MANŞETLERDEKİ 28 ŞUBAT. Darbeye Giden Yolda Medyanın Rolü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MANŞETLERDEKİ 28 ŞUBAT. Darbeye Giden Yolda Medyanın Rolü"

Transkript

1 MANŞETLERDEKİ 28 ŞUBAT Darbeye Giden Yolda Medyanın Rolü 1995 yılında gerçekleşen milletvekili genel seçimlerinin ardından 54.Hükümeti kurmakla görevlendirilen RP lideri Necmettin Erbakan ın uzun çabalar sonucu ikna edebildiği DYP ile 28 Haziran 1996 tarihinde koalisyon oluşturması, asker ve laik elitlerin kontrolü altındaki siyasal yaşamın dönüm noktalarından biridir. Her on yılda bir gerçekleşen askeri darbelerle kesintiye uğrayan sivil siyasetin bu dönemde medya aracılığı ile bir kez daha baskı altına alındığı görülmüştür. Klasik darbe geleneğinden farklı olarak bu defa medyanın rolü önplana çıkarılmış ve yazılı basının attığı manşetler 28 Şubat postmodern darbe sürecinin hazırlayıcısı olmuştur. Dönemin en etkili üç gazetesi olan Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazeteleri kısa süre içinde 54. Hükümet e karşı çok yönlü bir karalama kampanyası başlatarak irtica, laiklik ve şeriat kavramlarını hemen her gün manşetlere çıkarmış ve kamuoyunu yönlendirmeye çalışmıştır. Kartel medyası olarak adlandırılan bu üç gazete bir yandan DYP lideri Tansu Çiller i yıpratarak koalisyondan çekilmeye zorlarken diğer taraftan irtica ve şeriat tehdidi senaryoları ile Başbakan Erbakan ı istifaya zorlamıştır. Öyle ki adı açıklanmayan Üst düzey askeri yetkililere dayandırılan asparagas manşet ve haberlerle TSK defalarca göreve davet edilmiştir. Nitekim darbeci medyanın ablukası sonuç vermiş ve 28 Şubat 1997 tarihinde "irtica ve buna karşı alınacak tedbirler" gündemiyle toplanan Millî Güvenlik Kurulu kararlarıyla 54.Hükümet in parçalanma süreci başlamıştır. 21 Mayıs 1997 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının "yasadışı bazı eylemlerin odağı olmaya başladığı ve bazı üyelerinin laik rejimi hedef alan girişimlerde bulunduğu" iddiasıyla Refah Partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açması bu süreci hızlandırmıştır. Nihayet kapatma davası ile iyice zor durumda bırakılan Erbakan, başbakanlık görevini Tansu Çiller'e devretmek amacıyla 18 Haziran 1997'de Cumhurbaşkanı Demirel'e istifasını sunmuş ve 30 Haziran 1997'de 54. Hükümet fiili olarak sona ermiştir. Böylece medyayı gerçek bir silah gibi kullanarak seçilmiş iktidarı görevden uzaklaştıran derin güç odakları, siyasal ve toplumsal hayatımıza ağır bir darbe indirmiştir. 28 Şubat darbesinden sorumlu olanların bugün yargı önünde hesap veriyor oluşu, sivil siyasetin elde ettiği tarihi bir başarı olarak görülse de darbe sürecine çok ciddi katkı sağlayan dönemin medya yöneticilerine gerektiği gibi dokunulamaması, darbelerle hesaplaşmak bakımından önemli bir zafiyettir. Bu metin, hukuk dışı oluşumların müdahaleci ve baskıcı karakterini medya aracılığı ile nasıl yansıttığını gösteren çarpıcı bir arşiv niteliğindedir.

2 54.Hükümetin Başbakanı Erbakan ın İslam dünyasıyla yakınlaşma çabaları kartel medyasında alaycı bir üslupla eleştirilirken batılı haber ajanslarının yorumlarıyla bu tür yayınlar desteklenmeye çalışılmıştır.( /Sabah)

3 Refahyol Hükümetinin kurulmasıyla birlikte yazılı ve görsel medyada Refah Partisini hedef alan ve laiklik vurgusunu öne çıkaran manşetler atılmaya başlamıştır. İnsan hakları savunucularından oluşan bir grup ile birlikte PKK nın esir aldığı askerleri kurtarabilmek amacıyla Kuzey Irak a giden Van Milletvekili Fethullah Erbaş hakkındaki karalayıcı ifadeler bu baskı sürecinin bir parçasını oluşturmuştur.( /Sabah)

4 Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı nın ifadelerine yer veren güdümlü basın kamuoyuna İran rejimi üzerinden korku salmaya çalışarak Refahyol Hükümetine gözdağı vermeye çalışmıştır. ( /Sabah)

5 ABD nin Irak a yönelik hava saldırısıyla ilgili olarak Amerikan yönetiminin Başbakan Erbakan yerine Tansu Çiller ile görüştüğünü iddia eden gazete, bu haberiyle aslında Refah Partisi liderine İstenmiyorsun mesajı vermeye çalışmıştır.( /Sabah)

6 Kartel medyası Refahyol hükümetini sarsmak için en önemli kozlarından biri olan iş dünyasını iktidara karşı harekete geçirmeye çabalamıştır. Dikkat çekici olan husus, Erbakan ın doğrudan hedef alınması ve Çiller in hükümet ortaklığı rolünün kıyasıya eleştirilmesidir.( /Milliyet)

7 Türkiye nin rotasının batıdan doğuya kaydığını ifade eden ANAP lideri Mesut Yılmaz ın asıl sorun olarak Erbakan ı gördüğü demecinin arka planında, olası bir iktidar değişikliğine darbe güçleri ve medya tarafından hazırlanmaya çalışıldığı bir sır değildi.( /Sabah)

8 Yeni yasama yılının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Demirel in 28 Şubat sürecini hazırlayan en önemli aktörlerden biri olarak sivil siyaseti defalarca eleştirip silahlı kuvvetleri göklere çıkardığı birden fazla beyanı vardır. Her defasında laiklik vurgusu yapıp orduya methiyeler düzmenin başka nasıl bir anlamı olabilir? ( /Milliyet)

9 Batılı ülkelerin Erbakan ve Refah iktidarından hoşnutsuz olduklarını ispatlamak için her yolu deneyen kartel medyası, Avrupalı ülkelerin büyükelçilerine dayandırdığı yorumlarla hükümeti zorlamaya çalışmıştır.( / Sabah)

10 28 Şubata giden yoldaki en önemli isimlerden biri olan dönemin Anayasa Mahkemesi başkanı Yekta Güngör Özden, irtica ve laiklik tehdidine yönelik siyasi mesajlar vermiş ve böylece yargının siyasallaştığı bir dönemin kapısını açmıştır. Özden in mesajları darbe heveslilerinin iştahını kabartmıştır.( / Milliyet)

11 Çeşitli merkezlerde üretilen rejim kaygılarının Cumhurbaşkanı Demirel in ağzından manşetlere çıkarılması alışılmış bir durumdu. Laikçi gazete bu tür fırsatları çokça kullandı. ( / Cumhuriyet)

12 Refahyol koalisyonu üzerinde baskı oluşturma araçlarından biri de medyada sıkça kullanılan sızma planları ya da büst saldırıları başlıklı haberlerdi. Failleri bir türlü bulunamayan kimliği belirsiz saldırılar ne hikmetse hep sözümona irticacı-şeriatçı çevrelere mal ediliyordu. ( / Sabah)

13 Askeri vesayetin himayesinde yayın yapan medya ile birlikte ülkenin önde gelen sendikalarının bir araya gelerek hükümetin uygulamalarına karşı işbirliği yapması, darbeci basının arayıp da bulamadığı bir dayanışmaya işaret ediyordu. ( / Hürriyet)

14 Yüksek Askeri Şura toplantılarından günler önce yapılan yayınlarla irticacı olarak nitelendirilen askeri personelin ordudan atılması için kampanya düzenlenir ve Erbakan ın YAŞ kararlarını imzalaması yönünde baskı oluşturulurdu. YAŞ kararlarının Erbakan tarafından zoraki imzalanması ise Ordu nun bir zaferi olarak takdim edilirdi. ( /Milliyet)

15 Ordu içindeki darbeci grupların dini inanç sahibi askeri personeli fişleyerek YAŞ kararlarıyla ihraç ettirdiği hukuk dışı uygulamaları eleştiren yayın kuruluşlarının askeri çevreler üzerinden tehdit edilmesi görevini yine kartel medyası üstlendi. ( /Sabah)

16 Darbe özlemcisi medyanın askeri cunta heveslileriyle yaptığı işbirliği birçok kez adı açıklanmayan üst düzey komutanların demeçleriyle manşetlere taşınmıştır. ( /Hürriyet)

17 28 Şubat sürecinde sahte tarikat şeyhleri ve müritlerini sahneye süren zinde güçler medyanın desteğiyle Refah Partisini itibarsızlaştırmaya ve gözden düşürmeye çalışmıştır. ( /Sabah)

18 Hükümetin icraatlarına yönelik kamuoyunda tepki oluşturma ve bu tepkiyi örgütleme görevini üstlenen kartel medyasının silahlı kuvvetler aracılığı ile Cumhurbaşkanını etkilemekte gayet başarılı olduğu söylenebilir. ( /Milliyet)

19 Cuntacı güçlerin medya desteğiyle Refahyol koalisyonunu bozmak için DYP li siyasetçilere verdiği gözdağı etkisini göstermeye başlamış ve partideki çözülmeyi Demirel ve ANAP lideri Yılmaz ın birlikte planlayarak hızlandırmaya çalıştıkları bir süreç yaşanmıştır. Senaryoya göre Çiller parti içindeki otoritesini kaybedecek ve 54.Hükümet dağılacaktı.( /milliyet)

20 Ankara/Sincan da düzenlenen Kudüs Gecesi programında yaşanan olaylar cuntacı güçlerin elini güçlendirdi ve darbeci basın bütün gücüyle koalisyonun dağılacağına dair manşetler atmaya başladı. Tankların Sincan caddelerinden geçişini Demokrasiye balans ayarı olarak tanımlayan dönemin kudretli paşası Çevik Bir, daha sonra laikçi çevrelerin alkış tuttuğu postmodern darbenin mimarlarından biri olacaktı. ( /Milliyet)

21 Refah Partisi nin iktidardan uzaklaştırılması için yoğun çaba harcayan güç odaklarını rahatlatma görevini üstlenen Demirel bir yandan da Mesut Yılmaz, Yekta Güngör Özden ve 28 Şubatçı sendikalardan destek almayı sürdürdü. Demirel in postmodern darbenin önünü açan bu manevraları askeri çevreler tarafından memnuniyetle karşılandı. ( /Hürriyet)

22 28 Şubat tarihli MGK toplantısı öncesinde darbeci medyanın bilinçli ve planlı şekilde hükümeti baskı altına almaya yönelik manşetleri, üst düzey askeri yetkililerin beyanatlarıyla süsleniyordu.orgeneral Çevik Bir,adeta muhtıra niteliği taşıyan sözleriyle Erbakan ı MGK da köşeye sıkıştıracaklarının sinyalini veriyordu.atatürkçülük ve laiklik konularında Erbakan ın kendileri gibi düşünmeyeceğini iyi bilen cuntacılar bir kez daha laiklik elden gidiyor yaygarasıyla militan laikçilerin darbe özlemini dindirmeyi istemişlerdi.( /Sabah)

23 Demirel in askeri vesayet karşısında her zaman sergilediği güvensiz tutum bir kez daha kendini göstermiş ve hükümetin gitmesini isteyen sözleri kartel medyasında manşetlere çekilmiştir. Laikçi ideolojinin militan savunuculuğunu yapan marjinal çevreler, Demirel in adeta darbeyi davet eden sözleriyle cesaret kazanmışlardır. ( )

24 Darbeye hazırlık sürecinde silahsız kuvvetlerin başını çeken kartel medyası hükümete karşı geniş bir hoşnutsuzluk durumu varmış gibi davranarak işçi ve esnaf kesimini de müdahalenin parçası yapmaya çalıştı.( )

25 MGK toplantısına bir gün kala Demirel bir kez daha sahneye çıktı ve askeri çevrelerin hükümeti çekilmeye zorlamasına çanak tutan açıklamalarını cuntacı basın manşetlere çekti. Bu haberler 28 Şubat toplantısından hükümete karşı muhtıra çıkması ihtimalini güçlendirdi. ( )

26 Nihayet darbeci medyanın beklediği büyük gün geldi ve 28 Şubat kararlarının alındığı MGK toplantısı yapıldı. Medya toplantıdan beklentisini çoktan ilan etmişti. Generallerin irtica bahanesiyle Erbakan a muhtıra verilmesi sağlanacak ve Demirel in işaretiyle de DYP nin dağıtılarak Yılmaz ın önü açılacaktı. Sonuç beklendiği gibi oldu. ( )

27 MGK kararlarının ülkede nasıl bir felakete yol açacağını gören Erbakan önce bu dayatmaya direnmeye çalıştı. Ancak cuntacı medyanın ablukası sona erecek gibi görünmüyordu. Koalisyonun elden gitmekte olduğunu gören Çiller ve kurmaylarının şantajları da etkili oldu ve Başbakan MGK kararlarını imzalamak zorunda kaldı.28 Şubat medyasının manşetleri alaycı ve küstahça olduğu kadar buram buram darbe kokuyordu. ( /Sabah)

28 28 Şubat tarihli MGK kararlarıyla laik kesimin zafer kazandığını yazan bu kararları Atatürkçülük adına öve öve bitiremeyen kartel medyasında Refah Partisi seçmeniyle alay edilen manşetler öne çıkarılmıştır. ( /Sabah)

29 Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı nın MGK kararlarının uygulanmasına yönelik Refahyol hükümetine baskı yapmasını emredici bir üslupla manşete çeken darbeci basının tavrı ibret verici niteliktedir. ( /Hürriyet)

30 Tetikçi rolünü sürdürmeye devam eden kartel medyası, cuntacıların himayesindeki sözümona sivil toplum örgütleri ve iş dünyası temsilcilerinin hükümete karşı baskı oluşturmasında öncü bir rol oynamış ve bu grupların tüm haberlerini manşetlerden aktarmıştır.( /hürriyet)

31 Beklendiği gibi 28 Şubat kararlarıyla hükümetin Refah kanadı tam bir abluka altına alınmış ve hükümetin eli kolu bağlanmıştı. Silahsız kuvvetlerin öncülüğünde gerçekleşen postmodern darbenin kaçınılmaz sonucu iktidar değişikliği idi.çevik Bir in sivil siyaseti her yönüyle hedef alan açıklamalarıyla koalisyona karşı tehditler devam etti. ( /Hürriyet)

32 Maşa varken elini yakmamayı öğrenen cuntacılar medyanın gücünden yararlanarak ilk kez postmodern bir darbeyi gerçekleştirmiş oldular. Her türlü uydurma haber ve senaryo ile kamuoyunu yönlendirmeyi başaran darbeci basın, attığı manşetlerle Refahyol hükümetini yıktığını adeta ilan etmekteydi. Böylece Türkiye 2002 seçimlerine kadar sürecek olan askeri vesayet rejiminin parçaladığı siyasal, toplumsal ve ekonomik sorunlarla baş başa bırakıldı.( /hürriyet) SONUÇ Türkiye nin darbelerle yüzleşme ve darbecilerden hesap sorma bakımından son on yılda müthiş bir gelişme gösterdiğini söylemek mümkündür. Sivil toplumun iradesini yok sayarak siyasete müdahale eden 28 Şubat postmodern darbesinin aktörleri bugün yargı önünde hesap vermektedir.28 Şubat dönemiyle birlikte yaşanan ağır insan hakları ihlallerinin açtığı yaralar hala kapanmadığı gibi dönemin cunta özlemcisi gazeteci ve yazarlarından henüz tam olarak hesap sorulabilmiş değildir. Medyanın darbelerdeki rolünü en açık biçimde yansıtan 28 Şubat sürecinde askeri vesayetin gönüllü destekçileri olan diğer aktörler de en az medya kadar sorumluluk sahibidir. Üniversiteler, sendikalar ve devlet sermayesini elinde tutan şirketlerin darbeye giden yoldaki tutumları sayesinde ordu içindeki cuntacı gruplar cesaret kazanmışlardır. Her zaman ifade edildiği üzere siviller gerçekten sivil olmayı başaramadıkları zaman askeri vesayetin egemenliği kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu yüzden sivil siyasetin

33 özgürleşmesi ve devletin demokratikleşmesi için en önemli sorumluluk örgütlü sivil topluma aittir. Şu veya bu nitelikteki darbe ve darbe girişimlerinin tekrarlanmaması bakımından sivillerin düşünce ve davranış yapısı her zaman belirleyici etken olacaktır. Selvet Çetin / SDE Uzmanı

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. 28 ŞUBAT SÜRECİ ve BATI MEDYASINDAKİ ALGILAMASI. Hazırlayan.

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. 28 ŞUBAT SÜRECİ ve BATI MEDYASINDAKİ ALGILAMASI. Hazırlayan. T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 28 ŞUBAT SÜRECİ ve BATI MEDYASINDAKİ ALGILAMASI Hazırlayan Şeyma Akın Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi KARAMAN 2011 T.C.

Detaylı

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Erciyes İletişim (ISSN 1308-3198) Sahibi Prof. Dr. Hamza ÇAKIR

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Erciyes İletişim (ISSN 1308-3198) Sahibi Prof. Dr. Hamza ÇAKIR Erciyes İletişim 2009 Ocak Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Erciyes İletişim (ISSN 1308-3198) Sahibi Prof. Dr. Hamza ÇAKIR Yazı İşleri Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKDAĞ Yazı İşleri

Detaylı

Asker- Sivil İlişkilerinde Değişim ve Dönüşüm, Mağduriyetler ve Sonuçlar

Asker- Sivil İlişkilerinde Değişim ve Dönüşüm, Mağduriyetler ve Sonuçlar Asker- Sivil İlişkilerinde Değişim ve Dönüşüm, Mağduriyetler ve Sonuçlar Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat GÖKÇE Gaziantep Üniversitesi Özet Asker-sivil ilişkileri Türk demokrasi tarihinde siyasetin gündeminde sürekli

Detaylı

28 ŞUBAT 1997 ASKERİ DARBESİ VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNE ETKİLERİ İsmail GÜLMEZ Yüksek Lisans Tezi Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Dr.

28 ŞUBAT 1997 ASKERİ DARBESİ VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNE ETKİLERİ İsmail GÜLMEZ Yüksek Lisans Tezi Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Dr. 28 ŞUBAT 1997 ASKERİ DARBESİ VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNE ETKİLERİ İsmail GÜLMEZ Yüksek Lisans Tezi Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Yavuz ÖZDEMİR 2014 (Her Hakkı Saklıdır) T.C. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANABİLİM DALI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANABİLİM DALI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANABİLİM DALI 28 ŞUBAT SÜRECİ VE ANA AKIM MEDYANIN SİYASET MÜHENDİSLİĞİNDEKİ ROLÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan

Detaylı

KİTABIN İLGİLİ BÖLÜMÜNE NURETTİN VEREN OLAYINI DA EKLERSEK FENA OLMAZ UNUTMA!!!!

KİTABIN İLGİLİ BÖLÜMÜNE NURETTİN VEREN OLAYINI DA EKLERSEK FENA OLMAZ UNUTMA!!!! NOTLAR: BURADAN İTİBAREN EMİN ARSLAN OLAYI ARDINDAN MUSTAFA GÜLCÜ VE CELAL UZUNKAYA İLE FARUK ÜNSEL ANLATILACAK. ANKARA EMNİYET MÜDÜRÜ ORHAN ÖZDEMİR VE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ EMNİYET AMİRİ ÖMER ZEREN İN OLAYININ

Detaylı

Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı. Martin Niemöller 1. Dokunan Yanar

Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı. Martin Niemöller 1. Dokunan Yanar Önsöz Ahmet Şık ın yazdığı ve çalışma başlığı İmamın Ordusu olan kitabı şu anda Dokunan Yanar başlığıyla ekranlarımızda Kitabın sahte kopyalarının elektronik ortamlarda dolaştığı şu günlerde, okurların

Detaylı

28 Şubat Haberciliği

28 Şubat Haberciliği Devrim İnce 28 Şubat Haberciliği: Bir Meşruiyet Restorasyonu > 57 28 Şubat Haberciliği Bir Meşruiyet Restorasyonu Devrim İnce Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim

Detaylı

SDE RAPOR. Doç. Dr. Hamit Emrah Beriş. Temmuz 2012. İç Politika ve Demokratikleşme Programı Koordinatörlüğü

SDE RAPOR. Doç. Dr. Hamit Emrah Beriş. Temmuz 2012. İç Politika ve Demokratikleşme Programı Koordinatörlüğü SDE RAPOR Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri ---------------------------------------------------------------------------------------------- TESPİTLER - ÖNERİLER

Detaylı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri Tespitler - Öneriler Doç. Dr. Hamit Emrah Berifl ç Politika ve Demokratikleflme Programı Koordinatörlü ü SDE - STRATEJİK DÜŞÜNCE

Detaylı

İletişimsel Demokrasi-Demokratik İletişim Türkiye de Medya: Mevzuat, Politikalar, Aktörler

İletişimsel Demokrasi-Demokratik İletişim Türkiye de Medya: Mevzuat, Politikalar, Aktörler Demokratİkleşme Programı Medya Raporları Serİsİ - 1 İletişimsel Demokrasi-Demokratik İletişim Türkiye de Medya: Mevzuat, Politikalar, Aktörler Yazarlar Esra Elmas Dilek Kurban DEMOKRATİKLEŞME PROGRAMI

Detaylı

Governance and the Military: Perspectives for Change in Turkey

Governance and the Military: Perspectives for Change in Turkey Governance and the Military: Perspectives for Change in Turkey A programme of the Centre for European Security Studies (CESS), the Netherlands, in co-operation with the Istanbul Policy Center (IPC), Turkey

Detaylı

27 Mayıs 1960 tan Günümüze Paylaşılamayan Demokrat Parti Mirası

27 Mayıs 1960 tan Günümüze Paylaşılamayan Demokrat Parti Mirası SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi Mayıs 2009, Sayı:19, ss.73-90. 27 Mayıs 1960 tan Günümüze Paylaşılamayan Demokrat Parti Mirası Sedef BULUT * ÖZET Türk siyasi hayatı içerisinde önemli

Detaylı

Türk Dış Politikasında Karar Vericileri Yönlendiren Yapısal Faktörler

Türk Dış Politikasında Karar Vericileri Yönlendiren Yapısal Faktörler 145-170 Türk Dış Politikasında Karar Vericileri Yönlendiren Yapısal Faktörler Çağrı Erhan Ersin Embel Öz Bu makalede, Türkiye nin belli başlı dış politika kararlarını temsil eden örnek olaylar dört yapısal

Detaylı

30 MART A DOĞRU BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ

30 MART A DOĞRU BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ ANALİZ ŞUBAT 2014 SAYI: 83 30 MART A DOĞRU BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ KURTULUŞ TAYİZ ANALİZ ŞUBAT 2014 SAYI: 83 30 MART A DOĞRU BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ KURTULUŞ TAYİZ COPYRIGHT 2014 Bu yayının tüm

Detaylı

DEMOKRASİ RİSK ALTINDA IPI TÜRKİYE ÖZEL RAPORU, 2015. www.freemedia.at

DEMOKRASİ RİSK ALTINDA IPI TÜRKİYE ÖZEL RAPORU, 2015. www.freemedia.at DEMOKRASİ RİSK ALTINDA IPI TÜRKİYE ÖZEL RAPORU, 2015 www.freemedia.at Kapak: Gazeteciler 19 Mart 2011 de Ankara da basın özgürlüğü için yürüyor. Fotoğraf: Doğan Haber Ajansı 65 YILDIR BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ

Detaylı

Ö z Bu çalışmada Türkiye de muhafazakâr sağ

Ö z Bu çalışmada Türkiye de muhafazakâr sağ TÜRKİYE DE MUHAFAZAKÂR SAĞ PENCEREDEN KADINA BAKIŞ Makale Sunum Tarihi : 22.11.2014 Yayına Kabul Tarihi : 31.05.2015 Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi KAÜ İİBF Dergisi Cilt 6, Sayı

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETLERİNİN AVRUPA BİRLİĞİ POLİTİKALARINA GENEL BİR BAKIŞ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETLERİNİN AVRUPA BİRLİĞİ POLİTİKALARINA GENEL BİR BAKIŞ 12 EYLÜL DÖNEMİNDEN GÜMRÜK BİRLİĞİ ÜYELİĞİNE TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETLERİNİN AVRUPA BİRLİĞİ POLİTİKALARINA GENEL BİR BAKIŞ Umut KARABULUT * ÖZET Avrupa Birliği, Türk Dış Politikası nda ağırlığı olan

Detaylı

Birlik ve kardeşlik için buluşalım!

Birlik ve kardeşlik için buluşalım! Sınıfa Karşı Sınıf Kurultayları 6 kentte toplanıyor... Sayı: 2013 / 13 29 Mart 2013 1 TL www.kizilbayrak.net Birlik ve kardeşlik için buluşalım! Sınıfa Karşı Sınıf Kurultayı İşçilerin birliği halkların

Detaylı

SELLER MEDYA Aylık Değerlendirme Raporu

SELLER MEDYA Aylık Değerlendirme Raporu SELLER MEDYA Aylık Değerlendirme Raporu Siyasi Gelişmelerin Analizi Ekonomik Durum Analizi Medya Analizi SELLER MEDYA VE YAYINCILIK Telif Hakları 2007 Duransel Doğan - Zülfikar Doğan www.korhaber.com OCAK

Detaylı

Avrupa'da Türkiye. Kısır döngüyü kırmak

Avrupa'da Türkiye. Kısır döngüyü kırmak Avrupa'da Türkiye Kısır döngüyü kırmak Bagımsız Türkiye Komisyonu Ikinci Raporu Eylül 2009 Avrupa da Türkiye: Kısır döngüyü kırmak Bağımsız Türkiye Komisyonu kinci Raporu Eylül 2009 Bağımsız Türkiye Komisyonu

Detaylı

30 MART A DOĞRU ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

30 MART A DOĞRU ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ANALİZ MART 2014 SAYI: 89 30 MART A DOĞRU ADALET VE KALKINMA PARTİSİ MARKAR ESAYAN ANALİZ MART 2014 SAYI: 89 30 MART A DOĞRU ADALET VE KALKINMA PARTİSİ MARKAR ESAYAN COPYRIGHT 2014 Bu yayının tüm hakları

Detaylı

1971 askeri müdahalesi ile hem TKDP içerisinde yer alan hem de Kürt solunun Türkiye

1971 askeri müdahalesi ile hem TKDP içerisinde yer alan hem de Kürt solunun Türkiye Toplum ve Kuram Dergisi nin IV. Sayısında 17.-37. sayfalar arasında yayınlanmıştır. KÜRT HAREKETİNİN TARİHÇESİ (1960 lardan 1999 a) * 1950 lerin Sonu Türkiye devletinin şiddet tekelini Kürt bölgesinde

Detaylı

2 K z l Bayrak Kızıl Bayrak tan...

2 K z l Bayrak Kızıl Bayrak tan... 2 K z l Bayrak Kızıl Bayrak tan... Sayı:2007/07 23 Şubat 2007 İÇİNDEKİLER İsrail başbakanının Türkiye ziyaretiö Siyonist İsrail'le işbirliği pekiştiriliyor... 3 Gül'den sonra Büyükanıt da Washington'un

Detaylı

Türkiye'de Asker-Sivil İlişkileri: 2000-2011 Dönemine İlişkin Bir Değerlendirme

Türkiye'de Asker-Sivil İlişkileri: 2000-2011 Dönemine İlişkin Bir Değerlendirme Türkiye'de Asker-Sivil İlişkileri: 2000-2011 Dönemine İlişkin Bir Değerlendirme Hale Akay Ekim 2011 Giriş Türkiye'de asker sivil ilişkilerinin günümüzdeki özelliklerinin iki önemli tarihsel kökten beslendiği

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

27 MAYIS 1960 DARBESİ RAPORU

27 MAYIS 1960 DARBESİ RAPORU 27 MAYIS 1960 DARBESİ RAPORU İÇİNDEKİLER KISALTMALAR... 4 GİRİŞ... 6 BİRİNCİ BÖLÜM II. DÜNYA SAVAŞI SONRASI DÖNEMDE TÜRKİYE VE DEMOKRASİYE GEÇİŞ SÜRECİ I. Savaş Sonrası Dönemde Türkiye Panoraması... 11

Detaylı

a) İsmet İnönü Dönemi

a) İsmet İnönü Dönemi XI. ATATÜRK SONRASI TÜRKİYE İÇ POLİTİKA a) İsmet İnönü Dönemi Atatürk ün ölümünden sonra, 11 Kasım 1938 de İsmet İnönü nün cumhurbaşkanlığına getirilmesiyle Türkiye de yeni bir dönemin başladığı söylenebilir.

Detaylı

İlk logomuz. Kurucu ilk Genel Başkanımız rahmetli Necati Gezer

İlk logomuz. Kurucu ilk Genel Başkanımız rahmetli Necati Gezer İLK YILLARDA SEKTÖR Ülkemizde sivil uçaklarla yolcu ve yük taşınması 20 Mayıs 1933 yılında kurulan Havayolları Devlet İşletme İdaresi ile başlar. Kurumun o yıllarda filosu 28 koltuklu, 5 uçaktan oluşuyordu.

Detaylı

Gerçek ile Fantazi Arasında: Türkiye nin Ergenekon Soruşturması

Gerçek ile Fantazi Arasında: Türkiye nin Ergenekon Soruşturması Gerçek ile Fantazi Arasında: Türkiye nin Ergenekon Soruşturması Gareth H. Jenkins SILK ROAD PAPER August 2009 (Türkçesi Mart 2010) Gerçek ile Fantezi Arasında: Türkiye nin Ergenekon Soruşturması Gareth

Detaylı