YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BOLOGNA LİSANS PSİKOLOJİ PROGRAMI BİLGİ PAKETİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BOLOGNA LİSANS PSİKOLOJİ PROGRAMI BİLGİ PAKETİ"

Transkript

1 2013 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BOLOGNA LİSANS PSİKOLOJİ PROGRAMI BİLGİ PAKETİ

2 Kuruluş: 2004 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde eğitime başlayan Psikoloji Bölümü, kurulduğu yıldan itibaren Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı Kampüsü nde eğitim vermektedir. Bölüm ilk mezunlarını 2008 yılında vermiştir. Kazanılan Derece: Bu bölüm, Psikoloji alanında 240 AKTS kredilik yüksek öğretimde birinci etaba denk düşen bir program sunmaktadır. Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Psikoloji alanında Lisans derecesine sahip olunur. Derecenin Düzeyi: Lisans Kabul ve Kayıt Koşulları: Programa öğrenci kabulü Yeditepe Üniversitesi Hakkında bölümünde yer alan Öğrenci Kabulü başlığı altında ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar: Türk Yüksek Öğrenim Kurumlarında önceki formal (örgün) öğrenmenin tanınması dikey, yatay ve üniversite içindeki geçişler Yüksek Öğrenim Kurulu nun belirlemiş olduğu YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK kapsamında gerçekleştirilmektedir. Türkiye de örgün eğitim kurumları dışında formal olmayan sertifikaya dayalı veya tecrübeye dayalı (in-formal, non-formal) öğrenmenin tanınma süreci henüz başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle Yeditepe Üniversitesi nin tüm programlarında önceki öğrenmenin tanınması tam olarak başlatılmış değildir. Yeterlilik Koşulları ve Kuralları: Programda mevcut olan (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ve 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak mezuniyet için gerekli yeterlilik koşuludur. Program Profili: Lisans öğrencilerimize çok iyi düzeyde bir eğitim sağlayarak onlara ulusal ve uluslararası platfromda güçlü bir mesleki gelecek sağlamak; üniversitemizin eğitim, bilim ve araştırma alanında ulusal ve uluslararası düzeyde gelişimine ve saygınlığına katkıda bulunmak; ülkemize, bilime ve insanlığa yararlı hizmet verebilmek. Öğrencilerin insan davranışlarının kökünde yatan zihinsel, duygusal, sosyal ve kültürel yapılar ve süreçleri anlamalarına yardımcı olmak; bilgi ediniminde kullanılacak bilimsel yöntemleri öğretmek; eleştirel düşünme becerisini güçlendirmek, psikoloji biliminin prensiplerini kişisel ve sosyal düzeyde kullanabilmelerini sağlamak; etik ve sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek; öğrencilere araştırma laboratuvarlarımızda uygulama olanağı sağlamak. Mezunların İstihdam Profilleri: Mezunlarımız ağırlıklı olarak akademik ortamlar, danışmanlık şirketleri ve diğer kurumlarda araştırmacı olarak çalışabilirler. Mezunlarımız, halkla ilişkiler ve medya, insan kaynakları, reklamcılık, pazarlama, sosyal hizmetler ve eğitim alanlarında yoğunlaşmış sivil kuruluşları, okul öncesi eğitim kurumları ve özel eğitim kurumları gibi çok çeşitli ortamlarda çalışmaktadırlar. Klinik Psikoloji alanında çalışabilmek için lisansüstü eğitim gerekmektedir.

3 Üst Derece Programlarına Geçiş: Lisans Eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları ve yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları koşuluyla kendi alanlarında veya ilgili alanlarda Lisansüstü programlarda öğrenim görebilirler. Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme: Programda yer alan her ders için uygulanan sınav türleri ve ölçme ve değerlendirme biçimleri Ders Öğretim Planı nda ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Puan Başarı Notu Katsayısı AA 4, BA 3, BB 3, CB 2, CC 2, DC 1, DD 1,00 49 ve altı F 0,00 Ayrıca, öğrencilerin not çizelgelerinde ve dosyalarında durumlarını gösteren aşağıdaki kısaltmalar ya da açıklamalar da kullanılabilir. I P X T W NC ND R L ADD DR AU I P X R NC ND L Eksik (Incomplete) Geçer (Pass) Proje ve Tezler İçin Devam Ediyor (In progress) Transfer (Transfer) Dersten Çekilme (Withdrawal) Kredisiz (Non-credit) Diplomaya Yönelik Olmayan (Nondegree) Tekrar (Repeat) İzinli (Leave) Ders Ekleme Ders Bırakma Dinleyici (Audit) Notu, geçerli bir mazeret nedeniyle dersin gereği çalışmaları tamamlayamayan öğrencilere verilir. (I) notunun gerektirdiği eksikliklerin en geç bir sonraki normal dönemin son ders ekleme tarihine kadar tamamlanması gerekir. Eksiklik giderildiğinde öğrenci hakettiği ders notunu alır; başarısızlık halinde ise I, FF ye dönüşür. Notu, not ortalamalarına katılmayan derslerden geçen öğrencilere verilir. Notu, proje, tez ve benzeri çalışmaları sürdürmekte olan öğrencilere verilir. Notu, dersin tekrarlandığını gösterir. Notu, kredisiz olarak alınan dersler için kullanılır. Notu, Yeditepe Üniversitesinden diploma almaya yönelik olmayan ve kredili veya kredisiz olarak alınan dersler için kullanılır. Notu, Yönetmelik hükümleri uyarınca izinli olan öğrenciler için kullanılır.

4 T W Notu, başka bir bölüm, fakülte ya da üniversiteden transfer olup ilgili yönetim kurulunca intibakı onaylanan ve not ortalamasına katılmayan derslere veya ÖSS sınavı sonucu ile Üniversiteye yeniden kaydolan öğrencilere, evvelce almış oldukları ve denkliği bölümün önerisiyle ilgili yönetim kurulunca tanınan dersler için verilir. Notu,son ders bırakma tarihinden sonra minimum ders yükü altında düşmemek koşuluyla, her yıl akademik takvimde belirlenen süre içinde, danışmanın ve öğretim elemanının görüşü alınarak ilgili yönetim kurulu kararıyla bırakılmasına izin verilen derslere verilir. Mezuniyet Koşulları: Yeterlilik Koşulları ve kurallarında açıklandığı gibidir. Çalışma Şekli: Tam zamanlı Adres ve İletişim Bilgileri: Psikoloji Bölüm Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Alev Yalçınkaya AKTS Koordinatörü: Yrd. Doç. Dr. Ayşe Altan Atalay Adres: Yeditepe Üniversitesi, 26 Ağustos Yerleşimi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü, İnönü Mah., Kayışdağı, 34755, ATAŞEHİR, İSTANBUL, TÜRKİYE Bölüm Sekreteri: Hilal İLİK (faks)

5 Bölüm Olanakları: Psikoloji Lisans Programında 7 Yardımcı Doçent ve 4 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Tam zamanlı eğitim kadrosunun yanı sıra öğretim üyesi de yarı zamanlı olarak katkıda bulunmaktadırlar. Her ofiste her çalışana bir bilgisayar düşmektedir. Ayrıca tüm bilgisayarların bağlı olduğu bir yazıcı bulunmaktadır. Derslerin yapıldığı sınıflar günümüz şartlarına uygun ve barkolu sınıflardır. Bölüme ait ayrıca iki adet barkovizyon aleti ve tepegöz de mevcuttur. Öğrencilerimizin çalışmalarında ihtiyaç duydukları kaynaklara, üniversitenin sahip olduğu veri tabanı sayesinde bilgisayarlardan veya yazılı yayınlar için de kütüphaneden yaralanabilmektedirler yılında kurulmuş olan Yeditepe Üniversitesi rektörlük binasında 6000 metrekarelik bir alanda ve 400 oturma kapasitesiyle hizmet veren bir kütüphane bulunmaktadır. Okulun çeşitli yerlerinde bilgisayar terminalleri bulunmakta ve öğrenciler bu terminallerdeki bilgisayarlardan yaralanmaktadır. Çok amaçlı yedi laboratuvarı bulunan Psikoloji Bölümünde, laboratuvarlar lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından ve bazıları da araştırma için aktif olarak kullanılmaktadır. Bölümümüzde ayrıca öğrencilerimizin yeterli koşulları sağlamalarına bağlı olarak; Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Felsefe, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Hemşirelik, Hukuk, İktisat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, İşletme, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Sosyoloji, Tarih, Tiyatro, Türk Dili ve Edebiyatı ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri nden biri ile Çift Anadal yapma olanakları bulunmaktadır. Erasmus öğrenci değişimi programı çerçevesinde, Avrupa ülkelerindeki bazı değişim programı sağlayan ikili antlaşmalar vardır. Bundan yararlanmak isteyen Psikoloji Bölümü öğrencileri, en fazla iki dönem olmak üzere, Hollanda da Amsterdam Uygulamalı Bilimler veya Rotterdam Üniversitesi nde, Almanya da Bremen veya Osnabrück Üniversitesi nde, Avusturya da Salzburg Üniversitesi nde, İngiltere de Middlesex Üniversitesi nde, İtalya da Rome Sapienza Üniversitesi nde ve Polonya da Jagiellonian Üniversitesi nde öğrenimlerini sürdürebileceklerdir.

6 PROGRAM ÖĞRENME ÇIKTILARI PÇ 1. Bir bilim dalı olarak psikolojinin, temel kavramları, kuramsal bakış açıları ve tarihsel gelişimine hakimdir. PÇ 2. Psikolojinin alt alanları ve bu alanların yöntem ve uygulamaları konusunda bilgi sahibidir. PÇ 3. Psikoloji kuramları ile bu kuramların görgül temelleri arasındaki bağı kurabilir. PÇ 4. Psikoloji dışındaki diğer bilim dallarının psikolojiyle benzerlik ve farklılıklarını karşılaştırıp, psikolojiye potansiyel katkısını görebilir ve disiplinler arası çalışmanın öneminin farkındadır. PÇ 5. Psikoloji biliminin araştırma ve araştırma etiği ilkelerine yönelik temel özelliklerini kavrar. PÇ 6. Psikolojide temel araştırma yöntemlerini tanır, araştırma deseni oluşturabilir, veri toplayabilir, güncel bilişim teknolojilerinden faydalanarak veri analizi ve veri yorumlama becerisine sahiptir. PÇ 7. Psikoloji alanındaki soruları cevaplamaya yönelik uygun araştırma, yöntem, bilgi ve becerilerinin kullanıldığı araştırma çalışmalarını planlayabilir ve yürütebilir ve/veya mevcut verilerle çalışabilir. PÇ 8. Bilgiye erişebilir, bilgiyi etkin kullanabilir ve bu amaçla disiplinlerarası kaynak taraması yapabilir, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanabilir. PÇ 9. Kuram, araştırma yöntemleri ve uygulamaları yordamada şüpheci sorgulama yapabilir ve bilimsel yaklaşımı kullanabilir. PÇ 10. Analitik, eleştirel ve yaratıcı şekilde düşünebilir ve düşüncelerini ifade edebilir; düşünme ve düşüncenin ifadesinde mantıksal ve akıcıdır. PÇ 11. Psikolojinin temel araştırma yapılan alanlarından elde edilen bulguların potansiyel uygulama alanlarının farkındadır. PÇ 12. Psikoloji ve uzmanlık alanlarıyla ilgili konulardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri bağdaştırabilir. PÇ 13. Psikolojinin uygulamalı alanlarını ve bu alanlarda ne tür uygulama yöntemleri olduğunu tanıyıp mesleki etik kurallarına bağlı kalır. PÇ 14. Psikoloji biliminin sağladığı bilgiyi ve kuramları mesleki etik ilkeleri çerçevesinde bireysel, sosyal, kültürel ve kuramsal konularda kullanabilir. Toplumsal duyarlılık ve bireysel sorumluluk bilincine sahiptir. PÇ 15. Tek başına ya da başkalarıyla verimli çalışabilir. PÇ 16. İngilizce düşünme, okuma, yazma ve sözlü ifade becerisine sahiptir.

7 EĞİTİM ÖĞRETİM METODLARI Eğitim Öğretim Metotları Öğretme öğrenme yöntem ve stratejileri, öğrencilerin kendi kendine çalışma, yaşam boyu öğrenme, gözlem yapma, başkasına öğretme, sunma, eleştirel düşünme, takım çalışması, bilişimden etkin yararlanma gibi becerilerini arttıracak şekilde seçilmektedir.ayrıca, öğretim tarzının farklı kabiliyetleri olan öğrencileri destekleyecek biçimde olmasına dikkat edilir. Programında kullanılan eğitim-öğretim metotları aşağıdaki listede verilmiştir*: (*) Dersin özelliklerine göre burada belirtilen yöntemlerin biri veya birkaçı uygulanabilir. Eğitim - Öğretim Yöntemleri* Ders Tartışmalı Ders Seminer Araştırma Benzetim/Vaka Çalışması/Rol Yapma Problem Çözme Konuk Konuşmacı(lar) Başlıca öğrenme faaliyetleri Dinleme ve anlamlandırma, gözlem/durumları işleme Dinleme ve anlamlandırma, gözlem/durumları işleme, eleştirel düşünme, soru geliştirme, takım çalışması Araştırma yaşam boyu öğrenme, yazma, okuma, bilişim, dinleme ve anlamlandırma, yönetsel beceriler Araştırma yaşam boyu öğrenme, yazma, okuma, bilişim, eleştirel düşünme, soru geliştirme, yönetsel beceriler, gözlem/durumları işleme, takım çalışması, sunum Dinleme ve anlamlandırma, gözlem/durumları işleme, bilişim becerileri, önceden planlanmış özel beceriler Önceden planlanmış özel beceriler Dinleme ve anlamlandırma, gözlem/durumları işleme Kullanılan Araçlar Standart derslik teknolojileri, çoklu ortam araçları, projektör, bilgisayar, tepegöz Standart derslik teknolojileri, çoklu ortam araçları, projektör, bilgisayar, tepegöz Standart derslik teknolojileri, çoklu ortam araçları, projektör, bilgisayar, tepegöz, özel donanım İnternet veri tabanları, kütüphane veri tabanları, e-posta, çevrimiçi sohbet, web tabanlı tartışma forumları, özel donanım Standart derslik teknolojileri, özel donanım Standart derslik teknolojileri, çoklu ortam araçları, projektör, bilgisayar, tepegöz, özel donanım

8 DERSLER İLE PROGRAM ÖĞRENME ÇIKTILARI İLİŞKİLERİ PÇ1 PÇ2 PÇ3 PÇ4 PÇ5 PÇ6 PÇ7 PÇ8 PÇ9 PÇ10 PÇ11 PÇ12 PÇ13 PÇ14 PÇ15 PÇ16 PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY

9 PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY PSY472 PSY PSY PSY478 PSY479 PSY480 PSY481 PSY482 PSY483 PSY484 PSY485 PSY486 PSY487 PSY488 PSY489 PSY490 PSY491 PSY492 PSY493 PSY494 PSY

10 PSY496 PSY497 PSY498 PSY499

11 DERS KATEGORİ LİSTESİ Ders Kategori Listesi AKTS Destek Dersleri İLERİ İNGİLİZCE I 4 İLERİ İNGİLİZCE II 4 SOSYOLOJİYE GİRİŞ 5 FELSEFEYE GİRİŞ 5 ANTROPOLOJİYE GİRİŞ 6 MODERN BİYOLOJİ 5 MATEMATİK I 6 MATEMATİK II 6 EKONOMİYE GİRİŞ 6 Toplam 45 Temel Mesleki Dersler PSİKOLOJİYE GİRİŞ I 6 PSİKOLOJİYE GİRİŞ II 7 SOSYAL BİLİMLER İÇİN İSTATİSTİK I 6 SOSYAL BİLİMLER İÇİN İSTATİSTİK II 6 SOSYAL BİLİMLERDE ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ 6 DENEYSEL PSİKOLOJİ 6 PSİKOLOJİDE ÖLÇME 6 PSİKOLOJİDE KURAMSAL YAKLAŞIMLAR 6 PSİKOLOJİDE UYGULAMA STANDARTLARI VE ETİK PRENSİPLER 1 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ I 5 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ II 5 Toplam 62 Uzmanlık / Alan Dersleri SOSYAL BİLİMLERDE BİLGİSAYAR KULLANIMI 6 ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ 6 BİLİŞSEL PSİKOLOJİ 6 DİL PSİKOLOJİSİ 5 GELİŞİM PSİKOLOJİSİ I 6 GELİŞİM PSİKOLOJİSİ II 5 SOSYAL PSİKOLOJİ 6 DAVRANIŞ ÜZERİNDE SOSYAL ETKİLER 5 DUYUM VE ALGI 5 İNSAN BELLEĞİ 5 DİL EDİNİMİ 5 ERGENLİK PSİKOLOJİSİ 5 YAŞLANMA PSİKOLOJİSİ 5 BİLİŞSEL GELİŞİM 5

12 SOSYAL GELİŞİM 5 TOPLUM PSİKOLOJİSİ 5 KÜLTÜREL PSİKOLOJİ 5 KİŞİLERARASI İLETİŞİM BECERİLERİ 5 SİYASET PSİKOLOJİSİ 5 ÇEVRE PSİKOLOJİSİ 5 KİŞİLİK PSİKOLOJİSİ 6 ADLİ PSİKOLOJİ 5 DANIŞMANLIK BECERİLERİ 5 TÜKETİCİ PSİKOLOJİSİ 5 FİZYOLOJİK PSİKOLOJİ 6 ANLATI PSİKOLOJİSİ 5 EVRİM PSİKOLOJİSİSİ 5 DİL BOZUKLUKLARI 5 GRUP SÜREÇLERİ 5 EVLİLİK VE AİLE 5 KADIN PSİKOLOJİSİ 5 AİLEİÇİ ŞİDDET 5 ÇEVRE VE DAVRANIŞ İLE İLGİLİ KONULAR 5 BİREYSEL FARKLILIKLAR 5 UYGULAMALI SOSYAL PSİKOLOJİ 5 LİSANS STAJI 5 KLİNİK PSİKOLOJİ 6 PSİKOPATOLOJİ 6 ÖRGÜT PSİKOLOJİSİ 6 SAĞLIK PSİKOLOJİSİ 5 PSİKOLOJİK TRAVMA 5 ÇOCUK PSİKOPATOLOJİSİ 5 BEYİN VE DAVRANIŞ 5 NÖROPSİKOLOJİ 5 MEZUNİYET PROJESİ I 5 MEZUNİYET PROJESİ II 5 ÖĞRENME ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 ÖĞRENME ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 KLİNİK PSİKOLOJİ ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 KLİNİK PSİKOLOJİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 BİLİŞSEL PSİKOLOJİ ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 BİLİŞSEL SÜREÇLER ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 GÜDÜLENME ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 ÖRGÜTSEL PSİKOLOJİ ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 BİREYSEL FARKLILIKLAR ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5

13 GRUP DİNAMİĞİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 DENEYSEL PSİKOLOJİ ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 BİYOLOJİK PSİKOLOJİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 PSİKOLOJİ VE KÜLTÜR ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 İNSAN GELİŞİMİ ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 İNSAN GELİŞİMİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 GENEL PSİKOLOJİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR I 5 GENEL PSİKOLOJİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR II 5 DİL PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE SEÇİLMİŞ KONULAR 5 İLETİŞİM PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE OKUMA VE ARAŞTIRMALAR 5 PSİKOLOJİDE GÜNCEL KONULAR 5 Toplam 340 Beşerî, İletişim ve Yönetim Becerileri Dersleri ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ 2 TÜRK DİLİ 2 UYGARLIK TARİHİ I 3 UYGARLIK TARİHİ II 3 Toplam 10 Tüm Derslerin AKTS Toplamı 457

14 ÖĞRENCİLERE UYGULANAN ANKETLER Üniversitemizde kullanılan Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinde her ders için ayrı olarak dersi alan öğrenciler tarafından yapılan üniversite genelinde bir anket bulunmaktadır. Ayrıca fakültemiz yönetim kurulu tarafından hazırlanan bir öğrenci anketi de her dönem her ders için uygulanmaktadır. Anket sonuçları dosyalanmaktadır. Her dönem sonunda öğretim üyelerinin aldığı anketlerin sonuçları kendilerine bölüm başkanları tarafından verilmektedir. 5 üzerinden 2.5 ve altında alınan ortalamalarla ilgili olarak bölüm başkanı ilgili öğretim üyesi ile görüşmektedir. Aşağıda örnek anket bulunmaktadır.

15

16 AKADEMİK YILI DERS PLAN GÜNCELLEMELERİ 1. Yıl 1. Dönem 2. Dönem A T U L Y A T U L Y PSY 101 Psikolojiye Giriş I PSY 102 Psikolojiye Giriş II ANT 101 Antropolojiye Giriş SOC 101 Sosyolojiye Giriş PHIL 101 Felsefeye Giriş BIO 111 Modern Biyoloji HUM 101 Uygarlık Tarihi I HUM 102 Uygarlık Tarihi II MATH 171 Matematik I MATH 172 Matematik II PSY 159 Psikolojide Akademik Okuma ve Yazım Becerileri I PSY 160 Psikolojide Akademik Okuma ve Yazım Becerileri II Yıl Dönem 2. Dönem A T U L Y A T U L Y PSY 201 Sosyal Bilimler için İstatistik I PSY 202 Sosyal Bilimler için İstatistik II PSY 221 Öğrenme Psikolojisi PSY 224 Bilişsel Psikoloji PSY 241 Sosyal Psikoloji PSY 231 Gelişim Psikolojisi I ECON 201 Ekonomiye Giriş PSY 214 Sosyal Bilimlerde Bilgisayar Kullanımı Serbest Seçmeli I Serbest Seçmeli II TKL 201 Türkçe TKL 202 Türkçe II PSY Yıl 1. Dönem 2. Dönem Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemlerine Giriş A T U L Y A T U L Y PSY 314 Deneysel Psikoloji PSY 351 Kişilik Psikolojisi PSY 362 Psikolojide Ölçme PSY 371 Fizyolojik Psikoloji PSY 462 Psikopatoloji PSY Bölüm Seçmelisi I PSY Bölüm Seçmelisi III PSY Bölüm Seçmelisi II PSY Bölüm Seçmelisi IV HTR 301 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I HTR 302 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II yıl 1. Dönem 2. Dönem A T U L Y A T U L Y PSY 461 Klinik Psikoloji PSY 402 Psikolojide Kuramsal Yaklaşimlar PSY 463 Örgütsel Psikoloji PSY 450 Psikolojide Uygulama Standartları ve Etik Prensipler PSY Bölüm Seçmelisi V PSY Bölüm Seçmelisi VII PSY Bölüm Seçmelisi VI Serbest Seçmeli V Serbest Seçmeli III Serbest Seçmeli VI Serbest Seçmeli IV Serbest Seçmeli VII Serbest Seçmeli VIII

17 A-AKTS KREDİSİ T-TEORİK U-UYGULAMALI L-LABORATUVAR Y-YEREL KREDİ Mezuniyet için Tamamlanması Gerekenler Kredi Toplamı 146 AKTS Kredisi Toplamı 240 Toplam Ders Sayısı 49

İşletme bölümü Yeditepe Üniversitesinin kuruluş tarihi olan 1996 yılında İ.İ.B.F bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır.

İşletme bölümü Yeditepe Üniversitesinin kuruluş tarihi olan 1996 yılında İ.İ.B.F bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır. TYYÇ - TAY ilişki tablosu için tıklayınız İİBF, İŞLETME BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI Kuruluş İşletme bölümü Yeditepe Üniversitesinin kuruluş tarihi olan 1996 yılında İ.İ.B.F bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır.

Detaylı

ULUSLARARASI İLİŞKİLER (FRANSIZCA) TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI BİLGİ PAKETİ

ULUSLARARASI İLİŞKİLER (FRANSIZCA) TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI BİLGİ PAKETİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER (FRANSIZCA) TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI BİLGİ PAKETİ 1. Program Tanımları Kuruluş: Uluslararası İlişkiler (Fransızca) Tezli Yüksek Lisans Programı 2014 yılında kurulmuştur. Amaç:

Detaylı

ÜNĠVERSĠTESĠ ĠKTĠSADĠ ĠDARĠ VE SOSYAL BĠLĠMLER FAKÜLTESĠ TURĠZM

ÜNĠVERSĠTESĠ ĠKTĠSADĠ ĠDARĠ VE SOSYAL BĠLĠMLER FAKÜLTESĠ TURĠZM NĠġANTAġI ÜNĠVERSĠTESĠ ĠKTĠSADĠ ĠDARĠ VE SOSYAL BĠLĠMLER FAKÜLTESĠ TURĠZM ĠġLETMECĠLĠĞĠ BÖLÜMÜ A.Amaçlar Konusuyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, mesleki bilgi ve deneyim donanımı yüksek, mesleki

Detaylı

NĠġANTAġI ÜNĠVERSĠTESĠ

NĠġANTAġI ÜNĠVERSĠTESĠ NĠġANTAġI ÜNĠVERSĠTESĠ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESĠ GRAFĠK TASARIM BÖLÜMÜ A.Amaçlar Grafik Tasarım Programının temel prensibi, sektörün ihtiyaç duyduğu, teorik ve uygulama altyapısı olan, vizyon sahibi,

Detaylı

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GRAFİK TASARIMI BÖLÜMÜ

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GRAFİK TASARIMI BÖLÜMÜ NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GRAFİK TASARIMI BÖLÜMÜ A.Amaçlar Reklam ajanslarında sadece kaliteli mal ve hizmet üretmenin ötesinde tasarıma yönelik kalite anlayışı ve hedef kitleler kurulan

Detaylı

İÇİNDEKİLER REKTÖRDEN...5

İÇİNDEKİLER REKTÖRDEN...5 el kitabı İÇİNDEKİLER REKTÖRDEN...5 Misyon... 6 Vizyon...6 KAMPÜSLER...8 YABANCI DİLLER OKULU...9 ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI...11 Kayıt / Kayıt Yenileme...12 Akademik Danışman...12 Ders Programları,

Detaylı

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesinde

Detaylı

Üniversite Yaşamınız Boyunca İşinize Yarayacak Bilgiler. Öğretim Ücreti ve Burs Ödeme Bilgileri. ŞEHİR Altunizade Kampüslerine Ulaşım

Üniversite Yaşamınız Boyunca İşinize Yarayacak Bilgiler. Öğretim Ücreti ve Burs Ödeme Bilgileri. ŞEHİR Altunizade Kampüslerine Ulaşım 11 22 İÇİNDEKİLER 4 6 8 10 22 26 39 44 49 60 63 69 Rektörden ŞEHİR Hakkında ŞEHİR de Akademik Yapı - Akademik Takvimi Diller Okulu Üniversite Yaşamınız Boyunca İşinize Yarayacak Bilgiler Öğrenci Değişim

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ KAPSAM VE ÖĞRETİM DÜZEYLERİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ KAPSAM VE ÖĞRETİM DÜZEYLERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM KAPSAM VE ÖĞRETİM DÜZEYLERİ Amaç ve Kapsam Madde 1 Bu Yönergenin amacı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI http://oidb.marmara.edu.tr/ Sevgili Öğrenciler, Üniversite yaşamına ilk adımınızı attığınız bu

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI TANITIM KİTAPÇIĞI

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI TANITIM KİTAPÇIĞI BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI TANITIM KİTAPÇIĞI MAYIS 2013 SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNCİVEZ ZONGULDAK Tel: 0 372 257 69 27-0 372 291 06 34 i

Detaylı

TED ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNERGESİ 29.04.2015. BÖLÜM I - Genel Hükümler

TED ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNERGESİ 29.04.2015. BÖLÜM I - Genel Hükümler TED ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNERGESİ 29.04.2015 BÖLÜM I - Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu yönergenin amacı, TED Üniversitesi'nde yürütülen yüksek lisans eğitimi düzenlemektir. Yüksek

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE SINAV UYGULAMA ESASLARI

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE SINAV UYGULAMA ESASLARI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE SINAV UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanaklar Ve Tanımlar Amaç Madde 1 (1) Bu Uygulama Esaslarının amacı İşletme Fakültesi nde yürütülen

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

Prof.Dr. Davut AYDIN REKTÖR

Prof.Dr. Davut AYDIN REKTÖR Prof.Dr. Davut AYDIN REKTÖR Değerli Öğrenci Adayımız, Üniversitemiz; açık ve uzaktan öğretim yöntemiyle Türkiye nin tüm bölgelerinden, Avrupa da, Balkanlar da, Azerbaycan da, Kıbrıs ta yerleşik her yaştan

Detaylı

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu İlk Günden Bugüne Üniversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1980 yılında Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın kurulması, daha sonra 1982 de ilk Diyaliz Merkezinin

Detaylı

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLK VE ACİL YARDIM PROGRAMI A.Amaçlar Programın amacı hastane öncesi dönemde hasta ve kazazedelere temel ve ileri yaşam desteği verebilen ve muhtemel kritik durumları

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

YÖNETMELİK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 1 Temmuz 2012 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 28340 Cumhuriyet Üniversitesinden: YÖNETMELİK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İZMİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İZMİR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik; 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

YÖNETMELİK. MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik; 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır. 22 Ağustos 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28389 Selçuk Üniversitesinden: YÖNETMELİK SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

İnönü Üniversitesinden: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İnönü Üniversitesinden: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 25 Ocak 2013 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28539 YÖNETMELİK Amaç İnönü Üniversitesinden: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1)

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÖNETMELİKLER

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÖNETMELİKLER T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 12 Eylül 2013 PERŞEMBE Sayı : 28763 YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ Ankara Üniversitesinden: YÖNETMELİKLER ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesine bağlı enstitülerde

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİM, ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİM, ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİM, ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Yönergenin amacı; Acıbadem Üniversitesi ne bağlı Sağlık Hizmetleri

Detaylı

AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI

AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2015-2016 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI- İKİNCİ ÜNİVERSİTE- SINAVSIZ KAYIT BAŞVURU KILAVUZU Başvuru Tarihleri 25 Mart 30 Nisan 2015

Detaylı

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Giresun Üniversitesinden: GİRESUN ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Giresun Üniversitesine

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM 13 Kasım 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28820 YÖNETMELİK İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

Eğitim Fakültesi 2006-2010 Stratejik Planı 1. Önsöz a. Dokümanın Amacı b. Dokümanın Kapsamı c. Tanımlar ve Kavramlar Eylem Planları: ç De

Eğitim Fakültesi 2006-2010 Stratejik Planı 1. Önsöz a. Dokümanın Amacı b. Dokümanın Kapsamı c. Tanımlar ve Kavramlar Eylem Planları: ç De 0 1 2 1. Önsöz a. Dokümanın Amacı Eğitim Fakültesi Stratejik Planının amacı, fakültenin güçlü ve zayıf yönlerinin, fakülte için fırsat ve tehdit oluşturan unsurların nesnel bir şekilde tespit edilerek

Detaylı