P-661HNU F1 ve P-660HNU F1 QoS Yönetimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "P-661HNU F1 ve P-660HNU F1 QoS Yönetimi"

Transkript

1 P-661HNU F1 ve P-660HNU F1 QoS Yönetimi Ürünümüzde QoS nasıl çalışır? Ürünlerimiz mekanizma gereği paket iletim istikametini dikkate alır ve Tampon Yönetim(Buffer Management) algoritması olarak Drop Tail algoritmasını kullanır. Bu bakımdan yapılacak tanımlardan önce trafiğin yönünü belirlemekte fayda vardır. Doküman içerisinde WAN-to-LAN yönü internetten modemin lokaline doğru akan trafiği gösterir. İndirme(Download) yönü de diyebiliriz. LAN-to-WAN yönü ise lokalden internete doğru akan trafiği gösterir ki yükleme(upload) yönü olarak da adlandırabiliriz. QoS ile neler yapılabilir? Download(İndirme) ve Upload(Yükleme) yönündeki trafik üzerinde bant genişliği sınırlaması, DSCP işaretleme ve 802.1p işaretleme yapılabilir. Not : DSCP tıkanıklık durumunda paketlerin düşürülme önceliğini belirlerken, 802.1p paketlerin iletim önceliğini belirlemektedir. Her iki protokol ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için protokollerin kendi resmi dokümanlarını incelemenizi öneririz. Reel Örnekler : 1- Upload yönü için örnek : Lokalinizde bulunan IP kameranın trafiği için bant genişliği ve 802.1p önceliği atayabilirsiniz. 2- Download yönü için örnek : Lokalinizde torrent ya da Bearshare gibi indirme yöneticisi yardımıyla download yapan PC ler varsa bu PC ler için bant genişliği belirleyebilirsiniz. Not : Download yönündeki bant genişliği yönetiminde Lokal IP belirtilemediği için yapacağınız bant genişliği tanımı lokaldeki tüm PC leri etkileyecektir. Aşağıda konuyla ilgili örnekte daha detaylı anlatılmıştır. QoS Menü Açıklama : Genel

2 WAN Tarafından Yönetilen Yukarı Doğru Bant Genişliği : Burada Yukarı Doğru denilerek Upload(Yükleme) yönü kastedilmiştir. Yükleme yönündeki azami bant genişliği girilir. Örneğin 8Mbps ADSL hattı için bu değer 800Kbps dir. ( 8bit = 1Byte olup, bit b ile Byte ise B ile gösterilir). Trafik önceliği tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır : Bu kısımda, yükleme yönündeki trafik için mevcut kurallara uymayan trafik için hangi öncelik algoritmasının kullanılacağı belirlenir. Seçenek olarak Ethernet Önceliği(802.1p), IP Precedence, Paket Genişliği seçilebilir ya da Hiçbiri olarak bırakılabilir. Sıra Kurulumu Cihaz mekanizma gereği olarak paket istikametini dikkate aldığı için Nereden Nereye sorusu önemlidir. Bu bölümde Nereye kısmı yapılandırılır. Varsayılan olarak hem LAN için hem de WAN için bir adet tanım 1 ve 2. sırada yer almaktadır. Bu tanımlar silinemez ancak değiştirilebilir. 3 ve 4.sırada yer alan tanımlar kullanıcı tanımlı olup örnek olarak girilmiştir. Arayüz : Nereye sorusu bu başlık altında belirlenir. LAN seçilmesi durumunda lokale giden trafik dikkate alınırken WAN seçilmesi durumunda internete giden trafik dikkate alınır. Öncelik : 1-7 arası öncelik ataması yapılır. 1 en düşük ve 7 en yüksektir. Ağırlık : Öncelik değeri aynı olan Sıra lardan ağırlık katsayısı daha yüksek olan Sıra, bant genişliğini ağırlık katsayısına göre daha yüksek oranda kullanır. Örneğin öncelik değeri eşit iki kuraldan birinin ağırlık katsayısı 1 diğeri 4 ise Birinci % 20 kullanırken, ikinci %80 kullanır. Hız : Bu kısımda belirtilen değer kullanılabilir maksimum bant genişliği değeridir. Sıra kurulumda belirtilen öncelik atama kısmı oldukça önemlidir. Daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki örnek kurulumlar üzerindeki yorumları dikkatle inceleyiniz.

3 Yukarıdaki örneğe baktığımızda MyWAN_Queue, önceliği 1 olduğu için diğerlerinden fırsat buldukça 800Kbps ye kadar kullanım hakkına sahiptir. Bu örnekte önceliği 1 değil de 5 olsaydı bu durumda diğerlerine hiç fırsat vermeden 800Kbps genişliğinde bandın tamamını kullanabilecek idi. Bu örnekte ise bandın tamamını kullanmaya aday iki Sıra görülüyor. Bu durumda cihaz ağırlık değerlerine bakarak bir oranlama yapacaktır. Tabi burada sadece WAN arayüzü için 3 adet Sıra tanımı mevcut ve WAN_Default_Queue nın hiç kullanım hakkı olmayacaktır. Bu karşılaştırmaları aynı arayüz için tanımlı Sıra tanımları için yapmaktayız. Sınıf Kurulumu : Bu kısımda oluşturacağınız kurallar asıl QoS tanımlarını içerecektir. Bu kısımda herhangi bir kural yoksa sadece Genel kısımda girdiğiniz ayarlar dikkate alınır. Bu sayfadaki yapılandırmaları iki başlık altında ayrıca değerlendireceğiz.

4 Kriter Yapılandırması : Bu kısımda cihaza gelen paketlerden hangilerinin dikkate alınacağı belirlenir. Temel Arayüzden : Hangi arayüze gelen paketlerin dikkate alınacağı belirlenir. EtherWAN-ADSL seçilmesi durumunda download(indirme) yönü dikkate alınır. Lan seçilmesi durumunda upload(yükleme) yönü dikkate alınır. Local seçilmesi durumunda ise cihazın kendisinden herhangi bir yere gidecek paketler dikkate alınır. Bu listede ilaveten mevcut kablosuz ağ isimlerinizi de görebilirsiniz. Kablosuz ağ adını seçmeniz durumunda kablosuz kullanıcılardan internete giden paketler dikkate alınır. Ethernet Tipi : Bu kısımda hangi paket tiplerinin dikkate alınacağı belirlenir. ARP : Sadece ARP paketleri dikkate alınır. IP : Sadece IP paketleri dikkate alınır Q : Sadece VLAN etiketli paketler dikkate alınır. Bu menüden herhangi bir seçeneği seçtiğinizde daha aşağıdaki bazı seçeneklerden ilgisiz olanların devre dışı olduğu görülecektir. Kaynak, Hedef kısmında gelen paketin MAC,IP ve Port bilgisi dikkate alınır. Diğerleri kısmında ise gelen paket üzerinde Ethernet ve IP paket başlık bilgisi içersindeki daha gelişmiş parametreler seçilebilir. Örneğin Diğerleri başlığı altında TCP seçilir ve port numarası olarak 443 yazılırsa, TCP-443 port numarasına sahip paketler dikkate alınır, diğerleri bu kuralın dışında kalır. Tüm seçeneklerin sonunda görülen Hariç Tut seçeneği, o seçenekte belirlediğiniz durumun dışındaki tüm durumların dikkate alınmasını sağlar. Örneğin TCP-443 seçer ve Hariç Tut dersek, TCP-443 dışındaki tüm portlar dikkate alınır; TCP-443 dikkate alınmaz. Sınıf Yapılandırması : Bu bölümde paket üzerinde, gönderim yapılmadan önce yapılacak değişiklikler belirlenir. Sınıf Adı : Kurala isim verilir. Sınıflama Düzeni : Kuralın listedeki sırası belirtilir. Kurallar sırayla okunduğu için ve ilk eşleşmeden sonra diğer kurallar okunmayacağı için kuralların birbirini ezme durumu olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Yani en genel ve kapsayıcı kural en aşağıda olmalıdır. Arayüze Gönder : Bu kısımda paketin farklı bir WAN arayüzüne yönlendirilmesi sağlanır. DSCP İşareti : DSCP Code Point bu kısımda belirlenir. Bu kısmın aktiflenmesi için Kriter Yapılandırma kısmında Ethernet Tipi kısmının IP olarak seçilmiş olması gerekir.

5 802.1p İşareti : 802.1p işaretlemesi bu kısımda belirlenir. Protokol gereği her bir seçeneğin karşılık geldiği bir öncelik hakkı mevcuttur. Örnek olarak Voice için 6 seçilir. Bu protokolün detayını başka kaynaklardan ayrıca inceleyebilirisiniz. Sıraya Gönder : Paketin hangi Sıra ya uygulanacağı belirlenir. Kriter Yapılandırma kısmında Arayüzden kısmında seçilen birime göre bu listed seçilebilir alanlar değişir. Zira Arayüzden kısmı Lan seçilmişse tabiki sadece WAN tarafında tanımlı Sıra tanımları seçilebilir durumda olacaktır. Örnek-1 A- UTorrent uygulaması kullanan PC lerin trafiğini kısıtlamak için band genişliği tanımı : 1- Önce Genel kısımdaki tanımar girilir. 2 Sonra Sıra Kurulumu kısmında bu PC ler için bir Sıra tanımı girilir. Amaç kısıtlama olduğu için girilecek sıra tanımındaki Öncelik değerinin, varsayılan sıra tanımından düşük olması gerekir. Download yönü kullanılacağı için Arayüz kısmı da LAN seçilmelidir. 2- Son olarak Sınıf Kuralı oluşturulur : PC lerin kullandığı UTorrent programının kullandığı portun olduğunu varsayıyoruz. Farklı olabilir hatta program sadece bir portu kullanmıyor olabilir. Birden fazla port aralığı kullanıyorsa, kullanılan tüm portları kapsayacak bir aralık belirlenebilir. Ayrıca cihazda NAT devre dışı ise IP adres kısmına PC nin IP adresi de yazılabilir. NAT devredeyken yazılan IP adresi kuralın tamamen geçersiz olmasına ve dikkate alınmamasına sebep olacaktır. Benzer şekilde WEB download da kısıtlanabilir ancak port bilgisi olarak TCP-80 girileceği için aynı zamanda normal web trafiği de kısıtlanmış olur.

6 Bu kurulumun ardınan lokalde UTorrent ile indirme yapan tüm PC lerin toplam bant genişliği 25 kilobyte ı geçmeyecektir.(200 Kb = 25KB) Eğer WEB download sınırlamak isteseydik port bilgisini Hedef kısmında değil Kaynak kısmında belirtmemiz gerekecekti. Ayrıca Diğerleri başlığı altındaki IP Protokolü bilgisini UDP değil TCP olarak seçmemiz gerekecekti. Örnek -2 : Lokalde kurulu ve IP adresi olan kamera için öncelik ve garanti edilmiş bant genişliği ataması. Yukarıdaki örneğin birinci adımı yapılır. Sonra Sıra Kurulumu kısmında bu kamera için bir Sıra oluşturulur.

7 Seçilen arayüze ve öncelik değerine dikkat ediniz. Son olarak Sınıf Kurulumu kısmında kural oluşturulur. Kaynak Alt Ağ Maskesi kısmının olduğuna dikkate ediniz. Bilindiği gibi tek IP belirtmek gerekiyorsa alt ağ maskesi için girilir. Bu kuralın ardından IP Kamera ya 500 Kb bant tahsis edilmiş olur. Kamera ağdan düşmediği sürece kalan kullanıcılar 300Kb lik kısmı kullanır.