BaĢ Ve Boyun Yaralanmaları

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BaĢ Ve Boyun Yaralanmaları"

Transkript

1 BaĢ Ve Boyun Yaralanmaları

2 KAFATASI VE YÜZ Ne kadar küçük boyutta olursa olsun, sporcunun kafatasına alacağı travmada ilk olarak hava yolunun açıklığı kontrol edilmelidir. Kafatasında ve yüzde çok fazla sayıda kan damarı vardır ve bunlar cilde çok yakındır. Birden bol miktarda kanama görüldüğünde kanama üzerine yoğunlaşılır ve sporcunun hava yolunun açık olup olmadığı ihmal edilir. Bu kanama sporcunun hava yolunu kısmi olarak kapatabilir.

3 Kanamanın boyutu kemik yapılarda, kafatasında veya boyunda olabilecek daha ciddi boyuttaki yaralanmanın gözardı edilmesine yol açabilir. Her zaman için yaralanmanın mekanizmasını göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Kanama küçük bir problemdir değildir, ancak kolaylıkla kontrol edilebilir. Öte yandan daha ciddi sonuçlara yol açabilecek ciddi yaralanmalar gözardı edilmemelidir.

4 Yaralanmış bölge üzerine kanamanın kontrolü için bası yapmadan önce kanayan bölgenin altında daha ciddi bir yaralanmanın olup olmadığı kontrol edilmelidir.

5 Küçük bir yaralanmada bile kafada ve yüzde ciddi kanamalar görülebilir. Yaralanmanın şiddeti kanamanın boyutuyla ilişkilendirilmemelidir.

6 Kafatası ve yüzdeki travmalarda genel olarak yumuşak doku travmalarında uygulanan yöntemler geçerlidir ancak birkaç istisnai durum vardır:

7 Buz veya soğuk paketlerle (cold pack) kompres uygulanmamalıdır.

8 Kafatası kemiklerine zarar gelme ihtimali tam olarak belirlenmeden, kafa derisi yaralanmaları, yara üzerindeki pıhtılar ve kan birikintileri hemen temizlenmemelidir. Çünkü hızla temizlenirse kanama tekrar başlayabilir. Hafif bir cilt sıyrığı varsa antrenör tarafından temizlenebilir ancak ciddi bir yaralanmada antrenör yarayı temizlememelidir. Bu durumda olaya hekim kontrolünde müdahale edilir. Ayrıca yine yara tahmin edilenden daha derinse altta yatan kemik dokuda kırık yada zedelenme olabilir. Kemik dokudaki zedelenmede yıkama yapılırsa olay beyin absesi gibi daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

9 Kafa bölgesindeki yaralanmaya kesinlikle elle kompresyon uygulanmamalıdır. Mutlaka kafatasına ait kırık olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

10 Göz travması veya kesisi durumunda kesinlikle elle müdahale ve baskı uygulanmamalıdır.

11 Burundan veya kulaktan taze kan veya kanlı sıvı geliyorsa bunu önlemek için direk kompresyon uygulanmamalıdır.

12 Kafa Derisi Yaralanmalarının Bakımı Kafa derisinde meydana gelen hafif ezilmeler buz paketleri ile kompresyon uygulayarak tedavi edilmeye çalışılabilir. Burada sporcunun uyanık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kafaya gelmiş bir travma sonrasında kulaktan yada burundan kanlı yada berrak sıvı gelip gelmediğini kontrol etmek gerekir.

13 Kafa derisi yaralanmalarında izlenmesi gereken yol şu şekilde malıdır. 1- Eğer hafif bir sıyrık olduğundan emin olunamıyorsa yara yüzeyinin temizlenmemesi gerekir. 2- Kanamayı yara üzerine temiz bir gazlı bez uygulayarak kontrol etmek mümkündür. Ancak kafatası kırığına ait bir şüphe varsa kesinlikle yara bölgesine baskı uygulanmamalıdır. Gevşek yapıda bir gazlı bez kanama hızını yavaşlatmada yardımcı olacaktır. 3- Kanamanın kontrol edilmesinden sonra kafa bölgesine çevresel bandaj yapılabilir.

14

15 Yüzdeki yaralanmaların bakımı Yüz bölgesine kompresyon uygulanırken hava yolunu açık sporcunun uyanık olduğundan emin olunmalıdır. Kırığa ait bulgular ve kulak veya burundan kanlı yada berrak beyin omurilik sıvısının gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Bunun yanında açık yada derin yaralar hekim tarafından tedavi edilmelidir.

16 Açık yaralanmalar ile ilgili aşağıdaki kurallar göz önünde bulundurulmalıdır. 1. Solunum problemi olup olmadığının boyun ve omurilik yaralanmasına ait bulguların kontrol edilmesi gerekir. 2. Kanama direk baskı ile kontrol edilebilir yalnız olası kırıklar göz önünde bulundurularak basınç uygulamaktan kaçınılmalıdır. 3. Yaraya bandaj yada gazlı bez uygulanabilir ancak hava yolunun kapalı olmamasına dikkat etmek gerekir.

17 Göz yaralanmalarının bakımı Göz bölgesinde en fazla görülen yaralanmalar göz zedelenmeleri (morarmış gözler), göze yabancı madde kaçması, kesiler yada gözdeki sıyrıklar olabilir. Bu yaralanmaların bazılarında bandaj yada kompres gerekebilir. Göz bölgesine bandaj yapılması gerekiyorsa yaralanmamış gözü de kapatmak gerekir. Sağlam göz serbest bırakılırsa gördüğü objeleri takip edeceği için hasarlı gözü de hareket ettirecektir. Bu da hasarlı gözdeki olayı daha da büyüteceğinden iki gözü birden bandajlamak önemlidir

18 Göz çevresi yada göz kapağında basit ezilmeler söz konusu ise sadece buz kompresyonu basınç uygulamaksızın yapılmalıdır. Göz ile buz kompresi arasına kuru ve temiz bir gazlı bez konulmalıdır. Buz uygulaması en fazla 30 dakika kadar sürmelidir. Kompres aralıklı olarak hareket ettirilerek sporcunun rahatlaması sağlanabilir. Eğer görme şişme nedeniyle engellenecek olursa sporcunun en az 24 saat aktiviteye ara vermesi gerekir.

19 Yabancı objeler Sporcunun gözüne giren objeler basit yıkama ile gözden uzaklaştırılabilir. Bu basit yıkamadan sonra sporcunun uzanıp gözünü kapatması ve gözü ile oynamaması gerekir. Eğer göz çevresinde delici bir yaralanma söz konusu ise kesinlikle yıkanmamalıdır.

20 Göz içine başka bir madde (örneğin mendil) ile yaklaşmamak gerekir. Böyle bir durumda hemen iki göz birden sargı ile kapatılmalı ve hekime başvurulmalıdır. Eğer obje kolay çıkabilecek yerde ise basit yıkama ile gözden uzaklaştırılmalıdır. Temiz bir şişe su yada steril serum fizyolojik gözün yıkanmasında kullanılabilir.

21

22 Kesiler ve sıyrıklar Göz kapağına olan küçük çaplı kesiler gazlı bez bandajı ile kontrol altına alınabilir. Göz küresinde meydana gelen çizikler genellikle çok ciddi değillerdir. Ancak kornea tabakasındaki kesiler dikkatle ele alınmalıdır. Bu durumda sporcunun göz uzmanı hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir, Kesinin derinliğini ve şiddetini belirlemek zordur. Bu nedenle hızla hastaneye transfer yapılmalıdır.

23 Göz küresinin içerisinde sıvı bir madde yer almaktadır. Dolayısıyla herhangi bir basınç uygulaması sıvının dışarı akmasına neden olabilir ve bu sıvı doğal olarak veya dışarıdan verilecek herhangi bir maddeyle yerine koyulamaz. Bu sıvının kaybı körlükle sonuçlanabilir. Bu nedenle göz üzerine gevşek, bastırmadan bandaj uygulanmalıdır. Delici yaralanmalar içinde aynı işlemler uygulanmalıdır.

24 Yanıklar, ıģık yanmaları (kar körlüğü) Yansıyan güneş ışığına uzun süre maruz kalma sonucu meydana gelir. Kış sporlarında ve su sporlarında sıklıkla olabilirler. Sporcunun yansıyan ışığa maruz kalması engellenmeli yada göz kapaklarının üst ve alt kısmına ışığı soğuracak tarzda çizgiler çekilmelidir. Işık yanmaları 3-5 saat sonra şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu durumda sporcu göz uzmanına muayene ettirilmelidir.

25 Kimyasal yanıklar, Yüzme havuzundaki kimyasal maddelerin oluşturduğu hafif irritasyonlar sık görülür. Kimyasal yanıklar spor aktivitelerinde nadir olarak görülür. Çizgiler için kireç kullanılan sahalarda kireç göz irritasyonuna neden olabilir. Göze kireç kaçması durumunda hemen bol suyla yıkanmalıdır.

26 Asit veya alkali maddelerle oluşan göz yanıkları Asit veya alkali maddelerle oluşan göz yanıklarında en az 20 dakika akan su altında göz yıkanmalıdır. Eğer ağrı bir süre sonra tekrar başlarsa yıkamaya devam edilmeli, daha sonra sporcunun gözleri kapatılmalıdır. Bu durumda kuru bir gazlı bezle gevşek kapama yapılmalıdır. Kimyasal maddelerle gözünde yanık oluşan tüm sporcular mutlaka göz uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

27 Delici nesnelerle yaralanmalar Aktivite alanında küçük yabancı cisim veya kıymıklar göze batabilir, batan parçalar gözde kalabilir veya delici yaralanmaya neden olabilir. Bu durumda gözü korumak için yine gevşek bandaj yapmak ve hemen hekime başvurmak gerekir. Göze uygulanan koruyucu bandajın göze batan cisimle temas etmemesi gerekir. Bu amaçla bir kalkan yapılabilir. Bu plastik yada kağıt bir bardak kesilerek alt kısmı bandajın altına yerleştirilerek uygulanabilir.

28

29 KULAK YARALANMALARI Hem iç hem de dış kulakta yaralanma meydana gelebilir. Dış kulak yaralanmaları daha ciddi kafa travmaları sırasında oluşabilir. İç kulak yaralanmaları ciddi baş boyun yaralanmaları ile birlikte görülebilir. Yaralanmanın tipi ne olursa olsun sporcu duymada bir bozukluk tarif ediyorsa hastaneye transfer gerekir.

30 DIġ KULAK YARALANMALARI Dış kulak yaralanmaları, ezilmeler, çarpmalar, sıyrıklar, kesiler ve avülsüyonlar şeklinde ortaya çıkabilir. Kıkırdak dokunun zarar görmesi olasıdır. Çoğu durumda antrenörün uygulayacağı temel bakım yeterli olacaktır. Ancak bununla yeterli iyileşme sağlanmadığı görüldüğünde hekime hemen müracaat edilmelidir.

31 Ezilmeler Ezilen kulakta şişecek çok az yumuşak doku bulunmaktadır. Soğuk bandaj yada buz tedavisi ağrıyı azaltacağı için yararlı olacaktır. Sporcu eliyle soğuk kompresi tutabilir, Olaya başka bir baş boyun yaralanması eşlik ediyorsa mutlaka sporcunun hastaneye transferi gerekir.

32 Çarpma yaralanmaları Kulak kıkırdağı oldukça sert bir doku olduğu için dış kulak yaralanmalarında genellikle kulak kıkırdağı da zarar görmektedir. Kulağa gelen ezici darbeler kulak kıkırdağına zarar verebilir. Örneğin güreşte tekrarlayan kontaklar kulak kıkırdağına zarar verebilir. Güreşçi kulağı (karnıbahar kulak) denilen görüntü meydana gelebilir. Kıkırdağın yaralanmasını asla hafif bir yaralanma olarak görmemek gerekir. Antrenörlerin kulağın üst kısmından hacimli bir gazlı bezle bandajı uygulaması ve hekim kontrolüne göndermesi uygun olacaktır.

33 Kesiler ve sıyrıklar Kulakta meydana gelen kesilerin temizlenmesi ve üzerinin bandajlanması gerekir. Dış kulak kopmuş ise dış kulak avülsiyonu olarak değerlendirilip uygun şekilde hastaneye transfer edilmelidir.

34 Avülsüyonlar Dış kulak yırtılmaları sporda nadir görülür ancak genelde de bu tür yaralanmalar karşılaşma yada antrenmanda küpelerin çıkarılmaması nedeniyle oluşur. Yırtılma oluşmuşsa hacimli bir bandajı dış kulak üzerine sarıp sporcuyu hastaneye transfer etmek gerekir. Kulak arkasına destek sağlayacak gazlı bezin üzerinden çeveresel bandaj yapılmalıdır. Ama tam bir avülsiyon yada tam bir yırtık oluşmuşsa kanamayı kontrol etmek gerekir. Yırtılmış kulağı temiz ve kuru plastik bir kap yada torba içine koyduktan sonra sporcu ile birlikte buzlu su içerisinde hemen hastaneye götürmek gerekir.

35 ĠÇ KULAK YARALANMALARI Hafif yada ciddi olabilir, ağrı görülebilir yada görülmeyebilir. Kulakta ağrı varsa sporcuyu mutlaka hekimin görmesi gerekir. Kafa yaralanmaları eşlik ediyorsa öncelik bunun kontrolüne verilmelidir. Semptomlar ve bulgular ne tür bakım gerektiği konusunda fikir verecektir. Kulaktan gelen kan yada sıvı hemen hekime götürmek için en önemli uyarılardır.

36 Kulak ağrısı ve duyma bozuklukları Kulak tıkanması yada duyma bozuklukları potansiyel bir problemin belirtileri olabilir. Travmadan sonra bu bulgular ortaya çıkmış ise kulak yada burundan sıvı yada kan gelip gelmediğine bakılmalıdır. Eğer bu tip sıvılar gelmiş ise sporcuyu yatar pozisyonda hemen hastaneye götürmek gerekir. Sporcunun kafasını sallamasına kesinlikle izin verilmemelidir.

37 Duyma kaybını takip eden durum, ağrı, baş dönmesi ve kusma kulak zarının yırtık olabileceğini düşündürür. Sporcu yüzücü veya dalıcı ise tıbbi olarak problem ortadan kalkmadan havuza dönmesine izin verilmemelidir.

38 Kanama Kulaktan gelen kanamalar her zaman ciddi bir problemin işaretçisi olmayabilir. Spor aktiviteleri sırasında dış kulak yolunda sıyrık veya çizikler kanamaya yol açabilir. Eğer ciddi bir kanama varsa ve kanal içerisinden ciddi miktarda kan geliyorsa hastaneye transfer düşünülmelidir.

39 Kanal içerisine kanamayı durdurmak için pamuk veya herhangi bir şey itilmemelidir. Bu daha da fazla yaralanmaya veya enfeksiyona neden olabilir. Bunun yerine üstten gazlı bez yada bandaj ile desteklenir. Eğer kulaktan gelen kanama kafa travması sonrasında meydana gelmişse hemen hastaneye transfer etmek gerekir.

40 Kulak kanalından berrak veya kanlı sıvı geliyor olması kafatası kırığının işareti olabilir. Bu durumda sporcu hemen hastaneye transfer edilmelidir. Aynı zamanda kafa yaralanmalarında yapılması gerekenler uygulanmalı, gevşek bir bandajlamayla dış kulak desteklenmelidir. Kulak yoluna tampon, pamuk, vs. kesinlikle koyulmamalıdır. Akan sıvı sarı beyin omurilik sıvısı ise bunu kapatmak daha ciddi beyin enfeksiyonuna neden olabilir.

41 BURUN YARALANMALARI Burun yaralanmalarıyla ilgili üç temel prensip söz konusudur. 1 -Mutlaka hava yolunun açık olduğunu görmek gerekir. 2-Eşlik eden kafa yada omurga yaralanmasının olup olmadığını anlamak gerekir. 3-Kanama kontrolünün yapılması gerekir.

42 Burun üzerindeki çizikler, sıyrıklar ve kesiler yumuşak doku travmalarında uygulanan genel bakım yöntemleriyle tedavi edilebilir. Travma sonrası burun kanalından berrak sıvı gelmesi veya aşırı kanama görülmesi özel tedavi gerektireceğinden hastaneye hemen nakledilmelidir.

43 Burun kanamaları Sportif aktivitelerde burun kanamaları sık görülür. Futbol, basketbol ve diğer pek çok takım sporunda rakip oyuncuların veya oyun malzemelerinin kontağı sonrası burun kanaması görülebilir. Kanamanın miktarı hafiften ciddiye kadar değişebilir. Eğer yaralanma mekanizması ciddi bir yüz travmasını içermiyorsa kolayca tedavi edilebilir.

44 Burun kanallarına herhangi, bir tampon sokmak uygun değildir. Bunun yerine sporcu oturtulur ve öne eğilmesi söylenir. Hava yolundan kanın aşağıya akması sağlanır. Sporcu burun kanallarına dışarıdan eliyle bası uygulayarak kanamayı engellemeye çalışmalıdır. Genellikle başarılı olunur. Sporcunun başının arkaya yatırılması kanın solunum yollarına kaçmasına neden olacağından düşünülenin aksine yanlış bir harekettir.

45 Bazı durumlarda burun kanamasının kontrolü için yuvarlanmış bir parça gazlı bezin üst dudakla dişetleri arasına konularak sporcunun buna bastırması istenir. Bunun üzerinden de soğuk uygulamak kanamanın durdurulmasında yardımcı olabilir. Eğer kanama çok yoğunsa, uzun sürmüşse veya sporcunun daha önce uzun süren burun kanaması öyküsü varsa mutlaka hekime müracaat edilmelidir.

46 Burundan berrak veya kanlı sıvı gelmesi olası kafatası kırığına işaret edebilir. Bu durumda kafa travması öncelik kazanır ve hemen hastaneye transfer için gerekli yaklaşımda bulunulur. Bu berrak sıvının sporcuda sinüs problemi olsa dahi sinüslerden geldiği düşünülmemelidir. Buruna tampon uygulanmaz.

47 AĞIZ YARALANMALARI Antrenörlerin temel görevi ağız yaralanmalarında hava yolunun açık kalmasını sağlamaktır. Genellikle ağız içindeki sıvı ve kanama drenajı uygun pozisyonla sağlanabilir. Sporcu uzanıyorsa, boyun, omurga veya ciddi kafa travmasını gösteren diğer yaralanma bulguları yoksa temel yara bakımı prensipleri geçerlidir.

48 Ciddi travma bulguları varsa sporcuyu dinlenim pozisyonuna almak ve drenaj için kafayı yana yatırmak gerekir. Ağız çevresindeki çoğu yumuşak doku yaralanmaları genellikle dudaklarda, diş etlerinde, dilde yada yanak içindeki yaralanmaları içerir. Ayrıca ayrılmış, yırtılmış dudaklar, delinmiş iç yanaklar hatta dilin kopması bile görülebilen travmalardır.

49 Dudak ve diģ eti kesileri Dudak ve diş eti kesikleri direk kontak sonucu olabileceği gibi çarpma sonrası sporcunun kendi dişleriyle de olabilir. Bu tip durumlarda tedavi için katlanmış gazlı bez dişlerle dudaklar arasına yerleştirilir ve kanın hava yoluna kaçmasına engel olmak için pozisyon verilir.

50 Bu gazlı bezi ucundan 5-10 cm kadar dışarı sarkıtmak gerekir. Böylece ani bir bilinç kaybı sırasında gazlı bez kolaylıkla çıkarılabilir. Bu aynı zamanda gazlı bezin yutulup yutulmadığını kontrol etmek için de önemlidir. Küçük kanamalar steril gazlı bezle sarılmış bir buzla kontrol altına alınabilir. Eğer kanama çok yoğunsa ve başka ciddi yaralanma belirtileri varsa hemen hastaneye transfer edilmelidir.

51 Dil kesileri Bu tip yaralanmalar dış etkenlerle yada sporcunun kendi dişleriyle oluşabilir. Aktivite sırasında dillerini dışarıya çıkarma alışkanlığı olan sporcularda bu tip yaralanmalar sık görülür. Dildeki kesik çok küçük değilse sporcu hekim tarafından görülmelidir.

52 Kanama devam ediyor veya çok yoğunsa hastaneye transfer edilmelidir. Kanamayı kontrol etmek için sporcunun ağzına büyük bir gazlı bez koyulmasının anlamı yoktur. Kanın drenajı için uygun pozisyon verilir. Dil kopmuş ise bunu ağız içinde bulmak mümkün olabilir. Bu parça steril gazlı bezle sarılı temiz bir torbaya konarak buzlu su içerisinde sporcu ile birlikte hastaneye götürülmelidir.

53 DĠġ YARALANMALARI Dişlerde en sık meydana gelen yaralanmalar, diş kaybı, kırıklar, dolgu düşmesidir. Eğer yaralanmalar ön dişlerde değilse genellikle ihmal edilirler ki bu büyük bir hatadır. Travma bir dişin kaybına yol açabilecek şiddette ise başka zararlara da yol açmış olabilir. Baş ve boyun yaralanmaları olabileceği düşünülerek gereken kontroller yapılmalıdır.

54 Diş hekimi tarafından muayene edilmeli, gerekiyorsa röntgenle diş ve çene kemikleri kontrol edilmelidir. Düz gelen darbeler diş abselerine ve diş kaybına neden olabilir. Bu nedenle dişlerde meydana gelen travmalarda mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Darbe sonrası gevşemiş olan dişin probleminin geçici olduğu düşünülmemeli ve mutlaka diş hekimine müracaat edilmelidir.

55 Kırılan dişlerin parçalanma olasılığı çok yüksektir. Sportif aktivite sırasında olmuşsa dişlerin yutulması mümkündür. Bu bazen solunum yollarında tıkanma yapabilir. Dişte gevşeme veya kırılma varsa sporcu aktiviteyi bırakmalı ve hemen diş hekimi veya çene cerrahına müracaat etmelidir.

56 Dil ve ağız travması geçiren sporcunun ağzında yerinden çıkmış dişler, dolgular, köprüler olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir, varsa hemen hava yolunu açmak için çıkarılmalıdır. Ardından diş kaybının olduğu bölgede kanamayı durdurmak için ucu dışarıda bırakılan gazlı bezle diş yuvasına kompresyon yapılır. Sporcu bunu kendi çenesiyle yapar.

57 Burada dikkat edilmesi gereken husus bu işlem için pamuk kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü pamuk bu bölgeye zarar verebilir ve dişin tekrar yerine konmasına engel olabilir. Uygun durumlarda saklanan dişler tekrar yerine replante edilebilir ve canlılığını koruyabilirler. Bu yüzden çıkan diş uygun koşullarda saklanmalı ve sporcuyla birlikte hastaneye ulaştırılmalıdır.

58 Mikroskopik yapıların zarar görmemesi için çıkan diş temizlenmeye çalışılmamalıdır. Böylece replantasyon şansı artar. Diş nemli ve steril gazlı beze sarılıp sporcu ile birlikte hastaneye ulaştırılmalıdır. En başarılı replantasyonlar yaralanmayı takiben ilk 30 dak. içerisinde yapılmış olanlardır.

59 BOYUNUN YUMUġAK DOKU YARALANMALARI Boynun anatomik yapısı bu bölgenin ciddi yaralanmalara maruz kalmasına neden olur. Kafa büyük ve ağır olduğundan kafaya olan travmalar boynu da etkiler. Bunun tersi de doğrudur. Boyunda meydana gelen yaralanmalar omurga yaralanmalarıyla birlikte olabilir. Aynı zamanda büyük damar yaralanmaları ve hava yolu tıkanmaları da görülebilir. En emin yol tüm boyun yaralanmalarının çok ciddi olduğunu varsaymak ve aksi ispatlanmadıkça bu şekilde hareket etmektir.

60 Kapalı yaralanmalar Eğer sporcu boyuna kapalı bir darbe almışsa, örneğin; sopa, top, bacağın çarpması gibi, hemen hava yolunun açık olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bu amaçla da soluk borusu ve gırtlağı kontrol edip normal görünümde olup olmadıklarına bakılır. Eğer bir şeyler yanlış görünüyorsa uygun şartlarda hastaneye transfer yapılmalıdır.

61 Boyun bölgesine gelen travmaların semptom ve bulguları 1. Ses kaybı yada bozukluğu 2. Soluk borusunun bir yana kayması 3. Hava yolunun tıkanıklığı 4. Bu bölgede morarma, çürük, ezilme 5. Boyun bölgesinde içeri çekilmeler, şişlik, ağrı, hassasiyet, kas spazmı, derinin altında krepitasyon sesi; (bu ses hava yollarından cilt altına kaçan hava nedeniyle olur. Sporcu bunu hissedebilir. Parmak ucuyla buna dokunulduğunda çıtırtı sesi ve hissi alınabilir).

62 Boyun travmalarının ciddiyeti her zaman için çok belirgin olmayabilir. Dokular şişince hava yolunda tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu durumda sporcuyu dinlenim pozisyonuna alarak durumun gözlenmesi gerekir. Basit ezilmeler soğuk uygulamayla kontrol edilebilir.

63 Ancak önemli olan yaralanma mekanizmasının gözlenmiş olması, hafif olduğunun bilinmesi ve solunum yollarına ve omurgaya zarar vermemiş olduğunun algılanmasıdır. Bu bölgeye çok fazla kompresyon ve soğuk uygulanmamalıdır. Sporcunun bu uygulamayı aralıklı olarak kendisinin yapması daha uygun olur.

64 Açık yaralanmalar Sportif aktivite sırasında kullanılan malzemeler açık yaralanmalara neden olabilir. Bu yaralanmalar hava yolunu, kan damarlarını, sinirleri, yada omuriliği tehdit edebileceği için küçük kesiler dışındaki yaralanmalar dışında olan durumlarda mutlaka hastaneye transfer gerekir. Hava yolu zarar görmüşse hemen temel yaşam desteği vermek için hazırlık yapılmalıdır.

65 Boyun bölgesinde olan yaralanmalar sportif aktivite sırasında çok sık görülmemektedir. Büyük boyun damarlarından birinden kanama olması durumunda hacimli bir bandaj uygulayarak kanamanın kontrol altına alınmasına çalışılır ve hemen hastaneye nakil işlemi yapılır. Yapılan bası, yaralanma bölgesinde nefes almaya engel olacak şekilde olmamalıdır ve yine boynun her iki tarafından sıkıca bası uygulanmamalıdır.

Kaç çeşit yara vardır? Kesik Yaralar Ezikli Yaralar Delici Yaralar Parçalı Yaralar Enfekte Yaralar

Kaç çeşit yara vardır? Kesik Yaralar Ezikli Yaralar Delici Yaralar Parçalı Yaralar Enfekte Yaralar YARALANMALAR YARA NEDİR? Bir travma sonucu deri yada mukozanın bütünlüğünün bozulmasıdır. Aynı zamanda kan damarları, adale ve sinir gibi yapılar etkilenebilir. Derinin koruma özelliği bozulacağından enfeksiyon

Detaylı

5- YARALANMALARDA İLKYARDIM

5- YARALANMALARDA İLKYARDIM 5- YARALANMALARDA İLKYARDIM YARALANMALARDA İLKYARDIM Yara nedir? Bir travma sonucu deri yada mukozanın bütünlüğünün bozulmasıdır. Aynı zamanda kan damarları, adale ve sinir gibi yapılar etkilenebilir.

Detaylı

Yaralanmalarda Ve Göze, Kulağa, Buruna Yabancı Cisim Kaçmalarında İlk Yardım

Yaralanmalarda Ve Göze, Kulağa, Buruna Yabancı Cisim Kaçmalarında İlk Yardım Yaralanmalarda Ve Göze, Kulağa, Buruna Yabancı Cisim Kaçmalarında İlk Yardım Yara Nedir? Bir travma sonucu deri ya da mukoza bütünlüğünün bozulmasıdır. Aynı zamanda kan damarları, adale ve sinir gibi yapılar

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KANAMALARDA İLKYARDIM BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? Kanama

Detaylı

Yaralanmalar. Bölüm 5

Yaralanmalar. Bölüm 5 Yaralanmalar Bölüm 5 Kapsam: Yara nedir? Kaç çeşit yara vardır? Yaraların ortak belirtileri nelerdir? Yaralanmalarda ilkyardım nasıl olmalıdır? Ciddi yaralanmalar nelerdir? Ciddi yaralanmalarda ilkyardım

Detaylı

YARA VE YARA ÇEŞİTLERİ. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL

YARA VE YARA ÇEŞİTLERİ. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL YARA VE YARA ÇEŞİTLERİ Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL YARA VE YARA ÇEŞİTLERİ Travma; ani olarak dıştan mekanik bir etki sonucu meydana gelen, sağlığı tehdit eden, fiziksel ve ruhsal hasarlara yol açan bir olaydır.

Detaylı

İLK YARDIMIN TEMEL UYGULAMALARI...1

İLK YARDIMIN TEMEL UYGULAMALARI...1 İÇİNDEKİLER Bölüm I: İLK YARDIMIN TEMEL UYGULAMALARI...1 A. İLK YARDIM İLE İLGİLİ KAVRAMLAR...1 1. İlk Yardım ve Acil Bakımın Özellikleri...2 B. KORUMA...12 1. Olay Yerinin Değerlendirilmesi...12 2. Olay

Detaylı

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM: İLKYARDIMIN TEMEL İLKELERİ

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM: İLKYARDIMIN TEMEL İLKELERİ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM: İLKYARDIMIN TEMEL İLKELERİ I. İLKYARDIMIN TEMEL UYGULAMALARI...3 A. İLKYARDIM İLE İLGİLİ KAVRAMLAR...3 1. İlkyardımın Tanımı...3 2. Acil Tedavinin Tanımı...3 3. İlkyardım ve

Detaylı

Spor yaralanmaları ve tedavi yöntemleri

Spor yaralanmaları ve tedavi yöntemleri Spor yaralanmaları ve tedavi yöntemleri İster amatör olarak spor yapın, isterseniz profesyonel sporcu olun, başınıza en sık gelen olaylardan biridir sakatlanmak. Yazan: Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Detaylı

Yrd.Doç.Dr.Ali EKİ Ege Üniversitesi

Yrd.Doç.Dr.Ali EKİ Ege Üniversitesi Yrd.Doç.Dr.Ali EKİ a_eksi@yahoo.com Ege Üniversitesi ÖNEMİ Sık karşılaşılır, Duyu organlarının bulunması, Üst havayolunu tehdit etmesi, Kan, kusmuk ve dişlerle havayolunun tıkanması, Kozmetik kaygısı,

Detaylı

Kırık, Çıkık ve Burkulmalar

Kırık, Çıkık ve Burkulmalar Kemik bütünlüğünün bozulmasına kırık denir. Kırıklar darbe sonucu veya kendiliğinden oluşur. Kapalı ve açık kırık çeşitleri vardır. Kapalı Kırık: Kemik bütünlüğü bozuktur, ancak deri sağlamdır. Açık Kırık:

Detaylı

İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-2

İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-2 İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-2 1) Aşağıdakilerden hangisi kafatası ve omurga yaralanması nedenlerinden değildir? a) Spor ve iş kazaları b) Şeker hastalığı c) Otomobil kazaları d) Yıkıntı

Detaylı

İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-1

İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-1 İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-1 1) Aşağıdaki durumlardan hangisinde turnike uygulanır? a) Çok sayıda yararı varsa ilkyardımcı tek ise b) Yaralının güç koşullarda bir yere taşınması gerekiyorsa

Detaylı

Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi

Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi Beyin Tümörleri Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi Sizde mi Diş Sıkıyorsunuz? Diş sıkma ve gıcırdatma, gece ve/veya gündüz oluşabilen istemsiz bir aktivitedir.

Detaylı

KANAMA DURDURUCU TIBBİ CİHAZ

KANAMA DURDURUCU TIBBİ CİHAZ TM KANAMA DURDURUCU TIBBİ CİHAZ KULLANMA TALİMATI Türkiye Yetkili Satış ve Dağıtıcısı Eko-Zon Halk Sağlığı ve Çevre Danışmanlığı www.eko-zon.com.tr TM AÇIKLAMA: itclamp TM cerrahi müdahale yapılıncaya

Detaylı

KANAMA. Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar. dıģına (vücut içine veya dıģına doğru) boģalmasıdır.

KANAMA. Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar. dıģına (vücut içine veya dıģına doğru) boģalmasıdır. KANAMALAR KANAMA Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dıģına (vücut içine veya dıģına doğru) boģalmasıdır. KANAMANIN CĠDDĠYETĠNĠ BELĠRLEYEN DURUMLAR Kanamanın ciddiyetini belirleyen durumlar

Detaylı

Kırık-Çıkık Ve Burkulmalarda İlk Yardım

Kırık-Çıkık Ve Burkulmalarda İlk Yardım Kırık-Çıkık Ve Burkulmalarda İlk Yardım Kırık Nedir? Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar darbe sonucu ya da kendiliğinden oluşabilir. Yaşlılık ile birlikte kendiliğinden kırık oluşma riski

Detaylı

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM VII KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLKYARDIM

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM VII KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLKYARDIM Sağlık Bülteni İLK YARDIM ODTÜ G. V. ÖZEL MERSİN OKULLARI Mayıs 2014 BÖLÜM VII KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLKYARDIM Kırık nedir? Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar darbe sonucu ya da kendiliğinden

Detaylı

TROMBOSİTOPENİ KONTROLÜ

TROMBOSİTOPENİ KONTROLÜ TROMBOSİTOPENİ KONTROLÜ GÜLDER GÜMÜŞKAYA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ TROMBOSİT NEDİR? 1 Kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinden biridir. Pıhtılaşma hücreleri olarak bilinir. 1mm 3 kanda

Detaylı

(ANEVRİZMA) Dr. Dağıstan ALTUĞ

(ANEVRİZMA) Dr. Dağıstan ALTUĞ ANEURYSM (ANEVRİZMA) Arteriyel sistemindeki lokalize bir bölgeye kan birikmesi sonucu şişmesine Anevrizma denir Gerçek Anevrizma : Anevrizma kesesinde Arteriyel duvarların üç katmanını kapsayan Anevrizma

Detaylı

TRAVMATOLOJİK ACİLLER

TRAVMATOLOJİK ACİLLER 1 TRAVMATOLOJİK ACİLLER Herhangi bir enerjiye maruziyet sonrasında vücudumuzda oluşan yaralanmalar travma olarak adlandırılabilir. İnsan vücudunun yoğun enerjiye ve bunun hasarına karşı direnci son derece

Detaylı

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM V KANAMALARDA İLK YARDIM

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM V KANAMALARDA İLK YARDIM Sağlık Bülteni İLK YARDIM ODTÜ G. V. ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU Mart 2014 BÖLÜM V KANAMALARDA İLK YARDIM KANAMA NEDİR? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına

Detaylı

MENİSKÜS ZEDELENMELERİ

MENİSKÜS ZEDELENMELERİ MENİSKÜS ZEDELENMELERİ Diz eklemi uyluk (femur) ve kaval (tibia) kemikleri arasında kusursuz bir uyum içinde çalışır. Bu uyumun sağlanmasında, diz içerisinde yer alan menisküs denilen yarım ay şeklindeki

Detaylı

KANAMALARDA İLKYARDIM

KANAMALARDA İLKYARDIM KANAMALARDA LKYARDIM Kanama Nedir? Damar bütünlüğünün bozulması ile kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına doğru) akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: 1- Kanamanın hızına

Detaylı

BEL AĞRISI. Dahili Servisler

BEL AĞRISI. Dahili Servisler BEL AĞRISI Dahili Servisler İnsan omurgası vücut ağırlığını taşımak, hareketine izin vermek ve spinal kolonu korumak için dizayn edilmiştir. Omurga kolonu, birbiri üzerine dizilmiş olan 24 ayrı omur adı

Detaylı

Editörler. Doç.Dr.Hicran Yıldız & Dr.Emine Çatal İLK YARDIM

Editörler. Doç.Dr.Hicran Yıldız & Dr.Emine Çatal İLK YARDIM Editörler Doç.Dr.Hicran Yıldız & Dr.Emine Çatal İLK YARDIM Yazarlar Prof. Dr. Sakine Boyraz Doç.Dr.Hicran Yıldız Doç.Dr.Neriman Akansel Yrd.Doç.Dr. Evrim Çelebi Yrd.Doç.Dr. Funda Çetinkaya Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

C-Ç E-F G-Ğ 248 İLKYARDIM

C-Ç E-F G-Ğ 248 İLKYARDIM İNDEKS A A-B-C, 6 Acil taşıma yöntemleri, 55 Acil tedavi, 3,4 Açık kırık, 177 Akciğer, 41 Akrep sokması, 213 Altın beşik Dört elle altın beşik, 62 Üç elle altın beşik, 64 İki elle altın beşik, 66 Ana damara

Detaylı

Kanama Ve Şokta İlk Yardım

Kanama Ve Şokta İlk Yardım Kanama Ve Şokta İlk Yardım Kanama Nedir? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: Kanamanın

Detaylı

KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMA Kırık: Kemik dokusunun bütünlüğünün bozulmasına kırık denir. Çeşitleri: Kapalı kırık: Deri bütünlüğünün bozulmadığı, çevre dokularının ve organların çok fazla zarar görmediği kırıklardır.

Detaylı

YARALANMALARDA İLKYARDIM

YARALANMALARDA İLKYARDIM YARALANMALARDA İLKYARDIM Deri bütünlüğünün bozulması neticesinde yaralanma oluşur. Kanamalar görülebilir Çarpma, vurma, düşme, kesme vb. durumlarda deri bütünlüğü bozulduğu gibi deri altı dokular da yaralanabilir.

Detaylı

Boğulma. Vücut dokularına yeterli oksijen gitmemesi sonucu dokularda bozulma meydana gelmesine boğulma denir. Nedenleri: Dilin geriye kaçması,

Boğulma. Vücut dokularına yeterli oksijen gitmemesi sonucu dokularda bozulma meydana gelmesine boğulma denir. Nedenleri: Dilin geriye kaçması, Boğulma Vücut dokularına yeterli oksijen gitmemesi sonucu dokularda bozulma meydana gelmesine boğulma denir. Nedenleri: Dilin geriye kaçması, Nefes borusuna sıvı dolması, Boğaz sıkılması, Boğulma Akciğerlerin

Detaylı

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM VIII BOĞULMALARDA İLKYARDIM

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM VIII BOĞULMALARDA İLKYARDIM Sağlık Bülteni İLK YARDIM ODTÜ G. V. ÖZEL MERSİN OKULLARI Haziran 2014 BÖLÜM VIII BOĞULMALARDA İLKYARDIM BOĞULMA NEDİR? Boğulma, vücuttaki dokulara yeterli oksijen gitmemesi sonucu dokularda bozulma meydana

Detaylı

Gövdenin Yumuşak Doku Yaralanmaları

Gövdenin Yumuşak Doku Yaralanmaları Gövdenin Yumuşak Doku Yaralanmaları GÖVDE Gövde göğüs, sırt, karın ve pelvis (leğen kemiği) den oluşur. Gövde birçok yaşamsal organa ve yapıya ev sahipliği yaptığı için bu bölgedeki yaralanmalar önem taşır.

Detaylı

KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM

KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM AMAÇ Kanama ve şokta ilk yardım konusunda bilgi, tutum ve beceri kazandırmak. HEDEFLER-1 Kanamanın tanımını ve çeşitlerini söyleyebilme, Dış kanamanın tanımını ve çeşitlerini

Detaylı

YANIK, DONMA VE SICAK ÇARPMASINDA İLKYARDIM

YANIK, DONMA VE SICAK ÇARPMASINDA İLKYARDIM YANIK, DONMA VE SICAK ÇARPMASINDA İLKYARDIM Yanık nedir? Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku bozulmasıdır. Yanık, genellikle sıcak su veya buhar teması sonucu meydana geldiği gibi, sıcak

Detaylı

YANIK, DONMA VE SICAK ÇARPMASINDA İLKYARDIM Yanık nedir? Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku bozulmasıdır. Yanık, genellikle sıcak su veya buhar teması sonucu meydana geldiği gibi, sıcak

Detaylı

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir.

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız ve Diş Sağlığı Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız sağlığı: Dişler ve onları

Detaylı

İNME. Yayın Yönetmeni. TND Beyin Yılı Aktiviteleri Koordinatörü. Prof. Dr. Rana Karabudak

İNME. Yayın Yönetmeni. TND Beyin Yılı Aktiviteleri Koordinatörü. Prof. Dr. Rana Karabudak İNME Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Rana Karabudak TND Beyin Yılı Aktiviteleri Koordinatörü Türk Nöroloji Derneği (TND) 2014 Beyin Yılı Aktiviteleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Tüm hakları TND ye aittir. Kaynak

Detaylı

İLK YARDIM EĞİTİMİNE HOŞGELDİNİZ

İLK YARDIM EĞİTİMİNE HOŞGELDİNİZ İLK YARDIM EĞİTİMİNE HOŞGELDİNİZ 1 İLK YARDIMIN TANIMI Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar; hayatın kurtarılması, durumun

Detaylı

ÖN ÇAPRAZ BAĞ ZEDELENMELERİ

ÖN ÇAPRAZ BAĞ ZEDELENMELERİ ÖN ÇAPRAZ BAĞ ZEDELENMELERİ Diz eklemi çepeçevre bağlarla desteklenen ve cildin altında kaslarla çevrili olmadığı için de travmaya son derece açık olan bir eklemdir. Diz ekleminde kayma, menteşe ve dönme

Detaylı

Yanık, Donma Ve Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

Yanık, Donma Ve Sıcak Çarpmasında İlk Yardım Yanık, Donma Ve Sıcak Çarpmasında İlk Yardım Yanık Nedir? Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku bozulmasıdır. Yanık, genellikle sıcak su veya buhar teması sonucu meydana geldiği gibi, sıcak

Detaylı

Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum Durması: Kalp Durması: Temel YaĢam Desteği Nedir? ilaçsız 112 112 Hayat Kurtarma Zinciri Nedir?

Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum Durması: Kalp Durması: Temel YaĢam Desteği Nedir? ilaçsız 112 112 Hayat Kurtarma Zinciri Nedir? Temel Yaşam Desteği Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum Durması: Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun, yaşamak için ihtiyacı olan oksijenden yoksun kalmasıdır. Hemen yapay solunuma başlanmaz

Detaylı

TEMEL YAŞAM DESTEĞİ SOLUNUMUN SAĞLANMASI

TEMEL YAŞAM DESTEĞİ SOLUNUMUN SAĞLANMASI TEMEL YAŞAM DESTEĞİ SOLUNUMUN SAĞLANMASI İnsanın soluk alıp vermesine solunum denir. Solunum, solunum sistemi organları ile sağlanır. Solunum sistemi burun yutak, soluk borusu, akciğer ve gırtlaktan meydana

Detaylı

SPOR YARALANMALARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ PROF.DR. MİTAT KOZ

SPOR YARALANMALARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ PROF.DR. MİTAT KOZ SPOR YARALANMALARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ PROF.DR. MİTAT KOZ Doku İyileşmesi Doku İyileşmesi İnflamatuvar dönem Tamir ve yenilenme fazı Yeniden şekillenme (remodeling) fazı İnflamatuvar Dönem Inflamasyon

Detaylı

KANAMALAR VE ŞOK İLKYARDIM

KANAMALAR VE ŞOK İLKYARDIM KANAMALAR VE ŞOK İLKYARDIM Kanama nedir? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına doğru) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: Kanamanın

Detaylı

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM VI YANIK, SICAK ÇARPMASI VE DONMADA İLKYARDIM

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM VI YANIK, SICAK ÇARPMASI VE DONMADA İLKYARDIM Sağlık Bülteni İLK YARDIM ODTÜ G. V. ÖZEL MERSİN OKULLARI Nisan 2014 BÖLÜM VI YANIK, SICAK ÇARPMASI VE DONMADA İLKYARDIM YANIKTA İLK YARDIM Yanık nedir? Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku

Detaylı

SICAK ÇARPMASI, YANIK VE DONMALAR. YRD. DOÇ. DR. Kadri KULUALP

SICAK ÇARPMASI, YANIK VE DONMALAR. YRD. DOÇ. DR. Kadri KULUALP SICAK ÇARPMASI, YANIK VE DONMALAR YRD. DOÇ. DR. Kadri KULUALP SICAK ÇARPMASI Genellikle aşırı sıcak bölgelerde çalışan ve yaşayan insanlarda gözlenir. Kalp atım sayının artması, hastada klinik olarak nörolojik

Detaylı

TC SAĞLIK BAKANLIĞI ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

TC SAĞLIK BAKANLIĞI ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ TC SAĞLIK BAKANLIĞI ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir.sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak

Detaylı

1-Kendisinin ve hasta/yaralının güvenliğinden emin olunur,

1-Kendisinin ve hasta/yaralının güvenliğinden emin olunur, YETİŞKİNLERDE DIŞ KALP MASAJI VE YAPAY SOLUNUMUN BİRLİKTE UYGULANMASI 1-Kendisinin ve hasta/yaralının güvenliğinden emin olunur, 2- Hasta/yaralının omuzlarına dokunup iyi misiniz? diye sorularak bilinci

Detaylı

21.12.2015 Pazartesi İzmir Basın Gündemi

21.12.2015 Pazartesi İzmir Basın Gündemi 21.12.2015 Pazartesi İzmir Basın Gündemi MANİSA HABER Soğuklarla birlikte sinüzit vakalarında artış yaşanıyor Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Pınar, havaların

Detaylı

ACİL SERVİS TRİYAJ TALİMATI

ACİL SERVİS TRİYAJ TALİMATI REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 07.11.2012 Renk kodlaması yerine (Kırmızı, Sarı, Yeşil) numaratik 01 (1-2-3) triyaj kodlaması olarak belirlendi. Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Yrd.

Detaylı

YANIKLARDA İLK YARDIM

YANIKLARDA İLK YARDIM 1 YANIKLARDA İLK YARDIM Yanık vücut dokularının yüksek ısıdan zarar görmesi neticesinde oluşan deri bütünlüğü ya da doku bozulmasıdır. Kişinin hayatını tehdit etmesi yanında iz bırakıcı olması sebebiyle

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü SAĞLIK ALANI İLK YARDIM KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü SAĞLIK ALANI İLK YARDIM KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü SAĞLIK ALANI İLK YARDIM KURS PROGRAMI Ankara, 2016 İÇİNDEKİLER PROGRAMIN ADI... 1 PROGRAMIN DAYANAĞI... 1 PROGRAMA GİRİŞ KOŞULLARI... 1 EĞİTİMCİLERİN

Detaylı

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM III TEMEL YAŞAM DESTEĞİ

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM III TEMEL YAŞAM DESTEĞİ Sağlık Bülteni İLK YARDIM ODTÜ G. V. ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU Ocak 2014 SOLUNUM ve KALP DURMASI NEDİR? BÖLÜM III TEMEL YAŞAM DESTEĞİ Solunum durması: Solunum hareketleri durunca, vücuda yaşamak için

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü. Mesleki Gelişim Programı ALAN ALT ALAN KODU. (Özel)

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü. Mesleki Gelişim Programı ALAN ALT ALAN KODU. (Özel) T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Mesleki Gelişim Programı ALAN ALT ALAN KODU Yönetim Bilimleri Ġdari Ġşler (Özel) 4.02.02.0.09. ETKĠNLĠĞĠN ADI İş Sağlığı ve

Detaylı

Travma. Ülkemizde travma nedeniyle ölümlerde trafik kazaları birinci sırada yer alırken; iş kazaları 2. sırada yer almaktadır.

Travma. Ülkemizde travma nedeniyle ölümlerde trafik kazaları birinci sırada yer alırken; iş kazaları 2. sırada yer almaktadır. Doç. Dr. Onur POLAT Travma Ülkemizde travma nedeniyle ölümlerde trafik kazaları birinci sırada yer alırken; iş kazaları 2. sırada yer almaktadır. 2 Altın Saat Ölümlerin yaklaşık %30 u ilk birkaç saat içinde

Detaylı

KALP KRİZİNDE İLK MÜDAHALE VE STENTLİ HASTANIN YAŞAMI. Uzm.Dr. Selahattin TÜREN Kardiyoloji Bölümü

KALP KRİZİNDE İLK MÜDAHALE VE STENTLİ HASTANIN YAŞAMI. Uzm.Dr. Selahattin TÜREN Kardiyoloji Bölümü KALP KRİZİNDE İLK MÜDAHALE VE STENTLİ HASTANIN YAŞAMI Uzm.Dr. Selahattin TÜREN Kardiyoloji Bölümü KALP KRıZINDE ILK MÜDAHALE Kalp krizi tıbbi bir acil durumdur. Erken tanı ve hızlı tedavi oldukça hayati

Detaylı

Epilepsi nedenlerine gelince üç ana başlıkta incelemek mümkün;

Epilepsi nedenlerine gelince üç ana başlıkta incelemek mümkün; Epilepsi bir kişinin tekrar tekrar epileptik nöbetler geçirmesi ile niteli bir klinik durum yada sendromdur. Epileptik nöbet beyinde zaman zaman ortaya çıkan anormal elektriksel boşalımların sonucu olarak

Detaylı

Hisar Intercontinental Hospital

Hisar Intercontinental Hospital Varisler BR.HLİ.92 Venöz Hastalıklar (Toplardamarlar) Varis Hastalığı: Bacaklarımızda kirli kanı yukarı taşımak üzere görev alan iki ana ven sistemi bulunur. Yüzeyel ve derin ven sistemi olarak adlandırılan

Detaylı

Gebeliğiniz süresince Doğum Öncesi Bakım Hizmetleri;

Gebeliğiniz süresince Doğum Öncesi Bakım Hizmetleri; Gebeliğiniz süresince Doğum Öncesi Bakım Hizmetleri; Aile Sağlığı Merkezlerinde Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinde Toplum Sağlığı Merkezlerinde ÜCRETSİZ verilmektedir. Temizlik, genel vücut

Detaylı

KANAMALARDA İLK YARDIM

KANAMALARDA İLK YARDIM KANAMALARDA İLK YARDIM Dr. Recep GÜLOĞLU İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi AD, Acil Cerrahi Servisi İLK YARDIM & TEMEL YAŞAM DESTEĞİ; Olay yerinde, Olay yerinde bulunan kişilerce,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin Madde: Mepiramin maleat, lidokain hidroklorür, dekspantenol.

KULLANMA TALİMATI. Etkin Madde: Mepiramin maleat, lidokain hidroklorür, dekspantenol. KULLANMA TALİMATI STİDERM jel Cilde uygulanır. Etkin Madde: Mepiramin maleat, lidokain hidroklorür, dekspantenol. Yardımcı Maddeler: Benzalkonyum klorür, mentol kristali, karbomer 980, disodyum EDTA, sodyum

Detaylı

Solunum ve Kalp Durması Nedir?

Solunum ve Kalp Durması Nedir? TEMEL YAŞAM DESTEĞİ Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum durması: Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun yaşamak için ihtiyacı olan oksijenden yoksun kalmasıdır. Hemen yapay solunum ile hasta

Detaylı

Prof. Dr. Pınar AYDIN O DWEYER

Prof. Dr. Pınar AYDIN O DWEYER Yazar Ad 139 Prof. Dr. Pınar AYDIN O DWEYER Yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz sağlığında değişiklikler veya bozulmalar olabilir. Bu değişikliklerin tümü hastalık anlamına gelmemektedir. Ancak diğer

Detaylı

Romatizma BR.HLİ.066

Romatizma BR.HLİ.066 Nedir? başta eklemler olmak üzere, birçok organ ve dokunun doğrudan ya da dolaylı olarak zarar görmesine yol açabilen hastalıklar grubudur. Kanda iltihap düzeyinde yükselmeye neden olup olmamasına göre

Detaylı

VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ

VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ Sağlıklı bir yaşam için vücudun deri, saç, el ayak, ağız ve diş gibi kısımlarının bakımı ve temizliğine önem verilmesi gerekir. Derinin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve vücuda

Detaylı

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media)

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media) Orta Kulak İltihabı (Otitis Media) Orta Kulak Neresidir : Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı

Detaylı

hasta EĞİTİMİ Bel fıtığını anlamak ve Anüler Kapama için Barricaid Protezi

hasta EĞİTİMİ Bel fıtığını anlamak ve Anüler Kapama için Barricaid Protezi hasta EĞİTİMİ Bel fıtığını anlamak ve Anüler Kapama için Barricaid Protezi İçindekiler Bel fıtığı nedir? 4 Bel fıtığı teşhisi nasıl yapılır? 6 Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır? 7 Barricaid için bir aday

Detaylı

T.C ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ İLAÇ UYGULAMA TALİMATI

T.C ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ İLAÇ UYGULAMA TALİMATI T.C ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ İLAÇ UYGULAMA TALİMATI KODU: KLN.TL.12 YAYINLAMA TARİHİ: 21.04.2014 REVİZYON TARİHİ: 00 REVİZYON NO: 00 SAYFA SAYISI:05 1. AMAÇ: Bu

Detaylı

4-KANAMALARDA İLKYARDIM

4-KANAMALARDA İLKYARDIM 4-KANAMALARDA İLKYARDIM KANAMA NEDİR? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına doğru) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: Kanamanın

Detaylı

PIHTIÖNLER(KAN SULANDIRICI) İLAÇ KULLANIM KILAVUZLARI DABİGATRAN(PRADAXA)

PIHTIÖNLER(KAN SULANDIRICI) İLAÇ KULLANIM KILAVUZLARI DABİGATRAN(PRADAXA) DABİGATRAN (PRADAXA) NE İÇİN KULLANILIR? Dabigatran (PRADAXA) pıhtıönler ilaç grubundadır. Halk arasında kan sulandırıcı ilaç olarak bahsedilen ilaçlardan bir tanesidir. Kan damarları içerisinde pıhtı

Detaylı

BİLİNÇ BOZUKLUKLARINDA İLKYARDIM DERS NOTLARI

BİLİNÇ BOZUKLUKLARINDA İLKYARDIM DERS NOTLARI BİLİNÇ BOZUKLUKLARINDA İLKYARDIM DERS NOTLARI Yrd. Doç.Dr. Vesile ŞENOL Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Böl. Bşk Paramedik Program Koordinatörü E.Ü. H.B.S.H.M.Y.O 1 Bilinç Bozukluğu/Bilinç Kaybı Beynin normal

Detaylı

2-HASTA/YARALININ OLAY YERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

2-HASTA/YARALININ OLAY YERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ 2-HASTA/YARALININ OLAY YERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İlkyardımcının bilmesi gereken ve vücudu oluşturan sistemler nelerdir? İlkyardımcının insan vücudu, yapısı ve işleyişi konusunda bazı temel kavramları bilmesi,

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı. VEREM HASTALIĞI ve VEREM HAFTASI

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı. VEREM HASTALIĞI ve VEREM HAFTASI T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI ve VEREM HAFTASI VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI Geleneksel olarak her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR.

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. SAYFA NO 1/5 TANISAL VE GİRİŞİMSEL DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATI AYDINLATILMIŞ ONAM FORMU Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat Yöntem: Eklem içerisini gözlemek için, 0.5 cm'lik kesi deliklerinden artroskopinin

Detaylı

TEMEL YAŞAM DESTEĞİ Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum durması: Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun yaşamak için ihtiyacı olan oksijenden yoksun kalmasıdır. Hemen yapay solunum ile hasta

Detaylı

İnsülin Nasıl Uygulanır? Diyabet

İnsülin Nasıl Uygulanır? Diyabet İnsülin Nasıl Uygulanır? Diyabet BR.HLİ.046 www.hisarhospital.com İNSÜLİN UYGULAMA Diyabette temel amaç kan şekeri düzeyini hedef aralıklarda tutmaktır. Bu amaçla beslenme tedavisi, egzersiz ve ilaç tedavisi

Detaylı

SİNÜS - AĞRI, BASINÇ, AKINTI

SİNÜS - AĞRI, BASINÇ, AKINTI SİNÜS - AĞRI, BASINÇ, AKINTI Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri

Detaylı

SUTURASYON UMKE.

SUTURASYON UMKE. SUTURASYON UMKE Katlarına uygun olarak kapatılmalı. * Acil serviste kapatılan yaralarda genellikle 3 tabaka vardır. Fasia, ciltaltı doku ve cilt. * Kat kat kapatma: Scalp, parmak, el,ayak, tırnak, burun

Detaylı

A) B) C) D) 2. yanlış olan A) B) C) D) 3. uygulanmaz A) B) C) D) 4. A) B) C) D) 5. A) B) C) D) 6. A) B) C) D) 7. A) B) C) D) 8.

A) B) C) D) 2. yanlış olan A) B) C) D) 3. uygulanmaz A) B) C) D) 4. A) B) C) D) 5. A) B) C) D) 6. A) B) C) D) 7. A) B) C) D) 8. 1. Olay yerinde, hastanın durumunun daha da kötüleşmesini engellemek amacıyla ilaçsız olarak yapılan müdahaleye ne isim verilir? A) Acil tedavi. B) Đleri yaşam desteği. C) Đlkyardım D) Acil müdahale. 2.

Detaylı

YANIKLAR ve İLKYARDIM GİRİŞİMLERİ. Öğr.Gör. NURHAN BİNGÖL

YANIKLAR ve İLKYARDIM GİRİŞİMLERİ. Öğr.Gör. NURHAN BİNGÖL YANIKLAR ve İLKYARDIM GİRİŞİMLERİ Öğr.Gör. NURHAN BİNGÖL Yanıklar Genel Tanım Yanıklar çok ciddi ve ağrı veren yaralanmalar arasındadır. Vücudun absorbe edebileceğinden fazla miktarda enerji alması ile

Detaylı

GÖZ BAKIMI PROTOKOLÜ REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

GÖZ BAKIMI PROTOKOLÜ REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Hemşirelik Protokolleri Adem Aköl Sinan Özyavaş Hazırlama Komitesi Kalite Konseyi Başkanı Kalite Koordinatörü 1/5

Detaylı

İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-5

İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-5 İLKYARDIM TEMEL EĞİTİMİ TEORİ SINAV SORULARI-5 1) Trafik kazası geçiren bir yaralıda burun ve kulaktan kan veya açık renkli bir sıvı gelmesi bize neyi düşündürmelidir? a) Kafatası ve omurga yaralanması

Detaylı

Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Koku alma organıdır.

Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Koku alma organıdır. Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Koku alma organıdır. Burun boşluğu iki delikle dışarı açılır. Diğer taraftan

Detaylı

İLK YARDIM SUNUSU. HAZIRLAYAN Mustafa KILIÇ

İLK YARDIM SUNUSU. HAZIRLAYAN Mustafa KILIÇ İLK YARDIM SUNUSU HAZIRLAYAN Mustafa KILIÇ İLK YARDIM Herhangi bir kaza yada tehlike durumunda, sağlık görevlileri gelinceye kadar durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla yapılan ilaçsız ilk müdahaleye

Detaylı

Beyin Tümörü Sinir sisteminin (Beyin, omurilik ve sinirlerin) tümörleri, sinir dokusunda bulunan çeşitli hücrelerden kaynaklanabilir ya da vücudun başka bir yerindeki habis tümörün genellikle kan yolu

Detaylı

AIG ACİL YARDIM ŞARTLARI HİZMET KAPSAMI

AIG ACİL YARDIM ŞARTLARI HİZMET KAPSAMI AIG ACİL YARDIM ŞARTLARI HİZMET KAPSAMI Tıbbi Danışmanlık Acil Sağlık Hizmetleri Acil Kara Ambulansı Hizmeti : AIG Sigorta AŞ sigortalısının Alarm Merkezi ne ulaşan talebi üzerine, MEDLINE hekimleri tarafından,

Detaylı

BOĞULMALAR. Suda boğulmalar özellikle yaz aylarında çok fazla görülen kaza ile ölüm nedenlerindendir.

BOĞULMALAR. Suda boğulmalar özellikle yaz aylarında çok fazla görülen kaza ile ölüm nedenlerindendir. 1 BOĞULMALAR A- SUDA BOĞULMALAR Suda boğulmalar özellikle yaz aylarında çok fazla görülen kaza ile ölüm nedenlerindendir. Su ile temasta olan kişi havaya göre çok daha fazla ve hızlı olarak ısı kaybeder.

Detaylı

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı çeken sigara vücuda birçok zarar vermekte ve uzun süre

Detaylı

Travmatik beyin yaralanması (TBY) Hedefler TBY nedir, nasıl meydana gelir? TBY tipik olarak kimlerde görülür? TBY sonrası hangi değişiklikler ortaya ç

Travmatik beyin yaralanması (TBY) Hedefler TBY nedir, nasıl meydana gelir? TBY tipik olarak kimlerde görülür? TBY sonrası hangi değişiklikler ortaya ç TRAVMATİK BEYİN YARALANMASI Doç.. Dr. Bülent B ERDUR Pamukkale Üniversitesi Tıp T p Fakültesi Acil Tıp T p AD Mayıs s 2010 Antalya 1 Travmatik beyin yaralanması (TBY) Hedefler TBY nedir, nasıl meydana

Detaylı

17.02.2015 NAZOGASTRİK (TÜP) SONDA UYGULAMASI. Nazogastrik Sonda Uygulaması. 10.Sınıf Meslek Esasları ve Tekniği. Nazogastrik Sonda Uygulaması

17.02.2015 NAZOGASTRİK (TÜP) SONDA UYGULAMASI. Nazogastrik Sonda Uygulaması. 10.Sınıf Meslek Esasları ve Tekniği. Nazogastrik Sonda Uygulaması 10.Sınıf Meslek Esasları ve Tekniği 32.Hafta ( 04 08 / 05 / 2015 ) NAZOGASTRİK SONDA UYGULAMASI Slayt No : 44 Nazogastrik Tüp Uygulama Amaçları Zehirlenmelerde zararlı ve toksik maddeleri boşaltmak, Mide

Detaylı

Temelde akılda tutulması gereken nöbetlerin iki çeşit olduğudur parsiyel (yani beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler jeneralize (beyinde

Temelde akılda tutulması gereken nöbetlerin iki çeşit olduğudur parsiyel (yani beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler jeneralize (beyinde EPİLEPSİ Basitleştirilmiş şekliyle epilepsi nöbeti kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır, ve beyin hücrelerinde geçici anormal deşarjlar sonucu ortaya çıkar. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik

Detaylı

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi Sayfa No Sayfa 1/6 1.AMAÇ Hastalarla ve hastane ortamındaki yüzeylerle el teması sonrasında ortaya çıkan enfeksiyon bulaş riskini önlemeye yönelik el hijyeni ve eldiven kullanım kurallarını ve uygulamalarını

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI VE VEREM HAFTASI

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI VE VEREM HAFTASI T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüberküloz Daire Başkanlığı VEREM HASTALIĞI VE VEREM HAFTASI VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI Geleneksel olarak her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden

Detaylı

Zehirlenmelerde İlkyardım. Zehirlenmeler. Doç. Dr. Şule Akköse Aydın Acil Tıp AD

Zehirlenmelerde İlkyardım. Zehirlenmeler. Doç. Dr. Şule Akköse Aydın Acil Tıp AD Zehirlenmelerde İlkyardım Zehirlenmeler Doç. Dr. Şule Akköse Aydın Acil Tıp AD Zehirlenmeler Zehirlenmeler 1 Zehirlenme nedir? Zehirlenme hangi yollarla meydana gelir? Vücuda zehirli (toksik) bir maddenin

Detaylı

İLAÇ UYGULAMA TALİMATI

İLAÇ UYGULAMA TALİMATI Dok No:KLN.TL.08 Yayın Tarihi: NİSAN 2013 Rev.Tar/No:-/0 Sayfa No: 1 / 5 1.0 AMAÇ: Bu talimatın amacı ilaç uygulamalarını standardize etmektir. 2.0 KAPSAM: Bu talimat oral, intravenöz, subcutan,intramüsküler

Detaylı

LABORATUVAR GÜVENLİK KURALLARI

LABORATUVAR GÜVENLİK KURALLARI LABORATUVAR GÜVENLİK KURALLARI Giriş Korunma ve güvenlik kuralları tehlikeyi azaltmak amacıyla oluşturulmuştur. Fakat bu kuralların izlenmesi ve uygulanması güvenliğinizi garanti etmez. Ancak, temel kurallara

Detaylı

Toraks Travmalarında Hasar Kontrol Cerrahisi Teknikleri

Toraks Travmalarında Hasar Kontrol Cerrahisi Teknikleri Doç. Dr. Onur POLAT Toraks Travmalarında Temel kuralın tanı ve tedavinin aynı anda başlaması olduğu gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Havayolu erken entübasyon ile sağlanmalı, eğer entübasyonda zorluk

Detaylı

DONUK OMUZ. Ağrıyı Hafifletme ve Esnekliği Sağlama Yöntemleri

DONUK OMUZ. Ağrıyı Hafifletme ve Esnekliği Sağlama Yöntemleri Ağrıyı Hafifletme ve Esnekliği Sağlama Yöntemleri DONUK OMUZ Omzunuzda geçmeyen bir ağrı ve sertlik hissediyormusunuz? Eğer bu tarz bir şikayetiniz varsa, donuk omuz sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz

Detaylı