AB SÜRECİNDE ÇIKTI-ODAKLI EĞİTİM

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AB SÜRECİNDE ÇIKTI-ODAKLI EĞİTİM"

Transkript

1 AB SÜRECİNDE ÇIKTI-ODAKLI EĞİTİM Prof. Dr. Yunus Çengel Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Ocak 2014

2 EĞİTİM AĞACI: ÇIKTI (MEYVE) ODAKLI YAKLAŞIM Benzer ağaçları birbirinden ayıran, meyveleridir. Portakal? Limon? Mandalin? (Ağaçları çok benziyor) Nasıl bir eğitim programı, istenen vasıflarda bireyi meyve verir? [Nasıl bir Eğitim?] = [Nasıl bir Mezun Profili?]

3 Çalışacaklarda aranan beceriler: AYDIN İşgücü Piyasası Analizi (İPA, 2013) 1628 işyeriyle yapılan anketlere göre: Her 100 işyerinden 29 unda açık iş var; 100 işyerinden 47 si eleman bulmada güçlük çekiyor. Sebep: Yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman yok (%56) Çalışacaklarda aranan beceriler: %77 Yeterli mesleki bilgi %59 Takım çalışması becerisi %56 Fiziksel yeterlilik %41 İletişim ve ifade etme becerisi %24 Problem çözme becerisi %23 Hesap yapma becerisi %22 Bilgisayar destekli çalışma Kaynak: Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ekim2013 Haber Bülteni

4 8 Anahtar Yetkinlik (Temel Yetkinlikler) (Avrupa Parlamentosu AP, 2006) (Kişisel tatmin/gelişim, toplumsal kabul/sosyal katılım, aktif vatandaşlık ve istihdam için gerekli bilgi, beceri, ve davranış sepeti) 1- Anadilde iletişim, 2- Yabancı dillerde iletişim, 3- Matematikte yetkinlik ile bilim ve teknolojide temel yetkinlikler, 4- Dijital yetkinlik (bilişim/iletişim teknolojilerini etkin kullanma), 5- Öğrenmesini öğrenme, 6- Sosyal ve medeni yetkinlikler (demokrasi, kişisel haklar, vs), 7- Girişkenlik ve girişimcilik (yaratıcılık, inovasyon, etiklik, liderlik) 8- Kültürel farkındalık ve ifade. Bu anahtar yetkinlikler birbirine bağlıdır, ve vurgu, eleştirel düşünce, yaratıcılık, girişkenlik, problem çözme, rizk irdelemesi, karar alma, ve duyguları yapıcı bir şekilde yönetmektedir. (Zaman teyid ediyor).

5 Çocuklara Eleştirel Düşünce becerisi kazandırma ARALIK 2013 Yeni nesil eleştirel düşünürlerin yetişmesi için, eğitim genç dimağların doğal problem-çözme becerileri üzerine bina edilmelidir. While society depends upon engineers to design every aspect of our lives, the nation s primary and secondary education systems are not producing enough critical thinkers to keep up with the demand. If you have no idea what engineers do, then it s not very likely that you ll think about this as a career path. Students learn about the natural world in science classes, but they rarely learn about the human-made world built constructed by engineers. About 8% of incoming freshmen choose to pursue an engineering major.

6 MÜHENDİSLİKTE ALTIN STANDART: ABET 2000 Kriterleri (~MÜDEK Program Çıktıları) 1. Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulayabilme becerisi 2. Deney tasarlama ve deney yapma ile birlikte verileri analiz etme ve yorumlayabilme becerisi 3. Bir sistem, cihaz ve prosesi ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlayabilme becerisi 4. Multi-disipliner takımlarda etkin/verimli bir şekilde çalışabilme becerisi 5. Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme, ve çözme becerisi 6. Profesyonel ve etik sorumluluklar konusunda farkındalık sahibi olma 7. Etkin bir şekilde iletişim kurma becerisi 8. Mühendislik çözümlerinin global ve toplumsal boyutlardaki etkileri hakkında anlayış sahibi olmak için gerekli genel eğitim almış olma 9. Hayat boyu öğrenmenin gerekliliği konusunda anlayış sahibi olma ve hayat boyu öğrenme becerisini edinmiş olma 10. Çağdaş sorunlar hakkında bilgi sahibi olma, 11. Mühendislik pratiği için gerekli olan teknikleri, yetkinlikleri ve modern mühendislik araçlarını kullanma becerisi.

7 Tarihi Perspektif (1922): Üstdüzey Yönetici Mühendislerin 14 Temel Özelliği 1. Aklı Selim Sağlam muhakeme becerisi, doğru akıl yürütme, isabetli karar verme, 2. Girişkenlik Kıvrak zekalılık, hayal gücü, orijinallik, bağımsız düşünce, 3. Erdem Doğru sözlülük, dürüstlük, samimiyet, 4. Organizatörlük Sistematize etme, planlama, görev/sorumlulukları astlara aktarma, 5. Sağlık Bedenen zindelik (iyi görme, işitme, vsl). 6. Sebat Çalışkanlık, hırs, odaklanma, konsantre olma. 7. Agresiflik Enerjik olma, cesaret, kararlılık. 8. Açık fikirlilik Makul olma, yeni fikirlere açık olma. 9. İşbirliği (birlikte çalışma) kendini beğenmemişlik, neşelilik, ince düşüncelik, sadakat 10. Rekabetçilik Yarışmacı özel sektör yaklaşımını benimseme 11. Hislerine hakimlik Alınganlık veya ani öfkelenmelerden uzak olma. 12. Kültürlülük (rafine karekter) Saygı, nezaket, iyi hal ve davranış, genel kültür 13. Dış görünüm Bakımlılık, şık görünüm, hoş yüz ifadesi, From February 1922 issue of Professional Engineer 14. Esprili olma Mizah anlayışı, şakadan anlama, latife yapma

8 Harvard Üniv. Araştırması (Chingos & Peterson, 12/2010): Eğitim Fakültesinde eğitim görmekle İyi Öğretmenliğin ilgisi yok Harvard Üniversitesi nce 2010 da İlk ve Orta Okullarda Öğretmen Etkinliği üzerine hazırlanan rapor, sınıflarda öğretme etkinliğinin: eğitim fakültesinden mezun olup olmama, mezun olunan üniversite, veya master yapmış olmayla bir ilişkisi olmadığını ortaya koymuştur. Hatta raporun yazarları iyi bir öğretmeni seçmek, eğitmekten daha kolaydır sonucuna varmışlardır. Öğretmenlik bir sanattır, ve öğretme becerisi KPSS türü test sınavlarıyla ölçülemez. Hiçbir özel okul KPSS puanıyla öğretmen almaz; mülakatla alır. Öğretmen Liseleri: Öğretmenlik mesleğine ortaokuldan sonra yönlendirilmiş olanların daha iyi öğretmen olduğunu gösteren hiç bir bulgu yoktur.

9 ABD: Öğretmenlerin Yarısı ilk 5 Yılda Mesleği Bırakıyor

10 İngiltere: Mühendislerin yarısı alan dışı işlerde çalışıyor 8 Eylül 2011

11 ABD: Üniversite mezunlarının yarısı, üniv. diploması gerektirmeyen işlerde çalışıyor 29 Ocak 2013

12 Beceri Kazanma: Üniversite Mezunları 2-Yıllık MYO lara As many as 8% of "entering community college students" already have bachelor's degrees. Some of the returning students are recent graduates who have found that their sociology or philosophy major has not been enough to find gainful employment. They are now training for careers as nurses, IT specialists, or medical technicians." Radiation therapists and registered nurses with associate's degrees earn median salaries of $74,200 and $63,800. Meanwhile, "Baby Boomers are also among those returning for associate degrees to improve their marketability in their current careers, or to retrain for a new one after getting laid off."

13 Üniversite Mezunu Güvenlik Personeli ABD: HUKUK ve TIP Fakültelerine girebilmek için önce bir üniversite bitirmek şart

14 Üniversite Eğitiminde Hayatboyu Öğrenmeye Dayalı Son Nokta: Derssiz, Kazanılan Yetkinliklere Dayalı Lisans Diploması Some schools already offer competency-based credits or associate degrees in areas such as nursing and business. Wall Street Journal, Jan. 24, 2013 Unlike MOOC companies such as Coursera, edx and Udacity, University of Wisconsin System s visionary Flexible Option Program offers competencybased bachelor's degrees based on online tests to establish knowledge. No classroom time is required under the UW Flexible Option program, except for clinical or practicum work for certain degrees. It decouples learning part of education from student assessment and degree-granting. Under the Flexible Option, assessment tests and related online courses are being written by faculty who normally teach the related subject-area classes. The cost is expected to be significantly less than full-time resident tuition. The university and the state are doing this to strengthen the state work force. The program is viewed as a "worthy experiment" but school officials need to make sure degree plans are not watered down. The degree will be indistinguishable from those issued the traditional way.

15 Bilgisayar meraklısı Yıldız Teknik Üniversitesi 2012 Makina Mühendisliği Mezunu SEFA KOÇALİ SAP Danışmanı YTÜ deki çalışmaları YTÜ Makina Mühendisliği Öğretim Üyeleri için MÜDEK kapsamında online değerlendirme anketi hazırlanması ve raporlanması 2011 yılı Makina Mühendisliğine Giriş dersi öğrenci anketlerinin hazırlanması ve raporlanması internet sitesinin hazırlanması ve devreye alınması 2012 MMG dersinde yapılacak olan öğrenci anketlerinin hazırlanması CAD labratuvarlarına öğrenci ve öğretim üyeleri için yazılım desteği Bitirme projesini Visual C# dili ile Akışkanlar Mekaniği üzerine yapmıştır.

16 Steve Jobs bir Mühendis midir? Steve Jobs, a college dropout, co-founded Apple Computer in 1976 when he was 21 and, with his childhood friend Steve Wozniak, marketed what was considered the world's first personal computer, the Apple II. (IBM introduced its PC in 1984). In 2007, he transformed the cell phone. Apple's iphone, with its iconic touch screen, was a handheld computer, music player, messaging device, digital wallet and almost incidentally cell phone.

17 2025 Mezunları: Bilgi den ziyade Beceri Öne çıkan çağdaş görüş, beşeri bilimlerde bile, genel bilgi edinmeden ziyade aktif/etgen olmaya vurgu yapar: - Aktif düşünce, - Aktif ifade, - Hayatboyu öğrenmeye aktif hazırlık. Bir metin veya soruya angaje olma, verileri ve müzakereleri tasnif etme ve kendini ifade etme, genel bilgi edinmeden önde gelir. 26 Eylül Araştırma: İşverenlerin yarısı yetkin yeni üniversite mezunu bulmakta zorlandıklarını ifade etmektedir.

18 DEĞİŞEN DÜNYA: BİLGİ TOPLUMU

19 BİLGİ ÇAĞI ve BİLGİ TOPLUMU TARIMToplumu: ( , Buhar Makinesinin icadı, Newcomen) Meslekler (ziraat, sanatlar) çıraklıkla babadan oğula geçerdi. Değişim hızı: Düşük. Gerekli beceriler: Basit SANAYİ Toplumu: ( , Tranzistörün icadı, Bell Labs) Tarım kalkmadı, ancak makineleşti. Tarımda rekabetin ölçüsü makineleşme oldu. İşçi sınıfı doğdu, ve çok sayıda meslek türedi. Değişim hızı: Orta Gerekli Beceriler: Mekanik (robotluk) BİLGİ Toplumu ( ) Sanayi kalkmadı, ancak bilgiye dayalı hale geldi. Rutin işler robotlara bırakılmakta. Sanayide rekabetin ölçüsü, geliştirilen yeni bilgi ve teknoloji. Değişim hızı: Yüksek; Ürün ömrü: Kısa; Meslek ömrü: Kısa Gerekli Beceriler: Karmaşık ve değişken

20 BİLGİ PATLAMASI: BİLGİ HER 4 YILDA KENDİNİ KATLIYOR Milat (Miladi takvimde 0 yılı) referans alınınca, bilginin ilk kez kendini katlaması 1750 yıl aldı. Sonra bilgi kendini 50 yılda katladı. Dünyadaki bilgi şimdi kendini her 4 yılda bir katlıyor de bilginin kendini her 73 günde bir katlaması bekleniyor. Ülkeler bilgi-tabanlı ekonomiye bir an evvel geçmek için gayret göstermekteler. Artık en zengin ülkeler en çok doğal kaynağa sahip olanlar değil, en yüksek beyin gücüne sahip olanlardır. En güçlü firmalar da AR-GE ye yönelip teknoloji geliştiren firmalardır. Zamanın değerlerini iyi okuyan ülkeler, net beyin göçü almak için gerekli altyapıyı oluşturup bir cazibe merkezi olmaktalar. Kaynak: UNESCO Forum Occasional Paper Series Paper No. 4 (2003).

21 Dünyada otoriter dökümanların dili: İngilizce KARAYOLU TÜNELLERİ: ÇEVRE HAVA KALİTESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ OPTIMIZE ETME REHBERİ 21

22 Moore Kanunu: Bilgisayarların hızı her 18 ayda ikiye katlanmaktadır. (Gordon Moore, Intel kurucusu, 1965) TEKNOLOJİDE HIZLI GELİŞİM Bugün bir cep telefonundaki bilgiişlem gücü, NASA nın aya insan indirdiği 1969 yılındaki tüm bilgiişlem gücünden daha yüksektir. Maliyeti $300 olan bugünün Sony PlayStation ı 1997 nin maliyeti milyonlarca dolar olan askeri superbilgisayarlarla aynı güçtedir.

23 ZENGİNLİKLE FAKİRLİĞİN FARKI: BİLGİ Kişi başı milli gelirde 6 kat fark Kaynak: Dünya Bankası 23

24 Bilgi Ekonomisinin Kaba bir Ölçüsü: İhrac Ürünlerinin Ortalama Birim Fiatı, $/kg

25 Yüksek Katmadeğerli Teknoloji Ürünleri Araba: $20/kg Tablet: $1000/kg Erythropoietin (Alyuvar üretimini control eden bir hormon; kan kanseri tedavisinde kullanılan bir biyoteknoloji ürünü) $27 milyar/kg 2023 hedefi: $500 milyar ihracat, $2 trilyon milli gelir. Nasıl gerçekleşecek? Kaynak: Prof. Cezmi Akdis, Director of Swiss Institute of Allergy and Asthma Research (SIAF);

26 An Indicator of Knowledge-Based Economy: Fraction of Intellectual Property: 80%

27 Cross-border Licensing and Royalty Income Billion USD Source: WIPO (World Intellectual Property Organization)

28 Teknolojik Gelişmişliğin Ölçüsü: PATENT Ülkelerce verilen patent sayısı (2011) Türk Patent Enstitüsü nün son beş yılda verdiği yerli patent sayısı: 2006 da 122; 2007 de 317; 2008 de 337; 2009 da 456; 2010 da 642, 2011 de de yabancılara verilen patent sayısı: 5720 (%87) Kaynak: ve Türk Patent Enstitüsü

29 Firms with Most US Patents in 2012 (Top 25) No. No. Patents Firm Country International Business Machines Corp, IBM United States Samsung Electronics Co Ltd KR Korea Canon K K JP Japan Sony Corp JP Japan Panasonic Corp JP Japan Microsoft Corp United States Toshiba Corp JP Japan Hon Hai Precision Industry Co Ltd TW Taiwan General Electric Co United States LG Electronics Inc KR Korea Fujitsu Ltd JP Japan Seiko Epson Corp JP Japan Hitachi Ltd JP Japan Ricoh Co Ltd JP Japan Hewlett-Packard Development Co L P United States GM Global Technology Operations LLC United States QUALCOMM Inc United States Intel Corp United States Toyota Jidosha K K JP Japan Broadcom Corp United States Google Inc United States Apple Inc United States Honda Motor Co Ltd JP Japan Sharp K K JP Japan Xerox Corp United States Source:

30 IP WARS: $1.17 Billion Award in Patent Infringement Case

31 Dünyada EN FAZLA Ar-Ge HARCAMASI YAPAN ŞİRKETLER

32 Türkiye de EN FAZLA Ar-Ge HARCAMASI YAPAN ŞİRKETLER

33 İNOVASYON: Yeni bir ÜRÜN, Yeni bir PROSES, Yeni bir HİZMET

34 IEEE: 2040 da Araçların %75 i Söförsüz Olacak General Motors' Cadillac division expects to produce partially autonomous cars at a large scale by 2015, and the automaker also predicts it will have fully autonomous cars available by the end of the decade. The Institute of Electrical and Electronics Engineers recently released predictions that autonomous cars will account for up to 75 percent of vehicles on the road by IEEE went even further, forecasting how infrastructure, society and attitudes could change when self-driving cars become the norm around the middle of the century." Source: 12/09/ieee-autonomous-2040/ 18 Eylül 2012

35 DÜŞÜNCE GÜCÜ İLE UÇAN HELİKOPTER

36 Kaynak: TEMEL BİLİM EĞİTİMİNDE ALARM ZİLLERİ Üniversite Kontenjan/Yerleştirilen (2012) Biyoloji Fizik Kimya Matematik Abant İzzet Baysal (İngilizce) 72/68 82/8 82/82 72/72 Abant İzzet Baysal (2. öğr) 72/1-82/2 72/72 Acıbadem (İstanbul) 47/ /11 Acıbadem (2. öğr) /6 Adnan Menderes (Aydın) 77/11-67/2 82/78 Adnan Menderes (2. öğr) /16 Afyon Kocatepe 47/1-47/0 93/38 Afyon Kocatepe /5 Ağrı İbrahim Çeçen /5 Ağrı İbrahim Çeçen (2. Öğr) /0 Ahi Evran (Kırşehir) 62/ /9 Ahi Evran (Kırşehir) (2. öğr) /0 Akdeniz (Antalya) 72/44 52/5 82/10 82/82 Akdeniz (Antalya) (2. öğr) 72/ /82 Aksaray 62/ /15 Aksaray (2. öğr) /4 Amasya 41/ / Tesbit: Temel bilim olmadan yeni teknoloji gelişimi/üretimi olmaz; sadece mevcudu geliştirme olur. Bir Teklif: Branş öğretmenleri Eğitim Fakülteleri yerine Fen/Edebiyat Fakültelerinde eğitilsin.

37 BİLİM veya TEKNOLOJİ BİLİM: Doğal Yaprak (Fotosentez) Güneş+CO 2 +H 2 O Enerji (şeker) + O 2 Bir resim bin kelimeye bedeldir. Bir örnek bir konferansa bedeldir. TEKNOLOJİ: Suni yaprak Güneş+CO 2 +H 2 O Enerji (sıvı yakıt) + O 2

38 Yapay Yapraklar ONLY God can make a tree, the poem says. But scientists are working on making artificial leaves that can produce fuels directly from sunlight, water and carbon dioxide, just as real leaves do. One day, the new leaves could help people heat their homes and drive their cars..

39 Yapay Fotosentez ile Güneş enerjisinden Sıvı Yakıt 39

40 Innovation in Software: "Facebook Class" Helped Pioneer Lean Start-Up Model New York Times (May 7, 2011) reported on the "Facebook Class," a class of Stanford students in 2007 who were asked to design and market a Facebook app. Some of the projects were wildly successful and "almost overnight, the Facebook Class fired up the careers and fortunes of more than two dozen students and teachers." The class "also helped to pioneer a new model of entrepreneurship that has upturned the tech establishment: the lean start-up." Students learned, among other things, to keep their ideas simple and expedient, while venture capitalists began designing funds designed for this low-cost approach. Working in teams of three, the 75 students created apps that collectively had 16 million users in just 10 weeks. Many of those apps were sort of silly: Mr. De Lombaert s, for example, allowed users to send hotness points to Facebook friends. Yet during the term, the apps, free for users, generated roughly $1 million in advertising revenue.

41 YİYECEKTE İNOVASYON: KFC World's largest chain of fried chicken restaurants. 2 nd largest restaurant chain after McDonalds s. Founder Colonel Harland Sanders first gave the world a taste of his most famous creation, Original Recipe Kentucky Fried Chicken, featuring a secret blend of 11 herbs and spices. After a lot of experimenting in 1939 with a pressure cooker by varying cooking time, pressure, shortening temperature and level, he developed a process to fry chicken quickly under pressure with great taste. Founded: 1930 in Kentucky by Harland Sanders Franchise: 1952, Utah Number of locations: 17,000 in 105 countries Employees: 455,000 (2010) Revenue: US$ 9.2 billion (2011)

42 Hayal Gücü ve Yaratıcı Düşünce (Hayal Alemi): Bilim-Kurgu, TV Dizileri (ihrac ürünü, $200 milyon/yil)

43 Patentlerin %76 sı ABD dışında doğanlardan 26 Haziran 2012

44 ÖNCE BEYİN GÜCÜ: SILICON VALLEY Silikon Vadisi, beyin gücü ve yaratıcı düşüncenin kaynağı değil sadece zarfıdır. Silikon vadisi, evlerin garajlarında yeşeren yaratıcılık fidanlarının dikildiği tarladan ibarettir. Günümüzde bilgi ve beceri, izafi avantaj sağlamanın yegane kaynağı olarak durmaktadır. Silikon Vadisi ve Hat 128 in bugün oldukları yerde olmalarını sebebi, beyin gücünün orada olmasıdır. Lester Thurow, MIT Economist ABD de yabancı göçmenler Silikon Vadisi ndeki firmaların %52 sini kurdular, ve milyonlarca istihdam yarattılar. Vivek Wadhwa, Washington Post, Oct. 4, YÖK: Üniversitelerde yabancı öğretim oranı %2 yi geçemez.

45 Reversing the Brain Drain: Exploting Diaspora 45

46 Going Where the Action is/brains are: Samsung launches Silicon Valley incubator 7/12/samsung-launchessilicon-valley-incubator/ July 11, 2013 Samsung opened the doors of a startup and entrepreneurship incubator/accelerator nestled in the heart of Silicon Valley. Samsung will also open a new Samsung Strategy and Innovation Center in Palo Alto, and incubators in other tech hubs such as New York, Austin, Boston, Russia, and Israel. Samsung Ventures America is a $1 billion fund.

47 Acquisitions: Quick Access to Technology (China) Microsoft will acquire Nokia's devices and services unit and license the company's mapping services in a deal worth $7.2 billion in a bid to bolster the company's position in the smartphone market. The software giant will pay $5 billion for "substantially all" of Nokia's phone unit and another $2.2 billion to license its patents.

48 Global bilek güreşi/yarışı: Bükemediğin eli SATIN AL OYAK, Avusturya merkezli kimya şirketi Chemson AG'nin hisselerini satın aldı OYAK Grubu, 2012 yılında aynı alanlarda faaliyet gösteren Akdeniz Kimya'yı da satın almıştı. Açıklamada "OYAK, Akdeniz Kimya ve Chemson AG şirketleri ile polimer katkı maddeleri arasında önemli bir yer tutan ve PVC mamul üretiminde vazgeçilmez unsur olan PVC stabilizatörleri alanında dünya lideri konumuna ulaşmıştır" denildi. Avusturya'daki tesislerine ilaveten İngiltere, ABD, Brezilya, Çin ve Avustralya'da üretim tesisleri bulunan Chemson'un Almanya, Hollanda ve Singapur'da satış ofisleri bulunuyor. Erisim 12Kasim2013

49 Apple: Hala En Yenilikçi Firmalar Listesinde Listebaşı Source: Ross Rubin: There are different kinds of innovation. Apple s innovation focuses on bringing together different parts of an ecosystem and tightly integrating them together with meticulous attention to detail. Samsung: Incorporate the latest technologies into its products. Dell: Focus on relatively unglamorous innovation in process and manufacturing. Google: Innovation in prototypes and concepts. Charles Golvin: A big distinction for Apple is the breadth of areas in which it innovates: hardware, industrial design, software, usability, retail. Apple has come under criticism for its products being largely evolutionary, rather than revolutionary.

50 iphone 5s: Major component suppliers Source: Total cost for Parts&Manufacturing 32-GB: Cost: $208; Price $ GB : Cost: $218; Price: $849 Profit: Over 50% (S&P 500 Automotive: 4%) CPU (A7): SAMSUNG DISPLAY: JAPAN DISPLAY, LG, SHARP BATTERY: SONY CHIPS: TOSHIBA, SanDisk, ELPIDA,.. RF TRANSCEIVER: QUALCOMM ios (Software): APPLE MAKER of iphone: FOXCONN (China)

51 BTY Ekosisteminin Olmazsa Olmazı: UYGUN İKLİM BTY EKOSİSTEMİ: Ar-Ge harcamaları, insan kaynakları + Uygun İklim (kişisel/kitlesel hak ve hürriyetler, demokratik ortam, bağımsız düşünce, farklılık, yaratıcılık, yenilikçilik, girişimcilik, rizk alma, rizk sermayesi, takım çalışması, güven ortamı, beyin cazibesi, ) 27 C %70 nem Güneş SERACILIK TEKNOLOJİK GELİŞİM Hür Düşünce, Güven ortamı, Farklı Olma, Rizk Alma SERALARDA EKOSİSTEM: Gübre, su + Uygun İklim (sıcaklık, nem, güneş)

52 ABD de 2 Türk ün Firması SNC: Yıllık Ciro $2 milyar Fatih Özmen 1981 de University of Nevada, Reno dan (ABD) Yüksek Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu ve 20 kişilik SNC ye katıldı de eşi Eren Özmen ile SNC yi satın aldı. ABD de 17 eyalette 32 işyeri. ABD de en hızlı büyüyen ilk 10 özel firma ödülü. Çoğu mühendis 2300 çalışan. Yılda $2 milyar ciro.

53 FARKLILIĞA FIRSAT: Tek Tip Çiçekle Bahar Olmaz Tek kalıba sokma gayretleri: Leyleği kuşa çevirmek (Nasrettin Hoca). İnovasyonun özü, farklı düşünce, farklı yaklaşım, ve farklı uygulamadır. Herkesi aynı forma sokan Tek tipçilik, farklılığın köküne kezzap dökmektir. Aşırılıkları tırpanlamak, inovasyon filizlerini kırpmaktır. Aykırılığa tahammül olmayan bir ortamda inovasyon filizleri yeşermez. BTY zemini: Farklılığı tırpanlayan değil, fırsat veren ve teşvik eden hürriyetçi bir ortam. Eşitlik, ancak en düşük seviyede gerçekleştirilebilir, ve sonu yoksulluktur.

54 Hayal Gücü ve Yaratıcı Düşünceyi Teşvik Yönünde Doğru Bir Adım Tek Tipçi, Tek Doğrulu Düşünce Tarzının Terkedilip Değişik ve Yenilikçi Olmanın Önünün Açılması Kaynak:

55 Milli Gelir Üretiminde BİR ÜLKE ve BİR KİŞİ Syria (185,200 km2; 23 million) GDP in 2010: $60 billion ($2800 per capita) Steve Jobs ( ) (Son of a Syrian father + US mother) Apple: $109 billion revenue in 2011) Apple is the most valuable publicly traded firm in the world ($550 billion) Question: What if Steve Jobs were raised in Syria instead of the US?

56 BİLGİ, BECERİ ve HAYAL GÜCÜ

57 TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN GİRDİLERİ Bilgi, hayal gücü Ham madde Beceri

58 BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI UYDU = Madde {bakır, demir, plastik,...} + Madde-dışı {hayal gücü (yaratıcılık), bilgi (teknoloji), beceri,...} TURKSAT 4A ve 4B Mitsubishi Electric, Japonya 2013 ve 2014 Toplam ağırlık ve fiat: 7700 kg $571 milyon Birim fiat: $74,000/kg Hammadde değeri: $10/kg?

59 HAYAL GÜCÜ: DEĞİŞİMİN ATÖLYESİ İnsan HAYAL EDEN bir varlıktır. İnsan, hayalleri kadar büyüktür. İnsanın özelliği, olmayan şeyleri hayal aleminde var etmektir. Hayal gücü veya yaratıcılık, inovasyonun temelini olusturur. Hayal alemindeki şeyleri fizik (madde) aleminde var etmek, bilgi ve beceri ile olur. Hayvanlar içgüdüleri, insanlar ise hayalleri ile hareket ederler. Einstein: Hayal etme, bilgiden daha önemlidir.

60 DEĞİŞİM: TEMEL BİR İNSANLIK HASİYETİ İnsan DEĞİŞEN bir varlıktır. Değişime itiraz, insanlığa itiraz ve insanlığı inkardır. İNSAN Akıllı Konuşan Sosyal Ekonomik DEĞİŞEN BİR VARLIKTIR. (İNSAN-HAYVAN FARKI) Mühendislik: Zevkli bir meslek Durağan meyil ve kabiliyetlerin harekete geçirilip meyve vermesi bir hazdır.

61 İLHAM (Inspiration) ÇARPMASINA FIRSAT Archimedes in banyo alırken bardağın belli bir miktar su alınca batmasından ilham alarak meşhur prensibini bulması, bir ilham çarpması dır. Su dolan bir bardağın batmasını herkes görmüştür. Ama olayın arka yüzü, yani arka planda hükmeden kanun sadece Archimedes e görünmüştür.

62 Hayal gücü ve yaratıcılık: Öğretmenlerin Rolü Çağdaş öğretmenleri geleneksellerden ayıran önemli bir özellik, bilgiden ziyade hayal gücü ve yaratıcılığı ön plana çıkarmaları ve öğrencilerine ilham kaynağı olmalarıdır. W. A. Ward: Sıradan öğretmen anlatır. İyi öğretmen izah eder. Üstün öğretmen gösterir. Harika öğretmen ilham verir. Bharati Mukhejee: İlham verme değilse, öğretmenin işi nedir? Bilgi elbette önemlidir. Ama hayal gücü ve yaratıcılık olmadan yalın bilgi ile bir ilerleme sağlanamaz. Bir bilgisayar bir insanın asla sahip olamıyacağı kadar bilgi içerebilir. Ama o bilgisayar kendi başına hiçbir şey yapamaz, çünkü idrak ve hayal gücü yoktur. Bilginin ancak hayal gücü kuvvetli kişilerin elinde bir kıymeti vardır. Bu da okullarda bilgi yükleme ile beraber öğrenilen şeyi hazmetmenin ve insanların hayal güçlerini geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bir konuyla ilgili sorulara cevap verebilmek önemlidir. Ama o konuyla ilgili ufuk açıcı soru sorabilmek daha da önemlidir. Alice Rollins: İyi öğretmenliğin testi, onun öğrencilerine hemen cevaplıyabilecekleri kaç soru sorabildiği değil, öğrencilerine ilham vererek onların kendisine cevap vermekte zorlandığı kaç soru sorabildikleridir.

63 KİTAP, TV ve HAYAL GÜCÜ TV seyretmekden farklı olarak, okuma esnasında hayal yoğun bir faaliyetle ses ve görüntüleri kendisi dokur, ve mânâlara giydirerek onları görünür hale getirir. O yüzden okuma yorucudur, ama hayal edebilme becerisini geliştirerek bireyin gelişmesine katkı yaptığı için eğitim değeri yüksektir. Bir yere yürümek yerine arabayla gitmek çok daha kolay ve zevklidir ve gidilecek yere çok daha hızlı varılır. Ama bacak kaslarının gelişimi ve sağlığa olan olumlu katkılar ancak yürümekle kazanılır.

64 ÇIKTI ODAKLI EĞİTİM

65 Lise Mezunları Hangi Hayat Becerilerine Sahip? 2013 de Üniversiteye girmek için başvuran 1 milyon 925 bin adaydan 800 bini meslek liseleri dahil muhtelif liselerde son sınıf öğrencisidir. Bunların 191 bini lisans, 165 bini önlisans ve 39 bini de açıköğretim olmak üzere toplam 395 bini (800 binin yaklaşık %50 si) üniversiteye yerleşmiştir. Geriye kalan 405 bin yeni lise mezunu acaba hayata hazır mıdır?kendilerine temel hayat becerileri (8 Anahtar yetkinlik gibi) kazandırılmış mıdır? Bu 405 bin yeni mezunun büyük çoğunluğunun üniversiteye girmeye yönelik Akademik amaçla eğitim veren genel veya Anadolu lisesi mezunu oldukları ve en büyük becerilerinin Akademik kanularda test sorusu çözmek olduğu dikkate alınırsa, gayet açıktır ki 18 yaşındaki bu gençler kendilerini hayatta başarılı kılacak bir beceriye sahip değildir ve hayata girmeye hazır değildir. Hayata girmeye hazır olmayan bu öğrencilerin üniversiteye yönelmek ve bir seneyi dershanelerde test çözerek geçirmek durumundadır. Ancak bunların yaklaşık yarısı takip eden yıl bir lisans, önlisans veya açık öğretime yerleşecek, kalanların gerçek hayata girmesi daha da gecikip zorlaşacaktır. Üniversite sınavına giren adayların 375 bini üniversite öğrencisidir. Bunların 94 bini (%25 i) yeni bir programa yerleştirilmiştir. Yani üniversitelere önceki yıllarda girenlerden en az 375 bini istemedikleri bölümlerde okumaktadır.

66 Araştırmacılık Ruhunu Öldüren Bir Aldatmaca Örneği: Üniversite Giriş Sistemi Hakim Görüş: ÖSYM en başarılı kuruluşlardan biri. Sistem mükemmel bir şekilde işliyor. Hiç iltimas yok. Hakkı olmayan hiç kimse vakıf üniversiteleri dahil hiç bir üniversiteye giremiyor. Keza: En başarılı ögrenciler en yüksek puanı alıyor ve en iyi üniversite ve bölümlere giriyor. Sistem öğrencileri başarılı bir şekilde sıralıyor, ve toplum vicdanı bu konuda müsterih. Soru: Ortaöğretimin gayesi öğrencilerin üniversite kapısı önünde en adil şekilde sıralanmasını temin etmek midir? Yoksa belli temel becerileri kazandırmak mıdır (AB Temel Yetkinlikler gibi)? ÖSYM bu becerilerden hangilerini ölçüyor? OECD 2012 Raporu: 15 yaş grubunun fen ve matematik bilgilerini gerçek hayata uygulama ağırlıklı son PISA (Program for International Student Assessment) sınavında Türk öğrencilerin sadece %1 i üstün performans grubunda yer aldı (OECD ortalaması: %8). Soru: Liseler öğrencileri üniversiteye mi yoksa sadece sıralamaya mı hazırlıyor? Bu öğrencileri nasıl fonksiyonel yapacağız? Dünya ğerçeği: En değerli şeyler, ölçmesi en zor olan şeylerdir.

67 LİSE EĞİTİMİ: ÇIKTILARI (KAZANIMLARI) NEDİR? Soru: Ortaöğretimin gayesi öğrencilerin üniversite kapısı önünde en adil şekilde sıralanmasını temin etmek midir? Yoksa belli temel becerileri kazandırarak hayata hazırlamak mıdır? ÖSYM bu becerilerden hangilerini ölçüyor? Lise mezunlarının sahip olduğu bilgi, beceri, ve yetkinlikler nelerdir? Yeni bir lise mezunu hayatta ne kadar fonksiyonel olabilir? Eğitimde Paradigma Kayması: GİRDİ ÇIKTI, BİLGİ BECERİ, OKUL GERÇEK HAYAT OECD 2012 Raporu: 15 yaş grubunun fen ve matematik bilgilerini gerçek hayata uygulama ağırlıklı son PISA (Program for International Student Assessment) sınavında Türk öğrencilerin (Fen-Anadolu lisesi öğrencileri dahil) sadece %1 i üstün performans grubunda yer aldı (OECD ortalaması: %9).

68 12 Haziran 2005

69 12 Haziran 2005

70 Çin Eğitim Sistemi Test etme Sistemini Terkediyor Testlere olan yaygın ihtiras: ögrencilerin dört başı mamur insan olarak gelişimini ciddi şekilde engeller, sağlıklı büyümelerini önler, öğrencilerde sosyal sorumluluk, yaratıcı ruh ve pratik beceriler geliştirme fırsatlarını sınırlar. Aynı zamanda, gerçek hayat zorluklarıyla yüzleşmeye hazırlıksız, sosyalliği yetersiz gençler yetiştirir. Çin eğitim sistemi, çocukları bilgisayar veya robotlar gibi kesin bilgileri işleme kapasitesi yüksek çalışkan öğrencilere dönüştürür. Onlara bir soru verin, cevabı bulacaklardır. Ama, iyi bir soru soramazlar. (New York Times, Sep. 3, 2013)

71 YÖK 2006 Raporu: Türkiye nin Yükseköğretim Stratejisi Çoktan seçmeli sorular ile öğrencilerin analiz, sentez ve değerlendirme yapabilme yeteneklerini ölçmek son derece zorlaşmaktadır. Ayrıca, adayların kendilerini sözlü ve yazılı olarak ifade etme becerilerinin ölçülmesi gerçekleştirilememektedir. ÖSS, ortaöğretimde sınavı amaç, eğitimi araç durumuna getirmiştir. Müfredat dışı okuma, sosyal ve öteki uğraşlar, değişik faaliyet ve projelere katılım, üniversiteye giriş sınavı açısından bir zaman kaybı olarak görülmektedir. Sistem, kendini ifade etmede zorlanan, sorun çözme becerisi yeterince gelişmemiş, sosyal etkinlik deneyimi olmayan, toplumdan kopuk, bir lise mezunu profilinin yetişmesine yol açmaktadır. Sınava odaklanan eğitim sürecinin bir başka yansıması da, doğrudan adayların ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi ile ilgilidir. Adayların, sınav sonucunda bir yere yerleşememe kaygıları, gelecek için karamsar olmalarına, onların ve ailelerinin yaşamlarında iz bırakacak büyüklükte sorunlara yol açabilmektedir.

72 ÖSYS ve Müfredat Beceri Odaklı yeniden yapılanmalı Önce geniş katılımlı istişarelerle lise mezununun sahip olması gereken bilgi ve beceriler belirlenmelidir. YGS puanının ~ 1/3 ü şu alanlardan gelmelidir: 1. Bilgisayar Becerisi (WORD, EXCEL, INTERNET) 2. Hızlı Daktilo Becerisi 3. Genel Sağlık Bilgileri 4. Genel Trafik Bilgileri 5. Genel Kültür ve Dünya Olayları 6. Sanat, Spor, ve Ders Dışı Faaliyetler 7. Güzel Yazma Becerisi 8. Yabancı Dil (Pratik) Liseler, öğrencileri üniversite ile beraber gerçek hayata hazırlayan ve beceri kazandıran kurumlar olarak kalmalıdır. Üniversiteler kendi giriş kriterlerini oluşturmalıdır.

73 öğretim yılı MEB istatistikleri: Elitik liselere girecek %1 için ortaokulluların %100 ü yarışta Toplam 4 milyon 996 bin ortaöğretim öğrencisinden: Fen ve sosyal bilimler liseleri: 47 bin öğrenci (%0.94) ~%1 Öğretmen liseleri: 96 bin öğrenci (%1.92) (Güzel sanatlar ve spor liseleri: 21 bin, Polis kolejleri: 1262 öğrenci) Fen/Sosyal Bilimler liselerine girecek yaklaşık %1 lik öğrenciyi belirlemek için tüm ortaokulları 4 yıl boyunca bilgi yükleme/sınav merkezlerine çevirmek ve bedensel/zihinsel gelişim çağındaki çocukları okul-dershane arasında mekik dokumaya mahkum etmek akıl karı değildir. ÇÖZÜM: Tüm fen, sosyal bilim, anadolu, öğretmen ve genel liseleri, öğrencilere fen, sosyal bilim, sanat, spor veya yabancı dile yönelmelerine fırsat veren esnek bir müfredatla çok programlı liselere dönüştürülmelidir. Tüm meslek liseleri de çok programlı meslek liselerine dönüştürülmeli, ve yerel ihtiyaca hitap eden bölümler açılmalıdır. Hatta genel lise ve imam hatip lisesi öğrencileri de meslek liselerinden mesleki dersler alabilmeli, ve bir sertifika almaları mümkün kılınmalıdır.

74 Mevcut Sistem: Sınavlar Amaç, Eğitim Araç. Temel çıktı: Beceri değil, sıralamada iyi bir yer Mevcut sistem hayat becerileri kazandırmak yerine bilgi yükleyerek öğrencileri bir üst okula girişte sıralamaya yöneliktir. İlkokul/ortaokulda öğrencilerin bilgi, beceri ve yetkinlik kazanımı yerine dershanelere giderek test çözme becerisini geliştirmeye odaklanmasının temel sebebi, iyi bir lisede öğrenim görme şansı elde etmek için sıralamada üst sıralarda yer almaktır. Gerçek reform, sistemin temel çıktısının öğrencileri sıralama olmaktan çıkarılmasıdır. Bu açıdan bakınca, SBS nin kaldırılıp yerine yılda 12 ulusal sınav getirilmesi köklü bir reform değil basit bir mekanizma değişikliğidir. Reform, bu tür ulusal sınavların, öğrencileri sıralama yerine birey, sınıf, okul, şehir ve bölge bazında eğitim hedeflerine ne derece yaklaşıldığının belirlenmesi ve yapılacak değişiklik ve alınacak iyileştirme tedbirlerine objektif bir dayanak oluşturması için yapılmasıdır.

75 Ortaokullarda Gerçek Reform: Sıralama yerine kişisel gelişim ve hayat becerileri kazanma Dersane-Test kıskacından kurtulmanın yolu: Önce Fen, Sosyal Bilimler, Öğretmen, Sanat ve Spor gibi lise türlerinin kaldırılarak hepsinin çok programlı genel lise ye çevrilmesi ve farklı eğilimli öğrencilerin beklentilerine cevap verilmesi; Sonra da ilkokul mezunlarının kendi mahallelerindeki ortaokula gittiği gibi, ortaokul mezunlarının da kendi mahallelerindeki en yakın genel, meslek, veya imam hatip lisesine gittiği bir sistem kurgulamak ve sadece küçük bir kesimi ilgilendiren özel ve (Galatasaray Lisesi gibi) özellikli okulların da kendi öğrencilerini kendi kriterleriyle almasını sağlamaktır. Böylece okullar arasındaki uçurumlar giderilirken ilk ve orta okul öğrencilerinin dershaneye gitme ihtiyacı da ortadan kalkar. Mevcut ortak sınavlar da sıralama için değil eksikleri belirleme ve giderme amaçlı olarak kullanılır ki modern dünyanın da yaklaşımı budur.

76 Temel Referans: Küçük Hesaplar Yerine Büyük Amaçlar Parmağı Kesme İradesi Gösterilmezse, Kol Kaybedilir Metal harfli matbaa Johann Gutenberg tarafından 1450 de icat edilmiştir. Bizde ilk matbaayı Lale devrinde İbrahim Müteferrika 1726 da kurmuştur. Yazıcılar işsiz kalmasın diye Osmanlı matbaayı çok geç aldı. Sonunda millet cahil kaldı, ve imparatorluk battı. BTY politikaları geliştirip uygulamaya koyarken, kişilere ve kısa vadeli faydalara değil, uzun vadeli hedeflere odaklanmalı.

77 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ Çıktı Odaklı Eğitim Eski: Türk Dili dersi (zorunlu 2547 sayılı kanun) Amaç: Bilgi yükleme Ölçme/Değerlendirme: Toplu sınavlarla bilgi ölçme Yeni: Türkçe İletişim ( Türk Dili dersi toplu online olarak devam ediyor) Amaç: Yazılı-sözlü iletişim becerisi kazandırma Ölçme/Değerlendirme: Toplu sınav yok. Ders başarı değerlendirmesi dömen içinde yazılan yazılar, hazırlanan raporlar, yapılan sunumlar, vs dayalıdır. Sınıf mevcudu en fazla 30 kişidir. TDE 186 Türkçe İletişim (3+0 = 3 saat, 3 kredi, 4 AKTS) Yazılı ve sözlü iletişim kavramları ve araçları, yazı dilinin özellikleri ve bilgilendirici metinler hakkında kuramsal bilgi, bbelirli bir konuda araştırma ve yazıya dökme hakkında çalışma yapılması, araştırma raporları hazırlanması ve sunulması, CV ve önyazı hazırlanması, mülakat teknikleri, sözlü iletişim türleri, vücut dili hakkında temel oluşturulması, sunum teknikleri, powerpoint sunum hazırlanması ve sunulması. Önkoşul: Yok

78 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ Çıktı Odaklı Eğitim Eski: Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi dersi (zorunlu 2547 sayılı kanun) Amaç: Bilgi yükleme (olaylar, aktörler, sonuçlar, kronoloji, vs) Ölçme/Değerlendirme: Toplu sınavlarla bilgi ölçme Yeni: Tema Odaklı Tarih Dersleri ( AİİT dersi toplu online devam ediyor) Amaç: Araştırma, irdeleme, tartışma becerisi kazandırma Ölçme/Değerlendirme: Ders başarı değerlendirmesi yazılan yazılar, hazırlanan raporlar, yapılan sunumlar, tartışmalara katılım vs ye dayalı. Kuru tarih bilgisi yükleme yerine araştırma, değerlendirme, karşılaştırma, farklı bakış açılarını görme, sorgulama, irdeleme, tartışma, ders çıkarma, rapor hazırlama, tez kurma ve savunma yani kısaca araştırma ve tartışma becerisi kazandırma odaklıdır. Osmanlıdan Günümüze Siyasal Yapı, Dünya ve Türk Siyasal Düşünce Tarihi, Modernlik ve Türk Modernleşmesi Atatürk ve Aydınlanma

79 Türkiye de Bilim ve Inovasyon (OECD, 2011): İnovasyona Yönelik Etkileşim ve İnsan Kaynakları (1.İnternet, 2.Bilgi Akışı ve Ticarileştirme, 3.Insan Kaynakları) Source: OECD SCIENCE, TECHNOLOGY AND INDUSTRY OUTLOOK 2012 OECD 2012 Only 1% of 15-year-olds are top performers in the PISA rankings (OECD: 9%)

80 Eleştirel Düşünce, Analiz Etme, İrdeleme, Perspektif Oluşturma: Neden Önemli? MAHKEME: "Örgüt yöneticiliği", "özel hayatın gizliliğini ihlal", "sahte kimlik kullanma", "dolandırıcılık" suçlarından 11 yıl hapis. YARGITAY: "Sahte unvan kullanarak ilişkiye girmek nitelikli cinsel saldırı olur, yalancı ve işsiz olduğunu bilse ilişkiye girmezdi." + 15 yıl hapis Kaynak:

81

82 OECD Ulusal Eğitim Politikaları İncelemesi (2005): Türkiye'de Temel Eğitim

83

84 OECD Raporu Türkiye'de Temel Eğitim: İlköğretim de Kalite ve sorumluluk: Okullar Her okulun bir geliştirme planına sahip olmasını sağlayın (sürekli gelişime yönelik vizyon, misyon, hedefler, öncelikler ve stratejiler). Her okul için yıllık karneler oluşturun, katılım, tamamlama, öğrenci öğrenmesi, kaynakların verimli kullanımı, vs ile ilgili makamlara ve topluma karşı sorumlu tutulmasını sağlayın. Okullar için öğrenci merkezli öğrenmeyi vurgulayan okul değişimi vizyonunu hazırlan. Tüm ilköğretim öğrencilerinin en geç 6. sınıfın başından itibaren eğitim ve kariyer fırsatlarıyla ilgili yönlendirilmesini sağlayacak şekilde rehberlik ve danışmanlığı güçlendirin. İlkokullarda kariyer rehberliği bilgilerinin daha geniş çaplı olarak sunulmasını sağlayın.

85 OECD Raporu Türkiye'de Temel Eğitim: Örgütsel yapı ve idare: Okul müdürleri Okul müdürüne, okulu yönlendirme ve yönetme konusunda tam yetki ve sorumluluk verin. Okul müdürleri için özel hizmet öncesi ve mesleki gelişim programlarını güçlendirin Okul müdürlerini seçme sürecini gözden geçirerek özel ve konuyla ilgili eğitime, öğretim liderliği deneyimine ve liderlik rolüyle ilgili yeterliğin sergilenmesine daha fazla önem verin Tüm okul bütçesinin yönetiminden müdürü sorumlu tutun. Öğretmenlerin ve diğer personelin atanması ve kullanılması konusunda okul düzeyinde esnekliği arttırın. Öğretmenlerin müfettişler tarafından tek tek denetlemesini kaldırın ve bu sorumluluğu okul müdürüne verin. Müfettişliğin rolüyle görevlerini yeniden tanımlayarak okulların performanslarının izlenmesini ve gelişimlerinin desteklenmesini vurgulayın. MEB il liderlerinin il düzeyinde liderlik sergilemesini sağlayın.

86 OECD Raporu Türkiye'de Temel Eğitim: Teşkilatlanma yapısı ve yönetim: İl Müdürlükleri Milli Eğitim Bakanlığının her bir okulla ve programlarla direkt ilişkilere dayanan yapısını ve rolünü yeniden tanımlayın: Eğitimde ulusal hedeflerin gerçekleştirmeye çalışılmasında ulus genelinde liderlik sağlanması, Rekabetçi bir işgücü geliştirilmesi ve insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasınin temini Kaynakların verimli ve adil bir biçimde tahsis edilmesini sağlayarak, bütçe ve finansmanın ulusal öncelikler ile paralel hale getirilmesi, Veri toplama ve analizi, araştırma, merkezi hizmetlerin yürütülmesi MEB in yetki ve sorumluluğunu İl Müdürlüklerine yerelleştirin ve yetkilileri görev alanlarındaki okulların işleyişi ve eğitim hizmetlerinin sağlanmasından sorumlu tutun. Sınav ve seçim sürecine işverenler ve sivil toplum, ilköğretim ve ortaöğretim, ve yükseköğretimin dahil edilmesini sağlayın.

87 OECD Raporu Türkiye'de Temel Eğitim: Öğrenci değerlendirmesi ve ÖSS Genel, Mesleki ve Teknik Liselerdeki tüm öğrenciler için yeni bir değerlendirme tesis edin. İş piyasasıyla ilgili özel yeterliliklerin değerlendirilmesini dahil edin. ÖSS ye katılım için, yeni ortaöğretim değerlendirmesinde yeterli performans göstermiş olmayı şart koşun. ÖSS yi seçme ve sıralamaya yönelik bir araç olmaktan çıkararak, yükseköğretim seviyesinde eğitim için gerekli kazanımın ve yeterli hazırlığın değerlendirmesine yönelik daha geniş tabanlı bir değerlendirme yapın. Sınavı, yeni müfredat ile paralel hale getirin. Öğrencinin dikkatini test hazırlığı yerine konularda ve yeterliliklerde ustalaşmaya odaklayın. ABD deki yazılı değerlendirme (SAT ve ACT) şartı getirin. ÖSS yi yeni giris sınavı, değerlendirme sonuçları, ve notlar

88 OECD Raporu Türkiye'de Temel Eğitim: Meslek Liseleri ve MYO: İşveren Katılımı Eğitim ve iş piyasası arasındaki bağlantıları güçlendirme için çabaları yoğunlaştırın (işverenlerin katılımı gibi). Her sınıfta belgelendirilmiş beceri ve yeterliliklerin kanıtlarını içeren mesleki ve teknik eğitim diplomaları geliştirin. Sadece farklı meslekleri icra etmek için değil; yaşam boyu öğrenme ve küresel bir bilgiye dayalı ekonomide yaşama ve çalışma için bireylerin sahip olması gereken bilgiler, beceriler ve yeterliliklere ilişkin temel beklentiler ve standartları belirleyen ulusal nitelikler çerçevesi geliştirin ve uygulayın. Standartların ve ilgili değerlendirmelerin geliştirilmesine, işverenler/diğer sosyal ortakların kapsamlı katılımını sağlayın. MYO lar için ulusal akreditasyon ve kalite güvence süreçleri geliştirin. MYO öğretim programlarının planlamasında işverenleri içerin.

89 Dünya Bankası Türkiye Raporu (2005): Türkiye'de Ortaöğretimin Durumu ve Reform Önerileri

90 12 Haziran 2005

91 12 Haziran 2005

92 Dünya Bankası Raporu 2005: Türkiye'de ortaöğretimin durumu ve reform önerileri ÖSS sistemi yeniden düzenlenmeli. Mevcut ÖSS sınavı, eğitim sisteminde kaliteyi düşük tutuyor. Bu sistem, kaynakları eğitimden, sınav hazırlığına kaydırıyor. Sınava hazırlık faaliyetleri gençlerin çok fazla zaman ve enerjisini alıyor. Mevcut sistem, uzman düşünüş, karmaşık iletişim ve problem çözmede ileri yetkinliklerin öğrenilmesini engelliyor. Zengin ile yoksul arasındaki eşitsizliği büyütüyor. Müfredat reformlarına bağlı olmayan, sınav yeteneğini test eden ÖSS, eğitim sisteminde uyumsuzluk da yaratıyor. Veliler ve öğrenciler ÖSS odaklı sistem nedeniyle geleneksel öğretimi sürdürmeleri için öğretmenlere baskı yapıyor.

93 Dünya Bankası Raporu 2005: Türkiye'de ortaöğretimin durumu ve reform önerileri Tüm orta öğretim öğrencilerine yüksek öğrenime ve vasıflı istihdama hazırlanmaları için fırsat sağlayın. Meslek okullarındaki öğrencilere, hem genel orta öğretim diploması getirecek, hem de kendilerini vasıflı istihdama hazırlayacak temel becerileri öğrenme imkanı tanıyın. Meslek liseleri iş piyasası ile ilgili hedefleri gerçekleştiremiyor Gençlere, üniversite de dahil olmak üzere, eğitim süreçlerinin herhangi bir noktasında çalıştıkları konuları seçme esnekliği tanıyın. Orta öğretimi, tüm öğrenciler için yeni beceriler geliştirecek şekilde yapılandırın. Uzmanlaşmaya daha yüksek sınıflarda geçmeye başlayın ve son aşamada da üniversitede uzmanlaşmaya geçin. Devlet, yaşam boyu öğrenmeyi öncelik haline getirsin.

94 Dünya Bankası Raporu 2005: Türkiye'de ortaöğretimin durumu ve reform önerileri Eğitim sisteminin yapısı ile ilgili uluslararası normlar yok. Türkiye'nin ''Ulusal Eğitim Sektörü Stratejisi''ne ihtiyacı var. Türkiye kendi geleceğini, politika ve tartışmaların üstünde tutmalı, kapsamlı bir eğitim reformu stratejisi oluşturmalıdır. Türkiye'nin geleceği, çalışanlarının eğitimsel niteliklerine bağlıdır. Kalite anahtardır. Okul sistemi, çok az öğrenciyi iyi eğitiyor. Öğrencilerin çoğunu başarısız kılıyor. Okulların kaynak, yetki ve özerkliği yok. Ayrıca okullar, sonuçlardan sorumlu tutulmuyor. Okul kalitesi için gösterge ve standartlar belirlenmelidir. Her okul için kalite hedefleri belirlenmeli ve okullar bu hedefe ulaşmaları için teşvik edilmelidir. Okul performans sonuçları kamuoyuna bildirilmelidir.

95 Dünya Bankası Raporu 2005: Türkiye'de ortaöğretimin durumu ve reform önerileri ÖSS, öğrencilerin neleri bildiği, neleri yapabildiği, nasıl bir muhakeme becerisine sahip olduğu ve becerilerini nasıl uyguladığı gibi geniş yetkinliklerini test eden çağdaş değerlendirmeler demeti şeklinde yeniden yapılandırılmalı. Bu değerlendirmeler, tüm öğrencileri, okulda öğrendikleri becerileri ortaya koymaya yönlendirmeli, müfredat ile uyumlu olmalı ve öğrencilerin becerileri hakkında hem işverenlere, hem de yüksek öğretim kurumlarına bilgi sağlamalı. Türk okulları, gençleri Avrupa vatandaşı olarak geleceğe hazırlamak üzere yeniden yapılandırılmalıdır. Türk yurttaşlarının Avrupa'nın düşük ücretli hizmet sektörü çalışanları haline gelmemesi için Türkiye şimdi harekete geçmeli. Türkiye eğitim reformunda hızlı hareket etmelidir.

96 MEBGEP PROJESİ

97 MEB teşkilatının yeniden yapılandırılması (Yapıldı 2011) Yetkilerin yerel birimlere aktarımı (Yapılmadı)

98 MEBGEP Projesi

99 HAYAT BOYU ÖĞRENME ve ÖĞRENMESİNİ ÖĞRENME

100 Zamanın Değişen Değerleri Değişimin yavaş olduğu ve önde gelen bilgi kaynağının da eğitim kurumları olduğu eski zamanlarda eğitimin omurgası örgün eğitim idi. Kişiler okullarda resmi eğitimleri sırasında öğrendikleri bilgileri ve kazandıkları becerileri uzun yıllar kullanabiliyordu. Mezuniyetten sonra okul dışında bilgiye ulaşmak zor olduğundan, öğrencilik döneminde mümkün mertebe fazla bilgi ve beceri kazanmak önemli idi. Bunun sonucu olarak müfredat programları ağır ve ders yükleri fazla idi. ANCAK: içinde bulunduğumuz modern çağda şahit olduğumuz hızlı değişim ve bilgiye ulaşmadaki kolaylık, bu resmi tamamen değiştirdi. Yeni bilgi üretimi zamanla eksponansiyel olarak artmakta, ve bilgi çok kısa bir sürede eskimektedir. Böyle dinamik bir ortamda okullarda resmi eğitim sırasında edinilen bilgiyle yetinip gerçek hayatta uzun süre işlevsel olmak mümkün değildir. O yüzden okul sonrası öğrenmeye devam etmek, modern çağın bir realitesidir. Bu da organize bir haldeki yaygın eğitim ile ve/veya kişinin normal hayatını devam ettirirken belli bir plan dahilinde olmadan okuyarak veya gözlemleyerek kendini eğitmesi ile olur. Zaman, çok balık toplama değil, balık tutmasını öğrenme zamanıdır.

101 Değişen Okul Kavramı Yaşam alanı = Öğrenme alanı

102 Modern Çağda Örgün Eğitim Bilginin çabuk eskiyor olması ve hayat boyu öğrenmenin herkesin yüzleşmesi gereken bir realite olması, okullardaki örgün eğitimi de etkilemesi kaçınılmazdır. Okullar artik bilgi yükleme merkezleri olarak varlıklarını devam ettiremezler. Keza öğretmenler de artık bilgi yüklüyen kişiler olarak kalamazlar. Bu modern çağda örgün eğitim kurumlarının önde gelen birkaç misyonu şöyle ifade edilebilir: Öğrenmesini öğretmek, Hayatboyu öğrenmenin öneminin zihinlerde kalıcı bir tarzda yerleşmesini sağlamak. Kişiyi temel bilgi ve becerilerle donatıp kendi kendine öğrenme özgüvenini kazandırmak. Bunların da başarıyla yapılabilmesi için hayal gücü (yaratıcılık), girişimcilik (entrepreneurship), ve yenilikçilik (inovasyon) vasıflarının gelişimine özel gayret sarfetmek.

103 Buzdağının görünen kısmı Örgün öğrenim, hayat boyu öğrenimin sadece görünen küçük bir kısmıdır. Dalgın (informal, algın) öğrenim, hayat boyu toplam öğrenimin %85 ine karşılık gelir. (Buzdağı nın %85-90 ı su altındadır).

104 EĞİTİMDE YENİ AKIMLAR

105 MIT den Ücretsiz Videoya Alınmış Dersler: 2100 ders, 100 milyon öğrenci Over 6 million college students took an online course during Fall 2010 term, and nearly one-third of students have taken at least one at some point. M.I.T. led the way to an era of online learning 10 years ago by posting course materials from almost all its classes. Its free OpenCourseWare now includes nearly 2,100 courses and is used by more than 100 million people. The new 'MITx' interactive online learning platform will go further, giving students access to online laboratories, self-assessments and student-tostudent discussions. Anyone can take M.I.T. courses online free of charge and earn official certificates for demonstrating mastery of the subjects taught. Grading will be done by computers or by students checking one another's work. M.I.T. s new learning platform may eventually host a virtual community of learners around the world Users might include a high school senior who wants to take an early freshman class at MIT, or college students at overseas universities where a particular course isn't offered.

106 STANFORD dan Ücretsiz Online Ders: Kaydolan öğrenci: 140,000

107 EdX: Top Üniversitelerden Ücretsiz Dersler https://www.edx.org/ 30 Nov 2013

108 Nov. 1, 2013 Georgia Tech $7,000 Bilgisayar Mühendisliği Master ı Ocak 2014 de 450 Öğrenci ile Başlıyor Georgia Institute of Technology said it has received 2,359 applications for its low-cost online master s degree in computer science. The online master's degree has received almost 1,000 more applications in 20 days than its residential program does in a year. The program is a partnership between Georgia Tech, AT&T and massive open online course provider Udacity, and costs $7, of the applicants will begin the program in January But every qualified applicant will be accepted and may start next summer. The program could scale up to enroll as many as 10,000 students within 3 years. The university officials have promised it will be as rigorous as the residential program, which can cost up to $40,000 a year. Source:

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü. Doç. Dr. M. Kemal BİÇERLİ

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü. Doç. Dr. M. Kemal BİÇERLİ Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Doç. Dr. M. Kemal BİÇERLİ HAYAT BOYU ÖĞRENME KAVRAMı Hayat Boyu Öğrenme; Kişisel, toplumsal, sosyal ve istihdam ile ilişkili bir yaklaşımla bireyin; bilgi, beceri, ilgi

Detaylı

Yapay Zeka (MECE 441) Ders Detayları

Yapay Zeka (MECE 441) Ders Detayları Yapay Zeka (MECE 441) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Yapay Zeka MECE 441 Bahar 3 0 0 3 4 Ön Koşul Ders(ler)i Yok Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

Available online at

Available online at Available online at www.sciencedirect.com Procedia - Social and Behavioral Sciences 55 ( 2012 ) 1079 1088 *English Instructor, Abant Izzet Baysal University, Golkoy Campus, 14100, Bolu, Turkey (karakis_o@ibu.edu.tr)

Detaylı

İlköğretim (İlkokul ve Ortaokul) Programları. Yrd.Doç.Dr.Gülçin TAN ŞİŞMAN

İlköğretim (İlkokul ve Ortaokul) Programları. Yrd.Doç.Dr.Gülçin TAN ŞİŞMAN İlköğretim (İlkokul ve Ortaokul) Programları Yrd.Doç.Dr.Gülçin TAN ŞİŞMAN Yakın Geçmiş... 1990 Eğitimi Geliştirme Projesi Dünya Bankası nın desteği - ÖME 1997 8 Yıllık Kesintisiz Eğitim 2000 Temel Eğitime

Detaylı

Tez Konularında Özel Çalışmalar (MECE 598) Ders Detayları

Tez Konularında Özel Çalışmalar (MECE 598) Ders Detayları Tez Konularında Özel Çalışmalar (MECE 598) Ders Detayları Ders Adı Tez Konularında Özel Çalışmalar Ders Kodu MECE 598 Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Saati Saati Saati Bahar 0 0 0 0 10 Ön Koşul

Detaylı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ÇİN HALK CUMHURİYETİ. HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ÇİN HALK CUMHURİYETİ. HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ÇİN HALK CUMHURİYETİ HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN ÇİN HALK CUMHURİYETİ NUFÜSÜ YÜZÖLÇÜMÜ YÖNETİMİ BAŞKENTİ KİŞİBAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRDE

Detaylı

Kayhan Karlı kayhankarli@gmail.com Twitter.com/kayhankarli

Kayhan Karlı kayhankarli@gmail.com Twitter.com/kayhankarli Kayhan Karlı kayhankarli@gmail.com Twitter.com/kayhankarli İnovasyonun tanımı konusunda uluslararası düzeyde kabul gören kaynakların başında OECD ile Eurostat ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzu gelir.

Detaylı

MEF ÜNİVERSİTESİNDE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR ve KALİTE ÇALIŞMALARI

MEF ÜNİVERSİTESİNDE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR ve KALİTE ÇALIŞMALARI Yüksek Öğretimde Global Kalite Zirvesi, 27 Nisan 2016 Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü MEF ÜNİVERSİTESİNDE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR ve KALİTE ÇALIŞMALARI Prof. Dr. Mehmet Fevzi ÜNAL Rektör Yardımcısı

Detaylı

Elektrik Mühendisliğine Giriş (EE 234) Ders Detayları

Elektrik Mühendisliğine Giriş (EE 234) Ders Detayları Elektrik Mühendisliğine Giriş (EE 234) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Kodu Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Elektrik Mühendisliğine Giriş EE 234 Her İkisi 2 2 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT Bilişim Teknolojileri Alanı THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT Mesleki ortaöğretim kurumlarında eğitim verilen alanlardan birisidir.

Detaylı

THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT

THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT The purpose of the study is to investigate the impact of autonomous learning on graduate students

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Girişimcilik Ar-ge ve İnovasyon BIL447 7 3+0 3 5 Ön Koşul Dersleri Yok Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Seçmeli

Detaylı

Termodinamik ve Isı Aktarımı (MECE 310) Ders Detayları

Termodinamik ve Isı Aktarımı (MECE 310) Ders Detayları Termodinamik ve Isı Aktarımı (MECE 310) Ders Detayları Ders Adı Termodinamik ve Isı Aktarımı Ders Kodu MECE 310 Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Bahar 3 0 0 3 3 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

Yeni kanun teklifi neden yeterli değildir?

Yeni kanun teklifi neden yeterli değildir? tepav Economic Policy Research Foundation of Turkey Yeni kanun teklifi neden yeterli değildir? Güven Sak 28 Şubat 2012 Çerçeve Ne yapmak istiyoruz? İnsan gücümüz dünyanın en büyük 10 uncu ekonomisi olma

Detaylı

Makina Teorisi (MECE 303) Ders Detayları

Makina Teorisi (MECE 303) Ders Detayları Makina Teorisi (MECE 303) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Makina Teorisi MECE 303 Güz 2 0 2 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i MECE 204 Dinamik Dersin

Detaylı

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Size iş imkanı sağlayacak bir sertifikaya mı ihtiyacınız var? Dünyanın önde gelen İngilizce sınavı TOLES, Hukuk İngilizcesi becerilerinin

Detaylı

Yaz Stajı II (IE 499) Ders Detayları

Yaz Stajı II (IE 499) Ders Detayları Yaz Stajı II (IE 499) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Yaz Stajı II IE 499 Güz 0 0 0 0 6 Ön Koşul Ders(ler)i IE 399 Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

Bilgisayar Destekli Teknik Resim (MECE 104) Ders Detayları

Bilgisayar Destekli Teknik Resim (MECE 104) Ders Detayları Bilgisayar Destekli Teknik Resim (MECE 104) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Bilgisayar Destekli Teknik Resim MECE 104 Bahar 2 0 2 3 4.5 Ön

Detaylı

Arş. Gör. Dr. Mücahit KÖSE

Arş. Gör. Dr. Mücahit KÖSE Arş. Gör. Dr. Mücahit KÖSE Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Evliya Çelebi Yerleşkesi (3100) KÜTAHYA Doğum Yeri ve Yılı: Isparta/Yalvaç Cep Telefonu: Telefon:765031-58 E-posta:

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERS TANITIM FORMU Dersin Kodu / Adı : 088 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Bölüm / Anabilim Dalı : ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ Öğretim Dili : Türkçe Yarıyılı

Detaylı

İngilizce İletişim Becerileri I (ENG 101) Ders Detayları

İngilizce İletişim Becerileri I (ENG 101) Ders Detayları İngilizce İletişim Becerileri I (ENG 101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS İngilizce İletişim Becerileri I ENG 101 Güz 4 0 0 4 4.5 Ön Koşul

Detaylı

Otomotiv Mühendisliğinde Mekatronik (MECE 451) Ders Detayları

Otomotiv Mühendisliğinde Mekatronik (MECE 451) Ders Detayları Otomotiv Mühendisliğinde Mekatronik (MECE 451) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Otomotiv Mühendisliğinde Mekatronik MECE 451 Güz 3 0 0 3 4

Detaylı

%30 u İngilizcedir. MÜDEK 2/27

%30 u İngilizcedir. MÜDEK 2/27 MÜDEK Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği dir. Müdek, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları

Detaylı

Bilgi Teknolojileri Stratejik Planlama ve Yönetimi (ISE 511) Ders Detayları

Bilgi Teknolojileri Stratejik Planlama ve Yönetimi (ISE 511) Ders Detayları Bilgi Teknolojileri Stratejik Planlama ve Yönetimi (ISE 511) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Kodu Saati Saati Saati Bilgi Teknolojileri Stratejik Planlama ve Yönetimi

Detaylı

CIK. çocuklar için K O D L AM A

CIK. çocuklar için K O D L AM A CIK çocuklar için K O D L AM A 4ya+ ş Başaran Bilişim Akademisi 17 yıllık tecrübesini BaşaranCIK ile genç nesillere aktarıyor. Türkiye de Özel Bilisim Eğitimleri kategorisinde bir ilk olan Çocuklar İçin

Detaylı

Bilgisayar Oyunları ve Simulasyon (COMPE 376) Ders Detayları

Bilgisayar Oyunları ve Simulasyon (COMPE 376) Ders Detayları Bilgisayar Oyunları ve Simulasyon (COMPE 376) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Bilgisayar Oyunları ve Simulasyon COMPE 376 Her İkisi 2 2 0

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN KİLİT YETKİNLİKLER

AVRUPA BİRLİĞİ HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN KİLİT YETKİNLİKLER AVRUPA BİRLİĞİ HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN KİLİT YETKİNLİKLER Özgül ÜNLÜ HBÖ- HAREKETE GEÇME ZAMANI BU KONU NİÇİN ÇOK ACİLDİR? Bilgi tabanlı toplumlar ve ekonomiler bireylerin hızla yeni beceriler edinmelerini

Detaylı

MATEMATİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI. Programın Temel Yapısı

MATEMATİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI. Programın Temel Yapısı MATEMATİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI Programın Temel Yapısı MATEMATİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI İlkokul ve Ortaokul 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar Çıkmış soru (ÖABT-LS) Uygulanmakta olan Ortaöğretim Matematik

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM UZMAN YARDIMCILIĞI GÜNCELLENMİŞ TEZ KONULARI LİSTESİ

MİLLÎ EĞİTİM UZMAN YARDIMCILIĞI GÜNCELLENMİŞ TEZ KONULARI LİSTESİ MİLLÎ EĞİTİM UZMAN YARDIMCILIĞI GÜNCELLENMİŞ TEZ KONULARI LİSTESİ (Not: Tez konuları listesi 25 yeni tez konusu da ilave edilerek güncellenmiştir.) 1. Öğretmen yetiştirme sisteminde mevcut durum analizi

Detaylı

Robot Görme (MECE 445) Ders Detayları

Robot Görme (MECE 445) Ders Detayları Robot Görme (MECE 445) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Robot Görme MECE 445 Bahar 2 0 2 3 4 Ön Koşul Ders(ler)i Yok Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

Educational On-line Programmes for Teachers and Students

Educational On-line Programmes for Teachers and Students Educational On-line Programmes for Teachers and Students Hamit İVGİN - İstanbul Provincial Directorate of National Education ICT Coordinator & Fatih Project Coordinator in İstanbul Kasım 2014 - İSTANBUL

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Fakültemiz 2809 sayılı Kanunun Ek 30. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 02.06.2000 tarih ve 2000-854 sayılı kararnamesiyle kurulmuş, 2001-2002 Eğitim

Detaylı

Makine Mühendisliğine Giriş (ME 102) Ders Detayları

Makine Mühendisliğine Giriş (ME 102) Ders Detayları Makine Mühendisliğine Giriş (ME 102) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Uygulama Kodu Saati Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Makine Mühendisliğine Giriş ME 102 Bahar 1 0 0 1 2.5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

Rapor Yazma Becerileri (ENG204) Ders Detayları

Rapor Yazma Becerileri (ENG204) Ders Detayları Rapor Yazma Becerileri (ENG204) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Saati Saati Saati Rapor Yazma Becerileri ENG204 Bahar 2 0 0 2 3 Ön Koşul Ders(ler)i ENG201 Dersin

Detaylı

BİLGİ İşletme 2013-2014

BİLGİ İşletme 2013-2014 BİLGİ İşletme 2013-2014 Sosyal Medya Uzmanı Yeni işletme dünyasından birkaç örnek Etik Ticaret Yöneticisi Yeşil Pazarlama Danışmanı Sürdürülebilir Proje Uzmanı Veri bilimcisi Uluslararası Raporlama Uzmanı

Detaylı

Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Temelleri (ENE 102) Ders Detayları

Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Temelleri (ENE 102) Ders Detayları Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Temelleri (ENE 102) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Kodu Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Temelleri ENE 102

Detaylı

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT .. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY... /... AKADEMİK YILI... DÖNEMİ... /... ACADEMIC YEAR... TERM ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT Deneyimleriniz hakkındaki bu rapor, Mevlana Değişim Programı nın amacına

Detaylı

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması CV (curriculum vitae): (Kısa özgeçmiş) (Kaynak: Cambridge Dictionary Online :http://dictionary.cambridge.org/ dictionary/english/cv) (In UK) A short written description

Detaylı

Staj II (EE 499) Ders Detayları

Staj II (EE 499) Ders Detayları Staj II (EE 499) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Staj II EE 499 Bahar 0 0 0 0 4 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin Türü Dersin Seviyesi

Detaylı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 28. Toplantısı. Yeni Kararlar

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 28. Toplantısı. Yeni Kararlar Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 8. Toplantısı Yeni Kararlar İÇİNDEKİLER. Yeni Kararlar.. Üniversitelerin Ar-Ge Stratejilerinin Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar Yapılması [05/0].. Doktora Derecesine

Detaylı

TEKNOLOJİ ODAKLI EKOSİSTEMDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ: NİTELİKLİ İSTİHDAM VE KARİYER İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER?

TEKNOLOJİ ODAKLI EKOSİSTEMDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ: NİTELİKLİ İSTİHDAM VE KARİYER İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER? TEKNOLOJİ ODAKLI EKOSİSTEMDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ: NİTELİKLİ İSTİHDAM VE KARİYER İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER? PROF. DR. ALPAGUT KARA MALZEME BİLİMİ VE MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRETİM ÜYESİ 21. Yüzyıl: teknoloji her yerdedir.

Detaylı

İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI

İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI Program Tanımları İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI Kuruluş: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı 2013 yılından itibaren öğrenci almaya başlamıştır ve henüz mezun vermemiştir. Amaç: İlköğretim

Detaylı

MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI ÖĞRENİM ÇIKTILARI

MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI ÖĞRENİM ÇIKTILARI MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI ÖĞRENİM ÇIKTILARI MÜHENDİSLİK İÇİN ULUSAL YETERLİLİKLER ÇALIŞMA GRUBU Prof. Dr. Ahmet ARAN Prof. Dr. Rıdvan BERBER Mustafa ÇOBANOĞLU Prof. Dr. Ali Rıza KAYLAN Prof. Dr. Bülent ÖZGÜLER

Detaylı

İnovasyon/Yenilik Türleri. Teknoloji ve Yenilik Yönetimi. Hangisi radikal bir yeniliktir? Radikal x Artımsal Yenilik

İnovasyon/Yenilik Türleri. Teknoloji ve Yenilik Yönetimi. Hangisi radikal bir yeniliktir? Radikal x Artımsal Yenilik İşletme Fakültesi - İşletme Bölümü İnovasyon/Yenilik Türleri Teknoloji ve Yenilik Yönetimi 1. Yeniliğe ilişkin yapılabilecek en basit sınıflandırma, yeniliğin yeni olma derecesine ilişkindir. Örnek: Cep

Detaylı

Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenme (ISE 424) Ders Detayları

Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenme (ISE 424) Ders Detayları Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenme (ISE 424) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenme ISE 424 Bahar 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 1. Yeni sistem ile önceki sistem arasındaki farklılıklar nelerdir? A) Sınavın uygulanışı bakımından Sınavın Uygulanması

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. Temel Bilgi Teknolojileri ENF101 1. 4+0 4 4

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. Temel Bilgi Teknolojileri ENF101 1. 4+0 4 4 DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Temel Bilgi Teknolojileri ENF101 1. 4+0 4 4 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Zorunlu / Yüz Yüze

Detaylı

Bilişim Teknolojilerinde Yenilik ve Girişimcilik (ISE 432) Ders Detayları

Bilişim Teknolojilerinde Yenilik ve Girişimcilik (ISE 432) Ders Detayları Bilişim Teknolojilerinde Yenilik ve Girişimcilik (ISE 432) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Kodu Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Bilişim Teknolojilerinde Yenilik ve Girişimcilik

Detaylı

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması CV (curriculum vitae): (Kısa özgeçmiş) (Kaynak: Cambridge Dictionary Online :http://dictionary.cambridge.org/ dictionary/english/cv) (In UK) A short written description

Detaylı

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ve İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SEMİNERİ

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ve İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SEMİNERİ MESLEKİ ve TEKNİK EĞİTİMDE ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ve İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SEMİNERİ 19 /04/ 2010 Azize Gökmen Genç Nüfus Yapısına Sahip Türkiye Bugün; GENÇ İŞSİZLER Sorununu Tartışmaktadır.

Detaylı

Düzey-Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi (TYYÇ) ve Verilen Derece

Düzey-Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi (TYYÇ) ve Verilen Derece İnşaat Teknolojisi programı1976 yılında Yapı Bölümü adı altında kurulmuş olup daha önce Akdeniz üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde eğitim öğretim faaliyetlerini dürdürmüştür. Mehmet

Detaylı

Başarılı bir İşe Alım Stratejisi Yaratmanın Yolları. T. Taner Şimşek Borusan EnBW Enerji 14.07.2012

Başarılı bir İşe Alım Stratejisi Yaratmanın Yolları. T. Taner Şimşek Borusan EnBW Enerji 14.07.2012 Başarılı bir İşe Alım Stratejisi Yaratmanın Yolları T. Taner Şimşek Borusan EnBW Enerji 14.07.2012 1975, İstanbul İstanbul Erkek Lisesi İTÜ Endüstri Mühendisliği Mercedes-Benz Türk Eğitim Uzmanı İK Planlama

Detaylı

EUROSTUDENT ULUSAL ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE SONUÇLARI

EUROSTUDENT ULUSAL ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE SONUÇLARI EUROSTUDENT ULUSAL ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE SONUÇLARI Prof. Dr. Nezih Güven (ODTÜ, Rektör Danışmanı) Doç. Dr. Ayşe Gündüz Hoşgör (ODTÜ,Sosyoloji Blm.) Y. Doç. Dr. Mustafa Şen (ODTÜ, Sosyoloji Bölümü) Bağlantı

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Teknik İngilizce II EEE112 2 3+0 3 4 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü İngilizce Lisans Zorunlu / Yüz Yüze Dersin

Detaylı

Akıllı Mekatronik Sistemler (MECE 404) Ders Detayları

Akıllı Mekatronik Sistemler (MECE 404) Ders Detayları Akıllı Mekatronik Sistemler (MECE 404) Ders Detayları Ders Adı Akıllı Mekatronik Sistemler Ders Kodu MECE 404 Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Bahar 2 0 2 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

TÜRKİYE DE MESLEKİ EĞİTİM

TÜRKİYE DE MESLEKİ EĞİTİM Uzman Melisa KORKMAZ TÜRKİYE DE MESLEKİ EĞİTİM Eğitimde Genel Görünüm Günümüz küresel rekabet ortamında bilgi ve bilgi teknolojileri giderek önem kazanmakta, ülkeler her geçen gün hızla gelişen teknoloji

Detaylı

Yazan ; Seçkin Üniversite, Gözde Anadolu Lisesi kazanmak isteyenlerin REHBERİ Matematik Öğretmeni; KEMAL Türkeli

Yazan ; Seçkin Üniversite, Gözde Anadolu Lisesi kazanmak isteyenlerin REHBERİ Matematik Öğretmeni; KEMAL Türkeli 2009 ÜNİVERSİTE(ÖSS) + 2009 SBS(Anadolu Liselerine Giriş 8, 7 veya 6.sınıf) Sınavları ileanadolu Lisesi, Kolej, Askeri Lise, Fen Lisesi vs Kazandıran PRATİK REHBERLİK bilgileri Yazan ; Seçkin Üniversite,

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2017 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KONTENJAN ANABİLİM DALLARI TEZLİ YÜKSEK LİSANS TEZSİZ YÜKSEK LİSANS DOKTORA ALES Puan Türü ÖZEL KOŞULLAR YABANCI YABANCI BİLGİSAYAR VE

Detaylı

THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES

THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES Türkiye de işletmelerde beceri eğitimi uygulaması 3308 sayılı Mesleki ve Teknik Eğitim Kanunu ile yapılmaktadır. The skills training program offered in turkey are

Detaylı

* Yükseköğretim programının en küçük puanına karşılık gelen 0,15 AOBP'li (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Sırası Puanı) yaklaşık başarı sırasıdır.

* Yükseköğretim programının en küçük puanına karşılık gelen 0,15 AOBP'li (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Sırası Puanı) yaklaşık başarı sırasıdır. GENEL OKUL BİRİNCİSİ ÜNİVERSİTE FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL BÖLÜMÜN ADI KON. YER. PUAN EN BAŞARI EN EN EN ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi 31 31 MF-3 500.259

Detaylı

DÜNYA BANKASI EĞİTİM SEKTÖRÜ ÇALIŞMASI Dağıtım Konferansı 17 Mart 2006 Ankara. Zorlu Görevler ve Tavsiyeler

DÜNYA BANKASI EĞİTİM SEKTÖRÜ ÇALIŞMASI Dağıtım Konferansı 17 Mart 2006 Ankara. Zorlu Görevler ve Tavsiyeler DÜNYA BANKASI EĞİTİM SEKTÖRÜ ÇALIŞMASI Dağıtım Konferansı 17 Mart 2006 Ankara Zorlu Görevler ve Tavsiyeler Robin Horn Eğitim Baş Uzmanı Dünya Bankası Küresel Ekonomik Ortam Daha Yüksek İşçi Vasıfları Gerektiriyor

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. Teknik İngilizce I BIL121 1 3+0 3 3

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. Teknik İngilizce I BIL121 1 3+0 3 3 DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Teknik İngilizce I BIL121 1 3+0 3 3 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü İngilizce Lisans Zorunlu / Yüz Yüze Dersin

Detaylı

ÖĞRENCİLERİN BİLGİ VE BECERİLERİNİ ULUSLARARASI DÜZEYDE DEĞERLENDİREN PROGRAM: PISA

ÖĞRENCİLERİN BİLGİ VE BECERİLERİNİ ULUSLARARASI DÜZEYDE DEĞERLENDİREN PROGRAM: PISA ÖĞRENCİLERİN BİLGİ VE BECERİLERİNİ ULUSLARARASI DÜZEYDE DEĞERLENDİREN PROGRAM: PISA Bilginin hızla değiştiği günümüz küresel rekabet ortamında bilgi ve bilgi teknolojileri giderek önem kazanmakta, her

Detaylı

Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım..

Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım.. Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım.. Sizlerle tekrar bir arada olmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade ederek, hoş geldiniz diyor; şahsım ve

Detaylı

Isıtma hesapları Soğutma Hesapları Isıl yük hesabı Dağıtım sistemi hesabı Boyutlandırma Tasarım ilkeleri Standartlar

Isıtma hesapları Soğutma Hesapları Isıl yük hesabı Dağıtım sistemi hesabı Boyutlandırma Tasarım ilkeleri Standartlar Ders Öğretim Planı Dersin Kodu 507004602007 Dersin Seviyesi Lisans Dersin Adı BİLGİSAYAR DESTEKLİ TESİSAT Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS Seçmeli 4 8 3 Dersin Amacı Dersin amacı, öğrenciye Isıtma hesaplarını,

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ. 1. Adı Soyadı: Yalçın BAY 2. Doğum Tarihi: 05.01.1973 3. Unvanı: Yardımcı Doçent Doktor 4. Öğrenim Durumu. Yıl. Derece Alan Üniversite

ÖZGEÇMİŞ. 1. Adı Soyadı: Yalçın BAY 2. Doğum Tarihi: 05.01.1973 3. Unvanı: Yardımcı Doçent Doktor 4. Öğrenim Durumu. Yıl. Derece Alan Üniversite ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı: Yalçın BAY 2. Doğum Tarihi: 05.01.1973 3. Unvanı: Yardımcı Doçent Doktor 4. Öğrenim Durumu Derece Alan Üniversite Post Doktora Doktora Yüksek Lisans Lisans Departman of Teacher

Detaylı

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ A. Kuruluş 1998 yılında kurulan Fakültemiz, lisans ve lisansüstü eğitim programlarıyla güçlenerek gelişmektedir. Fakültemiz lisans programlarına 1999-2000 öğretim

Detaylı

Tesis Planlama (IE 407) Ders Detayları

Tesis Planlama (IE 407) Ders Detayları Tesis Planlama (IE 407) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Tesis Planlama IE 407 Bahar 3 0 0 3 3.5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü SİNGAPUR. HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü SİNGAPUR. HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü SİNGAPUR HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN SİNGAPUR NUFÜSÜ 5,353,494 (haziran 2012 tahmini) YÜZÖLÇÜMÜ 697 km² YÖNETİMİ Parlamenter Cumhuriyet BAŞKENTİ Singapore KİŞİ

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULLARINA SINAVLI VE SINAVSIZ GEÇİŞ SİSTEMİ İLE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

MESLEK YÜKSEKOKULLARINA SINAVLI VE SINAVSIZ GEÇİŞ SİSTEMİ İLE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI MESLEK YÜKSEKOKULLARINA SINAVLI VE SINAVSIZ GEÇİŞ SİSTEMİ İLE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI PERFORMANCE COMPARASION OF VOCATIONAL SCHOOL STUDENTS ENROLLED VIA ENTRY EXAM AND

Detaylı

Okul Temelli Mesleki Gelişim Nedir?

Okul Temelli Mesleki Gelişim Nedir? Okul Temelli Mesleki Gelişim Nedir? Okul Temelli Mesleki Gelişim (OTMG), okul içinde ve dışında öğretmenlerin mesleki bilgi, beceri, değer ve tutumlarının gelişimini destekleyen, etkili öğrenme ve öğretme

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 1. Yeni sistem ile önceki sistem arasındaki farklılıklar nelerdir? A) Sınavın uygulanışı bakımından Sınavın Uygulanması

Detaylı

Çizelgeleme (IE 434) Ders Detayları

Çizelgeleme (IE 434) Ders Detayları Çizelgeleme (IE 434) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Çizelgeleme IE 434 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin Türü Dersin

Detaylı

TR2009/0136.01-02/409 Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» Body of Knowledge for AC/HR Education

TR2009/0136.01-02/409 Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» Body of Knowledge for AC/HR Education Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» Body of Knowledge for AC/HR Education Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» DVE/İHE için Bilgi Bankası FLOW CHART Overall framework: Bologna Functional

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı.

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı. Ders T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı Tablo 1. ve Kredi Sayıları I. Yarıyıl Ders EPO535 Eğitimde Araştırma Yöntemleri

Detaylı

Beykoz İlçesi Üniversiteye Giriş Analiz Çalışması (2012, 2013 ve 2014 Yılları)

Beykoz İlçesi Üniversiteye Giriş Analiz Çalışması (2012, 2013 ve 2014 Yılları) Beykoz İlçesi Üniversiteye Giriş Analiz Çalışması (2012, 2013 ve 2014 Yılları) Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 7 Şubat 2015 SUNUŞ 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu nun 28. maddesi ile ortaöğretim

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : İNGİLİZCE-2 Ders No : 0010070014 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 3 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim Tipi

Detaylı

İŞLETME BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS (MBA) PROGRAMI

İŞLETME BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS (MBA) PROGRAMI İŞLETME BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS (MBA) PROGRAMI Vizyon: Farklı disiplinlerden gelen katılımcılara yönetim sanatının temel ilkeleri ve çağdaş bilgi birikiminin esaslarını vererek ulusal ve uluslararası işletmelerde

Detaylı

Uzman Sistemler (IE 416) Ders Detayları

Uzman Sistemler (IE 416) Ders Detayları Uzman Sistemler (IE 416) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Uzman Sistemler IE 416 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin

Detaylı

En Çok Hangi Özel Ders İsteniyor?

En Çok Hangi Özel Ders İsteniyor? En Çok Hangi Özel Ders İsteniyor? Küçük bir araştırma yaptık, acaba hangi ders için daha fazla özel öğretmen ihtiyacı var diye. Hem kendi verilerimize, hem de özel ders ve eğitim danışmanlığı yapan bir

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI (Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2017)

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI (Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2017) YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI (Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2017) 1. Yeni sistem ile önceki sistem arasındaki farklılıklar nelerdir? A) Sınavın uygulanışı

Detaylı

İŞVEREN ANKETİ SONUÇLARI

İŞVEREN ANKETİ SONUÇLARI Percentage of gaduates (%) Percentages (%) İŞVEREN ANKETİ SONUÇLARI Mayıs/212 ( adet işveren tarafından cevaplanmıştır) 1. Adı Soyadı... 2. Kurum/Firma Adı... 3. Genel olarak işvereni olduğunuz kurum/firma

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI SON SINIF ÖĞRENCİ ANKET FORMU. Aralık,2013

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI SON SINIF ÖĞRENCİ ANKET FORMU. Aralık,2013 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI SON SINIF ÖĞRENCİ ANKET FORMU Sevgili U.Ü.Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Programı Öğrencileri, Aralık,2013 Uludağ Üniversitesi

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : İNGİLİZCE 2 Ders No : 0010080015 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 0 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim Tipi

Detaylı

UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM

UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM ARS Training, profesyonel iş dünyasında gereksinim duyulan eğitim ve danışmanlık hizmetlerini bütünsel yaklaşımla, duygu ve davranışları temel alarak uygulayan bir eğitim

Detaylı

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 507004832007 KALİTE KONTROLÜ Seçmeli 4 7 3 Dersin Amacı Günümüz sanayisinin rekabet ortamında kalite kontrol gittikçe önem kazanan alanlardan birisi

Detaylı

Bilgisayarlı Çeviri (ETI415) Ders Detayları

Bilgisayarlı Çeviri (ETI415) Ders Detayları Bilgisayarlı Çeviri (ETI415) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Saati Saati Saati Bilgisayarlı Çeviri ETI415 Güz 3 0 0 3 7 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin

Detaylı

BTEC. BTEC Nedir? Business and Technology Education Council Qualifications (İşletme ve Teknolojik Eğitim Kurulu Yeterlik Programları)

BTEC. BTEC Nedir? Business and Technology Education Council Qualifications (İşletme ve Teknolojik Eğitim Kurulu Yeterlik Programları) Giriş Nitelikli elemanların sahip olduğu bilgi ve becerilerin, ekonomik başarının temeli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Günümüz dünyasında ekonomik kalkınmanın en önemli ögesi nitelikli insan gücüdür.

Detaylı

Endüstriyel Ekonomi (IE 415) Ders Detayları

Endüstriyel Ekonomi (IE 415) Ders Detayları Endüstriyel Ekonomi (IE 415) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Endüstriyel Ekonomi IE 415 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili

Detaylı

İngilizce İletişim Becerileri II (ENG 102) Ders Detayları

İngilizce İletişim Becerileri II (ENG 102) Ders Detayları İngilizce İletişim Becerileri II (ENG 102) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS İngilizce İletişim Becerileri II ENG 102 Bahar 2 2 0 3 4 Ön Koşul

Detaylı

ÖĞRENCI SINAV VE DİĞER FAALIYETLERININ YARIYIL SONU BAŞARI NOTUNA KATKISI

ÖĞRENCI SINAV VE DİĞER FAALIYETLERININ YARIYIL SONU BAŞARI NOTUNA KATKISI Ders Tanıtım Formu BÖLÜM Kimya Mühendisliği DERS KODU 424*375 DERSİN ADI Teknik İngilizce-I YARIYILI Güz Bahar DİLİ Türkçe İngilizce ÖN ŞARTI - KREDİSİ 2 Teori 2 Uygulama 0 Lab. TİPİ 1 Zorunlu Seçime bağlı

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS İş Hukuku BIL411 7 2+0 2 5 Ön Koşul Dersleri Yok Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Seçmeli / Yüz Yüze Dersin Koordinatörü

Detaylı

Bitirme Projesi (COMPE 494) Ders Detayları

Bitirme Projesi (COMPE 494) Ders Detayları Bitirme Projesi (COMPE 494) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Bitirme Projesi COMPE 494 Bahar 4 0 0 4 12 Ön Koşul Ders(ler)i COMPE 493 Dersin

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Matlab Programlama BIL449 7 3+0 3 5 Ön Koşul Dersleri Yok Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Seçmeli / Yüz Yüze Dersin

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek; on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik; yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. Konfüçyüs REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : A.SEÇMELİ V: KISA SÜRELİ PSİKOLOJİK DANIŞMA Ders No : 0310360193 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 3 ECTS : 4 Ders Bilgileri

Detaylı

TOEFL Hakkında Herşey!

TOEFL Hakkında Herşey! On5yirmi5.com TOEFL Hakkında Herşey! TOEFL sınavına girmek istiyor ama ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız işte size yol gösterecek bir yazı... Yayın Tarihi : 1 Ocak 2010 Cuma (oluşturma : 10/27/2015)

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. Bilgisayar Organizasyonu BIL

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. Bilgisayar Organizasyonu BIL DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Bilgisayar Organizasyonu BIL321 5 3+2 4 5 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Zorunlu / Yüz Yüze

Detaylı

Akademik İngilizce I (ENG101) Ders Detayları

Akademik İngilizce I (ENG101) Ders Detayları Akademik İngilizce I (ENG101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Saati Saati Saati Akademik İngilizce I ENG101 Güz 4 0 0 4 3.5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili

Detaylı