Kullanma Kılavuzu ORBISPHERE 29981

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kullanma Kılavuzu ORBISPHERE 29981"

Transkript

1 Kullanma Kılavuzu ORBISPHERE Revizyon D 16/09/2008

2 Ürün Geri Dönüşüm Bilgisi Bu sembol ile işaretlenmiş elektronik ekipmanlar 12 Ağustos 2005 itibariyle Avrupa kamusal imha sistemlerinde imha edilemeyecektir. Avrupa yerel ve ulusal düzenlemeleri (EU Directive 2002/96/EC) gereğince Avrupalı elektronik ekipman kullanıcıları eski veya kullanım ömrü tükenmiş ekipmanlarını imha için kullanıcıdan bir bedel talep edilmeksizin üreticiye iade edecektir. Not: kullanım ömrü tükenmiş ekipmanın düzgün imhası için geri dönüşüm iade talimatları hususunda lütfen üretici ya da tedarikçi ile iletişime geçiniz.

3 Ürün İmhası Not: Aşağıdakiler sadece Avrupalı müşteriler için geçerlidir. Hach Ultra herhangi bir ürününün çevreye verdiği zararın ya da kirlenme riskinin en düşük miktara indirgenmesine sonuna kadar bağlıdır. 13 Ağustos 2005 te yürürlüğe giren Avrupa Atık Elektrik ve Elektronik Ekipman (WEEE) Yönetmeliği (2002/96/EC) elektrik ve elektronik ekipman atıklarını azaltmayı ve elektrik ve elektronik ekipmanların kullanım ömrü boyunca çevresel performansı arttırmayı amaçlamaktadır. Avrupa yerel ve ulusal düzenlemeleri (EU Directive 2002/96/EC ) gereğince yukarıdaki sembol ile işaretlenmiş elektronik ekipmanlar 12 Ağustos 2005 itibariyle Avrupa kamusal imha sistemlerinde imha edilemeyecektir. Hach Ultra yukarıdaki sembolü taşıyan ve Hach Ultra tarafından tedarik edilmiş tüm eski, kullanım dışı veya artık analizör ve sistemleri (müşteriden herhangi bir ücret talep etmeden) geri almayı talep edecektir. Buradan itibaren ekipmanın imhasından Hach Ultra sorumlu olacaktır. Buna ek olarak Hach Ultra yukarıdaki sembolü taşımayan ancak Hach Ultra tarafından tedarik edilmiş tüm eski, kullanım dışı veya artık analizör ve sistemleri (ücreti müşterinin karşılaması suretiyle) geri almayı talep edecektir. Buradan itibaren ekipmanın imhasından Hach Ultra sorumlu olacaktır. Hach Ultra tarafından tedarik edilmiş herhangi bir ekipmanın imhası konusunda ekipmanın düzgün imha amacıyla nasıl iade edileceğine dair talimatları almak için lütfen Hach Ultra veya Cenevre deki Satış Sonrası Hizmet departmanımızla iletişime geçiniz.

4 İçindekiler 1. Kurulum Paket Örnekleyici Tanımı Montaj Oksijen Sensörünün Kurulumu Analizörün Kurulumu Bağlantılar Güç Kaynağı Arındırma gazı Havasızlaştırılmış Su Bağlantısı Kalibrasyon Kullanım Haricinde Muhafaza İşletme Talimatları İşletme Düzeni Paket Örnekleyici Kontrolü Ön Kontroller ve Kurulum Havasızlaştırılmış Su Dağıtıcısının Kontrolü Paket Desteğinin Ampul Yüksekliğine Ayarlanması İğne Tertibatı Kontrolü Kol Yüksekliğinin Ayarlanması Delme Duruş Yüksekliğinin Ayarlanması Örnekleme İşlemi Cam Ampuller İçin İşlem Kauçuk Başlı Şişeler İçin İşlem Son Kullanım Bakım ve Sorun Giderme Bakım Sensör Genel Bakımı Akış Haznesi Genel Bakımı Delme İğnesini Değiştirme Sorun Giderme Test Birimini kullanma (Model ref )... 23

5 3.2.2 Arındırma Gazı Kaçaklarını Kontrol Etme Sistem Arındırılamıyorsa Ani Püskürtülen Su Arındırma Gazı Kaçaklarını Kontrol Etmek İçin Alternatif Yöntem Hava Kaçaklarını Kontrol Edin Oksijen Üst Limitleri için Alt Çizgileri Kontrol Edin Su Kaçaklarını Kontrol Edin Oksijen Değerlerini Kontrol Edin Tıkalı İğneyi Kontrol Edin Düşük Artık Değer Elde Edilemiyorsa Şişeler için Arındırma Gazını Kesmeyi Kontrol Edin Teknik Özellikler ve Yedek Parçalar Teknik Özellikler Örnekleyici Performans Paket Destekleri Yedek Parçalar Ek A: Paket Destek Seçim Rehberi A.1 Ampüller için Paket Destekleri A.1.1 Ampüller için Paket Destekleri (Ф 10 dan 16.5 mm ye) A.1.2 Ampüller için Paket Destekleri (Ф 16.5 den 25.5 mm ye) A.1.3 Ampüller için Paket Destekleri (Ф 25.5 den 29 mm ye) A.2 Şişeler için Paket Destekleri A.2.1 Şişeler için Paket Desteği Ek B: Terimler Sözlüğü... 35

6 Kılavuz Genel Taslağı Kılavuz Hakkında Bu kılavuzdaki bilgiler dikkatlice kontrol edilmiştir ve yanlışsız oldukları düşünülmektedir. Ancak Hach Ultra bu kılavuzda bulunabilecek hatalardan sorumluluk kabul etmemektedir. Bu kılavuzdaki olası hata ya da eksikliklerden kaynaklanacak hiçbir doğrudan ya da dolaylı hiçbir hasar, böyle bir hasarsın olasılığı konusunda bilgilendirilmiş olsa dahi Hach Ultra nın sorumluluğunda olmayacaktır. Düzenli ürün geliştirme için Hach Ultra bu kılavuz üzerinde ve bu kılavuzda tanımlanan ürünler üzerinde herhangi bir ön uyarı olmaksızın değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır. Avrupa da basılmıştır. Telif Hakkı Hach Ultra. Tüm hakkı saklıdır. Bu kılavuzun hiçbir bölümü Hach Ultra nın önceden yazılı izni olmaksızın hiçbir şekilde ve hiçbir amaçla çoğaltılamaz ya da aktarılamaz. Revizyon Tarihi İlk Sürüm, Ocak 2000, Orbisphere Revizyon A, Ocak 2004, Hach Ultra Analytics Revizyon B, Şubat 2006, Hach Ultra Revizyon C, Şubat 2007, Hach Ultra Revizyon D, Haziran 2007, Hach Ultra Güvenlik Önlemleri Ambalajı açmadan, kurulu yapmadan ya da cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzun tamamını okuyun. Tüm uyarı ve dikkat ifadelerine dikkat edin. Bunun gerçekleştirilmemesi operatörün yaralanmasına ya da ekipmanın hasar görmesine sebep olabilir. Ekipmanın sunduğu güvenliğin eksiksiz olduğundan emin olmak için ekipmanı bu kılavuzda belirtilen şeklin dışında kurmayın ve kullanmayın. Güvenlik Kuralları UYARI Uyarı, uyulmaması halinde ciddi personel yaralanmaları ya da ölümle sonuçlanabilecek bir durumu ifade etmek için kullanılır. Tüm şartlar sağlanana kadar uyarı işaretinin ilerisine geçmeyin. DİKKAT: Dikkat, uyulmaması durumunda hafif veya orta dereceli personel yaralanmaları ve/veya ölümle sonuçlanabilecek bir duru ifade etmektedir. Tüm şartlar sağlanana kadar dikkat işaretinin ilerisine geçmeyin.

7 Not: Ekipmanın çalıştırılmasından önce göz önünde bulundurulması gereken önemli bir bilgi ya da talimat olduğunu ifade etmek için kullanılır. Önlem Etiketleri Cihaza eklenmiş tüm etiketleri okuyun. Bunların görünmemesi durumunda personel yaralanması ya da cihazda hasar meydana gelebilir. Kapak ya da bariyer üzerine yerleştirildiğinde bu işaret elektrik şoku yada elektrik çarpması riskinin olduğunu ve sadece tehlikeli voltajlarda çalışma vasıflarına sahip personelin kapağı ya da bariyeri kaldırması gerektiğini ifade etmektedir. Ürün üzerinde bu sembol işaretli öğenin sıcak olabileceğini ve dikkatli tutulması gerektiğini ifade etmektedir. Ürün üzerinde bu sembol elektrostatik boşalıma karşı hassas cihazların bulunduğunu ve bunlara hasar verilmemesi için dikkatli olunması gerektiğini ifade etmektedir. Ürün üzerinde bu sembol kimyasal hasar riski olduğunu ve sadece kimyasallar ile çalışma eğitimi almış vasıflı personelin kimyasallarla çalışıp ekipmanla alakalı kimyasal dağılım sistemlerinin bakımını gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etmektedir. Ürün üzerinde bu sembol göz koruması kullanılması gerekliliğini ifade etmektedir. Ürün üzerinde bu sembol topraklama hattı bağlantı noktasını ifade etmektedir. Bu sembol ile işaretlenmiş elektronik ekipmanlar Avrupa kamusal imha sistemlerinde imha edilemez. Avrupa yerel ve ulusal yönetmelikleri uyarınca Avrupalı elektronik ekipman kullanıcıları eski ve kullanım ömrü tükenmiş elektronik ekipmanları imha için kullanıcıdan herhangi bir ücret talep edilmeden üreticiye iade etmek zorundadır. Ürün üzerinde bu sembol ürünün zehirli ya da tehlikeli madde ya da unsurlar içerdiğini ifade etmektedir. Sembol içerisindeki rakam çevresel koruma kullanım süresini yıl olarak ifade etmektedir. Bakım ve Onarım Cihazın hiçbir parçasının bakımı kullanıcı tarafından gerçekleştirilemez. Sadece hach Ultra personeli ya da Hach Ultra nın onaylı temsilcileri sistem onarımı gerçekleştirebilir ve sadece üretici tarafından önceden onaylanmış yedek parçalar kullanılabilir. Bu esaslara uyulmadan cihazın onarılmasına dair girişimler cihaza hasar verebilir ya da onarımı yürüten kişiye zarar verebilir. Bu durumda cihaz garantisi geçersiz sayılacaktır ve cihazın düzgün çalışması ve elektronik bütünlüğü veya CE uyumluluğu bozulacaktır. Cihazın kurulumu, çalıştırılması veya kullanılması ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız lütfen cihazı size temin eden firma ile temasa geçiniz. Eğer bu mümkün değilse ya da söz konusu firmanın yaklaşımının sonuçları tatmin edici değilse lütfen üreticinin Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin.

8 Bildirimler Dacron, Delrin, Tedlar, Tefzel ve Viton DuPont un tescilli markalarıdır. Halar, Ausimont U.S.A. Inc. ın tescilli markasıdır. Hastelloy, Haynes International ın tescilli markasıdır. Kynar, The Pennwalt Corporation ın tescilli markasıdır. Monel, IMCO Alloys International Inc. ın tescilli markasıdır. Saran, Dow Chemical Co. ın tescilli markasıdır. Swagelok, Swagelok Co. ın tescilli markasıdır. Microsoft ve Windows, Microsoft Corporation ın tescilli markalarıdır.

9 1. Kurulum 1.1 Paket Örnekleyici Tanımı PharmaPack ampül ve şişeler içerisinde bir mililitre kadar küçük hacimleri analiz edebilir. Oksijen sensörü üst katman gaz ölçümlerini gerçekleştirir ve bunları görüntülemek için analizöre aktarır. Paket örnekleyici operatör tarafından kontrol edilir. Örnek platformunun pozisyonu arındırma gazı akışını kontrol etmektedir. Paket yukarı hareket ettiğinde delme iğnesi tertibatı akış haznesinin dibine doğru bastırılır ve böylece iç O-halkası bastırılarak arındırma gazı akışı engellenir. Boşluktaki farklılığı ve akış haznesi ile iğne tertibatı arasındaki O- halkasının basıncını not edin. Daha sonra havasızlandırılmış su paket içerisine verildiğinde üst katman gazı iç iğneye ve akış haznesine baskı yapar. Kol (5) oksijen sensörünü, akış haznesini ve delme iğnesini destekler. Bu kolun arka kısmındaki siyah kulp (6) paket ebadına göre yükseklik ayarlaması yapılmasına olanak vermektedir. Motorlu örnek taşıma platformu (3) aşağı ve yukarı hareket edebilir ve ön paneldeki mafsallı anahtar (2) ile kontrol edilir. Anahtar kaldırıldığında platform otomatik olarak mevcut konumunda duracaktır. Bu, delme iğnesinin arkasındaki ayarlanabilir kırmızı kaldıraç (7) ile ayarlanır. Mafsallı anahtar indirildiğinde platform otomatik olarak fabrika ayarı yüksekliğinde duracaktır. Ön panelde iki adet gösterge ışığı vardır. Güç açık olduğunda (arka paneldeki anahtar) kırmızı ışık (8) yanar. Mafsallı anahtarın yanındaki ışık (1) örnek platformu kaldırıldığında turuncudur, platform indirildiğinde yeşile döner ve platform durduğunda söner. Oksijen sensörü akış haznesinin üstüne yerleştirilmiştir ve delme iğnesi tertibatı akış haznesinin dibine eklenmiştir. Arındırma gazı bağlantısı akış haznesinin kenarındadır. Bir adet çıkış borusu (4) tutucu içerisindeki küçük cam fıskiyeye bağlıdır ve bu arındırma gazı akışının gözle kontrol edilmesine olanak sağlar. Ölçüm için üst katman hacmini akış çemberine aktarmak amacıyla havasızlaştırılmış su dağıtıcısı kullanılır. Bu dağıtıcı esnek boru ile delme iğnesi tertibatına bağlıdır.

10 1.2 Montaj Oksijen Sensörünün Kurulumu Nakliye koşulları oksijen sensörlerini olumsuz etkileyebilir. Paket örnekleme sistemi ile ölçüm yapmadan önce sensör bakım kılavuzunda tanımlanan şekilde bir sensör bakımı ve kalibrasyonu gerçekleştirmelisiniz (PharmaPack ile kullanılan analizörün Kullana Kılavuzuna bakınız). Ürünü teslimattan itibaren geçecek iki haftalık süre içerisinde kullanmayı düşünüyorsanız oksijen sensörünü akış haznesinden ayırın. Daha sonra sensörü bakım kılavuzundaki gibi temizleyip saklayın. Sensör halkası Sensör Akış haznesi Örnekleyici kolu Delme iğnesi tertibatı Şekil 1.1: Oksijen Sensörü Kurulum Diyagramı Oksijen sensörü paket örnekleyiciden ayrı olarak gönderilir ve kullanıcı lokasyonunda monte edilmelidir. Sensör hücresini örten pkauçuk vidalı saklama başlığı ve konektörü koruyan vidalı pkauçuk gövde koruyucu ile gönderilir. Saklama başlığı ve gövdesini sensörden ayırın ve ayrıca muhafaza edin. Akış haznesi içerisinde O-halka üzerine ince bir tabaka silikon yağ koyun. Bu daha iyi yalıtım elde edilmesine yardımcı olacaktır. Sensörü doğrudan akış haznesine yerleştirin. Dönüşü engellemek için sensör gövdesini tutun ve sensör halkasını el ile çevirerek sıkıştırın. Bakım ya da muhafazası amacıyla sensörü çıkarmak için sensör halkasını çevirerek açın ve sensörü akış haznesinden doğrudan çıkarın Analizörün Kurulumu Analizörü güç kaynağına, paket örnekleyiciye ve bilgisayarınıza uygun yakınlığa yerleştirin. Kurulum ayrıntıları için lütfen analizörün kullanma kılavuzuna bakınız.

11 1.3 Bağlantılar Güç Kaynağı Harici güç kaynağı (trafo) cihaza 24V düzenli DC akım sağlamaktadır. Trafo 100VAC ile 240VAC arasında çalışmaktadır Arındırma gazı Her ölçümden önce akış haznesinin arındırılması için kullanıcı tarafından tedarik edilecek olan oksijensiz nitrojen (%99.99 saflıkta) kaynağı gerekmektedir. Arındırma gazı kaynağını örnekleme kolunun kenarındaki Swagelok bağlantısına bağlayın. <1 bar basınca uygun iki aşamalı gaz basınç regülatörünü yerleştirin (kullanıcı tarafından tedarik edilecek). Bunu arındırma gazı kaynağı ve paket örnekleyici arasına yerleştirin. Regülatör ile paket örnekleyici arasına kullanıcı tarafından tedarik edilecek iğne valf yerleştirin. Hassas gaz akışı ayarı için bu valfi örnekleyiciye olabildiğince yakın konumlandırın. Arındırma gazı sensöre ulaşmadan önce birkaç saat boyunca hortum içerisinde kalabileceğinden gazı regülatöre bağlarken düşük oksijen geçirgenliğine sahip esnek hortum kullanın (naylon önerilir). Esnek hortumu (tedarik edilecektir) akış haznesi üzerindeki arındırma gazı çıkışından cam fıskiyeye (solda gösterilen şekilde) bağlayın. Fıskiye içerisinde yeterli suyun olduğundan emin olun ve gerekliyse fıskiye üzerinde Max- işaretinin olduğu yere kadar doldurun. Arındırma gazı kaynağını 0.5 bar a ayarlayın. Kullanıcı tarafından tedarik edilecek olan iğne vana çok düşük akış akış hızı ayarlarında en son küçük ayarları yapmak için kullanılacaktır. Fıskiye içerisindeki akış hızını kontrol edin ve her saniye 2-3 kabarcık göründüğünden emin olun. Not: Sistemi ilk çalıştırışınızda ölçme haznesinden olabildiğince çok oksijenin atılması önemlidir. İlk ölçümlerden önce ya da sensör bakımından sonra arındırma gazını uygulamanıza denk gelen alt çizgiye ulaşana kadar ölçme haznesinden geçirin. (bkz. tablo 1-1) Tablo 1-1: Önerilen Alt Çizgiler Beklenen Oksijen Seviyesi Maksimum Alt Çizgi Değeri 5% 0.250% (kpa) 4% 0.200% (kpa) 3% 0.150% (kpa) 2% 0.100% (kpa) 1% 0.05% (kpa)

12 Şekil 1-2: Model Bağlantıları Havasızlaştırılmış Su Bağlantısı Havasızlaştırılış su dağıtıcısı hortum içerisindeki havayı boşaltmak ve ampul veya şişe içerisindeki üst katman hacmini dışarı atmak için su sağlar. Pkauçuk hortum kullanarak havasızlaştırılmış su dağıtıcısını delme iğnesi tertibatının yakınındaki yan bağlantıya bağlayın. Dağıtıcı seviyesi her bir atımda 1 ml su verecek şekilde ayarlayın.

13 1.4 Kalibrasyon PharmaPack cihaz kalibre edilmez ancak oksijen sensörünü düzenli olarak (en azından 3 ayda bir) ve her sensör bakımından sonra kalibre etmelisiniz. Nemli hava içerisinde bu hızlıca ve tam olarak gerçekleştirilebilir. Kalibrasyon işleminin tam talimatları için sisteminiz ile birlikte teslim edilen analizör Kullanma Kılavuzu nun ilgili kısmına bakınız. 1.5 Kullanım Haricinde Muhafaza Eğer cihazınızı iki haftadan daha uzun bir süre kullanmayacaksanız oksijen sensörünü akış haznesinden çıkarın ve kalibrasyon kapağının içerisine yerleştirin (ayrıntılar için sensör bakım kılavuzuna bakın). Eğer PharmaPack cihazınızı bir aydan daha uzun bir süre kullanmayacaksanız sensörü temizleyin ve muhafaza edin (ayrıntılar için sensör bakım kılavuzuna bakın). 2. İşletme Talimatları 2.1 İşletme Düzeni Aşağıdaki tablo PharmaPack üst katman oksijen analizörü için temel ölçüm düzenini göstermektedir. Analizörü Ölçüm moduna ayarlayın. (ayrıntılar için Analizör Kullanma Kılavuzuna bakınız) Notlar Kurulum Akış haznesini ölçüm düşene kadar (%0.15kPa nın altına) arındırın. Tüm hava hattını arındırın Beheri iğnenin altına yerleştirin ve behere 1mL su verin Paket desteğinin içini ıslatın ve örnek ampul ya da şişesini içine yerleştirin Sadece ampuller için: Cam ampulün düz ucunu paket desteğinin küçük yarısının düz ucuyla aynı hizaya getirin. Her iki yarıyı el ile sıkın. Daha sonra cam ampulün açık ucuna elmas uçlu kalem ile 3 mm lik halka çizin Paket desteğini örnekleme platformuna ampul ya da şişenin ağzı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Sadece ampuller için: Ampulün açık ucuna 1 ml havasızlaştırılmış su verin Mafsallı anahtarı up konumuna getirin Ölçüm Platform durduğunda pakete 1 ml havasızlaştırılmış su verin

14 Sadece ampuller için: Paket desteğinin her iki parçasını sökün. Kalem ile desteğin geniş kısmından (delindiği ucun tersi olan kısımdan) dışarı itin. Daha sonra paket desteğini durulayıp silin.

15 2.2 Paket Örnekleyici Kontrolü Paket örnekleyicinin işletme kontrolleri aşağıdaki gibidir: 1) Siyah yükseklik ayar kolu: hareketli kol ve delme iğnesi tertibatı yüksekliğini ayarlar. 2) Mafsallı anahtar: Örnek platformunu aşağı ve yukarı oynatır.yukarı çıkarken platform delme iğnesini arkasındaki kırmızı kol ile otomatik olarak durdurulur. 3) Hareket gösterge ışığı: Platform yukarı çıkarken turuncu, aşağı inerken ise yeşildir. Platform hareket etmediğinde kapalıdır. 2.3 Ön Kontroller ve Kurulum Havasızlaştırılmış Su Dağıtıcısının Kontrolü Ölçüm seansına başlamadan önce dağıtıcı içerisinde yeterli miktarda havasızlaştırılmış su bulunduğundan emin olun. Daha iyi sonuç elde etmek için PharmaPack e ekli tüp içerisinde hiç hava kabarcığı olmadığından emin olun. Her bir atım ile verilecek su miktarının doğru olduğundan emin olun (önerilen miktar 1 ml dir). PharmaPack ile beraber Orbisphere model dağıtıcı satın aldıysanız suyu doğru verdiğinden ve kapalı pozisyona döndüğünden emin olmak için pompa pistonunu kaldırın. Pompa pistonu başlangıç pozisyonuna düzgünce gelene kadar bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir Paket Desteğinin Ampul Yüksekliğine Ayarlanması Ampul paket desteğini ampul yüksekliğine ayarlamak için paket desteği içerisine düz ucu desteğin küçük ucuna gelecek şekilde bir ampul yerleştirin. Desteği el ile çevirerek sıkın. Yüksekliği ayarlamak için paket desteğinin dibindeki allen vidayı (üst fotoğraf) cam ampulün düz ucu desteğin üst kısmıyla aynı hizaya gelene kadar çevirin (alt fotoğraf)

16 2.3.3 İğne Tertibatı Kontrolü Doğru iğne tertibatının kullanıldığından emin olun. Paket örnekleyici iki farklı delme iğnesi kullanır. Bunların biri ampulleri delmek için, diğeri ise şişeleri delmek için kullanılmaktadır. Eğer her ikisini de kullanıyorsanız her defasında doğru delme iğnesinin kullanıldığından emin olun. Ampuller için kullanılan delme iğnesi tertibatının (ref ) tırtıklı halkası siyah, şişeler için kullanılan delme iğnesi tertibatının (ref ) tırtıklı halkası ise gridir. Not: Örnek ampullerini ya da şişelerini delerken zorluk yaşıyorsanız, delme iğnesi cam ampulleri kırıyorsa ya da delme iğnesi tıkanmışsa iğnenin değiştirilmesi gerekmektedir (bkz. Delme İğnesi Değişimi sf. 18) Kol Yüksekliğinin Ayarlanması Örnek platformunu sonuna kadar indirin ve kauçuk contayı delme iğnesinden ayırın. Örnek platformu üzerine bir paket desteği yerleştirin. Ampuller için: Ampul desteğini her iki parça birbirine sıkıca vidalanmış olarak boş bırakın Şişeler için: paket desteği içerisine örnek şişesi yerleştirin. Siyah kolu gevşetin ve kolun yüksekliğini iğne ampul paket desteğinin (üst fotoğraf) ya da şişe örneğinin (alt fotoğraf) 2 cm üzerine gelecek şekilde ayarlayın. Daha sonra siyah kolu sıkın Delme Duruş Yüksekliğinin Ayarlanması Mafsallı anahtar up pozisyonuna getirildiğinde platform yükselir ve ayarlı yükseklikte otomatik olarak durur. Bu yükseklik delme iğnesinin arkasındaki kırmızı kaldıracın konumu ile ayarlanır: Mafsallı anahtarı up pozisyonuna getirin. Not: Delme iğnesinin pozisyonuna dikkat edin. Ampuller için: İğnenin kesen ucu boş paket desteğinin üst kısmıyla aynı hizaya geldiğinde platformu off konuna getirerek durdurun. Şişeler için: İğne şişenin üst kısmını delmeye başladığında platformu off konumuna getirerek durdurun. Kırmızı kaldıracın yanındaki (iğnenin arkasındaki dikey kolda) allen vidayı gevşetin. Kırmızı kaldıracı paket desteğinin üstüne temas edecek şekilde ayarlayın. Daha sonra allen vidayı sıkın. İğne kauçuk contasını yerine yerleştirin.

17 Not: Bu kaldıracın hareket ve durma ayarları çok önemlidir. Kauçuk conta aşırı bastırılırsa yetersiz yalıtım olup içeri giren hava hatalara sebep olabilir. Eğer yukarıdaki ayar ile düzgün yalıtım sağlanamıyor ise iğne kauçuk contasını değiştirin. Örnek platformunu alçaltın, eski contayı çıkartıp yeni kauçuk contayı iğne etrafına yerleştirin. 2.4 Örnekleme İşlemi Not: Ampuller için kullanılan delme iğnesi tertibatının tırtıklı halkası siyah, şişeler için kullanılan delme iğnesi tertibatının tırtıklı halkası ise gridir. Şişeler için kullanılan kauçuk conta silindirik (fotoğrafta solda) ampuller için kullanılan kauçuk conta ise H şeklindedir (fotoğrafta sağda) Cam Ampuller İçin İşlem Kurulum Analizörü Ölçüm oduna getirin (ayrıntılı talimat için lütfen analizör kullanma kılavuzuna bakınız) Ölçüm Saf nitrojen silindirinden arındırma gazı akışını başlatın. İki aşamalı regülatör ile gaz basıncını ayarlayın (bkz. Arındırma Gazı sayfa 9). Cam fıskiye içerisindeki akış hızını kontrol edin ve her saniye 2-3 kabarcık göründüğünden emin olun. Analizördeki değer çok düşük seviyeye (<%0.10) gelene kadar akış haznesini arındırın. İlk ölçümü gerçekleştirmeden önce su hortumunda ya da delme iğnesi tertibatında hava olmadığından emin olun. Bunun için öncelikle delme iğnesi tertibatının altına iğnedeki suyu almak için bir beher yerleştirin. Daha sonra dağıtıcıdaki havasızlaştırılmış sudan 1 ml (tek atım) su hortumu ve delme iğnesi üzerinden behere akıtın. İki parçalı paket desteğinin içini ıslatın ve örnek ampulü içine yerleştirin. Ampulün düz ucu desteğin düz ucu ile karşılıklı olacaktır. Ampulü düzgün yerleştirdiğinizden emin olmak için desteği masaya koyun ve ampulü dikkatice yerleştirin. Desteği el ile çevirerek sıkıştırın. Ampulün açıkta kalan düz ucuna tedarik edilen elmas uçlu kalem ile 3mm daire çizin. Bunu yapmazsanız ampulün delinirken maruz kalacağı mekanik şok yüzünden hava alabilir ve yanlış okumaya sebep olabilir. Paket desteğini örnek platformu üzerine açık ucu yukarı gelecek şekilde yerleştirin.

18 Delme iğnesi tertibatı üzerin paket desteği içindeki ampulün açık ucuna 1 ml havasızlaştırılmış su verin. Bu su ampul yüzeyi ile örnekleme sistemi arasında kalmış olabilecek havayı bertaraf edecektir. Örnekleme tabanındaki mafsallı anahtarı up konuna getirin. Gösterge ışığı turuncuya dönecektir. Örnekleme platformu yukarı hareket eder ve ampul delindikten sonra otomatik olarak durur. Arındırma gazı iğne ampulü delmeden hemen önce otomatik olarak kesilir (cam fıskiye içerisinde hiç kabarcık görünmez) Dağıtıcıdan 1 ml havasızlaştırılmış su delme iğnesi üzerinden ampule akıtılır. Cam fıskiye içerisindeki kabarcıklara dikkat edin. Not: 1 ml den daha büyük üst katman boşlukları için dağıtıcıyı üst katman hacmine yakın (ancak aşmayacak) miktarda havasızlaştırılmış su verecek şekilde ayarlayın. Not: Ampule aşırı miktarda su verildiği takdirde ampulün içerisindeki sıvı akış haznesine gidecektir. Bu durum gaz akışını engelleyerek sensörün tepkisinin yavaşlamasına sebep olabilir. Eğer bu sorunla karşılaşırsanız test ünitesini boş olarak yerleştirin ve platformu yükseltin. Hızlıca test ünitesine birkaç atım havasızlaştırılış su aktarın. Akış haznesi kurutulacaktır. Düşük okumalar için kontrol edin. Analizör üzerindeki sinyal zirveyi gösterdiğinde değeri kaydedin. Sinyal önce yükselecek sonra sabitlenecektir. Veriyi çıkış eğrisinin hemen sonunda sabitlenmenin hemen başında kaydetmelisiniz. Mafsallı anahtarı indirin. Gösterge ışığı yeşile dönecektir. Örnekle platformu alçalır ve otomatik olarak durur. Paket desteğini alın ve iki parçasını çevirerek açın. Kalem yardımıyla ampulü destek içerisinden dışarı itin. Desteği çalkalayıp kağıt mendil ile silin. DİKKAT: Cam kırıntılarına dikkat edin. Olası cam parçaları parmağınızı kesebilir. Not: Delme iğnesinin kauçuk contasını zaman zaman kuru temiz ve kalın bir havlu ile silin (küçük cam parçalarının teşkil ettiği tehlike sebebiyle parmaklarınızla silmeyin). Not:

19 Artakalmış olabilecek nemi tamamıyla kurulamak için sonraki paketi örneklemeden önce arındıra gazını 30 saniye süreyle açın Kauçuk Başlı Şişeler İçin İşlem İşlem cam ampuller için olan işlem ile aynıdır ancak şu unsurlar farklıdır: Şişeler için paket destekleri tek parçadır. Şişeyi ağzı yukarı gelecek şekilde paket desteğine yerleştirin. Not: Hazırlık gerektirmez, sadece iğnenin kauçuk ağzı delmesine izin verin. Kauçuk yüzeyi delmeden önce ıslatmaya gerek yoktur. 2.5 Son Kullanım Örnek platformunu ve destek çubuklarını en az haftada bir ya da sıvı döküldükten sonra ıslak mendil ile temizleyin. Daha sonra kuru mendil ile kurulayıp tedarik edilen silikon yağ ile hafifçe yağlayın. Eğer PharmaPack ekipmanınızı her gün kullanıyorsanız sensörün yüksek oksijen seviyeleriyle temasını engellemek için gün sonunda aşağıdakilerden birisini gerçekleştirin: Arındırma gazını sensör yanından akış haznesine akar halde bırakın ve analizörü kapatın. Alternatif olarak eğer yukarıdaki yöntem kullanışsız geliyorsa test ünitesini su ile doldurun, paket örnekleyicinin tabanını test ünitesi kauçuk durdurucu ile temas edene kadar kaldırın ve sonrasında analizörü kapatın.

20 3. Bakım ve Sorun Giderme 3.1 Bakım Sensör Genel Bakımı Aşağıdaki durumlarda sensör bakımını gerçekleştirmeniz gerekecektir: Not: Kalibrasyonda yaşanan sıkıntılar Olağanın üzerinde dengeleme-sabitleme süresi Sabit oksijen konsantrasyonu durumu altında parazitli ya da kayan sinyaller. Hizmet prosedürü ile ilgili detaylar için sensörün bakım klavuzuna bakınız. Not: Sensör hizmete alındıktan sonra kalibrasyondan önce (sayfa 10 da belirtilen Kalibrasyon gevşemesi için membran a 30 dakika verin. Sensör kalibre edildikten sonra Pharmapack akış haznesine monte edilebilir. (Sayfa 8 deki Oksijen Sensörünün Kurulumu na bakınız) Akış Haznesi Genel Bakımı Düzgün çalışmasını sağlamak için akış çemberini periyodik aralıklarla temizleyin. Kullanımına göre bunu altı-on iki ayda bir yapmalısınız Sökme Akış haznesini sökmek için: 1) Arındırma gazı kaynağını kapatın. Havasızlaştırılmış su kaynağını delme iğnesi tertibatından ayırın. 2) Sensör halkasını dikkatlice çevirip gevşetin ve sensörü akış haznesinden düzgün bir şekilde çekip ayırın. 3) Tırtıklı halkayı parmaklarınızla çevirip çıkartarak delme iğnesini akış haznesinden ayırın. 4) Akış haznesi siyah tutma halkasını (kolun altındaki) elle, ya da ya da bütün sensör şarj etme takımlarında bulunan ufak cıvata anahtarını kullanarak çevirerek çıkartın (resimdeki gibi). 5) Akış haznesini paket örnekleyicinin kolundan ayırın. Akış haznesinin içindeki O-halkasını çıkartın ve atın.

21 6) Akış haznesini su ile durulayın ve dar kanallara temiz sıkıştırılmış hava püskürtün. 7) O-halkasını değiştirin (takım ref ). O-halkasını silikon yağ ile ince bir katman halinde kaplayın ve akış haznesine yerleştirin. Not: Akış haznesi O-halkası ile Sensör kafası O-halkasını karıştırmayın. Birbirlerine benzeseler de aynı değildirler Kurulum Akış haznesini yeniden kurmak için: 1) Akış haznesini paket örnekleyicinin koluna yerleştirin. Akış haznesi siyah halkasını kolun altına, sensör şarj etme takımında bulunan metal cıvata anahtarı ile çevirerek takın (aşağıdaki resimde gösterildiği üzere). 2) Sensörü dosdoğru akış haznesine yerleştirin. Düzgün yerleştirilmesini sağlamak için sensörü tutun ve sensör halkasına elle çevirerek takın. 3) Delme iğnesi tertibatını kurmadan önce, tertibatın ortasında yer alan küçük O-halkasını atın ve yenisiyle değiştirin (Takım ref ). 4) O-halkasını hafifçe silikon yağa bulayın. Daha sonra delme iğnesini akış haznesinin dibine tırtıklı halkayı kullarak elle çevirerek takın. 5) Arındırma gazı ve havasızlaştırılmış su kaynaklarını yeniden bağlayın Delme İğnesini Değiştirme Aşağıdaki sıkıntıların çıkması halinde iğne değiştirilmelidir: Cam ya da kauçuk septumu delmede problem varsa Delme iğnesi cam ampülleri kırıyorsa Delme iğnesi tıkalı ise Paket örnekleyici iki farklı delme iğnesi kullanır, biri ampülleri delmek içindir ve siyah tırtıklı halkası vardır, diğeri ise şişeleri delmek içindir ve gri tırtıklı halkası vardır. Eğer ikisini de kullanacaksanız, her bir durum için uygun delme iğnesini kullandığınızdan emin olun Sökme Delme iğnesi tertibatını sökmek için: 1) Arındırma gazı kaynağını kapatın. 2) Havasızlaştırılmış su kaynağını iğne tertibatından ayırın.

22 Kurulum 3) Kauçuk contayı iğnenin çevresinden çıkartın. 4) Tertibattaki tırtıklı metal halkayı parmaklarınızla çevirerek, Nazik bir şekilde delme iğnesi tertibatını akış haznesinden saat yönünün tersine çevirerek ayırın. İğne tertibatını çıkarttığınızda, dıştaki O-halkasını da akış haznesinden çıkarttığınıza emin olun (akış haznesinin içine sıkışabilir). 1) Öncelikle hem dıştaki O-halkasını hem de tertibatın ortasındaki küçük O-halkasını silikon yağ ile hafifçe kaplayın. Bu O-halkalarını değiştirirken üzerlerinde ufak toz parçalaları bulunmadığına emin olun. 2) Tırtıklı halkayı kullanarak elle delme iğnesi aparatını akış haznesinin dibine çevirerek takın. 3) Havasızlaştırılmış su dağıtıcıyı yeniden takın ve delme iğnesi tertibatı üzerinden gaz püskürtmek için dağıtıcıdan su enjekte edin. 4) Uygun kauçuk contayı iğnenin üzerine yerleştirin. Silindir biçimindeki conta (sol taraftaki), kauçuk septum ile mühürlenmiş şişeler içindir. H- Şeklindeki conta (sağdaki) ise cam ampüller içindir. 5) Arındırma gazıı açın ve cam fıskiyesini, kabarcıkların varlığını teyit etmek için kontrol edin. Analizörün ekranında görünen sinyaller azalmış olmalı. 6) Delme iğnesi tertibatını parmaklarınızla sıkıca yukarı ittirip iç arındırma gazı valfini kontrol edin (kauçuk contanın oradaki değil). Artık cam fıskiyede daha fazla kabarcık oluşmamalı. 7) Delme iğnesi tertibatının durma pozisyonunu kontrol edin (sayfa 13 deki Delme Durma Yüksekliğini Ayarlayın kısmına bakınız) 3.2 Sorun Giderme Arındırma gazı, havasızlaştırılmış su ve örnek gaz akışlarının çizimlerine aşağıdaki diyagramdan bakın. Sorun giderme testlerini takip etmek için bu çizimleri kullanın. Bu testlerin büyük bir çoğunluğu için analizörün takılı ve çalışır halde olması gerekmektedir.

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu Açık kasa dizel jeneratör seti Kullanım Kılavuzu Tek faz: KDE25E KDE30E KDE35E Üç faz: KDE13E3 KDE30E3 KDE45E3 KDE75E3 KDE20E3 KDE35E3 KDE60E3 KDE100E3 High speed: KDE40E3 Model yapısı(kde60e3 örnek alınmıştır)

Detaylı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı Yüksek verimli ısıtma pompası Calio İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı Calio Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin izni olmadan dağıtılamaz,

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU İçindekiler İçindekiler Giriş... 2 Paketi inceleyin... 2 Birimi inceleyin... 2 Güvenlik... 3 Güvenlik terminolojisi ve işaretleri... 3 Çevresel güvenlik... 4

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B

Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B Split tipi hava/su ısı pompası 6 720 648 125-78.1I 6 720 810 499 (2014/02) Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B aşağıdaki parçalardan oluşur: ODU 7,5-12t ile birlikte WPLS 7,5 veya 12IE ODU

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

I-768-TUR FireLock NXT Kuru Tip Vana

I-768-TUR FireLock NXT Kuru Tip Vana DAHA SONRA KOLAYCA BAŞVURABİLMEK İÇİN BU TALİMATLARI MONTAJI YAPILAN VANA ÜZERİNE ASIN UYARI UYARI Bu talimatlara ve uyarılara uyulmaması, ciddi yaralanmalar ve/ veya maddi hasar ile sonuçlanabilecek ürün

Detaylı

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :... SKM SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...m³/h Man. Yükseklik :...m Motor Gücü :...kw Devir Sayısı :...d/dak BK SKM 0

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU MPM 15/400 I-CL KAYNAK JENERATÖRÜ

KULLANMA KILAVUZU MPM 15/400 I-CL KAYNAK JENERATÖRÜ KULLANMA KILAVUZU MPM 15/400 I-CL KAYNAK JENERATÖRÜ İÇİNDEKİLER GÜVENLİK KURALLARI...3 GÜVENLİK BİLGİLERİNİN TANIMLANMASI Kılavuzda yer alan güvenlik sembolleri potansiyel tehlikelerin tanımlanmasında

Detaylı

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN.

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. TR DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. Gelecekteki her türlü ihtiyaç için saklayın Motor ve bataryaya ilişkin olarak, ilgili talimat kılavuzlarını okuyun. İÇİNDEKİLER

Detaylı

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM

Detaylı

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Çok turlu aktüatörler SA 07.2 SA 16.2/SAR 07.2 SAR 16.2 Kontrol ünitesi: elektro mekanik Aktüatör kontrol ünitesi ile birlikte AUMATIC Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Kullanma talimatı

Detaylı

Doc No. KF08-002D. Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20. Kurulum ve İşletim Kılavuzu

Doc No. KF08-002D. Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20. Kurulum ve İşletim Kılavuzu Doc No. KF08-002D Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20 Kurulum ve İşletim Kılavuzu Ultrasonik Debimetre Emniyet Önlemleri Aşağıdaki güvenlik önlemleri Ultrasonik Debimetrenin emniyetli bir biçimde kullanımı

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar Motorlar Otomasyon Enerji İletim ve Dağıtım Kaplamalar Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar M serisi - Kolektör halkası rotoru - Yatay Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu Kurulum, çalıştırma

Detaylı

GİRİŞ. Bu ürünü alarak,bize duymuş olduğunuz güven için size teşekkür etmek istiyoruz.

GİRİŞ. Bu ürünü alarak,bize duymuş olduğunuz güven için size teşekkür etmek istiyoruz. GİRİŞ Bu ürünü alarak,bize duymuş olduğunuz güven için size teşekkür etmek istiyoruz. Şu an SHERCO 250-300 SE/R nin sahibisiniz. SHERCO nun bu kılavuzda belirtmiş olduğu tavsiyeleri ve talimatları takip

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

Su ile soğutulan tip trifaze endüksiyon motorlar W Serisi- Kafesli rotor

Su ile soğutulan tip trifaze endüksiyon motorlar W Serisi- Kafesli rotor Motorlar Enerji Otomasyon Boyalar Su ile soğutulan tip trifaze endüksiyon motorlar W Serisi- Kafesli rotor Kurulum, Kullanım ve Bakım Kılavuzu Kurulum, Kullanım ve Bakım Kılavuzu Belge no: 11381817 Model:

Detaylı

Montaj, Bakım ve Kullanma Kılavuzu

Montaj, Bakım ve Kullanma Kılavuzu 72111100 02/2003 TR Montaj, Bakım ve Kullanma Kılavuzu Gaz Yakıtlı Kombi Logamax U012-28 T60 (Boylerli) Montaj, bakım ve kullanım öncesi dikkatle okuyunuz Önsöz Bu kılavuz hakkında Bu cihaz ilgili Avrupa

Detaylı

Acer ICONIA W510 Kullanıcı Kılavuzu

Acer ICONIA W510 Kullanıcı Kılavuzu Acer ICONIA W510 Kullanıcı Kılavuzu - 1 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA Kullanıcı Kılavuzu Model: W510 İlk baskı: 09/2012 2 - İçindekiler Güvenlik ve kullanım rahatlığı 5 İlk Yapılacaklar 16 Kılavuzlarınız...

Detaylı

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır.

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır. Riso, bu el kitabının kullanımından doğabilecek hiçbir hasar veya maddi zarardan sorumlu tutulamaz. Ürünlerimizi sürekli olarak yenilediğimiz için, makine bazı yönlerden bu el kitabında kullanılan resimlerden

Detaylı

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. - 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Giriş 02 Uyarılar 03 AT Uygunluk Beyanı 05 Garanti Ve Servis 06 İşletme Şartları 07 Kazanın Ana Bölümleri 08 Montaj Talimatı 09 Güvenlik Sistemleri

Detaylı

I-769P-TUR. FireLock NXT Ön Tepkili Vana UYARI MONTAJ, BAKIM VE TEST KILAVUZU

I-769P-TUR. FireLock NXT Ön Tepkili Vana UYARI MONTAJ, BAKIM VE TEST KILAVUZU 776 SERİSİ DÜŞÜK BASINÇLI AKTÜATÖRLÜ «NON-INTERLOCKED» (KİLİTLEMESİZ) PNÖMATİK BOŞATMA 776 SERİSİ DÜŞÜK BASINÇLI AKTÜATÖRLÜ VE 753-E SERİSİ SOLENOİD VANALI «NON-INTERLOCKED» (KİLİTLEMESİZ) PNÖMATİK/ELEKTRİKLİ

Detaylı

G11 Jeneratör (GEN11) Kullanım Kılavuzu

G11 Jeneratör (GEN11) Kullanım Kılavuzu G11 Jeneratör (GEN11) Kullanım Kılavuzu 2013_1 Yazılım Versiyonu ile kullanım içindir Bu sayfa boş bırakılmalıdır. İçindekiler Genel Bilgiler 1 Kullanılan Standart Açıklamalar 1 Bölüm 1 - Genel Bilgiler

Detaylı

HD Video Camera. Kullanım Talimatları Cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzu iyice okuyun ve ileride başvurmak için saklayın.

HD Video Camera. Kullanım Talimatları Cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzu iyice okuyun ve ileride başvurmak için saklayın. 4-529-126-93 (1) HD Video Camera Kullanım Talimatları Cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzu iyice okuyun ve ileride başvurmak için saklayın. MCC-500MD 2014 Sony Corporation UYARI Yangın veya elektrik çarpması

Detaylı

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Dikkat! Değerli müşterimiz, Aşağıda belirtilen uyarılara uymanızı önemle rica ederiz. Makineyi aldığınızda Garanti

Detaylı