Biopipe Tanıtım Dosyası

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Biopipe Tanıtım Dosyası"

Transkript

1 Biopipe Tanıtım Dosyası

2 Ödüllerimiz JCI: Çevre Alanında En Başarılı Proje 2013 US EMBASSY: En Başarılı Girişim 2013 JCI - Türkiye nin çevre alanında en iyi projesi Türkiye nin en iyi projesi Texas Belediye Başkanı ile Biopipe hakkında GEP Turkey En iyi iş planı TÜGİAD En başarılı girişim

3 Basında Biopipe Optimist: TEK RAKİBİ FOSEPTİK Hürriyet: MİLYAR DOLARLIK BORU Bloomberg: TÜRKİYE EN BAŞARILI PROJESİNİ SEÇTİ Ekonomist: EN İYİ GİRİŞİMCİLER Hürriyet Sanayi Life Bloomberg Business Week Optimist Ekonomist

4 IJirket Biopipe Global Gmbh Zurich / SWITZERLAND Biopipe TR Çevre Teknolojileri A.IJ. Ġstanbul / TURKEY Ġsviçreli Holding tarafından yatırım yapıldı IJirket Profili Dünyanın en inovatif ve teknolojik atık su arıtma sistemi Biopipe bir Ġsviçre markasıdır. Merkezi Zurich de olan «Biopipe Global Gmbh» çeģitli ülkelerde farklı yatırımlar yaparak, Türkiye de ürettiği Biopipe ı Dünya ya yaymaktadır. Bugün Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde patent ile korunan Biopipe, yıllar süren bir Ar-GE sonucunda icat edilmiģtir. Biopipe, geliģtirilirken sadece çevreye duyarlı bir sistem değil dünyadaki herkesin bütçesine uygun bir sistem olmasına da özen gösterilmiģtir. Sahip olduğu farklı yönleriyle kısa sürede birçok ülkede ses getirmeye baģlayan Biopipe, Türkiye ve Amerika da düzenlenen yarıģmalarda en iyi proje seçilmiģtir. Biopipe sistemi bugün sadece Türkiye de değil birçok ülkede uygulanmaktadır. Hedefimiz atık su arıtımı konusunda dünyaya yön verebilmek. Bütün binaların kendi atık suyunu arıtarak yeniden kullanabildiği bir dünya için ekibimiz aralıksız çalıģıyor.

5 Biopipe Nedir? Biopipe, yapıların evsel atık suyunu arıtır. AB standartlarında arıtılan su deģarj edilebilir veya bahçe sulamasında kullanılabilir. Biopipe Biopipe: müstakil evler, siteler, oteller, villalar, apartmanlar kısacası evsel atık suyun çıktığı her yerde kullanabileceğiniz dünyanın ilk atık su arıtan borusudur. Müstakil evlere uygulanabilen dünyanın en uygun maliyetli atık su arıtma çözümüdür. Patentli tasarımı sayesinde dünyanın en kolay kurulumu ve bakımı olan atık su arıtma sistemidir. Neden Biopipe? Biopipe sisteminde diğer sistemlerdeki gibi sayısız pompa, blower, elektronik ve mekanik donanım mevcut değildir. Ne kadar fazla bileģen olursa o kadar fazla iģletim, kurulum ve bakım maliyeti ortaya çıkar. Biopipe sade tasarımı sayesinde bütün muadillerinden çok daha az elektrik tüketir ve bakımı çok kolaydır. Biopipe tıpkı Lego gibi modüllerden oluģmaktadır. Kapasiteye göre gerekli modül sayısı hesaplanır ve modüller üst üste veya yan yana birleģtirilir. Bu sayede kurulumu çok kısa süre içerisinde tamamlanır. Sistemimiz bir aktif çamur sistemi değildir, dolayısıyla çamur oluģturmaz. Sistemimiz doğal yollar ile havalandırılmaktadır. Bu sayede blower maliyeti bulunmamaktadır. Biopipe yurtdıģından ihraç edilen değil Biopipe ailesinde bulunan mühendisler tarafından bizzat geliģtirilen bir atık su arıtımı yapan sistemdir. Yıllık bakım anlaģması ile ömür boyu garanti verebilen baģka bir atık su arıtma sistemi bulunmamaktadır.

6 Neden Biopipe Sade inovatif teknolojisi sayesinde en uygun maliyete sahiptir. Her projeye uygulanabilen, modüler, dünyada ilk ve tek atık su arıtan boru Neden Biopipe Diğer Bütün Sistemlerden Daha Az Maliyetli? Biopipe sistemi diğer sistemler gibi birçok farklı donanım ve bileģenden üretilmez. Diğer sistemlerde kullanılan çelik, alaģım, plastik veya kompozit malzemelerin iģlenmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi üretim maliyetlerini arttırmaktadır. Biopipe ise PVC borulardan oluģmaktadır. Diğer arıtma sistemleri birçok su tankından ve suyu ileten pompalardan oluģmaktadır. Bu kadar su tankını ve pompanın birleģtirilmesi maliyetlerini arttırır. Ayrıca ne kadar çok elektronik bileģen olursa, onları kontrol eden pano da hem daha karmaģık hale gelir hem de maliyeti artar. Biopipe ise sadece bir adet su tankı ve borulardan oluģur. Bunların birleģtirilmesi, üretilmesi daha kolaydır. Kontrol panosu ise çok daha sadedir. Diğer bütün sistemlerde su dikey yerleģtirilen su tanklarında depolanır ve havalandırılır. Suyun dikey bir depoda depolanması için suyun bu basınca dayanıklı malzemelerden yapılmıģ depolara gereksinim vardır. Bu depoların maliyeti ise yüksektir. Suyun dipten havalandırılması için de kuvvetli difüzör ve blower'lara ihtiyaç duyarlar. Maliyet yine artmaktadır. Biopipe ise suyu yatay ortamda depolayarak basıncı yüzeye yayar ve bu sayede PVC borular kullanılabilir. Ayrıca Biopipe borularının nakliyesi ve sistemin kurulması çok daha kolaydır.

7 Nasıl Çalıijır? %100 Biyolojik arıtım ve hiçbir şekilde kimyasal kullanılmaz Biopipe Çalıijma Süreci 1-) Evinizde, apartmanınızda veya sitenizde oluģan atık suyu Biopipe modüllerine kontrollü vermemiz için ufak bir depomuz var. Bu depo aynı zamanda inorganik katı atıkların depolanması için de gereklidir. 2-) Depoda belirli bir seviyeye ulaģan atık su, bıçaklı pompa ile Biopipe modüllerine aktarılır. Pompanın bıçakları atık su içerisindeki organik maddelerin parçalanmasını sağlar. Böylece boruların tıkanma riski en aza indirilmiģ olur. 3-) Biopipe modüllerine gönderilen atık su faydalı Biopipe bakterileri ile yüzleģir. Devirdaim eden suyun içerisindeki kirleticiler Biopipe bakterileri tarafından harcanır. Böylece atık su 4 saat içerisinde arıtılarak sulamaya hazır hale getirilir. 4-) Sulamaya hazır duruma gelen su pompa ile bahçe sulamasına veya temiz su deposuna sırasıyla kartuģ ve ultraviyole filtrelerden geçirilerek gönderilir. Bu Ģekilde boģalan Biopipe modülleri artık yeni atık suyu arıtmaya hazırdır.

8 Tasarım Projenin ihtiyacına göre gerekli modül sayısı belirlenir. Modüller tıpkı lego gibi birleģtirilerek istediğiniz kapasiteye* ulaģtırılır. Biopipe Tasarımı Biopipe'ı geliģtirirken doğadan ilham aldık. Tıpkı bir akarsuya dökülen atık suyun, ilerlerken dipteki taģların üzerine tutunmuģ bakteriler tarafından arıtılması gibi; Biopipe modüllerinde ilerleyen su, boruların içerisinde yaģayan bakteriler tarafından arıtılmaktadır. Her hangi bir kimyasal kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Suyun son dezenfeksiyonu ise UV filtre tarafından yapılmaktadır. Biopipe tamamen çevre dostudur. Biopipe'ı tasarlarken çok titiz davrandık ve öyle bir tasarım yaptık ki Biopipe sistemini bilmeyen tesisatçı dahi Biopipe modüllerini birleģtirebilir. Tıpkı Lego gibi üst üste veya yan yana birleģtirilebilen Biopipe modülleri sayesinde 2 kiģiden kiģiye kadar kapasitesi ayarlanabilir. Aynı zamanda suyu yatay düzlemde arıtan Biopipe bütün muadillerinin aksine bahçenizde çok az yer kaplar ve istenirse toprak altında da gömülü kalabilir. Özellikle bahçeli evlerde su faturasında %40'a varan su tasarrufu yapmak mümkün. Bahçenizi sulamak için Ģebekeden su almanıza artık gerek yok. Ġster evinizin kanalizasyonu olsun ister foseptiği, Biopipe tam size göre. Bahçenizin ihtiyacı kadar takılacak Biopipe ile birlikte artık Ģebekeden su almanıza gerek kalmaz. Arıtılan su ile çimlerinizi, meyve ve sebze bahçelerinizi, çiçeklerinizi sulayabilirsiniz.

9 Avantajlar Çamur ve katı atık oluģturmayan ilk ve tek sistem Koku problemini tamamen ortadan kaldıran sistem Bakımı ve kurulumu en kolay sistem Suyu istediğiniz kaliteye*göre arıtan ilk ve tek sistem Ömür boyu garanti** sunan ilk ve tek sistem Biopipe Sisteminin Avantajları Biopipe atık suyu diğer sistemler gibi aktif çamur yöntemi ile arıtmaz. Bu sayede süreç sonunda çamur oluģmamaktadır. Biopipe sisteminde blower kullanılmamaktadır. Bu sayede elektrik sarfiyatı yükselmemektedir. Biopipe sistemindeki bakteriler gerekli oksijeni havadan alırlar. Biopipe sistemi mümkün olan en sade Ģekilde tasarlanmıģtır. Dolayısıyla bakım ve kurulum iģlemleri çok kolay yapılmaktadır. Biopipe sistemi 250 kiģilik veya 1000 kiģilik gibi standart boyutlarda değil, çok esnek bir yapıda kurulur. Böylece söz gelimi 650 kiģilik bir yere göre bile sistemimizi takabiliyoruz. Biopipe Türkiye de ilk defa müstakil evlere de uygulanabilmektedir. Bununla birlikte 2 kiģiden kiģiye kadar Biopipe uygulanabilir. Biopipe her seferinde borularının hacmince atık suyu arıtır. Modüler yapısı sayesinde her yerleģim alanına kolayca uygulanır. Biopipe modüllerinin taģınması ve bir alana yerleģtirilmesi çok kolaydır.

10 Avantajlar Biopipe atık suyu tek bir sistem içerisinde 3 farklı kalitede arıtabilen Dünya nın ilk ve tek sistemidir. Bu sayede günün belli saatlerinde arıtılan suyu bahçenize diğer saatlerinde ise denize veya araziye verebilirsiniz. Böylece hem bütçenize en uygun sistemi teklif edebiliyoruz hem de alan ihtiyacınızı en aza indiriyoruz. SEÇENEK 1 - Organik Tarım TR Std. EU Std. Biopipe Std. Verim BOĠ <20 <10 8 mg/lt 97% KOĠ belirtilmemiģ <30 25 mg/lt 95% AKM belirtilmemiģ <10 5 mg/lt 99% Ph Seçenek: biopipe ile arıtılan suyu organik tarım dahil bütün meyve ve sebze bahçelerinde kullanabilirsiniz. SEÇENEK 2 - Bahçe Sulama TR Std. EU Std. Biopipe Std. Verim BOĠ <30 <20 18 mg/lt 94% KOĠ belirtilmemiģ <50 45 mg/lt 91% AKM <30 <10 6 mg/lt 99% Ph Seçenek: biopipe ile arıtılan suyu tarım yapılmayacak bütün bahçelerde, çimen veya bitki sulamak için kullanabilirsiniz. SEÇENEK 3 - Deijarj TR Std. EU Std. Biopipe Std. Verim BOĠ <45 belirtilmemiģ 43 mg/lt 86% KOĠ <120 belirtilmemiģ 110 mg/lt 78% AKM <45 belirtilmemiģ 15 mg/lt 97% Ph 6--9 belirtilmemiģ Seçenek: biopipe ile arıtılan suyu toprak altına veya akarsu, deniz, göl gibi alıcı ortama verebilirsiniz. Neden 3 Farklı Seçenek? Bizler Biopipe ile arıttığınız atık suyunuzun kullanım alanlarını geniģletebilmek için size bu seçenekleri sunuyoruz. Ġçerisinde hem yeģil alan hem organik tarım alanı hem de bir göl olan projeler için artık farklı farklı arıtma sistemleri almanıza gerek yok. Biz Biopipe ı öyle bir programlıyoruz ki günün bazı saatlerinde bahçeniz sulanır, diğer saatlerinde ise arıtılan su göle verilebilir. Özellikle kanalizasyona bağlanmayacak projelerde bu sayede çok etkili bir arıtma yapılır. *Yan tablodaki TR standartları Çevre Bakanlığından alınmıģtır.

11 Karijılaijtırma Sadece bir adet pompa kullanılmaktadır ve bu sayede elektrik tüketimi minimize edilmiştir. Kapasite Yıllık Elektrik Maliyetleri 20 Yıllık Elektrik Maliyetleri Elektrik Maliyet Farkı Biopipe Aktif Çamur Biopipe Aktif Çamur 500 Kişilik Kişilik Kişilik Kişilik kişilik Kişilik Kişilik kiijilik sistem karijılaijtırması Biopipe Alan Hesapları Aynı Kapasitede Aktif Çamur sistemi Ünite Sayısı 1 Modüler Biopipe Ünitesi 1 Ünite 1000 kişilik Ünite Ölçüleri (en-boy-yükseklik)(m) 11,8x6,3x3 2,4x13x2,8 Alan İhtiyacı (m 2 ) Alan İhtiyaçları Arasındaki Fark 44 - Biyolojik Arıtma Yaklaşık Enerji Tüketim Değerleri Blower Sistemde Yok 11,5 kw x 1 adet Çalışma Saati - 16 saat Günlük Enerji Tüketimi kwh / gün Dalgıç Pompa 2 kw x 2 adet 2,2 kw x 1 adet Çalışma Saati 2,5 saat 16 saat Günlük Enerji Tüketimi 10 kwh / gün 35,2 kwh / gün Tahliye Pompası 2,2 kw x 1 adet 2,2 kw x 1 adet Çalışma Saati 20 saat 16 saat Günlük Enerji Tüketimi 44 kwh / gün 35,2 kwh / gün Günlük Toplam Enerji Tüketim Değerleri 54 kwh / gün 254,4 kwh / gün Günlük Fark 200,4 kwh / gün - Sistemlerin Enerji Maliyet Farkları Elektrik Birim Maliyeti TEDAŞ 2013 tarifesine göre 0,28 TL / kwh TCMB'ye göre 2,98 TL=1 0,094 / kwh Günlük Enerji Tüketim Maliyet Farkı 18,83 - Aylık Enerji Tüketim Maliyet Farkı 565,13 - Yıllık Enerji Tüketim Maliyet Farkı 6.781,54-20 Yıllık Enerji Tüketim Maliyet Farkı ,72 - Biopipe Aynı Kapasitede Aktif Çamur sistemi

12 SSS Biopipe Global Zurich / SWITZERLAND SIKÇA SORULAN SORULAR BIOPIPE NEDĠR? NEREDE KULLANIRIM? Biopipe evsel atık su arıtma cihazıdır. Bir adet depo ve Biopipe boru modüllerinden oluģur. Evsel atık suyu arıtıp bahçe sulama suyuna çevirir. Biopipe, müstakil evlerden büyük sitelere veya otellere kadar kısacası evsel atık suyun oluģtuğu her yere uygulanabilen modüler bir sistemdir. Evinizin atık su giderine bağlanır. BIOPIPE MODÜLLERĠ NE DEMEK? Biopipe'ı tasarlarken tesisatçıların daha rahat kurulumu yapabilmesi için modüler Ģekilde tasarladık. KiĢi sayısına göre ihtiyaç olan Biopipe modülleri tıpkı Lego gibi üst üste, yan yana veya uç uca uzman ekibimizce birleģtirilir. Bu sayede en ufak evlerden büyük yerleģim alanlarına kadar, Biopipe modülleri ile arıtım yapılır. BIOPIPE SADECE FOSEPTĠK ÇUKURU OLAN EVLERE MĠ TAKILIR? Biopipe sadece foseptik çukuru olan evlere değil aynı zamanda kanalizasyona bağlı evlere de takılabilir. Bu sayede atık suyunuzu arıtıp bahçenizde kullanarak su tasarrufu yapabilirsiniz. BIOPIPE SADECE YENĠ YAPILAN EVLERE MĠ TAKILIR? Biopipe yeni evlere takıldığı kadar mevcut oturduğunuz eve de takılabilir. Yeni yapılacak evlerde inģaat aģamasında bizimle irtibata geçmenizi öneririz. Böylece kurulumu daha kolay ve zahmetsiz yapabiliriz. EVĠMĠZDEN ÇIKAN KATI ATIKLARA NE OLUR? Evinizden çıkan organik bütün katı atıklar Biopipe ın bıçaklı pompası sayesinde parçalanır. Bu organik katı atıklar biopipe içerisindeki faydalı bakteriler tarafından ayrıģtırılarak suyun arıtılması sağlanır. Ġnorganik olan katı atıkları (bez, plastik, naylon, poģet, vb.) atık su giderine atmamanızı öneririz. Ancak atılması durumunda depoda bulunan sepet filtre bu maddeleri tutar.

13 SSS Biopipe Global Zurich / SWITZERLAND NEDEN BIOPIPE DĠĞER SĠSTEMLERDEN FARKLI? Biopipe Türkiye'de müstakil evlere takılabilen ilk ve tek atık su arıtma sistemidir. Kullanım kolaylığı, bakım kolaylığı, kurulum kolaylığı ile de diğer büyük sistemlerden daha cazip bir hale gelmektedir. Büyük uygulamalar için bütün muadillerinden çok daha az elektrik tüketmektedir. EVĠMĠZĠN BAHÇESĠ YOK AMA ATIK SUYUN ARITILMASINI ĠSTĠYORUZ, BIOPIPE KULLANABĠLĠR MĠYĠZ? Biopipe ile arıtılan su doğaya verilecek kadar temiz sudur. Evinizde bahçe sulayacak alan olmaması Biopipe ın takılması için bir engel değildir. Arıtılan su toprak altına verilerek uzaklaģtırılır. Böylece gün geçtikçe azalan yer altı su kaynaklarımızı beslemiģ olursunuz. BIOPIPE ĠLE ARITILAN SUYU NERELERDE KULLANABĠLĠRĠM Biopipe atık suyu olan bahçe sulama suyu standartlarında (TSE) arıtır. Bu su ile meyve, sebze bahçenizi veya çimlerinizi sulayabilirsiniz. Arıtılan su en son UV filtreden geçirildiği için suyun el ile temasında bir sakınca yoktur. EVĠME BIOPIPE TAKTIRMAK ĠSTĠYORUM. KURULUMU KĠM YAPACAK? Evinizde yaģayan kiģi sayısına göre uygun Biopipe temin edilmesi çok önemlidir. Ġnternet sitemizdeki form ile bize ulaģarak detaylı bir fiyat teklifi alırsınız. Daha sonra almaya karar verirseniz ekibimiz gelerek kurlumu gerçekleģtirir. EVĠMĠZĠ BAZEN AYLARCA KULLANMIYORUZ. BIOPIPE GENE DE ÇALIġIR MI? Biopipe patentli tasarımı sayesinde faydalı bakterileri aylarca yaģatabilecek düzeydedir. Bakterileri azalması durumunda sizlere vereceğimiz bakteri solüsyonunu evinizin tuvaletine dökerek, biopipe içerisindeki bakterilerini tekrar canlandırırsınız. Bu sayede evinizden ne kadar uzak kalırsanız kalın Biopipe çalıģmaya devam eder.

14 SSS BIOPIPE NASIL ÇALIġIR? Kullanım Biopipe alanından Global gelen atık su ilk olarak bir depoda toplanır, buradan ise Zurich / SWITZERLAND biopipe borularına gönderilir. Biopipe modülleri suyun arıtıldığı yerdir. Katı parçalar burada parçalanır. Suyun içerisindeki organik madde burada yok edilir. Bütün bu iģlemler Biopipe içerisindeki faydalı bakteriler tarafından yapılır. BIOPIPE BAKIM GEREKTĠRĠR MĠ? Biopipe sisteminin bakımı uzman kiģiler tarafından yılda 1 defa yapılır. Ürünlerimiz malzeme ve iģçilik hatalarına karģı 2 yıl garantilidir. Büyük sistemler için yıllık servis anlaģması ile ömür boyu garanti veriyoruz. BIOPIPE ĠLE ARITILAN SUYU TARIM ARAZĠSĠNDE KULLANABĠLĠR MĠYĠZ? Biopipe ile arıtılan suyu tarım arazilerinde, meyve ve sebze bahçelerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. DENĠZE SIFIR EVĠMĠZ VAR. ARITILAN SUYU DENĠZE VEREBĠLĠR MĠYĠZ? Biopipe ile arıtılan suyu denize vermenizde hiç bir sakınca yoktur. Bazı bölgelerde izin alınması gerekebilir. BIOPIPE ĠLE ARITILAN SU ĠÇĠLĠR MĠ? Biopipe'dan çıkan su sulama suyudur. Ġçilmemesi gerekir. BIOPIPE ETRAFA KÖTÜ KOKU YAYAR MI? Biopipe bir aktif çamur sistemi değildir. Sahip olduğu farklı teknolojisiyle etrafa kötü koku yaymamaktadır. BIOPIPE OTEL VEYA BÜYÜK SĠTELERE DE KURULABĠLĠR MĠ? Biopipe evsel atık suyun oluģtuğu her yerde kullanılabilir.

15 Çevreye ve Biopipe a olan ilginizden dolayı teijekkürlerimizi sunarız.. Biopipe Global AG Zurich / SWITZERLAND Biopipe TR Çevre Teknolojileri A.IJ. İstanbul / TURKEY

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE KORUMA KATI ATIK TOPLAMA

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE KORUMA KATI ATIK TOPLAMA T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE KORUMA KATI ATIK TOPLAMA ANKARA - 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliģtirilen modüller; Talim ve Terbiye Kurulu BaĢkanlığının 02.06.2006 tarih ve 269 sayılı Kararı

Detaylı

20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527

20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 TEBLİĞ Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESĠSLERĠ TEKNĠK USULLER TEBLĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

Gri su artık gri değil

Gri su artık gri değil Gri su artık gri değil Beden temizliğinde (duş, küvet, lavobada) kullanılan az kirlenmiş atık su yaklaşık on yıldan beri gri su arıtma tesisleri ile arıtılmaktadır. Bu konuda piyasa daha başlangıç döneminde

Detaylı

TEBLİĞ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak

TEBLİĞ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 Çevre ve Orman Bakanlığından: TEBLİĞ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

TEBLİĞ. Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ İKİNCİ BÖLÜM

TEBLİĞ. Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ İKİNCİ BÖLÜM 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 Çevre ve Orman Bakanlığından: TEBLİĞ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ 1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ Yeraltı suları, akarsu, göl ve denizlerde oluşan çevre kirliliğinin en önemli kaynağı atık sulardır. Atık sular, su kaynaklarını kirletmesinin yanı sıra, besin zincirine

Detaylı

ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ

ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ ALTERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ ENERJİ ÇÖZÜMLERİNDE GOLD ENERGY GOLD ENERGY, üretmiş olduğu alternatif enerji çözümleriyle, kullanıcılara daima maksimum konfor ve yüksek verimli seçenekler sunan, bunları

Detaylı

GRİ SU ARITMA VE YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMLERİ

GRİ SU ARITMA VE YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMLERİ GRİ SU ARITMA VE YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMLERİ Günümüz dünyasında temiz su kaynaklarındaki azalma kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Üç tarafı denizler ile çevrili olan ülkemiz su kaynaklarının idareli

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name.

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name. Ürün Kataloğu Sistem Çözümleri Innovation has a name. ÜRÜN KATALOĞU İÇİNDEKİLER İçindekiler 2 A.O. SMITH SU TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA 4 EVSEL ÇÖZÜMLER 6 Lal WP / Lal NP Ters Osmoz Su Arıtma Sistemleri 8 Lal-267WP

Detaylı

AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ

AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ AMBARLI İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Dün suyu akmayan İstanbul, bugün musluklarından kesintisiz, sağlıklı, kaliteli su akan İstanbul Dün denizlerine girilemeyen İstanbul,

Detaylı

Wilo referans projeleri

Wilo referans projeleri Wilo referans projeleri Wilo Dünyanın her yerinde size hizmet vermeye hazırız. 1872 den bu yana Wilo olarak sektörümüzde dünya çapında yeni standartlar ve akılcı çözümler üretmeyi vizyon edindik. Şirketimizin

Detaylı

Enerji verimliliği ve çevreci teknoloji. Yeni standartlar. Biyolojik arıtma

Enerji verimliliği ve çevreci teknoloji. Yeni standartlar. Biyolojik arıtma Gelecek& Trendler Yenilikçilik ve gelecek araşt rmalar dergisi l Mayıs 2011 www.siemens.com.tr Yeni standartlar Üretilen enerjinin yüzde 70 inin kullanıldığı sanayide verim, yüksek verimli motorlarla artacak.

Detaylı

TEBLİĞ. Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak.

TEBLİĞ. Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak. 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 Çevre ve Orman Bakanlığından: TEBLİĞ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

1.Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.

1.Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir. MİS Makina,İnşaat,Sanayi Ltd. Şti. Adres:Bilkent 1. E5/9, Ankara, Türkiye Merkez: Tel: 0312-395 13 55 Fax: 0312-394 38 49 İstanbul: Tel: 0216-357 47 50 Fax: 0216-357 58 71 Bodrum İrtibat: Tel:0535-746

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın ISSN 2147-2998 Üç ayda bir yayınlanır. Ocak - Haziran 2014 Yıl: 2 Sayı: 6-7 ALTYAP VE Resmi yayınıdır. İstanbul Fuar Merkezi (İFM) www.sukayipkacakforumu.org Su Kayıpları için Yönetmelik Yayımlandı Su

Detaylı

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Fanlar Isı Geri Kazanım Üniteleri Soğutma Grupları ve Klimalar Hava Dağıtım Ürünleri Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Systemair den akıllı havalandırma çözümleri

Detaylı

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar TERMO TEKNİK MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar Evomax www.termoteknik.com İÇİNDEKİLER Termoteknik ve Ideal Sterad Group un Tanıtımı 4 Yoğuşma Teknolojisi 5 Evomax Kazanın Özellikleri

Detaylı

1 Giriş. GOSB Atıksu Arıtma Tesisi Proses Özeti

1 Giriş. GOSB Atıksu Arıtma Tesisi Proses Özeti GOSB Atıksu Arıtma Tesisi Proses Özeti 1 Giriş Söz konusu rapor Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) tarafından GOSB de yaptırılacak olan atıksu arıtma tesisinin ünitelerini ve çalıģma prensiplerini açıklamaktadır.

Detaylı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Hakkımızda IPS PETROL ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile birçok yerli ve yabancı firma için danışmanlık ve temsilcilik

Detaylı

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK KÜLTÜREL BAKIM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

DOĞAL OLARAK KİRALIK. www.rentawater.net

DOĞAL OLARAK KİRALIK. www.rentawater.net RENT A WATER; Vazgeçilmez bir doğal kaynak olan suyun, sağlıklı ve hijyenik bir biçimde arı lması ve tüke lmesi konusunda faaliyet gösteren firmadır. Farklı su arıtma sistemleriyle tamamen doğal kaynak

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125 T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK - ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SĠSTEMLERĠNĠN BAĞLANTILARI 523EO0125 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan

Detaylı

1. GĠRĠġ 2. CONSOLID SĠSTEMĠ NĠN TANIMI VE ÖZELLĠKLERĠ 2.1 TANIMI

1. GĠRĠġ 2. CONSOLID SĠSTEMĠ NĠN TANIMI VE ÖZELLĠKLERĠ 2.1 TANIMI 1. GĠRĠġ Mühendisler ve müteahhitler için özel ve kamu sektöründe zemin iyileģtirme ve temel inģaatı performansını iyileģtirmek daha ucuza daha dayanıklı sağlam projeler yapmak ve hatta sıkılaģan çevre

Detaylı

ÇED RAPORUNUN TEKNİK OLMAYAN ÖZETİ (NON-TECHNICAL SUMMARY OF THE EIA REPORT)

ÇED RAPORUNUN TEKNİK OLMAYAN ÖZETİ (NON-TECHNICAL SUMMARY OF THE EIA REPORT) ÇED RAPORUNUN TEKNİK OLMAYAN ÖZETİ (NON-TECHNICAL SUMMARY OF THE EIA REPORT) 1. GİRİŞ Kentlerin sosyal ve ekonomik kalkınmasında belirleyiciliği bulunan kanalizasyon alt yapısı, sürdürülebilir kalkınmanın

Detaylı

TÜRKİYE DE VE İSRAİL DE YAPAY SULAK ALANLAR İLE ATIKSU ARITIMI VE ATIKSUYUN SULAMA AMAÇLI OLARAK TEKRAR KULLANIMI

TÜRKİYE DE VE İSRAİL DE YAPAY SULAK ALANLAR İLE ATIKSU ARITIMI VE ATIKSUYUN SULAMA AMAÇLI OLARAK TEKRAR KULLANIMI ORSAM ORSAM Rapor No: 78 Rapor No: 8, Eylül 2011 TÜRKİYE DE VE İSRAİL DE YAPAY SULAK ALANLAR İLE ATIKSU ARITIMI VE ATIKSUYUN SULAMA AMAÇLI OLARAK TEKRAR KULLANIMI CONSTRUCTED WETLANDS AND RE-USE OF WASTE

Detaylı

ĠTFAĠYECĠLĠK VE YANGIN GÜVENLĠĞĠ

ĠTFAĠYECĠLĠK VE YANGIN GÜVENLĠĞĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ĠTFAĠYECĠLĠK VE YANGIN GÜVENLĠĞĠ TEMEL ELEKTRĠK 1 525MT0274 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERİ ÜRÜNLERİNİN KESİMİNDE VERİMLİLİK ARAŞTIRMASI VE YÜKSEK BAŞARIMLI HESAPLAMA KULLANIMI Kenan YAVUZ Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ARITMA ÇAMURLARI 850CK0101 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı