Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller"

Transkript

1 Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan kaynakları yöneticileri, yeni mezun profesyonellerin, gelecekte başarılı bir lider olacaklarından endişeli. Endişenin temel kaynağı ise Y jenerasyonunun yüz yüze iletişim yerine elektronik iletişimi tercih etmesi.

2 Yeni mezunlar, duygusal ve sosyal becerileri geliştirmenin işlerini yaparken önlerine çıkan bir engel olduğunu ve sosyal beceriler olmadan da başarıya ulaşabileceklerini düşünüyor Y jenerasyonu, bir işi yapmaları için birçok kişi ile görüşmeleri gerekiyorsa, bunu sadece e-posta yollayarak çözmeye çalışan ya da bunu başarmaktan tamamen vazgeçen bir nesil olarak karşımıza çıkıyor. Yeni mezunların yarıya yakını, işin yapılabilmesi için başkalarının hislerinin önemli olmadığını düşünüyor. Teknik bilgi ve becerilerin yanı sıra duygusal ve sosyal becerilere de sahip genç profesyoneller artık altın değerinde.

3 İş dünyası, her geçen gün yeni mezun ve genç profesyonellerin akınına uğruyor. İyi üniversitelerden, iyi eğitimler ile mezun olan birçok genç, iş dünyasının kapısını aralıyor. Bugün çalışma hayatına ilk adımlarını atan yeni mezunların, yarının liderleri olması bekleniyor. Ancak bu noktada bir sorun var. Günümüz iş dünyası teknik bilgi ve becerilerin yanı sıra, duygusal ve sosyal becerilere de ihtiyaç duyulan zorlayıcı bir pazar haline dönüşmüş durumda. Ama öngörülemez bir hızla iş dünyasına giren, bilgisayarları, akıllı telefonları ve tabletleri ile ayrılmaz bir bütün haline gelmiş, her an çevrimiçi bu yeni nesil, yaygın ve genel adı ile Y jenerasyonu, iş dünyasında ihtiyaçları olacak duygusal ve sosyal becerilere yeterince sahip görünmüyor. İK yöneticileri endişeli Dünyanın ve Türkiye nin en geniş veri tabanına sahip yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group un, ABD, Çin ve Hindistan dan 450 insan kaynakları yöneticisi ve 450 yeni mezun ile yaptığı araştırmada bu alanda çok çarpıcı sonuçlar elde edildi. Çalışmaya katılan İK yöneticilerinin yüzde 86 sı, yeni mezun profesyonellerin, gelecekte başarılı bir lider olabileceklerinden endişe duyuyor. Y jenerasyonu nun, artık tüm kültürler tarafından kabul edilen ortak bir noktası var: Farklılık. Bu jenerasyonun kariyer beklentileri, motivasyonları, güdüleri ve hatta davranışları alışılmışın dışında. Araştırmalar gösteriyor ki bu yeni jenerasyonun kendine has bir iletişim tarzı ve hayata bakış açısı var. Teknolojik gelişmeler ile dijital yaşam tarzını benimsemiş ve sosyal medya ile büyümüş olmak, yeni jenerasyonun iletişim becerilerini biraz daha farklı kılıyor. Yüz yüze iletişimden çok internet üzerinden iletişimi tercih eden genç profesyoneller, kendilerini sözlü olarak değil yazılı olarak ifade ediyorlar. Ancak iş hayatında ise takımlar arası işbirliği ihtiyacı ve dolayısıyla sözlü iletişimin önemi her geçen gün daha çok artıyor, başarı için en kritik faktörlerden biri, insan ilişkilerini iyi yönetmek haline geliyor.

4 Sorunlar e-posta ile çözülemez Hay Group araştırmasına katılan İK yöneticilerinin yüzde 92 si, iş hayatında kişilerin başarıya ulaşmasını sağlayacak en önemli faktörün duygusal ve sosyal beceriler olduğunu düşünüyor. Öte yandan yeni mezunların yüzde 69 u ise duygusal ve sosyal becerileri geliştirmenin, işlerini yaparken önlerine çıkan bir engel olduğu ve sosyal beceriler olmadan da başarıya ulaşabilecekleri inancını taşıyor. Y jenerasyonu, bir işi yapmak için birçok kişi ile görüşmek gerekiyorsa, bunu sadece e-posta yollayarak çözmeye çalışan ya da bunu başarmaktan tamamen vazgeçen bir nesil olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında, yeni mezunların yüzde 48 i, işin yapılabilmesi için başkalarının hislerinin önemli olmadığını düşünüyor. İnsan kaynakları yöneticilerinin yüzde 85 i ise duygusal ve sosyal becerilerin, iş hayatında kişileri birbirinden farklı kılacak en önemli etken olduğunu savunuyor. Özetle, yeni mezunların işin teknik bilgi ve beceri kısmında yeterli olacakları düşünülse de işi bir adım daha ileriye götürecek olan duygusal ve sosyal beceri kısmındaki eksikleriyle iş dünyasını şimdiden düşündürmeye başladıklarını görülüyor. Duygusal ve sosyal beceri şart İş hayatında gerekli olan beceriler iki temel başlık altında toplanıyor. İlki, teknik bilgi ve beceri. Bu beceriler çoğunlukla kişinin eğitim ile sahip olduğu ve rolünün gerektirdiklerini yapabilmesi için gerekli olan temel bilimsel bilgiler ve entelektüel birikimden oluşuyor. İkincisi ise duygusal ve sosyal beceriler. Duygusal ve sosyal beceriler, iş dünyasını yönlendirmemizde, insan ilişkilerini iyi yönetmemizde ve şirketi anlamamızda bize yardımcı olan insani beceriler olarak tanımlanıyor. Kişisel farkındalık, duygusal olgunluk, takım çalışmasına yatkınlık ve etki yaratma, duygusal ve sosyal becerilerimizin başında geliyor. Bu beceriler, iş performansımızı bir adım daha ileriye götürerek, işimizi daha iyi yapmamızı sağlıyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki Y jenerasyonu kendine has dijital iletişim tarzı ve hayat görüşü ile duygusal ve sosyal becerilerde arzu edilen seviyeyi yakalayamıyor. Hay Group araştırmasına katılan İK yöneticilerinin yüzde 80 i, duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyoneller bulmakta zorlandıklarını belirtiyor. Buna ek olarak yüzde 88 i de teknik bilgi ve becerilerin yanı sıra duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonellerin artık altın değerinde olduğunu vurguluyor.

5 Türkiye de durum Türkiye deki durum da dünyadaki gelişmelere paralel ilerliyor. Şirketlerdeki Y jenerasyonu oranı büyük bir hızla artıyor. Hay Group un Türkiye 2014 Ücret ve Yan Haklar Araştırması na göre, şirketlerin yüzde 78 i, 2014 yılında yeni mezun aldığını bildiriyor. Bu demektir ki Türkiye de neredeyse 10 şirketten 8 i, genç profesyonelleri şirketlerine çekmeyi başarmış durumda. Hay Group Türkiye Genel Müdürü Gökhan Toğrul, bu noktada şirketler bu genç profesyonelleri elde tutmak ve onları geliştirmek için gelişim planları sunmaları gerektiğine dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yapıyor: Genç profesyoneller, geleceğin yetenekleri olarak görülüyor. Sektöre göre değişiklik gösterse de Türkiye deki şirketlerin büyük bir çoğunluğu yeni mezunlarına yönelik özel programlar açıyor. Bu programlar ile çalışma hayatına giren genç profesyoneller, diğer yaşıtlarına göre bir adım önde oluyor. Bu programlar, bir takım sınıf içi eğitim, koçluk ve pratik uygulamalar ile yeni mezunların işe alışma dönemlerini hızlandırmayı amaçlıyor. Fakat başarıyı getirecek olan sosyal ve duygusal becerilere yönelik kişiye özel bireysel gelişim planlarını yaygın olarak görmüyoruz. Genç yeteneklerin teknolojik dünya ile ilişkilerini ön plana alarak tasarlanan gelişim planı uygulamaları yapan şirketler azınlıkta. Ama yine de bir umut var: Hay Group Türkiye nin ücret ve yan haklar araştırmasına katılan ve sosyal ve duygusal becerileri bir gelişim alanı olarak gören bu alanda inovasyon yapmak istediklerini belirten şirketler: %36

6 HAY GROUP TAN KARİYER YOLCULUĞUM Araştırmalar duygusal ve sosyal becerilerin, koçluk ya da sınıf eğitimleri ile geliştirilebilir beceriler olduğunu gösteriyor. Eğer genç profesyoneller, duygusal ve sosyal beceriler tarafında henüz yeterli bulmuyor ve bunun en büyük nedeninin sosyal medya, teknoloji ve internet oyunları olduğunu düşünüyorsak, çözümü aynı yerde bulabiliriz. Sınıf eğitimleri ya da koçluk yerine, genç profesyonellerin kendini rahat hissettiği mobil öğrenme deneyimini onlara yaşatarak bu duygusal ve sosyal becerilerini geliştirebiliriz. Hay Group, 60 yıllık tecrübesini ve günümüz teknolojisini bir araya getirerek Kariyer Yolculuğum adlı bir uygulama geliştirdi. Kariyer Yolculuğum, bir mobil aplikasyon. Yeni mezun ve genç profesyonellerin duygusal ve sosyal becerilerini geliştirmek için hazırlanan cepteki bir koç.

7 Oyunlaştırılmış uygulamalar ile kişisel gelişimin en yeni örneklerinden biri. Yeni mezunların iş hayatında ihtiyaç duyacakları beş temel duygusal ve sosyal beceriyi geliştirmeyi amaçlıyor. Kendinin farkında olma, Kendini kontrol edebilme, Empati kurma, Etki yaratma ve takım çalışması. Sular ile çevrili bir adada başlayan kariyer yolculuğu uygulaması, tasarlanan pratik uygulamalarını başarı ile tamamlayan yeni mezunların, bu adadan kurtularak çağdaşlığa ulaşmasını ile son buluyor. Bu süreçte yöneticiler hem genç profesyonellerinin gelişimlerini izleyebiliyor hem de gerekli desteği kolayca sağlayabiliyor. Kariyer Yolculuğum un en önemli ve keyifli tarafı ise dijital ortamda yeni mezunlarını içine çekerek onları gerçek dünyaya hazırlıyor olması. Kariyer Yolculuğum yeni mezunların sahip oldukları teknik bilgi ve becerinin yanına gerekli olan duygusal ve sosyal becerileri ekleyerek onların iş hayatına kolayca adapte olmasını sağlıyor ve iş hayatına daha güçlü bir şekilde hazırlıyor. En önemlisi de nesiller arası farklılıkların öne çıktığı günümüzde, yeni mezunları ve insan kaynakları yöneticilerini aynı platformda buluşturuyor ve beklentilerini karşılıyor. Hay Group Türkiye Genel Müdürü Gökhan Toğrul, yeni mezunların bireyselleşmeye verdikleri değer ve teknolojiye olan bağlılıkları düşünüldüğünde, dijital ortamda tasarlanan Kariyer Yolculuğum uygulamasının, Türkiye deki yetenek yönetimi süreçlerine ciddi katkıda bulunacağını söylüyor. Toğrul, bu görüşü benimseyen ve yaygınlaştıran şirketlerin marka imajının ise genç profesyonellerin gözünde bir adım önde olacağını düşünüyor.

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

2030 da. liderlik. Geleceğin liderlerini bekleyen değişimler

2030 da. liderlik. Geleceğin liderlerini bekleyen değişimler 2030 da liderlik Geleceğin liderlerini bekleyen değişimler Hay Group tarafından gerçekleştirilen 2030 da Liderlik araştırmasının sonuçlarına göre, geleceğin lideri başarılı olmak için bir dizi yeni beceri

Detaylı

Aynılaşma ve farklılaşma:

Aynılaşma ve farklılaşma: Kendisini Farklılaştıran Üniversite Öğrencisi Dünyayı da Farklılaştırır Prof. Dr. Erhan Erkut MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Türkiye de ortalama bir lise

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu Ekim 2011 İçindekiler Yönetici özeti Sürdürülebilirlik mevcut durum anket çalışması Araştırma sonuçları Sürdürülebilirlik

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

KPMG Türkiye Denetim Bölüm Başkanı ve GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN

KPMG Türkiye Denetim Bölüm Başkanı ve GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN DENETİM ÖZEL DOSYASI GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN Yeni Türk Ticaret Kanunu nda ilk yıl geride kaldı. Sürecin nasıl geliştiği, şirketlerin bu sürece nasıl cevap verdiği gibi konular

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 1 İçindekiler En İyi İşveren Olarak Farkınızı Ortaya Çıkarın Avrupanın En İyi İşverenleri Hoşgeldiniz 4-5 Türkiye nin En İyi İşverenleri 50-500 Kategorisi Metodoloji

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7.

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7. İçindekiler İnsan Kaynakları Hizmetleri 3 İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4 Neden PwC? 7 Uzman Ekibimiz 9 Hizmetlerimizden Örnekler 11 Eğitimlerimiz - Business School 17 İnsan

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ DERS NOTLARI Doç.Dr.GürhanUYSAL Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü, Samsun 1 Giriş Bu araştırmada insan kaynakları uygulamaları olarak işgören bulma ve seçme süreci,

Detaylı

Ağustos 2014. İnsan kaynakları trendleri 2014 21. yüzyılın işgücünü çekmek ve ilgisini sürdürmek

Ağustos 2014. İnsan kaynakları trendleri 2014 21. yüzyılın işgücünü çekmek ve ilgisini sürdürmek Ağustos 2014 İnsan kaynakları trendleri 2014 21. yüzyılın işgücünü çekmek ve ilgisini sürdürmek Bu rapor, Deloitte University Press in yayınlamış olduğu Global Human Capital Trends 2014: Engaging the 21st-century

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

Ekler 1. Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi (2 Yıllık) İş Takvimi 2. Gönül Elçisi Başvuru Formu 3. Gönül Elçisi Aylık Faaliyet Raporu Formu

Ekler 1. Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi (2 Yıllık) İş Takvimi 2. Gönül Elçisi Başvuru Formu 3. Gönül Elçisi Aylık Faaliyet Raporu Formu İçindekiler Önsöz 1. Hoşgeldiniz 2. Neden Gönüllülük? 3. Gönüllülük a. Gönüllülük Nedir? b. Gönüllüler Neden Önemlidir? c. Neden Gönüllü Olunur? d. Neden Gönüllü Olunmaz? e. Gönüllü Ne Yapar? f. Gönüllü

Detaylı

Okul Müdürlerinin Sahip Olması Gereken Değerler *

Okul Müdürlerinin Sahip Olması Gereken Değerler * Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Educational Sciences: Theory & Practice 12 (2) [Ek Özel Sayı/Supplementary Special Issue] Bahar/Spring 1327-1344 2012 Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları İletişim

Detaylı

Türkiye bölgesel merkez olma yolunda

Türkiye bölgesel merkez olma yolunda Türkiye bölgesel merkez olma yolunda G ün geçtikçe uluslarası firmaların yönetim merkezleri Türkiye ye doğru kayıyor. Egon Zehnder in yaptığı analize göre Türkiye de faaliyet gösteren en önemli 53 şirketin

Detaylı

İnsani Dokunuş Üzerinde Çalışmak: Avrupa nın En İyi 100 İşvereni

İnsani Dokunuş Üzerinde Çalışmak: Avrupa nın En İyi 100 İşvereni Best Workplaces Europe 2014 İnsani Dokunuş Üzerinde Çalışmak: Avrupa nın En İyi 100 İşvereni 2014 2 3 İnsani Dokunuş Üzerinde Çalışmak Great Place to Work Avrupa nın En İyi 100 İşvereni listesini 12. kez

Detaylı

devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik projeleri Ferruh Tunç www.tuyid.org

devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik projeleri Ferruh Tunç www.tuyid.org Dijital teknolojiler Belirsizlik ve ortamında yatırımcı Yıldız Holding CFO ların ilişkilerinde CFO su görev Dr. yeni Cem perspektifler Karakaş tanımı Birleşme Borsa ve devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

Horizons. BYOD (Kendi Cihazını Getir): Küresel Bir Perspektif. Çalışanların Yön Verdiği Yenilikten Faydalanmak. Yönetici Özeti

Horizons. BYOD (Kendi Cihazını Getir): Küresel Bir Perspektif. Çalışanların Yön Verdiği Yenilikten Faydalanmak. Yönetici Özeti BYOD (Kendi Cihazını Getir): Küresel Bir Perspektif Çalışanların Yön Verdiği Yenilikten Faydalanmak Joseph Bradley Jeff Loucks James Macaulay Richard Medcalf Lauren Buckalew Yönetici Özeti BYOD'nin (Kendi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİŞİSEL GELİŞİM İŞ ORGANİZASYONU ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2846 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1803 ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Yazarlar Prof.Dr. Ramazan GEYLAN (Ünite 2, 6) Prof.Dr. Deniz TAŞÇI (Ünite 4, 5) Doç.Dr.

Detaylı

MESLEKİ ETİK VE HASTA İLETİŞİMİ PROF. DR. MURAT BAŞ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ

MESLEKİ ETİK VE HASTA İLETİŞİMİ PROF. DR. MURAT BAŞ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ MESLEKİ ETİK VE HASTA İLETİŞİMİ PROF. DR. MURAT BAŞ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ ÜLKELERİ GELİŞMİŞ YAPAN NEDİR? Tarihi Geçmişleri Mi? Az gelişmiş Hindistan

Detaylı

Psikolojik Danışma ve Rehberliğin Dünü, Bugünü ve Yarını

Psikolojik Danışma ve Rehberliğin Dünü, Bugünü ve Yarını 1. Giriş Türkiye de Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinin Dünü, Bugünü ve Yarını 1 İçinde bulunduğumuz üçüncü milenyumun bu ilk yıllarında, dünya her zamankinden daha hızlı bir değişim geçirmektedir.

Detaylı

M E V C U T B T O R T A M I N D A O R T A Y A Ç I K A N D E S T E K Z O R L U K L AR I

M E V C U T B T O R T A M I N D A O R T A Y A Ç I K A N D E S T E K Z O R L U K L AR I A R A Ş T I R M A R A P O R U B T D ö n ü ş ü m ü i ç i n H e r Z a m a n A ç ı k D e s t e k D e n e y i m i n d e n Y a r a r l a n m a Sponsor: HP Rob Brothers Mart 2012 B U AR AŞ T I R M A R AP O R

Detaylı

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz ÖĞRETMEN EL KİTABI 1. Doğa Ailesine Hoş Geldiniz 2. Kısaca Doğa 3. Eğitim Anlayışımız * Anaokulu Eğitim Programı * İlkokul Eğitim Programı * Ortaokul Eğitim Programı * Lise Eğitim Programı 4. Akademik

Detaylı