Backlink Değerlendirme Algoritmaları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Backlink Değerlendirme Algoritmaları"

Transkript

1 Backlink Değerlendirme Algoritmaları SEO çalışmalarındaki en etkili faktörlerden birisi şüphesiz ki backlinkler. Ancak her linkin değer olarak eşit olmadığını biliyoruz. Arama motoru algoritmalarının yeni yeni oluşturulduğu ilk yıllarda, tüm linklerin eşdeğer kabul edildiği bir dönemdi yıllarında en çok link alanın en iyi kabul edildiği dönemin ardından artan rekabet ve SEO uzmanı sayısı ile Google daha radikal kararlar alarak daha gelişmiş algoritmalar hazırlamak zorunda kaldı. PageRank'in getirdiği rekabetçi link mantığı ile, PR değeri yüksek yerlerden link alarak SEO işlemlerini sürdüren webmasterlar artık TrustRank'in de dahil olduğu çok karmaşık backlink değerlendirme algoritmalarıyla ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Bu alandaki bilgi birikiminizi arttırmak istiyorsanız faydalı bir makale olacağı inancındayım. Güncel olarak Google'ın dikkat ettiği link değerlendirme kriterlerin başında anchor text (yani link alırken, hangi kelime bütünü ile link aldığınız) geliyor. Hedef kelimenizi içeren bir şekilde link almanız, ilgili kelimede üst sırada olmanız için büyük önem arz ediyor. <a href="http://www.websiteniz.com">anahtar kelimeniz</a> Örneğinde gördüğünüz linkin çıktısı olarak; anahtar kelimeniz şeklinde bir link alacaksınız. Elbette bu tek başına yeterli değil, ilgili kelime için hedeflenmiş bir site-içi optimizasyona sahip olmanız da oldukça önemli. Linklerin değerini belirleyen diğer etkenler ise; link aldığınız sitenin Alexa değeri,domain yaşı ve link çıkış sayısı. Elbette bunlar sadece buz dağının görünen tarafı. Başta seomoz olmak üzere pek çok arama motoru otoritelerinin verdiği bilgilere dayanarak hazırladığımız 10 başlıktan oluşan link değerlendirme algoritmaları ile ilgili bilgileri değerlendirerek daha başarılı link kampanyaları oluşturabilirsiniz. Elbette burada listelenen değerlerin hiç bir bilimselliği olmaksızın SEO uzmanlarının tecrübelerine göre oluşturulan değerler olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca diagramlarından ve içeriğinden faydalanmamıza izin verdiği için SEOMOZ'a teşekkür ediyoruz. İlgili makalenin tüm diagram ve içeriği izinleri ile alınıp, tarafımızca Türkçe içeriklere göre uygun hale getirilecek şekilde yorumlanıp yayımlanmıştır. Tüm diagramlar Yiğit Konur un kurucusu olduğu seozeo.com ekibi tarafından Türkçe ye çevirilmiştir.

2 1) Üst konumda bulunan linkler daha link değerlidir Pek çok profesyonel SEO danışmanı, güncel olarak Google'ın satın aldığı patentleri inceler. Amerikan Patent Enstitüsü'ne yapılan başvuruları web sitesinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıkların link değerlerindeki etkisi konulu patenti inceleyen SEO uzmanlarının yaptığı denemeler sonucu, üstteki grafikteki sonuç ortaya çıkıyor. Aynı web sitesinden dışarıya verilen linklerde üstte olan linklerin daha değerli olduğuna dair bir çıkarım yapılabiliyor.

3 2) Dışarıdan gelen linkler daha link değerlidir PageRank algoritmasına göre iç veya dış linklerin herhangi bir değişime bağlı olmaksızın değerlendirildiğini biliyorduk. Ancak yapılan testler gösteriyor ki, dışarıdan alınan linkler içeride yaptığınız linklerden kesinlikle daha değerli. Bu kural da backlink etkisinin ne derece kritik bir öneme sahip olduğunu vurgular nitelikte.

4 3) Yeni bir siteden link almak önceden aldığınız siteye göre daha değerlidir Çok sayıda siteden link almış olmak siteniz için büyük bir avantaj sağlar. Daha önceden link almış olduğunuz bir siteden link almaktansa, hiç link almadığınız bir site üzerinden link almaya gayret etmelisiniz. PageRank algoritması tarafından doğrulanmasa da günümüzde pek çok SEO uzmanı tarafından geçerli kabul edilen sistem budur. Uzun süredir web ile ilgilenen webmasterların çok sık gördükleri olaylardan biri de sitenin en altından, her sayfada geçerli olan footer linkleri alınmasının siteye olan etkisidir. Ancak günümüzde tüm sitelerden alınan linkler bu algoritmaya uygun bir çözüm değildir.

5 4) Otorite sitelere yakın olan sitelerden gelen linkler daha değerlidir Eğer sıkı bir SEO takipçisiyseniz mutlaka TrustRank hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Patenti Yahoo'ya ait olan bu teknolojinin bir benzerinin de patenti Google'a ait. Üniversite siteleri ve hükümet sitelerini kök site olarak belirleyen bu spam analiz algoritması, bu tip sitelerden link alan siteleri TrustRank adı verilen bir değer ile koruyor. Buna ek olarak TrustRank ile korunan siteler de link verdikleri siteye küçük bir miktar da olsa TrustRank katkısında bulunuyor. Bu yönüyle PageRank algoritmasına da benzeyen sistemin şematik halini yukarıdaki grafikte görebilirsiniz.

6 5) İçeriğe dahil olan linkler daha değerlidir Uzun yıllar boyunca webmaster forumlarında satılan footer linkleri epeyce popülerdi. Ancak bu tip basit bir mantıkla link almak artık Google'a parayla link satın aldığınızı veya hazır bir sistem/tema hazırlayarak altına link eklediğinizi kanıtlamak niteliğinden öteye bir etki sağlamıyor. Aynı şekilde, dost siteler veya blogroll başlığı altında özellikle Wordpress sitelerde eklenen linkler de eski etkiyi sağlamıyor. Google ve Yahoo gibi popüler arama motorlarının öncelikli olarak inceledikleri içerik alanından link almak her zaman en büyük etkiyi sağlıyor. Yukarıdaki örnekte de gördüğünüz üzere A sitesi, diğer tüm test deneği olan sitelerin üzerinde listeleniyor.

7 6) Yazı linkler daha değerlidir Yaklaşık 5 sene önce, toplist ve dizinlerin çok popüler olduğu bir dönemdi. Onlarca toplist ve dizin, kayıt sonrasında genellikle resim şeklinde linkler içeren kodları iletirler ve alt etiketi olarak anchor textleri olan "site ekle, dizin" gibi kelimeleri belirtirlerdi. Bunun çok yaygınlaşması ve global pazarda da etkili bir tekniğe dönüşmesi üzerine Google'ın resim linklerine verdiği değer de oldukça azaldı. Genellikle yönlendirme amacıyla da kullanılan resim ögelerinin etkili olmadığını yinelemekte fayda var.

8 7) Popüler sitelerden alınan linkler değerlidir (alt sayfalarından alınsa bile) PageRank sisteminin getirdiği bir diğer mantık da, PR değeri yüksek sayfalardan alınan linklerin en etkili olacağıydı. Sistem en başlarda bu şekilde işliyorken, artık böyle olduğunu söyleyemeyiz. Domain adresine ait anasayfanın PageRank değerini merkez kabul ederek, alt sayfalar üzerinden backlink kampanyası yaratmanız oldukça faydalı geri dönüşler sağlayacaktır. Özellikle blog sitelerinde yayımlanan tanıtım yazıları gibi link building ögelerinin aktif kullanımının getirdiği geri dönüşler, bu tekniğin ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

9 8) Gizli linkler edinmekten kaçının SEO'nun etkisi öylesine yaygınlaştı ki, artık hackerlar sistemine girdikleri sayfalara geçici süreyle orada kalacak indexler atmak yerine kendilerine ait olmayan sayfalardan görünmez linkler satmayı tercih ediyorlar. Özellikle 2007 yılında bu işi yapan pek çok kişinin inanılmaz trafikler alması ve bu durumun spam raporlarıyla dikkat çekmesi sonucu Google'ın radikal önlemler aldığı biliniyor. Bu sebepten ötürü, kesinlikle gizli linkler almaktan kaçının. Bu tip linklerin sitenize hiç bir yararı olmadığı gibi hukuksal olarak da başınızı belaya sokabilirler.

10 9) Otorite sitelerden kısa sürede güncel linkler alın Kısa sürede çok sayıda link almak SEO açısından zararlı olarak kabul edilse de, yapılan denemeler tam tersini gösteriyor. Özellikle otorite sitelerin alt sayfalarından alınan çok sayıda linkin kısa bir sürede sağlanıyor olması, arama motoru örümceklerinin algoritmalarına göre sitenin trend bir alanda aktif olduğuna yönelik bir etkide bulunuyor. Bu tekniği PR Ajansları ile kullanarak pek çok rakibinizin üstünde yer alabilmeniz mümkün. Advertorial olarak da bilinen, içerik içerisinde yer alan reklamları pek çok haber sitesi yayımlıyor. Şayet bültenlere link ekletebilirseniz, SEO açısından oldukça güzel dönüşler sağlayabilirsiniz. Genellikle bu yöntem ile edinilen linkler geçici olarak etkili olsa da, çok rekabetli bir kelimede üst sıralarda yer almak için uğraşmıyorsanız kalıcı sonuçlar da elde edebilirsiniz.

11 10) Spam sayfalara link vermekten çekinin Arama motorlarını manipüle etmek amacıyla spam yapan web sitelerine veya çok fazla linki bulunan ürün gruplarına ait kelime gruplarıyla ilgili linklere sitenize yer veriyor olmanız, link verdiğiniz diğer sitenin link etkisini düşüreceği gibi linki barındıran sitenin de sıralama kaybetmesine neden olur. Link kampanyanızı yaratırken, link aldığınız sitelerin link çıkışı yaptığı diğer adreslere sadece o sayfa için değil site genelinde incelemelisiniz. Kendi sitelerinizde de kesinlikle bu tip sitelerin linklenmesine izin vermeyiniz. Bu yazı dahilinde backlinklerin hangi algoritmalarla, nasıl değerlendirildiğine yönelik pek çok bilgiyi sizinle paylaşmaya çalıştık. Link kampanyalarınızı oluştururken, bu detayları atlamamanızı ve link kampanyanızı buna göre düzenlemenizi öneriyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Google ın 200 Sıralama Kriteri

Google ın 200 Sıralama Kriteri Google ın 200 Sıralama Kriteri Google arama sonuçlarını listelerken belirli kriterler kullanır. Kullanıcıların aradıkları kelimelere en yakın listelemeyi yapan arama motorunun en önemli 200 kriteri ise

Detaylı

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri Genel Bakış İyi Bir Reklam Metni Nasıl Olmalı? Reklam Metninde Başlık ve Önemi Reklam Metni Yazma Stratejileri ve İstatistikler Reklam Uzantıları Mobil Reklam Metinleri

Detaylı

444 79 53 TANITIM DOSYASI

444 79 53 TANITIM DOSYASI TANITIM DOSYASI 444 79 53 FSB TEKNOLOJİ A.Ş. HAKKINDA Fsb Teknoloji A.Ş. 2006 yılından beri hizmet vermektedir. Bünyesinde birçok hizmeti sunan firmamız anahtar teslim çözümler sunmaktadır. Rakamlarla

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

Etkileşimli çocuk parkları

Etkileşimli çocuk parkları Türkiye de Robotik TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 42 SAYI 168 EYLÜL 2014 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ Etkileşimli çocuk parkları İnternet in yönetişimi İstanbul da, konuşuluyor Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:

Detaylı

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S W-S Giriş Yazısı İki aylık uzunca bir aradan sonra yeni çıkan 8. WS dergisi ile sizlere ulaşmış bulunuyoruz. Umuyoruz bu yeni sayımızı beğenir, çevrenizdeki arkadaşlara da okumaları için tavsiye edersiniz.

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 6

Teknoloji 101 - Sayı 6 17 Kasım 2010 Teknoloji 101 - Sayı 6 http://www.teknoloji101.com/ 2 Bu sayımızda neler var? Sayfa -4 Sayfa -10 Sayfa -13 Kendimiz Yapalım -6 Sayfa 46 Sayfa 16 İnternetden Para Kazanmak Sayfa 19 3 Twitter

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet!

Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet! Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet! İnternetin bugün pek çok sorunları var. Bunların en başında web üzerinde luşan trafiğin önemli bir kısmı spam yapan email, yorum ve türlü şekillerde virüs bulaştıran

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) : Uğur DOĞAN (Gelir İdaresi Daire Başkanı) : Veli

Detaylı

İlgili Pazarın Tanımlanmasına İlişkin Kılavuz

İlgili Pazarın Tanımlanmasına İlişkin Kılavuz İÇİNDEKİLER 1. İLGİLİ PAZAR...2 1.1. İlgili Ürün ve İlgili Coğrafi Pazar...2 1.2. İlgili Pazar Kavramı ve Rekabet Politikasının Hedefleri...3 1.3. Pazar Tanımlamasının Temel İlkeleri...3 1.3.1. Talep İkamesi...3

Detaylı

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER

HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER 2013 HOŞGELDİN 2013 VE TEHDİTLERİ VERİTABANINIZ GÜVENDE Mİ? SED (SELF ENCRYPTING DISCS): KENDİNDEN ŞİFRELEMELİ DİSKLER UNDERGROUND FIREEYE: GELİŞMİŞ SİBER ATAKLARA EN İYİ CEVAP CYBEROAM UTM NEXT GENERATION

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

Egebilsis Teknolojik Danışmanlık

Egebilsis Teknolojik Danışmanlık Egebilsis Teknolojik Danışmanlık Biz Kimiz? Egebilsis bir grup bilişim profesyoneli tarafından 10 yıllık tecrübeleri ile kurum ve kuruluşlara özel çözümler üretmek için kuruldu. Küçük, orta ve büyük ölçekli

Detaylı

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler ERP Yazılımı Seçim Sürecinizi Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler white papers İçindekiler Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

Modül 5: E-life Web Tasarımı

Modül 5: E-life Web Tasarımı Modül 5: E-life Web Tasarımı E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ Özgeçmiş, bireyin çalışma yaşamı ile ilgili bilgilerini, bireye özgü belirli değerlerini düzenli bir şekilde işverene sunduğu araçtır. Başka bir ifadeyle; bir işe girebilmeniz

Detaylı

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ 10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ ÖNSÖZ...3 DERS 1: SİTENİZİ PLANLAYIN...5 WEB SİTESİ NİN AMACI...5 SİTENİN TÜRÜNÜ DOĞRU BELİRLEYİN...7 EŞ-DOST SINIRINI AŞACAK MISINIZ?...7 SİTENİN İSKELETİ...8 Site Planını FrontPage

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

Anket Hazırlama Kılavuzu. Archester Houston

Anket Hazırlama Kılavuzu. Archester Houston Anket Hazırlama Kılavuzu Archester Houston ÖDEV VE TEZLERİNİZİN ARAŞTIRILMASI KAYNAK TARAMASI YAZILMASI ANKET TASARIMI ANKET UYGULAMASI SPSS ANALİZİ VE SONUÇLARIN YORUMLANMASI www.odevofis.com (216) 5504626

Detaylı

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM Bilişim Teknolojileri ve e-ticaret Şubesi 1 İÇİNDEKİLER 1. İNTERNET REKLAMCILIĞI İLE PAZARLAMA... 4 1.1. REKLAMIN AMAÇLARI... 4 1.2. GELENEKSEL REKLAMDAN İNTERNET REKLAMCILIĞINA

Detaylı