Ares Enerji Takip Sistemi. Enerjinizi Boşa Harcamayın

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ares Enerji Takip Sistemi. Enerjinizi Boşa Harcamayın"

Transkript

1 Ares Enerji Takip Sistemi Enerjinizi Boşa Harcamayın

2 Enerji Tüketimi, Enerji Kalitesi ve Reaktif Enerji (3 faktör) Enerji Tüketimi: Bir çok işletemenin sabit giderlerinden bir tanesi elektrik enerjisidir. Tüketilen enerjinin miktarının takibi ve tarifelere göre enerji tüketiminin düzenlenmesi, işletmelerin maliyetleri düşürmelerine yardımcı olur. Sürekli takip altında olan sistemler kaçaklara izin vermeden olabilecek en verimli şekilde çalıştırılır. Saatlik tüketim grafiği

3 Enerji Tüketimi, Enerji Kalitesi ve Reaktif Enerji (3 faktör) Enerji Kalitesi: Enerji kalitesindeki eksiklikler ve elektrik dalgalanmaları cihazları ısınması, sigortaların atmasına, şalter ve rölelerin anormal stopları gibi mekanik ve elektriksel sorunlara yol açmaktadır. Enerji kalitesinin düzenli ölçülmesi ile işletmede çalışan bütün makinelerin sağlıklı ve en verimli biçimde çalışmaları sağlanır. Toplam Harmonik Bozunma (THD)

4 Enerji Tüketimi, Enerji Kalitesi ve Reaktif Enerji (3 faktör) Reaktif Enerji: İşletmelerde kullanılan 3 fazlı sistemlerde kullanıcılar aktif gücün yanında reaktif güç de kullanırlar. Kullanılan bu reaktif güç işletmede elektrik enerjisinin kullanılmasında hiçbir faydası olmadığı gibi tam tersine enerji hatlarında aşırı yüklenmeye ve enerji veriminin düşmesine sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı TEDAŞ bu gibi işletmelerde reaktif enerji tüketiminin belirli bir oranın üzerine çıkmasını istememektedir. Oranların aşılması durumunda toplam fatura değerinin %30 a kadar cezalandırılır.

5 Nasıl Başa Çıkılır?

6 Ve Ares... Geçmişte yada hali hazırda reaktif enerji değerlerinin aşılmasından dolayı ceza yiyen ya da yeme riski bulunan, kompanzasyon sistemini herhangi bir hataya karşı sürekli takip altında tutmak ve işlerinin en doğru şekilde yapıldığına ve kayıt altına alındığına emin olmak ve kendini garanti altına almak isteyen bütün enerji tüketicileri için geliştirilmiştir. ARES Reaktif Sigortayı, Enerji Takibini ve Raporlamayı bir arada sunar. İşletmeleri elektriksel sorunlara karşı güvenceye alır.

7 Ve Ares... Sistemin gözden kaçan gizli harcamaları ortaya çıkarır Sayaç endeksinin yanında ikinci bir endeks daha tutulur yanlış okumanın ve tüketimin önüne geçilir fatura kontrolü sağlanır. Bir nevi ana elektrik sayacının sigortası görevini görür. Olası bir sayaç arızası böylelikle hemen tespit edilir aylar boyunca yanlış faturaların ve bunun işletmeye getireceği maliyetin önüne geçilir. Benzer yapılara sahip şubelerin harcamaları karşılaştırılıp gereksiz harcama yapan şubeler tespit edilip bu harcamaların önüne geçilir. Coğrafi konumdan bağımsız olarak farklı bölgelerdeki bütün tüketimler tek bir ana ekranda görüntülenebilir.

8 Ve Ares... Takibi yapılan şubelerin günlük elektrik harcama profili oluşturularak elektriğin kullanıldığı saatler arasında ağırlıklı birim fiyat ortalaması çıkartılır. Şubelerin tüketim profiline uygun bir tarifeye geçirilmesi ve/veya serbest tüketici olarak başka bir elektrik tedarikçisi ile anlaşma yapılması durumunda ise tüketim profiline uygun olarak çıkartılan ağırlıklı birim fiyata göre müşterinin bilinçli bir şekilde elektrik birim fiyatı teklifi alınması sağlanır. Maliyetler düşer, rekabet gücü artar.

9 Ve Ares... Enerji Kalitesi ölçümü Tüm şubelerdeki geçmişe dönük gerilim parametrelerinin raporlanarak analiz yapılabilmesi ile olası oluşacak olan arızaların daha oluşmadan önce önlemler alınarak önüne geçilebilmesine olanak verir. MTBF (iki arıza arası geçen süre) değerlerini yukarı çekilmesi sağlanarak işletme maliyetleri ciddi oranlarda düşürülmesine yardımcı olur. Bilgisayar, Sunucu, Data Center vb elektrik ile çalışan makinelerde oluşan arızaların şebekesel problemlerden mi yoksa üretim hatası vb problemlerden mi oluştuğunun belirlenmesini sağlar. Şebeke gerilim dalgalanmaları

10 Ares Nasıl Çalışır? Hatalı kompanzasyon sistemlerinden kaynaklanan sapmalara karşı, Ares Reaktif ile bu soruna kesin çözüm getirilmiştir. Ares elektrik sayacı üzerinden tüketilen aktif ve reaktif enerji kullanımını belirlenen zaman aralıkları ile takip ederken reaktif enerji tüketiminin tespit edilen limitlere yakın olması durumunda SMS, e-posta gibi haberleşme araçlarını kullanarak ilgili kişi veya kişileri uyarır.

11 Ares Nasıl Üye Olunur? Keşif ve Teklif Sistem(ler)in Keşfi Teklif Anlaşma İmzalanması Montaj Takip Başlangıcı Takip Raporlama Uyarı Onarım Abonelik öncesi sistem analiz edilir ve varsa gerekli onarımlar yapılır. Abonelik anlaşması yapılır. ARES in montajı yapılır ve sistem devralınır. İzleme başlar. Aylık raporlamalar başlar. Alarmlar başlar. İzleme sırasında sistemin gerekleri olan onarımları yapılır.

12 Ares Garantilidir... Üretim ve işçilik hatalarına karşın 2 yıl garantilidir. İzleme sırasında herhangi bir şekilde cezai durum oluşması halinde şirketimiz tarafından cezanın ödenmesi garanti edilir. Sistemimizde özel tasarlanmış, Sanayi Bakanlığı ve Telekomünikasyon Kurumu ndan onaylı telemetri cihazları kullanılmaktadır. Cihazlar uygun donanıma sahip reaktif güç rölelerine monte edilirler. Cihazlar üzerlerinde çalışan yazılım sayesinde sistem ihtiyaç duyduğu değerleri saniye hassasiyetinde izler. Kullanıcılar bir web tarayıcısı ile internetten istedikleri değerleri görmek üzere bu cihazlara ulaşabilirler ve gerek duyulan parametreler ile ilgili raporları Excel, PNG ve BMP formatlarında alabilirler.

13 Neden Ares? 1. Panonun sağlıklı çalışıp çalışmadığının anlık takibi 2. Herhangi bir ceza durumuna daha cezaya düşülmeden haberdar olunması 3. Enerji takibi sayesinde sabit giderlerin düşürülmesi 4. Yüksek maliyetler ödenerek yaptırtılan kompanzasyon sistemini en verimli şekilde kullanılması 5. Aynı anda birden çok sayacın tek ekran üzerinden takip edilmesi. Farklı lokasyonlar arası karşılaştırma yapabilme 6. Enerji tüketimi ve Enerji veriminin sayısal olarak ölçülmesi, sistem gereklerinin somut olarak görülmesi ile ek maliyetlerden kurtulmak. 7. Firmanın reaktif ceza bedeli gibi yüksek bir gider kaleminden kurtulması. 8. İşi her gün sistemi kontrol etmek olan çalışanların başka işlere sevki ve iş yeri verimliliğinin arttırılması.

14 Neden Ares? Raporlama Ares Enerji Takip Sistemi kullanıcılarına her ay sistemin takılı olduğu her bölge için ayrı ayrı raporlar verilir. Bu raporların içeriğinde o aya ait; Toplam kullanılan elektrik miktarı Kwh (Gece, Gündüz ve Puant ayrı ayrı) Aylık kompnazsayon yüzdeleri (Endüktif ve Kapasitif) Akım ve Gerilim miktarları (Enerji Kalitesi) Toplam Harmonik Bozunma (Enerji Kalitesi) Tarife Karşılaştırmaları (Mevcut tarife ve diğer tarifeler) Harcanan Kwh e denk gelen TEP değerleri (Ton Eşdeğer Petrol) Değerleri haftalara bölünmüş halde saatlik bazda hem grafiksel olarak hem de Excel formatlı tablo üzerinde ayrı ayrı verilir. Raporlanan sonuçlar isteğe göre düzenlenebilir, basit, anlaşılır ve analizi kolaydır.

15 Sıkça Sorulan Sorular 1. Ares sistemini kullanmak istiyorum nelere ihtiyacım var? Kompanzasyon panosu ve şirketinize ait sabit IP ye sahip internet çıkışı. 2. İnternet olmayan bir yerdeyim yine de bağlantı yapılabilir mi? Şirketimiz GPRS üzerinden de bağlantı yapabilme altyapısına sahiptir. Bağlantı yapılabilir. 3. Cezaya girme durumum oldu ne olacak? Size haber verilecek ve 48 saat içerisinde durum tarafımızdan giderilecek. 4. İnternet üzerinden kendi sistemimi nasıl izleyebilirmiyim? Size verilecek olan kullanıcı adı ve şifre ile şirketimizin web sayfasına bağlanıp sisteminiz ile ilgili bilgilere ulaşabilir raporlar alabilirsiniz.

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini THE INTERNATIONAL CERTIFICATION NETWORK Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com Teknik Destek Entes, ENTBUS yazılımı kullanıcılarına, teknik destek merkezi üzerinden veya sahada teknik destek

Detaylı

DÜNYADA KULLANILAN ALTERNATİF SİSTEMLERDEN BAZILARI

DÜNYADA KULLANILAN ALTERNATİF SİSTEMLERDEN BAZILARI KIBTEK AKILLI SAYAÇ PROJESİ VE AMR SUNUMU DÜNYADA KULLANILAN ALTERNATİF SİSTEMLERDEN BAZILARI 1. PLC (Power Line Carrier): Sistem AG elektrik hatları üzerinden haberleşme yöntemini kullanarak çalışır.

Detaylı

Tamamen Yerli Çözüm TeleMetrix, 2002 senesinde tecrübeli Siemens mühendislerince kurulan Eclipse firması bünyesinde geliştirilmiştir.

Tamamen Yerli Çözüm TeleMetrix, 2002 senesinde tecrübeli Siemens mühendislerince kurulan Eclipse firması bünyesinde geliştirilmiştir. Eskiden sadece sayaçların başına gidilerek gerçekleştirilebilen ve endeks değerlerinin kaydedilmesinden ibaret olan sayaç okuma işlemleri günümüz teknolojisinin sunduğu imkanlar neticesinde çok farklı

Detaylı

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu 444 30 30 www.schneider-electric.com.tr 3 İçerik Enerji verimliliği ile ilgili engeller ve fırsatlar 6 Dünya çapında hazırlanan yönetmelikler enerji verimliliğini bir

Detaylı

DAĞITIM SİSTEMİNE BAĞLANTI ANLAŞMASI (TÜKETİCİLER İÇİN) Temsile Yetkili Kişiler (İmzalar)

DAĞITIM SİSTEMİNE BAĞLANTI ANLAŞMASI (TÜKETİCİLER İÇİN) Temsile Yetkili Kişiler (İmzalar) DAĞITIM SİSTEMİNE BAĞLANTI ANLAŞMASI (TÜKETİCİLER İÇİN) Tarih:.../.../... Kullanıcı(*) No:... Bu anlaşma; isim ve/veya unvanı ile kanuni ikametgah adresi aşağıda belirtilen kullanıcıya ait...tesisinin,

Detaylı

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 2014 ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 ÖZEL TESİSAT TEKİNİĞİ 1. KOMPANZASYON TESİSATLARI 2. PARATONER TESİSATLARI 3. TOPRAKLAMA TESİSATLARI 4. GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Detaylı

İSTTERM ÖNÖDEMELİ SİSTEM

İSTTERM ÖNÖDEMELİ SİSTEM İSTTERM ÖNÖDEMELİ SİSTEM İSTTERM ÖNÖDEMELİ KALORİMETRELER A) KARTLI ÖNÖDEMELİ KALORİMETRE SİSTEMİ ALNA AÖK01, merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan binalarda, Isınma ve sıcak su ihtiyacının ferdi sistemlerde

Detaylı

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama Testo Çözümü Örnek uygulama Enerji verimliliği uygulama kılavuzu Basınçlı hava sistemleri Basınçlı hava sistemleri, çoğu işyeri ve özellikle de üretim tesisi için başlıca araçlardan olmasına rağmen, genellikle

Detaylı

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

DOĞAL GAZ PĠYASASI DAĞITIM VE MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler

DOĞAL GAZ PĠYASASI DAĞITIM VE MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler Resmi Gazete:03.11.2002 Tarih ve 24925 Sayı DOĞAL GAZ PĠYASASI DAĞITIM VE MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

Detaylı

DOĞAL GAZ PĠYASASI DAĞITIM VE MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler

DOĞAL GAZ PĠYASASI DAĞITIM VE MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler (03 Kasım 2002 tarihli ve 24925 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.) DOĞAL GAZ PĠYASASI DAĞITIM VE MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak,

Detaylı

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı; dağıtım sistemine bağlanmak isteyen veya bağlı olan

Detaylı

BAŞKENT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI ANKARA OTOMATİK SAYAÇ YÖNETİM SİSTEMİ (OSYS) TEKNİK ŞARTNAMESİ

BAŞKENT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI ANKARA OTOMATİK SAYAÇ YÖNETİM SİSTEMİ (OSYS) TEKNİK ŞARTNAMESİ BAŞKENT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI ANKARA OTOMATİK SAYAÇ YÖNETİM SİSTEMİ (OSYS) TEKNİK ŞARTNAMESİ 1 SAYAÇ YÖNETİM SİSTEMİ, SAYAÇ, MODEM, YAZILIM TEMİNİ VE MONTAJ İŞİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 25.09.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24887 ELEKTRİK PİYASASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 25.09.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24887 ELEKTRİK PİYASASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 25.09.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24887 ELEKTRİK PİYASASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Techem Holding Genel Merkezi

Techem Holding Genel Merkezi Techem Holding Genel Merkezi 2 Techem Enerji Hizmetleri Enerji hizmetlerinde küresel çözüm ortağınız 1952 yılında Almanya da kurulan Techem, bugün dünya genelinde 25 i aşkın ülkede, sektör lideri olarak

Detaylı

Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği

Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği 7 Eylül 2005 tarihli ve 25929 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

www.orjin.net PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım...

www.orjin.net PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım... www.orjin.net PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım... Sektörün lider firmalarının tercihi PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Kurumsal Demirbaş Bakım Yönetimi

Detaylı

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR İÇİN KILAVUZ İÇİNDEKİLER ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ HAKKINDA Isı Paylaşım Sistemi Nedir? Isı Paylaşım Sistemi Zorunlulukları

Detaylı

ENERJİ SARFİYATINI İZLEME, GÖRSELLEŞTİRME, DEĞERLENDİRME VE OPTİMİZE EDILMESİ: ENERJİ MONİTORİNG. Dr. İbrahim ÇAKMANUS www.cakmanus.com.

ENERJİ SARFİYATINI İZLEME, GÖRSELLEŞTİRME, DEĞERLENDİRME VE OPTİMİZE EDILMESİ: ENERJİ MONİTORİNG. Dr. İbrahim ÇAKMANUS www.cakmanus.com. ENERJİ SARFİYATINI İZLEME, GÖRSELLEŞTİRME, DEĞERLENDİRME VE OPTİMİZE EDILMESİ: ENERJİ MONİTORİNG Dr. İbrahim ÇAKMANUS www.cakmanus.com.tr Giriş Sürdürülebilir binalarda enerji verimliliğinin artıtrılmasının

Detaylı

entbus pro web tabanlı enerji izleme yazılımı

entbus pro web tabanlı enerji izleme yazılımı W Ağustos 2013 entbus pro web tabanlı enerji izleme yazılımı entbus pro kompanzasyon ve enerji kalitesini analiz etmeyi sağlayan bir Enerji Yönetimi yazılımıdır. İşletmelerde yer alan enerji ölçüm cihazlarını

Detaylı

Dinamik faz kaydırıcılar (senkron motor) ile, Statik faz kaydırıcılar (kondansatör) ile,

Dinamik faz kaydırıcılar (senkron motor) ile, Statik faz kaydırıcılar (kondansatör) ile, KOMPANZASYON NEDİR? Voltaj ile akım arasında, idealde faz farkı olmaz. İndüktif ya da kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maximum ±90 derecelik fazı

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAÇ TANIMA VE ARAÇ UYDU TAKİP SİSTEMLİ AKARYAKIT ALIM TEKNİK ŞARTNAME

TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAÇ TANIMA VE ARAÇ UYDU TAKİP SİSTEMLİ AKARYAKIT ALIM TEKNİK ŞARTNAME TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAÇ TANIMA VE ARAÇ UYDU TAKİP SİSTEMLİ AKARYAKIT ALIM TEKNİK ŞARTNAME Madde 1- Yüklenici, İdarenin (TRT Kurumunun) hizmetinde kullanılan yaklaşık 270 adet araca (Araç sayısı %5 oranında

Detaylı

ELEKTRĠK PĠYASASI MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

ELEKTRĠK PĠYASASI MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ. BĠRĠNCĠ KISIM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar ELEKTRĠK PĠYASASI MÜġTERĠ HĠZMETLERĠ YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ KISIM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; dağıtım sistemine bağlanmak isteyen veya bağlı

Detaylı

Sipariş. Bakım. Standart Maliyet. Genel Muhasebe

Sipariş. Bakım. Standart Maliyet. Genel Muhasebe PorosHBS UYGULAMALARI Cari Hesap Stok Sipariş Labaratuvar Kalite Kontrol Sevk & Satış Bakım Araç Takip Fiili Maliyet Standart Maliyet Bütçe Müşteri Çekleri Genel Muhasebe Sabit Kıymet Personel Poros HBS

Detaylı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ ELEKTRİK TESİSLERİ ANABİLİM DALI ELAZIĞ 2013 I GĠRĠġ 4. sınıfın bahar yarıyılında

Detaylı

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır.

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. 1 Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. Bu evrede, analizde sorulan NE sorusuyla elde edilen bilgilerin, nasıl yapılacağı, nasıl gerçekleştirileceği ortaya

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26391 ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN ELEKTRİK PİYASASI FAALİYETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26391 ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN ELEKTRİK PİYASASI FAALİYETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26391 ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN ELEKTRİK PİYASASI FAALİYETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

Detaylı

Probeton Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15

Probeton Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15 Probeton Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15 Probeton Kullanım Kılavuzu İçindekiler Lisans Sözleşmesi 3 Programa giriş 00-00 İlk işlemler PLC Ayarları 00-01 Program Özellikleri 7 Malzeme

Detaylı

YÖNETMELİK GENEL AYDINLATMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YÖNETMELİK GENEL AYDINLATMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 27 Temmuz 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28720 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: Amaç YÖNETMELİK GENEL AYDINLATMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı