AVerTV 3B. Yasal Uyarı ve Telif Hakkı. Telif Hakkı

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AVerTV 3B. Yasal Uyarı ve Telif Hakkı. Telif Hakkı"

Transkript

1 AVerTV 3B Yasal Uyarı ve Telif Hakkı Bu belgelerdeki tüm ekran resimleri yalnızca örnek görüntülerdir. Görüntüler, ürün ve yazılım sürümüne göre değişebilir. Bu belgelerde sunulan bilgiler güvenilirlik açısından dikkatli bir şekilde kontrol edilmiştir; ancak, yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul edilmez. Bu belgede bulunan bilgiler, bilgi verilmeden değiştirilebilir. Telif Hakkı 2011 AVerMedia Technologies, Inc. Tüm hakları saklıdır. Bu belgenin hiçbir parçası, AverMedia Technologies Inc.'in yazılı izni olmadan herhangi bir biçimde ya da herhangi bir yöntemle çoğaltılamaz veya yayınlanamaz. AVerMedia Technologies Inc., karakteristikleri, teknik özellikleri, aksesuarları ve burada belirtilen diğer bilgiler dahil olmak üzere modellerinde bilgi verilmeksizin değişiklik yapma hakkını sklı tutar. Yürürlükteki bilgilerin resmi yazılı çıktısıyla burada bulunan bilgiler arasında farklılık olmamalıdır. "AVerMedia", AVerMediaa Technologies, Inc.'in ticari markasıdır (veya kayıtlı ticari markasıdır). Burada açıklama amacıyla kullanılan diğer ticari markalar kendi şirketlerine aittir. AP

2 Aygıt Tanıtımı AVerMedia ürününü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Aşağıdaki tabloda, satın aldığınız ürünün genel tanıtımı listelenmektedir. Bu tablodan, ürün özellikleriniz hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinebilir ya da okumanız gereken bölümü öğrenebilirsiniz. Lütfen AVerTV 3B uygulamasını kullanmadan önce bu tabloyu okuyun. Ürün Adı AVer3D Uydu TV Model No. R889 TV Sistemi Dijital TV (DVB-S / DVB-S2) Ses Modu Stereo / Mono / SAP Dijital Radyo Destekleniyor FM Radyo Desteklenmiyor Harici Sinyal Kaynağı Desteklenmiyor Diğerleri Teleteks MHEG-5 (yalnızca Hong Kong/İngiltere'de) EPG Dijital Altyazı 3DTV (Canlı 3DTV) 3DTV (2B - 3B) Uzaktan Kumanda RM-KV Not 1 Bu belgelerdeki tüm ekran resimleri yalnızca örnek görüntülerdir. Görüntüler, ürün ve yazılım sürümüne göre değişebilir.

3 Arabirime Genel Bakış Tanıtım Şimdi bu ürünle, TV izleyebilie, radyo dinleyebilir, favori programlarınızı kaydedebilir ve bilgisayarınızda diğer özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bilgisayar sisteminizi gerçek bir multimedya eğlence merkezine dönüştürün. TV programının arka planda kaydedilme işlemini gerçekleştiren Zaman Kaydırma işleviyle, favori top oyunları, diziler veya oyun gösterilerinizi kesinlikle kaçırmayacaksınız. Bu, programda bıraktığınız yere geri dönüp izleyebilirsiniz demektir. Yüksek kaliteli TV veya radyo programlarının keyfini çıkrmak için, AVerMedia ürünü sizin için en iyi seçimdir. Lütfen, bu el kitabınd bahsedilen işlevler veya uzaktan kumandanın satın aldığınız ürün y da yaşadığınız bölgeye bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. En güncel AP ve sürücüyü AVerMedia web sitesinden alabilirsiniz: AVerTV 3B uygulamasını başlatma Uygulamayı Windows Programlar menüsünden çalıştırmak için Başlat > AVerTV 3B'ye gidin. ya da Masaüstündeki AVerTV 3D simgesine çift tıklayın.

4 ya da Başlat > Programlar > AVerMedia > AVerTV 3B > AVerTV 3B'ye gidin. ya da Ekranın sağ alt köşesinde bulunan AVerQuick başlatıcısına çift tıklayın. Ardından Ayar > Uygulama > AVerTV 3B'ye gidin. AVerQuick istediğiniz varsayılan uygulamayı belirlemenize izin verir, yani AVerQuick simgesine çift tıklarken varsayılan uygulama olarak AVerTV 3D veya AVer MediaCenter'ı seçebilirsiniz. AVerTV 3B Uygulamasını İlk Defa Çalıştırma Uygulamayı ilk defa çalıştırıyırsanız, kanalları taramanızı isteyen Kur iletişim kutusu görünür. Uydu TV kanallarını taramadan önce, uydu anteni ve ilgili montaj kiti, LNB, anahtar ve/veya motor, koaksiyel kablo, vb. gibi tüm gerekli aygıtların doğru biçimde kurulu olduğundan emin olun. Ayrıca, LNB verileri (LNB ile birlikte verilir) ve gerekirse istenen uydu ve frekansla ilgili bilgiler dahil olmak üzere gerekli kurulum bilgilerini lütfen elinizin altında bulundurun. Kanalları taramak için

5 1. Sol bölmede bulunan AVerMedia aygıtını seçin. 2. Doğru Ülke/Bölge'yi seçin. 3. Sol bölmedeki Programlar'ı seçin. 4. Sinyal girişini seçmeden önce, Ülke/Bölge'nizin doğru olduğundan emin olun. 5. Program Listesi alanından Dijital TV veya Dijital Radyo'yu seçin. 6. Yeni'yi seçin ve Program Listesi iletişim kutusu görünür. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 7. Uydu TV ayarlarınızı yapılandırmak için Uydu Kurulumu'na tıklayın.

6 8. Uydu Adı ve LNB Kurulumu bilgilerini yapılandırın. Anahtar kullanıyorsanız, Anahtar Türü ve Giriş port numarasını seçin; kullanmıyorsanız bu ayarları geçin. Ardından Ekle'ye tıklayın. 9. Kanal tarama için başka uydular eklemek istiyorsanız önceki adımları tekrarlayın. Yeni Uydu Eklenmesi: Varsayılan Uydu Adı listesinden ihtiyacınız olan uyduyu bulamazsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Yeni Uydu Ekleme bölümüne bakınız. Uydu Verilerinin Değiştirilmesi: Uydu veya frekans verilerini değiştirmek istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Uydu Verilerini Değiştirme bölümüne bakınız. Frekans Eklenmesi: AVerTV 3D, varsayılan uydular için varsayılan frekans tablosuna sahiptir ve bu tabloyu aktif programlar veya kanalları aramak için kullanacaktır. İhtiyacınız olan frekansı bulamazsanız, kendiniz ekleyebilirsiniz. Lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Ekleme bölümüne bakınız. Frekans Verilerinin İçe Aktarılması: Mevcut frekans verilerini içe aktarmak istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Verilerini İçe Aktarma bölümüne bakınız. 10. Tamam'a tıklayın.

7 11. Bölgenizde bulunan kanalları/programları rmk için, Program Tarama'yı tıklatın. 12. Taramadan sonra, kutu içinde aktif TV kanallrı listelenir. 13. Kırmızı yazılı dijital kanallar şifreli kanallardır (örn. ücretli TV kanalları). 14. Taranan kanalları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. 15. O anki iletişim kutusundan çıkmak için, Tamam'ı tıklatın. TV monitörü TV monitörü, canlı TV veya radyo izlemenizi sağlar. Varsayılan basit moddaki TV mönitörü yalnızca birkaç ana düğmeyi gösterir. Büyütüp tüm düğmeleri görmek için, Pencereyi Yeniden Boyutlandır simgesini TV monitörünün sağ alt köşesine sürükleyip bırakın.

8 1 Video Karesini Göster/Gizle 10 Zaman Kaydırma 2 Simge Durumuna Küçült 11 Kanal Aşağı 3 Tam Ekran 12 Kanal Yukarı 4 Çıkış 13 Ses Seviyesini Azalt 5 Önceki Dosya 14 Ses Seviyesini Artır 6 Yürüt / Duraklat 15 Gerçek 3B 7 Durdur 16 see3d 8 Sonraki Dosya 17 Şekil Modunu Değiştir

9 9 Kaydet 18 Pencereyi Yeniden Boyutlandır Denetim Masası, kanalları seçme, ses seviyesini ayarlama, görüntü yakalama, vb. için düğme denetimleri sağlar. O anki kanal numarası ve kanal adını gösteren panel göstergesine sahiptir. Denetim Masasını göstermek veya gizlemek için, TV monitörünün sağ alt köşesinde bulunan düğmesini tıklatın. Denetim Masası DÜĞME İŞLEV

10 1 Her zaman Üstte TV monitörünün diğer program pencerelerinin en üstünde olmasını sağlar. 2 Tayf Göstergesi Pano ile tayf analizini gösterir 3 Saat Göstergesi Saati gösterir 4 Kanal Göstergesi Kanalları görüntüleyin ve değiştirin. Kanalları seçmek için, denetim masasının kanal göstergesi alanını sağ tıklatın. 5 Sinyal Gücü Sinyal gücünü gösterir. 6 Mod Göstergesi Kullanılan modu gösterir. Önizleme Zaman Kaydırma Pleybek Kaydet 7 Sinyal Durumu / Yürütme Durumunu Tekrarla TV/Radyo modu: Sinyal kaynaklarını değiştirmek için, denetim masasındaki bilgi simgesini sağ tıklatın. Kayıttan Yürütme modu: Tekrarlama işlevini etkinleştirmek için, denetim masasındaki tekrarla simgesini sağ tıklatın. Sistem çalma listesindeki dosyaları sürekli olarak kayıttan yürütür. 8 Yardım Kullanıcı El Kitabını Gösterir. 9 Simge Durumuna Küçült Denetim masasını simge durumuna küçültür. 10 Çıkış TV monitöründen çıkar. 11 Sayı Düğmeleri Kanalları/programları seçer. 12 Kaynak Panelini Göster/ Gizle Kaynak panelini gösterme ve gizleme arasında geçiş yapar.

11 13 Sayı Panelini Göster/Gizle Sayı panelini gösterme ve gizleme arasında geçiş yapar. 14 Çoklu Kanal Önizleme TV Monitörü penceresinde ardarda 4 ~ 64 TV kanalını gösterir. (Varsayılan olarak, 16 TV kanalı gösterilir.) 15 Sinyal Paneli Aygıtın tüm kullanılabilir kaynaklarını gösterir. Seçilen sinyal kaynağını değiştirmek için tıklatın. 16 Sinyal Anahtarı En son kullanılan sinyal kaynaklarını gösterir. Sinyal kaynağını seçmek için değiştirin. 17 Geri Geriye doğru gider 18 Önceki Dosya Çalma listesindeki önceki dosyayı yürütür. 19 Yürüt / Duraklat Kaydedilmiş video dosyalarını kayıttan yürütür. / Kayıttan yürütmeyi dondurur. 20 Durdur Kayıttan yürütme, kayıt, Zaman Kaydırma vb.ni durdurur. 21 Sonraki Dosya Çalma listesindeki sonraki dosyayı yürütür. 22 Kayıttan Yürütme Arama Kaydırıcısı Kaydedilmiş TV programının herhangi bir bölümüne gitmek için, kaydırıcı sekmesini sürükleyin. 23 Kaydet O anki TV gösterisini kaydeder. 24 Zaman Kaydırma / Duraklat Canlı TV programını arka planda kaydetme işlemini gerçekleştirir. Bu işlev, kaydetme işlemi devam ederken kaydedilmiş bölümleri izlemenizi sağlar. / Kayıttan yürütmeyi dondurur. 25 İleri İleri atlar. 26 Ses Seviyesi Denetimi Ses seviyesini artırır/azaltır.

12 27 Kanal Döngüsü Önceki erişilen kanala geri döner. 28 Kanal Yukarı/Aşağı Önceki veya sonraki kanala geçirir. 29 Enstantane Tek görüntü veya görüntü serisi çeker. 30 Tam Ekran TV/Video programlarını tam ekranda gösterir. 31 EPG EPG bilgilerini (kullanılabilir EPG verilerine sahip dijital TV/analog TV) gösterir. 32 Programlayıcı Program iletişim kutusunu gösterir. 33 Çalma Listesi Kayıttan yürütülecek video dosyalarının çalma listesini oluşturur. 34 Program Listesi Program listesini gösterir. 35 Ses Modu Kullanılabilir ses modları arasında geçiş yapar. 36 Teleteks Teleteks (PAL/SECAM) / Altyazı (NTSC) bilgilerini gösterir. 37 Ayar Şunları yapmanızı sağlar: *Kanalları otomatik tarayın. *Analog EPG'yi alın. *OSD ayarlarını özelleştirin. *Çoklu Kanal Önizleme ayarlarını yapılandırın. *Giriş Yeniden Eşleştirme ayarlarını yapılandırın. *Enstantane ayarlarını yapılandırın. *Kayıt ayarlarını özelleştirin. *Zaman Kaydırm işlevini özelleştirin.

13 TV Monitörü Penceresini Yeniden Boyutlandırma TV Monitörü penceresi boyutunu büyütmek vey küçültmek için Pencerenin sağ alt köşesini tıklatıp sürükleyin. Tam ekran moduna geçmek için Tam ekranda göstermek için TV monitörü penceresini çift tıklatın. ya da Denetim Masasındaki Tam Ekran düğmesini tıklatın. Tam ekran modundan çıkmak için Varsayılan TV Monitörü penceresi boyutuna geri dönmek için ekranda herhangi bir yeri çift tıklatın. Her zaman Üstte TV monitörünün diğer program pencerelerinin en üstünde olmasını sağlamak için. TV monitörünü sağ tıklatın ve Video > Her zaman Üstte'nin üzerine gelin. ya da Denetim Masasındaki Her zaman Üstte düğmesini tıklatın.

14 Uygulamayı Simge Durumuna Küçültme AVerTV 3B uygulamsını sistem tepsisinde (bildirim alanı) simge durumuna küçültmek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve sol bölmedeki Ayar > Çeşitli simgesini seçin. 2. Ardından Uygulamayı sistem tepsisinde simge durumuna getir ony kutusunu işaretleyin. 3. Uygulamayı görev çubuğu düğmesine simge durumuna getirmek için onay kutusunu temizleyin. Temel İşlemler TV İzleme TV izlemek için, lütfen ilk önce doğru Ülke/Bölge'yi seçin, uydu TV için gerekli tüm kurulum adımlarını yapılandırın ve ardından kanalları arayın. İzleyebilecekleriniz, satın aldığınız ürüne ve yerel televizyon hizmet sağlayıcılarından gelen mevcut TV sinyallerine bağlıdır. Uydu TV için Kanal Tarama Uydu TV kanallarını taramadan önce, uydu anteni ve ilgili montaj kiti, LNB, anahtar ve/veya motor, koaksiyel kablo, vb. gibi tüm gerekli aygıtların doğru biçimde kurulu olduğundan emin olun. Ayrıca, LNB verileri (LNB ile birlikte verilir) ve gerekirse istenen uydu ve frekansla ilgili bilgiler dahil olmak üzere gerekli kurulum bilgilerini lütfen elinizin altında bulundurun.

15 Kanalları taramak için 1. Sol bölmede bulunan AVerMedia aygıtını seçin. 2. Doğru Ülke/Bölge'yi seçin. 3. Sol bölmedeki Programlar'ı seçin. 4. Sinyal girişini seçmeden önce, Ülke/Bölge'nizin doğru olduğundan emin olun. 5. Program Listesi alanından Dijital TV veya Dijital Radyo'yu seçin. 6. Yeni'yi seçin ve Program Listesi iletişim kutusu görünür. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 7. Uydu TV ayarlarınızı yapılandırmak için Uydu Kurulumu'na tıklayın.

16 8. Uydu Adı ve LNB Kurulumu bilgilerini yapılandırın. Anahtar kullanıyorsanız, Anahtar Türü ve Giriş port numarasını seçin; kullanmıyorsanız bu ayarları geçin. Ardından Ekle'ye tıklayın. 9. Kanal tarama için başka uydular eklemek istiyorsanız önceki adımları tekrarlayın. Yeni Uydu Eklenmesi: Varsayılan Uydu Adı listesinden ihtiyacınız olan uyduyu bulamazsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Yeni Uydu Ekleme bölümüne bakınız. Uydu Verilerinin Değiştirilmesi: Uydu veya frekans verilerini değiştirmek istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Uydu Verilerini Değiştirme bölümüne bakınız. Frekans Eklenmesi: AVerTV 3D, varsayılan uydular için varsayılan frekans tablosuna sahiptir ve bu tabloyu aktif programlar veya kanalları aramak için kullanacaktır. İhtiyacınız olan frekansı bulamazsanız, kendiniz ekleyebilirsiniz. Lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Ekleme bölümüne bakınız. Frekans Verilerinin İçe Aktarılması: Mevcut frekans verilerini içe aktarmak istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Verilerini İçe Aktarma bölümüne bakınız. 10. Tamam'a tıklayın.

17 11. Bölgenizde bulunan kanalları/programları rmk için, Program Tarama'yı tıklatın. 12. Taramadan sonra, kutu içinde aktif TV kanallrı listelenir. 13. Kırmızı yazılı dijital kanallar şifreli kanallardır (örn. ücretli TV kanalları). 14. Taranan kanalları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. 15. O anki iletişim kutusundan çıkmak için, Tamam'ı tıklatın. Yeni Uydu Eklenmesi Varsayılan Uydu Adı listesinden ihtiyacınız olan uyduyu bulamazsanız, istediğiniz uyduyu kendiniz ekleyebilirsiniz. Kanal tarama için yeni bir uydu ve frekansını eklemek için

18 1. Denetim masasındaki Ayar düğmesini tıkltın ve Ayar'ı seçin. 2. Sol panodan kullanılabilir AVerMedia cihazını seçin (örneğin, AVerMedia R889). 3. Doğru Ülke/Bölge'yi seçin. 4. Sol bölmedeki Program'ı seçin. 5. Yalnızca dijital TV kanalı aramak için Dijital TV seçeneğini seçin ya da yalnızca dijital radyo kanallarını taramak için Dijital Radyo'yu seçin. 6. Yeni'yi seçin ve Program Listesi iletişim kutusu görünür. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 7. Uydu Kurulumu'na tıklayın. 8. Anahtar kullanıyorsanız, Anahtar Türü ve Giriş port numarasını seçin; kullanmıyorsanız bu adımı geçin. 9. Uydu Adı açılan listesinden Özel... seçin. 10. LNB Kurulumuverilerini yapılandırın. 11. Gelişmiş Ayarlar'a tıklayın

19 12. Uydu adı, Boylam, Frekans, FEC, Sembol Oranı ve Polarizasyon ayarlarını yapılandırın. 13. Frekans verilerini Frekans Listesine eklemek için Ekle'ye tıklayın. Seçilen frekans verilerini silmek için Kaldır veya değiştirmek için Değiştir'e tıklayın. Motor kullanıyorsanız, çanak anten konumunu ayarlayabilir, sinyal gücünü test edebilir ve daha sonra hızlı konumlandırma için konumu kaydedebilirsiniz. Listedeki frekanslardan birini seçin ve çanak antenin konumunu ayarlamak için veya tıklayın. Sinyal şiddeti ve kalitesi tespit edildikten sonra, bir Konum Numarası belirleyin ve seçilen uydu için çanak anten konumunu kaydetmek için Kaydet'e tıklayın. Bu konumun ayarını silmek için Temizle'ye tıklayın. Aynı uydu için, konumu sadece bir kez kaydetmeniz yeterlidir. Başka bir uydu için, lütfen kullanılmayan başka bir konum numarası belirleyin. 14. İhtiyacınız olan daha fazla frekans eklemek için önceki adımları tekrarlayın. Mevcut frekans tablosunu içe aktarmak istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Verilerini İçe Aktarma bölümüne bakınız. 15. Yeni uyduyu eklemek için Tamam'a tıklayın, ayarları kaydedin ve Gelişmiş Ayarlar iletişim kutusundan çıkın. Bu uydu verilerini silmek için Tamam seçeneğinin yanındaki Kaldır'a tıklayın veya kaydetmeden çıkmak için İptal'e tıklayın.

20 16. Uydu verilerini listeye eklemek için Ekle'ye tıklayın. Verileri silmek için Kaldır veya güncellemek için Değiştir'e tıklayın. 17. İhtiyacınız olan daha fazla uydu eklemek için önceki adımları tekrarlayın. 18. Ayarları kaydedip Uydu Kurulumu iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. 19. Tarama işlemini başlatmak için Program Tarama'yı tıklatın. Arama işlemini sonlandırmak isterseniz, Durdur'u tıklatın. Motor/çanak anten konumunu ayarladıysanız, Kanal Tarama'ya tıkladığınızda, motorun konumu ayarladığına dair bir mesaj çıkar. Kanal taraması ancak geri sayım süresinin dolması veya Devam tuşuna basılmasından sonra başlar. Geçersiz konumlandırma nedeniyle kanal taramanın başarısız olması durumunda, Devam tuşuna basmadan geri sayımın dolmasını beklemeniz tavsiye edilir. 20. Tarama işlemini ilerleme çubuğundan kontrol edebilirsiniz. Taramadan sonra, kutu içinde aktif TV kanallrı listelenir. Taranan kanalları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. Kırmızı yazılı dijital kanallar şifreli kanallardır (örn. ücretli TV kanalları). Uydu Verilerinin Değiştirilmesi

21 AVerTV 3D, varsayılan uydular için varsayılan frekans tablosuna sahiptir ve bu tabloyu aktif programlar veya kanalları aramak için kullanacaktır. Bu varsayılan verileri değiştirmek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki talimatları uygulayınız: 1. Denetim masasındaki Ayar düğmesini tıkltın ve Ayar'ı seçin. 2. Sol panodan kullanılabilir AVerMedia cihazını seçin (örneğin, AVerMedia R889). 3. Doğru Ülke/Bölge'yi seçin. 4. Sol bölmedeki Program'ı seçin. 5. Yalnızca dijital TV kanalı aramak için Dijital TV seçeneğini seçin ya da yalnızca dijital radyo kanallarını taramak için Dijital Radyo'yu seçin. 6. Yeni tuşuna tıkladığınızda Program Listesi iletişim kutusu açılır. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 7. Uydu Kurulumu'na tıklayın. 8. Anahtar kullanıyorsanız, Anahtar Türü ve Giriş port numarasını seçin; kullanmıyorsanız bu adımı geçin. 9. Uydu Adı açılan listesinden ihtiyacınız olan uyduyu seçin. Varsayılan Uydu Adı listesinden ihtiyacınız olan uyduyu bulamazsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Yeni Uydu Ekleme bölümüne bakınız. 10. LNB Kurulumu bilgilerini yapılandırın. 11. Listeye eklemek için Ekle'ye tıklayın. Seçilen uyduyu listeden silmek için

22 Kaldır'a tıklayın. 12. İhtiyacınız olan daha fazla uydu eklemek için önceki adımları tekrarlayın. 13. Listede değiştirmek istediğiniz uyduya tıklayın. 14. Gelişmiş Ayarlar'a tıkladığınızda Frekans Listesi bölümünde seçilen uydu için varsayılan frekans tablosunu görebilirsiniz. 15. Uydu ve frekans verilerini değiştirmek için listedeki frekanslardan birini seçin. İhtiyacınız olan frekansı bulamazsanız, kendiniz ekleyebilirsiniz. Lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Ekleme bölümüne bakınız. Mevcut frekans verilerini içe aktarmak istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Verilerini İçe Aktarma bölümüne bakınız. 16. Frekans, FEC, Sembol Oranı, Polarizasyon vb. gibi istediğiniz öğeleri değiştirin. Motor kullanıyorsanız, çanak anten konumunu ayarlayabilir, sinyal gücünü test edebilir ve daha sonra hızlı konumlandırma için konumu kaydedebilirsiniz. Listedeki frekanslardan birini seçin ve çanak antenin konumunu ayarlamak için veya tıklayın. Sinyal şiddeti ve kalitesi tespit edildikten sonra, bir Konum Numarası belirleyin ve seçilen uydu için çanak anten konumunu kaydetmek için Kaydet'e tıklayın. Bu konumun ayarını silmek için

23 Temizle'ye tıklayın. Aynı uydu için, konumu sadece bir kez kaydetmeniz yeterlidir. Başka bir uydu için, lütfen kullanılmayan başka bir konum numarası belirleyin. 17. Seçilen frekans verilerini güncellemek için Değiştir'e tıklayın. Listeye yeni frekans olarak eklemek için Ekle'ye tıklayın. Seçilen frekans verilerini silmek için Kaldır'a tıklayın. 18. Ayarları kaydedip Gelişmiş Ayarlar iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Bu uydu verilerini silmek için Tamam seçeneğinin yanındaki Kaldır'a tıklayın veya kaydetmeden çıkmak için İptal'e tıklayın. 19. Seçilen uydu verilerini güncellemek için Değiştir'e tıklayın. Seçilen uydu verilerini listeden silmek için Kaldır'a tıklayın. Seçilen uydu verilerini güncellemek için Değiştir'e tıklayın. 20. Ayarları kaydedip Uydu Kurulumu iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın.

24 21. Ardından tarama işlemini başlatmak için Kanal Tarama'ya tıklayın. Arama işlemini sonlandırmak isterseniz, Durdur'u tıklatın. Motor/çanak anten konumunu ayarladıysanız, Kanal Tarama'ya tıkladığınızda, motorun konumu ayarladığına dair bir mesaj çıkar. Kanal taraması ancak geri sayım süresinin dolması veya Devam tuşuna basılmasından sonra başlar. Geçersiz konumlandırma nedeniyle kanal taramanın başarısız olması durumunda, Devam tuşuna basmadan geri sayımın dolmasını beklemeniz tavsiye edilir. 22. Tarama işlemini ilerleme çubuğundan kontrol edebilirsiniz. Taramadan sonra, kutu içinde aktif TV kanallrı listelenir. Taranan kanalları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. Kırmızı yazılı dijital kanallar şifreli kanallardır (örn. ücretli TV kanalları). Frekans Eklenmesi AVerTV 3D, varsayılan uydular için varsayılan frekans tablosuna sahiptir ve bu tabloyu aktif programlar veya kanalları aramak için kullanacaktır. İhtiyacınız olan frekansı bulamazsanız, kendiniz ekleyebilirsiniz. Frekans eklemek için

25 1. Denetim masasındaki Ayar düğmesini tıkltın ve Ayar'ı seçin. 2. Sol panodan kullanılabilir AVerMedia cihazını seçin (örneğin, AVerMedia R889). 3. Doğru Ülke/Bölge'yi seçin. 4. Sol bölmedeki Program'ı seçin. 5. Yalnızca dijital TV kanalı aramak için Dijital TV seçeneğini seçin ya da yalnızca dijital radyo kanallarını taramak için Dijital Radyo'yu seçin. 6. Yeni tuşuna tıkladığınızda Program Listesi iletişim kutusu açılır. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 7. Uydu Kurulumu'na tıklayın. 8. Anahtar kullanıyorsanız, Anahtar Türü ve Giriş port numarasını seçin; kullanmıyorsanız bu adımı geçin. 9. Uydu Adı açılan listesinden ihtiyacınız olan uyduyu seçin. Varsayılan Uydu Adı listesinden ihtiyacınız olan uyduyu bulamazsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Yeni Uydu Ekleme bölümüne bakınız. 10. LNB Kurulumu bilgilerini yapılandırın. 11. Uyduyu listeye eklemek için Ekle'ye tıklayın. Seçilen uyduyu listeden silmek için Kaldır'a tıklayın. 12. İhtiyacınız olan daha fazla uydu eklemek için önceki adımları tekrarlayın. 13. Listede değiştirmek istediğiniz uyduya tıklayın.

26 14. Gelişmiş Ayarlar'a tıkladığınızda Frekans Listesi bölümünde seçilen uydu için varsayılan frekans tablosunu görebilirsiniz. 15. İhtiyacınız olan frekansı bulamazsanız, kendiniz eklemek için aşağıdaki talimatları uygulayınız. Uydu veya frekans verilerini değiştirmek istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Uydu Verilerini Değiştirme bölümüne bakınız. 16. Frekans, FEC, Sembol Oranı, Polarizasyon, vb. bilgileri yapılandırın. 17. İhtiyacınız olan frekansı listeye eklemek için Ekle'ye tıklayın. Seçilen frekans verilerini silmek için Kaldır'a tıklayın. Motor kullanıyorsanız, çanak anten konumunu ayarlayabilir, sinyal gücünü test edebilir ve daha sonra hızlı konumlandırma için konumu kaydedebilirsiniz. Listedeki frekanslardan birini seçin ve çanak antenin konumunu ayarlamak için veya tıklayın. Sinyal şiddeti ve kalitesi tespit edildikten sonra, bir Konum Numarası belirleyin ve seçilen uydu için çanak anten konumunu kaydetmek için Kaydet'e tıklayın. Bu konumun ayarını silmek için Temizle'ye tıklayın. Aynı uydu için, konumu sadece bir kez kaydetmeniz yeterlidir. Başka bir uydu için, lütfen kullanılmayan başka bir konum numarası belirleyin. 18. Ayarları kaydedip Gelişmiş Ayarlar iletişim kutusundan çıkmak için

27 Tamam'a tıklayın. Bu uydu verilerini silmek için Tamam seçeneğinin yanındaki Kaldır'a tıklayın veya kaydetmeden çıkmak için İptal'e tıklayın. 19. Seçilen uydu verilerini güncellemek için Değiştir'e tıklayın. Seçilen uydu verilerini listeden silmek için Kaldır'a tıklayın. Seçilen uydu verilerini güncellemek için Değiştir'e tıklayın. 20. Ayarları kaydedip Uydu Kurulumu iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. 21. Tarama işlemini başlatmak için Program Tarama'yı tıklatın. Arama işlemini sonlandırmak isterseniz, Durdur'u tıklatın. Motor/çanak anten konumunu ayarladıysanız, Kanal Tarama'ya tıkladığınızda, motorun konumu ayarladığına dair bir mesaj çıkar. Kanal taraması ancak geri sayım süresinin dolması veya Devam tuşuna basılmasından sonra başlar. Geçersiz konumlandırma nedeniyle kanal taramanın başarısız olması durumunda, Devam tuşuna basmadan geri sayımın dolmasını beklemeniz tavsiye edilir. 22. Tarama işlemini ilerleme çubuğundan kontrol edebilirsiniz. Taramadan sonra, kutu içinde aktif TV kanallrı listelenir. Taranan kanalları kaydetmek için,

28 Uygula'yı tıklatın. Kırmızı yazılı dijital kanallar şifreli kanallardır (örn. ücretli TV kanalları).

29 Frekans Verilerinin İçe Aktarılması Kanal taraması için içe aktarılacak hazır bir frekans veriniz (*ini) varsa, lütfen aşağıdaki talimatları uygulayınız: 1. Denetim masasındaki Ayar düğmesini tıkltın ve Ayar'ı seçin. 2. Sol panodan kullanılabilir AVerMedia cihazını seçin (örneğin, AVerMedia R889). 3. Doğru Ülke/Bölge'yi seçin. 4. Sol bölmedeki Program'ı seçin. 5. Yalnızca dijital TV kanalı aramak için Dijital TV seçeneğini seçin ya da yalnızca dijital radyo kanallarını taramak için Dijital Radyo'yu seçin. 6. Yeni'yi seçin ve Program Listesi iletişim kutusu görünür. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 7. Uydu Kurulumu'na tıklayın. 8. Anahtar kullanıyorsanız, Anahtar Türü ve Giriş port numarasını seçin; kullanmıyorsanız bu adımı geçin. 9. Uydu Adı açılan listesinden ihtiyacınız olan uyduyu seçin. Varsayılan Uydu Adı listesinden ihtiyacınız olan uyduyu bulamazsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Yeni Uydu Ekleme bölümüne bakınız. 10. LNB Kurulumu bilgilerini yapılandırın.

30 11. Uydu verilerini listeye eklemek için Ekle'ye tıklayın. Verileri silmek için Kaldır veya güncellemek için Değiştir'e tıklayın. 12. İhtiyacınız olan daha fazla uydu eklemek için önceki adımları tekrarlayın. 13. Ayarları kaydedip Uydu Kurulumu iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. 14. Al'a tıkladığınızda Al iletişim kutusu açılır. 15. Al'a tıkladığınızda Al iletişim kutusu açılır. 16. İstediğiniz kanal verilerini seçin Aç'a tıklayın. 17. İstediğiniz Alma Seçenekleri'ni seçerek veri dosyasını nasıl aktaracağınızı belirleyin. Seçenekler aşağıda açıklanmıştır: Program listesine al: Bu seçenek, aktarılan dosyadaki program verilerini seçilen giriş portunun program listesine ekler. Bu seçenek etkin olduğunda, programları yeniden taramadan yeni eklenen programlara erişebilirsiniz. Listenin sonuna ekle: Aktarılan

31 program verileri uygulamanın program listesinin sonuna eklenir. Kopyalanan program verisinin üzerine yaz: Aktarılan program verileri aynı ise uygulamanın program listesinin üzerine yazılır. Program adının üzerine yaz: Kopyalanan program verileri için, program adları yerine aktarılan veriler geçer. Uydunun frekans tablosuna al: Bu seçenek, aktarılan dosyada kayıtlı frekansları seçilen uydunun frekans tablosuna ekler. Not: En güncel program verilerini almak için Uydunun frekans tablosuna al'ı seçerek kanalları yeniden taramanız tavsiye edilir. Çünkü aktarılan dosyada kayıtlı program verileri en güncel veriler olmayabilir. 18. Dosyayı aktarıp Al iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'a tıklayın. Kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. 19. Ardından aktardığınız öğeye bağlı olarak aktarılan program veya frekans verilerini görebilirsiniz. o Uydu veya frekans verilerini değiştirmek istiyorsanız, lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Uydu Verilerini Değiştirme bölümüne bakınız. o İhtiyacınız olan frekansı bulamazsanız, kendiniz ekleyebilirsiniz. Lütfen Temel İşlemler > TV İzleme > Frekans Ekleme bölümüne bakınız.

32 20. Tarama işlemini başlatmak için Program Tarama'yı tıklatın. Arama işlemini sonlandırmak isterseniz, Durdur'u tıklatın. 21. Tarama işlemini ilerleme çubuğundan kontrol edebilirsiniz. Taramadan sonra, kutu içinde aktif TV kanallrı listelenir. Taranan kanalları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. Kırmızı yazılı dijital kanallar şifreli kanallardır (örn. ücretli TV kanalları). Ses Seviyesini Ayarlama Denetim Masasında, ses seviyesini artırmak veya azaltmak için farenizi Ses düğmesi üzerine sürükleyip bırakın. Sesi ayarlamak için sayısal tuş takımı üzerinden + / tuşlarına da basabilirsiniz. ya da 1. TV monitörünü sağ tıklatın. Açılır menü göründüğünde, Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin ya da Kontrol panelinden Program Listesi düğmesine basın ve ardından Bireysel Kanal Ayarı düğmesine tıklayın.

33 2. İletişim kutusu göründüğünde, Ses sekmesini seçin. 3. Sistem ses seviyesini, ses dengesini veya aygıt ses seviyesini ayarlamak için, ve öğesini kullanın ya da kaydırıcı çubuğu sürükleyin. 4. Varsayılan olarak, sağ ve sol ses seviyeleri aynıdır. Sağ ve sol ses seviyesini tek tek ayarlamak isterseniz, Kilitle onay kutusunu temizleyin ve ses seviyesini ayarlamak için ve öğesini kullanın. 5. Ses seviyesini tek tek ayarlamak isterseniz, Geçerli kanala bu ayarı uygula'yı seçin ve ses seviyesini artırmak veya azaltmak için önceki adımları tekrarlayın. 6. Dönüştürülen ayarları tüm kanallara uygulamak için, Tümünü Uygula 'yı tıklatın. 7. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan düğmesini tıklatın.

34 TV Kanalı Seçme TV kanalları arasında geçiş yapmak için üç yöntem vardır: 1. Denetim masasındaki Program Listesi düğmesini tıklatın ve Program Listesi'ni seçin. 2. İstediğiniz kanala ulaşıncaya kadar Kanal Yukarı/Aşağı düğmelerini (TV monitörü penceresi veya Denetim Masasındaki) arka arkaya tıklatın. ya da İstediğiniz kanal numarasını getirmek için Sayısal düğmelere tıklayın. ya da İstediğiniz kanalı seçmek için denetim masasındaki Kanal Göstergesi alanını sağ tıklatın. Şifreli kanallar (örn. ücretli TV kanalları) kırmızı olarak gösterilmiştir.

35 İstenmeyen Kanalları Kaldırma İstenmeyen kanalları kanal listesi dışında bırakmak için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Gelişmiş'i tıklatın. Ardından Gelişmiş Program Konfigürasyonu iletişim kutusu görünür. 3. Program Bilgileri bölümünde, istenmeyen kanalı seçin ve ardından Sil'i tıklatın. Bu kanal kaldırılır ve bu programlara artık ulaşamazsınız. Program Listelerini Ekleme ve Silme Program listesi, Kanal Yukarı/Aşağı düğmesine basarak sadece seçilen kanallar arasında gezinmenizi sağlar. Yeni program listesi eklemek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı

36 seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Yeni'yi seçin ve Program Listesi iletişim kutusu görünür. 3. Program listesi adını yazın ve Tamam'ı tıklatın. 4. Program Tarama'yı tıklatın ve tarama işlemine devam etmek için Evet'i tıklatın. 5. Kullanılabilen kanallar Program Bilgileri'inde listelenir ve artık onay kutusunu temizleyerek istenmeyen programları silebilirsiniz. 6. Ayarı kaydetmek için Uygula'yı ve o anki iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Ya da, kaydetme işlemini iptal etmek için İptal'i tıklatabilirsiniz. Her yeni program oluşturduğunuzda programları taramak istemiyorsanız, Kopyala işlevini kullanabilirsiniz. Program Listesi Kopyala işlevini kullanmak için

37 1. Program aşağı açılır menüsünden, kopyalamak istediğiniz program listesini seçin. 2. Kopyala'yi tıklatın ve Program Listesi iletişim kutusu görünür. 3. İstediğiniz adı girin ve Tamam'ı tıklatın. 4. Son olarak, yukarıda açıklanan adımlardaki gibi istenmeyen kanalların yanındaki onay işaretini silin. Program listesini silmek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Program aşağı açılır listesinden, kaldırmak istediğiniz grup adını seçin. 3. Seçilen program listesini kaldırmak için, Sil'i tıklatın. Kanal Adı veya Açıklama Belirleme Kanal adı atamak veya açıklama belirlemek için

38 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Ad sütunu altında, ad veya açıklama atamak istediğiniz kanalın metin kutusunu çift tıklatın. 3. Kanal adı veya açıklamayı girin ve ardından Enter tuşuna basın. ya da 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Gelişmiş'i tıklatın. 3. Ad veya açıklama atamak istediğiniz kanalı/programı seçin. 4. Ad metin kutusuna istediğiniz ad veya açıklamayı girin. 5. Ayarları kaydetmek için Uygula'ya bsın ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Ya da, kaydetmeden iptal etmek için, İptal'e basabilirsiniz. Program Listesi Adını Değiştirme Program listesini yeniden adlandırmak için

39 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Gelişmiş'i tıklatın. 3. Program Listesi Adı metin kutusuna istediğiniz adı girin. 4. Ayarları kaydetmek için Uygula'ya bsın ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Ya da, kaydetmeden iptal etmek için, İptal'e basabilirsiniz. Sinyal Kaynağını Değiştirme Sinyal kaynağını değiştirmek için 1. Denetim masasındaki Kaynak Değiştirme'yi tıklatıp sürükleyin. 2. Kaynak Değiştirme'de seçtiğiniz son dört sinyal kaynağı listelenir. Daha fazla kullanılabilir sinyal kaynağı seçeneği için, Kaynak Paneli'ni tıklatıp açın ve istediğiniz sinyal kaynağını seçin. ya da Denetim masasındaki Sinyal Durumu simgesini sağ tıklatın ve açılır menü görünür. İstediğiniz sinyal kaynağını seçin.

40 Not: Sinyal seçenekleri satın aldığınız ürüne bağlı olarak değişebilir. Altyazı İşlevini Etkinleştirme Yerel yayıncılarınız altyazı hizmeti sağlıyorsa, bu metinleri görüntüleyebilirsiniz. Altyazıyı etkinleştirmek için 1. TV ekranına sağ tıklayın. Açılır menüde, Altyazı üzerine gelin ve istediğiniz dili seçin. 2. Altyazıyı gizlemek için, lütfen TV ekranını sağ tıklatın, Altyazıyı İptal Et'in üzerine gelin ve Çıkış'ı seçin. Kanal Grupları Oluşturma Yeni kanal grubu eklemek için

41 Denetim Masasındaki Program Listesi düğmesini tıklatın. Program Grubu'nu seçin. Ardından Ayar düğmesini tıklatın. ya da Denetim Masasındaki Program Listesi düğmesini tıklatın. Program Grubu Ayarı'nı seçin. 1. İletişim kutusu göründüğünde, Yeni düğmesini tıklatın. 2. Metin kutusunda istediğiniz adı belirtin. 3. Kanalı sol bölmede seçin ve ardından seçiminizi istediğiniz gruba eklemek için öğesini tıklatın. Ya da, seçilen kanalları istediğiniz gruba sürükleyip bırakın. 4. Ayarları kaydetmek için, Kaydet 'yı tıklatın. OSD Özniteliklerini Değiştirme Ekran Menüsü özniteliğini değiştirmek için

42 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Kişiseleştir'i seçin. 2. Bu sayfada, Perde Efekti'ni (Belirme/Silinme) özelleştirebilir, kayar noktalı çerçeve hızını (LCD Hızı) ayarlayabilir ve TV monitörü ile denetim masasının görünümünü (Dış Görünümler) değiştirebilirsiniz. 3. Ardından sol panodan Ekran Menüsü'nü seçin. 4. Bu sayfada, TV monitöründeki farklı görüntü bilgileri için açılan menüden TV sistemini seçebilirsiniz. Ayrıca, Ekran Menüsü rengini de (Metin, Kenar, Arka Plan) ayarlayabilirsiniz. 5. Ayarları kaydetmek için Uygula ya da kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. Ekran Rengini İnce Ayarlama TV ekranının rengini veya resim kalitesini ayarlamak için

43 1. TV monitörünü sağ tıklatın. Açılır menü göründüğünde, Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin ya da kontrol panelinden Program Listesi düğmesine basın ve ardından Bireysel Kanal Ayarı düğmesine tıklayın. 2. İletişim kutusu göründüğünde, Ekran sekmesini seçin. 3. Ardından, ya da kaydırıcıyı kullanarak doğru rengi elde edinceye kadar Parlaklık, Kontrast, Renk, Doygunluk ve Netlik'i ayarlayabilirsiniz. 4. Belirli bir kanalın rengini ayarlamak isterseniz, Geçerli kanala bu ayarı uygula'yı seçin ve önceki adımı tekrarlayın. Dönüştürülen ayarları tüm kanallara uygulamak için, Tümünü Uygula düğmesini tıklatın. 5. Fabrika ayarlarına geri dönmek için Varsayılan düğmesini tıklatın. Çoklu Kanal Önizleme

44 Çok kanallı önizleme fonksiyonu, ekranda aynı anda 4~64 TV kanalını görüntüleyebilir. (Varsayılan olarak, 16 TV kanalı gösterilir.) Bu kanallarda halihazırda hangi TV programlarının olduğunu açıkça görebilirsiniz. Önizleme kanallarını seçmek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panodan kullanılabilir bir AVerMedia cihazı seçin. 2. Daha sonra istenen sinyal girişini seçin. 3. Bu sayfada, kanalları onay kutusu yanındaki öğesini tıklatıp ekleyerek seçebilirsiniz. Kanalları önizleme kanal listesinden silmek isterseniz, temizleyin. öğesini

45 Kanalları önizlemek için: 1. Çoklu Kanal Önizleme düğmesini tıklatın. Ekran kademeli olarak o an seçili kanaldan başlayarak TV kanallarıyla doldurulur. Not: Varsayılan olarak, 16 TV kanalı gösterilir. Önizleme hücresi numaralarını değiştirmek için, lütfen aşağıdaki Çoklu Kanal Önizleme ayarlarını değiştirmek için bölümüne bakın. 2. Bir kanal seçin ve sadece o kanalı izleyip diğerlerini dondurmak içinuzaktan kumandada 5 sayı tuşuna basın. Diğer kanalları izlemeye devam etmek isterseniz, klavyede C harfine basın. Çoklu Kanal Önizlemesinden çıkmak ve TV Monitörü penceresinde bir kanal gösterek için Ekrandaki kanallardan birini seçin ve o kanalı çift tıklatın. ya da Klavyenin ok tuşlarını kullanın ve ardından Enter tuşuna basın. O kanal ayarlanır. ya da Seçilmiş bulunan TV kanalına dönmek için sağ fare düğmesine tıklayın veya ESC tuşuna basın. Çoklu Kanal Önizleme ayarlarını değiştirmek için

46 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Çoklu Kanal Önizleme'yı seçin. 2. Burada aşağı açılan menüden önizleme hücresi sayısını belirleyebilirsiniz (2x2~8x8). 3. Ayrıca, metin kutusuna önizleme gecikme süresini de (1~99 saniye) belirtebilirsiniz. 4. Kanalları önizlerken ses kapatmak, çoklu kanal önizlemesini daima tam ekran olarak başlatmak veya çoklu kanal önizlemesini daima ilk kanaldan başlatmak isterseniz onay kutusunu seçin

47 EPG (Elektronik Program Kılavuzu) Dijital EPG Elektronik Program Kılavuzu (EPG), sonraki program zamanını ve hatta tüm haftanın program zamanlarını kontrol etmenizi sağlayan bir hizmettir. Bölgenizde/ülkenizde EPG hizmeti sağlanıyorsa, AVerTV 3B EPG işlevini kullanabilirsiniz. EPG penceresini açmak için 1. Denetim masasındaki EPG düğmesini tıklatın. ya da TV monitörüne sağ tıklayın ve EPG seçin. 2. EPG penceresinde Program aşağı açılan menüsünden istediğiniz programı seçin ve EPG penceresinde bir haftalık program gösterilir. Ayrıca, pencereniz sağ bölmesinde program adı süre ve program hakkında açıklama gibi ilgili bilgileri de görebilirsiniz. 3. Ek olarak, kanalları değiştirirken TV ekranında o anki ve sonraki program bilgileri gösterileblir. EPG penceremizde ayrıca programları izleme ve kaydetme zamanlamasını da önceden ayarlayabilirsiniz. EPG'den bir programı önceden ayarlamak için

48 1. EPG penceresini açın. 2. Favori programlarınızı seçin 3. Ardından AVerTV 3B'yi çalıştırmak için Kaydet veya TV Uygulamasını Çalıştır 'ı tıklatın. Ve, sistem komutunuzu zamanında yürütür. 4. EPG verilerinde birden fazla dil varsa, EPG dilini değiştirmek için öğesini tıklatabilirsiniz. Çok dilli olmayan EPG verileri için, bu işlev devredışı olacaktır. 5. EPG listesini zamana veya kanala göre sıralamak için Ekran Modu'nu tıklatın. EPG işlevini kullanmak için, lütfen EPG GMT ayarlarının doğru olduğundan emin olun. 1. Denetim masasındaki öğesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. 2. Sol bölmedeki Dijital TV'yi seçin. 3. Gelişmiş'i tıklatın.

49 4. Gelişmiş Program Konfigürasyonu penceresinde istediğiniz kanalı tıklatın. 5. EPG GMT ayarları bölümünde, EPG saatini yerel saate göre ayarlamak için Özelleştirilmiş EPG saatini kullanma'yı seçin. ya da EPG saatini bilgisayarınızın işletim sistemindeki saat dilimine göre ayarlamak için Standart EPG zamanını kullanma'yı seçin. Zaman Kaydırma Zaman Kaydırma işlevi, TV/Radyo programını arka planda kaydeder ve kaydedilen programın herhangi bir bölümüne geri dönüp izlemenizi sağlar. Aynı zamanda, gösterinin herhangi bir bölümünü kaçırmamanız için TV/Radyo programı kaydedilir ve kayıttan yürütülür. Ayrıca, reklamları atlamak için ileri gidebilir ya da sahneleri bir defa daha oynatmak için geri alabilirsiniz. Zaman Kaydırma Denetimleri Canlı programı kaydetme, programı bıraktığınız yerden yürütme, ileri gitme, geri gitme, vb. işlemleri başlatmak için Denetim Masasındaki aşağıdaki düğme denetimlerini kullanın.

50 DÜĞME İŞLEV Geri Enstantane Tam Ekran Kayıttan Yürütme Arama Durdur Zaman Kaydırma/ Duraklat İleri Ses Geri Kayıt Süresi Zaman Kaydırma Bilgisi Aralıklarla geri gitmek için tıklatın Tek görüntü veya görüntü serisi çeker. TV/Video programlarını tam ekranda gösterir. Kaydedilmiş programın herhangi bir bölümüne gitmek için, kaydırıcı sekmesini sürükleyin. Kaydı durdurmak ve canlı programa geri dönmek için tıklatın Canlı programı arka planda kaydetmek ve aynı anda kayıttan yürütmek için tıklatın. / Kayıttan yürütmeyi geçici olarak dondurmak için tıklatın. Aralıklarla ileri atlamak için tıklatın Ses seviyesini artırmak/azaltmak için farenizi sağa/sola sürükleyin. Zaman Kaydırma sırasında geri kayıt süresini gösterir. Zaman Kaydırma kayıt süresini ve dosya bilgisini gösterir.

51 Zaman Kaydırma Ayarlarını Özelleştirme Zaman Kaydırma işlevini kullanmaya başlamadan önce, kayıt ayarlarının gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını kontrol edin. Ayarları kontrol etmek ve özelleştirmek için: 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Saklama'yı seçin. 2. Varsayılan olarak, Zaman Kaydırma geçici video dosyaları oluşturarak TV programını kaydeder ve Durdur düğmesini tıklattığınızda bu dosyayı siler. 3. Kaydet bölümünde, dosya adı formatını, kayıt süresini dosya boyutunu ve hedef klasörünü belirleyebilirsiniz. 4. Yeni ayarları kaydetmek için Uygula'yı ve o anki iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Ya da, orijinal ayarları kullanmak için İptal'i tıklatın.

52 Zaman Kaydırma İşlevini Kullanma Canlı programı duraklatmak için 1. Denetim masasındaki Zaman Kaydırma düğmesini tıklatın. Uygulama programı kaydetmeye başlar. 2. Geri gitmek istediğinizde, izlemek ya da dinlemek istediğiniz bölüme geri gitmek için Kayıttan Yürütme Arama kaydırıcısı çubuğunu kullanın. İzlemek veya dinlemek istediğiniz bölümü görünceye kadar farenizi tıklatıp kaydırıcı sekmesini sola sürükleyin ve ardından fare düğmesini serbest bırakın. 3. Ayrıca, bıraktığınız bölüme ulaşıncaya kadar sabit aralıklarla geri gitmek için Geri düğmesini de tıklatabilirsiniz. 4. İleri gitmek veya kaydın bazı bölümlerini atlamak için (örneğin, TV reklamları), kaydırıcı sekmesini sağa sürükleyin. Sabit aralıklarla ileri gitmek için, İleri düğmesini de tıklatabilirsiniz. 5. Kayıttan yürütmeyi geçici olarak duraklatmak için Duraklat düğmesini tıklatın. Devam etmek için tekrar Duraklat düğmesini tıklatın. 6. Canlı programı gerçek zamanlı izlemeye geri dönmek için, Durdur düğmesini tıklatın. Bu işlem Zaman Kaydırma işlevini kapatır ve canlı programa geri döner. Dosya kalitesini özelleştirmek için

53 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Zaman Kaydırma'yı seçin. 3. Video dosyasını kaydetmek isterseniz, Kaydedilen Dosyaları Diske Kaydet onay kutusunu seçin. 4. Burada tampon bellek boyutunu belirleyebilirsiniz. 5. Lütfen kullandığınız aygıta bağlı olarak öğelerin değişebileceğini unutmayın. 6. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan'ı tıklatın.

54 Kaydetme ve Kayıttan Yürütme Bilgisayarınızı dijital video kayıt aygıtı olarak kullanabilir ve favori programlarınızı kaydedebilir ya da harici bir kaynaktan sabit disikinize kayıt yapabilirsiniz. Ayrıca, CD-R ve DVD diskler gibi çıkarılabilir optik medyaya yazmayı kolaylaştırmak için kayıt dosyalarını uygun boyutlara da bölebilirsiniz. Kayıt Denetimleri Kaydetme ve video kayıttan yürütme için aşağıdaki düğme denetimlerini kullanın. DÜĞME İŞLEV 1 Enstantane Tek görüntü veya görüntü serisi çeker. 2 Tam Ekran TV/Video programlarını tam ekranda gösterir. 3 Durdur Kaydı veya kayıttan yürütmeyi durdurmak için tıklatın. 4 Kaydet O anki programı kaydeder. 5 Ses Ses seviyesini artırmak/azaltmak için farenizi yukarı/aşağı sürükleyin. 6 Kayıt Süresi Kayıt süresini gösterir. 7 Kayıt Bilgisi Kaydedilen dosya bilgilerini

55 gösterir. Kayıt Ayarları Kayıttan önce, ayarların gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını kontrol edin. 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Saklama'yı seçin. 2. Varsayılan olarak, sistem kayıt Tarih ve Saati'ni dosya adı formatı olarak ayarlar. Kendi dosya adı formatınızı oluşturmak için, lütfen Özelleştir'i tıklatın. 3. Kayıt Süresi seçeneği kayıt süresini belirtmenizi sağlar; aksi takdirde, sistem sabit sürücünüzün alabileceği en büyük klipi kaydeder. 4. Kayıt dosyalarını CD-R (650 MB) ve DVD (4096 MB) diskleri gibi çıkarılabilir optik medyaya yazmak için küçük parçalara bölebilirsiniz. Dosya Boyutunu Böl seçeneğini etkinleştirin ve her video dosyası sınırı aşmayacak şekilde aşağı açılır menüden uygun video dosyası boyutunu seçin. Ya da, istediğiniz dosya boyutunu atamak için, Özelleştir'i seçebilirsiniz. 5. Hedef klasörü belirleyin. İstediğiniz klasörü seçmek için öğesini tıklatın. 6. Ayarları kaydetmek için Uygula'yı ve o anki iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Bu işlemi iptal etmek için, İptal'i tıklatın.

56 Dosya biçimini belirlemek için, lütfen Video Kayıt Ayarlarını Özelleştirme veya Ses Kayıt Ayarlarını Özelleştirme bölümüne bakınız. Kayıt İşlevini Kullanma Program kaydetmek için 1. Denetim Masasındaki Kayıt düğmesini tıklatın. 2. Kaydı durdurmak ve canlı TV programına dönmek için Durdur düğmesine tıklayabilirsiniz. Kaydedilen Porgramı Yürütme Kaydettiğiniz her TV programı atanmış hedef klasöre video dosyası olarak kaydedilir. DÜĞME İŞLEV 1 Önceki Dosyayı Oynat Oynatma listesinde önceki video dosyasına gitmek için tıklatın. 2 Tam Ekran TV/Video programlarını tam ekranda gösterir. 3 Yürüt / Duraklat Kayıttan yürütmek için tıklatın / Kayıttan yürütmeyi geçici olarak dondurmak için tıklatın.

57 4 Kayıttan Yürütme Arama Kaydedilmiş dosyanın herhangi bir bölümüne gitmek için, kaydırıcı sekmesini sürükleyin. 5 Durdur Kaydı veya kayıttan yürütmeyi durdurmak için tıklatın. 6 Çalma Listesi Kayıttan yürütlecek video dosyalarının çalma listesini oluşturmak için tıklatın. 7 Sonraki Dosyayı Oynat Oynatma listesinde sonraki video dosyasına gitmek için tıklatın. 8 İleri Sonraki kayıttan yürütme hızı seviyesine geçmek için tıklatın. 9 Ses Ses seviyesini artırmak/azaltmak için farenizi yukarı/aşağı sürükleyin. 10 Geri Kayıt Süresi Kayıttan yürütme sırasında geri kayıt süresini gösterir. 11 Kayıttan Yürütme Bilgisi 12 Yürütmeyi Tekrarlama Durumu Kayıttan yürütme dosyası bilgilerini gösterir. Tekrarlama işlevini etkinleştirmek için, denetim masasındaki tekrarla simgesini sağ tıklatın. Sistem çalma listesindeki dosyaları sürekli olarak kayıttan yürütür. Kaydedilen video dosyalarını kayıttan yürütmek için Kayıttan yürütmek için Yürüt düğmesini tıklatın veya kaydedilen video dosyasını TV monitörü ya da Denetim Masasına sürükleyin. ya da Uygulamayı çalıştırmak ve kayıttan yürütmek için, kaydedilen dosyayı AVerTV masaüstü simgesine sürükleyin. ya da 1. Çalma Listesi düğmesini tıklatın ve Kayıttan Yürütme Listesi penceresinin sağ üst bölmesinde bazı kaydedilmiş video dosyalarının listelendiğini görebilirsiniz. 2. Çalma listesine başka video dosyaları eklemek için, önce istenilen video dosyalarını içeren klasörü bulmak üzere sol bölmedeki dosya'ya gidin. Klasörü bulduğunuzda, medya dosyaları sağ üst bölmede gösterilir. İstediğiniz dosyaları seçin ve ardından Ekle'yi ya da klasördeki

58 tüm medya dosyalarını çalma listesine eklemek için Tümünü Ekle'yi tıklatın. 3. Dosyaları Kayıttan Yürütme Listesi'nden silmek için, sağ lat bölmedeki isteden seçin ve Sil'i ya da kayıttan yürütme listesindeki tüm dosyaları silmek için Tümünü Sil'i tıklatın. Kaydedilen video dosyalarının kayıttan yürütlmesini TEKRARLAMAK için TV monitörüne çift tıklayın, Geri Oynat seçin ve fonksiyonu etkinleştirmek için Birini Tekrarla veya Tümünü Tekrarla'yı seçin. Tekrarlama işlevini devre dışı bırakmak için, Tekrar Kapalı'yı seçin. ya da Kontrol Panelinden Tekrar Simgesi'ne sağ tıklayın. Açılan menüde,birini Tekrarla, Tümünü Tekrarla ya da Tekrar Kapalı üzerine gelin. ya da Kontrol Panelinden Tekrar Simgesi'ne basarak Birini Tekrarla, Tümünü Tekrarla veya Tekrar Kapalı seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Kayıtlı video dosyalarını geri oynatırken hızlı-ileri oynatma hızını değiştirebilirsiniz.

59 Geri oynatma kaydırıcısına sağ tıklayın ve ileri hızı listesinden istediğiniz hızı seçin. ya da 1. Kaydırıcının sağ ucundaki Hızlı Oynatma Hızı Döngüsü simgesini tıklatın. Kayıttan yürütme hızı listesindeki sıralamaya göre sonraki hız seviyesine geçmek için tıklatın. 2. Hızlı ileri kayıttan yürütme modunda, Yürüt düğmesi Duraklat olarak gösterilir. Kayıttan yürütmeyi geçici olarak dondurmak için Duraklat düğmesini ve kayıttan yürütmeyi devam ettirmek için Yürüt düğmesini tıklatın. Resim İçinde Resim Ekranı Resim içinde resim penceresi özelliği ile, kaydedilen video dosyalarını kayıttan yürütebilir ve aynı anda canlı TV izleyebilirsiniz. PIP işlevini etkinleştirmek için 1. TV monitörüne sağ tıklayın, PIP seçin ve Etkinleştir'e tıklayın. 2. Ayrıca, PIP'in üzerine gidin ve istediğiniz PIP penceresi konumunu seçin. 3. PIP işlevini devre dışı bırakmak için, Kapat'ı seçin. Konum Sol Üst Köşe / Sağ Üst Köşe / Sol Alt Köşe / Açıklama PIP penceresini sol üst köşede göster PIP penceresini sağ üst köşede göster PIP penceresini sol alt köşede göster

60 Sağ Alt Köşe / Taşınabilir / PIP penceresini sağ alt köşede göster PIP penceresini yeniden boyutlandır ve ana pencereden ayır Varsayılan olarak, kaydedilen video dosyalarını ana pencerede kayıttan yürütebilir ve aynı anda PIP penceresinde canlı TV izleyebilirsiniz. Video kayıttan yürütmeyi PIP penceresine ve canlı TV'yi ana pencereye geçirmek için düğmesine basın. PIP penceresinin boyutunu ve ana pencere ile PIP penceresi arasındaki mesafeyi belirlemek için düğmesine de basabilirsiniz. PIP penceresinden çıkmak için, düğmesine basın. Zaman Kaydırma İşlevini Kullanma Canlı programı duraklatmak için 7. Denetim masasındaki Zaman Kaydırma düğmesini tıklatın. Uygulama programı kaydetmeye başlar. 8. Geri gitmek istediğinizde, izlemek ya da dinlemek istediğiniz bölüme geri gitmek için Kayıttan Yürütme Arama kaydırıcısı çubuğunu kullanın. İzlemek veya dinlemek istediğiniz bölümü görünceye kadar farenizi tıklatıp kaydırıcı sekmesini sola sürükleyin ve ardından fare düğmesini serbest bırakın. 9. Ayrıca, bıraktığınız bölüme ulaşıncaya kadar sabit aralıklarla geri gitmek için Geri düğmesini de tıklatabilirsiniz. 10. İleri gitmek veya kaydın bazı bölümlerini atlamak için (örneğin, TV reklamları),

61 kaydırıcı sekmesini sağa sürükleyin. Sabit aralıklarla ileri gitmek için, İleri düğmesini de tıklatabilirsiniz. 11. Kayıttan yürütmeyi geçici olarak duraklatmak için Duraklat düğmesini tıklatın. Devam etmek için tekrar Duraklat düğmesini tıklatın. 12. Canlı programı gerçek zamanlı izlemeye geri dönmek için, Durdur düğmesini tıklatın. Bu işlem Zaman Kaydırma işlevini kapatır ve canlı programa geri döner. Dosya kalitesini özelleştirmek için 7. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 8. Zaman Kaydırma'yı seçin. 9. Video dosyasını kaydetmek isterseniz, Kaydedilen Dosyaları Diske Kaydet onay kutusunu seçin. 10. Burada tampon bellek boyutunu belirleyebilirsiniz. 11. Lütfen kullandığınız aygıta bağlı olarak öğelerin değişebileceğini unutmayın. 12. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan'ı tıklatın. Programlayıcı Programlayıcı, favori TV/Radyo programlarınızı izlemek ve kaydetmek için önceden ayarlanmış program listesi oluşturmanızı sağlar. TV/Radyo programının kaydedileceği gün ve saati ayarlayabilir ve kayıt süresini belirleyebilirsiniz. Programlayıcı Denetimleri Bu uygulamayı çalıştırmak için

62 1. Denetim Masasındaki Program düğmesini tıklatın. Programlayıcı iletişim kutusu görünür. 2. Program sütununun yanındaki onay kutusu, programın önceden ayarlanan zamanda yürütleceğini gösterir. Uygulama programlanmış bir görevi yürütmeye başladığında, sistem onay işaretini otomatik olarak temizler. Programı geçici olarak atlamak istiyorsanız onay kutusunu temizleyin. 1 Sonraki Program Saati Sonraki program etkinleştirme saatini gösterir. 2 Ekle Yeni program ekler. 3 Değiştir 4 Sil Önceden ayarlanmış bir program seçin ve değişiklik yapmak için bu düğmeyi tıklatın. Seçilen programı silmek için bunu tıklatın. 5 Süresi Geçmiş Programı Sil Süresi geçmiş programı silmek için bunu tıklatın. 6 Tümünü Sil Tüm programları silmek için bunu tıklatın.

63 7 Geçerli Zaman O anki saati gösterir.

64 Program Ekleme Yeni program oluşturmak için 1. Ekle düğmesini tıklatın. 2. Program Sihirbazı iletişim kutusu görünür. 3. Program Adı metin kutusuna istediğiniz adı girin. 4. İşlev aşağı açılan menüsünde programlanacak eylemi seçin. o AVerTV'yi Çalıştır : TV programı izleyin veya radyo yayını dinleyin. o Kaydet : TV/Radyo programını ileride izlemek/dinlemek için kaydeder. o Sessiz Kayıt : TV/Radyo programını çalıştırmak yerine arka plan kaydı yapar. o Zaman Kaydırma : Zaman Kaydırma işlevini etknleştirecek bir görev programlar. Not: Sessiz Kayıt'ı seçerseniz, uygulama kayıt görevini gerçekleştirirken, görev çubuğunda simgesi görünür (ekranın sağ alt köşesi). Kaydedilen TV/FM programını hemen izlemek veya dinlemek için bu simgeyi çift tıklatın. 5. Kayıt Sonrası Şemaları'nda, programlanan kayıt tamamlandıktan sonra güç denetim durumunu seçin. o TV İzle: Gerçek zamanlı TV moduna geçer.

65 o o o o Çıkış: AVerTV Uygulamasını kapatır. Bekleme: Monitör ve sabit disklerinizi kapatır. Uyku: Her şeyi kaydeder ve bilgisaayrınızı kapatır. PC'yi Kapat: Bilgsayarınızı kapatır. Not: Aşağı açılır menüden TV İzle'yi seçerseniz, Sessiz Kayıt görevini tamamladıktan sonra görev çubuğunda simgesi görünür (ekranın sağ alt köşesi). Bu simgeyi tıklattığınızda derhal canlı TV izleyebilir veya radyo dinleyebilirsiniz. 6. Kanal Ayarı bölümünde istediğiniz aygıtı, video kaynağını, grubu ve kanalı seçin. 7. Tarih / Saat bölümünde, kayıt sıklığını seçin. Bir Defa, Haftalık ya da Her Gün. o Bir Defa : Programı önceden ayarlanmış gün ve saatte gerçekleştirir. o Haftalık : Programı her hafta önceden belirlene gün ve saatte gerçekleştirir. o Günlük : Programı her gün önceden ayarlanan saatte gerçekleştirir. 8. Adım 4'te AVerTV'yi Çalıştır'ı seçerseniz, ayarları tamamlamak için Ekle'yi tıklatın. 9. Kaydet veya Sessiz Kayıt'ı seçerseniz, aiağıdakileri yapmanız gerekir. 10. Gelişmiş simgesini tıklatın. 11. Kayıt Ayarı bölümünde, dosya formatını, kayıt süresini, dosya boyutunu, hedef klasörünü ve ses modunu belirleyebilirsiniz. 12. Yeni programı kaydetmek için Ekle ya da kaydetmeden iptal etmek için

66 İptal'i tıklatın. Görüntü Yakalama Bilgisayar monitçrünüzde TV veya kaydedilmiş bir video izlerken, belgeleriniz sunumlarınız veya web sayfalarınız için AVerTV 3B uygulamasını görüntü yakalamak üzere kullanabilirsiniz. Hedef Klasörü Ayarlama Görüntüleri yakalamaya başlamadan önce, ilk olarak yakalanan görüntülerin kaydedileceği hedef klasörü belirleyin. Hedef klasörü belirlemek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Enstantane'yi seçin. 2. Ardından yakalanan görüntüleri kaydetmek istediğiniz klasörü seçmek için düğmesine tıklayın. TV/Video Görüntüsü Yakalama Hareketsiz görüntü yakalamak için 1. Denetim masasındaki Enstantane düğmesini tıklatın. Yakalanan görüntülerin küçük resimlerini gösteren Albüm görünür. 2. Başka görüntüleri yakaladıkça Albüm'e yeni küçük resimler eklenir. 3. Görüntüleri varsayılan görüntü göstericiyle tam ekran pencerede görüntülemek için küçük resimleri çift tıklatın.

67 DÜĞME 1 Duvar Kağıdı 2 Farklı Kaydet 3 Çıkar 4 Tümünü Çıkar Yakalanan görüntüyü kaydetmek için 1. Görüntünün küçük resmini seçin. 2. Farklı Kaydet düğmesini tıklatın. 3. Farklı Kaydet iletişim kutusu görünür. 4. Dosya Formatı aşağı açılır menüsünden, yakalanan görüntünün kaydedileceği formatı seçin. 5. Renk Bit Derinliği formatını seçin. Seçenekler seçilen dosya formatına bağlıdır M renkli görüntü yakalamak için 24-bit seçin renkli görüntü yakalamak için 8-bit seçin. 8. Klaösrleri taramak için Gözat'ı tıklatın ve görüntünün kaydedileceği hedef konumunu seçin. Ardından yaklanan görüntünün kaydedileceği dosya adını belirtin. 9. Boyut bölümünde görüntü boyutunu seçin. 10. Aşağı açılır menüden istediğiniz görüntü boyutunu belirlemek için, Standart 'ı seçin. 11. Tercih edilen görüntü Genişliği ve Yüksekliğini girmek için Özelleştir'i seçin. İlgili genişlik ve yüksekliği korumak için, Oranı Koru seçeneğini seçin. Birim aşağı açılır

68 menüsünden ölçü birimini seçin. İstediğiniz görüntü boyutunu belirleyebilirsiniz. Maksimum yakalama boyutu 1600x1200'dür. 12. Görüntüyü kaydetmek için Tamam'ı tıklatın. Görüntüyü kaydetmek istemiyorsanız, İptal'i tıklatın.

69 Birden Çok Görüntü Dizisi Yakalama Arka arkaya görüntü dizisi yaklamak için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Enstantane'yi seçin. 2. Toplam Fotoğraf Sayısı kutusunda, yakalamak istediğiniz görüntü sayısını belirtin. 3. Saat Aralığı kutusunda, yakalamalar arasındaki aralığı belirtin. Örneğin, 10 saniye belirlerseniz, görüntü her 10 saniyede bir kaydedilir. 4. Dosya formatı ve hedef klasörü, dosya adı formatını ve görüntü çözünürlüğünü seçin. 5. Yeni ayarları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. O anki iletişim kutusundan çıkmak için, Tamam'ı tıklatın. Ayarları iptal etmek için İptal'i tıklatın. 6. Yakalama işlemini başlatmak için denetim masasındaki Enstantane düğmesini tıklatın. Görüntüyü Masaüstü Duvar Kağıdınız Olarak Ayarlama Yakalanan görüntüyü masaüstü duvar kağıdınız olarak göstermek için 1. İstediğiniz görüntünün küçük resmini seçin ve ardından Duvar Kağıdı düğmesini tıklatın. 2. Seçilen görüntü masaüstü duvar kağıdınız, masaüstünüzün arka planı olarak gösterilir.

70 3BTV AVerMedia, en son AVerTV 3B sürümünde en son 3B TV izleme teknolojisini sunmaktan onur duymaktadır. AVerTV 3D ile 3B kaynaklarının programlarını canlı renklerle izleyebilir ve aynı zamanda 2B TV programlarını 3B simülasyon teknolojisi yoluyla 3B programlara dönüştürebilirsiniz. Yeni 3B dünyasına dalmadan önce, bilgisayar sisteminizin gereksinimleri karşıladığından emin olun (lütfen bu el kitabının başındaki Sistem Gereksinimine bakın), kişisel sağlığınızla ilgili sağlık uyarıcısına dikkat edin ve AVerTV 3B'nin size sağladığı eğlencenin keyfini tam olarak çıkarmak için 3B ile ilgili bilgileri okuyun. Sağlık uyarıcısı 3B programlar 3B gözlükle doğru kullanım ve koşullarda izlendiği takdirde gözlerinize zarar vermez; ancak, bazı kişiler baş dönmesi, mide bulantısı baş ağrısı ve başka rahatsızlıklarla ilgili sıkıntılar yaşabilmektedir. Bu tür sıkıntıları önlemek için ya da bu belirtilerden herhangi ortaya çıktığındai lütfen aşağıdaki sağlık uyarılarına bakın ve gerekirse tıp uzmanlarına başvurun. 3B gözlükleri 3B program izleme dışında takmayın. 3B gözlüğün, 3B gözlük uygulaması için tasarlanmamış etkinliklerde takılması önemli zara veya yaralanmaya neden olabilir. Uzun süreli izlemelerde düzenli olarak mola verin. 3B program izlerken ekranla aranızda en az 0,76 metre mesafe olmalıdır. Belirtiler devam ederse, 3B gözlüğü çıkarın ve ileri tektikler ve tıbbi tavsiyeler için tıp uzmanlarına götürün. 3B teknolojisi uygulaması B yanılsaması ve 3B teknolojisi İnsan gözleri için gerçek dünyada 3B yanılsaması gözlerimizle gördüğümüz iki adet çok az farklı görüntünün birleştirilmesinin neden olduğu derinliği ifade eder. Gözlerimiz birbirinden aralıklıdır ve her biri nesnenin çok az farklı resmini görür, insan beyni mesafeyi (örneğin, derinlik) hesaplamak için alınan sinyalleri tekrar birleştirir ve işte 3B videonun yaptığı da tam olarak budur: insan gözlerinin nesneleri gerçek dünyada gördüğü gibi canlandırmak. 2B ortamda insanın iki gözle görmesini canlandırmak için, insan gözlerinin algıladığı gibi sağlanan görüntülere ve beynin gerçek dünyada bizim için yaptığı gibi yapay iki gözlü görüntüleri tek görüntü haline getirmemize yardımcı olacak bazı araçlara ihtiyacımız var.

71 2. 3B video sinyalleri nasıl sağlanır İki gözle görmenin gerek duyduğu görüntüleri sağlamak için, stereoskopik 3B denilen bir teknoloji kullanılır. Aynı anda video karesinin biraz farkllı görünümüne sahip iki görüntü verilir, biri sol göze ve diğeri sağ göze gönderilir. 3BTV yayınları yan yana formatta veya üst üste/alt alta formatta tek video akışı olarak kodlanır ya da her görüntü ayrı video akışı olarak kodlanmalıdır. "Kare Uyumluluğu" olarak bilinen bu iki format, yükske bant genişliği verimliliği ve mevcut donanıma daha iyi uyum için uyarlanır. * Lütfen, blu-ray video 3B yanılsamasının AVerTV 3B'de desteklenmediğini unutmayın. 3. Farklı 3B gözlük türleri Yukarıda açıklanan stereoskopik 3B teknolojisi, sinyalleri doğru filtrelemek ve ardından iki gözlü görüşü canlandırmak üzere her gözer doğru görüntüyü göndermek için 3B gözlük yardımına (pasif veya aktif) gerek duyar. En yaygın olarak görülen kırmızı ve mavi (ya da yeşil) lense sahip olan pasif gözlüklerdir. Renk filtre edilmiş görüntü, üç boyutlu efektleri oluşturmak için her göz tarafından algılanır. Renk tamamlama işlemi nedeniyle, bu yöntemde renk bozulması kaçınılmazdır. Diğer daha gelişmiş pasif gözlük türü, polarize gözlüktür. Polarize gözlüğün her lensi, her bir göz tarafından 3B efektlerini oluşturmak üzere algılanan görüntü farklılıklarını oluşturacak şekilde görülebilir ışığın belirli dalga boyunu engeller. Doğrusal polarize gözlükler dikey ve yatay polarizasyon kombinasyonunu kullanırken, dairesel polarize gözlükler saat yönüne ve saat yönünün tersine polarizasyon kombinasyonunu kullanır. Daha canlı ve gerçek gibi iki gözlü görüntü oluşturmak ve aktif gözlükte renk bozulması sorununu önlemek için. LC (sıvı kristal) ışık kesici gözlük, bilgisayar bağlı verici veya yayıcı ile çalışır ve her lens ekran yenileme hızının yarısında ekranla eşitlemek için sırayla kapanıp açılır. Biraz farklı açıdan görüntüyü gören her göz iki gözlü görüşü oluşturur. 1. 3B fonksiyonları (3B Görüntü / 3B Kayıt / see3b Görüntü / see3b Kayıt) uzaktan kumanda ile kontrol etmek için, lütfen ilk önce uzaktan kumanda tuşlarını yeniden eşleyin. Ayrıntılar için, Gelişmiş İşlemler > Giriş Ayarları > UZaktan Kumanda Düğmelerinin Tanımlamalarını Değiştirme'ye bakın. 2. TV monitöründen 3B düğmesine tıklamadan önce lütfen 3B kaynaklı TV programlarına geçin ve Gerçek 3B fonksiyonlarını (3B Görüntü / 3B Kayıt) kullanın.

72 3B İzleme İşlemleri 3DTV seyretmeden önce, lütfen kanal tarama ve kurulum işlemlerini tamamladığınızdan emin olun (lütfen detaylı bilgi için Kanal Tarama bölümüne bakınız). 3B Modunda İzleme 3B Modunda seyretmeden önce, ilk olarak 3B Ayarı'nı yapılandırın. 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > 3B Ayarı'nı seçin. 2. 3B kaynağına göre doğru 3B planı (Yan Yana/Üst-Alt) ve Sol/Sağ Görüntü'yü deneyip seçin. 3. Ekran Modu aşağı açılan menüsünden 3B izleme ekipmanlarınıza göre 3B Kırmızı (Mavi, Mikro-polarize 3B veya NVIDIA 3D Vision 'u seçin. 4. Ayarı kaydetmek için Uygula'yı ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. 3B simülasyonun tatmin edici olmadığını düşünüyorsanız, "Sağ/Sol Görüntü" nün yanlış 3B ayarından kaynaklanmış olabilir. Lütfen diğer seçeneği seçin ve yeniden deneyin.

73 Ayar işleminden sonra AVerTV 3B ile canlı 3B kaynağı TV programını izlemek için 1. 3B kaynağı kanalına geçin. 2. Denetim masasında 3B simgesini tıklatın. 3. Başlatmak için Görüntüle'yi seçin. 3BTV'yi izlemeye başladıktan sonra ekran tam ekran moduna geçer. 4. Artık 3B gözlüğü takabilir ve canlı 3B programın keyfini çıkarabilirsiniz. 5. 3B izlemeyi sonlandırmak için, ekranı çift tıklatın, klavyede Esc tuşuna basın ya da uzkatna kumandadaki Geri tuşunu kullanın. 1. 3B izleme sırasında, ses kontrolü dışındaki kanal değiştirme, Zaman Kaydırma gibi işlevler kullanılamaz. 2. 3B fonksiyonları (3B Görüntü / 3B Kayıt / see3b Görüntü / see3b Kayıt) uzaktan kumanda ile kontrol etmek için, lütfen ilk önce uzaktan kumanda tuşlarını yeniden eşleyin. Ayrıntılar için, Gelişmiş İşlemler > Giriş Ayarları > UZaktan Kumanda Düğmelerinin Tanımlamalarını Değiştirme'ye bakın.

74 "NVIDIA 3D Vision " Ayarları NVIDIA 3D Vision kullanıyorsanız lütfen başarılı 3BTV izleme için gerekli ayarları tamamlamak üzere aşağıdaki yönergeleri uygulayın. Başlat è Tüm Programlar è NVIDIA Corporation è NVIDIA Kontrol Paneli'ne gidin. ya da Hızlı menüyü açmak için masaüstünü sağ tıklatın ve NVIDIA Denetim Masası'nı seçin.

75 Stereoskopik 3B'yi ayarla'ya gidin ve 3B ile ilgili ayarları etkinleştirmek için Strereoskopik 3B'yi etkinleştir'i işaretleyin. 3B Kaynak TV Programını 2B Modunda İzleme 3B kaynak Tv programını 2B TV olarak izlemeyi tercih ederseniz, 3B kaynak TV programını 2B'ye çevirmek için aşağıdaki yönergeleri uygulayın. 3B-2B Modunda seyretmeden önce, ilk olarak 3B Ayarı'nı yapılandırın. 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > 3B Ayarı'nı seçin. 2. Ekran Modu aşağı açılır menüsünden 2B'yi seçin. 3. Ayarı kaydetmek için Uygula'yı ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Ayarlama işleminden sonra 3B kaynak TV programını 2B modunda izlemek için

76 1. 3B kaynağı kanalına geçin. 2. Denetim masasında 3B simgesini tıklatın. 3. Başlatmak için Görüntüle'yi seçin. 4. 3B izlemeyi sonlandırmak için, ekranı çift tıklatın, klavyede Esc tuşuna basın ya da uzaktan kumandadaki Geri tuşunu kullanın. 2B Kaynak TV Programını AVerTV 3B ile 3B Yanılsamada izleme AVerTV 3B genel 2B kaynak TV programlarıyla bile 3BTV izleme keyfini çıkarmanızı sağlar. 2B kaynak TV programını 3B simülasyona çevirmek için aşağıdaki yönergeleri uygulayın. 2B-3B Modunda seyretmeden önce, ilk olarak 3B Ayarı'nı yapılandırın: 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > 3B Ayarı'nı seçin. 2. Ekran Modu aşağı açılan menüsünden 3B izleme ekipmanlarınıza göre 3B Kırmızı/Mavi, Mikro-polarize 3B veya NVIDIA 3D Vision 'u seçin.

77 3. Derinlik Alanı ve Derinlik Konumu aşağı açılır menüsünden hoşunuza giden değeri seçin. 4. Seçtiğiniz Derinlik Alanı bilgisayar ekranınızda gösterilen görünütlerin netlik ve odağını değiştirir, yani ne kadar yüksek değer seçerseniz see3d'nin simüle ettiği görüntü efeklerinin derinliği o kadar fazla olur. 5. Seçtiğiniz Derinlik Konumu değeri bilgisayar ekranınızda gösterilen görüntülerle sizin aranızdaki algılanan mesafeyi değiştirir. Ne kadar yüksek değer seçerseniz ekrana olan mesafenizi o kadar yakın hissedersiniz. 6. Ayarı kaydetmek için Uygula'yı ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. 2B-3B video dönüştürme etkisi, kaynak içeriğinizin kalitesine bağlıdır. Ayarlama işleminden sonra AVerTV 3B ile 2B kaynak TV programını 3B yanılsamada izlemek için 1. 2B kaynağı kanalına geçin. 2. Denetim masasında see3d simgesini tıklatın. 3. 2B programı 3B modunda izlemeye başlamak için, Görüntüle'yi seçin. 4. see3d izlemeyi sonlandırmak için, ekranı çift tıklatın, klavyede Esc tuşuna basın ya da uzaktan kumandadaki Geri tuşunu kullanın. 3B Ayarı sayfasında Ekran Modu aşağı açılır menüsünden 2B'yi seçerseniz, see3d'yi tıklatıp

78 Görüntüle'yi seçtiğinizde 2B TV görüntüsünü görürsünüz. 3BTV Programını Kaydetme 3BTV programını kaydetmek için 1. Ekran 3B tam ekran moduna girmediyse, kontrol panelinden 3D / see3d simgesine tıklayın ve başlatmak için Kayıt öğesini seçin. 2. 3B kaydı sona erdirmek için, ekrana çift tıklayın, klavyenizden Esc tuşuna basın veya uzaktan kumandadaki Geri tuşunu kullanın. 1. Kaydetmeye başladıktan sonra ekran tam ekran moduna geçer. 2. Lütfen 3B video kaydı sırasında tam ekran modundan ÇIKMAYIN aksi takdirde kayıt durdurulur. 3. Sistem iletileri 3B video kaydı veya 3BTV izlemeyi sonlandırır. Kaydedilen 2B Kaynak TV Programını 3B Simülasyonda Yürütme Kaydedilen dosyaları 3B Modunda seyretmeden önce, ilk olarak 3B Ayarı'nı yapılandırın.

79 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > 3B Ayarı'nı seçin. 2. Ekran Modu aşağı açılan menüsünden 3B izleme ekipmanlarınıza göre 3B Kırmızı/Mavi, Mikro-polarize 3B veya NVIDIA 3D Vision 'u seçin. 3. Derinlik Alanı ve Derinlik Konumu aşağı açılır menüsünden hoşunuza giden değeri seçin. 4. Ayarı kaydetmek için Uygula'yı ve iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Kaydedilen 3DTV Programını Oynatma 1. Kaydedilen 2B kaynak TV programını yürütün (lütfen ayrıntılar için Kaydetme ve Kayıttan Yürütme bölümüne bakın). 2. Denetim masasında see3d simgesini tıklatın. 3. 2B programı 3B modunda izlemeye başlamak için, Görüntüle'yi seçin. 4. see3d izlemeyi sonlandırmak için, ekranı çift tıklatın, klavyede Esc tuşuna basın ya da uzaktan kumandadaki Geri tuşunu kullanın.

80 Gelişmiş İşlemler TV Ayarları Video Kalitesini Artırma Video kalitesini artırmak için TV monitörüne sağ tıklayın ve Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin. ya da Ayar düğmesini tıklatın ve Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin. 1. Video sekmesini seçin. 2. Video Kalitesini Artırma açılan menüsünden istediğiniz seçeneği seçin. Etkinleştir: Video kalitesini iyileştirmek için etkinleştirin. Devre Dışı Bırak: Video kalitesini artırma işlevini devre dışı bırakın. Otomatik: Video kalitesini video ekranı boyutuna bağlı olarak otomatik ayarlar. 3. Yalnızca belirli bir kanalın video kalitesini artırmak isterseniz, Geçerli kanala bu ayarı uygula'yı seçin ve yukarıdaki adımı tekrarlayın. Dönüştürülen ayarları tüm kanallara uygulamak için, Tümünü Uygula

81 düğmesini tıklatın. 4. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan düğmesini tıklatın. De-Interlace İşlevini Kullanma De-interlace fonksiyonu, seri hızlı hareket halindeki görüntülerde pürüzlü kenarları temizleyebilir. Pürüzsüz ve berrak video görüntüleri elde etmek için bu fonksiyonun kullanılması tavsiye edilir. De-interlace fonksiyonunu kullanmak için TV monitörüne sağ tıklayın ve Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin. ya da 1. Denetim masasındaki Program Listesi düğmesini ve ardından Bireysel Kanal Ayarı düğmesini tıklatın. 2. Video sekmesini seçin. 3. De-Interlace açılan menüsünden, en iyi kaliteyi elde edene kadar tüm seçenekleri deneyerek karşılaştırın.

82 Grafik Ekolayzer Grafik ekolayzer fonksiyonu kullanıcıların seçilen müzik tarzı için en iyi ses kalitesini elde etmesini sağlar. TV monitörüne sağ tıklayın ve Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin. ya da 1. Denetim masasındaki Program Listesi düğmesini ve ardından Bireysel Kanal Ayarı düğmesini tıklatın. 2. Grafik Ekolayzer sekmesini seçin. 3. İşlevi etkinleştirmek için, Grafik Ekolayzeri Etkinleştir onay kutusunu seçin. 4. Varsayılan modu seç aşağı açılan menüsünden istediğiniz müzik stilini seçin. 5. Belirli bir kanal için sadece ses efektlerini düzenlemek istiyorsanız, Geçerli kanala bu ayarı uygulayı'yı seçin ve adım 3 ve 4'ü tekrarlayın. 6. Dönüştürülen ayarları tüm kanallara uygulamak için, Tümünü Uygula düğmesini tıklatın. 7. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan düğmesini tıklatın.

83 Sistem Ayarları Sistem ayarları sayfasından, kullandığınız TV sistemine bağlı olarak ses sistemi ve ses modunu değiştirebilirsiniz. TV monitörüne sağ tıklayın ve Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin. ya da 1. Denetim masasındaki Program Listesi düğmesini ve ardından Bireysel Kanal Ayarı düğmesini tıklatın. 2. İletişim kutusu göründüğünde, Sistem sekmesini seçin. 3. Video Standardı aşağı açılan menüsünden TV sistemini seçin. 4. Açılan menüden tercih edilen Ses Sistemi veya Ses Modunu seçin. 5. Ses Sistemi ve Ses Modu aşağı açılan menüsündeki öğeler seçilen Video Standardına göre değişebilir. 6. Dönüştürülen ayarları tüm kanallara uygulamak için, Tümünü Uygula düğmesini tıklatın. 7. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan düğmesini tıklatın.

84 Fazla Tarama İşlevini Kullanma Bazı yayın kanallarında, ekranın üstünde, yanlarında veya altında biçimsiz çizgiler veya siyah alanlar görebilirsiniz. Bu video izleri kaynak sinyalden kaynaklanmaktadır ve Overscan özelliği ile maskelenebilir. Resim kenarlarını gizlemek için TV Monitörünü sağ tıklatın ve etkinleştirmek için Fazla Tarama'yı seçin. ya da TV monitörünü sağ tıklatın. Açılır menü göründüğünde, Bireysel Kanal Ayarı'nı seçin ya da Denetim masasındaki Program Listesi düğmesini ve ardından Bireysel Kanal Ayarı düğmesini tıklatın. 1. İletişim kutusu göründüğünde, Fazla Tarama sekmesini seçin. 2. Daha kaliteli görüntü için, her iki kenar boşluğunu ayarlamak üzere öğesini seçin. ve 3. Tüm kenar boşluklarının eşit olmasını sağlamak için, Tümünü Kilitle simgesini tıklatın. Ardından numarayı (0~50) tercihinize göre artırmak veya azaltmak için öğesini kullanın. 4. Sol ve sağ kenar boşluklarının eşit olması için, Dikey Oranı Koru onay kutusunu seçin. Üst ve alt kenar boşluklarının eşit olması için, Yatay Oranı Koru onay kutusunu

85 seçin. Ardından yükseklik veya genişlik kenar boşluğunu ayarlamak için öğesini kullanın. 5. Fazla Tarama ayarını yalnızca belirli bir kanala uygulamak isterseniz, Geçerli kanala bu ayarı uygula'yı seçin ve önceki adımları tekrarlayın. 6. Fabrika ayarlarına geri dönmek isterseniz, Varsayılan düğmesini tıklatın. 7. Fazla tarama işlevini devre dışı bırakmak isterseniz, Fazla Tarama onay kutusunu temizleyin. Farkı aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz: Fazla Tarama işlevini kullanmadan önce Fazla Tarama işlevini kullandıktan sonra

86 Kayıt Ayarları Video kayıt ayarlarını özelleştirmek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar'ı seçin. Ardından sol panelde istediğiniz sinyal girişini seçin. 2. Kayıt Biçimi'ni seçin. 3. Kayıt yapılmış video dosyasının kaydedileceği video dosyası biçimini seçin. 4. Kendi dosya biçiminizi oluşturmak için, varsayılan biçimi kullanın ya da Yeni'yi seçin. 5. Yeni'yi tıklatırsanız, Biçim iletişim kutusu görünür. Biçim ileitşim kutusunda, istediğiniz dosya biçimini seçin ve metin kutusuna istediğiniz adı girin. Sonraki'yi tıklatın. 6. Video iletişim kutusunda, video biçimi ve ses biçimini ayarlayabilirsiniz. Son'u tıklatın. 7. Kendi dosya biçiminizin ayarlarını değiştirmek isterseniz, Değiştir'i tıklatın. Ya da, oluşturduğunuz istenmeyen dosya biçimini kaldırmak için Sil'i tıklatın. 8. Ayarı kaydetmek için Uygula'yı ve o anki iletişim kutusundan çıkmak için Tamam'ı tıklatın. Bu işlemi iptal etmek için, İptal'i tıklatın.

87 Video Kayıt Biçimlerini Özelleştirme WMA/WMV dosyalarının özelleştirilmesine izin verilir. WMA/WMV dosyalarını özelleştirmek için 1. "Video kayıt ayarlarını özelleştirme" bölümünden önceki adımları uygulayın fakat adım 3'te WMA/WMV dosya biçimini seçin. 2. Yeni'yi tıklatın. Biçim iletişim kutusunda, WMA/WMV dosya biçimini seçin ve metin kutusuna istediğiniz adı girin. Sonraki'yi tıklatın. 3. Video iletişim kutusunda, profil seçin. ya da Özelleştirilmiş bir biçim oluşturmak için, Ekle düğmesini tıklatın.

88 4. Ekle'yi tıklattıktan sonra, Kayıt Biçimi iletişim kutusunu görürsünüz (sağda gösterildiği gibi). Burada, video kaydı için tercih ettiğiniz video ve ses yapılandırmalarınızı oluşturabilirsiniz. Ardından, Kaydet > Son'u tıklatın. Kayıt süresini belirlemek ve kaydedilen ses dosyasının saklanacağı hedef klasörü seçmek için, lütfen Kayıt ve Geri Oynatma > Kayıt Ayarları bölümüne bakınız. MP4-H.264 dosyasının özelleştirilmesine izin verilir. MP4-H.264 dosyasının özelleştirilmesi için

89 1. "Video kayıt ayarlarını özelleştirme" bölümünden önceki adımları uygulayın fakat adım 3'te MP4-H.264 dosya biçimini seçin. 2. Yeni'yi tıklatın. Biçim ileitşim kutusunda, MP4-H.264 dosya biçimini seçin ve metin kutusuna istediğiniz adı girin. Sonraki'yi tıklatın. 3. Video iletişim kutusunun açıldığını göreceksiniz (sağda gösterilmiştir). Burada, video kaydı için tercih ettiğiniz video ve ses yapılandırmalarınızı oluşturabilirsiniz. Ardından Son'u tıklatın. Bilgi: Dosya Biçimi Açıklama MPEG-2 MPEG-2 ile sıkıştırılmış videolar oldukça yüksek kalitede resimlere ve tam CD kalitesinde sese sahiptir. Bilgisayarda DVD-ROM kayıttan yürütmesi için amaçlanan video dosyaları için veya yayın kalitesinde videolar istiyorsanız, MPEG-2 biçimini seçin. DVD Bu biçimi seçtiğinizde, kayıt yapılmış video DVD standartlarına uyumlu MPEG-2 biçiminde kaydedilir. Standart DVD kare boyutu

90 ve kare hızı NTSC için 29,97 fps'de 720 x 480 piksel ve PAL için 25 fps'de 720 x 576 pikseldir. AVI AVI, bilgisayarda kayıttan yürütme için kullanılan en yaygın video dosyası biçimidir. Yüksek kalite isityorsanızi sıkıştırılmamış biçimde kaydedilebilir ya da dosya boyutunu küçültmek isterseniz mevcut kodeklerden birini kullanarak sıkışltırılabilir. WAV Windows bilgisayarlar için yaygın bir ses dosyası biçimi. Microsoft tarafından oluşturulmuştur ve standart bilgisayar ses dosyası biçimi olmuştur. ipod H.264 standardını esas alan ancak daha az video bit hızına sahip bir video biçimi. ipod uyumlu bir biçimdir. PSP H.264 standardını esas alan ancak daha az video bit hızına sahip bir video biçimi. PSP uyumlu bir biçimdir. MP4-H.264 MPEG-4 standardıyla sıkıştırılmış videolar, MPEG-2'den iki veya üç kat daha verimlidir. Bu biçim, HD-DVD, Dijital TV, Yayın ve Akış uygulamaları gibi çok sayıda uygulama veya ağ ve sistemlere uygulanabilir. WMA Yerel kayıttan yürütme veya karşıdan yükleme ve yürütme amaçlı içerik için kullanılan bir ses dosyası biçimi. CD kalitesine yakındır. WMV Microsoft tarafından tanımlanan Windows Media Video'yu temsil eder. Bu dosya, yüksek hızlı Internet veya bağlantılarına sahip izleyicileri hedefler. MP3 Motion Picture Experts Group tarafından tanımlanan standarda sahip bir ses biçimi, CD kalitesine yakın ses verir. ipad ipad'de izlemek için optimize edilmiş video biçimi. iphone iphone'da izlemek için optimize edilmiş video biçimi. Apple TV Apple TV'de izlemek için optimize edilmiş video biçimi.

91 Giriş Ayarları Uzaktan Kumanda Düğmelerinin Tanımlamalarını Değiştirme Uzaktan kumandada belirli bir düğmenin işlevini yeniden tanımlamak için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Giriş Ayarı > Uzaktan Kumanda Tekrar Eşleştirme'yi seçin. 2. İstediğiniz düğmeyi seçip, iletişim kutusunun sağ bölmesinden yeni bir komut belirleyin. Ardından Belirle'yi tıklatın. ya da İletişim kutusunun sağ bölmesinden, istediğiniz komutu sürükleyip tanımlamayı değiştirmek istediğiniz uzaktan kumanda düğmesine bırakın. 1. Ayarları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. 2. Uzaktan kumandadın tüm tanımlamalarını silmek için, Hepsini Sil veya fabrika ayarına geri dönmek için Varsayılan'ı tıklatın.

92 Uzaktan Kumanda Kaynak Düğmesini Özelleştirme Uzaktan Kaynak Kontrolü sayfasında, uzaktan kumandanın Kaynak düğmesini özelleştirerek seçilen öğeye geçiş yapabilirsiniz. 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Giriş Ayarı > Uzaktan Kumanda Tekrar Eşleştirme'yi seçin. 2. Sinyal "Kaynak" düğmesini seçin. 3. Seçilen sinyal istediğiniz konuma ulaşana kadar sağ taraftaki YUKARI veya AŞAĞI düğmesine tıklayın. 4. Ayarları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. Ya da, fabrika ayarlarına geri dönmek için, Varsayılan'ı tıklatın.

93 Fare Tanımlamalarını Özelleştirme Fareyi yeniden tanımlamak için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Giriş Ayarı > Fare'yi seçin. 2. Teker yukarı, Teker Aşağı veya Tek Tık'ı ve aşağı açılan menüden istediğiniz öğeyi seçin. Ardından iletişim kutusunun sağ bölmesinden yeni bir komut seçin. 3. Belirle'yi tıklatın. 4. Ayarları kaydetmek için, Uygula'yı tıklatın. 5. Farenin tüm tanımlamalarını silmek için, Hepsini Sil veya fabrika ayarına geri dönmek için Varsayılan'ı tıklatın. Klavye Tanımlamalarını Özelleştirme (Kısayol Tuşları) Varsayılan kısayol tuşlarını kullanabilir veya kendi kısayol tuşlarınızı oluşturabilirsiniz. Kısayol tuşlarını yeniden tanımlamak için

94 1. Denetim masasında Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Giriş Ayarı > Klavye'yi seçin. 2. Kategori aşağı açılan menüsünden sinyal durumunu seçin. 3. Yeni kısayol tuşları belirlemek istediğiniz komutu seçin. 4. Çok sık kullandığınız komuta kısayol tuş kombinasyonu atayın. 5. Belirle'yi tıklatın. Ya da, kısayol tuşlarını silmek için Kaldır'ı tıklatın. Yeni tuş olarak daha önce atanmamış bir tuş kullanmanız tavsiye edilir.

95 Alma ve Dışa Aktarma Yapılandırmaları Cihazın kurulumundan sonra, tüm yapılandırmalar (.adi) dosyası olarak kaydedilebilir. Bu nedenle, adi dosyası kaldırılıncaya kadar sıfırlama gerekmez. Tüm yapılandırmaların dosyasını almak veya dışa aktarmak için 1. Ayar iletişim kutusundaki Ayar düğmesini tıklatın ve sol bölmeden kullanılabilir bir AVerMedia aygıtı seçin. 2. Dışa Aktar düğmesini tıklatın. Ardından kullanıcıların kaydetme yolunu seçmeleri için Farklı Kaydet İletişim Kutusu görünür. 3. Al düğmesini tıklatın ve kullanıcıların kaydeidlen dosyaları seçmesi için Aç İletişim Kutusu görünür. 4. Ayarları kaydetmek için Uygula ya da kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. Windows Güç Seçeneklerini Ayarlama Bu seçenek, siz bilgisayar başında değilken bilgisayarınızı bekleme veya hazırda beklet moduna geçirerek kapatarak, uygulamadan çıkarak ya da bilgisayar oturumunu kapatarak güç tasarrufu yapmanızı sağlar. Bekleme Bekleme, bilgisayarınızın daha az güç harcaması için monitör ve sabit disklerinizi kapattığı bir durumdur. Hazırda Beklet Hazırda bekletme, bilgisayarınızın güç tasarrufu yapmak için kaptıldığı ancak önce bellekteki herşeyi sabit diskinize kopyalandığı bir durumdur.

96 Güç tasarrufu desteğini etkinleştirmek için 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Ayar > Karma'yı seçin. 2. Varsayılan olarak, sistem Bekleme/Hazırda Bekletme seçeneğini etkinleştirmek üzere ayarlanmıştır. 3. İstediğiniz güç tasarrufu ayarlarını seçin. 4. Bilgisayarınızda Bekleme veya Hazırda Bekletme modundan çıkma sorunu olursa, lütfen Bekleme/Hazırda Beklet seçeneğini silin. 5. Yürütme zamanını ayarlamak için, uzaktan kumandada Uyku düğmesine arka arkaya basın. ya da 1. TV monitörünü sağ tıklatın, Uyku üzerine gelin ve istediğiniz modu seçin. 2. TV monitörünü tekrar sağ tıklatın, Uyku üzerine gelin ve yürütme zamanını seçin. 3. Zaman ayarı TV monitöründe gösterilir. 4. AVerTV 3B uygulamasından çıkarken ayarınızı korumayı ya da devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Saat ayarı modu Açıklama Uyku 30/60/90/120 Dakika Bilgisayarınız 30/60/90/120 dakika içinde Bekleme veya Hazırda Beklet moduna geçer. Şimdi Bilgisayarınız 10 saniye içinde Bekleme veya Hazırda Beklet moduna geçer. İptal Bilgisayarınız orijinal ayarlarına geri döner.

97 Oluşturucu ve Kod Çözücüyü Değiştirme Grafik kartınız ve bilgisayarınıza göre, en iyi izleme deneyimi sağlayabilecek uygun bir ses işleyici seçebilirsiniz. EVR (Enhanced Video Renderer) filtresi sadece Vista işletim sisteminde desteklenmektedir ve XP veya daha eski işletim sistemi sürümlerinde mevcut değildir. EVR kullanmanın avantajı, renk alanı dönüştürme maliyetlerini azaltması ve CPU kaynağını iyi dengeleyen daha iyi zamanlama ve senkronizasyon sağlamasıdır. Tercih ettiğiniz video oluşturucuyu seömek için 1. Ayar iletişim kutusundaki Ayar düğmesini tıklatın ve sol bölmeden kullanılabilir Video/Ses Ayarı simgesini tıklatın. 2. Tercih Edilen Video Oluşturucuyu Seç alanında, aşağı açılır menüden tercih edilen video oluşturucuyu seçebilirsiniz. 3. Ayarları kaydetmek için Uygula ya da kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. 1. Varsayılan olarak, oluşturucu Otomatik'e ayarlıdır (Windows XP sistemi için Katman Karıştırıcı; Windows Vista / Windows 7 sistemi için Gelişmiş Video Oluşturucu (EVR)). 2. Windows Vista sisteminde, Kaplama Karıştırıcı'yı seçerseniz, Aero Efekti etkilenir. Ardından tekrar Video Karıştırma Oluşturucusu'nu seçerseniz, Aero Efektini yeniden etkinleştirmek için bilgisayarı yeniden başlatmanız istenir. İstediğiniz MPEG-2 video kod çözücüyü seçmek için Not: Bu seçenek, kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak kullanılamayabilir. MPEG-2 Video Kod Çözücüleri yalnızca Windows Vista / Windows 7 sisteminde seçilebilir.

98 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Video/Ses Ayarı'nı seçin. 2. Tercih Edilen MPEG-2 Video Kod Çözücüyü Seç alanında, aşağı açılır menüden tercih edilen video kod çözücüyü seçebilirsiniz. 3. Ayarları kaydetmek için Uygula ya da kaydetmeden iptal etmek için İptal'i tıklatın. Donanım İvmesini Etkinleştirme VGA kartınız DxVA'yı destekliyorsa, "Varsa, Donanım İvmesini Etkinleştir" seçeneği etkinleştirilir. HDTV izlemek için, VGA kartının video hızlandırma işlevini etkinleştirmek için Varsa Donanım Hızlandırmayı Etkinleştir öğesini seçmeniz tavsiye edilir. Donanım ivmesini etkinleştirmek için 1. Ayar iletişim kutusundaki Ayar düğmesini tıklatın ve sol bölmeden kullanılabilir Video/Ses Ayarı simgesini tıklatın. 2. Varsa, Donanım İvmesini Etkinleştir'i seçin. Donanım İvmesi yalnızca H.264 DVXA'yı desteklemektedir. Diğer video biçimleri desteklenmez.

99 Teleteks (yalnızca PAL/SECAM) Teleteks TV izlemeyi benzersiz bir deneyim haline getirir. TV Programları, Haberler, Borsa Fiyatları, Konser ve Tiyatro bilgileri, vb. ile ilgili en güncel bilgileri almak için televizyon programlarından yayınlanan teleteksi izlemenizi sağlar. Bölgenizde veya ülkenizde sağlanan böyle bir hizmet yoksa teleteks bilgileri mevcut olmayabilir. Ekran Modunu Özelleştirme 1. Ayar düğmesini tıklatın ve Teleteks'i seçin. 2. Ekran Modu aşağı açılan menüsünden, yeni bir Teleteks penceresi açmak için Diğer Pencere Ekranı'nı seçin ya da TV Monitöründeki Teleteks penceresini kaplamak için Ana Pencere Ekranı'nı seçin. 3. Teleteks penceresini şeffaf yapmak için, Şeffaf onay kutusunu seçin. Genel Bakış Teleteks uygulamasını aşağıda gösterildiği gibi açmak için, denetim masasındaki Teleteks düğmesini tıklatın. Teleteks ile ilgili daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki bölüme bakın.

100 1 DÜĞME İŞLEV Menü Mevcut aşağı açılır menü seçeneği menülerinin Çubuğu adları bulunur. Herhangi bir menü öğesine erişmek için, tıklatın veya Alt tuşunu basılı tutun ve her öğenin ilk karakterine basın. 2 3 Araç Çubuğu Menü Çubuğundan sık kullanılan belirli işlevlere hızlı erişim sağlayan düğmeleri içerir. Durum Durum çubuğu pencerenin sol alt köşesinde Çubuğu bulunur. O anda seçili olan menü komutunun kısa metin iletisi veya açıklamasını içerir. 4 Başlık Pencerenin üstünde bulunur. Etkin pencerenin Çubuğu o anda gösterilen sayfa numarası ya da onaltılık sayfa numarasını içerir.

101 5 Teleteks Tarayıcısı Bu alanda teleteks bilgileri gösterilir. Bilgiler; TV programları haberler, borsa raporları, konser ve tiyatro bilgileri, vb. olabilir. Araç Çubuğu Düğmeleri Alt Sayfayı Kilitle Mevcut alt-sayfayı kilitleyin. İletilen alt sayfalar daha sonra kullanmak üzere Teleteks Önbelleğine kaydedilir. Önceki Alt Sayfa/ Sonraki Alt Sayfa Sonraki veya önceki alt-sayfaya geçin. Giriş (Ctrl+H) Her zaman 100. sayfada açılan Teleteks ana sayfasına gidin, fakat 100. sayfa asıl Teleteks kaynağı olmayabilir. Önceki Sayfa (-) / Sonraki Sayfa (+) Önceki veya sonraki Teleteksi onaltılı sayfa numarası ile görüntüleyin. Geçmiş Geri / Geçmiş İleri Geçmiş listesinde önceki sayfaya git. Geçmiş listesinde bir sayfa ileri gider. Komut, geçmiş listesinde bir veya daha fazla adımdan sonra kullanılabilir. TV Ölçeği CTeleteks penceresi oranını 4:3 olarak değiştir.

102 Her Zaman Üstte Teleteks Penceresi diğer uygulamaların üzerinde kalsın. Teleteks Dosyası Daha önce kaydedilen dosyadan açılan Teleteks dosyası ve en güncel Teleteks bilgileri arasında geçiş yap. LED Lambası Farklı LED rengi farklı durumu gösterir. Sol LED Lambası: Gri -- Sistem Teleteks yayını verilerini almıyor. Yeşil -- Sistem Teleteks yayını verilerini alıyor. Sağ LED Lambası: Yeşil -- Teleteks uygulamasında önbellek kullanımı %90'dan az. Sarı -- Teleteks uygulamasında önbellek kullanımı %90'ın üzerinde. Kırmızı -- Teleteks uygulamasında önbellek bitiyor. Teleteksi Kullanma Aşağıda Teleteks özelliklerinin nasıl kullanılacağı kısaca açıklanmaktadır. Teleteks Sayfası Her Teleteks sayfasının ilk satırında gösterilen iki sayfa numarası vardır. Soldaki sayfa numarası seçtiğiniz veya girdiğiniz sayfa numarasıdır. Satırın ortasında olan diğeri o anda gösterilmekte olan Teleteks verilerinin sayfa numarasıdır. Yeni seçilen sayfa numarası sayfanın sol üstünde görünür. Bazen, yeni seçilen Teleteks sayfasını almak uzun sürebilir. Seçtiğiniz numarayla sayfa verisi iletilmediğinde, sayfada değişiklik olmaz. Teleteks sayfası aşağıdaki yöntemlerin biriyle seçilebilir:

103 Klavyenizin veya AVerMedia TV uzaktan kumandanızın sayı düğmeleriyle onaltılık veya Teleteks sayfa numarasını girin. Sonraki veya önceki Teleteks sayfasına gitmek için + (pozitif) veya (negatif) düğmesine basın. Teleteks Sayfasını Kopyalama 1. Fareyle kopyalamak istediğiniz metin veya alanı tıklatıp sürükleyin. 2. Düzenle menüsünden Kopyala seçin (Alt+E, C) veya Ctrl+C'ye basın. 3. TXT veya BMP biçimindeki Teleteks sayfası içeriğini çalıştığınız belgeye yapıştırabilirsiniz. Teleteks Sayfasını Kaydetme Bazı Teleteks sayfaları çok sayıda alt sayfa içerir. Dosyada alt sayfalar varsa, Teleteks varolan alt sayfaları da kaydeder. 1. Teleteks sayfası aşağıdaki yöntemlerin biriyle kaydedilebilir: Dosya adı ve varsayılan dosya biçimi olarak gösterilen Teleteks sayfasıyla dosyayı otomatik kaydetmek için, Dosya menüsünden Kaydet'i seçin veya Ctrl+S'ye basın. Dosyayı kendi dosya adınızı ve farklı dosya biçimi belirterek kaydetmek için, Dosya menüsünden Farklı Kaydet'i seçin veya Ctrl+A'ya basın. 2. Farklı Kaydet iletişim kutusu görünür 3. Teleteks sayfasını keydetmek için kullanılacak dosya biçimini seçin. TXT Metin dosyası biçimi BMP Windows bitmap dosyası biçimi TLT Teleteks dosyası biçimi

104 TLT Teleteks dosyası biçimi 4. Dosya adı girin ve Kaydet'i tıklatın. Teleteks Sayfasını Açma 1. Dosya menüsünden Aç seçin veya Ctrl+O'ya basın. 2. Aç iletişim kutusundan, istediğiniz Teleteks sayfasını içeren dosyayı seçin ve Aç'ı tıklatın. Başka Bir Teleteks Penceresi Açma Dosya menüsünden Yeni Pencere seçin veya Ctrl+W'ya basın. Etkin Teleteks Penceresini Kapatma Aktif Teleteks sayfası penceresini kapatmak için Dosya menüsünden Pencereyi Kapat'ı seçin veya Ctrl+L'ye basın.

105 Ek Kısayol Tuşları Aşağıdakiler varsayılan tanımlamalardır: Kısayol Tuşu Açıklama İşlem YUKARI/AŞAĞI OK Kanal veya Frekans Yukarı/Aşağı Bir sonraki üst/alt TV/Radyo kanalına gitmek için basın. Geri / L Kanal Döngüsü Daha önce erişilen TV/Radyo kanalına gitmek için basın. SAYI TUŞLARI Kanal Seçme TV/Radyo kanalı numarasını doğrudan girmek için SAYISAL TUŞLARI kullanın. ESC Durdurma ya da Normal Görüntüye geri dönme Durdurur (kayıttan yürütme, kayıt, Zaman Kaydırma veya Çoklu Kanal Önizleme). Ya da, tam ekranı normal görüntüye geri değiştirir. F1 Yardım Kullanıcı Manüelini açar. F2 Simge Durumuna Küçült Uygulamayı simge durumuna küçültür ve simge bildirim alanında görünür. Önceki ekrana geri dönmek için, simgeyi tekrar çift tıklatın. F5 Tam Ekran TV/Video'yu tam ekranda gösterir. F6 Ekran (OSD) bilgileri Bilgileri TV monitöründe gösterir. F8 Çoklu Kanal Önizleme Çok Kanallı Önizleme işlemi

106 gerçekleştirmek için basın. +/- (sayısal tuş takımınızda) Ses Ses seviyesini artırmak veya azaltmak için basın. SOL/SAĞ OK Geri Sar/ Hızlı İleri Geri sarmak veya hızlı ileri oynatmak için basın (geri oynatım ve Zaman Kaydırma için). A Ses Modu Mevcut diller arasında seçim yapın. D TV Monitörü Panelini Gösterme/Gizleme TV monitörü penceresindeki paneli gösterme ve gizleme arasında geçiş yapar. M Sessiz Sesi kapatır/açar. P Yürüt / Duraklat Yürütür/Duraklatır (kayıttan yürütme, kayıt ve Zaman Kaydırma için) Ctrl + N Sonraki Dosyayı Oynat Çalma listesindeki sonraki dosyayı yürütür. Ctrl + P Önceki Dosyayı Oynat Çalma listesindeki önceki dosyayı yürütür. Ctrl + R Kaydet Kaydı başlatma Ctrl + S Enstantane Tek görüntü (veya sürekli görüntü serisi) çeker. Ctrl + T Zaman Kaydırma Zaman Kaydırma işlevini etkişnleştirir. Ekle Şeffaf Teleteks arka planını şeffaf yapar. (Yalnızca Teleteks kaplama modunda kullanılabilir.) Sayfa Yukarı Önceki sayfa Önceki Teleteks sayfasına gider.

107 Sayfa Aşağı Sonraki sayfa Sonraki Teleteks sayfasına gider. Giriş Giriş sayfası Teleteks giriş sayfasına gider. Klavyenin tanımlarını (Geçiş Tuşları) özelleştirmek için, lütfen Gelişmiş İşlemler > Giriş Ayarları > Klavye Tanımlarını (Geçiş Tuşlarını) Özelleştir bölümüne bakınız.

108 Video Oyunları EKlentisi (Yalnzıca Microsoft Vista / Win 7 MCE için) MCE Video Oyun Plug In desteği sadece Vista MCE için vardır. Sürücüyü yükledikten sonra, Çevimiçi Medya'daki program kitaplığı'dan erişebilirsiniz. Bu fonksiyon, karma/s-video sinyal kaynağını izlemenizi veya Vista MCE platformunda oyun oynamanızı sağlar. (MCE ile oyun oynarken gecikme ortaya çıkabilir, fakat gecikmeyi önlemek ve gerçek zamanlı oyun zevkine varmak için Video Oyun Plug In seçebilirsiniz.) 1. Vista/ Windows 7'den Media Center'ı başlatın. 2. Çevrimiçi Medya > program kitaplığı'nı seçin. 3. Video Oyunları Eklentisi'ni seçin.

109 4. Video Oyunları Eklentisi ile izlemek istediğiniz video kaynağını seçin. 5. Görüntüleri tam ekran pencerede görüntülemek için düğmesine tıklayın. Tam ekran modundan çıkmak için ESC tuşuna basın.

110 Video Kalitesini İyileştirme Eklentisi (Yalnzıca Microsoft Vista / Win 7 MCE için) MCE Video Kalitesini Artırma Plug-in desteği sadece Vista MCE için vardır. Sürücüyü yükledikten sonra, Çevimiçi Medya'daki program kitaplığı'dan erişebilirsiniz. Bu işlev, görüntü rengi düzgün oluncaya kadar Parlaklık, Kontrast, Renk, Doygunluk ve Netlikl'i ayarlamanızı sağlar. Yaptığınız ayar Analog TV ve kompozit/s-video sinyal kaynağına uygulanır. 1. Vista/ Windows 7'den Media Center'ı başlatın. 2. Çevrimiçi Medya > program kitaplığı'nı seçin. 3. Video Kalitesini Artırma Eklentisi'ni seçin.

111 4. Ayarlamak istediğiniz öğeyi seçin. 5. Öğenin değerini ayarlamak için aşağıdaki düğmeleri kullanın. Parlaklık ve Renk değerlerini 32 birim azalt. Kontrast ve Doygunluk değerlerini 16 birim azalt. Netlik değerini 8 birim azalt. Parlaklık ve Renk değerlerini 16 birim azalt. Kontrast ve Doygunluk değerlerini 8 birim azalt. Netlik değerini 4 birim azalt. Öğe değerini 1 birim azalt. Öğe değerini varsayılan değere döndür. Öğe değerini 1 birim artır. Parlaklık ve Renk değerlerini 16 birim artır.

112 Kontrast ve Doygunluk değerlerini 8 birim artır. Netlik değerini 4 artırır. Parlaklık ve Renk değerlerini 32 birim artır. Kontrast ve Doygunluk değerlerini 16 birim artır. Netlik değerini 8 artırır. 6. Tüm öğeleri varsayılan ayarlarına döndürmek için düğmesine tıklayın. 7. Ya da tüm ayarları kaydetmek için düğmesine tıklayın. 8. Kaydetmeden çıkmak istiyorsanız, düğmesine tıklayın.

113 Uydu İnternet Erişimi Uydu İnternet Erişimi, kullanıcıların uydu yoluyla daha hızlı internet bağlantısı kurmasını sağlar. Aşağıdaki adımları takip edin: Not: Uydu TV izlemek ve internete girmek için belirli bir uydu hizmeti kullanıyorsanız, AVerTV 3D'deki mevcut uydu verilerini uygulamak için Ekle > Al tuşuna tıklayarak, 1-4 arasındaki adımları atlayabilirsiniz. 1. Uydu İnternet Erişimi iletişim kutusunda, Ekle'ye tıkladığınızda bir Ekle iletişim kutusu açılır. 2. İstediğiniz adı Servis Adı metin kutusuna girin. 3. Anahtar Türü bölümünde, uydu sisteminizin kullandığı türü seçin. 4. LNB (MHz) bölümünde, giriş menzili gibi kendi LNB bilgilerinizi yapılandırın. 5. Alıcı bölümünde, doğru frekans, sembol oranı ve polarizasyonu belirleyin. 6. PID bölümünde, doğru PID değerini girin. Eksik PID değerleri varsa, daha fazla PID değeri aramak için Otomatik Saptama'yı kullanmanız tavsiye edilir. Aramadan sonra, tüm aktif PID değerleri kutuda görüntülenecektir. 7. Ayarları kaydetmek için Tamam veya kaydetmeden çıkmak için İptal tuşuna tıklayın. 8. Uydu İnternet Erişimi iletişim

114 kutusunda, verileri değiştirmek için Düzenle veya seçilen verileri kalıcı olarak silmek için Sil tuşuna tıklayın. 9. Farklı lamba farklı durumu gösterir: Koyu Kırmızı uydu yapılandırmanızın yanlış ayarda olduğunu gösterir. Koyu Yeşil uydu sinyalinin mevcut olduğunu fakat henüz İnternet veri aktarımı olmadığını gösterir. Açık Yeşil İnternete başarılı bir şekilde bağlandığınızı gösterir. 10. Uydu İnternet Erişimini özelleştirmek için Gelişmiş'e tıklayın. Tepsiye Başlat: Uygulamayı küçültmeyi seçtiğinizde, bildirim alanında bir simge belirir. Kapatırken Bildir: Uygulamadan çıkarken size bilgi verilmesi için seçin. MAC Adresi: Sistem MAC değerini otomatik olarak tespit eder. Ya da MAC değerinizi girmek için DÜZENLE tuşuna tıklayın. SSS S : Kuruluma başlamadan önce, neleri hazırlamalıyım? Y : Uydu İnternet Servisi kurulumunda, komutların İnternete gönderilmesi için bir ISP hesabı ve Modeme ihtiyaç vardır.

115 S : Uydu İnternet Erişimi için ücret ödeyecek miyim? Y : Bu hizmetin bedeli esas olarak İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS) tarafından belirlenecektir. Ücret tarifesi hakkında detaylar için, lütfen ISS'niz ile irtibata geçiniz. S : Uydu İnternet Erişimini neden aktive edemiyorum? Y : AVerTV 6/AVer MediaCenter ve Uydu İnternet Servisini aynı anda aktive edemezsiniz, bu nedenle lütfen ilk önce AVerTV 6.0/ AVer MediaCenter'dan çıktığınızdan emin olun. S : Kurulumdan sonra İnternete neden giremiyorum? Y : Varsayılan IP adresimiz 'dir. Web sitesine bağlanma ile ilgili bir sorun varsa, lütfen bilgisayarınızda IP adresi çatışması olmadığından emin olun. S : PID değerini nasıl alabilirim? Y : İlgili verileri almak için lütfen ISS'niz ile irtibata geçiniz. S : LNB bilgilerini nerede bulabilirim? Y : LNB cihazınızla birlikte verilen belgelere bakınız. Universal DVB Plug-in AVerTV Satellite PCI / AVerTV Satellite Hybrid + FM gibi bazı AVerMedia cihazları, Uydu TV programlarını (ve AVerTV Satellite PCI / AVerTV Satellite Hybrid + FM için analog programları) doğrudan Microsoft Media Center Edition arayüzü altında izlemenize veya kaydetmenize olanak tanıyan bir Windows XP veya Vista Media Center Edition (MCE) "Universal DVB" plug-in programına sahiptir. Koşullu Erişim için Ortak Arayüz CI/CA fonksiyonlarına sahip AVerMedia cihazı, SmartCard aboneliğiniz ve uygun bir CAM (Koşullu Erişim Modulü) olduğunda Uydudaki ücretli kanalları izlemenizi sağlar. İzleyebileceğiniz şifreli kanalların sayısı satın aldığınız SmartCard türüne bağlıdır.

116 1. AVerTV 3D uygulaması aktive edilir edilmez, CI/CA modulü saptanıyor iletişim kutusu açılarak AVerTV 3D'nin takılı herhangi bir CI/CA modulü olup olmadığını aramaya başladığını size bildirir. Arama işlemi devam ederken iletişim kutusunu kapatmak için düğmesine tıklayın. 2. Cihaz bir CAM ile bağlı ise, CI Başlatma işlemi başlatılır. 3. Uydu TV ayarlarını yapılandırın ve kanalları taramayı bitirin. Bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenmek için, BURAYA tıklayın. 4. Geçerli bir SmartCard taktıysanız, şifreli ödemeli kanalı izlemenize izin verilir. Bazen şifreli ödemeli kanala geçtiğinizde, Ortak Arayüz iletişim kutusu açılarak pin kodunu girmenizi isteyebilir. (Bu adım kullandığınız SmartCard türüne bağlı olarak değişebilir). 5. CI/CA bilgilerini görmek için, TV monitörüne sağ tıklayın ve CI/CA bilgisi'ni seçin. Ortak Arayüz iletişim kutusu açılır. (Ortak Arayüz iletişim kutusunda çıkan mesaj satın aldığınız CAM ve SmartCard'a bağlı olarak değişir.)

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

Copyright 2017 HP Development Company, L.P.

Copyright 2017 HP Development Company, L.P. Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2017 HP Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden bildirilmeden değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin garantiler, bu ürünler ve hizmetlerle

Detaylı

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ]

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ] 1. Kurulum Tam ekranda iken MENU tuşuna basın ve menüye girin. [ / ] tuşlarına basarak Kurulum, Kanal Düzenleme, Sistem Ayarları ve Medya Merkezi menülerine geçiş yapabilirsiniz. Kurulum menüsü altından

Detaylı

Archive Player Divar Series. Kullanım kılavuzu

Archive Player Divar Series. Kullanım kılavuzu Archive Player Divar Series tr Kullanım kılavuzu Archive Player İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Giriş 4 2 Çalışma 5 2.1 Programın başlatılması 5 2.2 Ana pencere tanıtımı 6 2.3 Açma düğmesi 6 2.4 Kamera

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

2000 de Programlarla Çalışmalar

2000 de Programlarla Çalışmalar Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar 24 3 Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar Programları Başlatmak Programları başlat menüsünü kullanarak, başlatmak istediğiniz programın simgesini çift tıklayarak

Detaylı

Fiery Driver Configurator

Fiery Driver Configurator 2015 Electronics For Imaging, Inc. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 16 Kasım 2015 İçindekiler 3 İçindekiler Fiery Driver Configurator...5

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış Özelliklere Genel Bakış Giriş 7-inç TFT LCD Görüntü çözünürlüğü: 480(En) x 234(Boy) Görüntü modu: 4:3 ve 16:9 Desteklenen dosya biçimleri: JPEG & Hareketli-JPEG (320x240 QVGA 15 fps; 640x480 VGA 6 fps.)

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3

ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 AMAÇ Bu öğrenme faaliyeti ile tasarım düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Tema ne demektir? Temayı oluşturan ögeler nelerdir? Araştırınız. Arka plan ne demektir?

Detaylı

NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN.

NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN. INSITE YÜKLEME BÜLTENİ Sayfa 2: INSITE yükleme Sayfa 8: INSITE kaldırma NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN. HATALI YÜKLEME VEYA KULLANIM YANLIŞ VERİLERE VEYA EKİPMANIN ARIZALANMASINA

Detaylı

TÜ RKÇ E. Macro Key Manager Kullanıcı Kılavuzu

TÜ RKÇ E. Macro Key Manager Kullanıcı Kılavuzu TÜ RKÇ E Macro Key Manager Kullanıcı Kılavuzu Giriş Macro Key Manager özel bir tablet uygulama yazılımıdır. Macro Key Manager'ı kullanarak, en fazla kullandığınız klavye işlevlerini (Copy= Ctrl+C ) veya

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Stereo Mikrofon STM10

Kullanım kılavuzu. Stereo Mikrofon STM10 Kullanım kılavuzu Stereo Mikrofon STM10 İçindekiler Temel Bilgiler...3 Fonksiyona genel bakış...3 Donanıma genel bakış...3 Montaj...4 Mikrofonunuzun kullanımı...5 Ses kaydetme...5 Videolar için ses kaydetme...8

Detaylı

XTRA CONTROLLER PRO KULLANIM KILAVUZU

XTRA CONTROLLER PRO KULLANIM KILAVUZU XTRA CONTROLLER PRO KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER İlgili bölümü göstermesi için içindekiler tablosundaki bir başlığı tıklayın 1. GİRİŞ... 3 2. TRAVELLING ZOOM ÖZELLİĞİ... 5 3. CHAT AND SHOW FOTOĞRAF/VİDEO/MÜZİK

Detaylı

Donatlar-NotePad DONATILAR

Donatlar-NotePad DONATILAR Donatlar-NotePad DONATILAR Donatılar işletim sistemiyle birlikte gelen programların yer aldığı bölümdür. Bu programlara Başlat-Tüm Programlar- Donatılar adımlarıyla ulaşılır. Not Defteri (Notepad) Sadece

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

İşaret Aygıtları ve Klavye

İşaret Aygıtları ve Klavye İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows; Microsoft Corporation kuruluşunun A.B.D de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

P-touch Transfer Manager Kullanmı

P-touch Transfer Manager Kullanmı P-touch Transfer Manager Kullanmı Sürüm 0 TUR Giriş Önemli Not Bu belgenin içindekiler ve bu ürünün özellikleri önceden bildirilmeksizin değişikliğe tabidir. Brother, burada bulunan teknik özellikler ve

Detaylı

Quick Installation Guide. Central Management Software

Quick Installation Guide. Central Management Software Quick Installation Guide English 繁 中 簡 中 日 本 語 Français Español Deutsch Português Italiano Türkçe Polski Русский Česky Svenska Central Management Software Ambalajın İçindekileri Kontrol Edin Yazılım CD

Detaylı

Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu

Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu Windows 8.1 Yükleme ve Güncelleştirme BIOS yazılımını, uygulamaları, sürücüleri güncelleştirme ve Windows Update'i çalıştırma Yükleme türünü seçme Windows

Detaylı

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak MS POWERPOINT 2010 1.Giriş: PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları

Detaylı

X-107 KULLANMA KILAVUZU

X-107 KULLANMA KILAVUZU X-107 KULLANMA KILAVUZU Ekran ölçüsü 7inç Çözünürlülük 480 X ( RGB) X 234 Parlaklık 350cd/m2 Kontrast 300 : 1 Görüntü açısı ( L/R / T / B) : 60/ 60/40/60 Güç kaynağı 8~17V ( tipik DV 12V) Güç sarfiyatı

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Excel 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu'na komutlar ekleme Şeridi

Detaylı

Bu ürün WinXP, 2000, ME, Win98 de çalıştırılmak için tasarlanmıştır. Her işletim sistemi için yükleme yordamı yaklaşık olarak aynıdır.

Bu ürün WinXP, 2000, ME, Win98 de çalıştırılmak için tasarlanmıştır. Her işletim sistemi için yükleme yordamı yaklaşık olarak aynıdır. 78 Türkçe Hızlı Yükleme Kılavuzu Bu yükleme kılavuzu GW-7100U ve yazılımının yüklenmesinde size yol gösterecektir. Kablosuz ağ bağlantınızı kurmak için, aşağıdaki işlemleri sırayla uygulayın. 1. Yükleme

Detaylı

Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8)

Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8) Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8) Web Hizmetleri protokolü, Windows Vista (SP2 veya üstü), Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarının,

Detaylı

2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır.

2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 23 Haziran 2014 İçindekiler 3 İçindekiler...5 için durum çubuğu...5

Detaylı

Web sayfalarında yapılan her çalışma ve düzenleme tablolar aracılığı ile yapılır. Dolayısıyla çoğu web sayfalarında tablo kullanmak zorunluluktur.

Web sayfalarında yapılan her çalışma ve düzenleme tablolar aracılığı ile yapılır. Dolayısıyla çoğu web sayfalarında tablo kullanmak zorunluluktur. Yazı Tipi Stili HTML kodları 47 Kalın İtalik Altı Çizili 9.2.6 Metin yükseltme veya alçaltma 1. Sayfa görünümünde, belge penceresinin altındaki Tasarla düğmesini tıklatın. 2.

Detaylı

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Access 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

HP Mobil Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu

HP Mobil Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu HP Mobil Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows ve Windows Vista, Microsoft Corporation şirketinin ABD'de kayıtlı

Detaylı

MİCROSOFT WORD. Araç çubukları: menü çubuğundan yapabileceğimiz işlemleri daha kısa zamanda araç çubukları ile yapabiliriz.

MİCROSOFT WORD. Araç çubukları: menü çubuğundan yapabileceğimiz işlemleri daha kısa zamanda araç çubukları ile yapabiliriz. MİCROSOFT WORD Office programlarının içersinde genelde yazı yazmak amaçlı kullanılan bir programdır Microsoft Word. Aşıdaki şekilde çalışma sayfası görülür. Şimdi Word çalışma sayfasını inceleyelim. Microsoft

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint Genel Bilgiler Microsoft PowerPoint 2010, güçlü bir sunu programıdır. PowerPoint ile herhangi bir konu hakkında etkili

Detaylı

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Hesap Tabloları(Excel 2007) HAFTA 1 1. Hesap Tablolarına Giriş 1.1. Hesap tablosu tanımı, kullanım amacı ve yerleri 1.2. MS Excel Uygulamasına giriş

Detaylı

Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir.

Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir. Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir. TV/AV Daily motion 5. TV veya Radyo Kanal listesinde YEŞİL renk tuşu kanal Gizleme fonksiyonunu kullanmanızı sağlar. Bu tuşa basıldığında Gizle

Detaylı

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Dersin Konusu ve Amaçları: Bu dersin amacı daha önce bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında herhangi bir bilgi ve/veya deneyime sahip olmayan öğrenciye bilgi

Detaylı

HIZLI BAşVURU KILAVUZU

HIZLI BAşVURU KILAVUZU HIZLI BAşVURU KILAVUZU Windows Vista için İçindekiler Bölüm 1: Sistem Gereksinimleri...1 Bölüm 2:...2 Yerel Yazdırma Yazılımını Yükleme... 2 Ağdan Yazdırma Yazılımını Yükleme... 5 Bölüm 3: WIA Sürücüsünü

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint PowerPoint Sekmelerinin Tanıtımı Dosya Sekmesi Giriş Sekmesi Ekle Sekmesi Tasarım Sekmesi Geçişler Sekmesi Animasyonlar

Detaylı

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu MS POWERPOINT 2010 PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları ve taslaklar

Detaylı

KWorld PlusTV Analog Lite PCI

KWorld PlusTV Analog Lite PCI KWorld PlusTV Analog Lite PCI PlusTV Analog Lite PCI Kurulum Kılavuzu İçindekiler V1.2 Bölüm 1 : PlusTV Analog Lite PCI Kartın Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3

Detaylı

Türkçe. VideoCAM GE111 özellikleri. VideoCAM GE111 in Kurulumu. 1 Snapshot (Çekim) Tuşu. 2 LED Göstergesi. 3 Objektif

Türkçe. VideoCAM GE111 özellikleri. VideoCAM GE111 in Kurulumu. 1 Snapshot (Çekim) Tuşu. 2 LED Göstergesi. 3 Objektif VideoCAM GE111 özellikleri 1 Snapshot (Çekim) Tuşu 2 LED Göstergesi 3 Objektif VideoCAM GE111 in Kurulumu 1. Lütfen önce sürücüyü kurun, sonra VideoCAM GE111 ı USB portuna bağlayın. 2. VideoCAM GE111 sürücüsünün

Detaylı

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi...

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... 3 İndirme... 3 Sunucu yazılım kurulumu... 3 Kurulum sayfası çıkacaktır...

Detaylı

DS150E Kullanıcı El Kitabı. Dangerfield June. 2009 V3.0 Delphi PSS

DS150E Kullanıcı El Kitabı. Dangerfield June. 2009 V3.0 Delphi PSS DS150E Kullanıcı El Kitabı 1 Ana bileşen...3 Kurulum talimatları...5 Bluetooth Ayarları...26 Arıza Teşhis Programı...39 Dosya...41 Ayarlar...43 Belgeler...51 Yardım...53 OBD İletişimi...56 Yazdır ve Kaydet...66

Detaylı

HP ScrollSmart Mobil Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu

HP ScrollSmart Mobil Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu HP ScrollSmart Mobil Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows ve Windows Vista, Microsoft Corporation şirketinin

Detaylı

BTU 100 Bilgisayar okuryazarlığı BTU 100 BİLGİSAYAR OKURYAZARLIĞI. Sunu Hazırlama II

BTU 100 Bilgisayar okuryazarlığı BTU 100 BİLGİSAYAR OKURYAZARLIĞI. Sunu Hazırlama II BTU 100 BİLGİSAYAR OKURYAZARLIĞI Sunu Hazırlama II 1 İÇİNDEKİLER 1. POWERPOINT PROGRAMINDA ASIL SLAYT OLUŞTURMA 1.1. Asıl Slayta Genel Bakış 1.2. Asıl Slayt ile Çalışmak 2. POWERPOINT PROGRAMINDA FOTOĞRAF

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI 1-) Word 2010 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında

Detaylı

HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

GPS NAVI GASYON SI STEMI

GPS NAVI GASYON SI STEMI GPS NAVI GASYON SI STEMI NAV HIZLI BAS LANGIÇ KILAVUZU MOTOR ANA SAYFA TÜRK Başlarken Navigasyon yazılımı ilk kez kullanıldığında otomatik olarak bir ilk kurulum işlemi başlar. Aşağıdaki işlemleri yapın:

Detaylı

Laboratuvar Çalışması 3.6.4 Konak Bilgisayarları Bağlama ve Yapılandırma

Laboratuvar Çalışması 3.6.4 Konak Bilgisayarları Bağlama ve Yapılandırma Laboratuvar Çalışması 3.6.4 Konak Bilgisayarları Bağlama ve Yapılandırma Hedefler Bir düz kablo kullanarak PC yi bir yönlendiriciye bağlama. PC yi uygun bir IP adresiyle yapılandırma. PC yi bir NetBIOS

Detaylı

IV. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER ELEKTRONİK TABLOLAMA

IV. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER ELEKTRONİK TABLOLAMA IV. ELEKTRONİK TABLOLAMA Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER 99 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

Detaylı

HP Mini Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu

HP Mini Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu HP Mini Uzaktan Kumanda (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows ve Windows Vista, Microsoft Corporation şirketinin ABD'de kayıtlı

Detaylı

HP Ortam Uzaktan Kumandası (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu

HP Ortam Uzaktan Kumandası (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu HP Ortam Uzaktan Kumandası (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows ve Windows Vista, Microsoft Corporation şirketinin ABD'de kayıtlı

Detaylı

Microsoft Office Kurulumu 2012-09-12 Sürüm 2.1

Microsoft Office Kurulumu 2012-09-12 Sürüm 2.1 Microsoft Office Kurulumu 2012-09-12 Sürüm 2.1 İÇİNDEKİLER Microsoft Office Kurulumu... 2 Kurulum Öncesİ Bİlgİsİ... 2 Microsoft Office Kurulumu... 3 Başlarken... 7 Daha Fazla Yardım mı Gerekiyor?... 7

Detaylı

SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu

SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu İçindekiler 1. SAP DocuSign İmza Sahibi Kılavuzu... 2 2. E-posta Bildirimi Alma... 2 3. Belgeyi İmzalama... 3 4. Diğer Seçenekler... 4 4.1 Sonra bitir... 4 4.2 Yazdır,

Detaylı

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ve Windows, Microsoft Corporation şirketinin tescilli ticari markalarıdır. Bu belgede yer

Detaylı

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir.

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir. Buradan Başlayın Copyright 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Word 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu Buradaki komutlar her zaman

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de kayıtlı ticari markasıdır. Ürün bildirimi Bu kullanıcı

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI DERS NOTLARI Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders Notları-

Detaylı

Görev Çubuğu Özellikleri

Görev Çubuğu Özellikleri Görev Çubuğu Özellikleri Görev Çubuğu Ekranın altını yatay olarak kaplayan yatay Görev Çubuğu aktif olan pencereleri ve programları gösterir. Çalıştırılan her programın ve pencerenin simgesi işletim sistemi

Detaylı

Modem ve Yerel Ağ. Kullanıcı Kılavuzu

Modem ve Yerel Ağ. Kullanıcı Kılavuzu Modem ve Yerel Ağ Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin

Detaylı

HDD Password Tool. Kullanıcı Elkitabı. Türkçe

HDD Password Tool. Kullanıcı Elkitabı. Türkçe HDD Password Tool Kullanıcı Elkitabı Türkçe 1 İçindekiler Bölüm 1: Giriş... 3 Ticâri markalar... 4 Bölüm 2: Gereken İşletim Sistemi... 5 - HDD Password Tool for Windows... 5 - HDD Password Tool for Mac...

Detaylı

Dokunmatik Yüzey ve Klavye

Dokunmatik Yüzey ve Klavye Dokunmatik Yüzey ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için:

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: Biçimleme Metin biçimleme Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: 1. Hizalamak istediğiniz metni seçin. 2. Giriş sekmesini

Detaylı

Çoklu Ortam Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu

Çoklu Ortam Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu Çoklu Ortam Uygulamaları FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu Gwenview Gwenview uygulama yazılımı,genel resim göstericisi ve temel fotoğraf düzenleyicisidir. Resim ve Fotoğraf Gösterici ve aynı zamanda

Detaylı

KWorld. PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler

KWorld. PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler KWorld PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler V1.1 Bölüm 1 : PlusTV Hybrid PCI Kartın Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3 Donanım Kurulumu...2 Bölüm 2 : PlusTV

Detaylı

SMART Board EĞİTİMLERİ(sürüm:10) 5. Aşama

SMART Board EĞİTİMLERİ(sürüm:10) 5. Aşama SMART Board EĞİTİMLERİ(sürüm:10) 5. Aşama Bölüm 1:Kaydetme ve farklı formata dönüştürme Değişik sebeplerden dolayı Notebook ta hazırladığınız bir dosyayı farklı bir formata dönüştürmek isteyebilirsiniz.mesela

Detaylı

Laboratuvar Çalışması Veri Depolama Kapasitesini Belirleme

Laboratuvar Çalışması Veri Depolama Kapasitesini Belirleme Laboratuvar Çalışması 1.3.2 Veri Depolama Kapasitesini Belirleme Hedefler PC'deki RAM miktarını (MB cinsinden) belirleme. PC de takılı olan sabit diskin boyutunu (GB cinsinden) belirleme. Sabit diskteki

Detaylı

Yazılım Arayüzünün Tanıtılması

Yazılım Arayüzünün Tanıtılması İçindekiler Yazılım arayüzünün tanıtılması Sunu tasarımı ilkeleri Sunu şablonlarını kullanma Slayt işlemleri (Yeni slayt ekleme, slaytı çoğaltma kopyalama taşıma, slayta metin ekleme) Slaytlar arası geçişler

Detaylı

Microsoft PowerPoint 2010

Microsoft PowerPoint 2010 Microsoft PowerPoint 2010 İÇERİK Genel bilgiler PowerPoint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu oluşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varolan bir sunuyu açmak

Detaylı

Motorola Phone Tools. Hızlı Başlangıç

Motorola Phone Tools. Hızlı Başlangıç Motorola Phone Tools Hızlı Başlangıç İçerik Minimum Gereksinimler... 2 Motorola Phone Tools Yüklemeden Önce... 3 Yükleme Motorola Phone Tools... 4 Cep Telefonu Cihazını Yükleme ve Yapılandırma... 5 Çevrimiçi

Detaylı

Windows Live Movie Maker

Windows Live Movie Maker Windows Live Movie Maker Nedir? Movie Maker ile, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf ve videolarınızı kullanarak, bunlar üzerinde düzenlemeler, değişiklikler yapabilir, müzik dosyaları ekleyebilir, mikrofon

Detaylı

HyperMedia Center Kullanım Kılavuzu İçindekiler V1.5

HyperMedia Center Kullanım Kılavuzu İçindekiler V1.5 HyperMedia Center Kullanım Kılavuzu İçindekiler V1.5 GIRIŞ...1 OYNATICI KONTROLLERI...2 NAVIGATION BAR...2 TV...3 SOURCE INPUT-KAYNAK SEÇIMI...3 CHANNEL LIST-KANAL LISTESI...3 SCHEDULE - PROGRAMLAMA...4

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Excel program penceresi elemanlarının tanıtımı. Menüler ve araç çubuklarının içerikleri ve uygulamaları. Dosya, Düzen ve Görünüm menülerinin

Detaylı

Video Hazırlama Programı ile Öğretim Materyali Oluşturulması

Video Hazırlama Programı ile Öğretim Materyali Oluşturulması Öğretim Teknolojileri Destek Ofisi Instructional Technology Support Office Video Hazırlama Programı ile Öğretim Materyali Oluşturulması Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University İletişim

Detaylı

LMS PC aracı ACS420. LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı. Kurlum ve çalıştırma talimatları

LMS PC aracı ACS420. LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı. Kurlum ve çalıştırma talimatları LMS PC aracı ACS420 LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı Kurlum ve çalıştırma talimatları 1 İçindekiler 1. ACS420 programının kurulumu.. 3 2. OCI430 ara yüzün sürücü kurulumu.. 7 OCI430

Detaylı

RightFax'e Tara. Yönetici Kılavuzu

RightFax'e Tara. Yönetici Kılavuzu RightFax'e Tara Yönetici Kılavuzu Haziran 2017 www.lexmark.com İçerikler 2 İçerikler Genel Bakış...3 Dağıtıma hazır olma denetim listesi... 4 Uygulamayı yapılandırma... 5 Uygulamanın yapılandırma sayfasına

Detaylı

MagicInfo Express 2. Kullanıcı Kılavuzu. MagicInfo Express 2

MagicInfo Express 2. Kullanıcı Kılavuzu. MagicInfo Express 2 MagicInfo Express 2 MagicInfo Express 2 Kullanıcı Kılavuzu MagicInfo Express 2 çeşitli düzenleri kullanarak kolayca içerik oluşturmanıza olanak sağlar. MagicInfo Express 2 sayesinde, Samsung görüntü aygıtlarında

Detaylı

Microsoft Windows 7: Başlangıç Kılavuzu

Microsoft Windows 7: Başlangıç Kılavuzu Microsoft Windows 7: Başlangıç Kılavuzu Windows 7 Kurulumu Dell bilgisayarınız Microsoft Windows 7 işletim sistemiyle yapılandırılmış olarak gelir. Windows Vista işletim sistemini ilk kez kurmak için,

Detaylı

Quick Installation Guide ST7501. Video Management Software

Quick Installation Guide ST7501. Video Management Software Quick Installation Guide English 繁 中 簡 中 日 本 語 Français Español Deutsch Português Italiano Türkçe Polski Русский Česky Svenska ST7501 Video Management Software İçindekiler Tablosu ST7501 Kurulumu 92 ST7501

Detaylı

Capture Pro Yazılımı. Başvuru Kılavuzu. A-61640_tr

Capture Pro Yazılımı. Başvuru Kılavuzu. A-61640_tr Capture Pro Yazılımı Başvuru Kılavuzu A-61640_tr Kodak Capture Pro Yazılımı'na Başlarken Bu kılavuz, kısa sürede başlamak için, Kodak Capture Pro Yazılımı'nın yüklenmesi ve başlatılmasına yönelik basit

Detaylı

NOT: BU BELGEYİ OKUMADAN LÜTFEN YAZILIMI YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN.

NOT: BU BELGEYİ OKUMADAN LÜTFEN YAZILIMI YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN. INSITE YÜKLEME BÜLTENİ Sayfa 2: INSITE programını yükleme Sayfa 8: INSITE programını kaldırma NOT: BU BELGEYİ OKUMADAN LÜTFEN YAZILIMI YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN. AÇABİLİR. HATALI YÜKLEME VEYA KULLANIM HATALI

Detaylı

Dokunmatik Yüzey ve Klavye

Dokunmatik Yüzey ve Klavye Dokunmatik Yüzey ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ve Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markalarıdır. Bu belgede

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997 2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de kayıtlı ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

Hızlı Kullanım Kılavuzu

Hızlı Kullanım Kılavuzu GDR-1100E Serisi 4/8/16 Kanal H.264 DVR Hızlı Kullanım Kılavuzu Her hakkı saklıdır. 1. Sabit Disk Kurulumu Uyarı: 1. Bir adet SATA disk destekler. Lütfen üretici firmanın uyumluluk listesinde bulunan

Detaylı

Bilgisayar Kurulum Kullanıcı Kılavuzu

Bilgisayar Kurulum Kullanıcı Kılavuzu Bilgisayar Kurulum Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de kayıtlı ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

Dokunmatik Yüzey ve Klavye

Dokunmatik Yüzey ve Klavye Dokunmatik Yüzey ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation şirketinin ABD'de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

Çevrimiçi Yardım Kılavuzu - SSS V1.2

Çevrimiçi Yardım Kılavuzu - SSS V1.2 Çevrimiçi Yardım Kılavuzu - SSS V1.2 S: Haritayı kullanarak nasıl uçuş bulabilirim? Bir arama başlatmak için harita üzerinde bir noktaya Ardından uçuş bilgilerini görüntülemek için ekrandaki menüden tercih

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.)

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) AYRANCILAR ORTAOKULU BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) SORU 9-) Yandaki butonun görevi nedir? 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik

Detaylı

Dokunmatik Yüzey ve Klavye

Dokunmatik Yüzey ve Klavye Dokunmatik Yüzey ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ve Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markalarıdır. Bu belgede

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA. Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA. Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 EXCEL DE GRAFİK UYGULAMA GRAFİKLER Grafikler, çok sayıda verinin ve farklı veri serileri arasındaki ilişkinin anlaşılmasını

Detaylı

WINDOWS 7. Enformatik Bölümü

WINDOWS 7. Enformatik Bölümü 2015 Bandırma Onyedı Eylül Üniversitesi Gönen Meslek Yüksekokulu WINDOWS 7 1 İÇERİK Giriş Sürümler Sürüm Karşılaştırmaları Masaüstü Görev çubuğu Başlat menüsü Pencere Yapısı Pencereler Arası Geçiş ve Boyutlandırma

Detaylı

Canlı Görüntü Uzaktan Kumanda

Canlı Görüntü Uzaktan Kumanda Canlı Görüntü Uzaktan Kumanda RM-LVR1 Bu el kitabı üniteye ait Kullanma Kılavuzu için bir tamamlayıcı niteliğindedir. Bazı eklenen veya değiştirilen işlevleri tanıtır ve çalışmalarını açıklar. Ayrıca bu

Detaylı

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu

İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu İşaret Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı