YEM İHRACATI MEVCUT DURUM PROBLEMLER BEKLENTİLER. Musa ÖZGÜÇLÜ İPEK YEM VE GIDA SAN.TİC.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YEM İHRACATI MEVCUT DURUM PROBLEMLER BEKLENTİLER. Musa ÖZGÜÇLÜ İPEK YEM VE GIDA SAN.TİC.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı"

Transkript

1 YEM İHRACATI MEVCUT DURUM PROBLEMLER BEKLENTİLER Musa ÖZGÜÇLÜ İPEK YEM VE GIDA SAN.TİC.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

2 HAMMADDE MALİYET ETKENLERİ Sektör ana hammaddeleri dövize endekslidir. Ülkemiz üretimi yeterli seviyede değildir. İthalat bağımlılığı bulunmaktadır. Devlet tarafından uygulanan koruma politikaları bulunmaktadır. Piyasa yapıcı olarak TMO Uygulamaları Spekülatörler İklim koşulları

3 İHRACATTA REKABETÇİ FİYAT Sayılan etkenlerin hepsi bir araya geldiğinde dünya piyasalarına göre daha yüksek maliyetler oluşmakta ihracatta diğer ülkelerle rekabet şansı azalmaktadır.

4 YEM İHRACATINDA DAHİLDE İŞLEME İZİN BELGESİ Yem İhracatı için ile başlayan G.T.İ.P. ten ihracat gerçekleştirmek üzere proje bazında Dahilde İşleme İzin Belgesi düzenlenebilmektedir. Firmalar D.İ.İ.B. Kapsamında önce ihracat taahhütlerini tamamlayıp, ardından eşdeğer eşya kapsamında ithalat yapabilme veya dönemsel olarak TMO dan alım yapma hakkına sahip olmaktadırlar.

5 Hedef ihracat pazarları genellikle Ortadoğu Ülkeleri olduğundan; ihracatçı firmalar genellikle siyasi istikrarsızlıklar, özel evrak talepleri, keyfi uygulamalarla karşıya kalmaktadır. İhracat pazarlarında devlet otoritesi tam olarak sağlanamadığından satış ve tahsilatta güvenlik riskleri bulunmaktadır.

6 D.İ.İ.B. Kapsamında ihracatın yapıldığı dönemdeki hammadde fiyatlarıyla, ithalatın yapıldığı dönemdeki hammadde fiyatları arasında önemli farklar oluşmakta, bundan dolayı finansman sıkıntıları yaşanabilmektedir. D.İ.İ.B.Uygulama Tebliği nde sık yapılan değişiklikler sebebiyle uzun dönemli planlama yapılamamaktadır. Bugün serbest olan bir işlem, yarın yasaklı hale gelebilmektedir.

7 Örneğin; İhracatın yapıldığı dönemde USD/ton fiyatla Arpa temin edilebilirken, ithalat aşamasına gelindiğinde 270 USD/ton fiyatla karşılaşılabilmektedir. Bundan dolayı planlama yapabilmek zorlaşmakta, ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Yem belgeleri kapsamında 7/11/2012 öncesi Bitkisel Yağ İthal edilebilirken, 7/11/2012 sonrası yasaktır.

8 Tarife Problemi Günübirlik Uygulama Değişiklikleri Kurumlar arası Görüş Farklılıkları İhracatçı firmaların belirli bir standardının bulunmaması

9 Tarife Problemi Hayvan Yemleri İhracatta ile başlayan G.T.İ.P. te özetle «Hayvan gıdası olarak kullanılan müstahzarlar» şeklinde tanımlanmaktadır. Tanıma göre; hayvan yemlerinin diğer gıda sektörünün üretimlerinde oluşan yan ürünler, kalıntı, döküntü gıda ürünlerinden imal edildiği düşünülmektedir.

10 Tarifenin böyle dar bir şekilde yemi tanımlamasıyla birlikte Ekonomi Bakanlığı (İhracat Genel Müdürlüğü) ile Gümrük Müdürlükleri arasında görüş farklılıkları meydana gelmekte bu durumdan ihracatçı büyük zararlar görmektedir. Yemlerin tanımlandığı tarifenin Yemi tam olarak tanımlamakta noksan kalmasından dolayı gümrüklerde firmalar kaçakçı muamelesi görmektedirler. Genel olarak ihracatta G.T.İ.P. Tanımı ile eşyanın uyumu yoruma bağlı olduğundan bir eşya yorumlayana göre farklı G.T.İ.P.te sınıflanabilmekte, bunun sonucu gümrük problemlerini getirmektedir.

11 Günübirlik Uygulama Değişiklikleri İhracata giden yemin doğru tanımlanmamasından dolayı firmaların yaşadığı sıkıntılar İhracat Genel Müdürlüğü ne farklı şekillerde yansımakta, Genel Müdürlük tarafından anlık çözüm üretmek adına Tebliğ değişiklikleri yapılmaktadır. İşin özüne inilmeden tüm firmaları aynı kefeye koyarak yapılan bu tür değişikliklerden özellikle ciddi ihracatçılar zarar görmektedir.

12 Örneğin; 7 Kasım 2012 tarihinde İhracat 2011/1 sayılı Tarım Ürünlerine İlişkin Dahilde İşleme Rejimi Genelgesi nde yapılan ani bir değişiklikle 13) Hayvansal Yemler : (Ek: 07 Kasım 2012) Gümrük Tarife Pozisyonunda yer alan hayvansal yem ihracatını öngören dahilde işleme izin belgeleri kapsamında bitkisel yağ ithalatına izin verilmez denilmiştir.

13 * Ekonomi Bakanlığı açısından bakıldığında uygulamanın bazı firmaların haksız kazanç sağlamasını engellemek açısından yapıldığı düşünülebilir. Ancak; uygulamanın getirdiği yasağın çözüme katkısı açısından bakıldığında ciddi firmalar bu işten de zarar görmüş durumdadırlar, * Kurum haksız kazanç sağlanmasını engelleyecek kontrol yöntemleri ve standartlar geliştirmek yerine kolaycı bir şekilde yasaklama yoluna gitmekte, bu yasakla ihracatçının uygun maliyetle hammadde temin edebilmesi engellenerek ve ihracat olumsuz etkilenmektedir.

14 Kurumlar arası Görüş Farklılıkları Ekonomi Bakanlığı (İhracat Genel Müdürlüğü) ve Gümrükler arasında G.T.İ.P., Geri gelen Eşya, Kaçakçılık, Suç, Kusur, Kabahat tanımlarında görüş farklılıkları bulunmaktadır. Bir kurum mevzuatında kusur veya kabahat sayılabilen bir işlem, diğer kurum mevzuatında suç veya kaçakçılık olarak görülmektedir sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Kapsamındaki Kabahatlerin, 4458 sayılı Gümrük Kanunu Kapsamında alınmasıyla birlikte, ihracat işlemlerinde sehven yapılan hatalar dahi kaçakçılık muamelesi görmeye başlamıştır.

15 İhracatçı firmaların belirli bir standardının bulunmaması Ana konusu Yem Üretimi olmayan firmalara yem ihracatı için D.İ.İ.B düzenlenmesi D.İ.İ.Belgesi düzenlenirken firmanın Kapasite Raporu, Elektrik Faturası, SGK Tahakkuk fişi ibraz etmesi yeterli sayılmakta, firmanın fiili olarak ve standartlara uygun yem üretebilme potansiyeli net olarak tespit edilmemektedir.

16 Herhangi bir merdiven altı firma veya konusu Yem üretimi olmayan Bulgur Üreticisi, Un Değirmeni, İrmik Üreticisi kapasite raporuna küçük bir ekle Yem İhracatı öngören D.İ.İ.B. alabilmektedir. Günümüzde yem üretim teknolojilerinin geldiği nokta hepinizin malumudur. Artık yem üretimi babadan kalma usullerle yapılamaz durumdadır.

17 BEKLENTİLER Yem Firmalarına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından getirilen standartların Ekonomi Bakanlığı (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından da D.İ.İ.B. Düzenleme aşamasında dikkate alınması beklenmektedir. Sektörün ithalat bağımlı bir sektör oluşundan dolayı, piyasa yapıcıların doğru zamanlarda yapacakları müdahalelerin faydalı olacağı düşünülmektedir.

18 BEKLENTİLER İhracatın önünün açılması için; sektör gerçeklerinin görüleceği ve hammadde maliyetlerini uygun seviyelere çekecek politikaların geliştirileceği umulmaktadır. İhracat ile ilgili yasakçı uygulamalar yerine ihracatçının yetkinliği dikkate alınarak D.İ.İ.B. Düzenleneceği umulmaktadır. Gümrük Kanunu Kapsamına alınan kabahatlerin direkt kaçakçılık olarak cezalandırılması yerine; ihracatçı firmanın işlemden menfaat sağlayıp sağlamadığına bakılarak değerlendirilmesini öngören değişiklikler yapılacağı umulmaktadır.

19 SON Sabırla dinlediğiniz için teşekkürler Saygılarımla Musa ÖZGÜÇLÜ İPEK YEM VE GIDA SAN.TİC.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

İÇİNDEKİLER 1. 5 2. 7 3. 9 4. 9 5. 11 6. 11 7. 13 8. 14 9. 15 10. 16 11. 17 12. 19 13. 19 14. 19 15. 22 16. 28 17. 28 18. 31 19. 34 20. 42 21.

İÇİNDEKİLER 1. 5 2. 7 3. 9 4. 9 5. 11 6. 11 7. 13 8. 14 9. 15 10. 16 11. 17 12. 19 13. 19 14. 19 15. 22 16. 28 17. 28 18. 31 19. 34 20. 42 21. 1 İÇİNDEKİLER 1. Giriş 5 2. Dünya ve Türkiye de Kanatlı Ürünleri Üretiminin Seyri 7 3. Türkiye Yem Maliyetleri 9 4. Kanatlı Yeminde Kullanılan Hammaddeler Ağırlıklı Olarak İthal Edilmektedir 9 5. Türkiye

Detaylı

KONYA İLİNİN ÖNE ÇIKAN SORUNLARI

KONYA İLİNİN ÖNE ÇIKAN SORUNLARI I. ODA İŞLEYİŞİ VE MEVZUAT İLE İLGİLİ SORUNLAR 1. TİCARET SİCİL UYGULAMALARINDA YAŞANAN SORUNLAR Yeni Türk Ticaret Kanunu hükümleri büyük oranda yürürlüğe girmiştir. Kanunun yeni yürürlüğe girmesinden

Detaylı

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU

LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU LİSANSLI DEPOCULUK TESİSİ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 1.1. Projenin Gerekçesi... 6 1.2. Proje Hakkında Özet Bilgiler... 6 1.2.1.Projenin Adı:... 6 1.2.2.

Detaylı

TEKSTİL, KONFEKSİYON, DERİ VE HALI İHRACATINDA SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

TEKSTİL, KONFEKSİYON, DERİ VE HALI İHRACATINDA SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TEKSTİL, KONFEKSİYON, DERİ VE HALI İHRACATINDA SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ I. DIŞ TİCARET UYGULAMALARINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR DİİB İşlem Süresi Uzunluğu / Teminat Maliyeti Dahilde İşleme İzin Belgesi

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sonuç Özet Öneriler... 33 Kaynaklar... 37 Ekler... 38

İÇİNDEKİLER. Sonuç Özet Öneriler... 33 Kaynaklar... 37 Ekler... 38 Türkiye nin Cari Açığı: Makro ve Mikro Açıdan Nedenleri ve Çözüm Önerileri YASED - ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DERNEĞİ KASIM 2011 i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ii Şekil Listesi... iii Tablo Listesi... iii

Detaylı

GIDA SEKTÖRÜNDE DEĞER ZİNCİRİ ANALİZİ KIRMIZI ET VE ET ÜRÜNLERİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ŞEKER TEPAV ASAV

GIDA SEKTÖRÜNDE DEĞER ZİNCİRİ ANALİZİ KIRMIZI ET VE ET ÜRÜNLERİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ŞEKER TEPAV ASAV TEPAV Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TOBB-ETÜ Yerleşkesi, TEPAV Binası Söğütözü Caddesi No:43 Söğütözü Ankara Telefon: +90 (312) 292 5500 Faks: +90 (312) 292 5555 www.tepav.org.tr tepav@tepav.org.tr

Detaylı

BUĞDAY RAPORU TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ

BUĞDAY RAPORU TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ BUĞDAY RAPORU TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ Mayıs 2005 İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ... 2 2. BUĞDAY ÜRETİM VE TÜKETİMİ... 2 2.1. Dünya Buğday üretimi... 2 2.3. Dünya Buğday Tüketimi... 4 2.4. Türkiye Buğday Üretimi...

Detaylı

TR21 TRAKYA BÖLGESİ ENERJİ RAPORU

TR21 TRAKYA BÖLGESİ ENERJİ RAPORU 2012 TR21 TRAKYA BÖLGESİ ENERJİ RAPORU TRAKYA KALKINMA AJANSI İÇİNDEKİLER Tablolar Listesi... 4 Şekiller Listesi... 5 ÖNSÖZ... Hata! Yer işareti tanımlanmamış. GİRİŞ... 6 1. DÜNYADA ENERJİ SEKTÖRÜNÜN GENEL

Detaylı

TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ

TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ Ambalaj sektörünü; Türkiye nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu listesindeki 54 kuruluş, Türkiye nin En Büyük 500 Şirketi listesindeki 30 şirket, Türkiye nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi

Detaylı

Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor

Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor Dış Ticaret Sektör Analiz Raporu Giray Reşat 14 1. Giriş Dünya ekonomisi geçtiğimiz son çeyrek yüzyılda meydana gelen önemli küresel değişimlere ev sahipliği yapmaktadır.

Detaylı

Musa DEMİR Dış Ticaret Uzmanı

Musa DEMİR Dış Ticaret Uzmanı T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı DIŞ TİCARET POLİTİKASININ BİR ARACI OLARAK İHRACAT TEŞVİKLERİ ve İHRACATA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARININ ANALİZİ Musa DEMİR Dış Ticaret Uzmanı 1 29 EKİM 2003, DIŞ

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 Türkiye Demir-Çelik ve Demir Dışı Metaller Sektörü Strateji

Detaylı

TCDD nin ihracatta navlun ücretinde, ülke içinde uygulanan ücret ülke dışındakinden yüksektir. Sınır dışında uygulanan ücret esas alınmalıdır.

TCDD nin ihracatta navlun ücretinde, ülke içinde uygulanan ücret ülke dışındakinden yüksektir. Sınır dışında uygulanan ücret esas alınmalıdır. Türk girişimcisinin önündeki engellerin azaltılması ile ilgili mücadelelerin verildiği günümüzde İthalatçı Birlikleri nin kurulması hususunda çalışmalar yapılmaktadır. Böyle bir kurumun oluşturulması,

Detaylı

Rusya Ülke Raporu. Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul

Rusya Ülke Raporu. Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul Rusya Ülke Raporu Rusya Ülke Günü, 19 Nisan 2010 İSO Odakule Meclis Salonu, İstanbul Sayfa 2 / 2 Author: XXXXXXXX Date: XX-XX-XXXX İçindekiler ÖZET BİLGİLER 5 GENEL EKONOMİK DURUM 7 Genel Ekonomik Yapı

Detaylı

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YAŞ SEBZE VE MEYVE RAPORU Aralık-2008 1. Giriş Dünya nüfusunun sürekli arttığı, buna karşılık tarım arazilerinin ve

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YAŞ SEBZE VE MEYVE RAPORU Aralık-2008 1. Giriş Dünya nüfusunun sürekli arttığı, buna karşılık tarım arazilerinin ve TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ YAŞ SEBZE VE MEYVE RAPORU Aralık-2008 1. Giriş Dünya nüfusunun sürekli arttığı, buna karşılık tarım arazilerinin ve temiz su kaynaklarının giderek azaldığı yüzyılımızda,

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 KISALTMALAR AB ABD Ar Ge BSTB BOTAŞ ÇEBİD DÇHD DÇÜD EPDK GSMH GSYH GTİP HM KOSGEB KOBİ OAİB STK TALSAD TCDD

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TARIM MASTER PLANI

KAHRAMANMARAŞ TARIM MASTER PLANI TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI KAHRAMANMARAŞ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ İL TARIM VE KIRSAL KALKINMA MASTER PLANLARININ HAZIRLANMASINA DESTEK PROJESİ KAHRAMANMARAŞ TARIM MASTER PLANI KAHRAMANMARAŞ 2006 II T.C. TARIM

Detaylı

AB ÜYELĐK SÜRECĐNDE TÜRKĐYE SÜT SEKTÖRÜ

AB ÜYELĐK SÜRECĐNDE TÜRKĐYE SÜT SEKTÖRÜ Konya İl Koordinasyon Kurulu 26-27 Kasım 2011 AB ÜYELĐK SÜRECĐNDE TÜRKĐYE SÜT SEKTÖRÜ Ali Tunahan AYGIN Ziraat Mühendisi GĐRĐŞ Yeterli ve dengeli beslenme bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde

Detaylı

Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği

Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği 7 Eylül 2005 tarihli ve 25929 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

ISBN 978-975 19 4067-4 (basılı nüsha)

ISBN 978-975 19 4067-4 (basılı nüsha) ISBN 978-975 19 4067-4 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarına aittir. Yayın ve referans olarak kullanılması Devlet Planlama Teşkilatının iznini

Detaylı

TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİ

TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİ TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİ Kuyumculuk sanayi sektörünü; Türkiye nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu listesindeki 7 kuruluş, Türkiye nin En Büyük 500 Şirketi listesindeki 4 şirket, Türkiye nin En Hızlı

Detaylı

VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI

VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI TOBB Yayın No: 2014/215 TOBB yayınları için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : (0312) 218 20 00 Faks : (0312) 218 20 64 internet : www.tobb.org.tr

Detaylı

MADDE GEREKÇELERİ. MADDE 2- Kanunun kapsamına giren hususları belirlemek için düzenlenmiştir.

MADDE GEREKÇELERİ. MADDE 2- Kanunun kapsamına giren hususları belirlemek için düzenlenmiştir. GENEL GEREKÇE Sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında, halk sağlığı ve hayvan sağlığının korunması, halkın yeterli ve güvenli gıdayla beslenmesi büyük önem arz etmektedir. Bunun sağlanması devletin en temel

Detaylı

VERGİ HARCAMASI YÖNTEMİYLE

VERGİ HARCAMASI YÖNTEMİYLE TÜRKİYE DE LİSANSLI DEPOCULUK SİSTEMİ NİN VERGİ HARCAMASI YÖNTEMİYLE YAYGINLAŞTIRILMASI > > > > Ankara nın Polatlı ilçesine bağlı Üçpınar köyündeki TOBB-TMO Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi. Lisanslı

Detaylı

HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı

HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı TOPTANCI HALLERİ SEKTÖR PROFİLİ HAZIRLAYAN Bahar Özsu Uzman Yardımcısı İSTANBUL TİCARET ODASI AVRUPA BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ Ağustos 2005 1. GİRİŞ Ülkemizde tarım sektörü gerek istihdam

Detaylı

S A Ğ L I K S E K T Ö R Ü N Ü N Ö N C E L İ K L İ S O R U N L A R I N A İ L İ Ş K İ N G Ö R Ü Ş V E Ö N E R İ L E R GİRİŞ

S A Ğ L I K S E K T Ö R Ü N Ü N Ö N C E L İ K L İ S O R U N L A R I N A İ L İ Ş K İ N G Ö R Ü Ş V E Ö N E R İ L E R GİRİŞ S A Ğ L I K S E K T Ö R Ü N Ü N Ö N C E L İ K L İ S O R U N L A R I N A İ L İ Ş K İ N G Ö R Ü Ş V E Ö N E R İ L E R İÇİNDEKİLER: GİRİŞ Giriş s. 1 1. İlaç Sektörü s. 2 2. Hizmet Sunumu s. 6 3. Tıbbi Teknoloji

Detaylı

2014 TÜRK DIŞ TİCARET REJİMİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER. 21.02. 2014 Hazırlayan: ERAY SANVER Yeminli Mali Müşavir

2014 TÜRK DIŞ TİCARET REJİMİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER. 21.02. 2014 Hazırlayan: ERAY SANVER Yeminli Mali Müşavir 2014 TÜRK DIŞ TİCARET REJİMİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER 21.02. 2014 Hazırlayan: ERAY SANVER Yeminli Mali Müşavir 1. DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER, 1.1.Dış Ticaret Nedir? İki veya daha fazla

Detaylı

ISPARTA DA HALICILIK SEKTÖRÜNE GENEL BİR BAKIS

ISPARTA DA HALICILIK SEKTÖRÜNE GENEL BİR BAKIS ISPARTA DA HALICILIK SEKTÖRÜNE GENEL BİR BAKIS Özet: Bu çalışmada, Isparta İl Merkezinde faaliyet gösteren halı işletmelerinin kuruluş yılları ve şekli, faaliyet gösterdikleri sektör, ticaretini yaptıkları

Detaylı

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ TÜRKİYE MAKİNA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2014 ŞUBAT 2011 1 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 2. MEVCUT DURUM... 8 2.1. DÜNYA MAKİNA SANAYİ... 8 2.1.1. Makina Sanayi Dünya

Detaylı

TRANSFER FİYATLANDIRMASI AÇISINDAN GRUP İÇİ (HOLDİNG) YÖNETİM HİZMETLERİ. A. Feridun Güngör 1 Hakan Orhan 2 I. GİRİŞ

TRANSFER FİYATLANDIRMASI AÇISINDAN GRUP İÇİ (HOLDİNG) YÖNETİM HİZMETLERİ. A. Feridun Güngör 1 Hakan Orhan 2 I. GİRİŞ TRANSFER FİYATLANDIRMASI AÇISINDAN GRUP İÇİ (HOLDİNG) YÖNETİM HİZMETLERİ A. Feridun Güngör 1 Hakan Orhan 2 I. GİRİŞ Globalleşme, teknolojik imkânlardaki gelişmeler, maliyet baskısı ve kontrolü artırma

Detaylı