Yurt dışında eğitim imkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yurt dışında eğitim imkanı"

Transkript

1 On5yirmi5.com Yurt dışında eğitim imkanı Bugün 60 bine yakın insan yurt dışında eğitim görüyor. Peki yurt dışında eğitim nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılarıyla yurt dışında eğitim... Yayın Tarihi : 11 Ağustos 2013 Pazar (oluşturma : 8/17/2015) YAPILAN araştırmalar Türkiye'deki gençlerin hayalini yurtdışında yaşamak olduğunu gösteriyor. Tüm lise türlerinde okuyan 2 bin öğrenciyle gerçekleştiren Genç Hayat Vakfı'nın araştırmasına göre Her 100 gençten 60'ı yurtdışına gitmek istiyor. Bugün yalnızca üniversite okumak için yurtdışına giden Türk gençlerinin sayısına ilişkin kesin bir sayı yok. Tahminler sayılarının 60 bini aştığı yönünde. Üstelik de bu sayı yükseköğrenim için gidenleri ifade etmek için kullanılıyor. Bunun içinde dil kursları, kısa süreli sertifika programları için yurtdışını gidenlerin sayısı yer almıyor. Bu gençlerin ailelerinin yurtdışı eğitim için yaklaşık 2 milyar dolar harcadığı ifade ediliyor. İşte hem lisans ve lisansüstü olmak üzere yurtdışında eğitim görmek isteyen hem de istedikleri bölümlere yerleşemeyen ya da açıkta kalan gençlere de önümüzdeki yıllarda yükseköğrenim çağına ulaşacak öğrenciler için yurtdışında bu eğitimi nasıl alabileceklerini araştırdık. Çin'den ABD'ye, Finlandiya'dan Estonya'ya, Kanada'dan Avustralya'ya, Almanya'dan Fransa'ya, Güney Afrika'dan Yeni Zelanda'ya kadar tam 34 ülkede üniversitelere nasıl başvurabileceğinizi, gereken koşulları, öğrenim ücretlerini, burs olanaklarını çıkardık. Kimi zaman sorularımızı ülkelerin büyükelçilikleri yanıtladı, kimi zaman da bu ülkelere öğrenci gönderen danışmalar. Bu dizide hangi ülkelerin size uygun olduğunu ve başvuru koşullarını öğrenebileceksiniz. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Yükseköğretim kurumu sayısı: 4937 Öğrenim ücretleri: ABD doları Öğrenci sayısı: Yabancı öğrenci sayısı: Türk öğrenci sayısı: Türkiye'ye uzaklığı:

2 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Türk öğrencilerin yurtdışı üniversite eğitiminde ilk sırada tercih ettikleri ülke. Harvard, Princeton, MIT, Yale gibi dünyanın en gözde üniversitelerini de bulabilirsiniz, iddialı olmayanları da. Bir süre önce ABD'deki yükseköğretim konusunda görüştüğümüz ABD'nin ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ülkedeki 764 bin yabancı öğrencinin 12 bin 184'ünü Türkiye'den gelen gençlerin oluşturduğunu söyleyerek, "Türkiye ABD'ye öğrenci gönderen ülkeler arasında 10., Avrupa'dan gönderenler arasında ise 1. sırada. ABD'de okuyan yabancı öğrencilerin yüzde 2'si Türkiye'den geliyor" diyerek, sayıları vermişti. Aralarında 2 yıllık eğitim veren ve öğrencilerini önlisans derecesiyle mezun eden okullarla birlikte 4 binin üzerindeki kurumda yıllık 10 ABD dolarından 50 bin dolara kadar geniş bir yelpazade eğitim alabilirsiniz. Özel üniversiteler daha pahalı ama daha çok öğrenciye burs veriyor. ABD ile ilgili sorularımızı Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Eğitim Danışmanlığı Koordinatörlüğü Eğitim Danışmanı Bahar Deniz Türkaslan yanıtladı. TÜRKİYE'DEKİ SINAV ÖNEMSİZ Başvuruda Türkiye'deki üniversite sınav sonuçları önemli değil. Öğrenci ABD üniversitelerinin istediği SAT (Scholastic Aptitude Test) veya ACT (American College Testing) sınavlarından birinin ve ek olarak TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS ( International English Language Testing System) sonuçlarını göstermek zorunda. Ayrıca otobiyografi ya da üniversitenin istediği bir konuda kompozisyon yazmalı. Öğrenciyi hem sosyal hem de akademik olarak tanıyan,okumak istediği alana uygun ders veren 3 öğretmeninden referans mektubu şart. Örneğin mühendislik okuyacak öğrenci referans mektuplarını fizik, matematik ve İngilizce öğretmenlerinden almalı. Başvuru formuna bunların dışında teminat mektubu, not dökümü eklenip, üniversiteye sunulmalı. Başvurular bireysel olduğu gibi Fulbright aracılığıyla da yapılıyor. Üniversiteler öğrencinin ilk yılını uyum sağlaması ve arkadaş edinmesi için kampustaki öğrenci yurtdunda geçirmesini istiyor. Bir öğrencinin aylık yaşam masrafı bin 200 dolarla 2 bin dolar arasında. Türk öğrenciler ağırlıklı olarak New York, Boston, Los Angels, Chicago'yu program olarak da mühendislik, ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanlarını tercih ediyor. ALAN DEĞİŞTİRME ÖZGÜRLÜĞÜ TANIYOR Yükseköğretim kurumu seçeneğinin çok olması ve alan özgürlüğü vermesi avantajı. Tam olarak hangi alanda eğitim almak istediğine karar veremeyen "Liberal Arts Colleges" olarak adlandırılan ve 4 yıllık eğitim süresinin ilk 2 yılında genel dersler alıp, alanını seçebiliyor. ABD'de hukuk, tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi alanlarda okumak isteyen önce 4 yıllık bir lisans programı tamamlar, sonra ilgili alanın sınavına girer. Araştırma olanaklarının fazla olması ve notlara odaklı sistemin olmaması, dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerle eğitim görmek tercih nedenleri arasında.

3 YÜKSEK NOT BURS ALMAYA YETMEZ Lisans eğitiminde burs bulmak kolay değil. Sadece sınav sonuçları, akademik başarı burs için yeterli değil. Öğrencinin birçok açıdan geliştirmiş ve farklı özelliklere sahip olması beklenir. Bu yüzden, öğrenciler akademik başarılarının yanı sıra okullarında öğrenci kulüplerinde aktif olmalı ve topluma duyarlılık projelerine de katılmalı. Spor burslarına başvacaklar, üniversitede profesyonel olarak yaptıkları sporun antrenörüyle görüşüp, gerekli belgeleri bu kişiye ulaştırmalı. MASTERDA BURS KOLAY Yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü eğitimde burs bulmak daha kolay. Üniversiteler lisanüstü öğrencilere farklı türlerde asistanlık verdiklerinden burslu olarak okuyor olurlar. Türkiye'de birçok kurum lisansüstü eğitim için burs veriyor. Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu da bunlardan biridir. Başvuru şartları için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 20 SAAT ÇALIŞMA Öğrenci ilk sene kampus dışında çalışamaz ve haftada 20 saat çalışma izni vardır. Mezunlar Optional Practical Training (OPT) adı verilen çalışmayı yapabilir. OPT süresi öğrencinin mezun olduğu alana göre 12 ay ile 29 ay arasında değişebilir. NASIL LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPILIR? Lisansüstü eğitim yapmak isteyenlerin alanlarına göre GRE (The Graduate Record Examinations) veya genellikle MBA yapmak isteyenlerin girdiği sınav olan GMAT (Graduate Management Admission Test) ve ek olarak TOEFL veya IELTS sonuçları gerekir. Ayrıca başvurmayı düşündükleri üniversitelere yönelik bir niyet mektubu yazılmalı. Otobiyografik tarzda yazılan niyet mektuplarında doktora için başvuru yapan öğrencilerin özellikle çalışmak istedikleri alanı çok net bir şekilde anlatmaları önemli. Bu belgeler dışında akademisyen ve öğrencinin çalıştığı, staj yaptığı yerlerden referans mektupları istenir. DİL BİLMEYEN NE YAPACAK? Lisans düzeyinde bazı okullar öğrencileri şartlı olarak kabul edebilir, ancak şartlı kabul alabilmek için öğrencinin belirli düzeyde İngilizce biliyor olması, sadece SAT/ACT ve TOEFL/IELTS'den istenen skoru alamamış olması gerekir. Bu durumda kabul alan öğrenci daha sonra tekrar bu sınavlara girer ve sonucunu okula sunar. Eğer öğrenci istenilen puanı alamazsa üniversite öğrencinin kaydını slime hakkına sahiptir.

4 ALMANYA Yükseköğretim kurumu sayısı: 380 Öğrenim ücretleri: Euro Toplam öğrenci sayısı: Türk öğrenci sayısı: 6 bin 635 Türkiye'ye uzaklığı: 2348 Türkiye'de üniversiteye yerleşemeyen Almanya'ya başvuramıyor MÜHENDİSLİK eğitiminde sayılı ülkeler arasında yer alan Almanya Türk öğrencilerin en fazla üniversite eğitimi görmek için gittiği Avrupa ülkelerinden biri. 2.7 milyon Türkün yaşadığı bu ülkede 2011 verilerine göre 24 bin 170 Türk öğrenci eğitim alıyor. Bunların 6 bin 635'ini Türkiye'den gidenler. Alman üniversitelerinden kabul almanın ana şartlarının başında akademik egitim veren liseden mezuniyet ve LYS'de 4 yıllık lisans programına yerleşmek. Yerleştiğiniz program Almanya'da okumak istediğiniz bölümle aynı ya da çok benzer olmalı. LYS'de alınan puan ve yerleştirilen üniversite Münih Teknik Üniversitesi gibi ülkenin en iyi üniversitelerine başvurularda dikkate alınmaya başlandı. Örneğin Münih Teknik Üniversitesi düşük puanla yerleşen öğrencileri birçok kontenjanlı bölümüne kabul etmiyor. Almanya'da eğitimle ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Eğitim Direktörü Olcay Erten yanıtladı. Almanya'daki üniversitelerin birçoğunda İngilizce programlar var. Birçok devlet üniversitesi kendi bünyesinde yabancı öğrencilerin katılabileceği Almanca Hazırlık Programları açıyor. Bunlara katılmak için en az B1 (orta) seviyede Almanca isteniyor. Ama bazı devlet üniversiteleri hiç Almanca bilmeyeni de başlangıç seviyesinden kabul ediyor. İngilizce programlar için IELTS, TOEFL sonuçları istenir. DOĞU TARAFI ÜCRETSİZ 2007'ye kadar tüm üniversitelerde ortalama yıllık hanç bedeli 300 Euro iken özellikle Batı Almanya'daki üniversiteler bu harç bedelinin üzerine bin Euro da ücret almaya başladı. Ama yine 300 Euro'ya Doğu bölgesinde üniversite bulmak mümkün. Bazı özel üniversitelerle İngilizce lisans veya master programlarının ücretleri de sömester başına 2 bin ila 6 bin Euro arasında değişiyor.

5 Gideceğiniz şehire bağlı olarak değişen yaşam maliyetleri Berlin, Köln, Münich gibi bazı büyük şehirlerde ayda 800 ila 900 Euro, diğerlerinde de ortalama aylık 600 Euro. Devlet üniversitelerinin yurtlarının maliyetleri genellikle ayda 200 ila 250 Euro arasında. Ama yurtlarda yer bulamak zor. Türk öğrenciler Berlin, Köln, Minich gibi kentleri ile başta elektrik elektronik, makine, kimya, mekatronik, otomotiv, üretim, enerji mühendisliklerini tercih ediyor. İşletme, ekonomi, AB programları, uluslararası ilişkiler de tercih edilen programlardan. Yüksek lisansta işletme ilgi görüyor. Almanya'da 16 eyalet, 175 şehirde toplam 240'u devlete ait 380 yükseköğretim kurumunda yaklaşık 15 bin program var. BURSLAR LİSANSÜSTÜNE Burs genellikle master ve doktora seviyesinde veriliyor. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) bursları en bilinen kurum. Özellikle yüksek lisans yapacak öğrencilere Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile ortak ayda 750 Euro ve yol masraflarını karşılayan burslar veriliyor. Özellikle mühendislik, işletme ve sosyal bilimler, enerji, çevre üzerine tercih edilen master programlarına ana başvuru şartı öğrencilerin lisans not ortalamalarının çok iyi olması. Not ortalaması 4 üzerinden 2.0 yada 2.3'e kadar olanların devlet üniversitelerinde sadece harç ücreti ödeyerek okuyabilecekleri programlara kabulü çok düşük. Öğrencinin lisans eğitimine uygun programlara başvurması istenir. Örneğin, mühendislik lisans eğitimi alan işletme masteri için çoğu okullardan kabul almaz. Öğrencinin örneğin, öğrencinin minimum kredi arasında İşletme, Ekonomi, İstatistik dersleri almasını ister. Lisansüstünde İngilizce programlar da çok tercih ediliyor. Bunlara başvuruda IELTS, TOEFL sonuçları istenir. Eğer Türkiye'de eğitim dili yüzde 100 İngilizce olan programdan mezunsanız, okulunuzdan belgelerseniz bu sınavlara girmezsiniz. Lisansüstü eğitim için İngilizce hazırlık yok. Almanca hazırlık için de B1 seviyesine sahip olmalısınız. Öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni var. Öğrenci vizesi alabilmek için 670 Euro harcayacağınız hesaplanarak, 8 bin 040 Euro banka hesabınızda olması gerekir. İNGİLTERE Üniversite sayısı:163 Öğrenim ücretleri: Pound Toplam öğrenci sayısı: Yabancı öğrenci sayısı;

6 Türk öğrenci sayısı: Türkiye'ye uzaklığı: km Motivasyon mektubu ve lise notları İngiliz üniversitelerini etkiliyor HEM yükseköğretimde hem de dil kurslarında İngiltere, ABD'den sonra öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke. Lisans eğitiminin 3, yüksek lisanın da bir yıl sürmesi ve Türkiye'ye yakınlığı tercih nedeni. İngiltere'nin de içinde yer aldığı Birleşik Krallığı oluşturan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki üniversitelere başvurunun koşulları birbirinden farklı olabildiği gibi aynı üniversitedeki bölümler arasında da farklılıklar gösterebiliyor. İskoçya'da lisans eğitimi 4, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da 3 yıl. British Council Türkiye'nin İngiltere'de Eğitim Ortaklığı Müdürü Yavuz Yılmazoğlu bu ülkedeki eğitim hakkında bilgi verdi. Öğrencinin YGS ya da LYS sonucu aranan şart değil. Ama puanınız yüksekse başvurunuzu desteklemek için kullanabilirsiniz. Üniversite öğrencinin istek ve hevesini görmek için motivasyon mektubuna önem verir. LİSE DERSLERİNE BAKILIYOR Başvurularda üniversiteler öğrencinin lise notlarını dikkate alır. Bu yüzden yüksek not ortalaması ararlar. Öğrenci kabul aldığında özellikle dil yetkinliğini arttırmak ve üniversite eğitiminde ihtiyacı olan araştırma tekniklerini geliştirmek amacıyla akademik hazırlık programı alması istenir. Ancak yabancı dilde eğitim, veren bir liseden, iyi dereceli bir diplomayla mezun olanlar bu programa katılmaz. SAT (ABD), Abitur (Almanya), Fransız Bakalorya ya da Uluslararası Bakalorya kabuller için geçerlidir. ONLINE BAŞVURU VAR Öğrenciler başvurularını merkezi başvuru sistemi UCAS 'ın (Universities and Colleges Admission Service) internet sitesinden on-line olarak 5 program için yapar. Başvuru için gereken dökümanlar arasında, İngilizce yeterliliğini gösteren IELTS derecesi, lise diploması, mezun olmayanlar için not ortalamasını gösteren belge, öğretmenlerinden referanslar ve neden o alanda eğitim almak istediklerini anlatan bir motivasyon mektubu yer alır. IELTS için, Birleşik Krallık'taki üniversiteler 5 ile 6.5 skoru ister. Her üniversitenin aradığı özel koşullar Education UK websitesinden (www.educationuk.org/turkey)veya İngiltere'de lisans programlarına başvurular için kullanılan UCAS web sitesinden (www.ucas.com) öğrenilebilir.

7 Üniversitede lisans ücretleri verilen eğitime göre değişiyor. Bir yıllık akademik hazırlık programlı 6 bin ile 12 bin Pound arasında değişirken, sanat programları 9 bin ile 11 bin, fen bilimleri 9 bin , laboratuvar çalışması içeren programlar 10 bin ila 25 bin Pound arasında. Londra'da bir öğrenci aylık ortalama bin, Londra dışında ortalama 800 Pound harcar. Öğrencinin yıllık ortalama 10 bin Pound'u yaşam masrafı için ayırması gerekiyor. Konaklama da haftalık ortalama 90 ile 150 Pound arasında değişiyor. Türk öğrenciler Londra, Manchester, Brighton, Bournemouth, Oxford ve Cambridge şehirlerini işletme, yönetim bilimleri, siyaset, politika, iktisat ve hukuk programlarını tercih ediyor. Son yıllarda sanat ve tasarım, psikoloji ve mühendislik programları da ilgi görmeye başladı. YÜKSEK LİSANS VE DOKTORAYA BURS Burslar genelde yıllık eğitim ücretlerinin yüzde 10 ila yüzde 40'ını ve daha çok master ve doktorayı kapsıyor. Vakıf, bilimsel araştırma kurumları ve üniversitelerden burs bulunabilir. Kriter öğrencinin akademik başarısı. Öğrenciler burslar için veritabanı bulunan Education UK web sitesini (www.educationuk.org/turkey) ziyaret edebilir. Ayrıca Türkiye'de TUBITAK ve Milli Eğitim Bakanlığı bursları da var. İNGİLİZCE BİLMEYEN NE YAPACAK? İngilizce bilmeyen başvurabilir ama şartlı kabulde bir sene içinde üniversitenin istediği seviyeye getirmek için kursa gider. Bu durumda öğrenciye 11 ay kalma hakkı tanıyan Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student visitor) alır. Kursu bitiren yükseköğretime devam için TIER 4 öğrenci vizesi alır. Geçen yıl iki ülke arasında bilimsel ve akademik işbirliği destek için başlayan "Knowledge Pathway İnisiyatifi" ile akademisyenlere de ortak proje geliştirmek üzere vize alım kolaklıkları sunulmaya başlandı. 20 SAATE KADAR İZİN TIER 4 Öğrenci vizesi haftada 20 saat çalışma izni verir. Tatilde tam zamanlı çalışılır. Öğrenci eğitimi sırasında sponsor bir şirket bulduğu takdirde mezuniyet sonrasında çalışma vizesi alarak ile İngiltere'de çalışabiliyor. İngiltere'de eğitim almak isteyenler için eğitim ve yaşam konusundaki önemli kaynak Education UK web sitesi. Tüm soruların yanıtlarını adresinde bulabilirler. Habertürk Bu dökümanı orjinal adreste göster Yurt dışında eğitim imkanı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR.

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 7 18 Yaş Altı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Programları Kuzey İngiltere de Dil Eğitimi SAYI 7 Yurt dışında Yaz Okulları ve Futbol Kampları

Detaylı

Avrupa ve Amerika da Diş Hekimliği Eğitimi

Avrupa ve Amerika da Diş Hekimliği Eğitimi Avrupa ve Amerika da Diş Hekimliği Eğitimi Avrupa da Diş Hekimliği Eğitimi Mustafa Özcan Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Paris, Amsterdam, Barselona, Viyana, Londra, Berlin

Detaylı

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA EDİTÖRDEN Sevgili EduLife Canada Okuyucuları, Türkiye de eğitim adına yeni ufuklar açacak EduLife Canada dergimizin ilk sayısıyla sizlerleyiz. EduLife

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2013 Değerli TurkMSIC Gönüllüleri, TurkMSIC olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015)

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015) 2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015) TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş olan aşağıdaki alanlarda, yurt dışında doktora eğitimi almak isteyenlere eğitim bursu sağlanmaktadır. (Bu program

Detaylı

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASI İÇİN GEREKLİ DESTEK BİLGİLER

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASI İÇİN GEREKLİ DESTEK BİLGİLER YURTDIŞI ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMASI İÇİN GEREKLİ DESTEK BİLGİLER Amerikan Üniversiteleri http://www.collegeboard.com http://www.usnews.com/sections/education/index.html http://www.princetonreview.com http://www.fiskeguide.com

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABULÜ YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABULÜ YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar EK-1 T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABULÜ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1 (1) Bu Yönergenin amacı ve kapsamı Yaşar Üniversitesi

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI İÇİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL VE KAYIT YÖNERGESİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI İÇİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL VE KAYIT YÖNERGESİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI İÇİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL VE KAYIT YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1. (1) Yönergenin amacı, Yükseköğretim

Detaylı

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU

ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU ULUSLARARASI PROGRAM SEÇENEKLERİ ERASMUS+ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İKİLİ DEĞİŞİM YAZ OKULU Eğitiminize uluslararası bir boyut katın! 1 veya 2 dönem yurtdışında ortak üniversitelerimizden birinde okuyun ERASMUS+

Detaylı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ 14.02.2011 SENATO 2011/2-IV BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Bitlis Eren Üniversitesi

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç ve Kapsam MADDE 1 Bu Yönergenin amacı; Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Detaylı

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU 2014 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU DİKKAT: Tercih süresi, 7-17 Temmuz 2014 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BÖLÜM I Genel Hükümler

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BÖLÜM I Genel Hükümler BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BÖLÜM I Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu yönetmeliğin amacı Bilkent Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri

Detaylı

(RG: 24 Nisan 2010 Sayı:27561) BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar. Amaç

(RG: 24 Nisan 2010 Sayı:27561) BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar. Amaç Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Yabancı dil muafiyet sınavı ne zaman yapılır ve başarı notu kaçtır?

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Yabancı dil muafiyet sınavı ne zaman yapılır ve başarı notu kaçtır? SIKÇA SORULAN SORULAR 01-Yabancı dil muafiyet sınavı ne zaman yapılır ve başarı notu kaçtır? Hazırlık Sınıfı muafiyet sınavı Eylül ayı içerisinde akademik takvimde belirtilen günde yapılır. Muafiyet sınavı,

Detaylı

T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönerge, Sinop Üniversitesi'ne bağlı Fakülte/Yüksekokul/Meslek

Detaylı

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları Graz da Okumak Üniversite okuma olanakları Graz da 4 farklı Üniversite bulunmaktadır: Karl Franzens Üniversitesi, Teknik Üniversite, Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tıp Üniversitesi. Bu üniversitelerin

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİLERİN BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİLERİN BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİLERİN BAŞVURU VE KAYIT KABUL YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Yönergenin amacı; Bülent Ecevit Üniversitesine

Detaylı

Karabük Amerikan Kültür Derneği

Karabük Amerikan Kültür Derneği Karabük Amerikan Kültür Derneği [Yan çubuk çubuk, ana olarak öğedir. Çoğu sağına veya da sayfanın kısmında metin değiştirmek Araçları Yan çubuk çubuk, ana olarak öğedir. Çoğu sağına veya da sayfanın kısmında

Detaylı

TED ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TED ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar TED Üniversitesinden : TED ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, TED Üniversitesi Fakültelerinde lisans

Detaylı

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR 1- Mevlana Değişim Programı na Kimler Katılabilir? Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR SIKÇA SORULAN SORULAR 1. Üniversitenize kayıt nasıl yapılır? Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullara kayıt olabilmek için; a) ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda yeterli puanı alarak yerleşmiş olmak.

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ BAŞVURU, KABUL VE KAYIT GENEL KOŞULLAR

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ BAŞVURU, KABUL VE KAYIT GENEL KOŞULLAR ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ BAŞVURU, KABUL VE KAYIT GENEL KOŞULLAR 1. Başvurusu Kabul Edilecek Adaylar: Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla; a)

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

Analiz. seta 2023 İÇIN AKADEMISYEN YETIŞTIRME ÇABALARI: MEB VE YÖK YURTDIŞI LISANSÜSTÜ BURSLARI SEDAT GÜMÜŞ, VEYSEL GÖKBEL

Analiz. seta 2023 İÇIN AKADEMISYEN YETIŞTIRME ÇABALARI: MEB VE YÖK YURTDIŞI LISANSÜSTÜ BURSLARI SEDAT GÜMÜŞ, VEYSEL GÖKBEL seta Analiz. SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav.org Aralık 2012 2023 İÇIN AKADEMISYEN YETIŞTIRME ÇABALARI: MEB VE YÖK YURTDIŞI LISANSÜSTÜ BURSLARI SEDAT GÜMÜŞ, VEYSEL GÖKBEL

Detaylı

FİNLANDİYA, ALMANYA, SİNGAPUR VE TÜRKİYE NİN EĞİTİM SİSTEMLERİ AÇISINDAN KADEMELER ARASI GEÇİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET

FİNLANDİYA, ALMANYA, SİNGAPUR VE TÜRKİYE NİN EĞİTİM SİSTEMLERİ AÇISINDAN KADEMELER ARASI GEÇİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET FİNLANDİYA, ALMANYA, SİNGAPUR VE TÜRKİYE NİN EĞİTİM SİSTEMLERİ AÇISINDAN KADEMELER ARASI GEÇİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Belgin BAL*, Erdoğan BAŞAR** Günümüz dünyasında hemen hemen tüm ülkelerin

Detaylı