ABD'de İngilizce Eğitimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ABD'de İngilizce Eğitimi"

Transkript

1 ABD'de İngilizce Eğitimi Yaklaşık 120,000 öğrenci İngilizce öğrenmek için her yıl ABD ye gelmektedir. Birçoğu ABD deki üniversite ve yüksekokullara giriş için hazırlanmaya; bazıları Amerikan yaşamını tecrübe ederken bir yandan da İngilizce öğrenmeye; bazıları da kendi ülkelerinde daha iyi bir iş bulabilmek için İngilizce öğrenmeye gelmektedir. Sebepleri ne olursa olsun öğrenciler, öğrenmek, kültürler arası bir deneyim yaşamak, dünyanın her yerinden gelen insanlarla tanışmak ve eğlenmek için gelirler. İngilizce öğrenmek için Amerika Birleşik Devletleri ne geliş sebebiniz ne olursa olsun, kendinize uygun olan okulu seçmeniz çok önemlidir. Bu önemli kararı verirken dikkate almanız gereken bazı şeyler: Üniversite ve Yüksekokul Programları ABD de bulunan çoğu yüksekokul ve üniversite tam zamanlı yoğun İngilizce kursu sunar. Yoğun bir İngilizce kursu programı, öğrencilerin bir öğrenci vizesine başvurabilmeleri için haftada en az 18 saat olmalıdır. Yoğun programların çoğu haftada saatlik dersten oluşur. Öğrenciler bu programlara genellikle akademik sömestrin (dönem veya çeyreğin) başında giriş yaparlar. Bu programların bir avantajı da İngilizce öğrencilerinin genellikle kampüs içinde ikamet etmeleri ve yüksekokul veya üniversitenin kütüphanesinden, dinlenme alanı ve spor tesislerinden tamamıyla faydalanabilmesidir. Yurt ve kafeteryalarda tanıştıkları diğer üniversite öğrencileriyle İngilizcelerini pratik yapabilirler. Bazı okullarda, ileri seviye İngilizce programlarındaki öğrenciler, dil eğitimlerini tamamlarken üniversiteden birkaç ders alabilirler. Üniversite temelli ESL dil sınıflarına katılmanın diğer bir avantajı da F-1 vizesi olanların haftada 20 saate kadar kampüste çalışma izinlerinin olmasıdır. Yoğun İngilizce programları genelde yüksekokulun veya üniversitedeki bir akademik derece programının bir parçası değildir. ESL kurumlarına kayıt olan öğrenciler kesin olarak o lise veya üniversiteye kabul edilecekler diye bir durum söz konusu değildir; ancak bazı üniversiteler derecenize doğru ilerlerken sayılabilecek akademik krediler verirken, çoğu yüksekokul bunu yapmaz. Devlet yüksekokulları, üniversiteler ve ikili öğrenim yapan bölge üniversitelerinin ücretleri genelde özel üniversite ve yüksekokullara göre daha uygundur. Özel İngilizce Dil Programları Bazı özel İngilizce dil okulları da öğrencileri, Amerika daki yüksekokul ve üniversitelere giriş için hazırlamaktadır. Bu özel okulların çoğu yüksekokul veya üniversite kampüsünün yakınında yer alır. Diğerleri ise merkezde bir ofis binasında, otelde veya ayrı bir okul binasında konumlandırılmıştır. Bazı okullar konaklama sağlarken, bazıları sağlamaz.

2 Özel okullarda ders programları, diğer birçok yüksekokul ve üniversiteye göre daha esnektir. Yeni dersler her birkaç haftada bir başlayabilir. Bu, iki veya üç haftalık kısa programlarla ilgilenen öğrenciler için bir avantaj olarak görülebilir. Bazı özel ESL kurumlarında, ileri seviye öğrenciler yakındaki bir yüksekokul veya üniversiteden bir veya iki akademik ders alabilirler. Özel okullar aynı zamanda, ilginç yerlere seyahat ederken veya kayak gibi aktivitelerle ilgilenirken İngilizce öğrenebileceğiniz, tatil için ESL programları sunmaktadır. Bir İngilizce Dil Okulunu Nasıl Seçebilirim? Kendiniz için doğru programı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar: Ne tür bir programa katılmak istediğinizi düşünün. Ciddi bir akademik program mı istiyorsunuz yoksa bir tatil programı mı? Gerçekten sadece İngilizce mi öğrenmek istiyorsunuz yoksa Amerikan kültürünü tecrübe etmek ve bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? Eğitim, konaklama, yemek, aktiviteler, kitaplar vb için ne kadar para harcamak istediğinizi düşünün. Nerede okula gitmek istiyorsunuz? Büyük bir şehir, küçük bir kasaba, kırsal alan, akrabalarınızın yanında veya ülkenin belirli bir yerinde mi? İklim sizin için önemli mi? ABD değişik iklim tiplerine sahip çok büyük bir ülke. Haftada kaç saatinizi sınıfta geçireceğinizi bildiğinizden emin olun. Öğretmenlerin profesyonel anlamda iyi eğitim almış, dil konusunda tecrübeli eğitimciler olup olmadıklarını araştırın. Master dereceleri (MATESOL) veya ilgili bir alanda bir master dereceleri var mı? Ortalama sınıf büyüklüğü ne kadar? İdeal bir sınıf öğrenci arası değişir. Ne tür bir program? Öğrencileri bir Amerikan yüksekokul veya üniversitesine hazırlayan ciddi akademik bir program mı? Seyahat ve kültürel deneyim odaklı bir İngilizce dil ve tatil programı mı? İşletme veya mühendislik İngilizcesi sunan özelleşmiş bir program mı? TOEFL hazırlığı sunuyor mu? Sizin istediğiniz gibi olduğundan emin olun. Program tarihleri ne zaman? Bu tarihler sizin programınıza uyuyor mu? Program ne tür konaklama seçenekleri sunuyor? Program bütün konaklama ayarlamalarını sizin için yapıyor mu yoksa kalacak yer bulmanıza sadece yardım mı ediyor? Nerede yaşayacaksınız? Yurtta Amerikalılarla beraber mi? Evde aile yanında mı? Otelde mi? Bir apartmanda mı? Konaklamanız okulunuzdan ne kadar uzakta? Okula giderken hangi ulaşım yolunu kullanacaksınız? Ne kadar harcayacaksınız ve yolculuğunuz ne kadar sürecek?

3 Yemeklerinizi nerede yiyeceksiniz ve ne kadar harcayacaksınız? Okulun sağladığı hizmetler neler- hava alanı transferi, yabancı öğrenci danışmanları, oryantasyon, banka işlemleri, sağlık, danışmanlık? Ders dışı aktiviteler neler? Kulüpler veya spor takımları var mı? Egzersiz alanı, havuz, tenis kortu vb var mı? Bunlar sizin için önemli mi? Ortam nasıl? Büyük mü yoksa küçük bir okul mu? Kampüsün büyüklüğü/nüfusu ne kadar? Okul öğrencilere yüksekokul veya üniversitelere başvurması için yardım ediyor mu? İleri seviye öğrencilerin, bir üniversite veya yakın bir yüksekokulda ders almalarına izin veriyor mu? Okul akredite edilmiş mi? Çoğu yüksekokul ve üniversite ESL programları kendi üniversite veya yüksekokulları tarafından akredite edilmiştir. Özel ESL programları özel akredite organları tarafından akredite edilmiş olabilir. Akreditasyon ve Mesleki Kurumlar Bölgesel akreditasyon ajanslarına ek olarak, iki akreditasyon organı bulunur: Commission on English Language Program Accreditation (CEA) Amerika daki İngilizce dil programları ve kurumlarının akreditasyonu için özel bir ajanstır. CEA tarafından akredite edilmek demek, İngilizce dil programının, İngilizce Dil Programları ve Kurumları için olan CEA standartlarına uygun olduğunu gösterir. CEA tarafından akredite edilmiş okulların yanı sıra belirli standartların listesini de bu web sitesinde görebilirsiniz: Accrediting Council for Continuing Education and Training (ACCET). ACCET bir kolej veya yüksekokula bağlı olmayan eğitim programları sunan kurumları akredite ediyor. ACCET hakkında bilgi için, bakınız: Bunun yanında yüksek üyelik standartları geliştirmiş olan, ancak okulları akredite etmeyen iki önemli yoğun İngilizce dil programı kurumu daha bulunmaktadır. Akredite edilmiş yüksekokullar ve üniversiteler tarafından yönetilen Yoğun İngilizce dil programları Consortium of University and College Intensive English Programs (UCIEP) e üyelik için başvurabilirler. Ancak özenli bir kişisel çalışma ve yerinde ziyaretin ardından, bir okul üye olabilir. Organizasyonlar tarafından yapılan UCIEP konferansları, seminerleri ve düzenli program değerlendirmeleri okulların en üstün yüksekokul ve üniversite standartlarına erişmelerine yardım eder. UCIEP in yüksek standartlarına sahip okulların listesi için:

4 Üyelerini gözlemleyen ve yüksek standartlarını sürdürmelerini isteyen diğer bir kurum ise American Association of Intensive English Programs(AAIEP) tır. Bu kurum yoğun İngilizce programları için standartlar hazırlamak için kurulmuştur. Yüksekokul, üniversite ve özel okullar bu kurumun üyelerini oluşturur. AAIEP, programları akredite etmese de, üyeleri bu kurum tarafından belirlenmiş olan mükemmellik standartlarını takip etmeyi kabul eder. Bu standartlara sahip ve AAIEP tarafından kabul edilmiş okulların listesi için: itibariyle, AAIEP ye üye tüm programlar, ACCET, CEA tarafından teftiş edilecek veya bölgesel olarak görevlendirilecek bir kurumun kontrolü altında faaliyetlerini sürdüreceklerdir; böylece üye programların yüksek kalitede eğitim, hizmet ve barınma sağlamaları garanti altına alınmış olacaktır. AAIEP üyesi bir program seçmekle sadece size en uygun programı değil, aynı zamanda ABD deki en iyi İngilizce programlarından birini seçmiş olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Program seçerken göz önünde bulundurulması gereken pek çok nokta mevcuttur... AAIEP üyesi bir program Amerika nın hemen hemen her eyaletinde bulunabilir. Gidebileceğiniz yerler... Doğu sahili, batı sahili,güney veya orta batı Okyanusun, dağların,göllerin, ovaların,veya çölün kenarı Bir üniversite yerleşkesi, küçük bir kasaba veya bir metropol AAIEP üyesi programlar pek çok farklı mekan seçeneği sunmaktadır. Çalışmayı seçebileceğiniz yerler arasında... Bağımsız bir dil okulu Bir üniversite yerleşkesi Üniversite bağlantılı bir program bulunmaktadır. Program çeşitleri: AAIEP üyesi programlar çok sayıda İngilizce kursu seçeneği sunmaktadır. Katılabileceğiz kurslar... İngilizcenin her alanında (okuma, yazma,dinleme,konuşma) yetinizi geliştirecek genel ve yoğun İngilizce programları. Sizi üniversite giriş sınavlarına (IBT veya IELTS), kariyer seçeneklerinizi artıracak sertifika veya diplomalara (Cambridge sınavları veya TOEIC) hazırlayacak. Sınavlara hazırlık programları çalışma tekniklerini (not tutma,tartışma becerisi,akademik okuma ve yazma,araştırma teknikleri) vurgulayarak ve akademik konularda İngilizcenizi geliştirerek sizi üniversite çalışmalarına hazırlayacak. Akademik İngilizce Her türlü iş alanında (toplantılar, anlaşmalar, sosyal beceriler, telefon görüşmeleri, rapor yazma) gereken İngilizceyi size kazandıracak. İş İngilizcesi programları çeşitli profesyonel mesleklerde (hukuk, pazarlama, işletme, ekonomi) gerekli olan İngilizce düzeyini geliştirecek. Sertifika programları ülkenizde İngilizce öğretmeniz için gerekli (dil, metodoloji, öğretme teknikleri) İngilizceyi öğrenmeniz veya tazelemenize yardımcı olacak Öğretmen eğitimi programları. Göz Önünde Bulundurulması Gereken Hususlar: Kendinize uygun kurs çeşitlerini seçtikten sonra ders programı ve içeriği amacınıza en uygun programı bulmanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır: Kısa dönem kursları genellikle 4-8 haftalık programlarla sunulmaktadır. Bazı programlar bu kursları belirlenmiş başlama günleriyle her hafta veya ay yıl boyu sunulmaktayken, diğerleri yılın çeşitli zamanlarında sunmaktadır. Yarı dönemlik veya dönemlik kurslar genellikle üniversite tabanlı programlarla yıl içinde pek çok kez açılmaktadır. Sınıf büyüklükleri de programlara göre değişiklik göstermektedir. Bazı kurslar bir sınıfa azami 8-12 öğrenci kabul ederken; diğerleri en fazla öğrenciyi kabul etmektedir. Üye

5 programların seviye sayısı 6-12 arasında değişmekte olup başlangıçla ileri düzey arasını kapsamaktadır. Ücretler programlara göre farklılık göstermektedir. Bazı programlar ücrete kitap, materyal, sağlık sigortası, öğrenci aktiviteleri, laboratuar gibi masrafları da dahil ederken; diğerleri sıralananların her biri için ayrı ücret almaktadır. Sosyal faaliyetler ve spor: Çoğu AAIEP üyesi program, bölgeye ve mevsime göre değişen çok sayıda faaliyet ve spor olanağı sunmaktadır. İlgi alanlarınız veya hobileriniz her ne olursa olsun bir AAIEP programıyla onlarla uğraşma imkanı bulacaksınız. Konaklama olanakları: Yaşadığınız yer, Amerika da AAIEP programı ile edineceğiniz dil deneyiminin çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Çoğu program aşağıda sıralanan barınma olanaklarını sunmaktadır: Aile yanı: Bu seçenek, size Amerikalı bir ailenin yanında yaşama tecrübesini sunmaktadır. Programa göre değişmekle birlikte, kendinize ait bir odanız ya da bir aile üyesi veya bir başka öğrenciyle paylaştığınız bir odanız olabilir. Yemekler dahildir ve bazen sadece kahvaltı, bazen kahvaltı ve akşam yemeği (yarım pansiyon), ya da kahvaltı öğle ve akşam yemeği (tam pansiyon) seçebilirsiniz. Öğrenci Evleri: Üniversite kampuslarındaki kurslar, genellikle öğrenci evi barınma olanağı sunmaktadır. Programa göre değişmekle birlikte odanızı bir başka öğrenciyle paylaşabilir ve yemeklerinizi ortak alanlarda yiyebilirsiniz. Otel veya Apartman daireleri: Bazı programlar, kısa dönem konaklama arayan veya bağımsız yaşamak isteyen öğrenciler için otel veya dairelerle ilgili bilgi sunmaktadırlar. AAIEP üyesi programların listesine ve detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen adresini ziyaret ediniz. Bir AAIEP üyesi program ile İngilizce öğrenmeyi seçerek, kaliteli bir kurumla çalışacağınızdan emin olabilirsiniz. Kendiniz için Doğru Programı Ararken Bir okul seçmeden önce, ev ödevinizi yapmanız çok önemli. Bu da yukarıdaki sorular hakkında düşünmeniz ve bu sayede sizin için neyin önemli olduğunu bilmeniz anlamına gelir. Bir okul ararken, burada listelenen okullara bakın ve web sitelerini ziyaret edin. Bazılarını birkaç dilde bulabilirsiniz. Sorularınızı direk olarak okullara e-posta atın. Bulunduğunuz yerdeki eğitim danışmanlığı merkezinizi ziyaret edin. İlgi alanınıza uygun okulları bulmanız için çok fazla kaynağa sahipler. Yukarıda listelenen UCIEP ve AAIEP web sitelerini ziyaret edin. Fiyatlar da dahil olmak üzere, bütün üyeleri hakkında geçerli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

6 Heyecanlı ve faydalı bir maceraya atılmak üzeresiniz. Dikkatli seçim yaparsanız, harika ve faydalı bir tecrübe kazanacaksınız. Amerika Birleşik Devletlerine hoş geldiniz. Kaynak: Turkish Student Derleme: Deniz Kaim

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM VE 2014 & 2015 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM VE 2014 & 2015 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA 2014 & 2015 İNGİLTERE, MALTA ABD, KANADA İSPANYA KÜBA, MEKSİKA FRANSA ALMANYA İTALYA FAS ÇİN BİR ARAYA GELELİM VE KONUŞALIM! TM 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE DİL ÖĞRENİN DİLLER

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR.

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 7 18 Yaş Altı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Programları Kuzey İngiltere de Dil Eğitimi SAYI 7 Yurt dışında Yaz Okulları ve Futbol Kampları

Detaylı

Yurtdışı Dil Okulu SİTESİ

Yurtdışı Dil Okulu SİTESİ HOŞGELDİNİZ Hoşgeldiniz 1986 dan günümüze yurtdışı eğitimde Türkiye nin lider kuruluşları arasında yer alan ICEP WORLD, dünya çapında sayıları binlerle ifade edilen dil okulları arasında kalitesine güvendiği

Detaylı

Language Testing Service) ve BEC (Business

Language Testing Service) ve BEC (Business British Side da Kurumsal Kurslar Biz Kimiz? British Side, British Council in Türkiye de kurs bölümünü kapatması sonrasında, British Council in yöneticileri ve eğitmenleri tarafından kurulan, müşteri odaklı

Detaylı

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA EDİTÖRDEN Sevgili EduLife Canada Okuyucuları, Türkiye de eğitim adına yeni ufuklar açacak EduLife Canada dergimizin ilk sayısıyla sizlerleyiz. EduLife

Detaylı

Boston daki 1 numaralı Aile Yanı Konaklama Şirketi İngilizce Dil Eğitim Hizmetleri

Boston daki 1 numaralı Aile Yanı Konaklama Şirketi İngilizce Dil Eğitim Hizmetleri Global Immersıons ile Globalleşin... Boston daki 1 numaralı Aile Yanı Konaklama Şirketi İngilizce Dil Eğitim Hizmetleri Global Immersions İdeal bir Konaklama Seçimi Yapmanın Sihirli Formülü Global Immersions

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

Karabük Amerikan Kültür Derneği

Karabük Amerikan Kültür Derneği Karabük Amerikan Kültür Derneği [Yan çubuk çubuk, ana olarak öğedir. Çoğu sağına veya da sayfanın kısmında metin değiştirmek Araçları Yan çubuk çubuk, ana olarak öğedir. Çoğu sağına veya da sayfanın kısmında

Detaylı

ESL programın direktörü olarak, Arkansas State Üniversitesi nin TICE uluslararası ingilizce programına hoşgeldiniz diliyorum.

ESL programın direktörü olarak, Arkansas State Üniversitesi nin TICE uluslararası ingilizce programına hoşgeldiniz diliyorum. ESL programın direktörü olarak, Arkansas State Üniversitesi nin TICE uluslararası ingilizce programına hoşgeldiniz diliyorum. Programımızın size akademik ve sosyal başarı için gerekli ingilizce dil yeteneğini

Detaylı

Yurtdışında Yaz Okulları

Yurtdışında Yaz Okulları Yurtdışında Yaz Okulları 1 Sevgili Öğrencilerimiz, Saygıdeğer Velilerimiz, Öncelikle bize uzun yıllardır göstermiş olduğunuz ilgi, duyduğunuz güven ve desteğinizle size daha iyi hizmet sunma fırsatı verdiğiniz

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2013 Değerli TurkMSIC Gönüllüleri, TurkMSIC olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

Alberta'da Eğitim. Anaokulu - 12. Sınıf Arası Uluslararası Öğrenci Programları Katalogu. www.studyinalberta.ca

Alberta'da Eğitim. Anaokulu - 12. Sınıf Arası Uluslararası Öğrenci Programları Katalogu. www.studyinalberta.ca Alberta'da Eğitim Anaokulu - 12. Sınıf Arası Uluslararası Öğrenci Programları Katalogu www.studyinalberta.ca Alberta lise diploması dünyanın en iyi üniversiteleri ve lise sonrası eğitim kurumlarınca kabul

Detaylı

LANGUAGE LEARNING CENTER LANGUAGE LEARNING CENTER

LANGUAGE LEARNING CENTER LANGUAGE LEARNING CENTER Manchester Dil Okulları LANGUAGE LEARNING CENTER Manchester Dil Okulları LANGUAGE LEARNING CENTER İstanbul Adana Erzurum Samsun Çorum (yakında) Aksaray Konya G.Antep Sakarya İzmit Tekirdağ Mersin Bursa

Detaylı

Almanya ya hoş geldiniz

Almanya ya hoş geldiniz Almanya ya hoş geldiniz Göçmenler için bilgiler www.bamf.de Kitapçık hakkında Kitapçık hakkında Almanya ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz veya kısa bir süre önce taşındınız ve burada yaşamanızı sürdürmek

Detaylı

CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI Amerika da Au Pair lik Nedir? Aupair Amerika programı, Amerika da 1 seneye kadar, bir ailenin yanına yerleşip Amerikan kültürünün içinde yaşayarak İngilizcenizi ilerletebilmeniz

Detaylı

2015 ULUSLARARASI YAZ OKULLARI YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

2015 ULUSLARARASI YAZ OKULLARI YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI 2015 ULUSLARARASI YAZ OKULLARI YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI MERAK 2-4 süre ile devam eden, 12-19 yaş grubuna yönelik, Öğrencinin yabancı dilini geliştirmesi, pratik kazanması, farklı kültürleri tanıması

Detaylı

KANADA DA İNGİLİZCE. 2 Year Winner. Japan Best School Award ILAC Vancouver. Best English School in Toronto

KANADA DA İNGİLİZCE. 2 Year Winner. Japan Best School Award ILAC Vancouver. Best English School in Toronto 2015 KANADA DA İNGİLİZCE Winner 5 years in a row Winner 3 years in a row 2 Year Winner Winner 8 years in a row STM Star English Language School North America Best English School in Toronto Japan Best School

Detaylı

U l u s l a r a r a s ı Ö ğ r e n c i l e r İ Ç İ N K A B U L K I L A V U Z U

U l u s l a r a r a s ı Ö ğ r e n c i l e r İ Ç İ N K A B U L K I L A V U Z U U l u s l a r a r a s ı Ö ğ r e n c i l e r İ Ç İ N K A B U L K I L A V U Z U The New Urban Research University KURULUŞ 1819 Ülke/Kıtalara göre UC Öğrenci Kaydı (Raklamlar yaklaşık olaraktır) (90) f a

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI http://oidb.marmara.edu.tr/ Sevgili Öğrenciler, Üniversite yaşamına ilk adımınızı attığınız bu

Detaylı

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular Sıkça Sorulan Sorular OKUL HAKKINDA GENEL BİLGİLER Okul ne zaman kuruldu? Robert Lisesiyle Boğaziçi Üniversitesi arasında bir bağ var mı? Robert Kolej 1863 yılında kuruldu. 1971 yılına kadar, Boğaziçi

Detaylı

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland.

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland. TR 2014 Almanya DA Almanca öğrenmek Sprache. Kultur. Deutschland. İÇİNDEKİLER Sizlere sunduğumuz hizmetler Ders, kurs sistemi, etüt merkezi, sınavlar, konaklama, kültür ve boş zamanları değerlendirme programı

Detaylı

Avusturya daki Eğitim Yolları

Avusturya daki Eğitim Yolları Avusturya daki Eğitim Yolları 2014 Avusturya Eğitim Sistemi Özel eğitim / kapsayıcı eğitim Sonderpädagogik / Inklusive Bildung Okul öncesi Vorschulstufe Ortaokul** Genel Hauptschule** General ISCED 2 Yeni

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için)

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) 1- Feyziye Mektepleri Vakfının tarihçesi nedir? Feyziye Mektepleri Vakfı nasıl kurulmuştur? Işık Okullarının

Detaylı

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları Graz da Okumak Üniversite okuma olanakları Graz da 4 farklı Üniversite bulunmaktadır: Karl Franzens Üniversitesi, Teknik Üniversite, Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tıp Üniversitesi. Bu üniversitelerin

Detaylı