WTM LONDRA TURİZM FUARI 7 10 KASIM 2011 LONDRA / İNGİLTERE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "WTM LONDRA TURİZM FUARI 7 10 KASIM 2011 LONDRA / İNGİLTERE"

Transkript

1 WTM LONDRA TURİZM FUARI 7 10 KASIM 2011 LONDRA / İNGİLTERE Turizm dünyasını bir araya getiren en büyük ikinci fuar olma özelliğine sahip olan WTM (World Travel Market) Londra Turizm Fuarı 7 10 Kasım 2011 tarihleri arasında İngiltere nin başkenti Londra da düzenlenmiştir. Yaklaşık m² lik bir alanda düzenlenen fuara 189 ülkeden yaklaşık firma katılmıştır. Fuar ilgi başlıkları aşağıda belirtilen toplam 9 ayrı holde düzenlenmiştir. - Avrupa ve Akdeniz (Türkiye fuara bu holde katılmıştır) - Birleşik Krallık ve İrlanda - Asya, Pasifik ve Hint Okyanusu - Amerika - Afrika - Orta Doğu - Global Köy - Teknoloji ve Online Seyahat Türkiye fuara her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa ve Akdeniz holünde yer alan yaklaşık m² lik özel konstrüksiyonlu bir standla katılmıştır. Organizasyonu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenen standda yer alan katılımcıların listesi aşağıda sunulmuştur. NO KATILIMCI BÖLGE 1 PAMFILYA TOURISM INC MARMARA 2 PLAZA TUR & INCENTIVES MARMARA 3 KOPTUR TOURISM DMC EGE 4 TRAVELITE TOURISTIC EGE 5 GLOBAL TRAVEL SERVICES MARMARA 6 MINA TRAVEL AKDENIZ 7 AKAY TURIZM AKDENIZ 8 FIT HOLIDAYS AKDENIZ 9 INTRA TOURS MARMARA 10 NEONTOURS EGE 11 TEMPEL TRAVEL MARMARA 12 CRUISE HOLIDAYS AKDENIZ 13 FEZ TURIZM MARMARA 14 4 U YACTHING AKDENIZ 15 TURSAB MARMARA 16 KUSADASI BELEDIYESI EGE 17 PEGASUS AIRLINES MARMARA 18 TURISTIK HAVA TASIMACILIK A.S AKDENIZ 19 TURKISH AIRLINES MARMARA 20 DENIZLI VALILIGI KULTUR TURIZM MUDURLUGU EGE 21 KASTAMONU VALILIGI IL KULTUR TURIZM MUDURLUGU DIGER 22 SIVAS KULTUR TURIZM MUDURLUGU DIGER

2 23 AKSARAY VALILIGI KULTUR VE TURIZM MUDURLUGU DIGER 24 IZMIR KULTUR VE TURIZM MUD EGE 25 HILTON DALAMAN RESORT SPA EGE 26 PALOMA HOTELS EGE 27 DELTA BEACH RESORT EGE 28 DEDEMAN HOTELS AND RESORT INTERNATIONAL EGE 29 MARTI HOTELS & MARINAS EGE 30 CORNELIA HOTELS. GOLF. SPA AKDENIZ 31 ELIT TURIZM A.S. MARMARA 32 SIRENE BELEK HOTEL GOLF & WELLNESS AKDENIZ 33 SITE TURIZM EGE 34 THE MARMARA COLLECTION MARMARA 35 THE GRAND BLUE SKY HOTEL & IMBAT HOTEL EGE 36 RIXOS HOTEL * 2 STAND AKDENIZ 37 GRAND YAZICI HOTELS EGE 38 BEMAR GEMI ISLETMELERI TURIZM SAN TIC. AS. DIGER 39 AKOZ TURIZM INSAAT SAN. TIC. AS. AKDENIZ 40 TUROB MARMARA 41 AKTOB AKDENIZ 42 KAS KALKAN AKDENIZ 43 TUROFED AKDENIZ 44 SIDE MANAVGAT TURIZM DERNEGI AKDENIZ 45 KAPADOKYA TURISTIK ISLETMELER VE OTELCILER DERNEGI- KAPTAD- DIGER 46 CESME OTELCILER BIRLIGI EGE 47 ETIK EGE 48 PATUYAB - PAMUCAK TOURISM INVESTORS UNION EGE 49 GETOB EGE 50 CUKUROVA OTELCILER BIRLIGI AKDENIZ 51 TURKISH HEALTHCARE TOURISM DEVELOPMENT COUNCIL DIGER 52 HISTORICAL&BOUTIQUE HOTELS OF TURKEY DIGER 53 BODRUM YARIMADASI TANITMA VAKFI EGE 54 ALANYA TURIZM TANITMA VAKFI AKDENIZ 55 BETUYAB AKDENIZ 56 IZMIR TICARET ODASI EGE 57 DIDIM TURIZM ALTYAPI HIZMET BIRLIGI DIGER 58 FETHIYE TURIZM ALTYAPI HIZMET BIRLIĞI AKDENIZ 59 GATAB (GUNEY ANTALYA TURIZMI GELISTIRME ALTYAPI BIRLIGI) AKDENIZ 60 MARMARIS TURIZM BIRLIGI EGE Türkiye her yıl olduğu gibi bu yıl da fuara etkinliğin en büyük standlardan biriyle katılsa da, stand dizaynı, konstrüksiyonu, yerleşim planı, organizasyonu ve herhangi bir temaya sahip olmaması nedeniyle katılımcılar ve ziyaretçilerin olumsuz tepkileriyle karşılaşmıştır.

3 Odamız da bu yıl fuara T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı şemsiyesi altında bulunan bir tanıtım alanıyla katılmıştır. Fuara Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Necmi Çalışkan, Meclis Üyeleri Veysi Öncel ve Şenol Alkan ile Fuarcılık Masası Uzmanı Aykut Terzioğlu katılmıştır. Temsilcilerimiz fuar süresince Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan öncüliğinde İzmir in tanıtımı, kruvaziyer turizmi potansiyelimiz, Çeşme turizmine ivme kazandırılması ve İzmir in sağlık turizmi potansiyelinin öne çıkarılması konusunda görüşmeler gerçekleştirmiştir. Yönetim Kurulu Üyemiz Necmi Çalışkan, ülke standlarında incelemelerde bulunarak temalı ve bölgesel tanıtıma yönelik gözlemlerde bulunmuş ve raporlamıştır. Meclis Üyemiz Veysi Öncel, standımızda İzmir ve Çeşme nin yabancı turizme sunulması ve ilçeye termal kimlik kazandırılması konusunda ilgili kurum ve seyahat acenteleriyle görüşmelerde bulunmuştur. Meclis Üyemiz Şenol Alkan, fuar süresince ülke standlarında sağlık turizmiyle ilgili incelemelerde bulunmuş, İzmir in sağlık turizmi potansiyeline ilişkin toplantılar gerçekleştirmiş ve ilgili kişilere sözlü ve yazılı sunum gerçekleştirmiştir. Odamız tanıtım alanı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur TAŞBAŞI, AK Parti İstanbul Milletvekili İdris GÜLLÜCE ve İzmir Vali Yardımcısı Haluk TUNÇSU tarafından ziyaret edilmiştir. Fuarda Türkiye Standı, İstanbul, Ege, Akdeniz ve Anadolu olmak üzere toplam 4 ayrı adadan oluşmuştur. Ancak stand içerisinde söz konusu yerleşime uygun detaylı plan ve yönlendirmelerin yer almaması nedeniyle, iç içe geçen masalar etrafında birçok ziyaretçinin arzu ettiği katılımcıyla görüşemeden standdan ayrıldığı gözlenmiştir. Görsel güzellikten oldukça uzak olan bir özel konstrüksiyonla kurulan standımız, Berlin ve Moskova daki turizm fuarlarına göre kıyaslandığında hiçbir etkinliğe ev sahipliği yapmamıştır. Fuara katılan birçok ülke, yerel dans şovları sergileyerek, yöresel yemek ve içecek tadım etkinlikleri gerçekleştirerek, sponsoru oldukları kişi ve spor takımlarını standlarında ağırlayarak birçok ziyaretçiyi standlarına çekmeyi başarmıştır.

4 Berlin ve Moskova Turizm Fuarlarında birçok şov ve gösterim gerçekleştiren standımızda Londra fuarı süresince herhangi bir etkinlik yapılmamıştır. Ülkemizle aynı holde yer alan İspanya, Fransa, Belçika, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Rusya, Almanya gibi ülkelerin standı her gün yöresel dans şovları ve yöresel yemek tadım etkinlikleri çerçevesinde dolup taşmıştır. Liverpool futbol takımının destinasyon sponsoru olan Türkiye standında sadece ilgili futbol kulübünün Pazarlama Direktörünün katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiş, dünyanın en büyük futbol klüplerinin arasında yer alan Manchester United ın ana sponsoru olan Türk Hava Yolları standında söz konusu klüple ilgili herhangi bir etkinlik düzenlenmemiştir. Birleşik Arap Emirlikleri nin önemli hava yolu şirketi olan Etihad standında ise Manchester City futbolcuları ağırlanmış ve ziyaretçilerle buluşmuştur.

5 Özellikle bu yıl düzenlenen WTM Londra Turizm Fuarı nda ülkelerin ve turizmcilerin fuara katılım anlayışlarının bir değişime yöneldiği açıkça gözlenmiştir. Ülkeler belirli bölge veya şehirleri ön plana çıkarmaya çalışmıştır. Öne çıkarılan bölge ve kente özgü değerler ayrıca vurgulanmıştır. Yanı sıra, ülkeler gerçekleştirdikleri tanımlarda belirli temalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Fuar artık ülkelerin broşür dağıtıp gittikleri bir etkinlikten ziyade, belirli bir tema çerçevesinde gerçekleştirilen bölgesel tanıtımlara dönüşmüştür. Maalesef bu sene ülkemiz standında söz konusu belirgin tema ve anlaşılabilir bölgesel tanıtıma rastlanılmamıştır. Birbirleriyle alakasız konularda tanıtımda bulunan kurum ve kuruluşlar karşılıklı ve yan yana masalarda tanıtım yapma durumunda kalmışlardır.

6 Özellikle bu fuarda trend haline dönüşen temalı bölgesel tanıtıma ayak uyduramayan standımız, görsel açıdan da bir çok ülke standından geride kalmıştır. Bu yıl fuara bölgesel katılımla gelen ülkelere ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır. ÜLKE ADI FUAR SÜRESİNCE VURGULANAN BÖLGE İspanya Kanarya Adaları, Andelusya, Mallorca, Katalunya, Valencia Portekiz Porto Belçika Flander Bölgesi Fransa Paris Yunanistan Rodos, Girit ve Oniki Adalar Bulgaristan Plovdiv Ukrayna Kırım Rusya Moskova, St. Petersburg, Kazan, Ivanova, Altay Fas Marrakech Meksika Mexico City Amerika Birleşik Devletleri New York, Las Vegas, California, Florida, Orlando Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi, Sharjah, Dubai Yukarıda adı geçen ülke dışında yine birçok katılımcı belirli şehir ve bölgeleri öne çıkararak tanıtımlarını gerçekleştirmişlerdir.

7 Bölgesel tanıtım, söz konusu bölgelerin turizm sektöründe adını bilinir hale getirdiği gibi, ziyaretçilerin stand ziyaretlerini daha etkin bir hale getirerek destinasyonlar hakkında daha sağlıklı bilgiler alabilmelerini sağlamaktadır. Bölgesel tanıtıma önem veren ülkeler aynı zamanda, gerçekleştirdikleri tanıtımlara belirli temalar yükleyerek ziyaretçileri etkilemeyi başarmışlardır. Portekiz, Porto kentini ve şaraplarını öne çıkararak gıda temasıyla turizm potensiyelini açığa çıkarmıştır. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, adada bulunan sağlık kuruluşları ve imkanlarını tanıtarak sağlık turizmine yönelmiştir. Yine Tayland sahip olduğu doğal güzellikleri ve tesis imkanları ile sağlık turizmi temasını öne çıkarmıştır.

8 Yunanistan ana karadan ziyade bu yıl ada turlarını ve dolayısıyla on iki adaları tanıtmıştır. Fransa bu yıl ki katılımında Avrupa nın önemli başkentlerinden olan Paris i kültür ve festival yönüyle tanıtmıştır. İsviçre Alp lerini, Rusya ise Altay larını kayak turizmini irdeleyerek ziyaretçilere sunmuştur. Varşova ve Kiev, ev sahipliği yapacakları 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasını tema seçerek fuara katılmıştır. Las Vegas kumar turizmindeki liderliğini bu yıl ki WTM Fuarı nda da tüm katılımcı ve ziyaretçilere göstermiştir. New York bu yıl bir iş merkezi kimliğiyle turizmcilerin karşısına çıkmıştır.

9 Abu Dabi ve Dubai zengin turistlere yönelik lüks turizm paketleriyle gösterişli tanıtıma devam etmişlerdir. Birçok kişinin adını bile duymadığı Rusya nın Ivanova bölgesi Kruvaziyer Turizmi ve Doğa Sporlarına yönelik tanıtımı ile katılımcı ve ziyaretçilere adını duyurmuştur. Bu yıl fuar genelinin teması ise suyun korunması olmuştur. Katılımcı ülkeler standları içerisinde bulunan kurum ve kuruluşları söz konusu tema konusunda bilinçlendirmişler ve katılımcıları temaya uygun firmalardan seçme yoluna gitmişlerdir. Ülkemiz standında ise söz konusu tema çerçevesinde katılımını gerçekleştiren firma sayısı ise ikiyi geçmemektedir. SONUÇ Türkiye nin fuara bu yıl katıldığı özel konstrüksiyon diğer ülkelerin stand konstrüksiyonları yanında basit ve sönük kalmıştır. Bölgesel ayrımın yeterince irdelenmemesi hem katılımcıların destinasyonlarına ilişkin ziyaretçiyi çekebilmesini zorlaştırmış, hem de ziyaretçilerin standımızı ve ülke destinasyonlarımızı yeterince verimli dolaşabilmelerine engel olmuştur. Ülkemiz standı yukarıda bahsedilen ülkelerin aksine belirli bir tema üzerinde yoğunlaşamamış ve belirli bölge ve kentlerin etkin tanıtımı için olumlu bir ortam oluşturamamıştır.

10 Turizm fuarlarında artık bir tema çerçevesinde belirli kent ve bölgelerin tanıtılması gerekliliğinin bir şart olduğu bu seneki WTM Londra Turizm Fuarı nda açık bir biçimde görülmüştür. Önümüzdeki yıl gerçekleşecek fuar için İzmir in ayrı bir alanda özel bir konstrüksiyonla tanıtılması, Kruvaziyer, Kongre Turizmi, ya da Sağlık Turizmi gibi alt başlıklar içerisinde ziyaretçilere sunulması kentimizin bilinilirliğini arttıracağı gibi ülkemiz stand organizasyonunun da daha verimli şekilde gerçekleştirilmesine destek olacaktır.

LONDRA ULUSLARARASI TURİZM FUARI

LONDRA ULUSLARARASI TURİZM FUARI LONDRA ULUSLARARASI TURİZM FUARI 4-7 KASIM 2013 İNGİLTERE / LONDRA WTM 2013 Londra Uluslararası Turizm Fuarı nın 34. sü 4-7 Kasım 2013 tarihleri arasında İngiltere, Londra, Excel Fuar Alanı nda gerçekleştirilmiştir.

Detaylı

TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM FUARI RAPORU 21 24 MART 2013 GÖTEBORG - İSVEÇ

TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM FUARI RAPORU 21 24 MART 2013 GÖTEBORG - İSVEÇ TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM FUARI RAPORU 21 24 MART 2013 GÖTEBORG - İSVEÇ Aykut TERZİOĞLU Dış Ekonomik İlişkiler ve Uluslararası Organizasyonlar Müdürlüğü Fuarcılık Masası Uzmanı TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM

Detaylı

19. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI (EMITT) RAPORU 22-25 OCAK 2015

19. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI (EMITT) RAPORU 22-25 OCAK 2015 19. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI (EMITT) RAPORU 22-25 OCAK 2015 HAZIRLAYANLAR: M. Adnan AKSOY Koordinatörü Adnan TUZCU Uzmanı 1 FUAR KİMLİĞİ Fuar Tarihi : 22-25.01.2015 Fuar Yeri :

Detaylı

green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL TEMİZ EMNİYETLİ

green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL TEMİZ EMNİYETLİ green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL (ESD) ENERJİ TASARRUFU ve SIFIR KİREÇ cihazlarının sağladığı tasarruf sayesinde, her çevrimde sadece 2 litre temiz su tüketimi ve %40 daha düşük işletme gideri.

Detaylı

ITB BERLIN 2012 Uluslararası Turizm Borsası Messe Berlin GmbH tarafından düzenlenmiştir.

ITB BERLIN 2012 Uluslararası Turizm Borsası Messe Berlin GmbH tarafından düzenlenmiştir. ITB BERLIN 2012 ULUSLARARASI TURİZM BORSASI ITB BERLIN 2012 Uluslararası Turizm Borsası 7-11 Mart 2012 tarihleri arasında Almanya, Berlin Exhibition Grounds ICC Berlin Fuar Alanı nda 46. kez gerçekleştirilmiştir.

Detaylı

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Eylül, 2012 ÖNSÖZ Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulmuş

Detaylı

Tablo-1 Yıllara Göre Stand

Tablo-1 Yıllara Göre Stand ITB BERLİN TURİZM FUARI Sektörümüz açısından en büyük buluşma noktası olarak kabul edilen ITB Turizm Borsası 04-08 Mart 2015 tarihleri arasında Almanya nın Başkenti Berlin de 49. kez gerçekleştirildi.

Detaylı

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Tanıtma Genel Müdürlüğü ARALIK 2011

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Tanıtma Genel Müdürlüğü ARALIK 2011 T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Tanıtma Genel Müdürlüğü ARALIK 2011 TURİZM İSTATİSTİKLERİ DÜNYA TURİZM PAZARINDA TÜRKİYE TURİST SAYISI MİLYON ADET 1 FRANSA 76,8 2 ABD 59,7 3 ÇİN 55,7 4 İSPANYA 52,7 5 İTALYA

Detaylı

ATM Dubai Turizm Fuarı

ATM Dubai Turizm Fuarı ATM Dubai Turizm Fuarı Ortadoğu da gerçekleştirilen en önemli turizm fuarı olarak gösterilen ATM Turizm Fuarı Birleşik Arap Emirlikleri nin Dubai şehrinde 05-08 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Detaylı

Döviz Kuru Turizm Geliri İlişkisi Konaklama Yatırımları ve İstihdam Otel Enflasyon Sepeti

Döviz Kuru Turizm Geliri İlişkisi Konaklama Yatırımları ve İstihdam Otel Enflasyon Sepeti D TURIZM RAPORU Döviz Kuru Turizm Geliri İlişkisi Konaklama Yatırımları ve İstihdam Otel Enflasyon Sepeti Bankaların Turizme Kullandırdığı Krediler Teşvik Belgesine Bağlanan Turizm Projeleri Sayı: 1 Haziran

Detaylı

İngiltere Pazar Raporu

İngiltere Pazar Raporu T.C. LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ Kültür ve Tanıtma Müşavirliği İngiltere Pazar Raporu 32. World Travel Market 10/7/2011 Turkish Culture and Tourism Office 29/30 St James s Street 4th Floor SW1A 1HB UNITED KINGDOM

Detaylı

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar Sonuç Raporu

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar Sonuç Raporu Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar Sonuç Raporu ATM Dubai Turizm Fuarı Arabian Travel Market (ATM) Turizm Fuarı Birleşik Arap Emirlikleri nin Dubai şehrinde 06-09 Mayıs

Detaylı

Türkiye nin yeni logo ve sloganı belli oldu

Türkiye nin yeni logo ve sloganı belli oldu E y l ü l - E k i m 2 0 1 4 Avrupa nın en iyileri Türkiye de Türkiye nin yeni logo ve sloganı belli oldu Burak KAYA Turizm sadece rakamlardan ibaret değildir Dr. Faik ÖZTUNÇ Turizm ayrıntıların önemli

Detaylı

K. Kaan Kavaloğlu: 3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu? Mehmet Aygün, Titanic Hotels in hedefini açıkladı. Mehmet Ersoy: Kalitemizle zirvedeyiz

K. Kaan Kavaloğlu: 3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu? Mehmet Aygün, Titanic Hotels in hedefini açıkladı. Mehmet Ersoy: Kalitemizle zirvedeyiz T e m m u z - A ğ u s t o s 2 0 1 4 K. Kaan Kavaloğlu: 3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu? Mehmet Aygün, Titanic Hotels in hedefini açıkladı Mehmet Ersoy: Kalitemizle zirvedeyiz Erkan Yıldırım: 2014,

Detaylı

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN TEMMUZ 2015 /SAYI: 19 AKTOB ARAŞTIRMA BİRİMİ YAYINLARI- 2015 / 73

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN TEMMUZ 2015 /SAYI: 19 AKTOB ARAŞTIRMA BİRİMİ YAYINLARI- 2015 / 73 AKTOB BÜLTEN TEMMUZ 2015 /SAYI: 19 AKTOB ARAŞTIRMA BİRİMİ YAYINLARI- 2015 / 73 AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLERİ VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN TEMMUZ 2015 SAYI: 19 İmtiyaz Sahibi AKTOB Adına Yusuf Hacısüleyman

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK YATIRIM DESTEK VE TANITIM AJANSI TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ RAPORU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK YATIRIM DESTEK VE TANITIM AJANSI TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ RAPORU TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK YATIRIM DESTEK VE TANITIM AJANSI TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ RAPORU DECEMBER OCAK 2010 2009 İÇİNDEKİLER 1. Yönetici Özeti 3 2. Sektöre Genel Bakış 4 2.1 Küresel Sektör 4 2.2

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ

GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ GÜNEY EGE BÖLGESİ TURİZM STRATEJİ BELGESİ Eylül, 2012 Dilşad AKAR koordinasyonunda Güney Ege Kalkınma Ajansı Turizm Sektörü Araştırma Grubu tarafından hazırlanmıştır. Ekim,2012 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...

Detaylı

TUROB - MITT MOSKOVA 2015 Turizm Fuarı Sonuç Raporu

TUROB - MITT MOSKOVA 2015 Turizm Fuarı Sonuç Raporu MITT 2015 Turizm Fuarı TUROB - MITT MOSKOVA 2015 Turizm Fuarı Sonuç Raporu Rusya nın başkenti Moskova da 18-21 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenen 22. MITT Turizm Fuarında dünyadaki 190 ülke/destinasyondan

Detaylı

Fuar idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, fuarı toplam 62 bin kişi ziyaret etmiş olup ayrıca hosted buyer (satın alıcı) katılımı sağlamıştır.

Fuar idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, fuarı toplam 62 bin kişi ziyaret etmiş olup ayrıca hosted buyer (satın alıcı) katılımı sağlamıştır. BIT Turizm Fuarı Avrupa da gerçekleştirilen en eski turizm fuarları arasında yer alan BIT, İtalya nın Milano şehrinde 12-14 Şubat 2015 tarihleri arasında 35.kez gerçekleştirilmiştir. Fuarın gerçekleştirildiği

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE TURİZM 1 İ Ç İ N D E K İ L E R ŞEKİLLER LİSTESİ TABLOLAR LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ A. TÜRKİYE DE TURİZM B. İSTANBUL DA TURİZM

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

FAALİYET BİLGİ RAPORU

FAALİYET BİLGİ RAPORU FAALİYET BİLGİ RAPORU FUAR İLE İLGİLİ BİLGİLER Faaliyetin Adı Travel Turkey İzmir Fuar ve Konferansı 2011 Faaliyetin Konusu Düzenleyen Kurum/Kuruluş(lar) Faaliyet Yeri (Şehir/Ülke) Faaliyetin Tarihi Turizm

Detaylı

T.C. KÜLTÜR VE TURĐZM BAKANLIĞI Tanıtma Genel Müdürlüğü. Ağustos-2011

T.C. KÜLTÜR VE TURĐZM BAKANLIĞI Tanıtma Genel Müdürlüğü. Ağustos-2011 T.C. KÜLTÜR VE TURĐZM BAKANLIĞI Tanıtma Genel Müdürlüğü Ağustos-2011 ALMANYA Ülke Nüfusu 81.772.000 (2010) Turizm Otoritesi GNTB (The German National Tourist Board) Toplam Yapılan Seyahat Sayısı 75,6 milyon

Detaylı

www.antalyabilgisistemi.org.tr

www.antalyabilgisistemi.org.tr ATSO Ocak 2013 1 Antalya ticaretinin nabzı bu adreste: www.antalyabilgisistemi.org.tr Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Bilgi Sistemi Projesi ile Antalya daki işletmelerin konum, faaliyet ve iletişim

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN ARALIK 2014 /SAYI: 12 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT

AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLER VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN ARALIK 2014 /SAYI: 12 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT AKTOB BÜLTEN ARALIK 2014 /SAYI: 12 30 YIL 1984-2014 AKTOB ARAŞTIRMA /EROL KARABULUT AKDENİZ TURİSTİK OTELCİLERİ VE İŞLETMECİLER BİRLİĞİ AKTOB BÜLTEN ARALIK 2014 SAYI: 12 İmtiyaz Sahibi AKTOB Adına Yusuf

Detaylı

BIT MİLANO 2015 TURİZM FUARI DEĞERLENDİRME RAPORU

BIT MİLANO 2015 TURİZM FUARI DEĞERLENDİRME RAPORU BIT MİLANO 2015 TURİZM FUARI DEĞERLENDİRME RAPORU TÜRSAB BIT MİLANO 2015 TURİZM FUAR DEĞERLENDİRME RAPORU Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu yıl 12-14 Şubat tarihleri arasında İtalya nın Milano

Detaylı

KUŞADASI TURİZM ANALİZİ RAPORU (2012)

KUŞADASI TURİZM ANALİZİ RAPORU (2012) KUŞADASI TURİZM ANALİZİ RAPORU (2012) İÇİNDEKİLER Sayfa 1. Sunuş. 3 2. Turizm ve Ekonomi.. 5 3. Dünyada ve Türkiye de Turizm... 6 3.1. Dünyada Turizm 6 3.2. Dünya Turizminde Yeni Trendler.. 7 3.3. Türkiye

Detaylı

green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL TEMİZ EMNİYETLİ

green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL TEMİZ EMNİYETLİ green&clean her zaman biraz daha fazlası YEŞİL (ESD) ENERJİ TASARRUFU ve SIFIR KİREÇ cihazlarının sağladığı tasarruf sayesinde, her çevrimde sadece 2 litre temiz su tüketimi ve %40 daha düşük işletme gideri.

Detaylı

3. WTM Latin Amerika Turizm Fuarı

3. WTM Latin Amerika Turizm Fuarı 3. WTM Latin Amerika Turizm Fuarı Latin Amerika da gerçekleştirilen en önemli turizm tanıtım organizasyonu olarak kabul edilen WTM Latin Amerika Turizm Fuarı 60 ülkeden yaklaşık 1.300 kurum/kuruluşun stand

Detaylı