Spectrum Spatial. Lokasyonhizmetlerinin paylaşımını, kullanımını, çevikliğini, verimliliğini ve etkinliğini arttırın.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Spectrum Spatial. Lokasyonhizmetlerinin paylaşımını, kullanımını, çevikliğini, verimliliğini ve etkinliğini arttırın."

Transkript

1 Spectrum Spatial Lokasyonhizmetlerinin paylaşımını, kullanımını, çevikliğini, verimliliğini ve etkinliğini arttırın.

2 Ürüne Genel Bakış Bugün, kuruluşların çoğu farklı platform ve formatlarda konum tabanlı veri tabanlarından yararlanıyorlar. Kuruluşların farklı departmanlarından gelen bilgileri düzenlemek oldukça zordur. Hatta hazır veri yetersiz kaynaklar yüzünden oldukça basit ve yetersizdir. Spectrum spatial kurumların lokasyon problemlerini çözmek için yazılmış kurumsal bir programdır. Pitney Bowes organizasyonların karmaşık verilerini kolayca düzenleyebilir ve entegre edebilmektedir. Spectrum Spatial şirket çapında merkezi yönetim ve uygulama yeteneği ile Web servisi teknolojisini kullanmaktadır.

3 Genel Yararları Şirketlerin müşteri ve iş verilerinde istedikleri konum tabanlı sistem her geçen gün artmaktadır. Mekansal yetenekler ve entegre sistemleri sürekli büyümeye devam etmektedir. Spectrum Spatial organizasyonlara «herkes, her zaman, her yerde» sloganı ile zenginleştirilmiş veri özellikleri sunmaktadır. Spectrum Spatial i kullanarak işletmeler web tabanlı, analitik rutinler, en iyi kararlar ve sonuçlar başka bir program yada ek çalışma süresine ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir. Spectrum Spatial çok kapsamlı ve önemli yetenekleri olan bir programdır. Organizasyonlara fazladan geliştirme ortamı, IT yatırımları ve kaynaklarını kullanmaya olanak sağlar. Spectrum Spatial web, wireless, call center, thick client ve diğer uygulamaları tek bir API ile desteklemektedir.

4 KurumlaraYararları Web ve mobil servisleri kullanan kullanıcılara bu özelliklerden en iyi seviyede yararlanmalarını sağlamak. Merkezi bir platformda birden fazla uygulamayı kullanmayı sağlamak. Bir yada birden fazla uygulamaya çoklu coğrafik özellikler ekleyebilmek. İş sürecine, pazarlama, mail yada faturalama sürecine konum bilgisi ekleyebilmek. Birden fazla departman arasında birden fazla iş uygulamasını entegre edebilmek.

5 Spatial Data ile daha fazla sonuç Tutarlı bir veri görünümüne sahip olun İş alanınıza yeni yetenekler ve hassas lokasyon zekası ekleyin CBS uzmanı veya CBS uzmanı olmayan birisi kolayca ve görsel bir tasarım yaparak iş akışına katkıda bulunabilir.

6 MekansalAnaliz Yetenekleri Spectrum Spatial pazar analizi, rotalama hizmetleri, finansal riskler, satış ve ulaştırma işleri gibi birçok alanda geocoding, mapping, routing ve analiz yetenekleri gibi özellikler sunmaktadır. Spectrum Spatial aynı zamanda kullanıcıların bu özellikleri birleştirerek web servisleri için kullanma olanağı sağlamaktadır.

7 SpectrumSpatialKullanım Kolaylıkları SpectrumSpatialöncesi: Her departman kendine ait lokasyonkapasitesine sahipti ve diğer departmanlarla paylaşamıyordu. Bu hem yüksek maliyet hem de sınırlı karar vermeye yol açıyordu. Spectrum Spatial sonrası: Departmanlar artık «lokasyon-etkin» olarak çalışmakta ve kendi silolarını muhafaza etmek zorunda kalmazlar. Bu yapı daha düşük işletme maliyetlerine ve gerçek zamanlı görünürlüğe imkan sağlamaktadır.

8 Özellikler Spectrum Spatial Open Geospatial Consortium tarafından tanımlanan Application Programming Interface (API) özelliklerini desteklemektedir. WMS 1.3, WFS 1.0 ve CSW sertifikalarını bulundurmaktadır. Veri tabanları Oracle10ve11 SQL Server Spatial 2008 PostGIS Web Tarayıcıları Microsoft Internet Explorer 8, 9 Mozilla Firefox 10, 11 Google Chrome 17, 18 Safari(Mac OSX) İşletim sistemleri(server side) Windows 2003 ve 2008 SUSELinux10ve11 Solaris9ve10 RedHat5ve6 HP-UX V11iV3(Itanium) AIX6.1and7.1

9 MapXtremeJava ve SpectrumSpatial Spectrum Spatial, MapXtreme ve Envinsa kullanıcılarına güncelleme imkanı sunmaktadır. Yeni nesil Pitney Bowes ürünü olan Spectrum Spatial, MapXtreme ve Envinsa nın yerini alacak ve bu ürünleri kullanan kullanıcılara da ürünlerini Spectrum Spatial ile güncelleme imkanı sağlayacaktır. Spectrum Spatial, MapXtreme ve Envinsa ya göre mimari açıdan daha basittir. MapXtreme Java SDK(Software Development Kit) olarak, Envinsa ve Spectrum Spatial ise SOA(Services Oriented Architecture) olarak çalışmaktadır. MapXtreme, müşteri ve masaüstünde daha yaygın olarak kullanılmakta, Spectrum Spatial ise sistem, yazılım, veri ve fonksiyonları kendi içinde bir platform oluşturarak işlemektedir.

10 SpectrumSpatialPlatformu

11 SpectrumSpatialAlt yapısı

12 Mimari yapı MapXtreme Java Envinsa Spectrum Spatial SDK (Software Development Kit) SOA Platform SOA Platform Portable Centralized Centralized Native Java Web Services Web Services Stateful Stateless Stateless

13 Geliştirme Spectrum Spatial, MapXtreme ve Envinsa temel arayüzlerinden faydalanılarak inşa edilmiştir. Kullanıcıların uygulamaları geliştirmek için 3 seçeneği vardır. Bunlar; 1. WS-I uyumlu SOAP arayüzü, 2. REST arayüzü, 3. WMS, WFS ve CSW dahil OGC(Open Geospatial Consortium) arayüzleri Spectrum Spatial aynı zamana Rich Internet Application(RIA) harita kontrollerini sağlamaktadır. RIA kontrolleri JavaScript ile inşa edilmiştir. Fakat Adobe Flash veya Microsoft Silverlight gibi framework ler ile de geliştirilebilir.

14 Geliştirme Tablosu MapXtreme Java Envinsa Spectrum Spatial Java.NET ve Java SDK s.net ve Java Samples WMS WMS, WFS WMS, WFS, CSW XML OpenLS Web Services WS-I Compliant SOAP Application Builder REST RIA Controls Enterprise Designer

15 RIA Kontrolleri; Harita, Lejant, Katman, Navigasyonve GUI elementlerini içermektedir. Örnek JavaScript uygulaması

16 Enterprise Designer

17 Yayılma MapXtreme Java Envinsa Spectrum Spatial Third Party Servlet Container Third Party Servlet Container Imbedded Jetty Container No Infrastructure No Management Tools Envinsa Infrastructure Enterprise Manager Spectrum Technology Platform SpectrumManagement Console Scales up Scales up Scales up Scales out Scales out Scales out

18 Veri MapXtreme Java Envinsa Spectrum Spatial MDF Workspace MDF Workspace MWS Workspace Map Centric Table Centric Table Centric Data Provider Model Data Provider Model Data Provider Model Internal Geoprocessing Internal Geoprocessing Internal/Pass Down Geoprocessing Java Manager Enterprise Manager Repository Service MWS Upload SS Repository

19 Problemler ve Çözümler Spectrum Spatial i bizim diğer ürünlerimizden(mapxtreme 2008 ve MapXtreme Java) ayıran özelliği bütün organizasyona «lokasyon-etkin» özelliği sağlayarak çoklu uygulamalarla konum özelliği sağlamasıdır. MapXtreme, lokasyon uygulamalarını geliştirmek için kullanılan bir kit olup; Spectrum Spatial ise birçok departmana temsilci, uygulama, ve iş süreçlerini sağlayan lokasyon platformudur. Bilindiği gibi birçok kurum bu problemleri çözmek için birden fazla program kullanmaktadır. Yeni nesil kurumlar artık tek bir programla bir çok işlemi yapmak istemektedirler. Bir sonraki slaytlarda Spectrum Spatial için popüler örnekler verilmiştir.

20 Devlet Örnek Hedef Müşteriler: Uluslararası Ticaret İdaresi vb. Problem: Mekânsal Veri Altyapısı Çözümler: Hükümetlerin verilerini paylaşmasına ve verileri yönetmesine yardım eder. Hükümetlerin varlıklarını yönetmesine yardım eder. Polis, Acil müdahale ve İtfaiye gibi kurumların veri ve altyapılarını sağlar. Hükümet hizmetleri ve sonuçları üzerinde veri analizi yapmaya sağlar.

21 Finansal Hizmetler Örnek Hedef Müşteriler: MasterCard, Visa, American Express vb. Problem: Piyasa Analizi ve mevki lokasyonu Çözümler: Pazar araştırması hizmeti sağlayıcılarına konum zekası, demografik ve ilgili veriler sağlamak. Bankacılık ve Finansal Hizmet sağlayıcılarına ihtiyaçları olan market ve«built-out» zekası.

22 Telekomünikasyon Örnek Hedef Müşteriler: Sprint, O2, Verizon Wireless vb. Problem: Kapsam Belirleme Çözümler: Spectrum Spatial müşterilerin mevcut iş akışını sürdürecek ve işlevselliğini kolaylaştıracak bütün fonksiyonları içeren bir sisteme sahiptir. Sonuç: Bir çağrı merkezi temsilcisi, müşterilere hangi hizmetlerin nerede sunulduğunu çabuk ve kolay bir şekilde sunabilmektedir. Bu aynı zamanda web üzerinden de teslim edilebilir.

23 Lojistik ve İzleme Örnek Hedef Müşteriler: Click Software, IMASS, Eurofunk Kapacher vb. Problem: Saha gücü Otomasyonu Çözümler: Günlük olarak saha satış temsilcileri ziyaret ettikleri müşterilerin ihtiyaçlarını, nasıl en verimli şekilde randevu alacaklarını belirlemek için lokasyon bilgilerini girebilirler. Sonuç: Çağrı zamanlama ve güzergah planlama sürecinde Spectrum Spatial saha çalışanlarına daha üretken imkanlar verip müşteri taleplerine hızlı geri dönüş yapmalarını sağlamaktadır.

24 Sigorta Şirketleri Örnek Hedef Müşteriler: State Farm, Lloyds of London, Cigna vb. Problem: Risk Önleme ve Analiz Çözümler: Spectrum Spatial işbirliği ve analiz gibi birçok işlemi yapma yeteneği sunmaktadır. Örneğin; yangın çıkan bir yere en yakın itfaiye biriminin nerede olduğuna dair mesafe hesaplaması için kullanılabilir. Sonuç: Sigorta temsilcileri riski en az seviyeye indirebilir.

25 Perakende Satış Örnek Hedef Müşteriler: Home Depot, WallMart vb. Problem: Doğrudan Pazarlama Çözümler: Spectrum Spatial, Geocoding ve mekansal arama gibi önemli yetenekler sunarak kurumlara düzgün bir iş akışı sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Müşteri listesini posta ile göndererek, satışa çıkmadan önce pazarlama için doğru yatırımların sağlanmasını kolaylaştırır. Sonuç: Konum bilgisini alan Perakendeciler daha yüksek yatırım getirisi sağlayacaktır.

26 Ücretlendirme ve Lisanslama Spectrum Spatial i lisanslama «yazılım lisansı, bakım ve abonelik» olmak üzere geleneksel PBS Place modeli ile gerçekleşmektedir. Yazılım lisansı daimi yada kısa süreli olabilir. Yazılım lisansı modüllere ve çözümlere bağlıdır. Her modül veya çözüm Spectrum Spatial Platformundan gelmektedir.(server, istemci araçları, istemci API leri ve installer) Temel fiyatlandırma 1 sunucu 8 CPU üzerinde kuruludur. Eksunucuveekset8CPU%50indirimliolaraksatınalınabilir.

Xerox ConnectKey Bugünün talepleri ve geleceğin görevleri için doğru teknoloji.

Xerox ConnectKey Bugünün talepleri ve geleceğin görevleri için doğru teknoloji. Xerox ConnectKey Xerox ConnectKey Bugünün talepleri ve geleceğin görevleri için doğru teknoloji. En acil sorunlarınızı düzeltmeyi vaat eden sayısız çözüm karşısında şaşkına dönmek işten değil. Çalışanlarınız

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı

SEKTÖR LİDERİ OLUN! İÇERİK İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER HEDEF: DEĞER YARATMAK BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN HIZLI İLERLEYENLER 2011 SAYI 15

SEKTÖR LİDERİ OLUN! İÇERİK İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER HEDEF: DEĞER YARATMAK BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN HIZLI İLERLEYENLER 2011 SAYI 15 2011 SAYI 15 İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER İÇERİK HEDEF: DEĞER YARATMAK İşinizin dayanağı olan yazılımlar yetersiz kalmaya başladığında ne yapabilirsiniz? BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN Kurumsal sınıftaki kaynaklar

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

1 Copyright 2011, Oracle and/or its affiliates. All rights reserved. Insert Information Protection Policy Classification from Slide 8

1 Copyright 2011, Oracle and/or its affiliates. All rights reserved. Insert Information Protection Policy Classification from Slide 8 1 Copyright 2011, Oracle and/or its affiliates. All rights 1 Kasım 2011 Swissotel İstanbul ĠĢletmenizi Kurumsal ĠĢleyiĢe ERP ile TaĢıyın KOBĠ ler için Kurumsal Kaynak Planlama Çözümleri Tuğbay Aşkın İş

Detaylı

M E V C U T B T O R T A M I N D A O R T A Y A Ç I K A N D E S T E K Z O R L U K L AR I

M E V C U T B T O R T A M I N D A O R T A Y A Ç I K A N D E S T E K Z O R L U K L AR I A R A Ş T I R M A R A P O R U B T D ö n ü ş ü m ü i ç i n H e r Z a m a n A ç ı k D e s t e k D e n e y i m i n d e n Y a r a r l a n m a Sponsor: HP Rob Brothers Mart 2012 B U AR AŞ T I R M A R AP O R

Detaylı

UNIVERSAL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ALTYAPI YÖNETİM SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ ve ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

UNIVERSAL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ALTYAPI YÖNETİM SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ ve ÇALIŞMA PRENSİPLERİ UNIVERSAL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ALTYAPI YÖNETİM SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ ve ÇALIŞMA PRENSİPLERİ Universal Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. 2010. Tüm hakları saklıdır. Sayfa 1 ALTYAPI YÖNETİM SİSTEMİ MODELLEME VE

Detaylı

İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ

İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ Websense TrITon İLK VE TEK BİRLEŞİK İÇERİK GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMÜ Şimdi yeni bir çözüm zamanı. Bilgi ve içerik her kuruluşun can damarıdır. Üretim, tüketim ve iletişim

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASINDA MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİNİN ROLÜ : GIDA SEKTÖRÜNDE UYGULAMA

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASINDA MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİNİN ROLÜ : GIDA SEKTÖRÜNDE UYGULAMA T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASINDA MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİNİN ROLÜ : GIDA SEKTÖRÜNDE UYGULAMA DOKTORA TEZİ Hazırlayan Vesile

Detaylı

Casewise Süreç Geliştirme Programı. Süreç Yönetim İş Grubu Paketi

Casewise Süreç Geliştirme Programı. Süreç Yönetim İş Grubu Paketi Casewise Süreç Geliştirme Programı Süreç Yönetim İş Grubu Paketi Casewise Süreç Geliştirme Programı Süreç Yönetim İş Grubu Paketi Günümüzdeki ekonomik düşüşe bağlı olarak tüm sektörlerdeki şirketler, maliyetleri

Detaylı

IBM Global Technology Services Ağustos 2011 Düşünce Liderliği Teknik Belgesi

IBM Global Technology Services Ağustos 2011 Düşünce Liderliği Teknik Belgesi IBM Global Technology Services Ağustos 2011 Düşünce Liderliği Teknik Belgesi BT altyapınızın daha iyi yönetilmesiyle verimlilik ve iş değeri elde etme Hizmetlerin etkin bir biçimde sağlanması ve maliyet

Detaylı

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler ERP Yazılımı Seçim Sürecinizi Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler white papers İçindekiler Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

ORACLE BUSINESS INTELLIGENCE

ORACLE BUSINESS INTELLIGENCE ORACLE PRODUCT BRIEF B U S I N E S S I N T E L L I G E N C E Şirketler neden BUSINESS (BI) çözümüne ihtiyaç duyar? Daha stratejik KARARLAR almanız için size yardımcı oluyoruz kalıcı olarak maliyetlerinizi

Detaylı

Büyüyen İşletmenize Uygun. avaya.com 1

Büyüyen İşletmenize Uygun. avaya.com 1 Büyüyen İşletmenize Uygun İletişim Çözümleri avaya.com 1 İşinizin hızına yetişebiliyor musunuz? Bu, birçok KOBİ'nin ve şubenin karşılaştığı sorudur. Çalışanlar da müşteriler de dağıtık organizasyona sahiptir.

Detaylı

BT SERVİS MASASI YAZILIMI SEÇİMİNDE 6 ÖNEMLİ KRİTER

BT SERVİS MASASI YAZILIMI SEÇİMİNDE 6 ÖNEMLİ KRİTER BT SERVİS MASASI YAZILIMI SEÇİMİNDE 6 ÖNEMLİ KRİTER Piyasadaki onlarca yardım masası yazılımı arasından şirketinize, çalışanlara ve süreçlerinize uygun olanı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Seçim kriterleri

Detaylı

Yeni Hizmet Modeliyle Yenilikçi Bir Çözüm

Yeni Hizmet Modeliyle Yenilikçi Bir Çözüm Yeni Hizmet Modeliyle Yenilikçi Bir Çözüm Yeni Hizmet Modeliyle Yenilikçi Bir Çözüm: DİVA Yeni dünya düzeni ve yeni rekabet şartları artık yeni iş modelleri geliştirmeyi zorunlu kılarken rekabette öne

Detaylı

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1

Özel. Top 20 Raporu. Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Özel Top 20 Raporu Top 20 Report - Lisans # 49369 1 Sayın Bay İlgili, Lisans # 49369 Bu rapor isteğiniz üzerine size özel hazırlanmıştır. Raporun içerdiği bilgiler, tamamı ile tedarikçi tarafından sağlanan

Detaylı

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Ocak 2015 Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Bu rapor, Deloitte Global Enterprise Risk Services tarafından hazırlanan Risk Intelligence in the Energy

Detaylı

Açık Erişim ve DSpace Kurumsal Arşiv Yazılımı

Açık Erişim ve DSpace Kurumsal Arşiv Yazılımı Açık Erişim ve DSpace Kurumsal Arşiv Yazılımı Sönmez Çelik 1, Gültekin Gürdal 2, Burcu Keten 3, Ata Türkfidanı 4, Levent Kutlutürk 5 (1) Doğuş Üniversitesi Kütüphanesi (2) İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Detaylı

A ARIS (Entegre Bilgi Sistemleri Mimarisi) Faaliyet

A ARIS (Entegre Bilgi Sistemleri Mimarisi) Faaliyet Bu bölümde iş süreci değişim toplumunda sıkça kullanılan veya atıfta bulunulan kelimeler, terimler, ifadeler ve kısaltmaların tanımları yer almaktadır. İş süreci değişim piyasası geliştikçe, bu terimler

Detaylı

Enerji Tüketiminde Dönüşüm İçin. Binalarda Enerji Verimliliği. Yol Haritası

Enerji Tüketiminde Dönüşüm İçin. Binalarda Enerji Verimliliği. Yol Haritası Enerji Tüketiminde Dönüşüm İçin Binalarda Enerji Verimliliği Yol Haritası 2005 2010 2015 2020 2025 2030 2035 2040 2045 2050 Binaların Enerji Tüketiminde Dönüşüm için Yol Haritası - Giriş Enerjiyi verimli

Detaylı

Yenilikçi bulut mimarimiz ve güçlü altyapımız bizi farklı kılıyor

Yenilikçi bulut mimarimiz ve güçlü altyapımız bizi farklı kılıyor KAPAK KONUSU RÖPORTAJI Yenilikçi bulut mimarimiz ve güçlü altyapımız bizi farklı kılıyor Türkiye de DorukCloud markasıyla, Microsoft Hyper-V platformu üzerinde, bulut bilişim hizmetini veren ilk firma

Detaylı

Windows Server 2008 R2 BT'yi En İyi Duruma Getirmenize ve Tasarruf Sağlamanıza Nasıl Yardımcı Olur. Temmuz 2009 Microsoft Corporation

Windows Server 2008 R2 BT'yi En İyi Duruma Getirmenize ve Tasarruf Sağlamanıza Nasıl Yardımcı Olur. Temmuz 2009 Microsoft Corporation Windows Server 2008 R2 BT'yi En İyi Duruma Getirmenize ve Tasarruf Sağlamanıza Nasıl Yardımcı Olur Temmuz 2009 Microsoft Corporation 1 Sorumluluk Reddi Bu belgenin içerdiği bilgiler, Microsoft Corporation'ın

Detaylı

www.netas.com.tr 45.YIL

www.netas.com.tr 45.YIL www.netas.com.tr 45.YIL Başarılarla dolu 45 yıl... Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yenilikçi ve yaratıcı çözümler sunan, ulusal ve uluslararası pazarda, servis sağlayıcılar ve kurumlara uçtan

Detaylı

Müşteri ilişkileri Yönetimi nde Çağrı Merkezlerinin Yeri: Çağrı Merkezi Örneği

Müşteri ilişkileri Yönetimi nde Çağrı Merkezlerinin Yeri: Çağrı Merkezi Örneği Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 2011 15 (1): 11-24 Müşteri ilişkileri Yönetimi nde Çağrı Merkezlerinin Yeri: Çağrı Örneği Uğur YAVUZ (*) Hatice LELOĞLU (**) Özet: İletişim ve çoklu

Detaylı

Haydar Erdem Yılmaz Sistemler & Teknoloji Grubu Teknik Mimarlar Müdürü

Haydar Erdem Yılmaz Sistemler & Teknoloji Grubu Teknik Mimarlar Müdürü Haydar Erdem Yılmaz Sistemler & Teknoloji Grubu Teknik Mimarlar Müdürü Gündem Bilgi Teknolojileri Eğilimleri Bulut BT Nedir Bulut a Uygun İşyükleri Bulut BT İş Modelleri IBM Açık Standart ları Destekliyor

Detaylı

Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi

Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi VERSİYON 1.0 Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi İç Denetim Koordinasyon Kurulu ANKARA Ocak 2014 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 TABLOLAR LİSTESİ... 3 SUNUŞ... 4 Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI Enver AYDOĞAN*

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI Enver AYDOĞAN* KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI Enver AYDOĞAN* Özet: Bu makalede, ileri bilgi teknolojileri içinde yer alan Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, KKP sisteminin özellikleri ve gelişimi

Detaylı