Simplex 410 KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Simplex 410 KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 Simplex 410 KULLANIM KILAVUZU

2 2 İçindekiler Simplex 410 ÖZELLİKLER... 3 Ön Yüz Görünümü... 3 Tuş Takımı Tanıtımı... 3 Giriş Ekranı... 5 Ana Menü Ekranı... 5 Ana Menü Bölümleri... 6 Program... 6 Servis... 7 Alarm Listesi... 7 Bölümlerin ayrıntılı tanımları... 8 Program... 8 Değiştir... 8 Program yazma veya değiştirme:... 8 Kopyala Sil Gönder Al Servis Sistem parametreleri: Komut parametreleri: Fabrika Sistem Par., Komut Par., Kalibrasyonlar, Hepsi Seçenekleri Programlar Seçeneği Diğerleri Seçeneği ArkaPlan Komutlar KomutUyumlulukList IOLookUpTablosu Komut Seçim tablosu PPL ler Komut İsimleri Kalibrasyon Kalibrasyon Çeşitleri AI (Analog Input) Kalibrasyonu: AO (Analog Output) Kalibrasyonu CNT (Counter) Kalibrasyonu Manual Digital IO Analog IO Uyarı mesajları Program çalıştırma Batch koşma ekranı bölümleri Program duraklatma ve bitirme Ek A: Komut tablosu: Ek B: Sistem Parametreleri Ek C:Komut parametreleri... 37

3 3 Simplex 410 Özellikler Ön Yüz Görünümü

4 4 Tuş Takımı Tanıtımı Bu tuş ile menü ekranına girilir. Sağ-Sol yukarıaşağı yön tuşu ile menü içerisinde dolaşılır, ayrıca sayısal değer girerken sayının negatif/pozitif özelliğini belirlemede kullanılır. Program başlatmak için kullanılır. Cihazda koşulan bir program mevcutsa sol alt köşesindeki yeşil led yanar. Çalışan programı durdurmak için kullanılır. Cihazda koşulan bir program herhangi bir nedenle durmuşsa sağ alt köşesindeki led kırmızı yanar. Yapılan değişiklikleri onaylayıp bir sonraki işleme veya ekrana geçmek için kullanılır. Bir önceki işleme veya ekrana geçmek için kullanılır. Menüde sağa-sola veya bir sayfa aşağı-bir sayfa yukarı gezinmek için kullanılır. Menüde yukarı veya aşağı doğru gezinmek için kullanılır. Cihaz tarafından verilen uyarı listesini gösteren ekrana hızlı ulaşım için kullanır, eğer sistem bir uyarı vermişse sağ alt köşesindeki led kırmızı yanar.

5 5 Giriş Ekranı Şekil 2: Giriş Ekranı Ana kazan, ilave kazan, rezerve kazandaki sıvı miktarı(lt) ve sıcaklık(ºc) bilgilerini, pompanın % de durumunu, koşulan programa ilişkin bilgileri gösterir. Ana Menü ekranı Şekil 3: Ana menü ekranı Giriş ekranında iken menü tuşuna basarak bu ekrana girilebilir, eğer cihazda bir program koşulmakta ise menü tuşu herhangi bir fonksiyona sahip olmayacaktır, menüye girebilmek için koşulan programı durdurmak gerekmektedir.

6 6 Ana Menü Bölümleri Program Şekil 3.1: Program menü ekranı Ana menü ekranında iken yön tuşları ile Program seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz Değiştir, Kopyala, Sil, Gönder, Al seçeneklerinden oluşan program menüsünü gösterecektir. Değiştir seçeneği boş bir program adımına yeni bir program eklemek veya var olan bir programı değiştirmek için kullanılır, yeni program oluşturmak için bu seçenek seçilmelidir. Kopyala seçeneği bir program adımındaki programı boş olan başka bir program adımına kopyalamak için kullanılır. Sil seçeneği bir programın silinerek geçerli program adımının boşaltılması için kullanılır. Gönder seçeneği cihaz hafızasındaki bir programı harici bir hafızaya kopyalamak için kullanılır. Al seçeneği harici bir hafızadaki programı cihaz hafızasına kopyalamak için kullanılır.

7 7 Servis Şekil 3.2: Servis menü ekranı Ana menü ekranında iken yön tuşları ile Servis seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz Parola ekranını gösterecektir. Servis parolası fabrika ayarlarında 2004 tür. Parola ekranında parola girildikten sonra parola geçerli değil ise yine parola ekranı görülür, geçerli ise cihaz Sistem Parametreleri, Komut Parametreleri, Fabrika, Kalibrasyon, Manual, Uyarı Mesajları seçeneklerinden oluşan SERVİS menüsünü gösterecektir. Alarm Listesi Şekil 3.3: Alarm listesi ekranı Ana menü ekranında iken yön tuşları ile Alarm Listesi seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın. Cihaz, cihaz tarafından verilen hata mesajları ve operatör çağrılarının listesini gösterir ekranı gösterecektir, aynı ekrana INFO tuşuna basarak da ulaşılabilir.

8 8 Bölümlerin Ayrıntılı Tanımları Program Değiştir Şekil 4.1: Program seçim ekranı Şekil 3.1 de görülen PROGRAM ekranında iken yön tuşları ile Değiştir seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz Şekil 4.1 de gösterilen program seçim ekranını gösterecektir. Yeni bir program oluşturmak için boş bir program numarasını seçin ve OK tuşuna basın, boş program numaralarının Program Adı sütunu şeklindedir. Var olan bir programı değiştirmek için yön tuşları ile istenen program adının yazılı olduğu satırının seçili olmasını sağladıktan sonra OK tuşuna basın. Program Yazma veya Değiştirme: Lütfen Program Seçiniz ekranından istenen program adımı seçilip OK tuşuna basıldıktan sonra şekil de gösterilen Program Adı başlıklı ekran görünür, Buradan oluşturulacak programa karakter tuşları kullanılarak bir isim verilir Şekil 4.1.1: Program adı seçim ekranı İsim verildikten sonra OK tuşuna basılır. Cihaz şekil de görülen lütfen Adım Seçiniz başlıklı adım listesi ekranını gösterecektir.

9 9 Şekil 4.1.2: Adım seçim ekranı Yeni bir adım eklemek için boş olan bir adımı seçiniz, boş adımların Komut Adı sütununda karakterleri, dolu adımların aynı sütununda geçerli komutun komut ismi görünür. Yeni bir adım eklemek; Yeni bir adım eklemek için boş olan bir adımı seçip OK tuşuna basınız, cihaz şekil te görülen geçerli komutların bulunduğu KOMUT SEÇ ekranını gösterecektir. Boş adımların Komut Adı sütununda karakterleri görünür. Şekil 4.1.3: Komut seçme ekranı Buradan eklemek istediğiniz komutu seçip OK tuşuna basınız, cihaz şekil de görülen Program Adım Editörü ekranını gösterecektir. Komutların ayrıntılı açıklamaları EK A: KOMUT TABLOSU bölümünde bulunabilir.

10 10 Şekil 4.1.4: Program adım editörü Program adım editörü ana adım bölümü ve paralel adımlar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Ana Adım Bölümü: Ana adım bölümü kendi içinde, şekil te gösterildiği gibi komut adı ve komut parametreleri giriş ekranının bulunduğu iki parçaya ayrılmıştır; Şekil 4.1.5: Ana Adım Bölümü Ana adım bölümünün komut adı bölümünde, bir önceki KOMUT SEÇ ekranında seçilen komutun ismi ve ikonu görünür. İkinci bölümünde ise geçerli komuta özgü komut parametreleri giriş ekranı bulunur, buradan komutun parametreleri istenildiği şekilde düzenlenebilir.

11 11 KOMUT SEÇ ekranında komut seçildiği an bu komuta ait ilk parametre değeri düzenlenmek üzere seçili olarak gelir. Eğer girilmesi gereken değer rakam ise bu değer sayı tuşlarıyla girilip OK tuşu ile kaydedilebilir, seçenek ise OK tuşuyla seçenekler arasında gezinerek seçilebilir. Parametreler arasında yukarı-aşağı yön tuşlarıyla hareket edilir, sağ-sol yön tuşları parametreler arasında geçişi sağlamaz. Ana adım bölümünde gerekli parametre değerleri girildikten sonra bu ana adıma sağsol yön tuşlarıyla paralel adımlar bölümüne geçerek paralel adımlar eklenebilir veya paralel adım eklenmeden ESC tuşuyla kaydedilip çıkılabilir. Paralel Adımlar Bölümü: Simplex bir ana adıma dört ayrı paralel adım eklenmesine olanak tanır, paralel adımlar ana adımla aynı anda başlatılır ve tamamlanabilmesi için gerekli olan süre boyunca çalışırlar, ana programın bitmesi paralel adımların da biteceği manasına gelmez, aslında komut koşma süreci açısından ana adımlarla paralel adımlar arasında hiçbir fark yoktur. Paralel adımlar bölümü ekranı kendi içinde; paralel adım seçme, paralel komut ismi ve komut parametreleri girişi olmak üzere şekil de gösterildiği gibi üç bölüme ayrılır. Şekil 4.1.6: Paralel Adım Bölümü Paralel adım seçme bölümü; Bu bölüm ana adıma eklenebilen dört ayrı adımdan birinin seçilmesi için kullanılır. Ana adım bölümü aktif iken sağ-sol yön tuşlarıyla paralel adım bölümüne geçildiğinde bu bölüm aktif olacaktır. Seçili paralel adım, içi dolu bir kare ikonu ile gösterilir, seçili adım sağ-sol yön tuşlarıyla değiştirilebilir. Paralel adımlara komut eklenmesinde sıra önemli değildir, örneğin birinci paralel adım boş iken ikinci paralel adıma komut eklenebilir. Paralel adımlar arasında gezinmek için sağ-sol yön tuşları kullanılır. Seçili adımı silmek için paralel adım seçme bölümü aktif iken STOP tuşu kullanılır.

12 Boş bir paralel adıma komut eklemek için yukarı-aşağı yön tuşları veya OK tuşu kullanılabilir, bu tuşlardan herhangi birine basıldığında sekil de görülen KOMUT SEÇ ekranı görünür olacaktır, bu ekrandan yön tuşlarıyla istenilen komutun seçili olması sağlandıktan sonra OK tuşuyla bu komut seçili paralel adıma eklenir. Paralel Komut Parametreleri Bölümü; Seçili adıma istenilen komutun eklenmesinin ardından komuta özgü parametreler, paralel komut parametreleri bölümünde görünür olacaktır ve komutun ilk parametresi düzenlenmek üzere seçili olacaktır. Paralel adım komut ismi bölümünde komutun ismi, paralel adım seçme ekranında ise seçili komutun ikonu görünür olacaktır. Paralel komut parametreleri bölümünde girilmesi gereken değer rakam ise bu değer sayı tuşlarıyla girilip OK tuşu ile kaydedilebilir, seçenek ise OK tuşuyla seçenekler arasında gezinerek seçilebilir. Parametreler arasında yukarı-aşağı yön tuşlarıyla hareket edilir, herhangi bir sayı girişi etkin ise yukarı-aşağı yön tuşları etkin olmaz, etkin olması için seçili parametrenin değeri OK tuşu ile kaydedilmelidir. Sağ-sol yön tuşları parametreler arasında geçişi sağlamaz. Bu bölümden paralel adım seçme bölümüne geçmek için herhangi bir sayı girişi etkin değil iken sağ-sol yön tuşları kullanılır. Paralel adımlar bölümünden ana adım bölümüne geçmek için ESC tuşu kullanılır, buradan da adımı kaydedip Şekil de görülen adım seçim ekranına dönmek için yine ESC tuşuna basılır. Adım eklenmesinin ardından adım seçim ekranı bir sonraki boş adım seçili olacak şekilde görünecektir, adım seçim ekranı şekil de görüldüğü gibi eklenen adıma ilişkin çeşitli bilgiler verir. 12 Şekil 4.1.7: Adım Seçme Ekranına İlişkin Bilgiler

13 13 Tüm program adım ekleme işlemleri tamamlandıktan sonra program yazmadan çıkmak için ESC tuşuna basılır, cihaz programın kaydedilip kaydedilmeyeceğini soran onaylama penceresini gösterecektir, burada programı kaydetmek için Evet kaydetmeden çıkmak için Hayır seçeneğini yön tuşları ile seçip OK tuşuna basınız. Bu işlemden sonra cihaz şekil 2 de görülen giriş ekranını gösterecektir. Kopyala Şekil 3.1 de görülen PROGRAM ekranında iken yön tuşları ile Kopyala seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz şekil 4.1 de gösterilen program seçim ekranını gösterecektir. Buradan kopyalamak istenen program yön tuşları yardımı ile seçilir ve OK tuşuna basılır, eğer seçilen kaynak boş ise cihaz yine program seçim ekranını gösterecektir, dolu ise şekil de görülen Hedef ekranını gösterecektir Şekil 4.2.1: Hedef Ekranı Buradan programı kopyalamak istediğiniz program numarasını giriniz ve OK tuşuna basınız. Eğer girilen hedefte başka bir program varsa cihaz Hedef Dolu uyarısı verir ve kopyalanacak programın yeniden girilmesi için program seçim ekranını yeniden gösterir, eğer hedef boş ise kaynak program hedef program numarasına kaydedilir ve program seçme ekranı başka bir kopyalama işlemi için yeniden görünür. Sil Şekil 3.1 de görülen PROGRAM ekranında iken yön tuşları ile Sil seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil 4.1 de gösterilen program seçim ekranını gösterecektir. Buradan silmek istenen program yön tuşları yardımı ile seçilir ve OK tuşuna basılır. Cihaz silmeyi onaylamanız için Program Sil onay ekranını gösterecektir, buradan seçili programı silmek için Evet silmeden geri dönmek için Hayır seçeneği seçilmelidir. Onay ekranında gerekli seçim yapılıp OK tuşuna basıldığında cihaz başka bir program silmek üzere yine program seçim ekranını gösterecektir. Gönder Şekil 3.1 de görülen PROGRAM ekranında iken yön tuşları ile Gönder seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil de gösterilen Hedef ekranını gösterecektir. Simplex yazılan programı başka bir depolama aygıtına depolamaya olanak tanır.

14 14 Al Şekil 4.4.1: hedef ekranı Uzak: birbirine bağlı birden çok simplex olduğu durumda herhangi bir simplex ten diğerine program aktarımı yapılabilir, uzak seçeneği kullanılan simplex ten başka bir simplex e program aktarımı sağlar. Kullanılan simplex ten başka bir simplex e program göndermek için Hedef ekranında Uzak seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basınız, cihaz program seçim ekranını gösterecektir. Buradan göndermek istediğiniz programın yön tuşlarıyla seçili olmasını sağladıktan sonra OK tuşuna basın, cihaz şekil de görülen Hedef ekranını gösterecektir, buradan uzak cihazın sistemdeki numarasını girin ve OK tuşuna basın, Harici: simplex harici bir EPPROM hafızaya program aktarımı sağlar, harici hafıza cihaz üzerindeki yuvaya takılarak program aktarımı sağlanabilir. Simplex harici bir EPPROM hafızadan program almaya olanak verir, harici hafıza cihaz üzerindeki yuvaya takılarak program aktarımı sağlanabilir. Şekil 3.1 de görülen PROGRAM ekranında iken yön tuşları ile Al seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz Şekil 4.1 de gösterilen Lütfen Program Seçiniz ekranını gösterecektir, burada dikkat edilmesi gereken nokta burada görülen program listesi cihaz hafızasındaki program listesi değil, harici(epprrom) hafızasındaki program listesidir. Buradan harici hafızadan cihaza kopyalamak istediğiniz programı yön tuşları yardımıyla seçin ve OK tuşuna basın, cihaz yine Lütfen Program Seçiniz ekranını gösterecektir, ancak buradaki program listesi cihazın(simplex) hafızasındaki program listesidir, buradan programı kopyalamak istediğiniz program numarasını seçin ve OK tuşuna basın. Cihaz programı kopyalayıp başka program kopyalamak üzere harici hafızadaki program listesini gösteren Lütfen Program Seçiniz ekranını gösterecektir.

15 15 Servis Sistem parametreleri: Şekil 5.1: Sistem Parametreleri Ekranı Şekil 3.2 de görülen SERVİS ekranında iken yön tuşları ile Sistem Parametreleri seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz Şekil 5.1 de gösterilen sistem parametreleri ekranını gösterecektir. Bu ekrandan sistem parametreleri değiştirilebilir, değiştirmek istediğiniz parametrenin yön tuşlarıyla seçili olmasını sağladıktan sonra OK tuşuna basarak düzenleme moduna geçilebilir, değiştirilmek istenen değer girilmeden önce parametrenin geçerli değeri BACKSPACE tuşuyla silinmelidir. Düzenlemenin ardından OK tuşuna basarak düzenleme modundan çıkıp seçme moduna geçilebilir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra çıkmak için ESC tuşuna basılır, ESC tuşuna basıldıktan sonra cihaz değişikliklerin kaydedilip kaydedilmeyeceğini soracaktır, kaydetmek isteniyorsa evet istenmiyorsa hayır seçeneği işaretlenip ok tuşuna basılır, bu işlemin ardından cihaz giriş ekranını gösterecektir. Sistem parametrelerinin ayrıntıları EK B: SİSTEM PARAMETRELERİ bölümünde bulunabilir

16 16 Komut parametreleri: Şekil 5.2: Komut Parametreleri Ekranı Şekil 3.2 de görülen SERVİS ekranında iken yön tuşları ile Komut Parametreleri seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz Şekil 5.2 de gösterilen komut parametreleri ekranını gösterecektir. Bu ekrandan komut parametreleri değiştirilebilir, değiştirmek istenilen parametrenin yön tuşlarıyla seçili olmasını sağlandıktan sonra OK tuşuna basarak düzenleme moduna geçilebilir, değiştirilmek istenen değer girilmeden önce parametrenin geçerli değeri BACKSPACE tuşuyla silinmelidir. Düzenlemenin ardından OK tuşuna basarak düzenleme modundan çıkıp seçme moduna geçilebilir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra çıkmak için ESC tuşuna basılır, ESC tuşuna basıldıktan sonra cihaz değişikliklerin kaydedilip kaydedilmeyeceğini soracaktır, kaydetmek isteniyorsa Evet istenmiyorsa Hayır seçeneğini işaretleyip OK tuşuna basılır, bu işlemin ardından cihaz giriş ekranını gösterecektir. Komut parametrelerinin ayrıntıları EK C: KOMUT PARAMETRELERİ bölümünde bulunabilir.

17 17 Fabrika Şekil 5.3: Fabrika Ekranı Şekil 3.2 de görülen SERVİS ekranında iken yön tuşları ile Fabrika seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz Şekil 5.3 te gösterilen fabrika ekranını gösterecektir. Bu ekrandan cihazın değiştirilen özellikleri fabrika ayarlarına döndürülebilir. Fabrika ayarlarına döndürmek istenilen özelliğin yön tuşlarıyla seçili olmasını sağlandıktan sonra OK tuşuna basılır. Sistem Par., Komut Par., Kalibrasyonlar, Hepsi Seçenekleri Bu seçeneklerden herhangi biri seçilip OK tuşuna basıldığında cihaz özelliklerin fabrika ayarlarına dönüp dönmeyeceğini soran bir onay ekranı gösterir, eğer bu değerlerin fabrika ayarlarına dönmesi isteniyorsa Evet, bir değişiklik yapılmadan bir önceki menüye geçmek isteniyorsa Hayır seçeneği seçilir ve OK butonuna basılır. Programlar Seçeneği Programlar seçeneği seçildiğinde cihaz şekil de görülen Dahili ve Harici seçeneklerinden oluşan FABRİKA ekranını gösterir. Şekil 5.3.1: Fabrika Program Ekranı Eğer Dahili seçeneği seçilip OK tuşuna basılırsa cihaz hafızasındaki,

18 18 Harici seçeneği seçilip OK tuşuna basılırsa harici hafızadaki(epprom) tüm programlar silinir. Diğerleri Seçeneği ArkaPlan Komutlar Arka plan komutlarını fabrika ayarlarına döndürür. KomutUyumlulukList Komut uyumluluk listesini fabrika ayarlarına döndürür. IOLookUpTablosu Giriş/çıkış ayar(look up) tablosunu fabrika ayarlarına döndürür. Komut Seçim tablosu Komut seçim tablosunu fabrika ayarlarına döndürür PPL ler PPL leri fabrika ayarlarına döndürür. Komut İsimleri Komut isimlerini fabrika ayarlarına döndürür. Kalibrasyon Şekil 5.4: Kalibrasyon Listesi Ekranı Şekil 3.1 de görülen SERVİS ekranında iken yön tuşları ile Kalibrasyon seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz Şekil 5.4 de gösterilen Kalibrasyon Listesi ekranını gösterecektir. Bu ekrandan cihazın doğru çalışabilmesi için ortam koşullarına göre kalibrasyon (ölçümleme) yapılır. Cihaz AI, AO, CNT olmak üzere üç çeşit kalibrasyona izin verir.

19 19 AI kalibrasyonu analog girişleri, AO analog çıkışları, CNT de cihaz sayaçlarını(counter) kalibre etmek için kullanılır Kalibrasyon Çeşitleri AI (Analog Input) Kalibrasyonu: Şekil 5.4 deki kalibrasyon listesi ekranında iken Tip sütunu AI olan 1 den 8 e kadar numaralandırılmış bir kalibrasyonu seçin ve OK butonuna basın, şekil deki Kalibrasyon Tipi ekranı görünür olacaktır. Şekil 5.4.1: Kalibrasyon Tipi Ekranı Analog input kalibrasyonu PT100 ve ma olmak üzere iki çeşittir, PT100 sıcaklık sensör kalibrasyonu, ma ise mili amper kalibrasyonu için kullanılır. PT100 Kalibrasyonu Şekil deki kalibrasyon tipi ekranında PT100 seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil deki PT100 Kalibrasyonu ekranını gösterecektir. Şekil 5.4.2: PT100 Kalibrasyonu Ekranı Bu ekranda IO No: düzenlemekte olan IO kalibrasyon numarasını, ki bu numara şekil 5.4 deki Kalibrasyon Listesi ekranında seçilen satırın NO sütunundaki numaraya eşittir.

20 IO No parametresinin paralelinde yazan değer ise PT100 ün o anda ölçtüğü değerin ºC cinsinden değeridir. Eğer cihaza herhangi bir PT100 aygıtı bağlı değil ise bu değer -273 ºC (0 kelvin) görülür, örneğin şekil 5.4 de PT ºC (0 kelvin) değerini göstermektedir. Eğer geçerli IO kalibrasyon numarasına bir isim atanmışsa bu değer IO Adı parametresinde görülür. Maksimum değeri hangi sıcaklık değerinde cihazın uyarı vereceğini belirler. Eğer PT100 den gelen sıcaklık değeri bu değerden büyük veya bu değere eşit ise cihaz Yüksek Sıcaklık uyarısı verecektir. Hat Direnci PT100 ile PIO arasındaki hattın Ω(ohm) cinsinden değeridir, bu değer doğru girilmezse PT100 den tam doğru bir sıcaklık değeri ölçülemez. ma Kalibrasyonu Şekil deki kalibrasyon tipi ekranında ma seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil deki ma Kalibrasyonu ekranını gösterecektir. 20 Şekil 5.4.3: ma Kalibrasyonu Ekranı Bu kalibrasyon geçerli analog giriş için ma sütununda girilen mili amper değerin aynı satırdaki Değer sütununda girilen değerin Birim parametresinde girilen birime göre çevrimini sağlamak için yapılır. Cihaz bir analog giriş için 10 adet ma kalibrasyonuna izin verir. Bu ekranda IO No: düzenlemekte olan IO kalibrasyon numarasını, ki bu numara şekil 5.4 deki Kalibrasyon Listesi ekranında seçilen satırın NO sütunundaki numaraya eşittir. Eğer geçerli IO kalibrasyon numarasına bir isim atanmışsa bu değer IO Adı parametresinde görülür. Okunan ma: o an cihaz tarafından geçerli analog girişten okunan değerdir. Burada ma sütunu na girilen değere x aynı satırdaki Değer sütununa girilen değere y ve Birim parametresinde seçilen değere de z dersek bu; x ma z biriminde y değerine karşılık gelir denir.

21 21 Maksimum parametresinin işlevi ise; girilen ma, Değer ikililerine göre, okunan ma karşılığı hesaplanan Değer değeri Maksimum parametresinde girilen değere ulaşırsa cihaz uyarı verir. AO (Analog Output) Kalibrasyonu Şekil 5.4 deki kalibrasyon listesi ekranında iken Tip sütunu AO olan 1 den 8 e kadar numaralandırılmış bir kalibrasyonu seçin ve OK butonuna basın, şekil deki Kalibrasyon Tipi ekranı görünür olacaktır. Şekil 5.4.4: AO Kalibrasyonu Ekranı Bu ekranda IO No: düzenlemekte olan IO numarasını ki bu numara şekil 5.4 deki Kalibrasyon Listesi ekranında seçilen satırın NO sütunundaki numaraya eşittir. Eğer geçerli IO numarasına bir isim atanmışsa bu değer IO Adı parametresinde görülür. CNT (Counter) Kalibrasyonu Şekil 5.4 deki kalibrasyon listesi ekranında iken Tip sütunu CNT olan 1 den 2 ye kadar numaralandırılmış bir kalibrasyonu seçin ve OK butonuna basın, şekil daki Sayaç Kalibrasyonu ekranı görünür olacaktır.

22 22 Şekil 5.4.5: Sayaç Kalibrasyonu Ekranı Bu ekranda IO No: düzenlemekte olan IO numarasını ki bu numara şekil 5.4 deki Kalibrasyon Listesi ekranında seçilen satırın NO sütunundaki numaraya eşittir. Eğer geçerli IO numarasına bir isim atanmışsa bu değer IO Adı parametresinde görülür. Bu kalibrasyon ayarıyla su transferi sırasında 1 litre sıvının kaç sayaç zamanına eşit olduğu belirlenir. Manual Şekil 3.2 de görülen SERVİS ekranında iken yön tuşları ile Manüel seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil 6.1 de gösterilen MANUAL ekranını gösterecektir. Şekil 6.1: Manual Ekranı Bu menü sayesinde cihazın çıkışları manüel olarak ayarlanabilir, cihazda 64 adet dijital 8 adet analog olmak üzere 72 adet çıkış bulunur, bu çıkışların tamamı isteğe göre düzenlenebilir. Digital IO Şekil 6.1 de görülen MANUAL ekranında iken yön tuşları ile Digital IO seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil de gösterilen Digital IO ekranını gösterecektir.

23 23 Şekil 6.1.1: Digital IO Ekranı Burada DO sütunu düzenlenebilecek 1 den 64 e kadar numaranmış dijital çıkışları, DI sütunu ise cihazın geçerli dijital input tan okuduğu geçerli değeri gösterir. Her satır kendi içinde 1 den 8 e kadar numaralanmıştır, DO ve DI sütunlarında herhangi bir satırdaki ilk değer index sütununda yazılı olan birinci değere, son değer de index sütunundaki ikinci değere karşılık gelir, örneğin 10. digital output ikinci satır ve DO sütununun ikinci sütunundaki değerdir. Burada her çıkış 0 veya 1 değerini alır, değiştirmek istenilen değerin yön tuşlarıyla seçili olmasını sağlandıktan sonra OK tuşuna basarak geçerli değeri değiştirilebilir. Analog IO Şekil 6.1 de görülen MANUAL ekranında iken yön tuşları ile Digital IO seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil te gösterilen Analog IO ekranını gösterecektir. Şekil 6.1.2: Analog IO Ekranı

24 24 Burada AO % sütunu düzenlenebilecek, 1 den 8 e kadar numaranmış analog çıkışları, AO sütunu, o an analog çıkıştaki geçerli mili amper değerini AI sütunu ise o an okunan analog input değerinin kalibrasyon çeşidine göre değerini gösterir. Örneğin digital input 1 için PT100 kalibrasyonu yapılmışsa AI sütununun 1. satırındaki değer PT100 den okunan geçerli sıcaklık değeri, ma kalibrasyonu yapılmışsa okunan ma değerinin litre cinsinden karşılığı olacaktır. Burada kullanıcının değiştirmesi için ayrılmış AO % sütunu geçerli değer için OK tuşuna basmayarak düzenleme moduna geçmeden sağ-sol tuşlarıyla 10 birim arttırılarak veya azaltılarak ya da OK tuşuna basıp rakam tuşlarıyla geçerli değeri yazarak değiştirilebilir. (Düzenleme modunda, seçili değerin etrafındaki dikdörtgen alan yanıp söner, aksi durumda böyle bir hareket olmaz) Uyarı mesajları Şekil 3.2 de görülen SERVİS ekranında iken yön tuşları ile Uyarı Mesajları seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil 7.1 de gösterilen Uyarı Mesajları ekranını gösterecektir. Şekil 7.1: Uyarı Mesajları Ekranı Bu ekrandan istenilen uyarı mesajının ismi değiştirilebilir, değiştirmek istediğiniz mesajın yön tuşlarıyla seçili olmasını sağladıktan sonra OK butonuna basarak düzenleme moduna geçilebilir, düzenleme moduna geçtikten sonra klavye tuşlarıyla geçerli uyarının ismi değiştirilir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra bu menüden çıkmak için ESC tuşuna basılır cihaz değişikliklerin kaydedilip kaydedilmeyeceğini soran bir onay penceresi gösterir. Eğer değişikliklerin kaydedilmesi isteniyorsa Evet seçeneği, istenmiyorsa Hayır seçeneği seçilip OK tuşuna basılır. Burada herhangi bir uyarının ismi değiştirildiğinde daha önce program yazma veya başka bir menüde kullanılan uyarının da ismi değişecektir.

25 25 Program Çalıştırma Şekil 2 de görülen giriş ekranında iken START butonuna basınız cihaz şekil 4.1 de görülen program seçim ekranını gösterecektir. Yön tuşları ile tanımlı programların herhangi birinin seçili olmasını sağlayıp OK butonuna basınız, eğer seçilen program numarası boş ise cihaz şekil 2 deki giriş ekranını, dolu ise batch başlatma parametrelerinin girileceği Şekil 8.1 deki Batch Başlatma Parame. ekranını gösterecektir. Şekil 8.1: Batch Başlatma Parametreleri Ekranı Burada girilmesi istenilen değerler, parametreler SERVİS Sistem Parametreleri bölümünde anlatılan, EK B: SİSTEM PARAMETRELERİ tablosunda bulunan parametrelerden 9 15 numara aralığındaki BParam Kilo, BParam Oran, BParam Boya, BParam Pompa, BParam Kule, BParam Delta P, BParam Cycle Kontrol parametrelerinden değeri 1 yapılmış olanlardır. Buradan da anlaşılacağı gibi eğer bu parametrelerden herhangi birinin batch başlatma sırasında sorulması istenmiyorsa değeri 0 yapılmalıdır. Bu ekranda gerekli girişler yapıldıktan sonra herhangi bir parametre düzenleme modunda değil iken (tüm parametreler OK tuşuyla gezilmeden düzenleme modundan çıkılamaz) START tuşuna basınız cihaz programı hazırlayıp şekil 8.2 de görülen batch koşma ekranı duraklama moduna geçecektir. Duraklama modunda ekranın sağ ortasındaki ikon şeklinde görülür.

26 26 Şekil 8.2: Batch Koşma Ekranı (Duraklama) START tuşuna bir kere daha basıldığında cihaz şekil 8.2 de görülen batch koşma ekranı çalışma modunu gösterecektir. Çalışma modunda ekranın sağ ortasındaki ikon şeklinde görülür ve hareketlidir. Şekil 8.3: Batch Koşma Ekranı (Çalışma)

27 27 Batch koşma ekranı bölümleri Şekil 8.4: Batch Koşma Ekranı Bölümleri Geçerli Adımın Çalışma Süresi: İşlenmekte olan ana program adımının ne kadar zamandır çalıştığını gösterir, START tuşuna basılarak adım yeniden başlatılırsa bu süre sıfırlanır. Ana Kazandaki Sıvı Miktarı: Ana kazandaki sıvı miktarını gösterir. Ana Kazan Sıcaklığı: Ana kazan sıcaklık değerini gösterir. Program Adı, Süre ve Çalışma Bilgileri: Çalışmakta olan programın adı, başlamasından geçerli zamana kadar geçen süre ve çalışma veya duraklama ikonları bu bölümde sırasıyla görünür. Program Ana Adımları: Geçerli programın ana adımlarının listesini gösterir, herhangi bir adım yön tuşlarıyla seçilip OK butonuna basıldığında şekil 8.5 deki İşlemler menüsü görülür. Bu menüden geçerli adım düzenlenebilir. İşlemler Menüsü: İşlemler menüsü Değiştir, Kopyala, Sil, Ekle, Kaydet, Program ->>, Program <<- seçeneklerinden oluşur.

28 28 Şekil 8.5: İşlemler Menüsü Değiştir: Seçili program adımını değiştirmek için kullanılır, bu seçenekle ana adımın komutu değiştirilemez, sadece ana adımın parametreleri ve paralel adımları değiştirilebilir. Seçili adımı değiştirmek için: Şekil 8.5 de işlemler menüsünde iken yön tuşlarını kullanarak Değiştir seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz şekil deki Program Adım Editörünü gösterecektir. Bu ekranın kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi Program yazma veya değiştirme: bölümünde bulunabilir. Kopyala: Seçili program adımını ilk boş program adımına kopyalamak için kullanılır Seçili adımı kopyalamak için: Şekil 8.5 de işlemler menüsünde iken yön tuşlarını kullanarak Kopyala seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, cihaz geçerli programı ilk boş program adımına kopyalayacaktır. Sil: Seçili program adımını silmek için kullanılır. Seçili adımı silmek için: Şekil 8.5 de işlemler menüsünde iken yön tuşlarını kullanarak Sil seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, eğer seçilen adım o an koşulmakta olan adım ise cihaz ALARM başlıklı aktif adım silinemez uyarısını gösterecektir, bu uyarıyı kapatmak için OK tuşuna basılır ve cihaz şekil 8.3 deki batch koşma ekranını gösterir. Eğer seçilen adım o an koşulmuyorsa cihaz seçili adımın silinip silinmeyeceğini soran onay penceresini gösterecektir, eğer adımın silinmesi isteniyorsa Evet, silinmeden batch koşma ekranına dönmek isteniyorsa Hayır seçeneği seçilir ve OK tuşuna basılır. Ekle: Seçili adım numarasına adım eklemek için kullanılır. Geçerli adım numarasına yeni adım eklendikten sonra bu adım numarasındaki ve bu numaradan sonraki

29 29 Adımlar bir birim aşağı kaydırılır, yani program eklenen satırda başka bir adım varsa eklenen yeni adım bu adımın üstüne yazılmaz, bu adım ve bu adımdan sonraki adımlar bir numara aşağı kaydırılır. Seçili adım numarasına yeni adım eklemek için: Şekil 8.5 de işlemler menüsünde iken yön tuşlarını kullanarak Ekle seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz şekil deki Komut Seçim Ekranını gösterecektir. Bu ekranın kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi Program yazma veya değiştirme: bölümünde bulunabilir. Kaydet: Koşulmakta olan programı yapılan değişikliklerle birlikte cihaz hafızasına kaydetmek için kullanılır. Çalışmakta olan programı kaydetmek için: Şekil 8.5 de işlemler menüsünde iken yön tuşlarını kullanarak Kaydet seçeneğinin seçili olmasını sağlayın ve OK tuşuna basın, Cihaz şekil 8.6 daki Hedef ekranını gösterecektir. Şekil 8.6: Hedef Ekranı Bu ekrana cihazın kaydedileceği program numarası girilir, ilk açıldığında çalışan programın numarası yazılı olarak gelir, eğer bu şekilde hiçbir giriş yapmadan OK tuşuna basılırsa program yapılan değişikliklerle eski programın üstüne yazılacaktır. Eğer yazılı numara değiştirilirse ve girilen numarada başka bir program kayıtlıysa cihaz ALARM başlıklı Hedef Dolu ekranını gösterecektir, bu ekran OK tuşuna basılarak onaylandığında cihaz şekil 8.3 deki batch koşma ekranını gösterir ve program kaydedilmez. Eğer girilen program numarasında başka bir program kayıtlı değil ise program girilen program numarasına kaydedilir. Program duraklatma ve bitirme Şekil 8.3 deki batch koşma ekranında(çalışma) iken STOP tuşuna bir kez basılırsa cihaz şekil 8.2 deki batch koşma ekranı(duraklama) ekranını gösterir eğer bu ekranda iken bir kez daha STOP tuşuna basılırsa koşulan program sonlandırılır ve cihaz şekil 2 deki giriş ekranını gösterir. Şekil 8.2 de iken START tuşuna basılırsa duraklatılmış program yeniden koşulmaya başlar ve cihaz şekil 8.3 deki batch koşma ekranını(çalışma) gösterir.

30 30 Ek A : Komut tablosu: Komut adı Litreli Su Al % Su Al Boya Suyu Al Sıc.Kontrol KOMUT TABLOSU Parametre Birim Geçerli değer Açıklama Litre Lt Litre parametresinde belirtilen litre Su - Soğuk, sıcak, miktarı kadar Su para-metresinde yumuşak, T. ozmos belirtilen tipte su alır Oran % Alınacak Su Miktarı = (Oran X Kilo) Su - Soğuk, sıcak, değeri kadar Su parametresinde yumuşak, T. Ozmos belirtilen tipte su alır Oran % Alınacak Su Miktarı = (Oran X Kilo) - Su - Soğuk, sıcak, Boya Suyu değeri kadar Su parametresinde belirtilen tipte su yumuşak, T. Ozmos alır Set ºC Süre dk B. Süre dk KK Su Al Litre lt BK Su Al Litre lt KK Boşalt B. Tip - Normal, Kanala. BK Boşalt B. Tip - Normal, Kanala. KK Isıt Isıt ºC BK Isıt Isıt ºC KK Mikser Süre dk Ana kazan sıcaklığı Süre parametresinde belirtilen süre içinde, Set parametresinde verilen sıcaklığa kadar ısıtılmaya çalışılır ve B. Süre Parametre-sinde belirtilen süre boyunca Set parametresinde verilen değerde tutulmaya çalışılır. Eğer Süre parametresi 0 verilirse sıcaklık en kısa sürede Set parametresinde verilen değere çekilmeye çalışılır. Kimyasal kabına (ilave tankı 1) Litre parametresinde verilen değer kadar su alınır. Boya kabına (ilave tankı 2) Litre parametresinde verilen değer kadar su alınır. Kimyasal kabından (ilave tankı 1) B. Tip parametresinde verilen yöne doğru sıvı aktarılır. Boya kabından (ilave tankı 2) B. Tip parametresinde verilen yöne doğru sıvı aktarılır. Kimyasal kabı (ilave tankı 1) Isıt parametresinde verilen değere kadar ısıtılır Boya kabı (ilave tankı 2) Isıt parametresinde verilen değere kadar ısıtılır Kimyasal kabı (ilave tankı 1) Süre parametresinde verilen süre boyunca karıştırılır

31 31 BK Mikser Süre dk KK Dozaj BK Dozaj Oran % AK->KK Trans Litre Lt AK->BK Trans Litre Lt Süre dk Eğri - -4 ile 4 arasında bir doğru numarası Duşla - Yok, makine, kanala Boya kabı (ilave tankı 2) Süre parametresinde verilen süre boyunca karıştırılır Kimyasal kabından Oran parametresinde verilen oran kadar Süre parametresinde verilen süre içinde Eğri parametresinde belirtilen eğriye göre Ana kazana dozajlama yapılır. Duşla parametresinin seçimine göre işlem sonunda temizleme yapılır, eğer makine seçilirse işlem sonunda alınan su transferi makineye, kanal seçilirse işlem sonunda alınan su transferi kanala yapılır. Oran % Boya kabından Oran Süre dk Eğri - -4 ile 4 arasında bir doğru numarası Duşla - Yok, makine, kanala parametresinde verilen oran kadar Süre parametresinde verilen süre içinde Eğri parametresinde belirtilen eğriye göre Ana kazana sıvı aktarılır. Duşla parametresinin seçimine göre işlem sonunda temizleme yapılır, değer makine seçilirse temizlik sıvısı makineye, kanal seçilirse dışarı gönderilir. Litre parametresinde belirtilen miktar kadar ana kazandan kimyasal kazanına sıvı transfer edilir. Litre parametresinde belirtilen miktar kadar ana kazandan boya kazanına sıvı transfer edilir. KK Sirkülasy Süre dk Duşla - Yok, makine, kanala Belirtilen süre boyunca ana kazanla kimyasal kazanı arasında sıvı sirkülâsyonu yapar. Duşla parametresinin seçimine göre işlem sonunda kanal temizleme yapılır, değer makine seçilirse temizlik sıvısı makineye, kanal seçilirse dışarı gönderilir. Süre dk Belirtilen süre boyunca ana kazanla

32 32 BK Sirkülasy Duşla - Yok, makine, kanala boya kazanı arasında sıvı sirkülâsyonu yapar. Duşla parametresinin seçimine göre işlem sonunda kanal temizleme yapılır, değer makine seçilirse temizlik sıvısı makineye, kanal seçilirse dışarı gönderilir. BK->KK Dozaj RK Doldur/Isı RK->AK Trnsfr KK->RK Transf BK->RK Transf Oran % Boya kabından Oran Süre dk parametresinde verilen oran kadar Eğri - -4 ile 4 arasında bir Süre parametresinde verilen süre doğru numarası içinde Eğri parametresinde belirtilen eğriye göre kimyasal kazana sıvı aktarılır. Duşla parametresinin seçimine göre işlem Duşla - Yok, makine, kanala sonunda temizleme yapılır, değer makine seçilirse temizlik sıvısı makineye, kanal seçilirse dışarı gönderilir. Litre lt Rezerve kazanı Litre Isıt ºC Su - Soğuk, sıcak, yumuşak, T. ozmos Mixer (yok), Litre lt (var) AK Boşalt B. Tip - Normal, Kanala RK Boşalt B. Tip - Normal, Kanala RK->AK %Trans Oran % KK Kimy.İste Kazan KK, BK, RK *** BK Kimy.İste Kazan KK, BK, RK *** Mal Gir, Mal Çık, Tuz Ver, Soda Ver, KK Uyarı Uyarı - Kimyasal, BK Kimyasal, PH Kontrol, (Kullanıcı parametresinde verilen miktar kadar, Su parametresinde seçilen tipte sıvı alır, Isıt parametresinde verilen değer kadar ısıtılır ve Mixer parametresinin seçimine göre karıştırılır. Litre parametresinde belirtilen miktar kadar rezerve kazandan ana kazana sıvı transfer edilir. Kimyasal kazandan rezerve kazanına sıvı transfer edilir. Boya kazanından rezerve kazanına sıvı transfer edilir. B. Tip parametresinde belirtilen yöne göre ana kazan boşaltılır. B. Tip parametresinde belirtilen yöne göre rezerve kazan boşaltılır. Oran parametresinde belirtilen oran kadar rezerve kazanından ana kazana sıvı transfer edilir. Cihaz Uyarı değişkeninde belirtilen uyarıyı gösterir ve uyarı zilini çalar

33 33 Tanımlı uyarı) RCR Isıt ºC *** AK Taşar RK-AK Taşar Süre dk Litre parametresinde belirtilen Litre lt miktar kadar, Su parametresinde Su verilen su tipine göre, Süre Soğuk, sıcak, parametresinde verilen süre yumuşak, T. ozmos boyunca ana kazanda taşar yapar. Litre lt Litre parametresinde belirtilen miktar kadar, Süre parametresinde Süre dk verilen süre boyunca rezerve kazanı kullanarak ana kazanda taşar yapar. AK->RK Transf Litre lt AK->RK Trns % Oran % Bekle 1 Süre dk Bekle komutu 1 Bekle 2 Süre dk Bekle komutu 2 Bekle 3 Süre dk Bekle komutu 3 Bekle *** Bekle *** Bekle *** Hızlı Boşalt - - *** Boş *** Boş *** RK Su Al % RK B.Suyu Al RK->AK B.Suyu PH Kontrol Litre parametresinde belirtilen miktar kadar ana kazandan rezerve kazana sıvı transfer edilir. Oran parametresinde belirtilen oran kadar ana kazandan rezerve kazanına sıvı transfer edilir. Oran % Rezerve kazanı Oran Isıt ºC Su - Soğuk, sıcak, yumuşak, T. ozmos Mixer - (yok), (var) parametresinde verilen oran kadar, Su parametresinde seçilen tipte sıvı alır. Isıt parametresinde verilen değer kadar ısıtılır ve Mixer parametresinin seçimine göre karıştırılır. Oran % Rezerve kazanı Litre Isıt ºC Su - Soğuk, sıcak, yumuşak, T. ozmos Mixer - (yok), (var) Oran % parametresinde verilen miktar kadar, Su parametresinde seçilen tipte boya suyu alır, Isıt parametresinde verilen değer kadar ısıtılır ve Mixer parametresinin seçimine göre karıştırılır. Rezerve kazandan ana kazana Oran parametresinde verilen orana göre boya suyu aktarılır. PH ph Süre parametresinde verilen süre Süre dk zarfında ana kazanın Ph değerini

34 34 PH parametresinde verilen değere getirmeye çalışır. KK->AK Trans - - Kimyasal kazandan ana kazana sıvı transferi BK->AK Trans - - Boya kazanından ana kazana sıvı transferi Bekle Süre dk Cihaz belirtilen süre boyunca bekler Pompa Devir rpm Devir parametresinde verilen değere göre pompanın devrini ayarlar Kule Devir m/d Devir parametresinde verilen değere göre kulenin devrini ayarlar İç. Dı kp Fark Basınç Süre dk Dı. İç kp Süre dk Cycle Kontrol B. Hız m/d TSüre sn İ -> D % % Pompa Süre dk Basınç D -> İ % % Süre dk Program Çalıştır PrgNu - KK Hazırla Uyarı - BK Hazırla Uyarı - Boş olmayan geçerli program numarası Mal Gir, Mal Çık, Tuz Ver, Soda Ver, KK Kimyasal, BK Kimyasal, PH Kontrol, (Kullanıcı Tanımlı uyarı) Mal Gir, Mal Çık, Tuz Ver, Soda Ver, KK Kimyasal, BK Kimyasal, PH Kontrol, (Kullanıcı Tanımlı uyarı) prgnu değişkeninde verilen program numarasındaki programı çalıştırır Cihaz Uyarı değişkeninde belirtilen uyarıyı gösterir ve uyarı zilini çalar Cihaz Uyarı değişkeninde belirtilen uyarıyı gösterir ve uyarı zilini çalar

35 35 Ek B : Sistem Parametreleri (v ) SİSTEM PARAMETRELERİ TABLOSU No Parametre Fabrika Değeri Min. Max. 1 Modül Numarası Dil Seçimi Program Parolası Servis Parolası Yönetici Parolası **** **** **** 6 Haberleşme Hızı Makine Durma Süresi Eşanjör Kapas( C/dk) BParam Kilo BParam Oran BParam Boya BParam Pompa BParam Kule BParam Delta P BParam Cycle Kntrol BParam Fan BParam Durum **** **** **** 18 Siren Aktif Adım Atlatma Şifresi Bitişteki Pompa Dur FM Kalibrasyon Tipi Inverter Tipi Maks.Tambur (rpm) Boş HS Reçete Penceresi Sıcaklık Kntrl Tipi Max. Fan (rpm) Manüel Pompa (rpm) Maks.Pompa (rpm) Pompa Bekleme (sn) Pompa Gecikmesi(sn) PPL F /F Süresi (sn) Maks. Kule Kule Gecikmesi Süre & Tol Alarmı İç Dış Kazanç İç Dış Başlangıç İnt İç Dış İntegral İç Dış Maks. İntegral Dış İç Kazanç

36 36 41 Dış İç Başlangıç İnt Dış İç İntegral Sabiti Dış İç Maks. İntegral FB Örnekleme Zamanı FB Toleransı Uç Bulma Sensörü Uç Bulma Sns. Filtre Akuple Modül No Akuple Modül No Akuple Modül No İç Dış 1234 Pompa İç Dış 123_4 Pompa İç Dış 12_3_4 Pompa İç Dış 12_34 Pompa İç Dış 1_2_3_4 Pompa Dış İç 1234 Pompa Dış İç 123_4 Pompa Dış İç 12_3_4 Pompa Dış İç 12_34 Pompa Dış İç 1_2_3_4 Pompa SK Gösterim Şekli AK Dijital Seviye Sayı Boş KK Dijital Seviye Sayı Boş BK Dijital Seviye Sayı PIO Tipi RK Dijital Seviye Sayı Proje Dil İndeks Proje Ekran İndeks Sıcaklık Kontrol Sıcak Su Stoptaki Pompa Durumu KK Kapasitesi (lt) KK Su Alma Tipi KK Kimyasal İstek BK Kapasite (lt) BK Su Alma Tipi BK Kimyasal İstek 0 0 1

37 37 Ek C :Komut parametreleri (v ) KOMUT PARAMETRELERİ TABLOSU No Parametre Fabrika Değeri Min. Max. 1 SK Alarm Tol. ( C) SK Hedef Tol. ( C) SK Baş.Gecikme (sn) SK Oto.Soğutma (sn) SK PID Periyot (sn) SK PID M. Periyot (sn) SK PID M. İntegral SK PID Kazanç SK PID İntegral SK PID Türev SK Kondens Zamanı (sn) SK Otomatik Soğutma Toleransı ( C) SK Oransal Vana SK Eşanjör SK Kondens Zaman A ATSA Alarm Toleransı (lt) ATSA Hedef Toleransı (lt) ATSA Alarm Süresi (dk) ATSA Denge Süresi (sn) Boş Taşar Üst Seviye (lt) Taşar Alt Seviye (lt) Taşar Alarm Toleransı (lt) Taşar Boş İT1SA Alarm Toleransı (lt) İT1SA Hedef Toleransı (lt) İT1SA Alarm Süresi (dk) İT1SA Denge Süresi (sn) İT1SA Boş İT2SA Alarm Toleransı (lt) İT2SA Hedef Toleransı (lt) İT2SA Alarm Süresi (dk) İT2SA Denge Süresi (sn) İT2SA Boş İT1B Alarm Süresi (dk) İT1B Bitiş Gecikmesi (sn) İT1B Boş İT2B Alarm Süresi (dk) İT2B Bitiş Gecikmesi(sn) İT2B Boş 0 0 0

38 38 41 İT1I Alarm Toleransı ( C) İT1I Hedef Toleransı ( C) İT1I Alarm Süresi (dk) İT1I Denge Süresi (sn) İT1I Boş İT2I Alarm Tol.( C) İT2I Hedef Tol.( C) İT2I Alarm Süresi (dk) İT2I Denge Süresi (sn) İT2I Boş İT1M Mikser Seviye (lt) İT1M Boş İT2M Mikser Seviye (lt) İT2M Boş İT1DZJ Pompa Gecikmesi (sn) İT1DZJ Başlama Gecikmesi (sn) İT1DZJ Alarm Tolerans (lt x10) İT1DZJ PID Kazanç İT1DZJ PID Periyot İT1DZJ Alt Seviye İT1DZJ Duşlama Süresi (sn) İT1DZJ Duşlama Pompa Durumu İT1DZJ Oransal Vana KK Onay Butonu KKDZJ Bitiş Gecikmesi (sn) Manuel Dozaj Katsayısı İT2DZJ Pompa Gecikmesi (sn) İT2DZJ Başlama Gecikmesi (sn) İT2DZJ Alarm Tolerans (lt x10) İT2DZJ PID Kazanç İT2DZJ PID Periyot İT2DZJ Alt Seviye İT2DZJ Duşlama Süresi (sn) İT2DZJ Duşlama Pompa Durumu İT2DZJ Oransal Vana BK Onay Buton DKDZJ Bitiş Gecikmesi (sn) İT2DZJ Boş İT2 İT1DSG Oransal Vana İT1S Üst Seviye (lt) İT1S Orta Seviye (lt) İT1S Tolerans (lt) İT1S Boş İT2S Üst Seviye (lt) İT2S Orta Seviye (lt) İT2S Tolerans (lt)

39 39 87 İT2S Boş ATB Alarm Süresi (dk) ATB Bitiş Gecikmesi (sn) ATB Tolerans (lt) ATB Boş RB Alarm Süresi (dk) RB Bitiş Gecikmesi (sn) RB Tolerans (lt) RT Duşlama Süresi (sn) RDI Mikser Seviyesi (lt) RDI Alarm Toleransı (lt) RDI Alarm Süresi (dk) RDI Denge Süresi (dk) RDI Hedef Toleransı (lt) RDI Hedef Toleransı ( C) RDI Boş OÇ Adım Atlama Tipi OÇ Boş K4 Süre (dk) K4 Boş K5 Süre (dk) K5 Boş K6 Süre (dk) K6 Boş PH Kontrol Başlama Gecikmesi (sn) PH Kontrol Temizleme (sn) PH Kontrol PID Kazanç (%) PH Kontrol PID Periyot (sn) PH Kontrol Bekleme (sn) PH Kontrol Tolerans X10 (ph) Kule Ek Çıkış Çarpan Boş Boş Boş Boş Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Devri Dağıtma Yükselme

40 Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Yükselme Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Dağıtma Bekleyen Maksimum Titreşim Süresi (sn) Titreşim Sonrası Bekleme (sn) Sıkmaya Karşılık Gelen Dağıtma Devri Boşaltma Tamamlama Süresi (sn) Kapak Açma Süresi (sn) Sıkma Süresi (sn) GDS Sıcaklık Toleransı ( C) GDS RK Seviye Toleransı (lt) GDS KK Seviye Toleransı (lt) GDS BK Seviye Toleransı (lt) GDS AK Seviye Toleransı (lt) GDS AK Sıcaklık Transferi ( C) GDS Başlama Gecikmesi (sn) Seviye Hafıza Gecikmesi (sn) KK Hazırla Alt (lt) KK Hazırla Üst (lt) Boş KK Hazırla Otomatik Atla BK Hazırla Alt (lt) BK Hazırla Üst (lt) Boş BK Hazırla Otomatik Atla 0 0 1

41 41 EK D : Bağlantı Şeması

42 42 EK E : Mekanik Ölçüler

Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU

Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU 1 Simplex 6 Serisi KULLANIM KILAVUZU Simplex 5 serisi Kullanım Kılavuzu REV:0 2 İçindekiler 1. ÖZELLİKLER... 3 2. ÖN YÜZ GÖRÜNÜMÜ / TUŞ TAKIMI TANITIMI... 4 3. MENU AĞAÇ YAPISI... 5 4. ALARM LİSTESİ...

Detaylı

Felis T / T+ KULLANIM KILAVUZU

Felis T / T+ KULLANIM KILAVUZU Felis T / T+ KULLANIM KILAVUZU 2 İÇİNDEKİLER FELIS T KULLANIM KILAVUZU... 1 İÇİNDEKİLER... 2 ÖN YÜZ GÖRÜNÜMÜ... 3 TUŞ TAKIMININ KULLANIMI... 4 MENÜLER... 6 İZLEME EKRANLARI VE EDİTÖRLER... 9 MANUEL DEĞER

Detaylı

STG5000V (STG5000) ENDÜSTRİYEL TEKSTİL VE ÇAMAŞIRHANE KONTROL SİSTEMİ

STG5000V (STG5000) ENDÜSTRİYEL TEKSTİL VE ÇAMAŞIRHANE KONTROL SİSTEMİ STG5000V (STG5000) ENDÜSTRİYEL TEKSTİL VE ÇAMAŞIRHANE KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU V1.1 STG5000 Kullanım Kılavuzu V1.0 1/27 İÇİNDEKİLER GİRİŞ: 4 1.ÖZELLİKLER 4 1.1 TEKNİK ÖZELLİKLER 4 1.2 KULLANIM

Detaylı

SECOM 737 XL. Kullanlm Kllavuzu Baskl 1.12/03

SECOM 737 XL. Kullanlm Kllavuzu Baskl 1.12/03 SECOM 737 XL Kullanlm Kllavuzu Baskl 1.12/03 s c h e r m u l y t e x t i l e c o m p u t e r Kullanım Kılavuzu SECOM 737XL Yayın Hakkı 1998-1999 SETEX Schermuly textile computer GmbH SETEX Schermuly textile

Detaylı

EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU. İçindekiler :

EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU. İçindekiler : EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU İçindekiler : 0. Giriş 1. Ön Bilgiler 1.1 Kullanıcı Giriş Ekranı 1.2 Nümerik Giriş Ekranı 1.3 Alfanümerik Giriş Ekranı 1.4 Mesaj Ekranı 1.5 Ana Ekran 2. Ayarlar Menüsü 2.1

Detaylı

Güvenlik Şartları. Uyarılar GEM-15 RTU

Güvenlik Şartları. Uyarılar GEM-15 RTU Güvenlik Şartları DİKKAT: Bu kullanım kılavuzuna uyulması, cihazın arızasız çalışması ve garanti haklarının kaybolmaması için şarttır. Bu nedenle, cihaz devreye alınmadan önce bu kullanma talimatı dikkatlice

Detaylı

V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com

V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com VRX SES KAYIT YAZILIMI HAKKINDA...1 NELER YAPILABİLİR...2 ÖNEMLİ UYARILAR...3 YASAL UYARI...3 GÜVENLİK UYARISI...3 GEREKLİ BİLGİSAYAR

Detaylı

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI*

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* TANITIM DÖKÜMANI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve modelden modele değişiklik

Detaylı

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu YASAL UYARI! Kullanmakta olduğunuz cihaz bir baskülün parçası olarak kullanılıyor ve baskül alım satım işlerinde kullanılıyor

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3.

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. PROGRAMIN KULLANIMI... 10 3.1 KULLANICI GİRİŞİ... 10 3.2 PROGRAMIN

Detaylı

PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ

PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ ( Sürüm 2.0 ) ( PERGAMON F36D TROIA F36 ) KULLANIM KILAVUZU 1 Polimek Personel Devam Kontrol Sistemi ni seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Sistemi çalıştırabilmek ve tüm fonksiyonlarından

Detaylı

NMC-JR SULAMA KULLANMA KILAVUZU

NMC-JR SULAMA KULLANMA KILAVUZU NMC-JR SULAMA KULLANMA KILAVUZU GENEL Klavye Kısayol Tuşları Ana Ekran İkonları Tanıtım 1. PROGRAM 1.1 Sulama 1.2 Sulama Zamanı Programı 1.3 Gübre Dozaj 1.4 Harici Sinyal 1.5 Karıştırıcı 1.6 Seçici 1.7

Detaylı

ACP-4096 PANEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ

ACP-4096 PANEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ R electrosec ÖZELLİKLERİ * WINDOWS 98/XP Uyumlu Software * Minimum Konfigrasyon; Pentium II / 300 Mhz. 64 Mbyte Ram, 10 Gbyte Hard Disk * Anti-pass Back Özelliği * Belirlenen Kapılar Haricinde Diğer Kapılara

Detaylı

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu TDD-278 Rev.6 Harezmic Kullanma Kılavuzu Sayfa 1 / 32 MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu İÇİNDEKİLER No Bölüm Sayfa 1 Giriş 3 2 Uyarılar

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

Şekil 1. Formül Çubuğu. Aktif Hücre

Şekil 1. Formül Çubuğu. Aktif Hücre MİCROSOFT EXCEL 2003 DERS NOTLARI Excel programı çalışma alanına girilen veriler üzerinde hesap yapabilme, verileri tabloya dönüştürebilme tablolar içindeki verileri grafiklerle destekleyebilme, verileri

Detaylı

NMC-PRO SULAMA KULLANMA KILAVUZU

NMC-PRO SULAMA KULLANMA KILAVUZU NMC-PRO SULAMA KULLANMA KILAVUZU GENEL Klavye Kısayol Tuşları Ana Ekran İkonları Tanıtım 1. PROGRAM 1.1 Sulama 1.2 Sulama Zamanı Programı 1.3 Gübre Dozaj 1.4 Harici Sinyal 1.5 Karıştırıcı 1.6 Seçici 1.7

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

ENDOST. HAZIR BETON SANTRALİ BİLGİSAYARLA KUMANDA ve KONTROL (SCADA) SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

ENDOST. HAZIR BETON SANTRALİ BİLGİSAYARLA KUMANDA ve KONTROL (SCADA) SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU ENDOST ENDÜSTRİYEL OTOMASYON SİSTEMLERİ HAZIR BETON SANTRALİ BİLGİSAYARLA KUMANDA ve KONTROL (SCADA) SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1. GENEL TANITIM...4 2. SEVKIYAT BİLGİSİ DÜZENLEME SAYFALARI..7

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

Yönetim LOGO KASIM 2012

Yönetim LOGO KASIM 2012 Yönetim LOGO KASIM 2012 İçindekiler Genel Bilgiler... 4 Yönetim... 5 Tanımlar... 6 Terminal Tanımları... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 7 Gruplar... 7 Grupta yer alacak kullanıcılar...

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010 Programın Kullanımı Program ilk çalıştırıldığında bilgisayarın C sürücüsünde aşağıdaki klasörleri oluşturur. NonStop2010: Çalışılan okullara ait verileri ve öğrenci resimlerini saklar NonStop2010 Resimleri:

Detaylı

İzin Yönetimi LOGO KASIM 2012

İzin Yönetimi LOGO KASIM 2012 İzin Yönetimi LOGO KASIM 2012 içindekiler İzin Yönetimi... 4 İzin Tanımları... 5 İzin Bilgileri... 6 İzin Grup Tanımları... 9 İzin Grup Tanım Bilgileri... 10 Çalışma Takvimi... 12 Çalışma Takvimi Bilgileri...

Detaylı

GPRS TELEFON SGH-E310

GPRS TELEFON SGH-E310 GPRS TELEFON SGH-E310 World Wide Web http://www.samsungmobile.com Printed in Korea Code No.: GH68-xxxxxA Turkish. 09/2004. Rev. 1.0 İçerik Önemli güvenlik uyarıları... 7 Paketi açma... 9 Telefonunuz...

Detaylı