mıyım? Kesinlikle hayır. Danışmanlık yaptığınız öğrenciler yok ise danışman işlemleri ekranında işlem yapabileceğiniz herhangi bir bilgi göremezsiniz. Daha önceden yapmış olduğunuz danışmanlık var ise sadece o döneme ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Transcript Öğrencimin transcirptini nerden bulup inceleyebilirim? Öğrencinin başvurusunu onaylama aşamasında başvuru inceleme ekranı transcripti ile birlikte açılır. Ya da Danışman işlemleri ekranı altında yer alan Transcript sekmesinden danışmanlığını yaptığınız öğrenciye ait trasncripti görüntüleyebilirsiniz. Aradığım öğrenciyi bulamıyorum. Sadece danışmanlığını yaptığınız öğrencilere ait transcriptleri listeleyebilirsiniz. Transcript butonuna tıklıyorum. Transcript açılmıyor. Kullandığınız tarayıcı ayarlarınızda bu siteden açılır pop_up lara izin vermemişsinizdir. Tarayıcı ayarlarını gözden geçiriniz. Tekrar Dersler raporu nedir? Transcriptte gördüğünüz tekrar eden derslerin hangi dönemdeki hangi dersi tekrar ettiğini detaylı bir şekilde görüntüler. Uyarılar Sisteme ilk girişte hangi uyarılar var? Sisteme ilk girişte sağ alt köşede hesabınıza ilişkin bildirimler yer alır. Bu bildirimler, henüz onaylanmamış başvuru sayısı, son harf notu verilmemiş ders sayısı ve okunmamış mesaj sayısı bilgisidir. Uyarılar benim için bir problem teşkil eder mi?

7 Sistemde aldığınız tüm uyarıları gidermeniz problemsiz bir şekilde öğrenci bilgi sistemini kullanabilmeniz adına önemlidir. Uyarı alıyorum, ne yapmalıyım? Her uyarı mesajında, ilgili probleminizi gidereceğiniz birim bilgisi yer almaktadır. Mesajda yönlendirdiğimiz birime başvurunuz.

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU

KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU KLUBSİS, üniversitemize internet üzerinden Yüksek Lisans ve Doktora başvurularını yapabilmeniz için tasarlanmıştır. Başvuru dönemlerinde açılacak programlara yönelik başvurularınızı

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir.

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Akademik Bilgi Sistemi ne http://mf.nigde.edu.tr/akbis adresinden

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto

Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto Küçük işletme ve Kurumsal hesaplara yönelik 10 Adımda Nubuto XTM International Ltd. tarafından yayımlanmış, İstanbul Arel Üniversitesi Mütercim

Detaylı

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Nisan-2010 BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi GİRİŞ ÖEB Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet

Detaylı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Güncelleme Tarihi: 29.01.2007 Yükleme Programa ait CD-ROM u bilgisayarınızın CD-ROM ünitesine takınız.

Detaylı

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası... 3 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi... 5 3.1. Kullanıcı Kaydı... 5 3.2. Kullanıcı Girişi... 7 3.3. Kullanıcı Ana

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı EĞİTİM VE YETKİLENDİRME BİLGİ SİSTEMİ (EYBİS) DENETÇİ YETKİLENDİRME BAŞVURU ALANI KULLANICI KILAVUZU

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇAĞRI SİSTEMİ UYGULAMASI GENEL TANITIM

MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇAĞRI SİSTEMİ UYGULAMASI GENEL TANITIM MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇAĞRI SİSTEMİ UYGULAMASI GENEL TANITIM Muhasebat Genel Müdürlüğü Çağrı Sistemi uygulamasıyla Kimlik Yönetimi Sorunları Say 2000i Yetkilendirme Sorunları KBS Yetkilendirme Sorunları

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

Zimbra Kullanıcı Rehberi

Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim,görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. Şekil 1- Zimbra

Detaylı

4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları

4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları 4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları ADIM 1: Ana Sayfadayken sol sekmede bulunan Başvuru sekmesine tıklayınız. Projelerinizi ve Sonuç Bilgilerinizi girmek için karşınıza çıkan

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

DURUMDA OLAN ÖĞRENCİLER KAYITLI OLDUĞU OKULDAN SİLİNEREK GİTTİĞİ OKUL TARAFINDAN YENİDEN KAYDEDİLMELİDİR.

DURUMDA OLAN ÖĞRENCİLER KAYITLI OLDUĞU OKULDAN SİLİNEREK GİTTİĞİ OKUL TARAFINDAN YENİDEN KAYDEDİLMELİDİR. NAKİL İŞLEMLERİ Nakil işlemleri, öğrencilerin e-okul sistemine kaydedildikleri okul dışında başka bir okula gitmek istediklerinde kullanılacaktır. Nakil geriye dönük değil, sistemin kullanılmaya başladığı

Detaylı

GİB E-FATURA PORTALI KULLANIMI

GİB E-FATURA PORTALI KULLANIMI GİB E-FATURA PORTALI KULLANIMI Elektronik Fatura Uygulaması, önceden tanımlanmış kullanıcıların UBL-TR standardında ve faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, muhafaza ve ibraz edilmesi ve belirlenen

Detaylı

AVUKATLARIN BÜROLARINDA ELEKTRONİK OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİKLERİ DOSYALARIN SİSTEME AKTARILMASI

AVUKATLARIN BÜROLARINDA ELEKTRONİK OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİKLERİ DOSYALARIN SİSTEME AKTARILMASI AVUKATLARIN BÜROLARINDA ELEKTRONİK OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİKLERİ DOSYALARIN SİSTEME AKTARILMASI Bu takipler avukatlar tarafından Exchange ismindeki bir program aracılığı ile UYAP sistemine uyarlı olarak

Detaylı

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş. Versiyon 12 1 İçindekiler Versiyon 12 nin ayrıcalığını yaşayın...6 1.Yeni bir yüz...7 2. Yeni Kuruluş programı ile iş akışınız çok daha hızlı......8 2.1 Programdan çıkmadan farklı firma datalarına geçiş....

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

İKÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Oryantasyon Programı 19.Eylül.2011 Araş.Gör.Edip SEÇKİN

İKÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Oryantasyon Programı 19.Eylül.2011 Araş.Gör.Edip SEÇKİN Nokta Sistemine ilk defa giriş yaparken kullanıcı adı: Öğrenci No ŞİFRE: kultur Sisteme ilk girdiğinizde anket ve duyurular penceresi açılır. Bu pencerede listelenen duyuruları takip etmeniz gerekir. Kişisel

Detaylı

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU KULLANIM KILAVUZU 2012 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 1. GİRİŞ 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu nün 11. maddesinde iş kazası ve meslek hastalığının tanımı yapılmıştır.

Detaylı

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı