İSTANBUL VALİSİ MUTLU, MÜSİAD'IN 21. YIL KUTLAMASINA KATILDI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL VALİSİ MUTLU, MÜSİAD'IN 21. YIL KUTLAMASINA KATILDI"

Transkript

1 İSTANBUL VALİSİ MUTLU, MÜSİAD'IN 21. YIL KUTLAMASINA KATILDI E - Bülten / Mayıs 2011 MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD, ÜRDÜN'DE 'DALYA' DEDİ Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği nin (MÜSİAD) 21. Yıl kutlaması Genel Merkez Binası nda gerçekleştirilen bir toplantı yapıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu nun onur konuğu olarak katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Ömer Cihad Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve hükümetin ekonomi yönetimi tarafından sıkça bahsedilen 2023 yılına dair ekonomik hedeflere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sayfa 2 de MÜSİAD, TÜBİTAK BAŞKANI'NI AĞIRLADI Sayfa 3 te KOBİ STRATEJİ BELGESİ AÇIKLANDI Sayfa 2 de Sayfa 3 te

2 MÜSİAD e-bülten Sayfa 2 İSTANBUL VALİSİ MUTLU, MÜSİAD'IN 21. YIL KUTLAMASINA KATILDI Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği nin (MÜSİAD) 21. Yıl kutlaması Genel Merkez Binası nda gerçekleştirilen bir toplantı yapıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu nun onur konuğu olarak katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Ömer Cihad Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve hükümetin ekonomi yönetimi tarafından sıkça bahsedilen 2023 yılına dair ekonomik hedeflere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklanan hedefleri, Türkiye nin sahiplenmesi gerektiğini söyleyen MÜSİAD Başkanı, Hükümetin açıkladığı 2023 e yönelik makro ekonomik hedefleri, işadamları ve toplum gerçekleştirecek. Bu hedefler, belli bir siyasi irade tarafından koyulmuş olabilir ama toplumun bütün kesimi bu hedefleri sahiplenmelidir. MÜSİAD olarak biz de, bu hedefler doğrultusunda 2023 vizyon çalışmamızı yaptık. Üyelerimize bu doğrultuda yönlendirmeler yapıyoruz. İşletme büyüklüğü açısından en küçük üyemizden en büyük üyemize kadar bütün üyelerimizin üretim kabiliyetlerini gözden geçirmelerini istedik. Kapasite ve kaliteyi artırmak için yeniden bir değerlendirme yapmalarını istedik. Yani üyelerimizle birlikte 2023 hedefleri için alarm verdik dedi. Program; MÜSİAD ın 21. yılı için hazırlanan pastanın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Genel Başkan Ömer Cihad Vardan ve önceki dönem başkanları Erol Yarar ile Dr. Ömer Bolat tarafından kesilmesiyle son buldu. MÜSİAD, ÜRDÜN'DE 'DALYA' DEDİ Yüze yakın işadamıyla Ürdün e çıkarma yapan MÜSİAD, imzaladığı üç işbirliği anlaşmasıyla yurtdışı irtibat nokta sayısını 100 e çıkardı. Ürdün ziyareti gerçekleşinceye kadar 45 ülkede 97 irtibat noktasıyla faaliyet göstermekte olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünya çapında bir sivil toplum kuruluşu olma hedefinde ilerlemeye devam ediyor. Bu kapsamda, Ürdün de gerçekleşen 2011 yılının ilk bölgesel Uluslararası İş Forumu (IBF) ve Al-Rakhaa 1. Uluslararası Ticaret Fuarı na katılan MÜSİAD, Amman Sanayi Odası, Amman Ticaret Odası ve Ürdün Sanayi Odası yla imzaladığı üç işbirliği anlaşmasıyla toplam irtibat nokta sayısını 100 e çıkardı. Gıda, tekstil, inşaat, tarım ve hayvancılık gibi birçok sektörden 100 e yakın Türk işadamının yer aldığı fuarda, MÜSİAD üyeleriyle, Mısır, Ürdün, Filistin, Pakistan ve diğer Arap ülkelerinden gelen katılımcılar ikili iş görüşmelerinde de bulundu.

3 Sayfa 3 MÜSİAD, TÜBİTAK BAŞKANI'NI AĞIRLADI Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği nin (MÜSİAD), 2011 Teknoloji Panelleri serisi TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş in katıldığı Sanayinin Rekabet Gücünün Yükseltilmesinde Ar-Ge ve Yenilik Faaliyetlerinin Rolü konulu panelle başladı. MÜSİAD e-bülten MÜSİAD Genel Merkezi nde gerçekleşen panelin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Ülkemizin kalkınması için artık teknoloji üretmek zorundayız. Dünya rekabetinde yer edinebilmek için farklılaşmamız gerekir. Yenilikçi olmalıyız. Ar-Ge ye bugünkünden çok daha fazla önem vermeliyiz dedi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ise, artık rekabetin sadece uluslararası pazarlarda değil, ulusal pazarlarda da oluştuğunu ifade ederek, Ar-Ge'nin parayı bilgiye, yeniliğin ise bilgiyi paraya dönüştürdüğünün altını çizerek Türkiye'de 2005'ten bu yana Ar- Ge'ye önemli oranda bütçe ayrıldığını anlattı. Türkiye ihracatının son yıllarda iyi bir gelişme sağladığını kaydeden Yetiş, ''Ar-Ge ve yenilik yapmadan bu cari açığın kapatılmasının mümkünatı yok. Başka da hiçbir çaresi yok'' dedi. KOBİ STRATEJİ BELGESİ AÇIKLANDI KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı nın (KSEP) açıklandığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün ün katılımıyla Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi nde düzenlenen basın toplantısında MÜSİAD Başkanı Vardan da bir konuşma yaptı. Toplantıda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, belgede bahsedilen 5 stratejik alan ve bunlara ilişkin belirlenen 16 hedefin ihtiyaca yönelik doğru tespitler olduğunu, yapılacakların, 83 adet eylem planıyla beraber somut bir takvime bağlanmış olmasını da yerinde bulduklarını dile getirdi ve KOBİ dinamizmini yaygınlaştırmak için, öncelikle Türkiye de zaten kökleri mevcut bulunan girişimcilik kültürünü güçlendirmek gerekir dedi. Vardan, KOBİ lerin yetkinliklerinin ve becerilerinin geliştirilmesi konusunun stratejilerde ikinci sırada yer almasının oldukça önemli olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: Bu kapsamda özellikle, 2023 hedeflerimize ulaşmak açısından çok önemli bir husus olarak gördüğümüz uluslararası pazarlara açılma konusunda daha aktif stratejiler uygulamak gerekmektedir. Sürekli değişen ve gittikçe ağırlaşan küresel rekabet koşulları altında, Turquality gibi, şirket birleşmeleri gibi, şirketlerin verimliliklerini, rekabet gücü ile pazar paylarını artırmalarını ve güçlü markalar oluşturmalarını hedefleyen destek programları oldukça önemlidir. Gerek ulusal, gerekse uluslararası kuruluşların verdikleri destekleri artırmaları için standart uygulamalar haricinde stratejiler geliştirmek zaruridir. Her ne kadar eylem planında detaylı bir şekilde yer verilmiş olsa da, uygulamada bugüne kadar hep sorun teşkil etmiş olan, ülkemizdeki kredi mantalitesinin topyekûn değişmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

4 MÜSİAD e-bülten Sayfa 4 BAKAN DAVUTOĞLU,MÜSİAD KONYA ŞUBESİ'NDE Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen ''Daha Etkili ve Güçlü Bir Türkiye İçin Lojistik Merkezlerinin Önemi ve Rolü'' konulu Lojistik Türkiye İstişare Toplantısı na katıldı. Davutoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesi için tüm potansiyelin harekete geçirilmesi gerektiğini belirtti. Konya için önemli bir organize hayvancılık projesini hayata geçirmek için de imzaların atıldığını sözlerine ekleyen Davutoğlu, projeyle ilgili tüm işlemlerin tamamlandığını ifade etti. Davutoğlu, '' Proje için 21 milyon metrekare alanın tahsisi yapıldı. 200 milyon liralık yatırım gerçekleştirilecek. Bu, tarım ve hayvancılık sektöründe Konya'ya büyük katkı sağlayacaktır'' dedi. KANAL İSTANBUL'UN, ÜLKE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKISI OLACAK Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesinin, Türkiye nin ekonomik gelişmesine paralel çok önemli bir adım olduğunu belirterek, Bu proje ile Türkiye nin bölgedeki ekonomik rolü artacaktır dedi. Vardan şunları ekledi: Kanal İstanbul projesi, iş dünyasını ve halkımızı heyecanlandırmıştır. Projeyi, sadece bir kanal veya bir inşaat işi olarak görmemek gerekir. Zira, bu projenin, beraberinde getirdiği çeşitli faydaları olacaktır. Projenin bitimiyle birlikte, Boğazlar artık transit geçiş alanı olmayacak, daha çok turizme yönlendirilecektir. Dünyanın incisi dediğimiz İstanbul Boğazı gerçek anlamıyla bir inci olacaktır. Projenin, aynı zamanda, yeni, planlı ve çağdaş yerleşim bölgelerinin oluşmasına ve civar bölgenin gelişmesine de çok ciddi bir katkısı olacağı kanaatindeyiz. TÜRKONFED HEYETİ MÜSİAD'I ZİYARET ETTİ TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, beraberindeki heyetle birlikte MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti. TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ve beraberindeki heyet, MÜSİAD a nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşmede, kurumların vizyonlarının neler olması gerektiği ve örgütlerin karşılaştığı sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

5 Sayfa 5 MÜSİAD e-bülten İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANI MEHMET KOÇ, MÜSİAD'DA TORBA YASA'YI ANLATTI İstanbul Vergi Dairesi Mehmet Koç, MÜSİAD ın düzenlediği "Kamu Alacaklarını Yeniden Yapılandırma Yasasının Getirdiği Fırsatlar" konulu Perşembe toplantısında, 6111 sayılı kanunun geçmişle barışma ve yeni bir sayfa açma imkânı getirdiğini ifade ederek, buna "Af Kanunu" demenin mümkün olmadığını söyledi. Bu kanundan yararlanmanın, mutlaka mükellefin bir sorunu olduğu anlamına gelmediğini ifade eden Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: Kanundan yararlanmak için mutlaka bir hata yapmış olmak gerekmiyor. Bilginin bu kadar yaygın bir şekilde paylaşıldığı ortamda hatadan değil, yorum farklılıklarından söz etmek mümkün. O nedenle, buna yorum farklılığı olarak bakmak gerekir. Toplantıda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da, Vergi sisteminde maksat; insanlarda korku uyandırmak değil, vergisini gönül rahatlığıyla veren bir topluluk oluşturmak olmalıdır dedi. Vardan, vergi sistemi ile ilgili MÜSİAD önerilerini içeren sözlerine şöyle devam etti: Mükelleflerin 6111 sayılı kanun ile bir bakıma geçmişlerini garanti altına aldığını, bu yıllarla ilgili inceleme yapılamadığını belirten Koç, geçmişte yaptıkları işlerle ilgili tereddütü olan mükelleflerin, Torba Kanun olarak bilinen kanundan yararlanarak geçmişe yönelik tereddütlerini gidermiş olacaklarını, geleceğe yönelik olarak da idareden görüş alarak işlem yaptıkları takdirde kendilerini garanti altına alacaklarını anlattı. 1. Mevcut sistemin, rekabet ortamına ve ulaşılması hedeflenen gelişmiş ülkelerin sistemlerine uygun olarak iyileştirilmesi, geliştirilmesi, 2. Yerli ve yabancı yatırımların çekilebilmesi için yerel ve/veya bölgesel vergi avantajlarının sağlanması, 3. Mükellef ile idare arasındaki ilişkilerinin hem uygulamada, hem de beyinlerde yeni bir düzeye oturtulması, 4. İnsanların bu kutsal görevi gönül rızasıyla ifa edebilecekleri bir ortamın oluşturulması, 5. Hakkaniyet ölçüsünün tüm insanlarda herhangi bir şüphe bırakmayacak şekilde yerleşmesi, 6. Türkiye de çalışıp, kazanan herkesin, bu hakkaniyete uygun şekilde vergilerini muntazaman ödemesi ve ödemesi gerektiğini artık bilmesi gerektiği, başlıkları bizce çok iyi değerlendirilmelidir. SURİYE'DE DAHA FAZLA KARDEŞ KANI DÖKÜLMESİN! MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Suriye de bir süredir devam eden karışıklıkları, yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. Suriye de yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın, Suriye ye özel temsilci göndermesinden dolayı memnuniyetini ifade ederek, Öncelikle ve özellikle daha fazla kardeş kanının dökülmesinin bir an önce sonlandırılması için Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın Suriye ye özel bir heyet göndermesi çok anlamlı olmuştur. Ayrıca tüm bu olaylar, uluslararası ticaretimizi olumsuz yönde etkilenmeye başlamıştır. Bu yüzden, Suriye deki sıkıntıların çözümü, Türkiye için ekonomik anlamda da önem arz etmektedir dedi.

6 MÜSİAD e-bülten Sayfa 6 MÜSİAD BAŞKANLARI, BİLDİRİ YAYINLADI 26 Mayıs 2011 tarihinde MÜSİAD Genel Merkez de, Türkiye genelindeki 33 MÜSİAD Şube Başkanının katılımıyla gerçekleştirilen MÜSİAD Başkanlar Kurulu Toplantısı nın sonuç bildirisi açıklandı. Başkanlar Toplantısı Sonuç Bildirisi: 1. MÜSİAD, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinin, 2023 vizyonunu geliştiren Türkiye için önemli bir eşik olduğuna inanmaktadır. 2. MÜSİAD, seçimlerin öncelikle ülkedeki istikrarı bozmaması ve yeni hükümetin 2023 vizyonuna yönelik projelerini somut bir şekilde kamuoyu ile paylaşması gerektiğini düşünmektedir. 3. MÜSİAD, demokrasi yönünde gelişme gösteren tüm ülkelere model olacak, yeni ve sivil bir Anayasa nın gerekliliğine bir kez daha işaret etmektedir. 4. MÜSİAD, ardı ardına açıklanan strateji belgelerini takdirle karşılamakta, eylem planı henüz oluşmamış belgelerin eylem planlarını beklemekte, eylem planı bulunan belgelerin ise uygulama süreçlerini takip etmektedir. 5. MÜSİAD, Türkiye için konulan 2023 hedeflerinin iddialı, zor ama aşamalı ve ciddi bir planlama ile ulaşılması pekâlâ mümkün hedefler olduğunu düşünmektedir. 6. MÜSİAD, ekonomide ve demokraside yükselme hedefi yolunda ikinci nesil ekonomik reformların, kararlılıkla devam etmesi gerektiğine inanmaktadır. 7. MÜSİAD, kamu ve özel sektör iş birliğinin (PPP) gündeme taşınmasını önemsemektedir. İRAN BAŞKONSOLOSU'NDAN MÜSİAD'A ZİYARET Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, İran İstanbul Başkonsolosu Mahmoud Heidari ve beraberindeki heyeti ağırladı. Görüşmede, Başkonsolos Mahmoud Heidari, Genel Başkan Vardan ı, yeniden genel başkan seçilmesinden dolayı tebrik etti. Heidari, MÜSİAD nezdinde Türk işadamlarını Tahran a davet ederek, İran ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesini için her türlü yardım ve desteğe hazır olduklarını vurguladı. MÜSİAD Genel Merkezi nde gerçekleşen ziyarette, Ticari Ateşe Abdullah Akhlaghi ve Uzman Malekuddin Shafaghat de yer aldı. Daha önce İstanbul un Ümraniye ilçesinde bir okulun tiyatro salonunu yenileyen MÜSİAD, şimdi de Maltepe de yer alan bir okulun tiyatro salonunu yenileyerek eğitime bir katkıda daha bulundu. MÜSİAD'DAN EĞİTİME BİR HİZMET DAHA Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu tarafından yenilenen Mürüvvet Hanım İlköğretim Okulu nun tiyatro salonunun açılışı yapıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Sosyal Sorumluluk Projesi çalışmaları yürüttüğümüz projelere bir yenisini daha eklemenin gururu içindeyiz. Başta bugün gerçekleştirdiğimiz bu projeye destek verenler olmak üzere, bütün üyelerimize hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

7 Sayfa 7 Mayıs Ayında Aramıza Katılan Üyelerimiz KADEM EKŞİ - İSTANBUL / EKŞİOĞLU MİM. MÜH. İNŞ. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MÜSİAD e-bülten NUH KÖSE - İSTANBUL / DQDX ULUSLARARASI YATIRIM DANIŞMANLIĞI LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HACI MUSTAFA BAKLACI - KOCAELİ / AYSİM TEKSTİL TURİZM VE DIŞ TİCARET SAN. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: KADİR GENÇ - KOCAELİ / GENÇTUR NAK. SAN. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: NİHAT MERT - KOCAELİ / MERT MAKİNA İNŞAAT TAAHHÜT TURİZM VE TİCARET LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MEHMET MERT - MARDİN / YETENEK YAPI OTO TUR. GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: LEVENT DEVECİ - İSTANBUL / DOMİNANT TEKSTİL TİCARET VE SAN. A.Ş Tel: Faks: SERKAN AKSOY - İSTANBUL / MASLAK GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI Tel: Faks: MEHMET GÜNEŞ - MARDİN / METAL DOĞRAMA SEDA ÖZGÜVEN CİVELEK - SAMSUN / ÖZGÜVEN AVUKATLIK BÜROSU Tel: Faks: HÜSEYİN AKANDERE - İSTANBUL / GRUPAJ SERVİS ULUSLARARASI NAK. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ABDULSAMET TEMEL - İSTANBUL / GÖRKEM YAPI SAN. TİC. LTD. ŞTİ Tel: MUSTAFA DEMİRCİ - İSTANBUL / VERDİNO DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ASEF DEMİRCİ - İSTANBUL / ASDEM İNŞAAT SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ. Tel: Faks: DOĞAN BÜRKEV - İSTANBUL / DOHAN ÇOCUK OYUN ALANI VE EĞL. MERKEZİ LTD. ŞTİ. Tel: Faks: İSMAİL HAKKI TUNÇ - İSTANBUL / TUNÇSAN ELEKTRİK ELEKTRONİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ZEYNEP KAPTAN - İSTANBUL / TBS ULUSLARARASI DANIŞMANLIK VE DESTEK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ADEM AYARSLAN - ANKARA / AYARSLAN GAYRİMENKUL LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ERDEM ATA - ANKARA / ERSA OFİS MOBİLYALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ERKAN DOĞAN - ANKARA / DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU Tel: Faks: MEHMET GÜRSOY - ANKARA / BEMAŞ ELEKTRONİK MÜH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MUSTAFA AKSU - ANKARA / AKSU MADENCİLİK SAN.VE ELEKTRİK ÜRETİM TİC. A.Ş. Tel: Faks: HİLMİ ŞEN - ANTALYA / HİLMİ ŞEN ET Tel: MUHSİN ESKİCİ - ANTALYA / AFM MÜCEVHER TURİZM TİC. SAN. LTD. ŞTİ. Tel: Faks:

8 MÜSİAD e-bülten Sayfa 8 Mayıs Ayında Aramıza Katılan Üyelerimiz AHMET GÜLMEZ - BATMAN / BATMAN DESEN MERMER Tel: Faks: FIRAT TAŞAN - BATMAN / TAŞAN MALİ MÜŞAVİRLİK Tel: ŞAHİN GÜLMEZ - BATMAN / HAN-MER NAKLİYAT SAN. Tel: Faks: MUSTAFA ÖZDEMİR - BURSA / ÖZDEMİROĞLU BAKLAVA Tel: RAMAZAN KUZU - DENİZLİ / ETM MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. Tel: SERHAN ARIMAN - ESKİŞEHİR / ARIMAN HIRDAVAT İNŞ. MALZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: AYDIN ŞENGÜL - İZMİR / ÖZDE PLANLAMA HARİTA MÜH. MÜŞ. HİZ. İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: OSMAN SAĞLAM - İZMİR / ÖZDE PLANLAMA HARİTA MÜH. MÜŞ. HİZ. İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ALİ ALTIN - KDZ.EREĞLİ / ALTIN HUKUK BÜROSU Tel: Faks: ERDAL ARSLAN - KDZ.EREĞLİ / ERSAN İNŞAAT METAL GIDA OTO. DAY. TÜK. MALLARI SAN. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ŞABAN BAYRAK - KDZ.EREĞLİ / ÖZBAYRAK METAL LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MUSTAFA BOYRAZ - MALATYA / HEDZA TAAHHÜT İNŞAAT LTD. ŞTİ. Tel: ALİ TÜRE - MERSİN / GÜNEŞ SAATÇİLİK TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: BURHAN ŞİĞVA - MERSİN / ŞİĞVA TRANS ULUSLARARASI NAKLİYAT VE TURİZM LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HAKAN KAHVECİOĞLU - SAMSUN / TAMİŞ OTOGAZ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HASAN ÖĞÜTEN - SAMSUN / MC PLASTİK KALIP MAKİNA VE FİLTRE SAN. Tel: Faks: MUZAFFER ARSLANBAY - SAMSUN / FERSAN KALIP SANAYİ Tel: Faks: İSMAİL ÇİMEN - SİVAS / ÇİMEN GIDA İLETİŞİM TURİZM İNŞAAT TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: ERDEM ATA - ANKARA / ERSA OFİS MOBİLYALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HALİT YAKUT - VAN / YAKUTLAR ŞİRKETLER GRUBU Tel: Faks: HAŞİM YAZÇİÇEK - VAN / YAZÇİÇEKLER Faks:

MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği TCMB BAŞKANI DURMUŞ YILMAZ'DAN VEDA. E - Bülten / Mart 2011. MÜSİAD 33. Şubesini Batman da Açtı

MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği TCMB BAŞKANI DURMUŞ YILMAZ'DAN VEDA. E - Bülten / Mart 2011. MÜSİAD 33. Şubesini Batman da Açtı TCMB BAŞKANI DURMUŞ YILMAZ'DAN VEDA MÜSİAD Ekonomi Değerlendirme Toplantısı nda konuşan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, gelişmiş ülkelerin emek piyasalarındaki olumsuz görünümün ve artan emtia fiyatları

Detaylı

MÜSİAD MÜSİAD, Başbakanla Afrika Gezisi'nde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, MÜSİAD da. Gana Cumhurbaşkanı MÜSİAD Üyelerine Seslendi

MÜSİAD MÜSİAD, Başbakanla Afrika Gezisi'nde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, MÜSİAD da. Gana Cumhurbaşkanı MÜSİAD Üyelerine Seslendi E-Bülten MÜSİAD, Sayfa2 Başbakanla Afrika Gezisi'nde E-Bülten Ocak 2013 MÜSİAD İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, MÜSİAD da "2012 Değerlendirmesi & 2013 Beklentileri" MÜSİAD Ekonomi Anketi'ni

Detaylı

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik.

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz 2010 ve 2011 görülen yüksek büyüme rakamlarının ardından 2012 yılına ekonomide yavaşlama beklentisi ile girmiştik. Beklentimiz olduğu gibi 2012 gerçekten de ekonominin yavaşladığı

Detaylı

MÜSİAD. MÜSİAD'dan Köşk Ziyareti. TÜSİAD dan İade-i Ziyaret. İstihdam Raporu Kamuoyu İle Paylaşıldı. MÜSİAD Konya Şubesi 20 Yaşında. E-Bülten.

MÜSİAD. MÜSİAD'dan Köşk Ziyareti. TÜSİAD dan İade-i Ziyaret. İstihdam Raporu Kamuoyu İle Paylaşıldı. MÜSİAD Konya Şubesi 20 Yaşında. E-Bülten. E-Bülten MÜSİAD'dan Köşk Ziyareti Sayfa2 E-Bülten Kasım 2012 MÜSİAD TÜSİAD dan İade-i Ziyaret İstihdam Raporu Kamuoyu İle Paylaşıldı Sayfa 5 Sayfa 3 MÜSİAD Konya Şubesi 20 Yaşında 5 6 İşadamları Yatırım

Detaylı

Çaycuma nın 3 bin yıllık tarihi hayranlık uyandırıyor. TSO Konsey toplantısı Ankara da yapıldı. Ergün: Şimdi reformları hayata geçirme zamanı

Çaycuma nın 3 bin yıllık tarihi hayranlık uyandırıyor. TSO Konsey toplantısı Ankara da yapıldı. Ergün: Şimdi reformları hayata geçirme zamanı Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 2 Sayı: 5 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN u Yayın Kurulu Rıfat SARSIK

Detaylı

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Odamız faaliyetleri ile birlikte, şehir ve ülke ekonomisini ilgilendiren konular hakkında görüşlerini de bildirmektedir. Uzun bir dönemdir iş dünyası olarak ekonomik gelişmemizin

Detaylı

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri MART 2012 YIL: 24 SAYI: 279 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi TÜSİAD Başkanı Ümit BOYNER ile Röportaj Sanayi Genel Müdürü Süfyan EMİROĞLU ile Röportaj Sanayimizin Yol Haritası:

Detaylı

İş Dünyası-Üniversite İşbirliğinde Türkiye nin Yeni Perspektifi. Nihat Ergün T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı. Sürdürülebilir Kalkınma İçin İşbirliği

İş Dünyası-Üniversite İşbirliğinde Türkiye nin Yeni Perspektifi. Nihat Ergün T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı. Sürdürülebilir Kalkınma İçin İşbirliği İçindekiler Yıl: 18 Sayı: 53 MÜSİAD Adına Sahibi Ömer Cihad VARDAN Genel Yayın Yönetmeni Mehmet DEVELİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hüseyin KAHRAMAN Yayın Kurulu Kemal YAMANKARADENİZ Yrd. Doç. Dr. Kahraman

Detaylı

LOJİSTİĞE DEVLET GÜVENCESİ TOBB-UDHB YILLIK KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KANUNU NA DAİR BİLİNMESİ GEREKENLER

LOJİSTİĞE DEVLET GÜVENCESİ TOBB-UDHB YILLIK KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KANUNU NA DAİR BİLİNMESİ GEREKENLER NİN SESİ ARALIK 2013 SAYI: 376 Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yayın Organı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Detaylı

Yenilikçilik Merkezi kuruluyor

Yenilikçilik Merkezi kuruluyor l Yıl:8 l Sayı: 29 l Haziran 2012 l ÜCRETSİZDİR Ankara da bir ilk Yenilikçilik Merkezi kuruluyor Başkan dan Aklın yolu bir Bilindiği üzere yeni teşvik paketi Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

Değerli Üyelerimiz; Küresel Ekonomiye Uyum

Değerli Üyelerimiz; Küresel Ekonomiye Uyum Küresel Ekonomiye Uyum Selçuk Arslan Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu nun heyetinde iş dünyasını ve odamızı temsilen katıldığım Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın İsveç,

Detaylı

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Dosya 3 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Konya Ticaret Odası olarak belirlediğimiz Konya nın 2023 vizyonu çerçevesinde projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Konya nın 2023 te 15 milyar dolar ihracat

Detaylı

MÜSİAD. Gül, MÜSİAD. Heyeti İle Görüştü. MÜSİAD, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi. Düzce Şube Yeni Adresinde. Sayfa2

MÜSİAD. Gül, MÜSİAD. Heyeti İle Görüştü. MÜSİAD, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi. Düzce Şube Yeni Adresinde. Sayfa2 Gül, MÜSİAD Heyeti İle Görüştü Sayfa2 E-Bülten Ağustos 2013 MÜSİAD MÜSİAD, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bir Araya Geldi Sayfa 3 5 6 Sektör Kurulları İstişare Toplantısı Yalova'da Gerçekleşti MÜSİAD dan

Detaylı

Kalkınma Bakanı CEVDET YILMAZ

Kalkınma Bakanı CEVDET YILMAZ Temmuz 13/sayı 10 Kalkınma Bakanı CEVDET YILMAZ Ekonomi Bakanlığı Gümrük ve Tic. Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Müsteşar Yardımcısı BÜLENT UĞUR SEZAİ UÇARMAK ECEVİT Ankara Gümrük Müdürü M.TUNCAY BAYRAKTAR

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Dosya 1 2 Dosya BAŞLARKEN Tüm Türkiye gibi şehrimiz gündemini kaplayan yerel seçimleri tamamladık. Son yirmi yılın en geniş katılımla gerçekleştirilen seçimleri göstermiştir ki halkımız her türlü sorunun

Detaylı

Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları, dünyada yaşanan değişim ve gelişmeler neticesinde yeniden yapılanma sürecine girmişlerdir. Günümüzde hem özel sektör işletmeleri hem de kamu kuruluşları geleceklerine

Detaylı

T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ın himayelerinde Müslüman İşadamları arasında Global İş Ağı düzenlendi

T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ın himayelerinde Müslüman İşadamları arasında Global İş Ağı düzenlendi KIBRIS Yıl:1 Sayı:1 ŞUBAT 2013 Ücretsizdir. BÜLTEN T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ın himayelerinde Müslüman İşadamları arasında Global İş Ağı düzenlendi Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi, Türkiye

Detaylı

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir.

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Küresel krizin etkilerinin sürdüğü, gaz-fren tartışmaları ile geçen 2012 yılının sonuna yaklaştığımız dönemde, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasını ortaya koyan Orta

Detaylı

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Yüzde dört büyüme beklentisiyle girdiğimiz 2012 yılının tamamında % 3 ün altında bir büyüme bekliyoruz. 2012 de bir yandan ihracatta ülke ve ürün çeşitlendirmesine

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 1 İÇİNDEKİLER 30 64 BUGİAD 19. YILINI KUTLUYOR 48 KANADA TEKSTİLİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI 52 CACABEY PLANETARYUM 8 415 Bin Ziyaretçi Tarım

Detaylı

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12 N Z P T CARET ODASI Y l: Eylül 2013 Say : 12 Nizip Ticaret Odas Üyelerine Yönelik Ücretsiz Yay n d r NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı Nizip Ticaret Odası nda Meslek Komitesi

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Şubat / Mart 2011 Yıl 3 Sayı 17 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Şubat / Mart 2011 Yıl 3 Sayı 17 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU STSO AÇILIM Şubat / Mart 2011 Yıl 3 Sayı 17 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Dosya 1 2 Dosya Değerli Üyelerimiz Odamız tarafından Konya ya kazandırılan Anadolu nun en büyük fuar merkezinin resmi açılışını Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu Ulaştırma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ın

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu

Merhaba, Yayın Kurulu Merhaba, Açılım Dergisi olarak yeni sayımızla, yeni konularla tekrar sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz Bu sayımızda da ilginizi çekecek konularla bir kez daha sizlere ulaşırken, Samsun ve Odamız

Detaylı

kobigündem GELiŞMELER VAR GÜNDEMİNDEOLUMLU ALTEK ten Adana ya 5 milyon dolarlık yatırım 6 DA Base Mühendislik hedef büyütüyor 8 DE

kobigündem GELiŞMELER VAR GÜNDEMİNDEOLUMLU ALTEK ten Adana ya 5 milyon dolarlık yatırım 6 DA Base Mühendislik hedef büyütüyor 8 DE kobigündem Gündem Oluşturur A Y L I K İ Ş D Ü N Y A S I D E R G İ S İ YIL: 1 SAYI: 5 OCAK-ŞUBAT 2011 ALTEK ten Adana ya 5 milyon dolarlık yatırım 6 DA Base Mühendislik hedef büyütüyor 8 DE Çelik Helezon'un

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 13 - Ocak 2014 Yıl 5 Sayı 34 Yerel Süreli Yayın

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 13 - Ocak 2014 Yıl 5 Sayı 34 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Aralık 13 - Ocak 2014 Yıl 5 Sayı 34 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ

Detaylı

marka kent yapacak bir dosya oluşturduk.

marka kent yapacak bir dosya oluşturduk. Ocak 2014 Gazete Dizgi_Mizanpaj 1 27.02.2014 16:50 Page 1 SAYIN CUMHURBAŞKANIYLA SORUNLAR İSTİŞARE EDİLDİ Cumhurbaşkanı Sayın Abdulah Gül ün davetlisi olarak İtalya- Türkiye İş Formu na katılan TSO Yönetim

Detaylı