HANGİ MAKALE HANGİ DERGİYE?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HANGİ MAKALE HANGİ DERGİYE?"

Transkript

1 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ-SENATURK MAKALE HAZIRLAMA VE SUNUM KURSU 11 Ocak 2013 HANGİ MAKALE HANGİ DERGİYE? Bahadır M. GÜLLÜOĞLU Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı

2 ÇALIŞMA İÇİN DOĞRU DERGİYİ SEÇME

3 ÇALIŞMANIZ İÇİN DOĞRU DERGİ Neden yayınlamak istiyorsunuz? Ne tür bir yazı yazacaksınız? Ana mesajınız ne olacak? Birincil okuyucularınız kimdir?

4 DERGİ NE ZAMAN SEÇİLMELİDİR? Yazmaya başlar başlamaz kesin olmayan bir karar verilmelidir. Dergilerin farklı tarzları vardır. Formatı önceden bilmek sonradan tekrar format uygulanmasını önler.

5 ÇALIŞMANIZ İÇİN DOĞRU DERGİ Neden yayınlamak istiyorsunuz? Ne tür bir yazı yazacaksınız? Ana mesajınız ne olacak? Birincil okuyucularınız kimdir?

6 Derginin görünürlüğü (Tanınma / Hedef kitle) Derginin ulaşılabilirliği Derginin alanı / ilgi odağı Editoryal sürecin uzunluğu Yayınlama maliyeti Kabul şansı

7 Ulusal veya Uluslararası Hedef Kitle? Language?

8 Ulusal veya Uluslararası Hedef Kitle? Dil?

9 Dergi İngilizce Mi Yayınlanıyor? İngilizce uluslararası bilimsel iletişim dilidir. Uluslararası bilimsel topluluklarla iletişim isteniyorsa, İngilizce yayınlamak önemlidir. Eğer daha lokal bir topluluk ile iletişim kurmak isteniyorsa, başka bir (yerel) dilde yayın yapan bir dergi seçilebilir.

10 Okuyucu Kim? / Hedef Kitle Nedir?

11 Multidisipliner Dergi Kamu ile ilgili yazı Hasta bakımını ele alma şeklini değiştiren yazı Geniş ve teknik olmayan bir kitle Geniş-tabanlı dergi

12 Uzmanlık Dergisi Çok özel veya teknik yazı Küçük fakat spesifik hedef kitle Uzmanlık dergisi

13 Doğru okuyucuya ulaşmak bazen çok geniş bir okur kitlesine ulaşmaktan daha önemli olabilir!!!

14 Derginin Görünürlüğü (Tanınma / Hedef Kitle) CV value of the Publication!!!

15 Derginin Görünürlüğü (Tanınma / Hedef Kitle) Yayının CV değeri!!!

16 Dergi Hakemli Mi?

17 Hangi Dergiler Sizin Alanınızda En İyi İtibara Sahiptir?

18 Hangi Dergilerin Sizin Alanınızda Atıf Alması En Olasılıklıdır?

19 Dergi Alanınızdaki Meslektaşlarınız Arasında Ne Kadar Popüler? Meslektaşlarınıza hangi dergilere ilgi duyduklarını sorun. Kıdemli meslektaşlarınızla hangi dergileri düzenli okuduklarını konuşun. Yüksek standartları olduğunu düşündükleri dergiler

20 Dergi Bir Dernek Tarafından Mı Yayınlanmaktadır?

21 Dernek dergileri en yüksek prestije ve tiraja sahiptir. Yeni olan ve iyi bilinmeyen dergiler için: Derginin finansal güvencesi? AVANTAJ Güçlü finansal desteği olan organizasyonlar tarafından desteklenen dergiler

22 Yayın Kurulu Üyeleri Çalışmanızın Alanında Tanınmış Kişiler mi?

23 Prestijli dergilerin Yayın Kurulu üyeleri genellikle önde gelen tanınmış araştırmacılardır. Dergi internet sitesini ziyaret edin ve Yayın Kurulundaki isimleri gözden geçirin.

24 Yayının CV değeri Impact Factor

25 Yayının CV değeri Etki faktörü

26 Dergi Etki Faktörünü (DEF) dikkate alın. fakat aldanmayın!!

27 Dergi Etki Faktörünü (DEF) dikkate alın. fakat aldanmayın!!

28 HANGİSİ DAHA FAZLA KREDİYE SAHİP? Seçkin dergiler? Daha az göze çarpan dergiler? DEF in kötüye kullanımı ve bazı dergilerin üstünlüğü daha küçük ve İngilizce dışı dillerde yayınlanan dergileri tehdit etmektedir.

29 Düzenli olarak yayın yapan bilim adamlarına sorun: Hangi dergiler gelişmeye açık? Dergiler yüksek etki faktörüne sahip olmayabilirler. Aynı disiplindeki çoğu bilim adamı için etkileyici dergiler hangileri?

30 İTİBAR Dergi Ne Kadar Zamandır Yayınlanıyor? Her yıl yeni dergiler çıkmakta ancak süreklilikleri düşük. Dergi başarılı olsa da çoğunun elektronik veri tabanlarında listelenmesi birkaç yıl sürebilmektedir. Eğer kariyeriniz başında iseniz Yeni bir dergide yayın yapmada temkinli olunuz!

31 Kurumlar belirli dergileri sayarlar Yerel koşullar Dergi sınıflaması Hedef dergi

32 Derginin Ulaşılabilirliği

33 Ulaşılabilirlik Dergi Nerede? Kütüphane Kurumların elektronik erişim sistemleri

34 Dergi Ulaşılabilirliği / Görünürlüğü? Elektronik veritabanında yer almakta mıdır? (ISI Web of Science da indekslenmekte midir?) Seçtiğiniz araştırma alanında araştırmanızın görünürlüğünü Makale atıf sayısını Dergi online olarak mevcut mu? Sadece basılı olarak dağıtılan dergiler Çalışmaya rastlayan / okuyan insan sayısını

35 Ulaşılabilirlik / Görünürlük Okuyucusuna ihtiyacınız olan / okuyucusunu etkilemek istediğiniz dergi var mı? Daha geniş bir kitleye açık olan açık erişim bir dergi mi tercih edersiniz? Derginin indekslendiği veritabanlarının sayısı makale özetini görenlerin sayısını da belirleyecektir.

36 National or international audience? Language? Derginin Odağı (Makalenizin konusu ile ne kadar iyi eşleşmektedir?)

37 Dergi sizinki gibi konularda yazılar yayınlamakta mıdır? Eğer sizinki gibi yazılar arıyor olsanız, hangi dergilere bakardınız?

38 ODAK Derginin odağı geniş veya dar mı? Hangi disiplinlerden sıklıkla yayın yer almakta? Derginin yönelimi nedir? (Klinik veya temel?, teorik veya uygulamalı veya karışık?)

39 Derginin son sayılarına göz atın!!!

40 Derginin başvurmak istediğiniz makale tipini kabul ettiğini doğrulayın!!

41 Alanındaki çoğu kişi tarafından yeni sayısı çıktığında otomatik olarak taranan: Uzmanlık Odaklı ANA Dergiler

42 Editoryal İşlemlerin Süresi

43 Editöryal İşlem Süresi (Hakem İnceleme Dönemi) Dergi ne kadar sıklıkta yayınlanmaktadır? (Aylık dergiler, birkaç aylık dönemli dergilerden daha kısa gecikme süresine sahiptir)

44 Editöryal İşlem Süresi Yazıları alma ile yayınlama arasındaki süre nedir? Başvuru tarihi Revizyon tarihi Kabul edilme tarihi

45 Yayına Çıkma Süresi Derginin online baskısı var mı? Early View Çok hızlı yayınlamak istenirse (iki aydan kısa) Açık Erişimli Dergiler

46 Basım Maliyeti

47 Bir çok dergi ücretsiz.

48 MALİYET Başvuru ücreti, Kabul ücreti, Yayınlama ücreti (sayfa sayısı ile orantılı, renkli şekil için)

49 National or international audience? Kabul Edilme Olasılığı

50 Derginin Makale Kabul Etme Oranı Nedir? Derginin standartları yayınınızı yollamaya değer mi? Dergi çok mu seçici? (Gönderilen makalelerin çoğunu yayınlıyor mu?) Editörlerle iletişime geçilebilir. Deneyimli araştırmacılara sorulabilir.

51 Makalenizi okuması için Yakın bir meslektaşınıza / üstünüze verin. Dürüst fikir alın!!! Uygun dergi mi? Yazının kalitesi (A / B sınıf)?

52 Yayıncı / Dergi İle Önceki Deneyiminiz Diğer Yazarlardan Öneriler (Dergide yayın yapmış birisini tanıyor musunuz?)

53 Birden fazla dergi değerlendirildiğinde: Bazı kritik değişkenler son seçeneğe karar vermede yardımcı olabilir. Tek bir derginin aranan tüm özelliklere sahip olması olası değildir. Bu nedenle, hangi özelliklerin en önemli olduğuna ve hangilerinden ödün vereceğinize karar verin.

54 Makalenizin konusu derginin alanı / ilgi odağı ile eşleşiyor mu? Dergi sizin başvurmak istediğiniz makale tipini kabul ediyor mu? Dergi hedef kitleniz tarafından okunuyor mu? Dergi indekslerde ve konuya özgün veritabanlarında yer alıyor mu? Derginin online yayını var mı? Derginin etki faktörü sizin gereksinimlerinizi karşılıyor mu? Dergi meslektaşlarınız ve hakemler tarafından alanında prestijli olarak kabul ediliyor mu? Dergiye gönderilen makalelerin değerlendirme süresi nedir? Dergi yılda kaç kez yayınlanmaktadır? Yayınlama ücreti istiyor mu? İstiyor ise ne kadar? Makalenizin uzunluğu ve yapısı dergi tarafından kabul edilebilir mi?