Doğru yapıyor muyuz? Uygulama Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Doğru yapıyor muyuz? Uygulama Kılavuzu"

Transkript

1 Doğru yapıyor muyuz? Uygulama Kılavuzu

2 Tanıtım: Bu çalışma yönetim organlarının ve organizasyonların üst düzey yönetimleri için onay programıdır. Her alanda beş alan ve üç bölümü vardır. Orada Kontrol, Düşünmek için dur' ve 'Kontrol Listesi' vardır Dur ve düşün: - Nasıl yapıyoruz? Herkes aynı şeyi mi düşünüyor? Nereye gidiyoruz? Bu yararlı tartışma okumak için değil uygulanmak için hazırlanmıştır.: dürüst olmak gerekir değişimci olmak gerekir sürecin çıktı kadar önemli olduğunu bilmeliyiz Bir referans kitabı değildir: bütün yanıtları karşılamayabilir; diğer yayınlar bu ihtiyaçları karşılayabilir. Tüm organizasyonlar için değiştirilebilir: küçük organizasyonlarda bire bir görüşmeler Büyük organizasyonlarda insan ekipleri tarafından müdahaleler yelpazesi sunmaktadır Unutmayın: Bir şeyin %100 nü iyileştirmekten 100 şeyde %1 iyileştirme yapmak daha iyidir.

3 Bölüm üç: Kontrol: Yöneticiler arasında tartışmaları geliştirmek için düzenlenmiş sorular hazırla. Kuruluşunuzun yöneticilerinin verdiği cevaplar doğruda olmayabilir yanlışta olmayabilir. Düşünmek için dur: Etkinlik ve değişiklik için üretilen diğer fikirler aynen önerilerde olduğu gibi yansır. Komite, işlemi yapmadan önce bu bölümü okumalıdır. Denetim listesi: İyi pratik öneriler listesini sağlar. Burada verilen cevapların niçin ilgisiz olduğunun açıklanması önemlidir. Bir veya iki üye yönetime kontrol listesini tamamlamak sunmak ve rapor vermek için görev alabilir. Özet: Yeni ve eski kuruluşlar için faydalı bir araçtır. Bölümler, örgütün kendi hızda tamamlanabilir. Basit dil kullanılmalıdır. iyi uygulama alanlarının iyileştirilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir,

4 Paylaşılan Amaçlar ve Hedefler KONTROL Aşağıdaki soruları yanıtlayın: Sembol 1. Organizasyon bakış açısı olarak dört tipte listelenmiştir. Sizin görüşünüze hangisi yakındır? 2. Üç yıllık zaman içinde örgütünüzü hangisi olarak görmek istersiniz? 3 Gelecek üç yıl içinde görmek istediğiniz beş büyük değişiklik nelerdir? (Unutmayın, üç yıl içinde yapılması mümün ve gerçekçi olması gerekiyor) Organizasyonun diğerlerine göre sembolik bir değeri vardır. Organizasyonun yönetimi üyelerine ilgilendikler konulara göre onlara görev verir. Yetiştirici Yönetim diğerlerinin gelişmelerini sağlamak için onları motive eder. Üyelere kısıtlama yoktur, gidebilecekleri yere kadar giderler. Toplayıcı Organizasyon düzenledikleri kampanyalardaki projelerde ve faaliyetlerde onların desteklerlerini almak için onları toplarlar.. Destekleyici Organizasyon öğüt ve desteğe ihtiyacı olan herkese destek sağlar.

5 DÜŞÜNMEK İÇİN DUR Kendi amaçlarınızı belirtiniz Organizasyonun çalışanları ve üyeleri organizasyon hakkında gerekli bilgiye sahip olmalıdırlar. Yönetim araçlarınızın, herkesin anlayacağı, dış etkilerden etkilenmeyecek şekilde düzenlenmeli ve çalışanların görevleri sorumlulukları açık bir şekilde tanımlanmalıdır. Bu özellikle kayıtlı kuruluşlar için önemlidir. Organizasyonlarda genellikle amaçlar hukuk dilinde yazılır, bunun açık bir şekilde özetlenmesi gereklidir. Bir plan geliştirme Amaçlarımızı gerçekleştirmek için takip edilecek süreci gösterir. Üç yıl içinde başarabileceğimiz ölçülebilir gerçekçi amaçlarınızı belirlemelisiniz. Herkes planı geliştirilmesinde yer olmalıdır sürekli gözden geçirilmeli ve değişen koşullara göre düzenlemeler yapılmalıdır. Planlamanın amacı çalışanları aynı yöne yönlendirmektir. Örneğin:- Ne yapmak gerekiyor? Kim yapacak? Ne zaman yapacaksınız? Başarılı olduğunu nasıl anlayacağım? Ne zaman belirtilen amaca ulaşma yolunda yapılan ilerlemeyi gözden geçireceğiz? Kontrol listesi ilerleme planlarınız için yeni fikirler ortaya çıkmasına yardımcı olur.kontrol listesinde hayır olarak verdiğiniz nasıl evete dönüştürülebilir? Bir seferde hepsini yapamazsınız. Hangisi en önemlidir? Önceden hiç plan hazırlamamışsanız, yönetim yapısında olmayan bazı kişiler size yardımcı olabilir. Herhangi kuruluş sizin plan hazırlamanıza yardım edecek birilerini önerebilirler. Bu size maliyet yaratabilir fakat bazı kuruluşlar size yardım edebilir.

6 BİRİNCİ DENETİM LİSTESİ Hedeflerinizi açıkça bildiren yöneten bir enstrüman var mı? Kopyası var mı ya da bir kopyasını gördünüz mü? A maçlarınızı açıklayan ve özetleyen bir belgeniz var mı? Eğer öyleyse, bu tanıtım malzemesi, yıllık rapora ve yayınlanmış materyallere dâhil midir? Uzun vadeli gelişme planınız var mı? Varsa, bir kopyası var mı? Tüm hedefleriniz, sizin yönetim aracınızla tutarlımıdır? Düzenli olarak planı gözden geçiriyor musun? Başkalarının kullanabilmesi için planın özetini çıkardınız mı?

7 Etkili Yönetim Yapısı KONTROL Aşağıdaki soruları yanıtlayın: 1. Organizasyonun kullandığı bina kime aittir? Bina başkasına ait ise organizasyon binayı nasıl kullanıyor 2. Binanın iç ve dış bakımından sorumlu kimdir? 3. Organizasyonun kullandığı binanın iç ve dış bakımından kim sorumludur? 4. Organizasyonun yapacağı faaliyetlere kim karar verir? 5. Yönetimin kaynakları etkili verimli bir şekilde kullandığına nasıl karar veririz? 6. Yönetimi çalışanları iyi bir şekilde yönettiğine nasıl karar öğreniriz? 7. Yönetim çalışma binasından sorumlu kişinin etkil ve verimli bir şekilde yönettiğini nasıl öğrenir? 8. Yönetimin etkili ve verimli bir şekilde bilgi akışını sağladığını nasıl öğreniriz? Bilgi için kim sorumlu biliyor musunuz? Bu bilgileri veya diğer bilgileri yöneten üyeleri arasında dolaşım nasıldır? 9. Soru 5-8 için siz nasıl bir gelişme önerebilirsiniz?

8 DÜŞÜNMEK İÇİN DUR Organizasyonun yönetimi için tekbir doğru yoktur. Organizasyonunuz yönetimi, yönetim aracı tarafından yönetilmektedir. Bu yapı etkili ve verimli olmalıdır. Organizasyonun bir kamu kuruluşu olduğunu unutmayın, o özel bir kulüp değildir. Gerkli uzmanları temin etme Yönetim genellikle para, insan, hizmet ve bilgi olarak dört kısımdan oluşur. Bazı üyelerin her konuda bilgili olmaları gerekebilir. Bazılarının ise yanlıca bazı konularda bilgili olması gerekebilir. Birçok yönetici eğitim alarak kendilerini alanlarında geliştirebilirler. Eğer kendinizi bazı alanlarda geliştirmek istiyorsanız, bu konuda size yardı edecek birçok organizasyon vardır. Bilgi akışını devam ettirme Bilgi akışının sürekliliğini devam ettirmek yönetim için çok önemlidir. Özellikle başkaları adına karar verenler için çok önemlidir. Alınan yönetim kararlarının özetleri, raporları ve bültenlerin kopyaları diğer üyeler gönderilmelidir.

9 İKİNCİ DENETİM LİSTESİ Yönetim sizin ihtiyacınız olan yönetim araçlarını ne sıklıkta karşılıyor? Her zaman Yeterli düzeyde karşılıyor mu? Ne zaman yeterli düzeyde olmadığını biliyor musunuz? Toplantı gündemi size önceden gönderiliyor mu? Bu önceki toplantılar, gelecekteki olaylar ve yazışmalar gibi öğeler içeriyor mu? Üyeler gündemin nasıl oluşturulduğunu biliyorlar mı? Toplantı tutanakları düzgün bir şekilde tutuluyor ve gelecek toplantıdan önce üyelere gönderiliyor mu? Eylemden sorumlu kişilerin adlarını gösterir mi? Yönetim konu özelliğine göre alt çalışma grupları oluşturuyor mu? Onların referansları net mi? Sorumluluk ve iş yükünü yönetimi arasında paylaşıyor musunuz? Herhangi bir üyeye aşırı iş verilmediğinden emin misiniz? Alt çalışma grupları aldıkları kararların raporlarını yönetimin dikkatini çekmek nasıl verirler? Toplantı tutanağı tutulur ve onlara verilir mi? Yönetim kururlu karara alıyor mu? Onlar uygulanır ve gözden geçirilir mi? Diğerleri alınan karaların uygulamasından haberdar edilir mi?

10 Hizmet Sunumu KONTROL Aşağıdaki soruları yanıtlayın: 1. Örgüt, refah, eğitim ve eğlence ihtiyaçlarına hitap eden hizmetleri geniş bir yelpazede sunuyor mu? Bunlar nelerdir? 2. Organizasyon bu hizmetleri kaliteli bir şekilde yürütüyor mu? Bunlar nasıl yapılıyor? 3. Kurum hizmetlerinin uygun bir şekilde hedef gruba ulaşıyor mu? 4. Temel hizmetler ücretsiz ya da hedef grup bunun ücretlerini karşılayabilir mi? 5. Organizasyon kişilerin ihtiyacı olan hizmetleri yayınlar mı? Bunlar nasıl yapılır?

11 DÜŞÜNMEK İÇİN DUR Organizasyon hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sunulmasını temin etmek için, hizmetlerin uygun sistemlerle uygun yerlerde yürütülmesi gereklidir. İyi hizmet sunumu dört yolla yürütülür: Uzmanlık bilgi ve becerisi gereklidir. Bu yaralanıcının deneyimine bağlıdır. Örneğin eski uyuşturucu bağımlıları uyuşturucu alışkanlığı olan gençlerle ve eski suçlular, hapishaneden yeni çıkmış geçlere rehberlik yapabilirler. Bu konularda çalışacakların bu konularda deneyimli olması ve iyi eğitilmeleri gerekir. Hizmet sunumunu hak sahibi kişilere belirli şekillerde tanımlamak zorunludur. Organizasyonlar yararlanıcılara bire bir hizmet sunabildikleri gibi planlanmış planlamalarını başkalarında sunabilir. Çoğu kez örgütün bağımsızlığı bu yeni ve yenilikçi yollarla hizmet sunmak için fırsatlar sunar. Genç insanlara okullarda çeşitli kampanyalar düzenlemesi örnek verilebilir. Gençler için Anti Bullying konusunda okullarda çalışma yapabilir. Bağımsız kuruluşlar, bazı yaralanıcıların devlet otoritelerine güvenleri olmadığı için bunlara çeşitli sorunlarının çözümünde yardımcı olabileler. Örneğin küçük yerleşim birimlerinde ki öğrenmeye istekli olmayan azınlık gruplarına eğitimleri konusunda yardımcı olabilirler.

12 ÜÇÜNCÜ DENETİM LİSTESİ 1. Örgüt, refah, eğitim ve Eğlence ihtiyaçlarına hitap Hizmetleri geniş bir yelpazede sunuyor mu? 2. Örgüt çevresel, ekonomik veya diğer alanlarda ek hizmetler sunuyor mu? 3. Örgüt, çalışanlar için bir dizi eğlence, spor, sanat ve kültürel eğlence programı sunuyor mu? 4. Organizasyon hizmet alanların organizasyona bağlılık değerleri yaratan bir hizmet sunuyor mu? 5. Organizasyon çalışanlarına diğer kurumlarla ve kişilere ilişki kuracak ortam sağlayabiliyor mu?

13 Yerel Sahiplilik KONTROL Aşağıdaki soruları yanıtlayın: 1. Yönetimde kaş kişi vardır? 2. Yönetim yapısı nasıl oluşturulmuştur? Eğer yardımcı olacaksa, şemasını çizin. 3. Yönetimi kim temsil ediyor? 4. Açık pozisyonlar var mı? Eğer varsa, neden var? 5. Yönetim Kurulu hangi yollarla diğerlerine sorumludur? Bunu yapmak için başka yöntemler biliyor musun?

14 DÜŞÜNMEK İÇİN DUR Organizasyon diğer kuruluşlara yardımcı olacağını duyurmalıdır. Organizasyon halka açık bir kamu kuruluşudur, özel bir kuruluş değildir. İlgili kişiler İlgili kişilerin çeşitli sahip olma düzeyleri vardır. İnsanları neler olduğu konusunda bilgilendirebilirsiniz. Bireyler sizin karar verme sürecinize katılabilirler. Onların vereceği öneriler sizi bağlamaz fakat size bazı değişik fikirle verebilirler. Çalışanlara karar alma sürecine katabilir ve onlara oy hakkı tanıyabilirsiniz. Böylelikle çalışanlara sahip duygusu vermede başarılı olursanız, çalışanlar alınan karaların uygulanmasına istekli bir şekilde katılılar. Sahiplik duygusu oluşturma Yıllık rapor, değerli bir araç olabilir. Bu size gelişmeleriniz hakkında çok değerli bilgiler verir. Siz bunları çalışanlara bildirebilirsiniz. Böylece çalışanlar diğer alacağınız karalara içtenlikle katılır. Çalışanlara bu sürece nasıl katıldıklarını, nasıl katkı sağladıkları konusunda bilgi verebilirsiniz. Sahiplenme duygusu elde etmenin çeşitli yolları vardır. Bu konuda çalışmak zorunda olabilirsiniz. Yönetim kurulu üyeleri kurumun sadece kendilerine ait olmadığını hatırlamalı ve kurumu diğer çalışanlarla beraber yönetmelidirler. Böylelikle, sahiplik duygusunun paylaşılması sorumluluğu size aittir. Diğerleri ile iletişim Genel bir kural olarak, organizasyon yönetim kurulu üyeleri diğer çalışanlarla beraber hareket etmelidir. Çalışanlar, yönetim kurulu tarafından yönetimin gündemi konusunda bilgilendirilmelidir. Yönetim temsilcileri çalışanların temsilcileri ile iki yönlü iyi bir iletişim kurmalıdırlar.

15 DÖRDÜNCÜ KONTROL LİSTESİ Organizasyon yıllık rapor hazırlıyor mu? Geçen yılın başarı durumu açıklanmış mı ve gelecek yılkı planınız nedir? Başarınız ve planınız sizin yönetim araçları ile ilişkilimidir? Yönetim kurulunda temsilci olmayanlar bulunmalımıdır? Eğer öyleyse, bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kendiniz başkalarına karşı sorumlu hissetliğiniz için aşağıdaki etkinliklerin hangisi kullanıyorsunuz? Haber Bülteni Anketler halka açık toplantılar Faaliyet Raporu Açık günler Hesap vermek için başka önerileriniz var mı?

16 Olumlu İmaj Kazanma KONTROL Aşağıdaki soruları yanıtlayın: 1. Yönetim Kurulu üyelerinin ve organizasyonunda çalışanların çoğunluğunun üzerinde hangi sözcük veya tümcecik etkili olabilir? Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 2. Yönetim Kurulu üyelerinin ve organizasyonunda çalışanların çoğunluğunu en çok ne etkileyebilir? Hangi sözcük veya kelime grubu bu izlenimi özetleyebilir? 3. Birinci ve ikinci sorular için uygun kelime veya tümcecik yazabilir misin? 4. Birinci soruya verdiğiniz cevap insanları gerçekçi olarak etkilediği izlenimi verir mi? Gerçekçi bir imajsağlamak için nelere ihtiyacınız var?

17 DÜŞÜNMEK İÇİN DUR İmaj hakkında düşünmek zor bir şeydir. Bazı insanlar imaj hakkındaki konuşmalara şüpheli yakalaşırılar. Çünkü bu konuşmalar onlara hatalı gibi gelir. İyi bir izlenim yapımak Ancak, imaj önemlidir. İnsanların izlenimi kötü ise, bu imaj izlenimi değiştirilmezse insanlar organizasyona destek vermezler. Organizasyonda yönetimden sorumlu kişiler imajı düzelmekten sorumludurlar.bu konuda en iyi başlangıç birinci bölümde önerilen amaçları düşünmektir.hangi kelimeler sizin organizasyonunuzun amaçları ile bütünleşebilr. Bazı imaj sözcükleri: Bakım/tür? Profesyonel? Duyarlı? Aç/erişilebilir? Maceracı? Farklı? Yerel? Kullandığınız kelimeler, resimler ve özellikle faaliyetleriniz imajınızı iyi yönde veya kötü yönde etkiler. Bir tasarımcıdan yardım alma Yerel bir tasarımcıdan veya kalkınma komitesinin önerdiği birisinden imaj için yardım alabilirsiniz.bu tür yardım faydalı olabilir, çünkü onun yardımları şimdiki kullanıcılar, potansiyel kullanıcılar, yatırımcılar, gönüllüler için uygun imaj yaratma becerirlin sahiptirler. İnsanların görüşlerini sorma İnsanların organizasyon hakkındaki görüşlerini almak çok değerlidir. İnsanlar hangi kelime ile organizasyonu bütünleştirmektedir? Başka kişlere görüşlerini sormadan önce çalışanların görüşlerini alın. Sürprizlere hazır olun.

18 BEşinci DENETİM LİSTESİ İmaj sağlayacak bir fikriniz var mı? Sizin yayınlarınız imajınız ile tutarlı mı? Bu imajla organizasyon yönetilebilir ve yürütülebilir mi? Organizasyon yönetiminin insanlar üzerindeki etkilerini kontrol edebilecek bir yönteminiz var mı?

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İSGİP (Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

MAKALE-II VERİMLİ ÖRGÜT YÖNETİMİ İÇİN ZAMAN YÖNETİMİ. Doç. Dr. M. Akif ÖZER

MAKALE-II VERİMLİ ÖRGÜT YÖNETİMİ İÇİN ZAMAN YÖNETİMİ. Doç. Dr. M. Akif ÖZER -II Doç. Dr. M. Akif ÖZER Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü 1973 yılında Ankara-Ayaş ta doğdu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi Bölümünde lisans, 1999 yılında ise aynı üniversitenin

Detaylı

Çocuklar İçin Doğru Olanı Yapmak: Çocuk hakları programlaması için uygulayıcı rehberi

Çocuklar İçin Doğru Olanı Yapmak: Çocuk hakları programlaması için uygulayıcı rehberi Çocuklar İçin Doğru Olanı Yapmak: Çocuk hakları programlaması için uygulayıcı rehberi Çocuklar, aileleri ve toplulukları için olumlu ve kalıcı değişimlerin yaratılmasını en etkili yolu çocuk hakları temelli

Detaylı

OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi

OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi 1 Önsöz 1. OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi (Rehber), hükümetler tarafından çok uluslu şirketlere yapılan tavsiyelerdir. Rehber, çok uluslu şirketlerin faaliyetlerinin

Detaylı

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Doğru Davranış İlkeleri (Etik) ve Uyum YOL GÖSTERİCİ İLKELER A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Dürüstlük kimse görmezken bile doğru şeyi yapmaktır - Albert Einstein İÇİNDEKİLER A. O. SMITH DEĞERLER

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Akademik Danışmanlık El Kitabı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Akademik Danışmanlık El Kitabı HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Lisansüstü Akademik Danışmanlık El Kitabı Ankara, 2012 ISBN 978-975-491-286-9 Prof. Dr. Figen Demirel, Prof. Dr. İlken Kocadereli ve Prof. Dr. Hakan S. Orer tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

EN 1 EN AVRUPA TOPLULUKLARI KOMİSYONU. 16 Ekim 2007, Brüksel SEC (2007) 1341 KOMİSYONA TEBLİĞ EDİLMEK ÜZERE

EN 1 EN AVRUPA TOPLULUKLARI KOMİSYONU. 16 Ekim 2007, Brüksel SEC (2007) 1341 KOMİSYONA TEBLİĞ EDİLMEK ÜZERE AVRUPA TOPLULUKLARI KOMİSYONU 16 Ekim 2007, Brüksel SEC (2007) 1341 EN KOMİSYONA TEBLİĞ EDİLMEK ÜZERE İç Kontrol Standartları ve İç Kontrol Çerçevesine İlişkin Gözden Geçirme - Kontrol Etkililiğinin Artırılması

Detaylı

Başarılı Bir ERP Projesi Gerçekleştirmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Başarılı Bir ERP Projesi Gerçekleştirmek İçin Bilmeniz Gerekenler Başarılı Bir ERP Projesi Gerçekleştirmek İçin Bilmeniz Gerekenler Değişime hazır mısınız? white papers 1 Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ

HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ Sayfa 1 / 26 T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ İÇ DENETİM YÖNERGESİ İÇİNDEKİLER Bölümler - Başlıklar Sayfa No BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 3-4 Amaç ve Kapsam 3 Hukuki Dayanak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİŞİSEL GELİŞİM İŞ ORGANİZASYONU ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık Xerox İş Ahlakı Tüzüğü İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık İş Ahlakı Tüzüğümüz bütünlüğe yönelik taahhüdümüzü kapsar ve destekler ve ayrıca etik ve uyumluluk sorunlarımızı temel değerlerimizle

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ DERS NOTLARI Doç.Dr.GürhanUYSAL Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü, Samsun 1 Giriş Bu araştırmada insan kaynakları uygulamaları olarak işgören bulma ve seçme süreci,

Detaylı

KAMU İÇ KONTROL STANDARTLARINA UYUM EYLEM PLANI (Revize)

KAMU İÇ KONTROL STANDARTLARINA UYUM EYLEM PLANI (Revize) KAMU İÇ KONTROL STANDARTLARINA UYUM EYLEM PLANI (Revize) Mali Hizmetler 2014 1 İçindekiler Tablosu LİSTELER... 2 GİRİŞ... 3 İÇ KONTROL NEDİR?... 4 İÇ KONTROLDE ROL VE SORUMLULUKLAR... 8 KAMU İÇ KONTROL

Detaylı

Kanada Sayıştayı PERFORMANS DENETİMİ EL KİTABI

Kanada Sayıştayı PERFORMANS DENETİMİ EL KİTABI Kanada Sayıştayı PERFORMANS DENETİMİ EL KİTABI Araştırma/İnceleme/Çeviri Dizisi : 4 Kanada Sayıştayı Performans Denetimi El Kitabı Çeviren Sacit Yörüker Uzman Denetçi Eserin Özgün Adları Value-for-Money

Detaylı

KALİTE ÇEMBERLERİ Üyeler Kimlerden Oluşur? Bir Çemberde Kaç Üye Bulunur? Kimlerin Katılabileceğine Nasıl Karar Verilir?

KALİTE ÇEMBERLERİ Üyeler Kimlerden Oluşur? Bir Çemberde Kaç Üye Bulunur? Kimlerin Katılabileceğine Nasıl Karar Verilir? KALİTE ÇEMBERLERİ Üyeler Kimlerden Oluşur? İdeal olan durum, bir çemberin üyelerinin ya aynı çalışma alanından olmaları ya da benzer işler yapmalarıdır. Böylece, seçilen sorunlar hepsi için ortak olacaktır.

Detaylı

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak Türkçe - turkki KILAVUZ Finlandiya'da Girişimci Olmak Önsöz Önsöz Kendi işini kurmak, göçmenler için Finlandiya'da iş bulmanın iyi bir yoludur. Halen, bu ülkede yurtdışından gelenler tarafından kurulmuş

Detaylı

KALİTE ÇEMBERLERİ. Prof.Dr. Erhan Öner / Kalite Çemberleri / 2002 1

KALİTE ÇEMBERLERİ. Prof.Dr. Erhan Öner / Kalite Çemberleri / 2002 1 KALİTE ÇEMBERLERİ Üyeler Kimlerden Oluşur? İdeal olan durum, bir çemberin üyelerinin ya aynı çalışma alanından olmaları ya da benzer işler yapmalarıdır. Böylece, seçilen sorunlar hepsi için ortak olacaktır.

Detaylı

FIRAT KALKINMA AJANSI İÇ DENETİM REHBERİ

FIRAT KALKINMA AJANSI İÇ DENETİM REHBERİ FIRAT KALKINMA AJANSI İÇ DENETİM REHBERİ 1 GİRİŞ Bu rehber, Fırat Kalkınma Ajansında iç denetim faaliyetlerinin, 3 Ağustos 2009 tarih ve 27308 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kalkınma Ajansları Denetim

Detaylı

İNSANİ YARDIM ÇALIŞMALARINDA ÇOCUK KORUMA YA YÖNELİK ASGARİ STANDARTLAR

İNSANİ YARDIM ÇALIŞMALARINDA ÇOCUK KORUMA YA YÖNELİK ASGARİ STANDARTLAR İNSANİ YARDIM ÇALIŞMALARINDA ÇOCUK KORUMA YA YÖNELİK ASGARİ STANDARTLAR 1 Çocuk Koruma Çalışma Grubu (ÇKÇG) insani yardım çalışmalarında çocuk koruma konusunda eşgüdüm gerçekleştirilmesi için çalışan küresel

Detaylı

İÇ KONTROL EL REHBERİ

İÇ KONTROL EL REHBERİ TC KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ KONTROL EL REHBERİ - 2014 h t t p : / / w w w. k t u. e d u. t r / m i m f a k u l t e İç Kontrol Sisteminin Tarihsel Gelişimi Coso Modeli Coso Küpü

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

SUNUMUN İÇERİĞİ. www.erkankaraarslan.org

SUNUMUN İÇERİĞİ. www.erkankaraarslan.org STRATEJİK PLANLAMA SUNUMUN İÇERİĞİ STRATEJİK PLANLAMA NEDİR? Stratejik planlama; Bir işletmenin amaç ve misyonuna uygun yönetimsel kararlarını uygulamak için gerekli faaliyetlerin bütünüdür (Steiner, 1979)

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU PGPY BİRİMİ, 2011 1. GİRİŞ...4 2. PROJE NEDİR?...5 3. PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR?...5 4. TEKLİF ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİR?...6 5. PROJENİZİ

Detaylı