ZyXEL Prestige Trendchip Serisi Modeller de QoS Yönetimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZyXEL Prestige Trendchip Serisi Modeller de QoS Yönetimi"

Transkript

1 ZyXEL Prestige Trendchip Serisi Modeller de QoS Yönetimi Dokümanın kapsadığı modellerimiz için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Model ve Yazılım QoS Bant Genişiliği Yönetimi P-660WT1v2 BGG YOK MBM VAR P-660WT1v2 BRE YOK MBM VAR P-660WT1v3 BOX VAR YOK P-660WT1v3 BYN VAR YOK P-660WT1v3 BYA VAR VAR P-660WT1v3_IPv6 TSE VAR YOK P-660HWT1v2 AXD YOK MBM VAR P-660HWT1v3 BRN VAR VAR P-660HWT1v3 BRJ VAR YOK P-660HN F1Z BJI VAR YOK P-660WT1v2 ve P-660HWT1v2 modellerinde band genişliği yönetimi MBM ile sağlanmaktadır. Aşağıdaki linkte verilen doküman kullanılabilir. ftp://ftp.zyxel.com.tr/teknik_dokumanlar/adsl_modem/2.%20aray%fcz/bwm%20download%20sinirl ama.pdf Bu doküman, tabloda verilen P-660WT1v2 ve P-660HWT1v2 dışındaki modellerde QoS yönetimini kapsamaktadır. Dokümanın kapsadığı bazı modellerde QoS içerisinde bant genişliği tanımı da yapılabilmektedir. Bu bakımdan sahip olduğunuz modelin yazılımını kontrol ettikten sonra tabloyu inceleyerek neyi destekleyip desteklemediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Not : Aynı model olsa bile farklı çekirdek yazılımları birbiri üzerine yüklenemez. Örneğin yazılımı BOX olan bir ürüne BYN yazılımı yüklenemez. QoS Çalışma Mekanizması Ürünlerimiz mekanizma gereği paket iletim istikametini dikkate alır. Bu bakımdan yapılacak tanımlardan önce trafiğin yönünü belirlemekte fayda vardır. Doküman içerisinde WAN-to-LAN yönü internetten modemin lokaline doğru akan trafiği gösterir. İndirme(Download) yönü de diyebiliriz. LAN-to-WAN yönü ise lokalden internete doğru akan trafiği gösterir ki yükleme(upload) yönü olarak da adlandırabiliriz. QoS ile Ne Yapılabilir? Download(İndirme) ve Upload(Yükleme) yönündeki trafik üzerinde bant genişliği sınırlaması, DSCP işaretleme ve 802.1p işaretleme, VLAN ID atama/kaldırma yapılabilir. Ayrıca gelen paketleri farklı bir ağ geçidine ya da PVC e yönlendirmesi de sağlanabilmektedir. Not : DSCP tıkanıklık durumunda paketlerin düşürülme önceliğini belirlerken, 802.1p paketlerin iletim önceliğini belirlemektedir. Her iki protokol ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için protokollerin kendi resmi dokümanlarını incelemenizi öneririz. Ayrıca VLAN için ise 802.1Q protokolünü inceleyebilirsiniz. QoS Menü Açıklama Genel : Bu kısımda QoS ile yönetilecek Upload hızı ve tanımladığınız kurallar ile eşleşmeyen trafik için uygulanacak varsayılan QoS metodu seçilir. Bu metodlar sadece Upload yönündeki trafiğe uygulanır.

2 WAN Yönetmli Bant Genişliği kısmına hattınızın sahip olduğu maksimum Upload hızını giriniz. Örneğin 8Mbps ADSL hattı için bu değer Kbps arasındadır. ( 8bit = 1Byte olup, bit b ile Byte ise B ile gösterilir). Trafik Önceliğini Otomatik Olarak Atama kısmında ise yukarıda belirttiğimiz gibi Upload yönündeki varsayılan QoS metodu belirlenir. Sınıf Ayarları : Bu kısımda QoS kuralları oluşturulur. Oluşturulan herbir kuralı aşağıdaki gibi listelenmiş halde görebilirsiniz. Kuralların sıralaması önemlidir. Cihaz ilk eşleşmeyi gördüğü kuraldan sonraki kuralları okumaz. Bu nedenle en genel ve kapsayıcı kural listede en aşağıda olmalıdır. Yeni Bir Sınıf Oluşturma Sayfası : Bu bölümde gelen paketin kaynağına ilişkin filtreleme seçnekeleri ve gönderim öncesi yapılacak değişiklikler belirlenir.

3 İsim : Kurala isim verilir. Arabirim : Paketin geldiği arayüz seçilir. Download yönü için WAN seçilmelidir. Upload yönü için LAN ya da WLAN seçilir. Öncelik : Sınıf a öncelik katsayısı verilir. Bu öncelik katsayısı 802.1p değildir; cihazın kendi özel önceliklendirme mekanizmasına ait sınıf önceliğidir. 0 en düşük iken 7 en yüksek önceliğe sahiptir. Rate : Sınıf için bant genişliği kilobit olarak belirlenir. Bu kısım tüm modellerde mevcut değildir. Dokümanın başında belirtilen tabloyu inceyiniz. Yönlendirme İkesi : Paketin farklı bir ağgeçidine ya da PVC ye yönlendirilmesi bu kısımdan sağlanır. Yönlendirme istenmiyorsa bu kısım Yönlendirme Tablosuna Göre olarak bırakılacaktır. Order : Sınıfın sıralamadaki yeri bu kısımdan değiştirilebilir. DSCP Değeri : DSCP Code Point ataması bu kısımda yapılır Q Etiketi : Bu kısımda gelen paketler üzerine VLAN ID ve 802.1p işareti eklenebilir ya da mevcut değerler kaldırılabilir. İşaretle : Gelen paketin untagged olması gerekir ve belirttiğiniz VLAN ID ve Ethernet Önceliği(802.1p işareti) pakete işlenir. Ekle : Gelen paketin tagged olması gerekir. Mevcut değerler kaldırılır ve belirttiğiniz VLAN ID ve Ethernet Önceliği(802.1p işareti) pakete işlenir. Kaldır : Gelen paketin tagged olması gerekir. Mevcut değerler kaldırılır. Aynı : Paket üzerinde değişiklik yapılmaz. Not : Herhangi bir başlık altında Otomatik seçeneği seçilirse cihaz dahili eşleşme tablosuna göre davranır. Dahili Eşleşme Tablosu dokümanın en sonunda mevcuttur. Filtre Yapılandırma : Bu kısımda paketin geldiği kaynağa yönelik çeşitli parametreler baz alınarak filtreleme yapılabilir. Örneğin kaynak portu TCP-80 olan paketler ya da VLAN ID bilgisi 100 olan frame ler gibi. Yani bu kısımda ne seçilirse sadece o şartları sağlayan paketler dikkate alınır.

4 Kaynak : Paketin geldiği kaynağın IP Adres, MAC ve port bilgisi bu kısımda belirtilir. Örneğin Port kısmını yaparsak, kaynak port bilgisi 80 ve 100 arasında olan paketler işleme alınacaktır. Hedef : Paketin gideceği hedefe ait IP,MAC ve port bilgisi bu kısımda belirtilir. Diğer : Bu kısımda ise daha gelişmiş parametreler kullanılarak daha detaylı filtreleme yapılabilir. Örneğin Fiziksel Port kısmını işaretleyip, 3 ü seçersek cihazın sadece 3. fiziksel portundan gelen trafik işleme alınır. Tüm seçeneklerin sonunda görülen Çıkarma ya da Hariç seçeneği, o seçenekte belirlediğiniz durumun dışındaki tüm durumların dikkate alınmasını sağlar. Örneğin TCP-443 seçer ve Hariç Tut dersek, TCP-443 dışındaki tüm portlar dikkate alınır; TCP-443 dikkate alınmaz. Örnek Kurulumlar : 1- Lokalde Utorrent programını kullanan PC ler için bant genişliği sınırlama : Download yönü ele alınacağı için Arabirim WAN seçilir. Öncelik olarak da düşük öncelik verilebilir. Daha sonra bir de genel bir sınıf olıuşturmak suretiyle torrent dışındaki diğer trafiğe de ne şekilde muamele edileceği belirlenir. Bu oluşturulacak sınıfa ise daha yüksek bir öncelik ve daha geniş bir bant verilecektir.

5 Utorrent program varsayılan olarak UDP portunu kullanır. Ancak bu port numaraları değiştirilebilir veya rasgele seçilecek şekilde de ayarlanmış olabilir. Bu durumda seçilen portun ne olduğu bilinmesi gerekir. Port konusu tamamen kullanılan programa özel bir durumdur. Biz örneğimizde sadece varsayılan portun kullanıldığını varsayıyoruz. Şimdi bu trafiğin dışında kalan diğer trafik için bir varsayılan kural daha ekleyelim. Sadece Sınıf Yapılandırma kısmını yukarıdaki gibi yapılandırıp, hiçbir kriter aramadan kaydediyoruz.

6 Default kuralımızın önceliği daha yüksek ve bant genişliği de daha yüksek. Böylece torrent trafiğinin hem bant genişliğini kısıtlamış olduk hem de önceliğini düşürerek arka plana atmış olduk. Bu örnekte şöyle bir soru ya da fikir aklınıza gelebilir. Filtre Yapılandırma kısmında Hedef bölümünde IP adresi yazarsam sadece tek bir PC için kısıtlama yapmış olur muyum? NAT devrede olduğu müddetçe cevap malesef Hayır olacaktır. Eğer cihazı NAT a gerek duyulmayan bir yapıda kullanıyorsanız lokal IP ya da MAC adres belirterek tek bir PC için sınırlama yapabilirsiniz. Not : NAT devredeyken, download yönündeki kurallarda, Hedef kısmına yazılan MAC ya da IP adresi bilgisi, kuralın çalışmamasını sağlayacaktır. Örnek 2 : Lokalinizdeki IP Kamera için bant genişliği tahsis etmek : IP Kamera mevcut bağlantınızın upload yönündeki bandını kullanır. Yapacağımız tanımlama bu bant üzerinde olacaktır. Yine iki kural oluşturup önce kamera için öncelik vereceğiz; sonra kalan trafik türleri için genel ve daha düşük öncelikli bir kural oluşturacağız.

7 Upload trafiği kullanılacağı için Arabirim olarak LAN seçildi. Öncelik olarak 5 değeri verildi. Bant genişliği olarak 500Kbps atandı. Filtre kısmında ise IP adres belirtilerek maske olarak verildi. Bilindiği gibi tek IP belirtilecekse maske olarak verilmelidir. Eğer istersek IP adres yerine MAC adres bilgisini de kullanabiliriz. Hatta Kameranın takılı olduğu fiziksel portu baz alarak da filter yapabiliriz. Başka filtreleme seçeneği kullanmadığımız için kameranın tüm trafiği dikkate alınacak. Eğer istersek sadece HTTP trafiği için filtreleme yapabiliriz. Bu durumda kameranın dinleme portunu Kaynak Port kısmına yazabiliriz. Kaydettikten sonra kamera harici trafik için genel bir kural ekleyeceğiz. Bir tane de WLAN için ekleyebiliriz. Her ikisi için bandın tamamını kullanım hakkı verdik ama öncelik kameradan düşük olduğu için kamera ağdan düşmediği müddetçe diğer kullanıcılar =300Kbps bandı, upload için kullanabileceklerdir. Kamera ağda yokken bandın tamamını kullanabiliceklerdir.

8 Cihazın Kullandığı dahili eşleşme tablosu aşağıdaki gibidir.

P-661HNU F1 ve P-660HNU F1 QoS Yönetimi

P-661HNU F1 ve P-660HNU F1 QoS Yönetimi P-661HNU F1 ve P-660HNU F1 QoS Yönetimi Ürünümüzde QoS nasıl çalışır? Ürünlerimiz mekanizma gereği paket iletim istikametini dikkate alır ve Tampon Yönetim(Buffer Management) algoritması olarak Drop Tail

Detaylı

antikor Yönetim Panelleri

antikor Yönetim Panelleri 1 antikor Yönetim Panelleri AntiKor G100, S100, S200, P100, P200, E100, E200 ve E300 sürümünde de 15 ana kategori bulunmaktadır. Modeline göre bazı kategoriler ve menüler lisans kapsamı dışında olabilir.

Detaylı

Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi. P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g

Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi. P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g 0212 444 11 50 P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi TEKNİK SERVİS ADRESİ: ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. Kaptanpaşa Mahallesi Piyalepaşa

Detaylı

TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.0.0 1910010426 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli markasıdır.

Detaylı

Kablosuz yaşam. Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 444 0 239. Air 5341

Kablosuz yaşam. Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 444 0 239. Air 5341 Kablosuz yaşam Kablosuz ADSL2+ Modem Kullanım kılavuzu Air 5341 7/24 destek hattı 444 0 239 İçindekiler Kılavuza Genel Bakış 3 Güvenlik Ve Bakım 3 1 GİRİŞ 4 1.1 Minimum Sistem Gereksinimleri 4 1.2 Kutu

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5443 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Kullanım Kılavuzu. AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Nedir?

AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Kullanım Kılavuzu. AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Nedir? AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Nedir? AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Yazılımı, Mersin Teknopark ında faaliyet gösteren 3 Akademik Personelin oluşturduğu epati Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. Ltd.

Detaylı

Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 4450

Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 4450 Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router Kullanım kılavuzu Air 4450 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza genel bakış 3 Güvenlik ve bakım 3 1 GIRIŞ 4 1.1 Minimum sistem gereksinimleri

Detaylı

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ TEMEL BİLGİSAYAR AĞLARI 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239

Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 Air 5340: 150 Mbps Kablosuz ADSL2+Kablosuz Modem yaşam Air 5440: 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem Kullanım kılavuzu 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza Genel Bakış 3 Güvenlik Ve Bakım

Detaylı

Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi. P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g

Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi. P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g 444 11 50 P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi TEKNİK SERVİS ADRESİ: ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. Kaptanpaşa Mahallesi Piyalepaşa

Detaylı

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum.... WEB Arayüzü Üzerinden Internet Bağlantı Ayarları... IPTV Bağlantı Kontrolü... WEB Arayüzü

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5650 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

TD-8840T ADSL2+ Modem Yönlendiricisi

TD-8840T ADSL2+ Modem Yönlendiricisi ADSL2+ Modem Yönlendiricisi Rev: 1.0.0 1910010380 TELİF HAKLARI & TİCARİ MARKALAR Özellikleri haber vermeden değiştirme hakkı saklıdır. TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD şirketine ait tescilli ticari bir markadır.

Detaylı

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.1.1 1910010732 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli

Detaylı

2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ / Fiber Internet Gateway. Kullanım kılavuzu. Air 6372

2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ / Fiber Internet Gateway. Kullanım kılavuzu. Air 6372 2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ / Fiber Internet Gateway Kullanım kılavuzu Air 6372 İçindekiler Kılavuza genel bakış 3 Güvenlik ve bakım 3 1 GİRİŞ 4 1.1 Minimum sistem gereksinimleri 4 1.2 Kutu içeriği 4

Detaylı

TD-8817 ADSL2+ Modem Yönlendiricisi

TD-8817 ADSL2+ Modem Yönlendiricisi ADSL2+ Modem Yönlendiricisi Rev: 2.0.0 1910010443 TELİF HAKLARI & TİCARİ MARKALAR Özellikleri haber vermeden değiştirme hakkı saklıdır. TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD şirketine ait tescilli ticari bir markadır.

Detaylı

2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ Kablosuz Modem. Kullanım kılavuzu. One touch setup Simple & easy to use. Air 6271

2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ Kablosuz Modem. Kullanım kılavuzu. One touch setup Simple & easy to use. Air 6271 2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ Kablosuz Modem yaşam Kullanım kılavuzu Air 6271 One touch setup Simple & easy to use 7/24 people destek support hattı 0 +90 212 212 444 4440 0239 T L İçindekiler Kılavuza

Detaylı

2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ Kablosuz Modem. Kullanım kılavuzu. One touch setup Simple & easy to use. Air 6271

2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ Kablosuz Modem. Kullanım kılavuzu. One touch setup Simple & easy to use. Air 6271 2 VoIP Portlu Kablosuz ADSL2+ Kablosuz Modem yaşam Kullanım kılavuzu Air 6271 One touch setup Simple & easy to use 7/24 people destek support hattı 0 +90 212 212 444 4440 0239 T L İçindekiler Kılavuza

Detaylı

İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar...

İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar... 0 İçindekiler... 1 Kutu İçeriği... 2 Fiziksel Bağlantılar... 3 Splitter Bağlantısı... 3 Modem Bağlantısı... 4 Cihaz Üzerindeki Işıklar... 5 Cihaz Yönetim Arayüzü... 6 İnternet Bağlantı Ayarları... 8 Kablosuz

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Air4310 150 Mbps Kablosuz Erişim Noktası. Air4340 150Mbps Kablosuz Router. Kablosuz yaşam. Air 4310 / Air 4340

Kullanım Kılavuzu. Air4310 150 Mbps Kablosuz Erişim Noktası. Air4340 150Mbps Kablosuz Router. Kablosuz yaşam. Air 4310 / Air 4340 Air4310 150 Mbps Kablosuz Erişim Noktası Kablosuz yaşam Air4340 150Mbps Kablosuz Router Kullanım Kılavuzu Air 4310 / Air 4340 Kolay kurulum CD si 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 Üç yıl g İçindekiler

Detaylı

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router İdeal Telekomünikasyon Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş. Dereboyu Cad. Naci Kasım Sok. No:7 Kat:5 Mecidiyeköy / İSTANBUL Çağrı Merkezi:0216 444 86 47 Tel : 0212 217 50 80 Fax

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

Kablosuz ADSL2+ VoIP Modem. (1 VoIP Hattı, 1 Ethernet)

Kablosuz ADSL2+ VoIP Modem. (1 VoIP Hattı, 1 Ethernet) Kablosuz ADSL2+ VoIP Modem (1 VoIP Hattı, 1 Ethernet) Bu doküman AirTies Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanmış olup, tüm hakları saklıdır. Kılavuza Genel Bakış Bu kılavuz

Detaylı

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum.... WEB Arayüzü Üzerinden Internet Bağlantı Ayarları... IPTV Bağlantı Kontrolü... WEB Arayüzü

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Air 5050. One touch setup Simple & easy to use

Kullanım kılavuzu. Air 5050. One touch setup Simple & easy to use yaşam Air 5050 ADSL2+ Kablosuz 4 Port Modem Kullanım kılavuzu Air 5050 One touch setup Simple & easy to use 7/24 desteksupport hattı 7/24 people 0 212 444 0 0239 +90 212 444 239 T L İçindekiler Kılavuza

Detaylı

Kampüs Ağlarında Etkin Bant Genişliği Yönetimi Önerileri

Kampüs Ağlarında Etkin Bant Genişliği Yönetimi Önerileri Akademik Bilişim 10 - XII. Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri 10-12 Şubat 2010 Muğla Üniversitesi Kampüs Ağlarında Etkin Bant Genişliği Yönetimi Önerileri Enis Karaarslan 1, Vedat Fetah 2, Gökhan

Detaylı

AIRTIES WAR-140 Kablosuz ADSL2+ VPN 4 Portlu Modem

AIRTIES WAR-140 Kablosuz ADSL2+ VPN 4 Portlu Modem AIRTIES WAR-140 Kablosuz ADSL2+ VPN 4 Portlu Modem Bu doküman AirTies Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanmış olup, tüm hakları saklıdır. Kılavuza Genel Bakış Bu kılavuz AirTies

Detaylı

Kablosuz yaşam. 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 5450

Kablosuz yaşam. 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 5450 Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Modem Kullanım kılavuzu Air 5450 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza Genel Bakış 3 Güvenlik Ve Bakım 3 1 GİRİŞ 4 1.1 Minimum Sistem Gereksinimleri

Detaylı