BİLİŞİM HABERLERİ DERGİSİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLİŞİM HABERLERİ DERGİSİ"

Transkript

1 BİLİŞİM HABERLERİ DERGİSİ

2 Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu, Fransa'nın Cannes kentinde dünya basınına tanıtıldı. Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu'nun teslimatı için Ankara'ya gönderilmesi öncesinde Fransa'nın Cannes kentinde uğurlama töreni gerçekleştirildi. Uğurlama töreninde konuşan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uzay Daire Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Göktürk-1 uydusuyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat kabiliyetinin önemli ölçüde gelişeceğini söyledi. Uydunun teslimatının Mayıs ayında gerçekleşeceğini bildiren Tüfekçi, projeye katılan şirketlere teşekkür etti. ThalesAlenia Başkan Yardımcısı HerveHamy ise, uydunun yüksek teknolojili optik sistemlerle donatıldığını belirterek, uydu sistemlerinin performansının bütün yapım aşamalarında test edildiğini söyledi. Göktürk-1 Uydusu'nu Ankara'ya gönderecekleri için gurur duyduklarını dile getiren Hamy, optik sistemlerin geliştirilmesi için 10 milyon avroluk yatırım yaptıklarını kaydetti. Proje ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyacağı yüksek çözünürlüklü istihbarat görüntülerinin karasuyu ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın elde edilmesini, işlenmesini, depolanmasını ve değerlendirilmesini sağlayacak bir Keşif Gözetleme Uydu Sistemi ve Türkiye'de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) tedarik edilmesi amaçlanıyor. Göktürk-1 görevi boyunca günde 278 fotoğraf gönderecek. Ankara'ya 7 Mayıs'ta gönderilecek Göktürk-1 Uydusu'nun, 2016 yılı ilk yarısında Fransız Guyanası'nın Kourou kentinden fırlatılması planlanıyor. Göktürk-1 Uydu Sistemi ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi alanlarda da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Göktürk-1 görevi boyunca günde ortalama 278 fotoğraf gönderecek. Uydu Sistemi, uzay kesiminde 1 metre altı çözünürlüklü Elektro-Optik kamera, 1 sabit yer istasyonu ve 1 mobil yer istasyonundan oluşuyor. Projenin üstleniciliğini ve yer kontrol istasyonu bölümünü İtalyan Telespazio firması yürütürken, üretim kısmını ThalesAlenia Space gerçekleştirdi. Projeye Aselsan, Roketsan ve Tübitak Bilgem doğrudan katılım yoluyla teknoloji transferi sağladı.

3 Elektrikli otomobil üreticisi TeslaMotors şirketi evlere elektrik sağlayabilecek bataryalar geliştirdi. ABD'li şirketin CEO'su ElonMusk, güneş enerjisiyle çalışacak pillerin elektrik kesintileri sırasında devreye girebileceğini ve depoladığı elektriğin jenaratör gibi çalışabileceğini söyledi. Ancak pillerin asıl amacının elektrik dağıtım şebekelerinden uzak yerlere elektrik götürmek olduğunu da vurgulayan Musk, "Bu pilleri kullananlar dağıtım şebekelerinden tamamen çıkabilecek. Elektriğinizi kendi pilinizle sağlayabileceksiniz" dedi. Şirket bu yaz ev pillerini ABD'de satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Yeni buluşun enerji altyapısını kökünden değiştirebileceğini savunan Musk, pillerin sıfır hava kirliliği yarattığını da vurguladı. Şarj edilebilen lityum piller iki tip olarak piyasaya sürülecek 7 kilowatt/saat kapasiteli pillerin fiyatı 3 bin ABD doları. 10 kilowatt/saat'lik piller ise 3 bin 500 dolardan satışa çıkacak. Enerji uzmanları Tesla'nınPowerwall adını verdiği yeni pillerin elektrikli araçlara kullanılan lityum bataryalara benzer prensiplerle geliştirildiğini söylüyor. BBC'nin San Francisco muhabiri Richard Taylor "ElonMusk'ın açıkladığı ev pilleri çok büyük bir büyüme potansiyeline sahip olan bir ürün olarak kabul gördü" diyor. Yenilenebilir enerji savunucuları da Tesla'nın ev pillerini destekliyor. Friends of the Earth (Dünya'nın Dostları) sivil toplum örgütünden AlasdairCameron,ev pillerinin ve güneş panellerinin yakın gelecekte merkezi ısıtma kadar yaygın bir teknoloji olabileceğini ifade ediyor.

4 Haberleşme Uydusu Geliyor Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Elektrik-Elektronik Sektörü Çalıştayı'nın ardından yaptığı açıklamada sektörün daha fazla gelişmesini arzuladıklarını söyledi. Amaçlarının elektrik-elektronik sektörünün 2014 yılında gerçekleştirdiği 24,6 milyar dolar ithalata karşılık, 13,4 milyar dolar düzeyindeki ihracat rakamını geliştirerek dış ticaretteki açığı azaltmak olduğunu belirten Işık, aynı zamanda yerli üretim ve rekabet gücünü geliştirmek istediklerini vurguladı. Bakan Işık, üretimin tasarım, Ar-Ge ve inovasyona dayalı olması ve bilgi teknolojilerine girdi sağlaması dolayısıyla ekonominin en önemli sektörlerden biri olduğunu kaydetti. Yerli üretimin teşvik edilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin konuşan Işık, 'Bugün bir ton demir bir iphone etmemektedir. Bu tablo bizim Ar-Ge, inovasyon ve katma değeri yüksek ürünler alanında gelişmemiz gerektiğine dair işarettir. Bu amaçla ilk adımımızı attık. TÜBİTAK Başkanlığımız yerli cep telefonu geliştirilmesi amacıyla çağrıya çıktı. Bu çağrıyla destek verdiğimiz özel sektör firmaları tarafından tüm alt bileşenleri yerli olan akıllı telefon geliştirilmesi çalışmasına başladık' dedi. HABERLEŞME UYDUSU GELİYOR Işık, bir diğer önemli çalışmalarının ise tüm bileşenleriyle tamamen milli imkanlarla üretilecek ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın hayata geçirilmesi olduğunun altını çizdi. Fikri Işık, 'Uydumuz hem ticari hem askeri amaçlı görevler üstlenecektir. Ülkemize büyük bir teknolojik yetenek kazandıracağına inanıyoruz. Ayrıca TÜBİTAK BİLGEM olarak elektrik-elektronikle ilgili mobil iletişim, mikro-nano elektronik sistemler, radar teknolojileri gibi alanlarda da çalışmalar yürütüyoruz' diye konuştu. PATENT BAŞVURULARI ARTTI Türkiye'nin elektrik-elektronik sektörü ürünlerini 205 ülkeye ihraç ettiğini dile getiren Işık, '2014 yılında, 2013 yılına göre ihracatta yüzde 3,8 artış gösterdik. Burada bizleri sevindiren en önemli nokta ise Ar-Ge harcamalarının toplam ciroya oranının yüksekliğidir. Sektörde bu oran yüzde 2'lerdeyken, ülke genelinde ise yüzde 0,8 civarındadır. Sektörde dikkati çeken bir başka unsur ise sektörün patent sistemine duyarlılığı ve patent başvurularındaki artıştır'' dedi. Bakan Işık, elektrik ve elektronik patent başvurularının 2014'de 876'yla toplam patent başvuru sayısının yüzde 19'una ulaştığını kaydetti.

5 İki Türk alışveriş uygulaması Avrupa'nın en iyileri listesinde MasterCard en iyi mobil alışveriş uygulama araştırmasını açıkladı. Türkiye'den BiTaksi ve obilet de listeye girdi. MasterCard, Avrupa çapında gerçekleştirdiği Mobil Uygulamalar Endeksi araştırmasının sonuçlarını duyurdu. 36 Avrupa ülkesinde en iyi mobil alışveriş uygulamalarını değerlendiren araştırma, mobil alışveriş alışkanlıklarını ve mobil ticaretin benimsenme oranlarını da değerlendirdi. 19 farklı ticaret kategorisinde en iyi alışveriş uygulamalarını inceleyen araştırma, sektörde yükselen trendleri belirlemek üzere anket çalışmasıyla tamamlandı. Araştırma, tüketicilerin, uygulama geliştiricilerin ve perakendecilerle değişen alışkanlıklarına ve birbirleriyle olan etkileşimlerine ışık tutuyor. Endeksin sonuçları, en iyi alışveriş uygulamalarının Avrupa'nın iki büyük pazarı olan İngiltere ve Almanya'dan geldiğini gösteriyor. En iyi 19 alışveriş uygulaması arasından liderliği beşer uygulamayla İngiltere ve Almanya'nın ardından iki uygulamayla Türkiye takip etti. Türkiye'den Bitaksi ve obilet seyahat uygulamaları, yılın en beğenilen mobil uygulamaları arasında yer aldı. Günümüzün yükselen değeri sosyal medya İnternet sitelerinde "sosyal medya üzerinden oturum açma sistemiyle birlikte son yıllarda üyeliklerde büyük bir artış kaydedildi. Sosyal medya üzerinden oturum açma, kullanıcıların bir internet sitesinde sunulan hizmetlerden faydalanırken kolaylıkla oturum açabilmelerini sağlıyor ve kişisel bilgilerini tekrar tekrar girme ve form doldurma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu trende karşın mobil uygulamaların küçük bir kısmı sosyal medya üzerinden oturum açma sistemini sunmaya başladı. MasterCard Mobil Uygulamalar Endeksi'nde test edilen 1000'in üzerindeki mobil uygulama içinde sadece yüzde 7,5'i oturum açmak için sosyal medya üzerinden giriş yapmayı destekliyor. Listeye giren son uygulama grubunda bu rakam iki katına çıkıyor fakat beklentilerin altında kalıyor. Mobil alışveriş uygulamalarının en iyileri arasında sadece beşte biri sosyal medya hesapları üzerinden oturum açma imkanı sunuyor. İnovasyon rekabette öne geçiriyor. Sıralamanın en üstünde yer alan uygulamaların bazıları rekabette diğerlerine fark atıyor. İnovatif fikirleri hayata geçiren mobil uygulamalar öne çıkıyor. Eğlence etkinliklerinde yeme içme siparişlerini önceden vermeyi sağlayan, televizyondaki oyuncuların üzerindeki giysileri tanımlayarak satın almayı sağlayan, elektrikli otomobillerin şarj ücretini hareket halindeyken ödemeyi mümkün kılan fikirler, uygulamaların tercih edilme oranını artırıyor. Mobil alışveriş dünyası kolaylıkları mümkün kılıyor.

6 Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı "Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı. Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ'nin deneyeceği "Nao" adlı bu robotların yaklaşık 5.4 kilogram ağırlığında ve 58 santimetre uzunluğunda olduğu belirtiliyor. İnsana benzeyen robotların, Nisan ayı itibariyle bankanın bir ya da iki şubesinde denemelere başlayacağı ifade ediliyor. Alnında kamera bulunan "Nao" adlı robot, 19 farklı dil konuşabiliyor ve müşterilerin yüzlerindeki mimiklerden ve ses tonlarından memnun olup olmadıklarını ayırt edebiliyor. Bu da Nao'ya müşterileri karşılayabilme ve onlara ne istediklerini sorabilme imkanı tanıyor. Nao, 2006 yılında Japonya telekom ve internet devi SoftBank'ın alt kuruluşu Fransız şirketi AldebaranRobotics tarafından üretildi. Çarşamba günü ilk defa İngilizce konuşan bir müşteriyle iletişime geçen robot, İngilizce kullanarak şunları söyledi: "Merhaba ve hoşgeldiniz. Sizi döviz alımı, ATM'ler, banka hesabı açılması veya yurtdışına para havalesi ile ilgili bilgilendirebilirim. Hangisini tercih edersiniz?" Mitsubishi UFJ, Nao'nun bir iki teknik aksaklığın ardından, en zorlu müşterilerle bile başa çıkabileceğine inanıyor. Şirket, 2020 Olimpiyatları'na kadar robotların gerekli tecrübeye ulaşacağını ve yabancı müşterilere hizmet verebileceğini düşünüyor.

7 İnsansı Robot ChihiraAico Toshiba tarafındanüretilenchihiraaicoadlıinsansı robot, Las Vegas UluslararasıTüketiciElektroniğiFuarı'ndatanıtıldı.M Fuardakendinitanıtan robot sahibinieğlendirmekveonahizmetetmekiçintasarland ı.marifetleriise say saybitmiyor. ChihiraAicoşarkısöylüyor, sohbetediyor, garsonlukhizmetiveriyorya da bakımyapıyor.yaşısorulduğunda 32 olduğunusöyleyenrobotunismininanlamıisedünyabarışıdemek. İlaç kullanmak tarihe mi karışacak? Tıbbi cihazlar üreten NeuroMetrix firması 2015 yılının ocak ayında Quell isimi yeni bir cihazı piyasaya süreceğini duyurdu. Bu cihazı nitelendirirken "ağrı kesici cihaz olarak nitelendiriyorlar. Bu cihazın LasVegas'taki Tüketici Elektroniği Fuarı'nda açıklanması planlanıyor. Bu cihaz farmakolojik olmayan ağrıların büyük bir başarıyla üstesinden geliyor. Özellikle diyabet ve alt sırt sorunlarından oluşan nöropatik ağrıların bu cihaz sayesinde etkisinin geçirilebileceği söylendi. Şirket yetkilileri bu hafif giyilebilir ağrı kesici cihazın gün boyunca takılabileceğini (gece uyurken bile) söylediler. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan bu ağrı kesici cihaz akıllı telefonlarla da optimize edilerek kullanılabilecek. NeuroMetrixBaşaknıShaiGozani şunları söyledi " 4 milyar dolarlık bu ağrı kesici pazarına girmekten çok büyük heyecan duyuyoruz, diyor. Bu ürün giyilebilir tedavi teknolojisine geçişte çok güçlü bir adım olacaktır. Şirketin aktardıklarına göre bu ürün tüketiciyle 2015'in ikinci çeyreğinde buluşuyor. NeuroMetrix firması giyilebilir tıbbi teknolojiyi hasta bakımı, hasta testleri, kronik ağrılar, sinir hastalıkları ve uyku sorunları gibi konularda da uygulamak ve geliştirmek istiyor.

8 Lityum iyon pillerin yerini kumlardan yapılanlar mı alacak? ZacharyFavors, Dallas'ın doğusundaki CedarCreekRezervuarı'ndaki kumların yüksek oranda kuvars içerdiğini ğ keşfetti. Bunu işleyerek delikli yapıya ve sünger kıvamına sahip saf silikon üretti. Bu delikli yapı enerji yoğunluğunu unu artırıyor ve pilin başarımının artmasını sağlıyor. Bu keşif üç kat daha uzun süre dayanan akıllı lı telefon ve elektrikli araç pillerinin üretilmesini sağlayabilir. Şu anda, araştırma ekibi üretim tekniklerini mükemmelleştiriyor ve büyük miktarlarda saf silikon üretilmesi üzerinde çalışıyor. Windows 10 un dikkat çeken özellikleri Diğer versiyonlarda olduğu u gibi Windows 10 da da henüz son kullanıcı sürümünün değil kurumlara yönelik ve kullanıcılarla ortak geliştirme programını öne çıkaran TECH versiyonun tanıtımını gerçekleştirildiğini de belirtelim. Microsoft, ayrıca Windows 10 ile birlikte Windows Insider Program (WIP) adını verdiği yeni programın duyurusunu gerçekleştirdi. Henüz web sitesi aktif olmayan programa kaydolanlar, Windows 10 u geliştirme platformuna katılarak teknik ön izleme sürümünü indirebilecek, geliştirme süresince yayınlanan güncellemeleri takip edebilecek ve bunlar hakkında geri bildirim yapabilecek.

9 Windows 10 un tasarımına başlat menüsünün de dahil olmasına değineceğiz ama gelecek adına dikkat çeken özelliklerinden biri belirtelim. Windows 10 nesnelerin interneti de dahil olmak üzere donanım portföyüne hitap edebileceğini iddiasını taşıyor. Microsoft ayrıca Windows 10 ile Windows geliştirme platformunu ve mağazaları da tek bir yerde buluşturmuş. Bu yönüyle AppStore a yaklaşan Microsoft ta kullanıcılar Windows uygulamalarına ortak bir mağaza üzerinden ulaşabilecek. Windows 10 un en fazla üzerinde durdurduğu iddiaları arasında güvenlik geliyor. Kurumların güvenlik ve yönetim odaklı ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildiği belirtilen Micorosft, Windows 10 un kullanıcı kimlik yönetim sistemleri oltalama ve benzer yöntemlerle gerçekleştirilen kimlik hırsızlığını zorlaştırmak üzere yeniden tasarlandığını belirtiyor. Genel detayları verdikten Windows 10 un dikkat çeken özellikleriyle devam edelim; Genişletilmiş Başlat Menüsü Artan söylentliler nihayete erdi ve Microsoft, Windows 8 de ayrılık yaşadığı Başlat menüsüne geri döndü. Microsoft kullanıcılarının alışık olduğu Başlat menüsü daha fazla özelleştirme olanağı sunan yeni haliyle geri dönüyor.

10 Pencereli Uygulamalar Windows Mağazası üzerinden alınan uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Windows 8 de yaşanılan ekran değişim problemlerinin böylece önüne geçilmiş olunacak. Geliştirilmiş Uygulama Tutturma Uygulama tutturma (snap) özelliğindeki yenilikler sayesinde kullancııların aynı ekranda birden fazla uygulamayla çalışması kolaylaştırılmış. Yeni dörtlü snapkonfigürasyonu sayesinde aynı anda ekrana dört uygulama yerleştirmek mümkün.

11 Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu Bu buton sayesinde kullanıcılar çalışan tüm uygulamaları bir arada görebilecek, tek tıkla dilediğini ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabilecek. Sanal Masaüstü Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine kullanıcılar özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabilecekler.

12 Windows 10 un Continuummodu telefonu bilgisayara dönüştürecek Windows 10 ilk olarak bir yıl kadar önce duyurulduğunda, Microsoft Continuum adı verilen yeni bir özellikten bahsetmişti. Ancak o dönem bu özellik farklı cihazlarda klavye olup olmamasını önemsemeksizin arayüzün değişmesi olarak düşünülmüştü. Continuum bunu yine yapabiliyor ancak Microsoft un her yıl düzenlediği geleneksel Build Konferansı nın 2015 ayağında yeni özelliğin çok daha ilginç ve enteresan bir kullanım alanı olduğu daha duyuruldu. Bu yeni kullanım alanı, Windows 10 ile çalışan bir akıllı telefonu monitöre bağladığınız zaman ortaya çıkıyor. Monitörde görülen arayüz, telefon ekranının birebir yansıması olarak karşımıza çıkmıyor. Onun yerine, telefondaki işletim sistemi PC deki görüntüye kavuşuyor ve fare ile klavye kullanımına da olanak sağlıyor. İlk olarak monitörün sol kısmında telefonunuzun Başlat ekranını görüyorsunuz, ancak üniversal uygulamalardan birini açtığınızda monitörün arayüzü de tamamen değişiyor. Böylece hiçbir alan boşa harcanmıyor ve telefonun küçük ekranındaki sunumu tamamen monitör çözünürlüğünde görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun da ötesinde Windows PC lerde bildiğimiz tüm komutlar, Continuummodunda da çalışıyor. Yani Ctrl+C ile kopyalama, Ctrl+V ile yapıştırma gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Microsoft, bu yeni mod ile akıllı telefonların da PC deneyimini yaşatmasını istediğini söylüyor. Ancak ne yazık ki mevcut Windows Phone telefonlar, Windows 10 a güncellendiği zaman bu yeni özellikten faydalanamayacak. Bunun sebebi ise Continuum kullanmak ve çift ekran deneyimini yaşamak için yeni donanımın gerekmesi. Microsoft un Windows 10 ile birçok şeyi değiştirmesine gerçekten artık az kaldı diyebiliriz.

13 Office 2016 önizleme sürümü herkese açıldı Microsoft un büyük planları ve Windows 10 için heyecanlı bekleyiş sürerken, şirket bugün Office 2016 sürümünü herkese açtığını duyurdu. Bir süredir kapalı beta olarak kullanılan Office 2016, yepyeni özellikleriyle birlikte resmi siteden indirilebiliyor. Office 2016 da değişenler arasında daha detaylı ve kapsamlı bir bulut entegrasyonu, eş zamanlı ortak yazım özelliği ve Office uygulamalarına kurulabilecek eklentileri ifade eden akıllı uygulamalar bulunuyor. Şu an için önizleme sürümünde bu özelliklerin tamamı yer almasa da, Microsoft sonraki sürümlerde özellikle Word 2016 ya eş zamanlı ortak yazım özelliğini hızla getirmek istediğini açıkladı.

14 Bunun dışında ında Outlook da önemli ölçüde değişiyor. E-posta ekleri artık otomatik olarak buluta yükleniyor ve böylece büyük boyutlu dosyaları göndermek de kolaylaşıyor. Office 2016 açık beta sürümünü yukarıda verdiğimiz bağlantıdan indirebilir, yine o sayfadaki ürün anahtarı ile sürümü aktifleştirebilirsiniz.

15 4K'yı Unutun, 8K Geliyor! Henüz birçok kişi ultra HD çözünürlük olarak adlandırılan 4K ile tanışmamışken 8K ortaya çıktı yılında kullanıma sunulması beklenen teknolojinin ilk gösterimleri yapılmaya başlandı. Görüntü teknolojisi alanındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Yakın geçmişte 720x576 piksel çözürlüğündekimpeg 2 DVD formatı en yüksek çözünürlüklü yaygın video standartı iken, günümüzde 2K ve 4K çözünürlüklü videolar akıllı telefonlara kadar inmeye başladı. HD'denUltra HD olarak adlandırılan 4K'ya hızlı bir geçişten sonra sıradaki 8K teknolojisi de yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. 4K'nın 4 katı Henüz birçok kullanıcı 4K ile bile tanışmamışken 8K çözünürlük biraz abartı gelebilir. Zaten bu teknolojinin arkasındaki şirketler ve kuruşlar da 8K'yı bugün için değil yakın bir geleceğe yönelik hazırlıyor. Hedeflenen tarih ise 2020 yılı. Buna rağmen kuruluşlar bu yeni video standartının ilk ürünlerini sergilemeye başladı. Japon devlet televizyonu NHK, geçtiğimiz günlerde LasVegas'ta gerçekleşen yayıncılık fuarı ve etkinliği NAB 2014'te 8K kamera ve televizyonun gösterisi yaptı.

16 8K'dan fazlası gereksiz Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan NHK kıdemli araştırma mühendisi Dr. HiroshiShimamoto, 4K'nın 4 katı çözünürlük sunan yeni teknoloji için "8K insan gözü için yeterli, 8K'dan sonra daha fazla çözünürlüğe gerek yok" şeklinde görüşlerini ifade etti. Hali hazırda NHK tarafından yüksek dosya boyutlarını azaltmak için etkili kodlama sistemleri aranan 8K video, 7680x4320 piksel çözünürlük sunuyor. 8K test yayınlarının 2016 yılında başlaması ve 2020'de evlere ulaşması planlanıyor.yüksek çözünürlük hakkındaki yeni bir standart sayesinde 8K çözünürlüğün laptop ekranlarında da belirmesi ihtimali doğdu. Bugüne kadar sadece çok yüksek fiyatlı televizyon ve masaüstü monitörler için kullanılan 8K çözünürlük, yeni standart sayesinde, laptoplarımızın ekranlarına kadar inebilecek. Video ElectronicsStandardsAssociation'a ait olan Embedded DisplayPort (edp)1.4 standardı, yeni güncellemeyle artık çok daha hızlı görüntü transferine imkan tanıyacak. Bu sayede 8K teknolojisi laptoplar içinde de kullanılabilecek. Apple halihazırda kendi modifiye edilmiş edp standardını imac'lerde 5K çözünürlüklü monitörler için kullanıyor. edp'nin güncellenmesiyle yüksek seviye laptoplarda 8K monitörleri görmek mümkün olacak. Japonya'da başlayan 8K TV yayını testleri de artık 8K'nın yaygın kullanıma geçmek üzere gün saydığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla önümüzdeki seneler içinde 8K'nın hızla yaygınlaşması sürpriz olmayacak. Bu sırada, 8K TV yayınlarını ve video içerikleri laptop'u üzerinden seyretmek isteyenler de, yeni edp standardı sayesinde bu lüksten mahrum kalmayacak. Elbette, yeni laptopların fiyatlarında, 8K ekran panellerinin fiyatı da belirleyici olacak ve yakın zamanda düşük fiyatlı 8K laptop görmeyi beklemek gerçekçi olmayacaktır. Tokyo'daki 2020 Olimpiyatları'nın TV yayınlarının 8K olarak yapılacağını hatırlayacak olursak, önümüzdeki 5 yıl içinde 8K'da büyük bir sıçrama görmeyi bekleyebiliriz. Şu anda laptoplarda kullanılan grafik işlemciler en fazla 4K çözünürlüğü işleyebiliyorlar. Dolayısıyla 8K laptopların önündeki bir engel de grafik işlemcileirn gücü. Sadece edp güncellemesi veya ucuzlayan 8K ekran panelleri, laptoplar için 8K hayalinin gerçekleşmesine yeterli olamayacak. Sony, 2014 ve 2015 itibariyle 4K teknolojisini ağırlıklı olarak profesyonelleştirdi ve 4K ses ve görüntü teknolojilerini fuarlarda sektörel kullanıma yönelik duyurdu. Bunun yanısıra özellikle 2015 senesinde 4K kamera gerektirmeyen, görüntüyü 4K'ya encode edebilen yeni nesil 4K UHD TV'leri pazar sunmaya başladı ve bu sırada da bu TV'lerin tanıtımına ve PR'ına devam etti. 4K görüntü teknolojisinin "bir tık" ilerisi 8K TV'ler de kameralar açısından henüz gelişme kaydedemese de (seri üretim açısından) Sony, 2016 yılı itibariyle bu teknolojinin PR çalışmalarına başlayacak. Başlangıç tarihi ise, 2016'nın ilk genel, ulaşılabilir teknoloji fuarı olan CES CES 2016'da, 4K'lardan çok ağırlıklı olarak konsept 8K UHD TV'leri görmekle beraber 8K çözünürlüklü kurumsal çözümleri de görme ihtimalimiz oldukça yüksek CES'te başlayacak olan çalışmalar, 2018'deki Dünya Kupası organizasyonuyla hız kazanacak ve dedikodulara göre bu turnuva itibariyle daha somut bir şekilde kullanılmaya başlanacak, 8K çözünürlükler. 8K teknolojisi, Sony ile birlikte 2018'deki Dünya Kupası için geliştirilirken, Sony'nin mühendisleri bu teknolojinin insan beyininin nasıl tepkiler vereceği ile ilgili detaylı araştırmalar yürütüyorlar. İlk LED teknolojiler, epileptik reaksiyonlara sebebiyet vermesi nedeniyle ilk nesil 8K'ların bunun gibi sorunlarla boğuşmaması için 2016'ya kadar bu konudaki araştırmalar da sona varacak.

17 Windows 10 8K'yı destekleyecek Çin'de düzenlenen bir konferans sırasında yeni işletim sistemi Windows 10'u tanıtan Microsoft, işletim sisteminin 8K çözünürlüğü destekleyeceğini duyurdu Amerikalı teknoloji devi Microsoft tarafından geçtiğimiz senenin nihai aylarında duyurulan ve geçtiğimiz aylarda detaylı olarak tanıtılan Windows 10, yenilikçi tasarımıyla zevk toplamayı başardı. Windows 10'un bu yenilikçi yapısının temelinde ise bütün platformları bir çatı altında toplayan birleştirici yapısı yer alıyordu. Ancak kullanıcıların beğenisini toplayan bu birleştiri bina, birçok zorluğu da beraberinde getirecek gibi görünüyor. Windows 10'un yapım aşamasında aşılması gereken bu zorluklardan biri de çözünürlük çeşitliliği olacak gibi görünüyor. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi farklı boyutlarda muhtelif cihazlarda kullanılacak olan yeni işletim sisteminin bütün bu farklı boyutlara müsait olabilmek için eski işletim sistemlerine kıyasla çok daha fazla çözünürlük seçeneğini desteklemesi gerekiyor. Üstelik Çin'de düzenlenen WinHEC konferansı sırasında Microsoft tarafından gösterilen yeni slayta bakılacak olursa, Microsoft henüz piyasada bulunmayan cihazları da göz önüne almış gibi görünüyor. Henüz 4K çözünürlükte ekranlar bile pek yaygın olmadığı halde, yaz aylarında kullanıcılarla buluşacak olan Windows 10 8K çözünürlük desteği sunacak.

18 4G LTE nedir? 3G ve 2G standartlarının devamı olan 4G dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir.diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir, yine dünya ülkelerinde var olan bu teknolojiyi Türk halkı olarak biraz beklemek zorundayız. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100 Mbps, wi-fi ağlarda 1Gbps dir. Aynı zamanda wimaxband genişliği ile aynı boydadır. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden (3G, 2G vs.) daha yüksek veri hızları sağlayarak; ses, veriler ve devamlılığı olan çoklu kitle iletişimini kullanıcılara ulaştırma amacıyla, uçtan uca IP çözümü sağlar. 4G ye bağlı LTE teknolojisini ilk kez duyuran firma, Japon NTT DoCoMo firmasıdır ve LTE teknolojisini 2004 yılında duyurmuştur. ilk 4G testi dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Verizon tarafından 17 Ağustos 2009 da yapılmıştır ve ABD nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır. Test sırasında: video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi, Voice over Internet Protocol (VoIP) ile LTE 4G üzerinden denenmiştir.hizmetin tüm ABD'ye yayılması ise 2014 yılında ancak mümkün oldu.

19 3G ve 4G Arasındaki Farklar Nelerdir? 1G analog cep telefonlarını temsil ederken 2G dijital cep telefonlarını temsil ediyordu. 3G ve 4G de işler değişti. Her bir yeni jenerasyonu (G) kullanabilmek için genellikle istediğiniz jenerasyonu destekleyen bir telefon edinmediniz/satın almanız gerekmetedir, diğer bir seçenek ise (eğer telefonunuz destekliyorsa) bazı yükseltmeleler ile bir üst jenerasyona geçebilirsiniz. ABD de 2003 yılında ortaya çıkan 3G, mobil genişbant sağlamayı amaçlıyordu ve minimum 144Kbps internet hızı vaadederken bugün 3G nin birçok çeşidi var ve bunlar 400Kbps ile 4000Kbps arasında hız sağlayabiliyor. 4G LTE günümüzde kullandığımız 3G teknolojisinden 10 kat daha hızlı bir alt yapıya sahip. Bu alt yapıyla saniyede 100 Mbit ile alt yapının kalitesine göre 1 GBit hıza ulaşılabiliyor 4G WiMax ( IEEE ) standartlarını kullanıyor. Özetlemek gerekirse bu alt yapı hizmete girdiğinde evinizde kablo ile aldığınız internet hızlarına mobil cihazlar ve laptoplar üzerinden ulaşabileceksiniz. Örneğin: 4G hız açısından 3G ve 2G ye göre gerçekten hızlıdır 4G ile 1 DVD yi 30 saniyede kablosuz ağdan gönderebilir, 1 GBPS lik bir hızla, 100 MP3 dosyasını (yaklaşık 300 MB) 2,4 saniyede, bir film CD sini (800 MB) 5,6 saniyede ve 20 dakikalık bir HDTV yayınını 12,5 saniyede indirebilirsiniz 4G ile anında haberleşme desteği sağlanırken 3G yüksek hızlı haberleşme desteğini sağlar 2G görüntülü konuşma sağlamaz, pekte hızlı dosya transferi yapamazsınız 3G ile bir filmi (800 MB) 7 dakikada indirirken, 4G bir filmi (800 MB) 5,6 saniyede indirmenizi sağlar Ama küçük bir problem var. 4G telefonlar daha da yüksek bir hız vaadetse de, bu hıza ulaşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. 4G Kimler İçin Avantajlı Kimler İçin Değil? *Sıklıkla video seyredenler ve cep telefonunu kullanarak laptopuna internet bağlayanlar için 4G gayet faydalı. *Ayrıca büyük miktarlarda veri transferi yapıldığında 4G büyük bir avantaj sağlıyor fakat burda devreye internet limitiniz giriyor. 4G nin sağladığı hız kotanızı çabucak boşaltabilir. *Eğer 4G teknolojisinin bulunmadı biryerdeysenizyada 4G kapsama alanı dışındaysanız, 4G li bir telefona sahip olmak anlamsız olacaktır. *Ayrıca telefonunuzun pil ömrü sizler için önem taşıyorsa, LTE li telefonlarda pil büyük yük bindiğini söylemeliyim. Bu konuyla ilgili 4G yi açık unutmamanızı tavsiye edebilirim sadece. Pil ömrü sizler için yüksek hızlı internetten daha önemli ise 3G yeterli olacaktır.

20 3G'de görülen kapsama alanı sorununu çözmesi beklenen 4G'de bağlantı hızı, 100 Mbps, wifi'da ise 1 Gbps'ye kadar çıkabiliyor. 3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan 4G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak. 3G'ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu hız 4G'de 25 saniyeye düşüyor. 3G'li bir cihazda kullanıcılar ortalama 10 saniyede müzik indiriyor.4g bu süreyi 1 saniyeye düşürüyor. 3G'de vüdeo yüklemek isteyen kullanıcılar ortalama 20 saniye beklemek zorunda.4g'de işe bu süre 1 saniye. HD video izlemek için gereken bekleme süresi 3G'de 1.5 dakika.4g ise bu süreyi 30 saniyeye düşürüyor. 3G'li bir cihaz ortalama 25 saniyede fotoğraf indirebiliyor.4g'de ise kullanıcılar 1 saniyede bu işlemi yapabilecek. Türkiye de 4G nin Durumu ABD de yaygın olarak kullanılan fakat ülkemizde kullanılmayan 4G LTE teknolojisi, ülkemizde ilk kez Turkcell in testi ile kullanılmış oldu. Türkiye ye 4G ne zaman geliyor? Türkiye de 4G LTE teknolojisi için alt yapı çalışmaları hızla ilerliyor yılında geçilmesi planlanan teknoloji için Turkcell tarafından yapılan Türkiye nin ilk 4G LTE testi başarılı oldu.26 Mayıs'ta ihalesi yapılacak olan 4G teknolojisi, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren hizmete sunulacak. Kartal ve Maltepe arasının seçildiği 3.3 kilometrelik alanda yapılan sokak testini Turkcell ve Ericson ortak gerçekleştirdi ve gerçek zamanlı testler yapıldı. Gerçek zamanlı olarak 4G üzerinden video izleme, HD video konferans testi yapıldı ve hareket halindeki Turkcell Otobüsü ile Turkcell Kartal Plaza daki test odası arasında LTE şebekesi üzerinden bağlantı kuruldu. Gerçek zamanlı olarak 4G üzerinden video izleme, HD video konfreans testi yapıldı. Hareket halindeki Turkcell Otobüsü ile Turkcell Kartal Plaza daki test odası arasında, LTE şebekesi üzerinden bağlantı kuruldu. Hareket halindeki otobüste bulunan LTE kullanıcısı, test odasındaki bir başka LTE kullanıcısının internete çevrimiçi yolladığı bir HD video içeriğine erişti ve farklı her iki mekandaki katılımcılar aynı anda bir HD video izledi ve bu sırada mekanlar arasında HD video konferans gerçekleştirildi yılında laboratuar ortamında gerçekleştirilen 4G testlerinde 170 Mbps hıza ulaşan Turkcell, 2015 yılından sonra LTE Advanced ile 1 Gbps likdata hızına ulaşmayı hedefliyor.

21 SuperMHL, HDMI'ın tahtını sallıyor! CES 2015'te ortaya çıkan SuperMHL bağlantı teknolojisi, HDMI ve DisplayPort'u yerinden edebilir! Daha önce Mobile High-Definition Link veya kısa adıyla MHL'yi duymuşsunuzdur mutlaka. Duymayanlar için kısaca bahsedecek olursak, MHL'nin HDTV veya monitörlere microusb yoluyla akıllı telefonunuzu bağlayabilmeniz için bir kablo olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şimdi yeni bir kablo türü daha ortaya çıkıyor: SuperMHL. Samsung, Sony, Toshiba, Nokia ve yonga seti üreticisi Silicon Image tarafından oluşturulan konsorsiyum tarafından geliştirilen bağlantı standardı MHL, SuperMHL olarak CES 2015'te karşımıza çıktı. Ancak SuperMHL, çok daha büyük işleri başaracak gibi görünüyor. 4K ve 8K yeni nesil televizyonlara video aktarabilen SuperMHL, 120 FPS'de 8K video aktarabiliyor. Ayrıca Dolby Atmos ve DTS-UHD ses teknolojilerini de destekleyen SuperMHL, HDMI ve DisplayPort'u yerinden edecek mi bilinmez; ancak büyük bir rekabetin ortaya çıkacağı açık.

Bilişsim. Sektöründe Nitelikli Eleman Mumla Aranıyor!

Bilişsim. Sektöründe Nitelikli Eleman Mumla Aranıyor! 06/2015 Cumhur Kızıları BT Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Bilişsim. Sektöründe Nitelikli Eleman Mumla Aranıyor! Bülent Morten BT Eğitim Kurucusu BTK Başkanı Tayfun Acarer in Görev Süresi Doldu AB den Dijital

Detaylı

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor teknoloji dünyasının kalbi ıfa 2014 te attı ÖZEL DOSYA MüştEri ve FirMA ArASınDAki köprü: ÇAğrı MErkEZLEri Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor Kamu alanı Dijitalleşiyor bulut hizmetlerinde GüvenliK

Detaylı

BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ

BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ CEBIT Dünyanın bilişim alanında en önemli etkinliklerinden birisi olan CeBIT 2015, 16-20 Mart tarihleri arasında her yıl olduğu gibi Almanya'nın Hannover şehrinde gerçekleştirildi.

Detaylı

geleceğimize yön verecek uygulamalar

geleceğimize yön verecek uygulamalar DEV EKRANLI AKILLI TELEFONLAR İŞ DÜNYASININ HİZMETİNDE www.itadvisor.com.tr KASIM 2013 SAYI 48 Ahmet Akkök Arneca Genel Müdürü Kerem Turgay Arneca Ar-Ge Lideri geleceğimize yön verecek uygulamalar BüyükşehirleriN

Detaylı

GÜNDEM TEKNO. Akıllı Teknolojiler. Ne Kadar Akıllı Olacak? Geleceği İyi Okumak Gerekiyor YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR

GÜNDEM TEKNO. Akıllı Teknolojiler. Ne Kadar Akıllı Olacak? Geleceği İyi Okumak Gerekiyor YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:4 Kasım-Aralık 2014 Akıllı Teknolojiler Ne Kadar Akıllı Olacak? YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMLERİ Geleceği İyi Okumak

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Güle güle 2014,

Detaylı

türkiye nin internet haritası

türkiye nin internet haritası KOBİLER İÇİN AĞ ÇÖZÜMLERİ REHBERİ www.itadvisor.com.tr HAZİRAN 2014 SAYI 55 türkiye nin internet haritası Hayatımızın temeline oturan internet olgusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor.

Detaylı

SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI

SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI Dijital İletişim Teknolojileri İhtisas Dergisi OCAK 2015 SAYI: 6 İKİ AYDA BİR YAYIMLANIR ÜCRETSİZDİR TUYAD DAN ELEKTRONİK GERİ DÖNÜŞÜM HAMLESİ SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI DÜZLEMSEL UYDU ANTENLERİ

Detaylı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı ÖZEL EKİ Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı Dünyanın en önemli mobil teknolojiler zirvesi olarak kabul edilen ve GSMA tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi-Mobile World Congress (MWC),

Detaylı

Tüm İhTİyaçlara Tek çözüm

Tüm İhTİyaçlara Tek çözüm İNTERNET ORTAMINDA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr EKİM 2013 SAYI 47 Tüm İhTİyaçlara Tek çözüm Ergin Öztürk IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı www.itadvisor.com.tr

Detaylı

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER Değerli Okuyucular AR-GE ağırlıklı faaliyetlerle bölgesel ve yerel ekonominin yeniden yapılanmasını ve üniversite-sanayi

Detaylı

Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor

Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor 02/2015 Ergin Öztürk IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor Başbakan Davutoğlu: Tarihi fırsat önümüze geldi Büyük Veri Ne Yapacağınızı Sizden Önce Tahmin

Detaylı

CEP TELEFONU VE TEKNOLOJĠLERĠ

CEP TELEFONU VE TEKNOLOJĠLERĠ CEP TELEFONU VE TEKNOLOJĠLERĠ Viyan AKTAġ 1 ÖNSÖZ Cep telefonu Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzik çalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis

Detaylı

ANALİTİĞİ Haberde Analiz SAYI 9 MAYIS 2015

ANALİTİĞİ Haberde Analiz SAYI 9 MAYIS 2015 ANALİTİĞİ Haberde Analiz SAYI 9 MAYIS 2015 5G İŞ VERİ KALİTESİ UZAY HUKUKU İŞ ZEKASI GİRİŞİM SERMAYESİ İŞ ANALİSTİ ISSN: 2148-8061 www.techinside.com BÜYÜK VERİ ENDÜSTRİ 4.0 3 Girişim sermayesi 2015 e

Detaylı

TÜRKİYE NİN KAPSAMA HARİTASI

TÜRKİYE NİN KAPSAMA HARİTASI İK YÖNETİMİ IT İLE YENİLENMEYE DEVAM EDİYOR IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr EYLÜL 2011 SAYI 22 AUTODESK BAŞARISINI SÜRDÜRMEK İSTİYOR BULUTUN KÜÇÜK İŞLETMELERE AVANTAJLARI www.itadvisor.com.tr İŞ PLANINIZ

Detaylı

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması 1 İçerik 2013 Q2 mobilike Kurucu Ortaklarından 01 Rakamlarla Mobil Global & Türkiye de mobil rakamlar 02 Örnek çalışma Vaseline 06 Teknoloji 4G 08 Karşılaştırma İki cihaz karşılaştırması - Samsung S4 &

Detaylı

SEKTÖRE BÜYÜK ÇAĞRI: UYDU, UZAY VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ 11-12 ARALIK ta İSTANBUL da

SEKTÖRE BÜYÜK ÇAĞRI: UYDU, UZAY VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ 11-12 ARALIK ta İSTANBUL da HABER Dijital İletişim Teknolojileri İhtisas Dergisi AĞUSTOS 2015 SAYI: 9 ÜCRETSİZDİR DÜŞMAN DİNLİYOR! SEKTÖRE BÜYÜK ÇAĞRI: UYDU, UZAY VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ 11-12 ARALIK ta İSTANBUL da www.dijitalyasam.org

Detaylı

Siber Saldırılar. Operatörler Savaşında Yeni Cephe Açıldı. Kişisel Verimlilik İçin Öz Disiplin. Türk Hukukunda Haberleşme Özgürlüğün Sınırları

Siber Saldırılar. Operatörler Savaşında Yeni Cephe Açıldı. Kişisel Verimlilik İçin Öz Disiplin. Türk Hukukunda Haberleşme Özgürlüğün Sınırları Operatörler Savaşında Yeni Cephe Açıldı IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr EYLÜL 2013 SAYI 46 Siber Saldırılar Alain Soria Eset Türkiye CEO su www.itadvisor.com.tr Alev Akkoyunlu Eset Türkiye Genel Müdür

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ HABER BÜLTENİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ HABER BÜLTENİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ HABER BÜLTENİ TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ BİLGİ HİZMETLERİ DAİRESİ BÜLTENİ TEMMUZ 2011 YIL 6 SAYI 63 TÜRKİYE DEN BİLİŞİM ÇIKARMASI ÇANLAR SİBER SAVAŞ İÇİN ÇALIYOR Siber saldırılar

Detaylı

MOBİL İLETİŞİM, ETKİLEŞİMLİ YAYINCILIK ve TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALAR

MOBİL İLETİŞİM, ETKİLEŞİMLİ YAYINCILIK ve TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALAR T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLETİŞİM BİLİMLERİ ANABİLİM DALI BİLİŞİM BİLİM DALI MOBİL İLETİŞİM, ETKİLEŞİMLİ YAYINCILIK ve TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALAR YÜKSEK LİSANS TEZİ Osman KÖROĞLU

Detaylı

Finans sektörü yeni anlamını ve misyonunu buluyor

Finans sektörü yeni anlamını ve misyonunu buluyor Nisan 2015 ÖZEL EK Finans sektörü yeni anlamını ve misyonunu buluyor Mobil ödeme alışkanlığı hızla yaygınlaşacak Yeniliklerin sonu ve sınırı yok Müşteri, bankayı cebinde taşımayı sevdi Büyük veri nereye

Detaylı

Mobil, Hücre ve Şebeke İletişimi Mobil İletişim Teknolojileri Ödevi

Mobil, Hücre ve Şebeke İletişimi Mobil İletişim Teknolojileri Ödevi Mobil, Hücre ve Şebeke İletişimi Mobil İletişim Teknolojileri Ödevi Seda Arslan 070807010 GİT-3 29.03.2011 Mobil İletişim nedir? Kablosuz cihazlarla kurulabilen iletişim türüdür. Bunun için gereken alt

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Büyük Veri Casper

Detaylı

1. Gün Sonuç Bildirgesi

1. Gün Sonuç Bildirgesi 1. Gün Sonuç Bildirgesi Haberleşme Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu nun açılışı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof.

Detaylı

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ SAYI 8 / 2013 SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN ÇÖZÜMLER PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ ... ÖNSÖZ SAP NİN BENZERSİZ SEKTÖREL UZMANLIĞI

Detaylı

FİNANS SEKTÖRÜNDE IT MOBİL TEKNOLOJİNİN NABZI BARCELONA DA ATTI. TEKNOLOJİNİN KALBİNİN ATTIĞI CeBIT 2013 TEYDİK AVRUPA BİRLİĞİ NDEN 5G ATAĞI

FİNANS SEKTÖRÜNDE IT MOBİL TEKNOLOJİNİN NABZI BARCELONA DA ATTI. TEKNOLOJİNİN KALBİNİN ATTIĞI CeBIT 2013 TEYDİK AVRUPA BİRLİĞİ NDEN 5G ATAĞI MOBİL TEKNOLOJİNİN NABZI BARCELONA DA ATTI IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr NİSAN 2013 SAYI 41 www.itadvisor.com.tr FİNANS SEKTÖRÜNDE IT NİSAN 2013 SAYI 41 DÜNYANIN YENİ KORKUSU: SİBER SAVAŞ TÜRKİYE NİN

Detaylı

ISSN1303-6300. Merhaba,

ISSN1303-6300. Merhaba, ISSN1303-6300 bilişim kültürü dergisi MAYIS 2006 Türkiye Bilişim Derneği Adına İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Müdür Turhan MENTEŞ Yayın Kurulu Başkanı Önder ÖZDEMİR Yayın Koordinatörü Aslı Evren ÖZBAY (TBD

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 40 SAYI 148. BT Projelerinde. Başarısızlık

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 40 SAYI 148. BT Projelerinde. Başarısızlık TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 40 SAYI 148 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ BT Projelerinde Başarısızlık Kaybedenler - Kazananlar / Adli Sanat Prof. Dr. Atilla Soykan dan dibe vurmanın faydaları yükselen e-ticaret

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2013. Bilgi güvenliği

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2013. Bilgi güvenliği 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2013 41 Bilgi güvenliği sunuş 01 Bilginin izini sürerek geçen 60 yıl 60 yıl önce küçük bir ilçeden başlayarak bugün dünyanın

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013 42 Trendleri yeni yaşam belirliyor sunuş 01 Yeni hayat a yön veren bir başarı hikayesi Değişim, hayatın bir parçası

Detaylı