Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu Amaç Kapsam

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu Amaç Kapsam"

Transkript

1 Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu Hrant Dink Vakfı destekçilerinden Dr. Alper Öktem in girişimi ve katkılarıyla 2010 yılında hayata geçirilen Tarih Araştırma Teşvik Fonu, 1915 teki vicdanlı davranışların araştırılmasını, o dönemde davranışlarıyla insanlığa örnek olan kişilerin bulunmasını, yaptıklarının günümüzün toplumuyla paylaşılmasını, tarihin bir başka yüzünün yansıtılmasına yönelik araştırmaları desteklemeyi, teşvik etmeyi amaçlamıştı itibariyle bu fonun kapsamı genişletilmiş ve ismi Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu olarak güncellenmiştir te yaşananların insanî boyutlarının günümüze yansımaları, sonraki nesillerde bıraktığı izler ve farklı hatırlanma biçimleri de bu fon tarafından desteklenecek araştırmaların kapsamına alınmıştır. Amaç Teşvik fonunun amacı, planlanmış bir bilimsel çalışma için araştırmacılara burs vermek suretiyle, Türkiye tarihinde, özellikle 1915 te, gizli kalmış vicdani ve insani davranışların araştırılmasını ve gün yüzüne çıkartılmasını sağlamak, 1915 te yaşananların nesillerararası aktarılan izlerinin, özellikle sorumluluk, vicdan ve adalet kavramları etrafında araştırılmasının önünü açmak, her yıl bu alanda bilimsel çalışma yapan araştırmacıları teşvik etmek ve bu çalışmaların kamuoyuna ulaşmasına katkı sağlamaktır. Kapsam Aşağıdaki sorularla sınırlı olmamakla birlikte 1915 te yaşananlara sorumluluk, vicdan ve adalet kavramları çerçevesinde verilen tepkileri ele alan tarih ve hafıza çalışmaları Teşvik Fonu nun kapsamındadır te yaşananlara sorumluluk, vicdan ve adalet kavramlarından yola çıkarak verilen tepkiler neler olmuştur? Ermenilere ve Ermeni varlıklarına yönelik şiddet, yoketme, gasp gibi eylemlere ve emirlere kimler, ne tür gerekçelerle direnmiş, karşı çıkmışlardır? Bu karşı çıkışların ne tür sonuçları olmuştur? 1915 te yaşananların insanî, toplumsal, ekonomik ve siyasî boyutları sonraki nesillerde ne tür izler bırakmıştır? Bu izlerin günümüze yansımaları nasıldır? 1915 in failleri, tanıkları ve muhalifleriyle günümüz nesilleri nasıl ilişkilenmektedir?

2 Sınıf, coğrafi konum, etnik/dinsel/mezhepsel aidiyet ve toplumsal cinsiyet gibi eksenlerin 1915 e dair hafızanın şekillenmesine etkileri neler olmuştur/olmaktadır? 1915 te yaşananların edebiyat, görsel sanatlar, sinema ve tiyatroya yansımaları nasıl olmuştur? Tarihsel olarak ve günümüzde, edebiyat, görsel sanat, sinema ve tiyatro eserlerine yansıyan 1915 temsilleri egemen tarih yazımı ve hafızayla nasıl ilişkilenmiş veya onlardan nasıl ayrışmıştır/ayrışmaktadır? Tarihte yaşananlarla günümüz dünyası arasındaki ilişki farklı yerelliklerde nasıl ifade bulmaktadır? 1915 te yaşananlara ve Ermenilerin Anadolu dan silinen varlığına dair sorumluluk, vicdan ve adalet odaklı ne tür çalışmalar yapılmıştır/yapılmaktadır? Bunların mikro ve makro ölçekte etkileri neler olmaktadır? Hrant Dink Vakfı, bu amaç ve kapsam doğrultusunda jüriyi oluştururken, Türkiye de ve yurtdışında bulunan üniversiteler ve araştırma merkezleriyle işbirliği imkânlarını geliştirmeye devam edecektir. İletişim Halaskargazi Cad. Sebat Apt. No: 74 Kat: 1 Osmanbey Şişli İstanbul Telefon: E-posta : Tüm yazışmalarda yukarıdaki bilgiler kullanılmalıdır. Katılım Koşulları 1. Başvuru, tüm araştırmacılara ve üniversite çevrelerine açıktır. 2. Adaylar, fona yalnızca bir çalışma sunabilirler. 3. Birden fazla kişi ortak bir çalışmayla katılabilir. 4. Yapıtlar İngilizce veya Türkçe dillerinden birinde sunulmalıdır. 5. Henüz başlamamış veya devam eden araştırma projeleri için başvuru yapılabilir. Tamamlanmış ve yayınlanmış projeler için fon başvurusu yapılamaz. 6. Başvurular en az yedi sayfa olmalıdır. 7. Son başvuru tarihi 27 Aralık 2013 tür Fonu na başvurmuş olanlar tekrar başvurabilir.

3 Başvuru süreci ve İstenilen Belgeler Başvuru dosyasında, aşağıda belirtilen belgelerden herhangi birinin eksik olması ve/veya belgelerde verilen bilgilerin doğru olmaması durumunda, başvuru geçersiz sayılır. Başvuru dosyasında bulunması gerekenler şunlardır: a. Ayrıntılı özgeçmiş: Bilgisayarla yazılmalı, devam edilen ya da tamamlanan lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimleri, iş deneyimleri, varsa yayımlanmış eserlerle ilgili bilgiler mutlaka belirtilmelidir. Birden fazla kişinin ortak çalışmayla katılması halinde, her katılımcı özgeçmişini sunmalıdır. b. Araştırma Özeti: Araştırmanın konusu, metodolojisi ve araştırılan konuda varolan literatüre yapacağı düşünülen katkı hakkında kapsamlı bilgi içermelidir (En az 7 sayfa) 1. Standart A4 boyutundaki sayfa, üst ve soldan 3 cm, alt ve sağdan 2 cm boşluk bırakılarak kullanılmalıdır. 2. Her sayfanın sağ üst köşesine ad ve soyadı yazılmalı, sayfalar numaralandırılmalıdır. 3. Gönderilen araştırma özetleri, varsa görsel malzemeleriyle birlikte, e-posta yoluyla veya CD üzerinde doc veya pdf yazılımında teslim edilebilirler. Ayrıca araştırma özetinin basılı 3 kopyası posta adresine gönderilmelidir. Araştırma özetleri, 27 Aralık 2013 Cuma tarihine kadar postayla veya elden yazışma adresine ulaştırılması gerekmektedir. Postada meydana gelebilecek kayıp ve gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Ayrıca, belgelerin e-posta ile veya CD içinde de yollanması beklenir. Başvuru sahipleri, başvurularının durumu konusunda, 2 ay içinde bilgilendirilecektir. Değerlendirme Kriterleri Her yıl Mart ayında Yönetim Kurulu o yılın değerlendirme jürisini oluşturur, jüri başkanını belirler. Yönetim Kurulu ndan bir kişiyi koordinasyon ile görevlendirir. Jüri değerlendirmesinde, aşağıdaki kriterleri göz önünde bulunduracaktır: 1. Araştırma yöntemi, sunuş, kaynak gösterme gibi açılardan bilimsel çalışma ölçütlerine uygunluk 2. Konunun gerçekliği ve özgünlüğü 3. Genel bilgilerin tekrarlanmaması, yalnızca basılmış kaynaklardan derlenmiş olmaması 4. Yeni araştırma ve yoğun emek ürünü olması 5. Gözlem gücü, araştırma derinliği ve yorum düzeyi.

4 Teşvik Fonu Teşvik Fonu 4000 Avro dur. Herhangi bir yıl, teşvik fonu verilip verilmeyeceği, jürinin değerlendirme ve kararına bağlıdır. Jüri teşvik fonu verilmeyeceğine karar verse bile, Dr. Alper Öktem, teşvik fonu için taahhüt ettiği kaynağı her yıl aktaracak, verilmeyen miktar Vakıf fonunda tutularak, daha sonraki yıllarda yine teşvik fonu için kullanılacaktır. Değerlendirme sonucunda, birden fazla yapıt teşvik fonuna değer bulunursa, teşvik fonu bu yapıtlar arasında paylaştırılabilir. Koordinatör, jüri değerlendirmesini Şubat 2013 de Yönetim Kurulu na sunar. Nihai karar, jüri değerlendirmesi doğrultusunda, Yönetim Kurulu tarafından verilir. Haklar ve Yükümlülükler Araştırmaya ve sonuçlarına dair her türlü sorumluluk ve telif hakkı araştırmacınındır. Araştırmacı, araştırma süresi bitiminde araştırmaya dair kapsamlı bir rapor sunmakla yükümlüdür. Hrant Dink Vakfı bu raporu veya raporun bir özetini websitesinde yayınlama hakkına sahiptir. Araştırmacı, teşvik edilen araştırmadan üretilen tüm yayınlarda Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu tarafından desteklenmiştir ibaresini kullanmakta yükümlüdür. Sonuçların Açıklanması Teşvik Fonları, Mart 2014 de yapılacak törenle sahiplerine verilecektir. Sonuçlar, tören ve diğer etkinlikler aracılığıyla basına ve kamuoyuna duyurulacaktır. Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırma Teşvik Fonu Jürisi 1. Prof. Dr. Taner Akçam (Clark University) 2. Prof. Dr. Bogos Zekiyan (Venedik Ca' Foscari University) 3. Prof. Dr. Edhem Eldem (Boğaziçi Üniversitesi) 4. Prof. Dr. Raymond Kevorkian (Paris 8 University) 5. Prof. Dr. Hans-Lukas Kieser (Zürich University) 6. Prof. Dr. Arus Yumul (Bilgi Üniversitesi) 7. Doç. Dr. Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi)

5 Tarih Araştırma Teşvik Fonu Destekçisi Dr. Alper Öktem Hakkında Bilgi Dikili doğumlu. İlkokulu Burdur da okudu. Maarif Koleji ne Eskişehir de başladı, Konya da devam etti ve Kadıköy Maarif Koleji nde bitirdi. Hacettepe Tıp Fakültesi nden 1978 yılında mezun oldu. Almanya da radyoloji ihtisası yaptı li yılların başlarından itibaren işkence nedeniyle hastalanıp Almanya ya sığınan insanlara yardım edenlerden birisi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı nın (TİHV) 20 yılı aşkın zamandır destekçisi. Almanya da bulunan Demokratik Türkiye Forumu derneğinin yönetim kurulu üyesi. Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş başkanı Cem Özdemir e, milletvekili seçildiği 1993 yılından beri, özellikle Türkiye de insan hakları, barış ve demokrasi mücadelesi konularında destek olmaya çalışıyor yılında Alman günlük gazetesi Die Tageszeitung un eki olarak dağıtılan haftalık Perşembe gazetesini yayınladı. Perşembe gazetesi Alman toplumu ile göçmenlerin medyada aynı platformlarda eşit düzeylerde buluşmasını sağlamayı, göçmenlerin toplumun eşit üyeleri olması için çaba göstermeyi, bunun için medyada diyalog yollarını geliştirmeyi, diğer yandan özellikle Türkiye deki insan hakları ihlallerini duyurmayı hedefliyordu. Dr. Alper Öktem evli ve iki çocuğu var. Almanya nın Bielefeld kentinde yaşıyor ve radyoloji uzmanı olarak çalışıyor.

27. KATILIM KOŞULLARI

27. KATILIM KOŞULLARI 27. KATILIM KOŞULLARI 2014-2015 27. GENÇ İLETİŞİMCİLER YARIŞMASI 27. Genç İletişimciler Yarışması, üniversitelerin iletişim fakültelerinde lisans öğrenimi gören öğrencilerine açıktır. Öğrenciler yarışmaya

Detaylı

Akademik e-kitap 5000 / e-kitap 2014/1. : 24 ay

Akademik e-kitap 5000 / e-kitap 2014/1. : 24 ay 5000 DİJİTAL İÇERİKLİ AÇIK DERS KAYNAKLARINI DESTEKLEME PROGRAMI E-KİTAP ÇAĞRISI Çağrı Adı : Akademik e-kitap Çağrı Numarası : 5000 / E-Kitap 2014/1 Çağrı Programı Türü : Periyodik Çağrı Yayımlanma Tarihi

Detaylı

5.TÜRKİYE EV TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

5.TÜRKİYE EV TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 5.TÜRKİYE EV TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ YARIŞMA TEMASI 5. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması, Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği (UTİB) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Türkiye

Detaylı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Madde Bağımlılığı Mücadele Faaliyetleri Gençlik Mali Destek Programı 2014

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Madde Bağımlılığı Mücadele Faaliyetleri Gençlik Mali Destek Programı 2014 Türkiye Yeşilay Cemiyeti Madde Bağımlılığı Mücadele Faaliyetleri Gençlik Mali Destek Programı 2014 BAŞVURU REHBERİ Son Başvuru Tarihi: 29 Ağustos 2014 GİRİŞ Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 1920 de İngiliz işgal

Detaylı

1003 - ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROG.

1003 - ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROG. 1003 - ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROG. 1. DESTEK PROGRAMININ AMACI Bu destek programının amacı, Ulusal Bilim Teknoloji ve Yenilik Stratejisi çerçevesinde belirlenecek öncelikli alanlarda

Detaylı

TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI

TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI 1 RT: 20/12/2012 TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu uygulama

Detaylı

2014 YTONG MİMARİ FİKİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ KÜLTÜREL SÜREKLİLİK ARACI OLARAK MİMARLIK

2014 YTONG MİMARİ FİKİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ KÜLTÜREL SÜREKLİLİK ARACI OLARAK MİMARLIK 2014 YTONG MİMARİ FİKİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ KÜLTÜREL SÜREKLİLİK ARACI OLARAK MİMARLIK İÇİNDEKİLER 1. YARIŞMANIN KONUSU VE AMACI 2. YARIŞMANIN TÜRÜ ve ŞEKLİ 3. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI 4. YARIŞMA SÜRECİ

Detaylı

Ulusal Akademik Ar Ge Proje Destekleri

Ulusal Akademik Ar Ge Proje Destekleri Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Ulusal Akademik Ar Ge Proje Destekleri 29 Ocak 2015 Perşembe Ar Ge Harcamalarının GSYİH ya Oranı Hızla Artmaktadır* *TÜİK (Aralık, 2014) 23. BTYK Kararı:

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri 26 Mart 2015 Perşembe Ar-Ge Harcamalarının GSYİH ya Oranı Hızla Artmaktadır* *TÜİK (Aralık, 2014) 23. BTYK Kararı:

Detaylı

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ DOKTORA SONRASI ARAŞTIRMA PROGRAMI (TÜBA-DSAP) ESASLARI*

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ DOKTORA SONRASI ARAŞTIRMA PROGRAMI (TÜBA-DSAP) ESASLARI* TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ DOKTORA SONRASI ARAŞTIRMA PROGRAMI (TÜBA-DSAP) ESASLARI* BÖLÜM 1 GENEL ESASLAR Madde 1 Amaç Doktora sonrası eğitimi, doktora çalışmalarını danışmanının gözetimi ve yönlendirmesiyle

Detaylı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Madde Bağımlılığı Mücadele Faaliyetleri Gençlik Mali Destek Programı 2014

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Madde Bağımlılığı Mücadele Faaliyetleri Gençlik Mali Destek Programı 2014 Türkiye Yeşilay Cemiyeti Madde Bağımlılığı Mücadele Faaliyetleri Gençlik Mali Destek Programı 2014 BAŞVURU REHBERİ Son Başvuru Tarihi: 8 Eylül 2014 GİRİŞ Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 1920 de İngiliz işgal

Detaylı

Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları

Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI BİDEB BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI Bu kitapta yer alan programların tümü 2013 yılındaki düzenlemeleri

Detaylı

ÜNİVERSİTELERDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETME AMACIYLA KURULAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN YÖNETMELİKLERİ. Derleyen: Dr.

ÜNİVERSİTELERDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETME AMACIYLA KURULAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN YÖNETMELİKLERİ. Derleyen: Dr. ÜNİVERSİTELERDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETME AMACIYLA KURULAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN YÖNETMELİKLERİ Derleyen: Dr.Mustafa Altun http://www.dilbilimi.net/yabanci_dil_olarak_turkcenin_ogretimi_

Detaylı

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ UYGULAMA YÖNERGESİ

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ UYGULAMA YÖNERGESİ İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ UYGULAMA YÖNERGESİ Amaç ve Kapsam BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM VE DAYANAK Madde 1. Bu yönerge, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyeleri

Detaylı

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2015 TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR72/15/TD Başvuru yapılacak dönemlere ilişkin program referans numaraları ve son başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir: Dönem Referans No Son Başvuru

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 28 Temmuz 2015 SALI YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ Sayı : 29428 CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

Detaylı

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Bu başvuru rehberi 635 Sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin

Detaylı

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci

Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci Türkiye de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamalar Başvuru ve Seçim Süreci İçindekiler Önsöz... 2 Genel Bilgiler... 3 Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi... 3 Uluslararası

Detaylı

TÜRKİYE İŞ KURUMU ENGELLİLERE YÖNELİK PROJE DESTEĞİ BAŞVURU REHBERİ

TÜRKİYE İŞ KURUMU ENGELLİLERE YÖNELİK PROJE DESTEĞİ BAŞVURU REHBERİ TÜRKİYE İŞ KURUMU ENGELLİLERE YÖNELİK PROJE DESTEĞİ BAŞVURU REHBERİ ANKARA-2014 1 Giriş Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden veya işveren vekillerinden 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı

Detaylı

4. LED YARIŞMASI 2013

4. LED YARIŞMASI 2013 4. LED YARIŞMASI 2013 MARMARA TANITIM FUARCILIK Üçler İş Merkezi Değirmenbahçe Cad. No:28 Yenibosna Bahçelievler / İstanbul marmara@marmarafuar.com.tr www.marmarafuar.com.tr Bu Belge, Marmara Tanıtım Fuarcılık

Detaylı

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ EL KİTABI

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ EL KİTABI BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ EL KİTABI 2014 Önsöz Bilimsel Araştırma Projeleri Kısa Tanıtım Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Üyeleri Bilimsel Araştırma Projeleri İdari Koordinatörlüğü Bilimsel Araştırma

Detaylı

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ DOKTORA PROGRAMI (TÜBA BDP) ESASLARI*

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ DOKTORA PROGRAMI (TÜBA BDP) ESASLARI* TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ DOKTORA PROGRAMI (TÜBA BDP) ESASLARI* BÖLÜM 1 GENEL ESASLAR Madde 1 Amaç Bütünleştirilmiş Doktora Programı'nın, (BDP) genel amacı ülkemizde yapılmakta olan doktora

Detaylı

YENİ BİR YÜKSEKÖĞRETİM YASASINA DOĞRU

YENİ BİR YÜKSEKÖĞRETİM YASASINA DOĞRU YENİ BİR YÜKSEKÖĞRETİM YASASINA DOĞRU Yükseköğretime yönelik talep küresel olarak artmakta, bütün dünyada yükseköğretim alanı genişlemektedir. Türkiye yükseköğretim alanı da gerek küresel eğilimlere ve

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI KOMİTESİ

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI KOMİTESİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI KOMİTESİ - Genel Tavsiyeler - Türkiye Taraf Devlet Raporu ISBN: 978-975-01033-5-3 Aralık 2010 Bu yayın İnsan Hakları Ortak Platformu için Kapasite

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ ATAMA VE YÜKSELTME YÖNERGESİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ ATAMA VE YÜKSELTME YÖNERGESİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ ATAMA VE YÜKSELTME YÖNERGESİ (Başkent Üniversitesi Senatosunun 22.08.2013 tarih ve 813 sayılı kararıyla yürürlüğe girmiştir.) Amaç Madde 1- Bu yönergede, Başkent Üniversitesi

Detaylı

Derneğin Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri İle Çalışma Alanları:

Derneğin Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri İle Çalışma Alanları: TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ TÜZÜĞÜ BÖLÜM 01 Derneğin Adı ve Merkezi: Madde 1: Derneğin adı "Türkiye Bilişim Derneği"dir. Türkiye Bilişim Derneği 19 Nisan 1994 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 7 Mart 1994

Detaylı

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015)

2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015) 2213-YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI (2015) TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş olan aşağıdaki alanlarda, yurt dışında doktora eğitimi almak isteyenlere eğitim bursu sağlanmaktadır. (Bu program

Detaylı

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI. 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015

TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI. 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015 TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 Yılı Aşamalı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: BAGM/2015 Son Başvuru Tarihi: 22/05/2015 Saat:17:00 İÇİNDEKİLER 1. BAĞIMLILIKLA

Detaylı