KıĢ Dağcılığı. Günlerin kısalığı Zamanlama. Ağırlık Rotaların önceden araştırılması çığ riski, kar seviyesi Rota seçimi Soğukla başa çıkma Sıvı alımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KıĢ Dağcılığı. Günlerin kısalığı Zamanlama. Ağırlık Rotaların önceden araştırılması çığ riski, kar seviyesi Rota seçimi Soğukla başa çıkma Sıvı alımı"

Transkript

1 KIġ TEMEL EĞĠTĠMĠ

2 KıĢ Dağcılığı Günlerin kısalığı Zamanlama Dağa yaklaşım Tırmanış Dağdan Dönüş Ağırlık Rotaların önceden araştırılması çığ riski, kar seviyesi Rota seçimi Soğukla başa çıkma Sıvı alımı

3 KıĢ Dağcılığı Ocak yakıt miktarı Çadır kurulumu Çadır düzeni Yiyeceklerin korunması seçimi

4 Kar Sıfır derecedeki havada nemin kristalleşip yoğunlaşarak yeryüzüne düşmesidir. Kış etkinliklerinin çoğu karda ve buzda yapılmaktadır. Kar oluşur, bozuşur ve erir. Bozuşum aşamaları

5

6 Karın Değişimi Karın değişimi yağdığı andan başlayarak kristal haline gelene kadar devam eder. Karın değişimi 1. Havanın ısısına. 2. Rakıma. 3. Nem durumuna. 4. Arazinin yönüne ( doğu batı kuzey güney ). 5. Meteorolojik şartlara ( rüzgar yağmur vs. ) bağlı olarak değişim gösterir.

7 Kar çeşitleri 1. Toz kar : yeni yağan karın değişime uğramamış halidir. 2. Tahıl kar: karın güneşte yavaş yavaş eriyerek topaklaşmasıdır 3. Çürük kar : genellikle ilk baharda erimeye yüz tutmuş su miktarı fazla olan kardır 4. ÇözülmüĢ kar kabuğu : kar erimeye yüz tutuktan sonra yeniden donarak üstü don altı çözülmüş kardır. 5. Rüzgar kabuğu : rüzgarın esmesinden sonra karın üst katmanının donmasıdır. 6. Cam buz : kayaların üzerinde oluşan ince kaygan buzdur. 7. GüneĢ fincanı : arazinin üzerindeki kar rüzgar esmesiyle donar. Donduktan sonra erimeye başlayarak değişik şekiller almasıdır.

8 KıĢ Dağcılığında Kamp Yeri Seçimi 1. Mümkünse yola yakın olmalıdır. 2. Araziye hakim olmalıdır. 3. Çalışma alanına yakın olmalıdır. 4. Taş düşmelerine karşı kayanın direk altında olmamalıdır. 5. Çığ riski taşıyan yerlerde olmamalıdır. 6. Korniş altları ( kar balkonu ) olmamalıdır. 7. Dere içlerinde olmamalıdır. 8. Etkili rüzgara karşı ( olanak varsa ) olmamalıdır.

9 KıĢ Dağcılığında Kamp Yeri Seçimi

10 KıĢa Özel Malzemeler - Kamp Malzemeleri - Ortak Kamp Malzemeleri - Teknik Malzemeler - KıĢa Özel YürüyüĢ Malzemesi - Kurtarma Malzemeler

11 Kamp Malzemeleri 1. 4 veya 5 mevsimlik çadır. 2. En az 15 derecelik comfort uyku tulumu. 3. İzole mat altlığı. 4. Mat. 5. Kafa feneri ( lamba ) ve pil. 6. Mumluk ve mum. 7. Termos 8. Yemek pişirme takımı. 9. Ocak ve yedek yakıt

12 Ortak Kamp Malzemeleri Bazı malzemeler hem kamp hem de teknik malzeme olarak kullanılmaktadır. 1. Kürek 2. Baton 3. Bıçak 4. Termos 5. Fırça. 6. Harita,pusula, gps, altimetre, barometre

13 Teknik Malzemeler 1. Kazmalar 2. Krampon 3. Özel İp 4. Kar Küreği ( Çığ Testi) 5. Kar Plakası( Deadman) 6. Buz Vidası 7. Kar Kazığı 8. Buz Çekici

14 KıĢa Özel YürüyüĢ Malzemesi 1. Hedik 2. Tur Kayağı 3. Batonlar

15 Kurtarma Malzemeler 1. Çığ Sondası 2. Çığ Kaytanı 3. Biebs

16

17

18 Çadır Kurma Kış dağcılığında çadır kurma iki şekilde yapılmaktadır. 1. Uygun havalarda. 2. Fırtınalı ve yağışlı havalarda.

19 Çadır / çadırlar için uygun yer, dağ ve vadi rüzgar akış yönü tespit edildikten sonra ( bir kaç çadırın bir arada kurulmasında fayda vardır. Kar duvarı yaparken ortak çalışma kolaylık sağlayacaktır ) karın üzerindeki toz kar temizlenene ve basılana kadar bölge kürekle temizlenir. Çadır kurulacak alanın içindeki kar alınır. Bu kar hiçbir zaman yere zeminine ( toprağa ) kadar alınmamalıdır. Çünkü kar ; toprak zeminle çadır arasında izolasyon sağlamaktadır. Çadır altlığı yere serilip çadır üzerine yayıldıktan sonra ağır çantalar çadırın içine konur. Bu hareket çadırın rüzgara kapılıp uçmasını önler. Çadırın sabitleme çivileri ; önce rüzgarın geliş yönüne daha sonra rüzgar altı tarafına uygulanır. Kışın toprak sert olacağından veya toprağa ulaşılamayacağından sabitleme çivileri bazen işe yaramayabilir. Bu durumlarda içine kar doldurulmuş naylon poşetler kara gömülüp çadır bu poşetlere bağlanabilir.

20 Başka bir yöntem ise ; çadır sabitleme çivileri kara saplandıktan sonra üzerlerine su döküp donmaları sağlanır. Not : bu durumda çadır çivilerini kardan çıkarmak zor olduğundan dikkatli olunmalıdır. - Faaliyet sırasında kamp malzemeleri kar altında bırakılmamalı, donabilecek malzemeler,ıslanmaması gerekenler, sıcak tutulması gerekenler için tedbir alınmalı, yangın çıkarma riski olanlar için dikkatli olunmalıdır. - Faaliyet sonrasında, nemli ve ıslak olanlar mutlaka kurutulmalı, bir sonraki faaliyet için temizlikleri yapılmalı, arızalı olanlar şehirde tamir edilmeli, koruyucu kılıfları yoksa temin edilmelidir. - En önemlisi faaliyet öncesinde listelenmiş malzemeler mutlaka tek tek kontrol edilmeli ayar yapılması gerekenler ayarlanmalıdır. Unutmayalım ki kötü hava koşullarında bakım onarım ve tamirat oldukça güç yada imkansız olacaktır.

21 Çevre Düzeni Kışın çadır kurulduktan sonra fırtınalı havalarda çadırın fırtınadan korunabilmesi için çadırların etrafına kar duvarı yapılmaktadır. Kar kesilecek bölge kazma ile çizilir. Kürekle kesildikten sonra parçalar halinde alınarak çadırın en az 50 cm. Uzağından başlayarak çadırın boyunu gecene kadar duvar örülür. Duvar örülürken bağlantı noktalarının bir birilerinin üzerine gelmemesine dikkat edilmelidir.

22 Kar Duvarı

23 Kar Duvarı

24 Kar Duvarı

25 Kar Duvarı

26 Çadır Düzeni Çadır Ġçi : - Acil malzemeler her ortamda kolaylıkla ulaşılacak yerde muhafaza edilmelidir. - Her malzemenin belirli bir yeri olmalıdır. İstenilen malzeme istenildiği anda kolayca bulunmalıdır. - Kıyafetler çadırın belirli bir bölgesinde toplanmalı, istenildiğinde yastık olarak kullanılabilinir. - Malzeme ve teçhizat çadırın iç ve dış tentesini birbirine yapıştırmamalıdır.

27 Çadır Bagajı / Bagajları : - Kış dağcılığında / eğitimlerinde karlı ortamda çalışılacağından ve bütün eşyalar çadırın içinde bulundurulamayacağından bir kısım eşya dışarıda veya bağaj / bağajlarda kalacaktır. - Malzemelerin karla ıslanmasını ve donmasını önlemek için teknik malzemeler hariç diğer bütün eşyalar büyük boy naylon torbalara doldurularak ağızları sıkıca bağlanmalıdır. Sırt çantası, ayakkabılar, yiyecekler, su yapmak için toplanan içinde kar biriktirilen torba. fırça vs. dır

28 Kış kampçılığında su eritmek için kar alınacak alanlar ile tuvalet bölgesindeki kar alanları önceden belirlenmelidir. Su elde etmek için karları plastik poşetlere doldurarak çadır bagajlarına stoklanabilir.

29 Isı Kaybı Kış dağcılığında hayatın idame edilebilmesinde en önemli etken vücut ısısının muhafaza edilmesidir. Vücut beş değişik yolla ısı kaybetmektedir. 1. Radyasyon 2. Solunum 3. Temas 4. Transfer 5. Sindirim ve terleme

30 Radyasyon Vücut tarafından üretilen ısı kendi isteğimiz dışında radyasyon olarak dışarıya itmektedir. Giysilerle radyasyonu tutmak imkansızdır. Radyasyonu tutmanın tek yolu alüminyum folyoya sarmaktır.

31 Solunum Ciğerlerdeki havanın dışarı atılması sonucu vücut ısı kaybetmektedir. Bu yolla vücut aynı anda ; radyasyon, buharlaşma ve solunum yoluyla ısı kaybetmektedir. Kışın çok soğuk havalarda soğuk havanın solunum yollarına gitmesini önlemek için ağız ve buruna maske takılmaktadır.

32 Temas Isı moleküllerinin bir nesneden diğer nesneye aktarılmasıdır. Soğuk veya sıcak bir nesneye dokununca vücut nesnelerin ısısını / soğuğunu kendi ısı seviyesiyle eşitleyene kadar ısı kaybeder.

33 Transfer Vücudun bir nesneden ısı alıp ısı vermesidir. Her zaman vücudun etrafını saran sıcak hava perdesi vardır. Bu sıcak hava perdesinin ısısı vücut sıcaklığıyla eşittir.. Rüzgar bu ısı perdesini dağıttığı zaman vücut ısı kaybeder.

34 Terleme ve Sindirim Vücut kendi ısısını muhafaza etmek fazla ısıyı dışarı atmak için terleme yapar. Terleme sıcak havanın dışarı atılması olayıdır. Sıcak hava soğuk havadan daha hafif olduğundan yükselecektir. Yükselen havanın yerini alacak olan soğuk hava vücudun soğumasını sağlayacaktır. Tuvalet ihtiyacı giderilme sırasında ısı kaybedilir.

35 Giysiler Kış dağcılığında vücudu korumanın en etkin yollarından birisi de uygun kıyafet seçimidir. 1. Dış katman kıyafetler. 2. Ara katman kıyafetler. 3. İç katman kıyafetler

36 DıĢ (katman) kıyafetler 1. Gövde : üst ( mont ) alt (salopet ) gore tex kıyafet. Kıyafetler fazla dar veya fazla geniş olmamalıdır. 2. BaĢ : uygun bir külah veya balaklava +gözlük. Gözlük karın kör edici etkisine karşı etrafı kapalı olmalıdır.

37 3. Ayak : Koruyucu 4 x 4 deri veya plastik ayakkabı + yün çorap plastik ayakkabının içinde çoraplar terleyeceğinden yedek çorap mutlaka bulundurulmalıdır. Ayakkabılar ayağın numarasından en az 1 veya 2 numara büyük olmalıdır. Dar ayakkabılarda donma riski daha yüksektir. 4. Eller : 1,2 veya 5 parmak iç eldiven. Gore tex veya su geçirmeyen dış eldiven. Bandocu eldiven.

38 ** 1-2 parmaklı eldivenler daha fazla sıcak tutar fakat çalışmayı zorlaştırır. Çalışmak için 5 parmaklı, korumak için 2 parmaklı eldiven bulundurmak yaşamı kolaylaştıracaktır. Yedek eldiven bulundurulmalıdır.

39

40

41 2. Ara katman kıyafetler İçimize giydiğimiz kıyafetler dört değişik malzemeden yapılmaktadır. 1. Pamuklu. 2. Yünlü. 3. Sentetik ( likra ). 4. Karışık kıyafetler ( yün + sentetik ).

42 1. Pamuklu giyecekler : Pamuklu giyecekler ıslandığında % 95 oranında su tuttuğundan dolayı kış dağcılığında tercih edilmez. Not : 1. Islak nesnelerin iletkenliği % 25 artar. 2. Üşütme oranı kuru nesnelere göre % 9 daha fazladır. 2. Yünlü giyecekler : Yünlü giyecekler kış için birinci öncelikli olarak tercih edilebilir. Isıyı koruma özelliği diğer malzemelere kıyas edilemeyecek derecede yüksektir. Islanmama süresi çok uzundur. Tek dezavantajı ıslanınca kuruma süresi uzun zaman almaktadır.

43 3. Likra ( sentetik ) giyecekler : Likra giyecekler kış için tercih edilebilir kıyafetlerdir. Islanmama süresi uzundur. Islanınca kısa zamanda kururlar. Isıyı koruma özelliği yünlü kıyafetlere oranla daha düşüktür. 4. KarıĢık kıyafetler : Yün ve sentetik kumaşların ortak kullanılması sonucu dağcılık sporu yapanlar için ideal bir kumaş üretilmiştir. Isıyı tutma ve kısa sürede kuruma avantajı artırmıştır.

44 Kış dağcılığında tüm koruyucu kıyafetlerin giyilmediği zaman ara kıyafetler giyilir. Bu tip kıyafetler genellikle polar tipi kıyafetlerdir. Polarlar uzun süre ıslanmama, ıslansa bile kısa sürede kuruma özelliğine sahiptir. Polarların rüzgarı tutma özelliği yoktur. Kışın kıyafetler ince kumaştan seçilir bir kaç kat üst üste giyilir. Bu tip giyim tarzına dağcılıkta lahana tip giyinme denir. Her kıyafetin arasında hava kalacağından termos görevi görür. Islanan kıyafet çıkarılıp en dışa giyilir veya sırt çantasının üzerine serilip hava akımıyla kuruması sağlanır.kurumayan kıyafetler ; çadırın içine serilerek veya uyku tulumunun içine konularak kurutulabilir.

45 3. Ġç katman kıyafetler Atlet, fanila, don,çoraplar ve bandocu aldiven.

46 Gore-tex KumaĢlar Su, rüzgar geçirmezliği ve nefes alabilme özelliği sayesinde dış giysiler için en uygun kumaştır. Gore tex zarının her cm karesinde yaklaşık 1,5 milyar gözenek bulunmaktadır. Her bir gözeneğin boyutu bir yağmur damlasından kere daha küçüktür. Gore tex teki her bir gözeneğin boyutu su buharı molekülünden 700 kat daha büyük olduğundan zar rahatlıkla nefes alır. Z-liner : zar astara monte edilmemiştir. Light : zar astara monte edilmiştir. 2 - kat : zar dış kumaşa lamıne edilmiştir. 3 kat : zar dış kumaşa ve astara lamine edilmiştir.

47

48 KıĢ Faaliyetlerine Beslenme Günlük 5000 kalori ve üzeri alınması gereklidir. Bu irtifa, rota zorluk derecesi, tırmanış süresi vs. durumlarına göre değişebilir. Kış faaliyetlerinde gıda ve sıvı alımında dikkat edilecekler: 1. Suyu alınmış gıdalar tercih edilmeli 2. Besin değeri yüksek olmalı ( %50-70 Karbonhidrat, %20-30 Protein, % 20 Yağ olmalı) 3. Az yer kaplamalı ve hafif olmalı 4. Kolay pişirilmeli 5. Fazla çöp çıkarılmamalı 6. Mutlu eden özel yiyecekler uzun faaliyetlerde tercih edilmeli 7. Su ile çoğaltılabilmeli 8. Denenmemiş yiyecekler alınmamalı 9. Mineral karşılayıcı baharatlar tercih edilmeli

49 Sıvı Alımında Dikkat Edilecekler 1. Tuz yada Mineral tabletler götürülmeli 2. Tuz- şeker- limon tuzu ile desteklenmeli 3. Kalsiyum Sandozla zenginleştirilmeli 4. Vücut ısısına yakın ısılarda sıvı alınmaya çalışılmalı 5. Su yaz faaliyetlerine oranla daha fazla tüketilmeli

50 KıĢın YürüyüĢ Tekniği Yürüyüş tekniği ; yumuşak karda, sert karda ve buzulda olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır. Her yürüyüşün kendine göre geçerli kuralları ve teknik malzemeleri vardır. Her yürüyüşte ; Düz yürüyüş, dik çıkış, iniş ve yatay geçiş teknikleri uygulanmaktadır.

51 YumuĢak Karda YürüyüĢ Tekniği 1. Düz yürüyüģ 1. Karda iz açmak sporcular arasında sıra ile yapılır. 2. Yorulan en arkaya geçer. 3. Adım aralıkları iyi ayarlanmalı ve aynı ize basmaya çalışılmalı. 4. Adım araları kısa atılmalıdır ( inişin tırmanışı da düşünülmelidir ) 5. Çığ tehlikesi olmayan yerlerde yarım topuk kuralı uygulanmalı ( bir kaç yürüyüşçüden sonra arkada gelenler için iz açılmış olur ve iz açıp gurubun sonuna gelenler dinlenme imkanı bulur ) 6. İz açma karın ve arazinin durumuna göre ayarlanmalıdır.

52 2. Dik çıkıģ; tırmanış süresince ( kramponsuz ) ayakkabının burnu ile kara kuvvetli vurularak iz açılır. İlerideki ayak sabitlenene(kilitleme) kadar diğer ayak kaldırılmaz. Arkadan gelenler açılmış izlere ayakkabılarının burunlarıyla vurarak tırmanışa devam ederler 3. ĠniĢ ; iniş süresince ( kramponsuz ) ayakkabıların topukları ile kara kuvvetli vurularak iz açılır. Arkadan gelenler açılmış izlere ayakkabılarının topuklarıyla vurarak inişe devam ederler.

53 4. Yan geçiģ : yan geçiş süresince ( kramponsuz ) iki türlü yürüyüş vardır. Sağ ayak veya sol ayak yamaç tarafında olabilir. Her iki durumda da yamaca bakan ayağın dış kısmı vadiye bakan ayagın iç kısmı ile önce karda iz açılır ve tam taban basmaya çalışılır. Gerekir ise ayağın dış ve iç kısımlarıyla kara birkaç kez sert vurularak ayak tabanının tam oturmasına çalışılır. Tam taban kara oturduğu zaman tutunmak için geniş zemine sahip olur ki bu da emniyeti artırır. Not : ayakkabıların altında kar birikebilir. Bu kar ayakkabı tabanının zemine iyi oturmasına engel olabilir. Emniyetli alanlarda ayakkabılar birbirlerine vurularak karın dökülmesi sağlanır.

54 Sert karda yürüyüģ tekniği Yürüyüşcünün üzerinde yürüdüğü zaman karın üst tabakasının kırılmadığı ( bazen kırılabilir ) kar tipidir. Sert karda emniyet için gerekliyse krampon kullanılmalıdır 1. Düz yürüyüş 1. Tırmanış(dik çıkış). 2. İniş. 3. Yan geçiş teknikleri vardır. Bu yürüyüşte arazinin eğimine bağlı olarak krampon kullanılabilir. Krampon kullanılırken ; krampon dişlerinin giysilere takılıp yırtmamasına dikkat edilmelidir. Kramponla 3 değişik yürüyüş tekniği vardır

55 1. Vak vak ( bady ) : özelikle derecelik eğimler arasında ayaklar hafif yana açılarak yürünür. Ayak burunları dışarıya bakar. 2. Fransız tekniği ( french ) : derecelik eğimler arasında vak vak için geç front poınt için erken olduğundan fransız tekniği kullanılır.bu tip teknik yürüyüşlerde sağ ve sol ayak tırmanış önceliği arasıra değiştirilerek çalışan kas gruplarının dinlendirilmesi sağlanır. Adım atarken krampon uçlarının giysilere takılmamasına özen gösterilmelidir. 3. Ayak burnu ( front poınt ) : 55 derece ve üzerindeki eğimlerde sadece ayak burnu kullanılarak yürünür. Çok yorucu olduğundan tırmanıştan önce özel antrenman yapılarak ayak bilekleri güçlendirilmelidir. Anılan dereceler kişiden kişiye değişebilmektedir.

56 Korniş ( Kar Balkonu) Kışın zirve yapan dağcıları bekleyen tehlikelerden birisi de kar balkonudur. ( korniş ) kar balkonunun meydana gelebilmesi için üç ana durum gereklidir. 1. Yeterli kar. 2. Kar ' ı taşımak için rüzgar. 3. Yeterli eğim. ( derece arası ) Rüzgar tarafından dairesel olarak sürüklenen ve kırılan kar partikülleri zirvelerde ve uygun toplanma alanlarında rüzgar altı bölgelere gelecek şekilde yığılma yapar ve askıda kalır. Kar balkonunu tespit etmek genellikle güçtür ve çok tehlikelidir. Kar balkonu bazen kendi ağırlığıyla bazen dağcılar tarafından kırılır ve düşer. Düşme anında dağcıyı da beraberinde sürükler. Kırılıp düşen kar tabakaları uygun ortam varsa çığlara da sebep olabilir.

57

58

59

60 Kışın Tehlikeli Durumlar Kışın Tehlikeli yerlerde yürüyüş (çığ, korniş, taş düşmesi vs.) geçer iken; girmeden önce; - Sabah erken saatte girilir. - Bilgilendirme yapılır - Çanta perlonları gevşetilir. - Parkurdan geçerken uzun adım atılır. - Teker teker geçilir(geniş aralıklarla ). - Dik çıkış yapmalıyız. - Var ise verici alıcı sinyali açılır. - Çığ kaytanı açılır. - Geçen kişiyi gözlemlenir. Girdikten sonra; - Sessiz olunmalı - Seri olunmalı

61 Çığ anında; - Bağırırız. - Çığ fark edildiğinde kaytan ve çantayı atarız hareketli olarak yüzeyde kalmaya çalışırız. - Çığa maruz kaldığımızda cenin pozisyonunda kalmaya çalışırız. Kıpırdayarak boşluk yaratılmaya çalışılır. - Derin nefes alınarak enerji harcamamaya çalışırız. - Dere ve vadilerde geçişte kayalara yakın yürümemeliyiz.

62 Kazma ve Kulanım Alanlar Dağcının ; 1. Tırmanışta, 2. İnişte, 3. Yan geşişte, 4. Ana emniyet noktası kurmada, 5. Düşmelerde kendini veya ekibini emniyete aldığı sertleştirilmiş alüminyumdan yapılmış bir malzemedir. Kullanım durumuna göre iki gruba ayrılmaktadır. 1. Klasik kazma. 2. Yarı teknik kazma 3. Teknik kazma.

63

64 Kazmanın taģınması Kazmanın kullanıcıya göre boy oranı kazmalar ; yapılışlarına göre 53,60, 67, 75, 80 ve 85 cm uzunluğundadırlar. ( özel yapım kazmalar hariç ) kazma uzunluğu kullanım bakımından önemli bir faktördür. Kazma faaliyet alanına çanta içerisinde, çanta bağlama noktalarında uç korumaları var iken taşınmalıdır. Kazma baston tutuş yada elde yaray tutuş yapılarak da taşınabilir.

65 Kazmanın Doğru - YanlıĢ kullanımı Ayakta duran bir dağcı kazmayı eli ile tuttuğunda kazmanın ucu yere değmelidir. Fazla uzun ve kısa kazma kullanıcıyı rahatsız edeceğinden kazma seçimi yapılırken kullanıcının ve kazmanın boyu dikkate alınmalıdır. Kazma kullanılırken dik iniş veya çıkışlarda her iki elde olabilir. Yan geçişte sırt tarafında olmalıdır.

66 Kazma ile Ġz Açma

67 Kazma ile DüĢüĢler - Kazma ile kafa yukarıda yüz üstü düşüş. (Tırmanırken ve arka arka aşağı iner iken öne kapaklanmak) - Kazma ile kafa aşağıda yüz üstü düşüş. - (İner iken kapaklanmak) - Kazma ile kafa yukarıda sırt üstü düşüş. ( İner iken sırtüstü düşmek - Kazma ile kafa aşağıda sırt üstü düşüş. (Çıkarken yada ineriken sırt üstü düşmek)

68

69

70 Kazma ile Yürüme Teknikleri TırmanıĢlarda; Baston tutuģ; yanda tutulur. Yaklaşık 30 derece eğime kadar olan yerlerde. Kazıklama; dik çıkışlarda çift el tutulara öne saplanır. Eğim artmıştır. Çapraz tutuģ; vucuda kazmanın çapraz tutularak ucunun kara saplanma pozisyonu. Dik veya tümsek gibi yerlerde Yatay tutuģ; kazma yan tutularak kendine doğru çekilir. Artık ayakda durulamıyordur.

71 Not: Zigzag çıkışlarda kazma yamaç taraflarında tutulur. Dönüş noktalarında kazma saplanır ve iyi bir duruş sağlandıktan sonra bilek perlonu diğer bilek geçirmeden değişim yapılmaz ve kazma kaldırılmaz.

72 ĠniĢlerde; Baston tutuş Çapraz tutuş Sabitleme

73 KıĢ Rastlanan Rahatsızlıklar 1. Soğuk şişmesi 2. Donmuş ayak. ( ayak siperi ) 3. Hipotermi 4. Donma 5. Kar körlüğü 6. Beyaz körlüğü

1.ÇIĞA HAZIR OLMA. 1.1.Güzergah tayini ve çığa yakalanmamak

1.ÇIĞA HAZIR OLMA. 1.1.Güzergah tayini ve çığa yakalanmamak 1.ÇIĞA HAZIR OLMA 1.1.Güzergah tayini ve çığa yakalanmamak Çığ riskli bölgelerde hayatta kalmak için personel güvenliğini en üst düzeyde tutmak gereklidir. Bunun için o bölgeden geçmeden önce, hazırlıklı

Detaylı

BÖLÜM 1 RESMİ PROGRAM

BÖLÜM 1 RESMİ PROGRAM İÇİNDEKİLER 1 1 RESMİ PROGRAM 2 2 RESMİ PROGRAM 3 3 RESMİ PROGRAM 4 4 RESMİ PROGRAM BÖLÜM 5 RESMİ PROGRAM 5 AT VEYA PONY 6 İNSANLARIN ATLARLA OLAN ORTAK NOKTALARI 7 İNSANLARIN ATLARDAN FARKLILIKLARI 8

Detaylı

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Yayın No: 43 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ

ĠLK YARDIM DERS NOTU. VÜCUDUN TANIMI, ÖNEMLĠ iġlevlerġ VE ĠLK YARDIM TARĠFĠ ĠLK YARDIM DERS NOTU DERSĠN AMACI: Sürücülere sağlıklarını korumayı, olası her hangi bir kaza durumunda yaralananlara ilk müdahalenin nasıl yapılacağı ve neler olacağını, kısaca hayat kurtarmayı öğretmek.

Detaylı

YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG

YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG Dr. Mustafa ONÜÇYILDIZ İnşaat Yüksek Mühendisi m13yildiz@selcuk.edu.tr NEDEN YÜKSEĞE ÇIKARIZ? Bina dış cephelerinin temizliği (çatı, duvar, cam vb.) Bina içi yüksek alan temizlikleri

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU. Süs Bitkileri Sektörü. Yatırım. El Kitabı

Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU. Süs Bitkileri Sektörü. Yatırım. El Kitabı Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU Yatırım Süs Bitkileri Sektörü El Kitabı önsöz Ülkemizde dış mekan süs bitkileri üretiminde ve satışında başta Marmara, Ege ve

Detaylı

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44 YAPI SEKTÖRÜ İş Güvenliği El Kitabı Yayın No: 44 ISBN : 978-975-455-166-2 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının

Detaylı

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Seçkin GENÇLER Makina Mühendisi Hoşgeldiniz ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Program içeriği: Isıtma sisteminin komponentleri Kapalı ısıtma sistemleri: tek ve çift

Detaylı

MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Esaslar

MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Esaslar MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Esaslar Amaç Madde 1- Bu Yönergenin amacı, MKE Kurumunun bütün

Detaylı

İLK YARDIM TALİMATI A-

İLK YARDIM TALİMATI A- İlk Yardım Talimatı İLK YARDIM TALİMATI A- İlk Yardımın Genel Maksadı: Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye tıbbi tedavisi yapılana kadar kaza yerinde anında yapılan, hayat kurtarmaya yönelik

Detaylı

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun süre sorunsuz kullanabilmek için, kullanım talimatlarını

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri Sadettin Sezginer 1 Kişisel Koruyucu Donanımların

Detaylı

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması KAYNAK TEKNĠĞĠ Tarifi: Kaynak tatbik edileceği malzemenin cinsine göre, metal kaynağı ve plastik malzeme kaynağı olarak ele alınır. Metal Kaynağı: Metalik malzemeyi ısı veya basınç veya her ikisini birden

Detaylı

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım Prof.Dr. Turgut İPEK Travma Epidomiyolojisi Tüm yaş grublarında 4.sıklıkta ölüme neden olur. 34 yaş altında diğer hastalıkların tümünden daha fazla ölüme neden olur.

Detaylı

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II DERSİN SORUMLUSU ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 ISIL İŞLEMLER I Gıdaların bozulmasına neden olan mikroorganizmaların ısı etkisiyle faaliyetlerini engellemek ve gıdalara sürekli

Detaylı

FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI

FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI 1-GİRİŞ: Belirli bir amaç doğrultusunda, daha sonra başka yerlere dikilmek üzere, ihtiyaç duyulan

Detaylı

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :... SKM SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...m³/h Man. Yükseklik :...m Motor Gücü :...kw Devir Sayısı :...d/dak BK SKM 0

Detaylı

BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI

BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI Ağaca belirli bir şekil vermek, onun büyümesini, çiçeklenmesini ve verimini etkilemek ve düzenlemek, meyvenin kalitesini yükseltmek veya ağaçtaki bir zararlanmayı tamir etmek

Detaylı

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik 25/02/2010 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştur. İÇİNDEKİLER Konular Sayfa no Genel Esaslar... 7 Genel Kurallar... 20 Çalışma İzni Gerektiren Hallerde

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı