DENİZLİ TANITIM STRATEJİSİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DENİZLİ TANITIM STRATEJİSİ"

Transkript

1 DENİZLİ TANITIM STRATEJİSİ

2

3 DEBRIEF İLETİŞİMİN AMACI; Denizli nin iller arası rekabette farkındalığını ortaya çıkarmak; sağlık, doğa, tarih, kültür, sanayi, enerji ve tarım gibi mevcut üretim/hizmet çeşitliliğini insanlara tanıtmak, merak uyandırmak, yatırıma teşvik sağlamak. Yerli ve yabancı turist/yatırımcı için Denizli ye gelme nedenleri oluşturmak ve bu nedenleri duyurmak.

4 İSTENENLER KISA VADEDE ÇÖZÜMLER; Mayıs tarihlerinde Ankamall AVM de düzenlenecek olan Denizli Tanıtım Günlerinde, tanıtım standları kurulacak, sanayideki üretim çeşitliliği ve hizmet sektöründeki gelişmeler yerel marka temsilcileri tarafından ziyaretçilere anlatılacaktır. Tanıtım günlerine ilgiyi artırmak amacıyla AVM içi ve dışında workshoplar, konserler ve Buldan Bezi dokuması gibi geleneksel üretimin uygulamalı olarak sergilendiği bir takım etkinlikler düzenlenecektir.

5 İSTENENLER KISA VADEDE ÇÖZÜMLER; Türkiye nin en yoğun turist akışının yaşandığı merkezlerden Antalya Havalimanı nda, hem potansiyel turistlerin hem de mevcut tur operatörlerinin Denizli gezi turlarına olan ilgisini artırmak amaçlı yaratıcı billboard, tur ve belediye otobüslerine giydirme çalışmaları yapılacaktır. Antalya-Denizli karayolu üzerinde yaratıcı konseptler dahilinde tabela yönlendirilmeleri yapılacaktır.

6 İSTENENLER UZUN VADEDE ÇÖZÜMLER Stratejik ve sürdürülebilir iletişim planı. Denizli deki dernek, kurum ve odalar arası diyalog yapısının güçlendirilmesi. Kurulacak bir vakıf ile Denizli nin tanıtımı için projeler geliştirilmeli. Bu vakıf, Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi, İl Genel Meclisi, Denizli deki önemli odalar, sivil toplum kuruluşları ve Denizli nin önemli şirketlerinden oluşabilir.

7 İLETİŞİM DİLİ VE MESAJ Denizli ilinin farklı sektörleri kapsayan zengin bir üretim ve hizmet yapısına sahip olduğu; Cömert Topraklar ana mesajı ile verilecektir. Dikkat çeken, davet eden, davet ederken de bilgi veren yan mesajlar, sıcak, basit, eğlenceli, merak uyandıracak bir dille hedef kitleye ulaştırılacaktır.

8 TESPİTLER Tespit; Denizli nin üretim gücü, yer üstü ve yer altı kaynakları ile turizmdeki konsept zenginliği sahip olduğu tüm potansiyeline rağmen yeterince tanıtılmamaktadır. Çözüm; Denizli nin sahip olduğu çeşitlilik ön plana çıkarılmalıdır.

9 TESPİTLER Tespit; Pamukkale, Horoz ve havlu üretimi gibi belli başlıklar arasına sıkışmış kısır bir iletişim döngüsü Denizli nin iller arası rekabette elini zayıflatmakta, sektörel bazda temsil ettiği geniş alanları sınırlandırmaktadır. Çözüm; Denizli ye ait niş değerler pazarlanmalı, alışılmışın dışına çıkılmalıdır. (Buldan Evleri, Yatağan Bıçağı, ayakkabıcılık, dericilik, yayla ve dağ turizmi vs.)

10

11 TESPİTLER Tespit; Yatak kapasitesinin konaklamalı turist nüfusu açısından yetersiz kalmasının yanı sıra turizm alternatiflerinin bu zamana kadar geliştirilememiş olması ciddi bir ekonomi ve istihdam kaybına neden olmaktadır. Çözüm; Konaklamalı turizmde halka eğitim ve kredi desteği sağlanmalı, kentsel dönüşüm projeleriyle etnografya turizmi ile bütünleşen butik otelcilik ve yatak kapasitesi oranı artırılmalıdır.

12 TESPİTLER Tespit; Denizli nin tanıtımına yönelik uzun soluklu bir planının olmaması ve yapılan planların uygulanamaması zaman ve emek kaybına neden olmaktadır. Çözüm; Sürdürülebilir ve kurumlar tarafından onaylanmış ortak bir strateji yapısı benimsenmeli.

13 TESPİTLER Tespit; Denizli deki kurum, dernek ve odaların birbirlerinden bağımsız kendi yapılarında oluşturdukları plan ve projeler üzerinden ilerlemeleri mesaj çeşitliliğine ve algı karmaşasına neden olmaktadır. Çözüm; Tüm kurumlar tarafından onaylanmış plan ve projeler üzerinden ilerlenmeli, hedef kitleye sade, anlaşılır mesajlarla ulaşılmalıdır.

14 DENİZLİ NASIL GÖRÜLÜYOR?

15 SWOT ANALİZİ Güçlü Yanlar *Türkiye nin en büyük ve en gelişmiş on altı şehrinden biridir. *500 bini aşan nüfusuyla Ege Bölgesinin İzmir den sonraki en büyük şehridir. *Sanayi, ihracat ve ticaret merkezi olması sebebiyle Türkiye nin on büyük ekonomisinde yer alır. *Otuz bini aşan öğrenci nüfusuyla nitelikli iş gücünün yetişmesi bakımından öncü aynı zamanda nüfusunun %94 nün okur, yazar olması ile de ülke çapında eğitim düzeyi ve kalitesi yüksek bir şehirdir.

16 SWOT ANALİZİ *Yüksek eğitim kalitesiyle nitelikli iş gücünün ve girişimci insan kaynağının ekonomiye kazandırılması bakımından lider şehirlerdendir. *Ekonomisinin %30 u sanayi, ihracat ve ticaret kalemlerinden oluşmaktadır. Her yıl milyar dolarlık ihracat rakamlarıyla Türkiye nin lokomotif sanayi şehirlerinden birisidir. *Üretim/Hizmet alanındaki çeşitlilik kent ekonomisinin büyümesine, istihdam alanında yeni iş fırsatlarının doğmasına alan yaratmaktadır. *Turizm alanında Ege nin en güçlü şehirlerinden birisidir. Pamukkale, Antik Kentler, Termal vb. kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri ile yılda 2 milyonu aşan turist sayısına sahiptir.

17

18 SWOT ANALİZİ *Denizli, gelişime açık turizm olanakları ile turist sayısını artıracak yeni konseptler oluşturulması bakımından zengin bir doğa ve tarihe sahiptir. *Dünya tekstilinin en önemli başkentleri arasındadır. Havlu, bornoz ve ev tekstilinde ABD ve AB ülkelerinde yüksek bir prestije sahiptir. *Türkiye nin havlu ihracatının %75,i, bornoz ihracatının %80 i ev tekstili ihracatının büyük bir bölümü Denizli tarafından tüm dünyaya aktarılmaktadır. *Türkiye deki mevcut mermer ocaklarının %8 ine sahip olan Denizli dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden birisidir.

19

20 SWOT ANALİZİ *Türkiye kablo ihtiyacının %80 ini karşılayan Denizli aynı zamanda ABD NASA Uzay üssünün bakır kablo ihtiyacını karşılayan müşteri portföyü ile dünyanın lider üreticisi haline gelmiştir. *Faal nüfusun %45 i tarım, balıkçılık, arıcılık, ormancılık ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Toplamda sebze üretimi 250 bin tonu bulur ve Türkiye nin diğer şehirlerine aktarılarak ciddi bir tarım ekonomisi yaratılmaktadır. *Tütsülenmiş balık gibi niş gıda üretimiyle ihracatta önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. *Yatağan bıçağı, Yeşilyuva ayakkabısı gibi bölge ile özdeşlemiş pazar değeri yüksek üretim alanları vardır.

21 SWOT ANALİZİ Zayıf Yanlar *Denizli dahil turizm ve sanayi kollarında tanıtım eksikliği. *Fason üretime ağırlık verilmesinden kaynaklı sanayi üretiminde markalaşmaya gidilememesi, mevcut markalaşma çabalarının zayıf ve ilgisiz kalması. *Tarım ve sanayi başta olmak üzere Ar-Ge çalışmalarının yetersiz kalması, fason üretimden kaynaklı özgün tasarım, model ve malzeme çeşitliliğine gereken ilginin gösterilmemesi. *Denizli ürünlerinin kalite algısını yükseltecek ve tüm üreticiler tarafından uyulması gereken üretim standartlarının olmayışı.

22 SWOT ANALİZİ *Denizli ye ait niş ürünlerde tanıtım eksikliği. (Yatağan Bıçağı, Buldan Kumaşı, Leblebi, Yeşilyuva ayakkabısı vs) *Turizmin Pamukkale ve Hierapolis dışında çeşitlendirilmemiş olması. *Tur operatörlerini bölge turizmine çekecek alternatif tur paketlerinin olmayışı. *Yetersiz yatak kapasitesi ve konaklamalı turizme geçişte yatırımların ağır kalması. *Turizm, sanayi ve genel tanıtım olmak üzere sürdürülebilir ortak bir strateji ve yol haritasının olmaması. *Yurtiçi ve yurtdışında Denizli turizminin tanıtımında öncü olacak bir reklam kampanyasının gerçekleştirilmemiş olması.

23 SWOT ANALİZİ *Tanıtım materyallerinde yoğunluklu olarak Pamukkale nin kullanılması diğer tarihi ve doğal güzelliklerin ön plana çıkarılmaması. *Yabancı tur şirketleriyle olan yetersiz iletişim. *Turizm bölgelerindeki altyapı eksiklerinin giderilmemesi (Ören yeri turnikeler, otobüs bekleme alanı, gölgelikler, bankamatik vs.) *Jeotermal kaynakların hem enerji hem de sağlık turizmi açısından tam olarak faaliyete geçirilememesi, mevcut olanların yetersizliği. *Yatırımların yavaş ilerlemesi, Denizli nin ekonomik ve istihdam gücünü katlayacak yatırımcı ilişkilerinin istenilen düzeyde geliştirilememesi.

24 SWOT ANALİZİ Fırsatlar *Yer altı ve yerüstü kaynaklarının ihracat kalemlerinde önemli bir yer tutan ürünler(mermer, jeotermal enerji) bazında sahip olunan zengin rezervler. *Üretim sahalarına uygun yapıda boş araziler ve alt yapı desteği. *Organik tarıma uygun verimli tarım arazileri. *Turizm, sanayi, tarım, gibi her sektörden üretim/hizmete hazır yatırım olanakları ve teşvikleri. *Üretim kalitesi dünyaca kabul gören Denizli markası altında yeni projelere imza atma imkanı. *Türkiye nin önemli bir tatil beldesi.

25

26 SWOT ANALİZİ *Yeni otel yatırımları ile turistik turların çeşitliliğine imkan sağlayacak çok sayıda tarihi, kültürel, arkeolojik ve doğal gezi alanlarına sahip olma. (İnanç Turizmi, Sağlık Turizmi) *Denizli yi ziyaret eden turist sayısının her yıl %15 oranında artması. *Üretim kalitesiyle öne çıkan Yatağan bıçağı, Yeşilyurt ayakkabısı gibi Denizli ye özgü ürünlerin tasarım ve Ar-Ge teşvikleri ile ulusal ve uluslararası pazarlarda markalaştırılması. *Gerçekleştirilecek projeler için çalışkan, nitelikli iş gücü ve girişimci insan kaynağı. *Kamu kurum, kuruluş, oda ve dernekler ile yatırımcı ilişkilerinin yoğun iletişime açık olması.

27

28 SWOT ANALİZİ *Ege Kalkınma Ajansı ile ortak çalışma modellerinin geliştirilmesi. *Şehrin altyapısının değiştirilmeye devam etmesiyle daha çağdaş, temiz ve yaşanılabilir; insan odaklı bir görünüme kavuşması. *Kentin zamanla terk edilmiş eski yapılarının turizme kazandırılması amacıyla restore edilmesi. *Turistik bölgelerdeki mevcut eksikliklerin giderilmeye başlanması, ören yerleri vb. ziyaret alanlarının turist kapasitelerinin artırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması. *Denizli nin tanıtımına yönelik profesyonel adımların atılmasıyla ilk etapta yurtiçi olmak üzere çok çeşitli mecralarda yayınlanacak reklam çalışmalarına başlanması.

29 SWOT ANALİZİ *Tekstil vb. farklı sektörlerde faaliyet gösteren orta ölçekli işletmelerle (Kobi) ortaklık yapısı kurulabilir, üretim kapasitelerinin artırılmasına yönelik yatırımlar gerçekleştirilebilir. *Denizli 2. teşvik bölgesi listesinde yer aldığından yeni iş alanları bakımından yatırım fırsatlarına uygun hale gelmiştir. *Nitelikli personel alımlarında Pamukkale Üniversitesiyle beraber ileriki dönemlerde kurulması planlanan Uluslararası Denizli Üniversitesinden yeni mezun ve stajyer öğrenciler iş gücüne katılabilir.

30 SWOT ANALİZİ Tehditler *Turistik alanların mevcudiyetinden fazla ziyaretçi yoğunluğunu kaldıramaması. Tahrip ve zarar görmesi, doğal yapısını kaybetmeye başlaması, kirlilik. (Antik kent deformasyon, Pamukkale de travertenlerin zarar görmesi vs.) *Sağlık turizminde ileriki dönemleri planlamadan gerçekleştirilebilecek otel yatırımlarının jeotermal kaynaklarda yaratacak kirlilik, alt yapı sorunları, kaynak paylaşımı vs. sorunlar.

31 SWOT ANALİZİ *Karahayıt bölgesinde planlanan golf sahası projesinin iyi etüd edilememesinden kaynaklı yaşanacak doğal erozyon ve yıkım, çevrecilerden gelecek tepkiler. *Teşviklerle artan sanayileşmenin uygun alanlarda yapılaşmamasından kaynaklı doğaya verdiği zarar. *Yatırım projelerin yönetim değişiklikleri sonucu kaynaklanabilecek belirsizlik havasına girmesi, yavaşlaması veya durması. *Markalaşma çabalarının istenilen düzeyde olmaması, fason üretimin artarak devam etmesi. *Yatırımcıların kente gerekli ilgiyi göstermemesi.

32

33 SWOT ANALİZİ *Otel yatırımlarının ihtiyacı karşılamaması veya düzensiz büyümeden kaynaklı doluluk oranlarının yatırımcılar tarafından tatmin edici olmaması. *Artan turist sayısını fırsat bilen bazı esnafın ürün satışlarında fiyatları tavan rakamlarla sunarak haksız kazanç elde etmeye çalışması. *Yaşanabilecek ikinci bir global kriz neticesinde toparlanma sürecine girmiş olan tekstil sektörünün tekrardan darbe alması. *Sanayi yatırımına açılan arazilerin teşvikten yararlanılarak çok uygun fiyatlara hiçbir üretim tesisi kurulmadan kapatılması. *Sanayinin düzensiz gelişmesiyle artan oyuncu sayısında üretim kalite standartlarının bozulması, işçi güvenlik sorunlarının artması.

34 DENİZLİ NASIL GÖRÜLMELİ?

35 CÖMERT TOPRAKLARIN DAVETKAR ŞEHRİ DENİZLİ! Denizli nin kültürel çeşitliliğini vurgulayacak simgesel öğelerin tanıtımlarda yer almasını sağlayarak Pamukkale nin dışında farklı deneyimlerin zenginliğine de vurgu yapılmalıdır. Hierapolis Antik Kentinin Pamukkale den bağımsız bir şekilde parlatılması, İzmir-Selçuk Efes harabeleri gibi görkemli yanlarının ortaya çıkartılıp hikâyeleştirilerek tarih turizminde ikinci bir uğrak nokta haline getirilmesi gerekmektedir.

36

37 CÖMERT TOPRAKLARIN DAVETKAR ŞEHRİ DENİZLİ! Turizm yatırımları desteklenmeli, yatak kapasitesini artıracak yeni otel projeleri desteklenmeli, katılımcılara kredi ve eğitim imkanı tanınmalıdır. Sağlık Turizmi açısından yer altı kaynaklarının verimli kullanılması, pilot bölgelerde SPA konseptli otellerin ve tesislerin bu kaynaklardan faydalanması adına alt yapı çalışmalarının hızlandırılması gerekmektedir.

38

39 CÖMERT TOPRAKLARIN DAVETKAR ŞEHRİ DENİZLİ! Yerli ve yabancı olmak üzere büyük yatırım gruplarının otel zincirleri Denizli ye davet edilmeli, mevcut turist potansiyelinin yanı sıra 10 yıllık süreçte hedeflenen turist sayısı anlatılarak, yatırım alanı sağlanmalıdır. Yerli ve yabancı tur şirketlerine mevcut otel portföyü hakkında güncel bilgiler sunulup, tur operatörlerinin en çok ihtiyaç duyduğu tanıtım malzemelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

40 CÖMERT TOPRAKLARIN DAVETKAR ŞEHRİ DENİZLİ! Tekstil Odası tarafından markalar arası birlik ve beraberlik sağlanmalı, hem mevcut markaların hakları korunmalı hem de üretim ve fiyat politikası süreci denetlenerek Denizli nin tekstil sektöründeki gücü yüksek seviyeye çıkartmalıdır. Denizli tekstilinin markalaşmasına destek sunulmalı. Birlik ve odalar fason üretim algısını kırıp üreticilere marka yaratma konusunda destek vermelidir.

41

42 CÖMERT TOPRAKLARIN DAVETKAR ŞEHRİ DENİZLİ! Seracılık, organik tarım, yeni türlerin üretimine katkı sağlayacak genetik bahçeleri teşvik edilmeli, çiftçilikle ilgilenen halk bilinçlendirilmeli. Sulama alt yapılarına sağlanacak teşviklerle her mevsime özel tarımcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Denizli nin enerji üretimi ve satışında büyük bir rol oynayacak jeotermal kaynaklar yatırım gruplarına anlatılmalı, davetler düzenlenip, projelendirme aşamalarında tüm kurum ve kuruluşlar tarafından destek sağlanmalıdır.

43 İLETİŞİMDE KULLANILACAK GÖRSEL UNSURLAR VE DİL

44 İLETİŞİMDE KULLANILACAK GÖRSEL UNSURLAR Denizli nin simgelerinden yola çıkan, yenilikçi çizgilere sahip, köşeli hantal duruştan ziyade daha yuvarlak sıcak, samimi ve niş değerler yaratabilecek yeni öğelerin (Buldan Evleri, Jeotermal Kaynaklar, Antik Havuz) kullanıldığı, taşıyıcı fikirle özdeşleşmiş renkli bir tasarım anlayışı oluşturulmalı.

45 İLETİŞİMDE KULLANILACAK DİL Çoğu il tanıtımında kalıplaşmış görsellerin dışına çıkmadan tavsiyeler üzerine kurulu bir iletişim dili kullanıldığı görülmektedir. Denizli de ise halkın, kurumların, mevcut yatırımcıların hedef kitleye davetkar bir mesaj içerisinde Denizli de keşfedecekleri birbirinden farklı keyiflerin olduğunu söyleyen samimi bir dil yapısı geliştirilmelidir.

46 KONUMLANDIRMA VE İLETİŞİM STRATEJİSİ

47 BİR CÜMLEDE DENİZLİ Denizli (marka) Horozu (markanın sahip olduğu değerlerin sembolik anlatımı) Her yerde öter. (markanın doğal, kültürel ve endüstriyel cazibelerini evrensel oluşu).

48

49 DENİZLİ MARKA VAADİ Fiziksel Fayda Denizli nin tanıtımı için uzun soluklu sürdürülebilir stratejik bir planın olması, tüm kurum, kuruluş, oda ve derneklerin plan üzerinde mutabık kalması, herkesin kendi üzerine düşen görevleri istikrarlı bir şekilde yerine getirmesi, mevcut yatırım ihtiyaçlarının desteklenerek hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi ve turizm sektörünün çeşitlendirilmesi. Gerek turist, gerek yatırımcı, Denizli yle yolu kesişen herkese, içi dolu bir hizmet ve fırsatlar paketi sunulmalı.

50 DENİZLİ MARKA VAADİ Duygusal Fayda Farklı keyifleri keşfetmenin verdiği heyecan. Denizli de olmak (bir ziyaretçi olarak) beni rahatlatıyor, (bir yatırımcı olarak) bana güven veriyor. İş gücü yüksek, girişimci insan kaynağıyla değer yaratan güçlü bir Ege Kenti imajı yaratıyor

51 DENİZLİ MARKA VAADİ Kişisel Fayda Bilinenlerden çok daha fazlasının bulunduğu farklı deneyimler ve fırsatları keşfetme imkanı. Denizli ye istediğim zaman, kolayca gidebilirim; ne zaman gidersem de (ziyaretçiysem) iyi hizmet alırım, (yatırımcıysam) yatırımımın karşılığını alırım.

52 DESTEK KANITLAR *Antik kentler ve müzeler, *Eşsiz güzelliğiyle Pamukkale, *Sağlık turizmi, *Verilen hizmetlerin çeşitliliği, *Zengin ekolojiye sahip göller, *Yeşilin her tonuna sahip yaylalar ve dağlar, *Geçmişten gelen kültürel çeşitlilik, *Misafirperver Denizli halkı, *Sürekli gelişim, *Yeni yatırımlara imkan yaratan coğrafya, *Denizli yi her etapta pazarlamaya çalışan verimli ve kararlı kamu kurum, kuruluş, oda ve dernekler.

53

2. Antalya Havalimanı Yaratıcı Mecra Uygulamaları (Kısa Vadede)

2. Antalya Havalimanı Yaratıcı Mecra Uygulamaları (Kısa Vadede) KAMPANYA KURGUSU 1. Denizli Tanıtım Günleri (Denizli yi merak etme) 2. Antalya Havalimanı Yaratıcı Mecra Uygulamaları (Kısa Vadede) 3. Dalaman Havalimanı, Kuşadası Yat Limanı, Marmaris Yat Limanı, İstanbul

Detaylı

Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Antalya 5 Nisan 2011

Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Antalya 5 Nisan 2011 Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı Antalya 5 Nisan 2011 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ 4 A. BAŞLAMADAN ÖNCE... 7 B. TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI 7

Detaylı

DÜZCE 2023 VİZYONU. Ocak 2013

DÜZCE 2023 VİZYONU. Ocak 2013 DÜZCE 2023 VİZYONU Ocak 2013 Günümüzde Düzce sanayisi ve tarımıyla öne çıkan ulusal normların ortalama düzeyde sağlandığı bir ilimiz olmakla beraber; sahip olduğu değerler ve son ekonomik gelişmeler değerlendirildiğinde

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17 1 2 İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17 1.1. Amaç... 17 1.2. İçerik... 17 2. TURİZMİN KÜRESEL BOYUTU VE EKONOMİK KATKISI... 18 3. DOĞU MARMARA BÖLGESİ COĞRAFİ DURUMU...

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı

Sağlık Sektör Raporu ve Yerel Sağlık Stratejisi

Sağlık Sektör Raporu ve Yerel Sağlık Stratejisi Sağlık Sektör Raporu ve Yerel Sağlık Stratejisi www.btso.org.tr Bu çalışma BTSO liderliğinde Pera EEMEA Büyüme Hizmetleri A.Ş. işbirliğinde hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 4 2. YÖNETİCİ ÖZETİ 5 3.

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ

GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ Eylül, 2012 Dilşad AKAR koordinasyonunda Güney Ege Kalkınma Ajansı Turizm Sektörü Araştırma Grubu tarafından hazırlanmıştır. Ekim,2012 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...

Detaylı

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman)

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) 2023 VİZYON RAPORU (Turizm Sektörü) -TASLAK- İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 TABLOLAR LİSTESİ... 1 ŞEKİLLER LİSTESİ... 2 TURİZM SEKTÖRÜ... 3 ARKA PLAN... 3 1. DÜNYADA

Detaylı

Bu proje 2011 yılı Doğrudan Faliyet Desteği Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

Bu proje 2011 yılı Doğrudan Faliyet Desteği Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI Bu proje 2011 yılı Doğrudan Faliyet Desteği Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Önsöz Karabük Valisi 21. yüzyıla

Detaylı

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI 1 TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI (ZONGULDAK-KARABÜK-BARTIN) İÇSELLEŞTİRDİĞİ GİRİŞİMCİLİKLE SEKTÖREL ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETEREK YENİ İSTİHDAM ALANLARI YARATMIŞ VE

Detaylı

İller İçin Gelecek Stratejileri. Kastamonu Gelecek Stratejisi Sonuç Raporu

İller İçin Gelecek Stratejileri. Kastamonu Gelecek Stratejisi Sonuç Raporu İller İçin Gelecek Stratejileri Kastamonu Gelecek Stratejisi Sonuç Raporu 1 İçindekiler 1. BAŞLAMADAN ÖNCE......13 2. KASTAMONU GELECEK STRATEJİSİ KONFERANSI AJANDA VE KATILIM BİLGİLERİ...14 2.1 KASTAMONU

Detaylı

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 10 Nisan- Mayıs - Haziran 2014 Şifanın toprakları konuklarını bekliyor GÜÇLENEREK YOLA DEVAM BEBKA yı ziyaret

Detaylı

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI. DAKA/2014 Çalışma Programı

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI. DAKA/2014 Çalışma Programı 2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 5 1.1. KURULUŞ SÜRECİ... 5 1.2. ORGANİZASYON YAPISI... 6 1.3. PERSONEL SAYISI VE DAĞILIMI... 7 1.4. ÖNCEKİ YIL YÜRÜTÜLEN TEMEL FAALİYETLER... 8 1.5.

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2014-2017 ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI

STRATEJİK PLAN 2014-2017 ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI STRATEJİK PLAN 2014-2017 ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI İÇİNDEKİLER 1. DURUM ANALİZİ VE STRATEJİK PLANLAMA YAKLAŞIMI 1.1. Şanlıurfa 1.2. Tarihte ŞUTSO 1.3. Stratejik Planlama Yaklaşımı 1.4. Şanlıurfa

Detaylı

Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları. Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu

Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları. Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu 2013 İÇİNDEKİLER Kümelenmenin Tanımı...3 Kümelenmenin Nedenleri ve Ekonomiye Etkisi...4 Kümelenme Evreleri...6

Detaylı

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU

BEKSİAD ÇALIŞTAY RAPORU BEKSİAD (Bebe - Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği) ÇALIŞTAY RAPORU Hazırlayan: BUTEKOM (Bursa Tekstil ve Konfeksiyon ARGE Merkezi) Bursa, 31.12.13 GİRİŞ... 3 1. ÇALIŞTAYDA İZLENEN

Detaylı

Eskişehir Turizm Özel İhtisas Komisyonu Toplantısı Raporu

Eskişehir Turizm Özel İhtisas Komisyonu Toplantısı Raporu Eskişehir Turizm Özel İhtisas Komisyonu Toplantısı Raporu 10.04. 2013 Anadolu Üniversitesi Bu raporun içeriği Özel İhtisas Komisyonu toplantılarında belirtilen görüş ve düşünceler ile oluşturulmuş olup

Detaylı

KOBİLER ve ESNAF SANATKARLAR

KOBİLER ve ESNAF SANATKARLAR KOBİLER ve ESNAF SANATKARLAR Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Yrd. Doç. Dr. Ali ARI Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

PAMUKKALE - KARAHAYIT PAZARLAMA STRATEJİSİ ARAMA KONFERANSI

PAMUKKALE - KARAHAYIT PAZARLAMA STRATEJİSİ ARAMA KONFERANSI PAMUKKALE - KARAHAYIT PAZARLAMA STRATEJİSİ ARAMA KONFERANSI Doğa Termal Otel, Denizli 03 Kasım, 2014 Arama Araştırma Organizasyon Danışmanlığı ve Tic. Ltd. Şti. Kanlıca Çeşmesi Çıkmazı Sok. No:6 34810

Detaylı

FAALİYET VE PERFORMANSLARIN YILLARA GÖRE TABLOSU

FAALİYET VE PERFORMANSLARIN YILLARA GÖRE TABLOSU FAALİYET VE PERFORMANSLARIN YILLARA GÖRE TABLOSU AMAÇ 1. KMTSO OLARAK ÜYELERİMİZE SUNDUĞUMUZ HİZMET KALİTESİNİ ARTIRMAK AMACIYLA ODAMIZIN PERSONEL, FİZİKSEL ALT YAPISINI, TEKNOLOJİK VE MALİ YAPISINI GÜÇLENDİRMEK

Detaylı

Antalya nın 2010 yılına daha hazırlıklı girmesi, tanıtım stratejisinin gözden geçirilmesi gerekmektedir

Antalya nın 2010 yılına daha hazırlıklı girmesi, tanıtım stratejisinin gözden geçirilmesi gerekmektedir Ağustos 2009 ATSO ATSO Ağustos 2009 2 Ağustos 2009 ATSO Antalya nın 2010 yılına daha hazırlıklı girmesi, tanıtım stratejisinin gözden geçirilmesi gerekmektedir Antalya Ticaret ve Sanayi Odası nın Sayın

Detaylı

T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI. 2014-2023 Trakya Bölge Planı Kapsamında Önerilen Projeler

T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI. 2014-2023 Trakya Bölge Planı Kapsamında Önerilen Projeler T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI 2014-2023 Trakya Bölge Planı Kapsamında Önerilen Projeler Öncelik 1: Bölgenin Eğitim ve Bilimsel Altyapısı Desteklenerek Yenilik Merkezi Olması Sağlanacaktır Proje: Bilgi ve

Detaylı

C- Uşak İli nin Turizm Potansiyeli Açısından Fırsatları (Opportunity):

C- Uşak İli nin Turizm Potansiyeli Açısından Fırsatları (Opportunity): C- Uşak İli nin Turizm Potansiyeli Açısından Fırsatları (Opportunity): - Turizm faaliyetlerine katılan kişilerin sayıları her yıl artmaktadır. Ulaşım araçları ile teknolojinin gelişmesiyle beraber daha

Detaylı

T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı. TR82 Düzey 2 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı ve Sinop İlleri) Bölge Planı 2014 2023

T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı. TR82 Düzey 2 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı ve Sinop İlleri) Bölge Planı 2014 2023 T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı TR82 Düzey 2 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı ve Sinop İlleri) Bölge Planı 2014 2023 Ağustos 2013 Sunuş Dünya da, özellikle de gelişmekte olan ekonomilerde sosyal ve ekonomik

Detaylı

BÖLGESEL KALKINMA DİNAMİKLERİ:

BÖLGESEL KALKINMA DİNAMİKLERİ: BÖLGESEL KALKINMA DİNAMİKLERİ: EDİRNE İÇİN ORTA GELİR TUZAĞINDAN ÇIKIŞ STRATEJİLERİ VE 2023 SENARYOLARI Doç. Dr. Ümit İzmen Önsöz...1 Önsöz...2 Yönetici Özeti: Ataletin Kıskacındaki Edirne de Niş Sektörlere

Detaylı

Yerel düşünüp, yerel davranırsak çağın gerisinde kalır ve sorunlarımızı çözemeyiz

Yerel düşünüp, yerel davranırsak çağın gerisinde kalır ve sorunlarımızı çözemeyiz Temmuz 2009 ATSO ATSO Temmuz 2009 2 Temmuz 2009 ATSO Yerel düşünüp, yerel davranırsak çağın gerisinde kalır ve sorunlarımızı çözemeyiz Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Antalya Ticaret ve Sanayi

Detaylı

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ TURİZM SEKTÖR RAPORU

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ TURİZM SEKTÖR RAPORU HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ TURİZM SEKTÖR RAPORU NİSAN 2011 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 2 2 MEVCUT DURUM 3 2.1 Dünyada ve AB Ülkelerinde Turizm 3 2.2 Türkiye de Turizm Sektörü 6 3 KURUMSALSOSYAL

Detaylı

İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı

İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı İzmir Atatürk Organize Yönetimi olarak sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak, İAOSB de faaliyet

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı. Sonuç Raporu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelecek Stratejisi Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler YÖNETİCİ ÖZETİ... 9 A. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI...17 B. KKTC GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI

Detaylı