AKILLI EV VE OTOMASYON SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AKILLI EV VE OTOMASYON SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ"

Transkript

1 AKILLI EV VE OTOMASYON SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ GENEL 1. KAPSAM ve AMAÇ Bu şartname aşağıda tarif edilmiş olan dijital kontrol sistemleri prensiplerine uygun bir Akıllı Ev Sistemi (AES) tesisi ve çalışır durumda teslimi için gereken malzeme ve hizmetleri kapsamaktadır. 2. SİSTEM TANIMI AES, yapıdaki tüm altyapı sistemlerini entegre edebilme özelliğine sahip olacak ve mal sahiplerinin her türlü sistem verisine dokunmatik ekranlardan, uzaktan kumandalar ve GSM şebekesi üzerinden kısa mesaj ile çift yönlü komut alışverişi yapabilecek özelliklere sahip olacaktır. Sistemin senaryo oluşturma özelliğinin yanı sıra kendi kendine öğrenme yeteneği ile otomatik senaryo oluşturma imkanı sunması gerekmektedir. Oluşturulacak senaryolar dokunmatik ekranlardan tek bir tuşa basılarak aktif edilebileceği gibi, otomatik olarak da çalıştırılabilir olacaktır. Sistemde kullanılan modüllerin manuel olarak da çalıştırılabilir özelliğe sahip olması gerekmektedir. AES programı ve önyüzü oluşturan dokunmatik ekranlar Türkçe dışında Rusça, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Ukraynaca, Portekizce, Felemenkçe, Katalanca, İsveççe, Yunanca, İbranice, Hırvatça, Estçe, Macarca, Slovakça, Çekçe gibi dillerin kullanımına olanak sağlayacak özellikte olacaktır. Bu gibi dillerin seçimi bir menüden müşteri tarafından kolayca yapılabilir olmalıdır. Input oluşturacak çevresel cihazlar, açma kapama düğmeleri, hareket detektörleri, duman, yangın detektörleri, manyetik kapı kontakları AES bünyesinde bulunan güç ünitesinden 12 V DC ile çalışır şekilde olacaktır. AES sistemini oluşturan tüm modüller çevresel koşullardan, enterferans ve sinyalleşme güçlüğüne neden olabilecek X10 benzeri şehir şebekesi üzerinden haberleşen modüllerden oluşmamalı. Akıllı Ev Sistemi ni (AES) oluşturan modüller ile bağımsız çalışabilir diğer sistemlerle (klima, kombi, ) ile RS232 iletişim protokolü ile text mesajlaşma ve String Exchange ile bilgi alışverişi yapabilir olacaktır.

2 3. SİSTEM FONKSİYONLARI Villaların otomasyonu şu ana başlıklardan oluşmaktadır; 1. Konut içi Güvenlik Sistemi (Yangın-Hırsız-Panik Buton) 2. Aydınlatma Otomasyonu, 3. Isıtma Otomasyonu, 4. Soğutma Otomasyonu, 5. Havuz ve Sauna Kontrolü 6. Renkli LCD Dokunmatik Ekran 7. IR uzaktan kumanda 8. Cep telefonu sms ile uzaktan kontrol ve kumanda 3.1 KONUT İÇİ GÜVENLİK SİSTEMİ Koruma yapılacak mekanlar manyetik kontak, hareket detektörleri, duman/yangın detektörleri ile korunacaktır. Yangın koruması yapılacak alanlar; projeye uygun röle tabanlı ısı ve duman detektörleri ile koruma yapılacaktır. Alarm sisteminde acil imdat panik butonu dokunmatik ekran üzerinden ve müşterinin istediği herhangi bir duvar anahtarından da yapılabilir olacak. Alarm sitemi uzaktan cep telefonundan sadece yetki verilmiş cep telefonlarından sms göndererek devreye alınabilir ve devreden çıkarılabilir özellikte olacaktır. Alarm oluşturan tüm sensörler için farklı içerikli sms metni mesajı gönderebilir özellikte olmalıdır. (Örneğin, salonda hareket algılandı, mutfakta duman/yangın algılandı, balkon kapısı açık gibi ) Alarm durumunda, sistem site güvenlik odasında bulunan Alarm İzleme merkezine olay online olarak aktarılabilmelidir. (Hırsızlık, Yangın, Panik) SMS mesajları güvenlik merkezinde bulunan bir bilgisayara otomatik olarak aktarılarak log tutulması ve formatında mail gönderilmesi de sağlanacaktır.

3 3.2 AYDINLATMA OTOMASYONU Aç kapa ve Dimmer özellikli ışıklandırma ile kapalı mekanların aydınlatılması yapılacaktır. Tüm aydınlatma birimleri dokunmatik ekrandan, uzaktan kumandadan, cep telefonundan kontrol ve kumanda edilebilir olacaktır. Sistem, kendi kendine öğrenebilme yeteneğine sahip olması gerektiğinden otomatik senaryo oluşturulabilir olacaktır. Açma kapama düğmelerinin fonksiyonları ve çalışma şeklileri, altyapı değişikliği gerektirmeden ev sahibi tarafından bilgisayar üzerinden istediği değişiklikleri yapılabilir olacaktır. Açma kapama veya dimmer özellikleri aynı düğme üzerinden gerçekleştirilebilir olacaktır. Aydınlatmada dimmer özelliğinin yanı sıra süreli açma kapama, belirli dimmer değeri ile başlama gibi ek fonksiyonlara da sahip olmalıdır. Müşterinin öngörmesi durumunda herhangi bir açma kapama düğmesi farklı zamanlarda farklı çalışma prensiplerine de sahip olmalıdır. (Örneğin yatak odasındaki aydınlatma düğmesi gece 12 den sonra tüm evin lambalarını açabilir veya cep telefonundan sms gönderebilir özelliklere sahip olmalıdır.) Aydınlatma sağlayan tüm cihazların durumu dokunmatik ekrandan farklı ikonlarla görsel olarak online bilgi sunabilir olacaktır. Ev sahibi hangi lambanın açık, hangi lambanın kapalı olduğunu dokunmatik ekrandan izleyebilir olmalıdır. Sisteme dahil edilecek tüm açma kapama düğmeleri 4 telli bus kablosu (2 Güç, 2 Data) ile pano ile bağlantısı kurulacaktır. Açma kapama düğmelerinde 12V DC ile beslenmelidir. Açma kapama sistemini oluşturan röle modülleri ayrı bir pano gerektirmeden konut içinde tasarlanmış olan sigorta panosu içerisine din-rail montajı yapılabilir olmalıdır. Röle modüllerinin iç enerjileri AES sistemini oluşturan güç ünitesinden almalıdır.

4 Açma kapama röle modülü sekiz giriş ve çıkışlı olmalıdır. (Bağımsız sekiz adet lambayı çalıştırabilir özellikte olmalıdır.) Gerekmesi durumunda manuel müdahalelere (bakım/onarım) olanak tanınması için röle modülünün kendi üzerinde bulunan switch lerle de kontrol ve kumanda edilebilmelidir. Röle modülü üzerinde LED lambalar ile durum bilgisi görülebilir olmalıdır. Açma/Kapama röle modülü dört farklı enerji beslemesi ile çalışabilir özellikte olmalıdır. Dim özellikli aydınlatma röle modülleri ayrı bir pano gerektirmeden konut içinde tasarlanmış olan sigorta panosu içerisine din-rail montajı yapılabilir olmalıdır. Röle modüllerinin iç enerjileri AES sistemini oluşturan güç ünitesinden almalıdır. Dim özellikli röle modülü sekiz giriş ve çıkışlı olmalıdır. (Bağımsız sekiz adet lambayı dim özelliği ile çalıştırabilir olmalıdır.) Dim özellikli aydınlatma röle modülleri gerekmesi durumunda manuel müdahalelere (bakım/onarım) olanak tanınması için dim özellikli röle modülünün kendi üzerinde bulunan switch lerle de kontrol ve kumanda edilebilmelidir. Dim özellikli röle modülü üzerinde LED lambalar ile durum bilgisi görülebilir olmalıdır. Dimmer modülleri 0/1-10V, 500 Watt, 750 Watt ve 1000 Watt çıkış gücü verebilmelidir. Tüm açma kapama ve dimmer özellikli otomasyon röle modülleri -10 C +50 C sıcaklık aralığında çalışabilir özellikte olmalıdır. 3.3 ISITMA KONTROLU VE OTOMASYONU Tüm odalarda ve genel hacimlerde dokunmatik ekrandan, ekranlı termostat modüllerinden, lokal olarak oda termostatından ısı kontrolü yapılabilecektir. Isı, dokunmatik ekrandan girilen set değerleri ile ve lokal olarak oda termostat ayarına göre sistem tarafından kontrol edilecektir. Sistem senaryo uygulamalarında oda termostat değerleri otomatik olarak senaryo değerlerine göre değişecektir.

5 Isıtma senaryolar gün ve saat bazına kadar indirgenebilir özellikte olacaktır. Tüm ısıtma senaryoları dokunmatik ekrandan, uzaktan kumandadan ve cep telefonundan sms göndererek çalıştırılabilir veya kapatılabilir özellikte olacaktır. Çalışan cihazların durumu dokunmatik ekrandan çalışıp çalışmadığına göre farklı ikonlarla görsel olarak bilgi sunabilir olacaktır. Isıtma amaçlı Trip Switch röle modülleri ayrı bir pano gerektirmeden konut içinde tasarlanmış olan sigorta panosu içerisine din-rail montajı yapılabilir olmalıdır. Röle modüllerinin iç enerjileri AES sistemini oluşturan güç ünitesinden almalıdır. Isıtma amaçlı Trip Switch röle modülü dört giriş ve çıkışlı olmalıdır. (Bağımsız dört adet cihazı çalıştırabilir olmalıdır.) Isıtma amaçlı Trip Switch röle modülleri gerekmesi durumunda manuel müdahalelere (bakım/onarım) olanak tanınması için kendi üzerinde bulunan switch lerle de kontrol ve kumanda edilebilmelidir. Isıtma amaçlı Trip Switch lerin çıkış gücü istenen amper (10A,15A, 20A, 25A, ) değerini sağlıyor olmalıdır. Tek bir Trip Switch röle modülünde bağımsız farklı amperlerde akım ihtiyacı olan cihazları kontrol ve kumanda edebilir özellikte olmalıdır. -10 C +50 C sıcaklık aralığında çalışabilir özellikte olmalıdır. 3.4 SOĞUTMA OTOMASYONU VE KONTROLÜ Tüm soğutma senaryoları dokunmatik ekrandan, uzaktan kumandadan ve cep telefonundan sms göndererek çalıştırılabilir veya kapatılabilir özellikte olacaktır. Soğutma sisteminin durumu dokunmatik ekrandan çalışıp çalışmadığına göre farklı ikonlarla görsel olarak bilgi sunabilir olacaktır. Soğutma senaryolar gün ve saat bazına kadar indirgenebilir özellikte olacaktır. Isı, dokunmatik ekrandan girilen set değerleri ile ve lokal olarak oda

6 termostat ayarına göre sistem tarafından kontrol edilecektir. Sistem senaryo uygulamalarında oda termostat değerleri otomatik olarak senaryo değerlerine göre değişecektir. Ekranlı termostat modülleri ile otomatik, manuel ve evde yok senaryoları seçilebilir özellikte olmalıdır. Soğutma amaçlı Trip Switch röle modülleri ayrı bir pano gerektirmeden konut içinde tasarlanmış olan sigorta panosu içerisine din-rail montajı yapılabilir olmalıdır. Röle modüllerinin iç enerjileri AES sistemini oluşturan güç ünitesinden almalıdır. Soğutma amaçlı Trip Switch röle modülü dört giriş ve çıkışlı olmalıdır. (Bağımsız dört adet cihazı çalıştırabilir olmalıdır.) Trip Switch röle modülleri gerekmesi durumunda manuel müdahalelere (bakım/onarım) olanak tanınması için kendi üzerinde bulunan switch lerle de kontrol ve kumanda edilebilmelidir. Soğutma amaçlı Trip Switch lerin çıkış gücü istenen amper (10A,15A, 20A, 25A, ) değerini sağlıyor olmalıdır. Tek bir Trip Switch röle modülünde bağımsız farklı amperlerde akım ihtiyacı olan cihazları kontrol ve kumanda edebilir özellikte olmalıdır. -10 C +50 C sıcaklık aralığında çalışabilir özellikte olmalıdır. 3.5 HAVUZ VE SAUNA OTOMASYONU Havuz suyu ısı kontrolü dokunmatik ekran panelinden kontrol edilecektir. Sauna kontrolü dokunmatik ekran panelinden kontrol edilecektir. Isı, dokunmatik ekrandan girilen set değerleri ile ve lokal olarak oda termostat ayarına göre sistem tarafından kontrol edilecektir. Havuzlarda devridaim, doldurma ve boşaltma motorları senaryo dahilinde ve dokunmatik ekranlardan kontrol ve kumanda edilebilir olacaktır. Sistemlerin çalışıp çalışmadığı bilgisi dokunmatik ekrandan da görülebilir olacaktır.

7 3.6 RENKLİ LCD DOKUNMATİK EKRAN Dokunmatik ekrandan sistemin tümü kontrol edilecektir. Ekran üzerinde uzaktan kumanda alıcısı olacaktır. Ekranda oda sıcaklığı göstergesi ve saat bilgisi olacaktır. Kontrol edilecek olan tüm cihazların durumları görsel olarak değişken ikon larla takip edilebilir olacaktır. Cep telefonuna sms gönderebilir ve alabilir olacaktır. Sıcaklık sensör lerini ekran üzerinden kontrol ve kumanda edebilir özellikte olacaktır. Sıcaklık profilleri ekran üzerinden kontrol edilebilir olacaktır. Periyodik olarak çalışan sistemlerin saat ayarlamalarını ekrandan takip edebilir ve değiştirebilir özellikte olacaktır. Ses sistemini kontrol ve kumanda edebilir olacaktır. Yetkisiz girişleri önlemek için şifre özelliği ile ekran uygulaması kontrol altına alınabilir olacaktır. Arka plan ışığı 30sn-5dk arasında çalışabilir seçenekli olacaktır. Tüm cihazlar ve ev planı seçenekli menülerle gruplandırma yapılabilir özellikte olacaktır. Alarm sistemi ekran üzerinden aktif veya deaktif edilebilir özellikte olacaktır. Alarm sistemi oluşturan tüm sensörlerin durumu ekrandan gerçek zamanlı olarak izlenebilir olacaktır. Özellikler Enerji beslemesi otomasyon sistemi üzerinden sağlanacak özellikte olmalıdır. Ayrı bir besleme bağlantısı olmamalıdır. 320 ma i aşmayan güç tüketimine sahip olmalıdır ¼ VGA, 320 x 240 çözünürlüğü desteklemelidir.

8 Renkli olmalıdır. Üzerinde bulunan sıcaklık sensörü 5 C ile 40 C aralığını gösterebilir olmalıdır. Sıcaklık sensörü manuel olarak kalibre edilebilir olmalıdır. Boyutları190 x 135 mm.den küçük olmamalıdır. 3.7 IR UZAKTAN KUMANDA Uzaktan kumanda ile otomasyona dahil edilmiş tüm cihazlar kontrol ve kumanda edilebilir olacaktır. Uzaktan kumanda ile çalıştırılan tüm cihazların statü bilgileri dokunmatik ekrandan da görülebilir olmalıdır. Uzaktan kumanda ile belirlenen cep telefonlarına SMS gönderebilir olmalıdır. Philips pronto benzeri üniversal IR ve RF uzaktan kumandalar ile sistem entegre çalışabilir özellikte olmalıdır. Uzaktan kumanda alıcıları bağımsız olarak farklı fonksiyonlara sahip olabilmelidir. Her bir IR alıcısı gerekmesi durumunda sadece kendi bölgesini kontrol ve kumanda edebileceği gibi tüm konut alanındaki cihazları da çalıştırabilmelidir. Örneğin uzaktan kumandanın birici tuşu salonda, salon lambasını açık kapatma özelliğine sahip olup, aynı tuş yatak odasında iken sadece yatak odasının lambasını açıp kapatabilir olmalıdır. Uzaktan kumanda alıcıları -10 C +50 C sıcaklık aralığında çalışabilir özellikte olmalıdır. Enerji beslemesi otomasyon sistemi üzerinden sağlanacak özellikte olmalıdır. Ayrı bir besleme bağlantısı olmamalıdır. Uzaktan kumanda tuşları herhangi bir teknik destek gerektirmeden müşteri tarafından bilgisayar yardımı ile kolayca değiştirilebilir veya ek özellikler atanabilir olmalıdır.

9 3.8 CEP TELEFONU SMS İLE UZAKTAN KONTROL VE KUMANDA Tüm cihazlar cep telefonundan sms göndererek uzaktan çalıştırılabilir veya kapatılabilir özellikte olacaktır. SMS içeriğine göre cihazlar komut alabilir olmalıdır. Yetkilendirme yapılarak sadece tanımlı cep telefonlarından gelen SMS ile uzaktan kontrol ve kumanda edilebilir olmalıdır. Elektrik kesintisi durumunda tanımlanacak olan cep telefonuna uyarı sms i gönderebilir özellikte olmalıdır. Alarm sistemi devreye alındığında, devreden çıkartıldığında farklı içerikli sms metni ile tanımlı kullanıcılara uyarı sms i gönderebilir özellikte olmalıdır. Alarm oluşturan tüm sensörler için farklı içerikli sms metni mesajı gönderebilir özellikte olmalıdır. (Örneğin, salonda hareket algılandı, mutfakta duman/yangın algılandı, yatak odasının lambası açıldı, klima kapatıldı gibi ) Komut alış verişi dışında gelen sms leri dokunmatik ekranda da gösterebilir özellikte olmalıdır. 200 telefon numarasını hafızasında tutabilir özellikte olmalıdır. SMS mesaj metinleri ve telefon numaralarını hafızasında tutabilir özellikte olmalıdır. Kendine ait bataryası ile elektrik kesintilerinden etkilenmemelidir. Enerji beslemesi otomasyon sistemi üzerinden sağlanacak özellikte olmalıdır. Ayrı bir besleme bağlantısı olmamalıdır. 100 ma i aşmayan güç tüketimine sahip olmalıdır. Üzerindeki LED ışıkları ile GSM modülünün çalışıp çalışmadığını, GSM sinyal bağlantısını gösterebilir özellikte olmalıdır.

10 4. PROJELER Ekipman listesi Kodu Tanımı Fonksiyonu Kontrol ve Kumanda Edeceği Cihazlar DALI01 Güç Ünitesi Otomasyon modülleri iç enerjilerini sağlar AES sisteminin tamamını AES nin Master ünitesi. Tüm DGQG01 Ana Kontrol Ünitesi DISM04 Input Anahtar Modülü - 4 girişli Ekranlı DTEM02 Termostat Modülü DTRP01 Trip Anahtar Arabirim Modülü İki Kutuplu TL1001 Manuel Trip Anahtar DBIR01 2 Kutuplu 8 Yollu Röle DDIM01 Dimmer Kontrol Modülü DD W Dimmer Modül DD W Dimmer Modül DD W Dimmer Modül tanımlamalar, adreslemeler, senaryolar ve çalışma AES sisteminin tamamını prensiplerinin kontrol edildiği merkezi kontrol ünitesi İnput oluşturacak modüllerin Çevresel cihazların sistemle tamamını (Açma kapama düğmeleri, entegre çalıştırılması için hareket dedektörleri, su kaçağı adresleme modülü sensörleri, gaz kaçağı sensörleri, manyetik kontak ) Bölgesel ısıtma, soğutma için sensörlü, ekranlı, tuş Isıtma ve soğutma sistemi takımlı termostat Yüksek amperajlı cihazların elektrik beslemesini kesen Isıtma ve soğutma sistemi veya veren ana anahtar modülü Yüksek amperajlı cihazların elektrik beslemesini kesen Isıtma ve soğutma sistemi veya veren anahtar modülü 8 çıkışlı röle modülü Aydınlatma sistemi Dimmer kontrol modülü Dimmer özellikli aydınlatma sistemi 500W çıkışlı dimmer fonksiyonu modülü Dimmer özellikli aydınlatma sistemi 750W çıkışlı dimmer fonksiyonu modülü Dimmer özellikli aydınlatma sistemi 1000W çıkışlı dimmer fonksiyonu modülü Dimmer özellikli aydınlatma sistemi

11 DTSC03 Renkli Renkli dokunmatik LCD Dokunmatik LCD ekran Ekran AES sistemi 15 Kanal IR DCDI02 Uzaktan IR uzaktan kumanda AES sistemi Kumanda DDIR02 Entergre IR Alıcı IR uzaktan kumanda alıcısı AES sistemi DMOV01 Hareket Dedektör +/- 100 horizontal, +/- 80 vertical görüş açılı entegre AES-Güvenlik Modülü hareket dedektörü DPD001 Duman Dedektörü Duman dedektörü AES-Güvenlik DMK01 Manyetik Kapı, pencere manyetik Kontkat kontak AES-Güvenlik DPN001 Nem Dedektörü Nem, su basması dedektörü AES-Güvenlik DGSM01 Cep Telefonu Cep telefonu ile kontrol ve (GSM) Arabirimi kumanda modülü AES sistemi DHUB01 Hub Yükseltici Sinyal yükseltici AES sistemi DRS23202 RS232 protokolünü RS232 Bağlantı destekleyen çevresel Modülü cihazlarla iletişimini sağlar AES sistemi DCBU01 Bus Kablosu AES sistemi altyapı (2*0.75, kablolaması 2*0.28) AES sistemi altyapı kablolaması

12 Montaj Sahası Listesi Kodu Tanımı Montaj sahası DALI01 Güç Ünitesi Sigorta Panosu DGQG01 Ana Kontrol Ünitesi Sigorta Panosu DISM04 Input Anahtar Modülü - 4 girişli Input oluşturan açma kapama düğmeleri, sensörler ile sigorta panosu arasına DTEM02 Ekranlı Termostat Modülü Projeye uygun bağımsız yaşam alanlarına DTRP01 Trip Anahtar Arabirim Modülü Sigorta Panosu TL1001 İki Kutuplu Manuel Trip Anahtar Sigorta Panosu DBIR01 2 Kutuplu 8 Yollu Röle Sigorta Panosu DDIM01 Dimmer Kontrol Modülü Sigorta Panosu DD W Dimmer Modül Sigorta Panosu DD W Dimmer Modül Sigorta Panosu DD W Dimmer Modül Sigorta Panosu DTSC03 Renkli Dokunmatik LCD Ekran Salon DCDI02 15 Kanal IR Uzaktan Kumanda Hareketli DDIR02 Entergre IR Alıcı Yatak odası DMOV01 Hareket Dedektör Modülü Güvenlik amaçlı projeye uygun yaşam alanlarına DPD001 Duman Dedektörü Güvenlik amaçlı projeye uygun yaşam alanlarına DMK01 Manyetik Kontkat Kapı ve Pencerelere DPN001 Nem Dedektörü Mutfak DGSM01 Cep Telefonu (GSM) Arabirimi Sigorta Panosu DHUB01 Hub Yükseltici Altyapı kablolaması DRS23202 RS232 Bağlantı Modülü Sigorta Panosu DCBU01 Bus Kablosu (2*0.75, 2*0.28) Altyapı kablolaması (Input oluşturan açma kapama düğmeleri, sensörler ile sigorta panosu arasına)

13 AES modülleri teknik özellikleri Kodu Tanımı Teknik Özellikleri DALI01 Güç Ünitesi Besleme : 230V AC Güç Kaynağı : 16V DC / 2.5A Bağlantı : DIN-Rail Koruma : IP20 Çalışma Aralığı : -10 C +50 C Boyutları : 6 modül Sigorta Koruması :250V/315mA time-lag (temporized) Otomatik (2,5A) DGQG01 Ana Kontrol Ünitesi Tüketim (maksimum) : 100 ma Bağlantı : DIN-Rail Koruma : IP 20 Maksimum modül : 128 modül (Hub haricinde) Boyut : 6 modül DISM04 Input Anahtar Modülü - 4 girişli Bağlantı : Hızlı bağlantı aparatı ile Kapasite : 4 Adet (DISM04) 8 Adet (DISM08) Tüketim : 10 ma Koruma : IP20 Çalışma Aralığı : 0 C 50 C Boyutları : 46 X 28 X 15 mm DTEM02 Ekranlı Termostat Modülü ) Tüketim : 50 ma Bağlantı : Hızlı bağlantı aparatı Ekran : 2 Satır, 16 Karakter Montaj Çerçevesi ve kutusu : Bticino L4703 veya N4703

14 DTRP01 TL1001 DBIR01 DDIM01 Trip Anahtar Arabirim Modülü İki Kutuplu Manuel Trip Anahtar 2 Kutuplu 8 Yollu Röle Dimmer Kontrol Modülü Boyutları : 66 X 44 mm Sıcaklık Sensörü : Type CTN Çalışma Aralığı : +5 C 40 C Hassasiyet : 0.1 C Montaj : Sıva altı Duvar Yüzeyine Tüketim (maksimum) : 500 ma Bağlantı : Bus üzerinden hızlı bağlantı aparatı ile Koruma : IP 20 Çalışma Aralığı : 0 C +50 C Maksimum bağlantı : 4 modül Boyut : 2 modül Güç Kaynağı : 12 V DC Maksimum Voltaj : 250 V Bağlantı : Hızlı bağlantı aparatı Boyutları : 1.5 Modül Kontak Tipi : (TL1001: 1NO + 1 NC), (TL2001:2 NO) Bağlantı : Hızlı bağlantı aparatı ile Çıkış sayısı : 8 adet bi-polar Tüketim : 400 ma (tüm röleler bağlı ise) Koruma : IP20 Çalışma Aralığı : 0 C 50 C Boyutları : 9 modül Max çıkış gücü : Akkor Lamba 230V -> 1000 W Halojen Lamba 230V-> 1000 W Fleoresant TL/ Ekonomik Lamba-> 200W Spot 230V-> 370W Bağlantı : DIN Rail - Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı Kapasite : 8 adet (DD500/DD750/DD1000/DD10V) Tüketim : 150 ma (8 adet modülün tümü takılı ise) Koruma : IP20 Çalışma Aralığı : 0 C 50 C Boyutları : 4 modül

15 DD500 DD750 DD1000 DTSC W Dimmer Modül 750 W Dimmer Modül 1000 W Dimmer Modül Renkli Dokunmatik LCD Ekran Güç Kaynağı : Bus 230 V AC Bağlantı : DIN Rail Koruma : IP 20 Çalışma Aralığı : -10 C +50 C Boyut : 500W 2 modül Güç Kaynağı : Bus 230 V AC Bağlantı : DIN Rail Koruma : IP 20 Çalışma Aralığı : -10 C +50 C Boyut : 750W 2 modül Güç Kaynağı : Bus 230 V AC Bağlantı : DIN Rail Koruma : IP 20 Çalışma Aralığı : -10 C +50 C Boyut : 1000W 3 modül Ekran aydınlatması : CCFL Çözünürlük : ¼ VGA, 320 x 240 Color Tüketim : 320 ma (Backlight ON) Boyutları : 190 x 135 mm Çalışma Aralığı : 5 C to 40 C. Bağlantı Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı Montaj : Sıva altı DTSCBOX Duvar Yüzeyine DCDI02 DDIR02 15 Kanal IR Uzaktan Kumanda İki adet AAA pil Bağlantı : Hızlı bağlantı aparatı ile Entergre IR Alıcı Çalışma Aralığı : -10 C +50 C Montaj : Sıva altı Duvar Yüzeyine DMOV01 Hareket Dedektör Modülü Tüketim : 25 ma. Boyutları : 2 Bticino modules. Bağlantı Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı Görüş Açısı : +/- 100 horizontal, +/- 80 vertical

16 DPD001 DMK01 DPN001 DGSM01 DHUB01 DRS23202 DCBU01 Duman Dedektörü Manyetik Kontkat Nem Dedektörü Cep Telefonu (GSM) Arabirimi Hub Yükseltici RS232 Bağlantı Modülü Bus Kablosu (2*0.75, 2*0.28) Görüş Mesafesi : 6 m Montaj : Sıva altı Duvar Yüzeyine veya Tavan Bağlantı Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı Montaj : Tavan Tüketim : 500 ma. Bağlantı Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı Montaj : Kapı, pencere kanatları Bağlantı Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı Montaj : Zemin üst Tüketim : 100 ma Kapasite : 200 telefon numarası Kontrol : Led ışıkları ile şarj ve aktif göstergeli Tüketim : 40 ma. Boyutları : 17 mm x 35 mm x 58 mm. Bağlantı Bus ile 4x1m2 hızlı bağlantı, diğer cihazlarla RS232 male Çalışma Aralığı : -10 C +50 C Montaj :Din Rail Tüketim : 100 ma Güç Kaynağı : Bus üzerinden (9-16 V DC 0.28 mm Mavi ve Beyaz damar : Rezistivity < 70 Ohm/km Empedans = 100 Ohm Kapasitans < 48 pf/m 0.75 mm Siyah ve Kırmızı damar : Rezistivity < 36 Ohm/km

17 5. DIĞER GRUPLARIN KAPSAMINDA KALAN IŞLER Mekanik Kontrol edilecek cihazların (Klima, Lamba, ) tedarik edilmesi ve montajı Sensörlerin montajı (Hareket, Manyetik kontakt, Duman, ) Duvar anahtarları AES modüllerinin montajı Elektrik Kontrol pano ve otomasyon panoları tasarım ve imalatı Kablolama malzeme ve işçiliği, gerekli sarf malzemeleriyle (trafolar dahil) Saha ekipmanlarının montajı Saha ve pano uç bağlantıları işçiliği, gerekli sarf malzemeleriyle birlikte 6. GARANTİ Bu sözleşme/şartname dahilinde temin edilen tüm ekipman, malzeme ve işçilikler geçici kabulden itibaren 2 yıl boyunca garanti altında olmalıdır. Firma,bu maddeye malzeme tesliminden başlayan bir sınırlama getirecekse, bu süre18 aydan kısa olamaz. 7. DEVREYE ALMA A. Montaj, kablaj ve uç bağlantılarının tamamlanmasından sonra firma gereken programları yükleyerek sistemi devreye alacaktir. B. Firma, her türlü kalibrasyon, deneme ve hata ayıklama işlemlerini yerine getirecek, işletme testlerini yaparak tesis gereklerine uygun çalışmayı sağlayacaktır. C. Sisteme bağlı her nokta, fonksiyonellik testinden geçirilecektir.

18 8. EĞİTİM Firma tesiste ve kurulu sistem üzerinde son mal sahibi personeline eğitim verecektir. Eğitimi veren kişiler, sistemi donanım ve yazılım olarak tanıyan, yeterli bilgi seviyesinde personel olmalıdır. Eğitim 3 aşamada verilecektir Ön Eğitim Sistem devreye alındıktan sonra, geçici kabulden önce olmak üzere 1 gün süreli genel mal sahibi eğitimi. Tazeleme Eğitimi Ön eğitim tamamlandıktan yaklaşık 2-4 hafta sonra yapılacak ve daha ileri konular ele alınıp soruların yanıtlanacağı 1 gün süreli eğitim Garanti süresinde ilave eğitim Mal sahibi bir senelik süre boyunca önceden haber vermek kaydıyla 1 günlük ilave eğitim alabilecektir.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI VE MONTAJI 523EO0462 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ MALZEME BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Networkun uzaktan sorgulanıp izlenmesi için yangın alarm paneline bir modem kartı bağlamak mümkün olacaktır.

Networkun uzaktan sorgulanıp izlenmesi için yangın alarm paneline bir modem kartı bağlamak mümkün olacaktır. AKILLI ADRESLENEBĐLĐR YANGIN ALGILAMA VE ALARM SĐSTEMĐ TEKNĐK ŞARTNAMESĐ A. Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Sistem bir ya da birden fazla kontrol paneli, 24V DC üreten bir güç kaynağı, algılama cihazları,

Detaylı

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ Yaşam Alanlarında Makel Ticari Alanlarda Smarthome Makel Smarthome /11 10 /9 8 Uzaktan Erişim 12 Güvenlik 13 Enerji Verimliliği 14 /15 Smarthome Corian 16 /17 Smarthome

Detaylı

İçindekiler. Kablolu HDL akıllı ev sistemleri. Kablolu KNX akıllı ev sistemleri

İçindekiler. Kablolu HDL akıllı ev sistemleri. Kablolu KNX akıllı ev sistemleri 4 İçindekiler Kablolu HDL akıllı ev sistemleri 6-7 8-9 10-11 12 13 14-15 16-17 18-21 22-27 28 29 30-31 32-35 36 37 38-41 42-47 50-53 54 55 56 57 58 59-62 63 66-67 68-69 70-71 72-73 74 74 75 76 77-80 81

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI 10- INTELLIGENT ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ:

SAĞLIK BAKANLIĞI 10- INTELLIGENT ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ: SAĞLIK BAKANLIĞI 10- INTELLIGENT ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ: TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GENEL Intelligent adresli Yangın Alarm Sistemi, - Yangının başlangıç aşamasında duman, ısı, alev gibi

Detaylı

TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VERİCİ İŞLETMELERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI RADYO VE TV VERİCİ İSTASYONLARI UZAKTAN İZLEME VE KONTROL SİSTEMLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ Proje no: VİD 2009/14 1/14 RADYO VE TV VERİCİ İSTASYONLARI

Detaylı

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ Hazırlayan Ender Barış AKBULUT ÇANKIRI-2006 YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ YANGIN TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİ Acil durumlarda kullanılan madeni çanlardan sonra ilk elektrikli zil 1891'de ABD'de üretilmiştir.

Detaylı

TRT SİTESİ YANGIN ALGILAMA-UYARI VE ACİL YÖNLENDİRME-ACİL AYDINLATMA TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ

TRT SİTESİ YANGIN ALGILAMA-UYARI VE ACİL YÖNLENDİRME-ACİL AYDINLATMA TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ TRT SİTESİ YANGIN ALGILAMA-UYARI VE ACİL YÖNLENDİRME-ACİL AYDINLATMA TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ GENEL Yapılacak işler Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe, Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine

Detaylı

güven üretiyoruz generating confidence

güven üretiyoruz generating confidence güven üretiyoruz generating confidence 2 Maxlogic & Mavigard markaları ile 1987 yılından itibaren yangın ve gaz algılama sistemleri konusunda Güven Üretmeye devam ediyoruz. İstanbul, Yukarı Dudullu da

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.0 KONU Bu doküman İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nde bina içi

Detaylı

Eco Touch KABLOLU KUMANDA RC-EX1A. Ekonomi modu. Hi Power modu. Gelişmiş likit krital ekranlı dokunmatik panel. Kullanıcı Dostu.

Eco Touch KABLOLU KUMANDA RC-EX1A. Ekonomi modu. Hi Power modu. Gelişmiş likit krital ekranlı dokunmatik panel. Kullanıcı Dostu. R410A Eco Touch KABLOLU KUMANDA Gelişmiş likit krital ekranlı dokunmatik panel Kullanıcı Dostu Arka plan aydınlatmalı LCD dokunmatik panel ile sektörde ilk Sadece üç buton ile basit kullanım Geniş Ekran

Detaylı

KABLOSUZ HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ

KABLOSUZ HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ KABLOSUZ HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ ÇATINIZIN ALTINDA BİR 21. YÜZYIL İÇİN KABLOSUZ ÇÖZÜM ü Kolay kurulum, mobilya ve dekorasyonla modern uyum ü Güvenilir ve kolay kullanım ü 3 yıl (yaklaşık) pil ömrü 50 dedektöre

Detaylı

1. GENEL HÜKÜMLER. 1.6. İSTEKLİnin Ankara da kendisine ait teknik destek vereceği ofisi bulunacaktır. ÜSTTEN ÜFLEMELİ HASSAS KONTROLLÜ KLİMA 1.

1. GENEL HÜKÜMLER. 1.6. İSTEKLİnin Ankara da kendisine ait teknik destek vereceği ofisi bulunacaktır. ÜSTTEN ÜFLEMELİ HASSAS KONTROLLÜ KLİMA 1. 1. GENEL HÜKÜMLER 1.1. Teklif vermek isteyen firmalar bu şartnameyi karşılayan en yeni donanım en son sürümlerini teklif etmeli ve tekliflerin şartnamede belirtilen kurallara uygun hazırlanmasına özen

Detaylı

SCS BUS teknolojisi ile ev otomasyonu senaryo sayılarını arttırın, tüm evinizi kontrol altına alın

SCS BUS teknolojisi ile ev otomasyonu senaryo sayılarını arttırın, tüm evinizi kontrol altına alın EV OTOMASYONU SCS BUS teknolojisi ile ev otomasyonu senaryo sayılarını arttırın, tüm evinizi kontrol altına alın VERİMLİ ENERJİ KULLANAN EVLER Enerji yönetimi modunda 3,5 dokunmatik ekran ref. 672 83 Enerji

Detaylı

güven üretiyoruz generating confidence

güven üretiyoruz generating confidence güven üretiyoruz generating confidence 2 Maxlogic & Mavigard markaları ile 1987 yılından itibaren yangın ve gaz algılama sistemleri konusunda Güven Üretmeye devam ediyoruz. İstanbul, Dudullu da bulunan

Detaylı

JABLOTRON 100 Sistem. Ürün Kataloğu. Devrimsel nitelikte bir alarm sistemi

JABLOTRON 100 Sistem. Ürün Kataloğu. Devrimsel nitelikte bir alarm sistemi JABLOTRON 100 Sistem Ürün Kataloğu Devrimsel nitelikte bir alarm sistemi İÇİNDEKİLER KONTROL PANELLERİ VE HABERLEŞME MODÜLLERİ 4 BUS ADRESLİ KABLOLU CİHAZLAR Keypad ve Kontrol Modülleri Dedektörler BUS

Detaylı

HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ

HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ Alarm Kontrol Panelleri Kablosuz Kontrol Panelleri GSM / GPRS / Ethernet Tabanlı İletişim Modülleri Dedektörler Manyetik Kontaklar Alarm Aksesuarları Sirenler Çevre Güvenlik Sistemleri

Detaylı

EMO-SCHAKO Klima Havalandırma San. ve Tic. Ltd. Şti. Web Sitesi : www.emo-schako.com.tr

EMO-SCHAKO Klima Havalandırma San. ve Tic. Ltd. Şti. Web Sitesi : www.emo-schako.com.tr 1 2 Ürün çeşitleri 1. SMARTEH ÜRÜN ÇEŞİDİ... 5 1.1. Standartlar... 5 1.2. Çevre koşulları... 5 2. LPC-2 Programlanabilir kontrol cihazları... 7 2.1. Kontrol cihazı konfigürasyon temelleri... 7 2.2. Ana

Detaylı

DAĞITIM LİSANS BÖLGESİNDEKİ SERBEST TÜKETİCİLERİN SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI

DAĞITIM LİSANS BÖLGESİNDEKİ SERBEST TÜKETİCİLERİN SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI GAZDAŞ Sayfa: 1 / 9 SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI Rev:00 / 04.06.2013 DAĞITIM LİSANS BÖLGESİNDEKİ SERBEST TÜKETİCİLERİN SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI

Detaylı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ TEKNİK ŞARTNAME BEÜ - 2015 1 AMAÇ: Bu teknik şartname, Bitlis Eren Üniversitesi kurum binalarında kampüs güvenlik ve kontrollü

Detaylı

www.akillibisey.com AKILLI EV SİSTEMLERİ KONFORUN, GÜVENLİĞİN ve ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YENİ ADRESİ...

www.akillibisey.com AKILLI EV SİSTEMLERİ KONFORUN, GÜVENLİĞİN ve ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YENİ ADRESİ... www.akillibisey.com AKILLI EV SİSTEMLERİ KONFORUN, GÜVENLİĞİN ve ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YENİ ADRESİ... GÜVENLİK ve DAHA FAZLASI BÜTÜNLEŞİK EV OTOMASYONU Zipato, bulut teknolojisi temelli interaktif güvenlik

Detaylı

www.zipatotr.com AKILLI EV SİSTEMLERİ KONFORUN, GÜVENLİĞİN ve ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YENİ ADRESİ...

www.zipatotr.com AKILLI EV SİSTEMLERİ KONFORUN, GÜVENLİĞİN ve ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YENİ ADRESİ... www.zipatotr.com AKILLI EV SİSTEMLERİ KONFORUN, GÜVENLİĞİN ve ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YENİ ADRESİ... GÜVENLİK ve DAHA FAZLASI BÜTÜNLEŞİK EV OTOMASYONU Zipato, bulut teknolojisi temelli interaktif güvenlik

Detaylı

2015 FİYAT LİSTESİ DÜŞÜK MALİYET - KOLAY MONTAJ - MÜKEMMEL SONUÇ

2015 FİYAT LİSTESİ DÜŞÜK MALİYET - KOLAY MONTAJ - MÜKEMMEL SONUÇ 2015 FİYAT LİSTESİ DÜŞÜK MALİYET - KOLAY MONTAJ - MÜKEMMEL SONUÇ KOLAY MONTAJ - MÜKEMMEL SONUÇ - DÜŞÜK MALİYET 2 görüntü + 2 ses hattı ile blokda aynı anda 2 ayrı nokta ile sesli ve görüntülü iletişim

Detaylı

MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT

MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT REZİDANS PROJELERİ - İŞ YERLERİ - OFİSLER - MAĞAZALAR - HASTANELER İÇİN OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ - ENERJİ TASARRUF PROJE VE OTOMASYONLARI - AKILLI BİNA TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

TOPLU ULAŞIM ARAÇ TAKİP VE KAMERA PROJESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

TOPLU ULAŞIM ARAÇ TAKİP VE KAMERA PROJESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TOPLU ULAŞIM ARAÇ TAKİP VE KAMERA PROJESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Proje kapsamında kurulacak araç takip ve kamera altyapısına ait detaylar aşağıdadır. 2. Kurulacak sisteme ilişkin Merkez Donanım ve yazılımı

Detaylı

www.wolf-guardalarm.com

www.wolf-guardalarm.com MODEL : EL-2301H GSM KABLOSUZ ALARM SİSTEMİ KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU Bu ürünün daha iyi anlaşılması için, kullanmadan önce bu kullanım kılavuzunu lütfen dikkatlice okuyunuz. GENEL ÖZELLİKLER 7 kablolu

Detaylı

ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ

ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ ŞARTNAMESİ Sayfa - 2 ADRESLİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GENEL TANITIM 1.1. Yangın

Detaylı

Güven www.mavili.com.tr Üretiyoruz

Güven www.mavili.com.tr Üretiyoruz Güven Üretiyoruz Karsan Algida Depoları İstanbul / Çorlu Namet Çayırova Tesisleri Kocaeli Adalet Bakanlığı Tiflis / Gürcistan 28 Mayıs Metro İstasyonu Bakü / Azerbaycan Innovia Beylikdüzü Konutları İstanbul

Detaylı

Aydınlatma Yönetimi Çözümleri. Ürünler & Sistemler Kataloğu

Aydınlatma Yönetimi Çözümleri. Ürünler & Sistemler Kataloğu Aydınlatma Yönetimi Çözümleri Ürünler & Sistemler Kataloğu Enerjİ İsrafına son verin Enerji israfına son verin İçİndekİler Vizyonumuz...s3 Neden Aydınlatma Yönetimi uygulamaları?...s4 Aydınlatma Yönetimini

Detaylı