GELENEKSEL VE MODERN DOĞAL BOYALARIN ( KÖK BOYALARIN) VE BOYAMA YÖNTEMLERİNİN EKOLOJİK VE SAĞLIK BAKIMINDAN ÖNEMİ, SAĞLADIĞI AVANTAJLAR VE SENTETİK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GELENEKSEL VE MODERN DOĞAL BOYALARIN ( KÖK BOYALARIN) VE BOYAMA YÖNTEMLERİNİN EKOLOJİK VE SAĞLIK BAKIMINDAN ÖNEMİ, SAĞLADIĞI AVANTAJLAR VE SENTETİK"

Transkript

1 GELENEKSEL VE MODERN DOĞAL BOYALARIN ( KÖK BOYALARIN) VE BOYAMA YÖNTEMLERİNİN EKOLOJİK VE SAĞLIK BAKIMINDAN ÖNEMİ, SAĞLADIĞI AVANTAJLAR VE SENTETİK BOYALARLA VE BOYAMA YÖNTEMLERİYLE KARŞILAŞTIRILMASI

2 Bu çalışmada ; Doğal bitki köklerinden ya da bitkilerin diğer kısımlarından elde edilen pigmentlerle (antosiyaninler, flavonozitler, karoten, klorofil) yapılan boyamanın geleneksel halinden moderne doğru gelişimi, Günlük yaşamda tekstilin ekolojik boyutunun ele alınışı ve doğal ürünlerin bu konu üzerindeki önemi geniş ölçüde açıklanmaya çalışılmıştır.

3 Dünyada Sanayi Devrimi nin gelişmesiyle birlikte hem tekstil hem de gıda işlemlerinde sentetik boyaların kullanılması beraberinde pek çok sağlık problemlerini de getirmiştir. Bu sebeple son yıllarda doğal boyalara dönülerek sentetik boyaların zararlarından kurtulma çalışmalarına başlanmıştır.

4 AMAÇ: Tarihsel olarak doğal boyaların (kök boyaların) ortaya çıkışı, Gelişimi, Uygulanışı, Günümüze kadar değişim göstererek gelişi, Elde ediliş yöntemleri, Avantajları ve diğer sentetik boyalarla karşılaştırılması, İnsan hayatına olan olumlu bir çok etkileri gibi konuları bazı deneyler ve gözlemlerle destekleyerek açıklamaktır.

5 ÖNEMİ: Gerek ekonomik açıdan, gerek uygulanabilirliği açısından özellikle tekstil sektöründe çok büyük yere sahip olan doğal boyama ; sağlık, ekolojik döngü ve biyolojik yarar sağlayabilme özellikleriyle birçok avantaja sahiptir. Bir boya bitkisinin kendisini kullanmak yerine ekstrasyon yöntemiyle bitkiden pigment elde ederek tekstil sanayisinde boyar madde olarak kullanılabiliriz. Amaç; sentetik madde olmadan bitkinin rengi ne ise %100 doğal halde boyama yapmak ve sentetik boyamanın insana olan zararlarını yok etmektir.

6 Doğal boyama yöntemi Liken, Rubia, Zeytin, Mersin, Çam, Kırmızı pancar, Enginar, Hayıt, Üzüm, Biberiye, Zerdeçal, Okaliptüs kabuğu, İncir, Portakal, Yeşil çay, Kabak, vs gibi birçok bitkiden elde edilen özütlerden yola çıkarak, bunları uygun yöntemlerle boya maddesi haline getirerek uygulanmaktadır.

7 BOYANIN NİTELİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER: Bitkilerin ve bitki kısımlarının toplama zamanları Bitkilerin bulunduğu yöre.(uygun iklim şartlarında yetiştiği yerden toplanmalıdır) Toprağın beslenme yeteneği, Kullanılan gübreler, Yağış miktarı Küflenme (açık havada ve gölgede kurutmak bez yada kağıt torbalarda saklamak) gibi etkenlerde gerek boyar madde miktarını gerekse elde edilen rengin niteliğini etkiler.

8 DOĞAL BOYA ELDESİNDE KULLANILAN BAZI BİTKİLER: ZERDEÇAL (Curcuma longa):rizomlarından sarı renk ZEYTİN (Olea europaea): Yapraklarından limon sarısı renk ASPİR (Carthamus tinctorius):çiçeklerinden turuncu renk CEVİZ (Juglans regia):yapraklarından kahverengi tonları DOĞU ÇINARI (Platanus orientalis):kabuklarından kırmızı tonları ADİ ARDIÇ (Juniperus communis):yapraklarından yeşil renk ADAÇAYI (Salvia officinalis):yaprak ve gövdesinden sarı renk IHLAMUR (T.platyphyllos):Kabuklarından çam kabuklarıyla birlikte kahverengi renk GELİNCİK (Papaver rhoeas):çiçeklerinden kurşuni renk elde edilir. KIZIL ÇAM (Pinus brutia):kızıl çam, asıl ağaç türlerimizdendir.gövde kabuklarından kahve rengi, kırmızımsı sarı, fındık kabuğu gibi renkler elde edilir.

9 imageshack.us i amerika 400eu0 Bu çalışmada; çevreci bir düşünce yapısı içerisinde tekstil sanayideki hızlı boyama yöntemlerine bitkisel boyama yöntemlerini nasıl uyarlanabilirliğinin değerlendirilmesi yapılmıştır. MATERYAL METOD: Çalışmada çam bitkisi kullanılmıştır.çam bitkisinden elde ettiğimiz pigmentlerle boyama yapılmıştır.

10 KULLANILAN MATERYALLER: 1000 lt. su için; 2 gr. Boyar madde 2 gr. Şap 1 kg dokuma kumaşı kullanılmıştır.

11 BOYAMA İŞLEMLERİ; Dokuma kumaşının tartımı yapılır.(1 kg.) Numune kazanında ilk boyama kontrollü bir şekilde yapılır.boyama onaylanırsa ürünler gerçek boyama işlemine tabi tutulur. Kullandığımız boyar madde kızıl çam ağacının (Pinus brutia) kabuğundan ekstrasyon yöntemi ile elde ettiğimiz çam boyasıdır.

12 Materyal boya makinesinde ıslatılır.(10 lt. su) Boya makinesin içine 2 gr. Çam boyası ile mordan olarak kullandığımız 2 gr. Şap kullanılır.mordan olarak şap kullanmamızın sebebi boyar madde olan çam boyasının materyale iyi tutunmasını sağlamaktır. 1 saat süre ile 90 derecede sıcak fazda çalıştırılır.

13 1 saat sürenin sonunda boyama işlemi sona ermektedir. Sıkma kurutma işlemi yapılır.

14 Boyanan materyaller haslık testine tabi tutulur. REÇETE HASLIK DEĞERLERİ YIKAMA 4 SÜRTÜNME 5 ÜTÜ 4 TER 4

15 Çam ağacı kesilir BULGULAR: Tahtası kereste olur Atık Atık olmalıyken Toprak Pigment eldesi yapılır Tekstil 1 2 boyama Atık Az su

16 Bu grafiğe göre; Eğer çam ağacından pigment oluşturularak boyama yapılarak tekstilde kullanılırsa atık 2 aşama daha gecikir. Böylece doğal atıklarının dönüşümlü olarak kullanımı sağlanır.

17 FAYDALAR: Meşe palamudu ağacının palamutları normalde yerlere döküldükten sonra hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Fakat bunun yanısıra kökboya eldesinde de oldukça etkili bir maddedir.

18 Gül posalarından kökboya elde etmek de günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Gülyağı fabrikalarında distilasyon yöntemi ile yağı alınır.kalan kısmı posasıdır.posa fermente olduğundan dolayı ortaya çok kötü koku veren atık bir maddedir. Fermente olmadan, posa halinin değerlendirilmesi sonucu haslık dereceleri oldukça yüksek olan ve nadir renklerde görülebilen kökboya elde edilebilir.

19 Diğer posalardan kökboya elde edilen bitkiler arasında Aspir, Biberiye, Nane, Kekik ve Ayçiçeğini belirtebiliriz..

20 TARTIŞMA-SONUÇ: Doğal boyamanın tercih edilme avantajları; sentetik boyama yöntemine göre çok daha az su kullanılmaktadır. Bu çalışmada boyar madde olarak kızıl çam ağacından pigment elde edilme sebepleri: 1)Kızıl çam dünyada en geniş yayılışını Türkiye de göstermektedir. 2)Boyar madde pigmentleri dış kabuklardan elde edilmektedir.kabukları zamanla atık olarak çevreye bırakılmaktadır.doğal boyama ile bu atıklar kullanılarak ekonomiye kazandırılır.

21 Çam (pinus) genusunun antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunduğundan, elde edilen boyar madde ile boyanan kumaşların da antioksidan ve antimikrobiyal özelliği açısından etkili olduğu düşünülmektedir. Doğal boyamada kullanılan makineler sentetik boyamacılığa göre çok daha kısa sürede çalıştırıldığı için enerji tasarrufu sağlanmaktadır.doğal boyamacılıkta kullanılan artık bitkiler doğaya tekrar arıtmadan bırakılabilir.

22 Sonuç olarak Doğal boyamacılık enerji ve su tasarrufu sağlayarak küresel ısınma sorunun çözümüne yardımcı olur, kullandığı bitkisel atıkların dönüşümü sağlayarak ekonomiye katkısı vardır, atığı olmayan bitkilerin ise boyacılık için tarımını sağlayarak tarım kaynağı oluşturur.

23 KAYNAKLAR: 1)Türkiye de bulunan önemli bitki boyalarından elde olunan renklerin çeşitli çeşitli müessirlere karşı yün üzerinde haslık dereceleri-mustafa Harmancıoğlu A.Ü Yayınları/A.Ü Basım ) Mert, H.H., Başlar, S., Doğan, Y., Çevre Sorunları Yönünden Bitkisel Boyalanın Önemi, II.Uluslararası Ekoloji ve Çevre Sorunları Sempozyumu Tebliğleri, Ankara (1992). 3) Seçmen, Ö., Gemici, Y., Leblebici, E., Görk, G., Bekat, L., Tohumlu Bitkiler Sistematiği, Ege Ünv. Fen Fak. Kitaplar Serisi No 116, II. Baskı, Ege Ünv. Basımevi, İzmir (1989). 4) Enes, N., Doğal Boyamacılık, Anadolu'da Yün Boyamacılığında Kullanılmış Olan Bitkiler ve Doğal Boyalarla Yün Boyamacılığı, Marmara Ünv. Yayın No: 449, Fatih Yayınevi, İstanbul (1987). 5) Eyüboğlu, Ü., Okaygün, İ., Yaraş, F., Doğal Boyalarla Yün Boyama, İstanbul (1983). 6) Gemici, Y., Seçmen, Ö., Acar, I., Görk, G., Özel, N., Kültür park ın (İZMİR) Ağaç ve Çalı türleri, İZFAŞ, izmir (1992). 7) Uslu, M., Bodrum'un Dokumacılık ve Boyacılığı, II. Ulusal El Sanatları Sempozyumu, İzmir (1982). 8) Baylav, N., Türkiye'nin Boya Bitkileri ile Türkiye'de Kullanılmış Olan Yabancı Memleket Boya Bitkileri ve Boyalan,Türk Sanatı ve Tarihi Araştırma ve İncelemeleri, I, I.D.G.S.A., Türk Sanatı Tarihi Ens. Yay. I., İstanbul (1963).

24 9) Dean, J., The Craft of Natural Dyeing ) TS, 716, TS, 982, TS EN A03, TS 717 EN ISO 105-X 12: ) Öztürk, İ., Doğal Bitkisel Boyalarla Yün Boyama 12)Harmancıoğlu, M., Türkiye de Bulunan Önemli Bitki Boyalarından Elde Olunan Renklerin Çeşitli Müessirlere Karşı Yün Üzerinde Haslık Dereceleri. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları: 77/41. Ankara Üniversitesi Basımevi. Ankara. 13)Kayabaşı, N., M. Arlı, Z. Erdoğan, Kökboya (Rubia tinctorum L.) dan elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslıkları. Tarım Bilimleri Dergisi, 4(3): )Kesici, T., Z. Kocabaş, Biyoistatistik. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi No: 79. Ankara Üniversitesi Basımevi )Köşker, Ö., Kökboya (Rubia Tinctorum L.) Matematik ve Tabiat Bilimleri Dergisi, 5 (1). 16)Tez, Z., Eski doğu halılarındaki boyarmaddeler. Tekstil ve Makine Dergisi, 1(6): T.M.M.O.B. Bursa. 17)TSE, Boyalı ve Baskılı Tekstil Mamülleri İçin Renk Haslığı Deney Metodları-Gün Işığına Karşı Renk Haslığı Tayini Metodu. Türk Standartları Enstitüsü Yayınları. TS 867, Ankara

25 Yardımlarından dolayı Prof. Dr. Gülendam Tümen Faruk Durukan Asiye Çamur ve İpek Esin e TEŞEKKÜRLER

26 Beni dinlediğiniz için teşekkürler Deniz KANAR Biyoloji Bölümü 4. Sınıf 2. Öğretim

REAKTİF BOYARMADDELERLE BOYANMIŞ PAMUKLU DOKUMALARIN YIKAMA, TER VE SÜRTME HASLIKLARININ GÖZLE VE SPEKTROFOTOMETREYLE DEĞERLENDİRİLMESİ

REAKTİF BOYARMADDELERLE BOYANMIŞ PAMUKLU DOKUMALARIN YIKAMA, TER VE SÜRTME HASLIKLARININ GÖZLE VE SPEKTROFOTOMETREYLE DEĞERLENDİRİLMESİ REAKTİF BOYARMADDELERLE BOYANMIŞ PAMUKLU DOKUMALARIN YIKAMA, TER VE SÜRTME HASLIKLARININ GÖZLE VE SPEKTROFOTOMETREYLE DEĞERLENDİRİLMESİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi

Detaylı

Journal of Carpet Flatweaves, Fabric, Clothing and Embroderies Sayı/Issue: 7, Mart /March 2012

Journal of Carpet Flatweaves, Fabric, Clothing and Embroderies Sayı/Issue: 7, Mart /March 2012 Halı, Düz Dokuma, Kumaş, Giyim, Kuşam ve İşleme Sanatları Dergisi Journal of Carpet Flatweaves, Fabric, Clothing and Embroderies Sayı/Issue: 7, Mart /March 2012 ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ ATATÜRK CULTURE CENTER

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI ORGANİK TARIM BAKIMINDAN TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEĞİ. HAZIRLAYAN Prof. Dr. Celal ER

İSTANBUL TİCARET ODASI ORGANİK TARIM BAKIMINDAN TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEĞİ. HAZIRLAYAN Prof. Dr. Celal ER İSTANBUL TİCARET ODASI ORGANİK TARIM BAKIMINDAN TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEĞİ HAZIRLAYAN Prof. Dr. Celal ER YAYIN NO: 2009-3 İstanbul, 2009 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının

Detaylı

Etnobotanik ve Türkiye de Yapılmış Etnobotanik Çalışmalara Genel Bir Bakış

Etnobotanik ve Türkiye de Yapılmış Etnobotanik Çalışmalara Genel Bir Bakış Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dergisi Cilt 30 / Sayı 1 / Ocak 2010 / ss. 49-80 Etnobotanik ve Türkiye de Yapılmış Etnobotanik Çalışmalara Genel Bir Bakış Received : 09.01.2009 Revised : 16.06.2010

Detaylı

HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU BİYOKÜTLE ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU BİYOKÜTLE ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU BİYOKÜTLE ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU Aralık 2007 Ankara BİYOKÜTLE ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU Başkan, Raportör: N.Funda AKDAĞ Katkılarından dolayı

Detaylı

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI OLANAKLARI

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI OLANAKLARI TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI OLANAKLARI Emine BAYRAM 1, Saliha KIRICI 2, Sezen TANSI 3, Güngör YILMAZ 4, Olcay ARABACI 5 Süleyman KIZIL 6, İsa TELCİ 7 ÖZET Dünya pazarlarında tıbbi

Detaylı

TEKSTİL VE METAL SANAYİ ARITMA ÇAMURLARININ SUSUZLAŞTIRMA İŞLEMLERİNİN İNCELENMESİ

TEKSTİL VE METAL SANAYİ ARITMA ÇAMURLARININ SUSUZLAŞTIRMA İŞLEMLERİNİN İNCELENMESİ TEKSTİL VE METAL SANAYİ ARITMA ÇAMURLARININ SUSUZLAŞTIRMA İŞLEMLERİNİN İNCELENMESİ Canan BAKKAL a, Hacer Elif ÖZÇELİK b, Dilek CANTÜRK c, Erdal KARADURMUŞ d a Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi,

Detaylı

Havran ve Burhaniye (Balıkesir) Yörelerinde El Sanatlarında Yararlanılan Bitkiler Üzerine Etnobotanik Araştırmalar

Havran ve Burhaniye (Balıkesir) Yörelerinde El Sanatlarında Yararlanılan Bitkiler Üzerine Etnobotanik Araştırmalar 1 Havran ve Burhaniye (Balıkesir) Yörelerinde El Sanatlarında Yararlanılan Bitkiler Üzerine Etnobotanik Araştırmalar Rıdvan POLAT 1, Fatih SATIL 2, Selami SELVİ 3 1 Giresun Üniversitesi, Espiye MYO, Tıbbi

Detaylı

ISO 14001 ÇYS Uygulamalarının Çevreyi Olumsuz Etkileyen Unsurlara Etkisi

ISO 14001 ÇYS Uygulamalarının Çevreyi Olumsuz Etkileyen Unsurlara Etkisi ISO 11 ÇYS Uygulamalarının Çevreyi Olumsuz Etkileyen Unsurlara Etkisi 1. Serdar K. YAVUZ a, 2. Hasan TOĞRUL b,*, 3. Belkıs ÖZKARA c a Çevre ve Orman Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı, Ankara,

Detaylı

YAĞININ ANTİBAKTERİYEL AKTİVİTESİ

YAĞININ ANTİBAKTERİYEL AKTİVİTESİ BİYOLOJİ PROJELERİ BAHARATLARIN Pseudomonas aeruginosa BAKTERİSİ ÜZERİNDEKİ ANTİBAKTERİYEL ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Günseli ARI, Rukan Mutlu YAŞAR, Salih CANBAŞ Kaya Karakaya Fen Lisesi, Elazığ; Vehbi Dinçerler

Detaylı

ÇEŞİTLİ ENDÜSTRİYEL ATIK SULARDA AĞIR METAL DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ

ÇEŞİTLİ ENDÜSTRİYEL ATIK SULARDA AĞIR METAL DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ SAÜ. Fen Bilimleri Dergisi, 16. Cilt, 1. Sayı, s. 6-12, 2012 07.06.2011 İlk Gönderim 07.12.2011 Kabul Edildi Çeşitli Endüstriyel Atık Sularda Ağır Metal Düzeylerinin Belirlenmesi M.Ş. DÜNDAR ÇEŞİTLİ ENDÜSTRİYEL

Detaylı

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ VE TEMİZ ÜRETİM (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM) AR-GE PROJE PAZARI

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ VE TEMİZ ÜRETİM (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM) AR-GE PROJE PAZARI ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ VE TEMİZ ÜRETİM (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM) AR-GE PROJE PAZARI 11 Nisan 2013 Adana ETKİNLİK ORTAKLARI FİNANSE EDENLER İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...1 SÖZLÜ SUNUMLAR...5 Yapı Malzemeleri ve İnşaat

Detaylı

24.12.2014 zeytinist mucahit@zeytin.org.tr

24.12.2014 zeytinist mucahit@zeytin.org.tr Kalite: Sofralık zeytin sektöründe ortaya çıkan kalite sorunları zeytin yetiştiriciliğinden ve sofralık zeytin üretiminin diğer aşamalarından kaynaklanabilmektedir. Türkiye de yetiştiriciliği yapılan en

Detaylı

T.C GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ CEVİZ (Juglans regia L. ), KIZILAĞAÇ (Alnus glutinosa L.), HAVACIVA OTU (Alkanna tinctoria L.), MUHABBET ÇİÇEĞİ (Reseda luteola L.) ve KÖK BOYA (

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FARKLI EKİM ZAMANLARINDA YETİŞTİRİLEN BAZI TIBBİ BİTKİLERİN VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Barış ŞAHİN YÜKSEK LİSANS TEZİ Tarla Bitkileri Anabilim

Detaylı

Tokat ta Alabalık Yetiştiriciliği Yapan Karasal İşletmelerin Yapısal ve Biyo-Teknik Analizi

Tokat ta Alabalık Yetiştiriciliği Yapan Karasal İşletmelerin Yapısal ve Biyo-Teknik Analizi Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi Journal of Agricultural Faculty of Gaziosmanpasa University http://ziraatdergi.gop.edu.tr/ Araştırma Makalesi/Research Article JAFAG ISSN: 1300-2910

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ i T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HARDAL YAĞI BİYODİZELİNDE DEPOLAMA SÜRESİ VE ŞARTLARININ YAKIT ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Atakan ALTUNTAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ MAKİNA

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI

İSTANBUL TİCARET ODASI İSTANBUL TİCARET ODASI ÇAY SEKTÖR PROFİL ARAŞTIRMASI HAZIRLAYAN HİLAL USTA İSTATİSTİK ŞUBESİ 2 İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No I. ÇAYIN TANIMI, KAPSAMI VE TARİHÇESİ 1) Çay ın Tanımı ve Kapsamı 3 2) Çay

Detaylı

Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı 2013-2023

Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı 2013-2023 Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı 2013-2023 Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesine Çok Paydaşlı Yaklaşım KİMYASAL ÇEVRENİN GELİŞTİRİLMESİ ANKARA, 2014 Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu

Detaylı

T.C. ERCĠYES ÜNĠVERSĠTESĠ ECZACILIK FAKÜLTESĠ ĠÇECEKLERDEKĠ TARTRAZĠN MĠKTARININ HPLC-UV YÖNTEMĠ ĠLE TAYĠNĠ. Hazırlayan Nurgül ÇUKADAR

T.C. ERCĠYES ÜNĠVERSĠTESĠ ECZACILIK FAKÜLTESĠ ĠÇECEKLERDEKĠ TARTRAZĠN MĠKTARININ HPLC-UV YÖNTEMĠ ĠLE TAYĠNĠ. Hazırlayan Nurgül ÇUKADAR T.C. ERCĠYES ÜNĠVERSĠTESĠ ECZACILIK FAKÜLTESĠ ĠÇECEKLERDEKĠ TARTRAZĠN MĠKTARININ HPLC-UV YÖNTEMĠ ĠLE TAYĠNĠ Hazırlayan Nurgül ÇUKADAR DanıĢman Prof. Dr. Ġbrahim NARĠN Bitirme Ödevi Haziran 2014 KAYSERĠ

Detaylı

kullanım alanı bulmasına rağmen ülkemizde sadece çerezlik olarak tüketilmektedir. Yüksek kaliteli proteini beslenme için gerekli amino asitlerin bir

kullanım alanı bulmasına rağmen ülkemizde sadece çerezlik olarak tüketilmektedir. Yüksek kaliteli proteini beslenme için gerekli amino asitlerin bir 1.GİRİŞ Türkçe de meyve nin karşılığı yemiş ile karşılanır. Ancak kimi kurutulmuş ve tüketime sunulmuş meyveler kuruyemiş adıyla anılır. Hemen hemen tüm kuruyemişler, yaş sebzenin kurutulması, kimileri

Detaylı

Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi

Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi *Emine FAYDAOĞLU 1, Metin Saip SÜRÜCÜOĞLU 2 1 DSİ Genel Müdürlüğü İşletme ve Bakım Dairesi Su Ürünleri Şubesi 2 Ankara Üniversitesi

Detaylı

KONYA KARAPINAR YÖRESİ HALI MİNDERİNİN GÖRSEL VE TEKNİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ

KONYA KARAPINAR YÖRESİ HALI MİNDERİNİN GÖRSEL VE TEKNİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi Yıl: 10 Sayı: 20 Güz 201 s.127-141 KONYA KARAPINAR YÖRESİ HALI MİNDERİNİN GÖRSEL VE TEKNİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Zeynep ÖZTÜRK*, Altan ORAN** 1

Detaylı

SIGNS OF HAKKÂRİ AND BRINGING THESE SIGNS INTO ECONOMY BY INVOLVING IN SCOPE OF GEOGRAPHICAL INDICATION

SIGNS OF HAKKÂRİ AND BRINGING THESE SIGNS INTO ECONOMY BY INVOLVING IN SCOPE OF GEOGRAPHICAL INDICATION Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi The Journal of International Social Research Cilt: 6 Sayı: 27 Volume: 6 Issue: 27 Yaz 2013 Summer 2013 www.sosyalarastirmalar.com Issn: 1307-9581 HAKKÂRİ NİN NİŞANELERİ

Detaylı

AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU

AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU AKHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahirün Caddesi No: 87 Kat: 2 Akhisar 45200 Tel: 0 236 414 15 63 Faks: 0 236 414 80

Detaylı

TEMA VAKFI ULUSAL VERMİKÜLTÜR ÇALIŞTAYI

TEMA VAKFI ULUSAL VERMİKÜLTÜR ÇALIŞTAYI TEMA VAKFI ULUSAL VERMİKÜLTÜR ÇALIŞTAYI (16 Nisan 2013, Ankara) Bildiri Kitabı Bu kitabın tüm yayın hakları saklıdır. Tanıtım amacıyla, kaynak göstermek şartıyla kısa alıntılar dışında gerek metin, gerek

Detaylı

TUNCELİ EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER RAPORU

TUNCELİ EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER RAPORU TUNCELİ EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER RAPORU Sektörel Araştırmalar Serisi-5 HAZIRLAYAN Abdulvahap YOĞUNLU Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanı ARALIK 2011 I TEŞEKKÜR Tunceli Ekonomik Değeri Olan Bitkiler Raporunun

Detaylı

BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ VE HAYVANLARA ETKİLERİ

BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ VE HAYVANLARA ETKİLERİ T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ VE HAYVANLARA ETKİLERİ Pınar İLİ Yüksek Lisans Tezi DENİZLİ, 2003 BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ

Detaylı

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr.

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr. Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK Dr. Mustafa Tolay TOLAY Energy Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No: 15/34

Detaylı

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI POTANSİYELİ VE GELECEĞİ

TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI POTANSİYELİ VE GELECEĞİ İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi Yıl: 9 Sayı: 18 Güz 2010 s. 77-96 TÜRKİYE DE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI POTANSİYELİ VE GELECEĞİ Eylem ÖNAL *, Rahmiye Zerrin YARBAY** Geliş: 02/08/2010

Detaylı