Microsoft Excel 1.BÖLÜM

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Microsoft Excel 1.BÖLÜM"

Transkript

1 Microsoft Excel 1.BÖLÜM

2 Dersin Amacı İş hayatını ve günlük yaşamı kolaylaştırmada yardımcı olan işlem tabloları hakkında bilgi vermek. Bu işlem tablolarından en yaygın olarak kullanılan Excel programını, uygulamalarını da gerçekleştirerek yakından incelemek.

3 o İşlem Tablosu o İşlem tablosu bilgisayar ortamında yaratılan bir çalışma sayfasıdır. İşlem tabloları verilerin o Sunulması, o Düzenlenmesi, o İşlenmesi, o Grafik biçiminde sunulması amacıyla kullanılır.

4 o İşlem Tabloları Yardımıyla; Aylık harcama takibi, Kredi kartı faiz hesabı, Adres ve telefon kayıtları, Dönem ve geçme notu hesaplaması, Kitap, CD vs. listesi oluşturulması gibi günlük hayatı ve iş yaşamını kolaylaştırarak bir çok işlem gerçekleştirilebilir.

5 İşlem tabloları birbiriyle yakın ilişki içinde olan veriler arasındaki ilişkilerin kolayca görülmesini sağlamasının yanı sıra bu verilerin birinde oluşan değişimin diğerlerine yansıtılabilmesi için gerekli olan matematiksel, istatistiksel, mantıksal işlemleri ve hesaplamaları kolayca gerçekleştirmede kullanılır.

6 o İşlem tabloları, farklı seçeneklerin kolayca sınanmasına ve sonuçların karşılaştırılarak daha sağlıklı kararlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

7 o Excel o Microsoft Excel Windows altında çalışan tablo ve matematiksel işlemlerin yapıldığı grafik tabanlı bir Office programıdır. o Excel de veriler,.xls uzantılı dosyalarda saklanır.

8 o Temel Kavramlar Excel, çalışma kitaplarından oluşur. Her çalışma kitabının kendine özel çalışma sayfaları bulunur. Çalışma sayfalarını satırlar ve sütunlar oluşturur. Satır ve sütunun birleştiği yere hücre adı verilir. Her hücrenin bir ismi vardır. Bu isme hücre adresi denir. Hücre adresinde önce sütun (A, B, C,...) sonra satır yazılır (1,2,3,...) yani; A1, A3, B2, C1 vs. gibi.

9 Excel in Görünümü

10

11

12 Satır ve Sütunlar o Excel de sütun, satır bulunmaktadır.(a1-xfd )) En son sütuna ulaşmak için: Ctrl + Sağ yön tuşu En son satıra ulaşmak için: Ctrl + Aşağı Yön tuşu A1 Hücresine dönmek için: Ctrl + Home tuşlarına basılır

13

14 o Hücreler Arası Geçiş Enter Tab Yön tuşları Mouse o Hücrenin İçeriğine Girmek Mouse ile çift tıklayarak, Klavyeden F2 tuşuna basarak, Formül çubuğuna tıklayarak.

15 o Hücre İçinde Yazan Yazıyı İşaretlemek Artı işaretini istenilen yöne sürükleyerek. Shift tuşuyla beraber yön tuşlarını kullanarak. Farklı hücreler seçilecekse, seçilecek hücrelerin Ctrl tuşu ile seçilmesiyle.

16 o Sayfa İşlemleri o Sayfa Ekleme Sayfanın adı üzerinde sağ tuş Ekle Enson çalışma sayfasının yanındaki sekmeye tıklayarak o Sayfa Kopyalama Sayfanın üzerinde sağ tuş- taşı/kopyalataşınmak istenen yer belirtilerek. Ctrl ile beraber sayfayı sürükleyerek. Düzen menüsünden Sayfa taşı/ kopyala seçilerek.

17 o Sayfa Taşıma Sayfanın üzerinde sağ tuş- taşı seçilerek. Düzen menüsünden sayfayı taşı/kopyala seçilerek. Mouse un sol tuşuyla tutup sürükleyerek. o Sayfanın Adını Değiştirme Sayfanın üzerinde sağ tıklayıp, yeniden adlandır seçilerek. Sayfa adı üzerinde çift tıklanarak. Biçim menüsünden sırasıyla sayfa ve yeniden adlandır seçilerek. o Sayfa Sekmesine Renk Verme Sayfa sekmesi üzerinde sağ tıklanıp, sekme rengi seçilerek.

18 Biçim menüsünden sırasıyla sayfa ve sekme rengi seçilerek. o Sayfa Silme Silinecek sayfa üzerinde sağ tıklanıp sil komutu verilerek. (Veriler geri alınamaz!!!) Düzen menüsünden sayfayı sil komutu verilerek.

19 Yararlanılan kaynaklar Öğr. Gör. Feyza Tekinbaş, sunumları