TED EGE KOLEJİ ANASINIFI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TED EGE KOLEJİ ANASINIFI"

Transkript

1 TED EGE KOLEJİ ANASINIFI Sevgili Velilerimiz, Bildiğiniz gibi sizleri bilgilendirmek ve eğitim programımızın akışına katmak amacıyla her ay veli bülteni göndermekteyiz. Özellikle okul-aile işbirliğini sağlamak, çocukların sorumluluk becerilerini geliştirmek amacıyla hafta sonları bazı önerilerde ve isteklerde bulunuyoruz. Bunları takip ederek bizlere yardımcı olmanızı ve öğrencilerimizin görevlerini yerine getirmelerini sağlamanızı rica ediyoruz. Sizlere bu ay için birkaç notumuz var: Her yıl olduğu gibi bu yılda öğrencilerimizin arasında hediye çekilişi yapılması planlanmaktadır. Aralık ayının ilk haftası yapılacak olan hediye çekilişinin sonuçları o hafta sonu sizlere gönderilecektir. Alınacak hediyelerin en geç 22 Aralık 2013 Pazartesi günü gönderilmesi önemlidir. Yapacağımız küçük bir yeni yıl kutlamasıyla öğrencilerimiz hediyelerini birbirlerine vereceklerdir. Fiyat aralığı TL dir. Aralık ayında Aralık Haftası Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. Tutumlu olmak, israf etmemek, eşyalarımızı iyi kullanmak gibi konuları pekiştirmek amacıyla etkinlikler yapmayı planlamaktayız. Öğrencilerimizin tutumlu olmalarını evde de desteklemek amacıyla Kumbara etkinliği yapmayı düşündük. Bunun için evde çocuğunuza ait bir kumbaranın olması (kendinizde bir kumbara tasarlayabilirsiniz) ve 3 hafta boyunca düzenli aralıklarla öğrencilerimizin kumbaraya bozuk para biriktirmelerini desteklemenizi rica ediyoruz. Kumbaralarını arkadaşlarına göstermek üzere 29 Aralık Pazartesi günü okula getirebilirler. Yerli Malı kutlama etkinliğimiz ile ilgili bilgiyi sizlerle daha sonra paylaşacağız. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler Okulumuzun tüm öğretmenlerinin gününü kutlamak için yapılan çerçeveye katkıda bulunduk.

2 ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER? ( Doğruyu söyleyemiyorum! ) Birçok çocuk gelişim evrelerinde yalan söyler. Doğruyu söylemeyi öğrenmek kadar yalan söylemeyi öğrenmek de onların gelişimlerinin evresidir. Çocuklar genellikle dikkat çekmek, bir şeyi örtbas etmek ve anne-babalarının tepkilerini ölçmek için ya da bir durumu manipüle etmek için yalan söyleyebilirler. SORUNUN ÖNLENMESİ - ÇOCUĞUNUZU GERÇEĞİ SÖYLEME KONUSUNDA CESARETLENDİRİN: Doğruyu söylemen çok hoşuma gitti. Bana doğruyu söylediğin için teşekkür ederim. deyin. - DOĞRUYU SÖYLEME KONUSUNDA ÖRNEK OLUN. - DOĞRUDAN EMİN OLMAK İÇİN KONTROL EDİN: Çocuğunuza Ödevin bitti mi? diye sormak yerine ödevini görmek isteyin. Bu davranış çocuğunuza kontrol edileceğini gösterdiğinden, hem ödevini düzgün yapmasını sağlar, hem de sonucundan çekindiği için yalan söylemez. - YAŞAMDAN ÖRNEKLER VEREREK DOĞRUYU SÖYLEMENİN YARARLARINI ÖĞRETİN. SORUNUN ÇÖZÜMÜ Ne Yapmalı? - ÇOCUĞUNUZU YALAN SÖYLERKEN YAKALARSANIZ SAKİN DAVRANIN: Aşırı tepki göstermek çocuğunuzun sizin öfkenizden korunmak için yalan söylemeye devam etmesini sağlar. - Çocuğunuza yalan söylerse ÇOK ÜZÜLECEĞİNİZİ ve HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAĞINIZI ve bunun olmasını istemeyeceğini söyleyebilirsiniz. Evde neyin kabul edilir neyin kabul edilemez olduğunu ve kurallarınızı kesin bir şekilde belirtirseniz ve kurallar kesin olursa çocuğunuz da kabul edilebilir olan davranışlar üzerinden hareket edecektir. - DOĞRUYU SÖYLEME ALIŞTIRMASI YAPIN: Çocuğunuz yalan söylediği zaman Hadi doğruyu söylemek nasıl olur bir görelim. Şimdi bana lütfen Topu eve doğru atıyordum, cama geldi ve kırıldı de. diyebilirsiniz. Çocuğunuz size dürüst davrandığında onu övün, onu ne kadar sevdiğinizi, dürüst olduğu için övündüğünüzü, dürüst olmanın önemini vurgulayın. Ne Yapmamalı? YALAN SÖYLEDİĞİ İÇİN ÇOCUĞUNUZU SUÇLAMAYIN: Yalancı etiketi yapıştırılmış bir çocuk, bu etiketin gereklerini yerine getirecektir, çünkü yaptığı işin kendini yansıttığına inanır. Yalan söylediği zaman şaka yapmayın ya da gülmeyin. SORU SORMAYIN: Cevabını bildiğiniz sorular sormayın. Çocuklar yakalanmayacaklarını düşündükleri zaman yalan söyler. YALANLARI KİŞİSEL SALDIRI OLARAK ALGILAMAYIN: Çocuklar ana-babalarını saymadıkları için yalan söylemezler. Sizin tepkiniz ne olacak diye sınarken ayıbı yüzüne vurulmasın diye yalan söylerler. Sadece kendisi olduğu için onu sevdiğinizi çocuğunuzun anlamasına yardımcı olun. Yalanın sonucunun güveni öldürdüğünün anlaşılmasını sağlayın. Yalan söylediği konu üzerinde konuşulmalı, yalanın ileride ona zarar verebileceği anlayabileceği şekilde ve örneklerle anlatılmalıdır. Onun kendine güvenmesini sağlayacak sorumluluklar verilmeli. Çocukla sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurup, onun kendini özgürce ifade edebilmesi sağlanmalı. Bunun içinde onu dinlemeli, yargılamadan ilişki kurmaya çalışılmalı. Kesinlikle başka çocuklarla ya da kardeşlerle kıyaslamamaya özen gösterilmeli.

3 Birinci hafta beyaz krepon kağıtları,peçete,pamuk ve artık beyaz kağıtları bükerek büyük kardan adam oluşturuyoruz.grupça yapacağımız bu etkinlikte el kaslarımızı geliştiriyoruz.ikinci ve üçüncü hafta artık karton, mukavva, tel vs.malzemelerden soyut şekiller tasarlıyoruz ve üzerini metalik sprey boya ile renklendiriyoruz.böylece yaratıcı düşünme becerisi ve problem çözme becerisi kazanıyoruz.dördüncü hafta sevdiğimiz yiyecekler nelerdir? konuşuyoruz ve renklifon üzerine pastel tekniği ile resmini çizip boyuyoruz. Hafta sonu etkinliği: Siyah fon üzerine pamuk ve peçete ile kardan adam oluşturabilirsin. Bu ay müzik dersinde Köpeğim ve Yeni Yıl şarkılarını öğrenip danslarla bütünleştirerek şarkımızı söyleyeceğiz. Enstrümanları öğrenip kendi enstrümanlarımızı oluşturacağız. Zıp Zıp oyununu oynayarak notaları öğreneceğiz ve kendi ezgimizi oluşturacağız. Hafta sonu etkinliği: Köpeğim şarkısını ailene söyleyebilirsin. Bu ayki ilk seramik etkinliğimizde beyaz seramik çamuru kullanarak elle şekillendirme tekniğiyle elma yapıyoruz. Seramik şekillendirme çubukları kullanarak şekillendirmeye kolaylık sağlıyoruz ve çalışmalarımızı kurutup fırınlıyoruz. Fırınlandıktan sonra seramik boyaları kullanarak fırçayla renklendirme yapıp etkinliği tamamlıyoruz. İkinci seramik etkinliğimiz de beyaz seramik çamuru kullanılarak kalıpla şekillendirme yapıyoruz ve yeni yıl konulu çam ağacı etkinliği yapıyoruz. Fırınlayıp seramik boyarlıyla renklendiriyoruz Hafta sonu etkinliği: Yeni yıl ağacı çalışmasını oyun hamuruyla da yapabilirsin. Aralık ayının ilk haftası KidPix programında kış mevsimi ile ilgili boyama çalışması yapıyoruz. İkinci hafta yine aynı programda evin bölümlerinden istediğimiz bir tanesini seçip boyuyoruz ve sticker menüsünden odaya ait eşyaları uygun yerlere yerleştiriyoruz. Üçüncü hafta paint programında ailemizden istediğimiz bir bireyin resmini çiziyoruz. Son hafta KidPix programında çam ağacı boyayıp yılbaşı süsleriyle süslüyoruz. Hafta sonu etkinliği: Ailen ile birlikte Paint programında yeşil ve kırmızı renkleri kullanarak yeni yıl resmi yapabilirsin.

4 Birinci hafta kuvvet ve denge becerimizi geliştirici çalışmalar yapıyoruz,ayı yürüyüşü yapıyoruz mekik ve ters mekik çekiyoruz, çizgiler üzerinde yarışmalar yapıyoruz, Kuvvet ve denge becerimizi geliştiriyoruz. İkinci hafta şeytan merdiveninde çeşitli adımlamalarla açılara dikkat ederek geçiyoruz, araları açık yerleştirilen kukuletalar arasında uzun adım koşu yarışmaları yapıyoruz. Dengemizi ve esnekliğimizi geliştiriyoruz. Üçüncü hafta çapraz yerleştirilmiş kukaların arasından slalom yaparak geçiyoruz, hızımızı kesmeden boseballdan çift ayak sıçrıyoruz ve mindere atlıyoruz. Patlayıcı kuvvet ve sürat becerimizi geliştiriyoruz. Dördüncü hafta salonda yere gözlerimiz kapalı bir şekilde yatar ve öğretmen elindeki zili çaldığı anda kalkıp koşmaya başlarlarız, zil yerine başka bir ses çıkardığında kalkanlar diskalifiye olur, Reaksiyon zamanımız ve dikkat becerimiz geliştiriyoruz. Hafta Sonu Etkinliği: Mekik çekme hareketini ailenle paylaşabilirsin. Bu ay Yoga dersinde Savaşçı 1 ve Savaşçı 2 duruşlarını öğreneceğimiz hikayeyi dinleyerek, yeni duruşları çalışıyoruz. Ağaç, kedi, köpek, çiçek, köprü, yarım sandviç duruşlarını tekrar ediyoruz. Yeni Yıl Partisi isimli hikayeyi okuyarak, yoga duruşlarıyla hikayeyi canlandıracağız. Güneşe Selam serisinde yer alan duruşları tek tek çalışmaya devam ediyoruz. Isınma çalışmalarında artık güneşe selam serisini kullanıyoruz. Hafta Sonu Etkinliği: Güneşe Selam serisini ailene nasıl yapacaklarını göstererek anlatır mısın? Bu ay 3. ünitemiz olan TEDdy s Family and House a başlıyoruz. Family Members: Mom (anne), dad (Baba), brother (erkek kardeş), sister (kız kardeş), baby (bebek), family (aile) House: Livingroom (oturma odası), bedroom (yatak odası), bathroom (banyo), kitchen (mutfak) Furniture: Sofa (koltuk), bed (yatak), bath (küvet), fridge (buzdolabı), television (televizyon), telephone (telefon), toilet (tuvalet), window (pencere), door (kapı) Preposition: in (içinde) Bu ünite boyunca şekilleri, renkleri tekrar edeceğiz ve black (siyah) rengini öğreneceğiz. Who is she? She is my (mom). This is a (kitchen) Where is telephone? It s in the livingroom kalıplarını çalışacağız. Hafta Sonu Etkinliği: Ailenle My House şarkısını dinleyebilirsin.

5 Dal üstünde al yanaklı oğlan (elma) Yemyeşil yaprakları var, Yiyenleri güçlü yapar. (ıspanak) Kat kat çiçek, Yemeği yenecek. (Karnabahar) Yazın giyinir, Kışın soyunur. (Ağaç) Kat kat katmer değil, Biraz gözleri yakar Yenir ama meyve değil. (Soğan) Bir bacağım var, Bir de şapkam. (Mantar) Yol üstünde kırmızı bahçe. (Domates) Yer altında sakallı dede. (Pırasa) Alçacık boyu var, Mor kadifeden donu var. (Patlıcan) Salkımda tane tane, Tadı da pek şahane. (Üzüm) Hayvanların yuvası, Ağaç doludur orası. (Orman) Benim bir kızım var, Entarisi kırmızı, Mantosu yeşil, Düğmeleri kara. (Karpuz) Altı deri, Üstü deri, İçinde bir avuç darı. (İncir) Sarı sarı sarkar, Düşerim diye korkar. (Armut) Küçücük fıçıcık, içi dolu turşucuk.(limon) Sarı tavuk dalda yatar, Dal kırılır yerde yatar. (Ayva) Çarşıdan aldım bir tane, Eve geldim bin tane. (Nar) Kayalardan ezilir, Yeryüzüne dökülür, Yetiştirmek için bitkiler, Oraya dikilir. (Toprak) Ağacın parçasıdır, Rüzgar ile sallanır, Rengi yeşildir ama, Sonbaharda sararır. (Yaprak) Mis gibi Kokar, Etrafa güzellik saçar. (Çiçek) Burnum turuncu, Kuyruğum yeşil. (Havuç) Yer altında, Turuncu minare. (Havuç) RENKLER SEBZELER MEYVELER (ŞARKI) Sebzeler meyveler faydalılar lezzetliler, Sebzeler meyveler ne güzeller renga renkler, Kırmızı kırmızı, elma çilek kırmızı, kıpkırmızı kırmızı, domates nar kırmızı sarı sarı sapsarı, limon ve mısır sarı sarı sarı sapsarı, ayva sarı muz sarı Sebzeler meyveler faydalılar lezzetliler, Sebzeler meyveler ne güzeller rengarenkler, Yeşil yeşil yemyeşil, ıspanak biber yeşil Yeşil yeşil yemyeşil, maydanoz marul yeşil Turuncu turuncu, mandalina turuncu Tupturuncu turuncu, portakal havuç turuncu YERLİ MALI HAFTASI ELMA Amasya elmasıyım, Meyvelerin başıyım. Al sarı yanağım var, Beni yersen kan yapar. ARMUT Ankara memleketim, Koyu sarıdır rengim, Isırınca pek yarar, Yiyenlere can katar. İNCİR Tatlı Aydın inciri, Pek güzel iri iri. Hurma alma, incir al, Ağzına aksın bal. ÜZÜM İzmir in üzümleri, Sevilmez mi arkadaş? İnsanlara pek yarar, Kurusu var yaşı var. YENİ YIL Yeni yıl yeni yıl hoş geldin bize Mutluluk sevgi barış getirdin bize hey Lapa lapa kar doldu hep yollar Koşun çocuklar dışarıda kar var..

TED EGE KOLEJİ ANASINIFI

TED EGE KOLEJİ ANASINIFI TED EGE KOLEJİ ANASINIFI Değerli Velilerimiz, Okullu olmanın en telaşlı iki haftasını geride bıraktık. Yapılan etkinliklerle desteklenen öğrencilerimiz kısa bir süre sonra yeni düzen ve ortama uyum sağladılar.

Detaylı

Ö.Ç.BİLFEN ANAOKULU 6 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI

Ö.Ç.BİLFEN ANAOKULU 6 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI Ö.Ç.BİLFEN ANAOKULU 6 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 24.11.2014 PAZARTESİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı. Müzik eşliğinde öğretmenin yönergelerine uygun ısınma hareketleri yapıldı.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

Anasınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden birlikteyiz. Anasınıfımızdaki yolculuğumuz devam ediyor. Ailem. Sonbahar Mevsimi

Anasınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden birlikteyiz. Anasınıfımızdaki yolculuğumuz devam ediyor. Ailem. Sonbahar Mevsimi Bu ayki temalarımız: Anasınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden birlikteyiz. Anasınıfımızdaki yolculuğumuz devam ediyor. Ben kimim ve fiziksel özelliklerim Ailem Sonbahar Mevsimi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Detaylı

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "İlk Yardım Çantamız" isimli bütünleştirilmiş Türkçe

Detaylı

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Haziran 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Telefon Yapıyoruz" isimli bütünleştirilmiş sanat ve okuma yazmaya hazırlık

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri KASIM ayı bülteni ile yeniden merhaba! Anasınıfımızdaki yolculuk devam ediyor. Bu ayki temalarımız: Kızılay Haftası 10 Kasım Atatürk ü Anma Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Detaylı

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Aralık 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Kahvaltı - Temizlik "Çiçeğim" isimli bütünleştirilmiş müzik ve sanat etkinliği Öğle Yemeği - Temizlik

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR ŞUBAT KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hazırlık sınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Sınıfım - Fiziksel Özelliklerim - Benzerliklerim- Farklılıklarım - 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU

OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU OYUN BENİM İLACIM GÖNÜLLÜ KİTABI 3-6 YAŞ GRUBU Uygulamaya başlamadan Oyun Benim İlacım projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Sosyal İçermeye Yönelik Mali Destek Programı kapsamında Kanserli Çocuklara

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM eğiten kitap 11 Eylül 2013 26 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 1 Ekim 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI

MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI Bu ayki temalarımızdan ilki olan BİTKİLER ünitesiyle

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYLAR ARALIK OKUL ADI: TARİH: Aralık YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Nisan 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Nisan 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Yaş Grubu (Ay) : 48-66 Öğretmen Adı :... Nisan 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Çocuklar güler yüzle karşılanır. Aileleriyle nasıl vakit geçirdikleriyle ilgili

Detaylı

Mutlu Dünya Kreş, Anaokulu, Anasınıfı 1. Betül Beray GÜRKAN Yiğit Efe KÖSEOĞLU Yusuf Emir ŞİRİN. Mustafa Tuna BİLKİ.

Mutlu Dünya Kreş, Anaokulu, Anasınıfı 1. Betül Beray GÜRKAN Yiğit Efe KÖSEOĞLU Yusuf Emir ŞİRİN. Mustafa Tuna BİLKİ. Mutlu Dünya Kreş, Anaokulu, Anasınıfı 1 Ocak 2015 Bülteni YENİ YIL 1. Yeni yıl ve eski yılın adlarını bilme, 2. Mevsimleri tanıma, 3. Haftanın günlerini tanıma, 4. Tarih, yıl, ay, hafta, gün, saat kavramlarını

Detaylı

MEDers. Çocuklar çevrelerindeki sesleri dikkatle dinledikten sonra bunları taklit ederek sonunda konuşmayı öğrenirler.

MEDers. Çocuklar çevrelerindeki sesleri dikkatle dinledikten sonra bunları taklit ederek sonunda konuşmayı öğrenirler. MÜZİK ve İMPLANTLI KÜÇÜK ÇOCUKLAR MÜZİK EĞİTİMİNİN YARARLARI Müzik aktiviteleri, çocuğunuzun müzik becerilerinin gelişimini teşvik etmenin yanında, genel gelişimine de büyük katkıda bulunabilir. Bu tür

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012

Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012 Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012 SAYIN VELİLERİMİZ, YIL İÇİNDE YAPTIĞIMIZ TÜM ETKİNLİKLERİMİZİ AYLIK OLARAK SİZLERLE PAYLAŞMAKTAN MUTLULUK DUYACAĞIZ. YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILIMIZIN BİZLERE VE

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: MAYIS YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2014 Sayı: 2

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2014 Sayı: 2 Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni Kasım 2014 Sayı: 2 1 Değerli Velimiz, Anasınıfı öğrencilerimizin okul içinde yaptıkları ders, kulüp ve diğer etkinliklerinden seçmeler yaptığımız elektronik dergimizin

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 12.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 12.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 12.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:13 Sayı: 12 05 ARALIK 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Kış ara tatili öncesinde oldukça yoğun bir dönemdeyiz. Ne gibi etkinlikler

Detaylı

GÜNLÜK PLAN-168.GÜN. Okul Adı : Tarih

GÜNLÜK PLAN-168.GÜN. Okul Adı : Tarih GÜNLÜK PLAN-168.GÜN Okul Adı : Tarih :./ /.. Yaş Grubu : Öğretmenin Adı : AMAÇ VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN SOSYAL DUYGUSAL DİL ALAN BİLİŞSEL ALAN ÖZBAKIM ALAN PMA A2:K7,10 SDA A6:K10,11 DA A5:K1,2 BA

Detaylı