VİRÜSLERE VE BAKTERİLERE KARŞI KOYAN İLK CERRAHİ ELDİVEN.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VİRÜSLERE VE BAKTERİLERE KARŞI KOYAN İLK CERRAHİ ELDİVEN. www.bariyerlieldiven.com"

Transkript

1 VİRÜSLERE VE BAKTERİLERE KARŞI KOYAN İLK CERRAHİ ELDİVEN

2 Yeni Bir Antiviral Koruma Yüzeyi Maruz kalınan Hepatit-C ve HIV virüsünü ve 8 yaygın enfeksiyöz bakterisini %99< oranında öldürmektedir!

3 GAMMEX AMT POWDER-FREE Sağlık çalışanlarının cerrahi prosedürler sırasında patojenlere maruziyeti azaltmak amaçlı bariyerli, steril, antibakteriyel ve antiviral bir cerrahi eldivendir. Geniş kapsamlı Ansell araştırma ve geliştirmeleriyle hayata geçirilmiş bulunan bu eldivenler, süregelen antiviral ve antibakteriyel etki sağlamak için klorheksidin glukonat (CHG) içeren bir iç astara sahiptir. GAMMEX AMT TASARIMI DIŞ YÜZEY Bir eldiven hasarlanması durumunda antimikrobiyal etki sağlamaya yönelik olarak CHG içeren benzersiz astar Önlük üzerine daha iyi tutunması için konikleştirilmiş düz manşet Double donning (çift eldiven takma) sırasında karpal tünel basıncını azaltır Uzun süren ameliyatlarda konforu arttırmak ve yorgunluğu azaltmak üzere tasarlanmış olan optimal başparmak konumlandırma açısı ve daha büyük başparmak balonu Hassasiyeti ve mahareti daha da arttırmak için tasarlanan, biçim verilmiş parmak pedleri olan daha ince, daha yumuşak lateks formülasyonu

4 Ansell e ait AMT Antimikrobiyal Teknolojisi İlave Koruma Sağlar v Ansell in özel antimikrobiyal astarı, antiviral ve antibakteriyal etki için klorheksidin glukonat (CHG ) içermektedir. Bir eldiven hasarlanması durumunda antimikrobiyal etki sağlamaya yönelik olarak CHG içeren benzersiz astar Güç, yumuşaklık, konfor, kavrayış ve maharet sağlayan lateks eldiven Eller hem nemli hem de kuru iken kolayca takma ve değiştirme sağlamak için hidrofilik ve hidrofobik elemanlar içeren polimer astar Gram başına 50 mikrogram veya daha az toplam suda ekstrakte olabilen protein PV100 hızlandırıcıların tam tüketimi yoluyla kontakt dermatit riskini azaltan üretim süreci

5 GAMMEX Powder-Free With AMT Eldiven Teknik Verileri İleri düzey kalite güvencesi için genişletilmiş ürün testleri, Deliklere karşı elektronik test cihazıyla %100 test edilmiştir, Ambalajlamadan önce G1; AQL 1.0 uyarınca iğne deliklerine karşı istatistiksel olarak test edilmiştir, EN 455, ISO ve AS/NZ S 4179 fiziksel özellik şartlarını karşılamaktadır, Gama ışınlaması ile sterilize edilmiştir, (minimum: 25 kgy) İmalat tesisleri ISO sertifikasına ve Avrupa Konseyi Direktifi 93/42 EE C Tam Kalite Güvencesi sertifikasyonuna sahiptir.

6 Görsel İllüstrasyon: Herhangi Bir Cerrahi Kullanılmadan (el yıkama olmadan) Petri Kaplarındaki Parmak İzleri Eldivenin çıkarılmasından sonra agar plağı üzerinde parmak izi Gammex Powder-Free, 10 dakika takma Eldivenin çıkarılmasından sonra agar plağı üzerinde parmak izi Gammex Powder-Free with AMTTM, 10 dakika takma AMT kaplamayı oluşturmak için %4 lük bir CHG solüsyonu kullanılmaktadır. Seviyelerin doğru ve tutarlı olmasını ve aynı zamanda spesifikasyonları da karşılamasını güvence altına almak için Gammex Powder-Free with AMT eldivenlerin her üretim partisinde CHG miktar belirlemesi gerçekleştirilmektedir.

7 Hasar Gören Eldivende Hastadan Direkt Bakteri Transmisyonu Yapılan klinik araştırmalar, cerrahi operasyonlar sırasında eldiven hasarlanmalarının %83 oranında cerrahlar tarafından fark edilmediğini göstermektedir. GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT eldivenin içeriğindeki antimikrobiyal katman ile bakteri geçişi önlenir ve en az 2 saat koruma özelliği devam eder. **GPF Antimikrobiyal Steril Eldiven, boy 7.5, Kod: ST022/05-P16-16 ile ilgili olarak gecikmiş dermal temas sansitizasyonunu değerlendirmek için bir kobay maksimizasyon testi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma Uluslararası Standardizasyon Örgütünün 10993: Tıbbi Gereçlerin Biyolojik Değerlendirmesi, Bölüm 10: İritasyon ve Geciktirilmiş Tip Aşırı Hassasiyet Deneyinin gerekleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

8 Bakteri Ve Virüslere Karşı Etkin Koruma In vitro laboratuvar testlerinde, GAMMEX Powder-Free with AMT: Bir Hepatit-C virüs surrogatının %99 dan fazlasını maruziyetten hemen 1-2 dakika içerisinde öldürmektedir. HIV -1 suşu Mn 2 nin %99 unu maruziyetten hemen 1-2 dakika içerisinde öldürmektedir. Sağlık hizmetleri tesisleriyle ilişkili enfeksiyonlara neden olan ve grampozitif, gram-negatif ve ilaca dirençli bakterileri içeren 8 yaygın enfeksiyöz bakterisinin >%99,7 ilâ >%99,9 luk bölümünü maruziyetin ardından 1-2 dakika içerisinde öldürür. Kan, normal salin ve yapay ter varlığında staphylococcus aureus un >%99,9 lık kısmını öldürmektedir.

9 CHG Nedir Ve Nasıl Etki Eder? CHG klorheksidin (di)glukonatın kısaltmasıdır. Kimyasal olarak, klorheksidinin glukonik asitle (meyvelerde, balda, şarapta vs. doğal olarak oluşan doğal bir asit) reaksiyona girmesinin ürünü olan bir klorheksidin tuzudur. Geniş bir yelpazedeki bakteri ve virüslere karşı yapılan testlere ek olarak diğer testler de bu teknolojinin gerçek kullanım koşulları altında etkili olduğunu göstermiştir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır: Eldivenlerin 2 saat takılı kalmasından sonra bile > 4 log azalmanın hâlâ sağlandığının gösterilmesi. > 4 log azalmanın normal tuzlu su çözeltisi, kan ve yapay ter varlığında ölçüldüğünün gösterilmesi. > 4 log azalmanın 2 yaşındaki eldivenlerle bile hâlâ sağlandığının gösterilmesi (gerçek zamanlı yaşlandırma). > 4 log azalmanın çok küçük inokülüm hacimleriyle elde edildiğinin gösterilmesi (iğne deliği simülasyon çalışması). Öldürme oranının eldiven ebatlarından (5.5 ila 9.0) ve eldivenin enfekte olan alanından bağımsız olarak ve tutarlı biçimde sağlandığının gösterilmesi

10 CHG nin Etki Alanı a) CHG nin Etki Mekanizması Bakterisidal etki mekanizması membran bozulmasıdır. CHG nin Virüs ve Bakterilere Karşı Hızı Literatürde CHG nin virüs ve bakterilerce alınmasının 20 saniye içinde gerçekleştiği bildirilmiştir. Virüsidal aktivitenin mekanizması bakteriyel aktivite kadar iyi anlaşılmış değildir fakat CHG pek çok zarflı virüse karşı etkilidir (CHG viral zarfın çift katlı lipid tabakasına bağlanır). TCHG nin etki mekanizması doğrudan deri üzerinde bir eldiven muhtevasında bir cerrahi temizlik maddesi içinde veya diğer tıbbi cihazlar üzerinde kullanılmasından bağımsız olarak aynı kalır.

11 CHG İçeren Diğer Ürünlerle Karşılaştırma a) Cerrahi Temizlik Maddeleri CHG bazlı cerrahi temizlik malzemeleri tipik olarak alkol içinde %0,5 ila 4 lük CHG ile bileşik haline getirilir. Solüsyon ellere dökülür ve alkolün (veya diğer bir solventin) uçmasına kadar eller ovuşturulur. Uçucu olmayan CHG ellerin üzerinde kalır. Mevcut uygulamada bir pudrasız eldivene tatbik edilmiş şekilde CHG nin kullanılması nedeniyle kullanıcılarda veya hastalarda, hemen ortaya çıkan veya kronik etkileri olan herhangi bir sistemik toksisiteye neden olması ihtimali yoktur.

12 b) Tekrarlanan Ve Uzun Süreli Kullanım Tek kullanım veya çeşitli biçimlerde tekrarlanan kullanımın ardından CHG ye dermal maruziyeti takiben kayda değer toksisite gösterilmiş değildir. İritasyon deiyonize sudan daha fazla iritant değildir sonucu uzun süreli kullanımda da geçerli olmaya devam etmektedir. Uzun bir süre boyunca Gammex Powder-Free with AMT eldiven kullanıldığında sansitize olma ve CHG alerjisi geliştirme riski düşük ila çok düşük arasında değişmektedir. Dahası, Gammex Powder-Free with AMT eldivenle ilgili olarak proaktif bir pazara sunma arkası takip programı yürütmüştür: Tıbbi dergi makalelerinin CHG ye karşı her türlü advers etkilerle ilgili olarak takip edilmesi Herhangi bir iritasyon veya fark edilen diğer advers etkiler olup olmadığının belirlenmesi için kullanıcılar arasında yıllık bazda bir anket düzenlenmesi Ürünle ilgili şikayetlerin takibi - Double Gloving Gammex Powder-Free with AMT eldivenler double gloving konfigürasyonunda iç eldiven olarak kullanılabilir. Bir Gammex Powder-Free with AMT eldiven iç eldiven olarak kullanılırken, bu etki modu eldivenin tek başına kullanıldığı durumla karşılaştırılabilirdir. Elin teri üst kaplamayı çözer ve CHG nin salınmasını sağlar.

13 GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİ ÜZERİNDEKİ POTANSİYEL İNFEKSİYÖZ PATOJENLERİN İNAKTİVE EDİLMESİNE YARDIMCI OLMAYA YÖNELİK KULLANIMI VE YARARLARI GAMMEX Powder-Free with AMT sağlık çalışanlarının cerrahi prosedürler sırasında patojenlere maruziyeti azaltmak amaçlı steril, antibakteriyel ve antiviral bir cerrahi eldivendir. CERRAHİ PROSEDÜRLER SIRASINDA PERKÜTAN YARALANMALARIN SIKLIĞI Perkütan yaralanmalar cerrahiler sırasında düzenli olarak meydana gelerek cerrahi personelini, hastadan kaynaklanan patojenlerle lokalize ve sistemik enfeksiyon riskiyle karşı karşıya bırakır. Ameliyathanelerde perkütan kan ve vücut sıvılarına maruziyetin genel sıklığı, 100 cerrahi prosedür başına 2,3 ilâ 3,8 maruziyet arasında değişmektedir. *1+ Ancak, mesleki perkütan yaralanmalar riski coğrafi değişkenlik göstermekte ve gelişmekte olan bölgelerde 100 cerrahi prosedür başına 10,5 maruziyete kadar çıkmaktadır. *2+ Ek olarak, sıklık, kullanılan cerrahi operasyon tekniğine bağlıdır ve 100 laparotomik abdominal prosedür başına 4,3 maruziyetten 100 vasküler cerrahi prosedüründe 1,3 maruziyete ve 100 maksillofasiyal cerrahi başına 1,1 maruziyete kadar değişmektedir *3+. Hesaplanan hasta kan kaybındaki artış (100 prosedür başına 1,8 maruziyet), cerrahi alanda çalışan cerrahi personelinin sayısının artması (100 prosedür başına 2,1 maruziyet) ve cerrahi prosedürlerin süresinin uzamasıyla ekspozür sıkılığın arttığı gözlenmiştir. 4-6 saat süren cerrahi prosedürler için bildirilen maruziyet sıklığı 100 prosedür başına 1,4 maruziyetken, 6 saatten uzun süren prosedürler için sıklık, 100 prosedür başına 2,4 maruziyete çıkmaktadır. *4+ CERRAHİ PROSEDÜRLER ESNASINDA MESLEKİ İNJÜRİLERLE İLİŞKİLİ RİSK FAKTÖRLERİ Cerrahi prosedürler sırasında, sağlam cerrahi eldivenler mikroorganizmaların hastadan cerrahi personel mensuplarının eline geçmesini önleyen en önemli ve yegâne fiziksel bariyer olarak görev yapar. Standart eldivenlerle aynı dokunsal hissi sağlayabilen, delinmez bir cerrahi eldiven mesleki cerrahi injüri riskini ortadan kaldırabilirdi, ancak, böyle bir teknoloji şu anda mevcut değildir. Böyle bir eldiven geliştirilene dek, eldiven delinmesi riski mevcuttur ve pek çok durum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. ve senaryolarda oluştuğunun tespit edilmesi zordur. *5, 6+ Eldivenin tam olarak hangi anda delindiği çoğu zaman fark edilmediğinden, delinmelerin doku zedelenmesine ve etkilenen kişide acıya neden olması nedeniyle delinme durumlarını çevreleyen koşullar üzerindeki detaylı bilgiler yanlı olmaktadır. Bu nedenle, eldiven delinmesine neden olduğu en büyük sıklıkla bildirilen durumlardan biri, sütürlenmekte olan dokunun enstrüman değil parmaklar kullanılarak tutulmasıdır. *1,7+ Eldiven delinmesi ve mesleki keskin cisimlerle yaralanma arasındaki ilişki genellikle en güçlü olarak sütür iğnesiyle ilişkili maruziyetlerde görülmektedir, *1+, ve gelişmekte olan bölgelerde özellikle yaygındır. *2, 8+

14 Bu nedenle, künt iğne kullanımı American College of Surgeons (ACS), Occupational Safety and Health Administration (OSHA) ve National Institute for Occupational Health and Safety (NIOSH) tarafından önerilmiş ve tavsiye edilmiştir. Uygulanabilir ve cerrahi açıdan mümkün olduğunda, künt iğne kullanımı injüri riskini keskin iğnelere kıyasla yarı oranda (%50) azaltabilmekte, *9+ fakat eldiven delinmesi ve mesleki keskin cisimlerle injüri riskini tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Sadece künt iğneler kullanılmış olsaydı, her altı operasyonda bir eldiven perforasyonunu önleyebilirlerdi. *9+ Ancak, künt iğneler için gereken kuvvet daha fazladır ve bu nedenle, cerrahlar bu iğneleri, daha zor kullanımlı olarak derecelendirmektedir. Dahası, vasküler cerrahi ve oftalmik cerrahi gibi bazı cerrahi ihtisas dallarında, künt cerrahi iğnelerin kullanılması teknik olarak mümkün değildir. Ameliyat ekibinin üyeleri için daha güvenli bir bariyer sağlamanın ve sağlık hizmetleri çalışanlarında mesleki injüri ve enfeksiyon risklerini daha da azaltmaya yönelik bir diğer taktik sadece bir çift cerrahi eldiven yerine iki hatta üç çift cerrahi eldiven, eldiven astarları veya kumaş dış eldivenler takmaktır. Double gloving (çift eldiven takma) çok sayıda çalışmada araştırılmış ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. *10+ Double gloving durumunda perforasyon oranlarını araştıran çalışmaların meta analizi, bir tek çift eldiven takıldığında eldiven perforasyonlarının, iki çift cerrahi eldiven giyilen durumlara kıyasla, 5 kata kadar (OR 4,10, %95 CI 3,30'a karşılık 5,09) daha sık gerçekleştiğini göstermiştir. Bu nedenle, ikinci bir çift eldiven eklenmesinin, en içteki eldivenlerdeki perforasyonları önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır. *10+ Ancak, eldiven delinme riski yüksek prosedürler bu meta analiz kapsamına alınmamıştır. Double gloving kullanımının ve cerrahinin her ilk ve ikinci saatinde sık sık eldiven değiştirmenin rutin olduğu total kalça ve diz artroplastisi prosedürleri için, dış eldivenlerde %18 ve iç eldivenlerde %8'lik perforasyon oranları bildirilmiştir. *11+ Yazarlar, elin seçilen bölgelerinde eldivenlerin ekstra kuvvetlendirilmesinin double gloving'ten daha güvenli ve daha maliyet-etkin olabileceğini önermişlerdir. Double gloving uygulandığında perforasyon oranları hakkındaki pek çok çalışmada, 100 prosedür başına 3,2'ye kadar perforasyon oranları bildirilmiştir, * ve bunlarda, dual perforasyonların %18'e kadarı aynı lokasyonda gerçekleşmiştir. *18+ Bu nedenlerle, double gloving eldiven perforasyonu riskini ve buna bağlı olarak mesleki injüriler riskini azaltsa da, riski tamamen önleyememektedir. ELDİVEN HASARLANMASI VE MESLEKİ ENFEKSİYON ARASINDAKİ BAĞLANTI Mikroorganizmaların hastadan cerrahlara ve cerrahi ekip üyelerine transmisyonu ve bununla birlikte lokalize veya sistemik enfeksiyonların gelişmesi bildirilenden daha sık gerçekleşebiliyor olsa da bu türden olaylarla ilgili raporlar tıbbi literatüre, yalnızca olağan dışı patojenler içeren veya etkilenen bireyler için çok ciddi sonuçlar doğuran vakalar söz konusu olduğunda girmektedir.

15 Almanya'da bir iğne yaralanması ve eldiven delinmesi üzerine bir plastik cerrahta Mycobacterium ulcerans'ın neden olduğu nekrotizan Buruli ülseri bildirilmiştir. *27+ Cerrahlarda invazif Streptococcus pyogenesenfeksiyonunun *28+ yanı sıra enfekte hastaların cerrahisi sırasında kesici/delici aletlerle yaralanmaların ardından Mycobacterium tuberculosis'in neden olduğu tüberküloz tenosinovit ve primer yumuşak doku enfeksiyonları da bildirilmiştir. *29-32] Yukarıdaki enfeksiyonlar meydana gelebildiği ve etkilenen bireyler için ciddi sonuçlar doğurabildiği halde, bunlar genellikle kısa süre içinde fark edilerek tedavi edilebilmektedir. Hepatit B veya C virüsünde ve İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü enfeksiyonlarında ise durum farklıdır, çünkü bunlar klinik semptomlarını geç gösterirler ve o zamana kadar zaten kronik enfeksiyona ve organ hasarına sebep olduklarından tedavileri güçtür veya tedavi edilemezler. Yukarıdaki kanla taşınan enfeksiyonların fiilen cerraha bulaşması riski, hasta popülasyonunda hastalığın prevalansına, cerrah tarafından gerçekleştirilen prosedürlerin sayısına ve risk döneminin uzunluğuna bağlıdır. *33+ HCV ve HBV'ye kıyasla gelişme riski en düşük olan enfeksiyon HIV enfeksiyonu olsa da potansiyel olarak maruz kalmış bireylerde en yüksek kaygı düzeyine neden olan da yine HIV enfeksiyonudur. HIV enfeksiyonlu kanla kontamine kesici-delici bir aletle yaralanmanın ardından HIV transmisyonu riski %0,3 olarak bildirilmiştir. *34+ İsviçre'de yapılan bir çalışmada düşük HIV prevalansına sahip gelişmiş ülkelerde, ameliyathane personeline kanla taşınan bir enfeksiyonun mesleki nedenlerle bulaşması riskinin düşük olduğu gösterilmiştir. Cerrahi hastalarda HIV'in seroprevalansı %0,4 olarak alındığında, bir cerrahın 30 yıllık bir kariyer boyunca HIV enfeksiyonu kapması olasılığı %0,3 olarak hesaplanmıştır. *35+ İtalya'da yapılan benzer bir çalışmada, cerrahi sırasında kesici-delici bir aletle yaralanma sonucu 30 yıllık kümülatif HIV kapma riski %0,54 olarak hesaplanmıştır. *36+ Ancak bunlar, sadece gelişmiş ülkelerdeki riskler olabilir ve halen dünya çapında en yüksek HIV enfeksiyonu prevalanslarına sahip Sahra Altı Afrika gibi gelişmekte olan bölgelerde risk muhtemelen daha yüksektir. *37+ Sahra altı ülkeleri için, %25'i aşan global topluluk prevalansı bildirilmiştir, hastanede yatan hastaların %90'ı * yaş arası yatan cerrahi hastalarının %30'u enfektedir. *39+ Cerrahi geçirmesi gereken bir popülasyonda 0,10 düzeyinde bir seroprevalans olduğu kabul edilirse, cerrahın 30 yıllık kümülatif HIV kapma riski kendiliğinden %10'a çıkmaktadır. *40+ Gerçekten de 5 yıl boyunca Zambiya'da çalışan doktorlarla aynı süre boyunca HIV prevalansı düşük gelişmiş ülkelerde çalışan doktorlar arasında HIV bulaşma farkı %1,5'e karşılık %0,1 olarak bildirilmiştir. *41+ Tropik Afrika'da serokonversiyon riski gelişmiş ülkelerdekinden 15 kat daha yüksek olabilmektedir. Bu bulgular ışığında, Afrika'daki her 300 cerrahi çalışandan birinin mesleki nedenlerle HIV ile enfekte olacağı hesaplanmıştır ve HIV seroprevalansındaki artışlarla maruziyet riskinin artması beklenebilir. [41]

16 HBV için aşılanmamış cerrahlar için yaşam boyunca birden fazla hepatit B enfeksiyonuna yakalanma riski bildiren benzer hesaplamalar yayınlanmıştır. *42+ HBV enfeksiyonu için bir aşı mevcut olsa da gelişmiş ülkelerdeki cerrahların %23'ünden fazlası yetersiz aşılanmakta veya aşılanmamaktadır. *43+ Aşılanmamış bireylerin, HBV pozitif bir hasta üzerinde cerrahi esnasında kesici-delici aletlerle yaralanmasının ardından %25-30'luk düzeylerle HBV en yüksek transmisyon oranlarına sahip olduğu halde, cerrahlar hem operasyon sırasında perkutan ekspozür riskini hem de maruz kalırlarsa HBV ile enfekte olmaları riskini hafife almışlardır. *44+ HCV için HCV ile enfekte bir hastadan enfekte olmayan bir cerraha HCV transmisyonu riski yıllık %0,001-0,032 olarak hesaplanmıştır ve bu da 35 yıllık bir cerrahi kariyer boyunca %0,04 ilâ 1,1 arasında bir riskle sonuçlanmaktadır. *45+ Genel olarak bakıldığında, HBV, HCV ve HIV için bir cerrahın düşük prevalanslı bölgelerde yaşam boyunca kümülatif HBV, HCV ve HIV enfeksiyonu kapma riski sırasıyla %43, %35 ve %0,5% olarak hesaplanmıştır. *46+ GAMMEX PF AMT SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CİLTLERİNDEKİ POTANSİYEL ENFEKSİYÖZ PATOJENLERİ İNAKTİF HALE GELMESİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİR? GAMMEX Powder-Free AMT, iç yüzeyinin aktif bileşeni olan klorheksidin-diglukonat (CHG) dâhil 14 bileşenin kompleks bir formülasyonuyla kaplanmış inovatif, steril, antimikrobiyal ve antiviral bir cerrahi eldivendir. GAMMEX Powder-Free AMT cerrahi eldivenin antimikrobiyal etkinliği bir dizi in-vitro testlerle araştırılmıştır ve Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Acinetobacter baumannii, Bacteroides fragilis, Escherichia coli, Klebsiella oxytoca, and Proteus mirabilis üzerinde, test edilen bakterileri, %5 organik yük varlığında bile, temas anından itibaren 1 2 dakika içinde kat (4 log 10 redüksiyon) azaltarak yüksek antimikrobiyal etkililik göstermiştir. Antiviral aktivite HIV-1 ve HCV surrogate virüsüne karşı test edilmiş ve %5 organik yük varlığında bile, temas anından itibaren 1 dakika içinde viral enfektiviteyi minimum 100 kat (2 log 10 ) azaltmıştır. GAMMEX Powder-Free with AMT, cerrahın eliyle cerrahi alan arasında mekanik, koruyucu bir bariyer olarak görev yapar. Eldiven delinmesi veya perkütan yaralanma riskini azaltmasa da bu eldiven, delinmiş eldivenin iç kısmı ile sağlık çalışanların cildi arasındaki boşluğa giren potansiyel patojenleri öldürebilir veya inaktive edebilir.

17 LİTERATÜR [1] Wright JG, McGeer AJ, Chyatte D, Ransohoff DF. Exposure rates to patients' blood for surgical personnel. Surgery 1993; 114: [2] Adesunkanmi AK, Badmus TA, Ogunlusi JO. Accidental injuries and cutaneous contaminations during general surgical operations in a Nigerian teaching hospital. East AfrMed J 2003; 80: [3] Carlton JE, Dodson TB, Cleveland JL, Lockwood SA. Percutaneous injuries during oral and maxillofacial surgery procedures. J Oral Maxillofac Surg 1997; 55:553-6 [4] Myers DJ, Epling C, Dement J, Hunt D. Risk of sharp device-related blood and body fluid exposure in operating rooms. Infect Control Hosp Epidemiol 2008; 29: [5] Misteli H, Weber WP, Reck S, et al. Surgical glove perforation and the risk of surgical site infection. Arch Surg 2009; 144: [6] Eklund AM, Ojajarvi J, Laitinen K, Valtonen M, Werkkala KA. Glove punctures and postoperative skin flora of hands in cardiac surgery. Ann Thorac Surg 2002; 74: [7] Tokars JI, Bell DM, Culver DH, Marcus R, Mendelson MH, Sloan EP, et al. Percutaneous injuries during surgical procedures. JAMA 1992; 267: [8] Zhang M, Wang H, Miao J, Du X, Li T, Wu Z. Occupational exposure to blood and body fluids among health care workers in a general hospital, China. Am J Ind Med 2009; 52: [9] Parantainen A, Verbeek JH, Lavoie MC, Pahwa M. Blunt versus sharp suture needles for preventing percutaneous exposure incidents in surgical staff. Cochrane Database Syst Rev 2011; (11):CD [10] Tanner J, Parkinson H. Double gloving to reduce surgical cross-infection. Cochrane Database Syst Rev 2006; (3):CD [11] Demircay E, Unay K, Bilgili MG, Alataca G. Glove perforation in hip and knee arthroplasty. J Orthop Sci 2010; 15: [12] Gani JS, Anseline PF, Bissett RL. Efficacy of double versus single gloving in protecting the operating team. Aust N Z J Surg 1990; 60: [13] Bennett B, Duff P. The effect of double gloving on frequency of glove perforations. Obstet Gynecol 1991; 78: [14] Greco RJ, Garza JR. Use of double gloves to protect the surgeon from blood contact during aesthetic procedures. Aesthetic Plast Surg 1995; 19: [15] Kovavisarach E, Jaravechson S. Comparison of perforation between single and doublegloving in perineorrhaphy after vaginal delivery: a randomized controlled trial. Aust N Z J Obstet Gynaecol 1998; 38: [16] Kovavisarach E, Vanitchanon P. Perforation in single- and double-gloving methods for cesarean section. Int J Gynaecol Obstet 1999; 67: [17] Naver LP, Gottrup F. Incidence of glove perforations in gastrointestinal surgery and the protective effect of double gloves: a prospective, randomised controlled study. Eur J Surg; 166: [18] Thomas S, Agarwal M, Mehta G. Intraoperative glove perforation single versus double gloving in protection against skin contamination. Postgrad Med J 2001; 77: [19] Laine T, Aarnio P. How often does glove perforation occur in surgery? Comparison between single gloves and a double-gloving system. Am J Surg 2001; 181: [20] Kovavisarach E, Seedadee C. Randomised controlled trial of glove perforation in single and double-gloving methods in gynaecologic surgery. Aust N Z J Obstet Gynaecol 2002; 42: 5: [21] Murta EF, Silva CS, Junior OR. Frequency of glove perforation and the protective effect of double gloves in gynecological surgery. Arch Gynecol Obstet 2003; 268:82-4. [22] Thanni LO, Yinusa W. Incidence of glove failure during orthopedic operations and the protective effect of double gloves. J Natl Med Assoc 2003; 95: [23] Punyatanasakchai P, Chittacharoen A, Ayudhya NI. Randomized controlled trial of glove perforation in single- and double-gloving in episiotomy repair after vaginal delivery. J Obstet Gynaecol Res 2004; 30: [24] Lancaster C, Duff P. Single versus double-gloving for obstetric and gynecologic procedures. Am J Obstet Gynecol 2007; 196:e36-7. [25] Na'aya HU, Madziga AG, Eni UE. Prospective randomized assessment of single versus double-gloving for general surgical procedures. Niger J Med 2009; 18:73-4. [26] Guo YP, Wong PM, Li Y, Or PP. Is double-gloving really protective? A comparison between the glove perforation rate amongperioperative nurses with single and double gloves during surgery. Am J Surg 2012; 204:210-5.

18 [27] Exner K, Lemperle G. Buruli ulcer necrotizing infection of the hand of a plastic surgeon. Handchir Mikrochir Plast Chir 1987; 19: [28] Corti G, Bartoloni A, von Hunolstein C, Scopetti F, Buonomini MI, Galligani R, Paradisi F. Invasive Streptococcus pyogenes infection in a surgeon after an occupational exposure. Clin Microbiol Infect 2000; 6: [29] Lipani F, Canta F, Carosella S, Marrone R, Boglione L, Sacchi C, Caramello P. Primary soft tissue and tenosynovial tuberculosis after needlestick injury in a surgeon. Infez Med 2008; 16:33-6. [30] Fnini S, Ouarab M, Rafai M, Cohen D, Largab A, Trafeh M. An uncommon occupational accident: tuberculous tenosynovitis of the extensor tendons of the hand. Chir Main 1999; 18: [31] Delli Carri R, Piscozzi P, Massimelli M, Falcetta R. A rare case of tubercular tenosynovitis in hospital surgeon as a result of an occupational accident caused by puncture with an infected needle. Prevention aspects and legal-medical evaluation. Med Lav 2010; 101:26-9. [32] Tapias L, Tapias-Vargas LF, Tapias-Vargas L. Primary cutaneous inoculation tuberculosis in a healthcare worker as a result of a surgical accident. Int J Dermatol 2008; 47: [33] Rasool F, Lone RA, Rasool I, Shah S, Shah M, Rasool I, Lateef WM, Mir IA, Rasool R, Rasool A, Arif S, Nizami F. Surgeon and human immunodeficiency virus infection. Int J Health Sci (Qassim) 2009; 3: [34] Henderson DK, Saah AJ, Zak BJ, Kaslow RA, Lane HC, Folks T, et al. Risk of nosocomial infection with human T-cell lymphotropic virus type III/lymphadenopathyassociated virus in a large cohort of intensively exposed health care workers. Ann Intern Med 1986; 104: [35] Cassina PC, Keller T, Simmen HP. The real incidence of percutaneous injuries in the operating room--a prospective study. Swiss Surg 1999; 5: [36] Pietrabissa A, Merigliano S, Montorsi M, Poggioli G, Stella M, Borzomati D, et al. Reducing the occupational risk of infections for the surgeon: multicentric national survey on more than 15,000 surgical procedures. World J Surg 1997; 21: [37] Olapade-Olaopa EO, Salami MA, Afolabi AO. HIV/AIDS and the surgeon. Afr J Med Med Sci 2006; 35 Suppl: [38] Mielke J, Kalangu KK. The surgeon and human immunodeficiency virus. World J Surg 2003; 27: [39] Watters DA. Surgery, surgical pathology and HIV infection: lessons learned in Zambia. P N G Med J 1994; 37: [40] McKinney WP, Young MJ. The cumulative probability of occupationally-acquired HIV infection: the risks of repeated exposures during a surgical career. Infect Control Hosp Epidemiol 1990; 11: [41] Consten EC, van Lanschot JJ, Henny PC, Tinnemans JG, van der Meer JT. A prospective study on the risk of exposure to HIV during surgery in Zambia. AIDS 1995; 9: [42] Palmer JD, Rickett JW. The mechanisms and risks of surgical glove perforation. J Hosp Infect 1992; 22: [43] Halpern SD, Asch DA, Shaked A, Stock P, Blumberg EA. Inadequate hepatitis B vaccination and post-exposure evaluation among transplant surgeons: prevalence, correlates, and implications. Ann Surg 2006; 244: [44] Fry DE. Hepatitis: risks for the surgeon. Am Surg 2000 ; 66: [45] Thorburn D, Roy K, Cameron SO, Johnston J, Hutchinson S, McCruden EA, et al. Risk of hepatitis C virus transmission from patients to surgeons: model based on an unlinked anonymous study of hepatitis C virus prevalence in hospital patients in Glasgow. Gut 2003; 52:

19 GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY CERRAHİ ELDİVENİN CERRAHİ ALAN ENFEKSİYONU RİSKİNİN AZALTILMASINA YÖNELİK KULLANIMI VE YARARLARI Gammex Powder-Free with AMT cerrahi eldiven intraoperatif eldiven delinmelerinin meydana gelmesi halinde cerrahi alanın kontaminasyonu riskini azaltmak amaçlı steril, antimikrobiyal bir cerrahi eldivendir. CERRAHİ ALAN ENFEKSİYONLARI YÜKÜ Cerrahi Alan Enfeksiyonları (CAE) sağlık hizmetleriyle ilişkili bütün enfeksiyonların beşte birini oluşturmaktadır ve açık cerrahi geçiren her 20 hastadan en az birinde bir CAE gelişmektedir. [1, 2] CAE'ler post-operatif ilgili ölümlerin üçte birinden fazlasıyla ilişkilidir, fakat nispeten önemsiz yara akıntılarından yaşamsal tehdit oluşturan komplikasyonlara kadar çeşitlilik gösterebilmektedir. *3+ Bu iki noktanın arasında, acı verebilen, hastanede kalma süresini uzatan ve maliyetini yükselten ve hastalara, akrabalarına ve bakım verenlere duygusal stres yaşatan, kozmetik olarak kabul edilemez yara izleri bulunmaktadır. *4+ Bunların sağlık sektörüne getirdiği maliyetler yüksektir ve CAE başına yüklenebilecek ilave ortalama hastane masrafları ABD Dolarıdır. *5, 6+ Pek çok coğrafi bölge için CAE maliyetlerinin ekonomik analizi mevcut değilse de eldeki veriler, CAE'nin global ekonomik maliyetinin milyarlar düzeyinde dolaştığını göstermektedir. *7, 8+ CAE İLE İLİŞKİLİ RİSK FAKTÖRLERI CAE oranları çok sayıda klinik değişkenden etkilenmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir CAE'ye neden olmaları için bakterilerin steril cerrahi alanı kontamine etmesi gerekmektedir. CAE'lere neden olan bakteriler arasında hastanın kendi endojen florası ve operasyonu gerçekleştiren cerrahi ekip üyelerinin mikrobiyal florası dâhil olmak üzere ortamdan gelebilecek bakteriler bulunmaktadır. *9+ Havayla taşınan partiküllerdeki gram-pozitif patojenler, cerrahi ekibin üyeleri, cerrahi prosedürler sırasındaki eldiven delinmeleri veya enstrümanların optimal altı düzeyde sterilizasyonu cerrahi alanın kontaminasyonunun başlıca kaynaklarıdır. Cerrahi alanın mikrobiyal kontaminasyonu ve ardından CAE gelişmesi riski, prostetik cihazlar gibi yabancı cisimler implante edildiğinde bilhassa kaygı uyandırmaktadır. *9+ Cerrahi alanın enfeksiyonu riski yabancı materyallerin varlığında artar ve bir eldiven hasarlanması durumunda cerrahi ekip üyelerinden türeyen cilt florası gibi düşük patojeniteli organizmalar nedeniyle bile ortaya çıkabilir. *10+ ELDİVEN HASARLANMALARININ VE BAKTERİYEL GÖÇÜN OLUŞMASI Cerrahi prosedürler sırasında, sağlam cerrahi eldivenler cilt florasının cerrahın elinden cerrahi alana geçmesini önleyen fiziksel bir bariyer olarak görev yapar. Sağlam cerrahi eldivenler mikroorganizmaların cerrahi ekip üyelerinin elleriyle hasta arasında karşılıklı göçüne karşı en önemli bariyerdir *11, 12+. Yapılan çeşitli çalışmalarda, cerrahi eldivenlerde fark edilmeyen perforasyonların yaygın olduğu ortaya konmuştur. *10, 13+ Eldiven kusurlarının oranı, gerçekleştirilen cerrahinin türüyle bağlantılıdır ve ürolojik cerrahide %7 ilâ kardiyotorasik cerrahide %65 arasında değişmektedir *14-18].

20 ELDİVEN HASARLANMASIYLA CERRAHİ ALAN ENFEKSİYONU ARASINDAKİ BAĞLANTI Eldiven perforasyonunun neden olduğu bütünlük hasarlanması cerrahın elinden cerrahi alana bakteriyel göçe neden olduğundan, cerrahi alanın cerrahi ekibinin ellerinden kaynaklanan bakterilerle kontaminasyonu riskini azalymaya yönelik çeşitli taktikler geliştirilmiştir. En önemli önlem, antimikrobiyal sabun (surgical scrub) veya alkol bazlı bir el dezenfektanı (surgical rub) kullanılarak preoperatif el dezenfeksiyonu yapılmasıdır ve bu, cerrahın ellerindeki mikrobiyal biyo-yükün azaltılmasında standart uygulama olarak kabul edilmektedir. [19] Preoperatif cerrahi el dezenfektasyonu cerrahın ellerinde yerleşik florayı azaltabilir fakat eradike edemez; buna bağlı olarak da bu gibi organizmaların bir eldiven hasarlanması durumunda cerrahi alana geçmesi riskini elimine etmez. Bir cerrahi prosedür sırasında deri florasının yeniden gelişmesi nedeniyle, orijinal cilt florası düzeylerine, el dezenfektanı ürünün formülasyonuna bağlı olarak, 3 ilâ 6 saat içinde yeniden tam olarak ulaşılabilir *20, 21+. Bakteriyel yeniden gelişmeyle koşut zamanlı biçimde, eldiven kusurlarının sıklığı, eldivenlerin takılı olduğu süre uzadıkça artar. [22] GAMMEX PF WITH AMT (ANTIMICROBIAL TECHNOLOGY) CERRAHİ ELDİVEN, CERRAHİ ALAN KONTAMİNASYONU RİSKİNİN AZALTILMASINA NASIL YARDIMCI OLABİLİR? Gammex Powder-Free AMT cerrahi eldiven, iç yüzeyinin aktif bileşeni olan klorheksidindiglukonat (CHG) dâhil 14 bileşenin kompleks bir formülasyonuyla kaplanmış inovatif, steril ve antimikrobiyal bir cerrahi eldivendir. Bu eldiven, cerrahın eliyle cerrahi alan arasında mekanik, koruyucu bir bariyer olarak görev yapar, fakat ilaveten, Gammex PF with AMT cerrahi eldivenin, intraoperatif bir eldiven bütünlüğü hasarlanması durumunda cerrahi alanın kontaminasyonu riskini azaltabildiği de klinik olarak ortaya konmuştur. Bu, bir cerrahi prosedürün gerçekleştirildiği süre boyunca cilt florasının yeniden gelişmesinin baskılanması yoluyla sağlanmaktadır. Eldiven kaplamasındaki CHG eldivenin iç kısmında oluşan eldiven suyuna yavaşça akıtılarak cerrahi prosedür boyunca elin sürekli dezenfektasyonu sağlanmaktadır. *23+ Bir eldiven hasarlanması durumunda, Gammex PF with AMT cerrahi eldiven CAE riskini azaltma ve hasta güvenliğini son derece artırma potansiyeline sahip olabilir.

21 LİTERATÜR [1] Smyth ET, McIlvenny G, Enstone JE, et al. Four Country Healthcare Associated Infection Prevalence Survey 2006: overview of the results. J Hosp Infect 2008; 69: [2] Prospero E, Cavicchi A, Bacelli S, et al. Surveillance for surgical site infection after hospital discharge: a surgical procedure-specific perspective. Infect Control Hosp Epidemiol 2006; 27: [3] Astagneau P, Rioux C, Golliot F, et al. Morbidity and mortality associated with surgical site infections: results from the INCISO surveillance. J Hosp Infect 2001; 48: [4] Bayat A, McGrouther DA, Ferguson MW. Skin scarring. Br Med J 2003; 326: [5] Plowman R, Graves N, Griffin MA, et al. The rate and cost of hospital-acquired infections occurring in patients admitted to selected specialities of a district general hospital in England and the national burden imposed. J Hosp Infect 2001; 47: [6] McGarry SA, Engemann JJ, Schmader K, et al. Surgical-site infection due to staphylococcus aureus among elderly patients: mortality, duration of hospitalization and cost. Infect Control Hosp Epidemiol 2004; 25: [7] Leaper D, Nazir J, Roberts C, et al. Economic and clinical contributions of an antimicrobial barrier dressing: a strategy for the reduction of surgical site infections. J Med Economics 2010; 13: [8] Fry DE. The economic costs of surgical site infection. Surg Infect 2002; 3 (Suppl 1): S [9] Mangram AJ, Horan TC, Pearson ML, Silver LC, Jarvis WR. Guideline for Prevention of Surgical Site Infection, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Hospital Infection Control Practices Advisory Committee. Am J Infect Control 1999; 27: [10] Misteli H, Weber WP, Reck S, et al. Surgical glove perforation and the risk of surgical site infection. Arch Surg 2009; 144: *11+ Hübner NO, Goerdt AM, Stanislawski N, et al. Bacterial migration through punctured surgical gloves under real surgical conditions. BMC Infect Dis 2010; 10:192. [12] Harnoss J, Partecke LI, Heidecke CD, Huebner NO, Kramer A, Assadian O. Concentration of bacteria passing through puncture holes in surgical gloves. Am J Infect Control 2010; 38: [13] Eklund AM, Ojajarvi J, Laitinen K, Valtonen M, Werkkala KA. Glove punctures and postoperative skin flora of hands in cardiac surgery. Ann Thorac Surg 2002; 74: [14] Laine T, Kaipia A, Santavirta J, Aarnio P. Glove perforations in open and laparoscopic abdominal surgery: the feasibility of double gloving. Scand J Surg 2004; 93:73-6. [15] Brough SJ, Hunt TM, Barrie WW. Surgical glove perforations. Br J Surg 1988; 75:317. [16] Kojima Y, Ohashi M. Unnoticed glove perforation during thoracoscopic and open thoracic surgery. Ann Thorac Surg 2005; 80: [17] Pitten FA, Herdemann G, Kramer A. The integrity of latex gloves in clinical dental practice. Infection 2000; 28: [18] Manjunath AP, Shepherd JH, Barton DP, Bridges JE, Ind TE. Glove perforations during open surgery for gynaecological malignancies. BJOG 2008; 115: [19] Pittet D, Allegranzi B, Boyce J; World Health Organization World Alliance for Patient Safety First Global Patient Safety Challenge Core Group of Experts. The World Health Organization Guidelines on Hand Hygiene in Health Care and their consensus recommendations. Infect Control Hosp Epidemiol 2009; 30: [20] Peterson AF, Rosenberg A, Alatary SD. Comperative evaluation of surgical scrub preparations. Surg Gynecol Obstet 1978; 146:63-5. [21] Rotter ML, Kampf G, Suchomel M, Kundi M. Population kinetics of the skin flora on gloved hands following surgical hand disinfection within 3 propanol-based hand rubs: a prospective, randomize, double-blinded trial. Infect Control Hosp Epidemiol 2007; 28: [22] Partecke LI, Goerdt AM, Langner I, et al. Incidence of microperforation for surgical gloves depends on duration of wear. Infect Control Hosp Epidemiol 2009; 30: [23] Assadian O, Kramer A, Ouriel K, Suchomel M, McLaws ML, Rottman M, Leaper D, Assadian A. Suppression of surgeons bacterial hand flora during surgical procedures using a new antimicrobial surgical glove. Br J Surg 2012; revision submitted August 9, 2012.

22 Hacettepe Üniversitesi Teknokent 2. Ar-Ge Binası No:8 Beytepe - Ankara ARD GRUP GAMMEX POWDER-FREE WITH AMT TEK YETKİLİ TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜDÜR.

SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR

SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR Bİr hepatit C virüs surrogatının %99 dan fazlasını öldürür HIV-1 suşu Mn nin %99 unu öldürür Yaygın enfeksiyöz bakterilerin %99,7

Detaylı

Cerrahi alan enfeksiyonları: risk faktörleri ve önleme yöntemleri

Cerrahi alan enfeksiyonları: risk faktörleri ve önleme yöntemleri Turkish Journal of Trauma & Emergency Surgery Ulus Travma Derg 2005 Cerrahi alan enfeksiyonları: risk faktörleri ve önleme yöntemleri Surgical site infections: risk factors and methods of prevention Ali

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Hasan Irmak Sağlık Bakanlığı Temel

Detaylı

Tez Sınavının yapılacağı yılı yazınız

Tez Sınavının yapılacağı yılı yazınız NURDAN PALA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SAĞ. BİL. ENST. YÜKSEK LİSANS TEZİ İSTANBUL-2010 Adınızı soyadınızı giriniz Tez kabul edildikten sonra yapılan sabit ciltte sırt yazısı bu şablona göre yazılacak. Yazılar

Detaylı

SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR

SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR SADECE İKİNCİ BİR DERİ HİSSİ VERMEKLE KALMIYOR KENDİ İMMÜN SİSTEMİ DE VAR Bİr hepatit C virüs surrogatının %99 dan fazlasını öldürür HIV -1 suşu Mn nin %99 unu öldürür Yaygın enfeksiy öz bakterilerin %99,7

Detaylı

Bulaşıcı hastalıkların son yıllarda ciddi artış göstermesi nedeniyle, sağlık çalışanlarının

Bulaşıcı hastalıkların son yıllarda ciddi artış göstermesi nedeniyle, sağlık çalışanlarının Diş Hekimliği Uygulamalarında Çapraz İnfeksiyon Riski Prof. Dr. Rahime NOHUTCU Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji Anabilim Dalı, ANKARA Bulaşıcı hastalıkların son yıllarda ciddi

Detaylı

HEMŞİRELERİN KESİCİ-DELİCİ ALET YARALANMASI İLE KARŞILAŞMA DURUMLARI VE KARŞILAŞMA SONRASI İZLEDİKLERİ YÖNTEMLER

HEMŞİRELERİN KESİCİ-DELİCİ ALET YARALANMASI İLE KARŞILAŞMA DURUMLARI VE KARŞILAŞMA SONRASI İZLEDİKLERİ YÖNTEMLER TÜRKİYE CUMHURİYETİ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELERİN KESİCİ-DELİCİ ALET YARALANMASI İLE KARŞILAŞMA DURUMLARI VE KARŞILAŞMA SONRASI İZLEDİKLERİ YÖNTEMLER Zehra DİŞBUDAK YÜKSEK

Detaylı

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EL YIKAMA ALIŞKANLIKLARINI GELİŞTİRMEDE PRECEDE MODELİNİN KULLANIMI

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EL YIKAMA ALIŞKANLIKLARINI GELİŞTİRMEDE PRECEDE MODELİNİN KULLANIMI T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EL YIKAMA ALIŞKANLIKLARINI GELİŞTİRMEDE PRECEDE MODELİNİN KULLANIMI Hemşirelik Programı YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Gül BÜLBÜL MARAŞ

Detaylı

2. Ulusal Sterilizasyon Ameliyathane Dezenfeksiyon Kongresi

2. Ulusal Sterilizasyon Ameliyathane Dezenfeksiyon Kongresi Yayın No: 08 1. Baskı: Ekim 2014 İstanbul ISBN: 978-605-64017-7-0 Baskı: Gülmat Matbaacılık Litros Yolu 2. Matbaacılar Sitesi E Blok Kat 3 No: 4 (1NE4) Topkapı / İstanbul Bu kitabın baskısından 5846 ve

Detaylı

Modern bir ameliyathanenin yapılandırılması amacıyla birbirinden çok farklı

Modern bir ameliyathanenin yapılandırılması amacıyla birbirinden çok farklı Ameliyathanenin Yapılanması Nasıl Olmalıdır? Doç. Dr. Yeşim ÇETİNKAYA ŞARDAN Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi, ANKARA Modern bir ameliyathanenin

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

ENFEKSİYON KONTROL PROGRAMI

ENFEKSİYON KONTROL PROGRAMI ENFEKSİYON KONTROL PROGRAMI Primum Non Nocere Öncelikle, Zarar Verme Hipokrat Hazırlayan Prof. Dr. Emine ALP KAYSERİ 2012 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ ENFEKSİYON KONTROL PROGRAMI Yazarlar

Detaylı

HASTANE İNFEKSİYONLARI KONGRESİ 2012 DÜZENLEME KURULU

HASTANE İNFEKSİYONLARI KONGRESİ 2012 DÜZENLEME KURULU HASTANE İNFEKSİYONLARI KONGRESİ 01 DÜZENLEME KURULU TÜRK HASTANE İNFEKSİYONLARI ve KONTROLÜ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU Başkan Dr. Sercan Ulusoy Genel Sekreter Dr. Serhat Ünal Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Semih

Detaylı

KOAH TA İmmünizasyon. Derleme Review. Immunization in COPD. Dr. Ebru ÇAKIR EDİŞ

KOAH TA İmmünizasyon. Derleme Review. Immunization in COPD. Dr. Ebru ÇAKIR EDİŞ Derleme Review 115 KOAH TA İmmünizasyon Immunization in COPD Dr. Ebru ÇAKIR EDİŞ Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Edirne ÖZET Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH)

Detaylı

Gastrointestinal Endoskopide. Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon

Gastrointestinal Endoskopide. Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Gastrointestinal Endoskopide Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Baskı: Stil Matbaacılık San. ve Tic. A.Ş. Tel : 0212 281 92 81 GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ HEMŞİRELERİ VE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ GASTROİNTESTİNAL

Detaylı

Anahtar kelimeler: El yıkama, hand hygiene, hastane enfeksiyonu, sağlık çalışanı, nosocomial infections

Anahtar kelimeler: El yıkama, hand hygiene, hastane enfeksiyonu, sağlık çalışanı, nosocomial infections SENĠN 30 SANĠYEN BENĠM HAYATIMDAN DAHA MI DEĞERLĠ? Elif Kolay, Burcu Bozdoğan, Ece Ünalan, Aykut Kılıç Danışman: Dr. Ebru Bostanoğlu ÖZET El yıkama dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olan hastane

Detaylı

Başkanın Mektubu TÜRK FARMASÖT K TEKNOLOJ ARAŞ TIRMACILARI DERNEĞ EK M - ARALIK 2006 C LT:13 SAYI:4 ISSN:1301-1073

Başkanın Mektubu TÜRK FARMASÖT K TEKNOLOJ ARAŞ TIRMACILARI DERNEĞ EK M - ARALIK 2006 C LT:13 SAYI:4 ISSN:1301-1073 TÜRK FARMASÖT K TEKNOLOJ ARAŞ TIRMACILARI DERNEĞ EK M ARALIK 2006 C LT:13 SAYI:4 ISSN:13011073 Türk Farmasötik Teknoloji Araştırmacıları Derneği Adına Sahibi Prof. Dr. Atilla Hıncal Sorumlu Yazı şleri

Detaylı

ULUSLARARASI HAKEMLİLHEMŞİRELİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ

ULUSLARARASI HAKEMLİLHEMŞİRELİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ HEMŞİRELİK ULUSLARARASI HAKEMLİLHEMŞİRELİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ International Refereed Journal of Nursing Research Mayıs Haziran Temmuz - Ağustos 2014 Sayı: 01 Cilt: 01 Yaz Dönemi May-June - Jul - August

Detaylı

ULUSLARARASI HAKEMLİLHEMŞİRELİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ

ULUSLARARASI HAKEMLİLHEMŞİRELİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ HEMŞİRELİK ULUSLARARASI HAKEMLİLHEMŞİRELİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ International Refereed Journal of Nursing Research Mayıs Haziran Temmuz - Ağustos 2014 Sayı: 01 Cilt: 01 Yaz Dönemi May-June - Jul - August

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNİN MARUZ KALDIĞI İŞ KAZALARI VE GERİ BİLDİRİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Ayşe UÇAK

SAĞLIK PERSONELİNİN MARUZ KALDIĞI İŞ KAZALARI VE GERİ BİLDİRİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Ayşe UÇAK 1 SAĞLIK PERSONELİNİN MARUZ KALDIĞI İŞ KAZALARI VE GERİ BİLDİRİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Ayşe UÇAK CERRAHİ HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. Hamit Selim

Detaylı

Türkiye Piyasasında Mevcut Bazı Kozmetiklerin Gama Radyasyonla Dekontaminasyonu

Türkiye Piyasasında Mevcut Bazı Kozmetiklerin Gama Radyasyonla Dekontaminasyonu Türkiye Piyasasında Mevcut Bazı Kozmetiklerin Gama Radyasyonla Dekontaminasyonu Uzm. Ecz. Neslihan NAKİ SİVRİ Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Eczacılık Teknolojisi Bölümü, Radyofarmasi Anabilim

Detaylı

Doç.Dr. Selma TOSUN. İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği. selma.tosun@yahoo.

Doç.Dr. Selma TOSUN. İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği. selma.tosun@yahoo. ERİŞKİN AŞILAMASI İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği selma.tosun@yahoo.com Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Ege Üniversitesi

Detaylı

ALERJİYE KARŞI İKİNCİ BİR CİLT GİBİ HİSSEDİLEN GELİŞMİŞ KORUMA. GAMMEX Non-Latex Accelerator-Free. Sensitive GAMMEX PF. DermaPrene GAMMEX PF.

ALERJİYE KARŞI İKİNCİ BİR CİLT GİBİ HİSSEDİLEN GELİŞMİŞ KORUMA. GAMMEX Non-Latex Accelerator-Free. Sensitive GAMMEX PF. DermaPrene GAMMEX PF. GAMMEX Non-Latex Accelerator-Free Sensitive Yeni SENSOPRENE formülasyonunu içerir DermaPrene IsoDerm IsoDerm Sensitive IsoDerm Underglove ALERJİYE KARŞI İKİNCİ BİR CİLT GİBİ HİSSEDİLEN GELİŞMİŞ KORUMA

Detaylı

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRME RAPORLARI KOLOREKTAL KANSER TARAMALARI

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRME RAPORLARI KOLOREKTAL KANSER TARAMALARI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRME RAPORLARI KONU: ALT KONU: KOLOREKTAL KANSER TARAMALARI TARAMA PROGRAMLARI 1 1.GİRİŞ Dünya çapında her yıl yaklaşık bir milyon kolorektal

Detaylı

Tavuk Kesimhane ve İşletmelerinde Kullanılan Ticari Dezenfektanlar ve Etkinlikleri 1

Tavuk Kesimhane ve İşletmelerinde Kullanılan Ticari Dezenfektanlar ve Etkinlikleri 1 Orlab On-Line Mikrobiyoloji Dergisi Yıl: 2004 Cilt: 02 Sayı: 10 Sayfa: 1-28 www.mikrobiyoloji.org/pdf/702041001.pdf Tavuk Kesimhane ve İşletmelerinde Kullanılan Ticari Dezenfektanlar ve Etkinlikleri 1

Detaylı

türkiye Nisan 2014 sayı:1

türkiye Nisan 2014 sayı:1 türkiye Nisan 2014 sayı:1 EDİTÖRDEN 03 KONFERANS RAPORLARI 04 14. Avrupa AIDS Klinik Derneği Konferansı 04 16-19 Ekim 2013 Brüksel, Belçika Fırsatçı enfeksiyonlar ve komplikasyonlar + + Orta yaştaki kişilerde

Detaylı

HEMODİYALİZ HASTALARINDA OKÜLT VİRAL B HEPATİT SIKLIĞI VE HEPATİT C ENFEKSİYONUNUN OKÜLT VİRAL B HEPATİT SIKLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ

HEMODİYALİZ HASTALARINDA OKÜLT VİRAL B HEPATİT SIKLIĞI VE HEPATİT C ENFEKSİYONUNUN OKÜLT VİRAL B HEPATİT SIKLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ ii T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI HEMODİYALİZ HASTALARINDA OKÜLT VİRAL B HEPATİT SIKLIĞI VE HEPATİT C ENFEKSİYONUNUN OKÜLT VİRAL B HEPATİT SIKLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ

Detaylı

YENİ VE EN YENİ AŞILAR: HPV, ZOSTER, DNA AŞILARI, ŞARBON AŞISI

YENİ VE EN YENİ AŞILAR: HPV, ZOSTER, DNA AŞILARI, ŞARBON AŞISI YENİ VE EN YENİ AŞILAR: HPV, ZOSTER, DNA AŞILARI, ŞARBON AŞISI Prof. Dr. Ayşe ERBAY Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı HPV AŞILARI İnsan papillomavirüsü HPV, küre

Detaylı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitelerinde El Temizliği Kurallarına Uyumun Değerlendirilmesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitelerinde El Temizliği Kurallarına Uyumun Değerlendirilmesi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitelerinde El Temizliği Kurallarına Uyumun Değerlendirilmesi Bilgin ARDA*, Şebnem ŞENOL*, Meltem IŞIKGÖZ TAŞBAKAN*, Tansu YAMAZHAN*, Oğuz Reşat SİPAHİ*, Güray

Detaylı

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ EĞİTİMİ - I - ENFEKSİYON VE STERİLİZAYSON Eğitim içeriği Ağız vediş Sağlığı Teknikerliği Eğitim

Detaylı