Hastane Temizliği HAKAN KOCAMAN ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hastane Temizliği HAKAN KOCAMAN ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ"

Transkript

1 Hastane Temizliği HAKAN KOCAMAN ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ 2014

2 ENFEKSİYON KONTROL NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? Hastanede kalış süresinde uzama Sakat kalım Ölüm Hukuki boyutu Maddi boyutu İş gücü boyutu Manevi boyutu

3 (VRE,AC, MRSA,GBSL ) ~ Contaminated surfaces increase cross-transmission~ Abstract: The Risk of Hand and Glove Contamination after Contact with a VRE (+) Patient Environment. Hayden M, ICAAC, 2001, Chicago, IL.

4 Sorunlu mikroorganizmaların yerleştiği alanlar (VRE, MRSA,ESBL )

5 Sorunlu mikroorganizmaların yerleştiği alanlar

6 HASTA VE ÇEVRE VRE kolonizasyonu Parmak uçları 60 dk Yatak kenarları 24 saat Telefon 60 dk Steteskop 30 dk

7 Önemli Etkenlerin Ortamda Canlı Kalma Süreleri Patojen En az En Fazla Acinetobacter spp. 3 gün 5 ay 5 ay E.coli 1,5 saat 16 ay Enterokok 5 gün 4 ay Klebsiella spp. 2 saat > 30 ay M.tuberculosis 1 gün 4 ay P.aeruginosa 6 saat 16 ay S.aureus (MRSA dahil) 7 gün 7 ay

8 Cansız Yüzeylerde Hastane İnfeksiyonu Etkenleri Patojen Norovirus SARS Hepatit B Zygomycetes Candida Yaşama Süresi gün saat saat 7 gün Haftalarca 3-14 gün

9 Amaç: Hastane ortamından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önlemek, hasta, hasta yakını ve hastane çalışanları için sağlıklı bir ortam oluşturmak amacıyla uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve uygulanmasını sağlamak

10 Temel İlkeler Tüy bırakmayan temizlik bezleri tercih edilmelidir,bez ve kova renkleri kullanım alanına göre belirlenmelidir. Kirli bezle temizliğe devam edilmemeli, sık bez değiştirilmelidir. Kirlenen bezler sıcak su ve deterjanla yıkanıp kurutulduktan sonra kullanılmalıdır.

11 Temel İlkeler Toz alma dışında her tür temizlik işlemi sırasında uygun eldiven giyilmeli, işlem bitiminde eldiven çıkarılıp el hijyeni sağlanmalıdır. Ellerinde yara, çizik, vb. bulunan temizlik personeli toz alma işlemi sırasında steril olmayan temiz eldiven giymelidir.

12 Temel İlkeler Eldivenli ellerle kapı kolu, telefon, masa, vb. yüzeylere temas edilmemelidir. Tuvalet temizliği için kullanılan eldivenler diğer alanların temizliğinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

13 Temel İlkeler Kuru süpürme ve bakım amaçlı moplama esnasında mop önünde kontrol edilemeyecek kadar fazla kir/materyal birikimi var ise çekçek ve faraş ile alınmalıdır. Mop, temiz alanda S şeklinde, kirli alanda düz hat üzerinde hareket ettirilerek temizlik yapılmalıdır. Mop ile temizlik yapılarak ilerlenirken temizlenmemiş alan bırakılmamalıdır.

14 Temel İlkeler Kirli mop ile temizlik yapılmamalı, kirlenen moplar sıcak su ve deterjanla çamaşır makinasında yıkanıp kurutularak saklanmalıdır. Gün sonunda tüm moplar mutlaka sıcak su ve deterjanla çamaşır makinasında yıkanıp kurutularak saklanmalıdır. Saçaklı mop kullanımında zemin ıslak bırakılmamalı, kurulama işlemi yapılmalı ve kirlenme, kayma ve düşmeleri önlemek için uyarı levhaları konulmalıdır.

15 Hasta yatağı, sedye, tekerlekli sandalye, hasta yemek masası, hasta etajeri

16 Ortak kullanım alanları: pencere önleri, radyatörler, elektrik düğmeleri, asansörler, merdiven korkulukları, kapı kolları, refakatçi koltukları

17 Buzdolaplar ı

18 İdari ofisler, bürolor, hemşire, doktor odaları

19 Tuvaletler Ve Laboratuvar Alanları

20 TEMİZLİK MOPLARI MAVİ MOP KURU SÜPÜRME BEYAZ MOP NEMLİ SİLME VE BAKIM SAÇAKLI MOP ISLAK SİLME

21 FIRÇALAR TEMİZLİK SÜNGERİ TUVALET HARİCİ LAVABOLAR FIRÇA TUVALET LAVABOLARI TUVALET VE KLOZET FIRÇALARI

22 HEALTH GUARD SİSTEMİ 650cc su+2 tablet klor/kan ve vücut sıvılarına sıkılacak 1 x Büyük araba alt gövde PA x Küçük araba üst gövde PA x Küçük araba alt gövde PA x Direk PA x Dolap kapak x Yan kapak x 10 lt. Temizlik kovası (sarı/kırmızı/mavi/yeşil) PA /S/K/M/Y 2 x Plastik tepsi (7 kata kadar arttırılabilir) PA x Küvet çekmece PA x Raf / Tepsi ray seti PA x Direk sabitleme dirsek takımı PA x Çöp üst gövde PA x Çöp kapak sarı PA S 1 x Torba brandası 120 Lt. PA x Mop kutusu AO10M 2 x Mop kutu kapak AO10K 1 x Üst gövde aksesuar adaptörü PA x Torba asma kancası PA x Torba kilit takım kırmızı PA K 2 x Teker frenli 100 mm PA x Teker 100 mm PA x Dezenfektan mop sistemi (opsiyonel)

23 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI Özel alanlarda kullanılacak temizlik arabalarında sarı,mavi,yeşil ve kırmızı küçük kovalar, iki adet moplar için yeşil kovalar, ayrıca kirli bezler için kirli sepeti bulunmaktadır.

24 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI

25 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI Özel temizlik arabalarında bulunan bölmelerde üst raflarda temiz bezler yerleştirilecek alt raflara ise temiz moplar yerleştirilecektir. Kirlenen bezler kirli sepetine atılmalı ve yıkamaya gönderilmelidir.

26 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI Temiz bezler yada temiz moplar tel süzgeçlerin üzerine renk sınıflandırılmasına göre yerleştrilmelidir.

27 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI 6 litre suya 2 adet klor tablet VEYA 6 litre suya 60 ml çamaşır suyu konularak hazırlanmalıdır.

28 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI Hazırlanan sölüsyon temizlik bezleri ve temizlik moplarının üzerine bezlerin her tarafı tamamen ıslanacak şekilde dökülmelidir. Gerekirse tekrar solüsyon hazırlanıp bez ve moplar ıslatılabilir.

29 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI Temizlik arabalarında mop aparatında bulunan solüsyon sadece kan ve vücut sıvısı dökülen alanları temizlerken kullanılmalıdır.

30 ÖZEL ALANLARDA KULLANILAN ÖZEL TEMİZLİK ARABALARI Dezenfektan kısmına ise; 650 ml suya 2 adet klor tablet konularak hazırlanmalıdır. Üzerinde bulunan düğmeye bastıkça yeterli miktarda solüsyonu temizlik yapılacak alana vermektedir.

31 Kan ve vücut sıvısı temizliğinde( ppm) KLOR TABLET KULLANIMI 10 litre su+33 tablet klor 10 litre 3 litre su+10 tablet klor 10 litre 3 litre 10 litre 10 litre su + 4 tablet klor Yoğun bakım üniteleri( ppm) Ameliyathaneler,İzolasyon odaları Doğum salonu (duvar,yer,yüzey Cam,) 3 litre su+1 tablet klor 3 litre Not:Hazırlanan klor solüsyonu ağzı kapalı şekilde 24 saat etkinliğini koruyor.

32 ÇAMAŞIR SUYU KULLANIMI 100 cc 32

33 ÇAMAŞIR SUYU SULANDIRMASI 1/10 luk sulandırma; 1 ÖLÇÜ ÇAMAŞIR SUYU+9 ÖLÇÜ SU KARIŞTIRILIR.(Toplam 10 ölçülük solüsyon hazırlanır.) 9 ölçü su 1 ölçü çamaşır suyu ***vücut sıvı ve sekresyonları döküldüğünde ortamdaki atık alındıktan sonra, kontamine alana uygulanır ve 5 dakika beklenir.

34 ÇAMAŞIR SUYU SULANDIRMASI 1/100 lük sulandırma;- 1 ÖLÇÜ ÇAMAŞIR SUYU+99 ÖLÇÜ SU KARIŞTIRILIR (Toplam 100 ölçülük solüsyon hazırlanır.) 99 ölçü su ***dezenfeksiyon ile paspaslamada ***temizlik planlarında dezenfeksiyon yapılması belirtilen yerlerde(el yıkama lavaboları, tuvalet kapı ***her vardiya ve gün sonunda paspas yıkamak için(paspaslar hazırlanan su içinde en az 30 dakika bekletilir.) ***Tuvaletlerin temizliğinde

35 Çift Kovalı-Presli Paspas Arabası Kullanımı

36 Çift Kovalı-Presli Paspas Arabası Kullanımı Sıkma aparatını kırmızı kovanın üzerine tak Firma önerisinin yarısı dezenfektan yada deterjan ve kovanın1/3 kadar su(8litre) 8LİTRE 16LİTRE Firma önerisince dezenfektan yada deterjan ve kovanın2/3 kadar su(16litre)

37 Paspası ilk önce kırmızı kovadaki suya batır yıka ve sık Mavi kova Kırmızı kova

38 Mavi kova Paspası daha sonra mavi kovada ki suya batır, yıka ve sık Kırmızı kova

39 Çift Kovalı-Presli Paspas Arabası Kullanımı Paspas ilk kez kullanılıyor ise su ve deterjanla yıkanarak havlarından arındırılmalı Paspaslama için kullanılacak çeşme suyu olmalı Temiz su için mavi kova, kirli su için kırmızı kova kullanılmalıdır. Mavi kovaya yarısından fazla su doldurulmalı uygun konsantrasyonda yüzey temizleyici konulmalı (Üretici Firma önerisine uygun olarak), kırmızı kovaya yarısından az su doldurulmalı

40 Çift Kovalı-Presli Paspas Arabası Kullanımı Paspas S şeklinde hareket ettirilmeli, zeminden mümkün olduğunca uzaklaştırılmadan temizlik yapılmalı Kirli paspasla temizlik yapılmamalı, kirlenen paspas önce kırmızı kovada kirinden arındırılmalı, sonra mavi kovada yıkanmalı, sıkma presi kırmızı kova üzerine çevrilerek sıkma işlemi yapılmalı Islak paspasla silinen alanlar kuru mop ile hemen kurulanmalı, paspaslama işlemi sırasında kirlenme, kayma ve düşmeleri önlemek için uyarı levhaları konulmalıdır.

41 Paspas temizliği Gün içinde kullanılan tüm paspaslar, gün sonunda sıcak su ve deterjanla yıkanıp daha sonra çamaşır suyu konularak 20 dk bekletilir ( paspas kovasına 1pet bardağı )iyice durulanıp kurutulduktan sonra tekrar kullanıma sokulmalıdır.

42 Çift Kovalı-Presli Paspas Arabası Kullanımı Paspaslama işlemi sırasında kirlenme, kayma ve düşmeleri önlemek için uyarı levhaları konulmalıdır.

43

44 Aspiratör hortumu ve diğer apereyler Her uygulama sonrası temizlenip sterilize edilmeli, Her aspirasyonda tek kullanımlık veya steril kateterler kullanılmalı, Aspiratör kavanozu dolduktan sonra hemen dökülmeli, tüpleri yıkanıp dezenfeksiyon uygulanmalıdır

45 Su kaynaklı organizmalar için riskler en aza indirilmeli Nebulizatör ve nemlendiriciler için steril su kullanılmalı, Bu kaplar saatte bir tamamen boşaltılmalı, temizlenmeli, dezenfeksiyonu sağlanmalı,kurulanmalı ve kullanılacaksa doldurulmalı Haftada bir veya her hasta değişiminde mümkünse steril edilmeli yoksa dezenfeksiyonu sağlanmalı.

46 ÇARŞAFLARIN TOPLANMASI VE TAŞINMASI

47 Nevresimlerin değişimi Çarşaflar toz kaldırmadan içe doğru katlayarak toplanmalı, içinde yabancı cisim kalmamasına dikkat edilmeli Çok kanlı olanlar ayrı poşete konulmalı kirli çarşaflar direk çamaşır arabasına atılmalı Temiz çarşaf sermeden önce eldiven çıkarılıp el hijyeni sağlanmalı

48 Kliniklerde Kirli Çamaşırların Toplanması Servislerde ve işlem yapılan birimlerde çamaşırların içerisine yabancı cisim karışmamasına dikkat edilmeli, (örn; enjektör,enjektör ucu, bistüri,hasta altı bezi,tampon vb.) Çamaşırlar toplanırken asla yere konulmamalı, doğrudan kirli çamaşır arabasına konulmalı,

49 Kliniklerde Kirli Çamaşırların Toplanması Kan ve vücut sıvısı bulaşmış çamaşırların toplandığı torbalar asla taşacak şekilde doldurulmamalı, ağızları mutlaka kendiliğinden açılmayacak şekilde kapatılmalı. Kirli çamaşır torbası sıvı geçirmez özellikte olmalı

50 Kliniklerde Kirli Çamaşırların Toplanması Kliniklerde toplanan çamaşırlar kirli çamaşır arabalarında, kapakları kapalı olacak şekilde bekletilmeli Arabalar klinik içinde belirlenen kapalı bir alana alınmalı Kapakları açık kalacak şekilde fazla yükleme yapılmamalı ve arabaların üstü sürekli kapalı tutulmalı,

51 Temiz çamaşırların taşınması Getirilen temiz çamaşırlar kliniğin görevli personeli tarafından alınarak temiz çamaşır arabaları ile kapakları kapalı olarak servislere taşınmalı.

52 TEMEL İLKELER Sıvı sabun kaplarının üstüne ekleme yapılmamalıdır. Boşalan sabunluk yıkanıp kurutulup,dezenfekte edildikten sonra tekrar doldurulmalıdır.

53 DETERJAN VE DEZENFEKTAN SULANDIRMA Hp GENEL YÜZEY TEMİZLEYİCİ KULLANIM TALİMATI Tüm yıkanabilir yüzeylerin temizlenmesinde kullanılır. 5litre suya 2 kapak(74cc) Hp GENEL YÜZEY TEMİZLEYİCİ koyularak karıştırılır. Yer paspaslanır. Yoğun kir varlığında sulandırılmadan kullanılır. İşlem sonrası durulamaya gerek yoktur. 16LİTRE 6 kapak deterjan 8LİTRE 3kapak deterjan

54 Gün sonunda temizlik malzemeleri yıkanıp kuru şekilde bekletilmelidir.

55 Temiz hastane mutlu bebekler

56

57 TEŞEKKÜRLER

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ

HİJYEN VE TEMİZLİK PROSEDÜRÜ Sayfa No Sayfa 1 / 15 1. AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemek ve İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi bünyesindeki

Detaylı

HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI. Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir,

HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI. Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir, HASTANE TEMİZLİĞİNDE ENFEKSİYON KONTROL KURULU STANDARTLARI Genel Temizlik Standartları Hastanelerde makine ile ıslak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir, Hastanelerde kritik bölgeler dışındaki ünitelerde,

Detaylı

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO

MERKEZ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ KOD YAY.TRH REV.TRH REV.NO 1.AMAÇ: Laboratuvarda çalışan personelin, numunenin güvenliğini sağlamak. Laboratuvarın kimyasal ajanlara, yangın ve elektrik kazalarına karşı güvenlik tedbirlerini almak. 2. KAPSAM: Tüm Laboratuar sorumlusu

Detaylı

HASTANE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek

HASTANE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON PROSEDÜRÜ. 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek Doküman No:YÖN-PR-11 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa 1 / 12 1. AMAÇ: Servislerde/birimlerde temizlik ve dezenfeksiyon esaslarını belirlemek 2. KAPSAM: Genel klinikler /birimler,

Detaylı

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİNİN GÖREVLERİ Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Programının uygulanmasını sağlamak, yönetime ve ilgili bölümlere bu konularda öneriler

Detaylı

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

MERKEZ LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ 1. LABORATUVAR NİN AMACI Laboratuvar Güvenlik rehberinin amacı doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek, yapılacak analizin tam bir güvenlik içinde, en az hata ile olabildiğince çabuk gerçekleştirilmesini

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15 1-GENEL BİLGİLER 1.1-Amaç Merkezimizde sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak gelişen enfeksiyon hastalıklarını önlemek ve kontrol altına almak, konu ile ilgili sorunları tespit etmek, çözümüne yönelik

Detaylı

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ

TRANSFÜZYON MERKEZİ GÜVENLİK BİLGİ REHBERİ SAYFA NO 1/13 AMAÇ: Kan Transfüzyon Merkezi çalışanlarının, biyolojik tehlikelerden, kimyasal maddelerden, yangın olasılığından, elektrik arızaları vb. oluşabilecek riskleri en aza indirmek, klinik örnekler

Detaylı

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ

BİYOKİMYA LABORATUVARI GÜVENLİK REHBERİ Doküman No: BİY.RH.02 Yayın Tarihi:15.04.2013 Revizyon Tarihi: - Revizyon No: 00 Sayfa: 1 / 9 1. Laboratuar güvenliği tanımı: Çalışan kişinin ve çalışma materyalinin korunması için; çalışma sırasında belirli

Detaylı

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon işleminin uygulanması ve kontrolü Dezenfeksiyon Sterilizasyon

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI

FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI FEN FAKÜLTESİ TEMİZLİK KURALLARI İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde temizlik hizmetinin daha düzenli ve daha hijyenik olarak yürütülebilmesini sağlamak amacıyla Fakültemizde görevli bulunan temizlik

Detaylı

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri İle İlişkili İnfeksiyonların Kontrolünde Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sunum İçeriği Hastane Mutfağında gıda güvenliği, standartlar,

Detaylı

DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI DESTEK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI TEMİZLİK HİZMETLERİ Temizlik El Kitabı EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR TBMM Basımevi 2013 İÇİNDEKİLER Misyonumuz...7 Vizyonumuz...7 Temizliğin Ana Nedeni...9 Temizlik

Detaylı

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ

BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon Tarihi:00 Sayfa No: 1 / 19 BĠYOKĠMYA LABORATUARI GÜVENLĠK REHBERĠ Doküman No:BĠY-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:00 Revizyon

Detaylı

E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME

E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME E.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2013 TEMİZLİK HİZMETİ ALIMI İŞİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME MADDE 1.HİZMETİN TANIMI: Hizmet alımı kapsamında çalıştırılacak personel aşağıda belirtilen hizmet grubunda belirlenen

Detaylı

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ

LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ LABORATUVAR GÜVENLİK REHBERİ [2013] H a z ı r l a y n l a r Ersin ŞAHİN ( Kalite Yönetim Direktörü) - İbrahim ŞAHİN ( Lab.Teknikeri) SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ BİYOKİMYA LABORATUVAR

Detaylı

PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ PATOLOJİ LABORATUARI GÜVENLİK REHBERİ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 2013 Doküman No:PAT-RH-01 Yayın Tarihi:01.04.2013 Revizyon No:01 Revizyon Tarihi:02.12.2013 Sayfa 2 / 16 ĠÇĠNDEKĠLER

Detaylı

1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir.

1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir. SAYFA No. Sayfa 1 / 8 1. AMAÇ: Eller aracılığıyla yayılan enfeksiyonların önlenmesi için uygun el temizliği yöntemlerini belirlemektir. 2. KAPSAM: Hastanedeki tüm çalışanlar, hastalar, hasta refakatçıları

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇORUM GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ ATIK YÖNETİMİ YAYIN TARİHİ 01/07/11 REVİZYON TAR. NO 00 BÖLÜM NO 08 STANDART NO 04 DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTÜ 00 1.AMAÇ: Hastanede üretilen tüm atıkların

Detaylı

TIBBİ ATIK TALİMATI. Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi

TIBBİ ATIK TALİMATI. Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi Hazırlayan Kontrol eden Onaylayan Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi 1. AMAÇ Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun

Detaylı

Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları. Hmş.

Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları. Hmş. Ameliyathanelerde DAS Uygulamaları Hmş. Dilek ZENCİROĞLU Ameliyathaneler, cerrahi girişimlerin yapıldığı, cerrah, hemşire, asistan, anestezist, anestezi ve ameliyathane teknisyeni, sekreter, hastabakıcı,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BULAŞIK YIKAMA VE ÇÖP ATIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

Berber ve Kuaför Hizmetlerinde DAS Uygulamaları. Karşıyaka Devlet Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü, İZMİR

Berber ve Kuaför Hizmetlerinde DAS Uygulamaları. Karşıyaka Devlet Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü, İZMİR Berber ve Kuaför Hizmetlerinde DAS Uygulamaları Uzm. Dr. Demet CANYILMAZ Karşıyaka Devlet Hastanesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü, İZMİR Toplumsal yaşam içinde birçok insan herkese ortak

Detaylı

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN İSTANBUL- 2010 ÖNSÖZ Dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon herhangi

Detaylı

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011 KLAVUZ KİTAP 2011 KLAVUZ KİTAP Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Hizmetleri Bilim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. SAĞLIK HĠZMETLERĠ A.ġ. STERĠLĠZASYON VE DEZENFEKSĠYON HĠZMETLERĠ KLAVUZ KĠTAPÇIĞI

Detaylı

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK ANKARA 2008 ÇİNDEKİL Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

DOKÜMAN KODU IP.28.01 MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ

DOKÜMAN KODU IP.28.01 MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ Merkezi Sterilizasyon Ünitesi SAYFA NO 1 / 10 1. AMAÇ Bu prosedür Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Merkezi Sterilizasyon Ünitesinin hizmetlerinin her zaman aynı standartta gerçekleştirilebilmesi

Detaylı

ÜNİTE İÇİ ATIK YÖNETİM PLANI

ÜNİTE İÇİ ATIK YÖNETİM PLANI KOD:TL.100 YAY.TAR:10.10.2011 REV.TAR:20.02.2013 REV.NO:01 SAYFA :1/7 1. AMAÇ: Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun olarak kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak.

Detaylı