VİRÜSLERE VE BAKTERİLERE KARŞI KOYAN İLK CERRAHİ ELDİVEN.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VİRÜSLERE VE BAKTERİLERE KARŞI KOYAN İLK CERRAHİ ELDİVEN. www.bariyerlieldiven.com"

Transkript

1 VİRÜSLERE VE BAKTERİLERE KARŞI KOYAN İLK CERRAHİ ELDİVEN

2 Yeni Bir Antiviral Koruma Yüzeyi Maruz kalınan Hepatit-C ve HIV virüsünü ve 8 yaygın enfeksiyöz bakterisini %99< oranında öldürmektedir!

3 GAMMEX AMT POWDER-FREE Sağlık çalışanlarının cerrahi prosedürler sırasında patojenlere maruziyeti azaltmak amaçlı bariyerli, steril, antibakteriyel ve antiviral bir cerrahi eldivendir. Geniş kapsamlı Ansell araştırma ve geliştirmeleriyle hayata geçirilmiş bulunan bu eldivenler, süregelen antiviral ve antibakteriyel etki sağlamak için klorheksidin glukonat (CHG) içeren bir iç astara sahiptir. GAMMEX AMT TASARIMI DIŞ YÜZEY Bir eldiven hasarlanması durumunda antimikrobiyal etki sağlamaya yönelik olarak CHG içeren benzersiz astar Önlük üzerine daha iyi tutunması için konikleştirilmiş düz manşet Double donning (çift eldiven takma) sırasında karpal tünel basıncını azaltır Uzun süren ameliyatlarda konforu arttırmak ve yorgunluğu azaltmak üzere tasarlanmış olan optimal başparmak konumlandırma açısı ve daha büyük başparmak balonu Hassasiyeti ve mahareti daha da arttırmak için tasarlanan, biçim verilmiş parmak pedleri olan daha ince, daha yumuşak lateks formülasyonu

4 Ansell e ait AMT Antimikrobiyal Teknolojisi İlave Koruma Sağlar v Ansell in özel antimikrobiyal astarı, antiviral ve antibakteriyal etki için klorheksidin glukonat (CHG ) içermektedir. Bir eldiven hasarlanması durumunda antimikrobiyal etki sağlamaya yönelik olarak CHG içeren benzersiz astar Güç, yumuşaklık, konfor, kavrayış ve maharet sağlayan lateks eldiven Eller hem nemli hem de kuru iken kolayca takma ve değiştirme sağlamak için hidrofilik ve hidrofobik elemanlar içeren polimer astar Gram başına 50 mikrogram veya daha az toplam suda ekstrakte olabilen protein PV100 hızlandırıcıların tam tüketimi yoluyla kontakt dermatit riskini azaltan üretim süreci

5 GAMMEX Powder-Free With AMT Eldiven Teknik Verileri İleri düzey kalite güvencesi için genişletilmiş ürün testleri, Deliklere karşı elektronik test cihazıyla %100 test edilmiştir, Ambalajlamadan önce G1; AQL 1.0 uyarınca iğne deliklerine karşı istatistiksel olarak test edilmiştir, EN 455, ISO ve AS/NZ S 4179 fiziksel özellik şartlarını karşılamaktadır, Gama ışınlaması ile sterilize edilmiştir, (minimum: 25 kgy) İmalat tesisleri ISO sertifikasına ve Avrupa Konseyi Direktifi 93/42 EE C Tam Kalite Güvencesi sertifikasyonuna sahiptir.

6 Görsel İllüstrasyon: Herhangi Bir Cerrahi Kullanılmadan (el yıkama olmadan) Petri Kaplarındaki Parmak İzleri Eldivenin çıkarılmasından sonra agar plağı üzerinde parmak izi Gammex Powder-Free, 10 dakika takma Eldivenin çıkarılmasından sonra agar plağı üzerinde parmak izi Gammex Powder-Free with AMTTM, 10 dakika takma AMT kaplamayı oluşturmak için %4 lük bir CHG solüsyonu kullanılmaktadır. Seviyelerin doğru ve tutarlı olmasını ve aynı zamanda spesifikasyonları da karşılamasını güvence altına almak için Gammex Powder-Free with AMT eldivenlerin her üretim partisinde CHG miktar belirlemesi gerçekleştirilmektedir.

7 Hasar Gören Eldivende Hastadan Direkt Bakteri Transmisyonu Yapılan klinik araştırmalar, cerrahi operasyonlar sırasında eldiven hasarlanmalarının %83 oranında cerrahlar tarafından fark edilmediğini göstermektedir. GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT eldivenin içeriğindeki antimikrobiyal katman ile bakteri geçişi önlenir ve en az 2 saat koruma özelliği devam eder. **GPF Antimikrobiyal Steril Eldiven, boy 7.5, Kod: ST022/05-P16-16 ile ilgili olarak gecikmiş dermal temas sansitizasyonunu değerlendirmek için bir kobay maksimizasyon testi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma Uluslararası Standardizasyon Örgütünün 10993: Tıbbi Gereçlerin Biyolojik Değerlendirmesi, Bölüm 10: İritasyon ve Geciktirilmiş Tip Aşırı Hassasiyet Deneyinin gerekleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

8 Bakteri Ve Virüslere Karşı Etkin Koruma In vitro laboratuvar testlerinde, GAMMEX Powder-Free with AMT: Bir Hepatit-C virüs surrogatının %99 dan fazlasını maruziyetten hemen 1-2 dakika içerisinde öldürmektedir. HIV -1 suşu Mn 2 nin %99 unu maruziyetten hemen 1-2 dakika içerisinde öldürmektedir. Sağlık hizmetleri tesisleriyle ilişkili enfeksiyonlara neden olan ve grampozitif, gram-negatif ve ilaca dirençli bakterileri içeren 8 yaygın enfeksiyöz bakterisinin >%99,7 ilâ >%99,9 luk bölümünü maruziyetin ardından 1-2 dakika içerisinde öldürür. Kan, normal salin ve yapay ter varlığında staphylococcus aureus un >%99,9 lık kısmını öldürmektedir.

9 CHG Nedir Ve Nasıl Etki Eder? CHG klorheksidin (di)glukonatın kısaltmasıdır. Kimyasal olarak, klorheksidinin glukonik asitle (meyvelerde, balda, şarapta vs. doğal olarak oluşan doğal bir asit) reaksiyona girmesinin ürünü olan bir klorheksidin tuzudur. Geniş bir yelpazedeki bakteri ve virüslere karşı yapılan testlere ek olarak diğer testler de bu teknolojinin gerçek kullanım koşulları altında etkili olduğunu göstermiştir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır: Eldivenlerin 2 saat takılı kalmasından sonra bile > 4 log azalmanın hâlâ sağlandığının gösterilmesi. > 4 log azalmanın normal tuzlu su çözeltisi, kan ve yapay ter varlığında ölçüldüğünün gösterilmesi. > 4 log azalmanın 2 yaşındaki eldivenlerle bile hâlâ sağlandığının gösterilmesi (gerçek zamanlı yaşlandırma). > 4 log azalmanın çok küçük inokülüm hacimleriyle elde edildiğinin gösterilmesi (iğne deliği simülasyon çalışması). Öldürme oranının eldiven ebatlarından (5.5 ila 9.0) ve eldivenin enfekte olan alanından bağımsız olarak ve tutarlı biçimde sağlandığının gösterilmesi

10 CHG nin Etki Alanı a) CHG nin Etki Mekanizması Bakterisidal etki mekanizması membran bozulmasıdır. CHG nin Virüs ve Bakterilere Karşı Hızı Literatürde CHG nin virüs ve bakterilerce alınmasının 20 saniye içinde gerçekleştiği bildirilmiştir. Virüsidal aktivitenin mekanizması bakteriyel aktivite kadar iyi anlaşılmış değildir fakat CHG pek çok zarflı virüse karşı etkilidir (CHG viral zarfın çift katlı lipid tabakasına bağlanır). TCHG nin etki mekanizması doğrudan deri üzerinde bir eldiven muhtevasında bir cerrahi temizlik maddesi içinde veya diğer tıbbi cihazlar üzerinde kullanılmasından bağımsız olarak aynı kalır.

11 CHG İçeren Diğer Ürünlerle Karşılaştırma a) Cerrahi Temizlik Maddeleri CHG bazlı cerrahi temizlik malzemeleri tipik olarak alkol içinde %0,5 ila 4 lük CHG ile bileşik haline getirilir. Solüsyon ellere dökülür ve alkolün (veya diğer bir solventin) uçmasına kadar eller ovuşturulur. Uçucu olmayan CHG ellerin üzerinde kalır. Mevcut uygulamada bir pudrasız eldivene tatbik edilmiş şekilde CHG nin kullanılması nedeniyle kullanıcılarda veya hastalarda, hemen ortaya çıkan veya kronik etkileri olan herhangi bir sistemik toksisiteye neden olması ihtimali yoktur.

12 b) Tekrarlanan Ve Uzun Süreli Kullanım Tek kullanım veya çeşitli biçimlerde tekrarlanan kullanımın ardından CHG ye dermal maruziyeti takiben kayda değer toksisite gösterilmiş değildir. İritasyon deiyonize sudan daha fazla iritant değildir sonucu uzun süreli kullanımda da geçerli olmaya devam etmektedir. Uzun bir süre boyunca Gammex Powder-Free with AMT eldiven kullanıldığında sansitize olma ve CHG alerjisi geliştirme riski düşük ila çok düşük arasında değişmektedir. Dahası, Gammex Powder-Free with AMT eldivenle ilgili olarak proaktif bir pazara sunma arkası takip programı yürütmüştür: Tıbbi dergi makalelerinin CHG ye karşı her türlü advers etkilerle ilgili olarak takip edilmesi Herhangi bir iritasyon veya fark edilen diğer advers etkiler olup olmadığının belirlenmesi için kullanıcılar arasında yıllık bazda bir anket düzenlenmesi Ürünle ilgili şikayetlerin takibi - Double Gloving Gammex Powder-Free with AMT eldivenler double gloving konfigürasyonunda iç eldiven olarak kullanılabilir. Bir Gammex Powder-Free with AMT eldiven iç eldiven olarak kullanılırken, bu etki modu eldivenin tek başına kullanıldığı durumla karşılaştırılabilirdir. Elin teri üst kaplamayı çözer ve CHG nin salınmasını sağlar.

13 GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİ ÜZERİNDEKİ POTANSİYEL İNFEKSİYÖZ PATOJENLERİN İNAKTİVE EDİLMESİNE YARDIMCI OLMAYA YÖNELİK KULLANIMI VE YARARLARI GAMMEX Powder-Free with AMT sağlık çalışanlarının cerrahi prosedürler sırasında patojenlere maruziyeti azaltmak amaçlı steril, antibakteriyel ve antiviral bir cerrahi eldivendir. CERRAHİ PROSEDÜRLER SIRASINDA PERKÜTAN YARALANMALARIN SIKLIĞI Perkütan yaralanmalar cerrahiler sırasında düzenli olarak meydana gelerek cerrahi personelini, hastadan kaynaklanan patojenlerle lokalize ve sistemik enfeksiyon riskiyle karşı karşıya bırakır. Ameliyathanelerde perkütan kan ve vücut sıvılarına maruziyetin genel sıklığı, 100 cerrahi prosedür başına 2,3 ilâ 3,8 maruziyet arasında değişmektedir. *1+ Ancak, mesleki perkütan yaralanmalar riski coğrafi değişkenlik göstermekte ve gelişmekte olan bölgelerde 100 cerrahi prosedür başına 10,5 maruziyete kadar çıkmaktadır. *2+ Ek olarak, sıklık, kullanılan cerrahi operasyon tekniğine bağlıdır ve 100 laparotomik abdominal prosedür başına 4,3 maruziyetten 100 vasküler cerrahi prosedüründe 1,3 maruziyete ve 100 maksillofasiyal cerrahi başına 1,1 maruziyete kadar değişmektedir *3+. Hesaplanan hasta kan kaybındaki artış (100 prosedür başına 1,8 maruziyet), cerrahi alanda çalışan cerrahi personelinin sayısının artması (100 prosedür başına 2,1 maruziyet) ve cerrahi prosedürlerin süresinin uzamasıyla ekspozür sıkılığın arttığı gözlenmiştir. 4-6 saat süren cerrahi prosedürler için bildirilen maruziyet sıklığı 100 prosedür başına 1,4 maruziyetken, 6 saatten uzun süren prosedürler için sıklık, 100 prosedür başına 2,4 maruziyete çıkmaktadır. *4+ CERRAHİ PROSEDÜRLER ESNASINDA MESLEKİ İNJÜRİLERLE İLİŞKİLİ RİSK FAKTÖRLERİ Cerrahi prosedürler sırasında, sağlam cerrahi eldivenler mikroorganizmaların hastadan cerrahi personel mensuplarının eline geçmesini önleyen en önemli ve yegâne fiziksel bariyer olarak görev yapar. Standart eldivenlerle aynı dokunsal hissi sağlayabilen, delinmez bir cerrahi eldiven mesleki cerrahi injüri riskini ortadan kaldırabilirdi, ancak, böyle bir teknoloji şu anda mevcut değildir. Böyle bir eldiven geliştirilene dek, eldiven delinmesi riski mevcuttur ve pek çok durum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. ve senaryolarda oluştuğunun tespit edilmesi zordur. *5, 6+ Eldivenin tam olarak hangi anda delindiği çoğu zaman fark edilmediğinden, delinmelerin doku zedelenmesine ve etkilenen kişide acıya neden olması nedeniyle delinme durumlarını çevreleyen koşullar üzerindeki detaylı bilgiler yanlı olmaktadır. Bu nedenle, eldiven delinmesine neden olduğu en büyük sıklıkla bildirilen durumlardan biri, sütürlenmekte olan dokunun enstrüman değil parmaklar kullanılarak tutulmasıdır. *1,7+ Eldiven delinmesi ve mesleki keskin cisimlerle yaralanma arasındaki ilişki genellikle en güçlü olarak sütür iğnesiyle ilişkili maruziyetlerde görülmektedir, *1+, ve gelişmekte olan bölgelerde özellikle yaygındır. *2, 8+

14 Bu nedenle, künt iğne kullanımı American College of Surgeons (ACS), Occupational Safety and Health Administration (OSHA) ve National Institute for Occupational Health and Safety (NIOSH) tarafından önerilmiş ve tavsiye edilmiştir. Uygulanabilir ve cerrahi açıdan mümkün olduğunda, künt iğne kullanımı injüri riskini keskin iğnelere kıyasla yarı oranda (%50) azaltabilmekte, *9+ fakat eldiven delinmesi ve mesleki keskin cisimlerle injüri riskini tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Sadece künt iğneler kullanılmış olsaydı, her altı operasyonda bir eldiven perforasyonunu önleyebilirlerdi. *9+ Ancak, künt iğneler için gereken kuvvet daha fazladır ve bu nedenle, cerrahlar bu iğneleri, daha zor kullanımlı olarak derecelendirmektedir. Dahası, vasküler cerrahi ve oftalmik cerrahi gibi bazı cerrahi ihtisas dallarında, künt cerrahi iğnelerin kullanılması teknik olarak mümkün değildir. Ameliyat ekibinin üyeleri için daha güvenli bir bariyer sağlamanın ve sağlık hizmetleri çalışanlarında mesleki injüri ve enfeksiyon risklerini daha da azaltmaya yönelik bir diğer taktik sadece bir çift cerrahi eldiven yerine iki hatta üç çift cerrahi eldiven, eldiven astarları veya kumaş dış eldivenler takmaktır. Double gloving (çift eldiven takma) çok sayıda çalışmada araştırılmış ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. *10+ Double gloving durumunda perforasyon oranlarını araştıran çalışmaların meta analizi, bir tek çift eldiven takıldığında eldiven perforasyonlarının, iki çift cerrahi eldiven giyilen durumlara kıyasla, 5 kata kadar (OR 4,10, %95 CI 3,30'a karşılık 5,09) daha sık gerçekleştiğini göstermiştir. Bu nedenle, ikinci bir çift eldiven eklenmesinin, en içteki eldivenlerdeki perforasyonları önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır. *10+ Ancak, eldiven delinme riski yüksek prosedürler bu meta analiz kapsamına alınmamıştır. Double gloving kullanımının ve cerrahinin her ilk ve ikinci saatinde sık sık eldiven değiştirmenin rutin olduğu total kalça ve diz artroplastisi prosedürleri için, dış eldivenlerde %18 ve iç eldivenlerde %8'lik perforasyon oranları bildirilmiştir. *11+ Yazarlar, elin seçilen bölgelerinde eldivenlerin ekstra kuvvetlendirilmesinin double gloving'ten daha güvenli ve daha maliyet-etkin olabileceğini önermişlerdir. Double gloving uygulandığında perforasyon oranları hakkındaki pek çok çalışmada, 100 prosedür başına 3,2'ye kadar perforasyon oranları bildirilmiştir, * ve bunlarda, dual perforasyonların %18'e kadarı aynı lokasyonda gerçekleşmiştir. *18+ Bu nedenlerle, double gloving eldiven perforasyonu riskini ve buna bağlı olarak mesleki injüriler riskini azaltsa da, riski tamamen önleyememektedir. ELDİVEN HASARLANMASI VE MESLEKİ ENFEKSİYON ARASINDAKİ BAĞLANTI Mikroorganizmaların hastadan cerrahlara ve cerrahi ekip üyelerine transmisyonu ve bununla birlikte lokalize veya sistemik enfeksiyonların gelişmesi bildirilenden daha sık gerçekleşebiliyor olsa da bu türden olaylarla ilgili raporlar tıbbi literatüre, yalnızca olağan dışı patojenler içeren veya etkilenen bireyler için çok ciddi sonuçlar doğuran vakalar söz konusu olduğunda girmektedir.

15 Almanya'da bir iğne yaralanması ve eldiven delinmesi üzerine bir plastik cerrahta Mycobacterium ulcerans'ın neden olduğu nekrotizan Buruli ülseri bildirilmiştir. *27+ Cerrahlarda invazif Streptococcus pyogenesenfeksiyonunun *28+ yanı sıra enfekte hastaların cerrahisi sırasında kesici/delici aletlerle yaralanmaların ardından Mycobacterium tuberculosis'in neden olduğu tüberküloz tenosinovit ve primer yumuşak doku enfeksiyonları da bildirilmiştir. *29-32] Yukarıdaki enfeksiyonlar meydana gelebildiği ve etkilenen bireyler için ciddi sonuçlar doğurabildiği halde, bunlar genellikle kısa süre içinde fark edilerek tedavi edilebilmektedir. Hepatit B veya C virüsünde ve İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü enfeksiyonlarında ise durum farklıdır, çünkü bunlar klinik semptomlarını geç gösterirler ve o zamana kadar zaten kronik enfeksiyona ve organ hasarına sebep olduklarından tedavileri güçtür veya tedavi edilemezler. Yukarıdaki kanla taşınan enfeksiyonların fiilen cerraha bulaşması riski, hasta popülasyonunda hastalığın prevalansına, cerrah tarafından gerçekleştirilen prosedürlerin sayısına ve risk döneminin uzunluğuna bağlıdır. *33+ HCV ve HBV'ye kıyasla gelişme riski en düşük olan enfeksiyon HIV enfeksiyonu olsa da potansiyel olarak maruz kalmış bireylerde en yüksek kaygı düzeyine neden olan da yine HIV enfeksiyonudur. HIV enfeksiyonlu kanla kontamine kesici-delici bir aletle yaralanmanın ardından HIV transmisyonu riski %0,3 olarak bildirilmiştir. *34+ İsviçre'de yapılan bir çalışmada düşük HIV prevalansına sahip gelişmiş ülkelerde, ameliyathane personeline kanla taşınan bir enfeksiyonun mesleki nedenlerle bulaşması riskinin düşük olduğu gösterilmiştir. Cerrahi hastalarda HIV'in seroprevalansı %0,4 olarak alındığında, bir cerrahın 30 yıllık bir kariyer boyunca HIV enfeksiyonu kapması olasılığı %0,3 olarak hesaplanmıştır. *35+ İtalya'da yapılan benzer bir çalışmada, cerrahi sırasında kesici-delici bir aletle yaralanma sonucu 30 yıllık kümülatif HIV kapma riski %0,54 olarak hesaplanmıştır. *36+ Ancak bunlar, sadece gelişmiş ülkelerdeki riskler olabilir ve halen dünya çapında en yüksek HIV enfeksiyonu prevalanslarına sahip Sahra Altı Afrika gibi gelişmekte olan bölgelerde risk muhtemelen daha yüksektir. *37+ Sahra altı ülkeleri için, %25'i aşan global topluluk prevalansı bildirilmiştir, hastanede yatan hastaların %90'ı * yaş arası yatan cerrahi hastalarının %30'u enfektedir. *39+ Cerrahi geçirmesi gereken bir popülasyonda 0,10 düzeyinde bir seroprevalans olduğu kabul edilirse, cerrahın 30 yıllık kümülatif HIV kapma riski kendiliğinden %10'a çıkmaktadır. *40+ Gerçekten de 5 yıl boyunca Zambiya'da çalışan doktorlarla aynı süre boyunca HIV prevalansı düşük gelişmiş ülkelerde çalışan doktorlar arasında HIV bulaşma farkı %1,5'e karşılık %0,1 olarak bildirilmiştir. *41+ Tropik Afrika'da serokonversiyon riski gelişmiş ülkelerdekinden 15 kat daha yüksek olabilmektedir. Bu bulgular ışığında, Afrika'daki her 300 cerrahi çalışandan birinin mesleki nedenlerle HIV ile enfekte olacağı hesaplanmıştır ve HIV seroprevalansındaki artışlarla maruziyet riskinin artması beklenebilir. [41]

16 HBV için aşılanmamış cerrahlar için yaşam boyunca birden fazla hepatit B enfeksiyonuna yakalanma riski bildiren benzer hesaplamalar yayınlanmıştır. *42+ HBV enfeksiyonu için bir aşı mevcut olsa da gelişmiş ülkelerdeki cerrahların %23'ünden fazlası yetersiz aşılanmakta veya aşılanmamaktadır. *43+ Aşılanmamış bireylerin, HBV pozitif bir hasta üzerinde cerrahi esnasında kesici-delici aletlerle yaralanmasının ardından %25-30'luk düzeylerle HBV en yüksek transmisyon oranlarına sahip olduğu halde, cerrahlar hem operasyon sırasında perkutan ekspozür riskini hem de maruz kalırlarsa HBV ile enfekte olmaları riskini hafife almışlardır. *44+ HCV için HCV ile enfekte bir hastadan enfekte olmayan bir cerraha HCV transmisyonu riski yıllık %0,001-0,032 olarak hesaplanmıştır ve bu da 35 yıllık bir cerrahi kariyer boyunca %0,04 ilâ 1,1 arasında bir riskle sonuçlanmaktadır. *45+ Genel olarak bakıldığında, HBV, HCV ve HIV için bir cerrahın düşük prevalanslı bölgelerde yaşam boyunca kümülatif HBV, HCV ve HIV enfeksiyonu kapma riski sırasıyla %43, %35 ve %0,5% olarak hesaplanmıştır. *46+ GAMMEX PF AMT SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİNDEKİ POTANSİYEL ENFEKSİYÖZ PATOJENLERİ İNAKTİF HALE GELMESİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİR? GAMMEX Powder-Free AMT, iç yüzeyinin aktif bileşeni olan klorheksidin-diglukonat (CHG) dâhil 14 bileşenin kompleks bir formülasyonuyla kaplanmış inovatif, steril, antimikrobiyal ve antiviral bir cerrahi eldivendir. GAMMEX Powder-Free AMT cerrahi eldivenin antimikrobiyal etkinliği bir dizi in-vitro testlerle araştırılmıştır ve Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Acinetobacter baumannii, Bacteroides fragilis, Escherichia coli, Klebsiella oxytoca, and Proteus mirabilis üzerinde, test edilen bakterileri, %5 organik yük varlığında bile, temas anından itibaren 1 2 dakika içinde kat (4 log 10 redüksiyon) azaltarak yüksek antimikrobiyal etkililik göstermiştir. Antiviral aktivite HIV-1 ve HCV surrogate virüsüne karşı test edilmiş ve %5 organik yük varlığında bile, temas anından itibaren 1 dakika içinde viral enfektiviteyi minimum 100 kat (2 log 10 ) azaltmıştır. GAMMEX Powder-Free with AMT, cerrahın eliyle cerrahi alan arasında mekanik, koruyucu bir bariyer olarak görev yapar. Eldiven delinmesi veya perkütan yaralanma riskini azaltmasa da bu eldiven, delinmiş eldivenin iç kısmı ile sağlık çalışanların cildi arasındaki boşluğa giren potansiyel patojenleri öldürebilir veya inaktive edebilir.

17 LİTERATÜR [1] Wright JG, McGeer AJ, Chyatte D, Ransohoff DF. Exposure rates to patients' blood for surgical personnel. Surgery 1993; 114: [2] Adesunkanmi AK, Badmus TA, Ogunlusi JO. Accidental injuries and cutaneous contaminations during general surgical operations in a Nigerian teaching hospital. East AfrMed J 2003; 80: [3] Carlton JE, Dodson TB, Cleveland JL, Lockwood SA. Percutaneous injuries during oral and maxillofacial surgery procedures. J Oral Maxillofac Surg 1997; 55:553-6 [4] Myers DJ, Epling C, Dement J, Hunt D. Risk of sharp device-related blood and body fluid exposure in operating rooms. Infect Control Hosp Epidemiol 2008; 29: [5] Misteli H, Weber WP, Reck S, et al. Surgical glove perforation and the risk of surgical site infection. Arch Surg 2009; 144: [6] Eklund AM, Ojajarvi J, Laitinen K, Valtonen M, Werkkala KA. Glove punctures and postoperative skin flora of hands in cardiac surgery. Ann Thorac Surg 2002; 74: [7] Tokars JI, Bell DM, Culver DH, Marcus R, Mendelson MH, Sloan EP, et al. Percutaneous injuries during surgical procedures. JAMA 1992; 267: [8] Zhang M, Wang H, Miao J, Du X, Li T, Wu Z. Occupational exposure to blood and body fluids among health care workers in a general hospital, China. Am J Ind Med 2009; 52: [9] Parantainen A, Verbeek JH, Lavoie MC, Pahwa M. Blunt versus sharp suture needles for preventing percutaneous exposure incidents in surgical staff. Cochrane Database Syst Rev 2011; (11):CD [10] Tanner J, Parkinson H. Double gloving to reduce surgical cross-infection. Cochrane Database Syst Rev 2006; (3):CD [11] Demircay E, Unay K, Bilgili MG, Alataca G. Glove perforation in hip and knee arthroplasty. J Orthop Sci 2010; 15: [12] Gani JS, Anseline PF, Bissett RL. Efficacy of double versus single gloving in protecting the operating team. Aust N Z J Surg 1990; 60: [13] Bennett B, Duff P. The effect of double gloving on frequency of glove perforations. Obstet Gynecol 1991; 78: [14] Greco RJ, Garza JR. Use of double gloves to protect the surgeon from blood contact during aesthetic procedures. Aesthetic Plast Surg 1995; 19: [15] Kovavisarach E, Jaravechson S. Comparison of perforation between single and doublegloving in perineorrhaphy after vaginal delivery: a randomized controlled trial. Aust N Z J Obstet Gynaecol 1998; 38: [16] Kovavisarach E, Vanitchanon P. Perforation in single- and double-gloving methods for cesarean section. Int J Gynaecol Obstet 1999; 67: [17] Naver LP, Gottrup F. Incidence of glove perforations in gastrointestinal surgery and the protective effect of double gloves: a prospective, randomised controlled study. Eur J Surg; 166: [18] Thomas S, Agarwal M, Mehta G. Intraoperative glove perforation single versus double gloving in protection against skin contamination. Postgrad Med J 2001; 77: [19] Laine T, Aarnio P. How often does glove perforation occur in surgery? Comparison between single gloves and a double-gloving system. Am J Surg 2001; 181: [20] Kovavisarach E, Seedadee C. Randomised controlled trial of glove perforation in single and double-gloving methods in gynaecologic surgery. Aust N Z J Obstet Gynaecol 2002; 42: 5: [21] Murta EF, Silva CS, Junior OR. Frequency of glove perforation and the protective effect of double gloves in gynecological surgery. Arch Gynecol Obstet 2003; 268:82-4. [22] Thanni LO, Yinusa W. Incidence of glove failure during orthopedic operations and the protective effect of double gloves. J Natl Med Assoc 2003; 95: [23] Punyatanasakchai P, Chittacharoen A, Ayudhya NI. Randomized controlled trial of glove perforation in single- and double-gloving in episiotomy repair after vaginal delivery. J Obstet Gynaecol Res 2004; 30: [24] Lancaster C, Duff P. Single versus double-gloving for obstetric and gynecologic procedures. Am J Obstet Gynecol 2007; 196:e36-7. [25] Na'aya HU, Madziga AG, Eni UE. Prospective randomized assessment of single versus double-gloving for general surgical procedures. Niger J Med 2009; 18:73-4. [26] Guo YP, Wong PM, Li Y, Or PP. Is double-gloving really protective? A comparison between the glove perforation rate amongperioperative nurses with single and double gloves during surgery. Am J Surg 2012; 204:210-5.

18 [27] Exner K, Lemperle G. Buruli ulcer necrotizing infection of the hand of a plastic surgeon. Handchir Mikrochir Plast Chir 1987; 19: [28] Corti G, Bartoloni A, von Hunolstein C, Scopetti F, Buonomini MI, Galligani R, Paradisi F. Invasive Streptococcus pyogenes infection in a surgeon after an occupational exposure. Clin Microbiol Infect 2000; 6: [29] Lipani F, Canta F, Carosella S, Marrone R, Boglione L, Sacchi C, Caramello P. Primary soft tissue and tenosynovial tuberculosis after needlestick injury in a surgeon. Infez Med 2008; 16:33-6. [30] Fnini S, Ouarab M, Rafai M, Cohen D, Largab A, Trafeh M. An uncommon occupational accident: tuberculous tenosynovitis of the extensor tendons of the hand. Chir Main 1999; 18: [31] Delli Carri R, Piscozzi P, Massimelli M, Falcetta R. A rare case of tubercular tenosynovitis in hospital surgeon as a result of an occupational accident caused by puncture with an infected needle. Prevention aspects and legal-medical evaluation. Med Lav 2010; 101:26-9. [32] Tapias L, Tapias-Vargas LF, Tapias-Vargas L. Primary cutaneous inoculation tuberculosis in a healthcare worker as a result of a surgical accident. Int J Dermatol 2008; 47: [33] Rasool F, Lone RA, Rasool I, Shah S, Shah M, Rasool I, Lateef WM, Mir IA, Rasool R, Rasool A, Arif S, Nizami F. Surgeon and human immunodeficiency virus infection. Int J Health Sci (Qassim) 2009; 3: [34] Henderson DK, Saah AJ, Zak BJ, Kaslow RA, Lane HC, Folks T, et al. Risk of nosocomial infection with human T-cell lymphotropic virus type III/lymphadenopathyassociated virus in a large cohort of intensively exposed health care workers. Ann Intern Med 1986; 104: [35] Cassina PC, Keller T, Simmen HP. The real incidence of percutaneous injuries in the operating room--a prospective study. Swiss Surg 1999; 5: [36] Pietrabissa A, Merigliano S, Montorsi M, Poggioli G, Stella M, Borzomati D, et al. Reducing the occupational risk of infections for the surgeon: multicentric national survey on more than 15,000 surgical procedures. World J Surg 1997; 21: [37] Olapade-Olaopa EO, Salami MA, Afolabi AO. HIV/AIDS and the surgeon. Afr J Med Med Sci 2006; 35 Suppl: [38] Mielke J, Kalangu KK. The surgeon and human immunodeficiency virus. World J Surg 2003; 27: [39] Watters DA. Surgery, surgical pathology and HIV infection: lessons learned in Zambia. P N G Med J 1994; 37: [40] McKinney WP, Young MJ. The cumulative probability of occupationally-acquired HIV infection: the risks of repeated exposures during a surgical career. Infect Control Hosp Epidemiol 1990; 11: [41] Consten EC, van Lanschot JJ, Henny PC, Tinnemans JG, van der Meer JT. A prospective study on the risk of exposure to HIV during surgery in Zambia. AIDS 1995; 9: [42] Palmer JD, Rickett JW. The mechanisms and risks of surgical glove perforation. J Hosp Infect 1992; 22: [43] Halpern SD, Asch DA, Shaked A, Stock P, Blumberg EA. Inadequate hepatitis B vaccination and post-exposure evaluation among transplant surgeons: prevalence, correlates, and implications. Ann Surg 2006; 244: [44] Fry DE. Hepatitis: risks for the surgeon. Am Surg 2000 ; 66: [45] Thorburn D, Roy K, Cameron SO, Johnston J, Hutchinson S, McCruden EA, et al. Risk of hepatitis C virus transmission from patients to surgeons: model based on an unlinked anonymous study of hepatitis C virus prevalence in hospital patients in Glasgow. Gut 2003; 52:

19 GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN CERRAHİ ALAN ENFEKSİYONU RİSKİNİN AZALTILMASINA YÖNELİK KULLANIMI VE YARARLARI Gammex Powder-Free with AMT cerrahi eldiven intraoperatif eldiven delinmelerinin meydana gelmesi halinde cerrahi alanın kontaminasyonu riskini azaltmak amaçlı steril, antimikrobiyal bir cerrahi eldivendir. CERRAHİ ALAN ENFEKSİYONLARI YÜKÜ Cerrahi Alan Enfeksiyonları (CAE) sağlık hizmetleriyle ilişkili bütün enfeksiyonların beşte birini oluşturmaktadır ve açık cerrahi geçiren her 20 hastadan en az birinde bir CAE gelişmektedir. [1, 2] CAE'ler post-operatif ilgili ölümlerin üçte birinden fazlasıyla ilişkilidir, fakat nispeten önemsiz yara akıntılarından yaşamsal tehdit oluşturan komplikasyonlara kadar çeşitlilik gösterebilmektedir. *3+ Bu iki noktanın arasında, acı verebilen, hastanede kalma süresini uzatan ve maliyetini yükselten ve hastalara, akrabalarına ve bakım verenlere duygusal stres yaşatan, kozmetik olarak kabul edilemez yara izleri bulunmaktadır. *4+ Bunların sağlık sektörüne getirdiği maliyetler yüksektir ve CAE başına yüklenebilecek ilave ortalama hastane masrafları ABD Dolarıdır. *5, 6+ Pek çok coğrafi bölge için CAE maliyetlerinin ekonomik analizi mevcut değilse de eldeki veriler, CAE'nin global ekonomik maliyetinin milyarlar düzeyinde dolaştığını göstermektedir. *7, 8+ CAE İLE İLİŞKİLİ RİSK FAKTÖRLERI CAE oranları çok sayıda klinik değişkenden etkilenmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir CAE'ye neden olmaları için bakterilerin steril cerrahi alanı kontamine etmesi gerekmektedir. CAE'lere neden olan bakteriler arasında hastanın kendi endojen florası ve operasyonu gerçekleştiren cerrahi ekip üyelerinin mikrobiyal florası dâhil olmak üzere ortamdan gelebilecek bakteriler bulunmaktadır. *9+ Havayla taşınan partiküllerdeki gram-pozitif patojenler, cerrahi ekibin üyeleri, cerrahi prosedürler sırasındaki eldiven delinmeleri veya enstrümanların optimal altı düzeyde sterilizasyonu cerrahi alanın kontaminasyonunun başlıca kaynaklarıdır. Cerrahi alanın mikrobiyal kontaminasyonu ve ardından CAE gelişmesi riski, prostetik cihazlar gibi yabancı cisimler implante edildiğinde bilhassa kaygı uyandırmaktadır. *9+ Cerrahi alanın enfeksiyonu riski yabancı materyallerin varlığında artar ve bir eldiven hasarlanması durumunda cerrahi ekip üyelerinden türeyen cilt florası gibi düşük patojeniteli organizmalar nedeniyle bile ortaya çıkabilir. *10+ ELDİVEN HASARLANMALARININ VE BAKTERİYEL GÖÇÜN OLUŞMASI Cerrahi prosedürler sırasında, sağlam cerrahi eldivenler cilt florasının cerrahın elinden cerrahi alana geçmesini önleyen fiziksel bir bariyer olarak görev yapar. Sağlam cerrahi eldivenler mikroorganizmaların cerrahi ekip üyelerinin elleriyle hasta arasında karşılıklı göçüne karşı en önemli bariyerdir *11, 12+. Yapılan çeşitli çalışmalarda, cerrahi eldivenlerde fark edilmeyen perforasyonların yaygın olduğu ortaya konmuştur. *10, 13+ Eldiven kusurlarının oranı, gerçekleştirilen cerrahinin türüyle bağlantılıdır ve ürolojik cerrahide %7 ilâ kardiyotorasik cerrahide %65 arasında değişmektedir *14-18].

20 ELDİVEN HASARLANMASIYLA CERRAHİ ALAN ENFEKSİYONU ARASINDAKİ BAĞLANTI Eldiven perforasyonunun neden olduğu bütünlük hasarlanması cerrahın elinden cerrahi alana bakteriyel göçe neden olduğundan, cerrahi alanın cerrahi ekibinin ellerinden kaynaklanan bakterilerle kontaminasyonu riskini azalymaya yönelik çeşitli taktikler geliştirilmiştir. En önemli önlem, antimikrobiyal sabun (surgical scrub) veya alkol bazlı bir el dezenfektanı (surgical rub) kullanılarak preoperatif el dezenfeksiyonu yapılmasıdır ve bu, cerrahın ellerindeki mikrobiyal biyo-yükün azaltılmasında standart uygulama olarak kabul edilmektedir. [19] Preoperatif cerrahi el dezenfektasyonu cerrahın ellerinde yerleşik florayı azaltabilir fakat eradike edemez; buna bağlı olarak da bu gibi organizmaların bir eldiven hasarlanması durumunda cerrahi alana geçmesi riskini elimine etmez. Bir cerrahi prosedür sırasında deri florasının yeniden gelişmesi nedeniyle, orijinal cilt florası düzeylerine, el dezenfektanı ürünün formülasyonuna bağlı olarak, 3 ilâ 6 saat içinde yeniden tam olarak ulaşılabilir *20, 21+. Bakteriyel yeniden gelişmeyle koşut zamanlı biçimde, eldiven kusurlarının sıklığı, eldivenlerin takılı olduğu süre uzadıkça artar. [22] GAMMEX PF WITH AMT (ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY) CERRAHİ ELDİVEN, CERRAHİ ALAN KONTAMİNASYONU RİSKİNİN AZALTILMASINA NASIL YARDIMCI OLABİLİR? Gammex Powder-Free AMT cerrahi eldiven, iç yüzeyinin aktif bileşeni olan klorheksidindiglukonat (CHG) dâhil 14 bileşenin kompleks bir formülasyonuyla kaplanmış inovatif, steril ve antimikrobiyal bir cerrahi eldivendir. Bu eldiven, cerrahın eliyle cerrahi alan arasında mekanik, koruyucu bir bariyer olarak görev yapar, fakat ilaveten, Gammex PF with AMT cerrahi eldivenin, intraoperatif bir eldiven bütünlüğü hasarlanması durumunda cerrahi alanın kontaminasyonu riskini azaltabildiği de klinik olarak ortaya konmuştur. Bu, bir cerrahi prosedürün gerçekleştirildiği süre boyunca cilt florasının yeniden gelişmesinin baskılanması yoluyla sağlanmaktadır. Eldiven kaplamasındaki CHG eldivenin iç kısmında oluşan eldiven suyuna yavaşça akıtılarak cerrahi prosedür boyunca elin sürekli dezenfektasyonu sağlanmaktadır. *23+ Bir eldiven hasarlanması durumunda, Gammex PF with AMT cerrahi eldiven CAE riskini azaltma ve hasta güvenliğini son derece artırma potansiyeline sahip olabilir.

21 LİTERATÜR [1] Smyth ET, McIlvenny G, Enstone JE, et al. Four Country Healthcare Associated Infection Prevalence Survey 2006: overview of the results. J Hosp Infect 2008; 69: [2] Prospero E, Cavicchi A, Bacelli S, et al. Surveillance for surgical site infection after hospital discharge: a surgical procedure-specific perspective. Infect Control Hosp Epidemiol 2006; 27: [3] Astagneau P, Rioux C, Golliot F, et al. Morbidity and mortality associated with surgical site infections: results from the INCISO surveillance. J Hosp Infect 2001; 48: [4] Bayat A, McGrouther DA, Ferguson MW. Skin scarring. Br Med J 2003; 326: [5] Plowman R, Graves N, Griffin MA, et al. The rate and cost of hospital-acquired infections occurring in patients admitted to selected specialities of a district general hospital in England and the national burden imposed. J Hosp Infect 2001; 47: [6] McGarry SA, Engemann JJ, Schmader K, et al. Surgical-site infection due to staphylococcus aureus among elderly patients: mortality, duration of hospitalization and cost. Infect Control Hosp Epidemiol 2004; 25: [7] Leaper D, Nazir J, Roberts C, et al. Economic and clinical contributions of an antimicrobial barrier dressing: a strategy for the reduction of surgical site infections. J Med Economics 2010; 13: [8] Fry DE. The economic costs of surgical site infection. Surg Infect 2002; 3 (Suppl 1): S [9] Mangram AJ, Horan TC, Pearson ML, Silver LC, Jarvis WR. Guideline for Prevention of Surgical Site Infection, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Hospital Infection Control Practices Advisory Committee. Am J Infect Control 1999; 27: [10] Misteli H, Weber WP, Reck S, et al. Surgical glove perforation and the risk of surgical site infection. Arch Surg 2009; 144: *11+ Hübner NO, Goerdt AM, Stanislawski N, et al. Bacterial migration through punctured surgical gloves under real surgical conditions. BMC Infect Dis 2010; 10:192. [12] Harnoss J, Partecke LI, Heidecke CD, Huebner NO, Kramer A, Assadian O. Concentration of bacteria passing through puncture holes in surgical gloves. Am J Infect Control 2010; 38: [13] Eklund AM, Ojajarvi J, Laitinen K, Valtonen M, Werkkala KA. Glove punctures and postoperative skin flora of hands in cardiac surgery. Ann Thorac Surg 2002; 74: [14] Laine T, Kaipia A, Santavirta J, Aarnio P. Glove perforations in open and laparoscopic abdominal surgery: the feasibility of double gloving. Scand J Surg 2004; 93:73-6. [15] Brough SJ, Hunt TM, Barrie WW. Surgical glove perforations. Br J Surg 1988; 75:317. [16] Kojima Y, Ohashi M. Unnoticed glove perforation during thoracoscopic and open thoracic surgery. Ann Thorac Surg 2005; 80: [17] Pitten FA, Herdemann G, Kramer A. The integrity of latex gloves in clinical dental practice. Infection 2000; 28: [18] Manjunath AP, Shepherd JH, Barton DP, Bridges JE, Ind TE. Glove perforations during open surgery for gynaecological malignancies. BJOG 2008; 115: [19] Pittet D, Allegranzi B, Boyce J; World Health Organization World Alliance for Patient Safety First Global Patient Safety Challenge Core Group of Experts. The World Health Organization Guidelines on Hand Hygiene in Health Care and their consensus recommendations. Infect Control Hosp Epidemiol 2009; 30: [20] Peterson AF, Rosenberg A, Alatary SD. Comperative evaluation of surgical scrub preparations. Surg Gynecol Obstet 1978; 146:63-5. [21] Rotter ML, Kampf G, Suchomel M, Kundi M. Population kinetics of the skin flora on gloved hands following surgical hand disinfection within 3 propanol-based hand rubs: a prospective, randomize, double-blinded trial. Infect Control Hosp Epidemiol 2007; 28: [22] Partecke LI, Goerdt AM, Langner I, et al. Incidence of microperforation for surgical gloves depends on duration of wear. Infect Control Hosp Epidemiol 2009; 30: [23] Assadian O, Kramer A, Ouriel K, Suchomel M, McLaws ML, Rottman M, Leaper D, Assadian A. Suppression of surgeons bacterial hand flora during surgical procedures using a new antimicrobial surgical glove. Br J Surg 2012; revision submitted August 9, 2012.

22 Hacettepe Üniversitesi Teknokent 2. Ar-Ge Binası No:8 Beytepe - Ankara ARD GRUP GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT TEK YETKİLİ TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜDÜR.

ENFEKSIYONU RISKININ AZALTILMASINA YÖNELIK KULLANIMI VE YARARLARI

ENFEKSIYONU RISKININ AZALTILMASINA YÖNELIK KULLANIMI VE YARARLARI GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHI ELDIVENIN CERRAHI ALAN ENFEKSIYONU RISKININ AZALTILMASINA YÖNELIK KULLANIMI VE YARARLARI Gammex Powder-Free with AMT cerrahi eldiven intraoperatif

Detaylı

ÇALIŞANLARININ CILTLERI ÜZERINDEKI POTANSIYEL INFEKSIYÖZ PATOJENLERIN INAKTIVE EDILMESINE YARDIMCI OLMAYA YÖNELIK KULLANIMI VE YARARLARI

ÇALIŞANLARININ CILTLERI ÜZERINDEKI POTANSIYEL INFEKSIYÖZ PATOJENLERIN INAKTIVE EDILMESINE YARDIMCI OLMAYA YÖNELIK KULLANIMI VE YARARLARI GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHI ELDIVENIN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CILTLERI ÜZERINDEKI POTANSIYEL INFEKSIYÖZ PATOJENLERIN INAKTIVE EDILMESINE YARDIMCI OLMAYA YÖNELIK KULLANIMI

Detaylı

GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİ ÜZERİNDEKİ POTANSİYEL İNFEKSİYÖZ

GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİ ÜZERİNDEKİ POTANSİYEL İNFEKSİYÖZ GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİ ÜZERİNDEKİ POTANSİYEL İNFEKSİYÖZ PATOJENLERİN İNAKTİVE EDİLMESİNE YARDIMCI OLMAYA YÖNELİK KULLANIMI

Detaylı

SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR

SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR Bİr hepatit C virüs surrogatının %99 dan fazlasını öldürür HIV-1 suşu Mn nin %99 unu öldürür Yaygın enfeksiyöz bakterilerin %99,7

Detaylı

BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ

BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ 24 Mart 2015 Sürveyans HIV önlenmesi Uygun antibiyotik kullanımı Hastane temizliği Dezenfeksiyon uygulamaları Enfeksiyon kontrolü İzolasyon

Detaylı

Sağlık Çalışanında Takip ve Tedavi Protokolü Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Çalışanında Takip ve Tedavi Protokolü Nasıl Olmalıdır? Sağlık Çalışanında Takip ve Tedavi Protokolü Nasıl Olmalıdır? Yrd. Doç. Dr. Kaya Süer YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İNFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ AD Delici kesici aletler ile

Detaylı

HepC Korunma. Alper ŞENER

HepC Korunma. Alper ŞENER HepC Korunma Alper ŞENER dr.alpersener@gmail.com Risk & HCV Yılda ortalama 5,6 milyon sağlık personeli risk altında (CDC)-tüm patojenler açısından Kan,kan ürünü ve insan kanından yapılan ürünler (faktörler)

Detaylı

SAIME OCAKÇI İLHAN DEMET VEYİSOĞLU HÜLYA HÜRMET ÖZAN ŞERIFE AKCAN ÇIĞDEM URUÇ GIZEM TOKÇA BAHAR MADRAN ÖNDER ERGÖNÜL

SAIME OCAKÇI İLHAN DEMET VEYİSOĞLU HÜLYA HÜRMET ÖZAN ŞERIFE AKCAN ÇIĞDEM URUÇ GIZEM TOKÇA BAHAR MADRAN ÖNDER ERGÖNÜL SAIME OCAKÇI İLHAN DEMET VEYİSOĞLU HÜLYA HÜRMET ÖZAN ŞERIFE AKCAN ÇIĞDEM URUÇ GIZEM TOKÇA BAHAR MADRAN ÖNDER ERGÖNÜL GİRİŞ Sağlık çalışanlarının yaralanması 1/3 Kirli Kesici Delici Alet yaralanmaları *Azap

Detaylı

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ENFEKSİYON RİSKLERİ

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ENFEKSİYON RİSKLERİ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ENFEKSİYON RİSKLERİ Sağlık hizmeti veren, Doktor Ebe Hemşire Diş hekimi Hemşirelik öğrencileri, risk altındadır Bu personelin enfeksiyon açısından izlemi personel sağlığı ve hastane

Detaylı

Dr. Aysun YALÇI Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi , ANKARA

Dr. Aysun YALÇI Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi , ANKARA Dr. Aysun YALÇI Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi 29.03.2017, ANKARA Sunum Planı Giriş Antimikrobiyal direnci önleme Direncin önlenmesinde WHO, İDSA,CDC önerileri El hijyeni Temas izolasyonu önlemleri

Detaylı

Genel cerrahi hastalarında preoperatif HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV seroprevalansı

Genel cerrahi hastalarında preoperatif HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV seroprevalansı Dicle Tıp Derg/Dicle Med J Copyright Dicle Tıp Dergisi 2009 Cilt/Vol 36, No 4, 283-287 ÖZGÜN ARAŞTIRMA / ORIGINAL RESEARCH Genel cerrahi hastalarında preoperatif HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV seroprevalansı

Detaylı

Yoğun Bakımlarda İnfeksiyon Kontrolü: Haricen Klorheksidin Uygulanmalı mı?

Yoğun Bakımlarda İnfeksiyon Kontrolü: Haricen Klorheksidin Uygulanmalı mı? Yoğun Bakımlarda İnfeksiyon Kontrolü: Haricen Klorheksidin Uygulanmalı mı? Dr. Funda YETKİN İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Sunum Planı Klorheksidin

Detaylı

Santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları önlenebilir mi? Hemato-Onkoloji Hastalarımızdaki tecrübelerimiz Doç.Dr.

Santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları önlenebilir mi? Hemato-Onkoloji Hastalarımızdaki tecrübelerimiz Doç.Dr. Santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları önlenebilir mi? Hemato-Onkoloji Hastalarımızdaki tecrübelerimiz Doç.Dr.İlker DEVRİM UHESA verilerine göre: Türkiye de Yoğun Bakım Üniteleri Tiplerine

Detaylı

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ TEHLİKE ve RİSKLERİ. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ TEHLİKE ve RİSKLERİ. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ TEHLİKE ve RİSKLERİ Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL Sağlık hizmeti sunumu sırasında sağlık çalışanları, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklarını tehdit eden pek çok riske maruz

Detaylı

HEMODİYALİZ HASTALARINDA GÖRÜLEN İNFEKSİYON ETKENLERİ

HEMODİYALİZ HASTALARINDA GÖRÜLEN İNFEKSİYON ETKENLERİ HEMODİYALİZ HASTALARINDA GÖRÜLEN İNFEKSİYON ETKENLERİ Dr. Talât Ecemiş Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. Venöz ulaşım yolu Arteriyovenöz şantlar Kateterler

Detaylı

EL HİJYENİ VE ELDİVEN KULLANIMI TALİMATI

EL HİJYENİ VE ELDİVEN KULLANIMI TALİMATI AMAÇ Sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonların ve çapraz bulaşmaların önlenmesi amacıyla sağlık personeli, hasta, hasta refakatçileri ve ziyaretçiler için, uygun el temizliği ve eldiven kullanma yöntemlerini

Detaylı

ETKEN ÖZELLİKLERİ SARS KUŞKULU KULU VE DAMLACIK AN ENFEKSİYONLARDA DAS. Etkeni SARS-CoV olan, bulaşıcı ve ağır seyirli atipik bir pnömoni türüdür.

ETKEN ÖZELLİKLERİ SARS KUŞKULU KULU VE DAMLACIK AN ENFEKSİYONLARDA DAS. Etkeni SARS-CoV olan, bulaşıcı ve ağır seyirli atipik bir pnömoni türüdür. SARS KUŞKULU KULU VE DAMLACIK ÇEKİRDEĞİ İLE BULAŞAN AN ENFEKSİYONLARDA DAS YÖNETİMİ Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) = Ciddi ani başlangıçlı solunumsal sendrom Etkeni SARS-CoV olan, bulaşıcı ve

Detaylı

HASTA GÜVENLİĞİNDE ENFEKSİYONLARIN KONTROLÜ VE İZOLASYON ÖNLEMLERİ. Dr. Nazan ÇALBAYRAM

HASTA GÜVENLİĞİNDE ENFEKSİYONLARIN KONTROLÜ VE İZOLASYON ÖNLEMLERİ. Dr. Nazan ÇALBAYRAM HASTA GÜVENLİĞİNDE ENFEKSİYONLARIN KONTROLÜ VE İZOLASYON ÖNLEMLERİ Dr. Nazan ÇALBAYRAM Bir hastanenin yapmaması gereken tek şey mikrop saçmaktır. Florence Nightingale (1820-1910) Hastane Enfeksiyonları

Detaylı

DELİCİ KESİCİ ALET YARALANMALARI VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

DELİCİ KESİCİ ALET YARALANMALARI VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER DELİCİ KESİCİ ALET YARALANMALARI VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER Hastanelerde Hastaneler enfeksiyon etkenleri bakımından zengin ortamlar Sağlık personeli kan yolu ile bulaşan hastalıklar açısından yüksek

Detaylı

Acinetobacter Salgını Kontrolü. 07.03.2014 Uzm. Hem. H. Ebru DÖNMEZ

Acinetobacter Salgını Kontrolü. 07.03.2014 Uzm. Hem. H. Ebru DÖNMEZ Acinetobacter Salgını Kontrolü 07.03.2014 Uzm. Hem. H. Ebru DÖNMEZ Acinetobacter baumannii Hastalarda kolonize olarak ciddi enfeksiyonlara, septik şoka ve ölümlere yol açan nonfermentatif, gram-negatif

Detaylı

Konuşmacı değişikliği. X işaretleri VRE kültür pozitif olarak saptanan alanları belirtmektedir. Enfeksiyon kontrolü ellerimizdedir

Konuşmacı değişikliği. X işaretleri VRE kültür pozitif olarak saptanan alanları belirtmektedir. Enfeksiyon kontrolü ellerimizdedir Konuşmacı değişikliği X işaretleri VRE kültür pozitif olarak saptanan alanları belirtmektedir Enfeksiyon kontrolü ellerimizdedir defibrilatör mavi kod arabası komidin 2 Masa 4 Tarihçe-1847 masa 5 TARĐHÇE

Detaylı

21.09.2012. Cerrahi El Yıkama. Cerrahi El Yıkama. Cerrahi El Yıkama. Cerrahi El Yıkama Yöntemleri. Cerrahi El Yıkama: Amaç

21.09.2012. Cerrahi El Yıkama. Cerrahi El Yıkama. Cerrahi El Yıkama. Cerrahi El Yıkama Yöntemleri. Cerrahi El Yıkama: Amaç Cerrahi El Yıkama Cerrahi El Yıkama Ameliyathanelerde kontamine tıbbi malzemelerin enfeksiyona yol açtığı, ancak bulaş yolunda en önemli faktörün ameliyat ekibinin elleri olduğu bilinmektedir. Doç. Dr

Detaylı

Normal Mikrop Florası. Prof.Dr.Cumhur Özkuyumcu

Normal Mikrop Florası. Prof.Dr.Cumhur Özkuyumcu Normal Mikrop Florası Prof.Dr.Cumhur Özkuyumcu Vücudun Normal Florası İnsan vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan, insana zarar vermeksizin hatta bazı yararlar sağlayan mikroorganizma topluluklarına vücudun

Detaylı

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesinde bundle stratejisi

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesinde bundle stratejisi Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesinde bundle stratejisi Yrd.Doç.Dr. İsmail Kürşad Gökçe İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Trakeostomi ya da endotrakeal

Detaylı

'nosocomial' Yunanca iki kelimeden oluşur

'nosocomial' Yunanca iki kelimeden oluşur 'nosocomial' Yunanca iki kelimeden oluşur 'nosus' hastalık 'komeion' icabına bakmak 'nosocomial' tıbbi tedavi altında iken hastanın edindiği herhangi bir hastalık Tanım Enfeksiyon Hastaneye yatırıldığında

Detaylı

PROFİLAKSI. Doç. Dr. Gönül Şengöz Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 9 Mart 2014

PROFİLAKSI. Doç. Dr. Gönül Şengöz Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 9 Mart 2014 PROFİLAKSI Doç. Dr. Gönül Şengöz Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 9 Mart 2014 Sunum planı Tanım Amaç Cerrahi alan infeksiyonları CAİ ile ilişkili riskler CAİ için alınması gereken önlemler Profilaksi

Detaylı

Güvenli Enjeksiyon Donanımı. Dr. Süda TEKİN KORUK Koç Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü

Güvenli Enjeksiyon Donanımı. Dr. Süda TEKİN KORUK Koç Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Güvenli Enjeksiyon Donanımı Dr. Süda TEKİN KORUK Koç Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Meslek şehitlerimizin anısına saygıyla... Sağlık çalışanları etkileyen

Detaylı

Diş Hekimliği İnfeksiyon Kontrol Yönergesi Neden Yenilendi?

Diş Hekimliği İnfeksiyon Kontrol Yönergesi Neden Yenilendi? Diş Hekimliği İnfeksiyon Kontrol Yönergesi Neden Yenilendi? Prof. Dr. Rahime M. NOHUTCU Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji Anabilim Dalı, ANKARA Diş hekimliği ile ilgili infeksiyon

Detaylı

HASTANEDE YATAN HASTALARIN EL HİJYENİ KONUSUNDAKİ FARKINDALIKLARININ SAPTANMASI

HASTANEDE YATAN HASTALARIN EL HİJYENİ KONUSUNDAKİ FARKINDALIKLARININ SAPTANMASI HASTANEDE YATAN HASTALARIN EL HİJYENİ KONUSUNDAKİ FARKINDALIKLARININ SAPTANMASI H. Deniz ÖZKAYA 1, Aslı SUNER 2, Çağrı BÜKE 3 1 Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği, İzmir

Detaylı

DELİCİ KESİCİ ALET YARALANMASI

DELİCİ KESİCİ ALET YARALANMASI DELİCİ KESİCİ ALET YARALANMASI Hemşireler, hastabakıcılar ve labaratuvar personeli en yüksek risk grupları olarak görülmektedir. Yaralanmalarda ilk sırayı, enjektör iğnesinin kapağının işlem sonrasında

Detaylı

Klinik Çalışanlarına Önerilen Sağlık Girişimleri

Klinik Çalışanlarına Önerilen Sağlık Girişimleri Klinik Çalışanlarına Önerilen Sağlık Girişimleri Sağlık kuruluşları hizmet, eğitim, araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü kompleks yapılardır. Bu nedenle, sağlık çalışanlarının iş yerinde karşılaştıkları

Detaylı

EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ TIBBİ ALET

EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ TIBBİ ALET EL HİJYENİ EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ TIBBİ ALET GÜNÜMÜZDE NOZOKOMĐAL ENFEKSĐYONLARIN ÖNLENMESĐNDE EN ÖNEMLĐ TEK PROSEDÜR EL YIKAMADIR* EL YIKAMA El Florasi Kalici flora (koagülaz negatif stafilokok, difteroid,

Detaylı

Antiseptik içeren banyolar. Dr.Çiğdem Kader Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD,Yozgat

Antiseptik içeren banyolar. Dr.Çiğdem Kader Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD,Yozgat Antiseptik içeren banyolar Dr.Çiğdem Kader Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD,Yozgat Modern cerrahi teknikler Yara enfeksiyonu patogenezinin daha ayrıntılı

Detaylı

Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlardan Korunma ve Riskli Yaralanmaların İzlenmesi

Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlardan Korunma ve Riskli Yaralanmaların İzlenmesi Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlardan Korunma ve Riskli Yaralanmaların İzlenmesi Sağlık Çalış ışanlarında Enfeksiyon Riski Kan yoluyla bulaşan hastalıklar Sağlık çalış ışanlarında majör bulaş kaynağı kanla

Detaylı

Sağlık Personelinde Delici Kesici Alet Yaralanmaları ve Korunma. Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi

Sağlık Personelinde Delici Kesici Alet Yaralanmaları ve Korunma. Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Sağlık Personelinde Delici Kesici Alet Yaralanmaları ve Korunma Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Enjeksiyon Güvenliği Çalıştayı - 10 Haziran 2015 Sunum Akışı Bir

Detaylı

Dişhekimliği çalışma ortamı; DİŞHEKİMLİĞİ ENFEKSİYON KONTROL YÖNERGESİ NEDEN YENİLENDİ?

Dişhekimliği çalışma ortamı; DİŞHEKİMLİĞİ ENFEKSİYON KONTROL YÖNERGESİ NEDEN YENİLENDİ? Dişhekimliği çalışma ortamı; DİŞHEKİMLİĞİ ENFEKSİYON KONTROL YÖNERGESİ NEDEN YENİLENDİ? Dr. Rahime M. Nohutcu Hacettepe Üniversitesi Çalışanların enfeksiyonla karşı karşıya olduğu tehlikeli bir çevre oluşturmaktadır.

Detaylı

MSÜ de TROUBLESHOOTING Erciyes Üniversitesi Deneyimi

MSÜ de TROUBLESHOOTING Erciyes Üniversitesi Deneyimi MSÜ de TROUBLESHOOTING Erciyes Üniversitesi Deneyimi Dr. Duygu PERÇİN Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD MSÜ de sorunlar Hastane yönetiminin MSÜ ye bakışı Personel seçimi ve eğitimi

Detaylı

KOLONİZASYON. DR. EMİNE ALP Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D.

KOLONİZASYON. DR. EMİNE ALP Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. KOLONİZASYON DR. EMİNE ALP Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. KOLONİZASYON Mikroorganizmanın bir vücut bölgesinde, herhangi bir klinik oluşturmadan

Detaylı

Korunma Yolları (Üniversal Önlemler)

Korunma Yolları (Üniversal Önlemler) Doç. Dr. Onur POLAT Korunma Yolları (Üniversal Önlemler) İlk kez 1987 yılında ABD de hastalık kontrol merkezleri (CDC) tarafından HIV bulaşmasını önlemek amacıyla önerilen yöntemler Üniversal Önlemler

Detaylı

Prevention and Control of Infection. Anadolu Medical Center. August, Departman Tarih

Prevention and Control of Infection. Anadolu Medical Center. August, Departman Tarih Prevention and Control of Infection Anadolu Medical Center August, 2014 Departman Tarih Prevention and Control of Infections (PCI) Infection Prevention and Control Program: Identify and reduce the risks

Detaylı

EL HİJYENİ TALİMATI REVİZYON DURUMU

EL HİJYENİ TALİMATI REVİZYON DURUMU REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 18.08.2014 Madde 5.2 de hasta ve yakınlarına el hijyeni ile 01 ilgili eğitim verilmesi tariflendi. Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Enfeksiyon Kontrol

Detaylı

3. Basamak Bir Hastanede Görev Yapan Sağlık Çalışanlarının Hepatit C Hakkında Bilgi Düzeyi ve Hepatit C Enfeksiyonu Olan Hastalara Karşı Tutumlarının

3. Basamak Bir Hastanede Görev Yapan Sağlık Çalışanlarının Hepatit C Hakkında Bilgi Düzeyi ve Hepatit C Enfeksiyonu Olan Hastalara Karşı Tutumlarının 3. Basamak Bir Hastanede Görev Yapan Sağlık Çalışanlarının Hepatit C Hakkında Bilgi Düzeyi ve Hepatit C Enfeksiyonu Olan Hastalara Karşı Tutumlarının Değerlendirilmesi DR PıNAR KORKMAZ D U MLUPıNAR Ü N

Detaylı

Hepatit B Hasta Takibi Nasıl Yapılmalı?

Hepatit B Hasta Takibi Nasıl Yapılmalı? Hepatit B Hasta Takibi Nasıl Yapılmalı? Yrd. Doç. Dr. Kaya Süer Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Sunum Planı Giriş HBsAg Pozitifliği Kronik Hepatit

Detaylı

Doripenem: Klinik Uygulamadaki Yeri

Doripenem: Klinik Uygulamadaki Yeri Doripenem: Klinik Uygulamadaki Yeri Prof. Dr. Haluk ERAKSOY İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Yeni Antimikrobik Sayısı Azalmaktadır

Detaylı

KESİCİ-DELİCİ DELİCİ ALET YARALANMALARI KAN VE VÜCUT SIVILARI İLE TEMAS

KESİCİ-DELİCİ DELİCİ ALET YARALANMALARI KAN VE VÜCUT SIVILARI İLE TEMAS KESİCİ-DELİCİ DELİCİ ALET YARALANMALARI KAN VE VÜCUT SIVILARI İLE TEMAS ÇETİN 2015 1 Sağlık çalışanları, mesleki nedenlerle enfekte kan ve vücut sıvılarına maruz kalmayı takiben önemli mortalite ve orbititeye

Detaylı

Kesici-Delici Cisimlerle Yaralanmalar ve Diğer Kan Maruziyetlerinin Önlenmesi

Kesici-Delici Cisimlerle Yaralanmalar ve Diğer Kan Maruziyetlerinin Önlenmesi Kesici-Delici Cisimlerle Yaralanmalar ve Diğer Kan Maruziyetlerinin Önlenmesi Yaralanmalar ve Kanla Bulaşan Patojenlerle Temaslar Sağlık Çalışanlarını Mesleğe Bağlı Ciddi Risk Altında Bırakmaktadır. Sağlık

Detaylı

STERİLİZASYON DERSİ 4. HAFTA DERS NOTLARI YRD. DOÇ. DR. KADRİ KULUALP

STERİLİZASYON DERSİ 4. HAFTA DERS NOTLARI YRD. DOÇ. DR. KADRİ KULUALP STERİLİZASYON DERSİ 4. HAFTA DERS NOTLARI YRD. DOÇ. DR. KADRİ KULUALP STERİLİZASYON YÖNTEMLERİ SÜZME YÖNTEMİ FİLTRASYON İLE STERİLİZASYON Süzme mekanizmalarına göre; a) Absorbsiyonla mikroorganizmaları

Detaylı

PERSONEL YARALANMALARININ ÖNLENMESİ VE TAKİBİ. Uz.Dr. Sevinç AKKOYUN

PERSONEL YARALANMALARININ ÖNLENMESİ VE TAKİBİ. Uz.Dr. Sevinç AKKOYUN PERSONEL YARALANMALARININ ÖNLENMESİ VE TAKİBİ Uz.Dr. Sevinç AKKOYUN Sağlık Çalışanlarında İnfeksiyon Riski Kan yoluyla bulaşan hastalıklar Hepatit B, Hepatit C, HIV, Hepatit D Sağlık çalışanlarında majör

Detaylı

TEHLİKE ELLERİNDE EL HİJYENİ. EKK UZM DR.H.KAYA SÜER NEU Tıp Fakültesi

TEHLİKE ELLERİNDE EL HİJYENİ. EKK UZM DR.H.KAYA SÜER NEU Tıp Fakültesi EL HİJYENİ EKK UZM DR.H.KAYA SÜER NEU Tıp Fakültesi Tarihçe TEHLİKE ELLERİNDE Tarihçe - 1847 Normal Cilt Florası İnsan cildi bakterilerle kolonizedir. Florada yer alan bakterilerin sayısı cilt bölgesine

Detaylı

Hepatit Hastalığı Gebelikten Etkilenir mi?

Hepatit Hastalığı Gebelikten Etkilenir mi? GEBELİKTE HEPATİT Gebelik ve hepatit Gebelik ve hepatit iki ayrı durumu anlatır. Birincisi gebelik sırasında ortaya çıkan akut hepatit tablosu, ikincisi ise kronik hepatit hastasının gebe kalmasıdır. Her

Detaylı

JİNEKOLOJİDE SİNGLE PORT OPERASYONLAR. Doç Dr Ahmet Kale. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği

JİNEKOLOJİDE SİNGLE PORT OPERASYONLAR. Doç Dr Ahmet Kale. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği JİNEKOLOJİDE SİNGLE PORT OPERASYONLAR Doç Dr Ahmet Kale Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği SINGLE PORT OPERASYONLAR Yirmibirinci yüzyıldaki önemli gelişmelerden

Detaylı

Basınç Ülserini Önlemek

Basınç Ülserini Önlemek Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü ve Mölnlycke Health Care işbirliği ile 16 Eylül 2015 tarihinde Acıbadem Üniversitesinde gerçekleşen Basınç Yarası ve Hemşirelik Bakımı konulu seminerde

Detaylı

CERRAHİ PROFİLAKSİ KILAVUZU

CERRAHİ PROFİLAKSİ KILAVUZU 1 / 23 UÜ-SK CERRAHİ PROFİLAKSİ KILAVUZU Hazırlayan: Doç.Dr.Emel Yılmaz UÜ-SK Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD 2 / 23 Giriş: Cerrahi girişimlerde ameliyat

Detaylı

Delici Kesici Alet Yaralanmalarının Bildirim Sıklığı Neyin Göstergesi? What Does High Incidence of Sharp Injury Reports Indicate?

Delici Kesici Alet Yaralanmalarının Bildirim Sıklığı Neyin Göstergesi? What Does High Incidence of Sharp Injury Reports Indicate? Özgün Araştırma / Original Article DOI: 10.4274/Haseki.1304 Delici Kesici Alet Yaralanmalarının Bildirim Sıklığı Neyin Göstergesi? What Does High Incidence of Sharp Injury Reports Indicate? Nagehan Didem

Detaylı

ÖZEL YALOVA HASTANESİ EL HİJYENİ TALİMATI

ÖZEL YALOVA HASTANESİ EL HİJYENİ TALİMATI 1. AMAÇ:Hastane enfeksiyonlarının oluşmasının önlenmesi, oluşmuş ise kontrol altına alınması amacıyla doğru el yıkama tekniğinin kullanılmasını sağlamaktır. 2. KAPSAM: Hastanedeki Tüm Birimleri kapsar.

Detaylı

D Vitaminin Relaps Brucelloz üzerine Etkisi. Yrd.Doç.Dr. Turhan Togan Başkent Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

D Vitaminin Relaps Brucelloz üzerine Etkisi. Yrd.Doç.Dr. Turhan Togan Başkent Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji D Vitaminin Relaps Brucelloz üzerine Etkisi Yrd.Doç.Dr. Turhan Togan Başkent Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bruselloz Brucella cinsi bakteriler tarafından primer olarak otçul

Detaylı

Temizlik: Mikroorganizmaların çoğalması ve yayılmasını önlemek için, yüzeylerin kir ve organik maddelerden fiziksel olarak uzaklaştırılmasıdır.

Temizlik: Mikroorganizmaların çoğalması ve yayılmasını önlemek için, yüzeylerin kir ve organik maddelerden fiziksel olarak uzaklaştırılmasıdır. DOKÜMAN NO: STR-TL-09 YAYIN TARİHİ : AĞUSTOS 2014 REVİZYON TARİHİ : 00 REVİZYON NO:00 SAYFA 1 / 5 1-Amaç: Ç.Ü Diş Hekimliği Fakültesi klinik ortamından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önlemek için hasta,

Detaylı

GİRİŞ. Kan dolaşımı enfeksiyonları (KDE) önemli morbidite ve mortalite sebebi. ABD de yılda 200.000 KDE, mortalite % 35-60

GİRİŞ. Kan dolaşımı enfeksiyonları (KDE) önemli morbidite ve mortalite sebebi. ABD de yılda 200.000 KDE, mortalite % 35-60 Dr. Tolga BAŞKESEN GİRİŞ Kan dolaşımı enfeksiyonları (KDE) önemli morbidite ve mortalite sebebi ABD de yılda 200.000 KDE, mortalite % 35-60 Erken ve doğru tedavi ile mortaliteyi azaltmak mümkün GİRİŞ Kan

Detaylı

Ýzmir de Saðlýk Çalýþanlarý Arasýnda Tüberküloz Hastalýðý Riski: Tüberküloz Meslek Hastalýðý Olarak Kabul Edilebilir mi?

Ýzmir de Saðlýk Çalýþanlarý Arasýnda Tüberküloz Hastalýðý Riski: Tüberküloz Meslek Hastalýðý Olarak Kabul Edilebilir mi? ARAÞTIRMALAR Ýzmir de Saðlýk Çalýþanlarý Arasýnda Tüberküloz Hastalýðý Riski: Tüberküloz Meslek Hastalýðý Olarak Kabul Edilebilir mi? Oðuz Kýlýnç 1, Eyüp Sabri Uçan 1, Aydan Çakan 2, Hülya Ellidokuz 3,

Detaylı

SIVI SABUNLARIN ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

SIVI SABUNLARIN ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI KİMYA BİLİM DANIŞMANLIĞI ÇALIŞTAYI 29 AĞUSTOS 09 EYLÜL 2007 ÇANAKKALE BİYOKİMYA GRUBU SIVI SABUNLARIN ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI PROJE EKİBİ DANIŞMANLAR: Doç. Dr. Cahit AKGÜL ÇOMÜ

Detaylı

REHBERLER: TEDAVİYE NE ZAMAN BAŞLAMALI? Dr. Behice Kurtaran Ç.Ü.T.F. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

REHBERLER: TEDAVİYE NE ZAMAN BAŞLAMALI? Dr. Behice Kurtaran Ç.Ü.T.F. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD REHBERLER: TEDAVİYE NE ZAMAN BAŞLAMALI? Dr. Behice Kurtaran Ç.Ü.T.F. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD 1 2 3 4 ANTİRETROVİRAL TEDAVİ HIV eradiksayonu yeni tedavilerle HENÜZ mümkün değil

Detaylı

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi Sayfa No Sayfa 1/6 1.AMAÇ Hastalarla ve hastane ortamındaki yüzeylerle el teması sonrasında ortaya çıkan enfeksiyon bulaş riskini önlemeye yönelik el hijyeni ve eldiven kullanım kurallarını ve uygulamalarını

Detaylı

Slayt 1. Slayt 2. Slayt 3. Spesifik bir cerrahi girişimin herhangi bir düzeyinde ortaya çıkan post operatif enfeksiyonlardır.

Slayt 1. Slayt 2. Slayt 3. Spesifik bir cerrahi girişimin herhangi bir düzeyinde ortaya çıkan post operatif enfeksiyonlardır. Slayt 1 Slayt 2 Spesifik bir cerrahi girişimin herhangi bir düzeyinde ortaya çıkan post operatif enfeksiyonlardır. Slayt 3 Cerrahi kliniklerinde yatan hastalar içinde en sık görülen nozokomiyal enfeksiyondur

Detaylı

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde 2008-2009 Yıllarında İzole Edilen Mikroorganizmalar ve Antibiyotik Duyarlılıkları

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde 2008-2009 Yıllarında İzole Edilen Mikroorganizmalar ve Antibiyotik Duyarlılıkları 13 ƘŰƬƑƊ Özgün Araştırma / Original Article Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde 2008-2009 Yıllarında İzole Edilen Mikroorganizmalar ve Antibiyotik Duyarlılıkları Microorganisms

Detaylı

MAKALE. Hastanelerde Enfeksiyon Sebepleri

MAKALE. Hastanelerde Enfeksiyon Sebepleri MAKALE Hastanelerde Enfeksiyon Sebepleri Tespiti İnaktivasyonu Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) www.ct.tc cengiz@ct.tc Hijyen ortamın sağlanması için titizlikle

Detaylı

Kan Yoluyla Bulaşan İnfeksiyonlardan Korunma ve Riskli Yaralanmaların İzlenmesi

Kan Yoluyla Bulaşan İnfeksiyonlardan Korunma ve Riskli Yaralanmaların İzlenmesi Kan Yoluyla Bulaşan İnfeksiyonlardan Korunma ve Riskli Yaralanmaların İzlenmesi MSc.N. Duygu Gürsoy Muşovi İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi 1 2 Riskli Vücut Sıvıları-1 Kan Gözle görülür

Detaylı

Viral Hepatitlerin Epidemiyolojisi ve Hastalık Yükü. Prof.Dr. Hande HARMANCI Global Hepatit Programı

Viral Hepatitlerin Epidemiyolojisi ve Hastalık Yükü. Prof.Dr. Hande HARMANCI Global Hepatit Programı Viral Hepatitlerin Epidemiyolojisi ve Hastalık Yükü Prof.Dr. Hande HARMANCI Global Hepatit Programı Giriş Sarılık salgınları 5. yy'dan bu yana bildirilmektedir Bu virüs grubu (A - E) global halk sağlığı

Detaylı

Kesici-Delici Alet Yaralanmaları ve Korunma önlemleri

Kesici-Delici Alet Yaralanmaları ve Korunma önlemleri KesiciDelici Alet Yaralanmaları ve Korunma önlemleri Pakize AYGÜN İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KIRIM KONGO BULAŞTI! Kan alırken virüs kapan hemşire öldü MUSTAFA DEMİRER Çorum DHA Kene tarafından ısırılan

Detaylı

Vasküler kateter infeksiyonlarının önlenmesi

Vasküler kateter infeksiyonlarının önlenmesi Vasküler kateter infeksiyonlarının önlenmesi Elliott, T.S.J., Faroqui, M.H., Armstrong, R.F. & Hanson, G.C. (1994) Guidelines for good practice in central venous catheterization. Journal of Hospital Infection,

Detaylı

Eklem Protez Enfeksiyonlarında Antimikrobiyal Tedavi

Eklem Protez Enfeksiyonlarında Antimikrobiyal Tedavi Eklem Protez Enfeksiyonlarında Antimikrobiyal Tedavi Dr. Çağrı Büke Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı 26.12.15 KLİMİK - İZMİR 1 Eklem protezleri

Detaylı

Enfeksiyon Kontrol Programları Nasıl Oluşturulmalı?

Enfeksiyon Kontrol Programları Nasıl Oluşturulmalı? Enfeksiyon Kontrol Programları Nasıl Oluşturulmalı? Dr. Çağrı BÜKE Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bilimsel verilere dayalı Yataklı tedavi kurumunun

Detaylı

1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir.

1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir. SAYFA No. Sayfa 1 / 8 1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir. 2. KAPSAM: Hastanedeki tüm çalışanlar, hastalar, hasta refakatçıları

Detaylı

İKİNCİ bir ETMEYEN...

İKİNCİ bir ETMEYEN... İLKİNİ İRİTE ETMEYEN... İKİNCİ bir cilt GAMMEX Non-Latex serisi tip IV alerjiler ve cilt iritasyonları risklerini minimize eder; bununla birlikte, GAMMEX Non-Latex eldivenlerinin içerdiği birtakım kimyasallar

Detaylı

ÖZEL YALOVA HASTANESİ AMELİYATHANE ENFEKSİYON KONTROL TALİMATI

ÖZEL YALOVA HASTANESİ AMELİYATHANE ENFEKSİYON KONTROL TALİMATI 1. AMAÇ:Ameliyathanede mikroorganizmaların yayılımının engellenmesi, enfeksiyonlar açısından hasta ve personelin güvenliğinin azami ölçüde sağlanması. 2. KAPSAM:Ameliyathane birimini kapsar. 3.KISALTMALAR:

Detaylı

Kesici Delici Alet Yaralanmaları ve Takibi

Kesici Delici Alet Yaralanmaları ve Takibi Kesici Delici Alet Yaralanmaları ve Takibi Dr. Şükran KÖSE Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Sunum Planı Kesici-delici alet yaralanmalarında

Detaylı

Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde. Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde STERİLİZASYON SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE

Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde. Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde STERİLİZASYON SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİ UZM.HEM.NESİBE ÖZGEN SAYGIN A.Ü.T.F.İBN-İ SİNA ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ AMELİYATHANE MSÜ ÜNİTESİ SORUMLU HEMŞİRESİ STERİLİZASYON

Detaylı

ARAŞTIRMA / RESEARCH REPORT İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 17 (1) 19-25 (2010)

ARAŞTIRMA / RESEARCH REPORT İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 17 (1) 19-25 (2010) ARAŞTIRMA / RESEARCH REPORT İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 17 (1) 19-25 (2010) Malatya Merkez Hastanelerinde Çalışmakta Olan Hemşirelerde Mesleki Kesici Delici Yaralanma ve Hepatit B Bağışıklanma

Detaylı

Febril Nötropenik Hastada Antimikrobiyal Direnç Sorunu : Kliniğe Yansımalar

Febril Nötropenik Hastada Antimikrobiyal Direnç Sorunu : Kliniğe Yansımalar Febril Nötropenik Hastada Antimikrobiyal Direnç Sorunu : Kliniğe Yansımalar Prof.Dr.Halit Özsüt İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Detaylı

Erkan KÜÇÜKKILINÇ SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ NİN SAĞLANMASINDA, KESİCİ DELİCİ ALET YARALANMASINA KARŞI ÖNLEM ALMANIN ÖNEMİ

Erkan KÜÇÜKKILINÇ SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ NİN SAĞLANMASINDA, KESİCİ DELİCİ ALET YARALANMASINA KARŞI ÖNLEM ALMANIN ÖNEMİ Erkan KÜÇÜKKILINÇ SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ NİN SAĞLANMASINDA, KESİCİ DELİCİ ALET YARALANMASINA KARŞI ÖNLEM ALMANIN ÖNEMİ Sunum Akışı Kesici ve delici alet yaralanmaları Nedenleri ve yaralanma

Detaylı

Etkin Madde Klorheksidin glukonat (%1)tır. Yardımcı madde olarak; Kuş üzümü aroması, Kiraz aroması ve Nane esansı içerir.

Etkin Madde Klorheksidin glukonat (%1)tır. Yardımcı madde olarak; Kuş üzümü aroması, Kiraz aroması ve Nane esansı içerir. KULLANIM KILAVUZU KLORHEX ORAL JEL Birim Formülü Etkin Madde Klorheksidin glukonat (%1)tır. Yardımcı madde olarak; Kuş üzümü aroması, Kiraz aroması ve Nane esansı içerir. Tıbbi Özellikleri Klorheksidin

Detaylı

Anahtar kelimeler: El yıkama, hand hygiene, hastane enfeksiyonu, sağlık çalışanı, nosocomial infections

Anahtar kelimeler: El yıkama, hand hygiene, hastane enfeksiyonu, sağlık çalışanı, nosocomial infections SENĠN 30 SANĠYEN BENĠM HAYATIMDAN DAHA MI DEĞERLĠ? Elif Kolay, Burcu Bozdoğan, Ece Ünalan, Aykut Kılıç Danışman: Dr. Ebru Bostanoğlu ÖZET El yıkama dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olan hastane

Detaylı

CHG OLGU KİTABI. Ansell Healthcare - CHG OLGU KİTABI V1 22/05/12 Gammex Powder-Free with AMT Antimicrobial Technology

CHG OLGU KİTABI. Ansell Healthcare - CHG OLGU KİTABI V1 22/05/12 Gammex Powder-Free with AMT Antimicrobial Technology 01. CHG nedir? 2 02. Neden CHG? 3 03. CHG nasıl etki eder? 9 a) CHG bakterisidal ve virüsidal etki mekanizması 9 b) Gammex Powder-Free with AMT Antimicrobial Technology eldiven 10 c) CHG içeren diğer ürünlerle

Detaylı

Gebelerde Anti HIV Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Gebelerde Anti HIV Sonuçlarının Değerlendirilmesi Gebelerde Anti HIV Sonuçlarının Değerlendirilmesi Ayşe İNCİ Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji DOĞUM SAYILARI 2011 : 1 241 412 2012 : 1

Detaylı

Prof.Dr.Ayşe Willke Topcu KLİMİK AYLIK TOPLANTISI 19 KASIM 2015, İSTANBUL

Prof.Dr.Ayşe Willke Topcu KLİMİK AYLIK TOPLANTISI 19 KASIM 2015, İSTANBUL Prof.Dr.Ayşe Willke Topcu KLİMİK AYLIK TOPLANTISI 19 KASIM 2015, İSTANBUL ABR antimikrobiyal ilaçların kullanımı ile artan doğal bir süreçtir Dirençli kökenler yayılarak varlıklarını sürdürür Günlük kullanımdaki

Detaylı

Kan Dolaşım Enfeksiyonlarında Karar Verme Süreçleri. Prof. Dr. Aynur EREN TOPKAYA Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD

Kan Dolaşım Enfeksiyonlarında Karar Verme Süreçleri. Prof. Dr. Aynur EREN TOPKAYA Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Kan Dolaşım Enfeksiyonlarında Karar Verme Süreçleri Prof. Dr. Aynur EREN TOPKAYA Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Sunum Planı Kan kültürlerinin önemi Kan kültürlerinin değerlendirilmesi

Detaylı

112 ASHİ VE AMBULANSLARDA. EL HİJYENİ Kalite Yönetim Birimi

112 ASHİ VE AMBULANSLARDA. EL HİJYENİ Kalite Yönetim Birimi 112 ASHİ VE AMBULANSLARDA EL HİJYENİ Kalite Yönetim Birimi 112 ASHİ KALİTE İÇİN EL ELE AMAÇ Tüm 112 çalışanlarına el hijyeni ile ilgili genel bilgi vermek Kişisel koruyucu ekipman kullanımının arttırılması

Detaylı

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA KAN VE BEDEN SIVILARIYLA OLUŞAN MESLEKSEL YARALANMALAR: BİR ANKET ÇALIŞMASI

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA KAN VE BEDEN SIVILARIYLA OLUŞAN MESLEKSEL YARALANMALAR: BİR ANKET ÇALIŞMASI MİKROBİYOL MİKROBİYOLOJİ BÜL 2008; 42: BÜLTENİ 61-69 61 SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA KAN VE BEDEN SIVILARIYLA OLUŞAN MESLEKSEL YARALANMALAR: BİR ANKET ÇALIŞMASI OCCUPATIONAL EXPOSURES TO BLOOD AND BODY FLUIDS

Detaylı

EL HİJYENİ. Hazırlayan: SELDA DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi

EL HİJYENİ. Hazırlayan: SELDA DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi EL HİJYENİ 2010 Hazırlayan: SELDA DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi El Hijyeni v El yıkama günlük yaşantı içinde her şeyden önce kişinin kendi sağlığı için önemliyken, çalışma

Detaylı

İnfektif Endokardit 2015 Rehberi nde neler değişti?

İnfektif Endokardit 2015 Rehberi nde neler değişti? İnfektif Endokardit 2015 Rehberi nde neler değişti? Dr. Özlem Kurt Azap Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD KLİMİK 2016, 30. YIL KURULTAYI 1 Sunum planı

Detaylı

HİDROJEN PEROKSİT, SAÇ BOYALARI ve KANSER

HİDROJEN PEROKSİT, SAÇ BOYALARI ve KANSER HİDROJEN PEROKSİT, SAÇ BOYALARI ve KANSER A)HİDROJEN PEROKSİT Hidrojen peroksit; ısı, kontaminasyon ve sürtünme ile yanıcı özellik gösteren, renksiz ve hafif keskin kokuya sahip olan bir kimyasaldır ve

Detaylı

Dr. Kaya YORGANCI Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Dr. Kaya YORGANCI Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Antibiyotik kullanımında sorunlar Dr. Kaya YORGANCI Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D. Ülkemiz yoğun bakımlarında enfeksiyon bir sorunmudur? Enfeksiyonları önlemeye yönelik çabalar

Detaylı

Çamaşırhane ve Enfeksiyon Kontrolü

Çamaşırhane ve Enfeksiyon Kontrolü Çamaşırhane ve Enfeksiyon Kontrolü Dr. Güven ÇELEBİ ZKÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıları ve Klinik Mikrobiyoloji AD 31 Mart 2010, Antalya Amaç Hastanede kullanılan tüm tekstil ürünlerinin temizlenmek

Detaylı

ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ. Hanifi AKTAŞ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI PERFORMANS YÖNETİMİ VE KALİTE GELİŞTİRE DAİRE BAŞKANLIĞI 14 AGUSTOS 2009/ANKARA

ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ. Hanifi AKTAŞ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI PERFORMANS YÖNETİMİ VE KALİTE GELİŞTİRE DAİRE BAŞKANLIĞI 14 AGUSTOS 2009/ANKARA ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ Hanifi AKTAŞ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI PERFORMANS YÖNETİMİ VE KALİTE GELİŞTİRE DAİRE BAŞKANLIĞI 14 AGUSTOS 2009/ANKARA SUNUM PLANI Çalışan Güvenliği Nedir? Yasal Düzenlemeler Hizmet Kalite

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ

SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ Hastalara sağlık hizmeti ve bakım veren sağlık çalışanlarının, başta kırım kongo kanamalı ateşi, insan immün yetmezlik virüsü (HIV),

Detaylı

INFEKSIYON KONTROL ÖNLEMLERI INFEKSIYON KONTROL KURULU

INFEKSIYON KONTROL ÖNLEMLERI INFEKSIYON KONTROL KURULU INFEKSIYON KONTROL ÖNLEMLERI En çok kullandiginiz tibbi alet EL YIKAMA ÖNCE BURUN MU? ELLERINIZI GÜN IÇINDE FARKLI AMAÇLAR IÇIN KULLANIRSINIZ ELLER NE ZAMAN YIKANMALI? AMERIKAN HASTALIK KONTROL MERKEZI

Detaylı

Kateter İnfeksiyonlarında Mikrobiyoloji Doç. Dr. Deniz Akduman Karaelmas Üniversitesi it i Tıp Fakültesi İnfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Kateter infeksiyonlarında etkenler; kateter

Detaylı

DEZENFEKTANLARA DİRENÇ TANIMLAR TANIMLAR STERİLİZASYON YAPMADAN TEMİZLİK YAPABİLİRSİNİZ TEMİZLİK YAPMADAN STERİLİZASYON YAPAMAZSINIZ DEZENFEKSİYON:

DEZENFEKTANLARA DİRENÇ TANIMLAR TANIMLAR STERİLİZASYON YAPMADAN TEMİZLİK YAPABİLİRSİNİZ TEMİZLİK YAPMADAN STERİLİZASYON YAPAMAZSINIZ DEZENFEKSİYON: Hidrojen peroksit sterilizasyon DEZENFEKSİYON EL ANTİSEPSİSİ iyod formaldehit gluteraldehit Perasetik asit fenol Çamaşır suyu Etilen oksit klor zefiran alkol ozon ppm Dr. Melda SINIRTAŞ TANIMLAR Hipokrat

Detaylı

BİRİNCİ BASAMAKTA DİYABETİK AYAK İNFEKSİYONLARI EPİDEMİYOLOJİSİ VE ÖNEMİ. Doç. Dr. Serap Çifçili Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı

BİRİNCİ BASAMAKTA DİYABETİK AYAK İNFEKSİYONLARI EPİDEMİYOLOJİSİ VE ÖNEMİ. Doç. Dr. Serap Çifçili Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı BİRİNCİ BASAMAKTA DİYABETİK AYAK İNFEKSİYONLARI EPİDEMİYOLOJİSİ VE ÖNEMİ Doç. Dr. Serap Çifçili Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı BİRİNCİ BASAMAKTA GÜNCEL DURUM > 6330 Aile Sağlığı Merkezi

Detaylı

EĞİTİM. Kuş Gribi ve Korunma. Kümesler? Avian Influenza Virus. Korunma Önlemleri? Dayanıklılık??? Kümesler 1

EĞİTİM. Kuş Gribi ve Korunma. Kümesler? Avian Influenza Virus. Korunma Önlemleri? Dayanıklılık??? Kümesler 1 Kuş Gribi ve Korunma Dr.Gaye USLUER Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Avian Influenza Virus Orthomyxoviridae Hemaglütinin, Nöraminidaz H5

Detaylı