Mutlu Çocuklar Derneği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mutlu Çocuklar Derneği www.mutlucocuklar.org"

Transkript

1 BİLGİSAYAR İNTERNET CEP TELEFONU TELEVİZYON Mutlu Çocuklar Derneği

2 ''DAHA BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ TEKNOLOJİ KULLANICILARI OLMAK SİZLERİN ELİNDE''

3 Merhaba, Değerli anne babalar ve geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklar, Teknolojinin yanlış kullanılmasından dolayı aile yapımızın ve değerlerimizin olumsuz etkilendiği görülmüştür. Örneğin; Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (ASAGEM) yaptığı araştırmalar, internetin bilinçli ve güvenli kullanılması hususunda duyarlı olunmazsa başta çocuklar olmak üzere tüm aileye zarar verdiğini ortaya koymuştur. Araştırmaya göre Türkiye'de artık bir "internet nesli" var. İnternetin adeta çekirdek ailenin bir üyesi haline gelerek aile değerlerimizin erozyona uğramasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle özellikle çocuklar, anne-baba ve öğretmenlerimizin bilgisayar, internet, cep telefonu ve TV nin doğru kullanılması konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla Mutlu Çocuklar Derneği olarak Mutlu Çocuk Mutlu Aile adıyla bir proje hazırladık. 16 Aralık 2010 tarihinde İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı ile Mutlu Çocuklar Derneği arasında imzalanan protokol doğrultusunda projemiz başlamıştır. Derneğimiz tarafından yürütülmekte olan bu proje kapsamında; 1. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne bağlı 16 okulda Çağımızda Teknolojinin Doğru Kullanılması konulu 80 adet eğitim semineri verilecektir. 2. Eğitimleri müteakiben Teknolojinin Doğru Kullanımı nın tespitine yönelik uzmanlarca hazırlanan anket öğrenciye uygulanacaktır. 3. Proje kapsamında verilen eğitimlerin değerlendirilerek, sonuç bildirgesi hazırlamak maksadıyla uzmanların katılımıyla çalıştaylar yapılması planlanmıştır. 4. Projeye yönelik Teknolojinin Doğru ve Güvenli Kullanımı konulu tanıtım filmi yapılacaktır. 5. Proje kapsamında yapılacak olan bütün faaliyetler adresinde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Sosyal sorumluluk gereği, Mutlu Çocuklar Derneği olarak hazırladığımız Mutlu Çocuk Mutlu Aile projesiyle teknolojinin doğru, bilinçli ve güvenli kullanılması hususunda kamuoyunda farkındalık oluşturarak duyarlı bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçladık. Başta siz yavrularımız olmak üzere ebeveyn ve öğretmenlerimizin bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmalarını ümit ediyoruz. Saygılarımla Proje Koordinatörü

4 Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı; Sevgili Çocuklar, Günümüz teknolojilerinden olan internetten yararlanmak sizin temel hakkınızdır. İnternet sizi istediğiniz yere ulaştıran uçan halı gibidir. İnternet, dünyamıza açılan büyük bir özgürlük penceresidir. O Halde Arkadaşlar, Bilinmeyen yerlere açılan ve bizi davet eden her kapıdan girecek misiniz? Her pencereden başınızı çıkarıp bakacak mısınız? Tabii ki Hayır! Çünkü sizin seçme özgürlüğünüz vardır. Hangi kapının ardında yolculuk yapacağınıza, Hangi pencereden yıldızları seyredeceğinize, Engin ufuklara doğru hangi halı üzerinde uçacağınıza, siz karar vereceksiniz! Öyleyse Genç İnternet Kullanıcısı, İnternetin uçsuz bucaksız ve zenginliklerle dolu dünyasını keşfetmeye hazır mısınız? Güvenli bir internet kullanıcısının dikkat etmesi gereken konuları birlikte hatırlayalım:

5 Arkadaşlar, Zamanı siz yönetin! Zaman sizin en değerli varlığınızdır. İnternet ve bilgisayar başında kalacağınız zamanı iyi ayarlayın. İnternetin zamanınızı çalmasına izin vermeyin. Dışarıda oyun oynamak, sevdiğiniz sporları yapmak, ailenizle beraber vakit geçirmek, derslerinize çalışmak ve kitap okumak için kendinize zaman ayırın. Vücut Sağlığınızı Koruyun! Sevgili Genç İnternet Kullanıcıları, Bilgisayar karşısında dik konumda olun ve sırtınızı destekleyecek bir sandalyeye oturun. Bilgisayarınızı aydınlık ortamlarda kullanın. Bilgisayarın önünde uzun süreli hareketsiz kalmayın. Bilgisayarın gözlerinize, boynunuza ve belinize zarar vermesine izin vermeyin. Aksi halde bazı fiziksel problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir. Arkadaşınızı Siz Belirleyin! İnternet ortamında sadece tanıdığınız kişilerle sohbet edin ve iletişim kurun. Size teklif edilen siteye değil, kendinizin ve ailenizin tercihlerine önem verin. Evde ve ailenizle birlikte oturduğunuz odada internette gezinmeyi tercih edin. Anne ve babanıza karşı açık, şeffaf ve dürüst olun. İnternette yapacağınız maceralı yolculuklarınızda onları da yanınıza almaktan çekinmeyin. Bilgisayarınızı virüslerden korumak istiyorsanız; güvenli olmayan ve bilmediğiniz sitelere girmeyin, buralardan dosya indirmeyin.

6 Kimliğinizi ve Kişiliğinizi Koruyun! Sevgili Genç İnternet Kullanıcıları, T.C. kimlik numaranız, adresiniz, telefon numaranız, kredi kartı bilgileriniz, okulunuzun adı, anne ve babanızın iş adresleri ve iş yeri telefon numaralarını yabancılarla paylaşmayın. İnternet üzerinden kendi fotoğraflarınızı, ailenizin fotoğraflarını ve video görüntülerinizi yabancılara göndermeyin. HAYIR Deme Hakkınızı ve Özgürlüğünüzü Kullanın! Arkadaşlar, İnternette iken sizi rahatsız eden görüntü, ses ve yazılara rastladığınızda hemen internetten çıkın, Rahatsız edildiğinizde karşılık vermeyin. Hemen ve hiç çekinmeden ailenize haber verin. Zararlı ve rahatsız edici siteleri adresine ya da numaralı telefona hemen şikâyet edin. İyi ve Nazik Bir Kullanıcı Olun! İnternette güzel Türkçemizi nazik bir şekilde kullanın. İnternet özgürlüğünüzü kullanırken başkalarını rahatsız etmeyin. Size yapılmasını istemediğinizi siz de başkasına yapmayın! Hatalıysanız özür dilemekten çekinmeyin. İyi ve nazik olmaktan hiçbir zarar görmezsiniz.

7 Değerli Anne Babalar, Çocuklarımızın teknolojinin doğru kullanılması konusunda duyarlı hale getirilmesi, özellikle sizlere ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Peki, ailenizin yeni üyesini, çocuğunuzun yeni arkadaşını ne kadar tanıyorsunuz? Unutmayın ki, internet hakkında siz ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, çocuğunuzu da o kadar çok bilgilendirebilir ve internette var olan tehlikelerden o kadar çok koruyabilirsiniz. Bu nedenle siz büyüklere, müsaadenizle bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz. Bilgisayarı mutlaka evinizde ailenizin hep birlikte zaman geçirdiği oturma odanıza koyun. Bu sayede çocuğunuzun internetle ilişkisini kontrol etmeniz çok daha kolay olacaktır. İnterneti ASLA bir çocuk yetiştiricisi olarak düşünmeyin. Size zaman kalması için, çocuğunuzun kendi odasında bilgisayar başında uzun zaman geçirmesine müsaade ettiğinizde çocuğunuza iyilik yapmadığınızı bilin. Sizin bırakacağınız boşluğu internetin dolduracağını unutmayın! Aile Sözleşmesi Yapın! İnternet kullanımı ile ilgili olarak, belirli ve kesin kurallar koyun ve başta kendiniz olmak üzere ailedeki herkesin bu kurallara uyması konusunda kararlı olun. Aile içerisinde, internet kullanımıyla ilgili belirlediğiniz kuralları da içeren bir aile sözleşmesi yapın, ailedeki tüm fertler bu sözleşmeyi imzalasın. Antlaşmayı bilgisayarınızın yakınında görünür bir yere asın.

8 Çocuğunuzun internette kalacağı süreleri karşılıklı anlaşarak belirleyin. Onu dışarıda oyun oynamak, spor yapmak, ailesiyle ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek, kitap okumak, müzik dinlemek gibi alternatiflere yönlendirin. Çocuğunuza zaman ayırmaya özen gösterin, alternatif faaliyetlere mümkünse siz de onunla birlikte iştirak edin ve özellikle tüm aile bireylerinin katıldığı ortamlar oluşturmaya çalışın. İnternette okuduğunuz, gördüğünüz ve karşılaştığınız her şey doğru değildir gerçeğini aklınızdan çıkarmayın ve çocuğunuzu mutlaka şu şekilde uyarın: Şüpheci ol! Karşındaki kişi her zaman kendisini tanıttığı gibi biri olmayabilir. İnternetten edindiğin bilgiler ve görüntüler ise seni yanıltabilir. Çocuğunuzla, internette neler yaptığı, kimlerle iletişim halinde olduğu konusunda sürekli konuşun. İnternette karşılaşabileceği olası tehlikelerle ilgili olarak onu uyarın ve bilgilendirin. Düzenli aralıklarla çocuğunuzun internet aktivitelerini kontrol edin ve herhangi bir sorun ya da sizi rahatsız eden bir durumla karşılaştığınızda, çocuğunuzla bu konuyu, uygun ve çözüm odaklı bir üslupla konuşun. Şifre ve Kişisel Bilgilerini Paylaşmaması Konusunda Çocuğunuzu Bilgilendirin! İnternetteki kullanıcı adı, şifreler tüm bilgilerin kendisine ait çok özel ve önemli bilgiler olduğu ve bu bilgileri en yakın arkadaşlarıyla bile olsa kimseyle paylaşmaması gerektiği konusunda çocuğunuzu mutlaka uyarın.

9 İnternette yaşadığı herhangi bir sorun olduğunda, çocuğunuzun bu durumu sizinle paylaşabileceği konusunda kendisini rahat hissetmesini sağlayın ve bu durumu sizinle paylaştığında ASLA aşırı tepki vermeyin, onunla birlikte çözüm bulmaya çalışın. İnternette karşılaşabileceğiniz uygunsuz içerikli, zararlı ve rahatsız edici siteleri adresine ya da no lu telefona şikâyet edebilirsiniz. Çocuk ve gençler için bilgisayar oyunları, sevilen ve yaygın bir serbest zaman uğraşıdır. Ebeveyn olarak bilgisayar oyunları ile ilgili olarak şu noktalara dikkat edin: Oynadığı oyunlar hakkında onunla konuşun, birlikte siz de oynamaya çalışın. Bu sayede hem oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olur hem de çocuğunuzla vakit geçirmiş olursunuz. Birlikte oyun oynama süresi kararlaştırıp, onun bu süreye uymasını sağlayın. Oynadığı oyunlardaki yaş sınırlamalarına mutlaka dikkat edin. Oyunları asla eğitim aracı olarak görmeyin. Çocuğunuzun öğretmenleri ile devamlı olarak diyalog halinde olun. Sizlerden sonra çocuğunuzda meydana gelebilecek ruhsal değişiklikleri en iyi onlar anlayacak ve size yardımcı olacaklardır. Çocuğunuza, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, internet kullanımında da kuralların olduğunu ve bu kurallara uyulmadığında belli sorumluluklara maruz kalınabileceği konusunda uyarın ve bunu anladıklarından emin olun. Çocuğunuzun iyi ve bilinçli bir internet kullanıcısı olması yolunda adım atmak için geç kalmayın Kaynakça:

10 Cep Telefonu Kullanımı; Sevgili Gençler, Yaşam kalitemizi artıran, günlük hayatımızı kolaylaştıran ve bizi sevdiklerimizle anında konuşma ve hatta görüşme imkanı sunan cep telefonundan daha sağlıklı ve güvenli olarak faydalanmak ister misiniz? Sağlık Bakanlığı, cep telefonun yanlış kullanılması sonucu meydana gelen fiziksel problemlere dikkat çekmek için bir rapor hazırladı. Raporda, şu tespitlere yer veriliyor; Kulaklık Kullanın! Kablolu kulaklık kullanılmasının, cep telefonlarının zararlı etkilerini azalttığı, Kulaklığın olmadığı durumlarda 'hoparlör' ile konuşulması gerektiği, Arama yapıldığında bağlantı kurulduktan sonra cep telefonunun kulağa tutulması gerektiği, Unutmayın! Hamilelerin ve çocukların cep telefonu kullanmaması, bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonu bulundurulmaması, Özellikle büyümesi ve gelişmesi devam eden çocuklarda cep telefonu kullanım yaşının geciktirilmesi gerektiği belirtiliyor.

11 Çantada Taşıyın! Cep telefonunun üzerinizde değil mümkünse çantada taşınması, Telefon görüşmesi yerine mesajın tercih edilmesi, Telefonların kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzakta tutulması, Üzerinizde taşıyacaksanız tuş takımının bulunduğu taraf dışarı bakmalı. Böylece dalgaların vücudunuza değil dışarı doğru yayılmasının sağlanması, Uyurken cep telefonlarının kapatılması veya kapatılmayacaksa başucundan en az 1m uzağa konulması gerekir. Kısa Konuşun! Acil durumlar dışında cep telefonu kullanılmaması, mümkünse cep telefonu yerine kablolu sabit telefonların tercih edilmesi ve görüşmelerin mümkün olduğunca kısa tutulmasına dikkat edilmesi, Araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddetinin, açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya yol açması nedeniyle cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Çocuklar telefonu açık bırakıp yastık altında saklıyor. Çocukların %85 i telefonlarını pantolon cebinde taşırken, %68 i gece telefonunu kapatmıyor, yastık altında açık olarak saklıyor.

12 Televizyon ve Çocuk; Sevgili Çocuklar Biliyorsunuz çağımızın harika teknolojilerinden biri olan televizyon, hayatımızın olmazsa olmazları arasına girdi. Televizyonsuz günümüzü maalesef düşünemiyoruz. Adeta televizyon bağımlısı olduk. Çünkü televizyonda çizgi film seyretmek, maç izlemek çok zevkli, heyecanlı ve eğlenceli oluyor. Peki, televizyondan daha sağlıklı ve bilinçli olarak faydalanmak ister misiniz? Bu sizin en temel hakkınızdır. Öyleyse şimdi okuyacaklarınızı lütfen anlamaya ve uygulamaya çalışın! Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, okul çağındaki çocukların ders çalışmalarının dışındaki zamanın %77 sini televizyon izlemeye ayırdıkları belirlenmiştir. Oyun oynamaya ayırdıkları zaman ise %11 dolayındadır.

13 12-17 yaş arası çocukların %99 u ve okul öncesi dönemde olan 3-6 yaş grubundaki çocukların %100 ü televizyon izlemektedir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi nce yapılan Televizyon ve Çocuk konulu araştırma, çocukların genellikle akşam saatlerinde olmak üzere günde 3-5 saat televizyon izlediklerini ortaya koymuştur. Yine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi nce yapılan bir araştırma sonucunda, günde 2 saatten fazla televizyon seyreden çocukların %50 sinin, 2 saatten az izleyenlerin de %31 inin dil gelişiminde gecikme olduğu saptanmıştır Televizyon seyretmek üretkenliği azaltır. Televizyonun açık olduğu ortamlarda oynanan oyunların süresinin azaldığı görülmüştür. Yapılan bir araştırmaya göre, günde on dakika bebeklerine yüksek sesle kitap okuyan ailelerin bebeklerinin 20 aylık olduğunda, kitap okunmayan bebeklere göre daha çabuk konuştukları tespit edilmiştir.

14 O halde arkadaşlar, ne yapmamız gerekiyor? Size tavsiyemiz; Televizyon seyredeceğiniz zamanı mümkün olduğu kadar sınırlayın. Alternatif faaliyetler düşünün.(gezmek, oyun oynamak, kitap okumak, müzik dinlemek ve spor yapmak gibi.) Ailenizle televizyon seyredin. Yemek zamanı televizyonu kapalı tutun. Sizin için en önemli olan şeyle zamanınızı değerlendirin. Anne-Baba Olarak Ne Yapabilirsiniz? Televizyonun sizin için ne anlam taşıdığını bir düşünün. Acaba kafanızı dinlemenizi sağlayan bir fırsat mı? Kimi zaman bir çocuk bakıcısı, çocuğunuzun susmasını sağlayan bir araç mı? Televizyonu çocuğunuzla birlikte seyredin. Böylece onu zararlı uyaranlardan koruyabilirsiniz. Televizyonu yasaklamaktansa çocuğunuza alternatif faaliyetler önerin. Okumayı sevdirin. En önemlisi, ona bu konuda model olun. Bir hobi edinmesini sağlayın. Haftada bir gün, ailede hiç kimsenin televizyon seyretmediği bir zaman oluşturmaya ve ailenin bu deneyimden ne öğrenebileceğini görmeye çalışın.

15 '' Teknolojinin gerçek meyvesi, onun doğru kullanılması sonucunda elde edilecektir. Bu nedenle teknolojiyi doğru kullanmak ona sahip olmaktan daha önemlidir.''

16 İNTERNET HAYATINIZ OLMASIN, HAYATINIZDA İNTERNET OLSUN Mutlu Çocuklar Derneği Mebusevleri Şerefli Sokak No. 27/3 Çankaya - ANKARA Tel. +90 (312) Fax. +90 (312) Web.

Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK

Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK Yarınlarımızın güvencesi sevgili çocuklar, Çağımız bilgisayar ve İnternet

Detaylı

Güvenli İnternet. Güvenli Web

Güvenli İnternet. Güvenli Web Güvenli İnternet Güvenli Web www.guvenliweb.org.tr www.ihbarweb.org.tr Güvenli İnternet Bilgi Dolabı adlı kitapçığın tüm hakları T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletișim Kurumu Telekomünikasyon İletișim Bașkanlığı

Detaylı

Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla

Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI CEP KİTAPLARI -??? AİLEM SERİSİ - 08 Editör Doç. Dr. Huriye Martı Koordinasyon Yunus Akkaya Grafik Tasarım AralGroup I Creative

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

REHBERLİK SERVİSİ GÜVENLİ İNTERNET AİLELERE ÖNERİLER

REHBERLİK SERVİSİ GÜVENLİ İNTERNET AİLELERE ÖNERİLER 1989 REHBERLİK SERVİSİ GÜVENLİ İNTERNET AİLELERE ÖNERİLER İnternet, dünya üzerindeki bilgisayar ağı olarak tanımlanmaktadır. İnternet bilgiye erişimi destekler ve bilgisayarınızın dünya üzerindeki birbiriyle

Detaylı

A LEM Z N AFACAN ÇOCU U: NTERNET. nternetin Güvenli Kullan m için Anne-babalara Öneriler

A LEM Z N AFACAN ÇOCU U: NTERNET. nternetin Güvenli Kullan m için Anne-babalara Öneriler A LEM Z N AFACAN ÇOCU U: NTERNET nternetin Güvenli Kullan m için Anne-babalara Öneriler A LEM Z N AFACAN ÇOCU U: NTERNET nternetin Güvenli Kullan m için Anne-babalara Öneriler KEND N Z E T N, NTERNET Ö

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET VE TOPLUM

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET VE TOPLUM HEDEFLER İÇİNDEKİLER İNTERNET VE TOPLUM İnternetin Hayatımızdaki Yeri Güvenli İnternet Güvenli İnternet Hizmeti Nedir? İnternetin Zararlarından Korunma İnternet Bağımlılığı Telif Hakları TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 İÇİNDEKİLER Index ÇOCUKLA EBEVEYNİN TEKNOLOJİ SAVAŞI 2 ERGENLİK DÖNEMİNDE STRESLE BAŞA ÇIKMA 4 ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKANIN GELİŞTİRİLMESİ 7 GELİŞİMSEL OLARAK ARKADAŞLIK

Detaylı

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates BİLGİNİN ÖNEMİ Basit ama güçlü bir inancım var: Kazanmanız ya da kaybetmeniz bilgiyi nasıl topladığınıza, nasıl yönettiğinize ve nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bill Gates Sayın Veli; Günümüz toplumlarının

Detaylı

ÇOCUKLARININ NE YAPTIĞINI İZLE!

ÇOCUKLARININ NE YAPTIĞINI İZLE! MEDYA DÜNYASINI KEŞFEDEN ÇOCUKLARI OLAN ANNE BABALARA YÖNELIK BIR GIRIŞIM www.schau-hin.info ÇOCUKLARININ NE YAPTIĞINI İZLE! BİLGİSAYAR OYUNLARİ ÖZEL SAYİSİ Sayfa 3 ::::: Oyun bağımlılığını önlemek ANNE

Detaylı

Rehberlik Veli Bülteni

Rehberlik Veli Bülteni BU AY Özel PEV Okulları Sayı 7 MEDYA GERÇEĞİ DİKKAT ZORBA ÇOCUKLAR VAR! BÜYÜKLERE MASALLAR 4 www.pevkolej.com MART 2013 1 MEDYA GERÇEĞİ Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen medya, ihtiyaçlar

Detaylı

DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Doç. Dr. Ayşen GÜRCAN Uzm. Yrd. Serdar ÖZHAN Uzm. Yrd. Rahmet USLU ANKARA, KASIM-2008 1 GİRİŞ Bilgi çağında ve bilgi toplumunun oluşmasında şüphesiz en önemli

Detaylı

Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları

Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları Açıkgöz Büyükler İçin İpuçları Bebeğiniz doğdu! Bebeğiniz için güvenli uyku nasıl olmalı? Bebeğinizin uyuyacağı yeri seçerken şu gerçekleri dikkate alın: Florida Eyaleti nde yaralanmalara bağlı bebek ölümlerinin

Detaylı

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma Sayı: 2 - Ekim 2014 Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları Televizyon, Bilgisayar Oyunları ve İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile

Detaylı

AEP EL NOTLARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

AEP EL NOTLARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AEP EL NOTLARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AİLE EĞİTİMİ VE İLETİŞİMİ Hayatın İlk Çeyreği (0-18 Yaş Gelişimi) Hayatın İlk Çeyreği (0-18 Yaş Aralığı)

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN SAĞLIKLI SAĞLIKLI ve ve GÜVENLİ YAŞAM GÜVENLİ YAŞAM tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

Rehberlik Veli Bülteni

Rehberlik Veli Bülteni BU AY Özel PEV Okulları Sayı 2 EVLERİMİZİN GİZLİ SİLAHI HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ SAĞLIKLI İLETİŞİM www.pevkolej.com MART 2013 Evlerimizin Gizli Silahı Günümüzde küçük yaştaki çocukların büyük

Detaylı

2014 / 2015 SAYI: 13. Haftanın Bazı Başlıkları

2014 / 2015 SAYI: 13. Haftanın Bazı Başlıkları 2014 / 2015 SAYI: 13 Haftanın Bazı Başlıkları Çocuklar Televizyonu Çok Seviyor Ama... Mudanya Mütareke Müzesi Gezisi Üniversite Tanıtım Günü Aşılarımızı Olduk Çocuklar Televizyonu Çok Seviyor Ama... Çocuklar

Detaylı

Çocuklar İçin Güvenli İnternet: Güvenli İnternet Hizmeti ve Ebeveyn Görüşleri Üzerine Bir Araştırma

Çocuklar İçin Güvenli İnternet: Güvenli İnternet Hizmeti ve Ebeveyn Görüşleri Üzerine Bir Araştırma Çocuklar İçin Güvenli İnternet: Güvenli İnternet Hizmeti ve Ebeveyn Görüşleri Üzerine Bir Araştırma Safe Internet For Children: A Study on Safe Internet Service and Parental Views Mustafa DEMİREL 1, Muhsin

Detaylı

Televizyon mu sizi,siz mi televizyonu? Kim kimi Yönetiyor? " -----------------------

Televizyon mu sizi,siz mi televizyonu? Kim kimi Yönetiyor?  ----------------------- TE D BATMAN KOLEJİ ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU Televizyon mu sizi,siz mi televizyonu? Kim kimi Yönetiyor? " ----------------------- Televizyonla ilişkiniz nasıl? Kumanda sizde mi, çocuğunuzda mı? Yemeği çocuğunuzun

Detaylı

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!!

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! KASTAMONU REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2013 MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! Başlarken İÇİNDEKİLER Gençlik ve Bağımlılık 2 Uyuşturucu Madde Bağımlılığı 2 Madde Bağımlılığı 2 Madde Kullanımında Risk Oluşturan

Detaylı

EĞİTİM- PUSU- LASI. Türkisch

EĞİTİM- PUSU- LASI. Türkisch EĞİTİM- PUSU- LASI Türkisch İÇİNDEKİLER 05 Başarıyla eğitim 06 Cep harçlığı 07 Ev işlerinde yardım 08 Beslenme ve hareket 09 Uyku ihtiyacı 10 Televizyon ve bilgisayar 12 Cep telefonu ve akıllı telefon

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET KULLANIMI VE AİLE

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET KULLANIMI VE AİLE T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET KULLANIMI VE AİLE ANKARA - 2008 i T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYINLARI Genel Yayın No: 133 Seri:

Detaylı

BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ N İ L Ü F E R R E H B E R L İ K V E A R A Ş T I R M A M E R K E Z İ Sayfa 1 İÇİNDEKİLER KONU SAYFA BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI.....3

Detaylı

doganay SOSYAL MEDYA Muhteşem Sanal Üçlü BİLİŞİM SUÇLARI 50 YIL SANATLA SPORLAR Araştırma AZ BİLİNEN Spor Sayı: 6 Yıl: 2011 Perihan Savaş

doganay SOSYAL MEDYA Muhteşem Sanal Üçlü BİLİŞİM SUÇLARI 50 YIL SANATLA SPORLAR Araştırma AZ BİLİNEN Spor Sayı: 6 Yıl: 2011 Perihan Savaş doganay Sayı: 6 Yıl: 2011 Araştırma BİLİŞİM SUÇLARI Perihan Savaş SANATLA 50 YIL Spor AZ BİLİNEN SPORLAR BİLİŞİM - İLETİŞİMİN DEĞİŞEN YÜZÜ SOSYAL MEDYA Muhteşem Sanal Üçlü Bülent Akdağ ı Anarken Mor İnek

Detaylı

İçindekiler. > 1. Giriş. > 2. Neden Gençlik Bilgilendirmesi? > 3. Gençlik Bilgilendirmesi Nedir?

İçindekiler. > 1. Giriş. > 2. Neden Gençlik Bilgilendirmesi? > 3. Gençlik Bilgilendirmesi Nedir? İçindekiler 1 > 1. Giriş Chinonyerem Anthony (İspanya) ile Söyleşi Gençlik Özgürleştirme Ofisi ni Keşfetmek............................................................................. 2 > 2. Neden Gençlik

Detaylı

Fatoş Yağcı nın MutfağIndan Lezzetler. Nardenk Masal mı? Sanki! Gerçek mi? Evet!

Fatoş Yağcı nın MutfağIndan Lezzetler. Nardenk Masal mı? Sanki! Gerçek mi? Evet! Diyabet Benden Korksun Diyorum Çünkü Diyabetimle Nasıl Baş Edeceğimi Biliyorum Bilgi Varsa Korku Yoktur! Bilginin Olmadıgı Yerde Korku İmparatordur. En Şeker Çizgi Filmle Diyabetli Çocuklara Eğitim! Benim

Detaylı