Mustafa BARAN Ankara Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mustafa BARAN Ankara Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı"

Transkript

1 Mustafa BARAN Ankara Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı

2 Enerji verimliliği / Sanayide enerji verimliliği Türkiye de enerji yoğunluğu Enerji tüketim verileri Türkiye de enerji verimliliği projeleri Enerji verimliliğinin artması için neler yapılabilir? Son Söz

3 Üretim kalitesinde kayıp yaşanmaksızın, tüketilen enerji miktarının en aza indirilmesidir. Bununla birlikte; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi etkinliği artırıcı önlemlerin bütünüdür.

4 Kalkınma Bakanlığı nın 10. Kalkınma Planı nda, Enerji Verimliliğinin geliştirilmesi Programı Eylem Planı na yer verilmektedir. Raporda, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre, Türkiye de enerji yoğunluğunun OECD ve AB ortalamalarının üzerinde olduğu belirtilmektedir.

5

6 Net elektrik tüketiminin sektörlere göre dağılımı - TÜİK: Net elektrik tüketiminin sektörlere göre dağılımı Yıl Toplam Mesken Ticaret Resmi daire Sanayi Aydınlatma Diğer (1) (GWh) (%) ,3 9,5 4,2 49,7 4,6 7, ,3 10,2 4,5 48,4 5,0 7, ,9 10,6 4,4 49,0 5,0 8, ,5 11,5 4,1 49,3 4,5 8, ,8 12,9 3,7 49,2 3,7 7, ,7 14,2 3,6 47,8 3,2 7, ,1 14,2 4,2 47,5 2,8 7, ,5 14,9 4,5 47,6 2,6 6, ,4 14,8 4,5 46,2 2,5 7, ,0 15,9 4,5 44,9 2,5 7, ,1 16,1 4,1 46,1 2,2 7, ,8 16,4 3,9 47,3 2,1 6, ,3 16,3 4,5 47,4 2,0 6,5 Kaynak: TEDAŞ, Türkiye Elektrik Dağıtım ve Tüketim İstatistikleri (1) Tarım, hayvancılık, balıkçılık, içm e ve kullanm a suyu pom paj tesisleri, kam uya ait hizm etler vb. tüketim leri içerir.

7 Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte, Sanayinin enerji tüketimi içinde en yüksek paya sahip olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, diğer enerji tüketim alanlarına göre enerji verimliliğine yönelik çalışmalar sanayide daha fazla yoğunlaşmaktadır.

8 Diğer enerji tüketim alanlarına göre sanayide enerji tasarrufu daha düşük maliyetlerle sağlanmakta, yaklaşık 3 yıl içerisinde yatırımlar kendini amorti etmektedir. Bu durum sanayi için en önemli avantajdır. Üretimde tasarruf edilen her bir değer maliyet kazancına dönmesi sebebiyle rekabetçi üretimi destekler. Enerji de sanayi için en önemli hammadde olarak değerlendirildiğinde, enerji verimli sanayi rekabetçi sanayinin de temelidir. Bununla birlikte, enerji kaynaklarının verimli tüketimi ile sanayi, enerji verimliliğinin yanı sıra çevreci bir kimlik de kazanmaktadır.

9 İzmir Organize Sanayi Bölgesinde Amerika Enerji Bakanlığı ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ortaklığında yürütülen Near Zero Zone Projesi ile; Organize Sanayi Bölgesi nde yer alan 20 firmanın enerji verimliliği kapasiteleri analiz edilmiştir. Firmaların proses süreçleri, enerji giderlerinde tasarruf sağlanması için fayda- maliyet analizleri ve uygulama maliyetleri incelenmiştir. Analizler sonucunda firmalara sunulan raporlar ile; Atık ısı geri dönüşümünden %40 Chiller sistemlerinde %20 HVAC sistemlerinde %15 Motor sistemlerinde %12 enerji tasarrufu sağlanabileceği belirtilmiştir.

10 İzmir OSB deki analiz, 157si faaliyette olan toplam 271 OSB ve bu OSB ler bünyesindeki firma için öngörüldüğünde ise; Firmaların sadece %10 u enerji verimliliği projelerine katılırsa yaklaşık 17 Milyar kwh elektrik enerjisinin geri kazanılabileceği ve Yıllık 1.6 Milyar Dolarlık enerji maliyeti kazancı sağlanacağı belirtilmiştir. Bu verimlilik artışı ile Türkiye için kazanımlar; 6 kömür santrali kurmak ya da doğal gaz ihtiyacının %6 azalması olarak ölçeklendirilmiştir. Aynı zamanda, CO2 emisyonundaki azalma da 1.7 milyon aracın trafikten çekilmesine denk gelmektedir.

11 Kalkınma Bakanlığı nın 10. Kalkınma Planı nda, Enerji Verimliliğinin geliştirilmesi Programı Eylem Planı kapsamında; Düşük verimli AC elektrik motorlarının daha yüksek verimli olanlarıyla değiştirilmesi KOBİ lerin enerji verimliliği konusunda eğitim, etüt ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesine yönelik mekanizmaların iyileştirilmesi Enerji verimliliği alanındaki teknolojilerin ve iyi uygulama örneklerinin KOBİ lerde yaygınlaştırılması politikaları yer almaktadır.

12 T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı öncülüğünde Enerji muhasebesi, Kontrol sistemleri, Yalıtım, Yeni teknolojiler ve endüstriyel süreçler, Hammadde özellikleri, ürün çeşitleri ve özellikleri, İklim şartları ve çevresel etkiler, Kapasite kullanımı gibi alanlarda çalışmalar yapılmaktadır.

13 Ankara Sanayi Odası üyesi firmalarımızdan, Gıda sektöründe hizmet veren firmalarımızın enerji verimliliği konusunda yapmış olduğu bazı çalışmalar: Buhar tesisatlarının kondens dönüşünde oluşan flaş buhar enerjisinin sıcak su kolektörünün ısıtılmasında kullanılması Buhar kazanı baca gazı ısısının ekonomizer kullanılarak sıcak su kolektörünün ısıtılmasında kullanılması Free-cooling özelliği olan chiller üniteleri kullanıp düşük hava sıcaklıklarında serbest soğutma yapılarak elektrik tüketiminin azaltılması Fabrikadaki bütün sıcak ve soğuk tesisat borularına ve tesisatlarda kullanılan ekipmanlara izolasyon yapılarak enerji verimliliğin sağlanması Bina cephesinde taş yünü yalıtım yapılarak ve çift cam kullanılarak enerji verimliliğinin sağlanması Verimlilik sınıfı yüksek elektrik motorları kullanılması

14 Belirli pompalarda frekans invertörü kullanılıp pompa devri ihtiyacının belirlenmesi ile elektrik tüketiminin azaltılması Aydınlatmalarda genel olarak led ışık kullanılması Üretim alanlarının tavan alçaltma sistemi ile hacminin düşürülüp havalandırma ve dolayısıyla elektrik ihtiyacının azaltılması İhtiyaç halinde güneş panellerinin, kullanım suyu ısıtmasında kullanılabilmesi için altyapının oluşturulması İdari binalarda elektrik tüketiminin azaltılması amacıyla fotosellerin kullanılması

15 İzmir Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilen çalışma; Performans Garantili Kontratlar ile Türkiye genelinde tüm OSB ler için uygulanmaya konulmalıdır. Performans Garantili Kontratlar, teşvik kapsamında desteklenmelidir.

16 Sanayide tasarruf uygulamaları, Sektörler bazında değerlendirilmelidir. Prosesler ya da prosesler için kullanılan enerji kaynakları değerlendirilmelidir. Elektrik enerjisi kadar, atık ısı enerjisinin geri dönüşümüne ve böylece verimlilik artışına yönelik çalışmalar önceliklendirilmelidir.

17 Sanayide enerji verimli teknolojilerin kullanımına yönelik iyileştirme ve bilinçlendirme çalışmaları artırılmalıdır. Yapılan enerji verimlilik yatırımları izlenebilir olmalıdır. Sanayi ile birlikte kamuoyu bilinci de yükseltilmeli, böylelikle enerji tasarrufuna yönelik talep yönetimi yapılabilmelidir.

18 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nın Strateji Planı nda, 2023 yılında tüketilecek enerjinin %30 unun yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması hedeflendiği belirtilmiştir. Bu kapsamda Ankara Sanayi Odası olarak, yenilenebilir enerji kaynaklı enerji üretim tesislerinde kullanılmak üzere, OSB ler bünyesinde yapılacak teçhizat imalatı faaliyetlerinin (hali hazırda 5. Bölge yatırım kapsamında değerlendirilen teşviklerin) 6. Bölge yatırım kapsamına alınarak teşvik edilmesi önerimizi 26 Haziran 2014 tarihinde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu na iletmiş bulunmaktayız.

19 Türkiye nin enerji yoğunluğu gelişmiş ülkelere kıyasla daha yüksektir Enerji yoğunluğunun azalması ve enerji verimliliğinin (tasarrufunun) artırılması, sürdürülebilir üretim ve kalkınmaya en büyük destek olacaktır. Enerji verimliliğini geliştirmeye yönelik mevcut uygulamalar yaygınlaştırılmalı, iyi uygulama örnekleri de vurgulanmalıdır.

20

21 (1)http://www.kalkinma.gov.tr/Documents/Enerji%20Verimlili%C4%9Finin%20Geli%C5%9Ftirilmesi%20Program% C4%B1%20Eylem%20Plan%C4%B1.pdf (2)

SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ GİRİŞ Enerji az yada çok her alanda kullanılan bir kaynaktır ve özellikle üretim maliyetleri içerisinde ağırlıklı bir yer tutmaktadır. Günümüzde enerjiye olan talep her geçen

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ TANITIM KATALOĞU

ENERJİ VERİMLİLİĞİ TANITIM KATALOĞU ENERJİ VERİMLİLİĞİ TANITIM KATALOĞU Daha Yaşanılır Bir Dünya İçin, ENERJİ VERİMLİLİĞİ Enerji verimliliği; tüketilen enerji miktarının, üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal

Detaylı

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY:

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Turkey Sustainable Energy Financing Facility Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Katılımcı Bankalar: 2 İçindekiler 5 6 8 9 16 EBRD nin Sürdürülebilir Enerji Girişimi TURSEFF,

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4 Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Destekleri... 5 Sanayi Kuruluşlarında Verimlilik Artırıcı Projelerin (VAP) Desteklenmesi... 6 Gönüllü Anlaşmalar (GA) Yoluyla Sanayi

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI Onuncu Kalkınma Planı (04-08) ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI Program Koordinatörü Kaynaklar KASIM 04 ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI EYLEM PLANI. Programın Amacı

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

KONYA SANAYİSİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

KONYA SANAYİSİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ 1 2 KONYA SANAYİSİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ Serhat KARYEYEN 1, Muharrem H.AKSOY 2, Muammer ÖZGÖREN 2, Saim KOÇAK 2 1 Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü 2 Selçuk Üniversitesi

Detaylı

22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7. Türkiye Cumhuriyeti

22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7. Türkiye Cumhuriyeti 22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7 Türkiye Cumhuriyeti 2009/125/EC ile 2010/30/EU sayılı AB Direktiflerini değiştiren ve 2004/8/EC ile 2006/32/EC sayılı AB Direktiflerini yürürlükten kaldıran Avrupa

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI: İZMİR NARLIDERE HUZUREVİ YAŞLI BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖRNEĞİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI: İZMİR NARLIDERE HUZUREVİ YAŞLI BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖRNEĞİ [Full Papers:0129] ENERJİ VERİMLİLİĞİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI: İZMİR NARLIDERE HUZUREVİ YAŞLI BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖRNEĞİ Gülden Gökçen Akkurt 1, Cihan Turhan 2, Cem Doğan Şahin 2, Ebru Kuzgunkaya

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Enerji Yatırımlarında Yararlanılabilecek Finansal Kaynaklar

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Enerji Yatırımlarında Yararlanılabilecek Finansal Kaynaklar Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Enerji Yatırımlarında Yararlanılabilecek Finansal Kaynaklar Trakya Kalkınma Ajansı Dokümanda Yer Alan Enerji Yatırımlarında Yararlanılacak Finansal Desteklere

Detaylı

This paper was presented in International Energy and Security Congress that took place at Kocaeli University, Turkey on September 23 24, 2014.

This paper was presented in International Energy and Security Congress that took place at Kocaeli University, Turkey on September 23 24, 2014. Bu metin 23 24 Eylül 2014 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Enerji ve Güvenlik Kongresi başlıklı konferansta sunulan tebliğdir. This paper was presented in International Energy

Detaylı

EKO-VERİMLİLİK PROGRAMI

EKO-VERİMLİLİK PROGRAMI EKO-VERİMLİLİK PROGRAMI İçindekiler Ulusal Temiz Üretim/Eko Verimlilik Programı ------------------------------------------------------------------ 1 Program ile Ne Amaçlanmaktadır? -------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ RAPORU

ENERJİ VERİMLİLİĞİ RAPORU 1954 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ENERJİ VERİMLİLİĞİ RAPORU OCAK 2012 A N K A R A 1954 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ENERJİ VERİMLİLİĞİ RAPORU EMOYAYINLARI 1954 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU KASIM 2014 KÜNYE BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Aygen Erkal HAZIRLAYAN

Detaylı

Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi

Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi Nisan 2014 BU ÇALIŞMA, ZAFER KALKINMA AJANSI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN 2013 YILI DOĞRUDAN FAALIYET

Detaylı

Yüksek Performanslı Sürdürülebilir Binalara İlişkin Bir Değerlendirme (*) İbrahim Cakmanus, Ihsan Kaş, Arif Künar, Ayşe Gülbeden

Yüksek Performanslı Sürdürülebilir Binalara İlişkin Bir Değerlendirme (*) İbrahim Cakmanus, Ihsan Kaş, Arif Künar, Ayşe Gülbeden Yüksek Performanslı Sürdürülebilir Binalara İlişkin Bir Değerlendirme (*) İbrahim Cakmanus, Ihsan Kaş, Arif Künar, Ayşe Gülbeden Özet Tüm dünyada binalar yaklaşık olarak fosil yakıtların %35-40 ını tüketmektedir.

Detaylı

Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 İnternet : www.tobb.org.tr TOBB yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz.

Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 İnternet : www.tobb.org.tr TOBB yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz. ISBN : 978-605-137-429-1 TOBB Yayın No : 2014/239 TOBB yayın için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 İnternet : www.tobb.org.tr TOBB yayınlarına

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ STRATEJİ BELGESİ 2010-2023

ENERJİ VERİMLİLİĞİ STRATEJİ BELGESİ 2010-2023 ENERJİ VERİMLİLİĞİ STRATEJİ BELGESİ 2010-2023 1. GİRİŞ Enerji verimliliği; enerjide arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılıktan kaynaklanan risklerin azaltılması, enerji maliyetlerinin sürdürülebilir

Detaylı

ENERJİ YÖNETİMİ VE POLİTİKALARI

ENERJİ YÖNETİMİ VE POLİTİKALARI T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2787 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1745 ENERJİ YÖNETİMİ VE POLİTİKALARI Yazarlar Dr. Soner AKSOY (Ünite 1) Erdal ÇALIKOĞLU (Ünite 2) Prof.Dr. Haydar ARAS (Ünite

Detaylı

TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI

TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ULUSAL DEĞERLENDİRME RAPORU Raportör Doç. Dr. Murat Türkeş

Detaylı

Dicle Bölgesi (TRC3) Enerji Raporu. T.C. Dicle Kalkınma Ajansı Araştırma Strateji Geliştirme ve Programlama Birimi

Dicle Bölgesi (TRC3) Enerji Raporu. T.C. Dicle Kalkınma Ajansı Araştırma Strateji Geliştirme ve Programlama Birimi Dicle Bölgesi (TRC3) Enerji Raporu T.C. Dicle Kalkınma Ajansı Araştırma Strateji Geliştirme ve Programlama Birimi 2010 DİCLE BÖLGESİ ENERJİ RAPORU İçindekiler GİRİŞ...6 1. SEKTÖR ANALİZİ...8 2. ELEKTRİK

Detaylı

TÜRK MAKİNE İMALAT SANAYİ

TÜRK MAKİNE İMALAT SANAYİ TÜRK MAKİNE İMALAT SANAYİ Makine imalat sanayi, sanayi sektörleri içinde yatırım malı üreten temel sektör olup, imalat sanayi içerisinde özel ve önemli bir yere sahiptir. Bu sektöre, tüm gelişmiş ülkelerde

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI Yenilenebilir enerji, doğal çevreden sürekli veya tekrarlamalı olarak ulaşılan kaynaklardan elde edilen enerjidir. Yenilenebilir enerji; doğal kaynaklardan elde edilen ve

Detaylı

Enerji Verimli Sanayi

Enerji Verimli Sanayi Enerji Verimli Sanayi Türkiye, doğusundan batısına Cumhuriyet tarihinin en güzel günlerini yaşıyor. Dünya ekonomik krizlerle boğuşurken Türk ekonomisi her gün büyüyor. Ülkemizde dünyanın sayılı projelerinin

Detaylı

Sanayide Kaynak Verimliliği

Sanayide Kaynak Verimliliği Sanayide Kaynak Verimliliği Prof.Dr. Göksel N. Demirer Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ÇEVRE KONUSUNDA KOSGEB YOL HARİTASININ HAZIRLANMASI PROJESİ ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

Detaylı

Ġklim DeğiĢikliğine Uyum Kapasitesinin GeliĢtirilmesi Ortak Programı KapanıĢ Konferansı

Ġklim DeğiĢikliğine Uyum Kapasitesinin GeliĢtirilmesi Ortak Programı KapanıĢ Konferansı SANAYĠDE ĠKLĠM DEĞĠġĠKLĠĞĠNE UYUM VE EKO-VERĠMLĠLĠK (TEMĠZ ÜRETĠM) PROGRAMI Ġklim DeğiĢikliğine Uyum Kapasitesinin GeliĢtirilmesi Ortak Programı KapanıĢ Konferansı Ferda UlutaĢ Türkiye Teknoloji GeliĢtirme

Detaylı

YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI

YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI SEKTÖR RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI SEKTÖR RAPORU HAZIRLAYAN Muhammed Alperen YEŞİL Uzman /

Detaylı

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Kasım 2014 0 Tepebaşı Belediyesi; iklim değişikliği ile mücadeleyi vizyon olarak benimseyen bir kamu kuruluşu olarak, bölgemizde CO2 salımlarını

Detaylı

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi TÜRKİYE 10. ENERJİ KONGRESİ ENERJİ SEKTÖRÜ VE TEŞVİKLER. Hatice ERDİ, DEK-TMK Ferdi Üye ÖZET

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi TÜRKİYE 10. ENERJİ KONGRESİ ENERJİ SEKTÖRÜ VE TEŞVİKLER. Hatice ERDİ, DEK-TMK Ferdi Üye ÖZET Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi TÜRKİYE 10. ENERJİ KONGRESİ ENERJİ SEKTÖRÜ VE TEŞVİKLER Hatice ERDİ, DEK-TMK Ferdi Üye ÖZET Su, hava, gıda ve diğer ihtiyaçların enerji sayesinde canlılara sunulması

Detaylı