MEME KANSERİ VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2009

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MEME KANSERİ VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2009"

Transkript

1 MEME KANSERİ VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2009

2 KANSER NEDİR? Kanser; Hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu yakındaki ve uzaktaki başka organlara yayılarak tedavi edilmediği takdirde hastayı ölüme götüren bir hastalıktır.

3 MEME KANSERİ NEDİR? Meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşur. Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin kontrol dışı olarak çoğalmaları ve vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya devam etmelerine meme kanseri denir.

4 MEME KANSERİ Meme kanseri sık rastlanan, erken tanı konduğunda tedavi edilebilme şansı olan bir hastalıktır. Erken tanı rutin muayeneler ve taramalar sayesinde konur. Meme kanseri tanı ve tedavisinde birçok branştan sağlık personeli birlikte çalışır.

5 GENEL BİLGİLER eme kanserinde çoğunlukla ilk belirti ele gelen kitledir. anı için mamografi,usg,ve bazen MRI tetkiklerinden faydalanılır. eme kanserinin kesin tanısı biyopsi ve patolojik doğrulama ile konur. iyopsi sonucu kanser teşhisi konursa tüm vücut taraması ile hastalığın meme dışına yayılıp yayılmadığı saptanır.

6 MEME KANSERİNDE TEDAVİ Kemoterapi Hormon Tedavisi Cerrahi Radyoterapi Tetkikler sonucu kanserin durumuna göre cerrahi tedavi, kemoterapi, hormonoterapi ve radyoterapi planlanır Kanser tekrarlayabilen bir hastalıktır, hastaların takibi düzenli kontrollerini yıllarca yaptırmaları çok önemlidir.

7 Kadınlarda en sık görülen kanserdir (Tüm kadın kanserlerinin %32 sini oluşturur) ve kanserden ölüm nedenlerinin başında gelmektedir.

8 MEME ve KANSERİNİN ÖZELLİKLERİ Meme görünür ve kolay değerlendirilir bir organdır. Kanserleri belirti ve bulgu olarak çeşitlilik gösterir.

9 MEME KANSERİ OLMA RİSKİNİ ARTTIRAN ETKENLER Kadın olmak (Kadın/Erkek :99/1) Yaş : yaştan sonra risk artar Aile öyküsü : Birinci derece yakınlarında Meme Kanseri görülmüş ise risk artar. Geçirilmiş Meme Kanseri öyküsü Selim meme hastalıkları öyküsü; selim meme lezyonları meme kanseri gelişme riski bakımından farklılık gösterir, gerekli kontroller için doktorunuza danışmanız gerekir.

10 MEME KANSERİ OLMA RİSKİNİ ARTTIRAN ETKENLER Erken adet görme ( menarş) ( 12 yaş öncesi) Geç menopoz(50 yaş sonrası) Hiç doğum yapılmaması İlk doğumun geç yaşta (30 yaş üstü) yapılması Emzirmeme Yüksek yağlı diyet alımı Obezite - şişmanlık Fazla miktarda alkol kullanımı Sigara kullanımı Uzun süre hormon kullanımı (Oral kontraseptif, HRT, tedavi amaçlı) Doktorunuza danışınız. Düşük hikayesi Olguların %75 inde herhangi bir risk faktörü söz konusu değildir.

11 MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ Meme veya koltukaltında ele gelen kitle (şişlik) Meme başı değişiklikleri ( çöküntü-içe gömülme) Meme başından akıntı gelmesi (bulanık yada kanlı) Meme başında veya meme derisi üzerinde çekilme Meme cildinde portakal kabuğu görüntüsü

12 MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ(Devam) Memede şekil ve simetri bozukluğu Göğüs uçlarının farklı yöne bakması Memede şişme ve kızarıklık Meme başında iyileşmeyen yara. Ağrı.

13 MAMOGRAFİ Mamografide X ışını kullanılarak her iki meme 2 pozisyonda görüntülenir. İnceleme yapılırken memeler sıkıştırılır(kompresyon), doku kalınlığı azalır, ışının memede katedeceği yol azalır ve filmin kalitesi artar. Mamografi ile tümörlerin %80-90 ı klinik olarak saptanabildiğinden 2 yıl önce görüntülenebilir. Gerektiğinde mamografi yanında USG,MRI gibi diğer görüntüleme yöntemlerinden de faydalanılır.

14 KETEM 81 ilde kurulmuş olan KETEM lerde (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) Kadınlarda Meme Kanseri Tarama Programı kapsamında yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi KETEM lerde yapılmaktadır.

15 MEME POLİKLİNİKLERİ İstanbul da 12 Eğitim ve Araştırma hastanesinde Meme faaliyet göstermektedir. Meme Hastalıkları Polikliniklerine Genel Cerrahi,Patoloji ve Radyoloji branşları birlikte çalışarak hizmet vermektedirler.

16 MEME POLİKLİNİKLERİ BULUNAN HASTANELER Dr Lütfi Kırdar Kartal EAH Haydarpaşa Numune EAH Ümraniye EAH Şişli Etfal EAH İstanbul EAH Fatih Sultan Mehmet EAH Okmeydanı EAH Taksim EAH Haseki EAH Göztepe EAH Vakıf Gureba EAH Bakırköy Dr Sadi Konuk EAH

17 MEME KANSERİNDEN KORUNMA Yaşam Tarzı Düzenlemesi (fiziksel aktivitenin arttırılması, alkol alımının azaltılması, düşük yağlı beslenme ve sigaradan uzak durulması, emzirmenin özendirilmesi)

18 MEME KANSERİ RİSKİNİN AZALTILMASINDA Sağlıklı beslenme (sebze ve meyveden zengin) Şişmanlığın engellenmesi, yağlı diyetin azaltılması, sebze meyve tüketiminin arttırılması gibi beslenme alışkanlıklarının kazanılması Hafif egzersiz yapılması (haftada 4 saat) Süt çocuğu varsa emzirme Alkol ve sigara kullanımının bırakılması Stresten uzak durulması Uzun süre hormon kullanılmaması

19 Meme kanserinde ölüm oranını düşürmek ve kaliteli yaşam elde etmenin en iyi yolu Erken Tanı ve Erken Tedavidir.

20 ERKEN TANI YÖNTEMLERİ Kadının yaşına göre; a.kendi kendine meme muayenesi(kkmm) b.klinik muayene c.mamografi UYGULANIR.

21 TANI YÖNTEMLERİ YAŞ GRUBU YÖNTEM UYGULAMA SIKLIĞI Yaş Kadınlar Yaş Kadınlar 50 Yaş ve Üzeri Kadınlar KKMM Klinik Muayene KKMM Klinik Muayene Mamografi KKMM Klinik Muayene Mamografi Her Ay Yılda Bir Her Ay Her Yıl 40 yaşta 1 Kontrol Mamografisi ve 1-2 yıl arayla Mamografi Her Ay Her Yıl Her Yıl

22 Doktora Başvurun(1) 1. Her iki memenin şekil ve büyüklüğünde bir farklılık 2. Meme başlarında veya meme derisinde olağan dışı kızarma 3. Meme başlarının görünümünde farklılık (asimetri) 4. Meme üzerindeki toplardamarlarda aşırı belirginleşme (varis gibi)

23 Doktora başvurun (2) 5. Meme başında içe çekilme 6. Meme derisi üzerinde içe çekilme, küçük çukurluk (gamze gibi) 7. Meme başında kabuklanma, pullanma (ekzama gibi) 8. Memede veya koltukaltında, köprücük kemiği üzerinde ele gelen şişlik Bunlardan en az birini tespit ederseniz hemen bir doktora başvurun.

24 MEME KANSERİNİN ERKEN TANISINDA EN ETKİLİ ARAÇ; KENDİ ELLERİNİZDİR.

25 KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ Her bir meme için 5 dakika Her iki memenin incelenmesi ve dokunulması toplam 10 dakika

26 Olağan Dışı Kitle Elinize Gelirse Doktora Başvurun. Her ay yapacağınız kendi kendinize muayene ile memelerinizin yapısını daha iyi tanıyacak ve elinize gelen sertlik ya da şişliğin olağan ya da olağan dışı olduğunu ayırt edebileceksiniz.

27 KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ 20 yaşında başlanır. Her ay, adet başlangıcından bir hafta (5-7gün) sonra yapılır. Menopoz döneminde iken veya hiç adet görülmüyorsa her ayın aynı günü yapılır. Gebelik döneminde de muayeneye devam edilir, emzirende muayene emzirdikten sonra yapılır.

28 UNUTULMAMALIDIR Kİ; 20 yaşına gelen her kadın her ay KKMM (kendi kendine meme muayenesi) yapmalı ve yılda bir kez Her kadın, risk faktörü (ailede kanser olması vb.) yoksa; 40 yaşında bir kontrol mamografisi, yaş arası 1-2 yıl aralarla mamografi 50 yaşından sonra ise yılda bir mamografi çektirmelidir. Ailede meme kanseri varsa, hastalığın ortaya çıktığı yaştan 5-10 yıl önce mamografi çekimine başlanmalıdır.

29 Tedavide başarı sağlamada en önemli etken, hastalığın erken evrede yakalanmasıdır.

30 TEŞEKKÜRLER..

ÖZEL BİR HASTANEDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNE BAĞLI ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ KONUSUNDA BİLGİ VE UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI

ÖZEL BİR HASTANEDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNE BAĞLI ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ KONUSUNDA BİLGİ VE UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI ÖZEL BİR HASTANEDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNE BAĞLI ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ KONUSUNDA BİLGİ VE UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI Uzm. Hem. Aysun ÇAKIR GİRİŞ Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 3 / Sonbahar 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

03125656021-50554144745055414474

03125656021-50554144745055414474 TARAMA SONRASI SÜREÇ Dr.A.Serdar KARACA T.H.S.K Kanser Daire Başkanlığı 03125656021-50554144745055414474 karacaahmetserdar@gmail.com 1 Balık tutuyoruz ama kanser olacak mıyım acaba? 2 3 Cancer Death Rate

Detaylı

ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI

ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üroloji Kliniği Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Yöneticisi Böbrek ve üreter taşları

Detaylı

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI KALP VE DAMAR SAĞLIĞI Prof. Dr. ALĠ KUTSAL Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Kliniği ANKARA Kalp hastalıkları, inme ve diyabet

Detaylı

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ AİLE HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Yrd. Doç.Dr. E. Melih ŞAHİN EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ,

Detaylı

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 03 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ Tip1 diyabet Diyabet insülinin

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME REHBERİ ve VEREMLİ HASTALARIN HAK ve SORUMLULUKLARI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME REHBERİ ve VEREMLİ HASTALARIN HAK ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME REHBERİ ve VEREMLİ HASTALARIN HAK ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALARI ile HASTA

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

Prostat bezi erkeğin üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Mesanenin. altında, rektumun (makat) önünde yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir bezdir.

Prostat bezi erkeğin üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Mesanenin. altında, rektumun (makat) önünde yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat nedir? Ne işe yarar? Prostat kanseri nedir? Prostat kanserinin nedenleri nelerdir? Kimler risk altındadır? Prostat kanserinin belirtileri nelerdir? Erken teşhis mümkün müdür? Teşhis nasıl koyulur?

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

OSTEOPOROZ. Prof. Dr. Semih AKI İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

OSTEOPOROZ. Prof. Dr. Semih AKI İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı OSTEOPOROZ Prof. Dr. Semih AKI İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı OSTEOPOROZ NEDİR? Osteoporoz; vücudumuzdaki tüm kemikleri (iskeletimizi) etkileyen sistemik bir hastalıktır.

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

TEDAVİ GÖRMÜŞ BAŞ BOYUN KANSERLİ HASTALARDA DİŞHEKİMİNİN YAKLAŞIMI

TEDAVİ GÖRMÜŞ BAŞ BOYUN KANSERLİ HASTALARDA DİŞHEKİMİNİN YAKLAŞIMI T.C. Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı TEDAVİ GÖRMÜŞ BAŞ BOYUN KANSERLİ HASTALARDA DİŞHEKİMİNİN YAKLAŞIMI BİTİRME TEZİ Stj. Dişhekimi Gülter Devrim AKYOL Danışman Öğretim

Detaylı

Akut intermitan porfiri, variegate porfiri, ya da kalitsal koproporfiri bulunan hastalar ve ailelerine yönelik bilgiler.

Akut intermitan porfiri, variegate porfiri, ya da kalitsal koproporfiri bulunan hastalar ve ailelerine yönelik bilgiler. For patients and families For healthcare professionals Drugs and porphyria About EPI For patients and families AKUT PORFIRI Akut intermitan porfiri, variegate porfiri, ya da kalitsal koproporfiri bulunan

Detaylı

YENİDOĞAN SARILIĞI. Doç. Dr. Ayşegül Zenciroğlu. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği

YENİDOĞAN SARILIĞI. Doç. Dr. Ayşegül Zenciroğlu. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği YENİDOĞAN SARILIĞI Doç. Dr. Ayşegül Zenciroğlu Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Yaşamın ilk 28 gününe "yenidoğan dönemi" denir. Bu dönemde

Detaylı

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ümmü YILDIZ FINDIK AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı

ŞEKER HASTALIĞI-DİYABET. Uzm. Hemşire Seval GÜNDOĞDU

ŞEKER HASTALIĞI-DİYABET. Uzm. Hemşire Seval GÜNDOĞDU ŞEKER HASTALIĞI-DİYABET Uzm. Hemşire Seval GÜNDOĞDU Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir? Kandaki şeker (glukoz) miktarının çok fazla olduğu kronik (uzun süreli seyreden) bir hastalıktır Enerji kaynağı olarak

Detaylı

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. Ali AKBEN Nörolojik Hastalıklarda TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. ALİ AKBEN 1 957 yılında Kahramanmaraş ta doğan Ali Akben; ilk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi

Detaylı

Bizde Böbrek Kanseri var

Bizde Böbrek Kanseri var 2011 Baskısı Böbrek Kanseri Derneği Sunar... Bizde Böbrek Kanseri var Hastalar ve aileleri için pratik bir rehber. Böbrek Kanseri Derneği KidneyCancer.org ÖNSÖZ Hastalar, aileleri ve bakıcıları için hazırlanmış

Detaylı

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI TIBBİ ONKOLOJİ BİLİM DALI. Dr. İrfan ÇİÇİN. Tez Yöneticisi Doç. Dr.

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI TIBBİ ONKOLOJİ BİLİM DALI. Dr. İrfan ÇİÇİN. Tez Yöneticisi Doç. Dr. T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI TIBBİ ONKOLOJİ BİLİM DALI Tez Yöneticisi Doç. Dr. Hakan KARAGÖL HORMON RESEPTÖRÜ NEGATİF VE HER-2 NEGATİF MEME KANSERLİ HASTALARLA HORMON

Detaylı

ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ

ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ Sayın hastamız, Bu broşür ile hastalığınız hakkında merak ettiğinizi düşündüğüm bazı sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım. Üveit hastalığı uzun süreli tekrarları olabilen

Detaylı

Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI. Hasta Bilgilendirme Formu

Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI. Hasta Bilgilendirme Formu Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI Hasta Bilgilendirme Formu 2 Nörovasküler Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu BEYİN ANEVRİZMALARI Hasta Bilgilendirme Formu 3 Beyin Anevrizması

Detaylı