Kullanım Kılavuzu / User s Guide Garanti Belgesi / Guarentee Certificate

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kullanım Kılavuzu / User s Guide Garanti Belgesi / Guarentee Certificate"

Transkript

1 Pratik-CP series Kullanım Kılavuzu / User s Guide Garanti Belgesi / Guarentee Certificate

2 PRATİKKART, PRATİK-CP SERİSİ Pratikkart, Pratik-CP serisi (şifre + kartlı geçiş sistemi) KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) ve şifreli geçiş mantığında çalışan bir geçiş kontrol sistemidir. Cihaz, herhangi bir sistemden bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu yönüyle, herhangi bir bilgisayara ihtiyaç olmaksızın kapı, turnike veya bariyer sistemlerinde kullanılabilir. RF-ID (Radyo frekanslı tanımlama) teknolojisini kullanan cihaz, her bir kullanıcıya verilecek kullanıcı kartıyla ve veya şifreyle çalışmaktadır. Sisteme tanıtılan bir kullanıcı kartının cihaza yaklaştırılmasıyla ve veya şifrenin tuşlanmasıyla cihaz kapı veya turnikeye tetik vererek geçişi sağlar. TEKNİK ÖZELLİKLER Çalışma Şekli: ŞİFRE + KART Çalışma Voltajı: V-V AC veya DC Kayıt hafızası: kullanıcı Görsel mesajlar: Cihaz durumunu gösteren ve kullanıcıyı yönlendiren kırmızı ve mavi led ler. Sesli mesajlar: Farklı beep sesleri ile kullanıcıyı yönlendiren sesli mesajlar Röle çıkışı: Çekme süresi ayarlanabilen, normalde açık kuru kontakt röle çıkışı Cihazın programlanması: Yönetici Kart veya Ana Şifre ile programlanıp-silinebilmesi Kolay kurulum ve programlama

3 BAĞLANTI ŞEMASI Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil PratikKart, Pratik-CP serisi kapı bağlantı şeması Şekil de gösterilmiştir.cihazdan çıkan beyaz ve kahverengi kablolar elektrik besleme noktalarıdır. V-V AC (Alternatif Akım) veya V-V DC (Doğru Akım) gerilime bağlanabilir. Cihazın V-V DC gerilime bağlanması durumunda, + ve - uçları istenildiği gibi seçilebilir, yönünün ters veya düz olması fark etmez. Sarı ve yeşil kablolar cihazın röle kontakt uçlarıdır. Elektrik kapı kilidi bağlanırken kahverengi ve yeşil uçlar şekildeki gibi birbirine kısa devre edilecektir. Böylelikle elektrikli kapı kilidini açtırarak V gerilim, cihaz rölesi üzerinden anahtarlanmış olur. Not : Alternatif olarak buton çıkışı ve NC çıkışı vardır. Not: Cihaz bağlantısı öncesi, sisteminizin V - V aralığında bir gerilime sahip olduğunu kontrol ediniz. Beyaz V-V AC veya DC Kahverengi V-V AC veya DC Adaptör veya Trafo V AC UYARI! Kart okuyucu beslemesini direk trafo üzerinden alınız. ( Kapı otomatik kilidi üzerinden almayınız. ) Elektrikli Kapı Kilidi Şekil. PratikKart, Pratik-CP serisi kapı bağlantı şeması

4 MONTAJ ŞEKLİ Montaj iki şekilde yapılır;.) Yapıştırma (Cam yüzeyler için ideal) Cihaz paketi içerisinden çıkan çift taraflı bant, cihaz üzerine yapıştırılır. Cihaz, temizlenmiş ve kuru olan cam yüzeye dikkatlice yapıştırılır. Not: Çift taraflı bant uygulaması pratik bir uygulamadır ve cam yüzeyler dışında da kullanılabilir..) Vidalama Cihazın alt kısmında bulunan iki vida sayesinde cihazın içi açılır. Arka kapağın iç kısmında bulunan adet vida delik yuvalarından duvara vidalanır. Ön kapak arka kapakla birleştirilerek dikkatlice kapatılır. DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Cihazı yağlamayınız. Cihazın üzerine su tutmayınız. Cihazın montajını ehil kimselere yaptırınız.

5 ŞİFRE TANIMLAMA Kapı nasıl açılır Kullanıcı şifresi değiştirilebilir.aşama Yeni şifre nasıl tanımlanır.aşama Kırmızı led yanıp sönmeye başlar. Ana şifre değiştirilebilir ID (sıra no) Mavi led bir kere yanıp söner. Kullanıcı şifresi değiştirilebilir Not : Her yeni ID (sıra no) numarasına yeni bir şifre tanımlanabilir. Not : Şifre tanımlama işlemini aşağıdaki şema üzerinde de görebilirsiniz. Şifre tanımlama moduna girmek için; Aşağıdaki numaralandırılmış komutları tuşlayarak takip ediniz. ( - ).Aşama Şifre tanıtmak için; aşağıdaki numaralandırılmış komutları tuşlayarak takip ediniz. ( - ) Çoklu programlamada ID tuşlanır..aşama.) Kırmızı led yanıp-sönmeye başlar..) ID (sıra no) tuşlanır..).).).) Ana şifre.) Her bir kullanıcıya numaralandırma yapılır..) İstediğiniz kullanıcı şifresini tuşlayınız.????.) Mavi led bir kere yanıp söner. Cihaza tanıtılacak şifre birden fazla ise;. aşama yeni ID numaraları ve yeni şifrelerle tekrarlanır.

6 ŞİFRE SİLME.Aşama Şifre nasıl silinir.aşama Kırmızı led yanıp sönmeye başlar. Ana şifre değiştirilebilir Mavi led bir kere yanıp söner. ID (sıra no) Not: Şifre silme işlemini aşağıdaki şema üzerinde de görebilirsiniz. Şifre silme moduna girmek için; Aşağıdaki numaralandırılmış komutları tuşlayarak takip ediniz. ( - ) Şifre silmek için; Aşağıdaki numaralandırılmış komutları tuşlayarak takip ediniz. ( - ) Çoklu silmede.aşama.).aşama.) Kırmızı led yanıp-sönmeye başlar..).).)ana şifre.).) ID (sıra no) tuşlanır. ID tuşlanır. Silinmesi istenen ID kodu tuşlanır..) Mavi led bir kere yanıp söner.

7 KART TANIMLAMA Yönetici Kart cihaza yaklaştırılır. Kırmızı led yanıp-söner. Kullanıcı Kartları cihaza art arda yaklaştırılır. Yönetici Kart cihaza tekrar yaklaştırılır. Mavi led yanıp-söner. Kullanıcı Kartları programlandı. Mavi led yanıp-söner.

8 KART SİLME Yönetici Kart cihaza yaklaştırılıp beklenir, mavi led kere yanar. Kırmızı led yanıp sönmeye devam eder. Silinmesi istenen Kullanıcı Kartı cihaza yaklaştırılır. Yönetici Kart cihaza tekrar yaklaştırılır. Kırmızı led yanar. Kullanıcı Kartı hafızadan silindi. Mavi led yanıp söner. Yönetici Kart cihaza yaklaştırılıp beklenir mavi led kere yanar. saniyelik kesikli beep sesi duyulur. Kullanıcı Kart hafızası tamamen silindi. Kart Hafızasının tamamen silinmesi

9 YÖNETİCİ KARTLA ŞİFRE + KART TANIMLAMA.Aşama Yönetici kart cihaza defa yaklaştırılır. Kırmızı led yanıp söner. Yeni şifre nasıl tanımlanır.aşama ID (sıra no) Kapı nasıl açılır ve tanıtılacak kullanıcı kartı gösterilir Mavi led bir kere yanıp söner. Kullanıcı şifresi değiştirilebilir ve tanıtılmış kullanıcı kartı gösterilir. Kullanıcı şifresi değiştirilebilir Not : Her yeni ID (sıra no) numarasına yeni bir şifre tanımlanabilir. Not : Şifre ve kart tanımlama işlemini aşağıdaki şema üzerinde de görebilirsiniz. Şifre tanımlama moduna girmek için; Şifre tanıtmak için; Aşağıdaki numaralandırılmış komutları tuşlayarak takip ediniz. ( - ) Çoklu programlamada ID tuşlanır..aşama Yönetici Kart cihaza defa yaklaştırılır..) ID (sıra no) tuşlanır..aşama Kırmızı led yanıp-söner..).) Kullanıcı şifresi girilir, ardından kart okutulur. Mavi led bir kere yanıp söner. Her bir kullanıcıya numaralandırma yapılır. Cihaza tanıtılacak şifre birden fazla ise;. aşama yeni ID numaraları ve yeni şifrelerle tekrarlanır.

10 YÖNETİCİ KARTLA ŞİFRE + KART SİLME.Aşama Yönetici kart cihaza yaklaştırılıp beklenir, mavi led kere yanar. Kırmızı led yanıp sönmeye başlar. Şifre nasıl silinir.aşama Mavi led bir kere yanıp söner. ID (sıra no) Not: Şifre silme işlemini aşağıdaki şema üzerinde de görebilirsiniz. Şifre silme moduna girmek için; Şifre silmek için; aşağıdaki numaralandırılmış komutları tuşlayarak takip ediniz. ( - ) Çoklu silmede Yönetici Kart cihaza yaklaştırılıp beklenir, mavi led kere yanar. ID tuşlanır. kırmızı led yanıp söner..).) ID (sıra no) tuşlanır..) Mavi led bir kere yanıp söner. Silinmesi istenen ID kodu tuşlanır.

11 ID (seri no) Kullanıcı Adı / Soyadı ID (seri no) Kullanıcı Adı / Soyadı

12 ID (seri no) Kullanıcı Adı / Soyadı ID (seri no) Kullanıcı Adı / Soyadı

13 ID (seri no) Kullanıcı Adı / Soyadı ID (seri no) Kullanıcı Adı / Soyadı

14

15

16 GARANTİ BELGESİ et et Bak.