DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler"

Transkript

1 DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

2 Diyabet nedir? Diyabet hastalığı, şekerin vücudumuzda kullanımını düzenleyen insülin olarak adlandırdığımız hormonun salınımındaki eksiklik veya kullanımındaki yetersizlikten kaynaklanan ve kanda şeker yüksekliği ile seyreden kronik bir hastalıktır. İnsülin hormonu pankreas organımızdan salgılanmaktadır. Diyabetin tedavisi ve takibi farklı olan tipleri vardır. Bunlar; Tip 1 diyabet Tip 2 diyabet Bunun dışında bazı özel durumlar da vardır ; Gebelik (gestasyonel) diyabeti Diğer sebeplere bağlı (ilaç kullanımına, hormonal bozukluklara, v.b) diyabet.

3 Tip 1 diyabet Tip 1 diyabet; genelde genç yaşlarda ortaya çıkan, yiyeceklerdeki şekerin vücutta enerji olarak kullanımını sağlayan insülin hormonunun yokluğu ile karakterize bir hastalıktır. Tip 1 diyabetli hastalar yaşamak için her gün insülin tedavisi uygulamak zorundadırlar. Diyabet hastalığının bu tipi, genellikle çocuklarda ve genç erişkenlerde görülmekle birlikte her yaşta oluşabilir. Tip 2 diyabet Tip 2 diyabet hastalığında vücut yeterli insülin üretememekte veya var olan insülinini etkili kullanamamaktadır ki; bu durum insülin direnci olarak adlandırılmaktadır. Bu tip diyabet daha çok 40 yaşın üstündeki aşırı kilolu ve ailede diyabet öyküsü olan bireylerde görülmektedir. Günümüzde ne yazık ki obezite hastalığının hızla artmasıyla adelosan çağındaki gençlerde diyabet görülme sıklığı da hızla artmıştır. Obezite ciddi bir endokrin hastalığıdır ve diyabete gidiş hızı ve yüzdesi tüm dünyada artmaktadır. Diyabeti çağın hastalığı ve epidemik bir salgın haline dönüştüren obezite hastalığıdır.

4 Kimler diyabet hastalığı açısından risk altındadır? Diyabet, herkeste oluşabilecek bir hastalıktır. Yakın akrabalarında diyabet hastalığı olan kişilerde bu risk çok daha fazladır. Obezite, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ve fiziksel aktivite kısıtlılığı, diyabetin diğer risk faktörleridir. Diyabet hastalığı riski ileri yaşlarda da artmaktadır. 40 yaşın üstünde ve obez olan bireylerde diyabet gelişim oranı çok yüksektir. Ayrıca diyabet hastalığı gebelik esnasında da ortaya çıkabilir. Buna "gestasyonel diyabet" adı verilir. Bu kişiler ileri yaşamlarında Tip 2 diyabet hastalığı için ciddi risk altındadırlar.

5 Diyabette risk faktörleri nelerdir? 45 ve üstü yaş Aşırı kilo Fiziksel olarak inaktif olmak Daha önce bozulmuş açlık glukozu veya bozulmuş glukoz diyabet öyküsü olması Ailede diyabet öyküsü olması Daha önce gestasyonel diyabet tanısı almış olmak veya 4 kilonun üzerinde bebek sahibi olamak Yüksek kan basıncı HDL kolesterol seviyesinin (iyi kolesterol) 35 mg/dl nin altında olması veya trigliserid seviyelerinin 250 mg/dl nin üstünde olması Polikistik hastalık tanısı almış olanlar Vasküler hastalık öyküsü olanlar

6 Diyabet hastalığında hangi semptomlar ortaya çıkar? Diyabetli bir hastada sıklıkla gözlenen semptomlar şunlardır: Aşırı susuzluk hissi, ağız kuruluğu ve çok su içme Sık idrara çıkma Kilo kaybı Artmış acıkma hissi Huzursuzluk Eller ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma hissi Sık oluşan deri, ağız içi ve idrar yolu enfeksiyonları Yaraların geç iyileşmesi Açıklanamayan aşırı yorgunluk Bazı olgularda hiçbir şikayet veya bulgu olmadan Tip 2 diyabet gelişebilir. Bu vakalarda insanlar diyabet hastası olduklarını bilmeden aylarca hatta yıllarda yaşayabilirler. Sadece rutin check-up kontrolleri sırasında diyabet tanısı alırlar. Bunun nedeni, bu hastalarda diyabetin çok yavaş ilerlemesi ve belirgin semptomların ve şikayetlerin geç ortaya çıkmasıdır.

7 Diyabet hastalığı önlenebilir mi? Belki bir gün. Son çalışmalar, Tip 2 diyabet için yüksek risk altındaki bireylerde yaşam şekli değişikliğinin bu hastalığın gelişimini geciktirdiğini ve hatta önlediğini göstermiştir. Risk altındaki bu bireylere % 5 10 oranında kilo kaybı ve günde 30 dakika egzersiz programı önerilmektedir. Eğer sıkı yaşam tarzı değişikliğinde başarılı olunamıyorsa ve kişi Tip 2 diyabet açısından ciddi risk grubunda bir bireyse, diyabet tedavisinde kullanılan bir molekül olan metformin kullanımının da yaşam tarzı değişikliğine eklenmesi gerekmektedir. Bu yöntem ile Tip 2 diyabet riskinin anlamlı olarak azaltıldığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Tüm dünyanın hedefi; epidemi tarzında hızla büyüyen obezite ve beraberinde Tip 2 diyabet hastası sayısını kontrol altına alabilmek için diyabeti önleme programları düzenlemektir. İlk hedef obeziteyi önlemek ve yaşam tarzında değişiklikler yapılmasını sağlamaktır.

8 Diyabet hastalığının neden olduğu diğer hastalıklar nelerdir? Diyabet hastalığında kontroller düzenli yapıldığında, tedavi uyumu iyi olduğunda, beslenmeye dikkat edildiğinde ve düzenli bir egzersiz programıyla sağlık açısından hemen hemen hersey normal kalabilmektedir. Diyabetin geçici bir durum olmayıp, kalıcı olduğu ve takibin devamlı olması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu neden önemlidir? Neden bu çok önemlidir? Çünkü kötü kontrol altındaki bir diyabet hastalığı sonucunda, vücudunuzdaki önemli organlarda, uzun dönemde ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar nelerdir? Kalp krizi, angina atakları (göğüs ağrısı), kalp yetmezliği tablosu Beyin felci Körlük Böbrek yetmezliği Vasküler (damar) hastaklıklar İmpotans Sinir hasarları Diyabetik ayak sonucu amputasyonlar Yapılan uluslararası çalışmalar sonucunda, normal sınırlara yakın kan glukoz seviyeleri, bu komplikasyonların oluşumunu %50 ve hatta daha yüksek oranlarda önlemektedir.

9 Diyabet hastalığının tedavisi Eğitim Diyabet eğitimi hastalığın yönetiminde en önemli basamağı oluşturmaktadır. Hastalığınızı bilmek, onu yönetmenin tek yoludur. Bunun için endokrin uzmanınızın önerilerini dikkate almalı, özel eğitimli diyabet hemşiresinden eğitim setlerinizi alabilirsiniz. Diyet (medikal beslenme tedavisi) İdeal kilonuz hesaplanır. Hangi kalori ve protokolde diyetinizin hazırlanması gerektiği endokrin uzmanınız tarafından hesaplanarak diyetisyeninize reçete edilir. Kilo değişikliklerinize göre günlük kalori ihtiyacınız planlanır.

10 Egzersiz Düzenli bir egzersiz programı, her hastanın kendisine özel hazırlanır. Diyabetin regülasyonunun (düzenlenmesi) ve komplikasyonların önlenmesi için mutlaka haftanın en az 3 günü, 30 dakika olmak üzere bir egzersiz programı planlanır. Medikal tedavi Diyabet hastalığınızın tipine göre, vücudunuzun glukoz değerlerini normal sınırlarda tutmak için ihtiyacınıza göre tedaviniz planlanır. Bu tedavi planı glukozu düşürücü haplar veya insülin tedavisi şeklinde düzenlenir. Endokrin uzmanınızın önerdiği tedaviyi uygulayıp glukoz takiplerinizi mutlaka yapmalısınız. Takip Doğru glukoz takibi ile ilaç doz ayarlamalarının yağılması sağlanabilir ve diyabet hastalığı hedeflerini takip edebilirsiniz. 3 ayda bir doktor kontrolü ile hedeflerinizde sapma olup olmadığını takip edebilir ve her hangi bir komplikasyon riskini geç kalmadan öğrenebilirsiniz.

11 Nasıl beslenmeliyim? Neler yemeliyim? Eğer aşırı kiloluysanız ilk olarak ideal kilonuza ulaşmanız gereklidir. Bunun anlamı profesyonel bir diyabet diyeti programına girmeniz gerektiğidir. Günlük almanız gereken diyet listenizde yeterli miktarlarda karbonhidrat, protein ve yağ olmalıdır. Bunun anlamı: Daha çok haşlanmış ve daha düşük oranda kızartılmış gıda tüketmeni, Yağ tüketimini azaltmanız, Kırmızı et yerine daha çok balık ve tavuk tüketmeniz, Daha çok sebze ve meyve tüketmeniz, Kan şekerinizin değeri ne olursa olsun öğün atlamamanız gerekliliğidir.

12 YAŞAMI SİZİN İÇİN KOLAYLAŞTIRIYORUZ kenthospital.com kenttipmerkezi.com internationalkent.com karacigernakli.org bobreknaklikent.com kemikiliginaklikent.com sgkkent.com saglikkenti.com /KentSaglikGrubu /kentsaglikgrubu KENT HASTANESİ 8229/1 Sokak No: Çiğli-İZMİR Tel: (0232) (pbx) Faks: (0232)

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES

Tip1 diyabet TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 03 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ Tip1 diyabet Diyabet insülinin

Detaylı

ŞEKER HASTALIĞI-DİYABET. Uzm. Hemşire Seval GÜNDOĞDU

ŞEKER HASTALIĞI-DİYABET. Uzm. Hemşire Seval GÜNDOĞDU ŞEKER HASTALIĞI-DİYABET Uzm. Hemşire Seval GÜNDOĞDU Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir? Kandaki şeker (glukoz) miktarının çok fazla olduğu kronik (uzun süreli seyreden) bir hastalıktır Enerji kaynağı olarak

Detaylı

TİP 2 DİYABET HASTALARINDA YAŞAM KALİTESİ, HASTALIKLA İLGİLİ BİLGİ DÜZEYİ, HASTALIK ALGISI, STRESLE BAŞA ÇIKMA VE DEPRESYON

TİP 2 DİYABET HASTALARINDA YAŞAM KALİTESİ, HASTALIKLA İLGİLİ BİLGİ DÜZEYİ, HASTALIK ALGISI, STRESLE BAŞA ÇIKMA VE DEPRESYON T.C. OKAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TİP 2 DİYABET HASTALARINDA YAŞAM KALİTESİ, HASTALIKLA İLGİLİ BİLGİ DÜZEYİ, HASTALIK ALGISI, STRESLE BAŞA ÇIKMA VE DEPRESYON Asena İrem AKIN YÜKSEK LİSANS

Detaylı

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ÇOCUKLUK ÇAĞI DİYABETİ EĞİTİMCİ REHBERİ DİYABE ANKARA - 2014 İ Ğİ D E R NE Ğ BE T D A İY. Hacettepe Üniversitesi

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ÇOCUKLUK ÇAĞI DİYABETİ EĞİTİMCİ REHBERİ DİYABE ANKARA - 2014 İ Ğİ D E R NE Ğ BE T D A İY. Hacettepe Üniversitesi Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ÇOCUKLUK ÇAĞI DİYABETİ EĞİTİMCİ REHBERİ A İY D E R NE Ğ İ D Hacettepe Üniversitesi T MŞİRELİĞİ HE DİYABE İSYENL İ RNEĞİ DE ET Ğİ BE T D İY ANKARA - 2014 1995 ÇOCUKLUK ÇAĞI DİYABETİ

Detaylı

TİP 2 DİABETES MELLİTUSLU HASTALARIN TEDAVİYE UYUMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

TİP 2 DİABETES MELLİTUSLU HASTALARIN TEDAVİYE UYUMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER T.C. DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HALK SAĞLIĞI ANABİLİM DALI TİP 2 DİABETES MELLİTUSLU HASTALARIN TEDAVİYE UYUMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER DR. EVRİM ARSLAN TIPTA UZMANLIK TEZİ DİYARBAKIR 2011 I II T.C.

Detaylı

DİYABET'TE KOMPLİKASYONLAR

DİYABET'TE KOMPLİKASYONLAR ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU DİYABET'TE KOMPLİKASYONLAR Diyabette Kan şekeri Ayarı Neden Önemlidir?

Detaylı

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI KALP VE DAMAR SAĞLIĞI Prof. Dr. ALĠ KUTSAL Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Kliniği ANKARA Kalp hastalıkları, inme ve diyabet

Detaylı

OBEZİTE VE TİP 2 DİYABET

OBEZİTE VE TİP 2 DİYABET OBEZİTE VE TİP 2 DİYABET Hazırlayan Doç. Dr. Emine Akal Yıldız Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA İkinci Basım : 2012 Sağlık Bakanlığı

Detaylı

Türkiye de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu

Türkiye de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu Türkiye de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu SUDE IĞDIR Türkiye Tip 1 diyabetli Dİyabet sorunu Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), dünya genelinde 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğunu tahmin

Detaylı

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI KRONİK BÖBREK HASTALIĞI Prof. Dr. Nurol ARIK Doç. Dr. Melda DİLEK HASTA EĞİTİM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık genel eğitim amaçlıdır. Hastaların asıl olarak kendi hekimlerinin önerilerine uymaları gereklidir. KRONİK

Detaylı

TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI İÇ HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd.Doç. Dr. Özgül EROL TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU Kendi Kendine Takip Nedir? Diyabette daha iyi metabolik kontrolün

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Yaşa göre beslenme önerileri Beslenme tedavisinde temel kavramlar ve bileşenler çocuk solunum yolu hastalıkları ve kistik fibrozus derneği - www.kistikfibrozis.com Hazırlayanlar

Detaylı

Sağlıklı ve huzurlu kalın

Sağlıklı ve huzurlu kalın Sağlıklı ve huzurlu kalın Değerli Nabız Dergisi Okurları, Hastaneler hayatın bütün renklerini içinde barındıran, büyük bir özveri ve sabırla hizmet verilen kurumlardır. Doğumla başlayan hayat, hastanede

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI En sık görülen metabolik bozuklardan biri olan Diyabetes Mellitus, insülin sekresyonu ve/veya insülin aktivitesindeki defektler sonucu gelişen kronik hiperglisemi

Detaylı

ŞİŞMANLIK. HAZIRLAYAN Doç. Dr. Seyit M. MERCANLIGİL. Ekim-2006 ANKARA

ŞİŞMANLIK. HAZIRLAYAN Doç. Dr. Seyit M. MERCANLIGİL. Ekim-2006 ANKARA ŞİŞMANLIK HAZIRLAYAN Doç. Dr. Seyit M. MERCANLIGİL Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı : Sinem Matbaacılık Bardacık Sokak No:7/B K.Esat/ANKARA Tel: (0312)

Detaylı

TİP 2 DİYABET. Tanı, Patogenez, Semptom ve Bulgular, Klinik Çalışmalar, Öneriler. HALUK ŞAVLI 2012

TİP 2 DİYABET. Tanı, Patogenez, Semptom ve Bulgular, Klinik Çalışmalar, Öneriler. HALUK ŞAVLI 2012 TİP 2 DİYABET Tanı, Patogenez, Semptom ve Bulgular, Klinik Çalışmalar, Öneriler. HALUK ŞAVLI 2012 Tip 2 diyabet, insülin direnci ve bunun insülin sekresyonundaki defekt nedeniyle, kompanse edilememesi

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

EDİTÖR. Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı. başlamıştır. Yine sağlık tesisimiz olan Eşme Devlet Hastanesinde 4 yataklı 1.basamak yoğun bakım ünitesinin

EDİTÖR. Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı. başlamıştır. Yine sağlık tesisimiz olan Eşme Devlet Hastanesinde 4 yataklı 1.basamak yoğun bakım ünitesinin EDİTÖR Ömer BAĞ İdari Hizmetler Başkanı Yeni sayımız ile yeniden Merhaba; Öncelikle dergimize göster miş olduğunuz ilgiden dolayı,siz okuyucularımıza, çalışma arkadaş - larıma,derginin yayınlanmasındakatkısı

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI Diyabet, erişkinlerde daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı

Detaylı

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET KİLO VERMEDE 12 Sendromu Kalp Damar Cerrahi Merkezimizde başarılı bir operasyon 08 VARİS TEDAVİSİNDE SON NOKTA ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON 13 İDRAR KAÇIRMAK KADER DEĞİL HASTALIKTIR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Detaylı

www.pediatric-rheumathology.printo.it SİSTEMİK LUPUS ERİTAMATOZUS

www.pediatric-rheumathology.printo.it SİSTEMİK LUPUS ERİTAMATOZUS www.pediatric-rheumathology.printo.it SİSTEMİK LUPUS ERİTAMATOZUS Nedir? Sistemik lupus eritamatozus (SLE) deri, eklemler, kan ve böbrekler gibi vücudun farklı organlarını tutabilen kronik, otoimmün bir

Detaylı

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Kemoterapi nedir? Kemoterapi; genel anlamı ile bir hastalığın bazı kimyasal maddeler kullanılarak tedavisini ifade eder. Onkolojik olarak ise kemoterapi, tümörü

Detaylı

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden böbrek nakli! Kent Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi 1 Böbrek nedir? Böbreklerimiz

Detaylı

Şeker düşürücü ilaçlar

Şeker düşürücü ilaçlar TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 05 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ Şeker düşürücü ilaçlar Şeker düşürücü

Detaylı

ULUSAL DİYABET KONGRESİ KONSENSUS GRUBU

ULUSAL DİYABET KONGRESİ KONSENSUS GRUBU ULUSAL DİYABET KONGRESİ KONSENSUS GRUBU Diyabet Tanı ve Tedavi Rehberi 2013 TÜRKİYE DİYABET VAKFI KÜNYE v ISBN 978-975-98038-2-7 1. Baskı Mayıs 2011. 2. Baskı Eylül 2011 Güncellenmiş 3. Baskı Nisan 2013

Detaylı