OTO YANGINLARININ İNCELENMESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OTO YANGINLARININ İNCELENMESİ"

Transkript

1 OTO YANGINLARININ İNCELENMESİ Yrd. Doç. Dr. Saadet ALKIŞ T.B.M.Y.O. İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programı Akdeniz Üniversitesi /ANTALYA ÖZET Yangın olayı, geri dönüşümü olanaksız hasarlar açan bir ekzotermik reaksiyonlar zinciridir. Bu nitelik bir çok suç unsurun yok edilmesi amacı ile de kullanılır. Kasıtlı olarak çıkarılan bu tip yangınlara kundaklama olayları denir. Ekonomik, psikolojik, kin, sigorta vs.. olayları kundaklamalar için önemli rol oynar. Yangının türü kaza veya kasıt içerikli olursa olsun, incelenmesi ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi bir çok bilimi kapsayan karmaşık bir olaydır. Yangın olaylarında inceleme iki aşamada olur: olay yeri inceleme ve elde edilen delillerin laboratuarda incelenmesidir. Oldukça sıklıkla rastlanan kasıtlı yangın olaylarından biri de oto yangınlarıdır. Bu çalışmada oto yangınlarının özellikleri ve inceleme yöntemleri detaylı olarak anlatılmıştır. Otonun bölümlerine göre inceleme sırasında dikkat edilecek hususlar belirtilerek, elde edilen buluntuların nasıl değerlendirileceği açıklanmaktadır. Ayrıca sunduğum görüntüler bilirkişiliğini yaptığım olaylardan, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara itfaiyesi arşivlerinden de yararlandığım bilgilerden oluşmaktadır. İNSPECTİON OF AUTOMOBİLE FİRES Summary Fire event is a chain of egsometric reactions causing damages that cannot be repaired or replaced. This caracteristic is sumtimes used to annihilate the crime components. Fires that are set intentially are called arson. Economical and psychological situations, hatred, to claim insurance money etc.. have important roles in arson. Finding the type of a fire whether it is an accident or not is a very complicated event and the inspection of the fire and evalution of the results are subjects to many scientific disciplines.the inspection of a fire is handled in two phases: the inspection of place of fire anad the inspection of evidence in laboratories. One of the most cammon fires is automobile fires. In this study the characteristics and inspection. During the inspection the ways of evalating evidence is explained by stating the points to be careful wiht according to the parts of automobile. GİRİŞ Ateş binlerce yıldan beri kullanılmakta ve yaşamımız için gerekli olan temel unsurlardan biridir. Çok yararlı olması yanında zararları ile de tarih boyunca iki yönlü güç olarak karşımıza çıkmıştır. Ateş ile birlikte yaşamamızda yer alan yangın, potansiyel bir tehlike olarak yaşam koşullarının değişmesine paralel olarak artmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yangın değişik boyutlar kazanmıştır. Yangın, kontrol altına alınamayan yanma olayıdır. Maddelerin, oksijen ile ısı enerjisi altında reaksiyona girmesi sonucu oluşturdukları ekzotermik reaksiyondur. Yanma olayının olabilmesi için ortamdaki oksijenin %16 civarında olması gerekir. Alevli ve alevsiz yangın türü vardır. Alevli yanmaya örnek ; odun, kağıt vs..alevsiz yanma örnek olarak yanan sigara, akkor haldeki kömürü verebiliriz.

2 Yangını tehlikeli kılan en önemli faktörü açığa çıkan ısının etkisi ile yanıcı maddelerde oluşan zincirleme oksidasyon reaksiyonları sonucu kısa süre aşırı ısının açığa çıkması ve maddeler üzerinde geri dönüşü olanaksız tahribatlar yapmasıdır. Bu özellikten dolayı çoğu zaman yangın olayları bilinçli olarak çıkarılmaktadır. Buna kundakçılık denir. Bir ya da daha fazla kişi tarafından, kişi veya kişilerin doğrudan can ve/veya malına zarar vermek üzere kasıtlı olarak çıkartılan yangınları kapsar. Dünyada Amerika kundakçılıkta ilk sırası almaktadır. Son 10 yılda yaklaşık olarak civarında kundaklaçılık olayı gerçekleşmiştir. Kundaklama olaylarında hızlandırıcı kullanımı oldukça yaygındır (%80). Kullanılan hızlandırıcılar, gazyağı, benzin, tiner ve diğer hafif hidrokarbon, aeresol kapları, vs. Boyalı metal tabaka yangına maruz kaldığında, yanan hızlandırıcı ile temas eden boyalı alanlar genellikle boyanın dış tabakasını, boya astarını ve koruyucu galvanizyon tabakasının yanıp yok olmasına Hızlandırıcının yüksek yanma sıcaklığı metal üzerinde çok karakteristik bir iz bırakır. Kasıtlı olarak elektrik kontakları da çıkarılır. Kundaklama Nedenleri 1- Kin, nefret, intikam, gözdağı verme, kıskançlık gibi duyguların etkisiyle; 2-Vandalizm ; güzel şeyleri tahrip etmek, can sıkıntı veya protesto etmek amacıyla 3- Herhangi bir suçu örtbas etmek,delilleri yok etmek amacıyla. 4-Psikiyatrik etkenler: alkolizm, acındırma, zayıflık gibi davranış bozuklukları nedeniyle, 5-En önemli kundaklama nedenlerinden biri de, sigorta şirketlerini dolandırma nedeniyle yangın çıkarmaktır. YANGIN YERİNİN İNCELENMESİ İster kastî ister kazaen olarak meydana gelen yangın olayı ciddi araştırma gerektirir. Yangın çok karmaşık detay ve içinde bir çok bilimi bulunduran konudur. Yangın, kundaklama ve patlama olaylarının incelenmesi; olay yeri incelenmesi ve laboratuar çalışmaları olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilir. Yangın olaylarında yangın yeri nadiren koruma altına alınır. Herhangi bir yangın yerinde hiçbir şeye dokunulmamalı, kroki ve ortamda bulunan eşyaların yerleri asla değiştirilmemelidir. İdeal bir araştırma yapabilmek için en kısa sürede hatta yangın sürerken araştırmacının olay yerine ulaşması gereklidir. Ancak yangın araştırmacıların çoğu en geç 2 saat içinde olay yerine gidilmesini savunulur. Enkazda kalan hızlandırıcı artıklarının hızla yok olma olasılığı ve güvenlik nedeniyle, kalanların kurtarılması, temizlik gibi çeşitli operasyonlara başlanmadan önce olay yeri ayrıntılı incelenmeli ve örnek alım işlemleri tamamlanmalıdır. Her durumda uygulanabilecek bir standart yöntem belirlemek hemen hemen olanaksızdır. Araştırmacı mantık ve sağ duyusunu kullanarak ne tip bir teşebbüste bulunulduğunu ve bunun nereye kadar götürüldüğünü belirlemelidir.

3 OTO YANGINLARI Bina yangınlarından sonra kazalar sonucu ve özellikle de kasıtlı olarak çıkakarılan yangın türlerinin başında oto yangınları gelmektedir. Özellikle bu çalışmada yangın sonrası araçların nasıl incelenmesi gerektiği bölümlere göre kısım kısım anlatılmaktadır. İncelemeler sonucu bulnacak en ufak bir delil veya belirti olaya netlik kazandıracaktır. Günümüz teknolojisi ile üretilen çok araç yangına dayanıklı malzemelerden yapılmasına karşın araçlarda bulunan yakıtların türüne göre tehlike her zaman mevcuttur. Genel kural olarak oto yangınları kundakçının görülmesi olanağını ortadan kaldırmak için tenha yerlerde çıkarılır. Yoğun trafiği olan yollarda bilinçli olarak çıkarılması olayına az rastlanmaktadır. Genelde sigortadan para talebi durumlarında bu tür yangınlara rastlanır. Oto yangınlarında inceleme şu şekilde yapılır: Yangının olay yerine varış şunlar not edilir; - Olay yerindeki oto sahibi veya sürücüsü ile temas edilir. - İsim,ev ve iş adresi ve arandığında ev veya işyerinde nasıl temas edileceği belirlenir. - Gitmekte oldukları yer ve gelmekte oldukları yer, yanlarında kimler vardı - Ne oldu, yangın ilk nerede fark edildi ve sürücü ne işlem yaptı, yangın nasıl yayıldı. - Yetkililer olay yerine geldiğinde yangın çıkalı ne kadar olmuştu. - Olay yerine ilk gelen kişi kimdir, itfaiyeye kim haber verdi. - Sigorta bilgileri - Araçta bulunan eşyalar (giysi, alet, takım vs.) pratikte faydalı ise öğrenilir. Olay Yerinde İzleme - Olay yerine varıldığında yangın yeri ve tabiatı - Sahibinin tavrı - Sahip/yolcudaki yanık ve kavlanmaların durumları - Aracın bulunduğu yer (yokuş yukarı, yokuş aşağı vs.) - Benzin depo kapağı açık veya kapalı oluşu - Araçtaki eşyalar ve aksesuarın yok oluşu - Aracın çalıntı olması belirtileri(kırık kelebek camı, düz kontak, plaka telle tutturulmuş,vs.) - Görünen mekanik arazlar veya kısa süre önce çarpışmış olması izleri - Arabanın faal olması için gerekli parçaların eksik olması (karbüratör, distribütör,vs.) Oto yangınlarında, yangın nedenini bulmak için yapılacak araştırmalarda şu yollar izlenilir:

4 1.Yakıt Donanımı A.Benzin deposu incelenilir: 1.Yangın başladığında depo kapağının yerinde olup olmadığı, depodan gelen yakıt donanımında ( yakıt boruları, kelepçeler, vs..) oynama olup olmadığı belirlenir. a.yangın çoğunlukla depodan sifonla alınan benzinle çıkarılır ve bu arada depo kapağının yerine takılması unutulur. b.kapağı havaya uçmuş benzin deposu infilak olduğunun belirtisidir. Yangından sonra açılan depo kapağı, yangının etkilerini ortaya koyar. Modern otolarda depo kapağı vida dişleri metal yerine plastikten yapılmaktadır. Günümüz otolarlarında yakıt deposu PVC örneğin Tofaş, Renault, Honda gibi.. 2.Genleşmeyi tespit için deponun kenet çizgisi incelenir, depodan çıkan benzin borusu ve elektrik kabloları genelde deponun üst tarafındadır. 3.Motorda hava filitresi olup olmadığına bakılır, hava filitresi alevi boğacağı için avansdan ileri gelen karbüratör patlamaları dolayısıyla yangın çıkması pratikte olanaksızdır. B.Benzin borusu incelenir: Depodan benzin otomatiğine kadar olan bölümde kırılma, delik olup olmadığı incelenir. Taze çizikler aranır, kırık ve delikler, eklem yerinden ayrılma veya donanımdaki oynama izlerinin izah edilmesi istenir. a.genellikle depo alt düzeyinin altında kalan boru benzin almak için çıkarılır ve yerine takılmadan bırakılır. Takılmış ise üst kısmında çizikler ve sıkılmadan ileri gelen anahtar izleri görülecektir. b.otomobile göre değişmek üzere benzin borusu, şasenin iki tarafından biri boyunca yerleşiktir. C. Yakıt pompası incelenir: Yakıt pompasında parça eksikliği kontrol edilir ve oynama izleri aranır. a.bazı hallerde yakıt, boru pompadan sökülüp marşa basılarak alınır. b.yakıt pompası erimiş ise karterin yan tarafında yanma izleri olması gerekir. Şayet yakıt boruları, yakıt pompasından sökülüp yakıtın akması temin edilmiş ve yangın başlatılmışsa, bu defa pompadaki yakıt borusu içinde karbon birikmesi meydana gelecektir. c.yakıt pompasında parça sökülmesi olayı mevcut ise bu mal sahibinden alınacak ifade ile belirlenir.yangın esnasında yakıt donanımından herhangi eksiklik var idiyse ve sahibi de

5 aracın o ana kadar işlemekte olduğu iddiasında ise, bu tespit oto sahibinin ifadesine muhakkak geçirilmelidir. 2.Elektrik Donanımı Oto yangınlarının çıkış sebepleri arasında en çok elektrik donanımındaki kısa devre geçer. Bununla beraber, modern otolarda elektrik donanımından yangın çıkıp otoyu tamamen tahrip etmesi ihtimali çok zayıftır. Mühendisler bu ihtimali,tasarım, eklem kutuları ve yanmaz malzeme kullanımıyla hemen hemen ortadan kaldırmışlardır. Kablolar tamamen erimemiş ise, kısa devre yapan nokta tespit edilebilir. a. Kısa devrenin meydana geldiği farz edilen kısımdaki kablolar kontrol edilir: 1.Unutulmalı ki, kısa devreden meydana gelecek bir alevlenmenin yayılabilmesi için hemen yakınında yanabilir malzemenin bulunması gerekir. 2.Kısa devre kablo içindeki kılcal telleri bireysel olarak eriterek kılcal tel uçlarında boncuklanma veya düğümlenme meydana getirir. Yanan teller ise uçlarda sivrilik gösterir. b. Akü kontrol edilir, bağlantılar kontrol edilir: Arabada akü yoksa, yangından önce akünün yerinde olup olmadığı izleri aranır, artı ve eksi kablolar veya kutuplar arasında metal bağlantı yapılıp yapılmadığı izleri aranır. 1.Yangın çıkaracak nitelikteki kısa devre akünün boşalmasına sebep olur. 2.Eski model arabalarda motor çalışırken kısa devreden meydana gelen yangınlarda platin uçlarının yandığı veya birbirine kaynadığı görülecektir. Elektronik ateşlemeli yeni model arabalarda platin yoktur. c. Elektrik donanımı ana dağıtım kablosunda kısa devre saptamak için erinti eklemleri aranır. 3.Motor, Radyatör ve Kaput Altı Motorun incelenmesinde, yangından önce çalışır durumda olup olmadığının belirlenmesi konusuna eğilinir. Bilindiği gibi alevlerin kuvvetlenmesine yardım edecek bir şeyi olmadığı hatırda tutulur, bu bölümde kazaen yangın çıkmasına sebep olacak şeyler yakıt pompası, karbüratör ve elektrik donanımı ve ayrıca aşırı ısıdır. a. Başka ısınma sebebi aranır. b.yanıcı maddeler kullanıldığının belirtisi olacak olan, motorun üst bölümü ile ilgisi olamayacak, alt bölümde

6 yanık izleri aranır. 1.Radyatör dış veya alt bölümlerindeki lehim erime izleri yanıcı kullanıldığının delilidir. 2.Kazaen çıkmış yangınlarda, vantilatör kayışı genelde yanmaz. 3.Motora yukarıdan benzin dökülmüşse motor ön kulakları lastik takozları bazı hallerde yanık izleri verecektir. Kazaen çıkan yangınlarda bu izler yoktur. 4.Gene motora üstten benzin döküldüğü hallerde, benzinin ön çamurluklar üzerine sıçrayıp boyada yanık izleri meydana getirdiği görülür. Boya üzerinde ateşin doğrudan istikametinde olmayan yanık izleri yanıcı sıvı kullanıldığının izidir. 5.İs ve kurum,aynı şekilde, yanıcı sıvı işaretidir. c. Motor kompresyonunun yüksek olup olmadığı ölçülür. Motordaki ciddi problemlerin yangın çıkarma sebebi olduğu düşünülür. Silindir kapağı ve motor bloğunda çatlak olup olmadığı kontrol edilir. d. Susturucu, manifolt ve eksoz borularında kopukluk sızıntı aranır. e. Katalitik konverter kontrol edilir. f. Radyatör suyu yoklanır, boş ise doldurulur.yakıt pompasına bitişik olan radyatör bobini kötü bir şekilde yanıksa, yakıt otomatiğinden karbüratöre giden benzin borusunun söküldüğünün ve marşa basılıp benzin püskürtüldükten sonra ateşlendiğinin işaretidir. g. Karterdeki yağ seviyesi ve yağın niteliğine bakılır. Yağda su var mı? Var ise motor bloğunda dahili çatlama olabilir. h. Yerinde olmayan akü,marş motoru, karbüratör, dinamo vs. gibi parçaların niçin yerinde olmadığı araştırılır. 4.Tekerlek ve Jantlar a. Jantlar, bijonlar ve lastiklerin yeni değiştirilip değiştirilmediği izleri aranır. Lastikler jant üzerinde yanmışsa çelik telleri meydanda kalacaktır. b. Jantın altında kalan bölümdeki lastik tekerlek kalıntıları kontrol edilerek lastik durumundan emin olunur. Lastik tekerlek üst bölümleri genelde yangında tamamen yanar, mal sahibi lastiklerinin yeni olduğunu iddia edeceği için bunların dış durumunu tespit etmek önemlidir. c. Arka tekerlek krikoyla yükseltilerek ve sırayla bütün viteslere takılarak diferansiyel, şaft ve şanzıman kontrol edilir. Bununla yangından evvel mevcut olan bozukluk ve diğer mekanik arızalar belirlenir. 5. Şanzıman ve Diferansiyel Şanzıman ve diferansiyelin incelenmesinde konuda yetişkin olan bir ustanın hizmetinden istifade edilmesi önerilir. Bu bölümlerin genel mekanik durumları ve yangından önceki durumlarını değerlendirmekte daha yeteneklidirler. 6. Gövde, Çamurluklar, Kaput ve Bagaj. Kaput üstündeki boya kabarmaları ateşin en yoğun olduğu yeri gösterir. Kaputun her iki tarafındaki boya eşit şekilde kabarmıştır. 1.Yangın esnasında kaput kaldırılmış ise üst panodaki boya kabarabilir. Fakat her iki panonun birbirine temas ettiği yerde tamamen yanmayacaktır.

7 2. Rüzgar arkadan esiyordu ise, kaput üzerindeki boyanın boydan boya yanmış olması gerekir. Radyatör bobini tamamen yanmış olacak,bunun yanında arabanın arka tarafında benzin deposunda fazla hasar yapacak yanış olayı bulunmayacaktır. Kaput üzerindeki boyada birkaç santimlik bir yanık var ise, rüzgarın önden arkaya doğru esmesi sebebiyle benzi deposunda fazla tahribat olacak, fakat radyatör sağlam kalmış Arabanın gövdesi kötü şekilde yanmış olması sonucu fazla delil elde edilemeyeceği doğruysa da, ısının yoğunlu konusunu içerecek düşünce bazen aracın akaryakıt kullanılarak yakılması durumunu işaretler: a. Arabanın altında is ve kurum aranır, aşırı miktarda sıvı yakıt kullanılmışsa aracın tabanından akarak orada yanacak ve altta yağ veya benzin isi meydana getirecektir. b. Yangının kaputta meydana getirebileceği etkileri ortaya çıkaracak şekilde arama yapılır olacaktır. c. Gövdede ısıdan ileri gelen kabarcıklar aranır, ısı kabarcıkları gövde üzerinde damlamış benzin işaretleri olup, yangının normal gelişmesiyle izah edilemez. Yangını güya söndürmek maksadıyla arabanın üzerine toprak atılmış ise yangının hangi safhasında toprak atıldığını anlamak için toprak altında kalan bölüm incelenir, kum atılmışsa kumun yanık olup olmadığı kontrol edilir.yanık kumun rengi açılır, griye yakın bir renk alır. d. Arabada stepne ve alet aranır,yoksa neden yoktur? e. Eksik aksesuar kontrolü yapılır. Neden eksiktir? Araba kasten yakılmışsa genellikle (aynalar, jantlar, radyo vs.) önceden sökülmüştür. f. Arabanın içinde benzin, gazyağı veya benzeri kullanılmış olabileceği ihtimali sebebiyle tabii olmayan kokulara dikkat edilir. Yangını hızlandırıcı olup olmadığının anlaşılması için numune alınması düşünülebilir. g. Laboratuara gönderilmek üzere alınan numunelerin mahkemede delil olarak kullanılabilmesi için uygun şekilde işaretlenmeleri unutulmamalıdır. Her numune ayrı tutulup hiçbir zaman karıştırılmaz. 7.Ön Cam ve Kapı Camları Pencere cam fitilleri kontrol edilir. Kapıdaki cam fitilleri yangın sırasında camların açık veya kapalı olduğunu gösterir. Camların açık olması yangının daha hızlı yayılmasını sağlayan en önemli etkendir. 1. Cam erimiş veya fitillenmişse sıvı yakıt kullanıldığının işareti olabilir. 2. Cam üzerinde mevcut koyu is sıvı yakıt kullanıldığının işareti olabilir.

8 3. Normal şartlarda camların dökülmesi gereklidir. Sonuç Bilerek yakılan oto yangın yeri çoğunlukla tenha, uzak ve incelemeler için delil toplanmasına elvermeyecek yerdedir. Bununla beraber, olay yerine sıvı yakıtın taşınmış olabileceği kap hemen yakınlarda terk edilmiş olabileceğinden bu yerin ihmal edilmeden aranması lazımdır. Detaylı bir inceleme, sahibini olay yerinden götürmek için gelmiş ikinci bir arabanın varlığını meydana çıkarabilir. Aynı zamanda, etraftan araştırmaya faydalı olacak şahitler bulunması mümkündür. Tüm elde edilen bilgilerin doğrultusunda verilecek kararlar adli davaların da seyrini daha adaletli olarak etkileyecektir. KAYNAKLAR Twibell, J.D. (1995) Fire Prevention, 282,13 Fire statistics in the United Sates, 1999 Boudreau, J.F., Kwan, Q.Y.,(1977), Arson ve Arson investigation, Fire and Arson ın the US; two new reports available from the US fire administration, 1998 Caymaz, A. (1997) Model yangınlarda yangın hızlandırıcılarının saptanması ve bunların is oluşumundaki etkileri, Doktora tezi, İstanbul Üniversitesi, Gündüz, N. (1999), Yangın sonrası enkazın adli delil olarak değerlendirildiği ve sabotaj olasılığının araştırılması, Yüksek lisans tezi, İstanbul Üniversitesi Ankara İtfaiyesi Daire Başkanlığı Hizmet içi ders notları, 1995 Emniyet Genel Müdürlüğü, Kriminal Daire Başkanlığı, Olay Yeri inceleme birimi, Eğitim notları ve fotorag arşivleri İnternational Assaciation of Arson İnvestigators İnc. ( ), Photo Contest Winners. Alkış, S. ( ) bilirkişi incelemeleri ve sonuçları, Antalya adliyesi, Akdeniz üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Antalya

AKM-F-193 / 10.04.2014 / Rev:00

AKM-F-193 / 10.04.2014 / Rev:00 AKM-F-193 / 10.04.2014 / Rev:00 YANMA NEDİR? Maddenin ısı ( sıcaklık ) ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan kimyasal bir olaydır. Bir yangının başlayabilmesi için gerekenler : 1- OKSİJEN ( HAVA ) 2- SICAKLIK

Detaylı

Araç Bakım İpuçları. '98 -'02 Accord genel bakım tekniklerini Sahne. Yazan: Miroslav Djuric

Araç Bakım İpuçları. '98 -'02 Accord genel bakım tekniklerini Sahne. Yazan: Miroslav Djuric Araç Bakım İpuçları '98 -'02 Accord genel bakım tekniklerini Sahne Yazan: Miroslav Djuric GİRİŞ Bu kılavuz nasıl aracın ömrünü uzatmak ve uç-üst şeklinde çalışmasını sağlamak aracınızın küçük bakım tekniklerini

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-G7012 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 9 WVWZZZ6RZDY035085 Araç ilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil Tarihi

Detaylı

* araç yağ yakıyorsa ve su eksiltiyor ise motorda problem var demektir. Dolayısıyla sadece gazı

* araç yağ yakıyorsa ve su eksiltiyor ise motorda problem var demektir. Dolayısıyla sadece gazı TRİGER KAYIŞI NEDİR? OTOGAZ KULLANICILARININ BİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR ARACINIZ ÇOK YAKIYORSA * İlk olarak 1 lt. su şişesine benzin koyarak aracın benzinde tüketimi kontrol edilir. Benzinde çok yakıyorsa,

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119559 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JR1374 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119559 Sayfa: 2 / 8 WF0MXXGCBMCC29631 Araç Bilgileri

Detaylı

ISI OKSİJEN (O 2) YANICI MADDE ZİNCİRLEME KİMYASAL REAKSİYON

ISI OKSİJEN (O 2) YANICI MADDE ZİNCİRLEME KİMYASAL REAKSİYON YANICI MADDE ISI ZİNCİRLEME KİMYASAL REAKSİYON OKSİJEN (O 2) Yangın Sınıfları 1. A SINIFI YANGINLAR (KATI MADDE YANGINLARI) 2. B SINIFI YANGINLAR (SIVI MADDE YANGINLARI) 3. C SINIFI YANGINLAR (GAZ YANGINLARI)

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-112587 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JE6842 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-112587 Sayfa: 2 / 9 NLAFB7660CW004976 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RHP70 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 WF0MXXGCBMDG43089 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JR8781 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 9 UU1KSDE4548334192 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-115132 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ6993 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-115132 Sayfa: 2 / 9 VF1BZAL0E49168950 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NC3776 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 NM432300006A37294 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

Periyodik Bakım ve Yağlama Tablosu

Periyodik Bakım ve Yağlama Tablosu 1inci 500-750 kmler / 30 45 gün, 2nci 5000km sonra Rölanti Hızı / CO% Vana Manivela Boşluğu Motor Yağı (Bajaj DTS-i 10000 Yağ)* Yağ Filtresi (Bajaj DTS-i 10000 Yağ)* Motor Yağı Filtresi (Bajaj DTS-i 10000

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-116374 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ6118 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-116374 Sayfa: 2 / 8 WF0MXXGCBMDP37721 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ3405 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 VF7AAFHZ0D8384463 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

ORMAN YANGIN DAVRANIŞINA GİRİŞ

ORMAN YANGIN DAVRANIŞINA GİRİŞ Orman Koruma Dersi ORMAN YANGIN DAVRANIŞINA GİRİŞ Prof. Dr. Ertuğrul BİLGİLİ Ekim 2014 1.2. Orman Yangını Tanımı Orman yangını, çevresi açık olması nedeniyle serbest yayılma eğiliminde olan ve ormandaki

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-118552 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KN1587 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-118552 Sayfa: 2 / 8 VF1LZBL0E49581727 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-115182 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ5781 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-115182 Sayfa: 2 / 9 VF1ZAL0E48963789 Araç ilgileri Araç

Detaylı

Şekil 3. Kireç ile pratik konserve ısıtma işlemi.

Şekil 3. Kireç ile pratik konserve ısıtma işlemi. DOĞAL ISINAN KONSERVE Hatice ŞENEL a Nurdan TAHAN b a Mehmet Soysaraç İ.Ö.O. Melikgazi / Kayseri b Sadiye Nuhoğlu İ.Ö.O Kocasinan / Kayseri ÖZET Hazır konservelerin ve yiyeceklerin doğal kireç kullanılarak

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119517 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RE4846 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119517 Sayfa: 2 / 7 VF1RFB00755230340 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KG442 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 WAUZZZ8K0EA096637 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NT3801 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 NM432300006A87861 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İŞİNİZİ ZİRVEYE ÇIKARIN!

İŞİNİZİ ZİRVEYE ÇIKARIN! İŞİNİZİ ZİRVEYE ÇIKARIN! İŞİNİZİ ZİRVEYE ÇIKARIN! DFSK Mini Maxi Güçlü Motor Mini Maxi'nin DK1506 motoru, Dual VVT teknolojisi ile orta, düşük ve yüksek devirlerde mükemmel bir tork çıkışı sağlayarak güçlü

Detaylı

AKÜLÜ MOTOSİKLET C051

AKÜLÜ MOTOSİKLET C051 AKÜLÜ MOTOSİKLET C051 Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. İleride referans olması için saklayınız. Parça Listesi Seri no İsim adet 1 Ana gövde 1 2 Ön gövde 1 set 3 Şarj aleti 1 4

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-121871 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-GB6068 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-121871 Sayfa: 2 / 8 WF0MXXGCBMEU15487 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-223970 Sayfa: 1 / 11 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KG4916 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-223970 Sayfa: 2 / 11 VF1LZBL0E50231560 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PG4323 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 KNADN512BG6637250 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

YANGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

YANGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER YANGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER Kurum, kuruluş ve iş yerlerinde yangını önleyici tedbirler iki kısımda ele alınır; Yapısal bakımdan yangından korunma: Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemeleri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-GU4763 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 VF14SRA4449358014 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

Power of Partnership ARAÇ İADE KILAVUZU

Power of Partnership ARAÇ İADE KILAVUZU Power of Partnership ARAÇ İADE KILAVUZU Power of Partnership İLETİŞİM BİLGİLERİ Filozone Filo Kiralama 7/24 Destek Hattı : 0850 480 77 66 Filozone Filo Kiralama 7/24 Acil GSM Hattı : 0546 449 98 00 2 Filozone

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-116427 Sayfa: 1 / 10 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JE6337 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-116427 Sayfa: 2 / 10 NM422300007253725 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-014106 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NE2951 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-014106 Sayfa: 2 / 9 NM0MXXTACMFE57109 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119753 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KZ3427 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119753 Sayfa: 2 / 8 WF0MXXGCBMEM45255 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JR5623 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 U5YHN516BDL040612 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

ELEKTRİK. 2. Evsel aboneler için kullanılan kaçak akım rölesinin çalışma akım eşiği kaç ma dır? ( A Sınıfı 02.07.2011)

ELEKTRİK. 2. Evsel aboneler için kullanılan kaçak akım rölesinin çalışma akım eşiği kaç ma dır? ( A Sınıfı 02.07.2011) ELEKTRİK 1. Bir orta gerilim (OG) dağıtım sisteminin trafodan itibaren yüke doğru olan kısmının (sekonder tarafının) yapısı ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? ( A Sınıfı 02.07.2011) A)

Detaylı

Çalışma hayatında en çok karşılaşılan soru işyerinden patlama tehlikesi olup olmadığı yönündedir. Bu sorunun cevabı, yapılacak risk

Çalışma hayatında en çok karşılaşılan soru işyerinden patlama tehlikesi olup olmadığı yönündedir. Bu sorunun cevabı, yapılacak risk Çalışma hayatında en çok karşılaşılan soru işyerinden patlama tehlikesi olup olmadığı yönündedir. Bu sorunun cevabı, yapılacak risk değerlendirmesiyle birlikte aşağıdaki sorularla birlikte basitçe değerlendirilebilir.

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JE6840 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 NLAFB7660CW004980 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119420 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PR2010 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119420 Sayfa: 2 / 8 NM0LXXTACLGR22422 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-323361 Sayfa: 1 / 12 İkinci El Araç Ekspertizi 34-VT7895 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-323361 Sayfa: 2 / 12 VF1LZBS0550035542 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-224249 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PG6702 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-224249 Sayfa: 2 / 7 KMHCT41UGFU003504 Araç Bilgileri

Detaylı

Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Motor yağ seviyesini yağ çubuğu ile kontrol ediniz, eksik ise yağ

Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Motor yağ seviyesini yağ çubuğu ile kontrol ediniz, eksik ise yağ Motorun herhangi bir yerinde yağ veya su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Motor yağ seviyesini yağ çubuğu ile kontrol ediniz, eksik ise yağ ekleme deliğinden yağ seviyesi istenilen yüksekliğe çıkana

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-LC7930 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 9 VF3DD9HP0FJ662548 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 6 İkinci El Araç Ekspertizi 34-VT8396 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 6 VF1LZBL0E49256724 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RVM39 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 9 VF14SRA4449809902 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-023195 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PR4818 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-023195 Sayfa: 2 / 7 VF15RTL0E55187381 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-023805 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NC1401 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-023805 Sayfa: 2 / 9 VF1LZBS0552225018 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-112709 Sayfa: 1 / 10 İkinci El Araç Ekspertizi 34-LC4697 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-112709 Sayfa: 2 / 10 VF3DD9HP0EJ626100 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-023050 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PR5227 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-023050 Sayfa: 2 / 8 VF1LZLF0E54990555 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-218892 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NT6462 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-218892 Sayfa: 2 / 9 VF709HPGFE538466 Araç ilgileri Araç

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119082 Sayfa: 1 / 11 İkinci El Araç Ekspertizi 34-UU1634 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119082 Sayfa: 2 / 11 KMHDH41CBCU203001 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-GU1865 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 VF1LT1R06UC266209 Araç ilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil Tarihi

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 10 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KJ023 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 10 VF1LZS0549882289 Araç ilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil Tarihi

Detaylı

Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti

Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti Yangının Sınıfları A Sınıfı (Odun, kağıt, tekstil ve benzeri maddeler.) B Sınıfı (Yanabilir sıvılar ve sıvılaşabilir katı maddeler)

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-020154 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-HP0643 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-020154 Sayfa: 2 / 9 VF7DD9HP0EJ760596 Araç Bilgileri

Detaylı

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015

FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 1 FİYAT LİSTESİ 12.10.2015 D-ÇEKTİRME Parça Kodu Parça Adı N P.A. KDVli YMR952Z86003001 4 TIRNAKLI SOMUN ÇEKTİRME 2 1 11,50 13,57 YMR952Z89008001 KAYIŞ ÇEKTİRME 3 1 26,83 31,66 2 M-ELEKTRİK AKSAMI Parça

Detaylı

Ahşap Sektöründe Yangın Riski

Ahşap Sektöründe Yangın Riski Ahşap Sektöründe Yangın Riski Endüstrinin birçok alanında hammadde ve yarı mamül olarak karşımıza çıkan ahşap malzemeler üretim ve depolama sırasında yeterli önlem alınmadığı takdirde önemli ölçüde yangın

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 10 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ8692 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 10 VF15R040H49015124 Araç ilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NC8921 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 WAUZZZ8V1FA171180 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ3968 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 ZFA25000002403350 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119163 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RE4652 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119163 Sayfa: 2 / 7 VF1RFB00455724543 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-012695 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NT7654 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-012695 Sayfa: 2 / 8 WDD2120401B225863 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-122889 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PG3414 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-122889 Sayfa: 2 / 7 JN1JCAT32U0017908 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-118919 Sayfa: 1 / 11 İkinci El Araç Ekspertizi 34-LC0190 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-118919 Sayfa: 2 / 11 WDC1660241A358834 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-016477 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PG5455 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-016477 Sayfa: 2 / 7 NM432300006B12983 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KZ9249 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 KNADN514AF6518247 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

Toyota Corolla Sedan 1.6 Elegant MMT

Toyota Corolla Sedan 1.6 Elegant MMT Toyota Corolla Sedan 1.6 Elegant MMT Sahibinden Öğretmenden 1.6 toyota elegant lpg li ve otomatik İlan no: 249819 40.500 TL İlan tarihi: 7 Kasım 2015 İlan detayları İlan detayları İl Ankara, Polatlı, Çarşı,

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-117631 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-LC5349 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-117631 Sayfa: 2 / 7 KNADN514AE6945634 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-018378 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PR7026 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-018378 Sayfa: 2 / 7 VF1LZLF0E55202201 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 6 İkinci El Araç Ekspertizi 06-DF4887 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 6 VF1LZBA0544276812 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-012772 Sayfa: 1 / 10 İkinci El Araç Ekspertizi 34-TH9611 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-012772 Sayfa: 2 / 10 NM422300007180891 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR06000001-022228 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 06-DU9824 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR06000001-022228 Sayfa: 2 / 7 WAUZZZ4G8CN167705 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 6 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NC9286 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 6 NM432300006A60927 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 6 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RUK39 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 6 VF14SRA4450128142 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 6 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JD7792 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 6 VF1BZL20T49383041 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

BASINÇLI KAPLARDA MEYDANAGELEBİLECEK TEHLİKELER

BASINÇLI KAPLARDA MEYDANAGELEBİLECEK TEHLİKELER BASINÇLI KAPLAR Kazanlar Kompresörler Buhar ve sıcak su kapları Basınçlı asit tankları Gaz tankları Sıvılaştırılmış Petrol Gazı tankları ve tüpleri Asetilen tankları ve tüpleri İçinde zehirli ve zararlı

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ0551 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 8 VF15R040H48592978 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-118297 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KZ3424 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-118297 Sayfa: 2 / 9 WF0MXXGCBMEM43667 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-122647 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RE4515 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-122647 Sayfa: 2 / 7 VF1RFD00655667841 Araç Bilgileri

Detaylı

Ateşli Silah Yaralanmaları

Ateşli Silah Yaralanmaları Ateşli Silah Yaralanmaları Ateşli silah yaralanmalarında şu soruların cevabı aranmalıdır. 1. Mesafe tespiti, 2. Giriş-çıkış delikleri, 3. Traje, 4. Ölüm sebebi, 5. Öldürücü lezyonun tespiti, 6. Kurşunun

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-118786 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-PG7867 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-118786 Sayfa: 2 / 7 TMBAG6NE4G0131952 Araç Bilgileri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı MOBİL AKARYAKIT TANKERİ İKMAL MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı MOBİL AKARYAKIT TANKERİ İKMAL MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı MOBİL AKARYAKIT TANKERİ İKMAL MAKİNESİ OPERATÖRÜ YETİŞTİRME KURS PROGRAMI ANKARA 2010 KURUMUN ADI : KURUMUN ADRESİ : KURUCUNUN ADI : PROGRAMIN

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-220935 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JR7628 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-220935 Sayfa: 2 / 8 VF7NC9HR8CY622648 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-221243 Sayfa: 1 / 11 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KZ0318 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-221243 Sayfa: 2 / 11 SJNFAAJ11U1096416 Araç Bilgileri

Detaylı

OMV Petrol Ofisi A.Ş. Tarım Kredi Kooperatifleri Tanker Şoförleri Patlayıcı Ortamlar Bilgilendirme Eğitimi

OMV Petrol Ofisi A.Ş. Tarım Kredi Kooperatifleri Tanker Şoförleri Patlayıcı Ortamlar Bilgilendirme Eğitimi OMV Petrol Ofisi A.Ş. Tarım Kredi Kooperatifleri Tanker Şoförleri Patlayıcı Ortamlar Bilgilendirme Eğitimi Amaç Akaryakıt Taşıma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Emniyetli Sürüş Teknikleri Uyku ve

Detaylı

CONTALAR VE HAVA KOMPRESÖRÜ TAMİR TAKIMLARI

CONTALAR VE HAVA KOMPRESÖRÜ TAMİR TAKIMLARI www.mahle-aftermarket.com MAHLE AFTERMARKET PRODUCT LAUNCH MAHLE AFTERMARKET TEKNOLOJİ GİRİŞİMİ: CONTALAR VE HAVA KOMPRESÖRÜ TAMİR TAKIMLARI Tahrik sistemi, Güvenlik ve Konfor için Yenilikçi Ürünler Serbest

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-313029 Sayfa: 1 / 11 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RCD07 Eksper / imza TÜV SÜD ağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-313029 Sayfa: 2 / 11 VF14SRA4449377854 Araç ilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-012551 Sayfa: 1 / 10 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ3326 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-012551 Sayfa: 2 / 10 VF14SRA4448543066 Araç Bilgileri

Detaylı

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları

ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları ContiTech: Dişli kayışı değişikliği için uzman ipuçları 2001 model, AKE motor kodlu A4 (B6) 2,5ltr. V6 TDI bir CT1015 WP1 ve CT1018K1 Audi modeline yönelik ayrıntılı kılavuz ContiTech, kayış değişiminde

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-119399 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 35-JF281 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-119399 Sayfa: 2 / 7 VSSZZZNHZG1021328 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-023594 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RE3361 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-023594 Sayfa: 2 / 7 VF7DD9HP0GJ677098 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-019126 Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-RE2311 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-019126 Sayfa: 2 / 7 VF15RTL0E55187860 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NC7859 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 VSSZZZ5FZFR150330 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-112573 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ4021 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-112573 Sayfa: 2 / 9 VF7DD9HP0DJ627367 Araç Bilgileri

Detaylı

MOTOR KORUMA RÖLELERİ. Motorların şebekeden aşırı akım çekme nedenleri

MOTOR KORUMA RÖLELERİ. Motorların şebekeden aşırı akım çekme nedenleri MOTOR KORUMA RÖLELERİ Motorlar herhangi bir nedenle normal değerlerinin üzerinde akım çektiğinde sargılarının ve devre elemanlarının zarar görmemesi için en kısa sürede enerjilerinin kesilmesi gerekir.

Detaylı

Mercedes Benz SLS AMG 332 Yürüme Arabası Kullanım Kılavuzu

Mercedes Benz SLS AMG 332 Yürüme Arabası Kullanım Kılavuzu Mercedes Benz SLS AMG 332 Yürüme Arabası Kullanım Kılavuzu Ürünün kurulum ve kullanımından önce tüm kullanma talimatlarını lütfen dikkatlice okuyunuz. İleride referans olması için kullanma talimatını saklayınız.

Detaylı

İndirgeyici katalitik konvertörünün sökülmesi. Genel

İndirgeyici katalitik konvertörünün sökülmesi. Genel Genel Genel İndirgeyici katalitik konvertörü vanadyum pentoksit içerir. Vanadyum pentoksit sağlık için tehlike teşkil edebilir. İndirgeyici katalitik konvertörü susturucuya takılır ve normal kullanım ve

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-116978 Sayfa: 1 / 9 İkinci El Araç Ekspertizi 34-JZ3977 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-116978 Sayfa: 2 / 9 NM426300009245070 Araç Bilgileri

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Rapor No.: TR34000002-013008 Sayfa: 1 / 8 İkinci El Araç Ekspertizi 34-NC7823 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Rapor No.: TR34000002-013008 Sayfa: 2 / 8 VSSZZZ5FZFR151090 Araç Bilgileri

Detaylı

2. EL ARAÇ EKSPERTİZ RAPORU Bağımsız Oto Ekspertiz Merkezi www.umranoto.com

2. EL ARAÇ EKSPERTİZ RAPORU Bağımsız Oto Ekspertiz Merkezi www.umranoto.com Belge No: Tarih: Şube: Marka / Model: Şase No: Aracın KM'si: Plaka: KAPORTA - BOYA ORJ. BOY. DEĞ. DÜZ. ORJ. BOY. DEĞ. DÜZ. Sağ Ön Çamurluk Ön Panel Sağ Ön Kapı Sağ Arka Kapı Sağ Arka Çamurluk Sol Ön Çamurluk

Detaylı

DİŞ KLİNİK VE MUAYENEHANELERİ İÇİN KONTROL LİSTESİ

DİŞ KLİNİK VE MUAYENEHANELERİ İÇİN KONTROL LİSTESİ DİŞ KLİNİK VE MUAYENEHANELERİ İÇİN KONTROL LİSTESİ Zemin kayma veya düşmeyi önleyecek şekilde uygun malzeme ile kaplanmış ve iç ve dış zeminler (salon girişi, merdivenler vs.)düzenli olarak kontrol ediliyor

Detaylı

İkinci El Araç Ekspertizi

İkinci El Araç Ekspertizi Sayfa: 1 / 7 İkinci El Araç Ekspertizi 34-KZ4033 Eksper / imza TÜV SÜD Bağımsız Araç Ekspertizleri Sayfa: 2 / 7 VF15R040H51860900 Araç Bilgileri Araç Sahibi Plaka Üretici Model Şase Numarası İlk Tescil

Detaylı