2011 YILI FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2011 YILI FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 2011 YILI FAALİYET RAPORU

2

3 BURSA BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş YILI FAALİYET RAPORU BİLANÇO, KAR-ZARAR CETVELİ, GELİR TABLOSU VE DENETÇİLER RAPORU Yönetim Kurulumuzun Tarih ve 313 Sayılı toplantısında incelenerek kabul edilmiş ve Genel Kurulumuzun tasviplerine arz olunmuştur.

4

5 İÇİNDEKİLER Olağan Genel Kurul Gündemi 4 Kuruluşundan Bugüne Bursa Beton San. ve Tic. A.Ş. 5 Kalite Politikamız 6 I GİRİŞ 7 Rapor Dönemi Ortaklığın Unvanı Yönetim ve Denetleme Kurulu II SERMAYE HAREKETLERİ 7 Şirketimiz Ortakları ve Pay Yüzdeleri 8 Son on yılda dağıtılan temettü ve oranları 8 III GENEL GÖSTERGELER, HAZIR BETON SEKTÖRÜ VE BURSA BETON 9 IV FAALİYETLER 13 Tesisler ve Makine Parkı 13 3 Eğitim, seminer ve fuar katılımı 14 V FİNANSAL YAPIYA İLİŞKİN BİLGİLER 15 Ayrıntılı Bilanço 16 Bilanço Dipnotları 18 Bilanço Açıklamaları (Aktif) 20 Bilanço Açıklamaları (Pasif) 22 Ayrıntılı Gelir Tablosu 24 Gelir Tablosu Dipnotları 25 Gelir Tablosu Açıklamaları 26 Kar-Zarar Cetveli 29 Temel Rasyolar 30 VI YÖNETİCİLER 31 VII SONUÇ 32 VIII DENETLEME KURULU RAPORU 33

6 Toplantı Yeri : BURSA BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Hacıilyas Mh. Ulubatlı Hasan Bulvarı No. 106 Osmangazi /BURSA Toplantı Tarihi : Cuma Toplantı Saati : OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI GÜNDEMİ 1- Açılış ve Divan teşekkülü, 2- Toplantı tutanağının imzalanması hususunda Divan a yetki verilmesi, 3- Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve Denetçiler Raporu nun okunması ve müzakeresi, 4- Bilanço ve Kar-Zarar hesaplarının okunması, müzakeresi ve tasdiki, kar dağıtımının tespiti, 5- Yönetim Kurulu Üyelerinin ve Denetçilerin ibra edilmeleri, 6- Yönetim Kurulu Üyeleri ile Denetçilerin ücret ve huzur haklarının tespiti, 4 7- Yönetim ve Denetim Kurulu üye sayısının, görev süresinin belirlenmesi ve seçim yapılması, 8- Yönetim Kurulu üyelerine T.T.K. nun 334. ve 335. maddeleri uyarınca yetki tanınması, 9- Dilekler.

7 KURULUŞUNDAN BUGÜNE BURSA BETON Şirketimiz faaliyete 1986 yılında 1 adet tesis, 2 adet beton Pompası ve 10 adet transmikser ile Kestel / Dededoruk mevkiinde Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. bünyesinde başlamıştır. Daha sonra, 1989 yılında ayrı bir iktisadi işletme olarak, Çimento Beton San. ve Tic. A.Ş. adıyla faaliyetine devam eden şirketimiz, 1997 yılına kadar bu şekilde ticari hayatını sürdürmüş, aynı yıl alınan kararla şirketin unvanı Bursa Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Altınova Bandırma Demirtaş Doğanbey - Acemler Edremit Geçit Gemlik Görükle Hazır beton, günümüzde tam otomasyonlu beton santrallerinde, dizayn edilen reçetelere göre tartılan agrega, su, çimento, kimyasal ve mineral katkının bir araya getirilip harmanlanmasıyla üretilmekte ve tüketiciye servis edilmektedir. Sektörde çeyrek asırı geride bırakan Bursa Beton, bugüne kadarki hizmetleriyle hazır betonun gelişimine ve yaygınlaşmasına büyük katkıda bulunmuştur. Kuruluşundan bu yana yaklaşık m 3 beton üretimi gerçekleştiren ve sürekli yatırım yaparak hizmet ağını genişleten şirket bugün m 3 günlük üretim kapasitesine ulaşmıştır. 5 Gümüştepe İnegöl Karacabey Kestel Kütahya Tavşanlı Yalova Yaylacık Bursa Beton, halen 650 çalışanıyla, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Kütahya illerinde kurulu bulunan 16 tesiste, biri mobil, 19 adet beton santrali, 51 mobil, 3 ü sabit olmak üzere 54 adet beton pompası ve 206 adet transmikser ile gerektiğinde 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

8 KALİTE POLİTİKAMIZ Kalite ve verimliliği artırarak, sektördeki payını genişletmeyi hedefleyen Bursa Beton, bu amaçla müşteri memnuniyetini sağlamayı, kalite politikasının bir parçası olarak görmekte; çalışanlarının yönetime aktif katılımı, motivasyon ve iletişimin geliştirilmesi gibi konuların üzerinde titizlikle durmaktadır. Beton sektöründe kaydedilen gelişmeler, betonda sadece dayanım değil, durabiliteyi de öne çıkartmış; böylelikle daha üstün performans gösteren betonların tercih edildiği nitelikli yapılar ortaya çıkmıştır. Bursa Beton; modern kalite kavramını ve müşteri tatminini ön plana alarak, bu alanda gerekli her türlü yatırım ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. 6 Amacımız, kurumsal kültürümüz, kimliğimiz ve sermaye yapımız ile tercih edilen bir marka olmaktır. Yasal mevzuat ve standartlar doğrultusunda, müşteri memnuniyeti esas alınmak suretiyle; Müşteri bilincini ve güvenini tesis ederek, Çalışanlarımızın memnuniyetini ve güvenini sağlayarak, İstenilen zaman süreci içerisinde, verimli ve ekonomik şekilde, İnsana ve çevreye saygılı bir biçimde, Sürekli iyileştirme ve geliştirme doğrultusunda, İş ortakları ve tedarikçilerle karşılıklı faydaya dayalı ilişki içerisinde, sürekli gelişen bir marka olmak suretiyle, sektörde faaliyet göstermektir.

9 Değerli Ortaklarımız, Şirketimizin 2011 yılı Faaliyet Raporu aşağıda takdim edilmiştir. I - GİRİŞ 1 - Rapor Dönemi : Ortaklığın Unvanı : BURSA BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 3 - Yönetim Kurulu Başkan : Ergun KAĞITÇIBAŞI Başkan Yardımcısı : Semiha Feyha DURANER Üye : İrfan ÜNÜR Üye : Burhan EVCİL Üye : Mürsel ÖZTÜRK Denetleme Kurulu Üye : Oktay ÖZYURT Üye : Necati GELMEZ II - SERMAYE HAREKETLERİ Şirketimizin sermayesi ,00 TL olup, tamamı ortaklarımız tarafından ödenmiştir. Sermayemizin; ,00 TL Ortaklar tarafından nakden, 5.452,21 TL İhtiyari yedek akçelerden, 7.593,51 TL İştirak hisselerinin satışından, 2.904,28 TL Değer artış fonundan sağlanmıştır. YIL ESAS SERMAYE SERMAYE ARTIŞI% BEDELLİ MİKTAR BEDELSİZ MİKTAR Toplam Bedelli/Bedelsiz Katılım Toplam Bedelli/Bedelsiz Katılım Payları ,15

10 ŞİRKETİMİZ ORTAKLARI VE PAY YÜZDELERİ ORTAĞIN ADI-ÜNVANI PAY MİKTARI PAY YÜZDESİ(%) Bursa Çimento Fabrikası A.Ş ,00 TL 99,7871 Bursa Çimento San.ve Tic.A.Ş ,00 TL 0,1676 Çimento İnşaat San.ve Tic.A.Ş ,00 TL 0,0438 Diğer Ortaklar 160,00 TL 0,0015 TOPLAM ,00 TL 100,00 SON ON YILDA DAĞITILAN TEMETTÜ VE ORANLARI 8 YILLAR TUTAR % ,00 TL 5 % ( ,00 TL Sermayeye göre) ,00 TL 0 % ( Dağıtılacak kar teşekkül etmemiştir) ,00 TL 50 % ( ,00 TL Sermayeye göre) ,00 TL 100 % ( ,00 TL Sermayeye göre) ,00 TL 0 % ( Dağıtılacak kar teşekkül etmemiştir) ,00 TL 0 % ( Kar dağıtılmamıştır) ,00 TL 0 % ( Kar dağıtılmamıştır) ,00 TL 0 % ( Dağıtılacak kar teşekkül etmemiştir) ,00 TL 0 % ( Dağıtılacak kar teşekkül etmemiştir) ,00 TL 0 % ( Dağıtılacak kar teşekkül etmemiştir) Şirketimizin 2011 yılı Bilanço Karı ,28 TL olup; bununla ilgili açıklama kar ve zarar hesaplarımızla birlikte yapılmıştır. Ortaklığımız 2011 yılında herhangi bir menkul kıymet ihraç etmemiştir.

11 III- GENEL GÖSTERGELER, HAZIR BETON SEKTÖRÜ VE BURSA BETON İnşaat sektörü açısından hareketli geçen 2011 yılı, Bursa Beton için de yeni bir rekor yılı olmuştur yılının ilk iki çeyreğinde sırasıyla %14,7 ve %13 büyüyen inşaat sektörü, yılın üçüncü çeyreğinde biraz yavaşlamış ve geçen yılın aynı dönemine göre %10,6 büyümüştür. Buna göre, inşaat sektörünün yıllıkta %10 seviyesinde büyüme gerçekleştireceği tahmin edilmektedir yılında ülke ekonomisindeki büyüme ise %5 olarak öngörülmesine karşılık, tahminlerin üzerinde %7,5 olarak gerçekleşmiştir yılı için ise, 2011 de gerçekleşen alınan ruhsat sayısının, tahminlerin altında gerçekleşmesinden de yola çıkarak %5-6 seviyelerinde bir sektörel büyüme beklenmektedir. Önümüzdeki yıllar için ise, mevcut yapı stoklarının yenilenmesi ve güvenli yapıların inşası konusunda izlenecek politikaların, hazır beton sektörünün geleceğine yön vereceği görülmektedir yılında yurt genelinde 81 milyon m 3 hazır beton üretimi gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bu rakamın %40 ı Marmara Bölgesi nde üretilmiştir. Marmara Bölgesi ndeki kişi başına hazır beton tüketimi 1,44 m 3 /kişi olup, ülke genelinde bu rakam 1,08 m 3 /kişi olarak gerçekleşmiştir. Bugün ülkemizde yaklaşık 500 firma, 900 tesisle hazır beton sektöründe hizmet vermektedir ve her geçen gün çimento satışlarındaki hazır betonun payı artmaktadır. Halen Marmara Bölgesi nde üretilen çimentonun %68 i hazır betonda kullanılmakta iken, bu oran ülke genelinde henüz diğer bölgelerde istenilen seviyeye ulaşılamaması sebebiyle %52 olarak gerçekleşmiştir. Bu süreçte Şirketimiz, tarihinin en yüksek satış hacmine ulaşmış ve m 3 hazır beton üretimi gerçekleşmiştir. Bu rakamın m 3 ünü, Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. ye verilen üretim ve dağıtım hizmeti teşkil etmektedir. Bu üretim 51 mobil, 3 sabit pompa ve 206 transmikser ile müşterilere ulaştırılmıştır. Toplam satışın %68 i bayi tarafından, %32 si ise direkt olarak yapılmıştır. Üretimin % 63 ü Bursa merkez tesislerde, %37 si ise dış tesislerde gerçekleştirilmiştir yılı içerisinde, şirketimiz 25. yaşını doldurmuş ve aynı zamanda, kuruluşundan bu yana m 3 hazır beton üretim ve satışını da gerçekleştirmiştir. Bu özel teslimat, şirket yönetim kadrosu tarafından müşterimizin şantiyesi ziyaret edilerek yapılmış ve günün anısına hazırlanan bir plaket ile teslim edilmiştir. Şirketimizin son yıllarda büyük yol kat ettiği özel ürünler alanında ise, kompozit alt yapı elemanlarında TL ciroya ulaşılmıştır. Halen yurdun dört bir tarafına bu ürünlerin satışı gerçekleştirilmektedir.

12 Timsah Arena 10 Hilton & Hampton otelleri Sheraton & Aloft otelleri Bu rakamlarla Bursa Beton faaliyet gösterdiği Güney Marmara bölgesinde liderliğini devam ettirmektedir yılında hizmet verdiğimiz projelerden birkaçını saymak gerekirse; Bursa Büyükşehir Belediyesi, Timsah Arena Projesi m 3 C35 Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hizmet Binası m 3 C35 Faik Çelik Turizm, Sheraton Oteli Projesi m 3 C40 Toki Kestel Konut Projesi m 3 C25 Bursaray C etabı m 3 C25-C30 Sinpaş GYO Ottomanors III. Etap m 3 C35 Kütahya Torunlar-Kiler AVM m 3 C30 Bandırma Liman İnşaatı Çelebi Grubu m 3 C30 İnegöl AVM m 3 C30 olarak sayabiliriz. Kestel TOKİ I. ve II. etap inşaatları Misia İnegöl AVM Bursaray C Etabı

13 2011 YILI PROGRAM VE AYLIK ÜRETİM KARŞILAŞTIRMASI 11

14 12 YILLARA GÖRE SATIŞ

15 IV- FAALİYETLER TESİSLER VE MAKİNE PARKI Halen 16 tesiste kurulu 19 beton santraliyle hizmet veren Şirketimiz, 2011 yılı içerisinde Demirtaş ve Osmangazi olmak üzere 2 yeni tesis açmıştır. Doğanbey Toki projesi içerisinde kurulu bulunan tesis ise sökülerek, Acemler bölgesine Timsah Arena proje sahasına kurulmuştur. Bursa Merkezde doğu bölgesinde yeni bir tesisin kurulması için de yıl içinde start verilmiş olup, 2012 nin ilk yarısında hizmete alınması planlanmaktadır yılında şirket makine parkı her yıl olduğu gibi kademeli olarak yenilenmiş ve geliştirilmiş olup aşağıdaki gibidir. 51 adet mobil beton pompası 3 adet çekili tip beton pompası 206 adet transmikser 1 adet 32 mt. ve 1 adet 17 mt. bomlu hidrolik dağıtıcı 4 adet 12 mt. bomlu mekanik dağıtıcı HAMMADDE KULLANIMI 2011 yılında gerçekleşen üretim için satın alınan hammadde miktarları ise aşağıdaki gibi olmuştur. Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. den ton çimento; Muhtelif agrega tedarikçilerinden ton agrega; Ares ve Tunçkül A.Ş den ton mineral katkı; Muhtelif tedarikçilerden ton kimyasal katkı. BETON SINIFLARINA GÖRE DAĞILIM 13 BETON SINIFI m 3 % C25 ve C C20 ve altı C C20 ve altı C35 + C25 ve C30 Tablodan da görüleceği üzere, en çok kullanılan iki beton sınıfı, genel toplamın büyük kısmını meydana getirmektedir. AR-GE FAALİYETLERİ Ar-Ge faaliyetleri kapsamında hazırlanan yağmur suyu ızgarası ve bakım rögarı kapakları ülkemizin muhtelif yerlerinde kullanıma girmiş, değişik ebat ve sınıflarda hazırlanan ürünler ve trafo kanal kapakları ile ürün gamı genişletilmiştir. Diğer taraftan Eskişehir-İstanbul hızlı tren projesi, hayvan barınakları ve bazı tarım işletmelerinde kullanılmak üzere farklı tip ve ebatlarda ızgara ve kapaklarla ilgili deneysel çalışmalar yapılmıştır.

16 Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan, çimento tipinin deniz suyu etkisindeki davranışını belirlemeye yönelik saha denemesi için RODA Liman da deneysel çalışmalar başlatılmıştır. ÖZEL ÜRÜNLER Yeni ürünlerin dışında, geleneksel betondan farklı olarak Hafifbeton, Çeton (çelik lifli beton), Vibrabeton (kendiliğinden yerleşen beton) gibi ürünler müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur. Diğer taraftan demir-döküm sanayi atığı olan ve Çevre Bakanlığından lisanslı tehlikesiz atık durumundaki Rejenerasyon Fan Tozu lisanslı tesislerimizde kullanılmaya başlanmıştır. FUAR KONGRE ve TANITIM FAALİYETLERİ 14 Şirketimiz 2011 yılında Bursa ve İstanbul da düzenlenen sektörümüzle ilgili fuarlara katılmış ve özellikle yeni ürünlerin tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Mart tarihlerinde Bursa 23. Yapı Yaşam Fuarı, Aralık tarihlerinde İstanbul Wateco Atıksu ve Çevre Teknolojileri Fuarı nda stand açılarak şirketimiz ve ürünlerimizin tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Ekim tarihinde gerçekleştirilen Beton 2011 Hazır Beton Kongresi ve Uluslararası Beton Teknolojileri Fuarı nda, Agrega Üretiminde Yaşanan Sorunlar ve Betonun Su Geçirimliliği temalı bildirilerimiz katılımcılarla paylaşılmıştır. İNSAN KAYNAKLARI FAALİYETLERİ Şirketimiz, insan odaklı bir yaklaşım ile çalışanlarının haklarını koruyan, ihtiyaç ve yönelimlerini belirleyerek karşılayan, kişisel ve mesleki gelişimine önem veren bir anlayış ile 2011 yılı çalışmalarına 313 sözleşmeli personel ile başlamıştır. Yıl içerisinde ailemize 24 personel katılmış, 82 personel ise değişik nedenler ile aramızdan ayrılmıştır yılı sonu itibariyle çalışmalara 255 personel ile devam edilmiştir. Çalışanlarımıza karşı, iş sözleşmelerinden doğan hak ve yükümlülükler tam olarak yerine getirilmiştir yılında çalışanlarımıza gün/ saat eğitim verilmiş, kişi başına düşen eğitim; 9,96 saat/personel olarak gerçekleşmiştir.

17 Sektörel gelişmelere ve insan kaynakları politikasına paralel bir şekilde, çalışanların kişisel ve mesleki gelişimleri ve yetkinliklerinin artırılmasına yönelik olarak, 2011 yılı eğitim faaliyetlerinde, Kişisel ve Mesleki Gelişim Eğitimlerine % 45 ve yine Kurs programlarına % 45 oranında yer verilmiştir. Ayrıca, 186 personele mesleki alanları başta olmak üzere çeşitli konularda yeterlilik sertifikası kazandırılmıştır. İş ilişkilerinin düzenli bir şekilde yürütülmesi ve çalışan mutluluğuna katkıda bulunmak üzere, organizasyonel iklim analizi çalışması yapılmış, analiz sonuçları doğrultusunda, çalışanlar arasında paylaşımın, motivasyonun, işbirliği ve iletişimin arttırılmasına yönelik projeler hazırlanmıştır Yılında Yönetim Kurulu kararı ile kıdem tazminatı fonu ayırmış ve yıl sonu fon tutarı ,85 TL olmuştur. V- FİNANSAL YAPIYA İLİŞKİN BİLGİLER 15 Bursa Beton San. ve Tic. A.Ş. güçlü büyüme dinamiklerinin desteklediği başarılı performansıyla BTSO 250 Büyük Firma içindeki sıralamasında 2010 yılında 47. sırada yer almıştır. Bu gelişmeyi 2011 yılında da sürdürmüş bulunmaktayız yılında vergi öncesi bilanço karımız ,28 TL olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. ŞİRKETİMİZİN SON ON YILLIK BİLANÇO KAR VE ZARARI (TL ve ABD Doları olarak) YILLAR YIL SONU İTİBARİYLE BİLANÇO KARI/ZARARI BİLANÇO KARI/ZARARI DOLAR KURU (1 $=TL) (TL) (ABD $) , , , , , , , , , , , , ,5196 (-) ,54 (-) ,4945 (-) ,14 (-) ,5450 (-) ,81 (-) , ,

18 BURSA BETON SAN.VE TİC.A.Ş.nin TARİHLİ KARŞILAŞTIRMALI BİLANÇOSU AKTİF Önceki Dönem Cari Dönem (TL) 16 I-DÖNEN VARLIKLAR , ,42 A- Hazır Değerler , ,52 1-Kasa 3.577, ,90 3-Bankalar , ,62 5-Diğer Hazır Değerler B- Menkul Kıymetler C- Kısa Vadeli Ticari Alacaklar , ,11 1-Alıcılar , ,53 2-Alacak Senetleri , ,88 6-Diğer Ticari Alacaklar , ,55 7-Şüpheli Ticari Alacaklar , ,71 8-Şüpheli Ticari Alacaklar Karş. ( ,19) ( ,56) D- Diğer Alacaklar , ,57 4-Personelden Alacaklar , ,96 5-Diğer Çeşitli Alacaklar , ,61 E- Stoklar , ,39 1-İlk Madde ve Malzeme , ,95 5-Diğer Stoklar 5.893, ,02 7-Verilen Sipariş Peşinatları , ,42 F- Gelecek Aylara ait Gider ve Gelir Tahakkukları , ,83 1-Gelecek Ayl.Ait Giderler , ,47 2- Gelir Tahakkukları 2.184,36 G- Diğer Dönen Varlıklar 3, ,00 1-Devreden Katma Değer Vergisi 2-Diğer Katma Değer Vergisi 3-Peşin Ödenen Vergi ve Fonlar 3,90 4-İş Avansları 4.950,00 II- DURAN VARLIKLAR , ,70 A- Ticari Alacaklar , ,98 2-Alacak Senetleri , ,22 4-Verilen Depozito ve Teminatlar 1.107, ,76 B- Diğer Alacaklar C- Mali Duran Varlıklar , ,12 3-İştirakler , ,12 D- Maddi Duran Varlıklar , ,54 1-Arazi ve Arsalar , ,12 2-Yerüstü ve Yer altı Düzenleri , ,99 3-Binalar , ,02 4-Makine Tesis ve Cihazlar , ,97 5-Taşıt araç ve gereçler , ,95 6-Demirbaşlar , ,77 7-Diğer Maddi Duran Varlıklar , ,72 8-Birikmiş Amortismanlar ( ,15) ( ,00) 9-Yapılmakta Olan Yatırımlar ,29 10-Verilen Avanslar ,00 E- Maddi Olmayan Duran Var , ,04 1-Haklar , ,93 5-Özel Maliyetler , ,77 7-Birikmiş Amortismanlar ( ,48) ( ,66) F- Özel Tüketime Tabi Varlıklar G- Gel.Yıll.ait Gid.ve Gel.Tah , ,72 1-Gelecek Yıllara Ait Giderler , ,72 H- Diğer Duran Varlıklar 8.719, ,30 1- Diğer Çeşitli Duran Varlıklar 8.719, ,30 AKTİF (VARLIKLAR) TOPLAMI , ,12

19 BURSA BETON SAN.VE TİC.A.Ş.nin TARİHLİ KARŞILAŞTIRMALI BİLANÇOSU PASİF Önceki Dönem Cari dönem I-KISA VADELİ BORÇLAR , ,20 A- Mali Borçlar , ,05 1-Banka Kredileri , ,97 2-Finansal kiralama işlemlerinden borçlar , ,60 3-Ertelenmiş finansal kiralama borç maliyeti (99.270,26) (70.113,21) 4-Uzun vadeli kredilerin anapara taks. ve faizleri , ,69 B- Ticari Borçlar , ,92 1-Satıcılar , ,93 2-Borç Senetleri 3-Borç Senetleri Reeskontu 4-Alınan Depozito ve Teminatlar ,79 246,47 5-Diğer Ticari Borçlar , ,52 C- Diğer Kısa Vadeli Borçlar , ,34 4-Personele Borçlar , ,47 6-Diğer Çeşitli Borçlar , ,87 D- Alınan Avanslar , ,60 1-Alınan avanslar , ,60 E- Öd. Vergi ve Diğ.Y ükümlülükler , ,28 1-Öd.Vergi ve Fonlar , ,04 2-Öd.Sosyal Güv.Kesintileri , ,29 3-Vadesi geç. ert.veya taks. vergi ve diğ.yük ,75 4-Diğer Yükümlülükler 438,68 50,20 F- Borç ve Gider Karşılıkları ,27 1-Dönem Karı vergisi ve Gider Karş ,52 2-Dönem karının Peşin Ödenen Vergi ve diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları ( ,25) G- Gel.Aylara ait gelirler ve gider tahakkuku 1.306, ,74 2-Gider Tahakkukları 1.306, ,74 H- Diğer Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar II- UZUN VADELİ BORÇLAR , ,11 A- Mali Borçlar , ,95 1-Banka Kredileri , ,85 2-Finansal Kiralama İşlemlerinden Borçlar , ,40 3-Ertelenmiş Finans.Kiralama Borç Maliy. ( ,51) (43.359,30) C- Diğer Borçlar ,31 5-Kamuya olan ert.veya taksitlendirilmiş borçlar ,31 D- Alınan Sipariş Avansları E- Borç ve Gider Karşılıkları , ,85 1-Kıdem Tazminatı Karşılığı , ,85 F- Gelecek Yıl.Ait Gelir ve Gider Karşılıkları G- Diğ.Uzun Vad.Yab.Kıymetler III- ÖZ SERMAYE , ,81 A- Ödenmiş Sermaye , ,02 1-Sermaye , ,00 3-Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları , ,02 B- Sermaye Yedekleri , ,44 5-Diğer Sermaye yedekleri ,44 C- Kar Yedekleri , ,08 1-Yasal Yedekler , ,27 2-Yasal Yedekler Enf.düz.farkı , ,64 3-Olağanüstü Yedekler , ,84 4-Olağanüstü Yedekler Enf.düz.farkı , ,46 5-Özel Fonlar ,87 E- Geçmiş Yıllar Zararları (6,535,037.68) ( ,49) F- Dönem Net Karı/Zararı (398,289.81) ,76 PASİF (KAYNAKLAR) TOPLAMI , ,12 (TL) 17

20 18 BİLANÇO DİPNOTLARI 1. Kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan ortaklıklarda kayıtlı sermaye tavanı: ŞİRKETİMİZ KAYITLI SERMAYE SİSTEMİNE TABİ DEĞİLDİR. 2. Yönetim Kurulu, Başkan ve Üyeleri ile Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ve Genel Sekreter gibi Üst Yöneticilere; a-cari dönemde verilen her çeşit avans ve borcun toplam tutarı: YOK b-cari dönem sonundaki avans veya borcun bakiyesi: YOK 3. Aktif değerlerin toplam sigorta tutarı: ,00 TL 4. Alacaklar için alınmış ipotek ve diğer teminatların toplam tutarı: ,00 TL Teminat mektubu tutarı: ,00 TL 5. Yabancı kaynaklar için verilmiş ipotek ve teminatların toplam tutarı: YOK 6. Pasifte yer almayan taahhütlerin toplam tutarı: ,00 TL Alınan elektrik hizmeti için ilgili kurumlara verilen teminat mektubu: ,00 TL Shell Turcas Petrol A.Ş. ye yakıt alımı nedeniyle verilen teminat mektubu: ,00 TL Bursa Çimento Fab. A.Ş. ye çimento alımı nedeniyle verilen teminat mektubu: ,00 TL Özel ürün satışı için Buski ye verilen teminat mektubu: ,00 TL Mahkemelere verilen teminat mektubu: ,00 TL 7. Kasa ve bankalardaki döviz mevcutları: YOK 8. Yurt dışından alacaklar (avanslar dahil): YOK 9. Yurt dışına borçlar (avanslar dahil): YOK 10. Tedavüldeki tahvil ve finansman bonolarından banka garantili olanların tutarı: YOK 11. Cari ve gelecek dönemlerde yararlanılacak yatırım indiriminin toplam tutarı: YOK 12. Tedavüldeki tahvillerden hisse senedine dönüştürülebilir niteliktekilerin tutarı: YOK 13. Sermayeyi temsil eden hisse senetlerinin dökümü: Türü Tertibi Adedi Üsleri Toplam tutar Hamiline ,10 1,00 TL Hamiline ,00 TL Nama 2 5 0,10 0,50 TL Nama ,10 9,50 TL Nama ,00 TL 3,4,5,6 Hisse senedi verilmeyenler ,00 TL Hisse senedi verilmeyenler ,00 TL Hisse senedi verilmeyenler ,00 TL TOPLAM ,00 TL 14. Cari dönemde ihraç edilmiş hisse senedi tutarı: YOK 15. İşletme sahibinin veya sermayesinin %10 ve daha fazlasına sahip ortaklarının: Adı Pay Oranı Pay Tutarı BURSA ÇİMENTO FAB. AŞ. 99, ,00 TL 16. Sermayesinin %10 ve daha fazlasına sahip olunan iştirakler ile müessese ve bağlı ortaklıkların: Adı Pay Oranı Pay Tutarı YOK 17. Stok değerleme yöntemi: a) Cari dönemde uygulanan yöntem: ORTALAMA MALİYET YÖNTEMİ b) Önceki dönemde uygulanan yöntem: ORTALAMA MALİYET YÖNTEMİ c) Varsa, cari dönemdeki yöntem değişikliğinin stoklarda meydana getirdiği artış (+) veya azalış (-): YÖNTEM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMAMIŞTIR

21 18. Cari dönemdeki maddi duran varlık hareketleri a) Satın alınan, imal veya inşa edilen maddi duran varlıkların maliyeti: ,85 TL b) Elden çıkarılan veya hurdaya ayrılan maddi duran varlıkların maliyeti: (-) ,09 TL c) Cari dönemde ortaya çıkan yeniden değerleme artışları: -Varlık maliyetlerinde (+): YOK -Birikmiş amortismanlarda (-): YOK 19. Ana kuruluş, bağlı ortaklık ve iştiraklerin ticari alacak ve ticari borçlar içindeki payları: Ticari Alacaklar Ticari Borçlar 1-Ana kuruluş Bursa Çimento Fabrikası A.Ş ,60 TL ,02 TL 2-Bağlı Ortaklık İştirakler Roda Liman Dep.Loj.İşl.A.Ş. 436,60 TL - (Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. ye çimento borcumuz için, tarihinde başlayıp tarihinde vadesi sona erecek ,52 TL lik çek verilmiştir.) 20. Cari dönemdeki ortalama toplam personel sayısı: 255 KİŞİDİR 21. Bilanço tarihinden sonra ortaya çıkan ve açıklamayı gerektiren hususlara ilişkin bilgi: YOK 22. Belli bir öneme sahip olan, ancak tutarları tahmin edilemeyen şarta bağlı zararlar ile her türlü şarta bağlı kazançlara ilişkin bilgi (işletmeyi borç altına sokacak ve dönem sonucunu etkileyecek hukuki ihtilafların mahiyetleri bu bölümde açıklanır): YOK 23. İşletmenin gayrisafi kar oranları üzerinde önemli ölçüde etkide bulunan muhasebe tahminlerinde değişikliklere ilişkin bilgi ve bunların parasal etkileri: YOK 24. Bankalardaki mevduatın bloke olanına ilişkin tutarlar: YOK 25. Menkul kıymet ve bağlı menkul kıymetler grubu içinde yer alıp işletmenin ortakları, iştirakleri ve bağlı ortaklıklar tarafından çıkarılmış bulunan kıymet tutarları ve bunları çıkaran ortaklıklar: YOK 26. Kısa ve uzun vadeli kredilerle ilgili olarak; alınan kredilerin ve çıkarılmış menkul kıymetlerin (katılma intifa senedi dahil) kredi ve menkul kıymet türleri itibariyle tahakkuk etmemiş gelecek döneme ilişkin faiz borçları tutarları: T.Halk Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2012 yılına ait faizi: ,23 TL T.Halk Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2013 yılına ait faizi: ,61 TL T.Halk Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2014 yılına ait faizi: 216,30 TL Finans Finansal Kiralama A.Ş. den alınan Leasing hizmetinin 2012 yılına ait faizi: ,21 TL Finans Finansal Kiralama A.Ş. den alınan Leasing hizmetinin 2013 yılına ait faizi: ,47 TL Finans Finansal Kiralama A.Ş. den alınan Leasing hizmetinin 2014 yılına ait faizi: 5.734,83 TL Akbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2012 yılına ait faizi: ,29 TL Akbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2013 yılına ait faizi: ,86 TL Akbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2014 yılına ait faizi: ,70 TL Akbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2015 yılına ait faizi: ,77 TL Akbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2016 yılına ait faizi: 831,94 TL Garanti Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2012 yılına ait faizi: ,75 TL Garanti Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2013 yılına ait faizi: ,52 TL Garanti Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2014 yılına ait faizi: 8.080,75 TL Garanti Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2015 yılına ait faizi: 3.568,30 TL Garanti Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2016 yılına ait faizi: 112,95 TL 27. Ortaklar, İştirakler ve bağlı ortaklıklar lehine verilen garanti, taahhüt, kefalet, aval, ciro gibi yükümlülüklerin tutarı: YOK 28. Mali tabloları önemli ölçüde etkileyen ya da mali tabloların açık, yorumlanabilir ve anlaşılabilir olması açısından açıklanması gerekli olan diğer hususlar: YOK 29. Bilançonun onaylanarak kesinleştiği tarih:

22 20 BİLANÇONUN AKTİF(VARLIKLAR) KALEMİNE AİT AÇIKLAMALAR 1-DÖNEN VARLIKLAR A-Hazır Değerler: Bu hesaptaki ,52 TL nin, 1.883,90 TL si tarihli kasadaki nakit mevcudumuza, ,26 TL si tarihinde bankalardaki hesaplarımızın bakiye toplamına, ,36 TL si tarihinde bankalara tahsil edilmek üzere verilen vadeli çeklere aittir. C-Ticari Alacaklar: Bu hesaptaki ,11 TL nin, ,81 TL si Hazır Beton müşterilerimizin tarihli C/H bakiyelerine, ,60 TL si Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. den olan alacağımıza, ,00 TL si Kaptaş İnş.San.ve Tic.Ltd.Şti. den olan alacağımıza, ,12 TL si Protesto olmuş senetli alacaklarımıza, ,88 TL si Satılan araçlara ait alacak senetlerinin 2012 yılı taksit toplamı, ,00 TL si Hazır beton satışlarımıza ait alacak senetlerine, ,55 TL si Müşterilerimizden aldığımız vadeli çeklere, ,71 TL si Şüpheli alacaklarımıza, (-) ,56 TL si Şüpheli alacak karşılıklarına, D- Diğer Alacaklar: Bu hesaptaki ,57 TL nin, 3.783,46 TL si Personel ikrazı, 9.340,00 TL si Personel sağlık sigortası primi, 792,50 TL si Personelin sebebiyet verdiği maddi zararlara ve trafik cezalarına ilişkin ücretlerinden yapılacak kesintilere, ,61 TL si Diğer muhtelif firmalardan olan alacaklarımıza aittir. E-Stoklar: Bu hesaptaki ,39 TL nin, ,44 TL si Çimento,mıcır ve kum stoklarına, ,58 TL si Kimyevi malzeme stoklarına, 3.096,33 TL si Mazot stoklarına, ,56 TL si Oto yedek malzeme stoklarına, ,43 TL si Makine ve tesisat malzeme stoklarına, ,69 TL si Madeni yağ stoklarına, ,17 TL si Kül,granül strafor,polipropilen ve çelik donatı stoklarına, ,40 TL si Muhtelif elektrik malzemesi stoklarına, ,33 TL si Sarf malzeme stoklarına, 741,00 TL si Elektronik malzeme stoklarına, 542,02 TL si Ar-ge malzemesi stoklarına, ,02 TL si Kırtasiye ve matbu evrak stoklarına, ,00 TL si Teknik Beton Ltd.Şti. ye verilen avansa, ,00 TL si Tekinyol Ltd.Şti. ye verilen avansa, ,42 TL si Kaptaş İnş.San.ve Tic.Ltd.Şti. ye verilen avansa aittir. F-Gelecek aylara Ait Giderler ve Gelir Tahakkukları: Bu hesaptaki ,83 TL nin, 3.177,04 TL si 2012 yılına ait sigorta poliçesi giderlerine, 6.705,50 TL si Personelin 2012 yılına ait özel sigorta işveren payına, ,23 TL si Halkbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2012 yılında ödenecek faizine, ,29 TL si Akbank A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2012 yılında ödenecek faizine, ,75 TL si Garanti Bankası A.Ş. den alınan uzun vadeli kredinin 2012 yılında ödenecek faizine, ,75 TL si 6111 sayılı kanuna göre yapılandırılan borcun 2012 yılında ödenecek taksitine, ,85 TL si Personelimiz için yaptırılan ferdi kaza sigortasının 2012 yılındaki prim borcuna, ,98 TL si Fuar ve tanıtım harcamalarına, 8.214,65 TL si 2012 yılındaki dergi aboneliklerimizle ilgili yapılan giderlere, ,43 TL si 2012 yılına ait diğer masraflara, 2.184,36 TL si İhtirazi kayıtla yapmış olduğumuz ödemelerin iade tutarına aittir. G-Diğer Dönen Varlıklar: Bu hesaptaki 4.950,00 TL nin, 4.950,00 TL si Personelimize verilen iş avansına aittir.

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI FAALİYET RAPORU BURSA BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2013 YILI FAALİYET RAPORU Yönetim Kurulumuzun 21.01.2014 tarih ve 378 sayılı toplantısında incelenerek kabul edilmiş ve Genel Kurulumuzun tasviplerine

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU 2014 YILI FAALİYET RAPORU BURSA BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 YILI FAALİYET RAPORU Yönetim Kurulumuzun 19.02.2015 tarih ve 426 sayılı toplantısında incelenerek kabul edilmiş ve Genel Kurulumuzun tasviplerine

Detaylı

2011 YILI FAALİYET RAPORU UMUMİ HEYET 20 MAYIS 2012 İSTANBUL. www.ayescelik.com

2011 YILI FAALİYET RAPORU UMUMİ HEYET 20 MAYIS 2012 İSTANBUL. www.ayescelik.com 2011 YILI FAALİYET RAPORU UMUMİ HEYET 20 MAYIS 2012 İSTANBUL www.ayescelik.com 2011 YILI FAALİYET RAPORU UMUMİ HEYET 20 MAYIS 2012 İSTANBUL 1 Genel Merkezimizin Olduğu Metropol Binası 2 Ödenmiş sermaye

Detaylı

VETAŞ VETERİNER VE TARIM İLAÇLARI A.Ş.

VETAŞ VETERİNER VE TARIM İLAÇLARI A.Ş. VETAŞ VETERİNER VE TARIM İLAÇLARI A.Ş. 2010 YILI FAALİYET RAPORU Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Caddesi No:1 Küçükçekmece/İSTANBUL VETAŞ VETERİNER VE TARIM İLAÇLARI A.Ş. 04.05.2011 tarihli Yıllık

Detaylı

RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU. Ticaret Yollarınız Açık Olsun

RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU. Ticaret Yollarınız Açık Olsun RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Ticaret Yollarınız Açık Olsun 2 RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU SODAŞ SODYUM SANAYİİ A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜK : Cumhuriyet Bulvarı No:300 Kat :5 35220 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 59 33 Fax : (232) 463 49 20 e-mail : sodas@sodas.com.tr Web Site : www.sodas.com.tr FABRİKA

Detaylı

RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU

RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU www.rodaport.com RODA LİMAN DEPOLAMA VE LOJİSTİK İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 Şubat 2014, Cuma günü saat 11:00 de toplanacak Genel Kurul a arz edilmek üzere hazırlanmıştır. SUNUM

Detaylı

ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.

ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (Tutarlar YTL olarak 31.12.2004 tarihindeki alım gücü ile ifade edilmiştir) Enflasyona Göre Düzeltilmiş (Seri XI No:20) Bağımsız Denetim'den GENEL KURUL'A SUNULACAK Geçmiş Geçmiş AYRINTILI BİLANÇO (YTL)

Detaylı

Yönerge No: 30 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUHASEBE ESASLARI YÖNERGESİ

Yönerge No: 30 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUHASEBE ESASLARI YÖNERGESİ Yönerge No: 30 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUHASEBE ESASLARI YÖNERGESİ ARALIK-2008 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUHASEBE ESASLARI YÖNERGESİ İÇİNDEKİLER MUHASEBE USUL VE ESASLARI... 1

Detaylı

KOPAŞ KOZMETİK PAZARLAMA VE SANAYİ A.Ş. 1 OCAK - 31 ARALIK 2011 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

KOPAŞ KOZMETİK PAZARLAMA VE SANAYİ A.Ş. 1 OCAK - 31 ARALIK 2011 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1 OCAK - 31 ARALIK 2011 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU Kopaş Kozmetik Pazarlama ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu na BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1. Kopaş Kozmetik Pazarlama ve

Detaylı

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. 1 OCAK 2002-31 ARALIK 2002 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. 1 OCAK 2002-31 ARALIK 2002 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1 OCAK 2002-31 ARALIK 2002 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1. Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. nin ( Şirket ) 31 Aralık 2002 tarihi itibariyle düzenlenmiş bilançosunu ve bu tarihte sona

Detaylı

Ö N D E R Tarih:14.03.2013 BAĞIMSIZ DENETİM VE DANIŞMANLIK A.Ş. Rapor No : 2013/16

Ö N D E R Tarih:14.03.2013 BAĞIMSIZ DENETİM VE DANIŞMANLIK A.Ş. Rapor No : 2013/16 Ö N D E R Tarih:14.03.2013 BAĞIMSIZ DENETİM VE DANIŞMANLIK A.Ş. Rapor No : 2013/16 Adres: Necatibey Caddesi Deniz İşhanı No:58/10 Maltepe/ANKARA Tel : 0-312- 231 37 15 GÖNEN KAPLICALARI İŞLETMESİ ANONİM

Detaylı

MUHASEBEN N TEMEL KAVRAMLARI VE TEKDÜZEN HESAP PLANI

MUHASEBEN N TEMEL KAVRAMLARI VE TEKDÜZEN HESAP PLANI MUHASEBEN N TEMEL KAVRAMLARI VE TEKDÜZEN HESAP PLANI 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13 No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri Enflasyon düzeltmesi hesapları dahil TÜRMOB YAYINLARI- 234 Dizgi - Düzenleme

Detaylı

AKTİF FİNANS FACTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. NİN 31 ARALIK 2000 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

AKTİF FİNANS FACTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. NİN 31 ARALIK 2000 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU Sayfa No: 1 AKTİF FİNANS FACTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. NİN 31 ARALIK 2000 HESAP DÖNEMİNE AİT BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU Aktif Finans Factoring Hizmetleri Anonim Şirketi nin (Şirket) 31 Aralık 2000 tarihi itibariyle

Detaylı

2007 Faaliyet Raporu

2007 Faaliyet Raporu 2007 Faaliyet Raporu İçindekiler Ön Bilgiler Kısaca Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. Genel Müdür ün Mesajı Yönetim Kurulu, Denetim Komitesi ve Denetleme Kurulu Şirket Yönetimi Toplantı Gündemi 2-3

Detaylı

2005 Faaliyet Raporu

2005 Faaliyet Raporu İçindekiler Ön Bilgiler Kısaca Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Yönetim Kurulu Şirket Yönetimi Toplantı Gündemi 4 6 8 9 10 Yönetim Kurulu Raporu 2005 yılı Genel Ekonomik Değerlendirme 2006 yılı Genel

Detaylı

C- Net Satışlar 267.666.402 100.738.362. D- Satışların Maliyeti (-) 1, 2, 5 ve 8 (125.403.643) (45.509.728)

C- Net Satışlar 267.666.402 100.738.362. D- Satışların Maliyeti (-) 1, 2, 5 ve 8 (125.403.643) (45.509.728) 1 OCAK - 31 MART 2000 VE 1999 ÜÇ AYLIK DÖNEMLERİNE AİT KARŞILAŞTIRMALI AYRINTILI GELİR TABLOLARI (Birim - Milyon TL) Cari Dönem Önceki Dönem Not A- Brüt Satışlar 5 ve 11 271.592.091 101.688.481 1- Yurtiçi

Detaylı

Alkim Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin ( Şirket ) fiili faaliyet konusu, birinci hamur kağıt, kuşe ve fotokopi kağıdı imalatı ve satışıdır.

Alkim Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin ( Şirket ) fiili faaliyet konusu, birinci hamur kağıt, kuşe ve fotokopi kağıdı imalatı ve satışıdır. (Tutarlar aksi belirtilmedikçe Yeni Türk Lirası ( ) olarak ve Yeni Türk Lirası nın tarihindeki alım gücü ile ifade edilmiştir.) 1. İşletmenin fiili faaliyet konusu Alkim Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin

Detaylı

YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI

YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI Sayın Ortaklarımız, Türkiye Ekonomisi, 2001 Krizi ertesinde uygulamaya konulan ekonomi politikalarının ve reformların olumlu sonuçlarını 2004 yılında da görmeye devam etmiştir.

Detaylı

Yönetim Kurulu kâr dağ t m teklifinin görüşülmesi ve karara bağlanmas, Yönetim Kurulu kâr dağıtım teklifinin görüşülmesi ve karara bağlanması,

Yönetim Kurulu kâr dağ t m teklifinin görüşülmesi ve karara bağlanmas, Yönetim Kurulu kâr dağıtım teklifinin görüşülmesi ve karara bağlanması, 0.0.00 0.0.0.0.0.0.0.. Dönem Raporu _ Açılış, _ Genel Kurul Başkanlk Divan seçimi, Genel Kurul Başkanlık Divanı seçimi, _ Genel Kurul Toplant Tutanağnn, ortaklar adna imzalanmas için Divan Heyetine yetki

Detaylı

HES Hacılar Elektrik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 2014 YILI FAALİYET RAPORU

HES Hacılar Elektrik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 2014 YILI FAALİYET RAPORU HES Hacılar Elektrik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 2014 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Sayfa No. I GENEL BİLGİLER 4 A Şirkete Genel Bir Bakış 1) Tarihçesi 2) Vizyon, Misyon ve Temel Değerler B Şirketin Organizasyon,

Detaylı

ACIBADEM SAĞLIK VE HAYAT SİGORTA A.Ş. 31/03/2008 tarihi itibariyle Ayrıntılı Solo Bilanço VARLIKLAR

ACIBADEM SAĞLIK VE HAYAT SİGORTA A.Ş. 31/03/2008 tarihi itibariyle Ayrıntılı Solo Bilanço VARLIKLAR ACIBADEM SAĞLIK VE HAYAT SİGORTA A.Ş. 31/03/2008 tarihi itibariyle Ayrıntılı Solo Bilanço VARLIKLAR I- Cari Varlıklar (31/03/2008) A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 11.193.227,88 1- Kasa 1.879,46 3-

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI YÖNETİM KURULU 2010-2013 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI YÖNETİM KURULU 2010-2013 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI YÖNETİM KURULU 2010-2013 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz; Yönetim Kurulumuzun 2010-2013 dönemine ait çalışmalarını içeren Faaliyet Raporunu

Detaylı

I. HİSSE SENETLERİ SATIŞA SUNULACAK NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. HAKKINDA BİLGİLER

I. HİSSE SENETLERİ SATIŞA SUNULACAK NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. HAKKINDA BİLGİLER NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. NİN SERMAYESİNİN 1.000.000.000.000. TÜRK LİRASINDAN 5.000.000.000.000.- TÜRK LİRASINA ARTIRILMASI VE NAKİT KARŞILIĞI ARTIRILAN 4.000.000.000.000.- TÜRK LİRALIK

Detaylı

AKENERJİ Elektrik Üretim A.Ş. 2004 Faaliyet Raporu

AKENERJİ Elektrik Üretim A.Ş. 2004 Faaliyet Raporu AKENERJİ Elektrik Üretim A.Ş. 2004 Faaliyet Raporu AKENERJİ Elektrik Üretim A.Ş. 2004 YILI BİLANÇO, GELİR TABLOSU FAALİYET VE DENETÇİLER RAPORU İdare Merkezi : Nispetiye Cad. Akmerkez TELEFON : (0-212)

Detaylı

ORMA. ORMAN MAHSÜLLERİ İNTEGRE SANAYİ ve TİCARET A.Ş. FAALİYET RAPORU 42. FAALİYET DÖNEMİ

ORMA. ORMAN MAHSÜLLERİ İNTEGRE SANAYİ ve TİCARET A.Ş. FAALİYET RAPORU 42. FAALİYET DÖNEMİ ORMA ORMAN MAHSÜLLERİ İNTEGRE SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU 42. FAALİYET DÖNEMİ İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. GİRİŞ... 3 ŞİRKET BİLGİLERİ... 4 ŞİRKET İN ORGANİZASYONU ve FAALİYET KONUSU...

Detaylı

2- Gayrimenkuller 18,150,000 Milyon TL'sına sigorta edilmiştir. ( 31 Mart 2003: 143,264,250 Milyon TL)

2- Gayrimenkuller 18,150,000 Milyon TL'sına sigorta edilmiştir. ( 31 Mart 2003: 143,264,250 Milyon TL) BİLANÇO DİPNOTLARI: 1- Bankalar Hesabının 6,893 Milyon TL'sı, Menkul Değerler Cüzdanı Hesabının 1,176,199,738 Milyon TL'sı, İştirakler Hesabının 0 Milyon TL'sı, Gayrimenkuller Hesabının 0 Milyon TL'sı,

Detaylı

5- Sermayeyi temsil eden hisse senetlerine tanınan imtiyazlar (Hisse senetleri tertipleri ve imtiyaz türleri itibariyle ayrı ayrı) :

5- Sermayeyi temsil eden hisse senetlerine tanınan imtiyazlar (Hisse senetleri tertipleri ve imtiyaz türleri itibariyle ayrı ayrı) : BİLANÇO DİPNOTLARI: 1- Bankalar Hesabının 29,401 Milyon TL sı, Menkul Değerler Cüzdanı Hesabının 1,302,791,044 Milyon TL sı, İştirakler Hesabının -- Milyon TL sı, Gayrimenkuller Hesabının -- Milyon TL

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU ASTAŞ ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 26 Mart 2015 tarihinde, Saat 14:00 da, Şirket Genel Müdürlüğünün EGS Business Park Blokları Yeşilköy Mah., Atatürk Cad., No:12/1, B2 Blok, 17. Kat No: 467, Yeşilköy

Detaylı

Yapı Kredi Sigorta Anonim Şirketi. 31 Mart 2005 Hesap Dönemine Ait Bilanço Dipnotları

Yapı Kredi Sigorta Anonim Şirketi. 31 Mart 2005 Hesap Dönemine Ait Bilanço Dipnotları Yapı Kredi Sigorta Anonim Şirketi 31 Mart 2005 Hesap Dönemine Ait Bilanço Dipnotları AYRINTILI BİLANÇO DİPNOTLARI 1- İşletmenin fiili faaliyet konusu : Türkiye de ve yabancı ülkelerde, kanunların yasaklamadığı

Detaylı