hedeflerimiz, neredeyse çalışma dönemimizden uzun diyebilirim. Her zaman

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "hedeflerimiz, neredeyse çalışma dönemimizden uzun diyebilirim. Her zaman"

Transkript

1 ORDU / TÜRKĐYE KURULUŞ: ŞUBAT 2006 SAYI: 4 - OCAK BAŞKAN BAŞKAN YARDIMCISI GENEL SEKRETER SAYMAN ÜYE ÜYE ÜYE : Ayhan KAYMAZ : Ömer GÜRCAN : Mustafa BÜLBÜL : Bülent YILDIRIM : Adnan EREN : Batuhan BÖLÜKBAŞI : Erkan ŞAHĐN Ofis Yönetim : Handan BĐNGÖL Adres : Şarkiye Mah. Sırrıpaşa Cad. No: 124 Kat: 2 /202 ORDU Ofis Tel / Fax : +90 (452) / +90 (452) Web : BAŞKANIN MEKTUBU Değerli Arkadaşlarım, ORGĐAD ın her sayısında olduğu gibi ayrı bir özenle hazırlanan dergisinde bir kez daha siz üyelerimizle buluşmaktan memnuniyet duymaktayız. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte hayallerimiz ve hedeflerimiz, neredeyse çalışma dönemimizden uzun diyebilirim. Her zaman olduğu gibi, şehrimizin çözülmeyi bekleyen sorunları ile, sanayicimizin belini büken dertleri ile, iş hayatını ilgilendiren karar ve uygulamalarla, ilimizin ekonomik-kültürel-sosyal problemleri ile ilgili görüşlerimizi, eleştiri ve önerilerimizi ilgililere ileterek çözüm yollarını bulmak için çalışıyoruz. Daha aydınlık, daha huzurlu bir yaşamı yaratmak için üzerimize düşeni hep yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Üzerimize düşen, öncelikli görevimiz olan, Ordu için çalışmak ve üretmek görevini layıkıyla yapmaya devam edeceğiz. ORGĐAD üyeleri ORGĐAD ı kendi başarıları ile yücelterek bir marka yapacaklardır. Bu marka Ordu ve Türkiye için çalışmaya azimle ve hızla devam edecektir. Đlimizin tüm sorunlarına rağmen derneğimizin üretimi ve kalitesi hızla artarak devam edecektir. ORGĐAD ın 46 üyesinden çıkan tek ve ortak ses budur: Çalışacağız ve ilimize sınıf atlatacağız. Hayallerimize ve ideallerimize yakın faaliyetlerde buluşmak ümidiyle, tüm üyelerimizi bir kez daha selamlıyorum. Sevgi ve Saygılarımla Ayhan KAYMAZ ORGĐAD Yönetim Kurulu Başkanı

2 BELGELERĐMĐZ K-Q TSE- EN-ISO 9001 KALĐTE YÖNETĐM SĐSTEMĐ TSE TS TEMĐZLĐK HĐZMETLERĐ YETERLĐLĐK BELGESĐ HACCP TS GIDA GÜVENLĐĞĐ KONTROL SĐSTEMĐ ISO ÇEVRE YÖNETĐM SĐSTEMĐ OHSAS TS ĐŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLĐĞĐ YÖNETĐM SĐSTEMĐ METSAN TOP.TEM.TOP YEM. ĐNŞ. GÜV. SAN. TĐC. LTD. ŞTĐ. Düz Mah. Uygun Sok. No: / ORDU Tel: Fax: E:mail:

3 DERNEK HABERLERĐ YÖNETĐM KURULUMUZ TÜGĐK YÖNETĐM KURULUYLA AMASYA DA BĐRARAYA GELDĐ. Türkiye Genç Đşadamları Konfederasyonu (TÜGĐK) ve Ordu Genç Đşadamları Derneği (ORGĐAD), ORGĐAD ın TÜGĐK bünyesine katılımını karşılıklı görüşmek üzere Amasya da bir araya geldi. Görüşmeye TÜGĐK adına TÜGĐK genel başkanı Hazım SESLĐ ve yönetim kurulu, ORGĐAD adına ise yönetim kurulu başkanı Ayhan KAYMAZ ve başkan yardımcısı Ömer GÜRCAN katıldı. Sabah kahvaltısında bir araya gelen TÜGĐK ve ORGĐAD yönetim kurulları daha sonra Amasya tarihi evlerini gezdiler. Öğle yemeğinde bir araya gelen kurullar Türkiye ekonomisi üzerine genel değerlendirmeler yaptılar. Ordu Genç Đşadamları Derneği nin kuruculuğunu yapacağı Karadeniz Genç Đşadamları Federasyonunun yapılanması ve TÜGĐK bünyesine katılması görüşüldü. AB HĐBE FONLARI KONULU PANEL DÜZENLEDĐK. Ordu Ticaret Borsası toplantı salonunda üyelerimize yönelik AB Hibe Fonları konulu panel düzenledik. Üyelerimize AB hibe Fonları uzmanı ve Projes firmasının sahibi olan Etem ŞĐŞMAN tarafından AB Hibe Fonları konulu seminer verildi. Seminerde Etem ŞĐŞMAN ın verdiği kısa bir bilgilendirme bölümünden sonra, üyelerimiz düşündükleri projeleri Etem ŞĐŞMAN a sorarak hibe projeleri hakkında bilgi aldılar. YÖNETĐM KURULU BAŞKANIMIZ AYHAN KAYMAZ ORDU FM RADYO CANLI YAYININA KATILDI. Yönetim Kurulu Başkanımız Ayhan KAYMAZ, Pazartesi günü saat arası ORDU FM Radyosunun düzenlediği Haftanın Konuğu programına katıldı. Yapımcılığını ve sunuculuğunu Sakine GÜRSOY un yaptığı programda, Ordu ekonomisi üzerine sorunlar ve çözüm önerileri, derneğimizle ilgili bilgiler üzerine görüşler bildirildi.

4 DERNEK HABERLERĐ ORDU VALĐLĐĞĐ STRATEJĐ MERKEZĐ AB HĐBE FONLARI KONULU PANEL DÜZENLEDĐ. Ordu Valiliği Strateji Merkezi nin organize ettiği AB Hibe Fonları paneli Ordu Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Panele dernek üyelerimizde katıldı. DERNEK MERKEZĐMĐZDE BAYRAMLAŞMA ve YENĐ YIL KUTLAMASI YAPILDI. Dernek merkezimizde üyelerimizin katılımıyla bayramlaşma düzenlendi. Kurban Bayramı ve yeni yıl dolayısıyla 03 Ocak 2007 Çarşamba günü dernek merkezimizde üyelerimizle bir araya geldik. Katılımlarıyla güzel ve anlamlı bir gün geçirmemize katkıda bulunan üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız. ÜYELERĐMĐZLE GERÇEKLEŞTĐRDĐĞĐMĐZ ANKET ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDĐYOR. Üyelerimizle 2006 yılının değerlendirilmesi ve 2007 den beklentiler ve Hükümetin son bir yılının değerlendirilmesi adında 2 adet anket çalışması başlatılmıştır. Anket sonuçları rapor haline getirilip basın açıklamasıyla Ordu kamuoyuna ve üyelerimize açıklanacaktır. ÜYELERĐMĐZLE GERÇEKLEŞTĐRDĐĞĐMĐZ EKONOMĐ ÜZERĐNE RÖPORTAJLARIMIZ DEVAM EDĐYOR. Üyelerimizle, Ordu ekonomisi ve firmalarıyla ilgili röportajlar yapılmaktadır. Yapılan röportajlar her ay çıkardığımız dergimizde yer alacaktır.

5 DUYURULAR Her Çarşamba saat 19:00 da dernek merkezimizde yaptığımız Yönetim Kurulu Toplantısı tüm üyelerimize açıktır. Bültenlerimizde yer alan Üyelerimizi Tanıyalım bölümümüzde kullanmak üzere firmalarınızı tanıtan yazılarınızı dernek merkezimize ulaştırmanızı rica ederiz. Bültenlerimizde Köşe Yazısı bölümünde kullanmak üzere belirlediğiniz konularda yazdığınız yazılarınızı dernek merkezimize ulaştırmanızı rica ederiz. Derneğimizin kirasını, sekreter ücretini ve diğer giderlerini zamanında sağlıklı ödememiz için ödemeniz gereken aylık aidatlarınızı ofis yönetmenimiz Handan Bingöl e elden ya da Garanti Bankası nolu dernek hesabımıza zamanında yatırmanızı ve aidat konusunun dikkate alınmasını önemle rica ederiz. Yönetim kurulu başkanımız Ayhan KAYMAZ, Dünya gazetesinin Konuk Yazar bölümünde her onbeş günde bir köşe yazısı yazmaktadır. Yazılarımızı takip etmenizi önemle rica ederiz. Derneğimizin, Türkiye Genç Đşadamları Konfederasyonu (TÜGĐK) ve TÜGĐK e bağlı Karedeniz Genç Đşadamları Federasyonuna katılımıyla ilgili görüşmeler devam etmekte olup, 2007 de bu katılımın gerçekleşmesini bekliyoruz yılının değerlendirilmesi ve 2007 den beklentiler ve Hükümetin son bir yılının değerlendirilmesi adında 2 adet anket çalışması yapılmaktadır. Anket sonuçları rapor haline getirilip düzenlenecek olan bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanacaktır. Anket sonuç raporları dergimizde yer alacaktır. NOTLAR Yönetim Kurulu Üyemiz Adnan EREN anjiyo olmuştur. Adnan EREN e geçirdiği rahatsızlıktan dolayı ORGĐAD yönetim kurulu ve bütün üyelerimiz adına geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Üyelerimiz Özcan GÜNEŞ, Emine Demet ALKAN, Atakan KILIÇ, Tuna AKYOL, Ömer GÜRCAN, Gökhan TÜRKMEN ve Gülnur ATEŞ in doğum günlerini en içten dileklerimizle kutluyor, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz. COŞKUN KOLL. ŞTĐ. in sahibi olan Şükrü BELĐKIRIK ORGĐAD ailesine katılmıştır. Yeni üyemizin katılımıyla toplam üye sayımız 46 olmuştur. Yeni üyemize hayırlı olsun dileriz tarihinde evlenen üyemiz Hakan SARI' ya ORGĐAD olarak ömür boyu mutluluklar dileriz. Yönetim Kurulu Üyemiz Erkan ŞAHĐN nişanlanmıştır. Kendisine ömür boyu mutluluklar dileriz. Sahipliğini üyemiz Berat TÜRKMEN in yaptığı BER-MAK ISI, Şarkiye mah.atatürk bulvarı 152/2 ORDU da ki yeni adresine taşınmıştır. Hayırlı olsun diliyoruz.

6

7 ARAŞTIRMA KÜMELENME MODELĐ Kümelenme yaklaşımı, yerel kalkınma modelidir Kümelenme kavramı son yıllarda ülkemizde sıkça gündeme gelmeye başladı. Đşletmeler arasında bölgesel birliktelikleri güçlendirmek amacıyla geliştirilen ve birlikten kuvvet doğar anlayışına dayanan kümelenme yaklaşımı, yeni bir kalkınma modeli olarak değerlendirilmektedir. Kümelenme, aynı zamanda bir ürün veya hizmetin üretilmesi ile ilgili tarafların coğrafi bir yakınlıkta bir arada bulunmaları şartıyla birlikte iş yaptıkları ağ yapılarını tanımlamaktadır. Kümelenme modeli, bölgenin güçlü sektörlerine odaklanarak, birbirini besleyen işletmelerden oluşan üretim havzaları oluşturmayı hedefler. Kümelenme, proje içerisinde yer alan işletmelere öncelikle birçok alanda maliyet ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Türkiye de kümelenme çalışmalarına baktığımızda genelde sekiz sektörün ön plana çıktığını görmekteyiz. Bunlar turizm, tekstil, bilişim, gıda, otomotiv, finans, inşaat ve seramik sektörleri. Bunlara ek olarak yeni sektörlerde de çalışmalar sürmektedir. Bursa da ki otomotiv ve Denizli de ki tekstil sektörünü kümelenmeye en iyi örnekler olarak gösterebiliriz. Şanlıurfa da organik tarım, Adıyaman ve Kahramanmaraş ta tekstil ve hazır giyimi Diyarbakır da mermer ve bazı illerde de gemi yapımına ilişkin Kümelenme Analiz Projeleri günümüzde devam eden kümelenme çalışmalarıdır. Bu alandaki çalışmalar, birçok sektörde başarılı sonuçlar vermiştir. Aynı şekilde Bolu da turizm sektörünün rekabet gücünün uluslar arası düzeye çıkartılması için kümelenme çalışmaları başlamıştır. Kümelenme çalışmalarının dünyada pek çok örneği de bulunmaktadır. Almanya da otomotiv, Norveç te deniz taşımacılığı, Japonya da elektronik eşya, Đtalya da hazır giyim ve ayakkabı, Đsviçre de finans sektörlerinin gelişmesinin temelinde çeşitli kümelenme modelleri yatmaktadır. Bütün bu ülkelerde ki söz konusu sektörlerin gelişimine bakıldığında, başta işgücü maliyetleri olmak üzere maliyet dezavantajları olmalarına rağmen başarılı bir performans gösterdikleri görülmektedir. Kısacası, başarılı bir kümelenme geliştirme çalışmalarının sonucunda, üzerinde çalışılan sektör, dünyada rekabet edebilir hale gelmektedir. Kümelenme çalışmalarının en başarılı projelerinden bir tanesi Adıyaman da tekstil ve hazır giyim üreticilerinin kümelenmesidir. Proje valilik, belediye başkanlığı, GAP idaresi, ticaret ve sanayi odaları, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarının katılımıyla başlatılmıştır. Adıyaman da kümelenme projesinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte üç yılda 5 bin kişiye ek istihdam sağlanmıştır. Yine bu proje kapsamında 60 şirket ticarete atılırken bir de eğitim merkezi açılmıştır. Bu çalışmalarla birlikte, Türkiye de yeni kümelenme havzaları oluşturmak için sektörlerde çalışmalar devam etmektedir. Kümelenme, sanayinin güçlü ve zayıf yanlarını açığa çıkarır. Küme, üyesi olan şirketlerin kendi özelliklerinden feragat etmeden orta ve büyük ölçekli işletmeler gibi davranmalarına olanak sağlar. Küme, yatırımcıları yatırım yapabilecek alanlar konusunda bilgilendirir ve yeni iş ortaklarını teşvik eder. Kümeler, uzmanlaşmış işgücü için çekim alanlarıdır. Kalifiye işgücüne ulaşma kolaylığı sağlarlar. Kümelenme projesi, incelenen sektörün mevcut durumunu, yol haritasının çıkarılmasını, sektör oyuncularının seçilmesini, geliştirilecek ye da yeni oluşturulacak coğrafi alanlara karar verilmesini ve sürdürülebilmesini sağlar.đşletmelere daha rahat erişimin sağlanmasını, müşteri ihtiyaçlarının ve isteklerinin hızlı bir şekilde karşılanabilmesini sağlar. Kümelenme projelerinin hayata geçirilmesi için de AB hibe fonlarından yararlanmak mümkündür. Bir yerel kalkınma modeli olarak tanımlayabileceğimiz kümelenme yaklaşımı ilimiz odaklı başlatılmalıdır. Kümelenme kapsamında başta fındık ve çikolata sektörü olmak üzere belirlenecek olan sektörlere ait Kümelenme Analiz ve Geliştirme Projeleri hayata geçirilmelidir. Belirlenecek sektörlerde ki kümelenmenin Ordu ya ve yöreye sağlayacağı yararlarının büyük olacağını düşünüyoruz.. Yeni yatırımlar için, hepimizin sanayileşme konusunda ortak irade koyması ve kamuoyu oluşturması gerekir. Ayhan KAYMAZ Ordu Genç Đşadamları Derneği ORGĐAD Yönetim Kurulu Başkanı

8 ÜYELERĐMĐZDEN HABERLER Đnşaat sektöründe faaliyetlerini başarıyla sürdüren üyemiz Murat TÜRKYILMAZ, ZĐNDEKENT KONUTLARI adını verdiği yeni inşaatın faaliyetlerine başlamıştır. Projeyle ilgili tüm bilgiler dergimizde yayınlanan ZĐNDEKENT KONUTLARI reklam bölümünde bulabilirsiniz. Murat TÜRKYILMAZ a yeni projesinde başarılar diliyoruz. Yıldız dergisi ve ses gazetesinin düzenlediği Yılın Enleri ödül töreninde, Rudi Organizasyonun sahibi üyemiz Emine Demet ALKAN yılın En Başarılı Đş Kadını ödülünü almıştır. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. RÖPORTAJLAR Mehtap ŞAHĐN ŞAHĐN MĐMARLIK DEKORASYON Şarkiye Mah.Fatma Hatun Sok.No:9 ORDU Bize kendinizden bahseder misiniz? Ordu doğumluyum.đlk ve orta öğrenimimi Ordu da,lise öğrenimimi istanbul da tamamladıktan sonra Kıbrıs yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık fakültesinde Mimarlık eğitimi aldım.đş hayatına 1999 yılında Đstanbul da Üçler Đnşaat Dekorasyon firmasında başladım.3 yıl Đstanbul da kaldıktan sonra Ordu ya döndüm.burada 1.5 yıl Yücel Alüminyum firmasında çalışma hayatıma devam ettirdim.daha sonra 2004 yılında kendi büromu açtım.2004 yılından itibaren ŞAHĐN MĐMARLIK DEKORASYON adı altında mesleki faaliyetimi devam ettirmekteyim. Firma olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? ŞAHĐN MĐMARLIK DEKORASYON adı altında mimari proje, uygulamalı dekorasyon işleri ve Alarko satış noktası olarak hizmet vermekteyiz. Şirket olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir? Şirket olarak hedefimiz her zaman iyi ve farklı projeler sunmak.ordu nun doğal yapısını bozmadan güzel mekanlar yaratmaktır. Fındık ta yaşanılan sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Fındık, bölgemiz için 1.derece önemli bir gelir kaynağıdır.bu özelliğinden dolayıdır ki iş hayatını da direk etkilemektedir.fakat birkaç yıldır yapılan yanlış politikalar yüzünden hak ettiği değeri bulamamıştır.bu yüzden Ordu ekonomisine darbe vurmuştur. Özellikle 500 kalemi barındıran inşaat sektörünü de doğrudan etkilemektedir.

9 RÖPORTAJLAR Ordu ekonomisi için çözüm öneriniz nelerdir? Ordu ekonomisi doğrudan fındığa dayandığından öncelikle bu sorunun çözülmesi lazım.bizim bölgemizin toprağı başka ürünlerin üretimine uygun değildir.bu nedenle alternatif tarım düşünülemez.bu sorun çözülmediği sürece ekonomi her yıl değişkenlik gösterecektir. Sizce Ordu da hangi sektörlere yatırım yapılmalı? Bölgemizde inşaat sektörünün her zaman canlı olması gerektiğini düşünüyorum.çünkü bünyesinde 500 kalemi harakete geçiriyor.bu anlamda inşaat yatırımların bölgemiz açısından katılımın fazla olacağı kanaatindeyim.diğer yatırımlar açısından kısır bir şehir Ordu. Çünkü limanı ve havaalanı yok, karayolu ulaşımı zor. Bu anlamda farklı yatırımlar açısından kapalı olarak görüyorum. Kayahan TÜRKMEN KAYAHAN ĐNŞAAT Düz Mah.Fatih Cad.No:5/3 ORDU Bize kendinizden bahseder misiniz? 1975 Ordu doğumluyum.đlk orta ve lise eğitimimi Ordu da tamamladım.doğu Akdeniz Üniversitesi Đnşaat Mühendisliği bölümü mezunuyum.ordu da ikamet etmekteyim. Firma olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Plan,proje,taahhüt,yemek hizmetleri ve temizlik ile iştigal etmekteyiz. Firmanızın Ordu ekonomisindeki yeri nedir? Yaptığımız işlerde genellikle kendi hemşehrilerimizi istihdam etmeye özen göstermekteyiz.đl dışında yaptığımız işlerde dahi bu konuya dikkat etmekteyiz.yatırımlarımızı Ordu da değerlendirerek Ordu ekonomisine katkı sağlamaya çalışmaktayız.yaptığımız işleri kaliteli ve düzenli yapmaya çalışarak Ordu isminin güzel anılmasını sağlamaya çalışmaktayız. Şirket olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir? Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda,öncelikle bölgesel olarak ilk sıralara yükselmek için çalışıyoruz.bu doğrultuda teknolojik imkanlardan ve sektördeki yeniliklerden mümkün olduğunca faydalanmaya gayret ederek,güncel,yenilikçi ve kalıcı olmayı hedefliyoruz.aynı zamanda kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutarak istikrarlı ve kalıcı büyüme hedefliyoruz. Fındık ta yaşanılan sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaşanan bunca olumsuzluklar ve gerilimden sonra en büyük zararı üreticinin ve ülkemizin gördüğünü bilmeyen kimse kalmadı artık.tüm bu olanları bir tarafa bırakarak,hükümet ve birlik yetkililerinin koordineli olarak çalışmaları,aynı zamanda Fiskobirlik dünya pazarında etkili olabilmesi için,bir an önce kaliteli ve vasıflı ekipten oluşan bir birimi hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.bunlar yapılırken fındık sektöründe söz sahibi olan sanayicilerle de birlikte hareket edilerek,ortak yapılacak çalışmalar sonucu üreticimizin,bölgemizin ve ülkemizin kazanacağı yeni projelerin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ordu ekonomisi için çözüm önerileriniz nelerdir? Kurulan üniversitemizin bir an önce faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmaların hızlandırılması,teşvik kanunlarının bölgemizi çekici hale getirebilecek,varolan yatırımcıların da kendilerini daha fazla büyütüp,geliştirebileceği şekilde yeniden düzenlemeli diye düşünüyorum.denizciliği geliştirebilecek bir takım çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyorum. Sizce Ordu da hangi sektörlere yatırım yapılmalı? Bölgemizde bulunan ürünlerin işlenip pazarlanabileceği alanlarda balıkçılık,fındık,kivi v.s gibi yatırımlar yapılabilir veya var olanların büyümesine destek verilebilir.bölgemize yakın komşu iller,hatta ülkelerin ihtiyacı olan sektörler araştırılıp bu yönde bazı çalışmalar yapılabilir.bu tür ürünleri bulmak,yapmak ve ihraç edebilmek için gerekli yatırımlar yapılabilir.

10 RÖPORTAJLAR Gökhan TÜRKMEN METSAN TOPLU TEM. Ve TOP. YEMEK Düz Mah.Fatih Cad.No:5/3 ORDU Bize kendinizden bahseder misiniz? 1978 Ordu doğumluyum,ilköğretimimi Atatürk ilkokulu,orta öğretimim Hamdullah Suphi Tanrıöver ortaokulunda,lise eğitimimi Ordu lisesinde 1994 yılında tamamladıktan sonra 1995 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Đşletme bölümüne girdim.2001 yılında mezun olduktan sonra aktif ticaret hayatına atıldım.2004 yılında askerlik görevimi tamamladıktan sonra 2006 yılında evlendim. Firma olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Metsan Top.Tem.Top.Yem.Ltd.Şti. olarak ilimizde ve Türkiye genelinde resmi ve özel kurumların hazır yemek üretimi,yerinde pişirme ve sunumu,taşımalı yemek ve resmi kurumların toplu hizmetlerini sürdürmekteyiz. Firmanızın Ordu ekonomisindeki yeri nedir? Firmamızın bünyesinde yaklaşık 100 işçi çalıştırmaktayız. Tabi ki ailelere istihdam ve gelir sağlamaktayız. Kapasitemizi her geçen gün artırarak, yeni istihdamlar sağlamak ve il ekonomimize katkıda bulunmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Şirket olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir? Şirket olarak insan hayatının çok değerli olduğunu biliyoruz,bu düşünce ile insan hayatının devam ve sürekliliği için üretimden dağıtım birimine kadar tüm birimlerimizde katı bir ciddiyet içerisinde sorumluluğun gereğini uygulayıp,sürekliliğini sağlamaktayız.dünya markaları arasında şirketimizin yerini almasını sağlamak,türkiye Ekonomi sine katkıda bulunmak,kaliteli ve sistemli yeni iş sahaları açarak işsizlik oranının düşmesine katkıda bulunarak,kalite politikamızı bizden sonra gelecek nesillere miras bırakmak temel amaçlarımızdır. Fındık ta yaşanılan sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Đlimizin tek geçim kaynağı olan fındıkta izlenen bir takım yanlış politikalar başta üreticiyi ve buna bağlı olarak ilimizde bulunan tüm iş kollarını olumsuz yönde etkilemiştir. Hükümet ve yetkili merciler ivedilikleri ortak bir çözüm bularak yaşanılan bu büyük ekonomik sıkıntıyı ortadan kaldırmalıdır.aksi taktirde ilimizdeki hayat şartları her geçen gün daha da kötüye giderek,toplumda bir takım sıkıntıların baş göstermesine olanak sağlayacaktır. Ordu ekonomisi için çözüm önerileriniz nelerdir? Đlimize verilen üniversite il ekonomisinin canlanması için bugüne kadar verilmiş en büyük fırsatlardan biridir. Fakat elle tutulur, gözle görülür bir çaba yok bu önemli fırsatı lehimize çevirmek için, toplum olarak bu konuda üzülerek söylüyorum ki çok zayıfız. Sivil toplum örgütlerinden ve resmi mercilerden de pek fazla ilgi yok. Çevre illerde üniversitelerin binaları bitmek üzereyken, biz toplum olarak hala üniversitenin yerini tartışıyoruz. Bacasız sanayimizi üretime geçirip ekonomimizi ayağa kaldırmalıyız. Sizce Ordu da hangi sektörlere yatırım yapılmalı? Đlimizde tüketimden çok üretim sağlayan yeni iş sahaları açmalıyız. Yeni projeler üreterek bunları sivil toplum örgütlerine ve resmi kuruluşlara sunmalıyız. Birlikten her zaman güç doğar, kendi insanımıza kendi esnafımıza sahip çıkmalıyız.yeni tarımsal ürünlere yönelmeli bunları yetiştirip diğer illere de pazarlamalıyız.türkiye nin en güzel doğasına sahibiz. Đlimizi tanıtıcı programlara ağırlık vererek turizmin artmasını sağlamalıyız.yukarıda da belirttiğim gibi kendi esnafımıza kendi sanatkarlarımıza sahip çıkmalıyız.

11 RÖPORTAJLAR Atakan KILIÇ KILIÇ MĐMARLIK Şarkiye Mh.Kulluk Sk.No:38/2 ORDU Bize kendinizden bahseder misiniz? 1999 yılından itibaren Ordu da aktif olarak serbest mimarlık yapmaktayım. Firma olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Đnşaat ve ağırlıklı olarak proje faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Firmanızın Ordu ekonomisindeki yeri nedir? Her yerde olduğu gibi inşaat sektörü bir çok iş kolunun başlangıç noktasıdır.ne kadar imalat yaparsak o kadar katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Şirket olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir? Gelişmelere ve yeniliklere ve ilerisi için daha gelişmiş bir sistemle çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. Fındık ta yaşanılan sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Tek sorun fındık fiyatının üreticiye tatmin etmemesi, bunun nedeni de verilen fiyatın maliyetine yakın olması,dolayısıyla sektörümüzü oldukça etkiliyor Ordu ekonomisi için çözüm önerileriniz nelerdir? Turizme daha fazla yatırım yapılmalı,inşaat sektörünün önü açılmalı. Sizce Ordu da hangi sektörlere yatırım yapılmalı? Turizm sektörüne yatırım yapılmalıdır. Özgür Fatih ŞAHĐN OR-LAM ĐNŞAAT Yeni Mah.Atatürk Bul.No: Bize kendinizden bahseder misiniz? 1976 Ordu doğumluyum.k.t.ü den inşaat mühendisi olarak 1999 yılında mezun oldum.kırşehir ilinde sulama barajı ve Görele kanalizasyon inşaatında şantiye şefliği yaptıktan sonra vatani görevimi tamamladım.2002 Kasım ayından itibaren OR-LAM inşaat firmasını kurarak,inşaat sektöründe ticari faaliyetime başladım. Firma olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Firma olarak inşaat sektöründe,taşyürü,asma tavan,metal tavan,laminat parke,mdf dolu kapı, toptan ve parakende ayrıca proje-taahhüt işleri olarak faaliyet gösteriyoruz. Firmanızın Ordu ekonomisindeki yeri nedir? Đnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamız taşyürü,asma tavan ve laminat parkede Ordu ilinde ilk dörtte olduğunu düşünüyorum. Şirket olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir? Đş kalemlerimizi artırarak Ordu iline daha fazla hizmet vermek. Fındık ta yaşanılan sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Fındık tan siyasetçilerin elini çektiği ve fındık ihtisas borsası Türkiye ye getirilmediği müddetçe sorunların devam edeceğine inanıyorum. Ordu ekonomisi için çözüm önerileriniz nelerdir? *Fındık ihsas borsasının Ordu ilinde kurulması *Fındık üretiminin planlanması *Ordu iline yatırım yaparak girişimlere özel teşviklerin verilmesi Sizce Ordu da hangi sektörlere yatırım yapılmalı? Fındık sektörü başta olmak üzere(kırma tesisleri değil işleme tesisleri),turizm ve eğitim sektörüne öncelik verilmeli dir. Ordu ili pekala bir Turizm veya eğitim merkezi haline gelebilir.

12

13 ARAŞTIRMA ANADOLU YAKLAŞIMI KOBĐ ler Đçin Anadolu Yaklaşımı Đmalat sanayinin yüzde 98 ini oluşturan ve Türkiye de ki istihdamın yüzde 70 ini sağlayan KOBĐ lerin dört yıldır beklediği, "Anadolu Yaklaşımı" adı verilen ve Küçük ve Orta Ölçekli Đşletmelerin (KOBĐ) borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarı, TBMM de kabul edilerek yasalaştı. Bankalara ve mali kurumlara yaklaşık 1 milyar YTL lik borcunu ödeyemez hale gelen 80 bin KOBĐ, yıllardır bir çözüm bekliyordu. KOBĐ ler 2002 yılından itibaren büyük şirketlerin yararlandığı Đstanbul Yaklaşımı nın kendilerine de uygulanmasını istiyordu. Hazırlanan Anadolu Yaklaşımı nın amacı, KOBĐ lerin sorunlu kredi borçlarının bankalarla uzlaşma yoluna giderek çözümlemesini sağlamak. Yasaya göre, 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden veya yıllık net satış hasılatı ya da bilanço toplamı 25 milyon YTL olan işletmelerin, 31 Ekim 2006 tarihinden önceki borçları yeniden yapılandırılacak. Bankalar ve diğer mali kurumlar ile kredi ilişkisi içinde olup, 31 Ekim 2006 tarihine kadar açılmış ve banka ya da diğer mali kurumlar nezdinde donuk veya şüpheli alacaklar hesabına intikal eden kredileri bulunan, finansal darboğaz içindeki KOBĐ lerin, finansal yeniden yapılandırma çerçevesinde belirlenecek süre ve koşullarla, geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine olanak sağlanacak. Alacaklı banka ya da diğer mali kurumlar, söz konusu kredilerin "kanuni faiz ve temerrüt faizi"ni hesaplarken, bileşik faiz uygulamayacak. Finansal yeniden yapılandırma sözleşmesi imzalamış KOBĐ lerin, vadesi geldiği halde 31 Ekim 2006 tarihine kadar ödenmemiş elektrik, doğalgaz, telefon veya su kullanımından kaynaklanan borçları, Maliye Bakanlığına bağlı vergi daireleri ile sosyal güvenlik kurumlarına olan ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun veya tabi oldukları mevzuat hükümlerine göre takip edilen borçları, ilgililerin sözleşme tarihinden itibaren 2 ay içinde başvurmaları halinde, teminat aranmaksızın kanuni faiz oranı uygulanarak 24 aya kadar tecil edilebilecek. Ayrıca, KOBĐ lerin, yeniden yapılandırma programı kapsamında sigorta ve vergi borçları da baştan değerlendirme konusu yapılabilecek. Bu kapsamdaki borçlar nedeniyle daha önce uygulanmış hacizler, yapılan ödemelere paralel olarak kaldırılacak. Finansal Yeniden Yapılandırma Anlaşmaları kapsamında finansal yeniden yapılandırma sözleşmesi imzaladığı takdirde, bu sözleşmeleri imzalayan KOBĐ lerden olan alacaklara ilişkin zaman aşımı, sözleşme tarihi itibariyle kesilmiş sayılacak. Borçları yeniden yapılandırılan ve yeni bir itfa planına bağlanan borçlu KOBĐ ler tarafından alınmış teşvik belgelerinin süreleri ile ihracat taahhüt süreleri, sözleşmelerle belirlenen süreler kadar uzatılmış sayılacak. Kredilerin teminatlarının ya da alacaklı mali kurum tarafından iştirak olarak edinilecek KOBĐ nin varlık ve yükümlülüklerinin gerçeğe uygun değerine ilişkin değerleme, BDDK ya da Sermaye Piyasası Kurulunca değerleme yapmaya yetkilendirilmiş kişi veya kuruluşlar tarafından yapılacak.. Anadolu Yaklaşımı çalışmasının KOBĐ'ler için büyük ve önemli bir fırsat olduğu gözüküyor. Bu çalışma ödeme güçlüğüne düşen KOBĐ lere nefes aldıracaktır. Anadolu Yaklaşımı bankalar arasında sağlanacak olan bir anlaşma ile yürürlüğe girecek. Burada bankalar için önemli olan ilave para kazanmak değil, önemli olan sıkıntı içerisinde olan firmaların ayağa kalkmasını sağlamak olmalıdır. Ordu da, bu yeni yapılandırmadan yararlanabilecek bir çok firma var. Ekonomik krizlerden en çok KOBĐ ler etkilenmiştir. Bir ekonominin gerçek dinamosu KOBĐ lerdir. KOBĐ ler, kısıtlı sermaye ve pazarlama olanaklarına rağmen, kendi çabalarıyla ayakta duran, bu çabayla gerek kendi ülkesinin gerekse diğer ülkelerin piyasalarına mal ve hizmet üretip sunan, o yörede oluşabilecek herhangi bir ekonomik krizde, ülkenin geniş kesimleri, yani işçi, memur, çalışanlarla birlikte yoğun olarak olumsuz etkilenen işletmelerdir. Uygulamanın bir tarafında işletmeler bulunurken, diğer tarafta kamu ve özel bankalar, finansal kiralama, faktoring şirketleri ve finansman şirketleri gibi mali kurumlar bulunuyor. Burada önemli olan, Anadolu Yaklaşımı nın, ekonomimizin gerçek dinamosu olan KOBĐ lerimize nefes aldırması ve bunun sonucunda yeni istihdamların sağlanmasıdır. KOBĐ ler mutlaka doğrudan veya dolaylı kamu politikaları ile desteklenmelidir. Ayhan KAYMAZ Ordu Genç Đşadamları Derneği ORGĐAD Yönetim Kurulu Başkanı

14 ÜYELERĐMĐZĐ TANIYALIM KARADENĐZ TÜPGAZ - SAMÇELĐK Yunus Emre YILMAZ Genel Müdür Organize Sanayi Bölgesi ORDU yılında kurulan Karadeniz Tüpgaz,LPG gazının tüplü,otogaz ve dökme şekilde dağıtılmasını sağlıyor.şirketin 1996 da hizmete soktuğu Samçelik fabrikası ise LPG tüpleri ve depolama üretiyor.2007 de oto doğal gaz tanklarının imalatına yönelik yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen şirket koordinatörü Yunus Emre Yılmaz şunları söylüyor: Đtalya dan Almanya ya,romanya dan Sırbistan a,cezayir den Filipinler e kadar pek çok noktaya ihracat yapıyoruz.son olarak Maritus,adalarına kadar satış ağımızı genişlettik.ciromuz,36 milyon dolar civarında.đhracatımız 2 milyon dolar.bu rakamı 2007 de yüzde 60 artıracağız. AKTEN ĐNŞAAT NĐSSAN BAYĐ Barış TENTEOĞLU Genel Müdür Cumhuriyet Mah.Kayabaşı Yolu No:307 ORDU Temelleri 1971 yılında atılan Atken Đnşaat,altyapı ve üst yapı işleri yürütüyor.şirketin prefabrik beton ürünleri ürettiği 2 bin 500 metrekarelik tesisinde,kaldırım taşından bordürlere, oluktan büzlere kadar bir çok ürün imal ediliyor.abd ye doğal taş ihraç etmeyi planladıklarını belirten Akten in ikinci kuşak yöneticilerinden Barış Tenteoğlu, Kestiğimiz taşları ABD ye gönderdik,çok beğenildi,yoğun talep bekliyoruz diyor. Ponza taşından ürettikleri ısı ve ses yalıtımı sağlayan ısıbimes markalı ürünlerinin de iç piyasada iyi satış rakamlarına ulaştığını ve bayilik almak isteyenlerin sayısının arttığını söyleyen Tenteoğlu, 250 çalışanımız var.hedefimiz,sıcak asfalt tesisi kurmak.bu tesisle 40 kişiye daha istihdam sağlayacağız. diyor. BER-MAK ISI Berat TÜRKMEN Genel Müdür Şarkiye mah.atatürk bulvarı 152/2 ORDU Tesisat sektöründe önce satış ağı olarak işe başlayan Ber-Mak Isı,tesisat Karadeniz Bölgesi nin uygulama işlemlerini yapıyor.2004 yılında ihraçları olan metal aksamları üretmek için bir tesis kurduklarını anlatan şirket sahibi Berat Türkmen,burada güneş enerjisi depoları, çeşitli ölçülerde su depoları,havalandırma kanalları,katı yakıtlı kat kaloriferleri için otomatik yakma sistemleri ürettiklerini söylüyor.ayda 85 bin ytl lik satış yaptıklarını ifade eden Türkmen, Güneş enerjisi Ordu da sekiz ay kullanılabilen bir ürün.en öncelikli ürünlerimizden biri.yakıt maliyetlerini göz önüne aldığımızda bir yılda kendini amorti edebilen bir ürün.o nedenle talep çok diyor.

15 ÜYELERĐMĐZĐ TANIYALIM BURÇAK ĐNŞAAT Đlkay TÜRKMEN Genel Müdür Bahçelievler Mah.Yunus Emre Cad.No:16 ORDU Burçak Đnşaat.Tur.Tic.Ltd.Şti 1994 yılında kurulduğundan bugüne inşaat alanında faaliyet göstermektedir.kamu ve özel her türlü inşaat işleriyle ilgili müteahhitlik hizmeti veren Burçak Đnşaat,Türkiye genelinde birçok ilde başarılı projeleri tamamlamış,hayata geçirmiştir. Sektördeki deneyimi sayesinde Ordu ilinde yapımı tamamlanan konut inşaatları,yol yapım çalışmaları ve altyapı hizmetleri ile faaliyetlerine devam etmektedir yılları arasında Giresun-Çarşıbaşı yol yapım çalışmalarında faaliyet göstermiş olup bugün itibariyle konut inşaat çalışmalarını sürdürmektedir. Şirket olarak benimsediğimiz önce insan felsefesiyle çalışmalarımızı güven,disiplin ve tecrübeyle pekiştirerek her koşulda müşteri memnuniyeti öncelikle amacımızdır. AKTAŞ PĐDE Tamer AKTAŞ Genel Müdür Fatih Cad.No:3 Belediye Yanı ORDU Aktaşlar pide salonu 1981 yılında ordu da 40 kişilik küçük bir salonda faaliyete başladı. Kaliteden ödün vermeyen firmamız çok kısa sürede emeğinin karşılığını aldı ve tüm Ordu halkınca çok beğenildi.müşterilerin yoğun talebi nedeniyle oturum kapasitesini 120 kişiye çıkardı.aktaşlar Pide Lahmacun ve Pizzalarının bu sektörde başarılı olmasının en önemli nedeni malzeme kalitesinin korunması ve ürünün meydana getirilmesindeki aşamaların titizlikle takip edilmesidir. Aktaşlar Pide Salonu 1981 yılından bu güne kadar geçen zamanda edindiği tecrübe ile Ordu da bir marka haline gelmiştir.aktaşlar pide baba mesleği geleneğini korumanın yanında,yeniliklere ve yeni anlayışlara da açık oldu hep.temizlik,titizlik.dürüstlük,damak zevki,yöresellik gibi pek çok özelliği içinde toplayan bir kalite anlayışı ile hizmetini sürdürmektedir.ordu halkına pideyi sevdiren ve keyifle yediren firmamız 2007 yılında bu lezzeti tüm Türkiye ye şubeleriyle taşımayı hedeflemekte.araştırma ve geliştirmeyi ilke edinen firmamız,oluşturmayı düşündüğü zincirin ilk halkasını Fatsa da kısa bir süre sonra faaliyete geçirmeyi planlamaktadır.25 yılı aşkın süredir hizmet veren firmamızın istihdam ağını genişleterek kalitesinden ödün vermeden en iyiler arasındaki yerini daima koruyacaktır. EKSPRESS KARGO Cem AYABAKAN Genel Müdür Yeni Mahelle 5 Nolu Sok.No:27/A ORDU yılında Đhlas Kargo ile Ordu da aktif olarak hizmete başladık.2006 yılı Ağustos ayında Đhlas Kargo dan Express Kargo ya geçerek kargo ve lojistlik hizmetlerimize devam etmekteyiz.express Kargo 1983 yılında Đzmir merkezde kurulmuştur.1984 yılında Đstanbul a taşınmıştır.1991 senesinde yanex lojistlik, 1995 senesinde mail boxes etc.ve 1994 yılında fedex Türkiye Lisansörü olarak 212 Ülkeyi aşan noktaya ulaşmaktayız.ordu da 7 personel 3 araç olarak hizmet vermekteyiz.ürün ve Hizmetlerimiz; koli paket taşımacılığı,dosya taşımacılığı,uluslararası hava taşımacılığı.

16

17 ÜYELERĐMĐZ S.N. Adı Soyadı Firma Adı Telefon G.S.M. 1-) Adnan EREN REHA MEDĐN EMLAK ) Ali ALKAN RUDĐ ORGANĐZASYON ) Arif ĐSLAMOĞLU STĐL PERDE ) Atakan KILIÇ KILIÇ MĐMARLIK ) Ayhan KAYMAZ KAYMAZ ĐNŞAAT ) Barış TENTEOĞLU NĐSSAN BAYĐĐ ) Batuhan BÖLÜKBAŞI MEKPRO-PROJEBB ) Bekir LEZGĐ LEZGĐ OPTĐK ) Berat TÜRKMEN BER.MAK ISI ) Bülent YILDIRIM LEVENT KUYUMCULUK ) Cem AYABAKAN EKSPRESS KARGO ) Emine Demet ALKAN RUDĐ ORGANĐZASYON ) Emre TENTEOĞLU AKTEN ĐNŞAAT ) Erkan ŞAHĐN ER-HA SĐGORTA ) Gökhan TÜRKMEN METSAN LTD. ŞTĐ ) Gülnur ATEŞ ATEŞ ĐNŞAAT ) Hakan SARI SARI TĐCARET ) Hasan KARAMUSTAFAOĞLU KARAMUSTAFAOĞLU ĐNŞ ) Đlhan ŞAHĐN KARADENĐZ EMLAK ) Đlkay TÜRKMEN BURÇAK ĐNŞAAT ) Kayahan TÜRKMEN KAYAHAN ĐNŞAAT ) Kerim TOPÇUOĞLU AVUKAT ) Mehtap ŞAHĐN ŞAHĐN MĐMARLIK ) Metanet ÖZTÜRK AVUKAT ) Murat ERZURUMLU KELEBEK MUTFAK ) Murat TÜRKYILMAZ TÜRKYILMAZ ĐNŞAAT ) Murat YURDAKUL YOROZ GIDA LTD.ŞTĐ ) Mustafa Boğaç OĞUZLU ACURA ĐNŞAAT ) Mustafa BÜLBÜL MODA DĐJĐTAL FOTOĞR ) Mustafa CÖMERT MERT MÜZĐK KURSU ) Naci KIRAÇ KIRAÇ MĐMARLIK ) Olgun OCAK HAMLE ĐNŞAAT ) Ömer GÜRCAN ÖMÜR ELEKTRONĐK ) Özcan GÜNEŞ GÜNEŞ BAL PETEK ) Özgür AKYOL ŞAFAK ECZANESĐ ) Özgür Fatih ŞAHĐN OR-LAM ĐNŞAAT ) Şenol ÖZATA RESULOĞLU KUYUMCULUK ) Şükrü BELĐKIRIK COŞKUN KOLL. ŞTĐ ) Tamer AKTAŞ AKTAŞ PĐDE ) Tan AŞKAN AŞKAN TÜRKCELL TELEFON ) Tevfik Yılmaz AKSU AKSU MOBĐLYA ) Tuna AKYOL AKYOL REHABĐLĐTASYON ) Umut TEPE TEPE ECZANESĐ ) Yunus Emre YILMAZ KARADENĐZ TÜPGAZ A.Ş ) Yusuf UYGUN UYGUN PETRO KĐMYA ) Zafer YILMAZ NĐL KĐTAPEVĐ

18 BASINDA ORGĐAD

19

20

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler İçindekiler Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeler Derneği EGE KOBİDER Adına İmtiyaz Sahibi Fettah GÜVENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet KAPLAN Yayın Kurulu Aydın TELSEREN Prof. Dr. Edip TEKER Fahrettin

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Dosya 1 2 Dosya Değerli Üyelerimiz Odamız tarafından Konya ya kazandırılan Anadolu nun en büyük fuar merkezinin resmi açılışını Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu Ulaştırma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ın

Detaylı

kobigündem Yüreklere okul açıldı Genç girişimci adayları kolları sıvadı yeni yönetimi gümbür gümbür ASTAŞ Isıl İşlem in yatırımları durmuyor

kobigündem Yüreklere okul açıldı Genç girişimci adayları kolları sıvadı yeni yönetimi gümbür gümbür ASTAŞ Isıl İşlem in yatırımları durmuyor kobigündem Gündem Oluşturur A Y L I K İ Ş D Ü N Y A S I D E R G İ S İ YIL: 2 SAYI: 8 TEMMUZ-AĞUSTOS 2011 Adana Valisi İLHAN ATIŞ Adana Metal Sanayi Sitesi Başkanı CENGİZ ERDOĞANOĞLU KOSGEB Adana Hizmet

Detaylı

ANADOLU KAPLANLARI AFRİKADA AFRİKA DA BİZDE VARIZ! Türkiye nin küçük esnafları, çok ortaklı şirketler kurarak Afrika nın büyük sanayicileri oluyor.

ANADOLU KAPLANLARI AFRİKADA AFRİKA DA BİZDE VARIZ! Türkiye nin küçük esnafları, çok ortaklı şirketler kurarak Afrika nın büyük sanayicileri oluyor. GAZİANTEP ÇOK STRATEJİK BİR ŞEHİR OYUN ALANIMIZ TÜM DÜNYA HÜR SANAYİCİ VE İŞADAMLARI - 2012 www. hursiad.com ANADOLU KAPLANLARI AFRİKADA AFRİKA DA BİZDE VARIZ! Türkiye nin küçük esnafları, çok ortaklı

Detaylı

KÜRESEL İSTİHDAM EĞİLİMLERİ RAPORUNU AÇIKLADI

KÜRESEL İSTİHDAM EĞİLİMLERİ RAPORUNU AÇIKLADI YIL:4 SAYI:7 HAZİRAN 2014 www.esider.org.tr ESENYURT SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 3 AYDA BİR YAYINLANIR ESİDER DE BAYRAK DEĞİŞİMİ: ESİDER DE BAŞKAN MUAMMER ÖMEROĞLU GÖREVİNİ FEVZİ

Detaylı

02 Başyazı. 04 TOBB un OSB ye Yapacağı EML de İmzalar Tamam. 12 İş Dünyasından Eski Başkanlara Vefa. 16 Prof. Dr. Alkan dan Teşekkür Ziyareti

02 Başyazı. 04 TOBB un OSB ye Yapacağı EML de İmzalar Tamam. 12 İş Dünyasından Eski Başkanlara Vefa. 16 Prof. Dr. Alkan dan Teşekkür Ziyareti İÇİNDEKİLER 02 Başyazı 04 TOBB un OSB ye Yapacağı EML de İmzalar Tamam 07 Başaranhıncal dan Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ne Teşekkür ÇORUM TSO İŞ DÜNYASI Çorum Ticaret ve Sanayi Odası nın Yayın Organıdır

Detaylı

TÜRKİYE. Türkiye dünyanın güçlü ekonomileri arasında yer alacak. VARAN 2: Kocaeli nin dinamizminden Ekonominin vizyonerliğine

TÜRKİYE. Türkiye dünyanın güçlü ekonomileri arasında yer alacak. VARAN 2: Kocaeli nin dinamizminden Ekonominin vizyonerliğine TÜRKİYE O S B GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ ŞUBAT 2012 SAYI: 26 "GOSB'u en kısa sürede genel kurula geçmiş OSB'ler arasında görmek istiyorum" Nihat Ergün Bilim, Sanayi ve Teknoloji

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Nisan - Mayıs 2013 Yıl 5 Sayı 30 Yerel Süreli Yayın

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Nisan - Mayıs 2013 Yıl 5 Sayı 30 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Nisan - Mayıs 2013 Yıl 5 Sayı 30 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır ŞAHABETTİN BİLGİSU ÇEVRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU U M. ŞERİF KANIK: N değerlendirmeyi başarmak

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır ŞAHABETTİN BİLGİSU ÇEVRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU U M. ŞERİF KANIK: N değerlendirmeyi başarmak KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 93 HAZİRAN 2014 ŞAHABETTİN BİLGİSU ÇEVRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU D U M. ŞERİF KANIK: A Y Benim işim elimdeki ürünü

Detaylı

KSO, Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı yapıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:

KSO, Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı yapıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON SAYI 87 ARALIK 2013 KSO, Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı yapıldı Kocaeli Sanayi Odası 7 nci dönem 2 nci Meslek Komiteleri Toplantısı Kartepe Green Park Otel de gerçekleştirildi.

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu

Merhaba, Yayın Kurulu Merhaba, Açılım Dergisi olarak yeni sayımızla, yeni konularla tekrar sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz Bu sayımızda da ilginizi çekecek konularla bir kez daha sizlere ulaşırken, Samsun ve Odamız

Detaylı

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık.

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık. STSO AÇILIM Ekim - Kasım 2013 Yıl 5 Sayı 33 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ Mustafa

Detaylı

SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti

SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti OCAK 2013 ADANA HACI SABANCI ORGAN ZE SANAY BÖLGES TANITIM VE FAAL YET DERG S SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti Adana OSB ye Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Sütcü den, bankalara pozitif ayrımcılık

Detaylı

Göreve geldiği ilk günden

Göreve geldiği ilk günden MAYIS 2013 MERHABA Denizli Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer Genel Yayın Yönetmeni Yazı İşleri Müdürü Ali Rıza Tekin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Çağrı Sebzeci Yayın Kurulu Hikmet

Detaylı

2009 FAALİYET RAPORU

2009 FAALİYET RAPORU 2009 FAALİYET RAPORU İçindekiler Sunuş Kurumsal Profil - 1 Rakamlarla Halkbank - 4 Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz - 8 Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz - 9 Halkbank ın Tarihsel Gelişimi - 10

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu

Merhaba, Yayın Kurulu Merhaba, Samsun un kalkınma hareketine yön veren projelerle gündem oluşturan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, bu anlayışından hareketle yayınladığı Açılım Dergisi, altıncı yılını geride bırakarak, yedinci

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı Dosya 1 2 Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Mayıs ayından itibaren Amerikan Merkez Bankası (FED) açıklamalarıyla birlikte Gezi Parkı ve 17 Aralık olayları ile Türkiye de son on yılda ekonomik yükselişe

Detaylı

Rekabet eşit koşullarda olmalı

Rekabet eşit koşullarda olmalı İhracat hedefi 1 milyar dolar ın kalkınma ve gelişmesi hususunda bölge illerinden çok daha fazla avantajı olduğunu ifade eden, TSO Başkanı Ali Şekerdağ, havalimanın hizmete açılması ile birlikte hedeflerinin

Detaylı

Züccaciye sektörü gücünü kaliteden ve rekabetçilikten alıyor

Züccaciye sektörü gücünü kaliteden ve rekabetçilikten alıyor İSTOÇ TİCARET MERKEZİ NİN ÜCRETSİZ YAYIN ORGANIDIR. TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL 2014 SAYI: 40 BUGÜN TÜRK SİNEMASI AMERİKA DEĞİL AMA AVRUPA AYARINDA ZEKİ ALASYA HİTİTLERE BAŞKENTLİK YAPAN KENT HATTUŞAŞ KOBİLER,

Detaylı

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran KALİTE GELİŞTİREMİYOR AR-GE YAPAMIYORUZ

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran KALİTE GELİŞTİREMİYOR AR-GE YAPAMIYORUZ KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON 0REMIUMÑ+IRALAMA 0REMIUMÑ+IRALAMA LETI²IMÑ-ERKEZI 0850 252 4444 Sheer $RIVINGÑ0LEASURE SAYI 86 KASIM 2013 Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. KOMSUOĞLU: Türkiye

Detaylı

ülkemizin kalite altyapısının geliştirilmesini, doğru kalite anlayışının

ülkemizin kalite altyapısının geliştirilmesini, doğru kalite anlayışının Basyazı, Yıl: 51 Sayı: 605 EKİM 2012 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar Semra AYTEMİZ A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN Aslıhan

Detaylı

Ekonomiye Denizli Damgası

Ekonomiye Denizli Damgası DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 60 DENIZLI TICARET ODASI YIL 06 SAYI 60 SUBAT 2010 Ekonomiye Denizli Damgası HEIMTEX 2010 FUARI YENi ÇEK YASASI VE GETiRDiKLERi

Detaylı

BİNGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI BULTENI BİRİNCİ BİNGÖL KALKINMA PLATFORMU TOPLANTISI YAPILDI

BİNGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI BULTENI BİRİNCİ BİNGÖL KALKINMA PLATFORMU TOPLANTISI YAPILDI BAŞKANIN MESAJI Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası nın düzenli olarak çıkarmayı planladığı bültenimizin bu ilk sayısı vesilesiyle Yönetim Kurulumuz adına hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum... Odamız

Detaylı

İÇİNDEKİLER ARALIK 2013 06 KTO'NUN ÜÇÜNCÜ ÇALIŞTAYI; İŞ VE ÇALIŞMA HAYATI 08 10 ULUSAL KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU

İÇİNDEKİLER ARALIK 2013 06 KTO'NUN ÜÇÜNCÜ ÇALIŞTAYI; İŞ VE ÇALIŞMA HAYATI 08 10 ULUSAL KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU Dosya 1 2 Dosya Dosya 3 BAŞLARKEN 2013 yılının 3. çeyrek büyümesi açıklandı. Ülke ekonomisi yılın 3. çeyreğinde yüzde 4,4, yılın ilk 9 ayında ise yüzde 3,9 büyüdü. Beklentilerin üstünde gerçekleşen bu

Detaylı

İlkbaharla birlikte ekonominin canlanacağı yönünde beklentilerimiz güçleniyor

İlkbaharla birlikte ekonominin canlanacağı yönünde beklentilerimiz güçleniyor 1 Şubat 2010 ATSO İlkbaharla birlikte ekonominin canlanacağı yönünde beklentilerimiz güçleniyor Değerli Üyelerimiz, İlkbahar aylarıyla Antalya nın sezonu başlıyor ve ilimizde özellikle turizm, tarım ihracatı

Detaylı

STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU

STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı

Başkandan. Değerli Sektör Paydaşları, 2 AİMSADDERGİSİ

Başkandan. Değerli Sektör Paydaşları, 2 AİMSADDERGİSİ Başkandan Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa S. EROL Değerli Sektör Paydaşları, Derneğimizin resmi yayın organı olan AİMSAD Dergisi nin ilk sayısı

Detaylı

Gerek üyelerinin, gerekse

Gerek üyelerinin, gerekse MART 2013 GİRİŞ Denizli Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer Genel Yayın Yönetmeni Yazı İşleri Müdürü Ali Rıza Tekin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Çağrı Sebzeci Yayın Kurulu Hikmet Alpaslan

Detaylı

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE DOĞALGAZ

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE DOĞALGAZ OCAK-ŞUBAT-MART 2009 SAYI: 15 GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE DOĞALGAZ Zafer Çağlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Osman S. Arolat Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı

Detaylı

34 kişiden oluşan bir heyetle Suriye ye iş seyahati gerçekleştiren Odamız yoğun ilgi gördü

34 kişiden oluşan bir heyetle Suriye ye iş seyahati gerçekleştiren Odamız yoğun ilgi gördü Türkiye nin her yerinden Alo TSO 444 ELZG 444 3594 YIL: 14 SAYI: 159 EYLÜL- EKİM 2009 İhracat Seminerini Kaçırmayın Ticaret ve Sanayi Odası ile İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) tarafından müşterek

Detaylı