&j08)2. Biz çocuğu, çocukluk yılları için eğitmiyoruz, yeryüzündeki tüm varoluş süreci için eğitiyoruz. Rudolf Steiner

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "&j08)2. Biz çocuğu, çocukluk yılları için eğitmiyoruz, yeryüzündeki tüm varoluş süreci için eğitiyoruz. Rudolf Steiner"

Transkript

1 &j08)2 Biz çocuğu, çocukluk yılları için eğitmiyoruz, yeryüzündeki tüm varoluş süreci için eğitiyoruz. Rudolf Steiner

2 &j08)2 Waldorf Pedagojisi ne ilgi İstanbul da 2000 yılından itibaren Buğday Dergisi nde tanıtıcı makalelerin yayınlanması sonrası 2004 ve 2005 yıllarında Alternatif Eğitim Derneği üyeleriyle Waldorf Pedagojisi hakkında toplantılar düzenleyerek başladı da Diyarbakır da 0-6 yaş Alternatif Eğitim sempozyumunda Tarhan Onur genel hatlarıyla Waldorf Pedagojisi ni sundu yılında Pınar Hacaloğlu İzmir de Waldorf Pedagojisi nden esinlenen bir yuva açtı. Ancak anne-baba bilgilendirme çalışmaları yetersiz olduğundan ve Waldorf eğitmeni olmadığından bu girişim kısa sürdü. Çocuklarımızın bedensel, ruhsal, zihinsel yaratıcı yeteneklerini geliştirebilecek biçimde bağımsız ve barışçıl yetişmeleri gerektiği görüşünde olan anne-babalar ile yaşamın ilk yedi yılının önemini kavramış, ezberci ve baskıcı eğitim sistemini onaylamayan eğitmenler bir araya gelerek Ekim 2008 de Waldorf Girişimi İstanbul u kurduk. Bu pedagojinin tohumlarını atmak ve ilgilenenleri bilgilendirmek üzere, 2009 yılının Mart ayı sonunda, Almanya dan gelen iki Waldorf Pedagogu, Peter Lang ile Marie-Luise Sparka nın desteği ve Eyalet Çalıştayı LAG, Hamburg un yardımlarıyla 200 kişinin katıldığı Waldorf Pedagojisi - Çocuk Yuvası ve Okulda Çağdaş Eğitim Sempozyumu nu gerçekleştirdik. Almanya dan gelen yedi Waldorf doçenti Waldorf Pedagojisi ni farklı yanlarıyla anlattılar ve çeşitli atölye çalışmaları yaptık. Bu büyük ilgi, Waldorf Pedagojisi nin derinlemesine öğrenilmesini sağlamamız gerektiğini gösterdi. Mayıs 2009 da 60 kişinin katılımıyla yaptığımız bir toplantıda anne-babaları bilgilendirmemiz ve eğitmenleri eğitmemiz gerektiğini anladık. Çeşitli kentlerde ve bağlamlarda süren çabalarımızın daha somut ve verimli olabilmesi amacıyla, gönüllü dostlarımızla, 18 Haziran 2009 tarihinde kar amacı gütmeyen Eğitim Sanatı Dostları Derneği ni kurduk. Eğitim Sanatı Dostları Derneği olarak o zamandan beri Waldorf Pedagoji sinin Türkiye de tanınması, eğitmenlerin yetiştirilmesi, Waldorf Okullarının Türkiye ye kazandırılması ve anne-babaların bilgilendirilmesi konusunda yoğun olarak çalışmaktayız.

3 Derneğimizin üç ana projesinden ilki, ülkemizde Waldorf Pedagojisi Eğitmeni olmadığı için, öncelikle iki yıllık bir Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğitimi Semineri başlatmak oldu. Pedagojik danışmanımız Anne-Kathrin Hantel ile Almanya koordinatörümüz Murat Özmen in destekleriyle 2009 Ekim ayında 26 katılımcı ile başlayan seminerlerimiz, her ay bir hafta sonu ve her yıl beşer günlük iki blok olmak üzere, Almanya dan gelen doçentler ile ana dersler, metodik-didaktik ve sanat dersleri şeklinde sürdü yılının Temmuz ayında, toplam 600 saatlik seminer sonunda bir kutlama ile katılım belgelerini dağıttık. Waldorf Pedagojisi nin temellerini atan Rudolf Steiner in eğitime ve yaşama bütüncül yaklaşımı çerçevesinde çalıştığı diğer alanlarla ilgili olarak da Ayşe Melodi ve Burcu Ayata ile Waldorf Mimarisi Konferansı, Martin Kliewer ile Şifalı Pedagoji Konferansı nı gerçekleştirdik. Öğrenilenlerin pekişmesi amacıyla, arası her yıl çeşitli Waldorf Pedagojisi konularında en az dört kez Derinleşme Seminerleri ve atölye çalışmaları düzenledik. Waldorf Mimarisi, Şifalı Pedagoji, Antroposofi Tıbbı, Bebek Yapımı, Euritmi, Kille çalışma, Keçe çalışması vbg.

4 &j08)2 Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğitimi Semineri ni bitirenlerden on iki kişi, 2014 yılının Mart ayına kadar yurtdışında çeşitli ülkelerde, Waldorf Yuvalarında en az iki haftalık staj yaptılar. Yedi kişi de kendilerinin seçtikleri konular üzerinde tez hazırlayarak teslim ettiler. Bitirme kurulu toplantımız sonucunda beş kişi bitirme belgelerini aldılar.

5 İkinci projemiz, 2009 yılı içinde Seminere paralel olarak Waldorf Pedagojisi nin uygulanmasına yönelik bir oyun grubu oluşturmaktı ve üç hafta süren çocuk oyun grubunu kurduk. Ama süreç içinde, çocuklar için oyun grubu oluşturulmasından önce, anne-babaların bilgilendirilme seminerlerine ihtiyacı olduğunu gördük. Bu amaçla, 2010 yılında çeşitli kentlerde her iki ayda bir doçentimiz Nurtaç Perazzo ile anne-baba bilgilendirme seminerleri düzenledik. Bu tür bilgilendirme seminerlerini talep üzerine çeşitli şehir ve semtlerde düzenlemeye devam edeceğiz. Bu seminerler ile ilgili sosyal medyada, mailler vasıtasıyla ve web sayfamızda duyurular yapılacaktır. Bu arada bazı şehirlerde anne ve babalar, Waldorf Pedagojisi nden esinlenen Oyun Grupları ve Çocuk Yuvaları kurmak için ilk adımlarını attılar yılında, İstanbul da Nisan adıyla Waldorf Pedagojisi nden esinlenen bir oyun grubu kuruldu. Şeffaflaşma ve yasallaşma süreci devam ediyor. Sadece Dernek olarak resmileşti ve şu an 14 çocuk var. Yine aynı yıl Bodrum da İmece adıyla Waldorf Pedagojisi nden esinlenen bir oyun grubu kuruldu. Şeffaflaşma ve yasallaşma süreci devam ediyor. Sadece Dernek olarak resmileşti ve 18 çocuk var. Ayrıca 2013 yılında İstanbul da bir Oyun Grubu girişimi beş ay sonra yazın kapandı. Küçükkuyu da oluşan bir Oyun Grubu da dört ay sonra dağıldı. Bodrum daki bir Oyun Grubu ise halen sürmektedir. Öte yandan Alanya da 2010 yılından beri yuva ve okul girişimleri başlamıştır. Şu sıra bir pilot proje olarak ÖHEP Koleji nde (Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları) bir ana sınıfı ile birinci sınıf, Alman eğitim danışmanları Peter Klingemann ile 2013 sonbaharında çalışmalarına başlamıştır. Böylece şu anda Türkiye de Waldorf Pedagaojisi uygulamalarını gerçekleştirmek üzere kurulmuş dört dernek bulunmaktadır. Bu sonbaharda ülke toplantısı yaparak, sorunlarımızı konuşacak ve birlikte çalışma ilkelerimizi oluşturacağız. Kurulacak yuvalar için mentorluk çalışmaları dernek tarafından da hemen başlatıldı ve Derneğimizce mentor olarak atanan Ulla Middelkamp 2012 yılından itibaren her yıl en az iki kez gelerek oyun grubu ve yuva oluşumlarını gözlemlemekte ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Derinleşme Seminerlerimize gelen doçentlerimizden zamanı olanlarla birlikte çeşitli anne-baba bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. İstanbul, Heybeliada, Bursa, İzmir, Bodrum anne-baba bilinçlendirme toplantıları yaptık ve çalışmalar devam ediyor.

6 &j08)2 Üçüncü projemiz, maalesef oldukça kısıtlı sayıda Türkçe kaynak bulunduğundan, Waldorf Pedagojisi ile ilgili başvurulabilecek kaynakları üretmekti. Bu eksikliği gidererek bir kütüphane oluşturmayı hedefledik. Derneğimiz, tarih sırasıyla şu kitapları basarak, hem üyelerimize hem de talep edenlere bilgi aktarmaya devam etmektedir. Geniş bir kütüphane kurmak için Almanca, İngilizce ve Türkçe kitapları edinmeye başladık. Waldorf Pedagojisi hakkında kitapları çevirmeye ve yayınlamaya devam edeceğiz. Tarhan Onur un Almanca dan çevirdiği kaynaklar: Mart Tinbilim Açısından Çocuk Eğitimi Rudolf Steiner Daha Yüksek Kavrayışın Basamakları Rudolf Steiner İnsanın On İki Duyusu Rudolf Steiner Çocukluğunu Yaşama Hakkı Bir İnsan Hakkı serisinden basılan kitapçıklar: Mart Çocukluk Tehlikede 1 Peter Lang, Susanne Pühler Bedenin ve Ruhun Gıdaları 9 Michael Kassner Çocuklara Zaman Tanıyın 10 Peter Lang Kasım Çocukların Neye İhtiyacı Var? Broşürü Birgül Taştan Meriç ile İpek Thevenon, Peter Lang ın metinleri ve Charlotte Fischer in fotoğrafları ile hazırladılar. Ocak İyi Bir Çocuk Eğitimi 3 Peter Lang, Susanne Pühler Davranış Bozukluğu mu Yoksa Davranış Özgünlüğü mü? 8 Kitapçıkları Ocak Çocukluk-Eğitim-Sağlık, 3-9 Yaş Grubu İçin Waldorf Pedagojisi nin Ana Hatları Rainer Patzlaff Wolfgang Saßmannshausen Gerçekleştirdiğimiz Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğitimi Semineri nin notları toparlanarak, aşama aşama yayına hazırlanmaktadır. Kitap olarak ilki 2014 yazında olmak üzere 2015 yılında tamamı basılacaktır. Öte yandan, Marmara Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü ile işbirliği içinde üç kitapçık daha Türkçeye çevrilmiştir ve bu yaz basılacaktır. Ayrıca Peter Lang ile Marie-Luise Compani den Günümüzde Waldorf Çocuk Yuvaları adlı kitap, şu sıra üyelerimizden Ayşen Sert tarafından Türkçeye çevrilmektedir. Çocukluk-Eğitim-Sağlık, 3-9 Yaş Grubu İçin Waldorf Pedagojisi nin Ana Hatları, Bölüm II - Eğitim Hedefleri, Eğitim Alanları, Eğitim Koşulları adlı kitap için çeviri izni alınmıştır ve şu sıra üzerinde çalışılmaktadır.

7 Bazı konuklarımızla çeşitli radyo programlarına katıldık. Dernek Başkanımız Tarhan Onur un birlikte katıldığı ve ayın zamanda çeviri de yaptığı radyo konuşmaları: 13 Ekim 2008 Fırtına Kuşu Programı: Peter Lang 14 Mayıs 2012 Fırtına Kuşu Programı: Micaela Sauber 28 Mayıs 2012 Fırtına Kuşu Programı: Raul Guerreriro 4 Haziran 2012 Fırtına Kuşu Programı: Raul Guerreriro 22 Kasım 2012 Fırtına Kuşu Programı: Reinhard Coppenrath 1 Mart 2013 Buğday la Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı: Tarhan Onur 2 Mayıs 2014 Buğday la Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı: Roberto Pellacini 2011 yılında dernek adımız ve logomuzu Patent altına aldık Aralık ayında derneğimizin ikinci Genel Kurulunu yaptık. Katılan üyelerimiz yeni Yönetim Kurulu nu seçti. Yeni Yönetim Kurulu na Tarhan Onur (Dernek Başkanı), Pınar Anıl Hacaloğlu (Başkan Yrd.), Birgül Taştan Meriç (Sayman), Derya Şimşek (Sekreter) ve S. Çiler Kocadağ (Üye) seçildiler. Metodik-Didaktik doçentimiz ve ödevler sorumlumuz Nurtaç Perazzo, 2012 yılında Karlsruhe'de yapılan "Vertreter Versammlung der Waldorfkindergärten Deutschland" - Almanya Waldorf Çocuk Yuvaları Temsilcileri Toplantısı nda ve 2013 yılında Hannover'da yapılan "Internationale Treffen der Waldorfkindergärten- Pfingsttagung in Hannover 2013" - Uluslararası Waldorf Çocuk Yuvaları Pantkot Toplantısı nda derneğimizi temsil etmiş ve çalışmalarımızı anlatmıştır. 21 Şubat 2013 tarihinde derneğimizi temsilen Goetheanum, Dornach toplantısına Tarhan Onur katıldı. Orada Türkiye deki Waldorf oluşumlarının tanınması için yol haritası kabul edilmiştir.

8 &j08)2 Türkiye deki Waldorf Oluşumlarının Tanınması İçin Yol Haritası 21 Şubat 2013 tarihinde Dornach da, aşağıdaki kurumları temsil eden katılımcılar tarafından kararlaştırılmıştır: Pedagoji Bölümü, Goetheanum, Dornach, İsviçre Haager Kreis (Haag Çevresi), Dornach, İsviçre IASWECE (Uluslararası Waldorf Çocuk Yuvaları Birliği), Stockholm, İsveç FREUNDE (Rudolf Steiner in Eğitim Sanatı Dostları), Berlin, Almanya ESDD (Eğitim Sanatı Dostları Derneği, Türkiye Waldorf Derneği), İstanbul, Türkiye 1- Marka hakkı verilmemişse ya da henüz verilmediği sürece, bir çocuk yuvasının ya da bir okulun taşıyıcı organizasyonu, Türkiye de isminde ya da başlık olarak kullandığı ibarenin ikinci satırında Waldorf veya Rudolf Steiner sözcüğünü kullanamaz. 2- Amaç paragrafında ise taşıyıcının amacı neyse tanımlanabilir (Waldorf Pedagojisi ni desteklemek, Waldorf Pedagojisi nden esinlenen... vbg.) 3- Her lisans verilişinden önce, hem Türkiye deki inisiyatif tarafından hem de lisans veren tarafından daima ESDD Derneği ile istişarede bulunulacaktır. 4- ESDD, başka bir karara kadar Waldorf Pedagojisi alanında Türkiye deki tüm inisiyatiflerin çatı organizasyonu olarak görülmektedir. 5- Marka hakkına ilişkin başvurular prensip olarak önce ESDD nezdinde (ulusal lisans) yapılacaktır. ESDD her başvurudan Haager Kreis i/bağımsız Waldorf Okulları Birliği ni (BUND) veya IASWECE yi haberdar edecektir. Veya başvurana, doğrudan temasa geçmeyi tavsiye edebilir. Buna karşın, uluslar arası organizasyonlar da önceden Türkiye deki inisiyatiflerden başvuru almışlarsa, ESDD yi bu konuda bilgilendireceklerdir. 6- Marka hakkı başvurusunun ön koşulları şunlardır: Oluşumun veya kurumun en az üç yıldır başarıyla var olması Eğitilmiş yuva eğitmeni/okul öğretmenlerinin birlikte çalışıyor olması Bir Waldorf kurumunda olması gereken ve üzerinde uluslar arası uzlaşılmış karakteristiklere uyuluyor olması (Uluslar arası konferansın ölçütleri) Kurum içinde, eğitmen ve öğretmenlerin pedagojik bağımsızlığını ve kar amacı gütmeyen oluşumun varlığını statüsünde garanti edecek bir kamu yararı güden taşıyıcı kurumun mevcudiyeti Ülke içinde sıkı işbirliği yapıyor olmak 7- Son kesin tanınma, kurumun Haager Kreis veya IASWECE tarafından görevlendirilmiş bilirkişilerce ziyaret edilmesinden (gerekiyorsa çok kere) sonra beyan edilebilecektir ve yazılı olarak yapılacaktır; aynı zamanda süresi, sürdürülmesi ve lisansın elinden alınmasına ilişkin ölçütler de burada düzenlenecektir.

9 2012 Kasım ayında II. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienalin e katılarak, Reinhard Coppenrath ve Hasret Özata ile Galata Salt da yaklaşık elli kişiye Waldorf Pedagojisi sunumu ve atölye çalışması yaptık yılı Ekim ayında derneğimiz vasıtasıyla, Alanus Üniversitesi nden Prof. Jost Schieren ve Doçent Emanuela Assenza ile Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle iki günlük bir Waldorf Pedagojisi Semineri düzenledik. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencilerinin yoğun ilgisi ile yapılan seminerin, üniversite müfredatına Waldorf Pedagojisi nin girmesine önayak olmasını ve yeni işbirliklerine kapı açmasını umut ediyoruz. Bu yıl Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Euritmist Roberto Pellacini ile birlikte 10 hafta sonu süren Euritmi seminerleri gerçekleştirdik. 21 Haziran da ise büyük bir coşkuyla gösterimizi yaptık. Türkiye de ilk defa yapılan bu gösterinin, ilerideki Euritmi gösterilerine esin kaynağı olmasını diliyoruz. 22 Mayıs 2014 de IPA Oyun Konferansı na katılarak Waldorf Pedagojisi nde oyunun önemini anlatan Waldorf eğitmeni ve dernek üyemiz Şafak Topkaya ile birlikte bir Masa Tiyatrosu sunumunu İngilizce olarak gerçekleştirdik. 8 Haziran 2014 tarihinde, III. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali ne iki sunum ile katıldık. Bu kez Waldorf eğitmenimiz Şafak Topkaya Masa Tiyatrosunu Türkçe olarak sundu. Daha sonra Euritmi Semineri Doçentimiz Roberto Pellacini Waldorf Pedagojisi nde Euritmi nin yeri konusunu pratik örneklerle sundu. Bu yıl katıldığımız Bienal sunumlarımız, üyelerimizden Sinem Arslan tarafından gönüllü olarak fotoğraf ve video kayıtları yapılarak belgelenmiştir. Üyelerimizin talebi üzerine, Waldorf Pedagojisi ne yönelik okuma grupları oluşturduk ve halen sürdürülmektedir. Dernek Başkanımız Tarhan Onur, doçentimiz Nurtaç Perazzo ve mentorumuz Ulla Middelkamp birlikte Ekim 2014 de Viyana da yapılacak olan IASWECE Early Childhood Trainers Colloquium a katılacaklar ve derneğimizle ülkemizi temsil edeceklerdir. Hiçbir ücret almadan yıllar boyunca gelerek bize bilgilerini armağan eden doçentlerimize çok teşekkür ediyoruz. Onlar olmadan bu günkü yerimizde olamazdık.

10

11 Derneğimize katkıda bulunan destekçilerimize teşekkür ediyoruz IASWECE (International Association for Steiner/Waldorf Early Childhood Education) - Uluslararası Steiner/Waldorf Erken Çocukluk Eğitimi Birliği Landesarbeitsgemeinschaft Hamburg Waldorf Okulları Eyalet Çalıştayı (LAG, Hamburg) Landesarbeitsgemeinschaft Schleswig-Holstein Schleswig-Holstein Eyalet Çalıştayı Arbeitsgemeinschaft der Waldorfkindergärten Berlin/Brandenburg Berlin/Brandenburg Waldorf Çocuk Yuvaları Çalışma Grubu Freunde der Erziehungskunst Rudolf Steiners e.v. Rudolf Steiner in Eğitim Sanatı Dostları Derneği Goetheanum, Pædagogische Sektion, Dornach Goetheanum, Pedagoji Bölümü, Dornach Seminar für Waldorfpædagogik Hamburg Waldorf Pedagoji Semineri, Hamburg Internationale Vereinigung der Waldorfkindergarten e.v. Uluslararası Waldorf Çocuk Yuvaları Birliği İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) Orhan Onur Dış Ticaret Anonim Şirketi Baroque Tours & Travel Alman Büyükelçiliği Çocuk Yuvası Yöneticisi Renate Schlosser Zengin Yaptığımız çalışmaları web sayfamızda bulabilirsiniz. Facebook linkimiz: Derneğimizin planlanan yeni seminer ve atölye çalışmaları ile mentorluk çalışmalarının finansmanı için üyelerimizin bağışlarını bekliyoruz. Teşekkür ederiz. ESDD - Haziran 2014

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 20 EKİM 2005 26 OCAK 2007 GENEL MERKEZ FAALİYETLERİ 20 Ekim 2005 26 Ocak 2007 2 I. KA-DER Kurumsal Kapasite Güçlendirme ve Eğitim Çalışmaları a. Toplumsal Cinsiyet ve Kota Eğitici

Detaylı

GENEL PRATİSYENLİK MESLEKİ EĞİTİMİ TEMEL MODÜLLER EĞİTİM PROGRAMI

GENEL PRATİSYENLİK MESLEKİ EĞİTİMİ TEMEL MODÜLLER EĞİTİM PROGRAMI 1 TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ GENEL PRATİSYENLİK ENSTİTÜSÜ GENEL PRATİSYENLİK MESLEKİ EĞİTİMİ TEMEL MODÜLLER EĞİTİM PROGRAMI Ekim 2003 2 GENEL PRATİSYENLİK MESLEKİ EĞİTİMİ TEMEL MODÜLLER EĞİTİM PROGRAMI Türk

Detaylı

2014 Yılı Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu

2014 Yılı Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu ANEL TELEKOMÜNİKASYON ELEKTRONİK SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu 1.Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı Şirketimiz, kurumsal yönetimin bütün unsurlarıyla

Detaylı

8. OLAĞAN GENEL KURULU FAALİYET RAPORU

8. OLAĞAN GENEL KURULU FAALİYET RAPORU 8. OLAĞAN GENEL KURULU FAALİYET RAPORU 24 Ocak 2010-28 Ocak 2012 KA.DER Lİ ÖZEL VE GÜZEL KADINLARA, 4 Mart 1997 deki kuruluşumuzdan bu yana 4 Genel Seçim (1999, 2002, 2007, 2011) ve 3 Yerel Seçim (1999,

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde S AYI: 03 T ARİH: MART 2015 Anadolu Üniversitesi Açıköğretimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel GÜNEY Sahibi Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN

Detaylı

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU I.Derneğimizin 31 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen Genel Kurulunda seçilmiş olan Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantıda görev dağılımını

Detaylı

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU 25. DÖNEM (EKİM 2012-EKİM 2014) FAALİYET RAPORU

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU 25. DÖNEM (EKİM 2012-EKİM 2014) FAALİYET RAPORU TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU 25. DÖNEM (EKİM 2012-EKİM 2014) FAALİYET RAPORU Ekim 2014-ANKARA Türk Kütüphaneciler Derneği 25. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı. Kadın Dostu Kentler

Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı. Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı Kadın Dostu Kentler 2010 Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Fotoğraf: Mesut Yılmaz Sevgili TEGV Dostları, Dolu dolu geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2012 bizim için hızlı, benim için

Detaylı

2007-2008 Çalışma Dönemi Faaliyet Raporu 15 Mart 2008

2007-2008 Çalışma Dönemi Faaliyet Raporu 15 Mart 2008 2007-2008 Çalışma Dönemi Faaliyet Raporu 15 Mart 2008 Bu faaliyet raporu MÜDEK in 23.06.2007 tarihinde yapılmış olan 2007 yılı Genel Kurulu ile 15.03.2008 tarihindeki 2008 Genel Kurulu arasındaki çalışma

Detaylı

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi 4 Temmuz - Ağustos eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi içindekiler 3 eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi Mayıs - Haziran Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Dergisi HABERLER 2 İki Ayda Bir Yayımlanır

Detaylı

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014 Şubat 2009 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014 Şubat 2009 ii ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

3. TACSO 2 Türkiye Ulusal Danışma Kurulu Toplantısı

3. TACSO 2 Türkiye Ulusal Danışma Kurulu Toplantısı 3. TACSO 2 Türkiye Ulusal Danışma Kurulu Toplantısı 18 Aralık 2014, Perşembe Notte Otel, Ankara Katılım Sağlayan Üyeler ve Misafir katılımcılar : AB Türkiye Delegasyonu İçişleri Bakanlığı, Dernekler Dairesi

Detaylı

Önce rampa, sonra cennet!

Önce rampa, sonra cennet! Sivil Sesler Festivali ne sen de gel! STGM, 25-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Maçka da sivil toplum örgütlerinin katılacağı bir festival düzenliyor. Örgütlenme Özgürlüğü imza kampanyası sürüyor STÖ lerin

Detaylı

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 2010

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 2010 1 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 2010 MİSYONUMUZ Vakfın amacı eğitim, bilim, kültür, sağlık, çevre gibi sosyal alanlarda KAMU YARARINA ÇALIŞAN VE KAR AMACI GÜTMEYEN GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR olarak Türk Medeni

Detaylı

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ AKADEMİK İLİŞKİLER KOMİTESİ YILLIK FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ AKADEMİK İLİŞKİLER KOMİTESİ YILLIK FAALİYET RAPORU TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ AKADEMİK İLİŞKİLER KOMİTESİ YILLIK FAALİYET RAPORU 2013 Mart, 2014 İSTANBUL 1 İçindekiler ÖNSÖZ... 2 YÖNETİCİ ÖZETİ... 5 1. Vizyon ve Misyon... 8 2. Stratejik Eylem

Detaylı

YÖNETĐM KURULU RAPORU

YÖNETĐM KURULU RAPORU YÖNETĐM KURULU RAPORU 22.02.1998 19.02.2000 VORSTANDSBERICHT YÖNETĐM KURULU RAPORU I. GĐRĐŞ VE GENEL DEĞERLENDĐRME II. TBB NĐN ÇALIŞMALARI 1. Vatandaşlık Hukuku 2. Yabancılar Hukuku a) Oturma Đzni Hukuku

Detaylı

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER ETKİNLİK RAPORU 2010-2011 Uluslararası Çocuk Merkezi Etkinlik Raporu (Progress Report of the International Children s Center) Merkezin etkinlikleri

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ S1 / KAMPÜS S5 / BİLİM S9 / KÜLTÜR-SANAT S12 / SPOR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ YAYINDA e-bülten OCAK 2013, Sayı 1 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi (ÇÜHM) çalışma hayatına başladı. Çukurova

Detaylı

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI SAYI: 3 Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI İçindekiler nisan-mayıs-haziran 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

14 14 raporu raporu eport eport 14

14 14 raporu raporu eport eport 14 faaliyet raporu 14 IÇINDEKILER TSPB Birlik Organizasyon Yapısı Yönetim Kurulu Denetleme Kurulu Disiplin Komitesi Birlik Üst Yönetimi Birim Müdürleri Çalışanlarımız 2014 e Bakış Sermaye Piyasasını Geliştirme

Detaylı

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık Müjde: Avrupa için iki yeni program daha açıyoruz Üniversitemizin Köln Stüdyosu sonbaharda açılıyor Anadolu Üniversitesi nin TRT Okul iş birliğiyle kuracağı Köln Stüdyosu nun sonbaharda hizmete girmesi

Detaylı

AÇI OKULLARI E-HABER

AÇI OKULLARI E-HABER AÇI OKULLARI E-HABER Stratejik Plan... 2 Açı Okul Öncesi... 2 Açı İlkokulları... 3 Açı Ortaokulu... 4 Açı Lisesi... 5 Öğrenenler Topluluğu... 6 Akademik Kurul Öğrenen Okul Projesi... 6 Açı da Bilişim...

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3.

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3. 1 2 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 5 2-DURUM ANALİZİ... 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 7 2.2. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ... 8 2.3.KURULUŞUN

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Haziran 2013

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Haziran 2013 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Haziran 2013 Fotoğraf: Gözde Mendil İçindekiler Sevgili TEGV Dostları, Bir okul yılını daha geride bıraktık Karne alan tüm çocuklarımız önce

Detaylı

Sayı: 102 Haziran 2014

Sayı: 102 Haziran 2014 Sayı: 102 Haziran 2014 Kalkınma açık havada: #bencemümkün Düşük salımlı kalkınma stratejisi devreye sokulmalı Startup Women ilk kez Türkiye de, Ankara da düzenlendi Sürdürülebilir enerji çözümleri ve özel

Detaylı

Bu broşür Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından British Council ın desteğiyle yayımlanmıştır.

Bu broşür Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından British Council ın desteğiyle yayımlanmıştır. Bu broşür Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından British Council ın desteğiyle yayımlanmıştır. 2008 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği BM Binası, Birlik Mahallesi, 2.

Detaylı

şiddete karşı araç kiti

şiddete karşı araç kiti şiddete karşı araç kiti Namusa Dayalı Şiddet, Zorla Evlendirme ve Terk Edilmeye karşı Mücadele Kolofon: Yayımlayan: Flying Team against Violence/ Şiddete karşı Uçan Ekip, aşağıdaki kurumların işbirliği

Detaylı