Bolum 9. Konu Başlıkları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bolum 9. Konu Başlıkları"

Transkript

1 Bolum 9 Konu Başlıkları 1.Grafik Arayüz Tasarımı//Pencere Araçları(Widgets) Label Button Enrty Checkbutton Toplevel Listbox Menu Text Bitmap Herhangi bir pencere üzerinde bulunan düğmeler,etiketler,sağa-sola,yukarı-aşağı kayan çubuklar,kutular,menüler,vb,hepsi birden pencere araçlarını,yani widgetleri oluşturuyor. Label(Pencere Aracı) Ingilizcede ''etiket'' anlamına geliyor.bu araç pencerelerin üzerine etiket misali öğeler yapıştırmamızı sağlıyor.bunda bir örnek yapmıştık. Button(Pencere Aracı) Bu araç yardımıyla pencerelerimize,tıklandıklarında belli bir işlevi yerine getiren düğmeler ekleyebileceğiz.''button'' aracının kullanımı daha önce gördüğümüz ''Label'' aracının kullanımına çok benziyor.burada da parantez içinde bazı parametreler kullandık ''text'' parametresini zaten biliyoruz.kullanıcıya göstermek istediğmiz metni ''text'' parametresi yardımıyla belirliyoruz.aynı parantez içinde gördüğümüz ''command'' parametresini ise düğme üzerine tıklandığında işletilecek komutu gösteryoruz.biz burada ''pencere.quit'' komutunu vererek,düğmeye tıklandığında pencerenin kapatılmasını istedik. button=kullanacağımız pencere aracı(''button'':''düğme'') command=oluşturduğumuz düğmeye tıklanıldığında çalıştırılacak komut x.quit=düğmeye tıklandğında pencerenin kapatılmasını sağlayan komut #!/usr/bin/env python pencere=tk() pencere.geometry("200x ") pencere.tk_setpalette("yellow") button=button(text="exit",command=pencere.quit) Buttonu hazırladık göndermek için, hazırlanan paketi postalayıp gönderdik.

2 Örnek: 1. oluştur düğmesine basınca yeni bir dosya oluşturalım 2. Veri ekle düğmesine basınca,kullanıcının var olan dosyaya veri ekledik. 3. dosyayı oku düğmesine basınca,oluşturulan dosyayının içeriğini ekrana yazdırın. 4. sil düğmesine basınca,oluşturulan dosyayı sildik 5. kapat düğmesine basınca grafik arayüzünü kapattık ilk olarak hangi dizin atinda çalışıyoruz bakalım,dosyamızı nereye açmak istiyoruz.python komut satırına >>> import os >>> os.getcwd() '/home/user/desktop' yukardaki dizin Linux üzerinde uygulamamdır,windowsta farklı çıkabilir hangi dizin altında ise onu yazın. Dizin ayracını öğrenmek isterseniz >>> os.sep '/'

3 #!/usr/bin/env python window.geometry("600x ") window.title("dosya oluşturma\dosyaya Veri eklema\dosyayi okuma\dosyayi Silme") def olustur(): file=open("/home/user/desktop/dosya.txt","w") file.write("python uygulama\n") button=button(text="olustur",command=olustur,fg="white",activebackground="blue",bg="red",cursor ="heart",font="arial 14 bold") def veri_ekle(): file=open("/home/user/desktop/dosya.txt","a") n=raw_input("dosyaya veri ekleyin:") file.write(n) button=button(text="dosyaya veri ekle",command=veri_ekle,fg="red",activebackground="pink",bg="blue",cursor="heart",font="arial 14 bold") def dosyayi_oku(): file=open("/home/user/desktop/dosya.txt").readlines() label1=label(text="dosyanin içeriği") label1.pack() label2=label(text=file) label2.pack() button=button(text="dosyayi Oku",command=dosyayi_oku,fg="white",activebackground="blue",bg="red",cursor="heart",font="Ari al 14 bold") def dosyayi_sil(): import os file=open("/home/user/desktop/dosya.txt") os.remove("/home/user/desktop/dosya.txt") button=button(text="dosyayi sil",command=dosyayi_sil,fg="red",activebackground="pink",bg="blue",cursor="heart",font="arial 14 bold")

4 Düğmelerin pencere üstünde böyle alt altla görünmesini istemiyor olabilirsiniz.bunun için kodumuza şu eklemeleri yapmamız gerekiyor. Paketleme aşamasında düğmelerden birine side=left parametresini ekleyerek o düğmeyi sola,öbürünede side=right parametesini sağa yaslıyoruz. #!/usr/bin/env python window.geometry("600x ") window.title("dosya oluşturma\dosyaya Veri eklema\dosyayi okuma\dosyayi Silme") def olustur(): file=open("/home/user/desktop/dosya.txt","w") file.write("python uygulama\n") button=button(text="olustur",command=olustur,fg="white",activebackground="blue",bg="red",cursor="heart",font="arial 14 bold") def veri_ekle(): file=open("/home/user/desktop/dosya.txt","a") n=raw_input("dosyaya veri ekleyin:") file.write(n) button=button(text="dosyaya veri ekle",command=veri_ekle,fg="red",activebackground="pink",bg="blue",cursor="heart",font="arial 14 bold") def dosyayi_oku(): file=open("/home/user/desktop/dosya.txt").readlines() label1=label(text="dosyanin içeriği") label1.pack() label2=label(text=file) label2.pack() button=button(text="dosyayi Oku",command=dosyayi_oku,fg="white",activebackground="blue",bg="red",cursor="heart",font="Arial 14 bold") button.pack(side=right)

5 def dosyayi_sil(): import os file=open("/home/user/desktop/dosya.txt") os.remove("/home/user/desktop/dosya.txt") button=button(text="dosyayi sil",command=dosyayi_sil,fg="red",activebackground="pink",bg="blue",cursor="heart",font="arial 14 bold") button.pack(side=left) Entry Pencere Aracı Bu araç yardımıyla kullanıcının metin girebileceği tek satırlık bir alan oluşturacağız.bu pencere aracının kullanımıda diğer araçların kullanımına benzer. #!/usr/bin/env python window.geometry("200x ") window.title("entry pencere araci") giris=entry(bg="white",width="10") giris.pack() giris adını verdiğimiz Entry() aracını rahatlıkla oluşturabiliyoruz.width(genişlik)=10,olarak gösterdik,sonra pencere aracını paketledik bunu giris.pack() satırı yardımıyla hallediyoruz. Kullanıcıya tek satırlık metin girme imkanı veren bir arayüz oluşturmuş olduk. *Herhangi bir pencere aracı oluşturduktan sonra pack ifadesi yardımıyla pencere aracımızı paketliyorduk.geomteri Yöneticileri bir pencere aracının nasıl görüneceğini,nerede duracağını belirlerler. Tkinterde üç adet Geometri Yönetisi bulunur. Pack Geometri Yöneticisi Grid Geometri Yöneticisi Place Geometri Yöneticisi Bu geometri Yöneticilerinin herbirinin ayrı özellikleri vardır ve bunların her biri belli bir işlevi yerine getirmede daha başarılıdır.pack ve Grid Geometri Yöneticileri genel olarak hemen her işi yapmamıza izin verir.o yüzden bu iki Yönetici gayet kullanışlıdır.place Geometri Yöneticisi ise pencere araçlarını pencere üzerinde yerli yerine oturtma konusunda çok ustadır. O yüzden pencere araçlarını istediğimiz şekilde pencere üzerine konumlandırmak istediğimiz zaman bu işi en kolay Place Geometri Yöneticisi yardımıyla yapabiliriz.geometri Yöneticileri ile ilgili aklımızda tutmamız gereken en önemli şey aynı pencere üzerinde birbirinden farklı Yöneticileri bir arada kullanmamaktır.pencere araçlarını istediğimiz şekilde dizmek için en uygun geometri yöneticisi place adlı olandır. Burada dikkatimizi çeken relx ve rely seçenekleri koordiatlarını gösteriyor.buna göre x düzlemi üzerinde 0.0 konumunda ;y düzlemi üzerinde ise 0.1 konumunda yer alıyor.yani yukarıdan aşağıya 0.0,soldan sağa 0.1 konumunda bulunyor pencere aracımız.

6 Örnek : 1.Basit Bir grafik arayüzü oluşturalım. 2.iki kutuluk Entry() aracı oluşturalım: 3.Entry() araçlarından aldığımız karakter dizilerini tek tek sayıya dönüştürelim 4. bunları birbiriyle toplayıp print() fonksiyonu yardımıyla ekrana çıktı olarak verelim. #!/usr/bin/env python window.title("iki sayinin Toplami") window.geometry("250x ") def toplama(): veri1=entry1.get() veri2=entry2.get() sayi1=int(veri1) sayi2=int(veri2) sonuc="%s+%s=%s"%(sayi1,sayi2,sayi1+sayi2) print sonuc label=label(text="sayi1") label.place(relx=0.0,rely=0.0) entry1=entry(bg="white",width=8) entry1.place(relx=0.1,rely=0.0) label=label(text="sayi2") label.place(relx=0.0,rely=0.1) entry2=entry(bg="white",width=8) entry2.place(relx=0.1,rely=0.1) button=button(text="topla",command=toplama,activebackground="blue",bg="red") button.place(relx=0.0,rely=0.4)

7 kutuya ne yazarsanız yazın, yazdığınız şey her defasında bir karakter dizisi olarak alınacaktır. Peki bu bilgi neden bu kadar önemli? Eğer get() ile gelen verinin karakter dizisi olduğunu bilmezseniz, kullanıcının girdiği verilerle mesela aritmetik işlem yapamazsınız! Burada gördüğünüz gibi, kullanıcının kutuya girdiği değeri get() metoduyla aldıktan sonra int() fonksiyonunu kullanarak bir sayıya çevirdik. Eğer bu işlemi yapmazsak programımız hata verecektir. Çünkü bildiğiniz gibi karakter dizileriyle aritmetik işlem yapılamaz.bu bilgiyi biraz önce oluşturduğumuz iki kutuluk arayüze de uyguladık: get() metodunu anlatırken verdiğimiz son kodlarda, toplama işleminin sonucunu komut satırına yazdırdık. Bildiğiniz gibi, eğer isteseydik bu işlemin sonucunu bir Label() aracına da yazdırabilirdik: window.title("iki sayinin Toplami") window.geometry("250x ") def toplama(): veri1=entry1.get() veri2=entry2.get() sayi1=int(veri1) sayi2=int(veri2) sonuc="%s+%s=%s"%(sayi1,sayi2,sayi1+sayi2) label=label(text=sonuc) label.place(relx=0.2,rely=0.4) label=label(text="sayi1") label.place(relx=0.0,rely=0.0) entry1=entry(bg="white",width=8) entry1.place(relx=0.1,rely=0.0) label=label(text="sayi2") label.place(relx=0.0,rely=0.1) entry2=entry(bg="white",width=8) entry2.place(relx=0.1,rely=0.1) button=button(text="topla",command=toplama,activebackground="blue",bg="red") button.place(relx=0.0,rely=0.4)

8 Entry() aracından veri Silmek Bu satır sayesinde girişteki sayı ekrana basıldıktan sonra ekranın 0.konumundan sonuncu konumuna kadar bütün herşeyi siliyoruz.böylelikle ikinci gelecek sayi için yer açmış oluyoruz. window.title("iki sayinin Toplami") window.geometry("250x ") def toplama(): veri1=entry1.get() veri2=entry2.get() sayi1=int(veri1) sayi2=int(veri2) entry1.delete(0,end) entry2.delete(0,end) sonuc="%s+%s=%s"%(sayi1,sayi2,sayi1+sayi2) label=label(text=sonuc) label.place(relx=0.2,rely=0.4) label=label(text="sayi1") label.place(relx=0.0,rely=0.0) entry1=entry(bg="white",width=8) entry1.place(relx=0.1,rely=0.0) label=label(text="sayi2") label.place(relx=0.0,rely=0.1) entry2=entry(bg="white",width=8) entry2.place(relx=0.1,rely=0.1) button=button(text="topla",command=toplama,activebackground="blue",bg="red") button.place(relx=0.0,rely=0.4)

Python 2 için Türkçe Kılavuz

Python 2 için Türkçe Kılavuz Python 2 için Türkçe Kılavuz Sürüm 2 Yazan: Fırat Özgül 28.08.2015 İÇİNDEKİLER 1 Temel Bilgiler 1 1.1 Python Hakkında................................... 1 1.2 Python u Nereden Bulabilirim?...........................

Detaylı

Giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı İngilizce olarak gelecektir. Bundan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı İngilizce olarak gelecektir. Bundan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bartın Üniversitesi kurumsal e-posta hizmetinden faydalanmak için web üzerinden http://mail.bartin.edu.tr/webmail/src/login.php adresinden bağlanabileceğiniz gibi Microsoft Outluk veya benzeri uygulamalarla

Detaylı

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Bölüm 2: Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi / İşletim Sistemi Hazırlayanlar: Levent Emmungil ve Orçun Madran Bu konuyu bitirdiğinizde; Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenebilecek, Dosyaların nasıl

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Top level widget. 1 Kaynak kodları yazarken widgetlerin özgün (original) adlarını kullanmak zorundayız.

Top level widget. 1 Kaynak kodları yazarken widgetlerin özgün (original) adlarını kullanmak zorundayız. 2 Tk Sınıfı 2.1 Ana Taşıyıcı Top level widget Widget leri 1. incelemeye başlamadan önce, GUI alet çantalarının çalışma ilkelerini açıklamak yararlı olacaktır. Bir görsel arayüz hazırlarken, öncelikle widgetleri

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA GENEL BAKIŞ... 4 Excel

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ-1 1. MAKRO

ÖĞRENME FAALİYETİ-1 1. MAKRO AMAÇ ÖĞRENMEGİRİŞ FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1 Makro oluşturabileceksiniz. ARAŞTIRMA Excel ve Word programında yapılmış makrolar araştırınız. Neden makro içeren bir belge güvenlik ayarları ile korunuyor?

Detaylı

MİCROSOFT EXCEL 2007

MİCROSOFT EXCEL 2007 MİCROSOFT EXCEL 2007 Excel Nedir? Excel, Microsoft Office paketinde yer alan ve iş hayatında en sık kullanılan programlardandır. Bilgisayara Office 2007 paketi yüklendiği zaman Excel de bilgisayara yüklenmiş

Detaylı

BILG101 Bilgisayara Giriş

BILG101 Bilgisayara Giriş BILG101 Bilgisayara Giriş Ünite 6: Kelime İşlemciler Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Giriş Bu ünitede, Bilgisayar ortamında

Detaylı

Python Kılavuzu. Sürüm 2.x. Fırat Özgül (istihza)

Python Kılavuzu. Sürüm 2.x. Fırat Özgül (istihza) Python Kılavuzu Sürüm 2.x Fırat Özgül (istihza) 12/10/2010 Contents 1 TEMEL KONULAR 2 1.1 Temel Bilgiler...................................... 2 1.2 Python'a Giri³......................................

Detaylı

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5. İÇİNDEKİLER 1. BELGE İŞLEMLERİ...1 1.1. Arayüz...1 1.1.1. Giriş...1 1.1.2. Genel Görünüm...1 1.2. Sunu Görünümleri...3 1.3. Temel Sunu İşlemleri...4 1.3.1. Sunum Oluşturma...4 1.3.2. Kayıt işlemleri...5

Detaylı

Excel i çalıştırmak için Başlat/Programlar/Microsoft Office/ Microsoft Excel komutları sırasıyla seçilir (Şekil 1). Şekil 1. Excel i çalıştırma

Excel i çalıştırmak için Başlat/Programlar/Microsoft Office/ Microsoft Excel komutları sırasıyla seçilir (Şekil 1). Şekil 1. Excel i çalıştırma 1. EXCEL E GİRİŞ Excel programı; kullanımı oldukça kolay olan güçlü bir tablo ve grafik programıdır. Matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için en ideal programlardan biridir. Satır ve sütunlardan

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI MİCROSOFT EXCEL 2010 Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA

Detaylı

Print Komutu ile Değişkenleri Yazdırmak

Print Komutu ile Değişkenleri Yazdırmak PYTHON DERS-4 Bu derste eksiklerimizi gidereceğiz. Şimdiye kadar bazı komutları kullandık ancak kullandığımız bu komutların özellikleri hakkında hiçbir şey öğrenmedik. İşte bu derste biraz onlardan bahsedeceğiz.

Detaylı

TSOFT FACEBOOK STORE UYGULAMASI

TSOFT FACEBOOK STORE UYGULAMASI TSOFT FACEBOOK STORE UYGULAMASI GEREKSİNİMLER VE KURULUM YARDIMI GİRİŞ Facebook, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir,

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 7.HAFTA Ms Word (Kelime İşlemciye İlk Adımlar ve Temel İşlemler) Öğr.Gör.

Detaylı

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI

MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI MICROSOFT ACCESS DERS NOTLARI Mustafa KILIÇ Mersin Hem ve ASO Müdürlüğü mustafa@kilic.us MICROSOFT ACCESS Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir

Detaylı

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir.

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir. Eğer bana bilgisayar kullanımını haklı gösterecek tek bir şey şey derseniz, hemen Veritabanı derim. Veri-işlem. Ve ister telefon defterinizi oluşturun, ister firmanızın demirbaş envanterini tutun, Microsoft

Detaylı

Şekil 1. Formül Çubuğu. Aktif Hücre

Şekil 1. Formül Çubuğu. Aktif Hücre MİCROSOFT EXCEL 2003 DERS NOTLARI Excel programı çalışma alanına girilen veriler üzerinde hesap yapabilme, verileri tabloya dönüştürebilme tablolar içindeki verileri grafiklerle destekleyebilme, verileri

Detaylı

HESABINIZA GİRİŞ YAPMAK İÇİN:

HESABINIZA GİRİŞ YAPMAK İÇİN: 1. SÜRÜM KONTROLÜ: Matriks Trader'ı kullanabilmeniz için, Matriks programınızın sürümünün 2.7.6 ve üzeri olması gerekmektedir. Sürüm kontrolünü, Matriks menüsünün üzerinde fare imlecini bekleterek yapabilirsiniz.

Detaylı

OFFICE EXCEL 2007 TEMEL EĞĐTĐMĐ

OFFICE EXCEL 2007 TEMEL EĞĐTĐMĐ Çalışma Kitapları Oluşturmak OFFICE EXCEL 2007 TEMEL EĞĐTĐMĐ Var olan verilerinizin hiçbiriyle ilişkili olmayan verileri toplamak ve depolamak istediğinizde, yeni bir çalışma kitabı oluşturmanız gerekir.

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

Intellect Platformu Giriş Giriş Eğitimi Eğitimi

Intellect Platformu Giriş Giriş Eğitimi Eğitimi Intellect Platformu Giriş Giriş Eğitimi Eğitimi Bölüm II. INTERNEER, INC. 4/15/2009 YAZAN: ERİKA KERESZTYEN ÇEVİREN: AHMET ALPER ÇALIŞKAN Contents MAKROLAR...4 Makro Nedir?... 4 Ne Zaman ve Nerede Kullanabilirim?...

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

Office Excel Programı Anlatımı

Office Excel Programı Anlatımı Office Excel Programı Anlatımı Excel genelde hesap işleri, grafikler ve tablolar oluşturabilmek için Microsoft un Office paket programları içerisinde bulunan bir programdır. Office 2007 paket programları

Detaylı

İDARİ PERSONEL MİCROSOFT EXCEL 2010 İLERİ SEVİYE KURS PROGRAMI İÇERİĞİ

İDARİ PERSONEL MİCROSOFT EXCEL 2010 İLERİ SEVİYE KURS PROGRAMI İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University İDARİ PERSONEL MİCROSOFT EXCEL 2010 İLERİ SEVİYE KURS PROGRAMI İÇERİĞİ Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr

Detaylı

Ü c r e t l e n d i r m e M o d ü l ü. Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri

Ü c r e t l e n d i r m e M o d ü l ü. Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri Ü c r e t l e n d i r m e M o d ü l ü Kullanıcı Kılavuzu İçindekiler İÇİNDEKİLER... 2 ABAKUS 360 NEDİR?... 3 PROGRAMA GİRİŞ... 3 GÖRÜŞME RAPORLARI... 4 BİRİM RAPORLARI... 5 Kontrol Panel... 5 Raporun Bölümünün

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri

Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri Kullanıcı Kılavuzu İçindekiler İÇİNDEKİLER... 2 T-PANEL NEDİR?... 3 PROGRAMA GİRİŞ... 3 T-PANEL İN SUNDUĞU FONKSİYONLAR... 4 IPERABAR... 4 T-PANEL EKRANI... 5 1- OfisTelefonu Araç Çubuğu:... 5 2- Mesaj

Detaylı