Binbir Gece Masalları Etkinlikleri Eylül 2008

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Binbir Gece Masalları Etkinlikleri 19-20 Eylül 2008"

Transkript

1 Binbir Gece Masalları Etkinlikleri Eylül 2008 İnsanlık tarihinin en önemli ortak miraslarından olan ve Doğu ile Batı arasında bir kültür koridoru oluşturan 1001 Gece Masalları, UNESCO TMK ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle ve ATLAS Dergisi ile ANKAmall desteğiyle Eylül 2008 tarihlerinde, Türkiye de ilk kez yapılan geniş kapsamlı bir etkinlikle ele alındı. Etkinlikler kapsamında ANKAmall Alışveriş Merkezi nde, 1001 Gece Masalları'ndan bazı hikayelerin canlandırıldığı çok özel dekorasyon alanları oluşturdu. Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, 1001 Gece Masalları nın duygusunu, ruhunu ve tüm özelliklerini yansıtması amacıyla masalların geçtiği coğrafi alanlarda fotoğraflarlar çekti. Bu fotoğraflardan oluşan sergi de Ankamall AVM'de gerçekleştirildi. Binbir Gece metinlerinin çeşitli dillerde yapılmış çevirileri ile bu metinler üzerine yine çeşitli dillerde yapılmış yayınlardan oluşan bir kitap sergisi (Bilkent Kütüphanesi'nin desteğiyle) hazırlandı. Etkinlik içinde, Ankamall AVM'de bir halk konferansı yapıldı. Bu sayede, bilimsel tebliğler okuyucu ile, yani geniş bir kitle ile buluşmuş oldu. 20 Eylül günü Binbir Gece metinlerinin çok yönlü olarak ele alındığı Uluslararası Binbir Gece Masalları Sempozyumu Bilkent Üniversitesi'nde çok geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Aynı günün akşamı Bilkent Senfoni Orkestrası, Şef: Işın Metin yönetiminde, Gülsin Onay'ın solist olarak katıldığı 1001 Gece Masalları Özel Konseri ni dinleyicilere sundu. Konserin ikinci kısmında Korsakov'un Şehrazad'ı seslendirildi.

2 Neredeyse Gerçek Özcan Yüksek Atlas Dergisi ve UNESCO TMK Zamanın ele avuca sığmazlığı, ele geçmezliği karşısında insan çaresizdir; lakin bu haline boyun eğmiş, pes etmiş, ümitsizliğe teslim olmuş da değildir. İnsan, zamanın bütün veçhelerine bir kip, bir tutamaç bulduğu dil aracılığıyla onu yakalamaya çalışır, yakaladığını da düşünür; ama zaman asla yakalanmış olmaz, insan ya hep geç kalır ya da erken davranır. Gerçeğin biraz önünde ya da arkasında yarışı bitirir. Binbir Gece Masalları ile ortaya çıkan ürünlerden biri bu kitap, biri sergi, biri Atlas dergisi yazıları, bir diğeri de ilki Hakikatçi adıyla çıkan ve onu ikincisi ve üçüncüsünün izleyeceği kitaplardır. Hakikatçi ye ilksöz yazan Mustafa Cemal, insanın zamanla ilişkisine dikkat çeker ve masallara bu bağlamda bir tanım getirir. Der ki, Dilin şimdiyi, anca şimdi-olmayanla anlatması gibi, masal da gerçeği gerçek-olmayanla, doğruyu uydurulma, varlığı yoklukla, yokluğu varlıkla anlatır. Masalı, başka her zihin etkinliğinden ayıran budur. Mısır da başlayıp sayısız ülkenin topraklarında ve sularında devam eden Binbir Gece Masalları yolculuklarım sırasında, asıl işim bu masalları çözümlemekti. Masalları, masal coğrafyalarında okuyup sırlarını anlamaya çalışmak. Bu çözümlemeleri aktardığım Hakikatçi de, masalın gerçekliğini ifade etmek için nerdeyse gerçek kavramını kullandım. Masalların, büsbütün gerçek olmasa dahi gerçeği anlattığı, rüyaların çok sık başvurduğu simge diline başvurarak insan ruhunun ve davranışının gerçeğini görkemli bir dil ve gerçeklikle anlattığı fikrini ifade etmek için. Zaten insanoğlu yalnızca dili kullanarak büsbütün gerçeği anlatmayı başaramaz. Hatta fotoğrafla bile bunu başaramaz. İnsanın elinden çıktıktan sonra, her şey bir nerdeyse gerçektir. Binbir Gece Masalları nın fotoğrafları da böyledir. Masalların içinde geçen coğrafi yerlerde, gerçek dünyada dolaştığım ve oralarda çektiğim için gerçektir. Fotoğrafın kendisi, masalın gerçekçilik duygusunu daha da güçlendirir. Lakin bir yandan da bu yerler, bir masal kitabının gerçeğine aittir. Yani dolaştığım yerlerin haritası, bir hayali gerçek haritadır. Aslında yalnızca masallarda geçen yerleri, ülke ve şehirleri, çölleri ve denizleri, limanları ve adaları dolaşmadım; kervanımı, masalların kaynaklarına da sürdüm. Zaten masallarda geçen kimi yer isimleri ile masalların anlatıldığı, ilk kez anlatıldığı kaynaklar çoğu zaman çakışıyordu. Bu da masalların nerdeyse gerçeği ni arama yolculuğumu anlamlı kılıyordu. UNESCO TMK ve Ankamall AVM desteği ile yayınlanan, Kültürel Koridorlar İhtisas Komitesi üyesi Özcan Yüksek in Binbir Gece Fotoğrafları kitabının önsözü.

3 Böylece nerdeyse gerçek fotoğraflarla, masalların gerçek dünyadaki yerlerini bugüne kalmış halleriyle göstermeye çalıştım. Özellikle de bu coğrafyalarda, eskiden kalmış olanla, bozulmadan duranla, yani geleneksel, törensel, ayinsel, masalsı olanla ilgilendim. Eskimeyen eskiyle, solmayan renklerle ilgilendim. Yapmaya çalıştığım, masalları yorumlamak ve bütün insanlık için ortak olan sırlarını açığa çıkartmaktır. Binbir Gece Masalları nı insanlık kültür tarihinin en büyük eserlerinden biri kabul etmek gerekir ve bu masallar, muazzam bir simge diliyle şu üç ana anlamda, bugünkü bilimin henüz üzerinde görüş birliğine varamadığı sırları açıklamaktadır: Yaşam-ölüm, aşk ve erginleşme. Bir kez daha geçmiş, bugüne, gerçeği anlatmaktadır, bilge bir ihtiyar gibi, ama kendi dilinde anlatmaktadır.

4 Doğu ile Batı Arasında Kültürel Bir Koridor Olarak Binbir Gece Masalları Mehmet Kalpaklı Bilkent Üniversitesi ve UNESCO TMK Doğu nun edebiyat şahaserlerinin birbirlerine benzeyen kaderleri var... Arap kabileleri arasında ta 7. yüzyılda anlatılan Leyla ve Mecnun öyküsünün ve öyküdeki lirik şiirlerin Valibî adlı bir şair tarafından Mecnun ve Leyla Divanı adıyla derlenmesinden asırlar sonra 11. yüzyılda, zamanının en büyük şairlerinden sayılan Genceli Nizamî bu hikayeyi Leyla ile Mecnun adı altında derlemiş ve Tanpınar ın deyişiyle bir aşk ve vahdet özleyişinin masalı yapmıştır. Nizamî nin metni pek çok İran ve Türk şairi tarafından tekrar tekrar yeniden üretilmiştir. Fuzulî nin edebi bir abide olan Leyla ve Mecnun mesnevisi de bunlardan biridir. 19. yüzyılda, Wilhelm ve Jacob Grimm kardeşler Alman köylülerinden masallar derlemişti. Bunlar Batı kültürünün tüm dünyaya yayılan ve en çok okunan/anlatılan masalları oldu Gece Masalları ise bilinmeyen bir zamanda ve bilinmeyen bir yazar tarafından derlendi ve sözlü kültür içinde bin yıllarca anlatıldı; yüzyıldan yüzyıla taşındı. İlk olarak Antonie Galland isimli bir Doğubilimci tarafından derlenip toplanan masallar Fransızca ya çevrilerek 12 cilt olarak yılları arasında yayımlandı: Mille et Une Nuits daki İngilizce ilk yayımı ise bilinmeyen bir çevirmen tarafından The Arabian Nights Entertainments başlığıyla yapıldı. Masallar o kadar popüler oldu ki, 1800 yılına kadar İngiltere de 40 tan fazla edisyonu yayımlanmıştı. Daha sonra, arasında Edward W. Lane 3 cilt içinde açıklamalı bir tercümesini yayımladı arasında John Payne tam ( complete ) bir çeviriyi 9 ciltte yayımladı. Richard Burton ise da 10 cildi metin, 5 cildi notlardan oluşan 15 ciltlik yayımını yaptı Gece Masalları çok katmanlı okunabilirler. Aslında, Doğu kültürüne ait edebi metinlerin geleneği böyledir... Belki de bu yüzden, Doğu nun bu şahaseri Batı da başka hiçbir Doğu metnine nasip olmayan ilgiyi gördü. Hâlâ da görmeye devam ediyor. Binbir Gece Masalları edebiyatan sinemaya, müzikten görsel sanatlara Batı nın Doğu algısı olarak ve Doğu nun ihtişamının ve fantastik yanının bir yansıması olarak, kimi kez zamandan ve mekandan soyutlanmış bir halde seyahat edip durdu. Binbir Gece Masalları nın seyahati az da olsa, bazı kez Batı dan Doğu ya doğru oldu. UNESCO TMK ve Ankamall AVM desteği ile yayınlanan, Kültürel Koridorlar İhtisas Komitesi üyesi Özcan Yüksek in Binbir Gece Fotoğrafları kitabı için Komite Başkanı Dr. Mehmet Kalpaklı nın kaleme aldığı yazı.

5 Türkçe de 15. yüzyıl sonundan itibaren çeşitli adlar altında ve çeşitli biçimlerde çevirilerine rastladığımız Binbir Gece Masalları, Batılılaşma döneminden itibaren, eski Türkçe çevirileri unutularak Batı dillerinden tercüme edilmişti Türkçe ye... Yani, bu topraklardan Batı ya oradan tekrar bu topraklara seyahat etti metinler. Evet, masallar da seyahat ediyorlar. Sözlü gelenek içinde seyahat ediyorlar, yazıya geçirilmiş halde seyahat ediyorlar, tercüme edilerek seyahat ediyorlar ve seyahat ettikleri ülkelere ve iklimlere uyum sağlıyorlar. Doğu ve Batı nın insanlıkla ilgili ortak algısı olan konular: aldatma, yalan, ahlak, erdem, yardımseverlik, dostluk, kin, nefret, sevgi ve daha yüzlercesi, kültürler ve coğrafyalar arasında iki yönlü kültürel etkileşimle dolaşıp durdu. Ve böylece, Alaaddin in lambası ve açıl susam açıl deyişi gibi bu masallardan doğan pek çok unsur hem Doğu nun hem Batı nın ortak kültürel imgesi haline geldi. Türkiye, tarihsel süreç içinde varolmuş çok çeşitli kültürlerin (ve Binbirgece Masalları gibi kültürel ve edebî ürünlerin) merkezi ya da geçiş yolu olmuştur. UNESCO nun kültürlerarası diyaloğun güçlendirilmesi amacıyla desteklediği kültürel koridorlar kapsamında insanlığın somut mirasının olduğu kadar somut olmayan kültürel mirasının da korunması hedeflenmektedir. Binbir Gece Masalları, somut olmayan kültürel mirasın, hem de dünyanın çok büyük bir alanına yayılmış şaheseridir. Kültürlerarası iletişim söz konusu olduğunda da Binbirgece masaları büyük önem kazanmaktadır. Zira, bu metinler Doğu ile Batı arasında, bir ortak hafıza (collective memory) oluşturmuştur. Geçmişten günümüze yaşamakta olan ve Doğu ile Batı nın ortak kültürel değeri olan Binbir Gece Masalları, insanlığın ortak mirası ve farklı kültürlerce paylaşılan bir değer olarak, korunması ve geliştirilmesi gereken bir kültür anıtıdır.

Kürt Edebiyatının Yeni Baharı

Kürt Edebiyatının Yeni Baharı On5yirmi5.com Kürt Edebiyatının Yeni Baharı Ayhan Geverî İle Kürt Edebiyatının Durumu, Geçmişi ve Şimdisi Üzerine Söyleştik. Yayın Tarihi : 6 Haziran 2011 Pazartesi (oluşturma : 8/26/2015) Röportaj: Bilal

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Elvin İNCE. elvinince@hotmail.com. Genel Yayın Yönetmeni. Elvin İNCE. Yayına Hazırlayan Zhanar TEMİRBEKOVA

Elvin İNCE. elvinince@hotmail.com. Genel Yayın Yönetmeni. Elvin İNCE. Yayına Hazırlayan Zhanar TEMİRBEKOVA NAMIK MEMMEDOV KALİOLLA AHMETJAN JIRGAL MATURAİMOV ORTİKBAY KAZAKOV BÜNYAMİN KARA AYLİN BEYOĞLU FATİH ÇAPKAN LALE OKYAY TAYYİP YILMAZ DÖRTKOLİ MAMİJİKOV RİNAT MİNNEBAYEV VİTALİ MANJUL SALİH MUSTAFA ÇİZEL

Detaylı

HÜSNÜ AŞK MESNEVİSİNİ ROMAN OLARAK OKUMAK. Yrd. Doç. Dr. Mustafa AYYILDIZ, Okt. Selarni ALAN Abant İzzet Baysal Üniversitesi

HÜSNÜ AŞK MESNEVİSİNİ ROMAN OLARAK OKUMAK. Yrd. Doç. Dr. Mustafa AYYILDIZ, Okt. Selarni ALAN Abant İzzet Baysal Üniversitesi HÜSNÜ AŞK MESNEVİSİNİ ROMAN OLARAK OKUMAK Yrd. Doç. Dr. Mustafa AYYILDIZ, Okt. Selarni ALAN Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü mustafaavyildiz29 @ hotmail.com Giriş

Detaylı

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI YENİ TÜRK EDEBİYATI BİLİM DALI

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI YENİ TÜRK EDEBİYATI BİLİM DALI T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI YENİ TÜRK EDEBİYATI BİLİM DALI SEVİNÇ ÇOKUM UN ROMANLARINDA SOSYAL YAPI YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Necla DAĞ

Detaylı

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKBİLİM (ETNOLOJİ) ANABİLİM DALI YAZILI KÜLTÜRÜN DÜŞÜŞÜ

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKBİLİM (ETNOLOJİ) ANABİLİM DALI YAZILI KÜLTÜRÜN DÜŞÜŞÜ T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKBİLİM (ETNOLOJİ) ANABİLİM DALI YAZILI KÜLTÜRÜN DÜŞÜŞÜ Sözlü Kültürden Yazılı Kültüre ve Elektronik Kültüre Geçiş Süreçlerinde Düşünsel ve Toplumsal

Detaylı

YAYINEVLERİ VE YAYINCILIK ÜZERİNE SOHBETLER

YAYINEVLERİ VE YAYINCILIK ÜZERİNE SOHBETLER YAYINEVLERİ VE YAYINCILIK ÜZERİNE SOHBETLER Hece, İnkılâb, Pınar, Ötüken, Kebikeç Yayınları ve Enderun Kitabevi Haziran 2007 - Kasım 2008 Sunum Yapanlar İbrahim Çelik Hasan Güneş Cevat Özkaya Ahmet İyioldu

Detaylı

MEHMET FATİH USLU Çatışma ve Müzakere

MEHMET FATİH USLU Çatışma ve Müzakere MEHMET FATİH USLU Çatışma ve Müzakere MEHMET FATİH USLU Boğaziçi Üniversitesi nde iktisat okudu ve modern Türkiye tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. Doktorasını 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Türk

Detaylı

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır.

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. IV. ULUSAL GENÇ ELEŞTİRMENLER SEMPOZYUMU NDAN kalemizleri@ tedankara.k12.tr

Detaylı

ANLATIM BİRİMİ OLARAK PARAGRAF PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER SORUYA CEVAP OLUŞTURMAK ÜZERE HAZIRLANAN PARAGRAFLAR

ANLATIM BİRİMİ OLARAK PARAGRAF PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER SORUYA CEVAP OLUŞTURMAK ÜZERE HAZIRLANAN PARAGRAFLAR 6 ünite PARAGRAF BİLGİSİ ANLATIM BİRİMİ OLARAK PARAGRAF PARAGRAFTA YAPI PARAGRAFIN KONUSU PARAGRAFTA BAKIŞ AÇISI PARAGRAFTA BAŞLIK PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER SORUYA CEVAP OLUŞTURMAK

Detaylı

Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Doç. Dr. Ali Fuat Arıcı Masalın Sesi ISBN 978-605-364-341-8 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2012, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi Yay.

Detaylı

Mayıs ayında yeni çıkan kitaplar

Mayıs ayında yeni çıkan kitaplar On5yirmi5.com Mayıs ayında yeni çıkan kitaplar Mayıs [2013] ayında yeni çıkan kitapları sizler için bir araya getirdik. Bu ay yayınlanan kitaplar şöyle oldu: Yayın Tarihi : 9 Mayıs 2013 Perşembe (oluşturma

Detaylı

DÜNYANIN ELYAFI AKSA DAN!

DÜNYANIN ELYAFI AKSA DAN! DÜNYANIN ELYAFI AKSA DAN! 2 > Aksa 2014 yılı takvim ve ajandası ile Yalova yı yakından tanıyın 3 > Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aksa ve DowAksa yı ziyaret etti 4 > Aksa çalışanları Yaza Veda partisinde

Detaylı

Doğa, Kültür ve Tarih Turizminin Birliğe Katkısı

Doğa, Kültür ve Tarih Turizminin Birliğe Katkısı Doğa, Kültür ve Tarih Turizminin Birliğe Katkısı İpek Yolu Üzerinde Türklüğün Kendisini Keşfi Dr. Fahri ATASOY Türk Ocakları Genel Merkezi Dilde Fikirde İşte Birlik Sempozyumu Milli Kütüphane Konferans

Detaylı

İLEM İHTİSAS PROGRAMI

İLEM İHTİSAS PROGRAMI İLEM İHTİSAS PROGRAMI 2014 GÜZ DERSLER OKUMA GRUPLARI ATÖLYELER SON BAŞVURU 12 EKİM 2014 Bilgi ve Başvuru: basvuru.ilem.org.tr/ihtisas ihtisas@ilmietudler.org 0216 310 43 18 ilmi etüdler derneği ilem.org.tr

Detaylı

LÂMİ Î ÇELEBİ, SALÂMÂN VE ABSÂL, HAZ. ERDOĞAN ULUDAĞ, BÜYÜYEN AY YAYINLARI, İSTANBUL 2013

LÂMİ Î ÇELEBİ, SALÂMÂN VE ABSÂL, HAZ. ERDOĞAN ULUDAĞ, BÜYÜYEN AY YAYINLARI, İSTANBUL 2013 A. Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi [TAED] 51, ERZURUM 2014, 463-467 LÂMİ Î ÇELEBİ, SALÂMÂN VE ABSÂL, HAZ. ERDOĞAN ULUDAĞ, BÜYÜYEN AY YAYINLARI, İSTANBUL 2013 Yusuf BABÜR * Bugünlerde yayın

Detaylı

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II Bu proje AB tarafından desteklenmektedir T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Eskişehir Yolu 9. Km TOBB Binası D Blok 25. Kat Bilkent, Ankara T 0 312 218 1334 F 0 312 218 1454 www.ab.gov.tr

Detaylı

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II Bu proje AB tarafından desteklenmektedir T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Eskişehir Yolu 9. Km TOBB Binası D Blok 25. Kat Bilkent, Ankara T 0 312 218 1334 F 0 312 218 1454 www.ab.gov.tr

Detaylı

MICHEL BUTOR UN ZAMANIN KULLANIM ÇİZELGESİ ve ALAIN ROBBE-GRILLET NİN SİLGİLER ADLI ESERLERİNDE ŞÜPHE ve ARAŞTIRMA İZLEKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

MICHEL BUTOR UN ZAMANIN KULLANIM ÇİZELGESİ ve ALAIN ROBBE-GRILLET NİN SİLGİLER ADLI ESERLERİNDE ŞÜPHE ve ARAŞTIRMA İZLEKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BATI DİLLERİ ve EDEBİYATLARI ANA BİLİM DALI FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ MICHEL BUTOR UN ZAMANIN KULLANIM ÇİZELGESİ ve ALAIN ROBBE-GRILLET NİN SİLGİLER

Detaylı

ARAP KÜLTÜRÜNÜN TANINMASINDA ARAPÇADAN TÜRKÇEYE YAPILAN ÇEVİRİLERİN ROLÜ

ARAP KÜLTÜRÜNÜN TANINMASINDA ARAPÇADAN TÜRKÇEYE YAPILAN ÇEVİRİLERİN ROLÜ International Journal of Science Culture and Sport (IntJSCS) August 2015 : Special Issue 4 ISSN : 2148-1148 Doi : 10.14486/IJSCS424 ARAP KÜLTÜRÜNÜN TANINMASINDA ARAPÇADAN TÜRKÇEYE YAPILAN ÇEVİRİLERİN ROLÜ

Detaylı

KIŞ 2014 SAYI: 44 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TÜRK EDEBİYATI MERKEZİ HABER BÜLTENİ

KIŞ 2014 SAYI: 44 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TÜRK EDEBİYATI MERKEZİ HABER BÜLTENİ KIŞ 2014 SAYI: 44 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TÜRK EDEBİYATI MERKEZİ HABER BÜLTENİ SÖYLEŞİ ARON AJİ * İLE SÖYLEŞİ ajiaronr@sau.edu Eleven Eleven, Sayı 15, Sonbahar 2013 Söyleşiyi yapan: Amal Hassan İngilizceden

Detaylı

Sinop Turizmi. Kültürel Miras ve Turizm. Turizm ve Yerel Yönetimler. Turizmcinin Mutfağı. Turizm Kümesi

Sinop Turizmi. Kültürel Miras ve Turizm. Turizm ve Yerel Yönetimler. Turizmcinin Mutfağı. Turizm Kümesi Panel Yöneticisi Prof. Dr. Dursun DİLEK (Rektör Yardımcısı) Konuşmacılar Yrd. Doç. Dr. Alpay TIRIL (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü) Sinop Turizmi Öğr. Gör.

Detaylı

Romanya nın başkenti Bükreş ve

Romanya nın başkenti Bükreş ve SUNUŞ Yayın Türü ve Basım Tarihi Bülten (Yerel Süreli) - Ocak 2012 Yunus Emre Vakfı Adına Sahibi Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dr. Adnan Tekşen Yayın Yönetmeni Ali Tandoğan Yönetim

Detaylı

Köln de sanat galerisi

Köln de sanat galerisi www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 546 31 MAYIS - 6 HAZİRAN 2010 Prof. Dr. Mumcu dan anayasa konferansı Tarih Kulübü nün düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak

Detaylı

NAZLI ERAY'IN ROMAN DÜNYASINDA DÜŞSÜ VE BÜYÜLÜ GERÇEKLİĞİN KURGUSU İLE FANTASTİK UNSURLAR

NAZLI ERAY'IN ROMAN DÜNYASINDA DÜŞSÜ VE BÜYÜLÜ GERÇEKLİĞİN KURGUSU İLE FANTASTİK UNSURLAR T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI NAZLI ERAY'IN ROMAN DÜNYASINDA DÜŞSÜ VE BÜYÜLÜ GERÇEKLİĞİN KURGUSU İLE FANTASTİK UNSURLAR YÜKSEK LİSANS

Detaylı

Yüksek Lisans Tezi SÜRGÜN YOLUNDA BİR YENİLEŞME SERÜVENİ: MİHNET-KEŞAN DERYA TÜZİN

Yüksek Lisans Tezi SÜRGÜN YOLUNDA BİR YENİLEŞME SERÜVENİ: MİHNET-KEŞAN DERYA TÜZİN Yüksek Lisans Tezi SÜRGÜN YOLUNDA BİR YENİLEŞME SERÜVENİ: MİHNET-KEŞAN DERYA TÜZİN TÜRK EDEBİYATI BÖLÜMÜ Bilkent Üniversitesi, Ankara Temmuz 2008 Bilkent Üniversitesi Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü

Detaylı

Proje No: 2009BSP012

Proje No: 2009BSP012 İnternet Üzerinde Semiyotik Pazarlama Üzerine Bir Araştırma Proje No: 2009BSP012 Yr.Doç.Dr.Selçuk Burak Haşıloğlu OCAK 2011 DENİZLİ 1 İnternet Üzerinde Semiyotik Pazarlama Üzerine Bir Araştırma Proje No:

Detaylı

3 Nazım Payam Göçmen kuş. 7 A. Vahap Akbaş Çürük elma. 8 İsmail Kemal Durhan Kın kanatlı kırk kıraat. 9 Mahmut Bahar İsimsiz şehre şiirler 2

3 Nazım Payam Göçmen kuş. 7 A. Vahap Akbaş Çürük elma. 8 İsmail Kemal Durhan Kın kanatlı kırk kıraat. 9 Mahmut Bahar İsimsiz şehre şiirler 2 ÜÇ AYLIK KÜLTÜR ve SANAT DERGİSİ Yıl : 15/ SAYI61 İZZETPAŞA VAKFI ADINA SAHİBİ ve YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ NİHAT ERİŞ Genel Yayın Yönetmeni NAZIM PAYAM Yazı İşleri KEMAL BATMAZ Tashih MAHMUT BAHAR Röportaj TANER

Detaylı

RADYO. kısa dalga. kitap. Program RÖPORTAJ. mikrofon. cümle. dinleyici ANTEN ISTASYON GAZETE. mecra. Teknisyen MEDYA CUMLE. efekt. fonetik.

RADYO. kısa dalga. kitap. Program RÖPORTAJ. mikrofon. cümle. dinleyici ANTEN ISTASYON GAZETE. mecra. Teknisyen MEDYA CUMLE. efekt. fonetik. HİÇ RADYO OKUDUNUZ MU? kitap şiir EDEBİYAT mecra efekt kitap fonetik MEDYA efekt stüdyo RADYO DERGİ mikrofon Teknisyenşiir diksiyon MİKROFON CUMLE kitap dergi GAZETE fm HEYECAN RADYO RADYO RADYO FM efekt

Detaylı

TÜRK DÜNYASININ ORTAK TARİH DERS KİTABININ YAZILMASI PROJESİ HAKKINDA

TÜRK DÜNYASININ ORTAK TARİH DERS KİTABININ YAZILMASI PROJESİ HAKKINDA TÜRK DÜNYASININ ORTAK TARİH DERS KİTABININ YAZILMASI PROJESİ HAKKINDA Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ Türk Konseyi Genel Sekreteri Yardımcısı Saygıdeğer bilim adamları! Kıymetli konuklar! Avrasya da Türk dili

Detaylı