YENİLENEBİLİR FOTOVOLTAİK ENERJİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YENİLENEBİLİR FOTOVOLTAİK ENERJİ"

Transkript

1 YENİLENEBİLİR FOTOVOLTAİK ENERJİ

2 GÜNEŞİN KRALLIĞI; Pİ ENERJİ PV PANEL ARGE VE ÜRETİM MERKEZİ Ankara-TÜRKİYE

3 Hakkımızda Pİ ENERJİ; Yenilenebilir Enerji Teknolojileri üzerine Türk-Hollanda Teknolojik işbirliği ile kurulmuş bir Türk firmasıdır.

4 Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz PV Panel Satışı PV Sistem Satışı ve Montajı Müşteriye Yönelik Özel Dizayn Edilen Pi Enerji Solar Ürünleri Eğitim ve Danışmanlık

5 Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz PV Sistem Ürünleri Paneller İnvertörler Bataryalar

6 Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz PV Cephe ve Çatı Uygulamaları

7 Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz Fotovoltaik Panel Çeşitleri Mono kristal Poli Kristal Talebe ve uygulama Parametrelerine göre tedarik sağlanmaktadır.

8 Mono-kristal panel teknik özellikleri Poli-kristal panel teknik özellikleri

9 ÜRETİM BANDIMIZ

10 Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz Alt ürünler Led Lambalar Pv Panel ile çalışabilir Civasız Elektromagnetik değil Çevreci Uzun vadede fiyat avantajı Ortalama saat çalışma ömrü Düşük enerji gideri Dogal ışık

11 Yenilenebilir Enerji Dünyada yenilenebilir enerji kullanımı bu sebeplerle gün geçtikçe artmaktadır. Sınırlı kaynaklar Sanayi üretimindeki artış ve artan enerji talebi Enerji kaynaklarının ekonomik eğilimlerden etkilenmesi ve enerji fiyatlarındaki dalgalanma Çevresel etkiler

12 Güneş Enerjisi Güneş enerjisi endüstrisinin dünyadaki büyüme süreci; Ülkelerin yasal altyapılarının güneş enerjisi lehine uyumlulaştırılması Devlet enerji teşvikleri: alım garantileri, vergisel teşvikler, çevresel teşvikler vb. Teknoloji gelişimi: AR&GE çalışmaları ve inovatif ekipman kullanımı Üretim ve hammadde maliyetlerinde düşüş

13 Fotovoltaik Enerji Fotovoltaik (pv): Güneş enerjisinin elektrik akımına dönüştürme teknolojisidir. Güneş ışınımını toplayan hücrelerden oluşan güneş panelleri ile ışınlar elektrik akımına dönüştürülür.

14 Fotovoltaik üzerine temel bilgiler Silisyum elementinden fotovoltaik panel üretim aşamaları şu şekildedir:

15 Güneş pilinin yapısı: Bir güneş pilinin yakından incelenmiş hali yandaki gibidir. P-N kavşağında termik bir uyartımla elektronlar N bölgesinden P bölgesine hareket eder. Kristal içerisinde N den P ye bir Elektrik Alan oluşur.

16 Kristal Modül Yapısı Modüller üretilirken fotovoltaik hücreler birbirlerine seri bağlanarak istenilen güçte modül oluşturulur. Örneğin içinde 60 hücre bulunan bir mono kristal modül, 60x 0.49 volt = 29.3 voltajıyla çalışır.

17 Verimlilik Üretim şekillerine göre güneş hücrelerinde verimlilik farklıdır. Mono kristal hücrelerde verim %15-24 arasında iken, Polikristal (multikristal) hücrenin verimi %14-19 arasındadır.

18 Verimliliği etkileyen faktörler Güneşin birim yüzeye düşen enerjisi, modülün üreteceği gücü etkiler. Güneş enerjisi ülkemizde ortalama 1300 w/m2 dir. Bir panelin verimliliği %15 kabul edilirse, modüllerde m2 başına 195w enerji üretebilir.

19 Fotovoltaik sistemlerde kayıplar

20 Fotovoltaik sistemlerde kullanılan elemanlar: PV Modüller: güneş pillerinin paralel veya seri olarak bağlanması ile elde edilirler. İnvertörler: Modüllerden Üretilen DC gerilimi AC gerilime çevirirler. Şarj Regülatörü: Fotovoltaik modüllerden gelen gücü, bataryaları fazla yüklenmeden korumak için, ayarlamak amacıyla kullanılır. Akü grubu: fotovoltaik sistemlerde, geceleri veya fotovoltaik sistemler talebi karşılayamadığı zamanlarda, güç sağlamak için kullanılır. Tepe güç noktası takipçisi: akımı maksimum yapmak için, fotovoltaik sistem tarafından üretilen gerilimi optimize etmek amacıyla kullanılır.(invertörlerin içinde de bulunabilir) Solar kablolar: Kurulacak güce göre kesit alanı değişir. Pv sistemler için özel kablolar kullanılmaktadır.

21 İnvertörler (Çevirici) Bir invertörde bulunması gereken önemli özellikler: Otomatik açma/kapama: Bu özelliği sayesinde bir invertör evdeki enerji kullanımını algılayıp otomatik olarak kendini acar. Buna karşın herhangi bir enerji kullanımı olmaması durumunda ise kendini otomatik olarak kapar. Böylece fazla enerji harcamaz ve tasarrufa yardımcı olur. Pil Şarj Etme: İnvertör kendi enerjisini kendi pilinden sağladığı için, kendi kendine şarj etme özelliği kullanım acısından büyük bir kolaylık sağlar. Böylece invertör solar panelden gelen enerjinin küçük bir bölümünü kendini şarj etmek için kullanır. Böylece kendi kendine pili azaldığı zaman şarj olur.

22 Güç Arttırma: Bilindiği gibi çamaşır makinesi gibi büyük cihazlar diğer cihazlara göre daha fazla güç tüketirler yani güç gereksinimleri fazladır. Güç arttırma özelliği olan bir invertör gerektiğinde çıkış gücünü arttırarak bu cihazların düzgün bir şekilde çalışmasını garanti eder. MPPT (maximum power point tracking) özelliği: Tepe güç noktası izleyici bulunan invertörler sayesinde panellerden elde edilen verim artar Bilinen başlıca invertör üretici firmalar Beacon Power,Exeltech, Fronius, SMA, PV Powered, Xantrex... şeklindedir

23 Şarj regülatörü ( Şarj Denetleyicisi ) Şarj kontrol cihazı, güneş paneli ile üretilen elektriğin aküyü doğru bir şekilde şarj edilmesini kontrol etmek için kullanılan ekipmandır. Bir regülatör seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, regülatörün gerekli olan maksimum akıma dayanıklı olmasıdır. İşlemcili Regülatörler akü durumunu devamlı suretle kontrol ederek bataryanın ömrünü uzatırlar.

24 Akü (pil) Akü: Off-Grid Fotovoltaik sistemler üretilen elektrik enerjisini depolamak için aküye ihtiyaç duyar. Böylece gün boyunca depolanan enerji herhangi bir zamanda kullanılabilir. Arabalarda kullanılan Akülerden farklı olarak, fotovoltaik sistemler lead-acid deep cycle denilen şarj edilmede meydana gelebilecek duraklamalara daha toleranslı aküler kullanır. Böylece güneş paneline düşen güneş ışığında meydana gelebilecek aksamalar (gölgelenme, panelin açısının değişmesi gibi) akülerin şarj edilmesini olumsuz etkilemez. Bir fotovoltaik sistemin aküleri sisteme orantılı olarak değişir. Yüksek enerji üreten sistemlerde bu enerjinin depolanmasını sağlayabilmek için fazla miktarlarda akü kullanılabilir. Bunun yanında bir evin elektrik ihtiyacını karşılamada daha az kapasiteli aküler yeterli olacaktır.

25 Büyük çaplı enerji depolamak gereken sistemlerde, akü haneler kurulabilir.

26 Mppt (tepe güç noktası izleyici) Bir güneş panelinden maksimum miktarda enerji kazanımı için anahtar bir teknolojidir. Sisteme harici olarak eklenebildiği gibi, İnvertör yada denetleyicinin içerisinde dahili olarak da sisteme entegre edilebilir. belirli periyotlarda elde edilen gücün peak yaptığı değeri yani tepe değerini takip ederek yüke yollanmasını sağlar. Gün içinde güneş ışınlarının yer yüzüne düşme açısı sürekli değişmektedir. Buna bağlı olarak solar panelin (fotovoltaik hücrelerin) absorbe ettiği ışın miktarı da değişeceği için elde edilen enerji her zaman aralığında farklı olacaktır. Fakat sistemin doğru işleyebilmesi için, artan azalan düzensiz bir güç eldesi doğrudan yüke verilemez. Bu güç değerlerinin evirilip düzenli ve verimli bir hale getirilmesi gerekmektedir. İşte MPPT bu sırada devreye girer. Farklı zaman aralıklarında elde edilen farklı güç değerlerinin en büyük olduğu anları tespit ederek bir dizi işleme başlar. Bu işlemleri içerisinde bulunan mikrodenetleyicideki kompleks algoritmalar sayesinde gerçekleştirir.

27

28 Solar Kablolar ve Seçimi Pv kablolar yüksek mekanik gereksinimleri karşılayacak, aşırı sıcak ve soğuk hava koşullarında uzun süre kullanılabilecek şekilde tasarlanmalıdır. UV, ozon ve hava şartlarına, Aşınmaya ve kesilmeye karşı, Alev geciktiricili ve yanmaya karşı, Çift izolasyonlu olması nedeniyle 200 C ye kadar kısa devreye karşı dayanıklı ve Beklenen kullanım ömrü minimum 25 yıl olmalıdır.

29 Solar kablo ve Bağlantı konnektörü örnekleri Pv modüller konnektörler ile birbirlerine bağlanır ve istenilen güçlerde sistemler kurulur.

30 Şebeke bağlantılı sistemler On-grid sistemler olarak bilinir. Kullanım alanları çatılar, boş ve atıl arazilerdir. Avantajları; Elektrik üretildiği yerde tüketilir. Farklı ölçeklerde kurulum esnekliği vardır. Depolama birimleri olmadığı için ekonomik olarak daha uygundurlar. Şebeke bağlantısız(off-grid) sistemlere göre daha verimlidirler.

31 On-grid sistemlerde üretilen elektriğin fazlası çift yönlü sayaç üzerinden şebekeye aktarılabilir ve bu sayede üretilen elektriğin satışı yapılabilir.

32 Örnekler

33

34 Şebeke bağlantısız sistemler Off-grid sistemler olarak bilinir. Kullanım alanlarına; Tarım ve sulama, trafik yönetimi ve uyarı sistemleri, Telekomünikasyon merkezleri ve baz istasyonları, yedekleme sistemleri vs. olarak örnek verilebilir. On-Grid sistemlere göre dezavantajları; Limitli elektrik miktarı Esnek olmayan depolama Ekstra depolama maliyeti.

35 Off grid sistemlerin avantajları: Sistemler aşama aşama kurulabilir, esnek kurulum maliyeti vardır. Küçük uygulamalarda kullanılabilir. Şebeke bağlantı tesisi yoktur, bu da ekonomik bir uygunluk sağlar.

36 Türkiye de Güneş enerjisi

37 Güneş santralleri ile elektrik üretiminde kurulacak sistemlerin yerli yada yabancı olması durumunda satılacak elektriğin KW fiyatı değişmektedir. Sistemin ithal malzemelerle kurulup elektrik üretilmesinde 1 KW satış rakamı 0,133 $ (ABD Doları) dır. %100 yerli malzemeler kullanılarak üretilen elektriğin 1KW satış rakamı 0,154 $ (ABD Doları) na çıkmaktadır. Buda yaklaşık 5 yıllık dönem %15 gelir artışına denk gelmektedir Tesis Tipi II Sayılı Cetvel (29/12/2010 tarihli ve 6094 sayılı Kanunun hükmüdür.) Yurt İçinde Gerçekleşen İmalat Yerli Katkı İlavesi (ABD Doları cent/kwh) C- Fotovoltaik güneş enerjisine dayalı üretim tesisi 1- PV panel entegrasyonu ve güneş yapısal mekaniği imalatı 2- PV modülleri 1,3 (0,7) 3- PV modülünü oluşturan hücreler 3,5 4- İnvertör 0,6 5- PV modülü üzerine güneş ışınını odaklayan malzeme 0,8 0,5

38 Örnekler Tarım ve sulama Trafik ve uyarı işaretleri

39 Yedekleme Üniteleri: Baz istasyonları ve telekomünikasyon:

40 Fotovoltaik sistemlerin kurulumu Bir fotovoltaik sistemin ne kadarlık bir ihtiyacı karşılayacağı belirlendikten sonra, sistemin boyutlandırılması yapılır ve kurulacak alan seçilir. Bu alanlar çatı, dış yüzey, atıl arsalar vs. olabilir. Ülkemiz için bu alanların güney cephelerinde, gerekli hesaplanmalar yapılır, profesyonel ekip tarafından panel montajı ve sistemin devreye alınması gerçekleştirilir.

41 Kontrol Sistemde bulunan inverter,regülatör,elektrik sayacı ekranlarından ve veri kayıt sistemleri tarafından ya da ethernet,wi-fi gibi teknolojilerle uzaktaki bir merkezden de sistemin kontrolü gerçekleştirilir.

42 Kristal Deluxe Hotel 100kw Referans

43 NAZENIN KARDESLER, Ankara, 15KW EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BAZ İSTASYONU, Konya, 13KW

44 KPS GROUP, Bursa, 40KW Gersan ANKARA 15 kw- on grid

45 Kazan, Ankara. 3 Kw (off grid) Mamak,Ankara 500 w (off-grid)

46 TEŞEKKÜRLER Güneş Bizim İçin Üretiyor Sonsuza Kadar

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü AKILLI ENERJİ SİSTEMİ 228396 S.Serdar SEYMEN 238315 Gökhan AÇIKGÖZ 210223 İhsan TUNÇBİLEK Cemil GÜRÜNLÜ

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix Bu fizibilite çalışması, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde Karar Destek Eğitim hizmetleri Danışmanlık Mühendislik Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır. i İÇİNDEKİLER

Detaylı

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 150 milyon km'dir. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır.

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 150 milyon km'dir. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır. 62 5.1 GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİLERİ Güneş enerjisi, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile (hidrojen gazının helyuma dönüşmesi) açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünya atmosferinin dışında güneş

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ. Fotovoltaik Sistemler

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ. Fotovoltaik Sistemler Fotovoltaik Sistemler FOTOVOLTAİK SİSTEMLER Türkiye ve Güneş Enerjisi Yıllık Güneş Işıma Değerleri (kwh/m 2 ) Yenilenebilir Enerji - Yeşil Enerji Nedir? Sürekli devam eden doğal süreçler, var olan enerji

Detaylı

Conergy şebekeden bağımsız sistemler. Her yerde güvenilir enerji.

Conergy şebekeden bağımsız sistemler. Her yerde güvenilir enerji. Conergy şebekeden bağımsız sistemler Her yerde güvenilir enerji. 1 Conergy şebekeden bağımsız çözümler Conergy Off-grid (Şebekeden Bağımsız) çözümleri Her yerde güvenilir enerji. Elektrik şebekesi olmayan

Detaylı

Fotovoltaik sistemler ve uygulamaları Celal Cezim,Elektronik Mühendisi (ccezim@hotmail.com) TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eğitim ve seminer etkinlikleri 2013 Konu başlıkları Güneşin oluşumu ve enerjisi

Detaylı

Elektrik Enerjisi Güneşten Sağlanan Bir İş İstasyonunun Kablosuz Veri Takibinin Yapılması

Elektrik Enerjisi Güneşten Sağlanan Bir İş İstasyonunun Kablosuz Veri Takibinin Yapılması Elektrik Enerjisi Güneşten Sağlanan Bir İş İstasyonunun Kablosuz Veri Takibinin Yapılması Feridun Ekmekci 1, Mahmut Tenruh 2 1 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Meslek Yüksek Okulu, Elektrik ve Enerji

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ KONTROL SİSTEMİNİN KURULUMU 522EE0368 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ

ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ ENERJİ ÇÖZÜMLERİNDE GOLD ENERGY GOLD ENERGY, üretmiş olduğu alternatif enerji çözümleriyle, kullanıcılara daima maksimum konfor ve yüksek verimli seçenekler sunan, bunları

Detaylı

Güneş enerjisi. Güneş Işınları

Güneş enerjisi. Güneş Işınları Güneş enerjisi güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında

Detaylı

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013 GÜNEŞ ENERJİSİNDEN LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİ MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013 FOTOVOLTAİK ENERJİ SANTRALİ KURULUMU PROJESİ Avrupa nın Güneş Enerjisi Potansiyeli Avrupa Kurulu Gücü: 50.300 MW

Detaylı

Mavi bir gokyuzu için teknoloji uretiyoruz...

Mavi bir gokyuzu için teknoloji uretiyoruz... Mavi bir gokyuzu için teknoloji uretiyoruz... MAVİSİS TEKNOLOJİ Mavisis Teknoloji A.Ş. yenilenebilir enerji güç elektroniği alanında lider bir teknoloji firmasıdır. Mavisis Teknoloji adı, mavi bir gökyüzü

Detaylı

Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir:

Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir: Güneş enerjisi santrali Güneş enerjisi santralleri, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer fakat büyük ebatlarda

Detaylı

TÜRKİYE DE FOTOVOLTAİK (PV) ÇÖZÜMLERİNİN PAZARLANMASI ONUR MERCAN 110610082

TÜRKİYE DE FOTOVOLTAİK (PV) ÇÖZÜMLERİNİN PAZARLANMASI ONUR MERCAN 110610082 TÜRKİYE DE FOTOVOLTAİK (PV) ÇÖZÜMLERİNİN PAZARLANMASI ONUR MERCAN 110610082 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ E-İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MURAT UNANOĞLU 2013 TÜRKİYE DE FOTOVOLTAİK

Detaylı

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ 2014 ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ 30 kwp e (30 kwp dahil) KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ TEDAŞ

Detaylı

PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ

PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ FOTOVOLTAĠK-RÜZGÂR TÜRBĠNĠ HĠBRĠT ENERJĠ ÜRETĠM SĠSTEMLERĠNĠN ULUSAL ELEKTRĠK ġebekesġne ETKĠLERĠNĠN ĠNCELENMESĠ YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Mahmut HEKĠM Anabilim

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI Afyonkarahisar daki İşletmeler Gücünü Güneş Enerjisinden Alıyor Projesi 100 kwp, 50 kwp, 25 kwp, Güçlerde Güneş Enerjisinden

Detaylı

2. YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMİ 2.1 Tepebaşı Belediyesi Yağmur Suyu Toplama Sistemi 2.1.1 Sisteme Ait Teknik Bilgiler 2.1.

2. YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMİ 2.1 Tepebaşı Belediyesi Yağmur Suyu Toplama Sistemi 2.1.1 Sisteme Ait Teknik Bilgiler 2.1. İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI 1.1 Güneş Enerjisi 1.2 Türkiye de ve Dünya da Güneş Enerjisi 1.3 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi nde Fotovoltaik Güneş Panelleri ile Elektrik Enerjisi

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİ VE GÜNEŞ PİLLERİ

GÜNEŞ ENERJİSİ VE GÜNEŞ PİLLERİ T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜNEŞ ENERJİSİ VE GÜNEŞ PİLLERİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Elektronik Öğretmeni Mustafa KARAMANAV Enstitü Anabilim Dalı : ELEKTRONİK BİLGİSAYAR EĞİTİMİ Tez Danışmanı

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRMEDE KULLANILAN YÖNTEMLER VE ÖRNEK UYGULAMALAR İlhan UMUT Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

İçindekiler GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE RAPORU

İçindekiler GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE RAPORU İçindekiler GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE RAPORU Kayserinin Coğrafi Konum ve GES Uygulanabilirlik Açıdan Değerlendirilmesi. 2 Kayseri Bölgesi Güneş Haritası... 2 Kayseri de Güneş Enerji Santral Uygulamaları...

Detaylı

LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ

LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ 2015 LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 0 İçindekiler 1. Amaç, Kapsam, Dayanak, Standartlar ve Tanımlalamar 5 1.1 Amaç

Detaylı

Güneş Enerjisi ile Beslenebilen Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemi Tasarımı ve Uygulaması

Güneş Enerjisi ile Beslenebilen Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemi Tasarımı ve Uygulaması Güneş Enerjisi ile Beslenebilen Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemi Tasarımı ve Uygulaması *1 Ali Ozturk and 1 Yusuf Seyis 1 Düzce Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ SİSTEMİ TASARIMI Celal KARACA YÜKSEK LİSANS TEZİ Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Anabilim

Detaylı

TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ

TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ İÇİNDEKİLER cümle Bu rapor Ekonomik araştırmalar ve Planlama Birimi ve Uzman Ceren Aksu koordinasyonunda Enerji Sektörü Çalışma Grubu (Taner Akgün, Abdülkerim Benli, Mustafa İlhan, Mehmet Yasin Kartal,

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

Clean World Enerji İmalat Pazarlama Ticaret Sanayi A.Ş. 2. Organize Sanayi Bölgesi 25. Cadde No : 25 Antalya / Türkiye

Clean World Enerji İmalat Pazarlama Ticaret Sanayi A.Ş. 2. Organize Sanayi Bölgesi 25. Cadde No : 25 Antalya / Türkiye Clean World Enerji A.S. Clean World Enerji İmalat Pazarlama Ticaret Sanayi A.Ş. 2. Organize Sanayi Bölgesi 25. Cadde No : 25 Antalya / Türkiye : +90 (242) 258 17 22 +90 (242) 258 17 23 +90 (242) 258 17

Detaylı

İSTANBULTİCARET ODASI GUNEŞ ENERJISI SISTEMLERI. Ağustos 2001. Hazırlayan. Dr. İlkay AKÇALI

İSTANBULTİCARET ODASI GUNEŞ ENERJISI SISTEMLERI. Ağustos 2001. Hazırlayan. Dr. İlkay AKÇALI İSTANBULTİCARET ODASI GUNEŞ ENERJISI SISTEMLERI Ağustos 2001 Hazırlayan Dr. İlkay AKÇALI içindekiler GiRiŞ 2 1-GÜNEŞ ENERJiSi TANIMI 2 1.1.Genel Tanım 2 1.2.Fiziksel Tanım 3 1.3.Tarihçesi Ve Gelişimi 4

Detaylı