TÜRKİYE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 2/2012

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 2/2012"

Transkript

1 TÜRKİYE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 2/ NİSAN 2012

2 28 OCAK 2012 TATCA ANKARA ŞUBESİ ÜYELERİ VE MESLEKTAŞLARIMIZIN KATILIMIYLA BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI. BU TOPLANTIDA 1 YIL BOYUNCA ŞUBE YÖNETİM KURULUNCA YAPILAN FAALİYETLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ.

3 ESENBOĞA HAVA TRAFİK MÜDÜRÜ, ACC VE KULE ŞEFİ İLE TOPLANTI 28 OCAK 2012 TARİHİNDE YAPTIĞIMIZ TOPLANTI SONUCUNDA, SIKINTI VE SORUNLARIMIZIN YÖNETİCİLERİMİZE İLETİLMESİ AMACIYLA TOPLANTI DÜZENLENDİ. YAPILAN TOPLANTIYA KATILIM ÇOK AZ OLMUŞTUR.

4 ESENBOĞA HAVA TRAFİK MÜDÜRÜ, ACC VE KULE ŞEFİ İLE TOPLANTI

5 ESENBOĞA HAVA TRAFİK MÜDÜRÜ, ACC VE KULE ŞEFİ İLE TOPLANTI BÜTÜN SORUNLARIMIZ, VE TALEPLERİMİZ AÇIKÇA DİLE GETİRİLMİŞTİR. TOPLANTI SONRASINDA DİLE GETİRDİĞİMİZ SORUNLARIMIZIN BİR KISMI MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN GİDERİLMİŞTİR.

6 ESENBOĞA HAVA TRAFİK MÜDÜRÜ, ACC VE KULE ŞEFİ İLE TOPLANTI

7 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI YAPILAN TOPLANTIYA ŞUBE YÖN. KURULU ÜYELERİ HARİCİNDE 2 ÜYEMİZ DE KATILMIŞTIR. TOPLANTIDA ANKARA`NIN SORUNLARINA DEĞİNİLMİŞTİR. (Ofis koşullarında, yaşam alanı koşullarında ve hijyen konusunda eksiklikler derlenerek çözüm için izlenecek yol belirlenmiştir.)

8 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI İSTANBUL KONTROLÖRLERİN MEVCUT DURUMU İLE OLMASI GEREKEN YENİ YAPILANMANIN ÜLKEYE VE SEKTÖRE GETİRECEĞİ FAYDALARIN, KAMUOYUNA ANLATILABİLMESİ İÇİN ÇALIŞILMASI.

9 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI ANKARA TATCA Genel Merkez ve şube yönetim kurulu temsilcileri, Ankara şubemizin düzenlediği toplantıda üyelerimizle bir araya geldi. Genel Başkan Birol Bilgin, göreve geldiğinden bu yana geçen 9 aylık sürede yapılanlar hakkında bilgilendirme konuşması yaptı.

10 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI ANKARA

11 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI ANKARA TATCA GENEL BAŞKANI İLE HER KONUDA BİLGİ ALIŞ VERİŞİ YAPILMASI, GÜNCEL KONULARIN TARTIŞILMASI İMKANI SAĞLANDI. Hava trafik kontrolörlüğü ve özlük hakları için kamuoyunda farkındalık yaratmak gerekliliği, havacılık tazminatları ödense bile mesleğimiz için daha çok çalışılarak gerekli tüm birimlerle toplantılar ve görüşmeler yapılması konuları görüşüldü.

12 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI ANKARA

13 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI İSTANBUL İSTANBUL ACC/APP VE KULE EKİP ŞEFLERİNİNDE HAZIR BULUNDUĞU TOPLANTI YAPILMIŞTIR. 1 NİSAN ÖNCESİ SON HAZIRLIKLAR GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

14 TATCA ŞUBELER ARASI TOPLANTI İSTANBUL TÜM ŞUBE TEMSİLCİLERİNİN KATILDIĞI TOPLANTIDA 1 NİSAN ÖNCESİ SON TOPLANTI YAPILMIŞ OLUP PLANLAMA SÜRECİ TAMAMLANMIŞTIR.

15 UHD BAKANI SN. BİNALİ YILDIRIM IN ANKARA ACC Yİ ZİYARETİ UHD BAKANI SN. BİNALİ YILDIRIM, UHD BAKANLIĞI MÜSTEŞARI, DHMİ GEN.MÜD. ORHAN BİRDAL VE BERABERİNDEKİ HEYET ANKARA ACC YE DAVET EDİLMİŞ VE KENDİLERİYLE GÖRÜŞME İMKANI SAĞLANMIŞTIR.

16 SESAR 4. Ulusal Koordinasyon TOPLANTISINA KATILIM Tek Avrupa Hava Sahası (SES, Single European Sky) Hava Trafik Yönetimi Araştırma (SESAR, Single European Sky ATM Research) Projesi ulusal toplantılarının dördüncü paydaş kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımıyla 03 Nisan 2012 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nün ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir

17 SESAR 4. Ulusal Koordinasyon TOPLANTISINA KATILIM SESAR 4. Ulusal Koordinasyon Toplantısında, Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği de katılımcı olarak yer almıştır. Toplantıya TATCA yı temsilen, Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Feridun ERBEN ve Derya KARACA katılmışlardır.

18 UDH Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile Görüşme

19 UDH Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile Görüşme Genel Müdürümüz Sn. Orhan Birdal ın da hazır bulunduğu, UDH Bakanımız Sn. Binali Yıldırım ile yapılan toplantıda, daha önce kararlaştırılan aşağıdaki gündem maddeleri görüşülmüştür.

20 UDH Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile Görüşme HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ ÖZLÜK HAKLARI Emeklilik iyileştirmesi icin 2 alternatif olduğu anlatılarak şu şekilde vurgulanmıştır. a. Genel İdari Hizmetler sınıfından Teknik Hizmetler sınıfına geçiş yaptırılmak suretiyle ya da b. 657 sayılı DMK nun, 36. Maddesinin bizlerede uygulanması için yasal düzenleme yapılmasıyla

21 UDH Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile Görüşme YENİDEN YAPILANMA Avrupada SSH`nde yapılanması tamamlanmayan tek ülke olarak kaldigimiz, Eurocontrol den üye ülkelere sağlanan girdi anlamında son sıralarda kaldığımız anlatılarak, idari ve mali yönden olması gereken yapı Bakanımıza aktarılmıştır.

22 UDH Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile Görüşme Havacılık Tazminatı Yurt Dışı Eğitim Onayları 657 Sayılı DMK nunda yapılacak Düzenleme

23 UDH Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile Görüşme

24 DHMİ GENEL MÜDÜRÜ SN. ORHAN BİRDAL İLE GÖRÜŞME 18 NİSAN 2012 HTK NİN MEVCUT DURUMDAN DUYDUKLARI HUZURSUZLUK İLETİLMİŞTİR. EK ÖDEMELERDE HTK NİN DİĞER GRUBUNDA YER ALMASININ MEYDANA GETİRDİĞİ RAHATSIZLIK BELİRTİLMİŞTİR. ÖZLÜK HAKLARIMIZIN DÜZELTİLMESİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIN SON DURUMU.

25 DHMİ GENEL MÜDÜRÜ SN.ORHAN BİRDAL İLE GÖRÜŞME 18 NİSAN 2012 A SINIFI KADROYA GEÇİŞ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR. PERSONEL YETERSİZLİĞİ GEN.MÜDÜR TARAFINDAN TOPLANTI SIRASINDA İSTANBUL A GEÇİCİ GÖREVLENDİRME KONUSU SÖYLENMİŞ OLUP, OLASI BİR GÖREVLENDİRMENİN ANKARA ACC İÇİN ORTAYA ÇIKARACAĞI SORUNLAR ANLATILMIŞTIR. HAVACILIK TAZMİNATLARININ SON DURUMU

26 DHMİ SSD BŞK. SN.MUSTAFA KILIÇ İLE GÖRÜŞME 18 NİSAN 2012 ANKARA ACC DE YAŞANAN FREKANS SORUNLARI, YAA RADARDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR AKTARILMIŞTIR. GEN.MÜDÜR TARAFINDAN TOPLANTI SIRASINDA İFADE EDİLEN İSTANBUL A GEÇİCİ GÖREVLENDİRME KONUSU SÖYLENMİŞ OLUP, OLASI BİR GÖREVLENDİRMENİN ANKARA ACC İÇİN SORUN OLACAĞI BİLDİRİLMİŞTİR.

27 DHMİ PERSONEL VE İDARİ İŞL. DAİRE BŞK. İLE GÖRÜŞME 18 NİSAN 2012 ÖZLÜK HAKLARIMIZIN DÜZELTİLMESİ İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALINMIŞTIR. TATCA OLARAK BİZLERİN YAPABİLECEKLERİ HAKKINDA GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNULMUŞTUR.

28 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ORGANİZASYONU PEGASUS HY İLE TATCA ANKARA ŞUBESİ İŞBİRLİĞİ VE ÇOK DEĞERLİ GÖNÜLLÜ MESLEKTAŞLARIMIZIN KATKILARI İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ORGANİZASYON. EMEĞİ GEÇEN TÜM ARKADAŞLARIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

29 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ORGANİZASYONU

30 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ORGANİZASYONU

31 GÖRSEL BASINDAKİ HABERLER HABERTÜRK (10 NİSAN 2012) CNN TÜRK (27 NİSAN2012)

32 YAZILI BASINDAKİ HABERLER

33 4NİSAN 2012 Havada trafik yoğun Türkiye genelinde havalimanlarında, mart ayında iç hat yolcu trafiği yüzde 13.2, dış hat yolcu trafiği ise yüzde 13 arttı.mart ayında, Türkiye genelinde havalimanlarında, iç hatlarda yolcu trafiği yüzde 13,2 artışla 4 milyon 766 bin 93, dış hat yolcu trafiği ise yüzde 13 artışla 3 milyon 508 bin 718 kişi olarak gerçekleşti. Doğrudan transit yolcu ile birlikte toplam yolcu sayısı 8 milyon 326 bin 783 oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nden (DHMİ) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2012 yılı Mart ayında Türkiye geneli havalimanlarına iniş kalkış yapan uçak trafiği, bir önceki yılın Mart ayına göre, iç hatlarda yüzde 10,5 artışla 47 bin 744, dış hatlarda yüzde 4,8 artışla 29 bin 792 oldu. Türkiye hava sahasından üst geçiş yapan uçak trafiği Doğu Akdeniz'de yaşanan normalleşmeye paralel olarak yüzde 2,7 artışla 22 bin 288 oldu. Üst geçiş yapan uçak trafiği birlikte, 2012 yılı Mart ayında hizmet verilen uçak sayısı toplamda 99 bin 824'e ulaştı. Mart 2012 itibariyle Türkiye genelinde havalimanlarında, yüzde 13,2 artışla 4 milyon 766 bin 93 iç hat yolcu, yüzde 13 artışla 3 milyon 508 bin 718 dış hat yolcu trafiği gerçekleşti ve doğrudan transit yolcu ile birlikte toplam yolcu sayısı 8 milyon 326 bin 783 oldu. Mart ayında toplam yolcunun 41'i İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan hizmet aldı. İlk üç aylık gerçekleşmelere göre hizmet verilen toplam uçak trafiği 272 bin 568, toplam yolcu trafiği ise 22 milyon 799 bin 725 oldu. Yolcu ve uçak trafiğindeki artışlara paralel olarak, Türkiye geneli havalimanlarında, 2012 yılı Mart ayı itibariyle yüzde 4,9 artışla, 154 bin 252 ton yük (Kargo Posta Bagaj) taşımacılığı gerçekleşti.

34 HABERTÜRK FATİH ALTAYLI ( )

35 Dikkat! Kulede direniş var! Pilotların yerdeki gözü kulağı olan hava trafik kontrolörleri haklarının verilmesi için eylem yaptı Nisan 2012 Salı, 07:10:02 Gökhan ARTAN / AHT Hava trafik kontrolörleri, 21 aydır havacılık tazminatlarını alamadıkları ve haklarının iyileşmediği iddiasıyla, pasif direniş yaptı. İsimlerini vermeyen kontrolörler, pasif direniş adını verdikleri protestoları hakkında şu bilgiyi verdi: Sorunlarımız çözülünceye kadar Türk şirketlerine, direkt rota, erken indirme, erken kaldırma gibi kuralları esneterek yapmış olduğumuz yardımları kesmiş bulunmaktayız. Bu durumdan dolayı oluşabilecek şirket yakıt maliyet zararları, ekstra rötarlar, uçuş iptalleri, eskiye göre daha uzun uçuş süreleri kaçınılmaz gözükmektedir. Pasif direnişin Türkiye deki tüm kontrolörler tarafından uygulandığı da iddia edildi.

36 Alo kule! Orada kimse var mı? Hava kontrolörleri yoğunluktan bunaldı, rötarlar hortladı 14 Nisan 2012 Cumartesi, 09:19:00 Atatürk Havalimanı'ndaki yoğunluktan bunalankontrolörler 'iş yavaşlatma' eylemi başlattı. Yaz döneminin başlamasıyla İstanbul Atatürk Havalimanı nda (AHL) uçak yoğunluğu rötarlara neden olurken, havalimanındaki güvensiz iş yoğunluğu ve tazminat kesintilerinden şikâyetçi olan kule, saha ve yaklaşma kontrolörleri de iş yavaşlatma eylemine başladı. Meydanın, pist ve eleman olarak kapasitesinin üzerinde uçak trafiğine sahip olduğunu belirten kontrolörler, yoğunluk nedeniyle uzun zamandan bu yana uçuşları riske ettiklerini ifade ettiler. Kontrolörler, Biz güvenliği ön plana çıkartırsak, iş zaten kendiliğinden yavaşlamış oluyor dedi. AHL nin günlük olarak iniş kalkış yapan ve 1200 ü bulan uçak yoğunluğuna karşı pist ve eleman olarak uygun çalışma ortamının sağlanmasının mümkün olmadığını ifade eden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, Daha fazla uçağı indirme konusunda meslektaşlarımızın üzerinde baskı oluşuyor. Sendika olarak uçuş emniyetini öne çıkartmak için iş yavaşlatma eylemine gitmeye karar verdik diye konuştu. Alınan bilgilere göre BTS nin dışında 8 sendika daha eyleme destek veriyor DHMİ EYLEM YOK DEDİ DHMİ yetkilileri herhangi bir iş yavaşlatma eylemi olmadığını ifade ederken perşembe günü de AHL de 2 saate varan gecikmeler yaşandı. E-5 TRAFİĞİ GİBİ Lodos olduğunda aynı anda iniş ve kalkışın yapılamadığı tek pistin kullanabildiği Atatürk Havalimanı'nda bu yüzden gecikmeler yaşanıyor. Kalkış için pistte hareket eden uçaklar uzun kuyruklar oluşturuyor. İSTANBUL DA YAZIN ÇALIŞMAK İSTEMİYORLAR Uçak trafiğinin sürekli olarak artmasına rağmen çalışma şartlarının iyileştirilmediğini, eksik elemanla çalışma yapıldığını öne süren AHL de görevli ismini vermek istemeyen bir kontrolör ise Yoğunluk nedeniyle uzun zamandan bu yana uçuşları riske ediyoruz. Yaz gelince kara kara düşünüyoruz, artık kimse yazın İstanbul da görev yapmak istemiyor. Biz de bu nedenle iş yavaşlatma eylemi kararı aldık. Her şeyi standartlara uygun şekilde yaptığımızda rötarlar kendiliğinden ortaya çıkıyor diye konuştu. ÇALIŞANLARA 21 AYDIR EKSİK ÖDEME YAPILIYOR AHL deki iş yavaşlatma eyleminin bir diğer nedeni ise Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) tarafından DHMİ ye dağıtılması amaçlı verilen tazminatların çalışanlara 21 aydan bu yana eksik ödenmesi olarak gösteriliyor. Uluslararası havacılık kurallarına göre hava sahası kullanımından doğan bu tazminatların tamamının çalışanlara ödenmesi gerektiğini anlatan Türk Ulaşım Sendikası yetkilisi Gürol Toker, buna rağmen 21 aydan bu yana çalışmaların sürdüğünü belirtti. YOĞUNLUK KURALSIZLIK GETİRİYOR AHL nin yanı sıra Sabiha Gökçen, Çorlu, Yenişehir ve Çanakkale havalimanlarına aynı anda yaklaşma yaptıklarını ifade eden kontrolör, Bunu karşılayacak yeterli kontrolörümüz bulunmuyor. Trafik baskısı bizi kuralsız çalışmaya itiyor. Göz göre göre uçuş güvenliğini riske etmemizi istiyorlar ifadelerini kullandı

37 HÜRRİYET UĞUR CEBECİ ( )

38 AIRPORTHABER ALİ KIDIK( ) BU YAZ ÇOK ÇETİN GEÇECEK Türk Hava Yolları için pilotların grev yapması ne kadar kabus ise hava trafik kontrolörlerinin iş yavaşlatması da havacılık sektörü için çok büyük tehlikedir. Bu tehlikenin sinyalleri yavaş yavaş alınmaya başlandı bile. İşte o yüzden diyorum ki Bu yaz çok çetin geçecek Havacılık tazminatı hem Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ın hem de DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ın en büyük sıkıntısı. Havacılık tazminatının ilk dağıtımı sırasında da çok büyük gürültü kopmuştu. Dağdaki VOR cihazını bekleyen güvenlikçiden aprondaki görev yapan personele, hava trafik kontrolöründen itfaiyecisine kadar hiç kimseyi memnun etmek mümkün olmamıştı. Yeniden yapılan düzenleme ile havacılık tazminatı yine gündeme geldi. Ancak düzenlemenin üzerinden neredeyse iki seneye yakın bir süre geçti ama henüz hiçbir şey netlik kazanmış değil. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak hassas bir konu bu. 7-8 bin DHMİ çalışanını yakından ilgilendiren bir konu Havacılık Tazminatı. Gerek Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve gerekse DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ın samimiyetlerinin asla sorgulanamayacağını söyleyebilirim. Hava Trafik Kontrolörlüğü yaparak DHMİ Genel Müdürlüğü ne kadar yükselen Orhan Birdal, tazminatın bir an önce neticelenip yaz sezonunda olası iş yavaşlatmanın önüne geçmeyi arzuladığı bir gerçektir. Her ne kadar inkar edilse bile hava trafik kontrolörlerinin içten içe eylem yapma eğilimi gün geçtikçe artıyor. Aslına bakarsanız buna eylem deme yerine prosedürleri uygulama da diyebilirsiniz. Yani kontrolörler inisiyatif alma yerine kuralları aynen uygulayarak trafiğin aksamasına yol açabilirler. Nitekim öyle de oldu. İş yavaşlatmanın hava trafik kontrolörleri açısından hukuki bir sorun ortaya koymayacağı açık. Kuralları uygulamak onları suçlu haline getirmez. Ancak böyle bir durumda hem turizmimiz hem de havayolu şirketlerimiz büyük zararlar görecek. Havada bir tur atmanın maliyetini en iyi havayolu şirketleri bilir. Şirketler bir yandan tasarruf etmek için kılı kırk yararken diğer yandan hava trafik kontrolörlerinin tazminat bahanesi ile ülkeye vereceği zarar çok daha büyük olacak. Tonlarca yakıt havada buhar olup gidecek. Havalimanlarında insanlar kriz geçirecek. Apronda uçak kuyrukları çoğalacak. Twitter hesabımda da yazmıştım. Havacılık tazminatı üç gruba göre dağıtılacak. Birinci grup seyrüseferciler. İkinci grup seyrüsefere ve diğer gruba hizmet edenler. Üçüncü grup ise beyaz yakalılar. İşte en büyük sorun beyaz yakalılarda yaşanıyor. Birinci grubun tazminatını Eurocontrol karşılayacak. İkinci grubun yarısını Eurocontrol yarısını ise hazine karşılayacak. Üçüncü grubun tazminatları ise doğrudan hazineden ödenecek. İşte bu yüzden hazine üçüncü grubun tazminat oranlarını düşük tutuyor. Bu durum Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ın hoşuna gitmiyor. Aradaki dengesizliğin çözümü için imzalanmak üzere önüne gelen belge bu yüzden imzalanmayıp yedinden düzenlensin diye hazineye iade ediliyor. Şimdi hazineden gelecek yanıt beklenirken yaz sezonu arifesinde hava trafik kontrolörlerinden gelen tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Tazminat konusu çok hassas. Bu yüzden bir kez daha belirtmek gerekir ki kontrolörler bakanlığın samimi çalışmalarını dikkate almaları gerekiyor. Yanlış anlaşılmasın hak arayışından vazgeçin demiyorum. Ülke havacılığını ve ekonomisini düşünmek gerekir diyorum. Şöyle bir dipnot ile bitirelim yazımızı. Çok sayıda mail ve twit alıyorum. Tazminat alacağız diyerek kredi çeken kontrolör veya DHMİ çalışanı olduğunu söyleyenler var. Bütün bu durumlar göz önüne alınarak tazminatın bir an önce hallolması gerekiyor. Sevgili AirportHaber okurları. Bu hafta yeniliklerle karşınızda olduk. Airporthaber in sayfaları yenilendi. Bu yenilikleri beğeneceğinizi umuyoruz. Görüş ve önerilerinizi her zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Sektörün nabzını tutan Airporthaber, yeniliklerin de öncüsü olmaya devam edecek. Hep birlikte daha güzel bir havacılık için çalışmaya devam

39 HÜRRİYET UĞUR CEBECİ ( )

40 AIRPORTHABER ALİ KIDIK( ) KONTROLÖRLER DEVRİM İSTİYOR... Geçen hafta yazmış olduğum Bu yaz çok çetin geçecek yazı DHMİ bünyesinde çok yankı buldu. Amaç personeli birbirine düşürmek olmasa bile bazı yorumcuların yorumlarından da anlaşılacağı gibi birimler arası bir sürtüşme olduğu gerçeği ile karşılaştık. Bir başka gerçeği daha ortaya çıkardı bu yazı. Kontrolörler sadece havacılık tazminatı peşinde değiller. Onlar resmen DHMİ tarihi açısından devrim istiyorlar. Aslına bakarsanız ben geçen haftaki yazımı Atatürk Havalimanı ndaki rötarlardan yola çıkıp, hem havalimanın yetersizliğini hem de bir türlü çözüme kavuşamayan havacılık tazminatını harmanlayıp her iki sorunun birlikte düşünülmesi gerektiğini vurgulamaya çalışmıştım. Oysa özellikle hava trafik kontrolörleri açısından daha derin yaraların olduğunu ortaya çıkarmış oldum bu yazıyla. Şöyle ki; Hava trafik kontrolörleri havacılığımızın olmazsa olmazı. Bir teknisyen uçağın bakımı için ne kadar önemli? Bir pilot uçağı kumanda eden yegane sorumlu olarak ne kadar önemli? Bir dispatch uçağın balansı için ne kadar önemli? İşte belki hepsi kadar hava trafik kontrolörleri de o kadar önemli ve vazgeçilmezler. Tabi hava trafik kontrolörleri derken sadece kulede çalışanlardan bahsetmiyorum. Seyrüsefercilerden bahsediyorum. Şimdi gelelim sadede. Ne istiyor olabilir bu seyrüseferciler? Doğrudan bodoslama söyleyelim; Onlar DHMİ den ayrılmak istiyorlar. Özerk bir yapıya kavuşmak istiyorlar. İnisiyatif almak istiyorlar. Bu istek işin en keskin ve en marjinal kısmı. Özerk yapı için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir çalışma yaptırmıştı. Hatta çatısı bile kurulmuştu. Ama ne oldu ise nasıl bir bilgi sunuldu ise birden rafa kalkıverdi bu düşünceler, görüşler, çalışmalar. Ayrılık meselesi kanunla belirlenecek bir durum. Dolayısıyla bu isteği koy cebe diyelim. Ama asıl istekler insani istekler. Bu isteklerin önüne en kalın duvarları, setleri çekin karşı koymak mümkün olmayabilir. Mantıksız istekler de değil bunlar. E hadi bakalım neymiş o istekler. İstanbul dan başlayalım. Personel sayısı son derece az. Hemen personel yetiştireyim dersen en az 18 aya ihtiyacınız var. Yeri gelmişken bir dipnot düşeyim. Anadolu Üniversitesi nde Hava Trafik Kontrolörlüğü okuyan ve mezun olan arkadaşlara neden bu kapılar açılmaz şaşarım. THY nasıl pilot yetiştirmek için Anadolu Üniversitesi ve THK ile anlaşıyorsa DHMİ de Anadolu Üniversitesinin bu kaynağından faydalanabilir. Branş isteyen hassas bir konu olduğu için pozitif ayrımcılık yapılabilir. Daha önce de yazmıştım. İstanbul da yüzlerce uçağa hizmet veren kontrolör ile Gazipaşa da bir uçağa hizmet veren kontrolör aynı maaşı alıyor. İstanbul da yapılacak en küçük hatanın nelere mal olacağını hepimiz tahmin edebiliriz. O halde ücret skalasına bir düzenleme getirmek gerekir. Eğer meydanlar arası farklara rağmen ücretler aynı ise riski fazla bulunan havalimanında neden çalışsın kontrolör. Torpilini bulup kaçar sakin bir havalimanına. O yüzden cazipleştirmek lazım. Bir başka sorun. Çalışma saatleri. Kontrolörler 12 saat esasına göre çalışıyorlar. Özellikle İstanbul da yılın 12 ayı, Antalya da belki 4-5 ayı, Ankara da keza 12 ay boyunca risk taşımaz mı 12 saatlik mesai. Yetkililer hemen şöyle savunacaklar. Efendim 2 saat çalışıp 2 saat dinleniyorlar mantıklı bir açıklama olabilir mi bu? Aynı iş ortamındasınız. Uyusanız sersemleşirsiniz, uyumasanız yorulursunuz. Dolayısıyla yıpranırsınız. Bir kişinin sürekli ekrana bakması ne kadar sağlıklı olabilir ki? Yıpranma demişken bu arkadaşların yıpranma oranları çok yüksek diye düşünüyorum. Dolaysıyla tıpkı askerler gibi polisler gibi yıpranma almaları gerekmez mi? Böyle bir düzenleme istemek hakkaniyetsiz mi olur? Hava trafik kontrolörleri 65 yaşına kadar çalışabilir mi? Kanuni olarak çalışabilir. Buna engel yok. Ama bu yaşa kadar çalışan bir kontrolörden ne kadar verim alabilirsiniz? Öyle bir düzenleme var ki kontrolör bugün 5000 TL maaş alıyorsa yarın emekli olduğunda bin liranın biraz üzerinde emekli maaşı alacak. Öyle bir düzenleme yapılmalı ki kontrolör emeklilik hayatını da garantiye almalı. Bana gelen bilgilere göre ek ödemeler tazminatı dağıtımında kontrolörler en alt sınıfa konulmuş. İşte bu düzenleme de kontrolörlerin canını sıkmış durumda. Stresi en yüksek durumda olan bir mesleği icra eden kontrolörlere en alt sınıf muamelesi yapılması hazmedemedikleri durum gibi görünüyor. Dahası da var ama ben uzun yazmayı sevmiyorum. Kısacası kontrolörler işletmeden ayrılmak istiyorlar. Özlük haklarının düzenlenmesini istiyorlar. Bu yönde atılacak adımları bekliyorlar. Benden söylemesi. Geçen hafta söylediğim gibi eğer bu düzenlemeleri hayata geçirecek iyi niyetli adımları görmedikleri taktirde geçen hafta söylediğim gibi bu yaz çok çetin geçecek. Kalın sağlıcakla.

41 ZAMAN ( ) Yıldırım: Kapasitesinin üzerinde çalışan havaalanlarında gecikme kaçınılmaz :35 Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Atatürk Havaalanı'nda yaşanan gecikmelerin yoğun uçak trafiğinden kaynaklandığını söyledi. Yıldırım, "Şu andaki uçak trafiği binin altına hiç düşmüyor. Ortalaması 980 civarında bir trafik var. Bu kadar yoğun, normal kapasitesinin üstünde çalışan bir havaalanında gecikmelerin olması kaçınılmazdır. O kadar işi abartmaya lüzum yok. Dünyadaki büyük havaalanlarının hepsinde gecikme var." dedi. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, sis nedeniyle Trabzon hava alanı yerine Samsun'a inen uçağının ardından karayolu ile geldiği Rize'de Gazeteciler ve Muhabirler Derneği'ni ziyaret etti. Burada basın toplantısı düzenleyen Bakan Yıldırım, Rize'de 130 yıldır konuşulan Ovit dağı tünelinin temelinin 13 Mayıs tarihinde Başbakan Erdoğan'ın katılımı ile atılacağını belirtti yılında bitirilmesi planlanan 14 bin 700 metre uzunluğundaki tünelin dünyada çift tüplü ikinci büyük tüneli olacağını ifade eden Bakan Yıldırım, Rize'de bakanlıklarının devam eden 17 projesinin yatırım miktarının 3.5 milyar liraya yaklaştığını söyledi. Atatürk havaalanında uçakların kalkış ve inişi ile ilgili yaşanan gecikmelerle ilgili bir soru üzerine Bakan Yıldırım, Türkiye'de havacılığın hükümetleri döneminde dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde büyüdüğünü, dünyada havayollarının kullanımının yüzde 3-5 oranında büyümesine rağmen Türkiye'de büyüme oranının hep çift hanelerde olduğunu söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: "Dünyadaki büyüme oranından 3-4 kat daha fazla büyüme gerçekleştirdik. Bu yüzden havaalanı kapasitelerini çok artırdık. Geçtiğimiz 9 yılda hava alanlarımızın yıllık 65 milyon olan yolcu kapasitesini 180 milyona çıkardık. Yurt içinde uçakla seyahat eden yolcu sayısı 9 milyon iken bunu da 58.5 milyona çıkardık. 6 kattan fazla artmış. Dış hatlardaki artışı da dikkate aldığımız takdirde toplam taşımacılığımız 36 milyondan 119 milyona çıkmış. Bütün bunlar 9 yılda oldu. 15 milyon vatandaşımız ilk kez uçağa bindi. THY'nin 59 uçağı vardı, şimdi 185 uçağı var. Hepsi nerede duruyor. Atatürk havaalanında. Atatürk havaalanındaki alan değişmedi yılında Atatürk havaalanında bir yıldaki trafik 8 milyon iken şu anda yıllık 37 milyon oldu. Havaalanının her şeyi aynı. Sadece bir terminale ilave ettik. Biz göreve başladığımızda Atatürk havaalanında toplam Türkiye'deki trafiğin yüzde 64'ü gerçekleşiyordu. Biz bu trafiği yaydık. Eğer yaymasaydık bugün oradaki durum çok daha vahim olurdu. Şu anda oradaki trafik yüzde 41'e geldi. Yüzde 64'den 41'e gerilemesine rağmen 8 milyondan 37 milyona çıktı. Bu kadar bir iyileştirme yaptık. Günlük trafikte havaalanının kapasitesi maksimum 600 uçak. Saatlik trafik ise civarında. Şu anda binin altına hiç düşmüyor. Ortalaması 980 civarında bir trafikten bahsediyoruz. Bu kadar yoğun, normal kapasitesinin üstünde çalışan bir havaalanında gecikmelerin olması kaçınılmazdır. O kadar işi abartmaya lüzum yok. Dünyadaki büyük havaalanlarının hepsinde gecikme var. Avrupa'da ABD' de gibin havaalanlarında aynı gecikilmeler mevcuttur. Türkiye'deki 3'üncü ülke trafikleri Afrika'dan Avrupa'dan Ortadoğu'dan gelip tekrar Avrupa'ya Uzakdoğu'ya Rusya'ya dünyanın her tarafına giden trafiğin buluşma yeri İstanbul. Başka transfer havaalanı var ama çok zayıf. Ankara, Antalya, İzmir zayıf. İnsanlar bir kere İstanbul'u görmek istiyor, buradan başka ülkelere uçak istiyor." Bütün bunların dikkate alındığında Atatürk havaalanının trafiğinin artmaya devam ettiğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen haftaki trafik artışının temel sebebi çok uzun süreli etkili olan Lodos. Güneyli rüzgarlar estiğinde havaalanı kapasitesinin yüzde 60'ı kayboluyor. Tek piste düşüyor. Nereye pistine bütün trafiği yüklemek zoruna kalıyorsunuz. Dolayısıyla bin trafik yapacakken 40 trafik yapıyorsunuz. Bu haftadan itibaren Lodos artık olmadığı için gecikilmeler yaşanmıyor. Bütün bu detayları niye veriyorum. Gecikmelerin bütün sebeplerini havaalanlarına bağlamak çok adil, insaflı bir yaklaşım değildir. Gecikmelerde herkesin katkısı var. Havaalanının şartlarını ortaya koyduk ama işletmecilik bakımından da uçak şirketlerinin sorumluluğunu göz ardı etmemek lazım." "3'ÜNCÜ HAVAALANI YAPILINCAYA KADAR SIKINTI ÇEKECEĞİZ" Türkiye'deki 25 havaalanı sayısını 47'ye çıkardıklarını, ayrıca 10 yeni havaalanı inşaatının da sürdüğünü ifade eden Yıldırım, "Bu yıl içerisinde Türkiye'nin en büyük dünyanın da ilk beş havaalanı içerisinde yer alacak muhtemelen ikinci ya da üçüncü havaalanını İstanbul'a yapıyoruz. Bunun kararını verdik. Bu yapılıncaya kadar bu sıkıntıları çekeceğiz."

42 HABERTÜRK GÜNAY ŞİMŞEK ( ) Havacılığımız neden tıkandı? 24 Nisan 2012 Salı, 11:41:05 Türkiye ilk özel havayolu şirketleriyle Turgut Özal'ın vizyonuyla 1985'lerde tanıştı. İlk kurulan özel havayolu şirketi de lale alametifarikasıyla İstanbul Hava Yolları (İHY) oldu. Fakat bu şirketi batıran da, sektöre yeni açılımlar yapamayan, Türkiye'yi ekonomik krize, çıkmazlara sürükleyen, daha sonra kendileri yok olup giden koalisyon hükümetinin Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bürokratlarıydı. İki binli yılların ANAP, MHP, DYP, DSP gibi partilerinin hiçbirinde Özal vizyonunun cüzü bile olmadığından, havacılık sektörü seksenli yıllarda ilk atılan adımlarla ilerlemeye çalıştı yıllarını inceleyin, ne demek istediğimi gayet açık bir şekilde göreceksiniz. Havacılığımızın tıkandığı şu günlere gelirsek, AK Parti dönemi, şüphesiz her açıdan açılımların, büyümelerin, hayalleri zorlayan projelerin, hatta birçok şeyde tahayyül edemeyeceğimiz değişimlerin ve gelişmelerin fişeğinin atıldığı bir süreç olarak hafızalarımıza kazındı. Bu sayede yurtdışında hem itibarımız arttı, hem de özgüvenimiz. Tek başına Türk Hava Yolları'nın (THY) bu büyüklüğe ulaşması, dünyada parmakla gösterilen havayollarından birisi haline gelmesi bile meramımı kısadan anlatmaya yetiyor, hatta artıyor. Fakat havacılık sektörünü düzenleyen, denetleyen, hüküm koyan, yasa çıkaran tarafına, bürokrasisine, ilgili kurumlarına ve özelde Ulaştırma Bakanlığı'nın çalışmalarına baktığımızda, iki binli yılların damgasını taşıyacak bir dönüşümden ve vizyondan bahsetmemiz çok zor. Doksanlı yılların Ulaştırma Bakanlığı ile DHMİ'sinin vizyonu, çalışma şekli günümüzde de aynen devam etmektedir. Bence şu an Atatürk Havalimanı'nda yaşanan asıl mesele de budur. Geleceği planlayamamak, öngörüde bulunamamak ve vizyon koyamamak. THY iyi bir performansla, fakat Türk havacılığının hava tarafında diğer havayolları ve hava trafiğiyle tek kanatlı olarak büyüdü. Havacılığın kara tarafı DHMİ ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ise aynı şekilde büyümek bir kenara, büyüyenlere de destek olmaktan öteye hep engeller çıkararak günümüze geldi. Buradan öteye gitmesi ise söz konusu değil. Kanaatimce havacılığın bu tarafına bir AK Parti Hükümeti kaşesinin vurulması için vizyon çalışması yapılması gerekir. Bunu da bu aşamada, bakanlık boyutlarını aştığı için ancak ve ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapabilir. DHMİ ÖZEL, SHGM ÖZERK OLMALI Hava meydanlarının işletmesine ve hava seyrüsefere müdahil olan DHMİ'nin bu yapısı problemli. Eurocontrol'den gelen paralar bile hava trafik kontrollerine dağıtılamıyorsa ve bunun için yıllardır çözüm bulunamıyorsa bu yapıda problem olduğunu tartışmaya gerek yok. Ya DHMİ de THY gibi bir yapıya kavuşturulup, çalışanlarının gelirleri ve nitelikleri sektörün seviyesine çıkarılmalı, ya da özelleştirilme dahil olmak üzere yeni ve doğru yönetim formülleri bulunmalı. (Münih Airport örnek alınabilir.) Zira dünyada bu yapıda bir meydan ve seyrüsefer işletmeciliği yok. SHGM ise kesinlikle sektörün tüm kurumlarına hükmedecek şekilde ve bakanlığın dışında bir otorite olarak Başbakan Erdoğan'a bağlı yapılandırılmalı ve gelir sorunu ortadan kaldırılarak kaliteli personel istihdamının önü açılmalıdır. (ABD'nin FAA ve NTSB gibi kurumları çalışmalarda referans olabilir.)çünkü bu haliyle havacılığımız Ankara'dan daha fazla yönetilecek gibi değil. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'a fazla haksızlık etmeyelim, ancak dünyada ve özellikle dünyanın Doğu yarımküresindeki havacılık hareketlenmelerinden, büyümelerinden ülkemiz de nasiplendi. Bu dönem iyi yönetildi. Çin, Hindistan ve bazı Ortadoğu ülkelerini havada büyümede takip ettik. Havacılığın küresel büyümesinde bize düşeni almayı başardık, ama nasıl? Özel havayollarına daha önceki dönemlerde olmayan oranda iç hatlarda uçma özgürlüğü verildi ve iç hat pazarı rekabete açılarak ucuzladı. THY BU TIKANIKLIĞI NASIL AŞAR? Atatürk'ü yüzde 70 oranında kullanan THY'nin daha fazla büyümesi, kaliteli hizmet verebilmesi, rakipleriyle yarışması maalesef giderek zorlaşıyor. Tek merkezinin bu denli yoğun olması ve büyümesini engellememesi için THY'nin Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ'den bağımsız düşünmesi gerekir. Bunun tek çıkar yolu da mecburen ikinci HUB (merkez) yani İstanbul'a alternatif bir meydan. (Alman Lufthansa yakında 3. HUB'ını açacak. İncelenebilir.) Ankara ideal gibi görünüyor. İstanbul'a üçüncü meydan tartışmaları THY'yi sadece geri götürür, ayrıca sıkışınca meydan düşünmek vizyonsuzluktur. Bu durumda ya Atatürk'ü hızlı bir şekilde yeni pist, uçak park alanlarıyla büyütüp, geliştirip, işletmeciliğini Avrupa seviyesine çekeceksiniz, ya da ikinci HUB'ı bulacaksınız. Başka çözüm yok. Aksi takdirde THY ve Türk sivil havacılığı, vizyonsuzluğa kurban olacaktır.

43 SÖZ SİZDE TEŞEKKÜRLER TATCA ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

44 TÜRKİYE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 2/ NİSAN 2012